Laserové zbraně a americká vojsková protivzdušná obrana

Laserové zbraně a americká vojsková protivzdušná obrana
DE M-SHORAD / US Army (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) má dva klíčové programy laserových zbraní – DE M-SHORAD (Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense) a IFPC-HEL (Indirect Fires Protection Capability-High Energy Laser). Oba programy řeší vývojová kancelář RCCTO (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office) a patří mezi tzv. „31+4 signaturní systémy (31+4 signature systems).

Válka na Ukrajině ukazuje absolutní nepostradatelnost pozemní PVO. Rusko proti Ukrajině vyslalo přes 3800 „různých raket“ (zdroj), včetně střel s plochou dráhou letu Ch-101 a Kalibr. Podle generálmajora Mykoly Žyrnova, šéfa Velitelství sil podpory Ozbrojených sil Ukrajiny a velitele obrany Kyjeva, se ukrajinské PVO podařilo sestřelit 50 až 70 % ruských raket (zdroj).

Samozřejmě o číslech můžeme vždy pochybovat. Fakta jsou ale následující – ukrajinská pozemní PVO byla (po ruské) dalece nejmodernější a nejsilnější v Evropě se stovkami (!) systémů Osa, Tor, Buk nebo S-300P. Druhý fakt – ruské raketové útoky nezlomily odpor ukrajinské armády, Kyjeva, ani vážněji nenarušily logistické toky západního vojenského materiálu.

I přes masivní ruské raketové odstřelování se ukrajinské PVO podařilo ochránit bojeschopnost ukrajinských ozbrojených sil, fungování infrastruktury a státu.


Ukrajinský S-300P sestřeluje ruskou střelu s plochou dráhou letu.

I přesto ale Ukrajině dochází po osmi měsících bojů munice země-vzduch. Proto nakupuje západní komplety NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) a IRIS-T SL (InfraRed Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surfed Launched). Oba systémy přitom mají méně výkonné střely, než široce rozšířené S-300P či dokonce Buk (především modernizované verze). Ukrajinská PVO je ale vyčerpaná nejen sestřelováním ruských letadel, vrtulníků nebo řízených střel, ale také ničením přílivu ruských a íránských dronů všech typů a velikostí.

Můžeme tedy vyvodit závěr, že hlavním problémem pozemní PVO je vždy nedostatková zásoba (myšleno místně, i celkově) velmi drahé raketové munice země-vzduch, která navíc podléhá přísným podmínkám skladování, transportu, ověřování spolehlivosti a má omezenou životnost (nejen komponentů, ale i raketového paliva). Výroba munice země-vzduch také vyžaduje rozsáhlé průmyslové zázemí, trvá dlouho a je energeticky a personálně velmi náročná. A to platí dvojnásob, pokud chceme masově vyrábět technologicky zcela nové střely země-vzduch – zde do hry vstupuje dlouhé, náročné a drahé testování střel. Ve skutečnosti testování munice, a pak úpravy na základě testů, jsou nejsložitější a nejdelší fázi vývoje.

Navíc současná pozemní PVO se nedokáže účinně vypořádat s dělostřeleckými raketami, jako jsou sovětské rakety ráže 220 a 300 mm, nebo západní ráže 227 mm. A jak vidíme, tyto zbraně s dostřelem mnoha desítek kilometrů dokáží ovlivnit situaci na celé frontě.


Demonstrační a vývojové testy laserových zbraní od Lockheed Martin pro potřeby PVO.

Řešení problémů s nedostatkem munice země-vzduch nabízejí zbraně se směrovou energií DE (Direct Energy), úžeji chápáno – lasery. Ty jsou navíc velmi efektivní při plošném ničení dronů všech velikostí, výhledově také při plošném ničení raketové, dělostřelecké a minometné (RAM) munice, střel s plochou dráhou letu, přesně naváděné letecké munice vzduch-země, a dokonce balistických raket (do krátkého doletu).

Nejdále se zavedením DE zbraní v rámci pozemní PVO je US Army. Existují čtyři hlavní armádní projekty DE zbraní – nejdůležitější a nejpokročilejší jsou DE M-SHORAD (Guardian) a IFPC-HEL (Valkyrie).

Pochopitelně své programy DE má také americké letectvo (HELWS, SHiELD atd.) a námořnictvo (SSL-TM, LLD atd.). Přehled nejvýznamnějších amerických programů DE zbraní najdete v dokumentu Department of Defense Directed Energy Weapons: Background and Issues for Congress.

DE M-SHORAD, jak název napovídá, zajišťuje PVO krátkého (ve skutečnosti velmi krátkého dosahu) pro manévrující pozemní jednotky. 50kW laser, systém řízení palby (SŘP), senzory a napájení / chlazení laseru je umístěno na platformě Stryker. US Army testuje dva prototypy vyrobené týmem firem Raytheon a Kord.


Čtyři hlavní programy DE US Army; větší foto / US Army

„DE M-SHORAD je 50kW laser umístěný na vozidle Stryker,“ řekl Damon Templet, vedoucí vývoje softwaru v DEVCOM AvMC [součást Army Futures Command] pro program DE M-SHORAD. „Zjednodušeně řečeno, máme na palubě tepelný a energetický systém, který odvádí teplo a dobíjí baterie. Laser je napájen z baterií. Paprsek vychází z lafety namontované na střeše. Pokud jste vyrostli na 'Star Wars', je trochu zklamáním, když zjistíte, že paprsek nevydává žádný zvuk a není viditelný pro oko. Sledovací systém umístí laserový paprsek na cíl a pak je udržován optimální cílový bod, dokud není cíl neutralizován.“

Templet také připomenul efektivitu provozu: „Náklady jsou obrovskou výhodou. Sestřelení dronu se systémem DE stojí zhruba galon nafty [3,8 litru]. Porovnejte to s odpalováním velmi drahých střel proti dronu v ceně 2000 dolarů. Jednou z velkých výhod, o kterých mluvíme ve světě DE, je výrazně menší logistická stopa. Nepotřebujeme velké sklady na uskladnění velkého množství střel. Nepotřebujeme přepravovat a udržovat velké množství munice. Zbraňovému systému DE nedochází munice. Pokud je v nádrži palivo pro dobití baterií, systém je připraven se bránit.“

Celkově US Army dostane čtyři prototypy DE M-SHORAD a vytvoří na jejich základě funkční četu PVO. Následující tři roky testování poslouží ke zpětnému vylepšování systémů (technologie, spolehlivosti, ergonomie atd.). Naopak taktiky, techniky a procedury TTP (tactics, techniques and procedures) použití laserové zbraně v rámci PVO mají být podobné, jako při použití palné / raketové zbraně.


ISV (Infantry Squad Vehicles) dostane 20kW laser AMP-HEL

50kW laser ochrání vojáky proti dronům až do hmotností kategorie Group 3 (např. RQ-7B Shadow). Laser je určen i k ničení RAM munice (kde patří například 122mm rakety GRAD). Schopnost ničení minometné munice systém DE M-SHORAD již prokázal při testech.

RCCTO nedávno zahájilo projekt podobné integrace menšího 20kW laseru AMP-HEL (Army Multi-Purpose High Energy Laser) na bojové buginy ISV (Infantry Squad Vehicles) určené k rychlému transportu devítičlenného družstva. Demonstrační zkoušky začnou v příštím roce. AMP-HEL zajistí ochranu „pouze“ proti malým dronům do velikosti Group 2, kde patří například ruské drony Orlan-10.

V roce 2025 US Army program DE M-SHORAD přesune z vývojové kanceláře RCCTO na akviziční kancelář PEO (Program Executive Office) – ta řeší akvizice zbraňových systémů pro US Army. PEO vypíše klasické výběrové řízení na sériovou výrobu DE M-SHORAD na základě licenčních práv US Army.

IFPC-HEL je projekt velkého kontejnerového 300kW laseru. Armáda chce otestovat čtyři prototypy laserů. První 300kW laser dodala Lockheed Martin. Její řešení využívá pětinápravovou platformu Oshkosh. Kromě toho pro potřeby RCCTO další 300kW lasery staví tým Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) / Boeing a společnost Dynetics.


Řešení prototypu IFPC-HEL od Lockheed Martin; větší foto / Lockheed Martin

Není ale jasné, zda každý z dodavatelů využívá jiná technologická řešení samotného laseru, nebo (a to spíše) využívá společné řešení laseru (či jiných komponentů), ale integruje je svým unikátním způsobem s platformou, zdrojem elektrické energie, chlazením (klíčový problém je velké odpadní teplo při střelbě laserem), elektronikou, senzory, SŘP, ergonomii pracovního prostoru posádky atd.

V každém případě půjde o nejsilnější laserovou zbraň testovanou US Army. Její výkon postačí k ničení vrtulníků, letadel, střel s plochou dráhou letu i dělostřeleckých raket (do ráže 300 mm). Laser IFPC-HEL je určen pro zónovou PVO stálých, předsunutých základen, či seřadiště vojáků a techniky.

Testy prototypů IFPC-HEL začnou již v letošním roce a potrvají do poloviny roku 2025. Pokud testování půjde podle plánů, ve fiskálním roce 2025, který začíná 1. října 2025, program převezme PEO.

Suma sumárum, v roce 2025 US Army spustí (jak uvádí výše zmíněný dokument) skutečné výběrové řízení na nákupu 50kW a 300kW laserů pro vojskovou PVO. Jejich klíčovým úkolem bude ničit především drony všech kategorií, střely s plochou dráhou letu a RAM munici.

Zdroj: Breaking Defense, Army.mil, James Town, President.gov.ua, Yahoo

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Americké a izraelské lasery jako součást protivzdušné obrany

Drony jsou a budou hrozbou. Ať už se jedná o malé, komerční drony nebo naopak velké a sofistikované ...

Lasery amerického námořnictva

Americké námořnictvo se vzhledem k nárůstu asymetrických hrozeb ze strany Číny, Ruska a v neposlední ...

Skyranger 30 HEL: Moderní řešení vojskové protivzdušné obrany

Firma Rheinmetall představila novou verzi bojového modulu Skyranger 30 HEL (High-Energy Laser) pro ...

Americká vojsková protivzdušná obrana M-SHORAD v Evropě

Americká armáda (US Army) na konci letošního roku získá celý prapor mobilních systémů vojskové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Sabuk
    17:28 09.10.2022

    Na demonstrátoru nového tanků AbrmasX je pro úkoly blízké obrany (včetně vzdušné) použit 30mm kanón XM914E1 (M230).

    Na demonstrátoru nového tanků AbrmasX je pro úkoly blízké obrany (včetně vzdušné) použit 30mm kanón XM914E1 (M230).

    • flanker.jirka
      18:16 09.10.2022

      A bude osádka schopná rozhodnout o tom, zda na něco ve vzduchu střílet? Zda to co vidí bude nepřátelský stroj nebo vlastní?

      A bude osádka schopná rozhodnout o tom, zda na něco ve vzduchu střílet? Zda to co vidí bude nepřátelský stroj nebo vlastní?

      • skelet
        20:41 09.10.2022

        Tohle je něco co se už vyřešilo během 2ww

        Tohle je něco co se už vyřešilo během 2ww

      • krizzdenek
        17:50 12.10.2022

        Já jim věřím!

        Já jim věřím!

    • Sabuk
      19:20 09.10.2022

      Předpokládám, že použité prvky AI a senzory umožní automatické rozpoznání a zaměření cíle a na operátorovi bude jen rozhodnutí zmáčknout tlačítko.

      Předpokládám, že použité prvky AI a senzory umožní automatické rozpoznání a zaměření cíle a na operátorovi bude jen rozhodnutí zmáčknout tlačítko.

      • flanker.jirka
        07:47 10.10.2022

        Co když obě strany budou používat shodné nebo velmi podobné typy dronů? Dokáže to AI vyřešit? Zkrátím to, od řešení PVO jsou tu specializované jednotky, které jsou na to cvičené. ...Zobrazit celý příspěvek

        Co když obě strany budou používat shodné nebo velmi podobné typy dronů? Dokáže to AI vyřešit?
        Zkrátím to, od řešení PVO jsou tu specializované jednotky, které jsou na to cvičené. Proto USA investuje do projektu MSHORAD. Proto si zde můžete přečíst článek o vývoji laserových zbraní jako prostředku pro PVO a C-RAM.
        Role MBT je trochu jiná a priority v řešení PVO nezastane. MBT bude vybaven APS, který bude pouze vyhodnocovat bezprostřední hrozbu pro samotný tank.Skrýt celý příspěvek

      • Sabuk
        10:03 10.10.2022

        Asi mají jinou představu o fungování PVO než vy, když to dali na demonstrátor namísto klasického kulometu. Kanón se rovněž testuje na JLTV. Za mě je to dobré prozatímní řešení. ...Zobrazit celý příspěvek

        Asi mají jinou představu o fungování PVO než vy, když to dali na demonstrátor namísto klasického kulometu.
        Kanón se rovněž testuje na JLTV. Za mě je to dobré prozatímní řešení. Než se domyslí laserová dělá.

        Co se týče role MBT, tak není důvod být pouze pasivní článek PVO. Při swarm útoku dronů se bude hodit každej lauf :-)Skrýt celý příspěvek

        • Sabuk
          17:07 10.10.2022

          Kvůli palebné síle tam určitě tento kanón nedali. Váhově by jim vyšla nastejno stanice s klasickým Bushmastrem v ráži 25mm,ktery ma větši průraznost ale nehodí se pro účely PVO.

          Kvůli palebné síle tam určitě tento kanón nedali. Váhově by jim vyšla nastejno stanice s klasickým Bushmastrem v ráži 25mm,ktery ma větši průraznost ale nehodí se pro účely PVO.

      • flanker.jirka
        12:12 10.10.2022

        Sabuk Ty kanony tam nejsou kvůli vzdušným cílům, ale kvůli palebné síle. JLTV má díky tomu pořádnou palebnou sílu a u tanku je taková stanice také účinnější než klasický kulomet. ...Zobrazit celý příspěvek

        Sabuk
        Ty kanony tam nejsou kvůli vzdušným cílům, ale kvůli palebné síle. JLTV má díky tomu pořádnou palebnou sílu a u tanku je taková stanice také účinnější než klasický kulomet. Standardní kulomet je u demnostrátoru stále spřažen s hlavní zbraní.Skrýt celý příspěvek

  • 3180
    13:26 09.10.2022

    Otázkou číslo jedna je účinnost či vůbec schopnost působit za omezené optické viditelnosti... Což vyvolává otázku číslo dvě, jak se taková drahá sranda vyrovná s obyčejným ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázkou číslo jedna je účinnost či vůbec schopnost působit za omezené optické viditelnosti...
    Což vyvolává otázku číslo dvě, jak se taková drahá sranda vyrovná s obyčejným zadýmením, kterým může velmi jednoduše a levně vybaven i dron...
    Navíc, kde budou taktické možnosti bojových dronů za tři roky?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      14:29 09.10.2022

      Jak chcete zadýmyt dron v několikaset metrové výšce za letu? Kolik by toho musel na zadýmení asi nést, aby to vydrželo déle než na pár sekund?

      Jak chcete zadýmyt dron v několikaset metrové výšce za letu? Kolik by toho musel na zadýmení asi nést, aby to vydrželo déle než na pár sekund?

    • SYN_
      20:13 09.10.2022

      Takto, pokud nebude nějak tlumena specificky vlnová délka laseru, pak by mělo platit že když není vidět NA dron, neměl by vidět ani dron... takže sledovat nic, útočit omezeně ...Zobrazit celý příspěvek

      Takto, pokud nebude nějak tlumena specificky vlnová délka laseru, pak by mělo platit že když není vidět NA dron, neměl by vidět ani dron... takže sledovat nic, útočit omezeně (naslepo). Ale ideální to pochopitelně není... jak už jsem někde uvedl, měl by takový protidronový prostředek mít víc efektorů... k tomu laseru asi nějaké střely (možná jinde zmiňovanou APKWS? než vyvinou specializovanou levnou AA střelu) a asi i nějakou kanonovou zbraň, .50ka by měla být levná (ale je dost účinná/dostřel?) nebo něco s AB municí (ale ta zase je dost drahá)...Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    19:57 07.10.2022

    Trochu mimo PVO téma, nicméně pro večerní zamyšlení. Ve válce na Ukrajině je vidět, jakoby Rusové ironicky vyrobili tisíce tanků, BVP, aby tyto zbraně použili. A USA vyrobilo ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu mimo PVO téma, nicméně pro večerní zamyšlení.

    Ve válce na Ukrajině je vidět, jakoby Rusové ironicky vyrobili tisíce tanků, BVP, aby tyto zbraně použili.
    A USA vyrobilo zbraně, aby je použilo proti SSSR (později Rusku).
    Z dnešního videa ukazující, jak Ukrajinci za pomoci Humve provádí průlom (a že tu techniku nešetří), Himars, Javeliny a Stingery najdou konečně svoje uplatnění a pro dobrou věc - pro osvobození demokracie, proti útlaku, za budoucí mír.
    Čím víc toho rusáci ztratí, tím déle to budou nahrazovat a tím déle je pravděpodobný klid na východní straně EU. (otázkou je, jestli to vůbec budou chopni znovuvyrobit - a poud jim to půjde jako hromadná výroba T-14?:-)....Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
    11:17 07.10.2022

    Otazka Nikde som sa nedocital ci takyto laser funguje aj cez ,mraky, mlhu, zadymenie a pod. Inak by to bolo dost velke obmedzenie , nepriatel by ani nemusel takuto PVO nicit. ...Zobrazit celý příspěvek

    Otazka
    Nikde som sa nedocital ci takyto laser funguje aj cez ,mraky, mlhu, zadymenie a pod.
    Inak by to bolo dost velke obmedzenie , nepriatel by ani nemusel takuto PVO nicit. Stacilo by par domových granatov ,popr. nieco podobne pouzit na svoju ochranu.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      12:12 08.10.2022

      Je to tak jak logika (a fyzikální principy) napovídá - pokud je prostředí (atmosféra=vzduch) pro danou vlnovou délku neprostupné (špatně prostupné), zvyšuje to "útlum" paprsku (v ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to tak jak logika (a fyzikální principy) napovídá - pokud je prostředí (atmosféra=vzduch) pro danou vlnovou délku neprostupné (špatně prostupné), zvyšuje to "útlum" paprsku (v závislosti na vzdálenosti) a tím snižuje dosah takovéto zbraně. Jen poukazuju na to že tyto lasery nepracují ve viditelné oblasti (pokud se pamatuju správně je to IČ oblast) takže "průhlednost" atmosféry by měla být podobná jako například pro NVG...
      Ale rozhodně EXISTUJÍ podmínky kdy je dosah drasticky (několikanásobně) nižší. Kromě toho jsou ve vývoji "anti-laser" aerosoly které dosah ještě dále výrazně snižují.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        14:24 08.10.2022

        Omezení budou podobná jako u RBS 70, systém bude muset vidět cíl, aby se měl na co zaměřit.

        Omezení budou podobná jako u RBS 70, systém bude muset vidět cíl, aby se měl na co zaměřit.

  • Jan Grohmann
    11:10 07.10.2022

    U laserových zbraní mě ale napadá celkem zásadní nevýhoda - laserový parsek sice nejde vidět, ale speciální termokamery paprsek uvidí. A nepřítel tak může určit zdroj paprsku - ...Zobrazit celý příspěvek

    U laserových zbraní mě ale napadá celkem zásadní nevýhoda - laserový parsek sice nejde vidět, ale speciální termokamery paprsek uvidí. A nepřítel tak může určit zdroj paprsku - bude znát pozici vozidla s laserem.
    Na to se bude myslet při vypracování taktiky použití laserové zbraně v rámci PVO. Vlastně taktika je jen jedna - být pořád v pohybu.Skrýt celý příspěvek

    • beepee
      11:55 07.10.2022

      Myslím, že větší problém je odvod v článku zmiňovaného odpadního tepla. Celé vozidlo musí v IR spektru svítit jako maják.

      Myslím, že větší problém je odvod v článku zmiňovaného odpadního tepla. Celé vozidlo musí v IR spektru svítit jako maják.

      • flanker.jirka
        13:20 07.10.2022

        Bude svítit jako velká elektrocentrála s výměníky tepla. Rozměrně to bude velký zdroj tepla v podobě kapalinových výměníků, ale teplotně to bude podobné jako u vozidel se ...Zobrazit celý příspěvek

        Bude svítit jako velká elektrocentrála s výměníky tepla. Rozměrně to bude velký zdroj tepla v podobě kapalinových výměníků, ale teplotně to bude podobné jako u vozidel se spalovacími motory. Více horké by to bylo, když by se jako zdroj použila turbína z vrtulníku, jak to navrhují v jednom projektu britové.Skrýt celý příspěvek

    • Roger
      14:48 07.10.2022

      Falešné laciné lasery svítící všude okolo? Jde nějak rozlišit paprsek dle výkonu na dálku pokud nejste cílem?

      Falešné laciné lasery svítící všude okolo? Jde nějak rozlišit paprsek dle výkonu na dálku pokud nejste cílem?

      • flanker.jirka
        16:39 07.10.2022

        Poznáte laserový paprsek, který míří nahoru a jen pomalu se pohybuje, když sleduje vzdušný cíl.

        Poznáte laserový paprsek, který míří nahoru a jen pomalu se pohybuje, když sleduje vzdušný cíl.

      • Jan Grohmann
        16:39 07.10.2022

        Ha! Dobře. :)

        Ha! Dobře. :)

        • 3180
          13:32 09.10.2022

          Výkon je zcela zásadní... Tedy IR stopa... Rozlišit laserový paprsek dle výkonu lze velmi jednoduše... Protože fyzika je neúprosná... Detektor výkonu laserového paprsku je levná ...Zobrazit celý příspěvek

          Výkon je zcela zásadní... Tedy IR stopa... Rozlišit laserový paprsek dle výkonu lze velmi jednoduše... Protože fyzika je neúprosná... Detektor výkonu laserového paprsku je levná záležitost... Viz. vědecké články o vlastnostech různých emitorů laserových paprsků a měřicích přístrojech, které umí jednoduše stanovit výkon emitoru...Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      12:19 08.10.2022

      Tak bude záležet zda laser pomáhá chránit pevný bod o kterém "se stejně ví" (např. základna) nebo zda chrání třeba postupující jednotky (tam se stejně pohybuje tak jako tak)... V ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak bude záležet zda laser pomáhá chránit pevný bod o kterém "se stejně ví" (např. základna) nebo zda chrání třeba postupující jednotky (tam se stejně pohybuje tak jako tak)...
      V tom prvním případě nezbývá než "zatnout zuby" a pokusit se udělat obranu tak neprostupnou jak jen jde, a na demaskující příznaky (odpadní teplo, tepelná stopa při výstřelu) se můžou vyprdnout... výhoda většinou bývá v tom že takové objekty se obvykle budují v zápolí poměrně daleko od nepřítele a tak není nepřátelský útok snadný ani rychlý...Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        21:00 08.10.2022

        V době malých dronů s doletem i několik set kilometrů může být takový útok snadný a nečekaný, obvzlášte když se takový dron bude plazit 30 metrů nad terénem.

        V době malých dronů s doletem i několik set kilometrů může být takový útok snadný a nečekaný, obvzlášte když se takový dron bude plazit 30 metrů nad terénem.

        • SYN_
          21:14 08.10.2022

          Jaký že je optický/radarový horizont při pozorování z vyvýšeného místa/upoutaného balónu/hlídkového dronu? Desítky kilometrů? Jak dlouho jej bude útočící dron překonávat? Řádově ...Zobrazit celý příspěvek

          Jaký že je optický/radarový horizont při pozorování z vyvýšeného místa/upoutaného balónu/hlídkového dronu? Desítky kilometrů? Jak dlouho jej bude útočící dron překonávat? Řádově 10+minut? Pak je to především o kvalitě hlídkování...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:39 08.10.2022

            Teoretický dosah daný zakřivením Země je jedna věc, další jsou detekční a identifikační schopnosti čidel, aby jste mohl rozhodnout o tom zda na letící objekt působit nebo ...Zobrazit celý příspěvek

            Teoretický dosah daný zakřivením Země je jedna věc, další jsou detekční a identifikační schopnosti čidel, aby jste mohl rozhodnout o tom zda na letící objekt působit nebo nepůsobit. Pak Vám do toho vstoupí to, že je všude okolo nás spousta překážek ať už přírodních nebo umělých, že laser bude mít pouze určitý dálkový dosah tak, že se doba působení proti více cílům stejně zkrátí na tuto vzdálenost.
            Zkoušet nyní uvažovat o dobře vybavených upoutaných balonech nebo hlídkujících dronech v případě vojskové protivzdušné obraně je jen hypotetická možnost, kterou nikdo nevyužívá pro sledování vzdušných cílů.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    09:49 07.10.2022

    Testy laserových systémů vypadají nadějně. Zdokonalit se bude muset průzkum a identifikace cílů. Než se rozhodnete něco spálit, tak musíte mít jistotu, že míříte na něco co tam je ...Zobrazit celý příspěvek

    Testy laserových systémů vypadají nadějně. Zdokonalit se bude muset průzkum a identifikace cílů. Než se rozhodnete něco spálit, tak musíte mít jistotu, že míříte na něco co tam je a není to váš vlastní dron. U RAM munice je to jednodušší, ale vyvstane problém s ničením početných salv raketometů a MRSI z houfnic. Jeden laser dokáže současně působit pouze na jeden cíl v jednom směru a sekvence ozáření do zničení nějakou dobu trvá. Někdo nebo něco také musí rozhodnout o tom, zda je cíl opravdu "propálen" dostatečně, že jej lze považovat za zničený.
    Otázkou pak bude to, jak si laser poradí například s RAM municí při velkých salvách s velkým počtem přilétajících cílů a můžeme se rovnou bavit i o tom, že takový útok někdo povede v podmínkách silné oblačnosti nebo mlhy.Skrýt celý příspěvek

    • ARES
      10:50 07.10.2022

      Vyslovený názor flanker.jirka na laserovou PVO je naprosto relevantní. To co funguje ve vývojovém stadiu ještě nemusí zaručit úspěšnost v reálném bojovém nasazení. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyslovený názor flanker.jirka na laserovou PVO je naprosto relevantní.

      To co funguje ve vývojovém stadiu ještě nemusí zaručit úspěšnost v reálném bojovém nasazení. Navíc vybudování PVO s vysokou účinností pokrytí svými náklady převyšuje ekonomické možnosti armád. Málem se dá říct, že náklady na pořízení a logistické zabezpečení PVO brigádního úkolového uskupení by se mohly vyšplhat až na cenu jejího samotného vyzbrojení organickými prostředky. Je už celá řada ve své době slibných a propagovaných řešení systémů PVO, které rychle upadly do zapomnění z uvedeného důvodu. (PS. slibování možnosti ničení RAM munice je jen pouhý marketing).Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        13:41 07.10.2022

        Všechny prvky PVO mají nějaké omezení. A vše má svůj účel. Rozhodně v systémech C-UAS budou lasery dobrým řešením oproti drahým raketám nebo antidronům. Ale i raketové PVO může ...Zobrazit celý příspěvek

        Všechny prvky PVO mají nějaké omezení. A vše má svůj účel. Rozhodně v systémech C-UAS budou lasery dobrým řešením oproti drahým raketám nebo antidronům.
        Ale i raketové PVO může časem odzvonit, v USA už pracují na projektu, který může stíhače aktivně bránit. A tam to rozhodně půjde, stíhač se nebude pohybovat v mracích, ale ponechá si odstup, aby laser mohl fungovat.
        https://www.lockheedmartin.com... Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    21:14 06.10.2022

    ,,ukrajinská pozemní PVO byla (po ruské) dalece nejmodernější a nejsilnější v Evropě se stovkami (!) systémů Osa, Tor, Buk nebo S-300P" - přesně na tento fakt jsem již dříve v ...Zobrazit celý příspěvek

    ,,ukrajinská pozemní PVO byla (po ruské) dalece nejmodernější a nejsilnější v Evropě se stovkami (!) systémů Osa, Tor, Buk nebo S-300P" - přesně na tento fakt jsem již dříve v diskuzích na AN poukazoval.
    Techniku, co není na skladě, v problémové chvíli prostě z prstu nevycucáte, vojáky nevycvičíte. Kdyby 4,5krát početně větší Ukrajina měla PVO 4,5 násobku AČR, tak jsou v (admine odpousť) pr...i první týden po útoku.

    Armáda je pouze další veřejná služba státu.
    PČR denně chytá zloděje, řeší kriminalitu, udržuje bezpečnost.
    Hasiči méně často bojují s plameny ohňů velkých rozsahů.
    AČR není potřeba tak často jako předchozí dvě složky, ale její úkol nastává v specifických situacích a JE NENAHRADITELNÁ.

    Nedokážu si představit, že by piráty v BMW naháněla policie v Škoda 125 nebo MB. Hasiči používali Avie. Tak co očekáváte od Kub, Mi-24, T72, BVP2 atd. (protože jsou ze stejného období)

    Uznávám, že laser bude výrazný krok v před a stanoví novou generaci PVO a obranných systému ( a snad možná vývojem vyřeší problém ICBM). A rusko (nezaslouží si dodržovat pravopis a psát R) s Čínou budou mít o vydírací kartu méně v rukávu.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      22:51 06.10.2022

      A k čemu je nám ten fakt, na který jste poukazoval, jako dobrý? Mraky těch systémů jim tam zbyly po pádu svazu a oni to modernizovali. Navíc toho hodně vyrobí sami, dělalo se tam ...Zobrazit celý příspěvek

      A k čemu je nám ten fakt, na který jste poukazoval, jako dobrý? Mraky těch systémů jim tam zbyly po pádu svazu a oni to modernizovali. Navíc toho hodně vyrobí sami, dělalo se tam všechno možné, na PVO umí vyrobit od radaru, přes rakety až po podvozek všechno.

      Toho nikdy poměrově k naší velikosti nedosáhneme. A horko těžko ti velcí v Evropě. Navíc nesousedíme s Ruskem, UA sousedí a jsou chutným cílem a zbrojit prostě musí. U nás se časem zmůžeme na laserovou ochranu o proti větším dronům a hodilo by se něco jako Barak-8.Skrýt celý příspěvek

      • montecasino1
        09:37 07.10.2022

        Áno, poukázaním na chyby v tomto prípade zanedbanie PVO, na Slovensku a v celej Európe je to podobné, sa nič nezmení z noci na ráno. Dôležité, ale je neustále na to poukazovať, keď ...Zobrazit celý příspěvek

        Áno, poukázaním na chyby v tomto prípade zanedbanie PVO, na Slovensku a v celej Európe je to podobné, sa nič nezmení z noci na ráno. Dôležité, ale je neustále na to poukazovať, keď si uvedomím, že taká SK armáda okrem systémov krátkeho dosahu tie tkzv. MANPADS a vlastne neviem či máme ešte dáke Buky, vlastne nemáme nič. Takýto prístup bol praktizovaný vlastne v celom NATO, koľko systémov celej škály PVO majú členovia. Vysvetľujem si to len tým, že sme dúfali v absolútnu leteckú prevahu. Takže nakupovanie BVP a inej obrnenej techniky Ok, ale možno väčšiu podporu si zaslúži práve PVO a delostrelecké systémy. O ochrane mestkých aglomerácii radšej hovoriť nebudem, lebo to by bolo šírenie poplašnej správy, podobne ako keci o neutralite .Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          13:08 07.10.2022

          Na to je jednoduchá odpověď. Pokud se něco semele, tak my malí se stejně nemáme šanci ubránit ICBM. Šanci proti TBM mají stále ještě dostupné systémy a ozkoušené jsou aktuálně ...Zobrazit celý příspěvek

          Na to je jednoduchá odpověď. Pokud se něco semele, tak my malí se stejně nemáme šanci ubránit ICBM. Šanci proti TBM mají stále ještě dostupné systémy a ozkoušené jsou aktuálně proti Iskanderům právě zmíněné Baraky. To je něco, co by jsme měli vlastnit. Laserové PVO jsou prozatím pro nás stejně pasé. Je to drahé, pořádně neozkoušené, vyrábí to málo výrobců. Až budou dostupnější a bude nějaký výběr, tak si je můžeme pořídit. Mně osobně chybí víc Spyderů a absence něčeho jako je SANTAL případně kombinovaná Gepard/Biho.
          Stejně tak nám chybí početné rušičky dronů.Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          22:53 07.10.2022

          Slovensko má 4 batérie Kubov a 2 batérie Igla. - https://11b.mil.sk/300/...

          Slovensko má 4 batérie Kubov a 2 batérie Igla. - https://11b.mil.sk/300/...

          • SYN_
            12:34 08.10.2022

            KUB-2M je tak právě na pokraji použitelnosti... chápu že ho nezahodí někdo kdo nic lepšího nemá, ale už i na té Ukrajině před několika lety si donbasáčtí partyzáni stříleli aspoň z ...Zobrazit celý příspěvek

            KUB-2M je tak právě na pokraji použitelnosti... chápu že ho nezahodí někdo kdo nic lepšího nemá, ale už i na té Ukrajině před několika lety si donbasáčtí partyzáni stříleli aspoň z BUKu (což je vývojová větev toho stejného systému).
            Podobnou práci (o trochu lepší) zastane například to co teď koupili poláci (v průběhu nějakého třičtvrtě roku, od nuly po fyzické dodání první baterie) "nouzovou verzi" CAMM (bez "ER")... zajímavé srovnání generací je v tom že na to co KUB použivá 600kg raketu (a na odpalovači jsou v pohotovostní poloze 3) na to stačí střela CAMM s váhou 100kg (a na jednom odpalovači je kontejner s 8ks). To se prostě už jen z hlediska surovinové náročnosti výroby (o nějaké údržbě, palivu atd. pro systém) musí jednodušeji vyrábět...
            Samozřejmě stále u vědomí toho že i pro severní asii už je KUB minulost, nicméně ještě je všechny nezahodili!Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            14:42 08.10.2022

            SYN_ Střely do BUKů jsou těžké hlavně protože se po nich očekává vyšší průměrná rychlost a musí donést těžší nálož. V případě BUKu se stále bavíme o tom, že je generačně z 80. let. ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            Střely do BUKů jsou těžké hlavně protože se po nich očekává vyšší průměrná rychlost a musí donést těžší nálož. V případě BUKu se stále bavíme o tom, že je generačně z 80. let. To nelze srovnávat s ani ne 10 let starými střelami CAMM.
            Pak Vám do toho vstoupí ekonomika, střely CAMM s ARH jsou násobně dražší než střely do systému BUK se SARH. Každý systém pak má své výhody i nevýhody. V případě kompletu BUK je každé vozidlo s raketami schopné činnosti téměř samostatně, protože v sektoru až 110°dokáže samo vyhledávát cíle a zaměřovat vlastním radarem. Když tedy trefíte ARM střelou radar BUKu, zníčíte 1/6 kompletu a zbytek funguje dál oproti tomu CAMM používá ARH a potřebuje k činnosti moderní víceúčelový radar, sice jen jeden, ale pokud Vám jej něco trefí, je celý komplet mimo. Zkuste pak naplánovat SEAD mise proti PVO, kde se takto pohybují vozidla OSA, Tunguska, BUK a záda tomu kryjí S 300.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            21:36 08.10.2022

            flanker.jirka: absolutně nic nebrání používat u systému CAMM více než jeden radar, dokonce je možné údaje cíle předávat od jiných jednotek nebo od národní radarové sítě... naopak ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: absolutně nic nebrání používat u systému CAMM více než jeden radar, dokonce je možné údaje cíle předávat od jiných jednotek nebo od národní radarové sítě... naopak díky ARH si v cílové oblasti střela může už cíl najít... neplatí tedy že když jste donutil baterii vypnout/zničil radar, "jste za vodou"...
            Ano jistě, srovnáváme techniku různých období a koncepcí, nicméně srovnání je platné do té míry že se dnes společně na bojišti vyskytují.
            S tou cenou... pokud se dnes pokusíte řekněme v Polsku vyrobit licenční CAMM a licenční (od Ukrajiny řekněme?) 3M9M3E (vím, jde o poměrně starou verzi), která z nich vyjde dráž?
            Pořád se tu doufám bavíme pod konstatováním co má k dispozici SR... a co je mj. též započítáno do těch "stovek vozidel PVO" na Ukrajině... NEmyslel jsem to nijak ve smyslu že "rusko je ztracené" nebo tak nějak.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:07 08.10.2022

            @ SYN

            Na Slovensku sa roky kašlalo na obranu... A dne vidíme výsledok "chceme istoty"...

            @ SYN

            Na Slovensku sa roky kašlalo na obranu... A dne vidíme výsledok "chceme istoty"...

          • flanker.jirka
            22:49 08.10.2022

            SYN_ Samozřejmě, že nic nebrání systému CAMM používat více než jeden radar, ale pak se dostáváte na ekonomický problém v náročnosti na kvalitu poskytované informace. Přenos dat od ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            Samozřejmě, že nic nebrání systému CAMM používat více než jeden radar, ale pak se dostáváte na ekonomický problém v náročnosti na kvalitu poskytované informace. Přenos dat od ostatních jednotek je možná, ale už se pak bavíme o tom, že čidla budou na jiných a nejspíše méně výhodných pozicích pro zajištění krytí, bude docházet k nežádoucímu zpoždění informace a jejímu zastarávaní. Systémy jako Aster, CAMM, Spyder a další vyžadují radary s vysokou rychlostí obnovy dat, když se podíváte na videa s takovými systémy, tak buď se antény radarů točí 60 nebo 30 otáček za minutu a nebo dokonce musí pracovat pouze v sektoru s rychlým elektronickým skenováním. To vám vyloučí použitelnost informací z nějakých systémů s pomalou obnovou dat. Střela si cíl umí najít sama v případě použití LOAL, ale ve velmi malém a omezeném oknu jak v prostoru tak čase. Proto potřebují takové systémy obousměrné datalinky mezi střelou a C2.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:52 08.10.2022

            SYN_ srovnávat možnosti PVO Slovenska nebo ČR s Ukrajinou nelze. Systémy KUB existují jinde ve světě už pouze v muzeu a recept jak na takový systém vyzrát už zná celý svět od konce ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            srovnávat možnosti PVO Slovenska nebo ČR s Ukrajinou nelze. Systémy KUB existují jinde ve světě už pouze v muzeu a recept jak na takový systém vyzrát už zná celý svět od konce 70. let díky práci izraelského letectva. Tyto systémy mají v ČR jediný úkol, podržet odborně vzdělaný personál v armádě, než přijde skutečně použitelná věc.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        09:52 07.10.2022

        Mají mraky systémů, v článku se píše o stovkách, ve skutečnosti to nejsou stovky kompletních jednotek, ale vozidel. UA používá tyto systémy velmi sofistikovaně, kdy rozdělí i ...Zobrazit celý příspěvek

        Mají mraky systémů, v článku se píše o stovkách, ve skutečnosti to nejsou stovky kompletních jednotek, ale vozidel. UA používá tyto systémy velmi sofistikovaně, kdy rozdělí i baterie tak, aby nedošlo k současnému zničení všech vozidel a stále si zachovali bojeschopnost. Podobný trend je vidět u poláků, jak se píše v čánku o narew.Skrýt celý příspěvek

      • MildaIV
        11:42 07.10.2022

        Jediným řešením je společná evropská armáda. Kromě Francie a Německa jsou ostatní státy příliš malé na financování sofistikovaných zbraní. Finance na vývoj se taky rozmělňují ve ...Zobrazit celý příspěvek

        Jediným řešením je společná evropská armáda. Kromě Francie a Německa jsou ostatní státy příliš malé na financování sofistikovaných zbraní. Finance na vývoj se taky rozmělňují ve snaze jednotlivých zemí podpořit "domácí" prúmysl. Nakonec si pak většinu zbraní kupujeme z USA.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          13:25 07.10.2022

          Proč hned společná armáda? Stále to může existovat na spolupráci armád v rámci EU nebo NATO. Důležitější je se dohodnout na používaných typech munice, aby se dalo co nejvíce ...Zobrazit celý příspěvek

          Proč hned společná armáda? Stále to může existovat na spolupráci armád v rámci EU nebo NATO. Důležitější je se dohodnout na používaných typech munice, aby se dalo co nejvíce používat pro všechny. A ze společných fondů přispívat právě na drahou munici, která se větších počtech může nakupovat levněji.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            12:45 08.10.2022

            Munice ja SAMOZŘEJMĚ první stupeň, na to už přišli před 60ti lety... a dovolil bych si poukázat na to že ČR se k tomu stále ještě staví tak že jako ano, ale jen tam kde nás to nic ...Zobrazit celý příspěvek

            Munice ja SAMOZŘEJMĚ první stupeň, na to už přišli před 60ti lety... a dovolil bych si poukázat na to že ČR se k tomu stále ještě staví tak že jako ano, ale jen tam kde nás to nic nestojí... jinak si POŘÁD necháváme vlastní kalibr u části pěchotních zbraní, u tanků, u dělostřelectva... (ano, už konečně se pracuje na náhradě, "už" po 30ti letech)Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            14:45 08.10.2022

            SYN_ Není munice jako munice. Pokud jde o munici, kterou si dokážeme vyrábět sami ze zásob materiálu na vlastním území, jako pěchotní, dělostřelecká, pak je to relativně jedno. ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            Není munice jako munice. Pokud jde o munici, kterou si dokážeme vyrábět sami ze zásob materiálu na vlastním území, jako pěchotní, dělostřelecká, pak je to relativně jedno.
            Ale u mnohem dražších střel pro GBAD je to jiné. A tam se sázka na exotiku v podobě Spyderu nemusí vyplatit.Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          12:41 08.10.2022

          Teritoriální obrana bude i v případě nějaké integrace útočných jednotek Evropy pořád otázkou regionální... i armáda používá decentralizované velení pro daný účel. Sjednocení ...Zobrazit celý příspěvek

          Teritoriální obrana bude i v případě nějaké integrace útočných jednotek Evropy pořád otázkou regionální... i armáda používá decentralizované velení pro daný účel. Sjednocení výzbroje by pochopitelně bylo docela žádoucí (jak ostatně provozují státy na své úrovni už dávno), ale je to mj. o tom abychom EU víc považovali "za vlastní" a tím pádem brali jako rozumný fakt že něco se vyrábí ve Španělsku a něco v Polsku, tak jak nyní asi většinou nikomu nepříjde nemístné že něco se vyrábí v Plzni a něco v Kopřivnici...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      10:23 07.10.2022

      Z druhé strany nelze odpoutat armadni výdaje od ekonomiky celého státu. Proto existuje řešení pořídit si rozšířený systém, kde v případě potřeby lze dodat zásoby že spojeneckých ...Zobrazit celý příspěvek

      Z druhé strany nelze odpoutat armadni výdaje od ekonomiky celého státu.

      Proto existuje řešení pořídit si rozšířený systém, kde v případě potřeby lze dodat zásoby že spojeneckých sladu.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        13:29 07.10.2022

        Nabízí se izraelská cesta, radary ELM 2084 umí pracovat pro Spyder, Iron dome, David sling, Barak všech verzí.

        Nabízí se izraelská cesta, radary ELM 2084 umí pracovat pro Spyder, Iron dome, David sling, Barak všech verzí.

        • SYN_
          12:52 08.10.2022

          No nejsou v tom osamělí, i například řada Giraffe (zejména modely 1X, 4A, 8A) umí pracovat (samozřejmě dle technických parametrů - zejména dosah) s širokou paletou PL prostředků... ...Zobrazit celý příspěvek

          No nejsou v tom osamělí, i například řada Giraffe (zejména modely 1X, 4A, 8A) umí pracovat (samozřejmě dle technických parametrů - zejména dosah) s širokou paletou PL prostředků... 4A nezklame ani NASAMS, ani CAMM(ER) a šla by použít i pro ASTER...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            14:54 08.10.2022

            Pro systémy s datalinky a ARH samonavedením můžet použít i starší Giraffe AMB, nebo kterýkoliv podobný radar o jiných evropských výrobců jako jsou thales nebo hensoldt. AČR se ...Zobrazit celý příspěvek

            Pro systémy s datalinky a ARH samonavedením můžet použít i starší Giraffe AMB, nebo kterýkoliv podobný radar o jiných evropských výrobců jako jsou thales nebo hensoldt. AČR se vydala jinou cestou.
            https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...