LWSD: 150kW laser pro americké bojové lodě?

Laser LaWS umístěný na lodi USS Ponce; větší foto / U.S. Navy

Americké námořnictvo udělalo další krok v zavádění bojových laserů na své lodě. Kancelář pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) společně s firmou Northrop Grumman v následujících 12 měsících vyvinou a otestují technologický demonstrátor námořního laseru LWSD (Laser Weapon System Demonstrator).

V současné době americké námořnictvo na výsadkové lodi USS Ponce testuje technologický demonstrátor laseru LaWS (Laser Weapon System) o výkonu 30 kW.

Cílem testování laseru LaWS na USS Ponce je získat potřebné know-how s nasazením a údržbou laseru v ostrém nasazení. Dlužno dodat, že LaWS je technologický demonstrátor - tedy v podstatě laboratorní přístroj určený výhradně ke zkoušení a osvojení nových technologií.

LaWS je testován na moři praktický každý den. Výkon laseru a zaměřovací systém umožní například ničit drony na vzdálenost několik kilometrů.

Obrovskou výhodou laseru jsou teoreticky nízké provozní náklady - jeden výstřel stojí pouze několik desítek centu.

Naproti tomu jeden náboj do automatického kanónu systému protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Phalanx (při kadenci 75 ran za sekundu) stojí několik stovek dolarů. Jedná protiletecká střela lodního systému PVO pak přijde americké daňové poplatníky na stovky tisíc dolarů nebo dokonce miliony dolarů.

Nyní americké námořnictvo plánuje udělat další krok. Firma Northrop Grumman námořnictvu dodá technologický demonstrátor laseru LWSD o výkonu 150 kW - tedy laseru o 5x větším výkonu než má LaWS. Cena zakázky dosahuje 53 milionů dolarů.

Zhruba za 12 měsíců bude laser otestován na speciální testovací lodi amerického námořnictva SDTS (Self Defense Test Ship) USS Paul F. Foster (DD-964), ex-torpédoborec třídy Spruance.

“Společnost navrhne, vyrobí, začlení a podpoří námořní testování 150kW bojového laseru,” uvedla firma Northrop Grumman v tiskovém prohlášení. “Cena kontraktu může vzrůst na 91 milionů dolarů během 34 měsíců, jestliže ONR využije všechny možnosti smlouvy.”

Testování laseru LaWS. Nový laser LWSD bude mít 5x větší výkon.

“Tento systém využije schopnosti multispektrální detekce cílů a sledování, stejně tak pokročilé vedení laserového svazku a vylepšené technologie vláknových laserů, pro prodloužení účinného dostřelu,” uvedl doktor Tom Beutner, ředitel pobočky pro letecké vedení války a letecké zbraně v ONR.

"To, co jsme se dříve naučili, včetně vylepšeného hardwaru a softwaru z předešlých systémů, bude začleněno do tohoto vývojového programu,” dodal Beutner.

Jako v případě laseru LaWS, i nyní jde o vývojový program, který má poskytnout informace o nasazení laserů v ostrém provozu. Zda se z technologického demonstrátoru LWSD stane v budoucnu prototyp bojového laseru, nebo dokonce operačně nasaditelný laser, není prozatím vůbec jisté.

Technologické demonstrátory laserů musí nejprve prokázat svou technickou vyspělost, spolehlivost, snadnost údržby a také efektivitu v ničení cílů. Teprve následně je možné přesvědčit velení amerického námořnictva k zahájení oficiální programu vývoje operačně nasaditelných námořních laserových zbraní.

Kvůli rozvoji pokročilých protilodních střel je ale masové zavedení pokročilých bojových laserů jen otázkou času. Lasery vynikají (teoreticky) nízkými provozními náklady, okamžitým působením na velké vzdálenosti a bodovou přesností - nezbytné předpoklady pro ničení nejnovějších velmi rychlých protilodních střel.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Tichá revoluce: Laserové zbraně v letadlech

Čerstvě s minulým rokem začalo americké letectvo zavádět do výzbroje novou generaci bitevních ...

Laserové zbraně na bitevních vrtulnících AH-64 Apache

V letošním roce americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) ...

Pentagon potvrzuje: Chceme bitevní letadla AC-130 s lasery

Americké letectvo, resp. Velitelství pro speciální operace letectva AFSOC (U.S. Air Force Special ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!