Legenda pokračuje – Kalašnikov AK-12

AK-12
Foto: Společně s AK-12 je ve výzkumném ústavu testována i upravená verze pušky AK-74M. Obě zbraně dodaly  „Iževské strojírenské závody“ (Ižmaš) / Siergiej Bobylew

Puška AK-12 je nejnovějším nositelem slavné značky „Kalašnikov“. V těchto dnech AK-12 podstupuje náročné testování ve Výzkumném ústavu mechaniky CNIITOCzMasz. Pokud puška úspěšně projde zkouškami, na počátku roku 2013 bude podrobena státním zkouškám, což je nutný předpoklad k tomu, aby AK-12 byl zaveden do ruské armády.Nový Kalašnikov AK-12 i pro NATO náboje

Největší ruský výrobce palných zbraní firma Ižmaš (angl. Izhmash) začal na pušce AK-12, jakožto na nástupci zbraní AK-74M/AK-100, pracovat v roce 2009. Původně byl projekt označován kódovým jménem AK-200 jelikož se předpokládalo, že oproti předchozím modelům bude zbraň vynikat pouze lepší ergonomií a funkcionalitou.

Avšak během roku 2011 bylo jasné, že se nová zbraň začíná zásadně konstrukčně odlišovat od původní linie AK-74M/AK-100. Konstruktéři se tak rozhodli zbraň označením jasně vymezit od původní rodiny zbraní AK-74.

První prototyp AK-12 byl veřejnosti představen v lednu letošního roku. Jde mimochodem o první ruskou pušku, jejíž konstrukce vznikla zcela v počítači pomocí systémů CAD (computer-aided design).  

AK-12 Foto: Kalašnikov AK-12  / WikipediaVýrobci se u nové zbraně navíc neomezili jen na ruské náboje 5,45×39 mm a 7,62×39 mm, ale AK-12 nabídli i ve verzích pro NATO náboje 5,56×45 mm a 7,62×51 mm. Na základě konstrukce AK-12 vznikla také karabina, puška pro přesnou střelbu a lehký kulomet. Počítá se rovněž s dodávkou pušek AK-12 (samonabíjecí, bez možnosti střelby dávkou) pro civilní trh.

Nová zbraň dostane do vínku všechny moderní „západní“ prvky. Je to především délkově nastavitelná a sklopná pažba, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby nebo Picatinny lišty pro montáž taktického příslušenství.

AK-12

Foto: Jedna z nejviditelnějších změn. Charakteristický přepínač palby byl nahrazen kompaktnějším a menším ovladačem / WikipediaOproti předchozím variantám má AK-12 mnohem kvalitnější hlaveň, kterou jde navíc vyměnit v polních podmínkách. Také páka závěru je umístěna více dopředu, než jak jsme byli u zbraní rodiny AK zvyklí.

Rusové testují AK-12

Společnost Ižmaš předala 2. listopadu do Centrálního vědeckého a výzkumného ústavu přesné mechaniky (CNIITOCzMasz) dva prototypy AK-12. Testována bude spolehlivost a funkčnost zbraně za velmi nízkých i vysokých teplot nebo v prašném a vlhkém prostředí. Podle ruských standardů musí puška rovněž vydržet (nesmí samovolně vystřelit) pád z výšky 1,5 metrů na betonovou podlahu.

Video: AK-12 v akci / YouTubePokud vše půjde podle plánu, mají počátkem příštího roku následovat státní zkoušky a ve třetím čtvrtletí pak začít sériová výroba. Avšak ač má samozřejmě firma Ižmaš v ruské armádě i ve vládě silné lobby, její představitelé přiznávají, že neočekávají velké počáteční objednávky ze strany ruské armády.

Ruská armáda má totiž ve svých skladech stále obrovské množství pušek, především rodiny AK. Přesněji se jedná o 16-17 miliónů pušek všech typů, z toho 11 miliónů automatických útočných pušek (jen pušek AK-74 v ráži 5,45×39 mm je ve skladech 7 miliónů).

Konec pušek Kalašnikov v ruské armádě?

Není však vůbec jisté, že ruská armáda AK-12 vůbec nakoupí, i když jistě bude na ní vyvíjen velký politický tlak. Můžeme připomenout slova ruského Ministra obrany Anatolije Serdjukova z minulého roku, kdy doslova řekl, že pušky Kalašnikov a odstřelovací pušky Dragunov jsou „morálně zastaralé“ a že uvažuje o jejich výměně za zbraně vyrobené v zahraničí.

Modernizovaný AK-74 Foto: Místo nákupu AK-12 uvažuje ruská armáda spíše o modernizaci stávajících AK-74. Firma Ižmaš proto nabízí modernizovanou AK-74 s pažbou převzatou z americké karabiny M4, Picatinny lištami nebo „zdvojenou“ pojistkou přepínače palby (ovladatelná palcem) / IžmašTento názor samozřejmě vyvolal ostré reakce jak mezi politiky, tak mezi ruskými výrobci zbraní. Ruský prominentní konstruktér pušek Dmitry Shirayev řekl: „Cizinci přiznávají, že ruské pušky jsou jedny z nejlepších na světě. Ukažte mi jedinou zahraniční pušku, která by konkurovala ruské ve všech specifikacích, včetně úrovně integrity.“ Shirayev také dodal: “Hlavním problémem je, že v Rusku není nikdo, kdo by pracoval v puškovém průmyslu z důvodu nízkých platů. Nákup zahraničních zbraní tak může zcela zničit puškový průmysl v Rusku.

Každopádně ty tam jsou doby, kdy nákup zahraničních zbraní ruskou armádou byl zcela nemyslitelný. Můžeme zmínit nákup francouzských vrtulníkových lodí Mistral, lehkých obrněných vozidel Iveco nebo možný nákup zahraničních kolových transportérů. V médích dokonce prosakují zprávy, že Rusové chtějí nakoupit také francouzské komplety vojáka budoucnosti FÉLIN.

Jedno je však jisté, pokud Rusové někdy nakoupí pušky v zahraničí, nepůjde o zbraně americké, ale nejspíše evropské nebo izraelské. Je zřejmě nereálné předpokládat, že Rusové cizími puškami někdy vyzbrojí celou armádu – to je politicky neprůchodné. Avšak klidně se může stát, že zahraniční pušky uvidíme v menším počtu u některých vybraných ruských vojenských jednotek.

Zdroj: FOX News, Altair, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně ...

Útočná puška F90 z Austrálie

Na světovém trhu s útočnými puškami se objevil další významný hráč. Australská společnost Thales ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády ...

Nová rumunská útočná puška

Rumunsko je po České republice a Polsku dalším středoevropským státem, který dokončuje vývoj vlastní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pan.Kuba
  00:50 14.11.2012

  Urážíte se tady nedoukama, hlupákama a vším možným a přitom ani neumíte vyjmenovaná slova a shoda přísudku s podmětem Vám taky nic neříká.

  Urážíte se tady nedoukama, hlupákama a vším možným a přitom ani neumíte vyjmenovaná slova a shoda přísudku s podmětem Vám taky nic neříká.

 • prometheus.x
  00:13 14.11.2012

  no pánové jak vás tu tak čtu tak se furt zaobýráte opravdu každý tím svím, popravde me nic inovativniho od prichodu m16 a "blupap" systemu neprijde kalach i m16 a jeji nastupci ...Zobrazit celý příspěvek

  no pánové jak vás tu tak čtu tak se furt zaobýráte opravdu každý tím svím, popravde me nic inovativniho od prichodu m16 a "blupap" systemu neprijde kalach i m16 a jeji nastupci otocny zavornik s odvodem plynu z hlavne nic furt to same inovace jedina je to ze prisla lepsi ergonomie a RIS listy po povrchu zbrane pro vhodne prislusenstvi, inovativní mi prisla třeba G11 od HK ktera využivala beznabojnicove strelivo i kdyz to asi nebyl nejlepsi koncep ne z duvodu nevykonosti atd. ale zduvodu nevhodneho typu na prezbrojeni jelikoz zadna armada sveta nebude chtit rozprodat sklady munice aby nakoupila uplne novou

  takze kdyz to tak schnu vlastne jde furt jen oten obal telo zbrane vnitrni komponenty jsou v podstate stejne a jak už jsem psal u 805 muzu vzit ceskou starou 58 vyrobyt novy vysoustruzeny teho z duralu vnitrni komponenty zachovat a mam novou pusku takze nechapu popravde co natom stoji ty tuny vyvoje a netvrdte mi ze to tak nejde
  vsichni vi ze na odvod plynu z hlavne je nejlepsi pystovy system nejpouzivanejsi system co se zavorniku tyce je otocny viz m4 AK atd. a uprime proto i chapu proc polakum vyvoj nove pusky trval jen chvily ano muzete se zaobirat pri vyvoji treba multiraznym systemem ale ted je otazka jak protoze nikdo v praxi nebude chtit tahat jedno telo a tve hlavne vis system prestavby m4 a jejich klonu velmy snadno ztoho udelate 50 beowulf 7,62 spresnenou pusku ci dokonce kuš pri pouziti jednoho a tohotez tela a vlastne te same ergonomie ale ma to vyznam ? to je to oc tu bezi

  takze jestli udelaji AK-12 tak to jen bude zase telo plny RIS list a gurt obic kalach

  a ted me treba kamenujte

  PS. sorry za pravopis ale fakt tu češtinu moc nezvladam už 19 letSkrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  23:45 13.11.2012

  Já ale nikdy neřekl že ak je superzbraň, je to jen velmy dobrá zbraň za dobré peníze, a to že má 1,5 moa jen v ideálních podmínkách je jasné, nebo mi chceš říci že s HK 416 ...Zobrazit celý příspěvek

  Já ale nikdy neřekl že ak je superzbraň, je to jen velmy dobrá zbraň za dobré peníze, a to že má 1,5 moa jen v ideálních podmínkách je jasné, nebo mi chceš říci že s HK 416 nastřílíš 1,5moa ??
  To že je nekonkurenceschopná je největší blbost co sem kdy slyšel - je to každopádně nejprodávanější zbraň na světě ( ne každé ak vyrábí ižmaš). Pro vojáka v poli je lepší přesná zbraň než nepřesná, nebo máš jinou teorii?? Není potřeba aby přinášel něco nového a jestli se líbý nějakému teoretizujícímu nedoukovi, to asi nikoho nezajímá(samozřejmě, jestli máš doma na skříňce tuny nákresů inovativních patentů pro střelné zbraně, hluboce se ti omlouvám). Mimochodem AK-12 se snaží k dobrému základu přidat ergonomii. Mimochodem, naše debata se ubírá asitak tímto směrem
  Já: Ak není špatná zbraň, je na ní spoustu dobrých věcí a je levná.
  Deathdog: Pitomost, znám lepší, neni nejlepší na světě.
  A pořád dokola, navíc používáš proti AK argumenty, které jsou uplně mimo mísu - snažíš se na ní zhanobit to co je na ní dobré a toho špatného si ani nevšimneš- ano dalo by se namítat že nemá dobrou ergonomii, že není určena levákům, někomu může přijít neohrabaná s nepříjemnou pažbou ale říci o nejprodávanější zbrani "nekonkurenceschopná" to může jen člověk jehož komentáře nemá smyl číst a ani na ně odpovídat.Skrýt celý příspěvek

 • vinny
  22:24 13.11.2012

  ja som iba laik ale myslim si ze ak 74 a vseobecne ruske kalachy su dobre zbrane nie vsetko co je stare je zle princip zbrane funguje 50 rokov no a gatling je konstrukcia stara ...Zobrazit celý příspěvek

  ja som iba laik ale myslim si ze ak 74 a vseobecne ruske kalachy su dobre zbrane nie vsetko co je stare je zle princip zbrane funguje 50 rokov no a gatling je konstrukcia stara vyse 100 rokov a stale sa nieco zlepsuje.Ked sanieco osvedcilo nie je to nutne hned zahodit. Sice nevyzera ak12 ako scar alebo acr ale nemusi byt oto horsia.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:53 13.11.2012

  to Nocolaj: no ale to ty tady operujes s tim ze je to obyc utocna superpresna puska plosne zavedena v radovych jednotkach , jenze takovy vojacek nekde v poli bez lafetace a tunelu ...Zobrazit celý příspěvek

  to Nocolaj: no ale to ty tady operujes s tim ze je to obyc utocna superpresna puska plosne zavedena v radovych jednotkach , jenze takovy vojacek nekde v poli bez lafetace a tunelu nastreli na 800 m tak leda hovno a to ikdyby mel optiku ,coz si sam ted napsal ze 1,5MOA je za perfektnich ,lafetovanych a krytych podminek ,cili vubec nechapu proc si tu psal o nejake presnosti ...
  Je to proste uplne normalni Kalach po drobnem tuningu , neschopny konkurence ,prodejny tak max v postsovetskych republikach nebo africe ,navic je hnusny ,hranaty ,proste se mi vubec nelibi pac neprinasi ale zhola nic noveho
  Takze kdyz sme se shodli na tom ze neni o nic presnejsi nez jine utocne pusky vcem je teda tahle superzbran tak vyjimecna krome toho ze si sni rusti ostrelovaci davaji na 800m kolibriky v letu?:)Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  21:22 13.11.2012

  Mimochodem, jestli se někdo snaží říct, že ruští odstřelovači jsou blázni nechť si zjistí výsledky celosvětových soutěží :-D

  Mimochodem, jestli se někdo snaží říct, že ruští odstřelovači jsou blázni nechť si zjistí výsledky celosvětových soutěží :-D

 • Nicolaj
  21:19 13.11.2012

  A jak chceš asi měřit přesnost jinak než v tunelu a s lafetací?? Když vemeš zbraň a na střelnici 3* vystřelíš do terče, určíš maximálně moa své jako střelce, zbraň jako taková je ...Zobrazit celý příspěvek

  A jak chceš asi měřit přesnost jinak než v tunelu a s lafetací?? Když vemeš zbraň a na střelnici 3* vystřelíš do terče, určíš maximálně moa své jako střelce, zbraň jako taková je daleko přesnější. Ty zbraně jsou tak přesné že vůbec nezáleží na tom jakou máš v ruce( respektive záleží jak ti sedne ne jak je přesná). Jistě se vyrábí více zbraní s přesností 1,5 MOA ( u ak se uvádí 1, 1.5, 2 takže sem vybral střední hodnotu) ale málokterá je zavedena ve výzbroji řadové pěchoty- jsou prostě drahé, já tu také můžu vychvalovat AN-94 oproti M-16 ale to je prostě jiná cenová kategorie. M110 je opravdu 7,62 spletl sem si to s SR-16 tak oblíbených u US special forces. V případě použití 5.56 nebo 5.45 náboje jde o to že na 800m je ještě použitelný, avšak na kratší vzdálenosti je daleko výhodnější díky možnosti pálit rychle ( já vím že si představuješ odstřelovače jako týpka co bije nepřítele na obrovské vzdálenosti, ale kolikrát plní třeba i mise průzkumné, na podporu pěchotních vojsk či letectva atd...)Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:08 13.11.2012

  No jo... Nikolaj :D

  No jo... Nikolaj :D

 • Deadog
  20:09 13.11.2012

  jinak s tou presnosti ... 1,5 MOA 4,5cm na 100 m na AK,to tak maximalne v tunelu s lafetaci ,proste bullshit ,tady je odkaz na stranky HK , podivej se kolik je presnost pusky ...Zobrazit celý příspěvek

  jinak s tou presnosti ... 1,5 MOA 4,5cm na 100 m na AK,to tak maximalne v tunelu s lafetaci ,proste bullshit ,tady je odkaz na stranky HK , podivej se kolik je presnost pusky delane pro strelbu na stredni vzdalenosti 600-800m

  http://www.heckler-koch.com/en...

  zapomen NikolajiSkrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:30 13.11.2012

  to nikolaj : postavili M110 protoze je to odstrelka 7,62 ,ktera ma vypadat jako M16 a nahradit M14 ,nechapu proc by mel odstrelovac na takovou vzdalenost pouzivat naboj 5,45 , nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  to nikolaj : postavili M110 protoze je to odstrelka 7,62 ,ktera ma vypadat jako M16 a nahradit M14 ,nechapu proc by mel odstrelovac na takovou vzdalenost pouzivat naboj 5,45 , nebo 5,56 , a i tak nemas pravdu , existuje prece cela rada zbrani v razi 5,56 s optikou ,sou to zbrane pro vybrane strelce ,jednu takovou pouzival i Dabel z Ramadi ,a jak zminujes HK ,tak urcite je bude mit v portfoliu i mnoho dalsich zbrojovek , hlavni je ,ze pouzivat AK74M jako odstrelku je uplna blbost jak pise Plingr ,dost dobre si nedovedu predstavit energii takoveho projektilu na tuhle vzdalenost a hlavne presnost diky sve hmotnosti +-4g ? Cili argumentovat tim ,ze AKcka sou presne protoze jdou vyuzivat i jako odstrelovacky je asi jako rict ze ferarri je rychle protoze je cervene ...Skrýt celý příspěvek

 • plingr
  18:00 13.11.2012

  Sniper strilejici na 800m s ak74m je blazen, ak74 s 1,5moa je taky asi fantazie.

  Sniper strilejici na 800m s ak74m je blazen, ak74 s 1,5moa je taky asi fantazie.

 • Argonaut
  16:40 13.11.2012

  Není pochyb o tom, že AK-12 vypadá působivě, ale o jejím pořízení bude rozhodovat mnohem víc faktorů, než jen její vlastnosti. Již delší čas ruské ministerstvo obrany vede spor s ...Zobrazit celý příspěvek

  Není pochyb o tom, že AK-12 vypadá působivě, ale o jejím pořízení bude rozhodovat mnohem víc faktorů, než jen její vlastnosti. Již delší čas ruské ministerstvo obrany vede spor s tamními výrobci o cenách a přitom neskrývá ani možnost nákupu ze zahraničí (oficiálně k tomu vyzýval prezident Medvěděv). Dalším faktorem bude i velká míra korupce v ozbrojených silách (koneckonců, kvůli ní byl odvolán ministr obrany Serďukov). Krom toho nesmíme opomenout stále horší zprávy, týkající se společnosti Izmaš (překvapuje mě, že v článku tato záležitost není rozebrána). Nedávné informace o tom, že tato společnost stojí na hranici bankrotu doplnil oficiální dopis od společnosti ruské vládě, kde si stěžuje na pod-financování, nízké mzdy a stále se snižující odběr jejích produktů (http://en.ria.ru/mlitary_news/...

  Ostatně znepokojení ohledně stavu ruského zbrojního průmyslu vyvolala rovněž nedávná informace o stavu Mikojanu (http://en.ria.ru/russia/201210... Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  14:39 13.11.2012

  Co se týká chování při dávce, je to samozřejmě subjektivní - není nad to si to vyzkoušet.

  Co se týká chování při dávce, je to samozřejmě subjektivní - není nad to si to vyzkoušet.

 • Nicolaj
  14:30 13.11.2012

  To deathdog: Nefandím ruským zbraním, jen porovnáváním pouhých faktů je však jasné, že AK-74M je velmy přesná zbraň - to se dá jednak změřit a jednak je to vidět například z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  To deathdog:
  Nefandím ruským zbraním, jen porovnáváním pouhých faktů je však jasné, že AK-74M je velmy přesná zbraň - to se dá jednak změřit a jednak je to vidět například z toho že jí používají ruští odstřelovači až na 800m. Američané nemohli prostě vzít M16 a dát na ní puškohled, ale museli postavit M110. Zdá se mi také, že si tu z mého příspěvku někdo vybral co se mu hodí - psal jsem o zbraních běžně zavedených u vojsk. Jestliže výš o nějaké jiné zbrani převyšující přesnost 1,5 MOA která je plošně zavedena v řadových jednotkách některé armády, tak ji jmenuj. Mě napadá snad jen HK 416.Skrýt celý příspěvek

 • mrgreen
  14:07 13.11.2012

  raw: Koukám, že tady chce někdo provokovat :D

  raw: Koukám, že tady chce někdo provokovat :D

 • Deadog
  12:24 13.11.2012

  Me se spise zda ze se rusove potaci mezi rozhodnutim mit lepsi zahranicni zbrane nebo pohrbit Rusky puskarsky prumysl,proste zjistili ze zahranicni zbrane jsou daleko kvalitnejsi a ...Zobrazit celý příspěvek

  Me se spise zda ze se rusove potaci mezi rozhodnutim mit lepsi zahranicni zbrane nebo pohrbit Rusky puskarsky prumysl,proste zjistili ze zahranicni zbrane jsou daleko kvalitnejsi a modernejsi. Jinak invence konstrukteru z izmasu je taky na bode mrazu ,chteji se vymanit ze stinu opevovane AK47my ale vyrobi na par malickosti skoro totoznou zbran.

  to Nicolaj : Rozumim tomu ze fandis rusum a jejich zbrojnimu prumyslu ale tvrdit ze nejaka puska je nejpresnejsi nebo ze se vyborne chova pri davkach (to si videl tady z toho videa?) ,je uplne irelevantni ,kdybys chtel neco takoveho porovnavat , musel by si ty zbrane mit na jedne strelnici ,mel by z nich strilet jeden clovek na stejnou vzdalenost ,pri stejnych podminkach ,pri stejnych delkach hlavni atd atd ... podivej se treba jak se chova pri davce nova Beretta ,polezou ti oci z dulku

  Myslim ze rusi nevyrabeji vylozene sunty ,ale proste zaspali ,nechali se ukolebat takovou tou predstavou ,ze ten Kalach budou preci pro Ruskou armadu vyrabet donekonecna takze ani nepotrebovali vymyslet nejakou jinou koncepci ,takze ted je to pro ne hodne tvrdy naraz ,ikdyz se hodne jejjich zbrani prodava i v USA kde sou hodne popularni treba zbrane ridiny Saiga ,nemuzou konkurovat modernim zapadnim zbranimSkrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  11:40 13.11.2012

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při střelbě dávkou. A to nemluvím o jiných ruských zbraních.Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  11:40 13.11.2012

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při střelbě dávkou. A to nemluvím o jiných ruských zbraních.Skrýt celý příspěvek

 • raw
  07:14 13.11.2012

  Jedine co mela vzdy ruska zbran lepsi nez konkurence je spolehlivost, nic jineho, nikdy ... absolutne nic!

  Jedine co mela vzdy ruska zbran lepsi nez konkurence je spolehlivost, nic jineho, nikdy ... absolutne nic!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2