Lehký tank M8 AGS pro americké výsadkáře

M8 AGS
M8 AGS (Armored Gun System); větší foto / BAE Systems

Americké výsadkové jednotky hledají v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) obrněné vozidlo schopné poskytovat přímou palebnou podporu výsadkářům při výsadkových a aeromobilních operacích. Jedním z hlavních uchazečů je nejnovější model staronového lehkého tanku M8 AGS (Armored Gun System).

Palebná podpora pro výsadkáře

Při imaginárním střetnutí ruských a amerických výsadkových vojsk by to pro americkou stranu nedopadlo příliš dobře. Americké výsadkové jsou velmi mobilní, rychle nasaditelné a udržitelné po celém světě. Chybí jim ale obrněná vozidla schopná vést manévrový boj a přímou palbou podporovat bojující výsadkáře.

Američtí výsadkáři se v prvních hodinách a dnech bojů mohou spoléhat prakticky jen na opanceřovené verze vozidel Humvee (HMMWV), na dělostřeleckou podporu vysazených 105mm houfnic M119 a 155 mm houfnic M777A2 a samozřejmě, pokud je to možné, na přímou leteckou podporu.

Naopak ruské výsadkové vojska se mohou opřít o celou škálu obrněné techniky. Jedná se především o bojové vozidlo pěchoty BMD-4M se spřaženým 100mm kanónem a 30mm automatickým kanónem a lehký tank 2S25 Sprut-SDM1. Výzbroj ruského lehkého tanku tvoří 125mm kanón 2A75 s automatickým nabíjením.

Nicméně v následujících letech americký handicap zacelí nová obrněná vozidla palebné podpory, chceme-li lehké tanky. Ty umožní výsadkovým jednotkám, typicky například při obsazování nepřátelského letiště, vést manévrový boj proti obráncům letiště a následně udržet letiště do příchodu (resp. přistání) hlavních sil s těžkou technikou.

Američané programem MPF navazují na lehký výsadkový tank M551 Sheridan, který byl z výzbroje amerických výsadkových jednotek vyřazen v roce 1991. Jeho roli měl zastoupit v úvodu zmiňovaný lehký tank M8 AGS.

Lehký tank M8 plánovala v 90. letech do své výzbroje zavést 82. a 101. výsadková divize americké armády. Program AGS však v roce 1997, k nelibosti velení výsadkových jednotek, skončil.

Výrobce vozidla, firma United Defense Industries (UDI), ještě v roce 2003 představila vozidlo M8 Thunderbolt splňující kritéria ambiciozního programu FCS (Future Combat Systmes). Avšak program FCS i M8 Thunderbolt vyšel na prázdno.

V roce 2005 UDI koupil britský gigant BAE Systems. Britové nechali program M8 u ledu až do roku 2013, kdy americká armáda začala opět projevovat zájem o vozidlo palebné podpory (MPF) pro výsadkové jednotky.

Vozidlo palebné podpory M8 AGS 

Lehký tank M8 AGS je díky své technické vyzrálosti jedním z hlavních kandidátů na úspěch v programu MPF. Před několika týdny sice firma General Dynamics představila technologický demonstrátor lehkého tanku Griffin, ten ale musí do sériové, operačně nasaditelné podoby urazit ještě dlouhou cestu. Naopak M8 AGS je v podstatě hotový produkt schopný okamžitého nasazení.

Klíčovým požadavkem na lehký tank je, lapidárně řečeno, vměstnat, co do nejlehčího a nejmenšího balení, co největší balistickou ochranu a palebnou sílu.

Greg Mole pro magazín Army Recognition představuje nejnovější verzi M8 AGS.

M8 AGS je podle Grega Mole, programového ředitele M8 AGS v BAE Systems, unikátní díky škálovatelné síle pancíře. Existují tři základní verze pancéřové ochrany - v nejlehčí variantě M8 váží 19 t (Level 1), v nejtěžší variantě 24 t (Level 3).

Posádka dokáže v polních podmínkách s běžnými nástroji zvýšit nebo snížit pancéřovou ochranu vozidla o jednu úroveň během tří hodin. Druhou úroveň (Level 2) tvoří pláty s kompozitním pancířem, třetí úroveň (Level 3) bloky s reaktivním pancířem proti kumulativním protipancéřovým střelám.

Díky nízké hmotnosti a rozměrům lze přepravit jeden M8 pomocí středního dopravního letadla C-130 Hercules a tři M8 pomocí C-17 Globemaster III. C-130 musí s až 24 t těžkým tankem přistát, ale z těžkých C-17 lze M8 vysazovat na padácích.

Hlavní výzbroj M8 tvoří kanón M35 ráže 105 mm s automatickým nabíjením - díky tomu šlo snížit posádku na tři vojáky. V automatickém nabíječi je připraveno ke střelbě 21 nábojů. M35 byl vyvinut v 80. letech a vyniká velmi nízkou hmotností a nízkým zpětným rázem. Maximální rychlost palby je 12 ran za minutu.

Velitel tanku může volit konkretní typ munice podle potřeby - dokáže velmi rychle přepínat mezi průbojnou municí, nebo programovatelnou, ve vzduchu explodující municí.

Nicméně je otázkou, zda americká armáda přistoupí na výzbroj v podobě kanónu ráže 105 mm. Protipancéřová 105mm munice může probít nejslabší části čelního pancíře nejnovějších ruských a čínských tanků. Nicméně proti nejsilnějšímu čelnímu pancíři je munice ráže 105 mm bez šance.

Teoreticky ale není problém osadit M8 AGS výkonnějším kanónem ráže 120 mm, samozřejmě za cenu nárůstu hmotnosti a ceny.

Dieselový motor o výkonu 404 kW (550 koní) dokáže M8 urychlit na více než 70 km/h. M8 sedí na kompozitních polymerových pásech, které zlepšují ekonomiku provozu, jizdní vlastnosti a snižují hlukovou stopu tanku.

Ač samotný design a konstrukce pocházejí z počátku 90. let, BAE Systems osadilo poslední verzi M8 nejnovějšími mechanickými díly, konstrukčními celky, senzory a elektronikou. Podle BAE Systems lze M8 AGS osadit technikou z vozidel Bradley a CV90 - jako jsou motory, převodovky, palubní zdroje elektrické energie, senzory, digitální výzbroj, prostředky elektronického boje, atd.

Zdroj: DefenseWebTV

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vysoce mobilní ruská samohybná houfnice Flox

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma UralVagonZavod (UVZ) představila lehký dělostřelecký systém Flox ...

Griffin: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky

V článku Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley jsme se zmínili o nové technice pro ...

M1A3 Abrams: Nová generace amerických tanků

Po roce 2020 americká armáda (U.S. Army) začne s vývojem tanku M1A3 Abrams - již třetí generace ...

Pancir-SM: Nová generace ruského ničitele letadel a raket

Podle Vladimíra Popova, šéfa výrobního komplexu Ščeglovskij Val, dceřiné firmy Tulské konstrukční ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • jj284b
    08:58 25.10.2016

    svang: zasah do zadnej casti je smrtelny pre akykolvek tank.. nie je tam prakticky ziadny pancier.. kazdopadne, na tom videu je vidiet klasicku exploziu municie cez blowout ...Zobrazit celý příspěvek

    svang: zasah do zadnej casti je smrtelny pre akykolvek tank.. nie je tam prakticky ziadny pancier.. kazdopadne, na tom videu je vidiet klasicku exploziu municie cez blowout panely.. tank predtym nestrielal (pocas letu strely na ciel) takze osadka nemala ani dovod mat prepazku otvorenu..

    celkovo, je to ukazka tuposti Irackych velitelov, nechat si na tanky strielat riadene strely od chrbta...Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    06:37 25.10.2016

    Skelet:
    Stryker 105 je vozidlo palebné podpory. Není to lehký tank nebo stíhač tanků!

    V čom by sa mal kolesový stíhač tankov 105mm líšiť od Strykeru 105mm?

    Skelet:
    Stryker 105 je vozidlo palebné podpory. Není to lehký tank nebo stíhač tanků!

    V čom by sa mal kolesový stíhač tankov 105mm líšiť od Strykeru 105mm?

  • svang
    01:52 25.10.2016

    nalejláma - ano, video ukazuje lehke panely, ktere kryji munici, jak leti vzduchem. Ohnivzdorna dvirka, oddelujici prostor posadky, by teoreticky mela byt vetsinu casu zavrena. ...Zobrazit celý příspěvek

    nalejláma - ano, video ukazuje lehke panely, ktere kryji munici, jak leti vzduchem. Ohnivzdorna dvirka, oddelujici prostor posadky, by teoreticky mela byt vetsinu casu zavrena. Otazkou zustava, v jakem technickem stavu byl tank udrzovan a jak dobre byla posadka vycvicena a dodrzovalala vycvikove predpisy.

    Podobne taboraky Abramsu jsou k videni v Jemenu, ktery Saudska Arabie napadla a uz temer 2 roky letecky bombarduje, a ukazuje se, ze posadka dost casto prezije samotny vybuch munice. Pak uz je o tom, jak je zajistena pozemni podpora a jestli se posadce podari nepohyblivy vrak tanku opustit a dostat se do bezpeci nebo je protistrana dorazi dalsi palbou.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    23:48 24.10.2016

    S tým výsledkom stretnutia americkí vs ruskí výsadkári by som si tak istý nebol ... Americké letectvo, námorníctvo či námorná pechota má obrovské kapacity a možnosti podporovať ...Zobrazit celý příspěvek

    S tým výsledkom stretnutia americkí vs ruskí výsadkári by som si tak istý nebol ...

    Americké letectvo, námorníctvo či námorná pechota má obrovské kapacity a možnosti podporovať zo vzduchu svoje výsadkové jednotky ... Rusko túto možnosť mimo blízkosti ruských hraníc nemá ... nie je toho schopné ani v Sýrii ... tam je odkázané na letecké základne priamo v Sýrii. Ruské námorné letectvo je úplne mimo ... to je skôr symbolické ....a na väčšie operácie nemá Rusko ani dosť tankovacích strojov.

    Povodal by som, že tie obrnené výsadkové jednotky majú určite význam, ale dosť limitovaný. Neviem si predstaviť dlhšie zásobovať a udržiavať takéto jednotky a proti "normálne" vyzbrojeným jednotkám nemajú šancu. Ideálne je previesť výsadok v tyle nepriateľa, kde nemajú adekvátneho súpera a za pomerne krátky čas prídu hlavné sily.
    Pre nejaký diverzný útok sa mi zdajú nepoužiteľné. Ešte nie je problém ich niekam dostať .... ale už je problém ich vziať späť ....Ľehké jednotky jednoducho "naskáču" na vrtuľník .... a ide sa domov ...nech je už misia úspešná či neúspešná.

    Je jednoducho otázka či sa takéto stroje oplatí kupovať a udržiavať, keď sú vhodné len na niektoré špecifické operácie. Hlavne ak má americká armáda kapacity na prepravu i "normálnych" jednotiek vyzbrojenými ťažkou technikou.
    Pokiaľ si spomínam i predchodcovia - napr. M551 boli využívaný takmer výhradne mimo "klasického" výsadku .... skôr ako prieskumné vozidlá či stroje palebnej podpory. Skrátka sa na ich pôvodné určenie akosi "zabudlo" ... a to, že sa vyradili bez náhrady zas asi nebude o tom, že sú všetci v americkej armáde cvoci ... čo to "nechápu" ... ale skrátka nebola potreba, resp. nie taká urgentná pri znižovaní napätia so ZSSR/Ruskom.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    22:40 24.10.2016

    Stryker 105 je vozidlo palebné podpory. Není to lehký tank nebo stíhač tanků!

    Stryker 105 je vozidlo palebné podpory. Není to lehký tank nebo stíhač tanků!

  • DJW_
    22:25 24.10.2016

    Mňa zaujalo to, že sa držia stále vysokých ráží - pokiaľ viem, u Strykerov 105mm bolo kritizované, že pokiaľ nezničia vozidlá s ruskými 30mm rychlopalkami prvou ranou, druhú šancu ...Zobrazit celý příspěvek

    Mňa zaujalo to, že sa držia stále vysokých ráží - pokiaľ viem, u Strykerov 105mm bolo kritizované, že pokiaľ nezničia vozidlá s ruskými 30mm rychlopalkami prvou ranou, druhú šancu už vzhľadom na ich kadenciu asi mať nebudú. S tým že rusi budú pre dalšiu generáciu kaliber zvyšovať, debatovalo sa až o 57mm ak si dobre spomínam.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    22:09 24.10.2016

    Hlavní kritika u Stryker MGS je na ráži a malou zásobu vezené munice. Loni nebo předloni přímo na toto téma vyšel pěkný článek v ATM.

    Hlavní kritika u Stryker MGS je na ráži a malou zásobu vezené munice. Loni nebo předloni přímo na toto téma vyšel pěkný článek v ATM.

  • svang
    21:57 24.10.2016

    Dnes publikované video z Iráku ukazuje zásah tanku Abrams M1 nedaleko Mosulu. Tank vzplál jako pochodeň po zasažení zadní části protitankovou střelou, pravděpodobně typu ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes publikované video z Iráku ukazuje zásah tanku Abrams M1 nedaleko Mosulu. Tank vzplál jako pochodeň po zasažení zadní části protitankovou střelou, pravděpodobně typu Kornet.

    http://bit.ly/2f1rRAE... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    19:41 24.10.2016

    U GD alespoň přišli s něčím novým viz projekt Griffin. Tedy nový projekt, oproti oprášenému starému projektu. Otázkou je, zda je vůbec M8 AGS v použitelnějším stavu než Griffin od ...Zobrazit celý příspěvek

    U GD alespoň přišli s něčím novým viz projekt Griffin. Tedy nový projekt, oproti oprášenému starému projektu. Otázkou je, zda je vůbec M8 AGS v použitelnějším stavu než Griffin od GD. Přeci jen spoustu let se s prototypem nic nedělo a až teď ho u BAE vylepšili.
    Stryker MGS se mi hodně líbil, ale vlastně by mě zajimalo, v čem je problém - ráže, poruchovost odkryté věže nebo v čem konkrétně ? Když se člověk podívá na Centauro, nebo Centauro II, tak je jasné, že je o dost dál. Zajiamvé konstrukce mají i Japonci a v JAR, byť už jsou dost těžké.Skrýt celý příspěvek

  • TomScharf
    18:29 24.10.2016

    M8 se měla koupit už dávno, když se u 82 vyřazovali M551, ale holt General Dynamics opět podmázla vládu a armádu a pořídili se nefunkční křápy M1128 MGS. Ale oni to občané všechno ...Zobrazit celý příspěvek

    M8 se měla koupit už dávno, když se u 82 vyřazovali M551, ale holt General Dynamics opět podmázla vládu a armádu a pořídili se nefunkční křápy M1128 MGS. Ale oni to občané všechno zaplatí.Skrýt celý příspěvek

  • Soldy
    18:03 24.10.2016

    S padákem bych neriskoval poslední dobou jim moc vyhazovat techniku z letadla nejde (poslední cvičení v polsku a německu)

    S padákem bych neriskoval poslední dobou jim moc vyhazovat techniku z letadla nejde (poslední cvičení v polsku a německu)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3