Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu

Triton
Lehké obrněné vozidlo Triton 4×4. / Kyiv PJSC

Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména nekončící krizí na Donbasu.

Ukrajinská snaha modernizovat armádu

Ukrajinci se snaží novou techniku nakupovat zejména od domácích výrobců, případně modernizovat techniku starší. U nové nebo modernizované výzbroje je vidět silný zájem zavádět techniku kompatibilní s NATO a vybavenou komponenty ze Západu.

Ukrajina tak ve velkém upouští od dlouholeté spolupráce s Ruskem, což může mít dalekosáhlé následky pro budoucí vývoj ukrajinského zbrojního průmyslu.

Většina ukrajinských zbrojních podniků je sdružená ve státním konsorciu UKROBORONPROM, které v posledních letech naprostou většinu své výroby dodává ukrajinské armádě válčící proti povstalcům v Donbasu. Hlavním cílem společnosti UKROBORONPROM je nyní uspokojit potřeby ukrajinských ozbrojených složek po nové technice.

Jakmile bude armáda a další ukrajinské složky dostatečně zásobeny, je možné zahájit vývoz vojenské techniky do zahraničí. Export zbraní přinese do ukrajinského rozpočtu potřebné finance.

V roce 2016 UKROBORONPROM představí strategii nazvanou „Ukrajinský štít“ - půjde o prezentaci vize nových high-tech zbrojních výrobků schopných konkurovat na mezinárodní úrovni a o prezentaci plánu modernizace ukrajinské armády.  

Ukrajina mimo těžké techniky nakupuje ve velké míře lehká obrněná vozidla. V nedávné době bylo oznámeno hned několik kontraktů na dodávky nových typů lehkých vozidel pro ukrajinské bezpečnostní sbory a armádu.

Ukrajina posiluje armádu. Problém jsou ale peníze a všudypřítomná korupce.

Triton

Ukrajinská pohraniční stráž obdrží 62 nových vozidel Triton se sledovacími a průzkumnými systémy. Tritony budou v rámci ukrajinské pohraniční stráže primárně hlídkovat na ukrajinsko-ruské hranici.

Průzkumný a sledovací systém JEB obsahuje dvoukanálovou denní/noční televizní kameru, termální kameru, laserový dálkoměr a radar schopný sledovat pohyb osob, vozidel, nízkoletících objektů a plavidel. Součástí vybavení je i rušička rádiových signálů ANCLAV.  

V zadní části vozidla je instalován teleskopický stožár (max 4,5 m). Na stožáru je umístěna radarová anténa a termokamera. Celý stožár lze odmontovat a umístit ho samostatně do vzdálenosti až 100 m od vozidla. Elektrický generátor umožňuje až sedmidenní nepřetržitý provoz.

Dálkově ovládaná zbraňová stanice je vybavena kulometem NSBT ráže 12,7 mm s optickým zaměřovačem PZU-7. Zásoba střeliva je 450 nábojů. Elevace zbraně je v rozmezí –3° až +68°, kruhový odměr je 360°. Stanice je osazená také výmetnicemi na šest dýmových granátů.

Triton s pohonem 4×4 má bojovou hmotnost 11 tun. Pohání ho dieselový motor Volvo TAD620VE o výkonu 116 kW spojený s automatickou převodovkou Allison 1000 SR. Maximální rychlost vozidla je 110 km/h a dojezd více jak 700 km. Vozidlo přepraví sedm osob včetně velitele a řidiče.

Pancéřová ochrana v základním provedení odpovídá úrovni Level 2 dle NATO normy STANAG 4569 - vozidlo tedy odolá projektilům ráže 7,62×39 mm API BZ při střelbě z 30 m a výbuchu nálože o ekvivalentu 6 kg TNT pod nápravou.

Vozidlo ve své základní verzi není plně obojživelné, ale dokáže překonávat menší vodní toky broděním bez předchozí přípravy. Výrobce nabízí také plně obojživelnou verzi vozidla.

Triton poslouží jako platforma pro různé zbraňové systémy a je schopno plnit velké množství úkolů v rámci armády nebo bezpečnostních složek. Triton lze používat jako obrněný transportér, nosič protitankových střel, průzkumné vozidlo, ambulanci nebo velitelské vozidlo.

Dozor-B
Lehké obrněné auto Dozor-B. / Artemis Dread; CC BY-SA 4.0

Dozor B

Obrněné automobily Dozor od ukrajinského výrobce Lvov Armored Plant poputují v nejbližší době na Dombas. Oznámil to zástupce generálního ředitele pro vývoj Arthur Heruvimov ze společnosti UKROBORONPROM (vlastník Lvov Armored Plant).

V posledních měsících lvovská továrna přijala 150 nových zaměstnanců aby uspokojila rostoucí zájem o své výrobky. Lvovský závod je nyní schopen vyrábět 400 kusů vozidel Dozor ročně.

Vozidlo Dozor je vyráběné ve dvou variantách - Dozor A a Dozor B.  Dozor A je základní verze bez pancéřové ochrany vhodná spíše pro policii a bezpečnostní složky, zatímco Dozor B je vybaven pancéřovou ochranou a primárně určen pro armádu. Vozidlo přepraví 3+8 osob.

Vozidlo navrhla charkovská konstrukční kancelář KMDB v letech 2004 - 2005, první vozidla byla do služby zařazena v roce 2007. V roce 2014 ukrajinská vláda objednala 200 kusů vozidla Dozor B. Stejný rok začala výroba a vojskové zkoušky proběhly roku 2015, kdy první vozidla z této série vstoupila do služby.

Licence na automobily Dozor byla prodána rovněž do Polska, kde je vozidlo nabízeno pod označení Oncilla.

 
Dozor B.

Pancéřová ochrana odolá střelám do ráže 7,62 mm a protitankovým minám. Balistickou ochranu lze zvýšit přídavným pancéřováním.

Dozor B pro ukrajinskou armádu získají obdobnou dálkově ovládanou zbraňovou věž jako vozidla Triton. K vybavení vozidel Dozor patří filtroventilační systém zajištující ochranu proti zbraním hromadného ničení. Instalována je radiostanice R-173M s dosahem 20 km.

Komunikace ve vozidle probíhá přes vnitřní interkom AVSK-1. Vozidlo lze vybavit satelitní navigací GPS NAVSTAR nebo GLONASS. Dodatečné je možné také instalovat naviják, systém centrálního huštění pneumatik a tažné zařízení.

Zákazník má na výběr ze dvou pohonných jednotek. První je turbodieselový 2,8l motor  IVECO 8142.38.11 o výkonu 91 kW spojený s  manuální převodovkou IVECO 28026.5.

Druhou variantou je dieselový 4,7l motor DEUTZ BF 4M 1013 FC o výkonu 142 kW spojený s automatickou převodovkou  Allison 1000 LCT.  Obě převodovky mají 5 rychlostí pro jízdu vpřed a jednu pro jízdu vzad. Maximální rychlost vozidla je 105 km/h.

SCTV
Americký typ SCTV s rychlopalným kanónem LW25 ráže 25 mm. / Textron

SCTV

Společnost Textron dodá na Ukrajinu tři vozidla Survivable Combat Tactical Vehicles (SCTV). Kontrakt mezi Textron a ukrajinskou SpetsTechnoExport (STE) byl oznámen 1. února. STE je součástí konsorcia UKROBORONPROM.

SCTV vychází z vozidel Humvee (HMMWV), která ukrajinská armáda získala z USA. Vozidla SCTV byla původně vyvinuta pro americkou námořní pěchotu a veřejně představená roku 2010. Ukrajinská armáda díky SCTV získá vozidla odolná proti IED vhodná do prostředí asymetrických konfliktů.

Bear Midkiff ředitel obchodního oddělení pro Evropu a Afriky ze společnosti Textron uvedl, že: „Textron pracuje ve spolupráci se společností UKROBORONPROM na vylepšení ukrajinských vozidel Humvee na standart vozidel SCTV.“

Na rozdíl od Humvee je kabina vozidla vyrobena z jednoho kusu, což zlepšuje šance na přežití posádky po najetí na minu nebo zásahu IED. Ke zvýšení bezpečnosti proti IED a minám přispěla také změna tvaru podvozku do "V".

SCTV je výrazně modernizovaný Humvee.

Vylepšená balistická ochrana, odolnost proti minám a IED je podle výrobce obdobná, jako u podobných vozidel kategorie MRAP (např. M-ATV). Kromě zvýšení celkové odolnosti SCTV získal lepší motor, odpružení a zavěšení kol. Oproti Humvee tak SCTV vyniká lepšími jizdními vlastnostmi.

Vozidlo lze vybavit filtroventilačním systémem proti účínkům zbraní hromadného ničení. Rozsah vybavení (senzory, komunikační systémy, zbraňové systémy) záleží jen na přáních zákazníka.

SCTV poslouží jako velitelské vozidlo, k přepravě osob a nákladu, průzkumné, nebo jako vozidlo palebné podpory.

První tři SCTV mohou být předzvěstí větší zakázky na úpravu všech zbývajících Humvee ukrajinské armády na vozidla SCTV.

Zdroj: Army Recognition, Army-Technology, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

FOTOREPORTÁŽ: Návštěva Pravého sektoru na východě Ukrajiny

V srpnu letošního roku jsem strávila několik dnů v Doněcké oblasti s Pravým sektorem. Následující ...

Čína a Ukrajina plánují společnou zbrojní výrobu

Po rozpadu Sovětského svazu zůstaly na území nově osamostatněné Ukrajiny významné zbrojní závody. ...

Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178

Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...

AMV XP: Nástupce světoznámých finských obrněných vozidel

Finska Patria dokončila vývoj nástupce známého obrněného vozidla AMV (Armored Modular Vehicle). Nový ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kruan
  23:20 10.02.2016

  Fenri: jasně, podle jejich parlamentní zprávy vyrábějí asi 2 páry ponožek na 1.000 obyvatel. Ukrajina asi polovinu tohoto množství.

  Fenri: jasně, podle jejich parlamentní zprávy vyrábějí asi 2 páry ponožek na 1.000 obyvatel. Ukrajina asi polovinu tohoto množství.

 • fenri
  07:35 09.02.2016

  To Kruan: -zbraně (nemyslím jen těžké, ale i "normální", na sport, lov, obranu) -optika (NPZ např.) -oblečení (Splav, trička :-)) -nože -vyšší třídy vodky a kaviáru :-) -i ...Zobrazit celý příspěvek

  To Kruan:
  -zbraně (nemyslím jen těžké, ale i "normální", na sport, lov, obranu)
  -optika (NPZ např.)
  -oblečení (Splav, trička :-))
  -nože
  -vyšší třídy vodky a kaviáru :-)
  -i zajímavé hodinky se najdou
  -extrémní offroady
  Není to moc, ostatně Rusové kšeftují spíše na úrovni vlád (zbraňové systémy, paliva) Jenže z Ukrajiny vůbec, vůbec NIC.
  Když už jim i tak primitivní kategorii jako stará OT vrací i Súdán (sic!), tak je to prostě katastrofa. Kdo na UA něco uměl, odešel na západ či do Ruska.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:30 09.02.2016

  Nerad přispívám OT, Ale minulý týden jsem byl v Rusku (kde jsem předtím asi tři roky nebyl) a co mě překvapilo byla intenzita žebrání. S kolegou jsme kuřáci, cca. 1x za dvě ...Zobrazit celý příspěvek

  Nerad přispívám OT,

  Ale minulý týden jsem byl v Rusku (kde jsem předtím asi tři roky nebyl) a co mě překvapilo byla intenzita žebrání.

  S kolegou jsme kuřáci, cca. 1x za dvě hodiny jsme vyběhli z kanclu na ulici. Neužili jsme si ani naše cígo, protože okamžitě místní kolemjdoucí začali žebrat: "Daj mjeloč" (tykání nechám stranou, to je zdejší kolorit)

  Intenzita žebrání byla vysoká, dokonce i vyšší než v chudobinci Asie - Bangladéši. Ani tam u mě nikdo nežebral 2x za pět minut.

  Geograficky bylo úplně jedno, v jakém městě jsme byli. Jednalo se o města před Uralem.

  Je mi celkem jedno, jak si žijí národy ve světě po svém atd. a nekecám jim v žádném případě do jejich stylu žití. Ale vzhledem k tomu, že si Rusko pamatuji jako zemi, která bohatla mě tenhle rychlý sešup zarazil.

  Dávám to sem jen k úvaze, nakolik bude RF schopna držet tempo v důležitých oblastechSkrýt celý příspěvek

 • Kruan
  00:39 09.02.2016

  Fenri: z Ruska?

  Fenri: z Ruska?

 • fenri
  23:00 08.02.2016

  Brothers and Sisters - no, možná jsou stejní, ale daří se jim jinak. V něčem bude rozdíl. Pořád čekám třeba na alespoň jeden kvalitní výrobek z této země, který bych si koupil.

  Brothers and Sisters - no, možná jsou stejní, ale daří se jim jinak. V něčem bude rozdíl. Pořád čekám třeba na alespoň jeden kvalitní výrobek z této země, který bych si koupil.

 • sanityangel1
  19:32 06.02.2016

  BrothersAndSisters: a nejake odkazy na wiki by nebyly? Jinak USA a jeji velvyslanci vzdy popisovali pouze jejich pohled na vec. Tzn. to ze rikali, ze Putin je sef mafie se ...Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters:

  a nejake odkazy na wiki by nebyly?

  Jinak USA a jeji velvyslanci vzdy popisovali pouze jejich pohled na vec. Tzn.
  to ze rikali, ze Putin je sef mafie se vubec nedivim. Je to zhruba stejne jakou hantyrkou popisuji Rusove USA. Oboji je balast. Na wiki jsou nejdulezitejsi odkazy na plany USA. Napr. to jake zamery jsou v Syrii a jak ji destabilizovat. To je to nejdulezitejsi.

  Jinak jaky je pohled USA na Ukrajinu - to vyplynulo z prevratu na Ukrajine. Napr. kdyz Nulandova se dohadovala 1. tyden pred svrzenim Janukovice s velvyslancem USA na Ukrajine, kdo bude pristim premierem. Nejlepsi na tom je, ze prohlasili, ze kaslou na EU, coz se potvrdilo nedodrzenim povstalcu dohody s EU.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:07 06.02.2016

  BrothersAndSisters: Viem co je aféra WikiLeaks. Je to nafuknuta bublina. Nie su tam ziadne relevantne informacie. Iba velke halo pre nic. Ake tajne informacie sme sa dozvedeli? ...Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters: Viem co je aféra WikiLeaks. Je to nafuknuta bublina. Nie su tam ziadne relevantne informacie. Iba velke halo pre nic. Ake tajne informacie sme sa dozvedeli?

  Korupcia je vsade rovnaka. Viete mi to niecim vyvratit?Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  16:25 06.02.2016

  Wenet01 "Kradl (Porošenko) stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela UKRAJINSKY ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01 "Kradl (Porošenko) stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela UKRAJINSKY vyčkával kdo mu dá více ..."

  Zcela ukrajinsky? Putin říká, že ukrajinský a ruský lid je stejný, že se jedná o jeden národ - vyčkával tedy zcela rusky.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  16:23 06.02.2016

  premyslcz - pokud v debatě o Ukrajině (která se točí kolem ruského vlivu) používáš odkazy na WikiLeaks s tím, že v jejich depeších je Porošenko označen za oligarchu je zcela na ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz - pokud v debatě o Ukrajině (která se točí kolem ruského vlivu) používáš odkazy na WikiLeaks s tím, že v jejich depeších je Porošenko označen za oligarchu je zcela na místě zmínit, že v rámci té samé aféry WIkiLeaks byly zveřejněny dokumenty, které ruského prezidenta Putina označují za hlavu ruské mafie postavené na propletenci oligarchů, státních struktur a silových složek Ruska. Vypovídá to mnoho o Rusku a umožňuje si to uvědomit, že tohle všechno je obsaženo v ruském vlivu na Ukrajině. Pro doplnění tvých poukazů je to zcela na místě.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  16:17 06.02.2016

  Sorge-227 - vymyšlené, nebo známé? To je snad trošku rozdíl, ne? Víš vůbec co je aféra WikiLeaks?

  Sorge-227 - vymyšlené, nebo známé? To je snad trošku rozdíl, ne? Víš vůbec co je aféra WikiLeaks?

 • BrothersAndSisters
  16:16 06.02.2016

  Sorge-227 - to tedy není, korupce jako v Rusku nebo na Ukrajině není v EU nebo USA ani omylem!

  Sorge-227 - to tedy není, korupce jako v Rusku nebo na Ukrajině není v EU nebo USA ani omylem!

 • Sorge-227
  16:03 06.02.2016

  Neviem preco kazdy vytahuje zdroje WikiLeaks. Tam vobec nic nie je. Vsetko co sa tam pise je vmyslene, alebo davno zname.

  Neviem preco kazdy vytahuje zdroje WikiLeaks. Tam vobec nic nie je. Vsetko co sa tam pise je vmyslene, alebo davno zname.

 • Sorge-227
  16:01 06.02.2016

  BrothersAndSisters: to co popisujete je kazdy stat na zemi vcetne USA a EU.

  BrothersAndSisters: to co popisujete je kazdy stat na zemi vcetne USA a EU.

 • premyslcz
  15:45 06.02.2016

  Ja se nebráním jakékoliv diskuzi k tématu, ale pokud se bavíme o Turecku, Syrii nebo Ukrajině a já si dovolím sem přidat nějaké informace, tak se zde najdou fanatici a začnou proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja se nebráním jakékoliv diskuzi k tématu, ale pokud se bavíme o Turecku, Syrii nebo Ukrajině a já si dovolím sem přidat nějaké informace, tak se zde najdou fanatici a začnou proti mě vytahovat argumenty jako kdybych byl kremlobot.
  Až bude téma k Litviněnkovi nebo kolik má Putin na kontě s nadšením sem přidám informace o něm.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  15:25 06.02.2016

  Na ukrajině vládne a vládla kleptokracie od odspodu až nahoru a je úplně jedno co u toho žvaní...Janunkovič nebyl pro ruský tím se stal až během revoluce z donucení. Kradl stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Na ukrajině vládne a vládla kleptokracie od odspodu až nahoru a je úplně jedno co u toho žvaní...Janunkovič nebyl pro ruský tím se stal až během revoluce z donucení. Kradl stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela ukrajinsky vyčkával kdo mu dá více, že mu bude nadělena revoluce bylo pro něj jistě překvapení a že bude muset utíkat ačkoliv pod patronací EU splnil všechny revoluční požadavky a nepoužil sílu to asi nečekal vůbec...
  O tom že UA nějak sjednocená navíc ruskou intervencí vůbec nevím a takový názor může mít jen člověk co zná UA jen z TV, nebo nebyl dál než ve Lvově...stačí si popovídat s lidmi.
  Ohledně armády nebo čehokoliv dalšího, za Janunkoviče se sice kradlo, ale ta země byla stále státem, nyní když je v rozkladu je míra korupce úplně jinde. Lidé nevidí budoucnost a snaží se přijít k valutům kde se dá...každý projekt je tam tak odsouzen k záhubě předem, pokud není pod zahraniční investicí a hlídán od dělníků po nejvyší manažery. Jejich problém není nějaká válka, jejich problém je hrozící zánik jakékoliv státnosti v myslích lidíSkrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  15:11 06.02.2016

  Pro úplnost - premyslcz zde často a rád ve věci Ukrajiny a jinde ve věci Turecka odkazuje na uniklé americké diplomatické depeše, které zveřejnil server WikiLeaks. Důsledně však ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro úplnost - premyslcz zde často a rád ve věci Ukrajiny a jinde ve věci Turecka odkazuje na uniklé americké diplomatické depeše, které zveřejnil server WikiLeaks. Důsledně však opomíjí ty nejzásadnější, tedy depeše jež rozkrývají stav Ruska v éře Vladimíra Putina. Patrně nejnepříjemnější informace, které vypluly na povrch totiž byla opakovaná sdělení amerických diplomatů adresovaná Bílému domu, že Rusko je "opravdovým mafiánským státem" zkorumpovaným odshora až dolů. Zvláště tehdejší americký velvyslanec v Moskvě John Beyrle pravidelně referoval ve svých depeších o brutální korupci v kremelských strukturách. V jiné části diplomatické pošty se zase objevilo sdělení, že Vladimír Putin věděl o přípravách vraždy někdejšího agenta KGB Alexandra Litviněnka (o tom sice nikdo nepochyboval, ale je dobré vědět, že toto stanovisko je v interních nechtěně uniklých amerických dokumentech a ne v nějakém propagandistickém vyhlášení). Přímo pikantní pak bylo, že Putin samozřejmě neměl tušení, že velvyslanec Beyrle podává Washingtonu podrobné zprávy o kremelské korupci a už vůbec nemohl tušit, že dojde k úniky v rámci aféry WikiLeaks a tak se veřejně rozhořčil v pořadu Larryho Kinga a prohlásil "že Spojené státy nemají právo zasahovat do vnitřních záležitostí jiných zem". Velmi brzy poté vybuchla bomba WikiLeaks naplno a největší senzací byla právě depeše v níž američtí pracovníci otevřené hovoří o tom, že Putin je vlastně nejvyšší hlavou mafie, jež má charakter organizovaného zločinu pevně prorostlého se státními strukturami. V těchto depeších američtí diplomaté konstatovali, že úplatky na všech stupních oligarcho-mafiánské struktury ruského státu jsou vlastně zvláštní formou daně, která plyne přímo do kapsy Vladimíra Putina. No a snad jen pro pobavení - třešničkou na páchnoucím ruském dortu pak bylo prohlášení španělského prokurátora José Gonzáleze (ten vyšetřoval případy ruských gangsterů působících na území Španělska), Gonzáles řekl jasně: "Člověk v Rusku nedokáže rozeznat aktivity vlády a organizovaného zločinu ..."Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  13:05 06.02.2016

  Rozhovor: Lidé odmítli žít v Janukovyčově nevolnictví Ukrajinistka Lenka Víchová > Ukrajinský žurnál Lenka Víchová http://ukrzurnal.eu/ukr.partne... > Mezinárodní organizace ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor: Lidé odmítli žít v Janukovyčově nevolnictví
  Ukrajinistka Lenka Víchová > Ukrajinský žurnál Lenka Víchová
  http://ukrzurnal.eu/ukr.partne... > Mezinárodní organizace pro migraci IOM
  Sponzori
  Velvyslanectví Spojených států v České republice
  Britské velvyslanectví v České republice
  Evropská unie
  Nadace Open Society Fund Praha > Soros
  Neziskoví partneři
  Člověk v tísni - společnost při České televizi o.p.s - Agent Šimon Pánek

  Páté prezidentské volby na nezávislé Ukrajině proběhly v lednu a únoru 2010. Občané volili prezidenta přímo na pětileté období. Volby pronásledovaly obavy ze zfalšování výsledků, které byly prokázány u minulých prezidentských voleb, a které vyústily v tzv. oranžovou revoluci; podle pozorování OBSE a většiny mezinárodních pozorovatelů, jichž bylo přítomno více než 3000,[1] však byly kvalifikované a transparentní.
  Ve druhém kole (7. února 2010) mírně vzrostla volební účast na 69,15 %, a to zejména na východě. Předběžné výsledky byly známy následujícího dne. Počáteční Janukovyčův náskok Tymošenková nejprve dotáhla na pouhá 2 %, nakonec se ustálil na 3,5 %; Janukovyč se tak stal vítězem voleb se 48,95 % hlasů.

  To mluví za vše ...

  Podle serveru WikiLeaks v letech 2006 až 2009, kdy Porošenko vedl v parlamentu výbor pro finance a bankovnictví, popisovali američtí diplomaté Porošenka jako oligarchu zdiskreditovaného nařčeními z korupce.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  12:11 06.02.2016

  ... přesně tak, už dvě léta a třeba Tymošenková předtím nebyla lepší...Záleží s kým srovnáváme. Lepší než současná vláda Tymošenková nebyla, ovšem když při srovnání s mafiánskou ...Zobrazit celý příspěvek

  ... přesně tak, už dvě léta a třeba Tymošenková předtím nebyla lepší...Záleží s kým srovnáváme. Lepší než současná vláda Tymošenková nebyla, ovšem když při srovnání s mafiánskou sviní a rusáckým poskokem Jankukovyčem, jenž programově likvidoval Ukrajinu i ta Tymošenková vypáda jako superinteligentní Mirek Dušín. Přes to co neustále zvracejí místní vylízaní volksrusáci, je jeho pád logickým důsledkem naprosté nespokojenosti, kterou jeho diletantská vláda v Ukrajincích vyvolala a bankrotu, ke kterému Ukrajinu přivedl jen a pouze Janukovyč.
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr... Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  11:48 06.02.2016

  To Sorge: Uplne bych nesouhlasil - Rusku samozjreme nevyhovovalo, ze USA vyvolala prevrat na proruske Ukrajine, protoze jak rekl Friedman ze Stratforu, nikdo nema rad, kdyz mu ...Zobrazit celý příspěvek

  To Sorge:

  Uplne bych nesouhlasil - Rusku samozjreme nevyhovovalo, ze USA vyvolala prevrat na proruske Ukrajine, protoze jak rekl Friedman ze Stratforu, nikdo nema rad, kdyz mu hori na jeho dvorku. A smyslem americkeho prevratu nebylo znicit Rusko, jen ho oslabit. Anexe Krymu Ruskem byl logicky krok na ziskani pristupu k Cernemu mori.

  V ostatnim, ale se Stratforem nesouhlasim - ted kdyz je Ukrajina na tom jak je, tak neni pro Rusy vyhodne ji ziskat a rozhodne ne vojensky. Proste nechaji Evropu, at si vyzere polivku, kterou USA navarilo. Emigrace milionu Ukrajincu/Rusu do Ruska je vzhledem k demograficke krizi take vyhodne. A jen proruske povstalce Rusove budou podporovat nadale, aby neztratili tvar.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  02:41 06.02.2016

  dusan: Pocas ruskej anexie crymu ukrajinska armada existovala. Ale bol tam nelegalny prevrat a zmenila sa garnitura za podpory zapadu. Nastal tam chaos a nikto nevedel kto je u ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  Pocas ruskej anexie crymu ukrajinska armada existovala. Ale bol tam nelegalny prevrat a zmenila sa garnitura za podpory zapadu. Nastal tam chaos a nikto nevedel kto je u moci. Vojaci nemali od koho dostat ziadny rozkaz. Rusko videlo ze straca vplyv na Ukrajine tak okamzite vyuzilo prilezitost na obsadenie crymu. Kde je dolezita zakladna. Keby Rusko chcelo celu Ukrajinu tak ju ma. A dopadlo by to ako s Crymom. Ale Rusko nepotrebuje dalsiu ekonomicky znicenu krajinu. Na vyychode Ukrajiny sa postavili prorusky extremisti podporovani Moskvou proti prozapadnym extremistom, ktorych podporuje nelegalne zvolena vlada Ukrajiny. A kto je v pravu? Rusku vyhovuje konflikt na Ukrajine. Ekonomika Ukrajiny tak uplne skolabuje. Potom nastane dalsi prorusky prevrat. A kto vie ako to vsetko dopadne. Mozno si kusok zoberie Polsko, Madarsko.

  Tak Ukrajina sa zjednotila pocas Ruskej anexie? To je hlupost. Kazdy Oligarcha si plati svoju armadu a robi si co chce vo svojom regione. Vela Ukrajincov utieklo do Ruska (cez 2 miliony), dalsi utiekli na Zapad.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3