Lavrov: Zastánci vstupu Gruzie do NATO si hrají s ohněm

Lavrov: Zastánci vstupu Gruzie do NATO si hrají s ohněm
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a gruzínský premiér Irakli Garibašvili na prosincové schůzi v Bruselu. / Foto: NATO (Zvětšit)

Rusko se naučilo chytře kombinovat zahraničněpolitické nástroje k prosazování svých bezpečnostních zájmů. Ruská strategie v blízkém zahraničí využívá dvojznačnou a nesouvislou západní politiku, která selhává ve stanovení pevného jízdního řádu pro přijetí do NATO. Příklad Gruzie ukazuje, jaké prostředky má Moskva k dispozici a jak společně podrývají důvěru obyvatelstva ve vlastní politickou reprezentaci.

Státy mezi Ruskem a NATO se staly dějištěm geopolitického soupeření. Západ, jehož zahraniční politika vychází z teorie liberálního institucionalismu, zdůrazňuje roli mezinárodních organizací jako prvku zajišťujícího stabilitu a prosperitu. Země samy se nezávisle rozhodují, jestli chtějí splnit podmínky pro vstup a stát se členy určité organizace. Ruští představitelé se na druhé straně opírají o zahraničněpolitickou teorii realismu, kterou charakterizuje nedůvěra k zájmům ostatních zemí a ochota řešit bezpečnostní rizika jednostranně. Mezinárodní organizace nevnímají jako prostředek k rozšiřování užitečných univerzálních standardů a pravidel, ale jako nástroj k rozšiřování zbraňových systémů ke svým hranicím a vměšování se do vnitrostátních záležitostí.

Téměř dvě desetiletí po rozpadu SSSR se NATO nezastavitelně rozšiřovalo směrem na východ. Na Bukurešťském summitu NATO v dubnu 2008 došlo k jednání o členství Gruzie a Ukrajiny. Oba státy se sice akčního plánu svého přistoupení nedočkaly, členství jim však bylo v budoucnu přislíbeno. Dodejme, že akční plán přistoupení představuje od roku 1999 první formální krok na cestě do Severoatlantické aliance. Tuto fázi v současné době podstupuje Bosna a Hercegovina, v minulosti ji již završily Albánie, Černá Hora, Chorvatsko a Severní Makedonie.


Cvičení jednotek NATO a Gruzie Agile Sprit 2021

Prohlášení z Bukurešťského summitu dodnes kritizují vrcholní ruští politici. „Rozhodnutí Bukurešťského summitu o tom, že se Ukrajina a Gruzie stanou členy NATO, je mina položená v základech evropské bezpečnosti,“ řekl začátkem letošního prosince ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konferenci OBSE ve Stockholmu. „V srpnu 2008 tato mina již jednou explodovala, když se [bývalý gruzínský prezident Michail] Saakašvili opojený perspektivou NATO odvážil vydat se na dobrodružství, jež mělo pro Gruzii strašlivé následky a které zhoršilo její bezpečnostní situaci na nebezpečnou úroveň. Ti, kteří Bukurešťské teze opakují a kteří říkají, že třetí země nemají právo vyjadřovat svůj názor na rozšiřování NATO, si hrají s ohněm. Jsem přesvědčen, že je nemožné si to neuvědomit.

Rusko vnímá Gruzii jako součást své sféry vlivu. Po skončení rusko-gruzínské války v srpnu 2008 dělalo a dělá všechno pro to, aby zvrátilo zahraničněpolitické směřování země do NATO. Ruský strategický narativ využívá skutečnosti, že se Tbilisi dodnes s NATO nedohodlo na akčním plánu svého přistoupení. Posun nepřinesl ani Rižský summit NATO na přelomu letošního listopadu a prosince. Kombinace ruských hospodářských, informačních, politických a vojenských zbraní podporuje tezi, že Gruzie do NATO ani nikdy nevstoupí.

Rusko-gruzínské hospodářské vztahy v roce 2013 normalizovala dodnes vládnoucí strana Gruzínský sen (Kartuli ocneba – Demokratiuli Sakartvelo). Rusko se následně opět zařadilo mezi nejvýznamnější obchodní partnery Gruzie a stalo se největším odběratelem gruzínského vína. Místní firmy z této situace profitují, Moskva ovšem může svou dominantní obchodní pozici využít k nátlaku. Údajné nedostatky v dodržování hygienickým standardům opakovaně vedly k zákazům dovozu nebo hrozbou zákazu některých zemědělských produktů do Ruska. Typicky se tak děje ve spojitosti s politickými událostmi, např. když se Gruzie po ruské anexi Krymu v roce 2014 přidala k sankcím EU proti Krymskému poloostrovu a Sevastopolu. Tbilisi si v roce 2006 prošlo i zkušeností s návratem pracovních migrantů, které následovalo po zatčení domnělých ruských špionů v Gruzii. V roce 2018 poslali Gruzínci pracující v Rusku svým rodinám ve vlasti 457 milionů dolarů. Pro srovnání, gruzínský hrubý domácí produkt v témže roce dosáhl hodnoty 14,5 miliardy dolarů.

K hlavním informačním protizápadním médiím patří internetové zpravodajské stránky Alia, Asaval-Dasavali, Geworld, Obieqtivi a Sakinformi. Vyloženě proruské příspěvky legitimizují ruskou intervenci v Sýrii, vyzývají k navázání strategického partnerství s Ruskem, volají po vstupu Gruzie do Eurasijské ekonomické unie a propagují ruské pravoslaví jako protiváhu západního liberalismu. Většina příspěvků se však vyhýbá zmínkám o Rusku, protože je se svou zahraniční politikou mezi většinou Gruzínců nadále značně neoblíbené. Snaží se proto místo toho západní státy a NATO co nejvíce diskreditovat. Rostoucí množství těchto zpráv považuje integrační snahy západním směrem za hrozbu pro gruzínskou bezpečnost, hospodářství, identitu a tradice.


Reportáž NBC o borderizaci v Gruzii z roku 2018

Protizápadní narativ o NATO se zaměřuje na nepravděpodobnost vstupu Gruzie, kvůli které by členské státy stejně váhaly aktivovat klíčový článek 5. Spolupráci s NATO vykresluje jako provokaci Ruska, která přímo způsobila ztrátu Abcházie a Jižní Osetie. Podobně v případě EU chybí perspektiva členství a integrační proces údajně poškozuje gruzínské hospodářství. Brusel je navíc obviňován z tlaku na zavedení závazku přijímat nelegální migranty. Uvolněný vízový režim mezi EU a Gruzií gruzínská protizápadní média vykreslují jako demografickou hrozbu.

Moskva velmi pravděpodobně podporuje konzervativní hnutí, nevládní organizace a politické strany, které v Gruzii kritizují prozápadní směřování země. Gruzínský pochod (Kartuli Marshi), konzervativní hnutí s politickými ambicemi, například považuje západní vliv za hrozbu gruzínské identitě a tradicím a staví se odmítavě k imigrantům a LGBT komunitě. Nevládní organizace jako Eurasijská volba (Evraziuli Archevanis) prosazují neutralitu Gruzie v mezinárodních vztazích, která Tbilisi umožní stát se nárazníkovou zónou mezi východem a západem. Podle Arčila Čkoidze, předního představitele organizace, Rusko přestane vnímat neutrální Gruzii jako bezpečnostní hrozbu, čímž se otevře možnost jednání o Abcházii a Jižní Osetii. Neutralitu a opuštění jednosměrného zahraničněpolitického kurzu prosazují také konzervativní politické strany Demokratické hnutí – Sjednocená Gruzie (Demokratiuli Modzraoba — Ertiani Sakartvelo) a Svaz patriotů Gruzie (Sakartvelos Patriotta Aliansi). Prozápadní zaměření současné vlády i minulých vlád považují za příčinu konfliktu s Ruskem. Změna kurzu podle nich povede k návratu Abcházie a Jižní Osetie pod gruzínskou kontrolu. Svaz patriotů Gruzie zastupují čtyři poslanci v gruzínském 150členném parlamentu.

Vojenská přítomnost dodává ruskému strategickému narativu v Gruzii důvěryhodnost. Asi 4500 příslušníků ruských ozbrojených sil se nachází přímo na abchazském a jihoosetinském území. V případě potřeby mohou být posíleni jednotkami Jižního vojenského okruhu a Černomořského loďstva. V sousední Arménii se nachází 102. ruská vojenská základna ve městě Gjumri a přidružená letecká základna Erebuni u Jerevanu s dalšími 3000 vojáky. Ruské síly v regionu mají k dispozici protiletadlové raketové systémy S-300, S-400 a Buk-M1. Taktéž přítomné taktické rakety Iskander-M přímo ohrožují Tbilisi, které mají ze svých pozic v dostřelu. V případě eskalace konfliktu bude Moskva moci velmi rychle nasadit své konvenční vojenské síly.


Reportáž Rádia Svobodná Evropa o borderizaci v Gruzii z roku 2021

Pro Gruzii se značně nepříjemným jevem stala tzv. borderizace (z anglického borderization), násilné posouvání administrativní hranice dále do gruzínského vnitrozemí. Nejenže tato soustavná aktivita zanechává Gruzínce a jejich majetek na špatné straně hranice, ale také části strategického ropovodu Baku-Supsa se najednou ocitly mimo kontrolu Tbilisi. Pohraniční stráž Jižní Osetie se přiblížila takřka nadohled dálnice S1 spojující Tbilisi se západní částí země. Bezpečnostní důsledky borderizace ještě překonává důsledek symbolický. Gruzínské vládě a obyvatelstvu dokazuje, že Rusko, pokud si to přeje, může abchazské a jihoosetinské území kdykoliv rozšířit a Tbilisi nebo západní státy s tím nemohou nic dělat.

Většina Gruzínců si zvykla na skutečnost, že Abcházie a Jižní Osetie zůstanou v dohledné budoucnosti pod ruskou kontrolou. Gruzínské podniky se naučily žít s politizací vývozních povolení do Ruska. Hlavní ruský cíl, tj. západní uznání Gruzie jako ruské sféry vlivu, tak zůstává navzdory investovaným prostředkům a více než desetileté snaze nenaplněn. Na druhé straně část obyvatel zastává kritický názor na jednosměrnou prozápadní orientaci země. Návrhy alternativních směrů zahraniční politiky se zviditelňují, vylepšují a rozvíjí do větších detailů, což zvyšuje polarizaci obyvatelstva na liberálně-prozápadní skupinu a konzervativně-patriotickou skupinu. Moskva má navíc k dispozici vojenské a ekonomické prostředky, jež dokáží další integraci směrem do EU a NATO spojit s reálnou bezpečnostní a hospodářskou hrozbou. Neexistuje tak žádná garance, že situace v Gruzii a na rusko-gruzínské hranici zůstane klidná i v budoucnu.

Zdroje: Journal of Slavic Military Studies, Georgian Journal, BBC, Evropejskaja Pravda, CIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...

Estonsko kupuje takticko-operační raketové systémy MLRS

Estonské ministerstvo obrany vydalo dokument o rozvoji estonských ozbrojených sil do roku 2031 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • danny
  14:56 22.12.2021

  Super analýza, díky za komplexní popis situace. Myslím, že diskuse je zbytečně emotivní. Ano, Rusko přichází s přehnanými požadavky. Klasický orientální bazar. Z některých ...Zobrazit celý příspěvek

  Super analýza, díky za komplexní popis situace.

  Myslím, že diskuse je zbytečně emotivní. Ano, Rusko přichází s přehnanými požadavky. Klasický orientální bazar. Z některých požadavků s bolestivým výrazem po velkém divadle ustoupí, aby obchodní partner získal pocit velkého vítězství a v jiných oblastech byl benevolentnější. Myslím, že to není hloupá strategie pro win-win.

  Požadavky jsou pěkně strategicky formulovány. Mají vyvolat diskusi a dotknout se partikulárních zájmů mnoha dotčených. Nikdo snad nepochybuje, že "ohrožené Polsko, ČR nebo poslední přijatí členové" budou sakra zvažovat, zda upřednostnit upevnění své pozice ve strukturách NATO, nebo její ohrožení za cenu podpory nových členů (což sebou ponese požadavky na nákladnou podporu). Zároveˇn je tam skrytý tlak na USA, aby si promyslely, zda se jim vyplatí investovat opravdu na všech frontách a ještě se dohadovat s nejednotným pytlem blech. No tahat za tak krátký konec provazu, jaký mají Rusové v rukou, nedělal bych nic moc jiného.

  Na druhou stranu ten provaz v rukou pořád drží. A u části požadavků vědí, s jakými kartami hrají. Určitě mají dobře zmapovanou situaci na Ukrajině i v Gruzii, znají nálady ve společnosti a na klíčových postech. Fakt si nemyslím, že by se v těchto regionech kdokoli z NATO orientoval lépe. Dobře sledují situaci v Německu, Francii, USA. Německá vláda neobratně přebírá moc, Bidenovi padá popularita a místy má problémy už i s podporou Demokratů. Chybná rozhodnutí rozkolísala světové trhy s energií, Indové a Turci jsou poněkud podrážděni z vyhrožování americkými sankcemi. No kdy jindy vyvolat tlak na minimálně zakonzervování mocenské mapy? Byli by idioti, kdyby se situace na "trhu s mocí" nepokusili využít.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:15 22.12.2021

   co to je za nesmysly ? Nás absolutně nezajímají tanečky nějaké diktatury, ať už jimi myslí, co chce. Potkat v životě osobu s podobnými vlastnostmi, tak prostě jde z cesty.

   co to je za nesmysly ? Nás absolutně nezajímají tanečky nějaké diktatury, ať už jimi myslí, co chce. Potkat v životě osobu s podobnými vlastnostmi, tak prostě jde z cesty.

   • danny
    10:33 23.12.2021

    Jestli tě nezajímají, tak proč kolem nich diskutuješ a rozčiluješ se v diskusi? Proč se kvůli těm tanečkům schází NATO, pořádají konference atd...? Pokud ale tady nějaká hrozba je, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli tě nezajímají, tak proč kolem nich diskutuješ a rozčiluješ se v diskusi? Proč se kvůli těm tanečkům schází NATO, pořádají konference atd...? Pokud ale tady nějaká hrozba je, a já ji považuji za relevantní, tak budu asi pěkný idiot, pokud se nebudu zajímat o tom, co se případnému protivníkovi honí hlavou, ne? A taky co je plané strašení a čeho se reálně snaží dosáhnout.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:18 22.12.2021

   Měl bych otázku, který požadavek vám přijde rozumný? ¨To by taky mohli požadovat rozpuštění NATO. Hraji si z ohněm, a to se jim z dlouhodobého hlediska jen vymstí. Ještě nestihly ...Zobrazit celý příspěvek

   Měl bych otázku, který požadavek vám přijde rozumný?
   ¨To by taky mohli požadovat rozpuštění NATO.

   Hraji si z ohněm, a to se jim z dlouhodobého hlediska jen vymstí. Ještě nestihly ani připojit NS2, a fakticky bude k ničemu. Podseknout příjmy, a současně si připoutat k noze černou díru na peníze v podobě Ukrajiny. Povede leda tak k revoluci v Rusku.

   Ve výsledku by to bylo vtipný splnit jejich požadavky, a koukat jak je to samo sežere. Jen, škoda těch milionů zničených lidských životů. Třeba by se konečně poučily.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:41 23.12.2021

    Jirosi, já vůbec nehodnotím, jestli jsou ruské nároky oprávněné, rozumné, morální. Já jen hodnotil, jak tu hru rozehráli. Herní strategii. Nic víc, nic míň. Ani se nesnažím ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, já vůbec nehodnotím, jestli jsou ruské nároky oprávněné, rozumné, morální. Já jen hodnotil, jak tu hru rozehráli. Herní strategii. Nic víc, nic míň. Ani se nesnažím predikovat, jak tato partie dopadne, ani nikomu nefandím (těch stran je zde podstatně víc, než zlé Rusko, hodné NATO. Jsou tam partikulární zájmy řady dalších aktérů, jako Turecka, ukrajinských oligarchů, Lukašenka, jednotlivých politických figur v rámci NATO atd...)
    Ve svém hodnocení vycházíš z jistoty, že je Rusko odhodláno anektovat Ukrajinu a jedeš podle scénářů v mediálním mainstreamu. Já tuto variantu považuji za nesmysl mimo jiné z důvodů, které popisuješ a o kterých rusové dobře ví. Vysvětlení Votápka, že i když je to nelogické, tak jsou to taková mocichtivá hovada, že to stejně udělají, mi nestačí.
    Mimochodem NS2 je připojen, natlakován, chybí razítka.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    12:17 23.12.2021

    Rusové nechtějí rozpuštění NATO. Chtějí jenom vyloučení těch zemí které vstoupily od roku 1997. Takže ruské požadavky jsou kompromisní a velmi umírněné :)

    Rusové nechtějí rozpuštění NATO. Chtějí jenom vyloučení těch zemí které vstoupily od roku 1997. Takže ruské požadavky jsou kompromisní a velmi umírněné :)

  • Jan Padesátýpátý
   15:42 22.12.2021

   Podpora dalších států je ale i podpora nás, stávajících členů NATO.

   Chamberlain s Daladierem tohle nechápali, my snad stejnou chybu neuděláme.

   Podpora dalších států je ale i podpora nás, stávajících členů NATO.

   Chamberlain s Daladierem tohle nechápali, my snad stejnou chybu neuděláme.

  • GlobeElement
   15:45 22.12.2021

   Rusko nechce situaci win-win. Chce jenom tu první část. Ano, západní demokracie vypadají slabé, nerozhodné, politici se mění, jsou vystavováni kritice, lidé demonstrují proti ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko nechce situaci win-win. Chce jenom tu první část.

   Ano, západní demokracie vypadají slabé, nerozhodné, politici se mění, jsou vystavováni kritice, lidé demonstrují proti nepopulárním krokům vlád. Ale ještě žádná diktatura proti demokratickému západu nevyhrála. Ty západní státy jsou o co na pohled nejednotnější, o to hospodářsky silnější a to ve finále rozhoduje.

   Jistě, Biden nemá v USA takové slovo, jaké má Putin v Rusku. Ale když dojde na lámání chleba, mohou USA postavit nesrovnatelně výkonnější ekonomiku, výrobu, zásobování, technologie, než Rusko. EU je nejednotná a hádá se o zahnuté banány, ale hospodářská výkonnost Ruska odpovídá tak Itálii. Pro Rusko je západ příliš silný potenciální soupeř, asi jako kdyby ČR chtěla poměřovat síly s Německem.

   Putin zvolil neuvěřitelně hloupý přístup. Nejednotnost a neochota zhýčkaného západu mu nabízela pohodlnou cestu bez jakéhokoliv rizika, západ by nikdy Rusko vojensky nenapadl a kdyby se necítil Ruskem neustále vydírán a ohrožován, nebyl by ochoten ani budovat armádu. Ale agresivní ruská politika spustila nové závody ve zbrojení, za pár letu bude mít i Polsko silnější armádu, než Rusko (ne početnější, ale silnější, modernější).

   Ukrajina neměla v podstatě bojeschopnou armádu vůbec, díky ruské agresi ji rychle buduje a spojuje se kvůli tomu s tradičním ruským nepřítelem, Tureckem. Pobaltské státy, sice malé, chudé, investují do moderní výzbroje. A nenechte se mýlit pohledem na mapu, sice to jsou oproti Rusku země rozlohou nepatrné, ale kdo tam byl, ten ví, že jsou plné lesů a močálů a jejich obsazení není žádná legrace, i když máte silnější vojsko (což Rusko dnes díky členství pobaltských zemí v NATO nemá).

   Kavkaz je další ukázka. Rusko na jednu stranu argumentuje obranou Osetinců (a Abcházců, i když tady není jasné, proti čemu je bránilo), ale Armény v Karabachu nebránilo. Proč ne? Inu, protože Karabach nemohlo připojit ke svému území. Je naprosto jasné, že Rusko jde jen a pouze o rozšiřování svého impéria.

   A řeči o tom, že rozpad SSSR byl tragédií krásně ukazují, co se odehrává v hlavách papalášů v Kremlu. Nostalgii po sovětské říši demonstrovaly i ty retro dresy hokejistů. A pro ty, kdo chtějí tvrdit, že to byla jen oslava založení ruského (ruského?) hokeje mám takový nápad. Za dva roky to bude přesně 90 let, kdy poprvé hrála reprezentace Německa na mistrovství světa ve fotbale a dokonce vyhrála bronz. neměla by si na tu oslavu na blížícím se MS obléci taky retro dresy, z roku 1934?Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:54 23.12.2021

    Globe, já jen podotknul, že pokud se RF snaží něco posunout, vybrali si stratégové asi nejpříhodnější dobu. Nesouhlasím s tvým tvrzením, že měla někdy RF pohodlnou cestu bez rizik. ...Zobrazit celý příspěvek

    Globe, já jen podotknul, že pokud se RF snaží něco posunout, vybrali si stratégové asi nejpříhodnější dobu. Nesouhlasím s tvým tvrzením, že měla někdy RF pohodlnou cestu bez rizik. Ten trend odřezávání spojenců, vazalů, obchodních partnerů atd... pokračoval od pádu SSSR bez ohledu na to, jestli v Kremlu seděl Jelcin, nebo Putin. Jednou jsme se na ně usmívali, podruhé mračili, ale snaha zatlačit je do bezvýznamnosti není až od r. 2014.
    S dresy hokejistů je to totální nesmysl. Retro repre dresy se používají běžně, ta politická agitka do toho je úplně mimo. Jinak na těch dresech není asi srp a kladivo, kdybys to chtěl porovnávat s hákáčem, ale jen čtyři písmena v azbuce. Asi ti nemusím připomínat, že ty symboly seděli v Norimberku v jednom případě na straně souzených, v druhém na straně soudců a žalobců, takže bez ohledu na skutkovou podstatu obou režimů mimo mísu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     12:31 23.12.2021

     Jaká snaha zatlačit do bezvýznamnosti? Rusko se mohlo stát členem NATO, demokratickou prosperující zemí, bez chudáků a s omezenou mocí oligarchů, se svým nerostným bohatstvím by ...Zobrazit celý příspěvek

     Jaká snaha zatlačit do bezvýznamnosti? Rusko se mohlo stát členem NATO, demokratickou prosperující zemí, bez chudáků a s omezenou mocí oligarchů, se svým nerostným bohatstvím by teď měli vyšší HDP na hlavu než my.

     Měli by ale armádu slabou třeba jako my, nemohli by vyhrožovat svému okolí a anektovat okolní území. Ano, z ruského pohledu by to byla "bezvýznamnost".Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   19:00 22.12.2021

   Vážně si chce Rusko hrát na jakousi KLDR a rachotěním zbraní si vynucovat pozornost/pomoc?

   Vážně si chce Rusko hrát na jakousi KLDR a rachotěním zbraní si vynucovat pozornost/pomoc?

   • danny
    10:56 23.12.2021

    Nevím, co chce. To zjistíme časem. Pokud říkám, že patrně zvolili strategii smlouvání a la turecký bazar a že si vybrali docela dobrý čas, tak neříkám nic jiného, než co jsem řekl. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, co chce. To zjistíme časem. Pokud říkám, že patrně zvolili strategii smlouvání a la turecký bazar a že si vybrali docela dobrý čas, tak neříkám nic jiného, než co jsem řekl. A ty podrážděné reakce a mínusy nechápu.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:55 22.12.2021

  Rusko nám defacto dalo vědět, že jsme opět ve sféře jeho vlivu, ať se nám to líbí nebo ne a že podnikne všechny "vojensko-technické" kroky, aby nás západ opustil. Sice nám to ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko nám defacto dalo vědět, že jsme opět ve sféře jeho vlivu, ať se nám to líbí nebo ne a že podnikne všechny "vojensko-technické" kroky, aby nás západ opustil. Sice nám to nepomůže, ale na takto drzé prohlášení mělo dojít k úplnému uzavření ambasády mužiků v ČR, zákaz vstupu ruských pasů, zákaz podnikání ruských pasů v ČR, zvýšení výdajů na obranu na dvojnásobek ze dne na den, objednávku 40ks F-35A ze dne na den, 250ks Abramsů ze dne na den a začít sekat jak Baťa cvičky alespoň Pandury, Vampiry, munici a těch pár věcí co umíme. Do doby, než nové věci dorazí, tak bohužel z kopřiv vytáhnout BVP, Dany, T-72M1 a snažit se je dát aspoň do chodu. Současně se domluvit na obraném paktu i v rámci V4. Je potřeba si uvědomit, že tady už nejde o to, jestli nás to bude stát půl bilionu nebo bilion nebo dva, jde o naši svobodu na příští další desítky let.Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
   15:01 22.12.2021

   40 ks F-35 a 250 ks AMRAMS M1A2 při objednávce !ze dne na den" dostaneš tak za 4-5 let Juro. Dej si mokrej hadr na hlavu

   40 ks F-35 a 250 ks AMRAMS M1A2 při objednávce !ze dne na den" dostaneš tak za 4-5 let Juro. Dej si mokrej hadr na hlavu

   • Jura99
    15:08 22.12.2021

    fakt díky, žes mě na to upozornil, určitě bych to bez tebe nevěděl. Proč jinak asi píšu o vytahování starých krámů z kopřiv do doby, než nové věci přijdou?

    fakt díky, žes mě na to upozornil, určitě bych to bez tebe nevěděl. Proč jinak asi píšu o vytahování starých krámů z kopřiv do doby, než nové věci přijdou?

  • danny
   15:01 22.12.2021

   Sorry, o nás tahle partie vůbec není. Je nesmysl přikládat si větší význam, než máme. A pokud se "velkým" budeme motat pod nohama, mohli bychom se dočkat toho, že nám nakonec na ...Zobrazit celý příspěvek

   Sorry, o nás tahle partie vůbec není. Je nesmysl přikládat si větší význam, než máme. A pokud se "velkým" budeme motat pod nohama, mohli bychom se dočkat toho, že nám nakonec na pacičku potupně šlápnou "naši". To nic proti tomu, že by měla ČR investovat do armády.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    15:07 22.12.2021

    Trošku bych to poupravil z "o nás tahle partie vůbec není" na "o nás tahle partie hlavně je, ale vůbec nejsme hráči na šachovnici". A je to o tom, aby hlavně naše politika a ...Zobrazit celý příspěvek

    Trošku bych to poupravil z "o nás tahle partie vůbec není" na "o nás tahle partie hlavně je, ale vůbec nejsme hráči na šachovnici". A je to o tom, aby hlavně naše politika a politika ostatních zemí pobaltí, Polsko, Rumunsko, Maďarsko byla aktivní a vyvíjela tlak na partnery v NATO respektive na USA, protože rozumím tomu, že náš problém optikou Paříže, Madridu, Lisabonu, Washingtonu není tak palčivý.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:13 22.12.2021

     Ano, díky za korekci. Plně souhlasím.

     Ano, díky za korekci. Plně souhlasím.

   • Jura99
    15:12 22.12.2021

    tahle partie je o tom, že se Velká benzínová pumpa, které šéfuje taxikář, snaží polknout početně ne o tolik menší státy, které mají větší HDP než ona, protože už podobnou zkušenost ...Zobrazit celý příspěvek

    tahle partie je o tom, že se Velká benzínová pumpa, které šéfuje taxikář, snaží polknout početně ne o tolik menší státy, které mají větší HDP než ona, protože už podobnou zkušenost udělala v minulém století, že se jí krásně žije, když saje z cizího.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:22 22.12.2021

   Moc nechápu, proč chcete podseknout struktury NATO separátními dohodami z V4, která fakticky nefunguje, a 1 z členů je pro rRuský troll (Orbán?)? Nákupy nesmyslných počtů, někdy i ...Zobrazit celý příspěvek

   Moc nechápu, proč chcete podseknout struktury NATO separátními dohodami z V4, která fakticky nefunguje, a 1 z členů je pro rRuský troll (Orbán?)?

   Nákupy nesmyslných počtů, někdy i nevhodné (abrams) techniky, spíše zhorší naši šanci reálně fungovat.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:35 22.12.2021

    NATO je fajn, ale pojistka je být v úzkém kontaktu se státy na stejné lodi (tedy primárně ohrožené jako jsme my). Nebudu se nějak moc divit, když od nás dá ruce pryč třeba Belgie ...Zobrazit celý příspěvek

    NATO je fajn, ale pojistka je být v úzkém kontaktu se státy na stejné lodi (tedy primárně ohrožené jako jsme my). Nebudu se nějak moc divit, když od nás dá ruce pryč třeba Belgie nebo Portugalsko. A proč Abrams ? Jednak kvůli vazbě na USA a jednak kvůli jednotné výzbroji s Polskem (a USA).Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:53 22.12.2021

     A kolik těch Abramsů k dnešnímu datu v PL mají?
     Pokud plánujeme boj, pak potřebujeme zbraně co dokážeme v boji provozovat. ¨Abrams to s kapacitami v CR není.

     A kolik těch Abramsů k dnešnímu datu v PL mají?
     Pokud plánujeme boj, pak potřebujeme zbraně co dokážeme v boji provozovat. ¨Abrams to s kapacitami v CR není.

     • skelet
      18:20 22.12.2021

      mají jich objednáno 250

      mají jich objednáno 250

     • Jirosi
      20:06 22.12.2021

      Tedy nemají ani jeden, až je budou mít všechny možná jich budou mít jako mají dnes L2 :)

      Tedy nemají ani jeden, až je budou mít všechny možná jich budou mít jako mají dnes L2 :)

     • skelet
      20:08 22.12.2021

      Jirosi vzhledem k tomu, že je objednali letos, tak vskutku letos žádný nebudou. Oni jsou hlava :D

      Jirosi vzhledem k tomu, že je objednali letos, tak vskutku letos žádný nebudou. Oni jsou hlava :D

    • pjaro77
     09:50 23.12.2021

     Aj tak je otázka, prečo práve V4 ? Ja by som rád videl v tom spolku aj Rumunsko, Bulharsko, Rakúsko, Chorvátsko, krajiny pobaltia a Fínsko.

     Aj tak je otázka, prečo práve V4 ? Ja by som rád videl v tom spolku aj Rumunsko, Bulharsko, Rakúsko, Chorvátsko, krajiny pobaltia a Fínsko.

     • Torong
      12:09 23.12.2021

      Trojmoří...

      Trojmoří...

     • Rase
      21:39 23.12.2021

      Já bych tam viděl Slovinsko, Rakousko atd. Bez mála nám tak vyjde něco jako celá Evropa...

      Já bych tam viděl Slovinsko, Rakousko atd. Bez mála nám tak vyjde něco jako celá Evropa...

   • flanker.jirka
    15:57 22.12.2021

    Jirosi
    V rámci V4 mohou existovat bližší vazby nezávislé na náladě Bruselu, tedy Berlína a Paříže. A v současné době nevíte z které strany přijde větší facka.

    Jirosi
    V rámci V4 mohou existovat bližší vazby nezávislé na náladě Bruselu, tedy Berlína a Paříže. A v současné době nevíte z které strany přijde větší facka.

    • Jirosi
     17:55 22.12.2021

     V4 tu je 30. let a žádné blízké vazby nevznikly, ten projekt je ve stádiu klinické smrti od začátku do dnes. Proč se stále máme upínat ke spolku co nefunguje, kde dominantní účast ...Zobrazit celý příspěvek

     V4 tu je 30. let a žádné blízké vazby nevznikly, ten projekt je ve stádiu klinické smrti od začátku do dnes. Proč se stále máme upínat ke spolku co nefunguje, kde dominantní účast má PL, jenž nechceme poslouchat?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:19 22.12.2021

      může se ti to nelíbit, ale Praha prostě v tomhle musí navázat dobré vztahy se sousedními státy. Protože naši sousedé, včetně nás samotných, jsme na řadě jako první.

      může se ti to nelíbit, ale Praha prostě v tomhle musí navázat dobré vztahy se sousedními státy. Protože naši sousedé, včetně nás samotných, jsme na řadě jako první.

     • Jirosi
      18:37 22.12.2021

      Skelet: Kromě Rakouska jsme se všemi vázání dohodami skrze NATO.
      Jaké bližší spojenectví jim chcete nabídnou, vojáky na vyslání nemáme.

      Skelet: Kromě Rakouska jsme se všemi vázání dohodami skrze NATO.
      Jaké bližší spojenectví jim chcete nabídnou, vojáky na vyslání nemáme.

     • skelet
      18:40 22.12.2021

      tyto dohody se musí utužovat, ne se na ně spoléhat. A v našem zájmu je utužovat vztahy se svými sousedy. A koordinovat zahraniční a bezpečnostní politiku. A vojáků na vyslání máme ...Zobrazit celý příspěvek

      tyto dohody se musí utužovat, ne se na ně spoléhat. A v našem zájmu je utužovat vztahy se svými sousedy. A koordinovat zahraniční a bezpečnostní politiku.
      A vojáků na vyslání máme celkem dost. A vzhledem k tomu, že jsme teď v "Mnichově", tak armádu bude třeba posilovat a rozšiřovat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:42 22.12.2021

      Bez vojenských schopností za dohodami, nemají ty dohody žádnou váhu. Aˇť se vám to libí nebo ne, tak CR stejně jako PL je vojensky závislá na pomoci ze západní Evropy, případně z ...Zobrazit celý příspěvek

      Bez vojenských schopností za dohodami, nemají ty dohody žádnou váhu.
      Aˇť se vám to libí nebo ne, tak CR stejně jako PL je vojensky závislá na pomoci ze západní Evropy, případně z USA.
      CR ji není schopna poskytnou podporu odpovídají potřebě, spíše symbolickou. O pomoci více státům současně se nemá smysl bavit vůbec. O SR, Maďarsku platí to samé.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:45 22.12.2021

      Jen doplním Skeleta se sousedy na východ, sever a jih od nás.

      Jen doplním Skeleta se sousedy na východ, sever a jih od nás.

     • skelet
      18:47 22.12.2021

      Jirosi ty stáhneš kalhoty a ještě ani nevíš, že na cestě máš řeku.

      Jirosi ty stáhneš kalhoty a ještě ani nevíš, že na cestě máš řeku.

     • Jirosi
      19:54 22.12.2021

      Torong: Naši sousedé jsou SR, PL, GER -NATO Pak Rakousko, ale to si hraje na neutralitu. Tedy ze kterým sousedem dle vás máme ty vztahy co nemáme navázat? Skelet: Tak znova, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Naši sousedé jsou SR, PL, GER -NATO
      Pak Rakousko, ale to si hraje na neutralitu.
      Tedy ze kterým sousedem dle vás máme ty vztahy co nemáme navázat?

      Skelet: Tak znova, pokud uzavřeme dohodu o bližší pomoci z PL. Co můžeme zítra poslat do PL, aby to odpovídalo tomu, že PL má 3-4x násobek obyvatel?
      Co nám zbude na pomoc SR, a těm dalším, kteří na východ od nás budou také ohroženi?

      Ono jestli se bavíte, že pošleme do PL kontinget o 500 mužích, a to budeme na limitu, tak to je spíše gesto než reálná pomoc. Problém je, že gesto můžeme dělat posláním vojáků do Pobaltí, pokud se bude odehrávat konflikt jako na Ukrajině je potřeba poslat jednotky, a ty logisticky zajistit.

      Podepisování dohod nad rámec NATO (neplníme ani ten) má opravdu význam, jen v případě, že máme schopnosti je naplnit. Jinak jsou to jen cáry papíru, a je jedno z kolika státy je podepíšeme.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:11 22.12.2021

      Jirosi ono i to gesto je důležité, víš? Nebo ono se už na polské hranici válčí, že tam musíme vyslat tisíce vojáků? Asi ne. Intenzivnější spolupráce jsou například i intenzivnější ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi ono i to gesto je důležité, víš? Nebo ono se už na polské hranici válčí, že tam musíme vyslat tisíce vojáků? Asi ne. Intenzivnější spolupráce jsou například i intenzivnější společná vojenská cvičení, hlubší zpravodajská výměna apod.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:04 22.12.2021

      Skelet: Znovu, básníte o něčem co se děje v rámci NATO, EU, a jiných mezinárodní organizací. Přitom CR nemá co jiného nabídnout, co by už nenabízela. Pokud bude PL napadeno, pak ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Znovu, básníte o něčem co se děje v rámci NATO, EU, a jiných mezinárodní organizací.
      Přitom CR nemá co jiného nabídnout, co by už nenabízela.

      Pokud bude PL napadeno, pak očekává právě ty vojáky na základě už jen k dnešku platných dohod. Stejně jako vojenskou operaci očekávalo CSR před Mnichovem. Ve chvíli kdy ji spojenci odřekli, to ztratilo smysl klást odpor.
      Cvičení jsou super, ale děláte je právě pro tu spolupráci těch tisíců vojáků v boji.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:11 22.12.2021

      Jirosi o nějakých jednotkách "mimo NATO" zde hovoříš jenom ty. Já mluvím o intenzivnější spolupráci.

      Jirosi o nějakých jednotkách "mimo NATO" zde hovoříš jenom ty. Já mluvím o intenzivnější spolupráci.

     • skelet
      22:14 22.12.2021

      přijde mi, že přemýšlíš v mantinelech "chtějí po mě tohle, tak mám splněno".

      přijde mi, že přemýšlíš v mantinelech "chtějí po mě tohle, tak mám splněno".

     • Jirosi
      23:11 22.12.2021

      Skelet: Mě zase přijde, že si plánujete vzdušné zámky. Nepřítel dobře ví čím disponujeme. My jsme si, ale ani tyhle úkoly ještě nesplnily! Až si je splníme (cca 10.letý horizont), ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Mě zase přijde, že si plánujete vzdušné zámky. Nepřítel dobře ví čím disponujeme.

      My jsme si, ale ani tyhle úkoly ještě nesplnily! Až si je splníme (cca 10.letý horizont), má smysl řešit jaké další cíle si stanovit. Rusové opravdu těch 10.let než ty schopnosti získáme čekat nebudou.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:24 23.12.2021

      Víš Jirosi, ty jsi živoucí důkaz rozdílu mezi Čechy a Poláky. Poláci v záři 1939 hrdě ikdyž marně bojovali i proti přesile a ta hrdost jim zůstala. Češi v roce 1938 (většinově, ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš Jirosi, ty jsi živoucí důkaz rozdílu mezi Čechy a Poláky. Poláci v záři 1939 hrdě ikdyž marně bojovali i proti přesile a ta hrdost jim zůstala. Češi v roce 1938 (většinově, nikoli všichni samozřejmě) ohnuli hřbet a vzdali se. A ten ohnutý hřbet a poraženectví jim už zůstalo. Vždyť i ti bosí Habešané bojovali!Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:22 23.12.2021

      Jirosi tak nějak uvažuju jaký jsi. Duší lokaj, slouha.. to je to co je k tobě nejmírnější.

      Jirosi tak nějak uvažuju jaký jsi. Duší lokaj, slouha.. to je to co je k tobě nejmírnější.

   • Torong
    16:49 22.12.2021

    Protože to, že jsme v NATO není žádná jistota, že se zas nás "velké" státy NATO postaví. Vytváření obranných dohod v rámci středoevropských států není podsekávání NATO, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Protože to, že jsme v NATO není žádná jistota, že se zas nás "velké" státy NATO postaví. Vytváření obranných dohod v rámci středoevropských států není podsekávání NATO, ale nadstavba. Nebo je snad NORDEFCO podsekáváním NATO, když Norsko a Dánsko jsou členy NATO? Jen bych změnil ty země. V4 je nesmysl. Daleko lepší formát je Trojmoří. Jen asi bez Rakouska (žije ve svém světě naivní neutrality) a Maďarska (Orbán až moc koketuje s Ruskem).Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:00 22.12.2021

     Znovu, čím přispějeme my, nebo SR? Opět polní nemocnicí, nebo chemiky? Přitom u představy V4 tvoříme 50% členů dalších 25% Kolaborující Maďarsko. V Trojmoří má trošku lepší poměry ...Zobrazit celý příspěvek

     Znovu, čím přispějeme my, nebo SR? Opět polní nemocnicí, nebo chemiky?
     Přitom u představy V4 tvoříme 50% členů dalších 25% Kolaborující Maďarsko.
     V Trojmoří má trošku lepší poměry větším počtem států, ale výsledná kapacita je opět mizerná. Opět je tam jediná větší síla, to je PL armáda. Ta, ale bude sama potřebovat pomoc, ne tříštit síly na pomoc Rumunsku. Na tohle se stačí podívat od mapy, a podívat se na počty jednotek daných států.

     NORDEFCO není v hlavním směru útoku, proto má smysl.
     My, ale jsme ve střední Evropě na hlavní ose.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:43 22.12.2021

      Aha, tak protože jsme na hlavní trase útoku, tak nebudeme dělat nic a budeme čekat jestli budeme velmocem stát za to, aby za nás bojovaly. To dává logiku. Znovu opakuji. Užší ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha, tak protože jsme na hlavní trase útoku, tak nebudeme dělat nic a budeme čekat jestli budeme velmocem stát za to, aby za nás bojovaly. To dává logiku. Znovu opakuji. Užší vojenská spolupráce některých zemí NATO není nějaké podsekávání NATO. naopak je to žádoucí. Tak jako Skandinávci spolupracují na svém úseku, my musíme zase na svém. Mimo jiné tím dáme najevo, že se bránit chceme, a že to uděláme i bez zapojení ostatních členů. Ztíží to možnost odmítnout pomoc a naopak zvýší naše šance pokud dojde na nejhorší a velké státy nás hodí přes palubu. Pokud spoléháš na to, že když budeš Německu "lízat koule" a ostentativně odmítat spolupráci v rámci východní Evropy, tak nás bude Německo brát jako sobě rovného, tak se šeredně pleteš.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:59 22.12.2021

      Torongu: Tak znova, dělat něco musíme. Ale neplníme ani svoje závazky NATO. Co je náš úsek? Kolik lidí a techniky může zítra vyčlenit ACR na jeho obranu (+munice a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu: Tak znova, dělat něco musíme. Ale neplníme ani svoje závazky NATO.
      Co je náš úsek? Kolik lidí a techniky může zítra vyčlenit ACR na jeho obranu (+munice a jejich logistické zázemí)

      Vy tu stále vytváříte hypotetické věci, já píšu o tom co chce schopni plnit zítra. A toho mnoho není. Äno, stav je k pláči. Ale nemá cenu si nalhávat, že ten stav, není takový jaký je.

      Já, jsem za vyzbrojení ACR na úrovni plnění závazků v NATO, ale i to bude trvat roky (BVP, tanky, děla). Zítra za rok je stav takový jaký je.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:51 22.12.2021

      v silách velmi rychlé reakce je tisíc vojáků ˇAČR.

      v silách velmi rychlé reakce je tisíc vojáků ˇAČR.

     • Jirosi
      23:16 22.12.2021

      Skelet: Opravdu si dovedete představit jednání NATO, kam přijede Zeman na vozíčku, a pronese plamenný projev na podporu Ukrajiny/PL/Pobaltí. S tím, že CR je ochotna tam poslat ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Opravdu si dovedete představit jednání NATO, kam přijede Zeman na vozíčku, a pronese plamenný projev na podporu Ukrajiny/PL/Pobaltí. S tím, že CR je ochotna tam poslat všechny svoje vojáky vyčleněné k rychlé reakci, tedy všech 1000 mužů?

      Pak čekáte, že nás někdo bude brát vážně?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:26 23.12.2021

      Jistě Jirosi. Samozřejmě že jsi proti, protože by to bylo bez dovolení Němců. O nic jiného nejde.

      Jistě Jirosi. Samozřejmě že jsi proti, protože by to bylo bez dovolení Němců. O nic jiného nejde.

     • skelet
      13:24 23.12.2021

      Jirosi nikdo nás nebere vážně kvůli lidem jako jsi ty. Ty nejenže předem kapituluješ, ale ty dopředu stáhneš kalhoty, otočíš se zády k nepříteli, předkloníš se a podáš mu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi nikdo nás nebere vážně kvůli lidem jako jsi ty. Ty nejenže předem kapituluješ, ale ty dopředu stáhneš kalhoty, otočíš se zády k nepříteli, předkloníš se a podáš mu lubrikační gel.. to snad není možný.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:15 22.12.2021

   1/ Vyradiť Dany a RM-70, v podstate ich darovať súkromnej firme aby vám ich predali späť... Ako by povedal Horst Fuchts ,,A to sa oplatí" 2/ Neviem prečo máš takú obsesiu s tými ...Zobrazit celý příspěvek

   1/ Vyradiť Dany a RM-70, v podstate ich darovať súkromnej firme aby vám ich predali späť... Ako by povedal Horst Fuchts ,,A to sa oplatí"

   2/ Neviem prečo máš takú obsesiu s tými F-35. Proti Rusku by to bolo len zbytočné mrhanie zdrojmi. Za 2 dni by ich ruské letectvo zlikvidovalo (aj keď by ich to iste zabolelo). Oveľa efektívnejšie je investovať prostriedky do pozemnej výzbroje (BVP a tanky) ktoré by nepriateľovi spôsobili oveľa väčšie straty. Po leteckej kampani totiž musí prísť pozemná invázia a tam vidím oveľa lepšie šance ako sa brániť proti vzdušnej prevaheSkrýt celý příspěvek

   • skelet
    16:28 22.12.2021

    pozemní technika bez vzdušného krytí? Co mi to jen připomíná.. Ardény?

    pozemní technika bez vzdušného krytí? Co mi to jen připomíná.. Ardény?

    • Miroslav
     16:36 22.12.2021

     Čo chceš kryť so 40 stíhačkami? Polovica by skončila ešte na zemi a s tou druhou polovicou by si poradili veľmi rýchlo. Zbytočne vyhodené peniaze. Za cenu 40 F-35 máš 500 ...Zobrazit celý příspěvek

     Čo chceš kryť so 40 stíhačkami? Polovica by skončila ešte na zemi a s tou druhou polovicou by si poradili veľmi rýchlo. Zbytočne vyhodené peniaze. Za cenu 40 F-35 máš 500 špičkových BVP ktoré by rozhodne dokázali viacSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:59 22.12.2021

      a co chceš dělat s pozemní technikou bez krytí? mrhání penězi.

      a co chceš dělat s pozemní technikou bez krytí? mrhání penězi.

     • Jura99
      17:14 22.12.2021

      kolik myslíš, že má mužik použitelných stíhaček ? Nechce se mi to hledat, ale budou to nízké stovky.

      kolik myslíš, že má mužik použitelných stíhaček ? Nechce se mi to hledat, ale budou to nízké stovky.

     • Ondra Mrklas
      17:32 22.12.2021

      I kdyby jsme přišli o 40 F-35A za 2 dny nebo až týden. Pořád by ty letadla mohli vzít až 200 jiných a méně účinných MiGů-29 a Su-27. To by byla reálně 1/5 RuAF, což by jim značně ...Zobrazit celý příspěvek

      I kdyby jsme přišli o 40 F-35A za 2 dny nebo až týden. Pořád by ty letadla mohli vzít až 200 jiných a méně účinných MiGů-29 a Su-27. To by byla reálně 1/5 RuAF, což by jim značně zhoršilo možnost vzdušných operací.
      Na místo toho by 500 nejnovějších BVP nic nezměnilo, jen by Rusové bombardovali pozemní armádu o pár dní až týdnů déle. Když už investovat do něčeho na zemi, pak do moderní PVO. Sice by bezpochyby nakonec zničena, alespoň by ale omezila aktivitu RuAF, což BVP na rozdíl od PVO a stíhačů nezvládneSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:04 22.12.2021

      Ondra Mrklas: 40 F-35 se v rozpočtu CR = mizerné nálety/stav letadel. Prostě peníze polkne akvizice na zbytek nebude.

      Ondra Mrklas: 40 F-35 se v rozpočtu CR = mizerné nálety/stav letadel. Prostě peníze polkne akvizice na zbytek nebude.

   • Jura99
    17:13 22.12.2021

    na principiální věci, jako kdo komu co proč a kdy za kolik prodal, není doba ani čas. Klidně ať CSG ty Dany, RM70 a BVP, které se jí válí na dvoře, zrepasují a osadí digitální ...Zobrazit celý příspěvek

    na principiální věci, jako kdo komu co proč a kdy za kolik prodal, není doba ani čas. Klidně ať CSG ty Dany, RM70 a BVP, které se jí válí na dvoře, zrepasují a osadí digitální technikou a prodají AČR. Rusko také nemá nic moc modernějšího.
    Stroji F-35A se mužik kvalitativně nepřibližuje ani vzdáleně. Tam není co řešit, musel by je zničit na zemi (což se nedá vyloučit)Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    10:04 23.12.2021

    BVP a tanky sú taktiež spotrebný materiál, ktorý sa vyrába roky a rýchlo sa zničí. V boji s niekým ako Rusko by záležalo len na tom, kto ich vie vyrábať rýchlejšie. Ak sa chce ...Zobrazit celý příspěvek

    BVP a tanky sú taktiež spotrebný materiál, ktorý sa vyrába roky a rýchlo sa zničí. V boji s niekým ako Rusko by záležalo len na tom, kto ich vie vyrábať rýchlejšie. Ak sa chce Europa reálne brániť Rusku musí sa spoľahnúť na to, čo vie vyrobiť relatívne rýchlo. A to sú hlavne raketomety s podporou malých dronov na prieskum, PTRS a PVO rakety, systémy REB, LOV. Stíhačky sú vhodné na bombardovanie z diaľky , vo vzdušných súbojoch by boli zničené pomerne rýchlo.Skrýt celý příspěvek

    • Badysak
     02:26 24.12.2021

     Vzhledem k tomu jak probíhá seriová výroba Armat a SU57 se o množství vyrobené západní techniky nebojím. Daleko větší víznam než počet bude to, že naše termály rozliší nepřítele o ...Zobrazit celý příspěvek

     Vzhledem k tomu jak probíhá seriová výroba Armat a SU57 se o množství vyrobené západní techniky nebojím. Daleko větší víznam než počet bude to, že naše termály rozliší nepřítele o x kilometru dříve a tedy započne palbu dříve. Tankový biatlon Jasně ukazuje přesnost ruské palby na 2 kilometry natož pak na x kilometrů.Skrýt celý příspěvek

 • Clibanarius
  14:40 22.12.2021

  Zatím to vypadá tak, že USA se najednou chtějí s Ruskem na "nečem" dohodnout a dojednat klasický podpultový výměnný obchod. Nikdo jiný do toho nebude kafrat maximálně Německu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Zatím to vypadá tak, že USA se najednou chtějí s Ruskem na "nečem" dohodnout a dojednat klasický podpultový výměnný obchod. Nikdo jiný do toho nebude kafrat maximálně Německu a Francii bude umožněno se vyjádřit. Dokonce i Stoltenberg kompletně otočil na základě nových instrukcí a už prosazuje urychlené jednání začátkem nového roku. Na čem se ale chce dohodnout a o čem vůbec jednat když zároveň opakuje, že Ukrajina má právo se sama rozhodnout? Bohužel dle supervelmocenské logiky kterou respektují i USA prostě nemá a prohlášení že ano je jen krycí mlha pro veřejnost aby západ a USA neztratil tvář protože toho naslibovali Ukrajině až moc. Další otázkou je jestli se Rusko skutečně chce dohodnout, protože Putin už předevčírem avizoval, že USA se beztak nedá věřit, protože vypovídají pro ně nevyhovující smlouvy (PRO, Open Sky...) jak se jim líbí takže na co uzavírat dohody ptal se řečnicky ....podle této rétoriky by skutečně dávalo smysl obsadit Ukrajinu nebo její část. V tom Rusové ostatně mají na co navazovat, protože i obsazení Pobaltí a Polska bylo prezentováno a dosud je jako obranný tah před válkou s Německem. A Ukrajisnký vedení se fakt nechová moc rozumně když ještě přitápí pod kotlem a dnes Zelensky požaduje závazný plán přijetí Ukrajiny do NATO, vrácení Krymu atdSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:49 22.12.2021

   Bylo by dobré jednou vidět, co vše se odehrává v zákulisí a jaké argumenty se ve skutečnosti používají, než jen obecně takováto informační kampaň pro obecenstva na obou stranách ...Zobrazit celý příspěvek

   Bylo by dobré jednou vidět, co vše se odehrává v zákulisí a jaké argumenty se ve skutečnosti používají, než jen obecně takováto informační kampaň pro obecenstva na obou stranách barikády. Ukrajiná má tu smůlu, že jde také z větší části o mafianský stát, jako je Rusko, tak že se jim nikdy nepodařilo včas splnit své závazky, dávno už mohli být v EU nebo NATO, tak jako pobaltí.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    10:15 23.12.2021

    Náš politik Kukan to rozbalil takto - keď noviny napíšu "diplomati zotrvali v priateľskej diskusii", znamená to že sa hádali . Keď napíšu "zotrvali vo vecnej diskusii" znamená ...Zobrazit celý příspěvek

    Náš politik Kukan to rozbalil takto - keď noviny napíšu "diplomati zotrvali v priateľskej diskusii", znamená to že sa hádali . Keď napíšu "zotrvali vo vecnej diskusii" znamená to, že sa hádali ako psi.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:51 22.12.2021

   Zatím to vypadá že se s Ruskem nikdo na ničem dohodnou nechce.

   Zatím to vypadá že se s Ruskem nikdo na ničem dohodnou nechce.

  • ruleta
   14:52 22.12.2021

   RF se chce samozrejme dohodnout proto verejne publikuje nesmyslne pozadavky a smlouvy, ktere musi odmitnout kazdy normalne smyslejici clovek. A o to jde - nakupim nesmyslne ...Zobrazit celý příspěvek

   RF se chce samozrejme dohodnout proto verejne publikuje nesmyslne pozadavky a smlouvy, ktere musi odmitnout kazdy normalne smyslejici clovek. A o to jde - nakupim nesmyslne pozadavky o kterych vim, ze nikdo/nikdo nesplni, tak abych se mohl dohodnout na necem "dohodnutelnejsim" a mel jsem pro vnitrni/vnejsi PR vetu "hle jsme ochotni dohode, jsme racionalni, tady je kompromis".

   Obsazení Pobaltí a Polska nebylo prezentováno jako obrana před nacistickým Neměckem - tento narativ se objevil až po napadení SSSR.

   A Ukrajina samozřejmě bojuje o přežití - Biden blokuje dodání zbraní a Německo též.

   https://www.nbcnews.com/politi... Skrýt celý příspěvek

   • Clibanarius
    15:07 22.12.2021

    Jo to dává smysl ale ne v této hře která je postavena na Ukrajina v NATO: ANO-NE. Rusové už deklarovali že Ukrajina v NATO, cizí jednotky a základy je pro ně nepřijatelná - prostě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo to dává smysl ale ne v této hře která je postavena na Ukrajina v NATO: ANO-NE. Rusové už deklarovali že Ukrajina v NATO, cizí jednotky a základy je pro ně nepřijatelná - prostě červená linie. Tak jaký kompromis je tedy možný? Ukrajina do NATO NE a východní Evropa (ČR, Polsko, Maďarsko, Slovensko) napevno ve sféře západu (v podstatě potvrzení statusu quo).
    Je tohle tvůj kompromis?Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:16 22.12.2021

     Právě všechny ty ostatní požadavky. O těch bude Rusko strašně vyjednávat, ale nakonec je bude ochotno obětovat. Ale každý za něco. Normální smlouvání.

     Právě všechny ty ostatní požadavky. O těch bude Rusko strašně vyjednávat, ale nakonec je bude ochotno obětovat. Ale každý za něco. Normální smlouvání.

    • ruleta
     15:16 22.12.2021

     Já nevím. Třeba obsadí Bělorusko místo Ukrajiny. :D anebo to vezmou šmahem a obsadí Bělorusko a Ukrajinu až k Dněpru. Ale odhaduji, že budou chtít mnohem širší "dohodu" než jenom o ...Zobrazit celý příspěvek

     Já nevím. Třeba obsadí Bělorusko místo Ukrajiny. :D anebo to vezmou šmahem a obsadí Bělorusko a Ukrajinu až k Dněpru. Ale odhaduji, že budou chtít mnohem širší "dohodu" než jenom o jedné zemi (Ukrajina) a proto se obávám, že budou chtít to co jsem psal o paktu Molotov-Riobbentrop vol 2. Furt má RF co nabídnout viz současné/budoucí třecí plochy - Čína a okolí. A USA se může rozhodnout co pro USA je národní zájem a může dát přednost dohodě s RF ohledně třeba té Číny v budoucnosti.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      15:18 22.12.2021

      ohledně třeba té Číny v budoucnosti na úkor nás (ČR).

      ohledně třeba té Číny v budoucnosti na úkor nás (ČR).

     • Clibanarius
      15:31 22.12.2021

      Ano...a toho se bojím. Kam až USA jsou schopni zajít ve zcela racionální touze dostat Rusko na svoji stranu (OK dobře to je moc velká fantasmagorie) tak alespoň do neutrální pozice ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano...a toho se bojím. Kam až USA jsou schopni zajít ve zcela racionální touze dostat Rusko na svoji stranu (OK dobře to je moc velká fantasmagorie) tak alespoň do neutrální pozice vůči Číně.
      Ostatně i poslední zprávy o zamýšleném vykopnutí Ruska ze SWIFT jsou najednou kladena do roviny, že jediný přínos by to mělo pro Čínu, která by zaplnila mezeru svým systémemSkrýt celý příspěvek

     • ruleta
      15:37 22.12.2021

      Myslím, že to vůbec fantasmagorie není. RF není přirozeným spojencem Číny - spíše naopak, je rival a do budoucna (pokles počtu lidí v RF, technologický růst Číny, hlad po ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že to vůbec fantasmagorie není. RF není přirozeným spojencem Číny - spíše naopak, je rival a do budoucna (pokles počtu lidí v RF, technologický růst Číny, hlad po surovinách, teplejší počasí - dostupnost surovin v severních částech RF, expanze Číny do RF je logická, historická atp) se miska vah bude obracet proti RF a Putin je stratég není lokální - bude přemýšlet ve velkém a USA může v rámci svého vidění světa (chceme jako USA zachovat status quo, být první) udělat těžký, ale logický kompromis a obětovat střední evropu. A my se jednou probudíme a budeme mluvit něco o zradě a přitom jsme nikdy nic proti tomu neudělali.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      15:50 22.12.2021

      ruleta: v této souvislosti si myslí, že podkuřování Číně nám vůbec nepomáhá: naopak měli bychom navázat bližší vztahy s Tajwanem. Měli bychom to udělat především proto, že si ...Zobrazit celý příspěvek

      ruleta:

      v této souvislosti si myslí, že podkuřování Číně nám vůbec nepomáhá: naopak měli bychom navázat bližší vztahy s Tajwanem.

      Měli bychom to udělat především proto, že si přejeme ve světě podporovat demokracie a nikoli totalitní státy.
      Ale jako vedlejší efekt by bylo, že USA by měly o důvod více nehodit nás přes palubu.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      17:42 22.12.2021

      Rusko a ČLR jsou rivalové geograficky, nikoliv však geopoliticky. Důvodem je podobná asertivní/agresivní politika, kterou prosazují jak Putin tak Medvídek Pú. Z tohoto důvodu je ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko a ČLR jsou rivalové geograficky, nikoliv však geopoliticky. Důvodem je podobná asertivní/agresivní politika, kterou prosazují jak Putin tak Medvídek Pú. Z tohoto důvodu je pro obě země důležité, aby při otázkách řešených armádou, stály na jedné straně. Když totiž ČLR podpoří vojenské obsazení Ukrajiny Ruskem, nebude pak Rusko kafrat do obsazení Taiwanu ČLR - lidově řečeno, nasralo by si do huby.
      Na rozdíl od tohoto by pak dohoda s USA byla pro Rusko a speciálně pro USA mínus, jelikož by na jedné straně Putinovy zmizel největší nepřítel a ne druhé by Bidena sežrali v USA za živa. Logicky to tedy znamená, že dohoda není bez zboření iluzí pro domácí publikum možná, což může mít paradoxně větší dopad na voliče než omezená válkaSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:07 22.12.2021

      Číně je jedno na jakou stranu expanzi povede, ale 100% směrem který její aktivity bude nejméně omezovat. A tady bude vždy jednoduší invaze na Sibiř, než otevřený střet z USA. Ono ...Zobrazit celý příspěvek

      Číně je jedno na jakou stranu expanzi povede, ale 100% směrem který její aktivity bude nejméně omezovat. A tady bude vždy jednoduší invaze na Sibiř, než otevřený střet z USA. Ono si stačí počkat až Rusko zakolísá.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:05 23.12.2021

     "Rusové už deklarovali že Ukrajina v NATO, cizí jednotky a základy je pro ně nepřijatelná - prostě červená linie." Na to mali myslieť skôr, ako začali okupovať Krym.... Teraz ako ...Zobrazit celý příspěvek

     "Rusové už deklarovali že Ukrajina v NATO, cizí jednotky a základy je pro ně nepřijatelná - prostě červená linie."

     Na to mali myslieť skôr, ako začali okupovať Krym.... Teraz ako vždy plačú nad rozliatym mliekom.... Majú čo chceli....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:37 23.12.2021

      Přitom stačilo, aby se stáhli z Krymu, a Dombasu. Tím by Ukrajinu fakticky opustily všechny cizí jednotky, a zrušili se i cizí základny. Fakticky by tím i pozbyl důvod řešit ...Zobrazit celý příspěvek

      Přitom stačilo, aby se stáhli z Krymu, a Dombasu. Tím by Ukrajinu fakticky opustily všechny cizí jednotky, a zrušili se i cizí základny. Fakticky by tím i pozbyl důvod řešit přistoupení k NATO.

      Ale mám dojem, že Ruské základny, a vojáci na Ukrajině do toho prohlášení asi zahrnuty nejsou :)Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:08 23.12.2021

   "... i obsazení Pobaltí a Polska bylo prezentováno a dosud je jako obranný tah před válkou s Německem." Zriadenie spoločnej hranice, ktorá dovtedy nebola, to má byť "obranný ťah" ...Zobrazit celý příspěvek

   "... i obsazení Pobaltí a Polska bylo prezentováno a dosud je jako obranný tah před válkou s Německem."

   Zriadenie spoločnej hranice, ktorá dovtedy nebola, to má byť "obranný ťah" ZSSR pred vojnou z Nemeckom? To musel byť niekto riadne mimo zmysly....Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  14:18 22.12.2021

  Ti, kteří mají ze všech nejvíc plnou hubu o tom, jak je ten nebo ten fašista, se nakonec sami chovají jako fašisti. Současnou ruskou politiku může obhajovat snad pouze jen totální ...Zobrazit celý příspěvek

  Ti, kteří mají ze všech nejvíc plnou hubu o tom, jak je ten nebo ten fašista, se nakonec sami chovají jako fašisti. Současnou ruskou politiku může obhajovat snad pouze jen totální pomatenec.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  13:55 22.12.2021

  Dneska uz pouziva pouze narativ o tom, jak RF napadla mirumulovne Gruzince, objektivni vysetrovani vsak mluvi o necem zcela ...Zobrazit celý příspěvek

  Dneska uz pouziva pouze narativ o tom, jak RF napadla mirumulovne Gruzince, objektivni vysetrovani vsak mluvi o necem zcela jinem:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  Co by se teda delo, pokud by se situace dnes opakovala a Gruzie by byla v NATO? Normalne se ptam, tak prosim normalni odpovedi.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   14:02 22.12.2021

   Zase hypo priklady "coby kdyby", ale pravdepodobne by k tomu vubec nedoslo - tj. zeby dochazelo ke konzultacim a byl by velky tlak ze strany EU/NATO, aby Gruzie neutocila. A ...Zobrazit celý příspěvek

   Zase hypo priklady "coby kdyby", ale pravdepodobne by k tomu vubec nedoslo - tj. zeby dochazelo ke konzultacim a byl by velky tlak ze strany EU/NATO, aby Gruzie neutocila.

   A hlavne to, ze Gruzie anebo kdokoliv jiny se nekde prihlasi apriori nedava bianko sek, ze do NATO bude vpusten. Ruska Federace si osobnuje pravo o tomto kdo a kde bude vpusten rozhodovat a to jeste stylem viz smlouva nize - odignorujeme celou Evropu vcetne stredi a pobavime se v intenich nasich zkusenosti - pakt Molotov-Ribbentrop vol 2.Skrýt celý příspěvek

   • infi
    14:24 22.12.2021

    No to neni az tak hypo priklad jako s Texasem :-) Naopak cerstve realisticke priklady z minulych let. Ja myslim ze vojensky stret RF-Gruzie, ci UA-RF je velmi pravdepodobny. Proste ...Zobrazit celý příspěvek

    No to neni az tak hypo priklad jako s Texasem :-) Naopak cerstve realisticke priklady z minulych let. Ja myslim ze vojensky stret RF-Gruzie, ci UA-RF je velmi pravdepodobny. Proste si myslim, ze prijeti techto statu by razantne zvysilo riziko stretu NATO vs RF...Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     14:32 22.12.2021

     A není to spíše naopak, že by se razantně snížila pravděpodobnost střetu viz reálný ale extremní příklad KLDR? Každá země v daném spojenectví by než by něco udělala zevrubně ...Zobrazit celý příspěvek

     A není to spíše naopak, že by se razantně snížila pravděpodobnost střetu viz reálný ale extremní příklad KLDR? Každá země v daném spojenectví by než by něco udělala zevrubně konzultovala svoje partnery a každý partner by měl na paměti vznik širšího střetu? a v případě Ukrajiny je to ještě markantnější - ta nezaútočila na nikoho.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:22 22.12.2021

   "Její jednotky loni 7. srpna pronikly na území separatistického regionu Jižní Osetie, následně do konfliktu vstoupilo i Rusko, které vyslalo do regionu svou armádu. A právě proto ...Zobrazit celý příspěvek

   "Její jednotky loni 7. srpna pronikly na území separatistického regionu Jižní Osetie, následně do konfliktu vstoupilo i Rusko, které vyslalo do regionu svou armádu. A právě proto přiznávají experti část viny i Moskvě. Komise navíc tvrdí, že riziko nové konfrontace mezi Gruzií a Ruskem je velké."

   To jako, když kluci z ACR pojedou na Moravu, tak Ruské jednotky mohou vtrhnout do země a vyhlásit samostatnost Moravy s trvalou vojenskou přítomností?
   Stejná paralela je dnes na Ukraině, část území je okupována Ruskem (donbas, Krym). Je přesun Ukrajinských jednotek do těchto území (v rámci hranic svého státu) útokem (na Rusko??), nebo jen vykonáním povinnosti vlády bránit udržení celistvosti státu v mezinárodních hranicích?Skrýt celý příspěvek

   • infi
    14:40 22.12.2021

    Ty priklady z nasich krajin jsou naprosto nevhodne a mimo, my nemame zadne autonomni republiky, ci celky co maji svoje parlamenty, atd. Spise bych to prirovnal, kdyby Srbove ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty priklady z nasich krajin jsou naprosto nevhodne a mimo, my nemame zadne autonomni republiky, ci celky co maji svoje parlamenty, atd. Spise bych to prirovnal, kdyby Srbove prijeli do separastickeho regionu Republika Srpska a odtud vedli utok na Bosnaky. Tak jako tak Gruzinci stret zrejme vyprovokovali a RF tam prilila hodne benzinu do ohne a situaci eskalovali a pak pochopitelne i vyuzili.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:55 22.12.2021

     Jižní Osetie také nebyla autonomní a republika už vůbec ne.

     Jižní Osetie také nebyla autonomní a republika už vůbec ne.

    • Jirosi
     14:56 22.12.2021

     Ten rozdíl když ty celky mají parlament stále podléhající ústavě společného státu má být v čem?

     Ten rozdíl když ty celky mají parlament stále podléhající ústavě společného státu má být v čem?

   • flanker.jirka
    15:15 22.12.2021

    Jirosi Gruzie není žádný jednolitý celek s osazenstvem jednoho národa, ale je jich tam pomalu jako v Jugoslávii. Konflikty pramení s ignorace legitimních požadavků menších národů, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    Gruzie není žádný jednolitý celek s osazenstvem jednoho národa, ale je jich tam pomalu jako v Jugoslávii. Konflikty pramení s ignorace legitimních požadavků menších národů, které tam žijí a své požadavky jasně deklarovali po rozpadu SSSR.
    Zkuste se jet zeptat do Osetie, Abcházie a Adžárie, jak pochodili po rozpadu SSSR s tím, když se zcela demokraticky v souladu s chartou OSN rozhodli vyhlásit nezávislost, uspořádat k tomu i referendum a jak se v tomto případě zachovala Gruzie. Vyřešit to zprvu musely sankce a pozorovatelská mise v Gruzii od roku 1993.
    Neustále tu totiž řešíme křivdy vůči malým národům, ke kterým došlo při rozpadu SSSR.
    Ty národy se mezi sebou nemají rády, tak je asi nejlepší, když mohou existovat v nějaké formě odděleně.

    ... jak by na tom světě bylo dobře, když by se dokázali dohodnout jako my a slováci a neusilovat stále o nějakou nadvládu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:38 22.12.2021

     A jsou dnes samostatné?
     To je totiž ta otázka... Násilným vstupem do nového SSSR (RF) totiž žádný národ svobodu ani samostatnost nezískal.

     A jsou dnes samostatné?
     To je totiž ta otázka... Násilným vstupem do nového SSSR (RF) totiž žádný národ svobodu ani samostatnost nezískal.

    • Ondra Mrklas
     17:48 22.12.2021

     Rusko po postupu proti Čečensku nemůže nikomu vykládat, jak se řeší problémy s autonomií. Tohle totiž dokonale vykresluje, jak se Rusku hodí vykládání autonomie - od nás se nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko po postupu proti Čečensku nemůže nikomu vykládat, jak se řeší problémy s autonomií. Tohle totiž dokonale vykresluje, jak se Rusku hodí vykládání autonomie - od nás se nikdo odtrhnout nemůže, ale přidat se k nám může každý (a když mu v tom bude bráněno, tak mu pomůžeme ;))Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:14 22.12.2021

      Ono to Rusko také nikomu nevykládá. Dělá si co chce.

      Ono to Rusko také nikomu nevykládá. Dělá si co chce.

     • Jirosi
      00:38 23.12.2021

      flanker.jirka: Vykládáte nám to vy za něho.

      flanker.jirka: Vykládáte nám to vy za něho.

  • Jura99
   14:44 22.12.2021

   infi: chce to nečíst pouze titulky, ale vzpomínám si na tu dobu, byla to první agrese Moskvy, kdy měl člověk ještě tendenci tomu nevěřit a nechápat, že by Moskva po rozpadu SSSR ...Zobrazit celý příspěvek

   infi: chce to nečíst pouze titulky, ale vzpomínám si na tu dobu, byla to první agrese Moskvy, kdy měl člověk ještě tendenci tomu nevěřit a nechápat, že by Moskva po rozpadu SSSR zase začala okupovat státy.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:54 22.12.2021

   Předtím jim ovšem ti mírumilovní Rusové obsadili část území. Ukažte mi stát který by si to nechal líbit.

   Předtím jim ovšem ti mírumilovní Rusové obsadili část území. Ukažte mi stát který by si to nechal líbit.

  • TF_HU
   15:40 22.12.2021

   Takové hypo jsou zbytečné. jedna z podmínek přitupující země je, že musí mít vyřešeny všechny spory. Nemůže na jejím území být vojska třetí strany apod. To Gruzie a ani Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

   Takové hypo jsou zbytečné. jedna z podmínek přitupující země je, že musí mít vyřešeny všechny spory. Nemůže na jejím území být vojska třetí strany apod. To Gruzie a ani Ukrajina nesplňuje. Rus to ví, proto ty země vojensky rozkládá...Skrýt celý příspěvek

   • František Krejčíř
    18:37 22.12.2021

    důležité je říci: ne, že to Rusko ví, ale že je Rusko tou zemí, která tam má vojska a tím blokuje jakékoli možnosti těchto států v připojení do NATO, zcela úmyslně. krom tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    důležité je říci: ne, že to Rusko ví, ale že je Rusko tou zemí, která tam má vojska a tím blokuje jakékoli možnosti těchto států v připojení do NATO, zcela úmyslně. krom tedy strategické základny sevastopol byl tohle druhý důvod anexe krymuSkrýt celý příspěvek

 • dusan1
  13:51 22.12.2021

  Treba si pripomenúť fenomenálny úspech ruskej hybridnej vojny - nedôvery k očkovaniu. Veľká snaha o spochybnenie vakcinácie priniesla ruská hybridná operácia najviac v Rusku : ...Zobrazit celý příspěvek

  Treba si pripomenúť fenomenálny úspech ruskej hybridnej vojny - nedôvery k očkovaniu.

  Veľká snaha o spochybnenie vakcinácie priniesla ruská hybridná operácia najviac v Rusku : )

  Momentálne prežíva precitnutie z "lacného zemného plynu z Ruska" celá západná Európa ....

  Putin úspešne šponuje ceny zemného plynu i ostrými vyhláseniami a i politikou Gazpromu, ktorý si nenaplnil vlastné zásobníky v Európe pred zimou.

  Ale tá snaha o "dokopanie Nemecka k NS2" skončí zrejme len ruskou blamážou ....

  A čo sa týka Ukrajiny a Gruzínska .... presne mi to pripomína miestami náladu počas Mníchova v roku 1938... "predsa sa nebudeme naťahovať s Nemeckom o nejaké bezvýznamné Sudety" ....Skrýt celý příspěvek

  • infi
   14:17 22.12.2021

   To co pises o plynu je vylozene lez a propaganda. Gazprom dodal 100% objednaneho mnozstvi a dokonce je i nyni navysuje o dalsich 10-15%. Plyn pres Jamal ted netece ne proto, ze ...Zobrazit celý příspěvek

   To co pises o plynu je vylozene lez a propaganda. Gazprom dodal 100% objednaneho mnozstvi a dokonce je i nyni navysuje o dalsich 10-15%. Plyn pres Jamal ted netece ne proto, ze Putin utahnul kohoutky a kvuli NS2, ale proto ze se nyni provadi reverzni transfer plynu z Nemecka do Polska - protoze Polsko odmita od RF kupovat plyn naprimo, tak jej radsi nejdrive po svem uzemi dopravi do Nemecka, kde se rusky plyn stava demokratickym a pak si jej Polsko vesele kupuje zpet (zcela genialni). A kvuli obracenemu smeru toku plynu v Jamalu ted netece plyn smerem z RF (plynovod neni obousmerny soucasne) prave proto, ze se ceka az se presune plyn z Nemecka do Polska a pote se smer obrati zpet, "spravnym" smerem. A mimochodem to jsou prave dodavky zkapalneneho plynu z USA a Norska ktere jsou nedostatecne a na ktere EU spolehala. A nez me nikdo obvini ze "demokraticky" plyn v Nemecku neni jen z Jamalu, ale treba i z NS1 tak jen dodam, ze je taky rusky, stejne 95% toho co ohriva nase domovy a je uplne jedno jak se sem dostal a kdo vsechno se na tom napakoval.
   Ta pohadka o plynu uz je tak pruhledna, ze ji nemaskuji ani media: https://www.novinky.cz/ekonomi... Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    14:57 22.12.2021

    Ne to není lež. To, že Gazprom nenaplnil zásobníky v Evropě tak, jak to běžně dělal a najednou musí Rusko naplnit své vlastní a nemůže zvýšit objem dodávek, s tím, že dodává ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne to není lež. To, že Gazprom nenaplnil zásobníky v Evropě tak, jak to běžně dělal a najednou musí Rusko naplnit své vlastní a nemůže zvýšit objem dodávek, s tím, že dodává nasmlouvané množství je jen náhoda, že? Faktem ovšem je, že jsme tady v EU oporavdu hloupí, když tak důležitou věc jako jsoiu zásobníky plynu pronajmeme někomu tak nespolehlivému nedůvěryhodnému jako je Rusko...Skrýt celý příspěvek

    • infi
     15:28 22.12.2021

     Ctes to po sobe? Gazprom naplnil to, co po nem EU pozadavala, tecka. Mas nejakou zkusenost s plnenim obchodnich dohod a chapes jak to pravne probiha? Jak je mohl naplnit vice, kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

     Ctes to po sobe? Gazprom naplnil to, co po nem EU pozadavala, tecka. Mas nejakou zkusenost s plnenim obchodnich dohod a chapes jak to pravne probiha? Jak je mohl naplnit vice, kdyz to po nem nechtel? Ty kdyz si objednas rekonstrukci koupelny, tak ti firma udela koupelnu a automaticky k tomu vedle postavi i garaz s fontanou? GazProm dodava Nemecku za fixni ceny, takze z toho, ze plyn stoji v EU X-nasobne vice nema nic extra do kapsy a vydelavaji na tom jenom lokalni spekulanti. Jedine na cem by mohli vydelat jsou ty navysene dodavky, to ale nevim za jake ceny prodavaji..

     Zasobniky plynu nepronajimame GazPromu, ani Rusku, ani Putinovi osobne. Nejsou to dokonce ani statni majetky (vyjma statnich rezerv, ktere jsou minimalni). V evrope jsou majetkem plynarenskych firem.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:07 22.12.2021

      Gazprom má v EU pod kontrolou 8 zásobníků, a je celkem jedno, jestli je vlastní nebo si je pronajímá. Na ceny plynu má obrovský vliv, jestliže Gazprom v minulých letech své ...Zobrazit celý příspěvek

      Gazprom má v EU pod kontrolou 8 zásobníků, a je celkem jedno, jestli je vlastní nebo si je pronajímá.
      Na ceny plynu má obrovský vliv, jestliže Gazprom v minulých letech své zásobníky před zimou naplňoval a letos je nechal prázdné.

      Z toho je vidět, jak trh s plynem Rusku jako dodavateli nedůvěřuje.Skrýt celý příspěvek

     • dusan1
      16:40 22.12.2021

      Lenže nebude vedieť splniť svoje záväzky pri tuhej zime vo februári !!!! A keďže to plynári vedia tak z toho je tá nervozita. Formálne zatiaľ si všetko Gazprom plní .... ale akosi ...Zobrazit celý příspěvek

      Lenže nebude vedieť splniť svoje záväzky pri tuhej zime vo februári !!!!

      A keďže to plynári vedia tak z toho je tá nervozita. Formálne zatiaľ si všetko Gazprom plní .... ale akosi nikoho nenapadlo, že si Rusi nechajú prázdne zásobníky v Európe na koniec zimy, lebo normálne je ich naplniť.

      Je úplne jedno prečo to Rusi robia .... sú nespoľahliví ... BODKA.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:05 22.12.2021

      Ano čtu. A dokonce vím co píšu. Gazprom zásobníky naplňoval každý rok a z nich se pak čerpalo v případě potřeby dodávek nad dlouhodobě zasmluvněné dodávky. EU předpokládala stejný ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano čtu. A dokonce vím co píšu. Gazprom zásobníky naplňoval každý rok a z nich se pak čerpalo v případě potřeby dodávek nad dlouhodobě zasmluvněné dodávky. EU předpokládala stejný průběh i letos. Jenže Gazprom "najednou" a "zničehonic" zásobníky nenaplnil. Tudíž ano, dodává dlouhodobě nasmlouvané množství, ale rezervu, kterou vždy vytvářel, aby bylo z čeho pokrýt dodávky navíc nevytvořil. Takže teď Rusové krčí rameny jakože "my nic, my dodáváme podle smlouvy". Ano, je to naivita EU a je to problém EU. Jenže ta naivita byla dána spoléháním se na slušné obchodní vztahy, které panují mezi civilizovanými zeměmi. Rusko ovšem mezi civilizované země nepatří. Doufám, že EU už tímto "dostalo zprávu".
      Celé to je politika Ruska, která má znamenat "velkým šéfem jsem já a vy budete dělat co vám řeknu jinak bude zle"Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      10:54 23.12.2021

      Torong: Ad Gazprom nenaplnil svoje zásobníky nad rámec zmluvných povinností alias "navita EU spoliehaním na slušné obchodní vztahy". Ja už mám po krk výhovoriek EU na ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Ad Gazprom nenaplnil svoje zásobníky nad rámec zmluvných povinností alias "navita EU spoliehaním na slušné obchodní vztahy".
      Ja už mám po krk výhovoriek EU na všetkých ostatných. EU na niektoré veci roky kašle a potom sa čuduje. Deje sa to aj v iných oblastiach - napríklad vývoz plastového recyklátu do Číny. Akože sme boli v EU zelení ale reálny stav sa ukázal až potom, čo Čína zakázala dovoz recyklátu. A zrazu sa zistilo, že ho niet kam dávať. Aj o tom zákaze povieš, že Čína porušila slušné obchodní vztahy ? To je chyba EU, že si nevytvorila spracovateľské kapacity a spolieha sa , že všetko bude chodiť ďalších 50 rokov po starom.
      Miesto mnohých blbostí, čo EU komisie vymýšľajú by si mali konečne plniť základné domáce úlohy.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     10:41 23.12.2021

     Rusko používa energetiku - hlavne plyn ako zbraň. Bolo by hlúpe keby to nevyužilo. Tým že Nemecko vypína postupne uhoľné a jadrové elektrárne a zároveň nemá dostatok OZE (a takmer ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko používa energetiku - hlavne plyn ako zbraň. Bolo by hlúpe keby to nevyužilo. Tým že Nemecko vypína postupne uhoľné a jadrové elektrárne a zároveň nemá dostatok OZE (a takmer žiadne úložíska batériové či vodíka ) sa stáva závislým na plyne (a na dodávkach zo zahraničia) čím si tú zbraň priložilo k hlave. V prvom rade treba priviesť Nemecko k rozumu. Ak im Putin bude uťahovať matičky na plynových rúrach, budú v problémoch. Bude sa dať na nich spoľahnúť, že pred rusmi časom nevymäknú ?Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    15:28 22.12.2021

    Ceny plynu v Evropě vzrostly proto, že trh nevěří Rusku jako solidnímu partnerovi: kdykoli má trh obavy, že by Rusko mohlo přestat plyn dodávat, jdou ceny plynu nahoru. Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    Ceny plynu v Evropě vzrostly proto, že trh nevěří Rusku jako solidnímu partnerovi: kdykoli má trh obavy, že by Rusko mohlo přestat plyn dodávat, jdou ceny plynu nahoru.

    Rusko nenaplní kapacity v evropských zásobnících, které si pronajalo? Ceny plynu stoupají. Sto tisíc ruských vojáků na ukrajinské hranici? Ceny plynu stoupají ještě výš.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:59 22.12.2021

     Prvně stouply ceny v Asii, složitější proč (Čína politicky odřekla dodávky uhlí s Austrálie) Následně na to, přestal proudit Ruský plyn do Evropy pod heslem dodali jsme vám 100% ...Zobrazit celý příspěvek

     Prvně stouply ceny v Asii, složitější proč (Čína politicky odřekla dodávky uhlí s Austrálie)
     Následně na to, přestal proudit Ruský plyn do Evropy pod heslem dodali jsme vám 100% požadovaného objemu, to byl přelom září/říjen.

     Je prosinec, a opět nám už dodali těch samých 100% jako na přelomu září/října :)))Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:54 22.12.2021

    ínfi :To neznělo vtipně ani v září, dnes je prosince... Dle vás Gazpron dodal 100% objednaného množství už někdy v září, proto vyletěli ceny v říjnu.. Jak píše Torong... Je fakt ...Zobrazit celý příspěvek

    ínfi :To neznělo vtipně ani v září, dnes je prosince... Dle vás Gazpron dodal 100% objednaného množství už někdy v září, proto vyletěli ceny v říjnu..

    Jak píše Torong... Je fakt zvláštní, že z jedné strany nemají co dodávat, z druhé lákají na dlouhodobé smlouvy co budou plnit už od "zítra". Kde ten plyn na to zítra berou...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   14:40 22.12.2021

   dusan1: vítězíš v umělých bitvách. Každá země, která nezvládá kvalitně komunikovat očkování, svádí vinu na zahraniční diverzanty. Předpokládám, že v Rusku plácají, že za nízkou ...Zobrazit celý příspěvek

   dusan1: vítězíš v umělých bitvách. Každá země, která nezvládá kvalitně komunikovat očkování, svádí vinu na zahraniční diverzanty. Předpokládám, že v Rusku plácají, že za nízkou proočkovanost můžou americké dezinformace. Máš po světě země, kde je afinita k očkování výrazně vyšší, a kde ostudně nízká. Svádět neschopnost na cizí propagandu je laciné.

   Energetická krize nesouvisí s laciným plynem z Ruska (on je překvapivě pořád nejlacinější), ale s nesmyslnou politikou Velké Británie a zemí EU. Němce fakt nikdo nenutil, aby začali odstavovat jaderné elektrárny. Ani Brity k útlumu těžby plynu a likvidaci zásobníků v Severním moři. Rusko nemůže za to, že producenti z USA a Kataru vozí veškerý LNG do Asie, kde je enormní poptávka a za ceny úplně závratné. Gazprom dodává, co bylo nasmlouváno + 15% nahoru. Jamalem nic neteče, protože idioti, kteří roky tlačí na liberalizaci trhu, odstoupení od bilaterálních, dlouhodobých smluv, najednou brečí, že je plyn za spotovou cenu drahý, tak nenakupují. Gazprom Jamalem posílá jen extra nasmlouvané množství a přepravní kapacitu nakupuje v aukci.

   NS2 je dokončený, naplněný. K tranzitu chybí razítka, že vlastnická struktura odpovídá blbě a narychlo schvalované evropské energetické směrnici o liberalizaci trhu, která stanoví pravidla pro vztahy mezi vlastníky sítě, producenty a distributory.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:01 22.12.2021

    To, že jsou tedy proruské weby plné hoaxů o očkování je podle vás čistě náhoda?
    Přitom toho zázračného sputníku vyhazovali v SR skoro to co objednali.

    To, že jsou tedy proruské weby plné hoaxů o očkování je podle vás čistě náhoda?
    Přitom toho zázračného sputníku vyhazovali v SR skoro to co objednali.

  • Jan Padesátýpátý
   15:34 22.12.2021

   Četl jsem článek o tom, jak nějaká ruská epidemioložka publikuje protivakcinační články na západních proruských webech. :D Bohužel, Rusové si všimli že doma píše úplně jinak, a na ...Zobrazit celý příspěvek

   Četl jsem článek o tom, jak nějaká ruská epidemioložka publikuje protivakcinační články na západních proruských webech.
   :D Bohužel, Rusové si všimli že doma píše úplně jinak, a na sociálních sítích to komentují "u nás musí lhát, ale v zahraničí mluví pravdu".Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  13:01 22.12.2021

  https://mid.ru/ru/detail-mater... The Russian Federation and all the Parties that were member States of the North Atlantic Treaty Organization as of 27 May ...Zobrazit celý příspěvek

  https://mid.ru/ru/detail-mater...

  The Russian Federation and all the Parties that were member States of the North Atlantic Treaty Organization as of 27 May 1997, respectively, shall not deploy military forces and weaponry on the territory of any of the other States in Europe in addition to the forces stationed on that territory as of 27 May 1997.

  All member States of the North Atlantic Treaty Organization commit themselves to refrain from any further enlargement of NATO, including the accession of Ukraine as well as other States.

  The Parties that are member States of the North Atlantic Treaty Organization shall not conduct any military activity on the territory of Ukraine as well as other States in the Eastern Europe, in the South Caucasus and in Central Asia.

  In order to exclude incidents the Russian Federation and the Parties that are member States of the North Atlantic Treaty Organization shall not conduct military exercises or other military activities above the brigade level in a zone of agreed width and configuration on each side of the border line of the Russian Federation and the states in a military alliance with it, as well as Parties that are member States of the North Atlantic Treaty Organization.

  :DSkrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   15:37 22.12.2021

   :) První odstavec znamená, že Rusko vyklidí všechna území okupovaná po roce 1997? Asi ne, řekl bych, že je to míněno tak, že tím, že Rusko stihlo své síly "deploy" k datu podpisu ...Zobrazit celý příspěvek

   :) První odstavec znamená, že Rusko vyklidí všechna území okupovaná po roce 1997?

   Asi ne, řekl bych, že je to míněno tak, že tím, že Rusko stihlo své síly "deploy" k datu podpisu předkládané smlouvy, už je tam může ponechat.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   15:52 22.12.2021

   Nikdo normální a soudný na tohle nepřistoupí. Putin s tím počítá.

   Nikdo normální a soudný na tohle nepřistoupí. Putin s tím počítá.

   • flanker.jirka
    18:15 22.12.2021

    Zřejmě dopředu počítá s tím, že se z toho seznamu bude při vyjednávání šrktat.

    Zřejmě dopředu počítá s tím, že se z toho seznamu bude při vyjednávání šrktat.

    • Scotty
     18:24 22.12.2021

     Spíš se počítá s tím že to bude odmítnuto a Rusové získají argument proč napadnout Ukrajinu.

     Spíš se počítá s tím že to bude odmítnuto a Rusové získají argument proč napadnout Ukrajinu.

 • liberal shark
  12:48 22.12.2021

  Vedení NATO by mělo podmínit jednání s Ruskem okamžitým vyklizením okupovaných území v Podněstří, Abcházii, Jižní Osetii, na Donbase a na Krymu. Plus demilitarizací exklávy ...Zobrazit celý příspěvek

  Vedení NATO by mělo podmínit jednání s Ruskem okamžitým vyklizením okupovaných území v Podněstří, Abcházii, Jižní Osetii, na Donbase a na Krymu. Plus demilitarizací exklávy Královce. Teprve potom se lze bavit o nějakých bezpečnostních zárukách v Evropě.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:52 22.12.2021

   Mimochodem, proč by se mělo případné rozmístění jednotek NATO na Ukrajině posuzovat jinou optikou, než rozmístění jednotek RF v Bělorusku ?

   Mimochodem, proč by se mělo případné rozmístění jednotek NATO na Ukrajině posuzovat jinou optikou, než rozmístění jednotek RF v Bělorusku ?

   • Clibanarius
    15:10 22.12.2021

    Podle zdravého selského rozumu je to totožné souhlasím. V logice (super)velmocí nikoliv.

    Podle zdravého selského rozumu je to totožné souhlasím. V logice (super)velmocí nikoliv.

    • Jan Padesátýpátý
     16:11 22.12.2021

     v logice (lokální velmoci) Ruska, prosím
     ale není důvod proč by na tuto "logiku" měla přistoupit supervelmoc USA

     v logice (lokální velmoci) Ruska, prosím
     ale není důvod proč by na tuto "logiku" měla přistoupit supervelmoc USA

     • Clibanarius
      16:27 22.12.2021

      Oni ti USA dají lekci z reálvelmocenské politiky až se budeš divit Honzo

      Oni ti USA dají lekci z reálvelmocenské politiky až se budeš divit Honzo

   • Ondra Mrklas
    17:59 22.12.2021

    Technicky vzato Rusko se pořád může odkazovat na CSTO, o čem se u nás moc nemluví, ale je to podstatě Ruské NATO. Ale vojenské přivlastnění Běloruska Ruskem už je pak srovnatelné ...Zobrazit celý příspěvek

    Technicky vzato Rusko se pořád může odkazovat na CSTO, o čem se u nás moc nemluví, ale je to podstatě Ruské NATO. Ale vojenské přivlastnění Běloruska Ruskem už je pak srovnatelné na úrovni rozmístění NATO na Ukrajině. Lepší by tedy bylo proč NATO nemůže rozmístit jednotky v např. Polsku nebo Pobaltí, když Rusko v Bělorusku anoSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:59 22.12.2021

   Prečo by to Rusko robilo? Rusko je polodiktátorská republika ktorá nutne potrebuje pre svoje ďalšie fungovanie vonkajšieho a vnútorného nepriateľa. Vonkajší je jasný a vnútorný sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Prečo by to Rusko robilo? Rusko je polodiktátorská republika ktorá nutne potrebuje pre svoje ďalšie fungovanie vonkajšieho a vnútorného nepriateľa. Vonkajší je jasný a vnútorný sa dá vždy nájsť.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    13:19 22.12.2021

    Oni chtějí něco od NATO, tak proč to nepodmínit splnění požadavků podobného kalibru ? Beztoho se jedná jen o bitvu v informační válce.

    Oni chtějí něco od NATO, tak proč to nepodmínit splnění požadavků podobného kalibru ? Beztoho se jedná jen o bitvu v informační válce.

    • Miroslav
     13:30 22.12.2021

     1/ Rusko je v defenzíve. Nemá čo ponúknuť NATO. A teda nepredkladám, že by Rusko ponúklo vrátenie Krymu výmenou za ponechanie Ukrajiny mimo NATO 2/ Rusko je nespoľahlivý partner 3/ ...Zobrazit celý příspěvek

     1/ Rusko je v defenzíve. Nemá čo ponúknuť NATO. A teda nepredkladám, že by Rusko ponúklo vrátenie Krymu výmenou za ponechanie Ukrajiny mimo NATO
     2/ Rusko je nespoľahlivý partner
     3/ Rusko nestojí o riešenieSkrýt celý příspěvek

     • František Krejčíř
      18:47 22.12.2021

      vrácení Krymu? spadl jsi z višně XD dokud bude Putin dýchat, Krym v žádněm připadě nebude měnit vlastníka, DYT JE TAM zakladna!!!

      vrácení Krymu? spadl jsi z višně XD dokud bude Putin dýchat, Krym v žádněm připadě nebude měnit vlastníka, DYT JE TAM zakladna!!!

   • Jirosi
    13:43 22.12.2021

    "vnútorný" Zrovna sedí v pracovním táboře :)

    "vnútorný" Zrovna sedí v pracovním táboře :)

  • Jan Grohmann
   13:02 22.12.2021

   Aby něco mohlo NATO podmiňovat, muselo by mít vojenské schopnosti, které nemá. Od roku 2014 se neudělalo nic. Kde je protiraketová PVO, kde je vojsková PVO, kde jsou zbraně ...Zobrazit celý příspěvek

   Aby něco mohlo NATO podmiňovat, muselo by mít vojenské schopnosti, které nemá. Od roku 2014 se neudělalo nic. Kde je protiraketová PVO, kde je vojsková PVO, kde jsou zbraně dlouhého dosahu a masová mnoha-divizní cvičení?
   Není divu, že si Rusové věří - mají proč.
   Vydávají se stovky miliard euro na ..... (raději to slovo nenapíšu) typu zelený úděl a elektromobily, místo toho, abychom si uvědomili jednu věc - historie se opakuje a opět se na nás valí hordy z Asie. Je to pořád dokola.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    13:17 22.12.2021

    Pořád nám zbývají jaderné zbraně a propaganda :-).

    Pořád nám zbývají jaderné zbraně a propaganda :-).

    • Torong
     14:59 22.12.2021

     Tak zrovna v té propagandě EU naprosto tragicky selhává...

     Tak zrovna v té propagandě EU naprosto tragicky selhává...

   • PavolR
    13:32 22.12.2021

    USA mali aké vojenské schopnosti pred vstupom do prvej či druhej svetovej vojny? Dívate sa na reálny pomer síl nesprávnou perspektívou ...

    USA mali aké vojenské schopnosti pred vstupom do prvej či druhej svetovej vojny? Dívate sa na reálny pomer síl nesprávnou perspektívou ...

    • pjaro77
     11:03 23.12.2021

     USA boli niekedy energeticky závislé od Ruska ? A to ešte EU prostredníctvom stupídnej nemeckej politiky závislosť ešte zväčšuje. Uvedom si, že základná vec bezpečnosti štátov sú ...Zobrazit celý příspěvek

     USA boli niekedy energeticky závislé od Ruska ? A to ešte EU prostredníctvom stupídnej nemeckej politiky závislosť ešte zväčšuje. Uvedom si, že základná vec bezpečnosti štátov sú energetika a suroviny až potom zbrane.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:51 22.12.2021

    Ano, vyjednávají o tom jak se odříznout dlouhodobě od zdrojů z Ruska. Což, je podstatně větší ohrožení samostatnosti, než zavedení vámi zmíněných technologií. Jenže, to nemůže ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, vyjednávají o tom jak se odříznout dlouhodobě od zdrojů z Ruska.

    Což, je podstatně větší ohrožení samostatnosti, než zavedení vámi zmíněných technologií. Jenže, to nemůže Putin přiznat, proto ten odklon z pět k klasickému válčení. Protože, pokud by to přiznal, pak by vlastně přiznal, že za celou svou vládu vedl zemí od 10k5.

    Ony současné ceny ¨Plynu jsou pro budoucí Rusko pohroma srovnatelná z WW2. Lidé se začnou od plynu odklánět, a zpět už se nikdy nevrátí.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:56 22.12.2021

    " historie se opakuje a opět se na nás valí hordy z Asie" Jestli se to nepodaří vyřešit diplomaticky v nějakém formátu "win-win" pro všechny zapojené strany, tak se Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    " historie se opakuje a opět se na nás valí hordy z Asie"
    Jestli se to nepodaří vyřešit diplomaticky v nějakém formátu "win-win" pro všechny zapojené strany, tak se Rusko odstřihne, buď samo, nebo na základně sankcí od Evropy a přiblíží se Číně a pak bude opravdu vymalováno. Tam čeká více než miliarda lidí, která potřebuje zdroje pro svou existenci stále dovážet a s klimatickými výkyvy od zvyklého normálu tyto potřeby ještě porostou.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     14:15 22.12.2021

     No ono to nemuze byt nikdy win-win, protoze to by muselo byt win-win-win(zapadni evropa)-win(stredni evropa)-win(vychodni evropa) a to z principu nepujde, protoze tohle je zjevne ...Zobrazit celý příspěvek

     No ono to nemuze byt nikdy win-win, protoze to by muselo byt win-win-win(zapadni evropa)-win(stredni evropa)-win(vychodni evropa) a to z principu nepujde, protoze tohle je zjevne spor o "videni sveta", muze byt nejaky kompromis na ukor nekoho - Ukrajiny, Pobalti, CR, Polska atp. Mnichov 2.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     14:40 22.12.2021

     Tragédie je, že žádné win-win neexistuje. Státy jsou odsouzeny ke střetu. Státy buď rostou a prosperují nebo upadají. A aby Rusko mohla dále růst a prosperovat, potřebuje změnit ...Zobrazit celý příspěvek

     Tragédie je, že žádné win-win neexistuje. Státy jsou odsouzeny ke střetu. Státy buď rostou a prosperují nebo upadají. A aby Rusko mohla dále růst a prosperovat, potřebuje změnit poměr toho, kdo na koho pracuje. A to samozřejmě více ve svůj prospěch.
     Ruská nabídka USA a západní Evropě je jasná - vykašlete se na země střední a východní Evropy, pojďme řešit "byznys" a ze střední a východní Evropy udělejme nárazníkové pásmo a zdroj levné pracovní síly, která bude pracovat na Západ a Rusko. O to se hraje.
     Nepůjde o zlom ale o změnu vektoru, kudy se bude náš region "rozvíjet". Opět to může trvat desítky let.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      14:57 22.12.2021

      No a tragédii naší politiky je, že se vlastně na toto téma nikdo nebaví a řešíme jestli v restauraci může u stolu sedět více než 4 hosté...samo nic proti nebezpečnosti Covidu.

      No a tragédii naší politiky je, že se vlastně na toto téma nikdo nebaví a řešíme jestli v restauraci může u stolu sedět více než 4 hosté...samo nic proti nebezpečnosti Covidu.

     • Scotty
      15:12 22.12.2021

      ruleta
      Je celkem zbytečné se na to téma bavit když se nikdo nebaví s námi. Ostatně jaký jiný než negativní postoj k tomu může současná politická reprezentace zaujmout.

      ruleta
      Je celkem zbytečné se na to téma bavit když se nikdo nebaví s námi. Ostatně jaký jiný než negativní postoj k tomu může současná politická reprezentace zaujmout.

     • flanker.jirka
      15:22 22.12.2021

      Koloniemi západu už jsme, v Praze se nemůže schválit žádný zákon, který by se znelíbil EK - tím Německu a Francii. Zdroj levné pracovní síly z UA v EU také existuje. Jediné co nyní ...Zobrazit celý příspěvek

      Koloniemi západu už jsme, v Praze se nemůže schválit žádný zákon, který by se znelíbil EK - tím Německu a Francii. Zdroj levné pracovní síly z UA v EU také existuje. Jediné co nyní blokuje ekonomickou spolupráci všech jsou sankce, které se spustily po událostech v roce 2014. Tak že, zase se budu opakovat, výsledek může být o tom, že někdo uzná Krym v rámci Ruska, pohne se situací na Donbasu a Luhansku a zruší se sankce.
      Nedokážu si představit situaci na Krymu, kdyby měla připadnout zpět Ukrajině. Měli tam separatistické pokusy od rozpadu SSSR a nyní tam žijí prakticky pouze rusové, to by nedělalo dobrotu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:05 22.12.2021

      flanker.jirka /Koloniemi západu už jsme, v Praze se nemůže schválit žádný zákon, který by se znelíbil EK - tím Německu a Francii./ Um, ne. /výsledek může být o tom, že někdo uzná ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      /Koloniemi západu už jsme, v Praze se nemůže schválit žádný zákon, který by se znelíbil EK - tím Německu a Francii./
      Um, ne.
      /výsledek může být o tom, že někdo uzná Krym v rámci Ruska, pohne se situací na Donbasu a Luhansku a zruší se sankce./
      Tak to zcela určitě ne.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:18 22.12.2021

      Samozřejmě, že win-win existuje. 30 let od pádu komunismu se mohlo Rusko vyvíjet jako standardní východoevropská demokratická země. Pokud by se tak stalo, mělo by Rusko dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, že win-win existuje. 30 let od pádu komunismu se mohlo Rusko vyvíjet jako standardní východoevropská demokratická země.

      Pokud by se tak stalo, mělo by Rusko dnes zanedbatelnou armádu a nemělo by Krym, díky svým přírodním zdrojům by ale Rusko bylo bohaté jak Saudská arábie.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:22 22.12.2021

      Rusko se probudilo trošku pozdě. Jediné území o kterém se dá ještě jednat je Ukrajina a Gruzie. Ten zbytek je už prostě "západní". A některé státy v něm jsou vyloženě protiruské.

      Rusko se probudilo trošku pozdě. Jediné území o kterém se dá ještě jednat je Ukrajina a Gruzie. Ten zbytek je už prostě "západní". A některé státy v něm jsou vyloženě protiruské.

     • Torong
      17:09 22.12.2021

      "Rusko se probudilo trošku pozdě. Jediné území o kterém se dá ještě jednat je Ukrajina a Gruzie. Ten zbytek je už prostě "západní". A některé státy v něm jsou vyloženě ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rusko se probudilo trošku pozdě. Jediné území o kterém se dá ještě jednat je Ukrajina a Gruzie. Ten zbytek je už prostě "západní". A některé státy v něm jsou vyloženě protiruské."
      Obávám se, že nemáš pravdu. I naše postavení je hodně vratké a bude záležet na tom, kolik budou země na západ od železné opony ochotny riskovat a obětovat. Už teď je Putin daleko za vším co bylo myslitelné ještě před pěti lety. A bude stupňovat a stupňovat.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:07 23.12.2021

      Torong: V takom prípade ak nás obetujú , hrozí, že sa rozpadne NATO a možno aj EU.

      Torong: V takom prípade ak nás obetujú , hrozí, že sa rozpadne NATO a možno aj EU.

   • Scotty
    15:08 22.12.2021

    Jan Grohmann Hlavní vojenská síla NATO leží za oceánem a vždy tomu tak bylo. Teď se Rusové snaží resuscitovat svůj status velmoci která se bude bavit zase pouze s velmocí. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann
    Hlavní vojenská síla NATO leží za oceánem a vždy tomu tak bylo. Teď se Rusové snaží resuscitovat svůj status velmoci která se bude bavit zase pouze s velmocí. Navíc Rusko jako každý predátor čití že je momentálně Evropa velice oslabená a v zásadě nejednotná. Snaží se tedy uhrát maximum. Osobně nevěřím že o návrhu vrátit Evropu do roku 1997 někdo v USA vážně uvažuje, ale je alespoň jasné o co budou následující dekádu Rusové hrát a co je proti tomu potřeba dělat.Skrýt celý příspěvek

  • The88
   13:12 22.12.2021

   Pokud chci jednat, nemel bych davat podminky, ktere jednani znemozni. A pokud jednat nechci, je zbytecne to naivne maskovat...

   Pokud chci jednat, nemel bych davat podminky, ktere jednani znemozni. A pokud jednat nechci, je zbytecne to naivne maskovat...

   • Jan Padesátýpátý
    14:57 22.12.2021

    Pokud Rusko takové podmínky předestřelo, bylo by rozumné odpovědět analogickými podmínkami ze strany NATO. Prostě proto, aby si Rusové sami uvědomili jak absurdní podmínky ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud Rusko takové podmínky předestřelo, bylo by rozumné odpovědět analogickými podmínkami ze strany NATO.

    Prostě proto, aby si Rusové sami uvědomili jak absurdní podmínky zveřejnili.Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     18:10 22.12.2021

     NATO bohužel nemůže otevřeně přiznat, že s Ruskem nechce o tomto jednat. Za prvé by to využili liberálové a se současných vlád by udělali "válečné štváče". Za druhé nikdo v NATO ...Zobrazit celý příspěvek

     NATO bohužel nemůže otevřeně přiznat, že s Ruskem nechce o tomto jednat. Za prvé by to využili liberálové a se současných vlád by udělali "válečné štváče". Za druhé nikdo v NATO kromě Polska, USA a Turecka není připravený na rozsáhlý konflikt, navíc 2 ze 3 zmíněných o přímé podpoře ani neuvažují. Polsko možná ano, ale jen z důvodu že by po zabrání Ukrajiny bylo Ruskem obklopeno ze 3 stranSkrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      18:40 22.12.2021

      Proč by NATO mělo jednat o věcech jako je faktické vyloučení některých států (těch co přistoupily po 27. květnu 1997) z NATO?

      Proč by NATO mělo jednat o věcech jako je faktické vyloučení některých států (těch co přistoupily po 27. květnu 1997) z NATO?

   • Torong
    15:01 22.12.2021

    Tak proč to Putin dělá?

    Tak proč to Putin dělá?

   • Ondra Mrklas
    18:07 22.12.2021

    Jde o to, že dnes se nedá vyhlásit otevřeně válka, ale jde to postupně přes nesplnitelná ultimáta (příklad R-U a Srbsko). Pokud Rusko chce otevřeně válku, tak hraje podle roky ...Zobrazit celý příspěvek

    Jde o to, že dnes se nedá vyhlásit otevřeně válka, ale jde to postupně přes nesplnitelná ultimáta (příklad R-U a Srbsko). Pokud Rusko chce otevřeně válku, tak hraje podle roky osvědčené taktiky a třeba mu někdo ustoupí. Pak válku vyhraje i bez boje stejně jako Hitler vyhrál ČeskoslovenskoSkrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    11:10 23.12.2021

    Ale oni vedia, že sa im to nesplní, tak sa budú snažiť získať aspoň niečo. Je to politika - silne zatlač a potom trochu povoľ. Dosť často sa kombinuje so salámovou metodou.

    Ale oni vedia, že sa im to nesplní, tak sa budú snažiť získať aspoň niečo. Je to politika - silne zatlač a potom trochu povoľ. Dosť často sa kombinuje so salámovou metodou.

  • 3180
   13:17 22.12.2021

   Na druhou stranu Rusko by mělo podmínit jednání okamžitým stažením jednotek NATO ze zemí, které nejsou členy aliance... Takto jste to myslel?

   Na druhou stranu Rusko by mělo podmínit jednání okamžitým stažením jednotek NATO ze zemí, které nejsou členy aliance... Takto jste to myslel?

   • liberal shark
    13:31 22.12.2021

    To jste nějak rychle opustil vyjednávací pozici soudruha Lavrova. Nechtěl toho náhodou mnohem více ?

    To jste nějak rychle opustil vyjednávací pozici soudruha Lavrova. Nechtěl toho náhodou mnohem více ?

   • skelet
    13:34 22.12.2021

    viz. výše citace od rulety. Ruská federace požaduje, aby NATO nepomáhalo státům, které nebyly členy před rokem 1997. Jinými slovy chce celou ex Varšavskou smlouvu pro sebe. Už jen ...Zobrazit celý příspěvek

    viz. výše citace od rulety. Ruská federace požaduje, aby NATO nepomáhalo státům, které nebyly členy před rokem 1997. Jinými slovy chce celou ex Varšavskou smlouvu pro sebe.
    Už jen toto je pro většinu států nepřekročitelná podmínka, která povede k masivnímu zbrojení v tomto prostoru. A že by to Lavrov nevěděl?Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:43 22.12.2021

  Světu by moc pomohlo, kdyby si ta smečka paranoidních primitivů v Kremlu konečně uvědomila, že svou agresivitou sousední státy přímo vhání do NATO. Není lepší motivace ke vstupu do ...Zobrazit celý příspěvek

  Světu by moc pomohlo, kdyby si ta smečka paranoidních primitivů v Kremlu konečně uvědomila, že svou agresivitou sousední státy přímo vhání do NATO. Není lepší motivace ke vstupu do NATO než ruská agrese proti Moldávii, Gruzii a Ukrajině. K tomu neustálé vyhrožování a nepřátelské chování k Pobaltí a Střední Evropě. Za rozšiřování NATO na východ nese zodpovědnost Kreml a nikdo jiný.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   12:54 22.12.2021

   Oni nejsou paranoidní primitivové - tohle je jenom zlehčování a nepochopení - tj. uděláme z nich blázny. Je velmi vhodné znát motivátory Putina, dokonce některé můžeme chápat, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni nejsou paranoidní primitivové - tohle je jenom zlehčování a nepochopení - tj. uděláme z nich blázny. Je velmi vhodné znát motivátory Putina, dokonce některé můžeme chápat, ale to neznamená, že budeme ustupovat našim principům a suverénosti zemí.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:59 22.12.2021

    hlavni motivator Putina je zustat u vesla. Je dobre si uvedomit, ze Rusko je diktatura, tam neni na miste Putina "chapat"

    hlavni motivator Putina je zustat u vesla. Je dobre si uvedomit, ze Rusko je diktatura, tam neni na miste Putina "chapat"

   • liberal shark
    13:12 22.12.2021

    A jaké jsou tedy ty motivační faktory ? Napadají mně jen obchodní zájmy Gazpromu, což je z velké části Putinův osobní majetek.

    A jaké jsou tedy ty motivační faktory ? Napadají mně jen obchodní zájmy Gazpromu, což je z velké části Putinův osobní majetek.

    • ruleta
     14:07 22.12.2021

     Netusim. Nejsou expert na RF. Podle mne to bude smes logickych, nelogickych, ideologickych, citovych motivatoru. Ostatne to, ze se chteji bavit jenom s USA dava vedet - ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Netusim. Nejsou expert na RF. Podle mne to bude smes logickych, nelogickych, ideologickych, citovych motivatoru. Ostatne to, ze se chteji bavit jenom s USA dava vedet - ze minimalne vnitrne se povazuji porad za supervelmoc. Mozna se opravdu citi obklicovani "bunkr syndrom" a vnimaji svoje prihranici jako svoje, navic chteji uchovavat status quo, ktere se od roku 91 nedari - trajektorie rozpadu je dana, z dlouhodobeho hlediska maji slabou ekonomiku postavenou defacto na vyvozu surovin coz je neudrzitelne...Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     18:24 22.12.2021

     Já bych spíš řekl, že tady nejde ani o majetek a ani o ekonomické zájmy, ale o ublížené ego a osobní potupu. Vezměte si, že sloužíte oddaně zemi, která se následně rozpadne, vy ...Zobrazit celý příspěvek

     Já bych spíš řekl, že tady nejde ani o majetek a ani o ekonomické zájmy, ale o ublížené ego a osobní potupu. Vezměte si, že sloužíte oddaně zemi, která se následně rozpadne, vy jste taxikář, zatímco vaši nepřátelé pohlcují vaše bývalé spojence. Když se do této role vžiji, tak mě osobně by se podstatě rozpadl svět.
     Ale protože je Putin velmi inteligentní, tak se vrátil a rovnou do politiky, kde po euforii z Jelcina opil Západ, že je jejich spojenec (dokonalé využití Umění války - Nepřítele porazíš pouze, když si z něj uděláš "přítele"). Následně vyčkával, když se Západ soustředil na terorizmus. A teprve když překročil v roce 2008 červené meze Ukrajinou a Gruzií, tak rozehrál hru už naplno.
     Poprvé odkryl karty s Gruzií, podruhé pak s Ukrajinou. Následně své karty odkrývá víc a víc, za co můžeme děkovat jeho otupění po prvních drobných vítězstvích. Nyní, kdy se jednota Západu už zcela rozplynu, tak své karty odkryl úplně, jelikož ty jeho požadavky jsou vlastně vše, čeho chce Putin dosáhnou, respektive jeho ublížené ego.
     Touto optikou se na tento konflikt musíme dívat, jelikož žádné jiný racionální důvod této krize není. Jen Putinova osobní chuť uzdravit své ublížené ego potupnou porážkou Západu a vzniku nového SSSRSkrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:19 23.12.2021

      Taky mi přijde, že Putin se na Ukrajině chová iracionálně. Ukrajina byla víceméně bratrská země Ruska. (Ano, bratři se mezi sebou občas i hádali, tak jako my jsme se hádali se ...Zobrazit celý příspěvek

      Taky mi přijde, že Putin se na Ukrajině chová iracionálně.

      Ukrajina byla víceméně bratrská země Ruska. (Ano, bratři se mezi sebou občas i hádali, tak jako my jsme se hádali se Slováky) Ovšem Putin z Ukrajiny vyrobil nepřítele.
      Ukrajina nikdy neuvažovala o vstupu do NATO, ve vojenské oblasti spolupracovala s Ruskem. Teď Ukrajina o vstup do NATO usiluje, a ve velkém dováží západní zbraně a spolupracuje při jejich výroběSkrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:18 23.12.2021

      Aj to by som pochopil ale Rusko aj po oddelení rôznych republík má stále 17 milionov kilometrov štvorcových. A nedokáže ich efektívne využiť. Od uralu po Vladivostok je slabo ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj to by som pochopil ale Rusko aj po oddelení rôznych republík má stále 17 milionov kilometrov štvorcových. A nedokáže ich efektívne využiť. Od uralu po Vladivostok je slabo zaľudnené. To má rusko mentalitu Alexandra Macedonskeho, len zaberať ďalšie a ďalšie krajiny, hoci dobre vie, že je nemožné ich jedného z centra spravovať ?Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  12:20 22.12.2021

  Jaký má dle vás zde, NATO důvod provokovat neustále Rusko? Proč má neustále potřebu se míchat do záležitostí jiných zemí? Vždyť si neustále čtu o tom, jak je Rusko zaostalé, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaký má dle vás zde, NATO důvod provokovat neustále Rusko? Proč má neustále potřebu se míchat do záležitostí jiných zemí? Vždyť si neustále čtu o tom, jak je Rusko zaostalé, zbrojní výdaje ve srovnání se západem směšné, počet vojenských základen mimo území Ruska mizivé, vojenský kontingent v cizích státech minimální... Na rozdíl od NATO... Nejsem rusofil ani amerikanofil, ale přijde mi to jako umělé vyvolávání napětí u Ruských hranic... Dělá něco takového Rusko? Čeho se tedy bojí? Ano vzpomenete Krym. Vzpomenete lidská práva... Tak se zeptejte, co na to říkají jeho obyvatelé... A taky se nezapomeňte těch obyvatel zeptat v Iráku, Lybii, Sýrii, atd ... Nějak se mi zdá, že z vojenského úhlu pohledu jde o nepochopitelné zvyšování rizika ozbrojeného konfliktu ze strany NATO... Co vlastně za posledních 30 let NATO dokázalo? Jaké a kde mělo úspěch, ať už vojenský nebo politický??? Prosím o slušnou diskusi bez osobních invektiv...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:36 22.12.2021

   Taková blbost a takové to dalo práce. Rusko se musí konečně naučit, že do toho do jaké mezinárodní organizace jeho sousedé vstoupí je jen jejich věc a Severní Asii do toho nic ...Zobrazit celý příspěvek

   Taková blbost a takové to dalo práce.
   Rusko se musí konečně naučit, že do toho do jaké mezinárodní organizace jeho sousedé vstoupí je jen jejich věc a Severní Asii do toho nic není. Potencionalní vstup Gruzie nebo Ukrajiny do NATO, stejně jako již existující členství baltských zemí či V4 v NATO a EU je jen jejich vnitřní záležitostí a Rusko to nijak neohrožuje. Členství v NATO pouze a jenom znemožňuje Rusku provést invazi do těchto zemí a osvobodit tamní obyvatelstvo od "hrůz" západní "dekadentní" demokracie.Skrýt celý příspěvek

   • infi
    12:49 22.12.2021

    Ciste hypoteticky...pokud by se teda touto uvahou osamostatnil treba Texas a sel by pak do nejakeho vojenskeho paktu s Cinou, tak je to uplne v pohode a nikomu by to v USA ...Zobrazit celý příspěvek

    Ciste hypoteticky...pokud by se teda touto uvahou osamostatnil treba Texas a sel by pak do nejakeho vojenskeho paktu s Cinou, tak je to uplne v pohode a nikomu by to v USA nevadilo? At se nam to libi nebo ne, tak USA, RF, Cina jsou velmoci, ktere prosazovaly a vzdy budou prosazovat svou narodni bezpecnost mimo hranice sveho uzemi...a co si budeme povidat, USA prosazuje svou bezpecnost vyhradne mimo uzemi a do konce i mimo svuj kontinent. To jsou veci, ktere z pohledu male zeme nemuzeme chapat.

    Mimochodem Ukrajinci opakovane prohlasuji, ze chteji zautocit na Krym. Opravdu chceme do NATO nekoho, kdo ma v zameru vest valku s RF? Nebo kdo bude pod zastitou NATO vest polo-teroristicke operace, jako treba Turecko? Opravdu je Vam zeme (UA) ktera sympatizuje s Turkama a Azebajdzanem sympaticka?Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     12:52 22.12.2021

     Trošku pokřivená logika - prej zaútočit na Krym - tohle by mohlo být na RB OSN s nějakou glosou o útočné válce :D. Je fuk jestli UA je symatická nebo ne - to, že má suverenní ...Zobrazit celý příspěvek

     Trošku pokřivená logika - prej zaútočit na Krym - tohle by mohlo být na RB OSN s nějakou glosou o útočné válce :D. Je fuk jestli UA je symatická nebo ne - to, že má suverenní možnost si dát přihlášku a NATO má možnost - tedy včetně ČR říci ANO/NE je věcí UA a NATO potažmo ČR.Skrýt celý příspěvek

     • infi
      13:00 22.12.2021

      Je zeme kde jsi jednou prezidentem a za par let jsi stihany za vlastizradu a teroristicke operace suverenni? Cela politika je tam pod palcem mafianu. Bohuzel UA je politicky tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Je zeme kde jsi jednou prezidentem a za par let jsi stihany za vlastizradu a teroristicke operace suverenni? Cela politika je tam pod palcem mafianu. Bohuzel UA je politicky tak nestabilni zeme, ze dokud si Ukrajinci ve sve zemi neudelaji svuj poradek, nema cenu s nimi vest dialog o EU/NATO.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      13:07 22.12.2021

      Ano, na tento názor máte právo. Ale Ukrajina suverénní země (zatím) je i když v porovnání i se středoeveropským regionem je v rámci institucí milión světelných let pozadu. Ostatně ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, na tento názor máte právo. Ale Ukrajina suverénní země (zatím) je i když v porovnání i se středoeveropským regionem je v rámci institucí milión světelných let pozadu. Ostatně i jistá země, kde prezident veřejně lže, podkopává důvěru ve vlastní tajné služby a komentuje věci v souladu s narativem RF je stále suverénní - i když proti standardu západních zemí je tato země (ČR) milióny světelných let pozadu.Skrýt celý příspěvek

     • infi
      13:20 22.12.2021

      ruleta: s tim souhlasim. Problem je, ze v UA se od rozpadu SSSR nezmenilo vubec nic. Mozna je to jeste horsi, protoze politici dostali zemi na pokraj valky. Jinak vse funguje jako ...Zobrazit celý příspěvek

      ruleta: s tim souhlasim. Problem je, ze v UA se od rozpadu SSSR nezmenilo vubec nic. Mozna je to jeste horsi, protoze politici dostali zemi na pokraj valky. Jinak vse funguje jako za sovetskych dob. Ty prvni krucky musi udelat zeme sama, ale tady to vypada ze UA nastavuje ruku aby se o ni EU/NATO postaraly...to je jako sednout v Libyi na gumovy clun, nabrat severni kurz a cekat co se bude dit... Nova "pro-evropska" vlada zatim za 7 let ani nedokazala dorovnat HDP/P z roku 2013 (kdy tam byli teda ti spatni). Ja se obavam, ze transformace UA na zapadni ekonomiku neni mozna.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:55 22.12.2021

      Ruleta: Přece i CSR spolu z SSSR napřed zaútočila na Slovenšký šťát, podle bez vyhlášení války, a následně provedla invazi do řádně zřízeného Protektorátu Čechy a Morava :)))) To ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruleta: Přece i CSR spolu z SSSR napřed zaútočila na Slovenšký šťát, podle bez vyhlášení války, a následně provedla invazi do řádně zřízeného Protektorátu Čechy a Morava :))))

      To je přece zcela logické přemýšlení :)))Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      14:11 22.12.2021

      "Nova "pro-evropska" vlada zatim za 7 let ani nedokazala dorovnat HDP/P z roku 2013 (kdy tam byli teda ti spatni)" No ono to jde docela spatne, kdyz ti cast zeme vezme soused a ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nova "pro-evropska" vlada zatim za 7 let ani nedokazala dorovnat HDP/P z roku 2013 (kdy tam byli teda ti spatni)"

      No ono to jde docela spatne, kdyz ti cast zeme vezme soused a vedes valku.

      "protoze politici dostali zemi na pokraj valky" ....ale chybi tam politici RF. RF z principu nechce uspesnou Ukrajinu, takze mame kolo kdo byl drive jestli neschopnost Ukrajiny anebo negativni vliv RF.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      16:19 22.12.2021

      infi Je vidět, že na poli mezinárodní politiky jste laikem. Pokud na Ukrajinu nahlížíte takto, musíte nahlížet stejně na Rusko, kde prezident je jeden už 22 let a pokud se nic ...Zobrazit celý příspěvek

      infi

      Je vidět, že na poli mezinárodní politiky jste laikem.
      Pokud na Ukrajinu nahlížíte takto, musíte nahlížet stejně na Rusko, kde prezident je jeden už 22 let a pokud se nic nestane, umře tam jako car. Korupce je tam daleko větší, extremistické strany (chápej fašismus) taky, neochota spolupracovat daleko vyšší.

      No a k tomu hlavnímu. Pokud je na Ukrajině chaos jak píšete, je to trochu složitější, můžeme být rádi, že většina (ano většina, protože v roce 2014 vláda chystala podepsat dokumenty o přístupu k EU, ale prezident to pod tlakem Putina změnil. Protože podepsal úplně něco jiného, že...) takový stav nechce a přeje si směřovat k EU. Toto je výchozí pozice. Oni se součástí EU nemohou stát hned, EU má nastaveny kritéria, které může kontrolovat a Ukrajina by je musela splnit (Turecko to třeba nedokázalo a EU jej nepřipojila). Ovšem už jen snaha naplnit tyto kritéria je pro EU výhodná, protože bude znamenat směřování země k větší stabilitě, bezpečnosti což je v zájmu "východní hranice" EU. A i kdyby Ukrajina naplnila tyto podmínky ze 70 % a nepodařilo by se ji přistoupit, byl by to stále přínos pro celou Evropu.

      To je ale červený hadr na Putina, ten tohle bytostně nechce. Není v jeho zájmu, aby ruští občané měli za hranicí EU a mohli tam pracovat, nedejbože studovat.

      ještě jedno je dobré...Evropa je tak humanizovaná, že většina států Unie pomalu snižuje své armády, když někde cvičíme, jedná se o cvičení na úrovni praporů, brigád. Stejně (NATO) je to s eFP, kde je v zemi zájmu vždy jednotka o velikosti cca 5 000 mužů s technikou. Žádná síla k útoku...

      Srovnejte více jak 100 tis ruských vojáků s těžkou technikou na hranici, která by měla být neprodyšná kvůli konfliktu na Donbase...není, že?

      V Evropě se všechny zájmy a konflikty řeší u stolu. Někde úspěšněji Skotsko, jinde méně úspěšně Katalánsko, ale bez vojáků. Rus ekonomicky nemá moc co nabídnout krom surovin, tak to musí dohánět silou...Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     12:55 22.12.2021

     Chtěl jsi říct, že Ukrajinci chtějí zpátky svoje vlastní území, které jim Rusové sebrali? To samé bylo s Karabachem, který zapomněla uznat i samotná Arménie... Až Ukrajinci ...Zobrazit celý příspěvek

     Chtěl jsi říct, že Ukrajinci chtějí zpátky svoje vlastní území, které jim Rusové sebrali? To samé bylo s Karabachem, který zapomněla uznat i samotná Arménie... Až Ukrajinci překročí uznané hranice Ruska, tak pak si klidně vřískej - to se ale nestane.Skrýt celý příspěvek

     • infi
      13:08 22.12.2021

      Rase: Krym je davno hotova vec, s tim je se treba smirit, nebo aspon pochopit. Asi tady vsichni chapeme, ze ho Ukrajina zpet nedostane a uz s tim nikdo nic neudela. A nepouzivej ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase: Krym je davno hotova vec, s tim je se treba smirit, nebo aspon pochopit. Asi tady vsichni chapeme, ze ho Ukrajina zpet nedostane a uz s tim nikdo nic neudela. A nepouzivej dvoji metr...nebo si do Kosova take mohou prijet Srbove kdy chteji a nebude to zadny utok, ale podle tvoji teorie...obrana???Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:14 22.12.2021

      Infi: máš smůlu. Kosovo proběhlo dle mezinárodního práva a je to mezinárodně uznávaný stát. Nemusí se ti to líbit, ale Amíci si to ošetřili po všech stránkách.

      Infi: máš smůlu. Kosovo proběhlo dle mezinárodního práva a je to mezinárodně uznávaný stát. Nemusí se ti to líbit, ale Amíci si to ošetřili po všech stránkách.

     • PavolR
      13:35 22.12.2021

      infi:
      Krym rozhodne nie je hotová vec, lebo historická skúsenosť a logika hovoria, že je iba otázkou času, kedy sa Rusko ocitne v ešte väčšom rozvrate, než toho času Ukrajina.

      infi:
      Krym rozhodne nie je hotová vec, lebo historická skúsenosť a logika hovoria, že je iba otázkou času, kedy sa Rusko ocitne v ešte väčšom rozvrate, než toho času Ukrajina.

     • Torong
      15:11 22.12.2021

      Jako, že se máme smířit s tím, že se krade cizí území? A příště bude hotová věc co? Celá Ukrajina? Polsko? Co všechno máme Rusku tolerovat? A Kosovo sem netahej. Kosovo si nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako, že se máme smířit s tím, že se krade cizí území? A příště bude hotová věc co? Celá Ukrajina? Polsko? Co všechno máme Rusku tolerovat? A Kosovo sem netahej. Kosovo si nikdo nepřivlastnil. A nebýt agrese Srbu, dodnes by Srbské bylo.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:53 23.12.2021

      Torong: Ty si zabudol, čo v Kosove predvádzala UCK ? A mala ešte tú drzosť, že začali spolu s miestnymi albáncami robiť bordel aj v Makedonii.

      Torong: Ty si zabudol, čo v Kosove predvádzala UCK ? A mala ešte tú drzosť, že začali spolu s miestnymi albáncami robiť bordel aj v Makedonii.

     • Ján Paliga
      01:22 24.12.2021

      @ Pjaro "Torong: Ty si zabudol, čo v Kosove predvádzala UCK ?..." A ty si evidentne zabudol, že všetko spôsobil už Miloševičov šovinistický nacionalizmus, ktorý rozvrátil bývalú ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Pjaro

      "Torong: Ty si zabudol, čo v Kosove predvádzala UCK ?..."

      A ty si evidentne zabudol, že všetko spôsobil už Miloševičov šovinistický nacionalizmus, ktorý rozvrátil bývalú Juhosláviu. A aby si srbský šovinizmus schladil žáhu, našiel si ďalšiu obeť - mýtické Kosovo.... Takže sme pri podstate - srbský šovinizmus a mýtus Veľkého Srbska.... Mimochodom, hádaj, prečo sa Kosovo pripravilo o autonómiu.... Presne to Kosovo, z ktorého utekali dávno predtým sami Srbi preč, keďže šlo o ekonomicky zaostalé územie....Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     13:10 22.12.2021

     Pokud by ta hypoteticky čínsko-texaská aliance byla čistě obranná a složená z demokratických zemích, tak by to nikomu nevadilo. Krom je ukrajinské území, nezákonně anektované ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by ta hypoteticky čínsko-texaská aliance byla čistě obranná a složená z demokratických zemích, tak by to nikomu nevadilo.
     Krom je ukrajinské území, nezákonně anektované Severní Asií, navíc to není Ukrajina, která chce vést válku, ale Severní Asii. V Rusku zadní ukrajinské vojáci nejsou, kdežto na Ukrajině je těch severoasijských plno.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     13:13 22.12.2021

     jj ty hypotetické příklady jsou super jako protiváha reálných kroků a anexe Krymu Ruskou Federací. Jakože ano, ale "coby kdyby" a dáváte rovnítko mezi fantazií a realitou. Super.

     jj ty hypotetické příklady jsou super jako protiváha reálných kroků a anexe Krymu Ruskou Federací. Jakože ano, ale "coby kdyby" a dáváte rovnítko mezi fantazií a realitou. Super.

   • 3180
    13:10 22.12.2021

    Takže třeba hypoteticky vojenský pakt mezi Kubou, případně jiným státem v Jižní Americe a Ruskem by USA neohrožoval? Co situace ve státech, kde NATO vojensky intervenovalo? Mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže třeba hypoteticky vojenský pakt mezi Kubou, případně jiným státem v Jižní Americe a Ruskem by USA neohrožoval? Co situace ve státech, kde NATO vojensky intervenovalo? Mají tam tu vysněnou demokracii?Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     13:20 22.12.2021

     Aneb když nemám argument jak tu severoasijskou chátru obhájit, tak si vymyslím něco co není.

     Aneb když nemám argument jak tu severoasijskou chátru obhájit, tak si vymyslím něco co není.

    • Jirosi
     14:12 22.12.2021

     Třeba taková Venezuela by se toho paktu mohla účastnit. Případně by se tam mohli sem tam podívat Ruské bombardéry, sakra oni to vlastně dělají...

     Třeba taková Venezuela by se toho paktu mohla účastnit. Případně by se tam mohli sem tam podívat Ruské bombardéry, sakra oni to vlastně dělají...

    • Jan Padesátýpátý
     15:09 22.12.2021

     Vojenský pakt mezi Kubou a SSSR nebyl hypotetický, USA se postavily až (utajené) instalaci jaderných zbraní na Kubu. A dnes vypadá situace takto: ...Zobrazit celý příspěvek

     Vojenský pakt mezi Kubou a SSSR nebyl hypotetický, USA se postavily až (utajené) instalaci jaderných zbraní na Kubu.
     A dnes vypadá situace takto: https://www.pokec24.cz/politik...

     V tomto světle Ukrajina v NATO nepředstavuje problém.
     Souhlasím, že by bylo dobré, aby se NATO zavázalo neinstalovat jaderné zbraně na Ukrajině, a Rusko současně stáhlo své jaderné zbraně z Královce a ukrajinského Krymu.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      16:23 22.12.2021

      NATO už JZ nikam nešíří...to byla rozhodnutí, která dodnes NATO repsektuje, stejně tak jako, že nebude stavět stacionární vojenské základny NATO v zemích východního bloku.

      NATO už JZ nikam nešíří...to byla rozhodnutí, která dodnes NATO repsektuje, stejně tak jako, že nebude stavět stacionární vojenské základny NATO v zemích východního bloku.

     • Jan Padesátýpátý
      16:57 22.12.2021

      "...nebude stavět stacionární vojenské základny NATO v zemích východního bloku" To neznám. O jaký závazek konkrétně šlo? Tak třeba v Polsku se dnes mluví o stacionárních ...Zobrazit celý příspěvek

      "...nebude stavět stacionární vojenské základny NATO v zemích východního bloku"

      To neznám. O jaký závazek konkrétně šlo?
      Tak třeba v Polsku se dnes mluví o stacionárních základnách USA.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   12:39 22.12.2021

   :D

   :D

  • Jirosi
   12:40 22.12.2021

   Taky preventivně zajdete k soudům podívat se zda by se vám nelíbil jejich obývák, případně se tam zapomenete. A když chtějí volat policii, tak je obviníte z provokace? Zkuste si ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky preventivně zajdete k soudům podívat se zda by se vám nelíbil jejich obývák, případně se tam zapomenete. A když chtějí volat policii, tak je obviníte z provokace?

   Zkuste si vzít mapu, pak se zakreslete státy které okupuje Rusko, potom území Ruska které okupuje NATO (V jeho hranicích se nenachází jediný voják NATO!).
   Přestože (jak nečekaně) tvrdíte, že nikomu nenadržujete, tak veřejně zopakujete výklad Ruské propagandy. Nepřijde vám to divné?
   Ruská propaganda co mění závěry ze dne na den, opravdu není objektivní názor.¨

   NATO dokázalo stabilizovat situaci v skoro celé východní Evropě. Jen státy co nevstoupily, jako Ukrajina jsou dnes bezpečnostní problém. Všiml jste si toho?Skrýt celý příspěvek

   • 3180
    13:01 22.12.2021

    Poněkud zvláštní pohled, srovnáváme vojenskou přítomnost v třetích zemích jednotlivých aktérů, nikoliv na území nepřítele. Tak jak je to? Kolik třetích zemí okupuje vojensky Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    Poněkud zvláštní pohled, srovnáváme vojenskou přítomnost v třetích zemích jednotlivých aktérů, nikoliv na území nepřítele. Tak jak je to? Kolik třetích zemí okupuje vojensky Rusko a kolik NATO? Kolik jich je v bezprostřední blízkosti hranic jednotlivého uskupení?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:10 22.12.2021

     Koho okupuje NATO v tomto čase?

     Koho okupuje NATO v tomto čase?

    • liberal shark
     13:21 22.12.2021

     NATO okupuje nějakou zemi ? A kterou konkrétně ? Rusko okupuje Moldávii, Gruzii, Ukrajinu a Japonsko. Při troše přísnosti i část Litvy a Polska.

     NATO okupuje nějakou zemi ? A kterou konkrétně ? Rusko okupuje Moldávii, Gruzii, Ukrajinu a Japonsko. Při troše přísnosti i část Litvy a Polska.

    • Jirosi
     14:07 22.12.2021

     Zvláštní je leda váš pohled. Jak rychle jste zapomněl, že i CR (CSR) byla Ruskem okupovanou zemí. Pokud je podle vás přítomnost těch vojáků stejného charakteru jako Ruská. Pak ...Zobrazit celý příspěvek

     Zvláštní je leda váš pohled.
     Jak rychle jste zapomněl, že i CR (CSR) byla Ruskem okupovanou zemí.

     Pokud je podle vás přítomnost těch vojáků stejného charakteru jako Ruská. Pak mám otázku, proč si nás nechalo NATO zvolit zda tu bude přítomnost jejich vojáků, místo příkazu?
     Asi vám vypadl ten výčet států co podle vás NATO v okolí Ruska okupuje?Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     15:12 22.12.2021

     Koho NATO okupuje? Jmenuj konkrétní státy.

     Koho NATO okupuje? Jmenuj konkrétní státy.

    • Jan Padesátýpátý
     15:17 22.12.2021

     Chápete rozdíl mezi okupací a vojenskou přítomností na základě legální nevynucené smlouvy?

     Ano, Rusko okupuje části Gruzie nebo Ukrajiny. Ale ruské síly v Bělorusku jsou legálně.

     Chápete rozdíl mezi okupací a vojenskou přítomností na základě legální nevynucené smlouvy?

     Ano, Rusko okupuje části Gruzie nebo Ukrajiny. Ale ruské síly v Bělorusku jsou legálně.

  • apache
   12:41 22.12.2021

   Litva, Lotyšsko, Estonsko. Příklady zemí, které díky členství v alianci nemusí řešit to, že po jejich území pobíhá ruský okupant. Že lidé tam nejsou zabíjeni ruským agresorem, to ...Zobrazit celý příspěvek

   Litva, Lotyšsko, Estonsko. Příklady zemí, které díky členství v alianci nemusí řešit to, že po jejich území pobíhá ruský okupant. Že lidé tam nejsou zabíjeni ruským agresorem, to je úspěch NATO.

   Ukrajina nežádá o nic více.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:42 22.12.2021

   Problém tvojej otázky je, že je zle položená. NATO tu primárne nie je na to aby provokovalo Rusko. NATO je tu preto aby združovalo krajiny ktoré chcú a môžu byť jeho členmi. ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém tvojej otázky je, že je zle položená. NATO tu primárne nie je na to aby provokovalo Rusko. NATO je tu preto aby združovalo krajiny ktoré chcú a môžu byť jeho členmi. Primárne sa NATO prijímaním nových členov zvýšiť svoju dôležitosť a nie ohrozovať niekoho. To, že členmi NATO chcú byť bývalé sovietské republiky s tým nemá nič spoločného. ZSSR neexistuje a tieto postsovietské štáty sa môžu slobodne rozhodnúť. To, že to Rusko vníma ako hrozbu je vec iná.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   12:42 22.12.2021

   "nejsem rusofil, ale..."
   :-D :-D :-D :-D :-D :-D

   "nejsem rusofil, ale..."
   :-D :-D :-D :-D :-D :-D

   • Miroslav
    12:47 22.12.2021

    Alebo u nás na Slovensku obľúbené ,,Nie je to síce pravda, ale mohla by byť"

    Alebo u nás na Slovensku obľúbené ,,Nie je to síce pravda, ale mohla by byť"

    • Rase
     19:12 22.12.2021

     "Dokaž že se to nestalo!" :-D

     "Dokaž že se to nestalo!" :-D

     • pjaro77
      11:57 23.12.2021

      To je najlepší argument. Vždy keď ho niekto použije, tak si pomyslím, že chýbal na hodinách logiky.

      To je najlepší argument. Vždy keď ho niekto použije, tak si pomyslím, že chýbal na hodinách logiky.

  • ruleta
   12:44 22.12.2021

   Mno jestli je provokace to, že se země může sama suverénně rozhodnout kde chce patřit, tak RF bude provokována defacto vždy a pokaždé a argument o provokacích je tedy ultimátní tj. ...Zobrazit celý příspěvek

   Mno jestli je provokace to, že se země může sama suverénně rozhodnout kde chce patřit, tak RF bude provokována defacto vždy a pokaždé a argument o provokacích je tedy ultimátní tj. nacpu ho na cokoliv a kdykoliv se mi hodí. Mimochodem poslední nabídka k jednání ze strny RF s USA právě tuto volnost zemí omezuje - včetně ČR. Nevím jak vy - ale ja nechci žít v zemi, která bude dělat buffer zónu a RF si bude osvojovát práva na tuto zemi (ať už přímo anebo nepřímo) a opravdu se nedivím Ukrajině, Pobaltí a dalším sousedům hodné RF, že se s ním moc kamarádit nechtějí.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:50 22.12.2021

    Co by asi tak Putin udělal, kdyby se AČR přihlásila do programu sdílení jaderných zbraní a zavedla rakety středního doletu jako v dobách Varšavské smlouvy ?

    Co by asi tak Putin udělal, kdyby se AČR přihlásila do programu sdílení jaderných zbraní a zavedla rakety středního doletu jako v dobách Varšavské smlouvy ?

    • Rase
     12:56 22.12.2021

     proběhlo by referendum v Karlových Varech...

     proběhlo by referendum v Karlových Varech...

     • liberal shark
      13:51 22.12.2021

      Proč ? Vždyť na našem území by nebyl jediný voják NATO, přesně jak si přeje soudruh Lavrov :-)

      Proč ? Vždyť na našem území by nebyl jediný voják NATO, přesně jak si přeje soudruh Lavrov :-)

    • Jirosi
     14:11 22.12.2021

     Napsal bych, že by otočila svoje rakety s JZ i na cíle v CR.
     Jenže, to jaksi znova už udělat nemůže. Už pár let je může maximálně namířit jinam :)

     Napsal bych, že by otočila svoje rakety s JZ i na cíle v CR.
     Jenže, to jaksi znova už udělat nemůže. Už pár let je může maximálně namířit jinam :)

  • Torong
   15:05 22.12.2021

   Napiš přesně jakým způsobem NATO provokuje Rusko. Neustále slyším o tom, že NATO provokuje, ale nikdo není schopný doložit jediný skutečný případ provokace.

   Napiš přesně jakým způsobem NATO provokuje Rusko. Neustále slyším o tom, že NATO provokuje, ale nikdo není schopný doložit jediný skutečný případ provokace.

  • TF_HU
   16:06 22.12.2021

   Vy jste to pako, kvůli kterým funguje ruská propaganda :-) Ignorujete základní premisu. Tou základní premisou je, že státy jsou svobodné a samy se mohou rozhodovat s kým budou ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy jste to pako, kvůli kterým funguje ruská propaganda :-)

   Ignorujete základní premisu. Tou základní premisou je, že státy jsou svobodné a samy se mohou rozhodovat s kým budou spolupracovat.

   Co se týče Krymu. Nejde o tamní obyvatele...ptal jste se na zvyšování napětí...přijde vám ok, vyslat tam neoznačené vojáky a tvrdit, že nejsou vaši? Tak se vytváří napětí.

   První válka v Iráku byla v pořádku. Druhá už diskutabilní, ale tu nevedlo NATO...

   Za posledních 30 let NATO pomohlo udržet mít v Evropě. NATO je obranná organizace, jejím cílem není nějaká tvorba "úspěchu", který vy byste mohl změřit na nějaké stupnici.

   Politický úspěch je v tom, že NATO představuje nejsilnější vojenskou alianci a podívejte se na seznam spolupracujících států. Téměř každý stát s nějakou formou vzájemné spolupráce.

   Měl byste se vrátit na počátek a začít rozlišovat, co je vojenská operace NATO, co jsou to bojé či nebojové operace NATO. Zjistíte, že ne s každou operací je NATO spojeno.Skrýt celý příspěvek

  • František Krejčíř
   18:56 22.12.2021

   "Jaký má dle vás zde, NATO důvod provokovat neustále Rusko?" vaše první věta hovoří za vše, CO TO PROBOHA POVídáte???? jak NATO provokuje RUsko? to je to, co říklá Putin, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   "Jaký má dle vás zde, NATO důvod provokovat neustále Rusko?" vaše první věta hovoří za vše, CO TO PROBOHA POVídáte???? jak NATO provokuje RUsko? to je to, co říklá Putin, ale realita je vždy o 180 stupnů obrácená. takže celá vaše otazka ja úplně mimo. Stačí takto odpověd?Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:01 23.12.2021

   " Ano vzpomenete Krym. Vzpomenete lidská práva... Tak se zeptejte, co na to říkají jeho obyvatelé..." 3180 mal začať najprv Čečenskom a o tom, ako bola ich sloboda utopená v ...Zobrazit celý příspěvek

   " Ano vzpomenete Krym. Vzpomenete lidská práva... Tak se zeptejte, co na to říkají jeho obyvatelé..."

   3180 mal začať najprv Čečenskom a o tom, ako bola ich sloboda utopená v krvi.... Potom môže pokračovať trebárs aj Krymom....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3