Laserová detekce improvizovaných náloží IED

IED laser
Foto: Zkouška detekčního laseru / Michigan State University

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v Afghánistánu. Povstalci si uvědomují, že v přímém střetu nemají se spojeneckými vojáky příliš šancí. Uchylují se proto k zákeřnému, ale účinnému pokládaní nástražných bomb. V ruku v ruce se vzrůstajícím počtem IED se vyvíjejí nejrůznější protiopatření. Kromě silného pancíře existují i možnosti, jak odhalit nálože ještě před výbuchem. Jednou z takových možností je nový systém laserové detekce, jenž je schopen nalézt IED na velkou vzdálenost.

Laserový detektor, poličko vedle políčka, dokáže oskenovat obrovské plochy a vyhodnotit, zda se v daném prostoru nenalézá výbušnina. Výkon uvažovaného laseru je zanedbatelný, odpovídá běžnému laserovému ukazovátku. Je tedy pro lidské zdraví neškodný.

Princip detekce je následovný. Laser pomocí krátkého pulzu dokáže "rozvibrovat" molekuly případné výbušniny. A následně, pomocí dlouhého pulzu dokáže tyto vibrace přečíst. Vibrace neboli vibrační frekvence, jsou jedinečné pro každou molekulu (chemickou látku), podobně jako otisk prstu u člověka. Vše se samozřejmě odehrává ve zlomku vteřiny.

Marcos Dantus, šéf výzkumného týmu, který systém laserové detekce vyvíjí, k tomu říká:

„Laser a metody, které jsme vyvinuli, byly původně určeny pro laboratorní mikroskopy. Jsme je však schopni upravit a rozšířit pole působnosti i na detekci výbušnin“

V představách vědců bude laser pracovat v tandemu s kamerou. Pokud laser najde podezřelý objekt (IED), pomoci kamery si ho operátor může přiblížit a vizuálně vyhodnotit stupeň nebezpečnosti.

IED exploze

Foto: Síla exploze IED může být naprosto zdrcující... / U.S. Marine Corp

Výzvou pro výzkumníky je existence mnoha přírodních chemických sloučenin, které mohou být detektorem chybně vyhodnoceny jako opravdové výbušniny. Podle vědců to ale není nepřekonatelná překážka. Jedním dechem navíc dodávají, že dokáží odhalit i miliardtinu gramu výbušnin.

Bohužel bližší podrobnosti nejsou známy. Na přímý dotaz reportérů BBC, doktor Dantus odpověděl, že nemůže popsat blíže systém detekce či použitou technologii, neboť jde o výzkum citlivé povahy.

Systém laserové detekce výbušnin není určitě samospasitelný. Nemůžeme čekat, že jen díky němu úplně odstraníme hrozbu IED. Avšak jde o velice perspektivní příspěvek do celé škály obraných (aktivních i pasivních) opatření proti smrtelné hrozbě nástražných výbušnin.

Zdroj: BBC

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské vzdálenosti. Má rovněž potenciál přenést do cíle ohromné množství ničivé energie. Velkou budoucnost mají laserové zbraně v námořnictvu.  Jak z taktických důvodů, tak také pro schopnost lodí nést obrovské generátory elektrické energie - nutné pro napájení laserových systémů. Možnou podobu prvních paprskových námořních zbraní představuje bojová stanice Mk 38 Tactical Laser System (Mk 38 TLS) od firem Boeing a BAE System. Jde o kombinaci zbraňové stanice Mk 38 Mod 2 a spřaženého laserového děla.

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž Nejlepší Armádní Inovace (Army Greatest Inventions) si dává za cíl zlepšit schopnosti, dovednosti, bezpečnost a život příslušníků spojeneckých ozbrojených sil. Bylo zvoleno celkem deset technologií, které v roce 2010 přinesly největší inovace ve vedení bojových operací či v kvalitě života vojáků. Zmiňme například novou pokročilou 5,56mm munici, laserový obranný systém a také vylepšené „robotické" vozidlo RG-31. Pojďme si nyní všechny vítěze představit.

L-ATV - nová generace lehkých obrněných vozidel

Nejznámějším představitelem lehkých obrněných vozidel je legendární americké vozidlo HMMWV, neboli Humvee. Bohužel jeho konstrukce šáhá až na počátek 80 let. Není tedy podivem, že americká armáda skrze program JLTV hledá nástupce tohoto legendárního auta. Svou troškou do mlýna přispěla i firma Oshkosh Defense, která představila nové pokročilé lehké obrněné vozidlo L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle).  Do vozidla firma promítla deset let zkušeností získaných výrobou vozidel kategorie MRAP pro americkou armádu.

Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí myslí, že uzavřené přilby jsou otázkou budoucnosti, opak je pravdou. Dovolte, abychom vám představili přilbu Batlskin Head Protection System od firmy Revision. Společnost Revison ve svém produktu kombinuje revoluční technologie a design. Přilba zcela nově řeší jak obličejovou masku a hledí, tak také upínací systém či protinárazové vložky uvnitř helmy. Výsledkem je pokročilý systém ochrany hlavy, který poskytuje všesměrovou ochranu proti úderům, explozím či letícím projektilům.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!