Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

-
11. 9. 2011
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské vzdálenosti. Má rovněž potenciál přenést do cíle ohromné množství ničivé energie. Velkou budoucnost mají laserové zbraně v námořnictvu. Jak z taktických důvodů, tak také pro schopnost lodí nést obrovské generátory elektrické energie - nutné pro napájení laserových systémů. Možnou podobu prvních paprskových námořních zbraní představuje bojová stanice Mk 38 Tactical Laser System (Mk 38 TLS) od firem Boeing a BAE System. Jde o kombinaci zbraňové stanice Mk 38 Mod 2 a spřaženého laserového děla.
Stanice Mk 38 TLS obsahuje jak výkonné laserové dělo, tak také projektilovou zbraň. Onou zbraní je osvědčené rychlopalné dělo M242 Bushmaster v ráži 25 milimetrů. M242 dosahuje kadence až 180 ran za minutu, při dostřelu 2,5 kilometrů.
Samotné paprskové dělo tvoří polovodičový laser o výkonu 10 kW od společnosti Boeing. Stejnojmenná společnost dodává také systém řízení a ovládaní palby. Deset kilowattů není závratná hodnota, ale pro uvažované účely je víc než dostačující.
Foto: Zbraňová stanice Mk 38 Mod 2 / BAE Systems
Cílem laserového děla je především boj s velkým množstvím rychle manévrujících malých lodí, boj s bezpilotními průzkumnými prostředky nebo protipirátské operace. Výkon laseru sice nemůže prorazit pancéřování větších lodí, ale má dostatek výkonu k vyřazení posádky nepřátelského plavidla.
Výhodou laserových zbraní je také možnost násobení účinku střelby. Například při použití dvou laserových paprsků, bude výkon dosahovat dvojnásobných hodnot. A naopak, v případě potřeby je možnost energii laseru snížit pod hranici smrticího účinku - pro ochromení posádky nepřátelské lodi.
Foto: Koncept námořního boje za použití laserových zbraní / Northrop Grumman
Své kvality stanice Mk 38 TLS předvedla při nedávné demonstraci sponzorované velitelem druhé americké flotily (US Second Fleet). K výsledkům testů se vyjádřil viceprezident a ředitel zbraňových systémů BAE Systems, Mark Signorelli:
„Úspěch tohoto testování překonal veškerá očekávání a ukazuje, že naše Mk 38 TLS má potenciál zaujmout důležitou roli pro zajištění obranyschopnosti lodí. Optika spojena s ovládáním laseru umožňuje podstatně lepší možnosti v identifikaci a sledování cíle, či v rychlejším provedení akce. Laser rovněž umožňuje vést nesmrtící palbu, což je rozhodující vlastnost pro zvýšení obranyschopnosti lodě“.
Kromě boje s hladinovými cíli je zde možnost působit proti létajícím nebo pozemním cílům. Systém je rovněž možné dodávat v různých výkonových variantách laseru - dle poslání mise.
Laserové zbraně se v posledních letech pomalu dostávají z rýsovacích prken do skutečného světa. Zmiňme například projekt leteckého laseru ABL od firmy Boeing, nebo mobilní pozemní laser HEL-TD od stejnojmenné firmy. Vypadá to, že "paprsky smrti“ se již brzy stanou realitou ozbrojených konfliktů 21. století.
Související články
Duchové se vydají na lov pirátů
Novodobé pirátství je celosvětový problém. Příkladem zmiňme pirátské nájezdy u somálského pobřeží, ...
-
04.09.2011
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní
Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...
-
10.09.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Laserová detekce improvizovaných náloží IED
IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v ...
-
22.09.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Infračevená munice udělá z noci den
V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...
-
05.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Načítám diskuzi...