Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu

Triton
Lehké obrněné vozidlo Triton 4×4. / Kyiv PJSC

Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména nekončící krizí na Donbasu.

Ukrajinská snaha modernizovat armádu

Ukrajinci se snaží novou techniku nakupovat zejména od domácích výrobců, případně modernizovat techniku starší. U nové nebo modernizované výzbroje je vidět silný zájem zavádět techniku kompatibilní s NATO a vybavenou komponenty ze Západu.

Ukrajina tak ve velkém upouští od dlouholeté spolupráce s Ruskem, což může mít dalekosáhlé následky pro budoucí vývoj ukrajinského zbrojního průmyslu.

Většina ukrajinských zbrojních podniků je sdružená ve státním konsorciu UKROBORONPROM, které v posledních letech naprostou většinu své výroby dodává ukrajinské armádě válčící proti povstalcům v Donbasu. Hlavním cílem společnosti UKROBORONPROM je nyní uspokojit potřeby ukrajinských ozbrojených složek po nové technice.

Jakmile bude armáda a další ukrajinské složky dostatečně zásobeny, je možné zahájit vývoz vojenské techniky do zahraničí. Export zbraní přinese do ukrajinského rozpočtu potřebné finance.

V roce 2016 UKROBORONPROM představí strategii nazvanou „Ukrajinský štít“ - půjde o prezentaci vize nových high-tech zbrojních výrobků schopných konkurovat na mezinárodní úrovni a o prezentaci plánu modernizace ukrajinské armády.  

Ukrajina mimo těžké techniky nakupuje ve velké míře lehká obrněná vozidla. V nedávné době bylo oznámeno hned několik kontraktů na dodávky nových typů lehkých vozidel pro ukrajinské bezpečnostní sbory a armádu.

Ukrajina posiluje armádu. Problém jsou ale peníze a všudypřítomná korupce.

Triton

Ukrajinská pohraniční stráž obdrží 62 nových vozidel Triton se sledovacími a průzkumnými systémy. Tritony budou v rámci ukrajinské pohraniční stráže primárně hlídkovat na ukrajinsko-ruské hranici.

Průzkumný a sledovací systém JEB obsahuje dvoukanálovou denní/noční televizní kameru, termální kameru, laserový dálkoměr a radar schopný sledovat pohyb osob, vozidel, nízkoletících objektů a plavidel. Součástí vybavení je i rušička rádiových signálů ANCLAV.  

V zadní části vozidla je instalován teleskopický stožár (max 4,5 m). Na stožáru je umístěna radarová anténa a termokamera. Celý stožár lze odmontovat a umístit ho samostatně do vzdálenosti až 100 m od vozidla. Elektrický generátor umožňuje až sedmidenní nepřetržitý provoz.

Dálkově ovládaná zbraňová stanice je vybavena kulometem NSBT ráže 12,7 mm s optickým zaměřovačem PZU-7. Zásoba střeliva je 450 nábojů. Elevace zbraně je v rozmezí –3° až +68°, kruhový odměr je 360°. Stanice je osazená také výmetnicemi na šest dýmových granátů.

Triton s pohonem 4×4 má bojovou hmotnost 11 tun. Pohání ho dieselový motor Volvo TAD620VE o výkonu 116 kW spojený s automatickou převodovkou Allison 1000 SR. Maximální rychlost vozidla je 110 km/h a dojezd více jak 700 km. Vozidlo přepraví sedm osob včetně velitele a řidiče.

Pancéřová ochrana v základním provedení odpovídá úrovni Level 2 dle NATO normy STANAG 4569 - vozidlo tedy odolá projektilům ráže 7,62×39 mm API BZ při střelbě z 30 m a výbuchu nálože o ekvivalentu 6 kg TNT pod nápravou.

Vozidlo ve své základní verzi není plně obojživelné, ale dokáže překonávat menší vodní toky broděním bez předchozí přípravy. Výrobce nabízí také plně obojživelnou verzi vozidla.

Triton poslouží jako platforma pro různé zbraňové systémy a je schopno plnit velké množství úkolů v rámci armády nebo bezpečnostních složek. Triton lze používat jako obrněný transportér, nosič protitankových střel, průzkumné vozidlo, ambulanci nebo velitelské vozidlo.

Dozor-B
Lehké obrněné auto Dozor-B. / Artemis Dread; CC BY-SA 4.0

Dozor B

Obrněné automobily Dozor od ukrajinského výrobce Lvov Armored Plant poputují v nejbližší době na Dombas. Oznámil to zástupce generálního ředitele pro vývoj Arthur Heruvimov ze společnosti UKROBORONPROM (vlastník Lvov Armored Plant).

V posledních měsících lvovská továrna přijala 150 nových zaměstnanců aby uspokojila rostoucí zájem o své výrobky. Lvovský závod je nyní schopen vyrábět 400 kusů vozidel Dozor ročně.

Vozidlo Dozor je vyráběné ve dvou variantách - Dozor A a Dozor B.  Dozor A je základní verze bez pancéřové ochrany vhodná spíše pro policii a bezpečnostní složky, zatímco Dozor B je vybaven pancéřovou ochranou a primárně určen pro armádu. Vozidlo přepraví 3+8 osob.

Vozidlo navrhla charkovská konstrukční kancelář KMDB v letech 2004 - 2005, první vozidla byla do služby zařazena v roce 2007. V roce 2014 ukrajinská vláda objednala 200 kusů vozidla Dozor B. Stejný rok začala výroba a vojskové zkoušky proběhly roku 2015, kdy první vozidla z této série vstoupila do služby.

Licence na automobily Dozor byla prodána rovněž do Polska, kde je vozidlo nabízeno pod označení Oncilla.

 
Dozor B.

Pancéřová ochrana odolá střelám do ráže 7,62 mm a protitankovým minám. Balistickou ochranu lze zvýšit přídavným pancéřováním.

Dozor B pro ukrajinskou armádu získají obdobnou dálkově ovládanou zbraňovou věž jako vozidla Triton. K vybavení vozidel Dozor patří filtroventilační systém zajištující ochranu proti zbraním hromadného ničení. Instalována je radiostanice R-173M s dosahem 20 km.

Komunikace ve vozidle probíhá přes vnitřní interkom AVSK-1. Vozidlo lze vybavit satelitní navigací GPS NAVSTAR nebo GLONASS. Dodatečné je možné také instalovat naviják, systém centrálního huštění pneumatik a tažné zařízení.

Zákazník má na výběr ze dvou pohonných jednotek. První je turbodieselový 2,8l motor  IVECO 8142.38.11 o výkonu 91 kW spojený s  manuální převodovkou IVECO 28026.5.

Druhou variantou je dieselový 4,7l motor DEUTZ BF 4M 1013 FC o výkonu 142 kW spojený s automatickou převodovkou  Allison 1000 LCT.  Obě převodovky mají 5 rychlostí pro jízdu vpřed a jednu pro jízdu vzad. Maximální rychlost vozidla je 105 km/h.

SCTV
Americký typ SCTV s rychlopalným kanónem LW25 ráže 25 mm. / Textron

SCTV

Společnost Textron dodá na Ukrajinu tři vozidla Survivable Combat Tactical Vehicles (SCTV). Kontrakt mezi Textron a ukrajinskou SpetsTechnoExport (STE) byl oznámen 1. února. STE je součástí konsorcia UKROBORONPROM.

SCTV vychází z vozidel Humvee (HMMWV), která ukrajinská armáda získala z USA. Vozidla SCTV byla původně vyvinuta pro americkou námořní pěchotu a veřejně představená roku 2010. Ukrajinská armáda díky SCTV získá vozidla odolná proti IED vhodná do prostředí asymetrických konfliktů.

Bear Midkiff ředitel obchodního oddělení pro Evropu a Afriky ze společnosti Textron uvedl, že: „Textron pracuje ve spolupráci se společností UKROBORONPROM na vylepšení ukrajinských vozidel Humvee na standart vozidel SCTV.“

Na rozdíl od Humvee je kabina vozidla vyrobena z jednoho kusu, což zlepšuje šance na přežití posádky po najetí na minu nebo zásahu IED. Ke zvýšení bezpečnosti proti IED a minám přispěla také změna tvaru podvozku do "V".

SCTV je výrazně modernizovaný Humvee.

Vylepšená balistická ochrana, odolnost proti minám a IED je podle výrobce obdobná, jako u podobných vozidel kategorie MRAP (např. M-ATV). Kromě zvýšení celkové odolnosti SCTV získal lepší motor, odpružení a zavěšení kol. Oproti Humvee tak SCTV vyniká lepšími jizdními vlastnostmi.

Vozidlo lze vybavit filtroventilačním systémem proti účínkům zbraní hromadného ničení. Rozsah vybavení (senzory, komunikační systémy, zbraňové systémy) záleží jen na přáních zákazníka.

SCTV poslouží jako velitelské vozidlo, k přepravě osob a nákladu, průzkumné, nebo jako vozidlo palebné podpory.

První tři SCTV mohou být předzvěstí větší zakázky na úpravu všech zbývajících Humvee ukrajinské armády na vozidla SCTV.

Zdroj: Army Recognition, Army-Technology, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

FOTOREPORTÁŽ: Návštěva Pravého sektoru na východě Ukrajiny

V srpnu letošního roku jsem strávila několik dnů v Doněcké oblasti s Pravým sektorem. Následující ...

Čína a Ukrajina plánují společnou zbrojní výrobu

Po rozpadu Sovětského svazu zůstaly na území nově osamostatněné Ukrajiny významné zbrojní závody. ...

Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178

Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...

AMV XP: Nástupce světoznámých finských obrněných vozidel

Finska Patria dokončila vývoj nástupce známého obrněného vozidla AMV (Armored Modular Vehicle). Nový ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Kruan
  23:20 10.02.2016

  Fenri: jasně, podle jejich parlamentní zprávy vyrábějí asi 2 páry ponožek na 1.000 obyvatel. Ukrajina asi polovinu tohoto množství.

 • fenri
  07:35 09.02.2016

  To Kruan:
  -zbraně (nemyslím jen těžké, ale i "normální", na sport, lov, obranu)
  -optika (NPZ např.)
  -oblečení (Splav, trička :-))
  -nože
  -vyšší třídy vodky a kaviáru :-)
  -i zajímavé hodinky se najdou
  -extrémní offroady
  Není to moc, ostatně Rusové kšeftují spíše na úrovni vlád (zbraňové systémy, paliva) Jenže z Ukrajiny vůbec, vůbec NIC.
  Když už jim i tak primitivní kategorii jako stará OT vrací i Súdán (sic!), tak je to prostě katastrofa. Kdo na UA něco uměl, odešel na západ či do Ruska.

 • Kruan
  01:30 09.02.2016

  Nerad přispívám OT,

  Ale minulý týden jsem byl v Rusku (kde jsem předtím asi tři roky nebyl) a co mě překvapilo byla intenzita žebrání.

  S kolegou jsme kuřáci, cca. 1x za dvě hodiny jsme vyběhli z kanclu na ulici. Neužili jsme si ani naše cígo, protože okamžitě místní kolemjdoucí začali žebrat: "Daj mjeloč" (tykání nechám stranou, to je zdejší kolorit)

  Intenzita žebrání byla vysoká, dokonce i vyšší než v chudobinci Asie - Bangladéši. Ani tam u mě nikdo nežebral 2x za pět minut.

  Geograficky bylo úplně jedno, v jakém městě jsme byli. Jednalo se o města před Uralem.

  Je mi celkem jedno, jak si žijí národy ve světě po svém atd. a nekecám jim v žádném případě do jejich stylu žití. Ale vzhledem k tomu, že si Rusko pamatuji jako zemi, která bohatla mě tenhle rychlý sešup zarazil.

  Dávám to sem jen k úvaze, nakolik bude RF schopna držet tempo v důležitých oblastech

 • Kruan
  00:39 09.02.2016

  Fenri: z Ruska?

 • fenri
  23:00 08.02.2016

  Brothers and Sisters - no, možná jsou stejní, ale daří se jim jinak. V něčem bude rozdíl. Pořád čekám třeba na alespoň jeden kvalitní výrobek z této země, který bych si koupil.

 • sanityangel1
  19:32 06.02.2016

  BrothersAndSisters:

  a nejake odkazy na wiki by nebyly?

  Jinak USA a jeji velvyslanci vzdy popisovali pouze jejich pohled na vec. Tzn.
  to ze rikali, ze Putin je sef mafie se vubec nedivim. Je to zhruba stejne jakou hantyrkou popisuji Rusove USA. Oboji je balast. Na wiki jsou nejdulezitejsi odkazy na plany USA. Napr. to jake zamery jsou v Syrii a jak ji destabilizovat. To je to nejdulezitejsi.

  Jinak jaky je pohled USA na Ukrajinu - to vyplynulo z prevratu na Ukrajine. Napr. kdyz Nulandova se dohadovala 1. tyden pred svrzenim Janukovice s velvyslancem USA na Ukrajine, kdo bude pristim premierem. Nejlepsi na tom je, ze prohlasili, ze kaslou na EU, coz se potvrdilo nedodrzenim povstalcu dohody s EU.

 • Sorge-227
  17:07 06.02.2016

  BrothersAndSisters: Viem co je aféra WikiLeaks. Je to nafuknuta bublina. Nie su tam ziadne relevantne informacie. Iba velke halo pre nic. Ake tajne informacie sme sa dozvedeli?

  Korupcia je vsade rovnaka. Viete mi to niecim vyvratit?

 • BrothersAndSisters
  16:25 06.02.2016

  Wenet01 "Kradl (Porošenko) stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela UKRAJINSKY vyčkával kdo mu dá více ..."

  Zcela ukrajinsky? Putin říká, že ukrajinský a ruský lid je stejný, že se jedná o jeden národ - vyčkával tedy zcela rusky.

 • BrothersAndSisters
  16:23 06.02.2016

  premyslcz - pokud v debatě o Ukrajině (která se točí kolem ruského vlivu) používáš odkazy na WikiLeaks s tím, že v jejich depeších je Porošenko označen za oligarchu je zcela na místě zmínit, že v rámci té samé aféry WIkiLeaks byly zveřejněny dokumenty, které ruského prezidenta Putina označují za hlavu ruské mafie postavené na propletenci oligarchů, státních struktur a silových složek Ruska. Vypovídá to mnoho o Rusku a umožňuje si to uvědomit, že tohle všechno je obsaženo v ruském vlivu na Ukrajině. Pro doplnění tvých poukazů je to zcela na místě.

 • BrothersAndSisters
  16:17 06.02.2016

  Sorge-227 - vymyšlené, nebo známé? To je snad trošku rozdíl, ne? Víš vůbec co je aféra WikiLeaks?

 • BrothersAndSisters
  16:16 06.02.2016

  Sorge-227 - to tedy není, korupce jako v Rusku nebo na Ukrajině není v EU nebo USA ani omylem!

 • Sorge-227
  16:03 06.02.2016

  Neviem preco kazdy vytahuje zdroje WikiLeaks. Tam vobec nic nie je. Vsetko co sa tam pise je vmyslene, alebo davno zname.

 • Sorge-227
  16:01 06.02.2016

  BrothersAndSisters: to co popisujete je kazdy stat na zemi vcetne USA a EU.

 • premyslcz
  15:45 06.02.2016

  Ja se nebráním jakékoliv diskuzi k tématu, ale pokud se bavíme o Turecku, Syrii nebo Ukrajině a já si dovolím sem přidat nějaké informace, tak se zde najdou fanatici a začnou proti mě vytahovat argumenty jako kdybych byl kremlobot.
  Až bude téma k Litviněnkovi nebo kolik má Putin na kontě s nadšením sem přidám informace o něm.

 • Wenet01
  15:25 06.02.2016

  Na ukrajině vládne a vládla kleptokracie od odspodu až nahoru a je úplně jedno co u toho žvaní...Janunkovič nebyl pro ruský tím se stal až během revoluce z donucení. Kradl stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela ukrajinsky vyčkával kdo mu dá více, že mu bude nadělena revoluce bylo pro něj jistě překvapení a že bude muset utíkat ačkoliv pod patronací EU splnil všechny revoluční požadavky a nepoužil sílu to asi nečekal vůbec...
  O tom že UA nějak sjednocená navíc ruskou intervencí vůbec nevím a takový názor může mít jen člověk co zná UA jen z TV, nebo nebyl dál než ve Lvově...stačí si popovídat s lidmi.
  Ohledně armády nebo čehokoliv dalšího, za Janunkoviče se sice kradlo, ale ta země byla stále státem, nyní když je v rozkladu je míra korupce úplně jinde. Lidé nevidí budoucnost a snaží se přijít k valutům kde se dá...každý projekt je tam tak odsouzen k záhubě předem, pokud není pod zahraniční investicí a hlídán od dělníků po nejvyší manažery. Jejich problém není nějaká válka, jejich problém je hrozící zánik jakékoliv státnosti v myslích lidí

 • BrothersAndSisters
  15:11 06.02.2016

  Pro úplnost - premyslcz zde často a rád ve věci Ukrajiny a jinde ve věci Turecka odkazuje na uniklé americké diplomatické depeše, které zveřejnil server WikiLeaks. Důsledně však opomíjí ty nejzásadnější, tedy depeše jež rozkrývají stav Ruska v éře Vladimíra Putina. Patrně nejnepříjemnější informace, které vypluly na povrch totiž byla opakovaná sdělení amerických diplomatů adresovaná Bílému domu, že Rusko je "opravdovým mafiánským státem" zkorumpovaným odshora až dolů. Zvláště tehdejší americký velvyslanec v Moskvě John Beyrle pravidelně referoval ve svých depeších o brutální korupci v kremelských strukturách. V jiné části diplomatické pošty se zase objevilo sdělení, že Vladimír Putin věděl o přípravách vraždy někdejšího agenta KGB Alexandra Litviněnka (o tom sice nikdo nepochyboval, ale je dobré vědět, že toto stanovisko je v interních nechtěně uniklých amerických dokumentech a ne v nějakém propagandistickém vyhlášení). Přímo pikantní pak bylo, že Putin samozřejmě neměl tušení, že velvyslanec Beyrle podává Washingtonu podrobné zprávy o kremelské korupci a už vůbec nemohl tušit, že dojde k úniky v rámci aféry WikiLeaks a tak se veřejně rozhořčil v pořadu Larryho Kinga a prohlásil "že Spojené státy nemají právo zasahovat do vnitřních záležitostí jiných zem". Velmi brzy poté vybuchla bomba WikiLeaks naplno a největší senzací byla právě depeše v níž američtí pracovníci otevřené hovoří o tom, že Putin je vlastně nejvyšší hlavou mafie, jež má charakter organizovaného zločinu pevně prorostlého se státními strukturami. V těchto depeších američtí diplomaté konstatovali, že úplatky na všech stupních oligarcho-mafiánské struktury ruského státu jsou vlastně zvláštní formou daně, která plyne přímo do kapsy Vladimíra Putina. No a snad jen pro pobavení - třešničkou na páchnoucím ruském dortu pak bylo prohlášení španělského prokurátora José Gonzáleze (ten vyšetřoval případy ruských gangsterů působících na území Španělska), Gonzáles řekl jasně: "Člověk v Rusku nedokáže rozeznat aktivity vlády a organizovaného zločinu ..."

 • premyslcz
  13:05 06.02.2016

  Rozhovor: Lidé odmítli žít v Janukovyčově nevolnictví
  Ukrajinistka Lenka Víchová > Ukrajinský žurnál Lenka Víchová
  http://ukrzurnal.eu/ukr.partne... > Mezinárodní organizace pro migraci IOM
  Sponzori
  Velvyslanectví Spojených států v České republice
  Britské velvyslanectví v České republice
  Evropská unie
  Nadace Open Society Fund Praha > Soros
  Neziskoví partneři
  Člověk v tísni - společnost při České televizi o.p.s - Agent Šimon Pánek

  Páté prezidentské volby na nezávislé Ukrajině proběhly v lednu a únoru 2010. Občané volili prezidenta přímo na pětileté období. Volby pronásledovaly obavy ze zfalšování výsledků, které byly prokázány u minulých prezidentských voleb, a které vyústily v tzv. oranžovou revoluci; podle pozorování OBSE a většiny mezinárodních pozorovatelů, jichž bylo přítomno více než 3000,[1] však byly kvalifikované a transparentní.
  Ve druhém kole (7. února 2010) mírně vzrostla volební účast na 69,15 %, a to zejména na východě. Předběžné výsledky byly známy následujícího dne. Počáteční Janukovyčův náskok Tymošenková nejprve dotáhla na pouhá 2 %, nakonec se ustálil na 3,5 %; Janukovyč se tak stal vítězem voleb se 48,95 % hlasů.

  To mluví za vše ...

  Podle serveru WikiLeaks v letech 2006 až 2009, kdy Porošenko vedl v parlamentu výbor pro finance a bankovnictví, popisovali američtí diplomaté Porošenka jako oligarchu zdiskreditovaného nařčeními z korupce.

 • Pavel1
  12:11 06.02.2016

  ... přesně tak, už dvě léta a třeba Tymošenková předtím nebyla lepší...Záleží s kým srovnáváme. Lepší než současná vláda Tymošenková nebyla, ovšem když při srovnání s mafiánskou sviní a rusáckým poskokem Jankukovyčem, jenž programově likvidoval Ukrajinu i ta Tymošenková vypáda jako superinteligentní Mirek Dušín. Přes to co neustále zvracejí místní vylízaní volksrusáci, je jeho pád logickým důsledkem naprosté nespokojenosti, kterou jeho diletantská vláda v Ukrajincích vyvolala a bankrotu, ke kterému Ukrajinu přivedl jen a pouze Janukovyč.
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

 • sanityangel1
  11:48 06.02.2016

  To Sorge:

  Uplne bych nesouhlasil - Rusku samozjreme nevyhovovalo, ze USA vyvolala prevrat na proruske Ukrajine, protoze jak rekl Friedman ze Stratforu, nikdo nema rad, kdyz mu hori na jeho dvorku. A smyslem americkeho prevratu nebylo znicit Rusko, jen ho oslabit. Anexe Krymu Ruskem byl logicky krok na ziskani pristupu k Cernemu mori.

  V ostatnim, ale se Stratforem nesouhlasim - ted kdyz je Ukrajina na tom jak je, tak neni pro Rusy vyhodne ji ziskat a rozhodne ne vojensky. Proste nechaji Evropu, at si vyzere polivku, kterou USA navarilo. Emigrace milionu Ukrajincu/Rusu do Ruska je vzhledem k demograficke krizi take vyhodne. A jen proruske povstalce Rusove budou podporovat nadale, aby neztratili tvar.

 • Sorge-227
  02:41 06.02.2016

  dusan:

  Pocas ruskej anexie crymu ukrajinska armada existovala. Ale bol tam nelegalny prevrat a zmenila sa garnitura za podpory zapadu. Nastal tam chaos a nikto nevedel kto je u moci. Vojaci nemali od koho dostat ziadny rozkaz. Rusko videlo ze straca vplyv na Ukrajine tak okamzite vyuzilo prilezitost na obsadenie crymu. Kde je dolezita zakladna. Keby Rusko chcelo celu Ukrajinu tak ju ma. A dopadlo by to ako s Crymom. Ale Rusko nepotrebuje dalsiu ekonomicky znicenu krajinu. Na vyychode Ukrajiny sa postavili prorusky extremisti podporovani Moskvou proti prozapadnym extremistom, ktorych podporuje nelegalne zvolena vlada Ukrajiny. A kto je v pravu? Rusku vyhovuje konflikt na Ukrajine. Ekonomika Ukrajiny tak uplne skolabuje. Potom nastane dalsi prorusky prevrat. A kto vie ako to vsetko dopadne. Mozno si kusok zoberie Polsko, Madarsko.

  Tak Ukrajina sa zjednotila pocas Ruskej anexie? To je hlupost. Kazdy Oligarcha si plati svoju armadu a robi si co chce vo svojom regione. Vela Ukrajincov utieklo do Ruska (cez 2 miliony), dalsi utiekli na Zapad.

 • Atlan
  01:02 06.02.2016

  To jsou velké plány jen schází kdo to bude platit když je Ukrajina prakticky vydržována ze zahraničí. A až tam uznají že je to špatná investice tak budou rádi za repasovanou sovětskou techniku ze zásob 60-70 let....
  A přitom to byla nejproduktivnější region SSSR. Takhle to dopadá když nad oligarchy nikdo nestojí.
  A mimochodem, kdo to bude vyvíjet, když inteligence vezme nohy na ramena a emigruje....

 • dusan
  00:52 06.02.2016

  Sorge-227

  Ono je to uhol pohľadu ... či Ukrajina stratila časť územia, alebo ubránila väčšinu.
  Ono totiž v čase ruského "povstania" v réžii Moskvy vlastne armáda neexistovala. a načakám, že Rusi čakali nejaký väčší odpor- plán "novoruska" nebola len teória to bol reálny plán.
  Z pohľadu "povstalcov" Ukrajina krízu zvládla, ale už na priamu intervenciu ruských vojsk samozrejme šancu nemala. To čo predložila ruská opozícia mi presne "sadlo" k mojim poznatkom - zo zverejnených videí a výpovedí svedkov.
  Napriek všetkým "dovolenkárom" a i reálnym ukrajinským povstalcom rozhodovala pri IIjovansku a Debalceve ruská armáda, žiadni "povstalci" . dokonca ani tí z Ruska.

  Kozlus

  Práveže ruská intervencia Ukrajinu zjednotila. Samozrejme, že môžeme sa tu hodiny baviť o oligarchoch a mafii, ale faktom je, že ozbrojený odpor dobrovoľníkov a zle vybavenej a vycvičenej ukrajinskej armády ruský nápor zlomil. Putin pochopil, že ďaľšie rozširovanie "novoruska" by stálo veľa nie len vojensky ale hlavne politicky. Čo sa týka tej Zakarpatskej Ukrajiny - to je skôr burka v pohári vody. U Vás to asi veľmi nerezonuje .. ale "pasová" vojna vládne i medzi Maďarskom a Slovenskom, ale neviem o tom, že by sme sa "rozpadali" : )

  Čo sa týka Donbasu, tak tam to ružovo nevidím. Rusko nechce platiť a Ukrajina nemá na to i keby chcela. Skrátka je to taký mafiánsky štát, ktorý oficiálne neuznáva nikdo (ani Moskva nie) a je to územie odsúdené na žobrotu. Tie bane boli zúfalo stratové už za vlády z Kyjeva, takže jediný zdroj príjmov stojí na "vode". Ešte Ukrajina cez "zaujímavé" vztahy oligarchov niečo berie, ale to je len otázka času a modernizácie ukrajinskej ekonomiky, kedy to tam zavrú i keby robili baníci zadarmo.

  Nechcem tu veľmi obhajovať Ukrajinu, lebo už jednu šancu na zmenu prepásla, ale faktom je, že krajiny ktoré sa neorientovali na západ sú dnes žobrákmi (Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko) a ktoré išli smerom na západ sú dnes už na trochu inej úrovni (pobaltie, Rumunsko, Bulharsko) takže myslím, že Ukrajinci budú chcieť ísť hlavne na západ, už je len otázka či tam pôjdu skôr, alebo neskôr - vzhľadom na osobné záujmy oligarchov. Moskva už cestu na východ spoľahlivo zablokovala.

 • crusader
  23:47 05.02.2016

  Tady máte dokument ČT Blízký daleký východ
  http://www.ceskatelevize.cz/iv...
  Přestože ho natočil Remunda a platila ČT (to mluví za vše), hezky to ukazuje názory obyčejných Ukrajinců na západě i na Donbasu, jak se ty názory mění a jaký je vztah lidí k vojákům obou stran. Kdo jste ho neviděli, stojí za to ho shlédnout.

 • Kozlus
  23:31 05.02.2016

  UA se uz rozpada. Na Zakarpatske Ukrajine se ofiko vydavaji madarske pasy a doklady, vlaji tam madarske vlajky a cela oblast jde cestou autonomni oblasti. To stejne jako na Donbase, jen se o tom nemluvi.

 • sanityangel1
  23:27 05.02.2016

  No, ja bych rekl, ze bud se Ukrajine do par let rozpadne, nebo bude dalsi Maidan. Poroshenko a Jacenuk maji o polovinu nizsi popularitu, nez Janukovic pred Maidanem.
  Ukrajina loni zbankrotovala. Pokles kazdorocne dosahuje 5-7% HDP, inflace 50% a nezamestnanost roste.

  http://www2.isda.org/news/isda...

 • Sorge-227
  21:57 05.02.2016

  Konflikt na Ukrajine nie je o zbraniach, ale vôli bojovať. Prečo by mali ukrajinci bojovat proti ukrajimcom, kvôli čomu, za čo? Zatial tam bojujú ludia, ktorí sú dobrovolníci z radov extrémistov. Regulerná armáda na to kašle. Keby to chceli ukončiť tak tam pošlú 10 000 vojakov a nastane zase mier. Ukrajina je ekonomicky v ... Nema na to aby budovala armadu. Na vojnu treba peniaze. Bez penazi to nepôjde. Zase to odnesie obyčajný človek a šéfové v Kyjeve, Washingtone, Bruselu, Moskve sa nabalia.

 • JirkaM
  21:56 05.02.2016

  Pavel1: přesně tak, už dvě léta a třeba Tymošenková předtím nebyla lepší.

  Tu spolupráci s Českými firmami odhaduju tak, že to zaplatí Česká Republika a Ukrajincům nejspíš jako spojenci USA zaplatíme i výrobu ve Lvově. Ona i ta licence co koupili Poláci byla spíš charita. Zrovna od Ukrajinců se nemají zapotřebí učit vyrábět auta ani Poláci.

  Ty Oploty byly tak strašné proto, že na Ukrajině je zvykem většinu ceny zakázky ukrást a za zlomek ceny pak pořádný tank vyrobit nelze. A taky bych se nedivil, kdyby už půlka konstruktérů a kvalifikovaných dělníků z Charkova už měla práci v Rusku.

 • jj284b
  21:30 05.02.2016

  Fenri: Oplot chcu vratit lebo kusy ktore im poslali Ukrajinci zmontovali dost narychlo aby dodrzali zmluvu... problem je ze Ukrajina je vo vojne a potrebuje opravovat vlastne tanky, takze im chyba kapacita dodrzat medzinarodne zakazky..

 • Dual
  20:56 05.02.2016

  Doplnil bych, že obrněné vozidlo Dozor-B bude v nejbližší době modernizováno ve spolupráci s. českými firmami na standardy NATO (sjednocení rádiové komunikace, pancéřování, zbraňové systémy). Česká delegace podepsala společné memorandum o spolupráci s Ukroboronpromem ve Lvově před několika týdny. Cena vozidla bude 2,5 krát nižší než jeho zahraniční analogy.

 • fenri
  20:33 05.02.2016

  Já si nemohu pomoc, ale ta nešťastná země by měla být kolonizována (kýmkoliv), protože oni fakt nejsou schopni si vládnout sami. Průsera na průser, tu se do toho vynoří starší ututlaný průser, nemluvě o těch, co se čekají a o těch, o kterých se zatím neví. Obyčejných Ukrajinců je mi líto.
  "Lovce Armaty" Oplot momentálně chce vrátit Thajsko, protože je to enormní vergl. Kolové trasportéry nejen že odmítl Irák, ale chtějí je vrátit i Súdaci. To je prostě katastrofa. Ještě že mají ty Rusy, na které mohou vše hodit. Jinak gy si je museli vymyslet.

 • Pavel1
  18:50 05.02.2016

  ..jim vládně banda vyvrhelů.. máte tam chybu. Správně to má být takto: je s podivem, že jsou ještě schopni něco vyrobit, když jim léta vládla banda vyvrhelů a zlodějů.

 • Beld
  18:27 05.02.2016

  Kdyz to napisu hodne na rovinu , tak financne je na tom ukrajina nekde mezi venezuelou a severni koreou . Jsou radi ze jejich vojaci neumrou hlady a jakykoliv nakup bude za "cizi" penize ...

  Ja chapu ze to VK vi a podobne veci pise jen "pro poradek" ,ale stejne .... Ceho je moc ...

 • JirkaT
  17:20 05.02.2016

  Oplot měl být prý louskáček na Armatu 14, tak nějak nevím...
  Je s podivem, že tam ti lidé jsou ještě schopni něco vyrobit, i když to za moc nestojí, když jim vládně banda vyvrhelů.

 • crusader
  16:55 05.02.2016

  dušan
  No snaží vyrábět

  První tank se podařilo Ukrajincům předat thajské armádě v únoru 2014, ale do konce roku 2015 narostl počet dodaných tanků pouze na deset kusů, což je podstatně méně než bylo plánováno - za skoro 2 roky dodat 10 tanků, to je asi světový rekord.

  Thajci navíc objednali nové tanky, ale Ukrajinci dodali repasované tanky z dílů ještě z dob SSSR.

  Ani střelecké výsledky prý nejsou uspokojivé. Podle Thajců tanky střílely přesně pouze při přejímce a pak se jejich schopnosti značně zhoršily. Tento fakt nevyvrátily ani kontrolní střelby provedené na žádost thajské armády dobře vycvičenými ukrajinskými osádkami

  Thajská armáda je velmi nespokojena s ukrajinskými tanky T-84 Oplot-M a uvažuje o odstoupení od smlouvy o jejich nákupu.

 • dusan
  16:31 05.02.2016

  Oplot-M sa snaží ukrajina vyrábať ... ale sú problémy su subodávateľmi, ktorí ostali na okupovaných uzemiach a na Kryme čo výrobu zdržuje dosť podtatne. Čo sa i vyrobí ide do Thajska v rámci exportu - to je pre Ukrajincov priorita.
  I preto, že tankov má Ukrajina na skladoch stovky - len ich treba dať do bojeschopného stavu, resp. modernizovať. Už "rozchodili okolo 20 T-80 a cca 70 ks T-72, okrem T-64 .... takže momentálne ani tak nepotrebuje Ukrajina "mraky" nových tankov, ako dobre vycvičenú armádu.

 • danny
  14:04 05.02.2016

  Výběr techniky dává smysl. Ideální prostředky pro protipovstalecky boj nebo potlačování nepokojů, což jsou pro Ukrajinu v současné době určitě palcivejsi problémy, než riziko mezinarodniho konfliktu. Akorát mě zaráží optimistické vyznění článku. Dobře si pamatuju, s jakými obtížemi dodávaly zbrojovky v průběhu ATO aspoň nějaké oplechovane multikary a jak armáda zabavila OT pro Thajsko. Obavám se, Že problémy s financováním budou ještě mnohem horší,než před pár měsíci a nepohybují,že starší projekty počítaly s řadou komponent z Ruska a implementace západních nebude otázkou pár týdnů... Jsem tedy velmi zvedav na realitu.

 • Lukas
  13:11 05.02.2016

  Tak, Ukraińcy by chcieli i Twardego i Kraba i Raka...
  Tyle że za "pożyczkę" której udzieli im Polska
  Której oczywiście nie zwrócą...

  Póki co realnie mowa o PTC-72 - czyi celowniku termowizyjnym, którym można zastąpić stary TPN + ewentualnie PNK "Radomka" dla kierowcy

  Tylko czym Ukraińcy zapłacą?
  Chyba technologiami...
  Kijów mógłby nam sprzedać całą dokumentacje do min.
  - systemów stabilizacji dla w wozów T-72... (ew. armaty 125mm)
  - pocisków przeciwpancernych Corsar
  - amunicji artyleryjskiej - Kwitnik

  Inaczej nie ma co wchodzić w biznes z Kijowem...
  My nie jesteśmy "filantropami"

 • crusader
  13:02 05.02.2016

  m164
  no Dozor je z roku 2005, do armády byl přijat 2007 - linka tedy byla spuštěná, dělníci byli zaučení, subdodavatelé byli nasmlouvaní a nevím o tom, že by Ukrajinci byli v roce 2007 někde v nějakých bojích.

  Já to chápu, Britové půjčili Ukrajincům peníze, ale podmínili to tím, že za ne odkoupí nepotřebný šrot neboli Saxony. Jak Britové, tak vedení Ukrajiny bylo spokojené (na všechny se dostalo) a co je komu do toho (kdo by se ozval byl by označený za agenta Kremlu), že vojáci dostanou horší věc než kdyby to vyrobil vlastní výrobce.

  No fakt nevím proč nevyrábí Oplot-M, že by opravdu finance?
  On je to vlastně lovec Armaty (jak byl hrdě označen v jistém článku), tak Ukrajinci asi čekají až budou Rusové mít dostatek Armat, aby jim je mohli zničit

 • skelet
  13:00 05.02.2016

  crusader: jak píše m164. Někdy vezmeš to co je k dispozici hned. Nečekáš na zítřek, protože na to nemáš čas.

 • m164
  12:46 05.02.2016

  niko:

  Ukrajincov zaujali PT91 Twardy a chceli z neho niektoré technológie pre vlastné projekty, ale neviem, ako ďaleko sa to dostalo.

  crusader:

  Niekedy nie je čas čakať rok, kým sa spustí nová výrobná linka, zaučia noví pracovníci, prispôsobia subdodávatelia a niečo sa konečne vyrobí, najmä keď sú vaši vojaci už pár mesiacov v boji a zúfalo im tieto stroje chýbajú.

 • crusader
  12:27 05.02.2016

  Umí dělat Tritony a Dozory a proto nakupovali naprosto zastaralé Saxony údajně za 51 000 dolarů za kus.
  Že by za tím byl taky Dalík?

 • Rase
  11:19 05.02.2016

  Tak kdyby měli finance, tak budou vyrábět Oploty-M, různé transportéry atd. ale finance nemají, tak vyrábějí alespoň lehké, opancéřované transportéry pro malé množství vojáků. Pro rychlé přesuny při hranicích. Navíc při zničení klasického transportéru jsou i vyšší ztráty. Pro současné potřeby se tahle vozítka hodí víc.

  Slováci mají obdobu těhle vozidel: Kerametal Aligator III, my zase Iveca atd.

 • crusader
  11:13 05.02.2016

  Moc tomu nerozumím
  "První tři SCTV mohou být předzvěstí větší zakázky na úpravu všech zbývajících Humvee ukrajinské armády na vozidla SCTV."
  a předtím " Na rozdíl od Humvee je kabina vozidla vyrobena z jednoho kusu... a Ke zvýšení bezpečnosti proti IED a minám přispěla také změna tvaru podvozku do "V".
  Co tedy z toho původního Humvee zbyde, když SCTV má novou karoserii a podvozek. To budou do nového auta montovat ojetý motory a vylágrovaný převodovky?

  Vzhledem k pověstné ukrajinské kvalitě výroby do zahraničí stejně nikdy nic neprodají a vlastní vláda na novou techniku nemá a nebude mít peníze.

 • niko
  10:22 05.02.2016

  Uprimne povedane som skor ocakaval, ze sa ukrajinska armada po skusnostiach z Donbasu pusti do modernizacie tankového a mechanizovaného vojska jako toto.