Lehké bojové vrtulníky Airbus H145M pro Bundeswehr

Lehké bojové vrtulníky Airbus H145M pro Bundeswehr
H145M / Airbus Helicopters (Zvětšit)

Rozpočtový výbor Bundestagu schválil nákup 82 (62 + 20 opce) lehkých bojových vrtulníků Airbus H145M. Němečtí daňoví poplatníci za vrtulníky zaplatí 2,1 miliardy EUR (51,5 miliardy Kč). Peníze na nákup půjdou ze speciálního fondu (Sondervermögen) určeného k modernizaci Bundeswehru.

„Jsme hrdí na to, že se Bundeswehr rozhodl objednat až 82 vrtulníků H145M,“ řekl Bruno Even, generální ředitel Airbus Helicopters. „H145M je robustní víceúčelový vrtulník a německé letectvo získalo se svou flotilou lehkých užitkových vrtulníků H145M pro speciální operace značné množství operačních zkušeností. Zajistíme, aby Bundeswehr obdržel vrtulníky v souladu s velmi ambiciózním harmonogramem dodávek, který zahrnuje první dodávky v roce 2024, méně než rok po podpisu smlouvy.“

Kromě vrtulníků smlouva zahrnuje náhradní díly, osm simulátorů, výcvik létajícího a technického personálu a komplexní podpůrné služby výrobce po dobu sedmi let. Nové H145M mimo jiné získají vylepšené komunikační systémy a pětilistý rotor (nárůst užitečné nosnosti o 150 kilogramů).

Bundeswehr již provozuje H145M u 64. vrtulníkového křídla německého letectva v Laupheimu pro operace speciálních sil (15 kusů). V roce 2018 Bundeswehr objednal dalších sedm strojů pro pátrací a záchrannou službu (SAR). Zde nahradily stárnoucí stroje Bell UH-1D.

Vrtulníky H145M, tedy vojenskou verzi civilního H145, provozují také Maďarsko, Srbsko, Thajsko a Lucembursko. Šest vrtulníků objednal Kypr. Na stejné konstrukci je založena flotila lehkých užitkových vrtulníků UH-72 Lakota americké armády.

Německá armáda nově získá 57 H145M, z toho je ale 33 strojů určeno pro výcvik na letecké základně Bückeburg, kde se soustředí výcvik všech pilotů armádního letectva. Zde nahradí flotilu vrtulníků EC135 a Bell B206. Pro speciální jednotky Luftwaffe je určena pětice H145M.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

Maďarsko získalo první dva víceúčelové vrtulníky H145M

Dne 18. listopadu první dva maďarské vrtulníky H145M odletěly z výrobního podniku firmy Airbus v ...

Vrtulník H145M testuje protitankové střely Spike

Společnost Airbus Helicopters začíná s integrací protitankové řízené střely (PTŘS) Spike ER2 od ...

Německo vyřadí bitevní vrtulníky Tiger a koupí ozbrojené H145M

Německo vyřadí z výzbroje všech 52 bojových vrtulníků Tiger. Místo toho nakoupí 82 lehkých vrtulníků ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.