Lehké raketové systémy Enforcer pro německý Bundeswehr

Lehké raketové systémy Enforcer pro německý Bundeswehr
Enforcer / MBDA (Zvětšit)

18. prosince německá armáda, resp. Spolkový úřad pro vyzbrojování, informační technologie a podporu Bundeswehru (BAAINBw), objednal u evropské společnosti MBDA lehké raketové systémy Enforcer. Jedná se o člověkem přenositelné řízené střely schopné bodově zasáhnout cíl na vzdálenost téměř 3000 metrů.

Enforcer pro Bundeswehr

Rozpočtový výbor německého Bundestagu vyčlenil na nákup 850 řízených střel Enforcer 76 milionů euro. Střely zamíří v první fázi k německým speciálním silám. Celkově německé speciální síly hodlají nakoupit 3100 střel Enforcer.

„Německý zákazník si vybral Enforcer po podrobném konkurenčním vyhodnocení požadavků na projekt Leichtes Wirkmittel 1800+ [...],“ komentoval nákup Thomas Gottschild, jeden z výkonných ředitelů MBDA Deutschland.

„Díky přidání [do portfolia] z ramene odpalovaného Enforceru se MBDA s vervou pustila do kompletní obnovy své rodiny bojových zbraní, což začalo Brimstone 3 [verze země-země Brimstone] a střelou středního doletu MMP zavedenou minulý rok do francouzské armády. Enforcer, MMP a Brimstone nyní tvoří jádro portfolia, které, jak doufáme, čeká ještě hodně rozvoje,“ uvedl Éric Béranger, výkonný ředitel MBDA.

Brimstone je původní letecká střela vzduch-země používaná od roku 2005 britskými stíhačkami Eurofighter. Střela vyniká doletem více než 20 km a pokročilou multifunkční senzorovou hlavicí. Další odvozené verze rodiny Brimstone je možné používat na vrtulnících, lodích nebo vozidlech.

Protitankový raketový komplet (PTRK) MMP (Missile Moyenne Portée) nahrazuje u francouzské armády PTRK Milan. Střely MMP používají také útočné vrtulníky Tiger a nová kolová obrněná vozidla EBRC Jaguar.


Enforcer a zaměřovač DynaHawk; větší foto / MBDA

Enforcer

Vývoj jednorázového ručního raketometu Enforcer začal v roce 2010 za finančního přispění německé vlády. Kontejner se střelou (sedm kilogramů) ráže 86 mm váží méně než devět kilogramů, další dva kilogramy váží vyměnitelný zaměřovač DynaHawk od Airbus DS Optronics. Standardně jeden voják ponese dva kontejnery (dvě střely) a jeden zaměřovač DynaHawk (celkově tedy 20 kg).

Pro představu, PTRK Javelin i se zaměřovačem a jednou střelou váží 22,3 kg. Nemluvě o tom, že jedna střela Javelin stojí asi 150 000 dolarů.  

Enforcer je určen pro bodové ničení statických a pohyblivých cílů zejména ve vzdálenostech 100 až 2000 metrů (efektivní dostřel je omezen i průzkumnými prostředky jednotky). Střela vzdálenost 2000 metrů překoná během 12 sekund.

Teoreticky lze ale rozsah snížit až na 50 metrů a naopak, při testech Enforcer zasáhl cíl vzdálený až 2900 metrů. Při testech se používal statický i pohyblivý terč o rozměrech 2×2 metry a při střelbě na 1500 metrů byl opakovaně zasažen do středu.

Samotný Enforcer je považován za mezistupeň mezi jednoduchou a levnou německou pancéřovkou RGW 90 plnohodnotnými pěchotním PTRK (Javelin, MMP atd.). Enforcer se hodí například k ničení vozidel nebo postavení s těžkými kulomety.


Enforcer při testech; větší foto / MBDA

Navádění

Zaměřovač DynaHawk obsahuje denní (zvětšení 5,5×) a noční kanál, laserový zaměřovač a atmosférické senzory (tlak, teplota, rychlost větru). Zaměřovač je schopen automatického zachycení a sledování cíle (například jedoucího automobilu). Němci zaměřovače DynaHawk nakoupili i pro své nové pancéřovky RGW 90 (Wirkmittel 90) ráže 90 mm.

Střela Enforcer má víceúčelovou průbojnou hlavicí s programovatelnou (pomocí DynaHawk) pojistkou. Zvolit lze výbuch ve vzduchu (ničení cílů za překážkami), při nárazu nebo se zpožděním. V budoucnu se počítá s vývojem dalších bojových hlavic.

Díky dvoustupňovému raketovému motoru (pro start a let) na tuhá paliva lze Enforcer použít z běžného pokoje (4×5 m). 

Střelu na cíl navádí pokorčilá elektro-optickou hlavice, která využívá nejnovější technologie elektronické stabilizace obrazu. Hlavice tak není volně uložená pomocí kardanova závěsu, což přináší úsporu v hmotnosti, rozměrech a ceně.

Cíl je naváděcí hlavicí střely zachycen (zamknut) ještě před startem (režim LOBL, Lock-on-before-launch). Po startu si střela cíl „pamatuje“ a automaticky se na něj navádí, jedná se tedy o střelu typu „vystřel a zapomeň“ (fire and forget).

Naváděcí hlavice je schopen pracovat v infračervených pásmech, takže ji lze použít při různých světelných podmínkách. Pro navádění lze použít i laserový zaměřovač.


Vizualizace Enforcer Air při odhozu z dronu; větší foto / MBDA

Enforcer Air

MBDA plánuje střely Enforcer lafetovat na nejrůznější pozemní, vzdušné a letecké platformy. Ostatně na podzim 2019 MBDA představila leteckou verzi Enforcer Air, kterou označuje za menšího (ve smyslu rozměrů a ceny) bratra střely Brimstone. 

Enforcer Air je možné z letecké platformy (vrtulník, dron) vypustit pomocí odhození (a následného zapnutí motoru), z raketnice nebo kolejnice. V případě Enforcer Air se počítá s laserovým naváděním, které již bylo otestováno.

Enforcer Air bude údajně lehce integrovatelný na nejrůznější bojové vrtulníky a drony, přitom na rozdíl od laserem naváděných střel ráže 70 mm (např. APKWS) poskytuje mnohem větší dostřel a také schopnost ničit cíle nalézající se mimo podélnou osu vrtulníku (např. na třetí hodině). Z toho důvodu Enforce Air zpracovává data nejen o pozici cíle, ale také o vlastní pozici a o směru letu.

Zdroj: esut.de, MBDA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý Enforcer: Řízené střely pro každého vojáka

Německá odnož firmy MBDA (MBDA Deutschland) vyvíjí velmi malou řízenou střelu Enforcer. Díky malým ...

Stryker na steroidech: 30mm automatický kanón a střely Javelin

Příslušníci 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment), známého také jako 2. dragounský (2nd ...

Americké protitankové střely Javelin pro Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí 1. března schválilo potenciální prodej protitankových řízených střel ...

Enforcer: Ramenní raketomet pro městský boj budoucnosti

Evropska firma MBDA pokračuje ve vývoji člověkem přenositelné řízené střely Enforcer. Jednotliví ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  08:38 12.01.2020

  Jako civilista se zaujetím sleduju vývoj zbraní pro (nejen) naši armádu, a musím se přiznat k mírnému zmatení v oblasti "příručního dělostřelectva". Oblast (převážně) neřízených ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako civilista se zaujetím sleduju vývoj zbraní pro (nejen) naši armádu, a musím se přiznat k mírnému zmatení v oblasti "příručního dělostřelectva". Oblast (převážně) neřízených projektilů jako jsou RPG, nebo bezzákluzový Carl Gustav ještě jakš takš, ale u řízených jako je Enforcer, se mi zdá, že:

  Při použití řízeného projektilu "zblízka" poněkud ztrácí smysl aby byl projektil řízený elektronikou, která zvyšuje výrobní cenu a zabírá místo hlavici a při použití "z dálky" je v porovnání s kamikaze dronem (jako třeba pravděpodobný switchblade III - pokud by byl tak velký jako enforcer) při stejném dostřelu o dost méně řiditelný, manévrovatelný a tím i méně "přesný".

  Chci říci, pokud je potřeba "odstřelit" manévrující tank na velkou vzdálenost (např na zmiňované 3km), není výhodnější použít buď kamikaze dron, kterým můžete zamířit na konkrétní poklop tanku, případně s ním zaútočit zezadu zespoda, nebo si zavolat "dělostřeleckou" podporu ze základny, vozidla, plavidla nebo letadla (ve všech případech mající větší rakety dostatečně silné na tank a "chytré" aby kompenzovaly manévrování cíle.

  Tyhle mé otázky asi souvisí s tím, že mě vyčkávající munice zaujala a příruční drony (obzvláště snadností transportu, dostřelem a přesností) považuji (obzvláště při využití v elektronicky koordinovaných "rojích") za logickou cestu vpřed.Skrýt celý příspěvek

 • Migi
  19:17 09.01.2020

  Vzhledem k tomu, že armáda hledá náhradu za, přeci jenom už poněkud přestárlé RPG-7, tak by tahle třída skoro stála za uvážení...

  Vzhledem k tomu, že armáda hledá náhradu za, přeci jenom už poněkud přestárlé RPG-7, tak by tahle třída skoro stála za uvážení...

  • petr.martykan
   09:40 11.01.2020

   Nahrada za RPG je spis CarlGustav bych rekl ne? Da se to prebijet a je siroka skala munice. RPGecko take nabizi ruzne typy munice, ale u tech nasich sem nevidel nic jineho nez ...Zobrazit celý příspěvek

   Nahrada za RPG je spis CarlGustav bych rekl ne? Da se to prebijet a je siroka skala munice. RPGecko take nabizi ruzne typy munice, ale u tech nasich sem nevidel nic jineho nez asfaltak a kumulativni. U uterek a treba u ANA jsou videt tristive strely. Mozno i termobariku a tandemovou. Carl je za me ideal a predpokladam ze i cenove je to asi jinde nez raketomet F&F. Samozrejme se Carl nemuze rovnat raketometu s vetsim dostrelem, presnosti a F&F, i kdyz uz i Carl ma moznost nejakych rizenych raket. Proste 84mm roura kam dozadu neco nacpete a vono to zepredu vyleti. :) Docela by me zajimalo jak je to u prebijeni prenosnych raketometu? U Enforceru je to jasny, odepnu zamerovac a vyhodim pouzdro, ale vzdycky sem myslel, ze u Javelinu lze raketu prebit, je tak? V akci sem ho bohuzel nevidel. Jak je to pripadne s pouzitim rakety na zeme-vzduch, napr.visici vrtak, locknout by ho mohla? Javelin snad uz ma i nejake verze zeme-vzduch.Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    13:55 11.01.2020

    Třeba termobarická střela do RPG-7 je oficálně zavedená v AČR, ale kromě vojskovej ji asi nikdo ani neviděl :) Carl gustav osobně jako náhradu za RPG-7 moc nepovažuji. Ne třeba pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Třeba termobarická střela do RPG-7 je oficálně zavedená v AČR, ale kromě vojskovej ji asi nikdo ani neviděl :)
    Carl gustav osobně jako náhradu za RPG-7 moc nepovažuji. Ne třeba pro mechanizované vojsko, protože oproti RPG přináší jen velmi málo nového a za cenu většího a těžšího prostředku, Carl gustav je ideální pro jednotky bez "větších" zbraní, takže třeba pro Chrudim je tohle kapesní dělostřelectvo určitě ideální volbou, ale pro mechoše spíš ne. To už by bylo lepší jít cestou modernizovaných RPG, lepších zaměřovačů a lepší munice (třeba v americe se vyrábí docela hezký verze RPGčka).
    Javelin je klasické PTŘS, tzn. má výnosák - odpalovací zařízení a do toho se upíná střela v kontejneru.Skrýt celý příspěvek

    • petr.martykan
     15:19 19.01.2020

     eRPGéčko má 7Kg a nový Kárl taky - nevím jak munuce, tam bude asi Kárl těžší. Přesnost, dostřel, účinnost je u Kárla ale úplně jinde než u eRPGéčka. A velikostně je rozdíl cca 20cm ...Zobrazit celý příspěvek

     eRPGéčko má 7Kg a nový Kárl taky - nevím jak munuce, tam bude asi Kárl těžší. Přesnost, dostřel, účinnost je u Kárla ale úplně jinde než u eRPGéčka. A velikostně je rozdíl cca 20cm - to Ti u eRPGéčka naroste se střelou klidně i navíc. U eRPGé už není moc co modernizovat - polymer místo dřeva a nějaký ten lepší zaměřovač. Ono je asi jedno, jestli se taháš s "fujarou", nebo s Kárlem - lepší ohňostroj bude od Kárla...:o) Osobně mi přijde univerzálnější Kárl a do družstva / čety klidně i těch pár řízených raket na nějaké sofistikovanější cíle.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      00:16 20.01.2020

      modernizovat se dá hodně - optika i materiálově. Třeba jedna americká firma dělá RPG-7 s váhou necelých 4kg (ale ta má pravda životnost jen 250 ran). Nosit RPGčko a CG je dost ...Zobrazit celý příspěvek

      modernizovat se dá hodně - optika i materiálově. Třeba jedna americká firma dělá RPG-7 s váhou necelých 4kg (ale ta má pravda životnost jen 250 ran). Nosit RPGčko a CG je dost rozdíl.
      U mechošů má každý družstvo 2x spíke a 30mm kanon, takže tam opravdu není taková potřeba mít univerzální "super zbraň". Ono by úplně stačilo něco jednorázového, co nejlehčího, něco na způsob výkonnější a modernější RPG-75tky, ale to už se nějak moc nedělá....Skrýt celý příspěvek

     • petr.martykan
      07:23 20.01.2020

      RPG75 se porad dela. Hodne se psalo ze TB berou PL GROM. Ty RPG s titanovou hlavni budou asi cenove jinde a porad je to ta sama siska. Ja to beru z pohledu klasicke pechoty. V ...Zobrazit celý příspěvek

      RPG75 se porad dela. Hodne se psalo ze TB berou PL GROM. Ty RPG s titanovou hlavni budou asi cenove jinde a porad je to ta sama siska. Ja to beru z pohledu klasicke pechoty. V druzstvu chlapy tahaj UKLko a eRPGecko. Jinak kosy a vz82ky...:) Tam cokoli noveho udela radost. Uz nas strasi s Brenama 1 a Phantomama, ale tech podelanych UKL se nezbavime. Minule na strelbach odesly vsechny 3 a po par davkach i 4 nahradni. U vsech stejna zavada. Upajcla hilzna v hlavni. Pry spatna munice. :)Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      09:27 20.01.2020

      Dělá, ale z dnešního pohledu by to chtělo trošku upravit, přeci jenom je to docela poplatný době. "Běžná pěchota" jakou popisuješ je v AČR jenom u AZ u krajských KVV a to je zase ...Zobrazit celý příspěvek

      Dělá, ale z dnešního pohledu by to chtělo trošku upravit, přeci jenom je to docela poplatný době.
      "Běžná pěchota" jakou popisuješ je v AČR jenom u AZ u krajských KVV a to je zase tak trochu jiná liga... :)Skrýt celý příspěvek

     • petr.martykan
      06:54 22.01.2020

      Migi: Myslim, ze si to trefil presne. A samozrejme nejsem naivni ohledne vystroje a vyzbroje u AZ, kdyz nejsou ani veci pro profiky. Nam by stacilo vymenit UKL za PK ktere jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi: Myslim, ze si to trefil presne. A samozrejme nejsem naivni ohledne vystroje a vyzbroje u AZ, kdyz nejsou ani veci pro profiky. Nam by stacilo vymenit UKL za PK ktere jsou na skladech, priradit do druzstva SVD, pac puska s optikou se hodi a doplnit 40mm GL, treba CISka, ktere ACR uz ma. Za tech x let jsem se ale poucil, ze u ACR "slibem nezarmoutis".Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      07:42 22.01.2020

      PK má armáda ve skladech, ale jenom PKT a možná PKB a obojí je vám to na nošení na nic. SVDčka jsou dneska dobrý tak leda na fotky - drtivá většina těch, co má armáda jsou tak za ...Zobrazit celý příspěvek

      PK má armáda ve skladech, ale jenom PKT a možná PKB a obojí je vám to na nošení na nic.
      SVDčka jsou dneska dobrý tak leda na fotky - drtivá většina těch, co má armáda jsou tak za ty desítky let tak olítaný, že se na nic jinýho nehodí...
      CISek bylo v armádě jenom opravdu pár kusů...
      Dostanete BRENy jedničky a Phantomy, to bude muset stačit :)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:28 19.01.2020

     Osobně by se my jako náhrada RPG-7 líbil Panzerfaust 3. Je to podobná koncepce jako RPG, ale mnohem pokročilejší ve všech ohledech.

     Osobně by se my jako náhrada RPG-7 líbil Panzerfaust 3. Je to podobná koncepce jako RPG, ale mnohem pokročilejší ve všech ohledech.

     • petr.martykan
      07:26 20.01.2020

      Tam je to s Vahou ale nekde jinde. A Karl ma s raketovou munici o neci vetsi dostrel. Ale je fakt ze 900m a 1000m je uz vzdalenost takova ze zasah je spis o stesti...:)

      Tam je to s Vahou ale nekde jinde. A Karl ma s raketovou munici o neci vetsi dostrel. Ale je fakt ze 900m a 1000m je uz vzdalenost takova ze zasah je spis o stesti...:)

 • Poly
  12:11 08.01.2020

  Moc nechápu srovnání s Javelin. Asi jako bych porovnával Pandura s Leopardem. Javelin má bojovou hlavici o stejné hmotnosti jako má celý systém Enforcer, takže je řeč o úplně jiné ...Zobrazit celý příspěvek

  Moc nechápu srovnání s Javelin. Asi jako bych porovnával Pandura s Leopardem. Javelin má bojovou hlavici o stejné hmotnosti jako má celý systém Enforcer, takže je řeč o úplně jiné kategorii.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   12:47 08.01.2020

   Když nechápeš, tak nechápeš.. Třeba tady budou jednodušší články na pochopení :D Takže by byla i kravina srovnávat švédskou útočnou pušku Ak 5 s českou CZ BREN 2, protože ta ...Zobrazit celý příspěvek

   Když nechápeš, tak nechápeš.. Třeba tady budou jednodušší články na pochopení :D
   Takže by byla i kravina srovnávat švédskou útočnou pušku Ak 5 s českou CZ BREN 2, protože ta švédská váží skoro jednou tolik? :D Každopádně to porovnání je tam pro představu, protože Javelin každej zná.Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    14:42 08.01.2020

    Moc nechápu proč srovnání pro představu - IMHO drtivá většina čtenářů zná Javelin taky jenom na obrázku, stejně jako Enforcer. Zajímavější by bylo srovnání třeba se SPIKE SR, což ...Zobrazit celý příspěvek

    Moc nechápu proč srovnání pro představu - IMHO drtivá většina čtenářů zná Javelin taky jenom na obrázku, stejně jako Enforcer. Zajímavější by bylo srovnání třeba se SPIKE SR, což je podobná kategorie (možná SPIKE o něco těžší, ale zase lepší AT schopnosti?)....Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     18:23 08.01.2020

     Enforcer je kategorie sama pro sebe. Nic takového na trhu není. Je to malé, lehké, "městské" a né úplně hloupé a navíc i v A-G variantě. Jediné, co se tomu přibližuje je Mini - ...Zobrazit celý příspěvek

     Enforcer je kategorie sama pro sebe. Nic takového na trhu není. Je to malé, lehké, "městské" a né úplně hloupé a navíc i v A-G variantě. Jediné, co se tomu přibližuje je Mini - SPIKE. Dá se odpálit z ramene, ale je drobnější a hlavně nemá variantu, která by byla A-G. SPIKE SR má už opravdu o dost kratší dolet.Skrýt celý příspěvek

     • petres
      18:54 08.01.2020

      Vzhledem k tomu, že udávaná váha Mini-Spike je cca 4 kg a Spike SR 9,6 kg a udávaný účinný dostřel 1 500 m je srovnatelný s Enforcerem právě Spike SR (má i lepší dvou senzorový ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu, že udávaná váha Mini-Spike je cca 4 kg a Spike SR 9,6 kg a udávaný účinný dostřel 1 500 m je srovnatelný s Enforcerem právě Spike SR (má i lepší dvou senzorový systém navádění než jedno senzorový Mini-Spike), o čemž svědčí to, že byl hlavní konkurentem Enforceru v tendru Leichtes Wirkmittel 1800+.Skrýt celý příspěvek

     • petres
      19:07 08.01.2020

      Škoda, že se článek nezaměřil i na porovnání konkurentů ve zmiňovaném tendru a to Enforceru a Spiku SR. Myslím si, že tato kategorie lehkých, účinných a přesných zbraní má velkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Škoda, že se článek nezaměřil i na porovnání konkurentů ve zmiňovaném tendru a to Enforceru a Spiku SR. Myslím si, že tato kategorie lehkých, účinných a přesných zbraní má velkou budoucnost. Částečně se dá s těmito jmenovanými střelami srovnat i Carl Gustav v poslední verzi M4 s kvalitním zaměřovačem a novou střelou GCGM, kterou vyvíjí SAAB s Raytheonem. Střela je sice o něco lehčí (a méně účinná) než výše zmiňované střely a podle posledních zkoušek má účinný dostřel minimálně 2 000 m. Zbraň má výhodu, že je opakovaně použitelná s širokou škálou další munice.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      19:18 08.01.2020

      petres ATak jsem se pro jistotu ještě koukl na Spike-SR jestli nekecám kraviny a měl jsem za to, že dostřel je max 800 ...Zobrazit celý příspěvek

      petres
      ATak jsem se pro jistotu ještě koukl na Spike-SR jestli nekecám kraviny a měl jsem za to, že dostřel je max 800 metrů:

      http://www.deagel.com/Defensiv...

      případně

      https://www.army-technology.co...

      a tady se naopak uvádí hned 2000 metrů

      https://www.eurospike.com/spik... Skrýt celý příspěvek

     • petres
      19:47 08.01.2020

      Eurospike dostřel 2 000 m uvádí, jaká je skutečná realita účinného dostřelu nevím, Rafael uvádí 50 - 1 500 m. Penetraci uvádí Rafael u verze SR 700 - 800 mm RHA (u střely s hlavicí ...Zobrazit celý příspěvek

      Eurospike dostřel 2 000 m uvádí, jaká je skutečná realita účinného dostřelu nevím, Rafael uvádí 50 - 1 500 m. Penetraci uvádí Rafael u verze SR 700 - 800 mm RHA (u střely s hlavicí takové váhy mám trochu pochyby, je to stejná hodnota jako uvádí u verze LR) u tandemového HEAT náboje (proti obrněným cílům je o něco účinnější než Enforcer) a druhá možnost munice je PBF s použitím, jak proti obrněným, tak živé síle. Spike SR je i o něco levnější než Enforcer.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...