ROZHOVOR: Legendami o válečném pokladu opředená oblast Hradištka u Štěchovic z pohledu vojenského historika

ROZHOVOR: Legendami o válečném pokladu opředená oblast Hradištka u Štěchovic z pohledu vojenského historika
Na jaře 1952 začal Emil Kein vyměřovat na poli východně od staré cihelny místa, kde se měl nacházet úkryt. / Archiv bezpečnostních složek, fond Sbírka různých písemností (S): sign. S-450-5 (Zvětšit)

V souvislosti s tzv. „Štěchovickým pokladem“ jsem prostudoval tisíce stran archivních dokumentů. Došel jsem k názoru, že Emil Klein, bývalý velitel ženijní školy SS na Hradištku, jež byl po válce odsouzen na 20 let odnětí svobody za členství ve zločinecké organizaci, se snažil ve vězení přežít...

...proto vodil příslušníky Státní bezpečnosti tzv. „za nos“. Zkazky o válečném pokladu ukrytému německými vojáky za 2. světové války na území Hradištka u Štěchovic začali v novodobé historii rozšiřovat a košatě domýšlet samozvaní hledači pokladů. Některé části legend s nádechem tajemna mohly ve svých prvopočátcích vyznívat věrohodně, ale já jako vojenský historik a archeolog vycházím z toho, co je oficiálně dohledatelné a ve svých souvislostech podložené v archivech, říká Petr Čech z Vojenského historického ústavu Praha.

Zdeňka Kovaříková: Jaký aktuální postoj zastává české ministerstvo obrany a česká armáda k vojenskému historickému bádání?

Petr Čech: Země, národy, státy a obecně lidské společnosti si zakládají na své minulosti, ztotožňují se s ní, je pro ně zdrojem inspirace, identity, sebepojetí a tradic. Stejně tak je to s Armádou České republiky, která je specifickým lidským společenstvím. Vojenský historický ústav Praha je vojenským zařízením majícím za úkol uchovávat paměť v podobě vzpomínek veteránů současných a minulých konfliktů, jejich hmotných dokladů a památek na ně. Dále se zabývá vojenskou a válečnou minulostí, o níž osobní vzpomínky ubývají, jak ubývají jejich nositelé. A samozřejmě i minulostí, na kterou máme už jen památky písemné, ikonografické a hmotné povahy. Postoj Ministerstva obrany České republiky a Armády České republiky k vojenské historii naší země je dán zřetelně samotnou existencí a náplní činnosti Vojenského historického ústavu Praha.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Vojenské technické muzeum Lešany – zahájení sezóny 2020

Dne 30. května 2020 v 9:30 hod. se letos poprvé otevřely brány Vojenského technického ...

Sklenář: Byli jsme u hranic, v domovech pro seniory i u hasičů

Vojáci byli v posledních týdnech více vidět. Posílili policisty u hranici, pomáhali zdravotníkům, ...

Šanda: Český hydronaut zvládl první misi. „Doletěl“ k asteroidu pro vzorky

175 hodin simulovala posádka Hydronautu cestu k asteroidu a zase zpátky na zem. ...

Generálka Šmerdová: Zájem o službu v české armádě je velký

Zájem o službu v české armádě je velký, komunikace s uchazeči se více přesouvá do on-line prostředí ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.