Lavrov: Zastánci vstupu Gruzie do NATO si hrají s ohněm

-
22. 12. 2021
-
514 komentářů
-
Jan Buchar
Rusko se naučilo chytře kombinovat zahraničněpolitické nástroje k prosazování svých bezpečnostních zájmů. Ruská strategie v blízkém zahraničí využívá dvojznačnou a nesouvislou západní politiku, která selhává ve stanovení pevného jízdního řádu pro přijetí do NATO. Příklad Gruzie ukazuje, jaké prostředky má Moskva k dispozici a jak společně podrývají důvěru obyvatelstva ve vlastní politickou reprezentaci.
Státy mezi Ruskem a NATO se staly dějištěm geopolitického soupeření. Západ, jehož zahraniční politika vychází z teorie liberálního institucionalismu, zdůrazňuje roli mezinárodních organizací jako prvku zajišťujícího stabilitu a prosperitu. Země samy se nezávisle rozhodují, jestli chtějí splnit podmínky pro vstup a stát se členy určité organizace. Ruští představitelé se na druhé straně opírají o zahraničněpolitickou teorii realismu, kterou charakterizuje nedůvěra k zájmům ostatních zemí a ochota řešit bezpečnostní rizika jednostranně. Mezinárodní organizace nevnímají jako prostředek k rozšiřování užitečných univerzálních standardů a pravidel, ale jako nástroj k rozšiřování zbraňových systémů ke svým hranicím a vměšování se do vnitrostátních záležitostí.
Téměř dvě desetiletí po rozpadu SSSR se NATO nezastavitelně rozšiřovalo směrem na východ. Na Bukurešťském summitu NATO v dubnu 2008 došlo k jednání o členství Gruzie a Ukrajiny. Oba státy se sice akčního plánu svého přistoupení nedočkaly, členství jim však bylo v budoucnu přislíbeno. Dodejme, že akční plán přistoupení představuje od roku 1999 první formální krok na cestě do Severoatlantické aliance. Tuto fázi v současné době podstupuje Bosna a Hercegovina, v minulosti ji již završily Albánie, Černá Hora, Chorvatsko a Severní Makedonie.
Cvičení jednotek NATO a Gruzie Agile Sprit 2021
Prohlášení z Bukurešťského summitu dodnes kritizují vrcholní ruští politici. „Rozhodnutí Bukurešťského summitu o tom, že se Ukrajina a Gruzie stanou členy NATO, je mina položená v základech evropské bezpečnosti,“ řekl začátkem letošního prosince ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konferenci OBSE ve Stockholmu. „V srpnu 2008 tato mina již jednou explodovala, když se [bývalý gruzínský prezident Michail] Saakašvili opojený perspektivou NATO odvážil vydat se na dobrodružství, jež mělo pro Gruzii strašlivé následky a které zhoršilo její bezpečnostní situaci na nebezpečnou úroveň. Ti, kteří Bukurešťské teze opakují a kteří říkají, že třetí země nemají právo vyjadřovat svůj názor na rozšiřování NATO, si hrají s ohněm. Jsem přesvědčen, že je nemožné si to neuvědomit.“
Rusko vnímá Gruzii jako součást své sféry vlivu. Po skončení rusko-gruzínské války v srpnu 2008 dělalo a dělá všechno pro to, aby zvrátilo zahraničněpolitické směřování země do NATO. Ruský strategický narativ využívá skutečnosti, že se Tbilisi dodnes s NATO nedohodlo na akčním plánu svého přistoupení. Posun nepřinesl ani Rižský summit NATO na přelomu letošního listopadu a prosince. Kombinace ruských hospodářských, informačních, politických a vojenských zbraní podporuje tezi, že Gruzie do NATO ani nikdy nevstoupí.
Rusko-gruzínské hospodářské vztahy v roce 2013 normalizovala dodnes vládnoucí strana Gruzínský sen (Kartuli ocneba – Demokratiuli Sakartvelo). Rusko se následně opět zařadilo mezi nejvýznamnější obchodní partnery Gruzie a stalo se největším odběratelem gruzínského vína. Místní firmy z této situace profitují, Moskva ovšem může svou dominantní obchodní pozici využít k nátlaku. Údajné nedostatky v dodržování hygienickým standardům opakovaně vedly k zákazům dovozu nebo hrozbou zákazu některých zemědělských produktů do Ruska. Typicky se tak děje ve spojitosti s politickými událostmi, např. když se Gruzie po ruské anexi Krymu v roce 2014 přidala k sankcím EU proti Krymskému poloostrovu a Sevastopolu. Tbilisi si v roce 2006 prošlo i zkušeností s návratem pracovních migrantů, které následovalo po zatčení domnělých ruských špionů v Gruzii. V roce 2018 poslali Gruzínci pracující v Rusku svým rodinám ve vlasti 457 milionů dolarů. Pro srovnání, gruzínský hrubý domácí produkt v témže roce dosáhl hodnoty 14,5 miliardy dolarů.
K hlavním informačním protizápadním médiím patří internetové zpravodajské stránky Alia, Asaval-Dasavali, Geworld, Obieqtivi a Sakinformi. Vyloženě proruské příspěvky legitimizují ruskou intervenci v Sýrii, vyzývají k navázání strategického partnerství s Ruskem, volají po vstupu Gruzie do Eurasijské ekonomické unie a propagují ruské pravoslaví jako protiváhu západního liberalismu. Většina příspěvků se však vyhýbá zmínkám o Rusku, protože je se svou zahraniční politikou mezi většinou Gruzínců nadále značně neoblíbené. Snaží se proto místo toho západní státy a NATO co nejvíce diskreditovat. Rostoucí množství těchto zpráv považuje integrační snahy západním směrem za hrozbu pro gruzínskou bezpečnost, hospodářství, identitu a tradice.
Reportáž NBC o borderizaci v Gruzii z roku 2018
Protizápadní narativ o NATO se zaměřuje na nepravděpodobnost vstupu Gruzie, kvůli které by členské státy stejně váhaly aktivovat klíčový článek 5. Spolupráci s NATO vykresluje jako provokaci Ruska, která přímo způsobila ztrátu Abcházie a Jižní Osetie. Podobně v případě EU chybí perspektiva členství a integrační proces údajně poškozuje gruzínské hospodářství. Brusel je navíc obviňován z tlaku na zavedení závazku přijímat nelegální migranty. Uvolněný vízový režim mezi EU a Gruzií gruzínská protizápadní média vykreslují jako demografickou hrozbu.
Moskva velmi pravděpodobně podporuje konzervativní hnutí, nevládní organizace a politické strany, které v Gruzii kritizují prozápadní směřování země. Gruzínský pochod (Kartuli Marshi), konzervativní hnutí s politickými ambicemi, například považuje západní vliv za hrozbu gruzínské identitě a tradicím a staví se odmítavě k imigrantům a LGBT komunitě. Nevládní organizace jako Eurasijská volba (Evraziuli Archevanis) prosazují neutralitu Gruzie v mezinárodních vztazích, která Tbilisi umožní stát se nárazníkovou zónou mezi východem a západem. Podle Arčila Čkoidze, předního představitele organizace, Rusko přestane vnímat neutrální Gruzii jako bezpečnostní hrozbu, čímž se otevře možnost jednání o Abcházii a Jižní Osetii. Neutralitu a opuštění jednosměrného zahraničněpolitického kurzu prosazují také konzervativní politické strany Demokratické hnutí – Sjednocená Gruzie (Demokratiuli Modzraoba — Ertiani Sakartvelo) a Svaz patriotů Gruzie (Sakartvelos Patriotta Aliansi). Prozápadní zaměření současné vlády i minulých vlád považují za příčinu konfliktu s Ruskem. Změna kurzu podle nich povede k návratu Abcházie a Jižní Osetie pod gruzínskou kontrolu. Svaz patriotů Gruzie zastupují čtyři poslanci v gruzínském 150členném parlamentu.
Vojenská přítomnost dodává ruskému strategickému narativu v Gruzii důvěryhodnost. Asi 4500 příslušníků ruských ozbrojených sil se nachází přímo na abchazském a jihoosetinském území. V případě potřeby mohou být posíleni jednotkami Jižního vojenského okruhu a Černomořského loďstva. V sousední Arménii se nachází 102. ruská vojenská základna ve městě Gjumri a přidružená letecká základna Erebuni u Jerevanu s dalšími 3000 vojáky. Ruské síly v regionu mají k dispozici protiletadlové raketové systémy S-300, S-400 a Buk-M1. Taktéž přítomné taktické rakety Iskander-M přímo ohrožují Tbilisi, které mají ze svých pozic v dostřelu. V případě eskalace konfliktu bude Moskva moci velmi rychle nasadit své konvenční vojenské síly.
Reportáž Rádia Svobodná Evropa o borderizaci v Gruzii z roku 2021
Pro Gruzii se značně nepříjemným jevem stala tzv. borderizace (z anglického borderization), násilné posouvání administrativní hranice dále do gruzínského vnitrozemí. Nejenže tato soustavná aktivita zanechává Gruzínce a jejich majetek na špatné straně hranice, ale také části strategického ropovodu Baku-Supsa se najednou ocitly mimo kontrolu Tbilisi. Pohraniční stráž Jižní Osetie se přiblížila takřka nadohled dálnice S1 spojující Tbilisi se západní částí země. Bezpečnostní důsledky borderizace ještě překonává důsledek symbolický. Gruzínské vládě a obyvatelstvu dokazuje, že Rusko, pokud si to přeje, může abchazské a jihoosetinské území kdykoliv rozšířit a Tbilisi nebo západní státy s tím nemohou nic dělat.
Většina Gruzínců si zvykla na skutečnost, že Abcházie a Jižní Osetie zůstanou v dohledné budoucnosti pod ruskou kontrolou. Gruzínské podniky se naučily žít s politizací vývozních povolení do Ruska. Hlavní ruský cíl, tj. západní uznání Gruzie jako ruské sféry vlivu, tak zůstává navzdory investovaným prostředkům a více než desetileté snaze nenaplněn. Na druhé straně část obyvatel zastává kritický názor na jednosměrnou prozápadní orientaci země. Návrhy alternativních směrů zahraniční politiky se zviditelňují, vylepšují a rozvíjí do větších detailů, což zvyšuje polarizaci obyvatelstva na liberálně-prozápadní skupinu a konzervativně-patriotickou skupinu. Moskva má navíc k dispozici vojenské a ekonomické prostředky, jež dokáží další integraci směrem do EU a NATO spojit s reálnou bezpečnostní a hospodářskou hrozbou. Neexistuje tak žádná garance, že situace v Gruzii a na rusko-gruzínské hranici zůstane klidná i v budoucnu.
Zdroje: Journal of Slavic Military Studies, Georgian Journal, BBC, Evropejskaja Pravda, CIA
Související články
Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci
Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...
-
12.10.2020
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.
Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...
-
01.11.2021
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce
Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...
-
15.12.2021
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Estonsko kupuje takticko-operační raketové systémy MLRS
Estonské ministerstvo obrany vydalo dokument o rozvoji estonských ozbrojených sil do roku 2031 ...
-
20.12.2021
-
106 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Mně ty podmínky Ruska přišly jako když šel ve Statečném srdci vyjednávat Wallace, tak aby na 100% vypukla bitva. Putinovo teorie ohrožení Moskvy, teoretickými zbraněmi na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek
Mně ty podmínky Ruska přišly jako když šel ve Statečném srdci vyjednávat Wallace, tak aby na 100% vypukla bitva. Putinovo teorie ohrožení Moskvy, teoretickými zbraněmi na Ukrajině je směšná. Z Lotyšska je to do Moskvy 600km a z Ukrajiny 450, do 5ti let se zvedne rychlost raket a bude nejspíš potřeba zabrat Lotyšsko, nebo aspoň celé Pobaltí včetně Finska. Pobaltí je v NATO nějakých 15 let a nic se nestalo, proč by měl být v jednom státu navíc nějaký rozdíl.
Mohou opačně i okolní státy požadovat od Ruska, které nejspíš aktuálně má nejlepší hypersonické zbraně nějaké záruky, nebo jejich zrušení? Rusko je tragický stát, to i ta podobně demokraticky nalezená Čína to za posledních 30 let někam dotáhla. Co ale za dobu své vlády dokázal Putin? Čím dál víc se izoluje a občas haraší zbraněmi, tedy cesta dalšího úspěšného státu jakým je Severní Korea. Výhoda Ruska je v prodeji ropy a plynu, ale to pomalu končí, jaký plán mají dál?Skrýt celý příspěvekKeď zaviedli prvé sankcie voči Rusku, tamojší režim sa pochválil, že im to prospelo lebo sa zvýšil počet dobytka a vypestovali aj viac zemiakov a obilia čo síce niektorí vnímajú ...Zobrazit celý příspěvek
Keď zaviedli prvé sankcie voči Rusku, tamojší režim sa pochválil, že im to prospelo lebo sa zvýšil počet dobytka a vypestovali aj viac zemiakov a obilia čo síce niektorí vnímajú ako úspech, no z karfiolu nerastú svaly a ani sa z neho nebohatne. Svoje by o tím vedeli povedať niektoré africké krajiny kde v sektore poľnohospodárstva pracuje aj cez 80% obyvateľstvaSkrýt celý příspěvek
Miroslav: teď plácáš blbosti. Před sankcemi z většiny potravinářských komodit dováželi 70-80% spotřeby, tzn. museli nakupovat za valuty. Obilniny, ovoce, kuřecí, vepřové, hovězí. ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: teď plácáš blbosti. Před sankcemi z většiny potravinářských komodit dováželi 70-80% spotřeby, tzn. museli nakupovat za valuty. Obilniny, ovoce, kuřecí, vepřové, hovězí. Kromě Hovězího (tam jsou snad na 95%) se u všech ostatních položek dostali do pozice exportérů, do zemědělství a potravinářství natekla spousta peněz, které ruští oligarchové schovávali v Londýně a pod. Tyto sektory se opravdu neuvěřitelně posunuly naopak se staly zdrojem devizových příjmů. Srovnání s Afrikou je další hovadina, zde se jedná o špičkové technologie, žádná ruční práce s motykou se fakt nekoná.Skrýt celý příspěvek
Je to ale pro Rusko opravdu výhodné? Pro výrobce ano, ale pro chudé Rusy ne, protože za potraviny teď zaplatí mnohem více, než platili za dotované potraviny z EU. EU vlastně Rusy ...Zobrazit celý příspěvek
Je to ale pro Rusko opravdu výhodné? Pro výrobce ano, ale pro chudé Rusy ne, protože za potraviny teď zaplatí mnohem více, než platili za dotované potraviny z EU.
EU vlastně Rusy živila :)Skrýt celý příspěvekZaprvé to není pravda. Domácí produkce je schopna bez proexportních dotacích soutěžit na komoditizovaných trzích (obilniny, kuřecí a vepřové maso, mléčné výrobky) s dotovanými ...Zobrazit celý příspěvek
Zaprvé to není pravda. Domácí produkce je schopna bez proexportních dotacích soutěžit na komoditizovaných trzích (obilniny, kuřecí a vepřové maso, mléčné výrobky) s dotovanými evropskými produkty. Za druhé je to, co píšeš, blbost. Fakt chceš tvrdit, že na tom byli Rusové líp, když seděli na prdeli, nakupovali přebytky z unijního trhu za peníze z ropy, než když se zbavují závislosti na exportu surovin, mají práci a vyprodukují si čerstvou zeleninu pár kilometrů od domu? To ti asi ujelo, že:-DSkrýt celý příspěvek
Ktoré konkrétne špičkové technológie v poľnohospodárstve majú? To by ma celkom zaujímalo....
Ktoré konkrétne špičkové technológie v poľnohospodárstve majú? To by ma celkom zaujímalo....
Asi myslí traktor či kombajn s GPS, chladničkou na plnené bagety a kávovarom, čo je dnes úplný štandard všade na svete. Možno ruské majú vo výbave samovar a balalajku
Asi myslí traktor či kombajn s GPS, chladničkou na plnené bagety a kávovarom, čo je dnes úplný štandard všade na svete. Možno ruské majú vo výbave samovar a balalajku
Např. boom pěstování zeleniny ve sklenících: https://www.kurzy.cz/zpravy/57... Vzhledem k tomu, že se jedná povětšinou o nové investice, využívají ...Zobrazit celý příspěvek
Např. boom pěstování zeleniny ve sklenících: https://www.kurzy.cz/zpravy/57... Vzhledem k tomu, že se jedná povětšinou o nové investice, využívají nejmodernější technologie, které se v tomto odvětví využívají. Sofistikované závlahy, hydroponie, při řízení fertilizace, trigenerace pro výrobu světla, tepla (případně chlazení) a CO2. Podobně je to s ošetřením sadby, šlechtění nových odrůd atd...
https://www.foodnet.cz/index.p...
Vzhledem k tomu, že se jim daří vyvážet na neregulované trhy, z definice musejí produkovat srovnatelnou kvalitu za konkurenceschopnou cenu. Dotace směřují pouze do prvotní investice, nikoli do exportních pobídek. To bez špičkových technologií nejde.Skrýt celý příspěvek
To je pravda,zemědělství v RF se jistě částečně pozvedlo,jenže se na druhou stranu výrazně prodražilo a kdyby stát vývoz nedotoval ,tak si ani neškrtnou.Jediný rozdíl proti ...Zobrazit celý příspěvek
To je pravda,zemědělství v RF se jistě částečně pozvedlo,jenže se na druhou stranu výrazně prodražilo a kdyby stát vývoz nedotoval ,tak si ani neškrtnou.Jediný rozdíl proti zemědělské politice EU je ten ,že v Rusku tomu neřîkají dotace.A to nemluvím o jejich vnitřním trhu ,což je kapitola sama pro sebe.Skrýt celý příspěvek
padre: máš chybné informace. Dotace směřují do investic. Nikoli do podpory exportu. Hlavní problém jejich potravinářského trhu je jeho míra liberálnosti. Volatilita ceny komodit na ...Zobrazit celý příspěvek
padre: máš chybné informace. Dotace směřují do investic. Nikoli do podpory exportu. Hlavní problém jejich potravinářského trhu je jeho míra liberálnosti. Volatilita ceny komodit na světovém trhu se projevuje kolísáním cen i dostupností surovin na domácím trhu. Vzhledem k tomu, že donedávna Rusko vše dováželo, nemuselo toto řešit. V současné době začínají na některé komodity zavádět exportní kv´oty, aby se vyvážela jen nadprodukce.
Maloobchodní ceny sledují inflaci a trendy ve světě. Výpadek a extrémní růst cen se týkal po většinou luxusního zboží, a to už si našlo cestu zpět přes Turecko, Bělorusko atd...Skrýt celý příspěvekDanny všechno to co mi zde sdeluješ je sice moc pěkné a rád bych tomu i věřil,pokud bych ovšem Rusko a potažmo SSSR již neměl tu čest navštívit.A Rusko opravdu není ...Zobrazit celý příspěvek
Danny všechno to co mi zde sdeluješ je sice moc pěkné a rád bych tomu i věřil,pokud bych ovšem Rusko a potažmo SSSR již neměl tu čest navštívit.A Rusko opravdu není Holandsko,dokonce ani Čína. A že by se jako mávnutím kouzelného proutku podařilo odstranit ten opravdu gigantický bordel,kradení,opilství ,kamarádíčkování,korupci,nekompetentnost a lenost ,které jsou v tamních končinách normou desítky let ,tomu snad nevěříš ani ty.:-) Co se opravdu pozvedlo,to je hlavně ruská propaganda..Skrýt celý příspěvek
Putin má problém jak naplnit Rusům ledničku. Dekády keců to nezměnily. Nejjednodušší způsob jak oddálit vnitropolitické problémy je začít válčit. Přípravná fáze probíhá už spoustu ...Zobrazit celý příspěvek
Putin má problém jak naplnit Rusům ledničku. Dekády keců to nezměnily. Nejjednodušší způsob jak oddálit vnitropolitické problémy je začít válčit. Přípravná fáze probíhá už spoustu let, teď jsme svědky mezinárodního diplomatického prologu. Oni ale nechtějí jednat, chtějí diktovat.Skrýt celý příspěvek
Nedá mi to, a znovu budu otravovat se zjevně kacířskou myšlenkou. Je zajímavé, jak se všichni při řečech o pomoci Ukrajině baví jen a jen o pomoci vojenské. Ale co Západ udělal pro ...Zobrazit celý příspěvek
Nedá mi to, a znovu budu otravovat se zjevně kacířskou myšlenkou. Je zajímavé, jak se všichni při řečech o pomoci Ukrajině baví jen a jen o pomoci vojenské. Ale co Západ udělal pro Ukrajinu od r. 2014, kdy si za nás pálí prsty ve "válce" s Ruskem? Nic.
Začali jsme korumpovat jinou bandu oligarchů, než těch přisátých na Moskvu. Vyvezli jsme z Ukrajiny miliony kvalifikovaných pracovníků, které zneužíváme jako lacinou pracovní sílu. Sytíme ukrajinský trh přebytky z trhu EU, její zboží neodebíráme. Podnikům s pokročilými technologiemi dvojího užití jsme zamezili ve spolupráci s Ruskem, Čínou atd... a nechali je pomalu chcípat.
Kdyby to někdo s pomocí Ukrajině myslel vážně, dáme Ukrajincům práci. Pomůžeme jim s harmonizací procesů např. v Antonovu na západní standardy, v Charkově necháme vyrábět korby pro obrněné transportéry, zapojíme do západních zakázek, klidně na bázi licenční výroby, pro západní společnosti. Nic takového se neděje. Keců o svobodě a demokracii se nikdo nenažere. Jen abychom nebyli překvapeni, až se nálady v ukrajinské společnosti otočí a Putin ji získá zpět bez jediného výstřelu.Skrýt celý příspěvekJenomže ty si to celé pleteš s charitativní organizací říznutou nějakou pětiletkou. EU investovala stovky milionu euro do legislativní transformace, do instituci, seminářů, digi ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže ty si to celé pleteš s charitativní organizací říznutou nějakou pětiletkou. EU investovala stovky milionu euro do legislativní transformace, do instituci, seminářů, digi transformace a já nevím do čeho ještě. 99% usilí je na Ukrajině. Nenech se zmást, tady je podpora, ale ta země je země třetího světa, kde běžné instituce, tak jak je známe v ČR, nefungují. Je to korupcí prolezlá země, kde si každá firma udělá jooo risk/threat management než tam investuje 1 kč.
Ilustrativní příklad - Excalibur dodával cca 50 ks BVP-1 a cca 40 ks 2S1 v roce, myslím, 2018 a byla z toho pěkná aféra, stokrát předražená zakázka na ukrajinské straně.Skrýt celý příspěvekDanny má zčasti pravdu, ak by to Europa myslela skutočne vážne, tak im pomôže viac. Miesto posielania plynu a peňazí, môžu niektoré firmy robiť joint venture s veľkými ...Zobrazit celý příspěvek
Danny má zčasti pravdu, ak by to Europa myslela skutočne vážne, tak im pomôže viac. Miesto posielania plynu a peňazí, môžu niektoré firmy robiť joint venture s veľkými ukrajinskými podnikmi s tým, že riadiť sa bude podľa europskych procesov. Trebars s Antonovom. Nešlo by to ?Skrýt celý příspěvek
Šlo by to, ale tohle je na rozhodnutí těch firem. Valná většina firem v našem prostoru jsou prostě akciovky, které vlastní akcionáři. Nevlastní je stát a politici, byť někteří ...Zobrazit celý příspěvek
Šlo by to, ale tohle je na rozhodnutí těch firem. Valná většina firem v našem prostoru jsou prostě akciovky, které vlastní akcionáři. Nevlastní je stát a politici, byť někteří politici na ty společnosti mohou být napojeni.
Nicméně i zde jde jednoduše o rozhodnutí firem a né politiků.
A taková rozhodnutí se nedělají ze dne na den a předcházejí mu rozsáhlá jednání, protože jde i o to co chtějí Ukrajinci a Ukrajinští vlastnící těch firem. Vážně si myslíte, že se někdo z nich zbaví svých podílů, zisku ve prospěch nějaké západní společnosti, tak aby on z toho nic neměl?Skrýt celý příspěvekKlimešov: i ve zhroucených státech lze nastavit rozvojové projekty tak, aby přinášely celospolečenské benefity, přispívaly k rozvoji a aby se míra korupce udržela na stupni ...Zobrazit celý příspěvek
Klimešov: i ve zhroucených státech lze nastavit rozvojové projekty tak, aby přinášely celospolečenské benefity, přispívaly k rozvoji a aby se míra korupce udržela na stupni "přiměřená". Řada potenciálních nákupů a na ně navazující jon-venture podniků jsou zakázky strategického významu. Co tak např. pomoci s dokončením vývoje a certifikace tolik potřebných transportních kapacit Antonovu, zřídit na Ukrajině akciovku, kde akcionáři budou evropské země. Ta by se starala o nákup a provoz letadel?
Co svého času objednat u Ukrajinských firem dodávky policejních a armádních vozidel pro Afghnánské ozbrojené síly? Nechat v Motor Sič vyvinout řadu malých turbín na spalování bioplynu spojených s generátorem a nabízet je v evropských zemích jako dotovaný prostředek k diverzifikované výrobě energie z OZE? Takových příkladů by byla spousta.
Taková pomoc by měla pro obranyschopnost Ukrajiny mnohem větší cenu, než vagony munice a pár javelinů, případně příslib že někdy za x let možná Patriot.Skrýt celý příspěvekdanny
to co popisujete je pěkné, ale má to jeden háček. Na co by státy EU cpaly peníze do takových projektů na Ukrajině, když z toho mohou mít prospěch firmy a lidé uvnitř EU.danny
to co popisujete je pěkné, ale má to jeden háček. Na co by státy EU cpaly peníze do takových projektů na Ukrajině, když z toho mohou mít prospěch firmy a lidé uvnitř EU.flanker.jirka: Tak nám povedz ako sa vyriešilo strategické dopravné letectvo v Europe ? NATO v europe bečí , že nemá dosť veľkých dopravných lietadiel. Žiadna europska firma ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Tak nám povedz ako sa vyriešilo strategické dopravné letectvo v Europe ? NATO v europe bečí , že nemá dosť veľkých dopravných lietadiel. Žiadna europska firma ich nevyrába , C-5 a C-17 sa už taktiež nevyrábajú. A zrovna antonov má nejaké know how. Nevidím prekážky pre airbus aby s nimi nemohol spolupracovať,Skrýt celý příspěvek
pjaro77 Kdysi se spoluprací s Antonovem zabývalo i Německo v projektu AN 70, ale Airbus-pracovní místa, přátelé v EU to vše vedlo k rozhodnutí pro A 400. ...Zobrazit celý příspěvek
pjaro77
Kdysi se spoluprací s Antonovem zabývalo i Německo v projektu AN 70, ale Airbus-pracovní místa, přátelé v EU to vše vedlo k rozhodnutí pro A 400.
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekO tom dobre viem, ale obe boli približne rovnako veľké lietadlá. Antonov vie vyrábať aj obrie stroje, ktoré v europe chýbajú. Airbus ich nechce robiť alebo nevie ? Alebo nebola ...Zobrazit celý příspěvek
O tom dobre viem, ale obe boli približne rovnako veľké lietadlá. Antonov vie vyrábať aj obrie stroje, ktoré v europe chýbajú. Airbus ich nechce robiť alebo nevie ? Alebo nebola doteraz nebola požiadavka ?Skrýt celý příspěvek
flanker.jirka: o tom, bohužel, celkem vím. Ale dokud nebude Ukrajina zapojena do hospodářské spolupráce a bude to jen země, kterou mohou západní korporace plundrovat, přičemž ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: o tom, bohužel, celkem vím. Ale dokud nebude Ukrajina zapojena do hospodářské spolupráce a bude to jen země, kterou mohou západní korporace plundrovat, přičemž celní, administrativní a další protekcionistické bariéry brání lidem a firmám na Ukrajině zapojit se do západních ekonomických struktur, tak to bude pořád jen zhroucená země žijící z milodarů a její armáda čekající, komu přijde jako fajn nápad je obětovat.Skrýt celý příspěvek
Ne, ruleto, fakt si to nepletu s charitou. Ty miliony eur údajně investované do legislativní transformace, to je kombinace politické korupce s hrozně drahou charitou. Stará ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, ruleto, fakt si to nepletu s charitou. Ty miliony eur údajně investované do legislativní transformace, to je kombinace politické korupce s hrozně drahou charitou. Stará ekonomická poučka praví, že každý dolar hospodářské pomoci se od obdarovaného vrátí minimálně desetinásobně.
Jak sis jistě všiml, jsem proti dávání nebo prodávání BVP Ukrajině. Jsem pro to, aby dostali zakázku na jejich výrobu. V licenci, s německým dozorem kvality. Volám potom, abychom dali prostým Ukrajincům práci, firmám know-how, jak řídit výrobu a hlídat kvalitu a procesy. Ne krmit bafuňáře a oligarchy. Ať si uloupnou z profitu, ne abychom je nechali přerozdělovat.Skrýt celý příspěvek
bolsevicke kecy. "Nalada" je tam momentalne takova, ze Rusy nenavidi kdekdo. Rusko trestuhodne vratilo svet do 30tych let 20.stoleti.
bolsevicke kecy. "Nalada" je tam momentalne takova, ze Rusy nenavidi kdekdo. Rusko trestuhodne vratilo svet do 30tych let 20.stoleti.
To je pitomost. Jestli se situace ve světě něčemu podobá, tak té před 1.sv. válkou, pokud už chceme zjednodušovat. Té před druhou opravdu ne. S Ukrajinci občas v kontaktu jsem. ...Zobrazit celý příspěvek
To je pitomost. Jestli se situace ve světě něčemu podobá, tak té před 1.sv. válkou, pokud už chceme zjednodušovat. Té před druhou opravdu ne.
S Ukrajinci občas v kontaktu jsem. Neviděl bych to tak jednoznačně. Nebo ještě jinak, že nenávidí Rusy neznamená, že je stejně nesere Západ.Skrýt celý příspěvekPřed 1. sv. válkou existovaly 2 bloky, které se oba přibližně stejně těšily na válku. Před 2. sv. válkou na pilu tlačila jedna strana, anektovala území slabších zemí (Rakousko, ...Zobrazit celý příspěvek
Před 1. sv. válkou existovaly 2 bloky, které se oba přibližně stejně těšily na válku.
Před 2. sv. válkou na pilu tlačila jedna strana, anektovala území slabších zemí (Rakousko, Sudety, protektorát), druhá strana se snažila válce za každou cenu vyhnout a prováděla politiku appeasementu.
Otázka: která z těch dvou mezinárodních situací je dvojčetem současného stavu?Skrýt celý příspěvek
Ty woe, tak Šojgu, na základě lží z Donbasu tvrdí, že USA dodaly Ukrajině chemické zbraně :-)
Ty woe, tak Šojgu, na základě lží z Donbasu tvrdí, že USA dodaly Ukrajině chemické zbraně :-)
Klasika, maskirovka. Informacni prostor je totalne zasumen nesmysly RF. Chemicke zbrane, zodalci USA, dodavky zbrani, pripravovany utok Ukrajiny, genocida....kupi howna na sebe. ...Zobrazit celý příspěvek
Klasika, maskirovka. Informacni prostor je totalne zasumen nesmysly RF. Chemicke zbrane, zodalci USA, dodavky zbrani, pripravovany utok Ukrajiny, genocida....kupi howna na sebe. Polovina desinformacni sceny uz jede narativ, ze Ukrajina chce zautocit a proto jednotky RF jsou v takovem mnozstvi v blizkosti hranic...Skrýt celý příspěvek
To je ruská klasika. My sme nechceli zaútočiť ale musíme sa brániť tak útočime. Aj na Kryme všetci šikanovali ruskú menšinu a potom prišiel argument, že Krym patrí Rusku lebo aj ...Zobrazit celý příspěvek
To je ruská klasika. My sme nechceli zaútočiť ale musíme sa brániť tak útočime. Aj na Kryme všetci šikanovali ruskú menšinu a potom prišiel argument, že Krym patrí Rusku lebo aj tak tam žije ruská väčšinaSkrýt celý příspěvek
Tak to hlavně míří na obyvatelstvo Donbasu, aby bylo odhodlanější bojovat. Ta vlna obviňování z přípravy chemických útoků se chytla od dob vrcholící války v Sýrii, od té doby to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to hlavně míří na obyvatelstvo Donbasu, aby bylo odhodlanější bojovat. Ta vlna obviňování z přípravy chemických útoků se chytla od dob vrcholící války v Sýrii, od té doby to tahá jednou za čas kde kdo.Skrýt celý příspěvek
Taky to může být "maskirovka" a příprava na nějaké "Ruské Gliwice". Specnaz GRU použije botulotoxin v nějaké příhraniční Ruské děrevni, hlasitě obviní Ukrajinu, no a pak už nebude ...Zobrazit celý příspěvek
Taky to může být "maskirovka" a příprava na nějaké "Ruské Gliwice". Specnaz GRU použije botulotoxin v nějaké příhraniční Ruské děrevni, hlasitě obviní Ukrajinu, no a pak už nebude Putinovi zbývat nic jiného než zabránit dalšímu masakru civilistů a zasáhnout proti Ukrajině vojensky. Strašně nerad, ale bude muset.Skrýt celý příspěvek
Ne náhodou je první obětí válek pravda. A nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na napadení Iráku. ...kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, nyní tu hůl hledá Rusko.
Ne náhodou je první obětí válek pravda. A nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na napadení Iráku. ...kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, nyní tu hůl hledá Rusko.
Až na to, že v Iráku skutečně chemické zbraně byly. Velmi dobře se pamatuji na to jak Saddám hrál nekonečnou hru na kočku a myš s inspektory OSN. A pak se najednou ty stejné zbraně ...Zobrazit celý příspěvek
Až na to, že v Iráku skutečně chemické zbraně byly. Velmi dobře se pamatuji na to jak Saddám hrál nekonečnou hru na kočku a myš s inspektory OSN. A pak se najednou ty stejné zbraně vynořily v Sýrii. Kde se tam vzaly? Že by stejným způsobem jako SU 24 a Mig 29?Skrýt celý příspěvek
Ja si pamätám aj masívnu propagandu za čias neokonov a podporu preventívnych vojen. To nie je chválitebný postup aj väčšina američanov toho má plné zuby. Stojí to obrovské peniaze ...Zobrazit celý příspěvek
Ja si pamätám aj masívnu propagandu za čias neokonov a podporu preventívnych vojen. To nie je chválitebný postup aj väčšina američanov toho má plné zuby. Stojí to obrovské peniaze a výsledok je neistý.Skrýt celý příspěvek
:-D jak vtip je to dobré, ale USA to již minimálně dvakrát použili ke svým vojenským akcím :-D
:-D jak vtip je to dobré, ale USA to již minimálně dvakrát použili ke svým vojenským akcím :-D
V Sýrii měla USA pravdu viz zprávy OPCW kde je zdokumentováno více jak 50 chemických útoku (většina spadá na vládní jednotky). A v Iráku vláda USA nemluvila pravdu, nejsem s to ...Zobrazit celý příspěvek
V Sýrii měla USA pravdu viz zprávy OPCW kde je zdokumentováno více jak 50 chemických útoku (většina spadá na vládní jednotky). A v Iráku vláda USA nemluvila pravdu, nejsem s to hodnotit jestli nemluvili pravdu záměrně anebo se nechali zmanipulovat případně většinu informací, které neměly jasnou validitu proste použili, protože se jim to hodilo do narativu. Každopádně pokud tyto příklady srovnám v obou bylo něco hmatatelného, v obou byla k dispozi historie a prokazané zbraně ....v tomto případě jde pravděpodobně jenom o čistý výmysl RF.Skrýt celý příspěvek
Možná kacířská myšlenka, ale ... co takhle přijít s protinávrhem takovým, který by zahrnoval program kdy a za jakých podmínek do NATO přizvat nejen Gruzii a Ukrajinu, ale i Rusko? ...Zobrazit celý příspěvek
Možná kacířská myšlenka, ale ... co takhle přijít s protinávrhem takovým, který by zahrnoval program kdy a za jakých podmínek do NATO přizvat nejen Gruzii a Ukrajinu, ale i Rusko? :-)Skrýt celý příspěvek
To už tady bylo. NATO ústy USA nabídlo členství Rusku. Rusko slovy Lavrova odpovědělo, že Rusko do aliancí nevstupuje, ale že aliance tvoří. Rusko nemá zájem být součástí něčeho, ...Zobrazit celý příspěvek
To už tady bylo. NATO ústy USA nabídlo členství Rusku. Rusko slovy Lavrova odpovědělo, že Rusko do aliancí nevstupuje, ale že aliance tvoří. Rusko nemá zájem být součástí něčeho, kde se demokraticky jedná a hlasuje.Skrýt celý příspěvek
Jo, to si myslím, že je velmi rozumný návrh. Bohužel, dovolili jsme Rusům, aby byli oni ti, kdo otevřel diskusi a nastavil její formát. Teď je jediná správná reakce formát držet a ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, to si myslím, že je velmi rozumný návrh. Bohužel, dovolili jsme Rusům, aby byli oni ti, kdo otevřel diskusi a nastavil její formát. Teď je jediná správná reakce formát držet a přijít s podobně přehnaným výčtem požadavků, jinak vypadáme jako zbabělci, kteří se bojí vyjednávat (min. pro země, kde smlouvání a dlouhá obchodní vyjednávání patří ke kulturnímu dědictví).Skrýt celý příspěvek
Nikdo nic Rusům nedovolil. Západní země, USA, země EU nebo země NATO tak nějak nemohou rozhodovat o tom kam chce Ukrajina směřovat, stejně tak jako Rusko. Ale zatím co na tom ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo nic Rusům nedovolil. Západní země, USA, země EU nebo země NATO tak nějak nemohou rozhodovat o tom kam chce Ukrajina směřovat, stejně tak jako Rusko. Ale zatím co na tom západě to tak nějak všichni chápou, Ruští političtí představitelé jsou ti, co se zasekly v 60. až 70. lete minulého století a myslí si, že když budou jednat o Ukrajině bez Ukrajiny, že dosáhnou svého. Což je ale problém. Nikdo ze západních zemí nemůže Ukrajině zakázat to aby usilovala o vstup do EU nebo do NATO, a i kdyby se jim to nakonec nepodařilo, tak jenom ty snahy by vedli k zlepšování situace na Ukrajině jak to o něco níže popsal TF_HU myslím.
Takže problém není v tom jestli jsou na západě zbabělci nebo ne, ale v tom že pokud chce Rusko nějakým způsobem přesvědčit Ukrajinu aby znovu více spolupracovala s Ruskem znovu spadala do jejího vlivu, musí začít s tou Ukrajinou jednat. Jenomže takové jednání je těžké, když vaši vojáci vraždí nevinné lidi v dané zemi a ještě k tomu jí seberete část jejího území. Rusko se do tohoto stavu dostalo neuváženou politikou Putina a nyní neví jak z toho ven. Proto se chová agresivněji a vynucuje si pozornost skrze výhružkami válkou a energetickým vydíráním. Proto se snaží vrátit k politickým jednáním z dob 60. a 70. let minulého století, kdy velmoci 100% rozhodovali o rozdělení sféry vlivu v Evropě, protože ví že jedině tak si dokáže prosadit svou.
Na západních politicích, politicích EU, USA a NATO je teď aby na takovou hru nepřistoupili. :)Skrýt celý příspěvek
střízlivě vzato je to boj o moc. Americká, potažmo západní elita brala Rusko jako neformálně poraženou mocnost a snaží se zabrat do své sféry vlivu co to jde než opět Rusko dosáhne ...Zobrazit celý příspěvek
střízlivě vzato je to boj o moc. Americká, potažmo západní elita brala Rusko jako neformálně poraženou mocnost a snaží se zabrat do své sféry vlivu co to jde než opět Rusko dosáhne plné bojové kapacity.
Zakrývá se to právem o sebeurčení, jenže to jde stranou pokud se někdo pokusí instalovat rakety ve státě sousedícím s USA.
Stát se něco podobného v opačném gardu tak už dávno létají rakety a US armáda i mariňáci nastolují ten správný režim a rozhodně by do hlavního města došli a práci dokončili. A Rusové mají čím odpovědět, do Venezuely a Kuby mohou také poslat svá "obranná zařízení" podle stejného receptu. Narozdíl od Studené války technologie pokročila natolik že rozdíl mezi útočným a obranným systémem se prakticky smazal.
Háček je v tom že západní politici sami sebe přesvědčili že Rusko je poražené a musí jen plnit podmínky. A to může vést i k další Velké válce...Skrýt celý příspěvekAle no.... každý príčetný utiekol z Varšavskej zmluvy.... Prečo asi? Ako to tu už bolo dobre napísané.... Rusko je ako Amor - má holý zadok, v ruke zbraň a plné ústa lásky.... A ...Zobrazit celý příspěvek
Ale no.... každý príčetný utiekol z Varšavskej zmluvy.... Prečo asi?
Ako to tu už bolo dobre napísané....
Rusko je ako Amor - má holý zadok, v ruke zbraň a plné ústa lásky.... A z toho vyplýva realita - susedia Ruska hľadajú pomoc v spojenectve so štátmi, aby boli čo najďalej od Severnej Ázie.... A to nevravím o spojencoch Ruska - čo príklad, to pojem...Skrýt celý příspěvektím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent ...Zobrazit celý příspěvek
tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent bude cítit že jeho možnosti se dramaticky zúžily tak zaútočí. To je obecná pravda. Proto je neutralita Gruzie a Ukrajiny pro Rusko tak důležitá.
Fakticky se bez boje dostali do stavu po konci Velké války. Jenže dnešní možnosti střelby jsou úplně z jiné dimenze a podle toho jsou nuceni reagovat pokud nechtějí kapitulovat.Skrýt celý příspěvekPřesně tak, nejde budovat bezpečnost na úkor druhého. Rusku vadí, že by NATO teoreticky možná mohlo chtít někdy v budoucnu na Ukrajině instalovat rakety schopné zasáhnout ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, nejde budovat bezpečnost na úkor druhého.
Rusku vadí, že by NATO teoreticky možná mohlo chtít někdy v budoucnu na Ukrajině instalovat rakety schopné zasáhnout Moskvu.
Přitom Rusko si samo vyhrazuje právo kamkoli na své území instalovat jakékoli zbraně, včetně těch, co mohou zasáhnout Kyjev.
To svědčí o tom, že Kremlu vůbec nejde o ruskou bezpečnost, ale o to, aby mohli beztrestně ohrožovat druhé. Ale to se, ruští panáčkové, pěkně přepočítali.Skrýt celý příspěvekNeviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro . Raketové systémy sa zdokonalili na toľko , že ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro . Raketové systémy sa zdokonalili na toľko , že reagovať včas a vylúčiť chyby je takmer nemožné .
Zoberme si vzdialenosť základní v Rumunsku a Poĺsku a dvojité užitie odpaľovacích zariadení . Ako vyhodnotí ruský systém odpálenie antirakety z tohto sila ? Ako môžu vedieť či je to tomahawk konvenčný , alebo jadrový ? Atd. tých otázok je viac ako odpovedí . Momentálne GB s USA budujú niekoľko základní na UKR , samozrejme pre UKR armádu . Kontraktorov je na UKR už viac ako dosť , fotky kde radia pri vedení palby na doneck zverejnili sami ukrajinci . Ano Ukrajina má právo zabíjať a terorizovať vlastné obyvateľstvo a takisto má právo strieľať migrantov na bieloruských hraniciach . A výsledok , batalionom na hraniciach zakážeme používať mobilné telefóny , aby neboli dôkazy . Teda nie že by som nesúhlasil s takouto obranou vlastných hraníc , no ak si chceme hovoriť civilizovaná krajina , nepočujem žiadne hlasy a výzvy k tomu , aby sa Ukrajinské batalióny začali správať ako civilizovaná armáda a nie ako tá banderovská za 2 Svetovej.Skrýt celý příspěvekMilý Theo, že ti tohle sežerou někde na novinkách se nedivím, ale tady jsi na odborném webu. ODBORNÉM. I kdyby byly do sil v Rumunsku nebo Polsku instalovány tomahawky, tak jde o ...Zobrazit celý příspěvek
Milý Theo, že ti tohle sežerou někde na novinkách se nedivím, ale tady jsi na odborném webu. ODBORNÉM. I kdyby byly do sil v Rumunsku nebo Polsku instalovány tomahawky, tak jde o střelu s plochou dráhou letu, která letí pomalu a v dnešní době je vcelku snadným, cílem pro moderní PVOS. Pokud si vzpomeneš na poslední případ použití střel tomahawk v Sýrii, tak bylo použito několik desítek střel, aby bylo dosasženo požadovaného účinku na nepříliš velký cíl. V Rumunsku a Polsku je těch odpalovacích zařízení kolik? 8 nebo deset? Jenom idiot by odsud odpaloval tomahawky na Moskvu. Leda že by chtěli Rusy fakt nasrat. Mimo to kdyby už chteli Amíci takovou blbost udělat, tak ty střely odpálí v klidu z mezinárodních vod v Baltu nebo Černém moři z lodí. Na těch mají navíc daleko více odpalovačů.
K tomu zbytku se nebudu ani vyjadřovat, protože oponovat takovým zvratkům by bylo pod mojí úroveň...Skrýt celý příspěvek@ Theo "Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro ." NO a to "jadro" je dostatočne varovné ...Zobrazit celý příspěvek
@ Theo
"Neviem , ale niektorý to jednoducho nepochopia nikdy . RF nemá na to konvenčne zrovnať EU , preto sa spoliehajú v obrane na jadro ."
NO a to "jadro" je dostatočne varovné pre niekoho, kto by chcel jeho držiteľa napadnúť. Európa a NATO to ale nie je.... Iba Vodca sa snaží zamaskovať domácu katastrofu harašením zbraňami....
"Zoberme si vzdialenosť základní v Rumunsku a Poĺsku ...."
1) No, aká je vzdialenosť z Deveselu do Ruska?
"...a dvojité užitie odpaľovacích zariadení"
2) To je len výhovorka Ruska, nikto pri zmysloch by nedal do nezodolneného objektu nič útočného.... Ani Rusko by nedalo svoje rakety do nezodolneného objektu, ďaleko od svojich hraníc
" Ako môžu vedieť či je to tomahawk konvenčný , alebo jadrový ?"
3) Kto príčetný bude odpaľovať tie Tomahawky zo statického nezodolneného objektu? Veď stačí jeden pozorovateľ a správa o odpálení údajného Tomahawku je v Kremli skôr, ako sa len Tomahawk priblíži ku hraniciam RF.... Mimochodom, už sa vyrábajú Tomahawky odpaľované z pozemných prostriedkov?
4) " Momentálne GB s USA budujú niekoľko základní na UKR , samozrejme pre UKR armádu ."
A kde konkrétne? Zabudol si na zdroj....
5) "Ano Ukrajina má právo zabíjať a terorizovať vlastné obyvateľstvo..." A to sa ti kedy prisnilo?
6) "A výsledok , batalionom na hraniciach zakážeme používať mobilné telefóny , aby neboli dôkazy . "
To sa stalo skôr v Rusku, ako dôsledok toho priekaku z Bukom z kurskej brigády PVO....
7) "Teda nie že by som nesúhlasil s takouto obranou vlastných hraníc , no ak si chceme hovoriť civilizovaná krajina , nepočujem žiadne hlasy a výzvy k tomu , aby sa Ukrajinské batalióny začali správať ako civilizovaná armáda a nie ako tá banderovská za 2 Svetovej."
7.1 Počul si už o akcii T, ktorú museli povinne vykonávať oddiely NKVD na okupovanej Ukrajine voči civilnému obyvateľstvu? Pod "T" rozumej Teror....
7.2 A čo zostrel MH17 kurským Bukom?
7.3 Videl si reportáže ČT, kde podľa domácich dávali "obyvatelia Donecka a Luhanska" delostrelecké systémy priamo vedľa civilných objektov, aby následná odvetná streľba Ukrajiny spôsobila kolaterálne škody na miestnych? Teda presne podľa starej dobrej taktiky NKVD - Akcie T....
7.4 S tými banderovcami tu chceš citovo pôsobiť na diskutujúcich? Ak by sme to vzali ako štatistiku, majú "za ušami" menej mŕtvych, ako totalitné ZSSR na svojom obyvateľstve. V realite obe krídla spôsobili zlo, v absolútnom porovnaní ZSSR vykonalo toho zla - na vlastnom obyvateľstve omnoho viac, ako tí druhí potrimiskári....Skrýt celý příspěvek
Torong
O odbornosti tohoto webu si dovolím pochybovat :-)Torong
O odbornosti tohoto webu si dovolím pochybovat :-)Oliver. Ale chápete, že nynější situace a tlak, který vytváří Rusko, je přesně to co popisujete? To znamená, že Rusko chce svou bezpečnost budovat na úkor druhého. Nejzákladnější ...Zobrazit celý příspěvek
Oliver.
Ale chápete, že nynější situace a tlak, který vytváří Rusko, je přesně to co popisujete?
To znamená, že Rusko chce svou bezpečnost budovat na úkor druhého.
Nejzákladnější problém nynější situace je ten, že Rusko nic neřeší s Ukrajinou, se zemí se kterou by měl komunikovat nejvíc. Ne on se snaží tlačit na USA a země v EU a v NATO, a to vyhrožováním s válkou, kterou západní země a země EU nebo NATO nechtějí, popřípadě vydíráním skrze energie. Takového státu vy se tu zastáváte.
Státu, který odmítá jednat s Ukrajinou o kterou primárně jde a se kterou by měli ruští představitelé jednat především, a který ke svému vyjednávání používá pouze výhružky a vydírání.
Rusové se bohužel zasekli v 60. až 70.Skrýt celý příspěvek"tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent ...Zobrazit celý příspěvek
"tím komentářem jsem chtěl říci že nejde budovat bezpečnost jednoho na úkor druhého, lhostejno zda jde o Rusa, Číňana nebo Inda - dojde ke spirále akcí a protiakcí a když oponent bude cítit že jeho možnosti se dramaticky zúžily tak zaútočí. "
Ono sa to už stalo v roku 2014.... Nevšimli ste si? Ukrajina sa stala obeťou agresie Severnej Ázie...
"Proto je neutralita Gruzie a Ukrajiny pro Rusko tak důležitá."
Neutralita? Ale no.... Rusko nedodržalo vzájomné zmluvy s Ukrajinou, no ešte to tak, aby sa stala Ukrajina "neutrálnou"... Aj tak tá neutralita by bola pre Severnú Áziu len zdrapom papiera.... Aj Fínsko bolo v čase svojho vzniku neutrálne, aj aj tak bolo napadnuté ZSSR v roku 1939....Skrýt celý příspěvek
USA na Ukrajině instalují jaderné rakety?
USA na Ukrajině instalují jaderné rakety?
jde o princip a poukázaní že dnešní moderní sila mohou mít rychle variabilní náplň, nemusí jít hned o jaderný obsah ale i hypersonický. Tam prostě reakční doba obrany pod pět ...Zobrazit celý příspěvek
jde o princip a poukázaní že dnešní moderní sila mohou mít rychle variabilní náplň, nemusí jít hned o jaderný obsah ale i hypersonický. Tam prostě reakční doba obrany pod pět minut, to se nestihne nic, leda by se rozhodovací proces o protiútoku nechal plně na počítačích...Skrýt celý příspěvek
Hm, Olivere a jaký účinek na cíl má ten hypersonický obsah? Stejně jako pro Thea. Do odpalovačů instalovaných v Polsku a Rumunsku by po určitých úpravách mohly jít instalovat ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, Olivere a jaký účinek na cíl má ten hypersonický obsah?
Stejně jako pro Thea. Do odpalovačů instalovaných v Polsku a Rumunsku by po určitých úpravách mohly jít instalovat střely tomahawk. Tyto střely jsou pomalé a pro dnešní PVOS představují poměrně snadný cíl. Proto se vždy vystřelují v salvách. Počet odpalovačů v Polsku a Rumunsku je na takové použití malý. Navíc Pokud už by USA chtěly udělat takoý nesmysl a střílet tomahawky na Moskvu, můžou to udělat z lodí v mezinárodních vodách v Baltu nebo Černém moři. A Rusko tohle samozřejmě velmi dobře ví. Pro propagandu a křik, že jde o Americkou agresi se jim to ale velmi dobře hodí.Skrýt celý příspěvekKto normálny dá do nezodolneného objektu útočnú zbraň? A navyše tak ďaleko od hraníc krajiny, na ktorú má podľa dezinformačných správ Severnej Ázie útočiť? Ak by som chcel útočiť, ...Zobrazit celý příspěvek
Kto normálny dá do nezodolneného objektu útočnú zbraň? A navyše tak ďaleko od hraníc krajiny, na ktorú má podľa dezinformačných správ Severnej Ázie útočiť?
Ak by som chcel útočiť, použijem ponorky..... A nebudem sa predvádzať celému svetu z miesta, kde ma všetci vidia široko ďaleko a ide o nezodolnený objekt.... V 21. storočí si záber naň môžem dokonca naživo streamovať na svoje veliteľské centrum..... :-D A informácie mám z prvej ruky o tom, že sa na mňa niečo chystá.....
Oliver asi nežije v 21. storočí, keď nepozná tieto technologické možnosti....Skrýt celý příspěvek
Nebyl to západ, nebylo to NATO, nebyly to USA, kdo usiloval o vstup bývalých sovětských satelitů do NATO. Bylo to přesně naopak.
To my jsme chtěli do NATO.
Jestlipak víš, proč?Nebyl to západ, nebylo to NATO, nebyly to USA, kdo usiloval o vstup bývalých sovětských satelitů do NATO. Bylo to přesně naopak.
To my jsme chtěli do NATO.
Jestlipak víš, proč?
Zdravím pánové, beru na vědomí váš názor a respektuji ho. Co mě však mrzí je, že nikdo nepřichází s myšlenkou pomocí ukrajinskému lidu. V případě okupace Ukrajiny nevěřím, že by ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím pánové,
beru na vědomí váš názor a respektuji ho. Co mě však mrzí je, že nikdo nepřichází s myšlenkou pomocí ukrajinskému lidu. V případě okupace Ukrajiny nevěřím, že by se zastavili pouze tam a strachovali se, že někdo se odvolá na článek č. 5. Bylo by třeba aby se naše vláda jasně vymezila a v případě konfliktu zvažovala vojenskou pomoc. Nesmíme opakovat roky 1938 a 1968.Skrýt celý příspěvekProtože, tohle vymezení by bylo asi jediné co by pro Ukrajinský lid mohla naše vláda udělat. :(
Bohužel, stav naší armády je takový jaký je.Protože, tohle vymezení by bylo asi jediné co by pro Ukrajinský lid mohla naše vláda udělat. :(
Bohužel, stav naší armády je takový jaký je.Osobně s tím souhlasím: měli bychom poskytnout i přímou vojenskou pomoc, což můžeme udělat i bilaterálně mimo NATO. Jsou ale i další varianty pomoci, jako dodávky zbraní nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně s tím souhlasím: měli bychom poskytnout i přímou vojenskou pomoc, což můžeme udělat i bilaterálně mimo NATO.
Jsou ale i další varianty pomoci, jako dodávky zbraní nebo příprava na odběr plynu odjinud než z Ruska (což by vyžadovalo nejprve změny v infrastuktuře; ale už přípravy na takový krok by byly z Ruska dobře viditelné).
Nemusíme čekat na ostatní, můžeme jít příkladem.
A samozřejmě můžeme vyvíjet tlak v rámci EU. EU je ohromná ekonomická síla, která by byla i bez použití armády schopná Rusko srazit do kolen.
A jako jednotlivci bychom mohli uspořádat veřejnou sbírku na obranu Ukrajiny.Skrýt celý příspěvekHonzaK Co by ta vojenská pomoc měla konkrétně obsahovat? Co se týká materiální stránky, tak se na Ukrajinu prodávají zbraně, munice, výstroj, což je také vojenská pomoc. Zbývá ...Zobrazit celý příspěvek
HonzaK
Co by ta vojenská pomoc měla konkrétně obsahovat? Co se týká materiální stránky, tak se na Ukrajinu prodávají zbraně, munice, výstroj, což je také vojenská pomoc.
Zbývá možnost vyslat vojáky, což si při situaci AČR nedokážu moc dobře představit.Skrýt celý příspěvekJá si to představit dovedu. Když jsme je mohli vyslat do Afghánistánu, proč ne na Ukrajinu?
Já si to představit dovedu. Když jsme je mohli vyslat do Afghánistánu, proč ne na Ukrajinu?
A co proti pravidelným ruským jednotkám můžeme nasadit, tak jako v Afghanistánu?
A co proti pravidelným ruským jednotkám můžeme nasadit, tak jako v Afghanistánu?
Ahoj Jirko,
vojenskou výpomocí mám na mysli vojenský materiál a lidské síly. Nesmíme se tvářit jako že se Nás to netýká.Ahoj Jirko,
vojenskou výpomocí mám na mysli vojenský materiál a lidské síly. Nesmíme se tvářit jako že se Nás to netýká.Za situace, kdy se USA a Británie vyjádřili, že své vlastní vojáky tam nepošlou asi nebude průchozí tam nasadit vlastní jednotky. AČR není absolutně připravena na boj proti dobře ...Zobrazit celý příspěvek
Za situace, kdy se USA a Británie vyjádřili, že své vlastní vojáky tam nepošlou asi nebude průchozí tam nasadit vlastní jednotky. AČR není absolutně připravena na boj proti dobře vybavenému konvenčnímu nepříteli, který má nejspíše ve svých plánech a možnostech použití všech novinek, které pořizuje jako feedback z bojů v Sýrii, Libyi a Karabachu.
NATO si aktuálně léčí mindrák z řízeného úprku z Afghanistánu.Skrýt celý příspěvek
Dobrý večer pánové (a možná dámy). Sleduji některé postoje v diskuzi a nedá mi to po delší době nezareagovat. Omlouvám se předem za případné vulgarismy. V první řadě je třeba si ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý večer pánové (a možná dámy). Sleduji některé postoje v diskuzi a nedá mi to po delší době nezareagovat. Omlouvám se předem za případné vulgarismy.
V první řadě je třeba si uvědomit, že po nikom nikdy nemůžeme chtít, aby za nás bojoval, pokud nebudeme ochotni to udělat sami a to dobrovolně a s naprostým odhodláním...Tudíž i když to bude dlouhá a trnitá cesta, je třeba aby se do politického i společenského diskurzu opět dostala obrana státu, jako jedno z prioritních témat. Situace v dnešním moderním a provázaném světě se mění rychle a je pozdě se zajímat o obranu, když už je nepřítel před branami. Fukuyamova utopie a konec historie se stále nedostavil a je třeba dle toho jednat.
2% HDP stačí tak na řádné plnění závazků vůči NATO. Trump měl zrovna v tomhle pravdu. Pokud to myslíme s obranou naší země vážně, je třeba přitvrdit (3,4 nebo i 5% HDP), ale ty 2% (jestli se k nim vůbec někdy dostaneme) je dobrý začátek. Těžké jednotky, PVO, letectvo, dělostřelectvo, zásobování, technologie, průzkum, drony a lehké jednotky rychlé reakce. Dobře vybavená a vycvičená moderní armáda a zálohy. Musíme to hrát hlavně na kvalitu, protože kvantitu s naším počtem obyvatel mít jen tak nebudeme (neznamená to ale 4ks AH1)...
S obranou je potřebné začít už na půdě spojenců. Bylo by nemilé, aby jsme nečinně přihlíželi tomu, jak se jiným děje to, co nám už se jednou stalo. Politika appeasementu nefunguje... Žádné, že Balt je daleko. Je blízko. Obranná spolupráce v NATO, EU, udržovat jednotu, avšak i když je to smutné, je třeba si i připustit jistou nerozhodnost nebo snahu o appeasment, našich západních spojenců, pro které jsme vzdálené státy, jejichž problémy je nemusí zajímat, protože Londýn nebo Madrid, to může vidět jinak, než Praha nebo Varšava. Tudíž politické tlaky na západ a zároveň snaha o rozvíjení obranné spolupráce v rovině V4, trojmoří, nebo čehokoliv, co bude dávat dohromady státy střední, východní a jihovýchodní Evropy.
Nakonec tu v komentářích jsem zahlédl jisté narativy o tom, že jsme moc malí, slabí a moc toho nezmůžeme. Nesouhlasím. Jsme země, která byla schopná dát dohromady armádu tak silnou, že i Hitler musel zvolit politické řešení. Co Finsko, Švýcarsko, Izrael... Tohle všechno jsou přeci malé státy, ale řekli si, že i když jsou malé tak budou bojovat a snažit se ze všech sil. Kdyby Izraelci mysleli tak jako někteří Češi, stát Izrael už na mapě nenajdete. Možná, že sama východní a střední Evropa Rusko nezastaví. Ale pokud se bude snažit, může jim způsobit takové materiální, lidské a psychologické ztráty, že už se z toho agresor nevzpamatuje. Možná tohle stačí, odstrašit nepřítele ne tím, že nevyhraje, ale že na našem území pohřbí svoji budoucnost. Kolik Rusové zvládnou vynaložit rublů, kolik zvládnou pohřbít svých, bratrů, manželů, otců a synů, než se zlomí? Všichni tu víme, že stavy Ruské armády jsou jen čísla, která ale nereflektují to, jaké reálné počty bude Rus moct nasadit proti ČR. Myslím, že není nutné se hned uzbrojit, ale postavit takovou sílu, aby až na nás protivník šáhne svoji packou, tak mu ji napětkrát zlomíme a vrazíme zpátky hluboko tam kam slunko nesvítí. A před porážkou rozdat zbraně lidem. Partyzánská válka je oříšek pro každou armádu. A pro agresora to znamená další vynaložené prostředky a další kluky co se domů vrátí v pytlích, další rodiny, kterým bude třeba to oznámit. A v dnešní době propojenosti a sociálních sítí, kdy důkazy o přítomnosti ruských sil na Ukrajině se našli i právě tam? Aby agresor dřív než dojde k Varšavě nemusel potlačovat vlastní povstání. A pokud si toho každý bude vědom, že tohle máme a tohle uděláme, pokud to na nás zkusíte, i když jsme menší státy, nemusíme si hned lehat na záda a ukazovat břísko.Skrýt celý příspěvek"Nakonec tu v komentářích jsem zahlédl jisté narativy o tom, že jsme moc malí, slabí a moc toho nezmůžeme." Zmůžeme toho spoustu, stačilo by určitě i jen odpovídající díl naší ...Zobrazit celý příspěvek
"Nakonec tu v komentářích jsem zahlédl jisté narativy o tom, že jsme moc malí, slabí a moc toho nezmůžeme."
Zmůžeme toho spoustu, stačilo by určitě i jen odpovídající díl naší velikosti. Ale ten dnes prostě splnit zítra nedokážeme. ¨To, nemění na tom, že je už sakra potřeba s tím něco udělat.
Ale nemá smysl si tu vykládat něco o vojenském paktu, do kterého nemůžeme přinést bojově použitelné jednotky. V takovém paktu jsme od roku 1999, a bojové schopnosti naší armády spíše klesají. Bojová hodnota se nepočítá podle počtu podepsaných smluv, ale podle počtu vojáků z technikou na úrovni co můžeme vyslat do pole.Skrýt celý příspěvek
Vzhledem k tomu, jak si Rusové vytírají zádel podepsanými smlouvami (zaručení ukrajinských hranic oplátkou za jejich JZ), tak nemá smysl s nimi cokoliv řešit. I kdyby se ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k tomu, jak si Rusové vytírají zádel podepsanými smlouvami (zaručení ukrajinských hranic oplátkou za jejich JZ), tak nemá smysl s nimi cokoliv řešit. I kdyby se přistoupilo na jejich podmínky, tak když by jim přestaly vyhovovat, stejně je poruší...Skrýt celý příspěvek
Ve skutečnosti by tu smlouvu chápali jako bianko šek k invazi na Ukrajinu. Oni v podstatě jen chtějí, aby se USA zavázali, že se nebudou do jejích operace plést.
Ve skutečnosti by tu smlouvu chápali jako bianko šek k invazi na Ukrajinu. Oni v podstatě jen chtějí, aby se USA zavázali, že se nebudou do jejích operace plést.
Zdejší komentáře a nálada diskuze by byla určitě jiná, kdyby jsme měli Rusko nebo ještě ,,demokratičtější" Čínu za hranicí místo třeba Rakouska. Taiwanu, Vietnamu, Filipínám atd., ...Zobrazit celý příspěvek
Zdejší komentáře a nálada diskuze by byla určitě jiná, kdyby jsme měli Rusko nebo ještě ,,demokratičtější" Čínu za hranicí místo třeba Rakouska.
Taiwanu, Vietnamu, Filipínám atd., jejich geografickou pozici nezávidím. Gruzii jakbysmet.
Kdyby někdo přečetl Mein Kampfpřed 2 světovou válkou, kde Hitler do strany 150 jasně píše o nutnosti získání životního prostoru pro Německo a jeho způsob (válkou) hodnotí schopnosti jednotlivých národů, jasně by věděli, co přijde a že situaci Mnichovskou zradou nezachrání.
Xi Jinping vydal knihu. Doufám že ji CIA prostuduje!! možná tam bude záměr, kam se bude čína ubírat, tam bude.
NATO smysl má, ale
P.S. Už jste si někdo všiml, jak je na seznam.cz záplava strašidelných článků na téma válka na Ukrajině a na idnes.cz sotva pětina.
Minulý týden jsem jeden moment večer najednou napočítal 5 článků na hlavní straně, novinky.cz na téma Rusko útočí a Putin:-) z těch cca 9 a v tu chvíli byl na idnes jen jeden článek.Skrýt celý příspěveklukus Politici si Mein Kampf četli, ale brali Hitlera jako politika podke svých zvyklostí. Považovali to pouze za rétoriku pro jeho vlastní voliče. ... tak jak to měli sami ve ...Zobrazit celý příspěvek
lukus
Politici si Mein Kampf četli, ale brali Hitlera jako politika podke svých zvyklostí. Považovali to pouze za rétoriku pro jeho vlastní voliče. ... tak jak to měli sami ve zvyku před volbamiSkrýt celý příspěvek
Podle mě Rusové blafují s invazní, i intervence na Ukrajině by si vyžádala spoustu mrtvých, Ukrajinci se myslím opravdu nebudou chtít vzdát. Rusku jde spíš o to zasadit semínko ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mě Rusové blafují s invazní, i intervence na Ukrajině by si vyžádala spoustu mrtvých, Ukrajinci se myslím opravdu nebudou chtít vzdát. Rusku jde spíš o to zasadit semínko nedůvěry a pak jen čekat na chybu, kterou NATO udělá, aby je mohli "pošpinit". Toto je myslím i důvod, proč odmítají jednat s Evropou. Pokud se USA domluví na něčem s Putinem, právě Evropy se to dotkne nejvíce a bude se cítit opomíjená. Pak bude reakce každého státu jiná a věřím tomu, že ve východní Evropě ten plán vyjde a ty státy budou víc odtažité vůči NATO, Rusko tedy bude profitovat bez jediného výstřelu. Jak ale říkám, je to jen můj osobní názor založený především na dojmech z publikovaných informací.Skrýt celý příspěvek
Pokud se USA dohodnou s Ruskem, tak to Evropě patří za vyučenou! Za 30 let jsme se tu nedokázali zmoci na nic v oblasti bezpečnosti. I ukončení bojů v Jugoslávii musely obstarat ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se USA dohodnou s Ruskem, tak to Evropě patří za vyučenou!
Za 30 let jsme se tu nedokázali zmoci na nic v oblasti bezpečnosti. I ukončení bojů v Jugoslávii musely obstarat USA. Blaamáž s pokusem o válku se zemí totálně zdecimovanou vojenskými sankcemi - Libyi samotné státy Evropy nezvládly. A konečně, ani efektivní zvládnutí migrační krize a tím situaci na vlastních hranicích, také neumíme.
Musíme se začít starat sami o sebe. Nelze se spoléhat na nikoho jiného. Pochopili to poláci, pochopili to Maďaři a tak si jedou více zahraniční politiky sami, i když je za to kárá EU. Ale pořád lepší než se chovat stále jako cyklisti.Skrýt celý příspěvek
Ruský návrh dohody mezi RF a NATO se týká asi 20 států: těch co vstoupily do NATO od roku 1997, Ukrajiny, Kavkazu, Střední Asie. Přitom Rusko chce jednat jenom s USA. Biden by ...Zobrazit celý příspěvek
Ruský návrh dohody mezi RF a NATO se týká asi 20 států: těch co vstoupily do NATO od roku 1997, Ukrajiny, Kavkazu, Střední Asie. Přitom Rusko chce jednat jenom s USA.
Biden by měl odmítnout jednat o třetích zemích za jejich zády. To by se nebezpečně podobalo formátu Ribbentrop-Molotov.Skrýt celý příspěvekCóż - już Barack Obama podpisywał decyzje o rezygnacji z budowy instalacji antyrakietowej w PL - 17. września 2009 (czyli równo 70 lat po "marszu wyzwolicieli"_
Cóż - już Barack Obama podpisywał decyzje o rezygnacji z budowy instalacji antyrakietowej w PL - 17. września 2009 (czyli równo 70 lat po "marszu wyzwolicieli"_
Na to jednání bych za NATO nominoval starostu Řeporyjí Novotného. Ten ví jakým jazykem s nimi jednat :-D.
Na to jednání bych za NATO nominoval starostu Řeporyjí Novotného. Ten ví jakým jazykem s nimi jednat :-D.
"ten sfetovany pan, co mluvil pred chvili"...asi jedine takto se ma smysl s nimi bavit :-). Kazdy jiny prubeh toho jednani by byla ruska vyhra.
"ten sfetovany pan, co mluvil pred chvili"...asi jedine takto se ma smysl s nimi bavit :-). Kazdy jiny prubeh toho jednani by byla ruska vyhra.
Troufám si vážně tvrdit ,že starosta Řeporyjí je jediný ,komu v Rusku opravdu rozumějí.Možná to původně ani nepředpokládal,ale jede s nimi na stejné vlně….:-) Nejtrefnější bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Troufám si vážně tvrdit ,že starosta Řeporyjí je jediný ,komu v Rusku opravdu rozumějí.Možná to původně ani nepředpokládal,ale jede s nimi na stejné vlně….:-) Nejtrefnější bylo jeho tvrzení,že po požáru a poškození letadlové lodi Admirál Kuzněcov má Rusko stejný počet nosičů letadel jako městys Řeporyje,tedy 0….Skrýt celý příspěvek
Jan55.
NATO je USA. Bez USA NATO neexistuje. Maximálně budou brát za partnery francouze a němce, zbytek jsme pro ně jen póvl.Jan55.
NATO je USA. Bez USA NATO neexistuje. Maximálně budou brát za partnery francouze a němce, zbytek jsme pro ně jen póvl.To čo píšete je pravda a je to zrkadlo nastavené v bezpečnostných veciach neschopnej Europe. Už keď vznikla migračná kríza, museli rusi krútiť hlavou čo sa tu deje za cirkus. ...Zobrazit celý příspěvek
To čo píšete je pravda a je to zrkadlo nastavené v bezpečnostných veciach neschopnej Europe. Už keď vznikla migračná kríza, museli rusi krútiť hlavou čo sa tu deje za cirkus. Miesto toho aby sa rázne zakročilo, tak ich germáni pozývali a ešte pindali proti tým čo sa tomu postavili. NATO zahralo rolu mrtveho chrobáka (však to nie je jeho vec). Nečudujem sa vôbec, že pre Rusko nie je europska časť NATO partner na jednanie. A to sa musí zmeniť. Až po roku 2014 europske krajiny NATO rýchlo vytvárajú spoločné štruktúry (prieskum, bojové jednotky, strategická preprava, vojenský schengen) pretože sú závislí od USA. Mali s tým začať pred 20timi rokmi.Skrýt celý příspěvek
Převedeno do obchodní roviny: Rusko nabízí zaostalý nespolehlivý produkt bez záruk. Jeho obchodní podmínky jsou nevýhodné a bez možnosti odstoupení. Samozřejmě v konkurenčním ...Zobrazit celý příspěvek
Převedeno do obchodní roviny:
Rusko nabízí zaostalý nespolehlivý produkt bez záruk. Jeho obchodní podmínky jsou nevýhodné a bez možnosti odstoupení.
Samozřejmě v konkurenčním prostředí, kdy západní země nabízejí výhodnější nabídky s demokratickými smluvními podmínkami o ruskou nabídku není zájem. Při odmítnutí pak zákazníka fyzicky napadne a okrade.
Veškerá omáčka o ukřivděném Rusku je pouze jejich propagandistický narativ.
Ještě je tam jedna rovina- tento ukřivděný zlobivý hoch, se kterým si nikdo nechce hrát, ostatní alespoň otravuje, aby si ho někdo všímal a cítil se důležitě.Skrýt celý příspěvekNato jednoducho využilo zrútenie systému Varšavskej zmluvy a ZSSR . Podriadilo si zbytok EU . Garanciám slepo verili a to sa im vypomstilo. Nechajú si pod oknami zorganizovať ...Zobrazit celý příspěvek
Nato jednoducho využilo zrútenie systému Varšavskej zmluvy a ZSSR . Podriadilo si zbytok EU . Garanciám slepo verili a to sa im vypomstilo. Nechajú si pod oknami zorganizovať prevrat v UKR . 20 rokov ste dúfali , že ľudia ako Stoltemberg dostanú rozum , a kde ste to dopracovali . Už vtedy , keď kravatožrúta nahuckali na Osetiu , ste si mysleli čo ? Že sa to tým skončí . Riadiace štruktúry USA , neraz tvrdili , že musia brdiť Rusko za každú cenu . Idiokracia EU , a brzdenie spustenia NS2 , na vyšších cenách plynu má Gasprom splatený NS2 už 3x . Ale my sa hladkáme po bruchu , ako sme to rusákovi nandali . Bezpečnosť v EU je najhoršia za posledných niekoľko desiatok rokov , firmy a živnostníci krachujú , ale môže za to puťka RF . Nie môžeme si za to my nakoľko necháme nevzdelaných primitívov EU a u nás doma aby riadili štáty od 5-10 . Nám netreba vojna , stačí nám aj Matelko .
Áno jednotlivé štáty by mali mať právo rozhodnúť , kde chcú patriť .
Ale je tu druhá strana mince . Má mať RF strach ? No áno , UKR je bábka všemožne tlačená do konfliktu s RF . Minské dohody neplní vôbec , a pokiaľ zaútočí na oblasť kde má niekoľko stovák tisíc obyvateľov pas RF , ako to asi dopadne. Čisto hypoteticky , Kuba a Nikaragua vstúpia do spolku s RF a Čínou a dohodnú sa o umiestnení základní s výzbrojou včetne rakiet , však majú na to právo nie . Čo na to USA ? Asi by bola ticho nie , však je to demokratické . No USA si zvyklo diktovať celému svetu a časy sa pomaly menia . USA a RF by sa mali dohodnúť skôr , ako bude neskoro .Skrýt celý příspěvekCelý příspěvek vypadá jak vystřižený z ruské propagandy. Budu tedy předpokládat, že máte v tomto směru přehled a že do současné ruské propagandy patří i věta ... "USA a RF by sa ...Zobrazit celý příspěvek
Celý příspěvek vypadá jak vystřižený z ruské propagandy. Budu tedy předpokládat, že máte v tomto směru přehled a že do současné ruské propagandy patří i věta ...
"USA a RF by sa mali dohodnúť skôr , ako bude neskoro."
:) V Kremlu zřejmě sní o novém paktu Ribentropp-Molotov. Začínám mít pocit, že Putinovi začíná harašit.Skrýt celý příspěvekJo,jo stále to nešťastné ,všemi pronásledované Rusko :-)))) Car měl alespoň nějakou úroveň ,ale tihle pošahaní bolševici a jejich pokračovatelé dotáhli ruský mesiašský komplex k ...Zobrazit celý příspěvek
Jo,jo stále to nešťastné ,všemi pronásledované Rusko :-)))) Car měl alespoň nějakou úroveň ,ale tihle pošahaní bolševici a jejich pokračovatelé dotáhli ruský mesiašský komplex k dokonalosti. Kňučení a vyhrožování ,to je jediné co jim jde.Vidí chyby ve všech okolo kromě sebe,sebereflexe žádná.Nejlepší ,co muže svět pro Rusko udělat je postavit se tvrdě Putinovi a neustoupit ani o píď.Skrýt celý příspěvek
Jak přesně si NATO podřídilo střední a východní Evropu? Jak přesně je Ukrajina tlačena do konfliktu s Ruskem?
Jak přesně si NATO podřídilo střední a východní Evropu? Jak přesně je Ukrajina tlačena do konfliktu s Ruskem?
Ukrajina přece násilím natlačila separatisty a ruské dovolenkáře na východ země. Navíc ukrajinský ekvivalent agenta 007 odpálil na komerční letadlo raketu BUK a pak to svedl na ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina přece násilím natlačila separatisty a ruské dovolenkáře na východ země. Navíc ukrajinský ekvivalent agenta 007 odpálil na komerční letadlo raketu BUK a pak to svedl na nešťastného Rusa.Skrýt celý příspěvek
"Nato jednoducho využilo zrútenie systému Varšavskej zmluvy ..." Ku zrúteniu nedošlo. V skutočnosti z Kremľom nikto príčetný nechcel mať nič spoločné. Stačí pozrieť na 50-te roky ...Zobrazit celý příspěvek
"Nato jednoducho využilo zrútenie systému Varšavskej zmluvy ..."
Ku zrúteniu nedošlo. V skutočnosti z Kremľom nikto príčetný nechcel mať nič spoločné. Stačí pozrieť na 50-te roky v NDR, Poľsku, Maďarsku, ako tam úradoval Kremeľ a rok 1968 v Československu....
NATO si EÚ vôbec nepodriadilo. Ako si na to prišiel?
Osetia? V našich krajoch je to Osetsko, súčasť Gruzínska.....
"Riadiace štruktúry USA , neraz tvrdili , že musia brdiť Rusko za každú cenu . "
Nenechaj sa vysmiať. Rusko najviac brzdí tá verchuška, ktorá mu vládne.... Len ˇvďaka nej to so životnou úrovňou občanov RF ide od 10-ich ku 5-im....
"Idiokracia EU..."
Myslím, že u vás v Rusku to máte omnoho horšie ako u nás v EÚ.....
"Nie môžeme si za to my nakoľko necháme nevzdelaných primitívov EU a u nás doma aby riadili štáty od 5-10 . "
EÚ? EÚ volí vlády v členských štátoch? Skutočne? Nie sú vlády skôr vizitkou svojich voličov? Teda ich obrazom? Ak toho volič nemá v hlave, potom si volí len a len sebe podobných....
"Áno jednotlivé štáty by mali mať právo rozhodnúť , kde chcú patriť ."
A ty by si kam chcel patriť?
"UKR je bábka všemožne tlačená do konfliktu s RF ."
Preto RF napadla Ukrajinu ako prvá.... Nedaj sa vysmiať.... Opak je pravdou.
"Kuba a Nikaragua vstúpia do spolku s RF a Čínou..."
No a teraz tú rozprávku o Červenej čiapočke.... Rusko ponúkne len svoju chudobu, tak ako ju poskytlo Venezuele...
"USA a RF by sa mali dohodnúť skôr , ako bude neskoro"
Rusko samo ukázalo, že dohody s ním sú len zdrap papiera. Klamára poctivým kúskom nenaučíš....Skrýt celý příspěvekTá Idiokracia EU je jediná vec s ktorou súhlasím. Hlavne u germánov je to0 skutočný fenomen, vytvoriť si ťažkú závislosť energetiky na Rusku. Otázka - čoho sa rusi tak boja ? Že ...Zobrazit celý příspěvek
Tá Idiokracia EU je jediná vec s ktorou súhlasím. Hlavne u germánov je to0 skutočný fenomen, vytvoriť si ťažkú závislosť energetiky na Rusku.
Otázka - čoho sa rusi tak boja ? Že NATO krajiny zaútočia na Rusko ? Nikto príčetný nezaútočí na jadrovú veľmoc, riskoval by spálenie na prach a nasledoval by armageddon. Strašidlo z 90tych rokoch, že im chcú ukradnúť zem a suroviny im stále máta v hlave ? Ak sa boja o to, tak by som si na ich mieste robil starosti o Čínu. Tej patrila východná sibír ešte pred sto rokmi. A čína je dnes ďaleko silnejšia veľmoc na východe ako Rusko. Že sú dnes kamaráti im v perspektíve 30-50 rokov nepomôže.Skrýt celý příspěvektheo Ty woe, vy máte dobře vygumováno. Chápete vůbec význam slov, kterými se tu oháníte. To jsou premisy jako kráva. Na lidi jako jste vy Putin a jeho propaganda spoléhá, vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
theo
Ty woe, vy máte dobře vygumováno. Chápete vůbec význam slov, kterými se tu oháníte. To jsou premisy jako kráva. Na lidi jako jste vy Putin a jeho propaganda spoléhá, vůbec nestíháte sledovat dění ve světě, nerozumíte mu, ale úspěšně šíříte nesmysly dál.Skrýt celý příspěvek
BTW: Naše mediální schopnost interpretovat realitu je opravdu, jak to říct, "zajímavá" Polsko se připravuje na obranu Varšavy a u nás v médiích se řeší, kolik lidí může během ...Zobrazit celý příspěvek
BTW: Naše mediální schopnost interpretovat realitu je opravdu, jak to říct, "zajímavá"
Polsko se připravuje na obranu Varšavy a u nás v médiích se řeší, kolik lidí může během Silvestra sedět u stolu.Skrýt celý příspěvekNo zatím to vychází tak, že nad mapou a pivem bude sedět - Zeman jako vrchní velitel, náčelník generalního štábu, velitel vzdušných sil, velitel pozemních sil (max 4 u jednoho ...Zobrazit celý příspěvek
No zatím to vychází tak, že nad mapou a pivem bude sedět - Zeman jako vrchní velitel, náčelník generalního štábu, velitel vzdušných sil, velitel pozemních sil (max 4 u jednoho stolu) a štábní důstojnící budou muset - bohužel - sedět někde jinde. :DSkrýt celý příspěvek
Ja by som si Zemanom nechcel byť ani v jednej budove, nie to ešte za jedným stolom. Možno to tí štábni dôstojníci cítia rovnako a ako krivdu to brať nebudú
Ja by som si Zemanom nechcel byť ani v jednej budove, nie to ešte za jedným stolom. Možno to tí štábni dôstojníci cítia rovnako a ako krivdu to brať nebudú
Takže, o čem chcete vést debatu? Ono totiž není o čemu, buď uznáváte salámovou metodu. Nebo musíte na Ukrajinu poslat naše vojáky (s čím?). Ani o jedno žádná vláda nestojí. Přitom ...Zobrazit celý příspěvek
Takže, o čem chcete vést debatu?
Ono totiž není o čemu, buď uznáváte salámovou metodu. Nebo musíte na Ukrajinu poslat naše vojáky (s čím?). Ani o jedno žádná vláda nestojí. Přitom vrchní velitel, když je zrovna při smyslech drží palce nepříteli.
I když je tam vyšleme, tak bez podpory dalších jednotek z Aliance tam budou, tak říkajíc k ničemu. Nemáme ani techniku, ani munici pro vedení delší války.Skrýt celý příspěvekJirosi Musí se dát dostatečně najevo, že pokud půjde o Varšavu, Rigu, Vilnius nebo Tallin, tak rusové narazí. Do vyslání vojáků na pomoc Ukrajině se asi nikdo neodhodlá, když do ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Musí se dát dostatečně najevo, že pokud půjde o Varšavu, Rigu, Vilnius nebo Tallin, tak rusové narazí. Do vyslání vojáků na pomoc Ukrajině se asi nikdo neodhodlá, když do toho nepůjde USA.Skrýt celý příspěvekTak to jsme snad slíbili už při vstupu do NATO. Tahle diskuze je o tom, zda se postavime i za Kiev, pokud se Rus rozhodne dorazit Ukrajinu. Nebo zda se budeme jen dívat, a diplomat ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to jsme snad slíbili už při vstupu do NATO.
Tahle diskuze je o tom, zda se postavime i za Kiev, pokud se Rus rozhodne dorazit Ukrajinu. Nebo zda se budeme jen dívat, a diplomat vystupující z letadla v DC bude říkat dohoda zajistila „mír pro naši dobu“...Skrýt celý příspěvek
Moc Putina nechápu, je mu 69.let, přitom ekonomicky se jim moc nedaří. Přitom na Ruská záda klade závazky, které z dlouhodobého hlediska nemají šanci ufinancovat. Každý kdo ...Zobrazit celý příspěvek
Moc Putina nechápu, je mu 69.let, přitom ekonomicky se jim moc nedaří. Přitom na Ruská záda klade závazky, které z dlouhodobého hlediska nemají šanci ufinancovat.
Každý kdo nastoupí po něm, bude muset omezit výdaje na tyhle srandy, a těžce zaplacené pozice opustit. Tedy pokud v Rusku neotevřou nové zlaté doly...
Fakt si nedovedu představit, kde by vzali zdroje jen na konsolidaci celé Ukrajiny. Většina toho co má ruce¨, nohy zmizí na západ. Jim tam zůstanou jen důchodci, a zničená země. Na to jsou experti.Skrýt celý příspěvekNo tohle není žádná novinka, když dám stranou ideologii, tak se ekonomické problémy běžně řešily válkou - pěkný příklad z minulosti je jistý pan Hitler.
No tohle není žádná novinka, když dám stranou ideologii, tak se ekonomické problémy běžně řešily válkou - pěkný příklad z minulosti je jistý pan Hitler.
Ano, to je pravda. Ale vždy to přineslo jen větší ekonomické problémy. Většina válek byla o zdroje, ale jaké zdroje má dnes Ukrajina, Bělorusko, koridor do Královce, a nejsou v ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, to je pravda. Ale vždy to přineslo jen větší ekonomické problémy.
Většina válek byla o zdroje, ale jaké zdroje má dnes Ukrajina, Bělorusko, koridor do Královce, a nejsou v Rusku dostupné?
I kdyby Putin vyhrál na celé čáře, fakticky prohraje. Ty náklady spíše uspíší konec jeho režimu.Skrýt celý příspěvekVtipné na tom je, že by se fakticky přiblížil NATO. Tedy to na co si celou dobu stěžuje :D
Vtipné na tom je, že by se fakticky přiblížil NATO. Tedy to na co si celou dobu stěžuje :D
Ano. A bude se opakovat situace. teď je "okolí Ruska" Ukrajina. Putin ho "bude muset" obsadit, protože politika Ukrajiny vážně ohrožuje Rusko. Ovšem kupodivu i pak bude mít Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Ano. A bude se opakovat situace. teď je "okolí Ruska" Ukrajina. Putin ho "bude muset" obsadit, protože politika Ukrajiny vážně ohrožuje Rusko. Ovšem kupodivu i pak bude mít Rusko "okolí" Tentokrát to bude Slovensko, Polsko a Rumunsko. A to bude třeba opět obsadit, protože vážně ohrožují Rusko. No jo. Jenže tu máme zase okolí...Skrýt celý příspěvek
Jirosi Proč by to bylo obráceně? Větší aktivity v pobalí a Polsku jsou stále už pouze akce na stávajícím území států NATO. To se změní jedině tím, že by se do NATO přiadala ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Proč by to bylo obráceně? Větší aktivity v pobalí a Polsku jsou stále už pouze akce na stávajícím území států NATO. To se změní jedině tím, že by se do NATO přiadala Ukrajina a Gruzie. Bez ohledu na intenzitu aktivit by šlo o posun hranic NATO okolo Ruska.Skrýt celý příspěvekV případě přijetí Ukrajiny by nešlo o posun hranicí směrem k Rusku. Ale o posun hranic Ruska směrem k NATO. Tlak na toto posunutí totiž vytvořilo svými akcemi, a požadavky Rusko.
V případě přijetí Ukrajiny by nešlo o posun hranicí směrem k Rusku. Ale o posun hranic Ruska směrem k NATO. Tlak na toto posunutí totiž vytvořilo svými akcemi, a požadavky Rusko.
Torong: Neobsadil by celú Ukrajinu. Na to ani nemá prostriedky a tiež treba zvážiť, že v západnej ukrajine rusov nemajú práve v láske. Čo by získal obsadením celej Ukrajiny - ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: Neobsadil by celú Ukrajinu. Na to ani nemá prostriedky a tiež treba zvážiť, že v západnej ukrajine rusov nemajú práve v láske. Čo by získal obsadením celej Ukrajiny - nenávistné obyvateľstvo, zničenú infraštruktúru, zničené hospodárske vzťahy s EU.Skrýt celý příspěvek
pjaro: podle stejné logiky nemělo význam, aby Hitler zabíral víc než jenom Sudety a vytvářel protektorát. Jenom by si pokazil vztahy s Francií a Británií a získal by nenávistné ...Zobrazit celý příspěvek
pjaro:
podle stejné logiky nemělo význam, aby Hitler zabíral víc než jenom Sudety a vytvářel protektorát. Jenom by si pokazil vztahy s Francií a Británií a získal by nenávistné obyvatelstvo.
Putin nepřemýšlí racionálně. Ani obsazení Krymu se Rusku nevyplatilo, protože z Rusku nakloněné Ukrajiny vytvořil nepřítele, který se tlačí do NATO a na Západ.Skrýt celý příspěvekHitler stavil všetko na jednu kartu, po napadnutí Poľska a vyhlásení vojen zo strany Británie a Francúzka mu už nič iné nezostávalo. Som v tom presvedčení, že Putin chce naďalej ...Zobrazit celý příspěvek
Hitler stavil všetko na jednu kartu, po napadnutí Poľska a vyhlásení vojen zo strany Británie a Francúzka mu už nič iné nezostávalo. Som v tom presvedčení, že Putin chce naďalej obchodovať s EU. Čo by sa po invázii zaseklo. Nastala by doba tvrdých sankcií, stavaní plotov, vyzbrojovania europy raketami, do NATO by možno vstúpilo Švédsko a Fínsko atď.Skrýt celý příspěvek
Nějak nerozumím z čeho vyplývá ta jistota, že Putin chce obchodovat a nechce válku. Putin se chová už teď mnohem agresivněji než se choval před válkou Hitler: Hitler se až do ...Zobrazit celý příspěvek
Nějak nerozumím z čeho vyplývá ta jistota, že Putin chce obchodovat a nechce válku.
Putin se chová už teď mnohem agresivněji než se choval před válkou Hitler: Hitler se až do 1.9.1939 tvářil vůči Západu velmi vstřícně, Sudety nezabral násilím a také na Německo nebyly vyhlášeny sankce.Skrýt celý příspěvekJan Padesátýpátý: Putin nenapísal Mein Kampf, nevedie reči o novom životnom priestore pre rusov, nepovažuje europanov za untermenchen. Obchodovať potrebuje, pretože rusko si samo ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Padesátýpátý: Putin nenapísal Mein Kampf, nevedie reči o novom životnom priestore pre rusov, nepovažuje europanov za untermenchen. Obchodovať potrebuje, pretože rusko si samo nevyrobí čo potrebujeSkrýt celý příspěvek
V případě Ruské agrese by stačilo na Ukrajině otevřít sklady zbraní a rozdat je obyvatelstvu.A Putin bude mít partyzánskou válku na dalších 50 let….
V případě Ruské agrese by stačilo na Ukrajině otevřít sklady zbraní a rozdat je obyvatelstvu.A Putin bude mít partyzánskou válku na dalších 50 let….
To bude mít tak jako tak. Možná by si Putin mohl otevřít Chruščevovy a Stalinovy deníky a trochu si počíst, co se dělo na Ukrajině v rozmezí let cca 1942-1960...
To bude mít tak jako tak. Možná by si Putin mohl otevřít Chruščevovy a Stalinovy deníky a trochu si počíst, co se dělo na Ukrajině v rozmezí let cca 1942-1960...
Načítám diskuzi...