Lavrov: Zastánci vstupu Gruzie do NATO si hrají s ohněm

Lavrov: Zastánci vstupu Gruzie do NATO si hrají s ohněm
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a gruzínský premiér Irakli Garibašvili na prosincové schůzi v Bruselu. / Foto: NATO (Zvětšit)

Rusko se naučilo chytře kombinovat zahraničněpolitické nástroje k prosazování svých bezpečnostních zájmů. Ruská strategie v blízkém zahraničí využívá dvojznačnou a nesouvislou západní politiku, která selhává ve stanovení pevného jízdního řádu pro přijetí do NATO. Příklad Gruzie ukazuje, jaké prostředky má Moskva k dispozici a jak společně podrývají důvěru obyvatelstva ve vlastní politickou reprezentaci.

Státy mezi Ruskem a NATO se staly dějištěm geopolitického soupeření. Západ, jehož zahraniční politika vychází z teorie liberálního institucionalismu, zdůrazňuje roli mezinárodních organizací jako prvku zajišťujícího stabilitu a prosperitu. Země samy se nezávisle rozhodují, jestli chtějí splnit podmínky pro vstup a stát se členy určité organizace. Ruští představitelé se na druhé straně opírají o zahraničněpolitickou teorii realismu, kterou charakterizuje nedůvěra k zájmům ostatních zemí a ochota řešit bezpečnostní rizika jednostranně. Mezinárodní organizace nevnímají jako prostředek k rozšiřování užitečných univerzálních standardů a pravidel, ale jako nástroj k rozšiřování zbraňových systémů ke svým hranicím a vměšování se do vnitrostátních záležitostí.

Téměř dvě desetiletí po rozpadu SSSR se NATO nezastavitelně rozšiřovalo směrem na východ. Na Bukurešťském summitu NATO v dubnu 2008 došlo k jednání o členství Gruzie a Ukrajiny. Oba státy se sice akčního plánu svého přistoupení nedočkaly, členství jim však bylo v budoucnu přislíbeno. Dodejme, že akční plán přistoupení představuje od roku 1999 první formální krok na cestě do Severoatlantické aliance. Tuto fázi v současné době podstupuje Bosna a Hercegovina, v minulosti ji již završily Albánie, Černá Hora, Chorvatsko a Severní Makedonie.


Cvičení jednotek NATO a Gruzie Agile Sprit 2021

Prohlášení z Bukurešťského summitu dodnes kritizují vrcholní ruští politici. „Rozhodnutí Bukurešťského summitu o tom, že se Ukrajina a Gruzie stanou členy NATO, je mina položená v základech evropské bezpečnosti,“ řekl začátkem letošního prosince ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konferenci OBSE ve Stockholmu. „V srpnu 2008 tato mina již jednou explodovala, když se [bývalý gruzínský prezident Michail] Saakašvili opojený perspektivou NATO odvážil vydat se na dobrodružství, jež mělo pro Gruzii strašlivé následky a které zhoršilo její bezpečnostní situaci na nebezpečnou úroveň. Ti, kteří Bukurešťské teze opakují a kteří říkají, že třetí země nemají právo vyjadřovat svůj názor na rozšiřování NATO, si hrají s ohněm. Jsem přesvědčen, že je nemožné si to neuvědomit.

Rusko vnímá Gruzii jako součást své sféry vlivu. Po skončení rusko-gruzínské války v srpnu 2008 dělalo a dělá všechno pro to, aby zvrátilo zahraničněpolitické směřování země do NATO. Ruský strategický narativ využívá skutečnosti, že se Tbilisi dodnes s NATO nedohodlo na akčním plánu svého přistoupení. Posun nepřinesl ani Rižský summit NATO na přelomu letošního listopadu a prosince. Kombinace ruských hospodářských, informačních, politických a vojenských zbraní podporuje tezi, že Gruzie do NATO ani nikdy nevstoupí.

Rusko-gruzínské hospodářské vztahy v roce 2013 normalizovala dodnes vládnoucí strana Gruzínský sen (Kartuli ocneba – Demokratiuli Sakartvelo). Rusko se následně opět zařadilo mezi nejvýznamnější obchodní partnery Gruzie a stalo se největším odběratelem gruzínského vína. Místní firmy z této situace profitují, Moskva ovšem může svou dominantní obchodní pozici využít k nátlaku. Údajné nedostatky v dodržování hygienickým standardům opakovaně vedly k zákazům dovozu nebo hrozbou zákazu některých zemědělských produktů do Ruska. Typicky se tak děje ve spojitosti s politickými událostmi, např. když se Gruzie po ruské anexi Krymu v roce 2014 přidala k sankcím EU proti Krymskému poloostrovu a Sevastopolu. Tbilisi si v roce 2006 prošlo i zkušeností s návratem pracovních migrantů, které následovalo po zatčení domnělých ruských špionů v Gruzii. V roce 2018 poslali Gruzínci pracující v Rusku svým rodinám ve vlasti 457 milionů dolarů. Pro srovnání, gruzínský hrubý domácí produkt v témže roce dosáhl hodnoty 14,5 miliardy dolarů.

K hlavním informačním protizápadním médiím patří internetové zpravodajské stránky Alia, Asaval-Dasavali, Geworld, Obieqtivi a Sakinformi. Vyloženě proruské příspěvky legitimizují ruskou intervenci v Sýrii, vyzývají k navázání strategického partnerství s Ruskem, volají po vstupu Gruzie do Eurasijské ekonomické unie a propagují ruské pravoslaví jako protiváhu západního liberalismu. Většina příspěvků se však vyhýbá zmínkám o Rusku, protože je se svou zahraniční politikou mezi většinou Gruzínců nadále značně neoblíbené. Snaží se proto místo toho západní státy a NATO co nejvíce diskreditovat. Rostoucí množství těchto zpráv považuje integrační snahy západním směrem za hrozbu pro gruzínskou bezpečnost, hospodářství, identitu a tradice.


Reportáž NBC o borderizaci v Gruzii z roku 2018

Protizápadní narativ o NATO se zaměřuje na nepravděpodobnost vstupu Gruzie, kvůli které by členské státy stejně váhaly aktivovat klíčový článek 5. Spolupráci s NATO vykresluje jako provokaci Ruska, která přímo způsobila ztrátu Abcházie a Jižní Osetie. Podobně v případě EU chybí perspektiva členství a integrační proces údajně poškozuje gruzínské hospodářství. Brusel je navíc obviňován z tlaku na zavedení závazku přijímat nelegální migranty. Uvolněný vízový režim mezi EU a Gruzií gruzínská protizápadní média vykreslují jako demografickou hrozbu.

Moskva velmi pravděpodobně podporuje konzervativní hnutí, nevládní organizace a politické strany, které v Gruzii kritizují prozápadní směřování země. Gruzínský pochod (Kartuli Marshi), konzervativní hnutí s politickými ambicemi, například považuje západní vliv za hrozbu gruzínské identitě a tradicím a staví se odmítavě k imigrantům a LGBT komunitě. Nevládní organizace jako Eurasijská volba (Evraziuli Archevanis) prosazují neutralitu Gruzie v mezinárodních vztazích, která Tbilisi umožní stát se nárazníkovou zónou mezi východem a západem. Podle Arčila Čkoidze, předního představitele organizace, Rusko přestane vnímat neutrální Gruzii jako bezpečnostní hrozbu, čímž se otevře možnost jednání o Abcházii a Jižní Osetii. Neutralitu a opuštění jednosměrného zahraničněpolitického kurzu prosazují také konzervativní politické strany Demokratické hnutí – Sjednocená Gruzie (Demokratiuli Modzraoba — Ertiani Sakartvelo) a Svaz patriotů Gruzie (Sakartvelos Patriotta Aliansi). Prozápadní zaměření současné vlády i minulých vlád považují za příčinu konfliktu s Ruskem. Změna kurzu podle nich povede k návratu Abcházie a Jižní Osetie pod gruzínskou kontrolu. Svaz patriotů Gruzie zastupují čtyři poslanci v gruzínském 150členném parlamentu.

Vojenská přítomnost dodává ruskému strategickému narativu v Gruzii důvěryhodnost. Asi 4500 příslušníků ruských ozbrojených sil se nachází přímo na abchazském a jihoosetinském území. V případě potřeby mohou být posíleni jednotkami Jižního vojenského okruhu a Černomořského loďstva. V sousední Arménii se nachází 102. ruská vojenská základna ve městě Gjumri a přidružená letecká základna Erebuni u Jerevanu s dalšími 3000 vojáky. Ruské síly v regionu mají k dispozici protiletadlové raketové systémy S-300, S-400 a Buk-M1. Taktéž přítomné taktické rakety Iskander-M přímo ohrožují Tbilisi, které mají ze svých pozic v dostřelu. V případě eskalace konfliktu bude Moskva moci velmi rychle nasadit své konvenční vojenské síly.


Reportáž Rádia Svobodná Evropa o borderizaci v Gruzii z roku 2021

Pro Gruzii se značně nepříjemným jevem stala tzv. borderizace (z anglického borderization), násilné posouvání administrativní hranice dále do gruzínského vnitrozemí. Nejenže tato soustavná aktivita zanechává Gruzínce a jejich majetek na špatné straně hranice, ale také části strategického ropovodu Baku-Supsa se najednou ocitly mimo kontrolu Tbilisi. Pohraniční stráž Jižní Osetie se přiblížila takřka nadohled dálnice S1 spojující Tbilisi se západní částí země. Bezpečnostní důsledky borderizace ještě překonává důsledek symbolický. Gruzínské vládě a obyvatelstvu dokazuje, že Rusko, pokud si to přeje, může abchazské a jihoosetinské území kdykoliv rozšířit a Tbilisi nebo západní státy s tím nemohou nic dělat.

Většina Gruzínců si zvykla na skutečnost, že Abcházie a Jižní Osetie zůstanou v dohledné budoucnosti pod ruskou kontrolou. Gruzínské podniky se naučily žít s politizací vývozních povolení do Ruska. Hlavní ruský cíl, tj. západní uznání Gruzie jako ruské sféry vlivu, tak zůstává navzdory investovaným prostředkům a více než desetileté snaze nenaplněn. Na druhé straně část obyvatel zastává kritický názor na jednosměrnou prozápadní orientaci země. Návrhy alternativních směrů zahraniční politiky se zviditelňují, vylepšují a rozvíjí do větších detailů, což zvyšuje polarizaci obyvatelstva na liberálně-prozápadní skupinu a konzervativně-patriotickou skupinu. Moskva má navíc k dispozici vojenské a ekonomické prostředky, jež dokáží další integraci směrem do EU a NATO spojit s reálnou bezpečnostní a hospodářskou hrozbou. Neexistuje tak žádná garance, že situace v Gruzii a na rusko-gruzínské hranici zůstane klidná i v budoucnu.

Zdroje: Journal of Slavic Military Studies, Georgian Journal, BBC, Evropejskaja Pravda, CIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...

Estonsko kupuje takticko-operační raketové systémy MLRS

Estonské ministerstvo obrany vydalo dokument o rozvoji estonských ozbrojených sil do roku 2031 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • memo
    17:16 03.01.2022

    Zásadním problém u NATO, je absolutní disproporce v mezi USA a evropskými státy. Tím mám na mysli právě Nuclear Deterrent. Velká Británie která navíc ani už není členem EU má ...Zobrazit celý příspěvek

    Zásadním problém u NATO, je absolutní disproporce v mezi USA a evropskými státy. Tím mám na mysli právě Nuclear Deterrent. Velká Británie která navíc ani už není členem EU má Nuclear Deterrent menší než Pákistán. Má sice balistické ponorky ale ve srovnání s USA je to zlomek a i Francie disponuje větší jadernou silou i když ovšem opět mnohem menší než má USA a tedy i Rusko. Právě u Francie bych se rád na chvíli zastavil. Je to jedna ze zemí EU, která chce rozvíjet jadernou energetiku a je zcela srozumitelné proč. Francie nevyrábí pouze elektřinu z jádra ale také jaderné zbraně pro jaderné odstrašení. Rozvoj francouzského jaderného průmyslu, který vytváří i ten Nuclear Deterrent je v bytostném zájmu postkomunistických členských zemí NATO a EU. Je tedy potřeba vyvíjet vliv na Francii nejen ve věci výstavby nových jaderných elektráren ale také v absolutním nárůstu nových prostředků jaderného odstrašení a jejich rozmístění ve Střední a Východní Evropě. Rusko ať si řeší své disputace s USA ale evropské státy NATO musí Rusko jaderně odstrašovat sami samotné i bez asistence USA. Rusům je třeba připomínat že Moskva již jednou v historii během Napoleonova tažení lehla popelem. Rusko bude zcela zničeno evropskými jadernými prostředky jestli že bude pokračovat v agresivní politice vůči Evropě. Proto aby tato možnost existovala je nutné trvat na rozvoji jaderné energetiky a jaderné triády Francie a dislokaci tohoto jaderného odstrašení od Střední a Východní Evropy. Není třeba poslouchat názory zeleného Německa a neutrálního Rakouska ale jednat s jedinou EU zemí která disponuje jaderným odstrašenim. Byť snad dočasně nevelkým.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      12:54 29.12.2021

      Citace: There’s risk. Russian foreign minister Sergey Lavrov has warned the Biden administration that “the deployment of NATO forces in the immediate vicinity of our borders will ...Zobrazit celý příspěvek

      Citace:

      There’s risk. Russian foreign minister Sergey Lavrov has warned the Biden administration that “the deployment of NATO forces in the immediate vicinity of our borders will have the most serious consequences.”
      The threat didn’t deter the White House. ...
      ... The mission was more than an effort to surveil Russian forces. It was a statement from the Biden administration to the Putin regime.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:09 29.12.2021

    Vzhledem k tomu, že jsem níže dostal několik dotazů a odpovídat do vlákna už by bylo dost nepřehledné, dávám vše sem. Ano, Turecko čelí sankcím. Ale ne za okupaci Sýrie a ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu, že jsem níže dostal několik dotazů a odpovídat do vlákna už by bylo dost nepřehledné, dávám vše sem.

    Ano, Turecko čelí sankcím. Ale ne za okupaci Sýrie a vraždění Kurdů, Jezídů a křesˇtanů v Sýrii a Iráku. Část Sýrie okupuje, stejně tak jako celkem bez skrupulí operuje na území Iráku. Že tato území oficiálně neanektoval, je irelevantní. Sankce uvalila EU za průzkumné vrty kolem Kypru. Vůči Izraeli za "sanitární" útoky na Syrskou infrastrukturu z Libanonského vzdušného prostoru taky nikdo neodsuzuje, jejich mediální obhajoba (Izrael o sice nekomentoval, ale určitě to bylo z těch nejlepších důvodů a v těch kontejnerech bylo určitě něco ilegálního) je někdy až legrační.

    S interpretací okupace Kypru souhlasím, to není černobílé. Řecká chunta byla povedená partička.

    Ten půl milionu obětí v Iráku zahrnuje jen oběti násilí, bez nemocí a úmrtí v důsledku zničené infrastruktury (nemocnice, elektřina, voda). Tento článek https://www.nytimes.com/2003/0... z r. 2003 uvádí až 200 tis. Zde je podrobnější výčet, jsou tam opět zahrnuty i předpokládané oběti v důsledku hladu, zimy, vysídlení do Íránu atd... při přesidlování: https://www.theguardian.com/wo...
    V anglické wikipedii je vidět dobře ten rozptyl, např. pokud se berou akademické odhady zmizelých v rámci operace An-Aftal, tak se pohybují kolem 50+ tis., z kurdských zdrojů 180 tis. Každopádně horní odhad je na úrovni 290 tis.

    Nad Ruskem není vyhlášena bezletová z´ona, protože není nikdo, kdo by ji uměl vynutit. Taky zatím není vyloučeno ze Swiftu, protože by to bolelo západní investory (třeba by to prakticky zařízlo výrobu Boeingu). Ale sankce fakt nejsou symbolické. Stop přístupu k obráběcím strojům, technologiím, kompozitům, brutální omezení přístupu na kapitálové trhy. Jako to je hodně tvrdá a pěkně bolestivá symbolika. Doporučuji si k tématu něco dohledat. Jinak ambasády se nezrušily, ale projděte si počty diplomatů, o které se snížila za posledních 20 let obsazenost.

    Ale já fakt nechtěl vyvolávat nějakou hádku. Jen říkám, že Rusko, Čína, Indie, Turecko, a svým způsobem i USA jsou takové, jaké jsou. Na každé téhle zemi najdeme věci, které si zaslouží odsouzení. Můžeme o tom filosofovat, můžeme to odsuzovat, vyzývat, doporučovat atd... jak chceme. Ale moc se toho nezmění. Nemáme na to žádné páky. Takže se s tím musíme nějak naučit žít a klást si dosažitelné, promyšlené cíle. Je úchylné představovat si, že po sepsání petice se Erdogan chytne za nos a nechá vzniknout svobodný Kurdistán. A čím víc budeme Kurdy plácat po zádech a říkat jim "jasně, stojíme při vás, máte na to právo", tím víc je bude masakrovat.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      12:48 29.12.2021

      Tento článek https://www.nytimes.com/2003/0... jsi četl nějak divně. O počtu 200 tisíc mrtvých se tam mluví, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Tento článek
      https://www.nytimes.com/2003/0...
      jsi četl nějak divně. O počtu 200 tisíc mrtvých se tam mluví, ale jenom jako o počtu lidí zmizelých v rukách Saddámovy tajné policie.

      Za okupaci Sýrie například Německo stoplo dodávku tanků do Turecka.

      K "symboličnosti" protiruských sankcí cituji:
      "Nicméně změřit dopředu dopady sankcí je problematické. Mezinárodní měnový fond v roce 2019 uvedl, že americké a evropské sankce po roce 2014 snížily ruský HDP o dvě desetiny procenta ročně, v přepočtu patnáct miliard dolarů ročně."
      Tyhle ztráty EU Rusku nahradila zvýšeným dovozem plynu mnohonásobně.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        14:42 29.12.2021

        No a kdo jiný asi prováděl represe Saddámova režimu, než jeho tajná policie? Ano, došlo k pozastavení pár konkrétních zakázek, i když i tam byly širší souvislosti. Ale já ...Zobrazit celý příspěvek

        No a kdo jiný asi prováděl represe Saddámova režimu, než jeho tajná policie?

        Ano, došlo k pozastavení pár konkrétních zakázek, i když i tam byly širší souvislosti. Ale já reagoval na tvrzení, že proti Turecku byly přijaty sankce.

        Co se týče analýzy MMF a dopadu sankcí na ruský HDP tak tvrdí: „Růst produkce v letech 2014–18 průměrně rostl o 0,5 procenta, o více než 2 procentní body ročně pomaleji, než se původně předpokládalo." Z toho MMF dospěl k závěru, že pouze 0,2 procentního bodu bylo způsobeno sankcemi, 1 procentní bod připisuje fiskálním faktorům a 1,2 procentního bodu měnovým a finančním faktorům. To ovšem vychází z předpokladu, že byla Ruská ekonomika v depresi, místo původně projektovaného 3% růstu. Vzhledem k situaci okolních zemí (Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko), kde byl všude růst HDP mezi 3,9 - 51% vypadá jako dost nesmyslný předpoklad.
        Opravdu, zamezení přístupu k zahraničním investicím a financování je devastující i pro ekonomiku velké země. Navíc sankce se týkají i ropného a plynového sektoru a dopadají i na Gazprom a Rosněft, kterým západní firmy nesmějí dodávat technologie pro hlubokomořskou těžbu, vyvíjet technologie pro těžbu v Arktidě atd... V těchto oblastech se dopad projevuje technologickým zaostáváním a snižování efektivity produkce. Takže se to pěkně kumuluje.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          18:28 29.12.2021

          > No a kdo jiný asi prováděl represe Saddámova režimu, než jeho tajná policie? Ty jsi srovnával 180 tis. mrtvých (zabitých Saddámovou tajnou policií) během vlády Saddáma a 500 ...Zobrazit celý příspěvek

          > No a kdo jiný asi prováděl represe Saddámova režimu, než jeho tajná policie?

          Ty jsi srovnával 180 tis. mrtvých (zabitých Saddámovou tajnou policií) během vlády Saddáma a 500 tis. mrtvých (většinou obětí klanových bojů) během okupace USA

          > Opravdu, zamezení přístupu k zahraničním investicím a financování je devastující i pro ekonomiku velké země.

          Opravdu? Nordstream 2, který vlastní Gazprom, byl financován z půjček západních bank.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:14 30.12.2021

            Jane, doháje, asi když Saddám ovládal Irák, tak tam žádné klany nebojovaly. A když dostaly bojovnou náladu, tak je zklidnila Saddámova tajná policie. Irák se za jeho vlády nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

            Jane, doháje, asi když Saddám ovládal Irák, tak tam žádné klany nebojovaly. A když dostaly bojovnou náladu, tak je zklidnila Saddámova tajná policie. Irák se za jeho vlády nikdy nedostal do stavu, kdyby nepokoje musela potlačovat armáda. Chápeš? Takže jiné oběti, než ty, které provedly jeho represivní složky, tam nebyly.
            Pokud nějakou zemi rozjebeš a nejsi schopen vykonávat efektivní okupační správu, vytvořit dostatečně silné loutkové instituce, jsi, jakožto protektor, odpovědný i za klanové boje. Ony ty klany spolu bojují převážně o to, jestli budou loajální okupační správě, nebo proti ní budou bojovat.
            NS2 vybudovalo a provozuje konsorcium Nord Stream AG. Kromě Gazpromu patří mezi členy konsorcia Uniper, Wintershall-Dea, Royal Dutch Shell, OMV a Engie. Na financování se podílejí 50%. Takže ty západní banky financovaly ty západní podíly.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            14:45 30.12.2021

            danny, do háje, NS2 ovládá Gazprom, západní společnosti mu jenom půjčily https://en.wikipedia.org/wiki/... "... Nord Stream 2 is owned and will be operated by Nord Stream 2 ...Zobrazit celý příspěvek

            danny, do háje, NS2 ovládá Gazprom, západní společnosti mu jenom půjčily
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            "... Nord Stream 2 is owned and will be operated by Nord Stream 2 AG, which is also a wholly owned subsidiary of Gazprom"

            > Pokud nějakou zemi rozjebeš a nejsi schopen vykonávat efektivní okupační správu...

            S tím v zásadě souhlasím. Pokud nejsi schopen vykonávat dostatečně brutální správu země, může se stát, že se místní klany mezi sebou začnou řezat.
            Ale pořád platí to co jsem psal na začátku: S USA si Iráčani polepšili, protože obětí bylo méně než za Saddáma. Navíc mi přijde jaksi férovější, když se šíita a sunita navzájem dobrovolně pozabíjejí, než když jsou oba preventivně umučeni Saddámovou tajnou službou.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:11 31.12.2021

            Jan Padesátýpátý: Ne, zahraniční společnosti Gazpromu nepůjčily. Jsou investory, mají podíl. Mají omezené možnosti kontroly i rozhodování. To je sakra rozdíl proti půjčce. Částečně ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan Padesátýpátý: Ne, zahraniční společnosti Gazpromu nepůjčily. Jsou investory, mají podíl. Mají omezené možnosti kontroly i rozhodování. To je sakra rozdíl proti půjčce. Částečně je ta komplikovaná vlastnická struktura taky dítkem sankcí a toho, že má Rusko velké překážky k přístupu na finanční trhy, jak už po padesáté opakuju.

            S Irákem je to dost věc názoru. Osobně bych se taky přikláněl k tomu, že se mají trochu líp a že přesvědčení mnoha Iráčanů, že se za Saddáma měli líp, že bylo co jíst, byla voda a že úroveň násilí byla výrazně nižší, je dané klasickým zapomínáním na zlé věci z minulosti. Ale ta naštvanost ve společnosti je velká. https://www.theguardian.com/wo...
            https://www.npr.org/sections/p... Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            01:53 02.01.2022

            danny, můžeš poslat zdroj na základě kterého si myslíš, že západní firmy vlastní podíl v NordStream 2 AG? Mimochodem, tady jsou detaily z wikipedie: "In June 2015, an agreement to ...Zobrazit celý příspěvek

            danny, můžeš poslat zdroj na základě kterého si myslíš, že západní firmy vlastní podíl v NordStream 2 AG?

            Mimochodem, tady jsou detaily z wikipedie:
            "In June 2015, an agreement to build Nord Stream 2 was signed between Gazprom, Royal Dutch Shell, E.ON, OMV, and Engie. As the creation of a joint venture was blocked by Poland, on 24 April 2017, Uniper, Wintershall, Engie, OMV and Royal Dutch Shell signed a financing agreement with Nord Stream 2 AG, a subsidiary of Gazprom responsible for the development of the Nord Stream 2 project."Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      14:44 29.12.2021

      Když vytahujete ten Izrael, kolikrát se sousední státy (Finsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, atd.) pokusily vyhladit Rusko z mapy? (nikdy) Dá se to samé říct o ...Zobrazit celý příspěvek

      Když vytahujete ten Izrael, kolikrát se sousední státy (Finsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, atd.) pokusily vyhladit Rusko z mapy? (nikdy)
      Dá se to samé říct o Rusku, nedá...Skrýt celý příspěvek

      • danny
        12:19 30.12.2021

        Jirosi, já Izraeli dlouhodobě fandím. Nechápu, co je na tom, když konstatuju to, co je každý týden ve zprávách. Že izraelská letadla bombardovala nějaké cíle v Sýrii a že to ...Zobrazit celý příspěvek

        Jirosi, já Izraeli dlouhodobě fandím. Nechápu, co je na tom, když konstatuju to, co je každý týden ve zprávách. Že izraelská letadla bombardovala nějaké cíle v Sýrii a že to obvykle dělá z mezinárodního vzdušného prostoru, nebo z Libanonského, protože ten není schopen svůj vzdušný prostor chránit. Je to porušení všeho? Je. Chápeme, prot to Izrael dělá? Ano. Ale je to nelegální. Nechápu, co do toho pleteš Rusko a jeho vztahy s Pobaltím.Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          10:15 31.12.2021

          Ano válečný stav trvá, především kvůli okupaci Golan.
          Přesto byla v roce 1974 mezi Sýrií a Izraelem podepsána dohoda o neútočení.

          Ano válečný stav trvá, především kvůli okupaci Golan.
          Přesto byla v roce 1974 mezi Sýrií a Izraelem podepsána dohoda o neútočení.

          • Ján Paliga
            00:30 01.01.2022

            "Přesto byla v roce 1974 mezi Sýrií a Izraelem podepsána dohoda o neútočení." Som rád Tesilko, že to píšeš. Určite nám potom budeš vedieť vysvetliť, prečo islamistické iránske ...Zobrazit celý příspěvek

            "Přesto byla v roce 1974 mezi Sýrií a Izraelem podepsána dohoda o neútočení."

            Som rád Tesilko, že to píšeš. Určite nám potom budeš vedieť vysvetliť, prečo islamistické iránske gardy trénujú palestínskych teroristov, alebo pôsobia proti Izraelu s vedomím a podporou súdruha Asada.... Nie sú iránske akcie zo sýrskeho územia útokom na Izrael? Rovnako aj iránska podpora palestínskych teroristov, ich výcvik a financovanie?

            Golany nemuseli byť okupované, ale to by starý súdruh Asad a jeho predchodcovia neostreľovali územie Izraela.... Okupácia Golán je žiaľ len a len ich maslo na hlave.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            18:45 01.01.2022

            Jánko, částečně ti odpověděl danny. Izrael útočí i syrskou PVO. Golany okupuje Izrael od roku 1967,kdy válku rozpoutal.Hlavním důvodem v současnosti je přístup ke Genazaretskému ...Zobrazit celý příspěvek

            Jánko,
            částečně ti odpověděl danny.
            Izrael útočí i syrskou PVO.
            Golany okupuje Izrael od roku 1967,kdy válku rozpoutal.Hlavním důvodem v současnosti je přístup ke Genazaretskému jezeru,naleziště ropy a nechuť rušit osady.
            To jsou Jánko pravé důvody okupace.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            21:31 01.01.2022

            "Jánko, částečně ti odpověděl danny. Izrael útočí i syrskou PVO." Tesilko, v prvom rade útočí na zariadenia, kde pôsobia Iránske gardy a výcvikové strediská palestínskych ...Zobrazit celý příspěvek

            "Jánko,
            částečně ti odpověděl danny.
            Izrael útočí i syrskou PVO."

            Tesilko, v prvom rade útočí na zariadenia, kde pôsobia Iránske gardy a výcvikové strediská palestínskych teroristov. Sýrska PVO je sekundárny cieľ, ktorý je potrebný zničiť pred samotným útokom na primárny cieľ.

            Taká perlička:

            keď povstalci zaútočili na stanovište sýrskej polície pri Kunajtre, kde sa nachádza prechod na územie Izraela, Izrael pomáhal odraziť útok na stanovište polície a zranených policajtov transportoval na liečenie do svojich nemocníc.

            "Golany okupuje Izrael od roku 1967,kdy válku rozpoutal."
            Nerozpútal. Sýria z Golán ostreľovala delostrelectvom jeho územie.

            "Hlavním důvodem v současnosti je přístup ke Genazaretskému jezeru,naleziště ropy a nechuť rušit osady. To jsou Jánko pravé důvody okupace."

            Golany sa obsadili z iných dôvodov. Súčasnosť s tým nemá nič spoločné.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            22:36 01.01.2022

            Jánko Zvýšený vojenský tlak na íránské cíle v Sýrii pravděpodobně souvisí s jednáními, jež mají vzkřísit dohodu o kontrole íránského jaderného programu (JCPOA).Rozhodně nejde o ...Zobrazit celý příspěvek

            Jánko
            Zvýšený vojenský tlak na íránské cíle v Sýrii pravděpodobně souvisí s jednáními, jež mají vzkřísit dohodu o kontrole íránského jaderného programu (JCPOA).Rozhodně nejde o potírání terorismu.
            Samotný Izrael vlastní jaderné zbraně,ale jaderné programy jiných států kritizuje.
            Samotné útoky na území Sýrie jsou v rozporu z mezinárodním právem.Stejně jako okupace Golan.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            21:25 02.01.2022

            "Jánko Zvýšený vojenský tlak na íránské cíle v Sýrii pravděpodobně souvisí s jednáními, jež mají vzkřísit dohodu o kontrole íránského jaderného programu (JCPOA).Rozhodně nejde o ...Zobrazit celý příspěvek

            "Jánko
            Zvýšený vojenský tlak na íránské cíle v Sýrii pravděpodobně souvisí s jednáními, jež mají vzkřísit dohodu o kontrole íránského jaderného programu (JCPOA).Rozhodně nejde o potírání terorismu."

            To sa mýliš. Irán školí teroristov už dosť dlho so súhlasom sýrskej vlády. Rovnako islamistické Iránske gardy narúšajú hranice Izraela. A nie je to záležitosťou niekoľkých dňov, či týždňov...

            "Samotný Izrael vlastní jaderné zbraně,ale jaderné programy jiných států kritizuje."
            A? Vyhráža sa Izrael použitím jadrových zbraní Iránu? Nie. Ale Irán sa vyhráža a robí všetko pre zničenie Izraela.

            "Samotné útoky na území Sýrie jsou v rozporu z mezinárodním právem.Stejně jako okupace Golan."
            A podľa akého medzinárodného práva môže Irán školiť a hlavne financovať a vyzbrojovať teroristov proti proti izraelským civilistom? A na základe akého medzinárodného práva sa môže Irán vyhrážať likvidáciou Izraela? Golany okupované nemuseli byť. Okupácia Golán je len a len reakciou na delostrelecké ostreľovanie Izraela sýrskym režimom. To vie aj malé dieťa, ty nie?Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      15:17 29.12.2021

      Víš, danny, s tím Tureckem je to ošemetné. Ano, jeho akce v Sýrii jsou z ideálně humanistického pohledu nezákonné - jenomže to byly zásahy USA taky, těžko jim to tedy mohou ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš, danny, s tím Tureckem je to ošemetné. Ano, jeho akce v Sýrii jsou z ideálně humanistického pohledu nezákonné - jenomže to byly zásahy USA taky, těžko jim to tedy mohou vyčítat. Turecko bojuje proti kurdským milicím, protože PKK je separatistická organizace a boje se tak přelévají z Turecka do Iráku a Sýrie a tak nějak to ani jedné z těch zemí vlastně nevadí. Už jsme tady dřív debatovali o samotném kurdském separatismu, za mne není žádný důvod mu fandit. My nemáme důvod snahy Kurdů o vlastní stát nějak potlačovat, ale taky nemáme důvod je podporovat, je málo pravděpodobné, že takový stát by byl státem vůči nám přátelským nebo že by zajistil mír, stabilitu a prosperitu oblasti. Takže, upřímně, to, že Turecko likviduje kurdské milice, by nám nemělo nějak zásadně vadit.

      Že Izrael podniká nálety na cíle v Sýrii je ve skutečnosti legální, je se Sýrií ve válečném stavu a samotné provedení těch náletů je k civilistům maximálně citlivé. Navíc cílem jsou iránské revoluční gardy a Hizballah, to nejsou zrovna naši kamarádi.

      Svět není rajskou zahradou a neexistuje zde nestranná autorita určující pravidla a vynucující je. Takže veškeré posuzování je vždy subjektivní. To, co se děje, mi buďto napomáhá, pak je OK, nebo škodí, pak je špatné, nebo nic z toho a pak si mohu hrát na humanistu a nestranného soudce a projektovat do dění své idealistické představy. Z tohoto pohledu je turecká akce proti kurdským milicím přijatelná, anexe syrského území již ne, nemáme důvod přát Turecku zvětšování území na úkor sousedů. Pokud by k takové anexi skutečně došlo, byl by to pro členské státy NATO těžký oříšek, zejména při hlasování v OSN a případném zapojení do sankcí či dokonce mírových sborů.

      Irák a Hussein. Důvodem války nebyla ochrana utlačovaných Kurdů či politické opozice v Iráku, nýbrž odstranění nepříjemného a agresivního diktátora. Který by mohl klidně vládnout dál, kdyby se smířil s porážkou v první válce a neprovokoval. V důsledku války moc lidí nezahynulo, ale pak došlo k faktickému rozpadu Iráku, protože se naplno projevila jeho rozpolcenost na náboženském základě a neschopnost obou frakcí dodržovat základní principy demokracie (asi ani nevědí, co to je). Jestli si vzpomínáš, pak bylo již před vyhlášenými volbami předem jasné, že většinu budou mít šíitské strany, což do té doby dominantní sunnité nesli tak těžce, že se voleb vůbec neúčastnili. Důsledkem bylo drtivé vítězství šíitů a následně omezování práv a pozic sunnitů, což vedlo k faktické podpoře ze Sýrie pronikajícího islámského státu ze strany sunnitského obyvatelstva. Teror pak rozpoutal právě islámský stát a spousta obětí je důsledkem nerovného boje mezi islámskými milicemi a milicemi kurdskými či šíitskými. Další oběti si vyžádaly vnitrokurdské boje mezi různými kurdskými frakcemi (ani Kurdové nejsou jednotní).

      Vítězící kurdské milice pak začala etnicky čistit oblasti v Sýrii a to vedlo k turecké intervenci, protože Turecko nechtělo dopustit etnicky homogenní kurdské území na své hranici.

      Výsledkem je, že Kurdové na jedné straně bojovali proti Asadovi, za větší práva a autonomii, ale na druhé straně i proti další opozici, arabské, proti Turecku, které ale bojuje i proti Asadovi.

      A teď, kdo je tady ten hodný?Skrýt celý příspěvek

      • danny
        12:39 30.12.2021

        Globe, zkusím stručně. Jsme ve většině věcí ve shodě. Ano, s Kurdy je to ošemetné. Já vím, že jsou to ujetí marxisti a že šance na vybudování stabilního čehokoli je u nich nulová. ...Zobrazit celý příspěvek

        Globe, zkusím stručně. Jsme ve většině věcí ve shodě. Ano, s Kurdy je to ošemetné. Já vím, že jsou to ujetí marxisti a že šance na vybudování stabilního čehokoli je u nich nulová. Smál jsem se těm bludům ve chvíli, kdy z nich naše média dělala hrdiny, posílali jsme jim zbraně a dojatě plakali nad jejich hrdinným bojem proti Asadovi a ISIS. Dnes trapně mlčíme, když je decimuje náš kolega z NATO. Co ale nejde obhajovat, tak jsou velkoosmanské Erdoganovi a okupace rozsáhlých území, na které si dělá nárok (a s tím související etnické a náboženské čistky).
        Kde se neshodneme, tak s izraelskými nálety. Nejsou legální a nejsou legálně provedené. Narušování libanonského vzdušného prostoru, útoky z mezinárodních vod. Část útoků míří na dost pochybné cíle, jako přístav, mezinárodní letiště v Damašku atd... Útoky probíhají často souběžně s pohybem civilních letadel, což je opravdu prasárna. O cílech útoků nevíš nic. Izrael je nekomentuje. Že to jde proti Íráncům a Hizballáhu je naše interpretace, když se tyto kroky snažíme nalakovat na růžovo, event. vycházejí ze syrských vládních zdrojů. Nakolik jsou to informace spolehlivé, těžko říct.
        Detaily kolem Iráku znám celkem obstojně. Pořád platí, že dokud vykonáváš okupační správu (tedy do chvíle, kdy držíš u moci loutkovou vládu a neseš tíhu vojenských operací), neseš odpovědnost za násilí, ke kterému dochází. Je jedno, jestli jsi nepochopil strukturu společnosti a vztahy mezi náboženskými nebo etnickými skupinami. Mezi ten půl milion obětí se oběti ISIS nepočítají, to už je jiná hromádka.

        Nicméně ve svém příspěvku jsi ukázal, že dokážeš přemýšlet velmi pragmaticky. Krásná demonstrace reál politiky. Lišíme se jen v pár drobnostech, já ji uplatňuji i v hodnocení a chápání chování Ruska. Neřeším ani u Turka, ani u Inda, Izraelce atd... otázku "hodný, zlý"Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:04 31.12.2021

          danny, vtip je v tom, že podle mého názoru není utrpení civilistů v Iráku argumentem proti sesazení Husseina, protože účelem sesazení Husseina nebylo chránit civilisty v Iráku. Jo, ...Zobrazit celý příspěvek

          danny, vtip je v tom, že podle mého názoru není utrpení civilistů v Iráku argumentem proti sesazení Husseina, protože účelem sesazení Husseina nebylo chránit civilisty v Iráku. Jo, že tam došlo k občasné válce a spozstě utrpení a mrtvých je nepříjemné a nežádoucí, ale účelem bylo ukončit válku s Husseinem, odblokovat iráckou ekonomiku, která byla svázané sankcemi a zlikvidovat potenciální ohrožení iráckou armádou, která střílela po spojeneckých letadlech, měla na mušce Izrael a i když dnes všichni chytrolíni halasně rozhlašují, že Irák ve skutečnosti ZHN neměl, samotný Hussein jejich použitím (za 45 minut) hrozil.

          To se podařilo, zbytek jsou nepříjemné vedlejší ztráty. Podobně jako při vylodění v Normandii, bombardování tehdy zabilo řádově víc francouzských civilistů, než německých vojáků. Smůla, ale cíle bylo dosaženo. Poučení pro příště, jedeme dál.

          Já otázku hodný/zlý řeším, samozřejmě subjektivně. Ind je mi jedno, je daleko a neohrožuje mne, Izrael je součástí naší civilizace, pro mne je to ten hodný, Turek se přesouvá z kategorie hodný do kategorie zlý, protože začíná ohrožovat mé spojence.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      16:19 30.12.2021

      Měřit na všechny strany stejným metrem ? To se na tomto serveru nenosí.
      Tady je to samý příznivce Bartoše a Rakušana.

      Měřit na všechny strany stejným metrem ? To se na tomto serveru nenosí.
      Tady je to samý příznivce Bartoše a Rakušana.

  • danny
    14:20 27.12.2021

    Osobně si myslím, že morální apely a rozčilování se nad tím, jak se ti rusáci chovají necivilizovaně a pohoršený údiv nad tím, jak si tohle můžou dovolit, případně že to by jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně si myslím, že morální apely a rozčilování se nad tím, jak se ti rusáci chovají necivilizovaně a pohoršený údiv nad tím, jak si tohle můžou dovolit, případně že to by jim nemělo projít, patří spíš do diskuse na nějakém humanitněji, případně lehce filosoficky orientovaném webu. Prostě realita ve světě je taková, že Rusko si prosazuje svoje zájmy na Kavkaze a na Ukrajině, Indie brutálně skřípla Džammů a Kašmír, Saudové dávají na držku Húsíům a celkově šia menšinám, Číňani Ujgurům, Brazílie vytlačuje původní kmeny, Etiopie potlačuje Tigrajce Barma Rohingy a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Těch špatností, co se dějí kde po světě by se daly jmenovat mraky. Otázka je, co se s tím dá dělat a jak poznat tu hranici, kdy si máme říct "bastard, ale náš" a kdy můžeme něco zlepšit tím, že do situace nějak zasáhneme. A kdy stačí vztyčený prst, kdy pobídky, kdy sankce a kdy je na místě vojenská intervence.

    Kdesi jsem četl hezké přirovnání, že se Rusko chová jako necivilizovaný divoký medvěd, který se potuluje v lese kolem farmy. Pokud si farmář natáhne pastviny až těsně na hranici lesa, bude oprávněně naštvaný, když mu medvěd nějaké ovce roztrhá. Je věcí diskuse, jestli tam raději neměl zasadit brambory a ovce pást mimo přímý dosah šelmy. Taky je otázka, zda by se problému nedalo předejít pomocí plašiček a pořádného elektrického ohradníku. Na Slovensku se doporučuje nevyhazovat potraviny do obyčejných popelnic, aby to šelmy nelákalo motat se v blízkosti lidských obydlí.
    Jistě, je varianta medvěda zastřelit. Ale je špatný nápad jít na něj s flobertkou nebo brokovnicí. Farmář musí být příslušně vyzbrojen, musí na to mít morál a taky se hodí, je-li vybaven příslušným povolením. Taky stojí za úvahu, jestli se odprásknutím medvěda nenaruší ekosystém. Jestli se náhodou nepřemnoží vlci nebo divočáci a škody nakonec nejsou ještě mnohem větší.
    Myslím si, že na zahnání medvěda ale určitě nepomůže konání mše v místním kostele, důrazný apel umístěný na obecní vývěsní desce, letáky rozmístěné po lese a dokonce ani vysbírání všech malin a borůvek, aby ten šmejd neměl co žrát.

    Přijímáním siláckých opatřením, která nejsme schopni vynutit, se jen zesměšňujeme. Víz. nedávné sankce EU na Čínu. Litevské otvírání Tchajwanského velvyslanectví ve chvíli, kdy se USA Číně zavazuje, že nebudou nijak podporovat jeho osamostatnění a že respektují politiku jedné Číny, je idiocie. Ano, mohou mi být tyhle donkichotské úlety lidsky sympatické, ale je to prostě nerozumné a neadekvátní. Ale každá země by si měla být vědoma své síly a důležitosti, jejich přecenění se vždy škaredě vrátí. Ano, když se Indonésie rozhodla nakoupit Su-35, uvalily na ni USA sankce a Indonésie akvizici zamrazila. Kdyby se o něco podobného pokusila Gambie, tak se jí asi v Jakartě vysmějí.

    Mám rád, když se diskutuje o reálných a realizovatelných řešeních. Super nápad vybudovat moderní Ukrajinskou armádu se silným PVO, letectvem, systémem velení a řízení. Super. Ale to je úkol na 20 let, když vše půjde dobře. Nacpat jim nějaké zbraně? Báječné. Ale jak může fungovat sebelépe vyzbrojená armáda v ekonomicky zhrouceném státě? Z čeho bude vyplácet žold, hradit údržbu a modernizace, palivo?
    Za mě je prostě totální nesmysl bavit se dnes o vstupování Ukrajiny do NATO, když dobře víme, že je to úplná halucinace (to fakt nezáleží na Ukrajině a jejím přání, ale primárně na všech ostatních členech). Místo toho by se mělo řešit to, čím celý tenhle průšvih začal. Asociační dohoda s EU a nějaká harmonizace na hospodářské úrovni. Pokud ten stát nebude fungovat ekonomicky, nelze vybudovat funkční ozbrojené síly.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      17:55 27.12.2021

      co to je zase za bláboly ? Jaké "jen prosazuje zájmy" ? Hitler si také jen prosazoval zájmy ? V 21. století si v evropském regionu nesmí kdokoliv beztrestně napadat sousedy, ...Zobrazit celý příspěvek

      co to je zase za bláboly ? Jaké "jen prosazuje zájmy" ? Hitler si také jen prosazoval zájmy ? V 21. století si v evropském regionu nesmí kdokoliv beztrestně napadat sousedy, zabíjet občany a zabírat jejich území. Pokud to udělá, musí dostat přes držku vojensky, ekonomicky, diplomaticky, civilně. Zkrátka agresor by za takové situace patřil vyřadit ze všech organizací, z mezinárodního sportu, zrušit ambasády, zrušit víza, zrušit pobyty atp. Pokud bude agresor vědět, že taková reakce hrozí, ani ho nenapadne se pouštět do podobných akcí.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        21:04 27.12.2021

        A co se tedy smí? Napadat státy na středním východě a používat jako záminku vlastnictví chemických zbraní?

        A co se tedy smí? Napadat státy na středním východě a používat jako záminku vlastnictví chemických zbraní?

        • Jura99
          22:17 27.12.2021

          diktatora neni skoda, ze obcane maji problem sami se sebou je vec druha. Predevsim mi ale neni znamo, ze by tam USA vyhlasily 51. stat USA, po nejakem tom referendu.

          diktatora neni skoda, ze obcane maji problem sami se sebou je vec druha. Predevsim mi ale neni znamo, ze by tam USA vyhlasily 51. stat USA, po nejakem tom referendu.

          • flanker.jirka
            22:48 27.12.2021

            Tak proč trpí KLDR a šli po svém vlastním spojenci z 80. let, kterého podporovali proti Íránu? :-) To že tam nevyhlásili nový stát neomlouvá více než milion zmařených životu, ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak proč trpí KLDR a šli po svém vlastním spojenci z 80. let, kterého podporovali proti Íránu? :-)
            To že tam nevyhlásili nový stát neomlouvá více než milion zmařených životu, nemluvě o tom co to v podobě ISIS spustilo až dodnes. Podporu arabských diktatur jste také asi omylem přehlédl, vždyť pouze řežou novináře na ambasadach, no, novičok to nebyl, tak se to nepočítá, že?Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            00:22 28.12.2021

            flanker.jirka Co se týká zmařených životů, za Američanů jich bylo méně než za Saddáma, takže Iráčani si "polepšili". Navíc je něco jiného když Saddám prováděl genocidu Kurdů nebo ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            Co se týká zmařených životů, za Američanů jich bylo méně než za Saddáma, takže Iráčani si "polepšili". Navíc je něco jiného když Saddám prováděl genocidu Kurdů nebo hnal záklaďáky umírat proti Iránu, a něco jiného je když se mezi sebou dobrovolně řežou irácké milice.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:01 28.12.2021

            flanker, Irák nebyl spojencem USA, byl to náš spojenec. Hussain jezdil na soudružské návštěvy do zemí východního bloku, to my jsme mu dodávali zbraně (kolikrát na dluh, dodnes ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker, Irák nebyl spojencem USA, byl to náš spojenec. Hussain jezdil na soudružské návštěvy do zemí východního bloku, to my jsme mu dodávali zbraně (kolikrát na dluh, dodnes nesplacený), to naše firmy tam vrtaly ropu. Strana BAAS byla socialistická strana.
            USA jen využily války Irán-Irák aby oslabily svého nepřítele, kdo by takovou příležitost nevyužil?

            A KLDR trpí, protože v roce 1953 bylo uzavřeno příměří, které garantuje i Čína, jakožto účastník války.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:18 28.12.2021

            flanker.jirka: státy tzv. třetího světa jsou občas problematická místa k životu. Evropa ale má už pár desítek let snahu zbavit se primitivní agrese, zabírání území atd. Každý, kdo ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: státy tzv. třetího světa jsou občas problematická místa k životu. Evropa ale má už pár desítek let snahu zbavit se primitivní agrese, zabírání území atd. Každý, kdo něco takového spáchá, budiž vyřazen na řadu let z okruhu civilizovaných států a partnerů. To se stalo, víme proč, např. Srbsku a nyní si o to silně koleduje Rusko.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:42 28.12.2021

            Jan55. Si děláte srandu? USA podporovaly Husajna celou dobu války proti Íránu i v době útoku na kurdy v Halabdže v roce 1988! Jejich, francouzské a britské peníze držely nadále ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan55.
            Si děláte srandu? USA podporovaly Husajna celou dobu války proti Íránu i v době útoku na kurdy v Halabdže v roce 1988! Jejich, francouzské a britské peníze držely nadále Husajna v této válce, i když byli iráčani neschopní a peněz se jim nedostávalo.
            A ani použití chemických zbraní v Halabdže je nerozhodilo od sebe, "kamarádi" zůstali až do irácké invaze do Kuvajtu.
            https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:44 28.12.2021

            GlobeElement
            Stačí?
            https://en.wikipedia.org/wiki/...

            GlobeElement
            Stačí?
            https://en.wikipedia.org/wiki/...

          • GlobeElement
            12:18 28.12.2021

            flanker - jelikož jsem studoval obor, jehož absolventi celkem často nalézali uplatnění právě v Iráku, o spojenectví mezi Husseinem a socialistickým blokem vím z první ruky. Když ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker - jelikož jsem studoval obor, jehož absolventi celkem často nalézali uplatnění právě v Iráku, o spojenectví mezi Husseinem a socialistickým blokem vím z první ruky.

            Když už se spoléháš na wikipedii, přečti si i toto:
            https://en.wikipedia.org/wiki/...

            https://en.wikipedia.org/wiki/...

            Také by sis mohl položit otázku, pročpak měla irácká armáda sovětské tanky, PVO systémy, letadla? Proč měl Irák Mig-21 dříve než státy východní Evropy?

            Ano, USA neměly zájem na tom, aby vyhrál Irán, který okupoval americkou ambasádu a vztahy byly na bodu mrazu, ale to z nich nedělá Husseinova spojence. Hussein byl náš spojenec. My jsme od něj brali ropu a plyn, my mu dodávali technologické celky a zbraně a nám dlužil odepsané peníze.

            Mimochodem, jestlipak víš, kolikrát byl Hussein ve Washingtonu? A kolikrát v Moskvě?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:45 28.12.2021

            To Jan55: O tom, jak si Iráčané polepšili, se dá úspěšně pochybovat. Odhady obětí Saddámovi diktatury se pohybují kolem 180 tis. osob. Naproti tomu některé studie uvádějí počet ...Zobrazit celý příspěvek

            To Jan55: O tom, jak si Iráčané polepšili, se dá úspěšně pochybovat. Odhady obětí Saddámovi diktatury se pohybují kolem 180 tis. osob. Naproti tomu některé studie uvádějí počet obětí od "osvobození" až kolem půl milionu. https://zahranicni.hn.cz/c1-61...
            I velmi střízlivé odhady z r. 2012 mluvily o 130 tis. civilních obětech.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            13:03 28.12.2021

            Ale to nejsou mrtví zabití Američany nebo iráckou vládou. To jsou všichni, kdo zemřeli v důsledku všech možných příčin, od bojů přes teroristické útoky, nepokoje až po nemoci. U ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale to nejsou mrtví zabití Američany nebo iráckou vládou. To jsou všichni, kdo zemřeli v důsledku všech možných příčin, od bojů přes teroristické útoky, nepokoje až po nemoci.

            U Husseina se počítají jen přímo zavraždění. Ovšem jen Husseinova invaze do Iránu způsobila přes milion mrtvých. Kolik lidí umřelo v důsledku špatné vody se zde nepíše.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            16:33 28.12.2021

            danny: Těch pul milionu mrtvých v Iráku v době přítomnosti Američanů je asi reálné číslo. Jenomže to jsou výsledky bojů různých iráckých milicí mezi sebou. "Odhady obětí ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            Těch pul milionu mrtvých v Iráku v době přítomnosti Američanů je asi reálné číslo. Jenomže to jsou výsledky bojů různých iráckých milicí mezi sebou.

            "Odhady obětí Saddámovi diktatury se pohybují kolem 180 tis. osob. "
            Odkud je to číslo?
            Neručím teď za přesnost, ale v hlavě mám, že válka s Iránem přišla na 1-2 miliony mrtvých, a genocida Kurdů 300 tisíc.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        12:34 28.12.2021

        Fajn Juro, když máš takové silné řeči, co navrhuješ udělat s Tureckem? Zabíjí občany vlastní i cizí, okupuje cizí území. Vyhlásíš nad ním bezletovou zónu? Vyloučíš ho z NATO? ...Zobrazit celý příspěvek

        Fajn Juro, když máš takové silné řeči, co navrhuješ udělat s Tureckem? Zabíjí občany vlastní i cizí, okupuje cizí území. Vyhlásíš nad ním bezletovou zónu? Vyloučíš ho z NATO? Vyhodíš ho ze SWIFT? Sankce? Zrušíš ambasády? https://neviditelnypes.lidovky...
        Já si fakt myslím, že místo siláckých řečí je občas fajn domýšlet konsekvence a důsledky. A hlavně, jestli na to, čím hrozím, mám v ruce reálně dost silný klacek. A pokud ne, zda ty řeči nepovedou přesně k opačnému důsledku.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:04 28.12.2021

          Turecko již sankcím čelí a to okupuje kus Sýrie, což je aktuálně spíše nepřítel. A zatím toto území neanektovalo (i když to vypadá, že k tomu směřuje).

          Turecko již sankcím čelí a to okupuje kus Sýrie, což je aktuálně spíše nepřítel. A zatím toto území neanektovalo (i když to vypadá, že k tomu směřuje).

          • Klimesov
            07:58 30.12.2021

            Nehledě na to, že Turci okupují část Sýrie s Ruským požehnáním.

            Nehledě na to, že Turci okupují část Sýrie s Ruským požehnáním.

        • Tesil
          15:55 28.12.2021

          Já nevím,ale neměl danny na mysli Kypr pokud jde o okupaci?

          Já nevím,ale neměl danny na mysli Kypr pokud jde o okupaci?

          • GlobeElement
            07:47 29.12.2021

            To těžko, Kypr vůbec není černobílá věc, turecká intervence zastavila intervenci řecké vojenské junty, která chtěla zabrat celý ostrov (který ani nebyl součástí Řecka), výsledkem ...Zobrazit celý příspěvek

            To těžko, Kypr vůbec není černobílá věc, turecká intervence zastavila intervenci řecké vojenské junty, která chtěla zabrat celý ostrov (který ani nebyl součástí Řecka), výsledkem je formálně nezávislá severokyperská republika, ne rozšíření Turecka.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          16:43 28.12.2021

          danny: Turecko už určité sankce má a to zatím žádné cizí území nevtělilo přímo do Turecka. Až Turci bezdůvodně napadnou např. Řecko, tak se neboj, tam nepochybně budou tvrdá ...Zobrazit celý příspěvek

          danny: Turecko už určité sankce má a to zatím žádné cizí území nevtělilo přímo do Turecka. Až Turci bezdůvodně napadnou např. Řecko, tak se neboj, tam nepochybně budou tvrdá opatření, určitě o nic menší než hrozí Rusku. Je dobré si uvědomit, že Ukrajina nedělá absolutně nic zlého, proč by měla být kýmkoliv vojensky napadena, je to normální fungující republika se svobodnými volbami a ani např. nemá po sousedech žádné územní nároky, po Rusku vůbec nic nechce, ani Rusko nijak neohrožuje.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          17:02 28.12.2021

          danny: Nad Ruskem je vyhlášena bezletová zona, Rusko je vyloučeno ze Swift, jsou zrušeny ambasády? Všiml sis, že protiruské sankce EU kvůli Ukrajině jsou jenom symbolické? Zato ...Zobrazit celý příspěvek

          danny:
          Nad Ruskem je vyhlášena bezletová zona, Rusko je vyloučeno ze Swift, jsou zrušeny ambasády?
          Všiml sis, že protiruské sankce EU kvůli Ukrajině jsou jenom symbolické? Zato dovoz plynu z Ruska od roku 2014 do EU narostl o polovinu.

          Tesil: Po okupaci Kypru roce 1974 EHS přijala Řecko za člena a Turecko nikoli. Turci to brali hodně úkorně.Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
    07:38 27.12.2021

    Svetu by malo konecne dojst, ze v Kremli nesedi ziadna politicko-vojenska reprezentacia ale prachsprosta stupidna mafia. Da sa to vidiet na Kaukaze. Oni vobec nechapu co je ...Zobrazit celý příspěvek

    Svetu by malo konecne dojst, ze v Kremli nesedi ziadna politicko-vojenska reprezentacia ale prachsprosta stupidna mafia. Da sa to vidiet na Kaukaze. Oni vobec nechapu co je geopolitika a co su geopoliticke hranice a na co im sluzia. Stale sa hrabu na juznu stranu Kaukazu akoby ani netusili, ze Kaukaz su ich hradby a ze tym idu proti sebe. Oni proste len zaberaju viac uzemia, aby mali viac uzemia - to je uvazovanie primitivneho mafiana.Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
    17:17 26.12.2021

    z toho co o tom čtu Rusko nechce z Gruzie a Ukrajiny sféru vlivu ale postačí jim když tyto nárazníkové státy budou neutrální a na jejich půdě nebude jiné než domácí vojsko. To není ...Zobrazit celý příspěvek

    z toho co o tom čtu Rusko nechce z Gruzie a Ukrajiny sféru vlivu ale postačí jim když tyto nárazníkové státy budou neutrální a na jejich půdě nebude jiné než domácí vojsko. To není zas nesplnitelný požadavek, něco co by mělo ničit národní hrdost. Rusko dalo tehdy jasně najevo že chorvatský scénář s Abcházií a Osetií neprojde. A přesto to ten vyhecovaný blázen zkusil - prohrál válku a ještě pak stihl škodit na Ukrajině.
    A ke zmiňované tezi že by měl platit volný vstup do svazků je hodně na vodě pokud by takové přistoupení brala sousední vojenská supervelmoc jako ohrožení své bezpečnosti. Měří se dvojím metrem - v Karibiku stačilo mnohem méně k ospravedlnění intervence, i diktátor který byl jednoho dne ve W vítán mohl být následující bombardován či na něj pochodovali speciálové. Ani přímo odtržení území od existujícího státu nebylo mimo "řešení" - viz stavba panamského průplavu kde se takto "napomohlo" vzniku nového státu oddělením od Kolumbie.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:39 26.12.2021

      Našu (v zmysle NATO) hrdosť to skutočne nezničí ak k takej dohode dôjde. Len či to takto budú vnímať aj v Gruzínsku a Ukrajine, že sme rozhodli o nich bez nich a na ich názor sa už ...Zobrazit celý příspěvek

      Našu (v zmysle NATO) hrdosť to skutočne nezničí ak k takej dohode dôjde. Len či to takto budú vnímať aj v Gruzínsku a Ukrajine, že sme rozhodli o nich bez nich a na ich názor sa už nikto pýtať nebudeSkrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:31 26.12.2021

        Ale ono to v moci současných členů NATO je, protože s členstvím musejí souhlasit všichni dosavadní členové. Každopádně případná dohoda bude impulsem k tomu opravdu se výzbrojit a ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale ono to v moci současných členů NATO je, protože s členstvím musejí souhlasit všichni dosavadní členové.
        Každopádně případná dohoda bude impulsem k tomu opravdu se výzbrojit a pomocí vyzbrojit i neutrální státy. Stále můžeme tyto státy zahrnout do struktur EU.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          04:55 27.12.2021

          Otázkou je, či je pre NATO a EÚ ekonomicky výhodné brať týchto nových členov. Nemecko ktoré má v EÚ hlavné slovo bude určite viac počúvať na dobré vzťahy s Ruskom ako na ...Zobrazit celý příspěvek

          Otázkou je, či je pre NATO a EÚ ekonomicky výhodné brať týchto nových členov. Nemecko ktoré má v EÚ hlavné slovo bude určite viac počúvať na dobré vzťahy s Ruskom ako na vyzbrojovanie Ukrajiny. Pragmatizmus hovorí, že je lacnejšie predhodiť Ukrajinu Rusku ako sa vyzbrojovať a ešte investovať ďalšie peniaze do Ukrajiny. Tak to bohužiaľ je.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:43 27.12.2021

            Ukrajina tomu občas jde sama naproti, žádný zářný příklad demokracie a svobody to také není a stabilním prostředí na investice se také hovořit nedá. To vše způsobí větší váhavost ...Zobrazit celý příspěvek

            Ukrajina tomu občas jde sama naproti, žádný zářný příklad demokracie a svobody to také není a stabilním prostředí na investice se také hovořit nedá. To vše způsobí větší váhavost západních velmocí. Většinu finanční pomoci, která se jim za 30 let dostala rozkradli jejich "elity." A tím jak se po majdanu začali chovat k národnostním menšinám se také kulturně moc neblíží ideálům EU a NATO.

            EU je neschopná a USA avizovaly, že přímou vojenskou pomoc neposkytnou, jen materiální, podobně se vyjádřila i Velká Británie. Už to je staví při chystaných jednáních do horší pozice.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            10:23 27.12.2021

            To by nebyl pragmatizmus, ale mnichovanská slepota. Rusko je agresivní stát, který ale hraje vabank, pozemní a leteckou sílu moc velkou nemá, podobně jako Hitler vodil před válkou ...Zobrazit celý příspěvek

            To by nebyl pragmatizmus, ale mnichovanská slepota. Rusko je agresivní stát, který ale hraje vabank, pozemní a leteckou sílu moc velkou nemá, podobně jako Hitler vodil před válkou delegace po letištích, kam přelétaly stále ty stejné Me109, aby udělal dojem, jak je silný. Západ se tehdy z toho podělal a předhodil mu ČSR, která ale měla hromady zbraní a hlavně munice a odhodlaných vojáků a mohla se s menší podporou Hitlerovi úspěšně postavit (podobně jako dnes UA). Nakonec to Hitlerovi zkraje vyšlo, s podřadnými Pz I, II a LT35,38 porazil papírově silnou Francii a bezmála celou Evropu. Nyní je až překvapivé, jak se historie opakuje. Putinovci vytvářejí situaci naléhavosti, jakoby UA vstupovala do NATO hned na tři krále a tlačí na konferenci. Je dobré si připomenout, že v 1938 bylo konferencí více, s klasickým taktickým scénářem, nejprve nepřijatelný Godesberg a pak bezmála stejný Mnichov, ale přiblblíci z VB a FR dostali pocit, že to je ten správný kompromis a "pragmatismus" o kterém píšeš.
            Takže ne, máš naprosto mylnou myšlenku, určitě není lacinější předhodit UA Rusku ! Nejlacinější je Ukrajincům poslat hromadu zbraní a munice a Rusům říct, že jen ať se o něco pokusí.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            10:30 27.12.2021

            flanker.jirka: nevím z čeho čerpáte, ale UA je na podmínky v regionu až překvapivě demokratickým státem, má určitě potíže s korupcí, ale snaží se s tím něco dělat. Ve východním ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: nevím z čeho čerpáte, ale UA je na podmínky v regionu až překvapivě demokratickým státem, má určitě potíže s korupcí, ale snaží se s tím něco dělat. Ve východním regionu jsou vlastně bílou vránou demokracie. Ušli velký kus cesty za pár let a ani nejsou v žádné struktuře typu EU, která by je vodila za ručičku a financovala to. Ekonomicky prožívají solidní rozvoj, staví se, vyrábí se, města se mění, silnice se v solidní kvalitě opravují. Např. trasa Užhorod-Rachov už není vhodná pro pásový traktor, ale klidně pro sporťák. Lvov se také hodně změnil. Žigulík na cestě už je vzácný úkaz vidět. Jediné co Ukrajinci potřebují je, aby Rusák zalezl za kopec a tam zůstal.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            12:16 27.12.2021

            Jura99 Mnichov bych sem netahal, nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. V lednu má proběhnout nějaké jednání mezi USA, NATO a Ruskem. Je Ukrajina bílá vrána, nebo černá ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99
            Mnichov bych sem netahal, nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. V lednu má proběhnout nějaké jednání mezi USA, NATO a Ruskem.

            Je Ukrajina bílá vrána, nebo černá ovce?
            https://www.irozhlas.cz/zpravy...
            Takovému zákonu říkáte velký kus cesty?
            Není nic horšího než si ještě více poštvat národnostní menšiny na svém území, to nikdy a nikde dobře neskončilo.
            Na současný ekonomický růst se zkuste podívat pohledem za posledních 30 let. V roce 1999 byli na 40% ekonomiky, kterou měli v roce 1990 za dob SSSR.
            Za pozitivní marker bych bral, pokud by ukrajinci sami začali více pracovat u nich doma, protože trend je stále opačný a stále větší množství raději jezdí za prací do zahraničí.
            Podívejte se na graf vývoje některých postsovětských republik.
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            I totalitní Bělorusko s mnohem nevýhodnějšími podmínkami z hlediska průmyslu, zemědělství, nepřístupu k moři je na tom lépe. (Rusko nepočítám to existuje z toho, že je benzinovou pumpou)
            A to Ukrajina měla výchozí podmínky po rozpadu svazu velmi dobré, na území SSSR nejvíce průmyslové výroby všeho druhu a nejrozvinutější zemědělství.
            V tomto kontextu se moc z místa neposunuli.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            13:38 27.12.2021

            @Jura Problém je, že svet nie je taký aký by sme ho chceli mať a klamať samého seba je cestou do pekla. To, že to takto dopadne s Ukrajinou nie je moje želanie, ale nerobím si ...Zobrazit celý příspěvek

            @Jura

            Problém je, že svet nie je taký aký by sme ho chceli mať a klamať samého seba je cestou do pekla. To, že to takto dopadne s Ukrajinou nie je moje želanie, ale nerobím si ilúzie, že to takto dopadne. Bude nejaká konferencia USA (NATO) - Rusko a tam sa rozhodne. A rozhodne sa pragmaticky a hlavne tak, aby boli všetci spokojní (teda až na Ukrajinu, tá jediná spokojná nebude). Ber to ako faktSkrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            13:38 27.12.2021

            @flanker.jirka Ukrajina si od roku 2014 vede ekonomicky dobře, a to přesto že je v hybridní válce se silnějším sousedem. Toto je vývoj HDP / obyv., jak jej poslal Clibanarius v ...Zobrazit celý příspěvek

            @flanker.jirka

            Ukrajina si od roku 2014 vede ekonomicky dobře, a to přesto že je v hybridní válce se silnějším sousedem.

            Toto je vývoj HDP / obyv., jak jej poslal Clibanarius v https://www.armadninoviny.cz/b... , data pocházejí z MMF:

            _______ 2000 2004 2008 2012 2016 2020
            Rusko 1902 4404 12464 15288 8724 10037
            Kazachstan 1230 2863 8349 12300 7662 8733
            Belorusko 1080 2451 6581 6938 5022 6399
            Ukrajina 664 1375 3945 3873 2200 3653
            Uzbekistan 663 552 1250 2153 2576 1702

            V roce 2000 na tom bylo Rusko cca 3x líp než Ukrajina, v roce 2012 4x, v roce 2020 2.7xSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:14 27.12.2021

            flanker.jirka: zákon, že se v oficiálním styku má nejprve promluvit ukrajinsky, pokud se strany nedohodnou na jiném jazyce, stojí vůbec zde za těch pár řádků ? Ukrajina jde ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: zákon, že se v oficiálním styku má nejprve promluvit ukrajinsky, pokud se strany nedohodnou na jiném jazyce, stojí vůbec zde za těch pár řádků ?
            Ukrajina jde ekonomicky dobrým směrem, HDP má rostoucí trend, např. to Bělorusko má křivku o dost ploší, je tam stagnace. Že Ukrajinci pracují jinde po Evropě a vozí si peníze domů, otázka co bude Evropa dělat, až je to přestane bavit ? Za poslední roky jsem v některých profesích neviděl jiné lidi než Ukrajince.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      17:41 26.12.2021

      Ty státy ale nechtějí být neutrální...

      Ty státy ale nechtějí být neutrální...

    • ruleta
      17:45 26.12.2021

      Argument, ze take oni bijou cernochy je fajn, ale jednou se budete muset rozhodnout jestli je to v poradku anebo ne. Tedy - pokud je postoj RF v poradku, smysluplny a ...Zobrazit celý příspěvek

      Argument, ze take oni bijou cernochy je fajn, ale jednou se budete muset rozhodnout jestli je to v poradku anebo ne. Tedy - pokud je postoj RF v poradku, smysluplny a akceptovatelny tak ergo je take z vaseho pohledu smysluplny Karibik, Kuba, Irak, Afganistan, Kosovo a ja nevim co jeste.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      17:47 26.12.2021

      Tak ať Rusové stáhnou své vojáky z oblasti Donbasu a Luhanska. Ať Rusko navrátí Krym, ať Rusové dodržují smlouvy, které podepsali atd. atd. Pak mohou v klidu začít řešit s ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ať Rusové stáhnou své vojáky z oblasti Donbasu a Luhanska. Ať Rusko navrátí Krym, ať Rusové dodržují smlouvy, které podepsali atd. atd.
      Pak mohou v klidu začít řešit s Ukrajinou její neutralitu, za jakých podmínek atd. atd.
      Ale nechápu proč se ruští političtí představitelé snaží vymáhat neutralitu Ukrajiny u EU, NATO, USA či jinde? Je to nesmyslné, stupidní a ukazuje to jen, že Rusové jsou pořád stejní. Rádi by si diktovali podmínky a rozdělovali svět.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      18:01 26.12.2021

      "postačí jim když tyto nárazníkové státy budou neutrální a na jejich půdě nebude jiné než domácí vojsko." To je správný postřeh. Když tam bude jenom domácí vojsko, Rusko bude moci ...Zobrazit celý příspěvek

      "postačí jim když tyto nárazníkové státy budou neutrální a na jejich půdě nebude jiné než domácí vojsko."

      To je správný postřeh. Když tam bude jenom domácí vojsko, Rusko bude moci nadále na "nárazníkové státy" útočit a rozšiřovat své území.Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        18:36 26.12.2021

        jenže předtím na ně nikdo neútočil. Sakašvili nejdřív vyjednal odchod ruských vojáků z jejich gruzínských základen a obratem tam nasadil američany. Přitom tehdy Gruzii nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

        jenže předtím na ně nikdo neútočil. Sakašvili nejdřív vyjednal odchod ruských vojáků z jejich gruzínských základen a obratem tam nasadil američany. Přitom tehdy Gruzii nikdo nevyhrožoval. Rozhodl se pro jednostranně silovou cestu pacifikace regionů které se cítili obrozeným nacionalismem gruzínců ohroženy. Adžárii zabral a totéž chtěl udělat s maximální brutalitou v Osetii a Abcházii. Po té dělostřelbě se gruzínci nemůžou divit že osetínci s nimi nectějí nic mít. Pokud by se šlo cestou jednání tak by rusové neměli proč zasahovat. Navíc načasování na olympiádu, pěkná špinavost. Ale možná ho to zachránilo od větší potupy, ruské jednotky by si pro něj jinak určitě došly.Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          21:53 26.12.2021

          Gruzínsko neprotestovalo pri ruskom bombardovaní Čečenska, národa, ktorý chcel slobodu na otrokárovi. Rusku má byť šum a fuk, čo sa deje za hranicami ich zlepenca. Gruzínsko nech ...Zobrazit celý příspěvek

          Gruzínsko neprotestovalo pri ruskom bombardovaní Čečenska, národa, ktorý chcel slobodu na otrokárovi. Rusku má byť šum a fuk, čo sa deje za hranicami ich zlepenca. Gruzínsko nech si robí na svojom území čo chce. Nerobili nič iné ako to, čo robilo Rusko v Čečensku.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            17:57 28.12.2021

            Povieš to aj USA, keď na Kube rusi rozmiestňovali rakety, alebo Izraelu ktorý sleduje, čo sa okolo neho šuchne a občas niečo zbombarduje ? Nebuď naivný. Každý štát má svoje záujmy ...Zobrazit celý příspěvek

            Povieš to aj USA, keď na Kube rusi rozmiestňovali rakety, alebo Izraelu ktorý sleduje, čo sa okolo neho šuchne a občas niečo zbombarduje ?
            Nebuď naivný. Každý štát má svoje záujmy aj hospodárske. Europske krajiny vrátne nás protestovali, keď sa začala výstavba Nord stream 2.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            20:06 28.12.2021

            pjaro77 Když na Kubě SSSR potají rozmisťoval jaderné rakety, už tam byly ruské základny, proti kterým Američani nic neměli. Takže touhle optikou by Rusko mělo respektovat vstup ...Zobrazit celý příspěvek

            pjaro77
            Když na Kubě SSSR potají rozmisťoval jaderné rakety, už tam byly ruské základny, proti kterým Američani nic neměli.

            Takže touhle optikou by Rusko mělo respektovat vstup Ukrajiny do NATO a základny NATO na Ukrajině, a ztopořit se teprve když se tam budou instalovat jaderné rakety.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            23:14 28.12.2021

            @ Pjaro Už ma vôbec ma nebavia tie infantilné výkriky typu - "my to robíme preto, lebo to robia aj USA" a podobne... A vôbec netuším, prečo odbiehaš od témy. Toto vôbec nie je o ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Pjaro

            Už ma vôbec ma nebavia tie infantilné výkriky typu - "my to robíme preto, lebo to robia aj USA" a podobne...

            A vôbec netuším, prečo odbiehaš od témy. Toto vôbec nie je o Spokojných štátoch....

            Ukrajina je obeť ruskej agresie. O tom to je. A tým, že sa stala obeťou, hľadá pomoc. Čo je na tom divné? Následky si mal Vodca dávno poriadne premyslieť, skôr ako napadol Ukrajinu.

            Ruské záujmy ešte neznamenanjú, že majú zabíjať Ukrajincov na ich území pre nejaký fliačik zeme, ktorý mal zmysel v 19. storočí, ale nie v 21.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:10 29.12.2021

            pjaro77: Neměli už v té době Rusové náhodou na Kubě bombardovací křídlo, co dokonce měli ve výzbroji JZ (v té době měli kódy k nasazení velitelé)? Což, se uvádí i jako jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

            pjaro77: Neměli už v té době Rusové náhodou na Kubě bombardovací křídlo, co dokonce měli ve výzbroji JZ (v té době měli kódy k nasazení velitelé)?

            Což, se uvádí i jako jeden z důvodů proč se Rusové stáhly. Pokud by Moskva ztratila spojení, velitelé mohli tyhle zbraně nasadit dle uvážení. ¨Stejný problém byl u ponorek z Jadernými torpédy.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          23:32 26.12.2021

          Ruskě straně určitě nešlo na území Gruzie o "ochranu separatistů", ale o dobytí nových územi. Sami Rusové totiž ¨se svými separatisty zatočili mnohem tvrději než Gruzínci. Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

          Ruskě straně určitě nešlo na území Gruzie o "ochranu separatistů", ale o dobytí nových územi.

          Sami Rusové totiž ¨se svými separatisty zatočili mnohem tvrději než Gruzínci. Rusové srovnali hlavní město Čečenska se zemí, Gruzínci se o podobný druh války ani nepokusili.Skrýt celý příspěvek

          • Oliver
            02:31 27.12.2021

            no ale museli jaksi přejít přes ruské jednotky co oddělovali gruzínce od osetínců - pak už rusové moc na výběr neměli, už jen kvůli udržení vážnosti. Tohle by si nikdo nenechal ...Zobrazit celý příspěvek

            no ale museli jaksi přejít přes ruské jednotky co oddělovali gruzínce od osetínců - pak už rusové moc na výběr neměli, už jen kvůli udržení vážnosti. Tohle by si nikdo nenechal líbit. Kdyby tohle někdo udělal amíkům tak se před hlavním městem nezastaví a dosadí si obratem přátelskou vládu.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            09:09 27.12.2021

            Rusové nikdy nemají na výběr. I ten Krym prostě zabrat museli. Oni nechtěli ale nic jiného jim nezbylo. Sorry, ale to jsou pohádky ovčí babičky co tady vyprávíš.

            Rusové nikdy nemají na výběr. I ten Krym prostě zabrat museli. Oni nechtěli ale nic jiného jim nezbylo. Sorry, ale to jsou pohádky ovčí babičky co tady vyprávíš.

          • flanker.jirka
            09:26 27.12.2021

            Jan55. Přečtěte si něco o tom jaké vztahy panovaly na území, které Gruzii přidali "demokraté" Berija a Stalin. Problém Gruzie velmi podobný Jugoslávskému. Žije tam větší množství ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan55.
            Přečtěte si něco o tom jaké vztahy panovaly na území, které Gruzii přidali "demokraté" Berija a Stalin.
            Problém Gruzie velmi podobný Jugoslávskému. Žije tam větší množství národů a menšin. (jak by to asi dopadlo, pokud by se češi snažili násilím v jednom státě udržet slováky???)
            https://cs.wikipedia.org/wiki/...

            Buďte rád, že se s radikálním islámem podoporavným z venku v Čečensku a Dagestánu rusové nemazlili! Oproti střednímu východu, severní africe, balkánu a části jižní Evropy je tam dnes situace stabilní.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            10:34 27.12.2021

            flanker - ale v Čečně na počátku žádní islamisti nebyli. Dudajev byl komunista. Po jeho zabití nastoupil Maschadov, kterého zavraždila ruská tajná služba. Islamisté jako byl ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker - ale v Čečně na počátku žádní islamisti nebyli. Dudajev byl komunista. Po jeho zabití nastoupil Maschadov, kterého zavraždila ruská tajná služba. Islamisté jako byl Radujev a Basajev nastoupili až poté, co ruská armáda vybila umírněnou čečenskou armádu a povraždila sekulární separatistické politiky.

            Nyní v Čečně za pomoci Ruska vládne psychopat Kadyrov, kterého se bojí i Putin.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            12:26 27.12.2021

            Největší islamista všech dob v Čečensku je Kadyrov: https://youtu.be/Irj_4IVLBP8?t... Jak říká GE, bez ruské války proti Čečensku by tam nebylo teroristů. A v některých případech ...Zobrazit celý příspěvek

            Největší islamista všech dob v Čečensku je Kadyrov: https://youtu.be/Irj_4IVLBP8?t...

            Jak říká GE, bez ruské války proti Čečensku by tam nebylo teroristů. A v některých případech FSB teroristy zřejmě zastoupila, viz bomby v Rjazani:
            https://cs.wikipedia.org/wiki/...
            https://archiv.hn.cz/c1-666901... Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            12:30 27.12.2021

            Oliver: já to chápu, Rusové kvůli udržení vážnosti prostě musí k Rusku připojovat jedno území za druhým. Jenom je škoda, že si tu vážnost neumějí zajistit jinak, třeba výzkumem ...Zobrazit celý příspěvek

            Oliver:
            já to chápu, Rusové kvůli udržení vážnosti prostě musí k Rusku připojovat jedno území za druhým.
            Jenom je škoda, že si tu vážnost neumějí zajistit jinak, třeba výzkumem vesmíru, měli by na co navazovat.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:02 27.12.2021

            @ Jan Padesátýpátý "Jenom je škoda, že si tu vážnost neumějí zajistit jinak, třeba výzkumem vesmíru, měli by na co navazovat." Ruský výskum vesmíru už upadá každým dňom. Z prvej ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Jan Padesátýpátý

            "Jenom je škoda, že si tu vážnost neumějí zajistit jinak, třeba výzkumem vesmíru, měli by na co navazovat."

            Ruský výskum vesmíru už upadá každým dňom. Z prvej triedy za posledné roky padli do druhej.... Okupácia Ukrajiny je dôležitejšia ako vedecký výskum a pretavenie znalostí a histórie do ďalšieho pokroku....Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      20:23 26.12.2021

      Oliver: A co tak zamyslet, proč státy utíkají ke členství NATO a nemají zájem být v paktu s Ruskem ? Proč k Rusku tíhne akorát Bělorusko ? Není to náhodou proto, že oba tyto státy ...Zobrazit celý příspěvek

      Oliver: A co tak zamyslet, proč státy utíkají ke členství NATO a nemají zájem být v paktu s Ruskem ? Proč k Rusku tíhne akorát Bělorusko ? Není to náhodou proto, že oba tyto státy řídí diktátorská skvadra, které chce být u koryta nadosmrti a udělá proto cokoliv, na rozdíl třeba UA, kde jsou pravidelné a svobodné volby, hlava státu se mění podle výsledků voleb a lidé chtějí žít jako na Západě, nikoliv jako zaostalém, snědeném, východním krámu ? Silová motivace nikdy dlouho nevydrží a po čase se zhroutí, protože Pravda vítězí ! Pro Putina musí být stresující revolta po zfalšovaných volbách v Bělorusku a rovněž šavle v zadku Kadáfího. Jelikož volby také falšuje, nikdy neví, dokdy mu to budou Rusové trpět.Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        21:03 26.12.2021

        to je věc interpretace. Hlavní kámen úrazu je že se v těchto státech - včetně našeho žádná referenda neproběhla. I Havel dlouho trval na neutralitě ale cosi ho přimělo změnit náhle ...Zobrazit celý příspěvek

        to je věc interpretace. Hlavní kámen úrazu je že se v těchto státech - včetně našeho žádná referenda neproběhla. I Havel dlouho trval na neutralitě ale cosi ho přimělo změnit náhle názor jako zbytek vedení s Klausem. Pokud by se konalo referendum tak jen minimum lidí by si přálo dostat se z jednoho bloku obratem do druhého. Jediný kdo by tam skutečně chtěl když by se rozhodovalo hlasováním by bylo určitě Polsko, dál by to bylo hodně pochybné. Rusko bylo tehdy v hluboké recesi a pochybovalo se zda se z toho dostanou nebo se budou štěpit dál, tedy žádné ohrožení.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          23:39 26.12.2021

          Na co referendum?
          U nás je už 30 let svobodný politický systém, kdo nechtěl vstoupit z NATO, volil komunisty. Ostatní stany avizovaly že si přejí vstoupit do NATO.

          Na co referendum?
          U nás je už 30 let svobodný politický systém, kdo nechtěl vstoupit z NATO, volil komunisty. Ostatní stany avizovaly že si přejí vstoupit do NATO.

          • flanker.jirka
            09:33 27.12.2021

            Jan55. Je rozdíl volit někoho ve volbách do poslanecké sněmovny a vyjádřit se přímo k danému tématu v referendu. Před rokem 1999 neměla žádná politická strana ve svém předvolebním ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan55.
            Je rozdíl volit někoho ve volbách do poslanecké sněmovny a vyjádřit se přímo k danému tématu v referendu.
            Před rokem 1999 neměla žádná politická strana ve svém předvolebním programu vstup do NATO uveden jako bezdpomínečnou podmínku zaručení naší bezpečnosti. Vždy se tam vyjadřovali velmi obecně s odkazy na OSN a OBSE.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            14:30 27.12.2021

            flanker.jirka: nemáš pravdu: Vstup do NATO v roce 1999 proběhl za vlády ČSSD. Z předvolebního programu ČSSD 1998 (https://www.cssd.cz/ke-stazeni... strana 24: ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka:
            nemáš pravdu:

            Vstup do NATO v roce 1999 proběhl za vlády ČSSD.
            Z předvolebního programu ČSSD 1998 (https://www.cssd.cz/ke-stazeni...

            strana 24: říkají tam, že podporují vstup do NATO, a chtějí postavení srovnatelné s postavením Norska, Dánska či Španělska, to znamená že u nás nechtějí základny a jaderné zbraněSkrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            13:08 28.12.2021

            Referendum je nástroj ďáblův. Zmanipulovat lidi, kteří ve své většině nemají informace a ani je nechtějí (a rozhodně nechtějí žádné informace, které by zpochybnily jejich názor) je ...Zobrazit celý příspěvek

            Referendum je nástroj ďáblův. Zmanipulovat lidi, kteří ve své většině nemají informace a ani je nechtějí (a rozhodně nechtějí žádné informace, které by zpochybnily jejich názor) je snadné.

            Jsou na to i zajímavé studie. Doporučuji třeba přednášku Why is majority always wrong.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          09:12 27.12.2021

          Ne to není otázka interpretace. To, že by si jen minimum lidí přálo vstoupit do NATO je jen tvoje spekulace. Nabídku úzké spolupráce s NATO mělo i Rusko. Místo spolupráce se ...Zobrazit celý příspěvek

          Ne to není otázka interpretace. To, že by si jen minimum lidí přálo vstoupit do NATO je jen tvoje spekulace. Nabídku úzké spolupráce s NATO mělo i Rusko. Místo spolupráce se rozhodlo pro nepřátelství.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          09:17 27.12.2021

          Hlavní kámen úrazu tkví v tom, že o neutralitě Ukrajiny by mělo Rusko jednat s Ukrajinou a ne s USA. Ale protože Rusko samo dobře ví, že vůči Ukrajině nikdy nedodrželo žádné ...Zobrazit celý příspěvek

          Hlavní kámen úrazu tkví v tom, že o neutralitě Ukrajiny by mělo Rusko jednat s Ukrajinou a ne s USA.
          Ale protože Rusko samo dobře ví, že vůči Ukrajině nikdy nedodrželo žádné dohody, sliby ani smlouvy, je mu jasné, že Ukrajina nemá žádný důvod začít Rusku věřit.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      21:48 26.12.2021

      "Nárazníkový štát" je nezmysel, vymyslený ešte boľševikom. Aj oni o nárazníkovom štáte neustále omieľali a predsa si "nárazníkové" Poľsko rozdelili s Nemeckom a zriadili spoločnú ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nárazníkový štát" je nezmysel, vymyslený ešte boľševikom. Aj oni o nárazníkovom štáte neustále omieľali a predsa si "nárazníkové" Poľsko rozdelili s Nemeckom a zriadili spoločnú hranicu.
      Teraz rinčia zbraňami, ale na to mali myslieť skôr, ako napadli Ukrajinu. "Komu není zhůry dáno..."Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      09:13 27.12.2021

      Tuhle ruskou lež jaksi zpochybňuje chování Ruska, které anektovalo území Gruzie, Ukrajiny, samo sebe prohlásilo ochráncem v Moldávii a de facto anektovalo podněstří (a to s Ruskem ...Zobrazit celý příspěvek

      Tuhle ruskou lež jaksi zpochybňuje chování Ruska, které anektovalo území Gruzie, Ukrajiny, samo sebe prohlásilo ochráncem v Moldávii a de facto anektovalo podněstří (a to s Ruskem ani nesousedí).

      Rusko totiž nechápe pojem obrany, předpokládá, že všichni jsou stejně agresivní, jako ono samo a že NATO je zde primárně proto, aby útočilo na Rusko (jako zde byla VS proto, aby SSSR mohl útočit na západní Evropu).

      O postupu Gruzie vůči separatistům si mohu myslet co chci, ale pořád to je vnitřní gruzínský problém, přítomnost vojsk Ruska na území Gruzie proti vůli Gruzie je jasná agrese '(ani vojska OSN se nesmí rozmístit na území státu, který s tím nesouhlasí). Výsledkem agrese Ruska vůči Gruzii je anexe gruzínského území. To není zastavení konfliktu to je okradení státu.

      Navíc samo Rusko, jak zde již bylo zmíněno, se vůči separatistům na svém území chová naprosto brutálně a žádná práva na odtržení neuznává.Skrýt celý příspěvek

  • Standa
    16:56 26.12.2021

    Já se vyjádřím ke komentům níže o uloženkách a poskytnout je v případě potřeby Ukrajině. Třeba já bych v zásadě i souhlasil, ale na druhou stranu bych jim nic nedával. Protože z ...Zobrazit celý příspěvek

    Já se vyjádřím ke komentům níže o uloženkách a poskytnout je v případě potřeby Ukrajině. Třeba já bych v zásadě i souhlasil, ale na druhou stranu bych jim nic nedával. Protože z dob SSSR tam byla výzbroj snad celého frontu a oni to byli schopni rozkrást během pár let. Do armády nic nedávali, stát byl po dekády na hraně zhroucení. Ono státní moc sahá defacto tam, kam sahá její ozbrojená moc. Ale ona ČR je na tom podobně, kdyby si Poláci vzali kus ČR, tak my s tím nic neuděláme a ani bych se nedivil, kdyby to všem okolo bylo jedno, protože jsme absolutně rezignovali na vlastní obranu. Proč by měli všichni okolo bojovat za ČR, když jsme na to kašlali? To samé Ukrajina, armáda je slabá a zastarale vybavená a motivace obyvatelstva k obraně je taky nic moc. Tak se pak ani moc nedivím, že je ostatní hází přes palubu. Byť jim já osobně vcelku fandím. Už úplně vidím, že kdyby se Rusko stáhlo a byl by chvíli klid, tak by Ukrajinci tak polovinu Javelinů rozkradli a prodali komukoliv,kdo by zaplatil.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      09:19 27.12.2021

      Ukrajina na armádu kašlala, protože z tehdejšího pohledu byla zbytečná. Západ po Ukrajině nic nechtěl a s Ruskem měla dohodu o přátelství a spolupráci. Dnes je situace diametrálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajina na armádu kašlala, protože z tehdejšího pohledu byla zbytečná. Západ po Ukrajině nic nechtěl a s Ruskem měla dohodu o přátelství a spolupráci.

      Dnes je situace diametrálně odlišná a jiná je i ukrajinská armáda.Skrýt celý příspěvek

  • J.Kolousek@post.cz
    09:19 26.12.2021

    Pánové,nemůžu si pomoci,ale Ukrajina má Jako každá země suverénní právo zvolit si vlastní bezpečnostní opatření. To je základní zásada evropské bezpečnosti, k níž se přihlásilo i ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,nemůžu si pomoci,ale Ukrajina má Jako každá země suverénní právo zvolit si vlastní bezpečnostní opatření. To je základní zásada evropské bezpečnosti, k níž se přihlásilo i Rusko a mělo by to respektovat.Asi nejcitovanějším ruským „argumentem“ a mýtem pak zůstává, že se NATO snaží neustálým rozšiřováním a posilováním vojenské přítomnosti v bezprostřední blízkosti Rusko obklíčit. Aliance to otevřeně odmítá s tím, že tento mýtus kromě jiných faktů zcela ignoruje geografické uspořádání.
    Pozemní hranice Ruska měří přes 20 tisíc kilometrů a z toho pouze necelá šestnáctina (1 215 kilometrů) Rusko sdílí se členy NATO. Rusko pevninsky sousedí se 14 zeměmi, ale pouze pět z nich patří mezi členy NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
      11:18 26.12.2021

      Úvaha na první pohled logická.
      Jenže např.i ČR se cítí ohrožena Ruskem.A určitě nezdílíme společnou hranici.

      Úvaha na první pohled logická.
      Jenže např.i ČR se cítí ohrožena Ruskem.A určitě nezdílíme společnou hranici.

      • Fiagy
        12:30 26.12.2021

        Rusko označilo ČR za nepřítele. Provádí sabotáže na našem území. Na rusko každý zvysoka s.re. Ostatně co by si tam kdo vzal. Nerostné bohatství jim už pod frňákem berou číňani za ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusko označilo ČR za nepřítele. Provádí sabotáže na našem území.
        Na rusko každý zvysoka s.re. Ostatně co by si tam kdo vzal. Nerostné bohatství jim už pod frňákem berou číňani za pár šlupek a nic jiného nemají.
        Ta jejich ufňukanost, sebelítost a obviňování všech okolo není nic o co by člověk stál.Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          13:45 26.12.2021

          No já když na něco seru,tak to neřeším.
          Ale srát na něco a řešit to stým podobným komentářem je bizár.

          No já když na něco seru,tak to neřeším.
          Ale srát na něco a řešit to stým podobným komentářem je bizár.

          • Badysak
            14:31 26.12.2021

            Všichni by na Rusko srali, kdyby se Rusko nesralo do nich.

            Všichni by na Rusko srali, kdyby se Rusko nesralo do nich.

      • Jura99
        15:55 26.12.2021

        Tesil: přinejmenším máme spojenecké závazky vůči státům bezprostředně ohroženým, se společnou hranicí s Ruskem, takže nesmyslná věta. Nepodezírám vás z úplné hlouposti, zkrátka to ...Zobrazit celý příspěvek

        Tesil: přinejmenším máme spojenecké závazky vůči státům bezprostředně ohroženým, se společnou hranicí s Ruskem, takže nesmyslná věta. Nepodezírám vás z úplné hlouposti, zkrátka to byl pouze další z řady rusofilních pokusů o žvást.Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          16:02 26.12.2021

          Tak to jsi asi ten rusofilní žvást blbě pochopil.
          Což nepřekvapuje.

          Tak to jsi asi ten rusofilní žvást blbě pochopil.
          Což nepřekvapuje.

        • Tesil
          16:04 26.12.2021

          Tak to jsi asi ten rusofilní žvást blbě pochopil.
          Což nepřekvapuje.

          Tak to jsi asi ten rusofilní žvást blbě pochopil.
          Což nepřekvapuje.

      • Ján Paliga
        21:58 26.12.2021

        No a ohrozenie je aj reálne.... Zaplatili za to životom dvaja Česi vo Vrběticiach...

        No a ohrozenie je aj reálne.... Zaplatili za to životom dvaja Česi vo Vrběticiach...

      • GlobeElement
        09:23 27.12.2021

        ČR je ohrožena Ruskem a má s ním své zkušenosti. Ruští politici oficiálně označují rozpad SSSR za tragédii a stažení okupačních vojsk ze střední Evropy za chybu. Nevím o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

        ČR je ohrožena Ruskem a má s ním své zkušenosti. Ruští politici oficiálně označují rozpad SSSR za tragédii a stažení okupačních vojsk ze střední Evropy za chybu.

        Nevím o tom, že by jakékoliv země NATO zakazovala jakékoliv zemi spojenectví s Ruskem a anektovala území zemí, o kterých si myslí, že by se snad mohly s Ruskem kamarádit.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    13:13 25.12.2021

    Podle SIPRI Ukrajina od roku 2014 obdrzela/koupila/objednala (jedna se pouze o registorvane obchody a nejsou tam zaznamenany kontrakty na "small arms"): Kanada: - 39 ks FV103 ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle SIPRI Ukrajina od roku 2014 obdrzela/koupila/objednala (jedna se pouze o registorvane obchody a nejsou tam zaznamenany kontrakty na "small arms"):

    Kanada:
    - 39 ks FV103 Spartan

    Ceska Republika:
    - 50 ks BMP-1
    - 56 ks 2S1

    Dansko:
    - 3 ks hlidkova plavidla, trida Flyvefisken

    Francie:
    - 20 ks FPB-98 hlidkova plavidla
    - 12 ks helikopter EC725 Super Cougar

    Polsko:
    - 100 ks UAV, Warmate
    - 37 ks BMP-1
    - 54 ks MT-LB

    Spanelsko:
    - 15 ks minometu, Alakran 120 mm

    Turecko:
    - 12 ks, UAV, Bayraktar TB-2
    - Korvety, MilGem, kontrakt podepsan

    UAE:
    - 31 ks FV103 Spartan
    - 6 ks Shrek
    - 10 ks Cougar

    VB:
    - 75 ks AT-105 Saxon

    USA:
    - 360 ks, Javelin
    - 13 ks, protidelostreleckych radaru TPQ-36 Firefinder (na youtube jsou videa kde je videt, ze nekolik ks uz Ukrajina v bojich ztratila)
    - 5 ks kutru tridy Island

    Docela tragedie :DSkrýt celý příspěvek

    • ruleta
      13:14 25.12.2021

      u USA mi chybi jeste:

      - 30 ks HMMWV :D

      u USA mi chybi jeste:

      - 30 ks HMMWV :D

    • flanker.jirka
      16:11 25.12.2021

      ruleta Proč tragedie? Ukrajina sama má velké množství techniky všeho druhu. Kvalitativné je z těch dodávek posunuly radary Fire finder, střely Javelin, UAV a loitering vehicle, ...Zobrazit celý příspěvek

      ruleta
      Proč tragedie? Ukrajina sama má velké množství techniky všeho druhu. Kvalitativné je z těch dodávek posunuly radary Fire finder, střely Javelin, UAV a loitering vehicle, zbytek je jinde nepoužívané železo. Půjde spíše o to, že si možná nemohou dovolit nic dražšího. Hospodářsky na tom nejsou nejlépe a nic opravdu moderního jim doposud asi nikdo zadarmo nedal.Skrýt celý příspěvek

      • ruleta
        16:46 25.12.2021

        Ja chci mi ty rakety o kterych Putin mluvi, ze se tam rozmistuji :D a ne tyhle muzejni kousky, samo bez Javelinu a TPQ-36 a TB-2.

        Ja chci mi ty rakety o kterych Putin mluvi, ze se tam rozmistuji :D a ne tyhle muzejni kousky, samo bez Javelinu a TPQ-36 a TB-2.

    • Miroslav
      17:45 25.12.2021

      Poľsko poslalo na Ukrajinu cez 30 Gvozdik, určite tam nie je všetko

      Poľsko poslalo na Ukrajinu cez 30 Gvozdik, určite tam nie je všetko

      • Jura99
        19:33 25.12.2021

        to jsou mozna ty ceske 2S1, preprodavala je polska firma.

        to jsou mozna ty ceske 2S1, preprodavala je polska firma.

        • Miroslav
          21:00 25.12.2021

          Na britskej Wiki píšu: ,,In June 2018 33 2S1 delivered from Poland and July 2019 16 delivered from Czech Republic"

          Ale v podstate je to jedno. To len ako zaujímavosť

          Na britskej Wiki píšu: ,,In June 2018 33 2S1 delivered from Poland and July 2019 16 delivered from Czech Republic"

          Ale v podstate je to jedno. To len ako zaujímavosť

          • ruleta
            00:31 26.12.2021

            Anglicka wiki je spatne prelozena, protoze zdroj na vetu: ,,In June 2018 33 2S1 delivered from Poland and July 2019 16 delivered from Czech Republic" Je tohle: "W czerwcu ...Zobrazit celý příspěvek

            Anglicka wiki je spatne prelozena, protoze zdroj na vetu:

            ,,In June 2018 33 2S1 delivered from Poland and July 2019 16 delivered from Czech Republic"

            Je tohle:

            "W czerwcu ubiegłego roku Excalibur Arms dostarczył na Ukrainę 33 dział samobieżnych tego samego typu, za pośrednictwem polskiej spółki Wtórplast." (...)"Ukraińska spółka Ukrinmasz, należąca do koncernu Ukroboronprom zakupiła dla sił zbrojnych tego kraju 16 samobieżnych haubic"

            https://defence24.pl/sily-zbro...

            A z tohohle defacto vyplyva, ze vsechny 2S1 jsou z CR via Wtorplast a Ukrinmasz.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    12:20 25.12.2021

    Sice to sem až tak úplně nepatří, ale velmi dobře to ilustruje čeho se dočká východní Evropa při konfliktu s Ruskem nebo Čínou. Potvrzuje se tak, že Němci nás naprosto klidně ...Zobrazit celý příspěvek

    Sice to sem až tak úplně nepatří, ale velmi dobře to ilustruje čeho se dočká východní Evropa při konfliktu s Ruskem nebo Čínou. Potvrzuje se tak, že Němci nás naprosto klidně vymění za svoje pohodlí.
    https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      12:53 25.12.2021

      Tady bych docela rozlisoval jestli se jedna o postoj vlady anebo o postoj hospodarske komory.

      Tady bych docela rozlisoval jestli se jedna o postoj vlady anebo o postoj hospodarske komory.

      • Torong
        21:28 25.12.2021

        Vláda nikdy nepůjde proti potenciálním voličům. Pro Němce jsme osten. A nijak zvlášť nerozlišují mezi námi a Ukrajinci.

        Vláda nikdy nepůjde proti potenciálním voličům. Pro Němce jsme osten. A nijak zvlášť nerozlišují mezi námi a Ukrajinci.

        • GlobeElement
          09:24 27.12.2021

          Pro německé firmy jsme důležitou výrobní základnou.

          Pro německé firmy jsme důležitou výrobní základnou.

          • Torong
            17:26 27.12.2021

            Opět ta mantra o naší nenahraditelnosti pro Němce. Jak je tento argument zoufalý je vidět z toho, že nikdy nedokážeš najít nic jiného. Němci jsou ochotni stáhnout výrobu z Litvy. ...Zobrazit celý příspěvek

            Opět ta mantra o naší nenahraditelnosti pro Němce. Jak je tento argument zoufalý je vidět z toho, že nikdy nedokážeš najít nic jiného. Němci jsou ochotni stáhnout výrobu z Litvy. Proč by to neudělali u nás?Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:04 28.12.2021

            Nepsal jsem o nenahraditelnosti, to jsi vyčetl kde? Psal jsem, že jsme důležitá výrobní základna. Nahradit lze vše, otázka zní, za jakou cenou. Německé firmy jen Litvu upozornily, ...Zobrazit celý příspěvek

            Nepsal jsem o nenahraditelnosti, to jsi vyčetl kde? Psal jsem, že jsme důležitá výrobní základna. Nahradit lze vše, otázka zní, za jakou cenou.
            Německé firmy jen Litvu upozornily, že pokud v Litvě vyrobené zboží nebude odebírat Čína, budou jej muset vyrábět jinde, pokud by Čína naopak neodebírala zboží vyrobené v Německu, udělaly by to samé v opačném gardu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      16:12 25.12.2021

      "Spojenci" nepřekvapí. :-( to je hodně smutné. O Francii si iluze také moc nedělám.

      "Spojenci" nepřekvapí. :-( to je hodně smutné. O Francii si iluze také moc nedělám.

      • padre
        22:18 25.12.2021

        Klucí vám se nikdo nezavděčí :-)….tak koho by jste jako chtěli za spojence? Křováky?Nějaký hotentoty? Nebo snad lidožrouty z Polynésie? Na spojenectví ,stejně jako na soulož ...Zobrazit celý příspěvek

        Klucí vám se nikdo nezavděčí :-)….tak koho by jste jako chtěli za spojence? Křováky?Nějaký hotentoty? Nebo snad lidožrouty z Polynésie? Na spojenectví ,stejně jako na soulož musejí být minimálně dva… :-)))Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:17 26.12.2021

          Vám připadá postoj Německa v tomto případě vpořádku a právo suverenní Litvy tak špatné, že jim ekonomicky vyhrožují?

          Vám připadá postoj Německa v tomto případě vpořádku a právo suverenní Litvy tak špatné, že jim ekonomicky vyhrožují?

          • GlobeElement
            09:26 27.12.2021

            Oni jim nevyhrožují. Musíte texty číst celé. Německé firmy jen konstatovaly, že pokud nebudou moci do Číny vozit výrobky z Litvy, budou je muset vyrábět jinde.

            Oni jim nevyhrožují. Musíte texty číst celé. Německé firmy jen konstatovaly, že pokud nebudou moci do Číny vozit výrobky z Litvy, budou je muset vyrábět jinde.

          • Torong
            14:56 27.12.2021

            On ten text přečetl velmi dobře. Ty firmy jim daly ultimátům. Zároveň je z toho jasné, jak bude reagovat Německá vláda a tedy celá EU. Nátlak Číny na Litvu se v EU už několik týdnů ...Zobrazit celý příspěvek

            On ten text přečetl velmi dobře. Ty firmy jim daly ultimátům. Zároveň je z toho jasné, jak bude reagovat Německá vláda a tedy celá EU. Nátlak Číny na Litvu se v EU už několik týdnů projednává. Zatím se nedostali za bod jestli s tím vůbec můžou něco dělat. Litva se zachovala přesně v duchu rétoriky EU. Jenže jim v jejich naivitě nedošlo, že to jsou jen slova a realita je jinde. EU slovně útočí na Rusko, ale buduje si čím dál větší závislost na Ruském plynu. EU vážně zvedá prst kvůli lidským právům Ujgurů, ale závislost na dovozu z Číny posiluje.
            Německé firmy tak jen vyjádřily postoj Německé vlády v předstihu. Ty tady Globe obhajuiješ teorii EU, tohle je praxe...Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:19 28.12.2021

            Firmy jin ultimátum nedaly a německá vláda nebude reagovat nijak, protože to je věc soukromých firem. Žiješ v socialismu a plánované ekonomice. EU pak zahajuje soudní proces u ...Zobrazit celý příspěvek

            Firmy jin ultimátum nedaly a německá vláda nebude reagovat nijak, protože to je věc soukromých firem. Žiješ v socialismu a plánované ekonomice. EU pak zahajuje soudní proces u WTO.

            To ultimátum a hrozbu přenesení výroby zveřejnila Čína, a ne Německo.

            https://www.ft.com/content/151... Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          09:15 27.12.2021

          Tobě příjde v pořádku, že se Němci za Litevce nejen nepostavili, ale ještě jim poslali ultimátů, aby se Číně podvolili, protože jim jejich postoj nevyhovuje?

          Tobě příjde v pořádku, že se Němci za Litevce nejen nepostavili, ale ještě jim poslali ultimátů, aby se Číně podvolili, protože jim jejich postoj nevyhovuje?

          • GlobeElement
            08:20 28.12.2021

            To ultimátum poslala Čína. Postuješ jejich propagandu.

            To ultimátum poslala Čína. Postuješ jejich propagandu.

  • J.Kolousek@post.cz
    12:10 25.12.2021

    Úvodem chci popřát všem čtenářům Armádních novi krásné a spokojené svátky Vánoční,včet ně pana J.Grohmanna. Rusko se samo vzdaluje civilizované společnosti! Místo aby se snažilo o ...Zobrazit celý příspěvek

    Úvodem chci popřát všem čtenářům Armádních novi krásné a spokojené svátky Vánoční,včet ně pana J.Grohmanna.
    Rusko se samo vzdaluje civilizované společnosti! Místo aby se snažilo o konstruktivní spolupráci (tak jako toho jsou například schopny například bývalí úhlavní nepřátelé Německo a Francie), snaží se o podrývání fungujících demokratických struktur vyspělých zemí. Pokud by mělo alespoň průměrné vedení, tak by se svým surovinovým a kulturním potenciálem mohlo být na špičce ekonomického a politického vývoje světa, ale dnešní realita? Kromě zanedbatelného procenta superboháčů je to jsou jen chudáci. Kdy na to Rusové konečně přijdou? Strom se pozná podle ovoce, a ruské ovoce je shnilé, kyselé, a prolezlé lží a nenávistí!
    Co přinese zemím jako Gruzie a pod. přimknutí k Rusku? Bohatou společnost, vypořádání se z korupcí (sic!), nejnovější přínosy z vědy a techniky, špičkový lékařské výzkum, špičkové školství?Skrýt celý příspěvek

  • HonzaK
    15:55 24.12.2021

    Zdravím pánové a přeji klidné a šťastné vánoce. Jen bych rád dodal, že v té mizérii nemůžeme nechat Ukrajinu samotnou. Spousta lidí nadává, že Nám Ukrajinci berou práci, a nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravím pánové a přeji klidné a šťastné vánoce.
    Jen bych rád dodal, že v té mizérii nemůžeme nechat Ukrajinu samotnou. Spousta lidí nadává, že Nám Ukrajinci berou práci, a nebo jsou to mafiáni. To však není pravda. Drtivá většina z nich jsou slušní a pracující lidé stejně jako my. Chtějí to samé. Klid a pohodu s láskou a zdravím pro sebe a své nejbližší. Nesmí pocítit, že je v tom svět nechal samotné. Pomozme Ukrajině a jejich lidem.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      23:25 24.12.2021

      Krásné a pohodové vánoce!
      Jak to bude s formou pomoci?

      Krásné a pohodové vánoce!
      Jak to bude s formou pomoci?

      • HonzaK
        10:17 25.12.2021

        Ahoj Jirko, v první řadě je důležité, že už chceme pomocí. Dále dle bilaterálních dohod s Ukrajinou se domluvit na potřebném materiálu. Následně při vypuknutí válečného konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek

        Ahoj Jirko,
        v první řadě je důležité, že už chceme pomocí. Dále dle bilaterálních dohod s Ukrajinou se domluvit na potřebném materiálu. Následně při vypuknutí válečného konfliktu se osobně angažovat a nasadit vojsko AČR. Mezitím vláda, diecézie, lékaři bez hranic a neziskové organizace mohou vyhlásit sbírky na pomoc Ukrajině. Aby jsi získal co nejvíce, tak musíš zapůsobit na city. To vše a mnohem více je třeba, abychom udělali. Nikdo nesmí přehlížet bezpráví.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          11:02 25.12.2021

          Jsou vánoce, čas zázraků, ale na to AČR v současné době prostě nemá. Leda začít se sbírkou zátek od PET lahví. Materiálně pomoci jsme už dokázali, co vím, tak na UA měly jít BVP 1 ...Zobrazit celý příspěvek

          Jsou vánoce, čas zázraků, ale na to AČR v současné době prostě nemá. Leda začít se sbírkou zátek od PET lahví.
          Materiálně pomoci jsme už dokázali, co vím, tak na UA měly jít BVP 1 a houfnice Gvozdiky. Ale zásoby techniky, kterou AČR dříve měla se rozdaly soukromým vlastníkům.
          Nasazení našich vojáků v takové válce bude velkým politickým krokem a ten bude ovlivněn postojem silnějších hráčů v EU a NATO.
          A buďme konkrétní, kolik praporů a na jak dlouho jsme sami schopni vůbec nasadit a logisticky zabezpečit až na východ Ukrajiny?
          Jakou šanci na úspěch tam bude mít pár tanků T 72 a BVP 2 bez adekvátní ostatní podpory? Jak se bude činnost s UA koordinovat při velení operace? Nebo tam někdo pošle Pandury, které budeme muset logisticky zásobovat pouze od nás?
          Najde se tu někdo, kdo si v parlamentu stoupne a schválí nasazení našich vojáků (synů, otců) pro takovou nestabilní a nespolehlivou zemi plnou mafiánů?
          Reálně vidím to, že se dá sesbírat nějaká technika ruského původu, dát ji bojeschopného stavu a buď se daruje Ukrajině k použití, nebo se u nás vycvičí nějaká jejich legie.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          12:09 25.12.2021

          A v nouzi poznáš přítele ...Zobrazit celý příspěvek

          A v nouzi poznáš přítele :-)
          https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            12:42 25.12.2021

            O významu společné evropské reakce hovořil také litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „V dopise, který jsme obdrželi, čteme silnou podporu pro nás, ale také potřebu, ...Zobrazit celý příspěvek

            O významu společné evropské reakce hovořil také litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „V dopise, který jsme obdrželi, čteme silnou podporu pro nás, ale také potřebu, aby Evropa měla odstrašující nástroje, aby přesně takové kroky nebyly v budoucnu podniknuty proti jiným zemím,“ řekl ministr po jednání s prezidentem Gitanasem Nausėdou.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            16:20 25.12.2021

            Na tohle by bylo nejlepší reakcí, pokud by další země EU začala navazovat s Tajwanem stejný formát styků jako Litva. Mimochodem, ti, kdo jindy křičí že jsme loutkou USA (které by ...Zobrazit celý příspěvek

            Na tohle by bylo nejlepší reakcí, pokud by další země EU začala navazovat s Tajwanem stejný formát styků jako Litva.

            Mimochodem, ti, kdo jindy křičí že jsme loutkou USA (které by si nikdy nedovolily nám přikazovat s kým můžeme/nemůžeme navazovat vztahy), se už rojí na sociálních sítích: podle nich jsou Čína a Rusko silné, a proto se jim my mouchy musíme podřídit:

            "No abychom díky našemu tchaiwanci a protičínské rétorice naší vlády nedopadli stejně.Co kdyby Čína zakázala prodej svých výrobků v Česku i přes reexporty?Tak jsme skoro ve středověku a oni by to ani nepoznali.Ví vůbec lidé co vše je made in China v česku?Mouchy si zkoušejí hrát s medvědem a drakem ,ale až si jich všimnou myslíte si ,že západ za nás bude orodovat?"
            (převzal jsem z diskuse u tebou linkovaného článku)Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:22 25.12.2021

            Scotty Prakticky nic nového, že? Stačí si vzpomenout na zdrženlivý postoj Francie a Německa k Vrběticím, bohužel každým dnem se ukazuje, že GB v EU chybí, jako protiváha. Jesti má ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Prakticky nic nového, že? Stačí si vzpomenout na zdrženlivý postoj Francie a Německa k Vrběticím, bohužel každým dnem se ukazuje, že GB v EU chybí, jako protiváha.
            Jesti má být "společnou evropskou reakcí" to co zkouší němci, tak je to od nich hodně špatné.
            Ekonomický nátlak pro svůj vlastní prospěch mezi Německem a Čínou. Hodně to vypovídá o suverenitě v rámci EU. Jen další RVHP a Varšavská smlouva, jen západního střihu.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:23 25.12.2021

            Jan55.
            A natvrdo s tímto požadavek přijít do europarlamentu, aby se ukázalo jak moc si stojí EU i na lidském a mezinárodním právu.

            Jan55.
            A natvrdo s tímto požadavek přijít do europarlamentu, aby se ukázalo jak moc si stojí EU i na lidském a mezinárodním právu.

        • Tesil
          13:56 25.12.2021

          Přes neziskovky zapůsobit na city.
          No nazdar.

          Přes neziskovky zapůsobit na city.
          No nazdar.

          • flanker.jirka
            16:26 25.12.2021

            :-D na každé pomoci se musí někdo napakovat, přes neziskovky se protočí dostatečný bakšiš pro politické strany. Nasazení neziskovek jen požene vodu na mlýn rusům, kteří dlouhodobě ...Zobrazit celý příspěvek

            :-D na každé pomoci se musí někdo napakovat, přes neziskovky se protočí dostatečný bakšiš pro politické strany.
            Nasazení neziskovek jen požene vodu na mlýn rusům, kteří dlouhodobě tvrdí, že nezávislé neziskovky nejsou nic jiného než korumpovaní agenti západu.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    12:33 24.12.2021

    Pracovat na snížení závislosti na ruskym plynu, jasně. Víc zbrojit, hlavně nakoupit munici apod. Jasně. Všechno na dlouhý lokte. Kdyby to bylo na mě, tak udělám cvičení pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Pracovat na snížení závislosti na ruskym plynu, jasně. Víc zbrojit, hlavně nakoupit munici apod. Jasně.

    Všechno na dlouhý lokte.

    Kdyby to bylo na mě, tak udělám cvičení pro 7. brigádu na téma přesun po železnici ke spojencům. No a pak to prostřídat se 4...

    Velký cvičení by AČR prospělo a technika by byla navagonovaná, kdyby bylo potřeba ji někam poslat...

    Možná by mělo smysl navagonovat uloženky tanků, až budou ukrajinci potřebovat nahradit ztráty, tak by to bylo ready.

    A jako cvičení to taky nikomu neuškodí...

    Talk softly and carry a big stick.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      13:31 24.12.2021

      plus ty ulozenky vsechny vyndat a nechat zprovoznit, to muze byt prace na mesice.

      plus ty ulozenky vsechny vyndat a nechat zprovoznit, to muze byt prace na mesice.

      • flanker.jirka
        15:07 24.12.2021

        Tak už aby začali:-)

        Tak už aby začali:-)

    • flanker.jirka
      15:05 24.12.2021

      Myšlenka takového cvičení je správná, ale je proveditelná na úrovni brigády? Chybí opravdu velké logistické kaoacity. Dát k dispozici techniku Ukrajincum do zálohy je také ...Zobrazit celý příspěvek

      Myšlenka takového cvičení je správná, ale je proveditelná na úrovni brigády? Chybí opravdu velké logistické kaoacity.
      Dát k dispozici techniku Ukrajincum do zálohy je také zajímavá myšlenka, oni tu techniku znají tak to mohou hned použít.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      20:07 24.12.2021

      Takedo, problém je hlavně v tom, že o všech věcech, o kterých mluvíš, rozhodují ideologové a politici, kteří mají o problematice většinou dost mlhavou představu. To začíná už u ...Zobrazit celý příspěvek

      Takedo, problém je hlavně v tom, že o všech věcech, o kterých mluvíš, rozhodují ideologové a politici, kteří mají o problematice většinou dost mlhavou představu. To začíná už u samotné identifikace problému - např. s tím ruským plynem. NS2 nemá jak zvýšit závislost Evropy na ruském plynu. Je to jen další diverzifikace přepravních tras. Ten plyn se úplně klidně může přepravit jinými trubkami. Takže ano, Rusko snižuje závislost na plynovodech přes Ukrajinu a Polsko (což má pro obě země vliv v poklesu transitních poplatků), plynu z Ruska se ale do EU doveze stejně s ním i bez něj.
      EU dováží z Ruska cca 35ˇ% plynu. Což samo o sobě ukazuje, že zdroje docela slušně diverzifikované jsou. Ideologové v Bruselu si ale před pár lety vymysleli, že s Rusem vydrbou, když ze systému dlouhodobých kontraktů přejdou na spot. Fajn myšlenka, fakt to stlačilo ceny plynu dolů. To se, bohužel, projevilo tím, že američtí břidliční těžaři neměli prachy na investice, zastavila se prospektorská činnost a budování nových ložisek. Dost těžko se shání i to financování nových zkapalňovacích a odpařovacích terminálů, protože na trhu nebyl převis produkční kapacity a výhled nevypadal nijak skvěle. Když se objevilo oživení výroby v Asii, souběh s odchodem od uhlí, chladná zima v Americe, horké léto v Číně, vyletěl plyn najednou nahoru. A s ním i uhlí, LTO a vše, co se dá spálit. Takže Rusko si najednou vybírá prémii a mi brečíme kvůli problému, co jsme si sami způsobili.
      Teď jsem četl zase výplod jednoho myslitele, Romancov se na twitteru raduje, že se v Pacifiku otočily tankery s americkým plynem a jedou na pomoc Evropě, díky čemuž klesla cena plynu o 20%. Vůbec netuší, o čem mluví. Ty tankery se fakt otočily, ale jen proto, že se těsně před vydáním nových predikcí vyhoupla cena LNG v Evropě nad prémii z Asie. Takže vlastník plynu na tankerech ho střelil a nechal otočit kormidlem. Následně přišly predikce teplejšího počasí a pár dalších zpráv, které srazily cenu. Z čehož se obchodník, který té Evropě šílící v panice střelil příšerně předraženou komoditu. Je klidně možné, že tím, kdo se raduje, může být překvapivě zrovna Gazprom. Je úplně běžné, že plyn na tankeru změní během cesty majitele několikrát.
      Jo, ještě taková legrace. Na pád plynu reagovala i elektřina, takže v důsledku liberálního evropského trhu z toho plynu možná někdo bude muset vyrobit elektřinu se ztrátou. Ale to je jen perlička.
      To jen taková vložka pro ilustraci, jak je ta diskuse, která se v EU často vede úplně debilní. A když takoví lidé okupují veřejný prostor, nastavují agendu, tak z toho pak lezou úplně zvrhlá, nesystémová opatření. To, co popisuješ (cvičení, přesuny atd...) by asi dávalo smysl. Jen se obávám, že by to při současném managementu a stupni připravenosti byla spíš než varování ostuda. To prostě musí být perfektně provedené, do detailu propracované.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        21:01 24.12.2021

        danny, ještě že nejsi podnikatel, to bys přišel rychle na buben. Cena na spotovém trhu je přirozená tržní cena. Ty říkáš, že jsme měli Rusko za plyn přeplácet, což by se odrazilo ...Zobrazit celý příspěvek

        danny, ještě že nejsi podnikatel, to bys přišel rychle na buben.

        Cena na spotovém trhu je přirozená tržní cena. Ty říkáš, že jsme měli Rusko za plyn přeplácet, což by se odrazilo i ve vyšších cenách za plyn v USA a tamní těžaři by mohli investovat do své infrastruktury.

        No dobře, dejme tomu že za každý dolar, který bychom poslali Rusku navíc, by těžaři v USA nepřímo získali deset centů.
        - Rusko by dolar vrazilo do tanků, kterými by nás ohrožovalo,
        - američtí těžaři by 10 centů vrazili do nových terminálů.
        Nebylo by náhodou lepší ten dolar nedávat Rusům, 90 centů si ponechat a za 10 centů rovnou postavit ty nové terminály v USA?

        (Co se týká mého předpokladu, že z 1 dolaru pro Rusy by Američani získali 10 centů, to je také asi hodně přestřelené. Převedením obchodů s Gazpromem na dlouhodobé kontrakty by se světový spotový trh zmenšil o dejme tomu 10%. Ovšem snížila by se jak nabídka tak poptávka. Takže k navýšení ceny plynu by vůbec nemuselo dojít)Skrýt celý příspěvek

        • danny
          22:29 24.12.2021

          Jane, dlouhodobý kontrakt je vlastně takový comodity headging, který umožňuje oběma stranám kontraktu dlouhodobě plánovat investice. Což je v případě strategických surovin, kde se ...Zobrazit celý příspěvek

          Jane, dlouhodobý kontrakt je vlastně takový comodity headging, který umožňuje oběma stranám kontraktu dlouhodobě plánovat investice. Což je v případě strategických surovin, kde se návratnost investic počítá na desetiletí, žádoucí. Pro banky, investory, producenty, provozovatele tranzitních kapacit je extrémně riskantní investovat na vysoce volatilním trhu. Zakontraktování nějakého životně důležitého minima by na vývoj spotových cen mělo poměrně malý vliv, stále by mohlo docházet k extrémním výkyvům. Pouze by se vždy týkaly menšího podílu trhu a hrozilo tak menší riziko impaktu do koncových cen.
          Příklad s dolarem pro Rusy a deseti centy pro Americké těžaře vůbec nechápu, netuším, o čem mluvíš. Navíc těžaři v USA jsou poměrně malé firmy, byť se to trochu konsoliduje. Ti jsou rádi, že přežívají. Ti nikdy žádný terminál stavět nebudou. Nemají peníze ani na to, aby otevírali nová naleziště. Taková investice je úplně mimo jejich investiční horizont. Navíc, jak jsem psal, dost často se stane, že se z USA odveze tanker plynu do Číny a do Bostonu přijede tanker ze Sachalinu, aby bylo čím topit. V USA fakt není takový přebytek plynu, aby nějak významně ohrozil dodávky Gazpromu do EU. To už spíš sever Afriky nebo Katar, ale LNG bude z principu vždy výrazně dražší.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            23:03 24.12.2021

            > Příklad s dolarem pro Rusy a deseti centy pro Americké těžaře vůbec nechápu, netuším, o čem mluvíš. Reagoval jsem na tento tvůj text: "... ze systému dlouhodobých kontraktů ...Zobrazit celý příspěvek

            > Příklad s dolarem pro Rusy a deseti centy pro Americké těžaře vůbec nechápu, netuším, o čem mluvíš.

            Reagoval jsem na tento tvůj text:

            "... ze systému dlouhodobých kontraktů přejdou na spot. Fajn myšlenka, fakt to stlačilo ceny plynu dolů. To se, bohužel, projevilo tím, že američtí břidliční těžaři neměli prachy na investice"

            Já na to reaguju, že pokud bychom nepřešli na spot a v rámci dlouhodobých kontraktů platili Rusku víc, tak za každý dolar co bychom zaplatili Rusku navíc by se americkému těžaři zvedl příjem jenom o zlomek toho dolaru

            *******************************************
            > Navíc těžaři v USA jsou poměrně malé firmy, byť se to trochu konsoliduje. Ti jsou rádi, že přežívají. Ti nikdy žádný terminál stavět nebudou. Nemají peníze ani na to, aby otevírali nová naleziště.

            Připadá mi, že tohle je v přímém rozporu s tím, co jsi napsal minule. Minule jsi psal v tom smyslu, že otevírání nových nalezišť se nekonalo kvůli momentálním nízkým cenám plynu:

            "Fajn myšlenka, fakt to stlačilo ceny plynu dolů. To se, bohužel, projevilo tím, že američtí břidliční těžaři neměli prachy na investice, zastavila se prospektorská činnost a budování nových ložisek. Dost těžko se shání i to financování nových zkapalňovacích a odpařovacích terminálů, protože na trhu nebyl převis produkční kapacity "Skrýt celý příspěvek

          • danny
            01:03 25.12.2021

            Dlouhodobé kontrakty fungují tak, že se dodavatel zaváže, že dodá minimálně nějaké množství za předem danou cenu. Ta obsahuje náklady na udržení dlouhodobých dodávek + zisk, ze ...Zobrazit celý příspěvek

            Dlouhodobé kontrakty fungují tak, že se dodavatel zaváže, že dodá minimálně nějaké množství za předem danou cenu. Ta obsahuje náklady na udržení dlouhodobých dodávek + zisk, ze kterého část slouží k údržbě a obnově, část k investicím do průzkumu, výzkumu, vývoje. Dále se zavazuje k tomu, že bude platit tučné penále, pokud dodávky nebude schopen vykrýt v dohodnutých termínech a objemech. Odběratel se naopak zavazuje, že dané množství odebere, případně uhradí i v případě, že nebude schopen odebrat. Akceptuje cenu, která mu vyhovuje v rámci plnění strategických cílů a tu následně kalkuluje do nabídek pro koncové odběratele, cen energií atd...
            Dodavatel je povinen dodávat za stanovenou cenu i v případě, že se aktuální tržní cena pohybuje na násobcích dohodnuté, odběratel je povinen platit, i když se pohybuje na zlomcích spotu. Je to sázka z obou stran, vnáší to do obchodu předvídatelnost a stabilitu.
            Ani cena spotu, ani výše platby Rusům na dlouhodobém kontraktu nemá na situaci amerických těžařů vliv. Oni nemají přepravní kapacitu a není cesta, jak jejich plyn fyzicky dopravit např. do Bulharska nebo do Srbska. Oni nejsou tím, kdo realizují obchod, prodávají obchodníkovi, který má přístup k terminálům a tankerům. Vazba mezi pohybem ceny plynu z trubky a LNG je jen velmi nepřímá. Amerického těžaře víc ovlivní domácí poptávka, cena LNG z Kataru a Ruska, poptávka po LNG v Asii.

            Ano, ten problém s nízkými cenami trval poměrně dlouho, takže řada břidličných firem zkrachovala. Náklady na těžbu z břidlice a následný transport jsou jsou prostě poněkud vyšší. Takže většina má celkem vysokou míru zadlužení a špatný rizikový rating. Teď se naštěstí trochu hojí, ale než se dostanou k financování a začnou dohánět x letou stagnaci, bude to trvat.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
    13:59 23.12.2021

    Putin obsadil Krym a nestalo sa nič .... Putin obsadil "novorusko" ... a nestalo sa nič ... Tým "nič" myslím, niečo čo by Rusko citlivo zasiahlo. Nemecko úplne "s kľudom ...Zobrazit celý příspěvek

    Putin obsadil Krym a nestalo sa nič ....

    Putin obsadil "novorusko" ... a nestalo sa nič ...

    Tým "nič" myslím, niečo čo by Rusko citlivo zasiahlo. Nemecko úplne "s kľudom Angličana" podrazilo Ukrajinu cez NS2 a dokonca stále blokuje dodávky zbraní na Ukrajinu !!!! čite reálne Nemecko podporuje Rusko !!!

    A prečo by Putin neurobil viac ? .... obsadí časť Ukrajiny ... takú menšiu, na prepojenie Krymu po zemi ... .a potom znovu nastolí "mier" podľa svojich podmienok ... tak ako to urobil v Gruzínsku (kde stále podľa uváženia posúva hranice do Gruzínska) alebo na Ukrajine ...

    Putin robí presne to čo sa mu dovolí ... čiže (aspoň zatiaľ) si mohol robiť čo chcel ...

    A teraz sa všetci čudujú kam to Putin šponuje .... však okrem plno rečí Ukrajinu reálne podporili z veľkých krajín len Amíci ... ostatní len kecajú ... a neurobia nič.

    Vzhľadom na bájky ruske propagandy mám obavu, že nejde len o "rétorické cvičenie", ale dôjde i na reálny útok. Už je len otázka aký. Predpokladám, že skôr pôjde o útok "z diaľky" .... pomocou letectva, balistických rakiet či striel s plochou dráhou letu.

    Tam Rusko nič neriskuje .... a reálne nemá Ukrajina ako odpovedať.

    Paradoxne pre Ukrajinu by to bolo tiež najlepšie riešenie. ˇUzemie by nestratila a predpokladám, že by dostala toľko voenskej pomoci o ktorej sa jej doteraz ani nesnívalo ... každý radšej podporí Ukrajinu materiálne ako by sa tam mal priamo angažovať.Skrýt celý příspěvek

    • Kartmen
      15:43 23.12.2021

      Jaké jsou ale možnosti s tím něco dělat? 1) sepisovat důrazná prohlášení - na nic. 2) zavádět sankce - režim přijde o peníze, ale nic moc se nestane a napadeným státům to nijak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaké jsou ale možnosti s tím něco dělat? 1) sepisovat důrazná prohlášení - na nic. 2) zavádět sankce - režim přijde o peníze, ale nic moc se nestane a napadeným státům to nijak nepomůže. I kdyby se zavedly totální sankce jak se teď o nich mluví, tak lidi jako Putin to nijak nepostihne, oni se budou mít stále dobře. Pokud mají šikovně utajené majetky mimo Rusko, tak o ně nepřijdou. 3) podpora ve formě dodávek zbraní a všeho co je potřeba, ale bez přímé účasti. To Rusku sice zvýší ztráty, ale i obráncům a území stejně přijdou. 4) regulérní válka, kterou nikdo normální nechce, natož s jadernou mocností. Západ tam nemá co získat, může jen ztratit. Morální správnost obrany slabšího prostě nestačí. Po průseru v Afghánistánu nebude v USA moc velká chuť umírat za další stát "o kousek vedle" a bez USA tam těžko někdo půjde.Skrýt celý příspěvek

      • Arthur
        16:21 23.12.2021

        ad. 4) Rétorika ako cez kopirák Angličanov, Francuzov a celého civilizovaného sveta "Mníchova 1938".
        To že "s jedlom rastie chuť" sme sa snáď už historický poučili...

        ad. 4) Rétorika ako cez kopirák Angličanov, Francuzov a celého civilizovaného sveta "Mníchova 1938".
        To že "s jedlom rastie chuť" sme sa snáď už historický poučili...

        • Kartmen
          17:04 23.12.2021

          Neříkam, že je to správná možnost. Na druhou stranu aspoň vidíš před jak těžkým rozhodováním tehdy stáli. Ze zpětného pohledu, když víš k čemu to vedlo, tak je velmi jednoduché ...Zobrazit celý příspěvek

          Neříkam, že je to správná možnost. Na druhou stranu aspoň vidíš před jak těžkým rozhodováním tehdy stáli. Ze zpětného pohledu, když víš k čemu to vedlo, tak je velmi jednoduché říct jak se měli zachovat.
          Máš ale jen jednu možnost, kde ani jedna není dobrá a nevíš co se stane, kdybys zvolil druhou možnost. Pokud by tam západ vlítnul a vedlo to k 3. světové, nebo dokonce ke zničení života na Zemi, tak stálo to za to? Ukrajina není v NATO, takže spojence k obraně nic nezavazuje.
          Putinovi je 69 a věčně tam nebude, i když je to malá šance, ale možná po něm přijde někdo "normální". Stejně jako se bez válek osvobodily republiky SSSR, může opět dojít k pokojnému návratu ztracených území Ukrajiny a dalších okupovaných států.Skrýt celý příspěvek

          • Arthur
            22:15 23.12.2021

            Ja v tom mám jasno tak ako som v tom mal jasno aj zo spätného pohľadu.

            Ja v tom mám jasno tak ako som v tom mal jasno aj zo spätného pohľadu.

      • Jan Padesátýpátý
        16:24 23.12.2021

        bod 2) představuje obrovskou sílu. Ono by stačilo, aby EU začala okamžitě budovat náhradní trasy pro dovoz plynu v takové kapacitě, aby bylo možné přestat odebírat ruský plyn. ...Zobrazit celý příspěvek

        bod 2) představuje obrovskou sílu. Ono by stačilo, aby EU začala okamžitě budovat náhradní trasy pro dovoz plynu v takové kapacitě, aby bylo možné přestat odebírat ruský plyn. Fakticky je totiž ZATÍM Rusko více závislé na Evropě než naopak. Rusko nemá kam umístit plyn z Jamalu pokud by nešel do EU (a náhradní trubky do Číny může mít vybudované nejdříve někdy po roce 2030). EU se bez ruského plynu obejde, ale měla by ho dražší.

        Obávám se ale, že EU nechce mít dražší plyn. To raději riskne ruské tanky někde v Košicích nebo v Bratislavě.

        Ve vojenské oblasti nemusí NATO vstupovat do války, ale může vybudovat velké základny v hraničních členských zemích, a případně i na západní Ukrajině. I kdyby Rusko získalo část Ukrajiny, toto by pro Rusko byl velmi nepříjemný výsledek konfliktu.
        NATO může také zvýšit výdaje na zbrojení na 5%, což by postavilo Rusko do vojensky slabého postavení.

        Ale zase, takové kroky by mohly "provokovat" Rusko, takže to asi nechceme. Vlastně to vypadá na podobný scénář, kterým začala 2. světová válka: strach z případného omezeného vojenského konfliktu vedl ke světové válce a 60. milionům mrtvých..Skrýt celý příspěvek

        • Kartmen
          17:09 23.12.2021

          Já věřím, že po této zimě a problémy s ruským plynem a závislosti na něm, to jen nakopne Evropu v urychlení green dealu, případně aspoň snižování závislosti na Rusku.

          Já věřím, že po této zimě a problémy s ruským plynem a závislosti na něm, to jen nakopne Evropu v urychlení green dealu, případně aspoň snižování závislosti na Rusku.

          • Tesil
            19:33 23.12.2021

            Rozdíl mezi závislostí na Rusku a Green dealem není ve skutečnosti zas tak velký.

            Rozdíl mezi závislostí na Rusku a Green dealem není ve skutečnosti zas tak velký.

          • Jan Padesátýpátý
            20:00 23.12.2021

            Ono záleží jaký Green Deal to bude. Ten co zatím běží spíše zvýšil závislost na Rusku, protože uhlí nahradil plynem, přestože uhlíková stopa obou zdrojů energie je přibližně ...Zobrazit celý příspěvek

            Ono záleží jaký Green Deal to bude. Ten co zatím běží spíše zvýšil závislost na Rusku, protože uhlí nahradil plynem, přestože uhlíková stopa obou zdrojů energie je přibližně stejná.Skrýt celý příspěvek

          • Kartmen
            21:13 23.12.2021

            Nahrazením jednoho fosilu za jiný, tak si to rozhodně nepředstavuju. Moje představa je u nás spíš masivní podpora solární energie (hlavně na střechy, nebo lépe rovnou střechy z ...Zobrazit celý příspěvek

            Nahrazením jednoho fosilu za jiný, tak si to rozhodně nepředstavuju. Moje představa je u nás spíš masivní podpora solární energie (hlavně na střechy, nebo lépe rovnou střechy z panelů). Aktuálně platí, že nelze dát panely ani na celou střechu, protože max. výkon elektrárny závisí na spotřebě, jinak to ČEZ nepřipojí do sítě. Jinak řečeno ČEZ se strašně moc bojí přetoků těchto mikroelektráren, ačkoliv má možnost je v případě potřeby na dálku odpojit. I tak v létě vznikají přetoky, které jdou zdarma do sítě. No a hlavně konečně začít stavět další jaderné bloky. Další možnost je stavět infrastrukturu aspoň na příjem břidlicového plynu což není ekologické, ale zase to aspoň snižuje závislost na ruském plynu.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            21:47 23.12.2021

            Kartmen Poslední věta vše vysvětluje.

            Kartmen Poslední věta vše vysvětluje.

          • Torong
            13:41 24.12.2021

            Tesil:
            Samozřejmě, že vysvětluje. Akorát jinak než si představuješ. Každý rozumný stát diverzifikuje nákup strategických surovin tak, aby nebyl závislý na jednom dodavateli.

            Tesil:
            Samozřejmě, že vysvětluje. Akorát jinak než si představuješ. Každý rozumný stát diverzifikuje nákup strategických surovin tak, aby nebyl závislý na jednom dodavateli.

          • Tesil
            15:40 24.12.2021

            Torong
            No to ale nejsme.Dovážíme uhlí z Brazílie.Pamatuješ.

            Torong
            No to ale nejsme.Dovážíme uhlí z Brazílie.Pamatuješ.

        • Torong
          13:38 24.12.2021

          Dokud budou vysloužilí Němečtí politici končit ve správních radách Ruských firem, jako např. soudruh Schroder, tak Německo jiný plyn než ten Ruský nepřipustí. Z přesně stejného ...Zobrazit celý příspěvek

          Dokud budou vysloužilí Němečtí politici končit ve správních radách Ruských firem, jako např. soudruh Schroder, tak Německo jiný plyn než ten Ruský nepřipustí. Z přesně stejného důvodu blokují jadernou energii spolu s Rakouskem. Rakouské političce, byl pro změnu Putin na svatbě.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        17:55 23.12.2021

        bod 5) ať už se body 1-2 uchopí a dopadnou jakkoliv, tak už a základě toho, co z Ruska přišlo v poslední době za informace, tak ihned otevřít po celé západní Evropě linky na tanky, ...Zobrazit celý příspěvek

        bod 5) ať už se body 1-2 uchopí a dopadnou jakkoliv, tak už a základě toho, co z Ruska přišlo v poslední době za informace, tak ihned otevřít po celé západní Evropě linky na tanky, BVP, munici, drony, rakety, letadla, zkrátka skokově se snažit přejít na válečnou výrobu.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          21:50 23.12.2021

          Přesné, chybí jen dopsat zahájení výcviku brancu. I když vyrobíte více techniky, tak ji někdo musí umět použít.

          Přesné, chybí jen dopsat zahájení výcviku brancu. I když vyrobíte více techniky, tak ji někdo musí umět použít.

    • padre
      01:03 24.12.2021

      Ten ruskej skrček zkratka vycítil ,že jsou v čele USA a NATO ,,slabší kusy,, tak si dovoluje.Nedovedu si představit ,že by si podobnou drzost skusil třeba na Reagana.Ten by ho ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten ruskej skrček zkratka vycítil ,že jsou v čele USA a NATO ,,slabší kusy,, tak si dovoluje.Nedovedu si představit ,že by si podobnou drzost skusil třeba na Reagana.Ten by ho hnal svinským krokem…!!Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        16:30 25.12.2021

        Ono tak nepůjde o konkrétní osoby v čele, ale o to, o co se tyto představitelé mohou opřít. A v Evropě toho k použití na válku s Ruskem nyní moc není. Chybí i ochota do toho ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono tak nepůjde o konkrétní osoby v čele, ale o to, o co se tyto představitelé mohou opřít. A v Evropě toho k použití na válku s Ruskem nyní moc není. Chybí i ochota do toho konfliktu aktivně vstoupit, za studené války tomu bylo jinak. Západní Evropa byla v té době maximálně připravena na konvenční boj, ale co z toho zbylo?Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
    12:55 23.12.2021

    Ta konstrukce ruského návrhu je stejně kouzelná. NATO bude rozděleno na dvě kategorie: původní země NATO a nové země NATO (Pobaltí, Polsko, Česko a další země které do NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta konstrukce ruského návrhu je stejně kouzelná.

    NATO bude rozděleno na dvě kategorie: původní země NATO a nové země NATO (Pobaltí, Polsko, Česko a další země které do NATO vstoupily po roce 1997).
    Pokud Rusko zaútočí na nové země NATO, mohou jim USA (a další země původního NATO) přijít na pomoc, ale jedině v případě že tuto pomoc útočník (Rusko) odsouhlasí.

    To je fér, ne? :D

    Article 4
    The Russian Federation and all the Parties that were member States of the North Atlantic Treaty Organization as of 27 May 1997, respectively, shall not deploy military forces and weaponry on the territory of any of the other States in Europe in addition to the forces stationed on that territory as of 27 May 1997. With the consent of all the Parties such deployments can take place in exceptional cases to eliminate a threat to security of one or more Parties.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      13:09 23.12.2021

      drzá ruská svoloč. Čím dřív pochopíme, že válka už začala, tím líp.

      drzá ruská svoloč. Čím dřív pochopíme, že válka už začala, tím líp.

      • Miroslav
        13:44 23.12.2021

        Netreba sú robiť ilúzie. USA, EÚ a Rusko sa vždy dohodnú. Preto nechápem prečo je pre niektorých prioritou mať aliančnú armádu keď vo výsledku nikto nezaručí, že pomoc skutočne ...Zobrazit celý příspěvek

        Netreba sú robiť ilúzie. USA, EÚ a Rusko sa vždy dohodnú. Preto nechápem prečo je pre niektorých prioritou mať aliančnú armádu keď vo výsledku nikto nezaručí, že pomoc skutočne príde. My/vy potrebujeme vševojskovú armádu ktorá bude schopná autonómne plniť široké spektrum úloh. Drísty o tom, že AČR potrebuje aspoň 2ks A-400 lebo má externé záväzky v Mali sú zároveň oslabovaním interných schopností brániť sa samostatne v prípade, že nás spojenci hodia cez palubuSkrýt celý příspěvek

        • Jura99
          14:36 23.12.2021

          neni cas, prosvihli jsme 8 let. Podle ruskych akci a drzych kecu to vypada, ze o valce uz maji jasno. Takze nas pristihli se spustenyma kalhotama.

          neni cas, prosvihli jsme 8 let. Podle ruskych akci a drzych kecu to vypada, ze o valce uz maji jasno. Takze nas pristihli se spustenyma kalhotama.

          • Miroslav
            15:58 23.12.2021

            To je jedno čo bolo a čo nebolo. Potvrdzuje sa to, čo hovorím už roky, že na spojencov sa spoliehať nemôžeme. Pre obranu môžeme urobiť nasledovné... 1/ Vytvoriť pakt po osi ...Zobrazit celý příspěvek

            To je jedno čo bolo a čo nebolo. Potvrdzuje sa to, čo hovorím už roky, že na spojencov sa spoliehať nemôžeme. Pre obranu môžeme urobiť nasledovné...

            1/ Vytvoriť pakt po osi Varšava -Bratislava - Praha. Maďarsko je nespoľahlivý spojenec
            2/ Žiadne zbytočné nákupy pre účasť na zahraničných misiách (A-400, A-330, Caesar...)
            3/ Spoločne rozbehnúť dlhodobé projekty ktoré pokryjú nevyhnutné schopnosti (vývoj tanku a BVP na unifikovanej platforme, ČR vie zabezpečiť 8x8, ručné palné zbrane, Slovensko zase delostrelectvo)
            4/ ČR by sa malo čím skôr dohodnúť so Švédskom na prípadnom odkúpení ďalších skladových Gripenov. Kupovať F-35 ktoré len odčerpajú zbytočne veľké zdroje v súčastnosti nemá zmysel.
            5/ Previerky mobilizačných schopností v ČR, SR a PoľskuSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:58 23.12.2021

            prioritu z vývoje spíš přesunout do výroby a začít produkovat vozidla, zbraně a munici, které jsou v sortimentu (Pandury, Z2, Titus, Gerlachy, CZUB atd.). Rozpálit pec ve vyhaslé ...Zobrazit celý příspěvek

            prioritu z vývoje spíš přesunout do výroby a začít produkovat vozidla, zbraně a munici, které jsou v sortimentu (Pandury, Z2, Titus, Gerlachy, CZUB atd.). Rozpálit pec ve vyhaslé ZŤS Metalurg a kovat hlavně, jednu za druhou.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            18:05 23.12.2021

            Miroslav: mimochodem já pro změnu delší dobu tvrdím, že nejlevnější a nejefektivnější obrana Evropy byla vyzbrojit UA. To se bohužel nedělo a co si Ukrajinci nevyrobili sami, tak ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: mimochodem já pro změnu delší dobu tvrdím, že nejlevnější a nejefektivnější obrana Evropy byla vyzbrojit UA. To se bohužel nedělo a co si Ukrajinci nevyrobili sami, tak až na výjimky nemají. Výjimkou jsou např. Javeliny, Bayraktary a zřejmě Tatra, která je ale nevytrhne. Západ nechtěl dráždit Rusko dodávkami zbraní, vtip je ale v tom, že Rusko stejně vysype do éteru kýbl lží, že NATO posílá kvanta zbraní a munice, což není pravda. Zkrátka na agresora nelze jít po dobru, stále děláme stejnou chybu, je to marné, je to marné, je to marné.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:52 23.12.2021

            Jura99
            Tzn. otočit výrobu a lit kulky místo písmen:-)

            Jura99
            Tzn. otočit výrobu a lit kulky místo písmen:-)

          • Miroslav
            22:44 23.12.2021

            Jura: Ono vyzbrojovať niekoho podľa hesla ,,Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ" sa nemusí vyplatiť. Svoje o tom vedia aj v USA ktoré fakticky stvorili Al-kájdu či Taliban. ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura: Ono vyzbrojovať niekoho podľa hesla ,,Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ" sa nemusí vyplatiť. Svoje o tom vedia aj v USA ktoré fakticky stvorili Al-kájdu či Taliban. Tiež sa nemôžeme spoliehať na to, že niekto cudzí za nás vybojuje našu vojnu. Je to priveľké riziko vsadiť všetko na jednu kartu. Druhá rovina je, že Ukrajina je nestabilný štát. Dôvody nestability sú interné (slabá ekonomika, korupcia, sociálne problémy) a externé. Rusko dlhodobo a systematicky rozvracia Ukrajinu a vynakladá na to značné zdroje. Nikto nemôže zaručiť, že si tam časom nepretlačia do vedenia krajiny lojálnych ľudí ktorí Ukrajinu odovzdajú Rusku. To by sa potom mohlo pokojne stať, že Rusko bude mať dobre vyzbrojeného vazala a ešte získa prístup k západným technológiám.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:53 23.12.2021

            A ešte k tomu kýblu lží... Na to nemusíš čakať, to sa deje už nejakú dobu. Stačí si prečítať diskusie na spravodajských portáloch. Si pozri koľko ľudí je tam presvedčených, ...Zobrazit celý příspěvek

            A ešte k tomu kýblu lží...

            Na to nemusíš čakať, to sa deje už nejakú dobu. Stačí si prečítať diskusie na spravodajských portáloch. Si pozri koľko ľudí je tam presvedčených, že:

            1/ Ukrajinci sú fašisti
            2/ Na Ukrajine sú americké vojská
            3/ Ukrajina sa chystá zaútočiť na Rusko
            4/ USA rozmiestnili na Ukrajine rakety s jadrovou hlavicou proti RuskuSkrýt celý příspěvek

        • Kartmen
          15:47 23.12.2021

          Ono už se stalo, že stát NATO byl napaden a ostatní mu odmítli pomoc?

          Ono už se stalo, že stát NATO byl napaden a ostatní mu odmítli pomoc?

          • Miroslav
            16:15 23.12.2021

            Môže sa to stať a treba byť pripravený aj na takú alternatívu

            Môže sa to stať a treba byť pripravený aj na takú alternatívu

          • Jan Padesátýpátý
            16:38 23.12.2021

            Když si představím, jak Rusko napadne Pobaltí, nevím, kdo všechno se tam pohrne. Španělé a Portugalci? Bude je to zajímat? Němci a Maďaři? Budou chtít poškodit své vztahy a obchody ...Zobrazit celý příspěvek

            Když si představím, jak Rusko napadne Pobaltí, nevím, kdo všechno se tam pohrne.
            Španělé a Portugalci? Bude je to zajímat?
            Němci a Maďaři? Budou chtít poškodit své vztahy a obchody s Ruskem? Abych nekřivdil, Němci určitě poskytnou vyváženou verbální pomoc.
            Francouzi? Makron, pro kterého Evropa končí až u Vladivostoku a anexe Krymu ho už nepálí, protože v květnu oznámil, že je třeba uvažovat o zrušení sankcí?
            USA? Co když budou mít zrovna plné ruce práce ve východní Asii?
            Česko? Pošleme chemickou jednotku nebo zdravotníky?

            Neříkám, že státy NATO nepomůžou, ale mám v tom ohledu silné obavy, když vidím jak vypadá "pomoc" Ukrajině, které se některé země NATO bojí poslat i zbraně na obranu.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            19:42 23.12.2021

            To je právě kouzlo čl.5 WS. Nezaručuje přímou pomoc ani členům aliance. Každý stát se rozhodne podle svých zájmů. Třeba ekonomických. Vágní formulace tohoto článku umožňuje ...Zobrazit celý příspěvek

            To je právě kouzlo čl.5 WS.
            Nezaručuje přímou pomoc ani členům aliance.
            Každý stát se rozhodne podle svých zájmů.
            Třeba ekonomických.
            Vágní formulace tohoto článku umožňuje především Spojeným státům míru zapojení do případného konfliktu.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:34 23.12.2021

            Ono to nie žiadna konšpirácia. Zmluva NATO naozaj nikoho nezaväzuje ísť niekomu na pomoc a ani nie sú určené žiadne sankcie za nesplnenie záväzkov voči spojencom.

            Ono to nie žiadna konšpirácia. Zmluva NATO naozaj nikoho nezaväzuje ísť niekomu na pomoc a ani nie sú určené žiadne sankcie za nesplnenie záväzkov voči spojencom.

  • Kartmen
    12:34 23.12.2021

    Mně ty podmínky Ruska přišly jako když šel ve Statečném srdci vyjednávat Wallace, tak aby na 100% vypukla bitva. Putinovo teorie ohrožení Moskvy, teoretickými zbraněmi na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně ty podmínky Ruska přišly jako když šel ve Statečném srdci vyjednávat Wallace, tak aby na 100% vypukla bitva. Putinovo teorie ohrožení Moskvy, teoretickými zbraněmi na Ukrajině je směšná. Z Lotyšska je to do Moskvy 600km a z Ukrajiny 450, do 5ti let se zvedne rychlost raket a bude nejspíš potřeba zabrat Lotyšsko, nebo aspoň celé Pobaltí včetně Finska. Pobaltí je v NATO nějakých 15 let a nic se nestalo, proč by měl být v jednom státu navíc nějaký rozdíl.
    Mohou opačně i okolní státy požadovat od Ruska, které nejspíš aktuálně má nejlepší hypersonické zbraně nějaké záruky, nebo jejich zrušení? Rusko je tragický stát, to i ta podobně demokraticky nalezená Čína to za posledních 30 let někam dotáhla. Co ale za dobu své vlády dokázal Putin? Čím dál víc se izoluje a občas haraší zbraněmi, tedy cesta dalšího úspěšného státu jakým je Severní Korea. Výhoda Ruska je v prodeji ropy a plynu, ale to pomalu končí, jaký plán mají dál?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      13:50 23.12.2021

      Keď zaviedli prvé sankcie voči Rusku, tamojší režim sa pochválil, že im to prospelo lebo sa zvýšil počet dobytka a vypestovali aj viac zemiakov a obilia čo síce niektorí vnímajú ...Zobrazit celý příspěvek

      Keď zaviedli prvé sankcie voči Rusku, tamojší režim sa pochválil, že im to prospelo lebo sa zvýšil počet dobytka a vypestovali aj viac zemiakov a obilia čo síce niektorí vnímajú ako úspech, no z karfiolu nerastú svaly a ani sa z neho nebohatne. Svoje by o tím vedeli povedať niektoré africké krajiny kde v sektore poľnohospodárstva pracuje aj cez 80% obyvateľstvaSkrýt celý příspěvek

      • danny
        15:53 23.12.2021

        Miroslav: teď plácáš blbosti. Před sankcemi z většiny potravinářských komodit dováželi 70-80% spotřeby, tzn. museli nakupovat za valuty. Obilniny, ovoce, kuřecí, vepřové, hovězí. ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav: teď plácáš blbosti. Před sankcemi z většiny potravinářských komodit dováželi 70-80% spotřeby, tzn. museli nakupovat za valuty. Obilniny, ovoce, kuřecí, vepřové, hovězí. Kromě Hovězího (tam jsou snad na 95%) se u všech ostatních položek dostali do pozice exportérů, do zemědělství a potravinářství natekla spousta peněz, které ruští oligarchové schovávali v Londýně a pod. Tyto sektory se opravdu neuvěřitelně posunuly naopak se staly zdrojem devizových příjmů. Srovnání s Afrikou je další hovadina, zde se jedná o špičkové technologie, žádná ruční práce s motykou se fakt nekoná.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          18:19 23.12.2021

          Je to ale pro Rusko opravdu výhodné? Pro výrobce ano, ale pro chudé Rusy ne, protože za potraviny teď zaplatí mnohem více, než platili za dotované potraviny z EU. EU vlastně Rusy ...Zobrazit celý příspěvek

          Je to ale pro Rusko opravdu výhodné? Pro výrobce ano, ale pro chudé Rusy ne, protože za potraviny teď zaplatí mnohem více, než platili za dotované potraviny z EU.
          EU vlastně Rusy živila :)Skrýt celý příspěvek

          • danny
            19:19 24.12.2021

            Zaprvé to není pravda. Domácí produkce je schopna bez proexportních dotacích soutěžit na komoditizovaných trzích (obilniny, kuřecí a vepřové maso, mléčné výrobky) s dotovanými ...Zobrazit celý příspěvek

            Zaprvé to není pravda. Domácí produkce je schopna bez proexportních dotacích soutěžit na komoditizovaných trzích (obilniny, kuřecí a vepřové maso, mléčné výrobky) s dotovanými evropskými produkty. Za druhé je to, co píšeš, blbost. Fakt chceš tvrdit, že na tom byli Rusové líp, když seděli na prdeli, nakupovali přebytky z unijního trhu za peníze z ropy, než když se zbavují závislosti na exportu surovin, mají práci a vyprodukují si čerstvou zeleninu pár kilometrů od domu? To ti asi ujelo, že:-DSkrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          23:16 23.12.2021

          Ktoré konkrétne špičkové technológie v poľnohospodárstve majú? To by ma celkom zaujímalo....

          Ktoré konkrétne špičkové technológie v poľnohospodárstve majú? To by ma celkom zaujímalo....

          • Miroslav
            07:09 24.12.2021

            Asi myslí traktor či kombajn s GPS, chladničkou na plnené bagety a kávovarom, čo je dnes úplný štandard všade na svete. Možno ruské majú vo výbave samovar a balalajku

            Asi myslí traktor či kombajn s GPS, chladničkou na plnené bagety a kávovarom, čo je dnes úplný štandard všade na svete. Možno ruské majú vo výbave samovar a balalajku

          • danny
            19:15 24.12.2021

            Např. boom pěstování zeleniny ve sklenících: https://www.kurzy.cz/zpravy/57... Vzhledem k tomu, že se jedná povětšinou o nové investice, využívají ...Zobrazit celý příspěvek

            Např. boom pěstování zeleniny ve sklenících: https://www.kurzy.cz/zpravy/57... Vzhledem k tomu, že se jedná povětšinou o nové investice, využívají nejmodernější technologie, které se v tomto odvětví využívají. Sofistikované závlahy, hydroponie, při řízení fertilizace, trigenerace pro výrobu světla, tepla (případně chlazení) a CO2. Podobně je to s ošetřením sadby, šlechtění nových odrůd atd...
            https://www.foodnet.cz/index.p...
            Vzhledem k tomu, že se jim daří vyvážet na neregulované trhy, z definice musejí produkovat srovnatelnou kvalitu za konkurenceschopnou cenu. Dotace směřují pouze do prvotní investice, nikoli do exportních pobídek. To bez špičkových technologií nejde.Skrýt celý příspěvek

        • padre
          11:19 24.12.2021

          To je pravda,zemědělství v RF se jistě částečně pozvedlo,jenže se na druhou stranu výrazně prodražilo a kdyby stát vývoz nedotoval ,tak si ani neškrtnou.Jediný rozdíl proti ...Zobrazit celý příspěvek

          To je pravda,zemědělství v RF se jistě částečně pozvedlo,jenže se na druhou stranu výrazně prodražilo a kdyby stát vývoz nedotoval ,tak si ani neškrtnou.Jediný rozdíl proti zemědělské politice EU je ten ,že v Rusku tomu neřîkají dotace.A to nemluvím o jejich vnitřním trhu ,což je kapitola sama pro sebe.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            19:25 24.12.2021

            padre: máš chybné informace. Dotace směřují do investic. Nikoli do podpory exportu. Hlavní problém jejich potravinářského trhu je jeho míra liberálnosti. Volatilita ceny komodit na ...Zobrazit celý příspěvek

            padre: máš chybné informace. Dotace směřují do investic. Nikoli do podpory exportu. Hlavní problém jejich potravinářského trhu je jeho míra liberálnosti. Volatilita ceny komodit na světovém trhu se projevuje kolísáním cen i dostupností surovin na domácím trhu. Vzhledem k tomu, že donedávna Rusko vše dováželo, nemuselo toto řešit. V současné době začínají na některé komodity zavádět exportní kv´oty, aby se vyvážela jen nadprodukce.
            Maloobchodní ceny sledují inflaci a trendy ve světě. Výpadek a extrémní růst cen se týkal po většinou luxusního zboží, a to už si našlo cestu zpět přes Turecko, Bělorusko atd...Skrýt celý příspěvek

          • padre
            18:39 25.12.2021

            Danny všechno to co mi zde sdeluješ je sice moc pěkné a rád bych tomu i věřil,pokud bych ovšem Rusko a potažmo SSSR již neměl tu čest navštívit.A Rusko opravdu není ...Zobrazit celý příspěvek

            Danny všechno to co mi zde sdeluješ je sice moc pěkné a rád bych tomu i věřil,pokud bych ovšem Rusko a potažmo SSSR již neměl tu čest navštívit.A Rusko opravdu není Holandsko,dokonce ani Čína. A že by se jako mávnutím kouzelného proutku podařilo odstranit ten opravdu gigantický bordel,kradení,opilství ,kamarádíčkování,korupci,nekompetentnost a lenost ,které jsou v tamních končinách normou desítky let ,tomu snad nevěříš ani ty.:-) Co se opravdu pozvedlo,to je hlavně ruská propaganda..Skrýt celý příspěvek

    • browe
      18:10 23.12.2021

      Putin má problém jak naplnit Rusům ledničku. Dekády keců to nezměnily. Nejjednodušší způsob jak oddálit vnitropolitické problémy je začít válčit. Přípravná fáze probíhá už spoustu ...Zobrazit celý příspěvek

      Putin má problém jak naplnit Rusům ledničku. Dekády keců to nezměnily. Nejjednodušší způsob jak oddálit vnitropolitické problémy je začít válčit. Přípravná fáze probíhá už spoustu let, teď jsme svědky mezinárodního diplomatického prologu. Oni ale nechtějí jednat, chtějí diktovat.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:14 23.12.2021

    Nedá mi to, a znovu budu otravovat se zjevně kacířskou myšlenkou. Je zajímavé, jak se všichni při řečech o pomoci Ukrajině baví jen a jen o pomoci vojenské. Ale co Západ udělal pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedá mi to, a znovu budu otravovat se zjevně kacířskou myšlenkou. Je zajímavé, jak se všichni při řečech o pomoci Ukrajině baví jen a jen o pomoci vojenské. Ale co Západ udělal pro Ukrajinu od r. 2014, kdy si za nás pálí prsty ve "válce" s Ruskem? Nic.

    Začali jsme korumpovat jinou bandu oligarchů, než těch přisátých na Moskvu. Vyvezli jsme z Ukrajiny miliony kvalifikovaných pracovníků, které zneužíváme jako lacinou pracovní sílu. Sytíme ukrajinský trh přebytky z trhu EU, její zboží neodebíráme. Podnikům s pokročilými technologiemi dvojího užití jsme zamezili ve spolupráci s Ruskem, Čínou atd... a nechali je pomalu chcípat.

    Kdyby to někdo s pomocí Ukrajině myslel vážně, dáme Ukrajincům práci. Pomůžeme jim s harmonizací procesů např. v Antonovu na západní standardy, v Charkově necháme vyrábět korby pro obrněné transportéry, zapojíme do západních zakázek, klidně na bázi licenční výroby, pro západní společnosti. Nic takového se neděje. Keců o svobodě a demokracii se nikdo nenažere. Jen abychom nebyli překvapeni, až se nálady v ukrajinské společnosti otočí a Putin ji získá zpět bez jediného výstřelu.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      11:37 23.12.2021

      Jenomže ty si to celé pleteš s charitativní organizací říznutou nějakou pětiletkou. EU investovala stovky milionu euro do legislativní transformace, do instituci, seminářů, digi ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže ty si to celé pleteš s charitativní organizací říznutou nějakou pětiletkou. EU investovala stovky milionu euro do legislativní transformace, do instituci, seminářů, digi transformace a já nevím do čeho ještě. 99% usilí je na Ukrajině. Nenech se zmást, tady je podpora, ale ta země je země třetího světa, kde běžné instituce, tak jak je známe v ČR, nefungují. Je to korupcí prolezlá země, kde si každá firma udělá jooo risk/threat management než tam investuje 1 kč.

      Ilustrativní příklad - Excalibur dodával cca 50 ks BVP-1 a cca 40 ks 2S1 v roce, myslím, 2018 a byla z toho pěkná aféra, stokrát předražená zakázka na ukrajinské straně.Skrýt celý příspěvek

      • pjaro77
        12:17 23.12.2021

        Danny má zčasti pravdu, ak by to Europa myslela skutočne vážne, tak im pomôže viac. Miesto posielania plynu a peňazí, môžu niektoré firmy robiť joint venture s veľkými ...Zobrazit celý příspěvek

        Danny má zčasti pravdu, ak by to Europa myslela skutočne vážne, tak im pomôže viac. Miesto posielania plynu a peňazí, môžu niektoré firmy robiť joint venture s veľkými ukrajinskými podnikmi s tým, že riadiť sa bude podľa europskych procesov. Trebars s Antonovom. Nešlo by to ?Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          12:25 23.12.2021

          Šlo by to, ale tohle je na rozhodnutí těch firem. Valná většina firem v našem prostoru jsou prostě akciovky, které vlastní akcionáři. Nevlastní je stát a politici, byť někteří ...Zobrazit celý příspěvek

          Šlo by to, ale tohle je na rozhodnutí těch firem. Valná většina firem v našem prostoru jsou prostě akciovky, které vlastní akcionáři. Nevlastní je stát a politici, byť někteří politici na ty společnosti mohou být napojeni.
          Nicméně i zde jde jednoduše o rozhodnutí firem a né politiků.
          A taková rozhodnutí se nedělají ze dne na den a předcházejí mu rozsáhlá jednání, protože jde i o to co chtějí Ukrajinci a Ukrajinští vlastnící těch firem. Vážně si myslíte, že se někdo z nich zbaví svých podílů, zisku ve prospěch nějaké západní společnosti, tak aby on z toho nic neměl?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            13:11 23.12.2021

            Klimešov: i ve zhroucených státech lze nastavit rozvojové projekty tak, aby přinášely celospolečenské benefity, přispívaly k rozvoji a aby se míra korupce udržela na stupni ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimešov: i ve zhroucených státech lze nastavit rozvojové projekty tak, aby přinášely celospolečenské benefity, přispívaly k rozvoji a aby se míra korupce udržela na stupni "přiměřená". Řada potenciálních nákupů a na ně navazující jon-venture podniků jsou zakázky strategického významu. Co tak např. pomoci s dokončením vývoje a certifikace tolik potřebných transportních kapacit Antonovu, zřídit na Ukrajině akciovku, kde akcionáři budou evropské země. Ta by se starala o nákup a provoz letadel?
            Co svého času objednat u Ukrajinských firem dodávky policejních a armádních vozidel pro Afghnánské ozbrojené síly? Nechat v Motor Sič vyvinout řadu malých turbín na spalování bioplynu spojených s generátorem a nabízet je v evropských zemích jako dotovaný prostředek k diverzifikované výrobě energie z OZE? Takových příkladů by byla spousta.
            Taková pomoc by měla pro obranyschopnost Ukrajiny mnohem větší cenu, než vagony munice a pár javelinů, případně příslib že někdy za x let možná Patriot.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            13:42 23.12.2021

            danny
            to co popisujete je pěkné, ale má to jeden háček. Na co by státy EU cpaly peníze do takových projektů na Ukrajině, když z toho mohou mít prospěch firmy a lidé uvnitř EU.

            danny
            to co popisujete je pěkné, ale má to jeden háček. Na co by státy EU cpaly peníze do takových projektů na Ukrajině, když z toho mohou mít prospěch firmy a lidé uvnitř EU.

          • pjaro77
            14:21 23.12.2021

            flanker.jirka: Tak nám povedz ako sa vyriešilo strategické dopravné letectvo v Europe ? NATO v europe bečí , že nemá dosť veľkých dopravných lietadiel. Žiadna europska firma ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: Tak nám povedz ako sa vyriešilo strategické dopravné letectvo v Europe ? NATO v europe bečí , že nemá dosť veľkých dopravných lietadiel. Žiadna europska firma ich nevyrába , C-5 a C-17 sa už taktiež nevyrábajú. A zrovna antonov má nejaké know how. Nevidím prekážky pre airbus aby s nimi nemohol spolupracovať,Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          13:40 23.12.2021

          pjaro77 Kdysi se spoluprací s Antonovem zabývalo i Německo v projektu AN 70, ale Airbus-pracovní místa, přátelé v EU to vše vedlo k rozhodnutí pro A 400. ...Zobrazit celý příspěvek

          pjaro77
          Kdysi se spoluprací s Antonovem zabývalo i Německo v projektu AN 70, ale Airbus-pracovní místa, přátelé v EU to vše vedlo k rozhodnutí pro A 400.
          https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            14:26 23.12.2021

            O tom dobre viem, ale obe boli približne rovnako veľké lietadlá. Antonov vie vyrábať aj obrie stroje, ktoré v europe chýbajú. Airbus ich nechce robiť alebo nevie ? Alebo nebola ...Zobrazit celý příspěvek

            O tom dobre viem, ale obe boli približne rovnako veľké lietadlá. Antonov vie vyrábať aj obrie stroje, ktoré v europe chýbajú. Airbus ich nechce robiť alebo nevie ? Alebo nebola doteraz nebola požiadavka ?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            15:26 23.12.2021

            flanker.jirka: o tom, bohužel, celkem vím. Ale dokud nebude Ukrajina zapojena do hospodářské spolupráce a bude to jen země, kterou mohou západní korporace plundrovat, přičemž ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: o tom, bohužel, celkem vím. Ale dokud nebude Ukrajina zapojena do hospodářské spolupráce a bude to jen země, kterou mohou západní korporace plundrovat, přičemž celní, administrativní a další protekcionistické bariéry brání lidem a firmám na Ukrajině zapojit se do západních ekonomických struktur, tak to bude pořád jen zhroucená země žijící z milodarů a její armáda čekající, komu přijde jako fajn nápad je obětovat.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        13:02 23.12.2021

        Ne, ruleto, fakt si to nepletu s charitou. Ty miliony eur údajně investované do legislativní transformace, to je kombinace politické korupce s hrozně drahou charitou. Stará ...Zobrazit celý příspěvek

        Ne, ruleto, fakt si to nepletu s charitou. Ty miliony eur údajně investované do legislativní transformace, to je kombinace politické korupce s hrozně drahou charitou. Stará ekonomická poučka praví, že každý dolar hospodářské pomoci se od obdarovaného vrátí minimálně desetinásobně.
        Jak sis jistě všiml, jsem proti dávání nebo prodávání BVP Ukrajině. Jsem pro to, aby dostali zakázku na jejich výrobu. V licenci, s německým dozorem kvality. Volám potom, abychom dali prostým Ukrajincům práci, firmám know-how, jak řídit výrobu a hlídat kvalitu a procesy. Ne krmit bafuňáře a oligarchy. Ať si uloupnou z profitu, ne abychom je nechali přerozdělovat.Skrýt celý příspěvek

        • ruleta
          16:20 23.12.2021

          A ja říkám, že kdyby to bylo lukrativní, tak tam ty firmy už dávno jsou.

          A ja říkám, že kdyby to bylo lukrativní, tak tam ty firmy už dávno jsou.

    • Jura99
      13:45 23.12.2021

      bolsevicke kecy. "Nalada" je tam momentalne takova, ze Rusy nenavidi kdekdo. Rusko trestuhodne vratilo svet do 30tych let 20.stoleti.

      bolsevicke kecy. "Nalada" je tam momentalne takova, ze Rusy nenavidi kdekdo. Rusko trestuhodne vratilo svet do 30tych let 20.stoleti.

      • danny
        15:22 23.12.2021

        To je pitomost. Jestli se situace ve světě něčemu podobá, tak té před 1.sv. válkou, pokud už chceme zjednodušovat. Té před druhou opravdu ne. S Ukrajinci občas v kontaktu jsem. ...Zobrazit celý příspěvek

        To je pitomost. Jestli se situace ve světě něčemu podobá, tak té před 1.sv. válkou, pokud už chceme zjednodušovat. Té před druhou opravdu ne.
        S Ukrajinci občas v kontaktu jsem. Neviděl bych to tak jednoznačně. Nebo ještě jinak, že nenávidí Rusy neznamená, že je stejně nesere Západ.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          20:16 23.12.2021

          Před 1. sv. válkou existovaly 2 bloky, které se oba přibližně stejně těšily na válku. Před 2. sv. válkou na pilu tlačila jedna strana, anektovala území slabších zemí (Rakousko, ...Zobrazit celý příspěvek

          Před 1. sv. válkou existovaly 2 bloky, které se oba přibližně stejně těšily na válku.
          Před 2. sv. válkou na pilu tlačila jedna strana, anektovala území slabších zemí (Rakousko, Sudety, protektorát), druhá strana se snažila válce za každou cenu vyhnout a prováděla politiku appeasementu.

          Otázka: která z těch dvou mezinárodních situací je dvojčetem současného stavu?Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    09:45 23.12.2021

    Ty woe, tak Šojgu, na základě lží z Donbasu tvrdí, že USA dodaly Ukrajině chemické zbraně :-)

    Ty woe, tak Šojgu, na základě lží z Donbasu tvrdí, že USA dodaly Ukrajině chemické zbraně :-)

    • ruleta
      09:53 23.12.2021

      Klasika, maskirovka. Informacni prostor je totalne zasumen nesmysly RF. Chemicke zbrane, zodalci USA, dodavky zbrani, pripravovany utok Ukrajiny, genocida....kupi howna na sebe. ...Zobrazit celý příspěvek

      Klasika, maskirovka. Informacni prostor je totalne zasumen nesmysly RF. Chemicke zbrane, zodalci USA, dodavky zbrani, pripravovany utok Ukrajiny, genocida....kupi howna na sebe. Polovina desinformacni sceny uz jede narativ, ze Ukrajina chce zautocit a proto jednotky RF jsou v takovem mnozstvi v blizkosti hranic...Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        09:57 23.12.2021

        To je ruská klasika. My sme nechceli zaútočiť ale musíme sa brániť tak útočime. Aj na Kryme všetci šikanovali ruskú menšinu a potom prišiel argument, že Krym patrí Rusku lebo aj ...Zobrazit celý příspěvek

        To je ruská klasika. My sme nechceli zaútočiť ale musíme sa brániť tak útočime. Aj na Kryme všetci šikanovali ruskú menšinu a potom prišiel argument, že Krym patrí Rusku lebo aj tak tam žije ruská väčšinaSkrýt celý příspěvek

    • danny
      11:17 23.12.2021

      Tak to hlavně míří na obyvatelstvo Donbasu, aby bylo odhodlanější bojovat. Ta vlna obviňování z přípravy chemických útoků se chytla od dob vrcholící války v Sýrii, od té doby to ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to hlavně míří na obyvatelstvo Donbasu, aby bylo odhodlanější bojovat. Ta vlna obviňování z přípravy chemických útoků se chytla od dob vrcholící války v Sýrii, od té doby to tahá jednou za čas kde kdo.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      12:00 23.12.2021

      Taky to může být "maskirovka" a příprava na nějaké "Ruské Gliwice". Specnaz GRU použije botulotoxin v nějaké příhraniční Ruské děrevni, hlasitě obviní Ukrajinu, no a pak už nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      Taky to může být "maskirovka" a příprava na nějaké "Ruské Gliwice". Specnaz GRU použije botulotoxin v nějaké příhraniční Ruské děrevni, hlasitě obviní Ukrajinu, no a pak už nebude Putinovi zbývat nic jiného než zabránit dalšímu masakru civilistů a zasáhnout proti Ukrajině vojensky. Strašně nerad, ale bude muset.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        12:24 23.12.2021

        Ne náhodou je první obětí válek pravda. A nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na napadení Iráku. ...kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, nyní tu hůl hledá Rusko.

        Ne náhodou je první obětí válek pravda. A nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na napadení Iráku. ...kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, nyní tu hůl hledá Rusko.

        • Torong
          12:34 23.12.2021

          Až na to, že v Iráku skutečně chemické zbraně byly. Velmi dobře se pamatuji na to jak Saddám hrál nekonečnou hru na kočku a myš s inspektory OSN. A pak se najednou ty stejné zbraně ...Zobrazit celý příspěvek

          Až na to, že v Iráku skutečně chemické zbraně byly. Velmi dobře se pamatuji na to jak Saddám hrál nekonečnou hru na kočku a myš s inspektory OSN. A pak se najednou ty stejné zbraně vynořily v Sýrii. Kde se tam vzaly? Že by stejným způsobem jako SU 24 a Mig 29?Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            14:30 23.12.2021

            Ja si pamätám aj masívnu propagandu za čias neokonov a podporu preventívnych vojen. To nie je chválitebný postup aj väčšina američanov toho má plné zuby. Stojí to obrovské peniaze ...Zobrazit celý příspěvek

            Ja si pamätám aj masívnu propagandu za čias neokonov a podporu preventívnych vojen. To nie je chválitebný postup aj väčšina američanov toho má plné zuby. Stojí to obrovské peniaze a výsledok je neistý.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      12:15 23.12.2021

      :-D jak vtip je to dobré, ale USA to již minimálně dvakrát použili ke svým vojenským akcím :-D

      :-D jak vtip je to dobré, ale USA to již minimálně dvakrát použili ke svým vojenským akcím :-D

      • ruleta
        10:54 24.12.2021

        V Sýrii měla USA pravdu viz zprávy OPCW kde je zdokumentováno více jak 50 chemických útoku (většina spadá na vládní jednotky). A v Iráku vláda USA nemluvila pravdu, nejsem s to ...Zobrazit celý příspěvek

        V Sýrii měla USA pravdu viz zprávy OPCW kde je zdokumentováno více jak 50 chemických útoku (většina spadá na vládní jednotky). A v Iráku vláda USA nemluvila pravdu, nejsem s to hodnotit jestli nemluvili pravdu záměrně anebo se nechali zmanipulovat případně většinu informací, které neměly jasnou validitu proste použili, protože se jim to hodilo do narativu. Každopádně pokud tyto příklady srovnám v obou bylo něco hmatatelného, v obou byla k dispozi historie a prokazané zbraně ....v tomto případě jde pravděpodobně jenom o čistý výmysl RF.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    06:55 23.12.2021

    Možná kacířská myšlenka, ale ... co takhle přijít s protinávrhem takovým, který by zahrnoval program kdy a za jakých podmínek do NATO přizvat nejen Gruzii a Ukrajinu, ale i Rusko? ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná kacířská myšlenka, ale ... co takhle přijít s protinávrhem takovým, který by zahrnoval program kdy a za jakých podmínek do NATO přizvat nejen Gruzii a Ukrajinu, ale i Rusko? :-)Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      07:26 23.12.2021

      Rusko už v Partnerství pro mír bylo (a možná ještě je).

      Výsledek?

      Rusko už v Partnerství pro mír bylo (a možná ještě je).

      Výsledek?

    • Falko
      08:32 23.12.2021

      Presne to by sa Vladimirovičovi doma ťažko vysvetľovalo, že ho zlodusi z NATO pozvali k sebe na ihrisko.

      Presne to by sa Vladimirovičovi doma ťažko vysvetľovalo, že ho zlodusi z NATO pozvali k sebe na ihrisko.

    • TF_HU
      09:33 23.12.2021

      To už tady bylo. NATO ústy USA nabídlo členství Rusku. Rusko slovy Lavrova odpovědělo, že Rusko do aliancí nevstupuje, ale že aliance tvoří. Rusko nemá zájem být součástí něčeho, ...Zobrazit celý příspěvek

      To už tady bylo. NATO ústy USA nabídlo členství Rusku. Rusko slovy Lavrova odpovědělo, že Rusko do aliancí nevstupuje, ale že aliance tvoří. Rusko nemá zájem být součástí něčeho, kde se demokraticky jedná a hlasuje.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        12:17 23.12.2021

        tím je to vyřešeno

        tím je to vyřešeno

    • danny
      11:03 23.12.2021

      Jo, to si myslím, že je velmi rozumný návrh. Bohužel, dovolili jsme Rusům, aby byli oni ti, kdo otevřel diskusi a nastavil její formát. Teď je jediná správná reakce formát držet a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, to si myslím, že je velmi rozumný návrh. Bohužel, dovolili jsme Rusům, aby byli oni ti, kdo otevřel diskusi a nastavil její formát. Teď je jediná správná reakce formát držet a přijít s podobně přehnaným výčtem požadavků, jinak vypadáme jako zbabělci, kteří se bojí vyjednávat (min. pro země, kde smlouvání a dlouhá obchodní vyjednávání patří ke kulturnímu dědictví).Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        11:47 23.12.2021

        Nikdo nic Rusům nedovolil. Západní země, USA, země EU nebo země NATO tak nějak nemohou rozhodovat o tom kam chce Ukrajina směřovat, stejně tak jako Rusko. Ale zatím co na tom ...Zobrazit celý příspěvek

        Nikdo nic Rusům nedovolil. Západní země, USA, země EU nebo země NATO tak nějak nemohou rozhodovat o tom kam chce Ukrajina směřovat, stejně tak jako Rusko. Ale zatím co na tom západě to tak nějak všichni chápou, Ruští političtí představitelé jsou ti, co se zasekly v 60. až 70. lete minulého století a myslí si, že když budou jednat o Ukrajině bez Ukrajiny, že dosáhnou svého. Což je ale problém. Nikdo ze západních zemí nemůže Ukrajině zakázat to aby usilovala o vstup do EU nebo do NATO, a i kdyby se jim to nakonec nepodařilo, tak jenom ty snahy by vedli k zlepšování situace na Ukrajině jak to o něco níže popsal TF_HU myslím.
        Takže problém není v tom jestli jsou na západě zbabělci nebo ne, ale v tom že pokud chce Rusko nějakým způsobem přesvědčit Ukrajinu aby znovu více spolupracovala s Ruskem znovu spadala do jejího vlivu, musí začít s tou Ukrajinou jednat. Jenomže takové jednání je těžké, když vaši vojáci vraždí nevinné lidi v dané zemi a ještě k tomu jí seberete část jejího území. Rusko se do tohoto stavu dostalo neuváženou politikou Putina a nyní neví jak z toho ven. Proto se chová agresivněji a vynucuje si pozornost skrze výhružkami válkou a energetickým vydíráním. Proto se snaží vrátit k politickým jednáním z dob 60. a 70. let minulého století, kdy velmoci 100% rozhodovali o rozdělení sféry vlivu v Evropě, protože ví že jedině tak si dokáže prosadit svou.
        Na západních politicích, politicích EU, USA a NATO je teď aby na takovou hru nepřistoupili. :)Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
    23:14 22.12.2021

    střízlivě vzato je to boj o moc. Americká, potažmo západní elita brala Rusko jako neformálně poraženou mocnost a snaží se zabrat do své sféry vlivu co to jde než opět Rusko dosáhne ...Zobrazit celý příspěvek

    střízlivě vzato je to boj o moc. Americká, potažmo západní elita brala Rusko jako neformálně poraženou mocnost a snaží se zabrat do své sféry vlivu co to jde než opět Rusko dosáhne plné bojové kapacity.
    Zakrývá se to právem o sebeurčení, jenže to jde stranou pokud se někdo pokusí instalovat rakety ve státě sousedícím s USA.
    Stát se něco podobného v opačném gardu tak už dávno létají rakety a US armáda i mariňáci nastolují ten správný režim a rozhodně by do hlavního města došli a práci dokončili. A Rusové mají čím odpovědět, do Venezuely a Kuby mohou také poslat svá "obranná zařízení" podle stejného receptu. Narozdíl od Studené války technologie pokročila natolik že rozdíl mezi útočným a obranným systémem se prakticky smazal.
    Háček je v tom že západní politici sami sebe přesvědčili že Rusko je poražené a musí jen plnit podmínky. A to může vést i k další Velké válce...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      23:37 22.12.2021

      Ale no.... každý príčetný utiekol z Varšavskej zmluvy.... Prečo asi? Ako to tu už bolo dobre napísané.... Rusko je ako Amor - má holý zadok, v ruke zbraň a plné ústa lásky.... A ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no.... každý príčetný utiekol z Varšavskej zmluvy.... Prečo asi?

      Ako to tu už bolo dobre napísané....

      Rusko je ako Amor - má holý zadok, v ruke zbraň a plné ústa lásky.... A z toho vyplýva realita - susedia Ruska hľadajú pomoc v spojenectve so štátmi, aby boli čo najďalej od Severnej Ázie.... A to nevravím o spojencoch Ruska - čo príklad, to pojem...Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        01:29 23.12.2021

        tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent ...Zobrazit celý příspěvek

        tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent bude cítit že jeho možnosti se dramaticky zúžily tak zaútočí. To je obecná pravda. Proto je neutralita Gruzie a Ukrajiny pro Rusko tak důležitá.
        Fakticky se bez boje dostali do stavu po konci Velké války. Jenže dnešní možnosti střelby jsou úplně z jiné dimenze a podle toho jsou nuceni reagovat pokud nechtějí kapitulovat.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          02:01 23.12.2021

          Přesně tak, nejde budovat bezpečnost na úkor druhého. Rusku vadí, že by NATO teoreticky možná mohlo chtít někdy v budoucnu na Ukrajině instalovat rakety schopné zasáhnout ...Zobrazit celý příspěvek

          Přesně tak, nejde budovat bezpečnost na úkor druhého.

          Rusku vadí, že by NATO teoreticky možná mohlo chtít někdy v budoucnu na Ukrajině instalovat rakety schopné zasáhnout Moskvu.
          Přitom Rusko si samo vyhrazuje právo kamkoli na své území instalovat jakékoli zbraně, včetně těch, co mohou zasáhnout Kyjev.

          To svědčí o tom, že Kremlu vůbec nejde o ruskou bezpečnost, ale o to, aby mohli beztrestně ohrožovat druhé. Ale to se, ruští panáčkové, pěkně přepočítali.Skrýt celý příspěvek

          • theo
            08:34 23.12.2021

            Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro . Raketové systémy sa zdokonalili na toľko , že ...Zobrazit celý příspěvek

            Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro . Raketové systémy sa zdokonalili na toľko , že reagovať včas a vylúčiť chyby je takmer nemožné .
            Zoberme si vzdialenosť základní v Rumunsku a Poĺsku a dvojité užitie odpaľovacích zariadení . Ako vyhodnotí ruský systém odpálenie antirakety z tohto sila ? Ako môžu vedieť či je to tomahawk konvenčný , alebo jadrový ? Atd. tých otázok je viac ako odpovedí . Momentálne GB s USA budujú niekoľko základní na UKR , samozrejme pre UKR armádu . Kontraktorov je na UKR už viac ako dosť , fotky kde radia pri vedení palby na doneck zverejnili sami ukrajinci . Ano Ukrajina má právo zabíjať a terorizovať vlastné obyvateľstvo a takisto má právo strieľať migrantov na bieloruských hraniciach . A výsledok , batalionom na hraniciach zakážeme používať mobilné telefóny , aby neboli dôkazy . Teda nie že by som nesúhlasil s takouto obranou vlastných hraníc , no ak si chceme hovoriť civilizovaná krajina , nepočujem žiadne hlasy a výzvy k tomu , aby sa Ukrajinské batalióny začali správať ako civilizovaná armáda a nie ako tá banderovská za 2 Svetovej.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            09:08 23.12.2021

            Milý Theo, že ti tohle sežerou někde na novinkách se nedivím, ale tady jsi na odborném webu. ODBORNÉM. I kdyby byly do sil v Rumunsku nebo Polsku instalovány tomahawky, tak jde o ...Zobrazit celý příspěvek

            Milý Theo, že ti tohle sežerou někde na novinkách se nedivím, ale tady jsi na odborném webu. ODBORNÉM. I kdyby byly do sil v Rumunsku nebo Polsku instalovány tomahawky, tak jde o střelu s plochou dráhou letu, která letí pomalu a v dnešní době je vcelku snadným, cílem pro moderní PVOS. Pokud si vzpomeneš na poslední případ použití střel tomahawk v Sýrii, tak bylo použito několik desítek střel, aby bylo dosasženo požadovaného účinku na nepříliš velký cíl. V Rumunsku a Polsku je těch odpalovacích zařízení kolik? 8 nebo deset? Jenom idiot by odsud odpaloval tomahawky na Moskvu. Leda že by chtěli Rusy fakt nasrat. Mimo to kdyby už chteli Amíci takovou blbost udělat, tak ty střely odpálí v klidu z mezinárodních vod v Baltu nebo Černém moři z lodí. Na těch mají navíc daleko více odpalovačů.
            K tomu zbytku se nebudu ani vyjadřovat, protože oponovat takovým zvratkům by bylo pod mojí úroveň...Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:36 23.12.2021

            theo

            neměl byste hltat tolik ruského desinfa...

            theo

            neměl byste hltat tolik ruského desinfa...

          • Ján Paliga
            23:54 23.12.2021

            @ Theo "Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro ." NO a to "jadro" je dostatočne varovné ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Theo

            "Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro ."

            NO a to "jadro" je dostatočne varovné pre niekoho, kto by chcel jeho držiteľa napadnúť. Európa a NATO to ale nie je.... Iba Vodca sa snaží zamaskovať domácu katastrofu harašením zbraňami....

            "Zoberme si vzdialenosť základní v Rumunsku a Poĺsku ...."

            1) No, aká je vzdialenosť z Deveselu do Ruska?

            "...a dvojité užitie odpaľovacích zariadení"

            2) To je len výhovorka Ruska, nikto pri zmysloch by nedal do nezodolneného objektu nič útočného.... Ani Rusko by nedalo svoje rakety do nezodolneného objektu, ďaleko od svojich hraníc

            " Ako môžu vedieť či je to tomahawk konvenčný , alebo jadrový ?"

            3) Kto príčetný bude odpaľovať tie Tomahawky zo statického nezodolneného objektu? Veď stačí jeden pozorovateľ a správa o odpálení údajného Tomahawku je v Kremli skôr, ako sa len Tomahawk priblíži ku hraniciam RF.... Mimochodom, už sa vyrábajú Tomahawky odpaľované z pozemných prostriedkov?

            4) " Momentálne GB s USA budujú niekoľko základní na UKR , samozrejme pre UKR armádu ."
            A kde konkrétne? Zabudol si na zdroj....

            5) "Ano Ukrajina má právo zabíjať a terorizovať vlastné obyvateľstvo..." A to sa ti kedy prisnilo?

            6) "A výsledok , batalionom na hraniciach zakážeme používať mobilné telefóny , aby neboli dôkazy . "

            To sa stalo skôr v Rusku, ako dôsledok toho priekaku z Bukom z kurskej brigády PVO....

            7) "Teda nie že by som nesúhlasil s takouto obranou vlastných hraníc , no ak si chceme hovoriť civilizovaná krajina , nepočujem žiadne hlasy a výzvy k tomu , aby sa Ukrajinské batalióny začali správať ako civilizovaná armáda a nie ako tá banderovská za 2 Svetovej."

            7.1 Počul si už o akcii T, ktorú museli povinne vykonávať oddiely NKVD na okupovanej Ukrajine voči civilnému obyvateľstvu? Pod "T" rozumej Teror....
            7.2 A čo zostrel MH17 kurským Bukom?
            7.3 Videl si reportáže ČT, kde podľa domácich dávali "obyvatelia Donecka a Luhanska" delostrelecké systémy priamo vedľa civilných objektov, aby následná odvetná streľba Ukrajiny spôsobila kolaterálne škody na miestnych? Teda presne podľa starej dobrej taktiky NKVD - Akcie T....
            7.4 S tými banderovcami tu chceš citovo pôsobiť na diskutujúcich? Ak by sme to vzali ako štatistiku, majú "za ušami" menej mŕtvych, ako totalitné ZSSR na svojom obyvateľstve. V realite obe krídla spôsobili zlo, v absolútnom porovnaní ZSSR vykonalo toho zla - na vlastnom obyvateľstve omnoho viac, ako tí druhí potrimiskári....Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          09:34 23.12.2021

          Torong

          O odbornosti tohoto webu si dovolím pochybovat :-)

          Torong

          O odbornosti tohoto webu si dovolím pochybovat :-)

          • Torong
            12:35 23.12.2021

            Njn. Trochu jsem to nadnesl... :D

            Njn. Trochu jsem to nadnesl... :D

        • Klimesov
          11:16 23.12.2021

          Oliver. Ale chápete, že nynější situace a tlak, který vytváří Rusko, je přesně to co popisujete? To znamená, že Rusko chce svou bezpečnost budovat na úkor druhého. Nejzákladnější ...Zobrazit celý příspěvek

          Oliver.
          Ale chápete, že nynější situace a tlak, který vytváří Rusko, je přesně to co popisujete?
          To znamená, že Rusko chce svou bezpečnost budovat na úkor druhého.
          Nejzákladnější problém nynější situace je ten, že Rusko nic neřeší s Ukrajinou, se zemí se kterou by měl komunikovat nejvíc. Ne on se snaží tlačit na USA a země v EU a v NATO, a to vyhrožováním s válkou, kterou západní země a země EU nebo NATO nechtějí, popřípadě vydíráním skrze energie. Takového státu vy se tu zastáváte.
          Státu, který odmítá jednat s Ukrajinou o kterou primárně jde a se kterou by měli ruští představitelé jednat především, a který ke svému vyjednávání používá pouze výhružky a vydírání.
          Rusové se bohužel zasekli v 60. až 70.Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          23:34 23.12.2021

          "tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent ...Zobrazit celý příspěvek

          "tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent bude cítit že jeho možnosti se dramaticky zúžily tak zaútočí. "

          Ono sa to už stalo v roku 2014.... Nevšimli ste si? Ukrajina sa stala obeťou agresie Severnej Ázie...

          "Proto je neutralita Gruzie a Ukrajiny pro Rusko tak důležitá."

          Neutralita? Ale no.... Rusko nedodržalo vzájomné zmluvy s Ukrajinou, no ešte to tak, aby sa stala Ukrajina "neutrálnou"... Aj tak tá neutralita by bola pre Severnú Áziu len zdrapom papiera.... Aj Fínsko bolo v čase svojho vzniku neutrálne, aj aj tak bolo napadnuté ZSSR v roku 1939....Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      00:10 23.12.2021

      USA na Ukrajině instalují jaderné rakety?

      USA na Ukrajině instalují jaderné rakety?

      • Oliver
        01:19 23.12.2021

        jde o princip a poukázaní že dnešní moderní sila mohou mít rychle variabilní náplň, nemusí jít hned o jaderný obsah ale i hypersonický. Tam prostě reakční doba obrany pod pět ...Zobrazit celý příspěvek

        jde o princip a poukázaní že dnešní moderní sila mohou mít rychle variabilní náplň, nemusí jít hned o jaderný obsah ale i hypersonický. Tam prostě reakční doba obrany pod pět minut, to se nestihne nic, leda by se rozhodovací proces o protiútoku nechal plně na počítačích...Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          02:03 23.12.2021

          aha, takže rakety mohou mít obsah jaderný nebo hypersonický? Jaký ještě? Já se v tom moc nevyznám.

          aha, takže rakety mohou mít obsah jaderný nebo hypersonický? Jaký ještě? Já se v tom moc nevyznám.

        • Torong
          09:15 23.12.2021

          Hm, Olivere a jaký účinek na cíl má ten hypersonický obsah? Stejně jako pro Thea. Do odpalovačů instalovaných v Polsku a Rumunsku by po určitých úpravách mohly jít instalovat ...Zobrazit celý příspěvek

          Hm, Olivere a jaký účinek na cíl má ten hypersonický obsah?
          Stejně jako pro Thea. Do odpalovačů instalovaných v Polsku a Rumunsku by po určitých úpravách mohly jít instalovat střely tomahawk. Tyto střely jsou pomalé a pro dnešní PVOS představují poměrně snadný cíl. Proto se vždy vystřelují v salvách. Počet odpalovačů v Polsku a Rumunsku je na takové použití malý. Navíc Pokud už by USA chtěly udělat takoý nesmysl a střílet tomahawky na Moskvu, můžou to udělat z lodí v mezinárodních vodách v Baltu nebo Černém moři. A Rusko tohle samozřejmě velmi dobře ví. Pro propagandu a křik, že jde o Americkou agresi se jim to ale velmi dobře hodí.Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          00:02 24.12.2021

          Kto normálny dá do nezodolneného objektu útočnú zbraň? A navyše tak ďaleko od hraníc krajiny, na ktorú má podľa dezinformačných správ Severnej Ázie útočiť? Ak by som chcel útočiť, ...Zobrazit celý příspěvek

          Kto normálny dá do nezodolneného objektu útočnú zbraň? A navyše tak ďaleko od hraníc krajiny, na ktorú má podľa dezinformačných správ Severnej Ázie útočiť?

          Ak by som chcel útočiť, použijem ponorky..... A nebudem sa predvádzať celému svetu z miesta, kde ma všetci vidia široko ďaleko a ide o nezodolnený objekt.... V 21. storočí si záber naň môžem dokonca naživo streamovať na svoje veliteľské centrum..... :-D A informácie mám z prvej ruky o tom, že sa na mňa niečo chystá.....

          Oliver asi nežije v 21. storočí, keď nepozná tieto technologické možnosti....Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      07:28 23.12.2021

      Nebyl to západ, nebylo to NATO, nebyly to USA, kdo usiloval o vstup bývalých sovětských satelitů do NATO. Bylo to přesně naopak.
      To my jsme chtěli do NATO.

      Jestlipak víš, proč?

      Nebyl to západ, nebylo to NATO, nebyly to USA, kdo usiloval o vstup bývalých sovětských satelitů do NATO. Bylo to přesně naopak.
      To my jsme chtěli do NATO.

      Jestlipak víš, proč?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2