Laserová detekce improvizovaných náloží IED

IED laser
Foto: Zkouška detekčního laseru / Michigan State University

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v Afghánistánu. Povstalci si uvědomují, že v přímém střetu nemají se spojeneckými vojáky příliš šancí. Uchylují se proto k zákeřnému, ale účinnému pokládaní nástražných bomb. V ruku v ruce se vzrůstajícím počtem IED se vyvíjejí nejrůznější protiopatření. Kromě silného pancíře existují i možnosti, jak odhalit nálože ještě před výbuchem. Jednou z takových možností je nový systém laserové detekce, jenž je schopen nalézt IED na velkou vzdálenost.

Laserový detektor, poličko vedle políčka, dokáže oskenovat obrovské plochy a vyhodnotit, zda se v daném prostoru nenalézá výbušnina. Výkon uvažovaného laseru je zanedbatelný, odpovídá běžnému laserovému ukazovátku. Je tedy pro lidské zdraví neškodný.

Princip detekce je následovný. Laser pomocí krátkého pulzu dokáže "rozvibrovat" molekuly případné výbušniny. A následně, pomocí dlouhého pulzu dokáže tyto vibrace přečíst. Vibrace neboli vibrační frekvence, jsou jedinečné pro každou molekulu (chemickou látku), podobně jako otisk prstu u člověka. Vše se samozřejmě odehrává ve zlomku vteřiny.

Marcos Dantus, šéf výzkumného týmu, který systém laserové detekce vyvíjí, k tomu říká:

„Laser a metody, které jsme vyvinuli, byly původně určeny pro laboratorní mikroskopy. Jsme je však schopni upravit a rozšířit pole působnosti i na detekci výbušnin“

V představách vědců bude laser pracovat v tandemu s kamerou. Pokud laser najde podezřelý objekt (IED), pomoci kamery si ho operátor může přiblížit a vizuálně vyhodnotit stupeň nebezpečnosti.

IED exploze

Foto: Síla exploze IED může být naprosto zdrcující... / U.S. Marine Corp

Výzvou pro výzkumníky je existence mnoha přírodních chemických sloučenin, které mohou být detektorem chybně vyhodnoceny jako opravdové výbušniny. Podle vědců to ale není nepřekonatelná překážka. Jedním dechem navíc dodávají, že dokáží odhalit i miliardtinu gramu výbušnin.

Bohužel bližší podrobnosti nejsou známy. Na přímý dotaz reportérů BBC, doktor Dantus odpověděl, že nemůže popsat blíže systém detekce či použitou technologii, neboť jde o výzkum citlivé povahy.

Systém laserové detekce výbušnin není určitě samospasitelný. Nemůžeme čekat, že jen díky němu úplně odstraníme hrozbu IED. Avšak jde o velice perspektivní příspěvek do celé škály obraných (aktivních i pasivních) opatření proti smrtelné hrozbě nástražných výbušnin.

Zdroj: BBC

Nahlásit chybu v článku


Související články

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

L-ATV - nová generace lehkých obrněných vozidel

Nejznámějším představitelem lehkých obrněných vozidel je legendární americké vozidlo HMMWV, neboli ...

Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...