OA-X: Lehké bitevní letadlo pro americké letectvo

Lehké proudové letadlo Scorpion odpaluje neřízené rakety vzduch-země; větší foto / Textron

Začátkem příštího měsíce na základně Holloman amerického letectva (US Air Force) v Novém Mexiku začnou v rámci programu OA-X poznávací zkoušky lehkých bojových letadel. Cílem programu OA-X je zavést do amerického letectva novou třídu lehkých, resp. provozně levných průzkumných a bitevních letadel.

Na základně Holloman všichni kandidáti předvedou své schopnosti zástupcům amerického letectva. Teprve na základě získaných znalostí americké letectvo vypracuje takticko-technické požadavky na nový lehký víceúčelový bojový letoun.

Americké letectvo se například ještě nerozhodlo, zda nový lehký letoun získá turbovrtulový nebo proudový motor.

Na předváděcí akci jsou prozatím přihlášeny dvě firmy (a také nejvážnější kandidáti) - firma Textron představí lehké proudové letadlo Scorpion a turbovrtulový stroj AT-6 Wolverine, Sierra Nevada Corporation a Embraer ukážou turbovrtulový stroj brazilské výroby A-29 Super Tucano.

Obě společnosti jsou již se svými turbovrtulovými letouny na základně a připravují se na zahájení testů (31. července). Proudový Scorpion dorazí na konci měsíce, protože se zapojí až do pozdějších fází testování. Všechny tři stroje budou pilotovat a ovládat přeškolení piloti a operátoři zbraňových systémů amerického letectva.

Testování potrvá čtyři až šest týdnů - ověří se schopnost letadel provádět průzkumné, sledovací a zpravodajské operace, létání za použití brýlí pro noční vidění, použití zbraní vzduch-země i vzduch-vzduch nebo vzlety/přistání z polních letišť.

Pečlivě sledována bude provozní náročnost letadel, poruchovost a nasaditelnost - americké letectvo například požaduje, aby letadla OA-X v ostré akci dlouhodobě prováděla až několik vzletů denně, kdy se po přistání dočerpá palivo, doplní munice a letadlo se vrátí zpět do akce.

Zřejmě nejžhavějším kandidátem je brazilský A-29. Americké letectvo již A-29 nakoupilo a darovalo afghánskému a libanonskému letectvu. Afghánští a libanonští piloti se cvičí na A-29 přímo v USA. Letadla A-29 jsou již také upravena podle amerických požadavků - jde zejména o instalaci armádních komunikačních systémů, datalinků a senzorů (FLIR).

Předností A-29 je především vynikající ovladatelnost při všech rychlostech - to je extrémně důležité při poskytování blízké letecké podpory pozemním jednotkám, kdy pilot musí při nízkých rychlostech sledovat a pochopit situaci dole na bojišti.


Super Tucano

Proti A-29 nastoupí americký AT-6, který ale konstrukčně vychází ze švýcarského stroje Pilatus PC-9. Textron sice ještě v USA neprodal ozbrojenou verzi AT-6, ale vyrobil již přes 1000 letadel jednoduší cvičné verze T-6 (s omezenou schopností nést zbraně), kterou mimo jiné k základnímu výcviku používají američtí piloti.

“Je to letadlo, které letectvo zná, logistika je vytvořena, existuje hodně pilotů, kteří létali s tímto letounem v podobné konfiguraci, i když AT-6 je novější a má větší a širší schopnosti,” řekl  Bill Harris, viceprezident firmy Textron.

Proudový Scorpion stojí poněkud v pozadí, zejména z důvodů větších provozních nákladů. Zatímco letová hodina A-29 a AT-6 stojí přibližně 1000 dolarů, u letounu Scorpion dosahuje 3000 dolarů. Scorpion ale může létat rychleji, výše a má více prostoru a energie pro instalaci dalších a náročnějších senzorů a vybavení.


AT-6 Wolverine

Zatím však není jisté, zda americké letectvo jednoho ze zmíněných kandidátů skutečně nakoupí - po skončení testů může letectvo požadovat další ukázku schopností letadel (např. na Středním východě), případně rovnou spustí program nákupu nebo jednoduše celý koncept shodí ze stolu.

Pokud se však letectvo rozhodne v letošním roce spustit nákup letadel OA-X, může se opřít o silnou podporu Senátu, resp. mocného Výboru Senátu pro ozbrojené složky (Senate Armed Services Committee) - ten již výhledově na nákup letadel pro příští fiskální rok schválil částku 1,2 miliardy dolarů.

Zastáncem nákupu letadel je známý republikánský senátor John McCain, který předsedá zmíněnému výboru. Podle McCaina letectvo potřebuje 300 lehkých bitevních letadel, z toho 200 strojů má dorazit v roce 2022.

Video: Scorpion / YouTube

"Vzdušné síly by měly přijmout kombinaci pokročilých a jednodušších bojových letounů. Pro každý scénář nejsou nutné drahé technologie páté generace,” uvedl McCain. “Tyto letadla mohou provádět protiteroristické operace, provádět blízkou leteckou podporu a další mise v méně ohroženém prostoru a také pomáhat sezonním pilotům (rezervistům - pozn. red,) snižovat zátěž pilotů stíhacích letadel vzdušných sil.”

Turbovrtulové letouny sice nemohou uspět proti vyspělému protivníkovi, ale díky své nízké rychlosti a především dobrým manévrovacím schopnostem při nízkých rychlostech jsou ideální pro poskytování blízké letecké podpory. Navíc jednoduchá konstrukce umožňuje, aby letadlo létalo “nonsotop” po dobu několika dní bez nutné údržby - taková úroveň nasazení je pro složité stíhací letouny páté generace nedosažitelná.

Výhodou je samozřejmě nízká cena. A-29 stojí přibližně 10 milionů dolarů (cena za samotný stroj; záleží na vybavení). Nákup a roční provoz 10 letounu A-29 tak stojí výrazně méně, než nákup a roční provoz jediné stíhačky F-35 (letová hodina cca 40 000 dolarů).

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Bitevník A-10 Thunderbolt II zůstane ve výzbroji do roku 2021

Fanoušci legendárního amerického bitevního letounu A-10 Thunderbolt II, přezdívaného “Warthog” (prase bradavičnaté), si mohou oddýchnout. Americké letectvo (US Air Force) si A-10 ponechá minimálně do roku 2021.

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) při zajišťování výcviku pilotů americké námořní pěchoty (US Marine corps). V rámci cvičení Agile Lightning and Wing Fury letadla L-159 působila v letce agresorů proti stíhačkám F-35B Lightning II námořní pěchoty.

OA-X: Turbovrtulová bitevní letadla pro americké letectvo?

Americké letectvo (US Air Force) hledá v rámci programu OA-X levná a komerčně dostupná bitevní letadla. V úvahu připadají turbovrtulové i proudové stroje. Klíčovým mezníkem programu bude léto, kdy potenciální uchazeči předvedou na základně Holloman Air Force Base své kandidáty.

Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje

Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na americkou vojenskou základnu Nellis Air Force Base v Nevadě. Letouny zde budou dlouhodobě poskytovat leteckou podporu výcviku pilotů amerického letectva.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Flader
  15:52 31.07.2017

  Len to je začarovaný kruh. Bez toho aby sami ukázali, že L-159 je stále živý projekt, tak toho nového zákazníka nenájdu. Nedá sa len čakať, až si niekto spomenie, že nejaká firma v Československu (pretože tak nás aj po 25 rokoch stále vnímajú v krajinách mimo Európy), ktorá kedysi vyrábala cvičné lietadlá má v ponuke aj ľahký bitevník.
  Pokiaľ by to fakt mysleli vážne tak by tie financie do letových skúšok obetovali (aj keď viem, že sú to obrovské investície). Pokiaľ si ale spočítali, že je to príliš veľký risk tak je to podľa mňa vzdanie sa tohto projektu.

 • logik
  13:35 31.07.2017

  Flader: nevzdalo. Ale zatím nemá zákazníka a vyvíjet "do šuplíku" jsou v leteckém průmyslu dosti často vyhozené peníze. To si mohou dovolit jen silné firmy, ne Aero, které má problémy s cash-flow. Takže Aero nejdřív shání zákazníka a pak tepr bude vyrábět.

  Cervus: Blbina. Mezi tím, mít něco jen nakreslené na papíře a mít to reálně zkonstruované je dosti velkej rozdíl. Samozřejmě, letecký zkoušky jsou další náročný a drahý krok, ale mít něco na papíře je jako to nemít vůbec.
  Když to máš zkonstruované, tak to znamená dvě věci:
  1) myslíš to s tím vážně, protože to postavit něco stojí
  2) vychytal jsi většinu chyb projektu (samozřejmě to neznamená, žese při letovejch zkouškách nemůže objevit zásadní problém....)

 • Flader
  13:06 31.07.2017

  Podľa mňa to už Aero s projektom L-159 jednoducho vzdalo. Ak by v ňom ešte videli nejakú nádej tak by mokré krídlo bolo nielen v sklade ale už by bolo aj odskúšané a ponúkali by L-159 spolu s L-39NG minimálne doterajším zákazníkom L-39. Za tých pomaly 20 rokov projektu ALCA sa ekonomická situácia mnohých krajín menila. Taktiež už to nieje bitevník len papierovo ale má za sebou aj skutočné nasadenie v Iraku, takže by to mohla byť dobrá reklama. Niektoré krajiny, ktoré v minulosti ponuku na L-159 odmietli by mohli teraz na ňu počuť.

 • CerVus
  12:58 31.07.2017

  Vždyť je úplně jedno jestli ho mají na papíře nebo někde ve skladu. Důležité je, že ho nemají na letadle. Kdo ví jestli se vůbec snažili do toho tendru dostat nebo to už předem odpískali. Na druhou stranu se tendru neúčastní ani pokročilejší FA-50 nebo M-346.

 • tryskac
  12:33 31.07.2017

  No jo, skonstruovane lezi v hangaru a spokojne zastarava-minimalne moralne. Treba mu dat cas, nech sa nalozi ako nakladanej hermelin, nech vyzraje a potom bude suprovy ;)

 • logik
  05:10 31.07.2017

  skelet: mokrý křídlo není jen na papíře, je zkonstruované v hangáru. Ale ještě neletělo.

  Lyšák: zas turbovrtulovej stroj pokreje kvůli rychlosti menší území. Je to něco za něco.

 • Bernis
  12:42 28.07.2017

  Pokud bude požadován turbovrtulový stroj, tak bych si vsadil na tohle:

  http://www.ov-10bronco.net/Technical/boeing_ov-10(x)_super_bronco_info_card_2009_01.pdf

 • skelet
  20:30 27.07.2017

  nehledají hlídkovací letadlo, ale letoun kategorie COIN, tedy pro průzkum a bitevní mise.

 • Lyšák
  20:18 27.07.2017

  Přátelé,
  zapomínáte na velmi důležitý parametr hlídkového letadla - výdrž. Tady bych tipoval, že požadavek může být cca 4 hod a víc (+přelet do zájmového prostoru, s výzbrojí). S tím nemají problém oba vrtuláci, nevím jak Scorpion, ale konečná pro 159ku. Ale ta není pro takové úkoly ani určena. Dávám vetší šanci AT-6, tím spíš že už jeho brácha u nich létá...

Stránka 1 z 4