Srbský lehký tank na sovětském podvozku MT-LB

Srbský lehký tank na sovětském podvozku MT-LB
Lehký tank MA-MMT-40 / Foto: Haruno Sakura from Team-7, CC0 1.0 (Zvětšit)

Jak jsme naznačili ve včerejším premium článku, dnes se podíváme na zajímavý projekt srbského lehkého tanku. Vozidlo využívá modifikovaný podvozek sovětské houfnice 2S1 Gvozdika a nový bojový modul s kanonem ráže 105 mm nebo 122 mm. Podvozek i modul je dílem srbské firmy DLS Specijalni sistemi.

Fotografie srbské „tankové Gvozdiky“ se na srbském vojenském fóru MyCity Military objevily již v roce 2019. Média ale o projektu šířeji informují až nyní. Projekt lehkého tanku je dílem mladého srbského vojenského start-upu DLS Specijalni sistemi z Bělehradu, který funguje teprve od roku 2015.

Firma nemá vlastní webové stránky ani účty na sociálních sítích. Určité informace o firmě se lze dočíst v monografii strojní fakulty vysoké školy v Kragujevaci.

V každém případě konstrukce vozidla stojí za pozornost – kombinuje podvozek samohybné houfnice Gvozdika ráže 122 mm (tedy podvozek sovětského transportéru MT-LB) a nově vyvinutý srbský bojový modul.

Projekt srbské „tankové Gvozdiky“

Vozidlo je s největší pravděpodobností určeno pro export. Srbsko má sice papírově ve výzbroji stále přibližně 90 houfnic Gvozdika, ale ty procházejí odlišnou modernizací. Vylepšená Gvozdika pro srbskou armádu získá, kromě celkového repase, především kulturnější pracovní prostředí posádky a nový systém řízení palby.

„Jak můžete vidět, jde o skvělý dělostřelecký nástroj. Díky modernizaci, na které pracujeme a kterou můžete vidět na tomto funkčním modelu, půjde o velmi užitečný systém, který zůstane v naší armádě velmi dlouho,“ komentoval první střelecké testy (viz video níže) modernizované Gvozdiky v květnu 2020 srbský ministr obrany Aleksandar Vulin.

Důvod vzniku srbské „tankové Gvozdiky“ není oficiálně znám. Podle srbských diskutujících jde o pokračování projektu lehkého tanku MMT-40 pro Myanmar. MMT-40 byl (nebo je) společný projekt Ukrajiny a Myanmaru. MMT-40 kombinuje podvozek houfnice Gvozdika, čínskou dvoumístnou věž z kolového bojového vozidla WMA301 (PTL02) a kanon ráže 105 mm.


Modernizovaná srbská Gvozdika

Existují dvě verze vozidla – s kanonem ráže 122 mm je „tank“ označován jako LT-H (Light Turret-Howitzer) a s kanonem ráže 105 mm jako LT-HPLRG-AT (Light Turret – High Performance Low Recoil Gun). Vozidlo s kanonem ráže 122 mm je tedy v podstatě modernizovaná houfnice Gvozdika (s možností přímé střelby), vozidlo s kanonem ráže 105 mm pak skutečný lehký tank.

Podle všeho bylo vozidlo LT-HPLRG-AT skutečně exportováno do Myanmaru, kam již Srbsko mimo jiné dodalo své houfnice Nora-B52 (viz dále). Verze LT-H s kanonem ráže 122 mm může být nakonec nabídnuta i srbské armádě, možná jako doplnění nebo rozšíření výše uvedené modernizace.

Nyní k technickým informacím. Lehký tank LT-HPLRG-AT má dvoumístný bojový modul – velitel sedí na pravé straně a střelec na levé. Věž disponuje balistickou ochranou na úrovni 3 podle STANAG 4569A. O vkládání munice do kanonu se stará nabíjecí automat. Hlavní výzbroj tvoří stabilizovaný kanon ráže 105 (délka 58 ráží), což má být převrtaný a zkrácený sovětský tažený protitankový kanon MT-12 Rapira (T-12A) ráže 100 mm (délka 63 ráží).

Bojový modul z LT-HPLRG-AT byl umístěn také na kolové bojové vozidlo Calidus Wahash ze Spojených arabských emirátů. Vozidlo bylo poprvé představeno na výstavě IDEX 2019 v Abú Dhabí.

Gvozdika využívá upravený podvozek nesmrtelného sovětského obrněného transportéru MT-LB (Mnogocelevoj ťagač legkij bronirovannyj). I když má MT-LB svůj konstrukční původ již v 50. letech minulého století, podobně jako americký transportér M113, jde o stále žádanou a využívanou platformu. Například Poláci platformu MT-LB silně modifikovali a vytvořili vlastní jednoduchou pásovou platformu LPG (Lekki Podwoz Gąsienicowy). Poláci na platformě LPG staví velitelská vozidla minometných a dělostřeleckých jednotek, jakožto i samohybné minomety M120G RAK.


Kevlar-E

Polská armáda hodlá provozovat 20 „pásových“ mechanizovaných praporů – v každém praporu je 90 pásových vozidel. Zhruba třetinu vozidel lze usadit na platformu LPG. Zbývající vozidla, zejména bojová vozidla pěchoty (BVP), využijí pokročilejší ale notně dražší platformu Borsuk.

Také Ukrajinci na základě platformy Gvozdika stvořili projekt pásového BVP Kevlar-E. Ukrajinci vozidlo představili na letošní vojenské výstavě Zbraně a Bezpečnost 2021 v Kyjevě. Vozidlo lze osadit dálkově ovládanými bojovými moduly BM-3M Šturm nebo KBA-105T Škval. Oba moduly kombinují 30mm automatický kanon, granátomet ráže 30 mm a kulomet ráže 7,62 mm.

Co se týče Srbska, jeho zbrojní průmysl v poslední době zažívá zajímavé úspěchy. V březnu tohoto roku Turkmenistán nakoupil 30 srbských kolových vozidel pěchoty Lazar 3 – jedná se o první exportní úspěch tohoto vozidla. Srbsko dále dodává kolové houfnice Nora-B52 do Myanmaru, Bangladéše, Keni a na Kypr.

Zdroj: MilMag, MyCity

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Česká republika dodala Ukrajině další houfnice 2S1 Gvozdika

Podle webu Great Export Import, který sleduje dovozní a vývozní operace a na který se odvolává ...

Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko

Začátkem července se přední představitelé srbské vlády a armády zúčastnili prezentace šesti nových ...

Čínská armáda zabrání útoku na Srbsko

Čínský ministr obrany Wej Feng-che před týdnem navštívil Bělehrad. „Lidová osvobozenecká armáda ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Krabat
  14:48 08.09.2021

  Otázka do pranice, hodí se AČR podvozek BVP osazený věží LT-HPLRG-AT či jejím konkurentem?
  Vzhledem k nízkému počtu MBT jak provozovaných, tak pravděpodobně pořizovaných by mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka do pranice, hodí se AČR podvozek BVP osazený věží LT-HPLRG-AT či jejím konkurentem?
  Vzhledem k nízkému počtu MBT jak provozovaných, tak pravděpodobně pořizovaných by mohl být zájem o vozidlo palebné podpory.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   14:05 09.09.2021

   Proč?
   Jako já nemám nic proti vozidlům palebné podpory, ale pro potřeby 7. brigády nejsou zas tak moc vhodné, vozidla palebné podpory MBT nedokáží (zatím) nahradit, a pro potřeby ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Proč?
   Jako já nemám nic proti vozidlům palebné podpory, ale pro potřeby 7. brigády nejsou zas tak moc vhodné, vozidla palebné podpory MBT nedokáží (zatím) nahradit, a pro potřeby 4. brigády také ne, moc těžké a na pásech.
   Takže má odpověď, až bude mít AČR potřebnou jednotku, kde by se dala vozidla palebné podpory využít tak je bude potřebovat a hodí se. :-)
   Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  13:58 08.09.2021

  Zajímalo by mě jestli modernizovali i podvozek, ukrajinci měli už před lety modernizaci podvozku kdy směrový ustrojí nebylo klasický PSU kde byly brzdy a redukce v převodovce ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě jestli modernizovali i podvozek, ukrajinci měli už před lety modernizaci podvozku kdy směrový ustrojí nebylo klasický PSU kde byly brzdy a redukce v převodovce ale vyměnili to za hydromotory a řízení místo rajčáků bylo pomocí řidítek. Puvodní PSU byl problemový teda málokdo je uměl nastavit a český obložení na brzdy bylo strašný to se drobilo jak korek.na S-10 jsme jasali když někde ve skladu vyhrabali puvodní ruský originály.
  Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   15:22 08.09.2021

   Trošku si to pletete. Bvp 1-2 mělo PSU, metleb měl KSU a pravda, seřízení byl opravdu porod

   Trošku si to pletete. Bvp 1-2 mělo PSU, metleb měl KSU a pravda, seřízení byl opravdu porod

 • Krabat
  23:16 07.09.2021

  Tady jde především o věž. Dle fotografií je vidět, že podvozek MT-LB slouží hlavně jako podvozková platforma. Srbsko žádný jiný vhodný pásový podvozek nemá. Novou tankovou věž s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady jde především o věž. Dle fotografií je vidět, že podvozek MT-LB slouží hlavně jako podvozková platforma. Srbsko žádný jiný vhodný pásový podvozek nemá. Novou tankovou věž s 105 mm kanonem (pravděpodobně) lze vnímat podobně jako věž Cockerill. To znamená, že věž se může osadit na více typů podvozku (viz. i v článku zmíněný Calidus.

  Mimochodem Srbsko se účastní tendru na novou kolovou americkou houfnici. Nabízí typ NORA B52 M21 na německém podvozku MAN.
  https://www.ragex.co/post/serb...

  Určitě bych si dokázal představit některé srbské výrobky ve výzbroji AČR.

  Jen krátce k AČR, prosakují informace, že akvizice BVP se seškrtá jen na BVP jako taková a možná pár specializovaných vozidel. Podpůrná vozidla se mají řešit na kolech.
  I bohatší státy jako je třeba Norsko řeší podpůrná vozidla zvlášť a kupuje ACSV G5 a podobně uvažuje i Polsko a další vč. USA.
  Osobně bych se taky vydal touto cestou, jednotný podvozek s BVP sice přináší jisté výhody, ale stále je efektivnější použít pro podpůrná vozidla jiný levnější podvozek a je lepší pásový, než kolový.

  Je to takový kompromis, vše na podvozku BVP je moc velký luxus, který má málokdo (ani nevim kdo :)
  Kolová podpůrná vozidla zase nemají takovou průchodnost jako vozidla pásová (BVP) a to může být problém.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   00:19 08.09.2021

   Z relevantních míst žádné takové informace neprosakují. Jen doměnky jistých politiků kteří nejsou do tendru nijak zapojeni. Z větší části je to jen lobbing CSG která chce dodávat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Z relevantních míst žádné takové informace neprosakují. Jen doměnky jistých politiků kteří nejsou do tendru nijak zapojeni. Z větší části je to jen lobbing CSG která chce dodávat další Titusy a Pandury.
   A ty podpůrné verze kreré požaduje armáda má patrně většina armád na stejné platformě jako BVP.
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    13:37 08.09.2021

    Můžete mi prosím uvést příklad těch armád, když je jich většina.

    Můžete mi prosím uvést příklad těch armád, když je jich většina.

    • Scotty
     14:15 08.09.2021

     Spíš se ptám kdo reálně provozuje dvě pásové platformy. Polsko tedy určitě ne. Tam bude všechno na Borsuku a Američani také ne. Oni všechny ty podpůrné verze CV90 a ASCODu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Spíš se ptám kdo reálně provozuje dvě pásové platformy. Polsko tedy určitě ne. Tam bude všechno na Borsuku a Američani také ne. Oni všechny ty podpůrné verze CV90 a ASCODu nevznikli jen tak, ale proto že je požadovali jejich uživatelé.
     Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      14:28 08.09.2021

      Scotty???, Jak Polsko určitě ne, tam vznikají dvě pásové platformy a to Borsuk a LPG. Ještě není rozhodnuto co vše bude na Borsuku nebo případně na LPG.

      USA před pár lety začala ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty???, Jak Polsko určitě ne, tam vznikají dvě pásové platformy a to Borsuk a LPG. Ještě není rozhodnuto co vše bude na Borsuku nebo případně na LPG.

      USA před pár lety začala zavádět AMPV jako nástupce M113. Vychází sice z podvozku Bradley, ale ten jak víme se bude nahrazovat novým BVP.

      Zopakuju otázku. Můžete mi prosím uvést příklad těch armád, když je jich většina.
      Pokud na ní neumíte odpovědět, prosím neodpovídejte. Nemá cenu toto vlákno plevelit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:33 08.09.2021

      No uvidíme. Zatím počítali s Borsukem. Byl tu představen samohybný minomet, ale ten AČR ani nepoptává.

      Ani v USA ještě není jasné co bude na čem a v jakých počtech.

      Navíc jak US ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No uvidíme. Zatím počítali s Borsukem. Byl tu představen samohybný minomet, ale ten AČR ani nepoptává.

      Ani v USA ještě není jasné co bude na čem a v jakých počtech.

      Navíc jak US Army tak poláci budou kupovat postně větší počty než AČR. Tam se může vyplatit na některé modifikace použit levnější podvozek.

      Armády co používají ASCOD, CV90 a sovětská/ruská BVP. Maďaři také nebudou zavádět jiný podvozek než Lynx, když máme být aktuální.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      19:19 08.09.2021

      Scotty
      Opět, jak víte co budou zavádět Maďaři. Vy si tu cutáte z prstu co vás napadne.
      Připomínám, že jste neuvedl příklad jediné armády, která má všechny podpůrné verze na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Opět, jak víte co budou zavádět Maďaři. Vy si tu cutáte z prstu co vás napadne.
      Připomínám, že jste neuvedl příklad jediné armády, která má všechny podpůrné verze na podvozku BVP! A to navíc tvrdíte, že těch armád je většina.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      19:22 08.09.2021

      Scotty, další věc, jak to, že armáda nepoptává samohybné minomety??? Armáda má v plánu zavést 62 samohybných minometů, to, že je jejich nákup odsunut z důvodů zdržení dalších ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, další věc, jak to, že armáda nepoptává samohybné minomety??? Armáda má v plánu zavést 62 samohybných minometů, to, že je jejich nákup odsunut z důvodů zdržení dalších kontraktů neznamená, že je AČR nepoptává proboha!!!
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:01 08.09.2021

      Je snad zahájena jejich akvizice? Ne, není. Takže je nepoptává. Jejich pořízení je odsunuté až za rok 2025. Myslím že dnes ani sama armáda neví jistě na jaké platformě je vlastně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je snad zahájena jejich akvizice? Ne, není. Takže je nepoptává. Jejich pořízení je odsunuté až za rok 2025. Myslím že dnes ani sama armáda neví jistě na jaké platformě je vlastně pořídí.
      Maďaři kupují přes 200 Lynxů pro jednu brigádu. Složení tady bude podobné našim požadavkům. Slováci také požadují velice podobné verze jako my. Stačí se podívat kolik verzí postaví Britové na ASCODu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      20:07 08.09.2021

      Plevelíte. Doposud jste neodpověděl na otázku.
      Jak a co bude nevíte, cucáte si to z prstu. Ajax je zrovna hodně problémový program, ale tvrdíte, že těch armád je většina. Blafujete
      Zobrazit celý příspěvek

      Plevelíte. Doposud jste neodpověděl na otázku.
      Jak a co bude nevíte, cucáte si to z prstu. Ajax je zrovna hodně problémový program, ale tvrdíte, že těch armád je většina. Blafujete
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:47 08.09.2021

      Říká se že s blázny a blbci se nemá cenu hádat. Budu se tím napříště řídit.

      Říká se že s blázny a blbci se nemá cenu hádat. Budu se tím napříště řídit.

     • Krabat
      20:52 08.09.2021

      Vy jste vážně chudák, tak nic no

      Vy jste vážně chudák, tak nic no

     • Torong
      12:00 09.09.2021

      Krabate, přestaň porušovat pravidla diskuze a útočit na oponenty. Sám na otázky neodpovídáš, proč by měl někdo odpovídat tobě.

      Krabate, přestaň porušovat pravidla diskuze a útočit na oponenty. Sám na otázky neodpovídáš, proč by měl někdo odpovídat tobě.

  • Rase
   11:14 08.09.2021

   Těch podpůrných verzí je docela málo (většina stejně s věží) a nemá tak smysl tendr měnit. Úspora by byla nulová.

   Těch podpůrných verzí je docela málo (většina stejně s věží) a nemá tak smysl tendr měnit. Úspora by byla nulová.

   • Krabat
    13:45 08.09.2021

    Z 210 poptávaných vozidel je:
    125x BVP
    26x BVP-velitelská verze
    12x vozidel technického zabezpečení
    12x obrněné vyprošťovací vozidlo
    11x zdravotnické vozidlo
    11x dělostřelecké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Z 210 poptávaných vozidel je:
    125x BVP
    26x BVP-velitelská verze
    12x vozidel technického zabezpečení
    12x obrněné vyprošťovací vozidlo
    11x zdravotnické vozidlo
    11x dělostřelecké pozorovací vozidlo¨
    13x průzkumné vozidlo

    Chybí minomety, atd.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:16 08.09.2021

     Z toho by se dalo dát na kola tak maximálně zdravotnická verze. Což je celých 11 kusů....

     Z toho by se dalo dát na kola tak maximálně zdravotnická verze. Což je celých 11 kusů....

     • Krabat
      14:36 08.09.2021

      Omyl, zdravotní vozidlo, dělostřelecká pzorovatelna, vozidlo technického zabezpečení. Dále ve výčtu absentují minomety a v budoucnu bude potřeba i SHORAD. Proto zjistíme, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Omyl, zdravotní vozidlo, dělostřelecká pzorovatelna, vozidlo technického zabezpečení. Dále ve výčtu absentují minomety a v budoucnu bude potřeba i SHORAD. Proto zjistíme, že podpůrných vozidel, které nutně nemusí být na podvozku BVP může být zhruba kolem 100 kusů. To je již údaj na zamyšlení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:46 08.09.2021

      Vozidlo technického zabezpečení (DTP) musí být schopné následovat pásové BVP. K čemu je dílna pro polní opravy když zůstane někde vzadu a k porouchaným vozidlům se nedostane.
      U ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vozidlo technického zabezpečení (DTP) musí být schopné následovat pásové BVP. K čemu je dílna pro polní opravy když zůstane někde vzadu a k porouchaným vozidlům se nedostane.
      U pozorovatelny je to otázka, ale i ona by měla být schopná držet krok s BVP. Tady by se ovšem asi dalo ustoupit.
      To máme 22 vozidel z 210. Úspora jako hrom, to by se vopravdu vyplatilo.

      SHORAD nebude. Respektive bude Spyder na kolech.
      Jakou podobu bude mít minomet je otázka. Možná bude na kolech, ale to se nebude řešit dřív než po roce 2025.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      19:32 08.09.2021

      Teď opravdu nevim o čem mluvíte. Pásové podpůrné vozidlo, má stejnou průchodnost jako pásové BVP.
      SHORAD myslím kategorii čistě SHORAD ne i MRSAM ve které je SPYDER. Vzhledem k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teď opravdu nevim o čem mluvíte. Pásové podpůrné vozidlo, má stejnou průchodnost jako pásové BVP.
      SHORAD myslím kategorii čistě SHORAD ne i MRSAM ve které je SPYDER. Vzhledem k obraně vůči dronům, ale i zajištění pouhé PVO vojsk je pořízení SHORAD jako je třeba Skyrander či K30 Biho potřeba pro naše brigády jako sůl. To, že tyto zbraně nejsou nyní v aktuálním plánu akvizic, neznamená, že je AČR nepotřebuje!
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:07 08.09.2021

      Je to reakce na to že by se měli některá vozidla řešit na kolech. Podpůrné vozidlo na pásech nikdo kupovat nebude. Vzhledem k počtu pořizovaných kusů je to nesmysl a nevýhody by s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je to reakce na to že by se měli některá vozidla řešit na kolech. Podpůrné vozidlo na pásech nikdo kupovat nebude. Vzhledem k počtu pořizovaných kusů je to nesmysl a nevýhody by s přehledem přečísli výhody. Zejména tím že by se musel držet po celou dobu životnosti 2x veškeré díly a servisní zázemí. Kyby jsme kupovali stovky kusů vozidel podpory tak by se o tom dalo uvažovat. Tahle je to jen další komplikace, která v konečném důsledku vyjde dráž.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      20:16 08.09.2021

      Scotty, jste mimo, řešíme pásy a vy najednou kola. Jak jsem napsal výše, levnější podpůrná pásová vozidla zavádí i bohaté státy, jako Norsko či USA a další to čeká. Jako třeba ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, jste mimo, řešíme pásy a vy najednou kola. Jak jsem napsal výše, levnější podpůrná pásová vozidla zavádí i bohaté státy, jako Norsko či USA a další to čeká. Jako třeba Německo nebo pravděpodobně Polsko, atd.
      Vzhledem k tomu, že v naší armádě může počet podpůrných pásových vozidel se přiblížit k počtu téměř 100 kusů. stojí již za zvážení zda takovýto podvozek pořídit.

      Vy vycházíte jen z toho, že jste to nenašel v plánovaných akvizicích do roku 2025 a proto to automaticky zamítáte.
      Proto se s vámi nedá bavit. Vy jedete podle papíru a co tam není, není podle vás potřeba.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:44 08.09.2021

      /Jen krátce k AČR, prosakují informace, že akvizice BVP se seškrtá jen na BVP jako taková a možná pár specializovaných vozidel. Podpůrná vozidla se mají řešit na kolech./

      /Jen krátce k AČR, prosakují informace, že akvizice BVP se seškrtá jen na BVP jako taková a možná pár specializovaných vozidel. Podpůrná vozidla se mají řešit na kolech./

     • Nesher
      20:48 08.09.2021

      Krabat
      Takže AČR má kvůli pár desítkám vozidel zavádět další pásovou platformu? To vážně dává smysl.
      Jednou někdo řekl, že ten kdo chce prohrát válku, studuje postupy v minulých ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Takže AČR má kvůli pár desítkám vozidel zavádět další pásovou platformu? To vážně dává smysl.
      Jednou někdo řekl, že ten kdo chce prohrát válku, studuje postupy v minulých bitvách, ten kdo ji chce vyhrát, studuje logistiku. Vy jste ti evidentně nikdy neslyšel.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      21:01 08.09.2021

      Scotty tradičně mimo
      Nesher, logistika je složitější téma a opravdu nestojí jen na jednotné platformě. Mimochodem kde říkám, že máme zavést další pásovou platformu???
      Říkám, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty tradičně mimo
      Nesher, logistika je složitější téma a opravdu nestojí jen na jednotné platformě. Mimochodem kde říkám, že máme zavést další pásovou platformu???
      Říkám, že stojí za zvážení, zda nezavést druhou pásovou platformu. Hrozí to, že další podpůrné další verze budou na kolech a nebo se zbytečně prodraží.
      Já si nehraju od vás na borečka co vše vysype z rukávu a všechno ví.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:01 09.09.2021

      Krabat
      Tak nevím, ty říkáš, že není potřeba mít všechny verze na podvozku nového BVP, když Scotty řekne, že se dá část dát na kola, ale že to nemá smysl, tak napíšeš, že o kola ti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Tak nevím, ty říkáš, že není potřeba mít všechny verze na podvozku nového BVP, když Scotty řekne, že se dá část dát na kola, ale že to nemá smysl, tak napíšeš, že o kola ti nejde. Z toho plyne druhá pásová platforma, ale tu také nenavrhuješ. Takže?
      Jinak logistika je složitější, to je pravda, ale čím více platforem, tím větší komplikace.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      09:44 09.09.2021

      Nesher
      Mít všechna podpůrná vozidla na podvozku BVP opravdu není potřeba. To ale neznamená, že za to bojuju!
      Proč třeba bohatší státy jako Norsko nebo USA nezavádí podpůrná vozidla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Mít všechna podpůrná vozidla na podvozku BVP opravdu není potřeba. To ale neznamená, že za to bojuju!
      Proč třeba bohatší státy jako Norsko nebo USA nezavádí podpůrná vozidla na podvozku z BVP? Je to tím, že celková nákladnost se nevyplatí a také to, že zpravidla je podpůrné vozidlo servisně přívětivější a jednodušší. A to má za následek i lehčí logistiku byť se jedná o jiný podvozek.
      Zopakuju už asi potřetí, že stojí za to se zamyslet zda by se nám taky nevyplatil, protože v budoucnu je možné, že budume provozovat téměř 100 podpůrných vozidel. Je to obdoba Pandur vs. Titus.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:02 09.09.2021

      "Já si nehraju od vás na borečka co vše vysype z rukávu a všechno ví."

      Krabate, přestaň porušovat pravidla diskuze a urážet oponenty.

      "Já si nehraju od vás na borečka co vše vysype z rukávu a všechno ví."

      Krabate, přestaň porušovat pravidla diskuze a urážet oponenty.

     • Nesher
      12:09 09.09.2021

      Fajn, tak se zamysleme.
      Těch pár vozidel o které tu jde nemá smysl rvát na jiný podvozek. A až přijde čas, tak se ty další (dle stavu peněženky) hodí na jednu ze dvou zavedených ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Fajn, tak se zamysleme.
      Těch pár vozidel o které tu jde nemá smysl rvát na jiný podvozek. A až přijde čas, tak se ty další (dle stavu peněženky) hodí na jednu ze dvou zavedených platforem, tedy na nové BVP nebo na Titus, případně kombinace obojího. Zavádět u jedné jediné brigády další platformu nemá žádný smysl.
      Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:16 07.09.2021

  Dlaczego goździk?
  Odpowiedź prosta - bo jest to jedna z najtańszych platform gąsienicowych, (używane 2S1 to kilkaset tyś USD) która bez głębokich modyfikacji może mieć zamontowaną ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dlaczego goździk?
  Odpowiedź prosta - bo jest to jedna z najtańszych platform gąsienicowych, (używane 2S1 to kilkaset tyś USD) która bez głębokich modyfikacji może mieć zamontowaną kilku tonową wieże, z dużym pierścieniem. W dodatku jest zaprojektowana do wytrzymywania dużych sił (odrzut) oraz ma silnik z przodu co ułatwia aranżacje...

  Owszem pancerz jest symboliczny ale w Leopardzie 1 czy AMX-30 też jest symboliczny.

  Dla potencjalnego klienta liczy się cena (myślę że nawet poniżej 1 mln USA za wóz) i ewentualnie masa/mobilność pojazdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sidon
  22:06 07.09.2021

  Do zemi, kde to bude urceno proti vnitrnimu nepriteli, at uz je to prezidentska ochranka nebo demostranti, to urcite postaci. Pro ostatni vyuziti imho k nicemu a ztrata casu se tim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do zemi, kde to bude urceno proti vnitrnimu nepriteli, at uz je to prezidentska ochranka nebo demostranti, to urcite postaci. Pro ostatni vyuziti imho k nicemu a ztrata casu se tim zabyvat.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  17:50 07.09.2021

  To je taký "psudotank" ....

  Gvozdika nie je určená do priameho boja, takže tam sa to dá akceptovať. Ale i ľahký "tank" musí mať vyššiu balistickú ochranu .... minimálne pred ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je taký "psudotank" ....

  Gvozdika nie je určená do priameho boja, takže tam sa to dá akceptovať. Ale i ľahký "tank" musí mať vyššiu balistickú ochranu .... minimálne pred polpalcovou priebojnou muníciou, ktorá je dnes u ostreľovačov bežná ....

  Ak je to nejaké výsadkové vozidlo ako ruský Sprut tak sa to dá akceptovať .... je to daň za mobilitu. Ale toto nemá zmysel. I Gvozdika vie viesť priamu streľbu, takže je to úplne zbytočná degrádácia ešte solídneho delostreleckého systému na málo použiteľný pseudotank.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:08 07.09.2021

  A mne sa ten koncept celkom páči. Práve pre krajiny južnej Ázie, prípadne aj Afriky je takýto ľahký tank dobrým riešením.

  A mne sa ten koncept celkom páči. Práve pre krajiny južnej Ázie, prípadne aj Afriky je takýto ľahký tank dobrým riešením.

  • Miroslav
   14:42 07.09.2021

   Samotná Gvozdika má ani nie 16 ton. Z toho možno ľahko odvodiť, že to nemá prakticky žiaden pancier. Položí ho aj 30 mm kanón na odstarožnom BVP

   Samotná Gvozdika má ani nie 16 ton. Z toho možno ľahko odvodiť, že to nemá prakticky žiaden pancier. Položí ho aj 30 mm kanón na odstarožnom BVP

   • Deutschmann
    16:07 07.09.2021

    Při testech Mk44 Bushmaster II, bylo zjištěno že je schopen průbojnou municí prostřelit T55 zboku korby zkrz. U věže se prý projektil jen prorazil věž, ale nedostal se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Při testech Mk44 Bushmaster II, bylo zjištěno že je schopen průbojnou municí prostřelit T55 zboku korby zkrz. U věže se prý projektil jen prorazil věž, ale nedostal se ven.

    Otázkou je jak jsou na tom moderní tanky. Z boku také nemají moc tlustou ochranu. Řeší se hlavně čelní ochrana.
    Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     18:14 07.09.2021

     Tak třeba moderní tank jako Type 10 řeší právě celokruhovou ochranu, na úkor čelní. Rovněž má na vysoké úrovni situační povědomí.

     Tak třeba moderní tank jako Type 10 řeší právě celokruhovou ochranu, na úkor čelní. Rovněž má na vysoké úrovni situační povědomí.

     • Miroslav
      19:57 07.09.2021

      Lenže toto má akurát tak celokruhovú schopnosť schytať zásah. Gvozdika na to nikdy nebola stavaná aby sa stretla nepriateľovi tvárou v tvár.

      Lenže toto má akurát tak celokruhovú schopnosť schytať zásah. Gvozdika na to nikdy nebola stavaná aby sa stretla nepriateľovi tvárou v tvár.

   • korbendalas
    14:02 08.09.2021

    podvozek MT-LB má balistickou ochranu proti pěchotním střelám do ráže 7,62 a proti střepinám, nic víc. Na jedný S-10 ve Strakonicích bylo několik podezřelých vrypů na zadní části ...
    Zobrazit celý příspěvek

    podvozek MT-LB má balistickou ochranu proti pěchotním střelám do ráže 7,62 a proti střepinám, nic víc. Na jedný S-10 ve Strakonicích bylo několik podezřelých vrypů na zadní části vypadali jak kdyby ji někdo nastřelil ze samopalu nebo kulometu byly pod uhlem ale i tak tam odhadem tak pulka tlouštky materiálu chyběla. zásah 12,7 už by ten pancíř nezvládl ani náhodou to by prošlo dovnitř jako nic.
    Skrýt celý příspěvek