Lekce z Ukrajiny: Lehké bojové vrtulníky pro španělské aeromobilní jednotky

Lekce z Ukrajiny: Lehké bojové vrtulníky pro španělské aeromobilní jednotky
H145M / Airbus Helicopter (Zvětšit)

Španělské aeromobilní síly FAMET (Fuerzas Aeromóviles del Ejército de Tierra), letecká složka španělských pozemních sil (Ejército de Tierra), poptává lehké bojové vrtulníky. Mají doplnit a v některých úkolech zastoupit pokročilé, ale na provoz náročné (drahé) bojové Tigery. Nákup lehkých vrtulníků reflektuje poznatky z Ukrajiny.

Hlavní bojovou sílu FAMET tvoří 24 bojových vrtulníků Eurocopter Tiger, konkrétně verze HAD (Helicóptero de Apoyo y Destrucción). Podobně jako Paříž, Madrid vyčlenil 1,18 miliardy EUR na modernizaci své flotily vrtulníků Tiger na vyvíjenou verzi Mk3. Původně své Tigery mělo modernizovat také Německo, to ale nakonec jejich provoz postupně ukončí. Místo toho pro svou armádu nakoupilo 62 lehkých bojových strojů H145M (opce na 20 dalších) v rámci programu LHK (Leichter Kampfhubschrauber).

Naopak Francie ve vývoji nové verze Tiger Mk3 pokračuje a hodlá modernizovat na tento standard celou svou flotilu 67 strojů. V budoucnu je doplní lehké víceúčelové (volitelně ozbrojené) vrtulníky H160M Guépard, které nahradí archaické stroje Gazelle.

Také Španělsko se dívá po lehčím bojovém vrtulníku. Důvodem jsou masivní ztráty, a tedy omezené nasazení, bojových vrtulníků na Ukrajině. Například ruské Ka-52 podnikaly agresivní nálety až 50 kilometrů za nepřátelské linie, avšak za cenu neudržitelných ztrát. Zabijákem ruských vrtulníků se stalo masivní rozšíření a používání člověkem přenositelných střel země-vzduch MANPADS (Man-portable air-defense systems).

Role a poslání bojových vrtulníků přehodnocují i jinde. Ostatně ani samotné vrtulníky AH-64E Guardian, pokud by tedy nepůsobily integrovaně v rámci amerických obrněných brigád, v rámci pokročilých systémů velení a řízení, současně pod krytem špičkového letectva, by si zřejmě nevedly na Ukrajině o mnoho lépe. Z toho pohledu jejich nasazení na Ukrajině asi nemá (v současných podmínkách) příliš smysl.

I Japonsko připravuje vyřazení svých vrtulníků AH-64D Apache, AH-1S Cobra a Kawasaki OH-1, aby je nahradilo taktickými drony a vyčkávací municí. Drsná realita Ukrajiny ukončila také americký vrtulníkový program FARA.


Španělské Tigery

„Ukrajinský konflikt ukázal, že konvenční válka vyžaduje objem materiálních zdrojů, který je obtížné generovat flotilami, které jsou v současné době ve službě FAMET. Nejmodernější vrtulníky sice nabízejí mimořádné schopnosti, ale jejich vysoké provozní náklady, logistická náročnost a malé počty znemožňují jejich rozsáhlé použití. Navíc většina misí jednotek FAMET nutně nevyžaduje moderní platformy,“ uvedl major Fernando Vidales z vrtulníkového praporu BHELMA IV (Batallón de Helicópteros de Maniobra núm. IV).

Lehké bojové vrtulníky mohou poskytnout potřebnou masu, současně s přijatelnými provozními náklady.

„Jde o koncept, který již desítky let používá [francouzský] ALAT [Aviation légère de l’armée de Terre] se svými legendárními Gazelami,“ připomněl španělský důstojník. „Díky své nízké ceně a snadné údržbě by nám takové [lehké] vrtulníky umožnily plnit mnoho misí, které by jinak musely být prováděny pokročilejšími stroji, jejichž provoz je dražší.“

Španělský důstojník zdůraznil význam MUM-T (Manned-Unmanned Team), tedy schopnost společných a koordinovaných operací pilotovaných vrtulníků a bezpilotních vzdušných systémů UAS (Unmanned Arial Systems). Může jít o drony startující ze země nebo o drony (kamikaze drony, vyčkávací munice, dron-střely) vypouštěné samotnými vrtulníky.


MUM-T

Kapacity MUM-T získá nový Tiger Mk3. Tyto možnosti v určité míře mají (záleží na vybavení), nebo dostanou, také vrtulníky Viper a Venom americké námořní pěchoty. Armáda ČR si pak může schopnost MUM-T do svých Viperů / Venomů dokoupit, a co je hlavní – může si nakoupit (samozřejmě za nekřesťanské peníze) výcvik MUM-T svých vrtulníkových pilotů v USA. Američané všechno vyvinou, otestují, provedou vojskové zkoušky (skutečné a komplexní), vypracují taktiky a doktríny, včetně pilotního výcviku a otestují vše v boji. To je jedna z hlavních, možná úplně ta nejdůležitější, výhod nákupu amerických zbraní.

„Potenciál synchronizovaného použití bezpilotních letounů a vrtulníků s posádkou by neměl být podceňován“, neboť „poskytne vhodné schopnosti pro působení v hloubce technologicky vyspělého systému nepřítele,“ uvedl major Vidales.

Hlavním favoritem ve Španělsku je lehký bojový vrtulník H145M od Airbus Helicopters. Důvod je prostý – jde o dobře zavedený a odzkoušený typ, vyráběný v masovém množství, s velkou logistickou a součástkovou podporou, pro který je k dispozici velká paleta zbraní – probíhá mimo jiné integrace těžkých protitankových řízených střel. I když integrace a absolutní jistota funkčnosti za všech podmínek během bojového nasazení, jsou dvě zcela rozdílné věci.

Německá firma navíc H145M představila v minulém roce na španělské vojenské výstavě Feindef. Členové FAMET měli možnost poznat vrtulník a s ním spojené technologie z první ruky.

H145M ve španělské armádě potenciálně doplní (nebo dokonce částečně nahradí) nejen Tigery, ale také drahé a ne příliš spolehlivé střední víceúčelové vrtulníky NH90. Velký počet lehkých vrtulníků umožní provádět operace ekonomičtěji a současně nasadit mnohem více jednotek na více míst.


H145M testuje protitankové střely Spike ER2

„Vzhledem k jejich nízkým nákladům a snadné údržbě nám tyto vrtulníky umožní provádět velké množství misí, které by jinak musely být provozovány pokročilejšími a dražšími stroji, což má za následek neefektivitu a opotřebení materiálu. Zařízení tohoto typu by poskytl AVIET [armádní letectvo; Aviación del Ejército de Tierra] ekonomickou a rozmístitelnou víceúčelovou platformu ve velkém počtu, která by poskytla flexibilitu a efektivitu armádní flotile vrtulníků,“ argumentuje Vidales.

Pro porovnání: Prázdná hmotnost Tigeru je 3060 kilogramů a na délku měří 14,08 metru. Český AH-1Z Viper váží 5579 kilogramů a měří 17,75 metru. Jde tedy o větší stroj než Tiger. Oba stroje jsou však mnohem menší než „velké a tučné“ ruské vrtulníky Ka-52 (10 800 kilogramů, 16 metrů) a zejména Mi-24 (8450 kilogramů, 17,51 metru). AH-64E Guardian, který ve velkém nakupuje Polsko, má prázdnou hmotnost 5165 kilogramů a měří na délku 17,73 metru. Prázdná hmotnost H145M je pouze 1800 kilogramů, při délce 13 metrů.

Současnými provozovateli H145M jsou vedle Německa také Maďarsko, Srbsko, Thajsko a Lucembursko. Kypr si objednal šest strojů. Každý H145M je poháněn dvěma motory Turbomeca Arriel 2E a je vybaven digitálním systémem řízení motorů. Stroj obsahuje sadu digitální avioniky Helionix. O integraci zbraní do vrtulníku se stará softwarová a hardwarová architektura HForce seskupená kolem počítače mise FMC-4200.

Zdroj: InfoDefensa, Aviaci Online, Opex360

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

PREMIUM Ultimativní konec bojových vrtulníků v japonské armádě

Japonské pozemní síly JGSDF (Japan Ground Self-Defense Force) do roku 2028 trvale vyřadí z výzbroje ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Německo vyřadí bitevní vrtulníky Tiger a koupí ozbrojené H145M

Německo vyřadí z výzbroje všech 52 bojových vrtulníků Tiger. Místo toho nakoupí 82 lehkých vrtulníků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • CerVus
  12:32 08.03.2024

  Tak předně tady LUH nemá nahrazovat bitevní stroj, ale pouze ho doplňovat. Dobře Německo je kvůli nedostatku možností a zoufalému podfinancování nahrazuje.... ale i tak. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak předně tady LUH nemá nahrazovat bitevní stroj, ale pouze ho doplňovat. Dobře Německo je kvůli nedostatku možností a zoufalému podfinancování nahrazuje.... ale i tak.
  Platforma jako taková smysl má. Už jen kvůli servisním nákladům, rychlosti výroby a ceně. Na vše není potřeba stroj kategorie BH.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:21 08.03.2024

  Cóż - nic nowego Ponad 20 lat temu US Army zorganizowała w PL (wówczas nowym członku NATO) serie ćwiczeń o kryptonimie Victory Strike Temat był prosty - sprawdzenie na realnym ...Zobrazit celý příspěvek

  Cóż - nic nowego
  Ponad 20 lat temu US Army zorganizowała w PL (wówczas nowym członku NATO) serie ćwiczeń o kryptonimie Victory Strike

  Temat był prosty - sprawdzenie na realnym sowieckim sprzęcie i a załogach szkolonych wedle taktyki z UW skuteczności "głębokich rajdów śmigłowcowych"

  Efekt - zestawy OSA (lekko zmodernizowane - miały kamery termo - wersja SA-8P ) rozgromiły amerykańskie Apache we wszystkich scenariuszach... (Nawet takich w których zredukowano zarówno zasięg wykrycia - patrz zakłócanie jak i zasięg rakiet przeciwlotniczych)

  Generalnie śmigłowce miały problem z systemami, które mogły działać w rozproszeniu i pasywnie.
  Załogi SA-8 pobierały dane z zewnątrz (miały do dyspozycji radar NUR-22) identyfikowały cel kamerami a dopiero przy otwarciu ognia włączały własne radary.
  Mówimy oczywiście o terenie nizinnym - gdzie nie ma zakłóceń w łączności i nie ma zbyt wielu "cieni radiolokacyjnych"

  Oczywiście to nie jest "dowód" że śmigłowce Ah-64 są nie przydatne. Lecz jest to dowód na to ze nie zawsze i nie wszędzie da się wykonać "głębokie rajdy"
  Dlatego ja jestem sceptyczny co do pomysłu Ah64 dla WP.
  Wolałbym kolejne myśliwce...


  https://www.ausa.org/articles/...
  https://www.globalsecurity.org... Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   10:48 08.03.2024

   Tak..ćwiczenia sprzed dwudziestu lat.. było minęło ,jak wiele ćwiczeń z taktyki i symulacji wariantów.. „ Oczywiście to nie jest "dowód" że śmigłowce Ah-64 są nie przydatne. Lecz ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak..ćwiczenia sprzed dwudziestu lat.. było minęło ,jak wiele ćwiczeń z taktyki i symulacji wariantów..
   „ Oczywiście to nie jest "dowód" że śmigłowce Ah-64 są nie przydatne. Lecz jest to dowód na to ze nie zawsze i nie wszędzie da się wykonać "głębokie rajdy"
   Dlatego ja jestem sceptyczny co do pomysłu Ah64 dla WP.”
   Nikt nie będzie wykonywał „głębokich rajdów „ w czasie W. Ah jest częścią systemu walki i jako składowa będzie użyta.
   Z serii.. wyślijmy parę czołgów przez linie umocnień przeciwnika , bez wsparcia i rozpoznania.. Eeee nie , czołgi to przeżytek ,lepiej kupić dużo dronów .Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    14:12 08.03.2024

    Trudno w jednym komentarzu pisać inaczej niż używając "skrótów myślowych" Ćwiczenie odbywało się w PL gdyż chciało zweryfikować koncepcje w realnym terenie. (Wszak głębokie rajdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Trudno w jednym komentarzu pisać inaczej niż używając "skrótów myślowych"

    Ćwiczenie odbywało się w PL gdyż chciało zweryfikować koncepcje w realnym terenie. (Wszak głębokie rajdy miały odbywać się na terenie Europy Centralnej)
    No i wyszło - że było by bardzo "krwawo" - dla pilotów...

    Czy w warunkach górzystego terenu? Albo rozległego lecz rzadko "uzbrojonego" byłoby podobnie? Pewnie nie....

    Ah-64 to system ale ten system też działa w jakimś środowisku. Tym środowiskiem jest zabezpieczenie przez lotnictwo "korytarza" - poprzez dezintegracje obrony przeciwlotniczej i oddziaływanie środkami wojny radioelektronicznej.

    Czy WP posiada środki to wytworzenia takich warunków?
    Moim zdaniem nie...
    Owszem można ograniczyć Ah-64 do platformy odpalającej ATGM znad wojsk własnych...
    No ale to jest drogie rozwiązanie - taniej to zrobi AW149 czy S-70i
    A jeszcze taniej niszczyciel Otokar-brzoza...Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     15:01 08.03.2024

     No wiadomo, przecież nie będziesz pisać elaboratów „ Wszak głębokie rajdy miały odbywać się na terenie Europy Centralnej” też ale nie tylko ..kraje pustynne tez były do ...Zobrazit celý příspěvek

     No wiadomo, przecież nie będziesz pisać elaboratów
     „ Wszak głębokie rajdy miały odbywać się na terenie Europy Centralnej” też ale nie tylko ..kraje pustynne tez były do przetrenowania u nas ,cały postsowiecki szpej.
     „ Owszem można ograniczyć Ah-64 do platformy odpalającej ATGM znad wojsk własnych...” zakres możliwości taktycznych wersji 6.5 to duuużo wiecej! Od wymiany danych z lotnictwem (f35 też będzie) ,rozpoznanie ,dowodzenie , wskazywanie celów dla artylerii i zmechanizowanych po współprace z BSL.
     „ Czy WP posiada środki to wytworzenia takich warunków?
     Moim zdaniem nie...” za parę lat i jako członek NATO? Kluczowe jest ,że mamy takie położenie i taką rolę w tej organizacji ,że pójdzie góra pięniędzy na wojska lądowe i wsparcie. Pozdrawiam Ciebie i miłego weekendu!Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      17:26 08.03.2024

      Owszem najnowsza wersja Ah64 ma inne możliwości niż wersje A/D sprzed 20 lat. Ale co z tego? Czy w WP masz jednostki wyszkolone w zadaniach SEAD/DEAD? - Nie... Maszyny walki ...Zobrazit celý příspěvek

      Owszem najnowsza wersja Ah64 ma inne możliwości niż wersje A/D sprzed 20 lat.
      Ale co z tego?
      Czy w WP masz jednostki wyszkolone w zadaniach SEAD/DEAD? - Nie...
      Maszyny walki radiolektronicznej - Nie...

      Same UAV mogą wskazywać cele dla artylerii bez pomocy AH-64.
      Z resztą Gladius po coś powstaje... Podobnie otokar-brzoza...

      I proszę nie mówić "że będą". Jesteśmy 25 lat w NATO i gdzie masz u nas zachodnie standardy? W wojskach specjalnych?

      Ah 64 w wersji full-wypas (radar, systemy samoobrony, łącze do współpracy z dronami etc) kosztuje furę pieniędzy i naprawdę można to przykładać do ceny samolotów wielozadaniowych...

      Skoro już wydaliśmy na 48 FA-50 które mogą robić za CAS (przenosząc od Brimstone przez AGM-65G po zasobniki KGGB i bomby kasetwe) to należy zwiększyć ilość F-35A i kupić wreszcie środki do przełamywania obrony przeciwlotniczej - od pocisków HARM przez cele pozorne...

      A śmigłowce - przyślą sojusznicy....
      Z pewnością szybciej niż czołgi...Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      09:41 09.03.2024

      Fakt.. SEAD/DEAD przesunięty do czasu MLU f16, którego umowa w tym roku, dostawy pierwszych 4 sztuk f35 w tym roku , szkolenie pilotów już ruszyło , kolejne zakupy amunicji dla ...Zobrazit celý příspěvek

      Fakt.. SEAD/DEAD przesunięty do czasu MLU f16, którego umowa w tym roku, dostawy pierwszych 4 sztuk f35 w tym roku , szkolenie pilotów już ruszyło , kolejne zakupy amunicji dla F16-35 (radiolokacyjne też) w tym roku ..za parę kat , po temacie..
      „ Same UAV mogą wskazywać cele dla artylerii bez pomocy AH-64.
      Z resztą Gladius po coś powstaje... Podobnie otokar-brzoza...” to za mało na konflikt pełnoskalowy.
      „ A śmigłowce - przyślą sojusznicy....” nasza modernizacja to ustalenia na poziomie US-PL i planowanie NATO, więc kupujemy AH i nic tego nie zmieni.
      „ gdzie masz u nas zachodnie standardy? W wojskach specjalnych?” chociażby lotnictwo bojowe . Prawda, po 25 latach można oczekiwać więcej ale to czysty truizm.
      Co będzie z fa50 ,to lepiej poczekać..Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      12:20 09.03.2024

      Obiecanki - cacanki... Co już nie pamiętasz jak się ekscytowano tym ze kupujemy F-16 block 52+ z AIDEWS? I co? I wielkie g... . Nie kupiono uzbrojenia i nie prowadzi się szkolenia ...Zobrazit celý příspěvek

      Obiecanki - cacanki...
      Co już nie pamiętasz jak się ekscytowano tym ze kupujemy F-16 block 52+ z AIDEWS? I co? I wielkie g... .
      Nie kupiono uzbrojenia i nie prowadzi się szkolenia pod kątem SEAD/DEAD
      Już nie raz nie dwa miano kupić HARMy...
      A to temat na lata....

      Te 4 F-35A to będą przez następne lat w USA i tylko w USA i będą prowadzone szkolenie podstawowe...
      Takie zabawy jak SEAD/DEAD to w wykonaniu polskich pilotów za 8 lat... I to jeśli już dziś podejmie wiążące i konkretne decyzje.
      A kto je podejmie - skro stara generalicja "wróciła do gry"

      "to za mało na konflikt pełnoskalowy." Bla bla... a 96 WSB + 48 lekkie mylsiwce to nie za mało? Za 16 AH-64E kupisz tyle niszczycieli czołgów że wyposażysz nie tylko pułk każdej dywizji.
      Pułk... A ilość to też jakość...

      „ nasza modernizacja to ustalenia na poziomie US-PL i planowanie NATO," - nie ma to jak kupować tanie bajeczki...
      Rozumiem UW nadal żywy i rekomendacje od rewizora...

      "chociażby lotnictwo bojowe . " Czego widać po problemach z obsługą naziemną... lol
      Nawet z językiem angielskim u pilotów nie jest tak jak powinno być...Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      12:35 09.03.2024

      „ Co już nie pamiętasz jak się ekscytowano tym ze kupujemy F-16 block 52+ z AIDEWS? I co? I wielkie g... . Nie kupiono uzbrojenia i nie prowadzi się szkolenia pod kątem SEAD/DEAD” ...Zobrazit celý příspěvek

      „ Co już nie pamiętasz jak się ekscytowano tym ze kupujemy F-16 block 52+ z AIDEWS? I co? I wielkie g... .
      Nie kupiono uzbrojenia i nie prowadzi się szkolenia pod kątem SEAD/DEAD” owszem nie kupiono dla f16 i co..planujesz cofnąć się w czasie? W tym roku kupią bo muszą , dalej będziesz narzekał jak baba na targu?
      „ Te 4 F-35A to będą przez następne lat w USA i tylko w USA i będą prowadzone szkolenie podstawowe...” wiesz co, daj już spokój z takim przekazem , o tym wszyscy wiedzą a do zaawansowanego szkolenia na f35 dojdzie wcześniej niż (8 lat)myślisz to inny typ samolotu , poczytaj później pisz..
      „Bla bla... a 96 WSB + 48 lekkie mylsiwce to nie za mało? Za 16 AH-64E kupisz tyle niszczycieli czołgów że wyposażysz nie tylko pułk każdej dywizji.
      Pułk... A ilość to też jakość...

      „ nasza modernizacja to ustalenia na poziomie US-PL i planowanie NATO," - nie ma to jak kupować tanie bajeczki...
      Rozumiem UW nadal żywy i rekomendacje od rewizora... „
      Oczywiście , nie inaczej ..UW wiecznie żywy.
      Na koniec przypomnę Twoje ostateczne i nieomylne sądy o zakupie M1 dla nas..zaparłeś się jak kot w rurze, że nie ma mowy .. bla bla bla.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      19:58 09.03.2024

      Tecka - przyjmij do wiadomości dwie sprawy Sprawa 1 do łask wróciła stara gwardia - czyli najbardziej skompromitowani ze skompromitowanych - Gocuł, Pacek a nawet Bieniek (ciekawe ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka - przyjmij do wiadomości dwie sprawy
      Sprawa 1 do łask wróciła stara gwardia - czyli najbardziej skompromitowani ze skompromitowanych - Gocuł, Pacek a nawet Bieniek (ciekawe czy oddano mu już prawo jazdy?)
      2 sprawa - nie po to wrócili by kontynuować działania poprzedników...
      Tylko je dyskredytować...
      Nie po to ich "władza" rehabilituje...

      Nie wiem co bierzesz ale dla mnie to oczywiste że jak dla dwóch eskadr F-35 szkolenie pełnej obsady do poziomu realizacji najtrudniejszych zadań - bo SAED/DEAD to szczyt umiejętności zajmie lata...

      I nie ma tu drogi na skróty - co nawet jeśli przerzucą pilotów z F-16 (co generalnie jest błędem) to jednak cały cykl trzeba zrobić. Nie ma zmiłuj - Amerykanie mają swój system i dobrze wiedzą co robią...

      A my po 25 latach nie możemy zebrać grupy techników chętnych do bycia w grupie wdrożeniowej AH-64...
      Zgadnij dlaczego?

      Zamiast ekscytować się obiecankami - jak to wszystko pięknie to sobie sprawdź od którego roku IU/AU informuje o planach zakupu AAGRM?

      Tiaaa bajki że to uzgodnienia USA PL - prędzej Boeing < koperta > AU
      Póki co jakoś tych narzędzi finansowania - czyli $ nie ma...
      Nawet w UW "rekomendacje z Moskwy" były ignorowane z uwagi na brak środków na sfinansowanie...Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      21:14 09.03.2024

      „ Nie wiem co bierzesz” ooo brawo , poziom dyskusji , ground 0 . Reszty nie będę komentował, czekaj aż PiS wróci do władzy , będzie lepiej .. Mam Ciebie na oku , miszczu ;)

      „ Nie wiem co bierzesz” ooo brawo , poziom dyskusji , ground 0 . Reszty nie będę komentował, czekaj aż PiS wróci do władzy , będzie lepiej .. Mam Ciebie na oku , miszczu ;)

     • Lukas
      11:15 10.03.2024

      Tecka A jaki ty poziom prezentujesz... Dziecinada... Czy łaskawie odniesiesz się do któregokolwiek faktu? Czy będzie tylko pogłębiał dno... FAKT 1 DLACZEGO pomimo zakupu F-16 z ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka A jaki ty poziom prezentujesz...
      Dziecinada...
      Czy łaskawie odniesiesz się do któregokolwiek faktu?
      Czy będzie tylko pogłębiał dno...

      FAKT 1 DLACZEGO pomimo zakupu F-16 z najbardziej zaawansowanym systemem WRE nikt ani w MON ani w SP nie zainteresował się

      Odp prosta - poziom świadomości decydentów.

      I ci decydenci wrócili - i to jest FAKT 2
      I nie ma innego wyjaśnienia dlaczego po 8 lata wyciąga się z szafy - skompromitowanego pijaka który z uprawiał nepotyzm (ne po to jestem generałem aby mój syn uczciwie służył - jak inni)
      Skompromitowanego generała- teoretyka którego jedynym osiągnieciem jest wymyślenie OS ŻW - jednostek których i tak nikt nie wykorzystuje zgodnie z przeznaczeniem, tylko po to by jedną z OS ŻW przekształcić w JW AGAT - no bo przecież nie można było tego zrobić z gliwickiego batalionu 6 BPD.
      I inne pokemony...
      Jedyne co jest ich zaletom - to pełna dyspozycyjność.

      Ja rozumem ze masz problem z łączeniem kropek i nie możesz pokojarzyć ze nagłe zainteresowanie koreańskim uzbrojeniem np. Chunmoo (które przez 10 lat programu Homar nie był w ogóle rozważany) powiązane jest z finansowaniem. Z modelem finansowania którego USA nie zapewnia. (ja przypomnę, że gdzieś w 2017 Antek już mówił o 160 Himarsach - https://www.google.com/url?sa=...

      Tak samo widzę, że nie połączysz kropek miedzy jednoczesnym wdrożeniem F-35A i FA-50 a nie tyle wymianą pokoleniową pilotów co po prostu koniecznym masowym zaciągiem. Obecnie a w zasadzie przed wysłaniem MiGów na UA SP potrzebowały mniej niż 200 pilotów do naddźwiękowców a i z tym aby uzyskać owe 1,5 pilota był problem...
      SP po wdrożeniu F-35 i FAfikow potrzebować będzie 286 pilotów...

      Nie możesz przesunąć całej kadry F-16 do F-35.
      Nie możesz nawet połowy kadry ruszyć - bo elt muszą funkcjonować.
      Musisz szkolić nowych - dużo nowych. A to trwa...
      Pierwsze F35A wylądują w Łasku pod koniec 2026 - kiedy będzie komplet maszyn w eskadrze? - 2028?
      Kiedy wstępnie wyszkolona w USA kadra się zgra? 2030?
      To kiedy będą mogli na poważnie rozpocząć szkolenie specjalistyczne...

      I to tyle bajań na temat jak to szybko można nadrobić zaległości 30lat
      A realia są takie że 25lat w NATO, a technicy w lotnictwie nie mają 1111 STANAGa
      I tu nie mówimy tu wyłącznie o starych wiarusach - tylko takich co są 5, 10 lat w służbie...
      A były PKW i były śmigłowce na PKW - i jakość nikt z "mądrych" nie pokojarzył że jednak ten angielski to jednak musi być.
      Z resztą w materiale D24 o FA-50 też jest ten wątek - kto umie czytać miedzy wierszami ten zrozumie.

      No ale można wierzyć w obiecanki cacanki - a realia takie ze kodeks betonito rządzi.

      A w tym samym czasie AW tradycyjnie bezkarnie partoli kontrakt i do 3 dostarczonych AW149 dostarczył dokumentacje - AW 189.
      Czy nowy Kosiniak-Amisz coś z tym zrobi?
      Oczywiście że nie... Kto by się takimi drobiazgami przejmował...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:22 08.03.2024

   Jen bych doplnil, že NUR 22 je radar dobrým příkladem toho, jak se dá postavit opravdu mobilní radar s anténou ve výšce 10 m nad zemí na tatrováckém podvozku. Radar byl určen pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen bych doplnil, že NUR 22 je radar dobrým příkladem toho, jak se dá postavit opravdu mobilní radar s anténou ve výšce 10 m nad zemí na tatrováckém podvozku. Radar byl určen pro sledování nízkoletících cílů.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    20:18 08.03.2024

    Ja też ubolewam, że pomimo pewnej współpracy PIT-Radwar z Tatrą nie udało się zbudować modelu trwałej relacji. Być może przy Waranie się uda. Niemniej szkoda "że tak późno" - bo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja też ubolewam, że pomimo pewnej współpracy PIT-Radwar z Tatrą nie udało się zbudować modelu trwałej relacji.
    Być może przy Waranie się uda.
    Niemniej szkoda "że tak późno" - bo było kilka projektów które można było zrobić razem - w kooperacji.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:56 09.03.2024

     Některé radary dáváte už na Jelcz, ten vám nestačí? (nové tatry nejsou to co bývaly starší modelty T 815)

     Některé radary dáváte už na Jelcz, ten vám nestačí? (nové tatry nejsou to co bývaly starší modelty T 815)

     • Tecka
      09:48 09.03.2024

      Lukas zrobił się sentymentalny ;) Ciężarówka to ciężarówka , w niczym się nie przekłada do projektowania i produkcji anten radiolokacyjnych różnych długości ..i tyle. Co do ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas zrobił się sentymentalny ;)
      Ciężarówka to ciężarówka , w niczym się nie przekłada do projektowania i produkcji anten radiolokacyjnych różnych długości ..i tyle.
      Co do współpracy Cz-PL to przyszłość nie ma do czego wracać , w Polsce mamy bardzo duży i kosztowny program OPL ,który nam zajmie dekady .. Czechy samodzielnie nie zdecydowały się na żaden projekt budowy anten rozpoznania radiolokacyjnego.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      12:28 09.03.2024

      Tecka - a ty krótkowzroczy... Tu chodzi o wykorzystanie Tatry do aplikacji, które wymagają wysokiej mobilności i dużej nośności. Był KWZT, brakuje mostu składanego, radar Sajna ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka - a ty krótkowzroczy...
      Tu chodzi o wykorzystanie Tatry do aplikacji, które wymagają wysokiej mobilności i dużej nośności.
      Był KWZT, brakuje mostu składanego, radar Sajna itd.
      A do tego pojazdy opancerzone na bazie Tatry - jak Waran.
      Czemu tego nie unifikować?

      A nie jak teraz są budowane "od zera" specjalne wersje Jelcza, które będą produkowane i ilościach kilkunastu sztuk - wiesz jakie to będą koszty?
      Ile czasu się marnuje tyko na potrzeby opracowania i testu ciężarówki?
      W imię czego?Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      14:45 09.03.2024

      „A nie jak teraz są budowane "od zera" specjalne wersje Jelcza, które będą produkowane i ilościach kilkunastu sztuk - wiesz jakie to będą koszty? Ile czasu się marnuje tyko na ...Zobrazit celý příspěvek

      „A nie jak teraz są budowane "od zera" specjalne wersje Jelcza, które będą produkowane i ilościach kilkunastu sztuk - wiesz jakie to będą koszty?
      Ile czasu się marnuje tyko na potrzeby opracowania i testu ciężarówki?
      W imię czego?” Drogi Lukasie .. polityka i tyle, chociaż specjalnych uzbiera sie więcej niż kilkanaście. Jelcz stawia nową halę ,bo bieżących dla MON ,uzbiera się kilkanaście tysięcy sztuk różnych typów. Ludzie będą mieli zajęcie na dobrych parę lat i to jest wartość dodana. Jednak mogłoby być „nieco” taniej.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:43 10.03.2024

      Tecka, Lukas
      Vždycky je lepší mít z dlouhodobého hlediska vozidla domácí výroby. Vývoj nové vereze Jelczu přinese připravenost polského průmyslu do budoucnosti.

      Tecka, Lukas
      Vždycky je lepší mít z dlouhodobého hlediska vozidla domácí výroby. Vývoj nové vereze Jelczu přinese připravenost polského průmyslu do budoucnosti.

     • Tecka
      10:36 10.03.2024

      flanker.jirka To jest oczywiste ,ale najwyraźniej nie dla wszystkich.. Poza tym dla mnie osoba pod pseudonimem „Lukas” jest spalona .. sugerowanie na forum publicznym korupcji ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka To jest oczywiste ,ale najwyraźniej nie dla wszystkich..
      Poza tym dla mnie osoba pod pseudonimem „Lukas” jest spalona .. sugerowanie na forum publicznym korupcji pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Boeing, idzie pod paragraf . Nawet zrobiłem kopię z ekranu całego wpisu ,tego kogoś..Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  08:16 08.03.2024

  Vojna na Ukrajine 1/ Bitevné vrtuľníky kategórie Ka-52 a Apache skončili. Na ničenie tankov s protitankovými raketami s dostrelom cca 10km stačia "civilné" UH-60 Blackhawk ...Zobrazit celý příspěvek

  Vojna na Ukrajine
  1/ Bitevné vrtuľníky kategórie Ka-52 a Apache skončili. Na ničenie tankov s protitankovými raketami s dostrelom cca 10km stačia "civilné" UH-60 Blackhawk samozrejme s odpovedajucími senzormi.
  2/ Bitevné vrtuľníky s kanónmi cca 30mm. To by museli priletieť na hranicu fronty. Do minuty-dvoch budú zostrelené MANPADmi.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
   09:26 08.03.2024

   Určitě ne ;-)

   Určitě ne ;-)

  • Scotty
   09:34 08.03.2024

   Jak jste na tohle přišel? Navíc kanón rozhodně nejí primární zbraň vrtulníku.

   Jak jste na tohle přišel? Navíc kanón rozhodně nejí primární zbraň vrtulníku.

  • Arccos
   09:56 08.03.2024

   Přesně o tomhle logickém nesmyslu píšu níž. "Bitevní vrtulníky se kvůli ztrátám neosvědčily, takže místo nich stačí 'civilní' vrtulníky." To jako že ty ztráty budou mít nižší? ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně o tomhle logickém nesmyslu píšu níž. "Bitevní vrtulníky se kvůli ztrátám neosvědčily, takže místo nich stačí 'civilní' vrtulníky." To jako že ty ztráty budou mít nižší? Tohle opravdu někdo myslí vážně? VŽDYCKYT budou skutečné a od počátku takto navržené bitevní vrtulníky v tomto lepší. Že jsou potřeba patřičné senzory a zbraně dalekého dosahu, to je snad zřejmé. Ten kanón nejspíš taky.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    11:21 13.03.2024

    "civilní"/lehké vrtulníky můžou mít ztráty nižší, pokud změní taktiku nasazení. Pokud se nebudou pokoušet vůbec dostat k nepříteli na dosah (jakýchkoliv) hlavňových zbraní a budou ...Zobrazit celý příspěvek

    "civilní"/lehké vrtulníky můžou mít ztráty nižší, pokud změní taktiku nasazení. Pokud se nebudou pokoušet vůbec dostat k nepříteli na dosah (jakýchkoliv) hlavňových zbraní a budou nad vlastním územím čekat na možnost použití 10km ptřs tak by to jejich ztráty mělo citelně omezit.Skrýt celý příspěvek

    • rtep
     12:58 13.03.2024

     mno to je sice pravda ale jen částečná doba letu daleko dosahové RS na cíl muže způsobit že ..netrefí nic nebot se situace změní at už přesunem cíle mimo dohled navodčího nebo tím ...Zobrazit celý příspěvek

     mno to je sice pravda ale jen částečná
     doba letu daleko dosahové RS na cíl muže způsobit že ..netrefí nic nebot se situace změní at už přesunem cíle mimo dohled navodčího nebo tím že ten kdo cíl objevil je "mimo " hruSkrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:20 08.03.2024

   Moderní PTŘS mají dostřel 16 - 25 km. S nimi se bitevní vrtulníky vrací do hry. Navíc budou působit v jednotném informačním prostředí a ve spolupráci s drony.

   Moderní PTŘS mají dostřel 16 - 25 km. S nimi se bitevní vrtulníky vrací do hry. Navíc budou působit v jednotném informačním prostředí a ve spolupráci s drony.

   • flanker.jirka
    12:31 08.03.2024

    Proč bitevní? Na takovou vzdálenost je jedno co bude nosičem, zda auto, UH, LUH, dron. Vše co PVO dokáže na takové vzdálenosti poslat zničí jak UH, tak AH.

    Proč bitevní? Na takovou vzdálenost je jedno co bude nosičem, zda auto, UH, LUH, dron. Vše co PVO dokáže na takové vzdálenosti poslat zničí jak UH, tak AH.

    • skelet
     13:00 08.03.2024

     výstroj vrtulníku, vycvičenost posádky, pravděpodobnost střetu s protiletadlovou obranou nepřítele = vyčleněný stroj s posádkou. Použití klasického vrtulníku UH znamená, že 90% ...Zobrazit celý příspěvek

     výstroj vrtulníku, vycvičenost posádky, pravděpodobnost střetu s protiletadlovou obranou nepřítele = vyčleněný stroj s posádkou.
     Použití klasického vrtulníku UH znamená, že 90% své životnosti bude nosit vzduch.
     Použití klasického LUH znamená, že jeho výzbroj bude omezena. Takže optimem bude opět vrtulník s velkou nosností výzbroje, řádnou výstrojí. Jediné co ustoupí bude masivní pancéřování, které známe z ruských vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:34 08.03.2024

      Podívejte se na to kolik výzbroje reálně nosí AH do ostrých misí, prakticky nikde neuvidíte po zuby ozbrojený vrtulník, tak jak se to prezentuje na veletrzích. A na to bohatě stačí ...Zobrazit celý příspěvek

      Podívejte se na to kolik výzbroje reálně nosí AH do ostrých misí, prakticky nikde neuvidíte po zuby ozbrojený vrtulník, tak jak se to prezentuje na veletrzích. A na to bohatě stačí UH a LUH, protože se dají použít pro více druhů činnosti, přeprava osob, materiálu, výsadku, záchranné operace.
      Mně osobně možnosti nových verzí UH 60 nepřijdou vůbec špatné, jediný rozdíl oproti AH je absence kanonu. Jako plus vidím to, že na palubu UH lze kdykoliv dodat do nákladového prostoru další materiál jako rušičky, jejichž antény pak dáte na vnější závěsníky, u AH bude integrace něčeho takového díky stísněnému prostoru omezená. Také operátoři systémů, jakou jsou například drony, mohou být přímo v kabině UH.
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:40 08.03.2024

      Jenže ono to není o maximální konfiguraci, ale o hmotnostech. UH-60 s výzbrojí bude vážit více, než AH-64E, ale bude mít méně vnitřního paliva, než AH-64E. Takže pro stejnou misi s ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže ono to není o maximální konfiguraci, ale o hmotnostech. UH-60 s výzbrojí bude vážit více, než AH-64E, ale bude mít méně vnitřního paliva, než AH-64E. Takže pro stejnou misi s obdobnou výzbrojí bude muset nosit i přídavné palivové nádrže. A ty dáš buď do nákladového prostoru nebo pod pylony. Pokus pod pylony, tak nemůžeš použít lehké LASS pylony, ale větší ESSS pylony.
      V každém případě ti klesne manévrovatelnost vrtulníku.

      Jinak Izraelské AH-64 běžně létají v konfiguraci 8xPTŘS + 2x PPN po 870 litrech + plný palebný průměr do kanónu.

      Takže z AH-64 vymáčkneš pro bojový kol vyšší výkon, než z podobně konfigurovaného UH-60, přičemž ten bude ke všemu méně odolný proti zbraním.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:47 08.03.2024

      Izrael je v trochu jiné situaci, válčí proti ručníkářům, potřebují na patroly výdrž ve vzduchu a na rozdíl od nás na výzbroji pro vrtulníky nešetří. Nezapomínejte, že i přes toto ...Zobrazit celý příspěvek

      Izrael je v trochu jiné situaci, válčí proti ručníkářům, potřebují na patroly výdrž ve vzduchu a na rozdíl od nás na výzbroji pro vrtulníky nešetří.
      Nezapomínejte, že i přes toto nasazení Izrael ve velké míře používá drony.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:27 08.03.2024

      Takže teď už je to o šetření :-)) Izrael je v podobné situaci. Potřebuje výdrž/dolet. Vrtulníky budou muset mít základny minimálně 100km od frontové linie + působení u ní. Prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže teď už je to o šetření :-))
      Izrael je v podobné situaci. Potřebuje výdrž/dolet. Vrtulníky budou muset mít základny minimálně 100km od frontové linie + působení u ní. Prostě každý litr paliva dobrý.
      A ne, nezapomínám na to, že Izrael používá drony. Já totiž existenci a racionalitu nasazení dronů nijak nepopírám.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:01 08.03.2024

     Rychlost, flexibilita, odolnost, agilita, obranné systémy, víceúčelové použití ...

     Rychlost, flexibilita, odolnost, agilita, obranné systémy, víceúčelové použití ...

    • SYN_
     11:28 13.03.2024

     No, ten nosič v podobě vrtulníku bude mít oproti pozemní technice "airmobility" čili násobně větší rychlost - pružnost nasazení... ale na tu vzdálenost (vlastního dostřelu) nebude ...Zobrazit celý příspěvek

     No, ten nosič v podobě vrtulníku bude mít oproti pozemní technice "airmobility" čili násobně větší rychlost - pružnost nasazení... ale na tu vzdálenost (vlastního dostřelu) nebude ohrožen žádnou kanonovou výzbrojí nepřítele, jedině případně AD raketami, čili panciř je pro takovéto nasazení asi tak účinný jako opancéřování řekněme Herculesu... jistě, semtam se může hodit, ale nosit tu tíhu kvůli tomu vždy a všude? Proti raketám jsou kdyžtak jiná opatření, a to v první řadě schovávání se za nerovnostmi/horizontem, a pak rušiče, chaffy, fléry...Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  23:25 07.03.2024

  Už při zavádění vrtulníků AH-64 bylo zavrženo nasazení nad jednotkami Varšavské smlouvy, právě kvůli nasycení prostoru prostředky PVO. Primárně měly působit proti frontovým ...Zobrazit celý příspěvek

  Už při zavádění vrtulníků AH-64 bylo zavrženo nasazení nad jednotkami Varšavské smlouvy, právě kvůli nasycení prostoru prostředky PVO. Primárně měly působit proti frontovým jednotkám na základě navedení z E-8, posléze v 90. letech z RQ-4, které měly být k dispozici na úrovni sboru. Takže lety pod úrovní stromů, odpaly Hellfirů ideálně v LOAL módu.
  Co bylo zvažováno pro zvýšení účinku nasazení bitevních vrtulníků, byl tzv. Deep Hellicopter Assault (Attack). Západní plánovači oprávněné počítali s tím, že jednotky VS budou mít problém s koordinací činnosti své PVO a nasazení vlastních strojů, takže podle nich přistoupí k vytvoření leteckých koridorů, kde bude potlačena činnost vlastních jednotek PVO. A právě takovéhoto koridou by měla využít letecká skupina ve složení 2x OH-58, 8x AH-64, 4x UH-60 s pěchotou pro zajištění LZ a 4x CH-47 s municí a palivem. Ta se měla pověsit za vracející se vrtulníky VS, přelétnout jednotky prvního sledu a působit v hloubi vyšších desítek až nižších stovek km na území protivníka.Skrýt celý příspěvek

 • Iruka
  20:20 07.03.2024

  Bitevní vrtulníky bych zcela jistě ještě neodepisoval. 1. Proč by příští válka měla vypadat stejně jako na Ukrajině? 2. Ukrajina je placka. Vrtulník se tam neschová za terén, ...Zobrazit celý příspěvek

  Bitevní vrtulníky bych zcela jistě ještě neodepisoval.
  1. Proč by příští válka měla vypadat stejně jako na Ukrajině?
  2. Ukrajina je placka. Vrtulník se tam neschová za terén, žádné hory, údolí ... Ve Střední Evropě/Česku je o rovinu nouze.
  3. Minulý rok v létě ruské Ka-52 Ukrajincům při protiofenzívě zle zatápěly. Působily nad svou stranou fronty a pomocí řízených střel likvidovaly ukrajinské tanky. Ty střely měly dolet myslím 10 km. Díky nim působily mimo dostřel ukrajinských MANPADS. Jde tedy o vhodnou výzbroj a způsob nasazení.
  4. Ukrajina i Rusko stále bitevní vrtulníky využívají, byť v poněkud nedůstojné roli létajícího raketometu ve stylu "spray and pray".
  5. To že se bitevních vrtulníků zbavuje Japonsko pro nás moc relevantní není. Japonsku nehrozí, že bude bojovat se stovkami čínských tanků. Jak by se do Japonska dostaly a co by tam dělaly? Jediná tanková krajina je na Hokkaidu, tam bylo tankové ohrožení relevantní za studené války ze strany SSSR. Dnes jsou priority jinde ... námořnictvo, letectvo, obrana malých ostrovů na jihu atd. Bitevní vrtulníky tedy Japonsko nepotřebuje.
  6. V případě Německa těžko říct. Možná v tom je nespokojenost s Tigery, nevůle nahrazovat je americkými stroji, kdoví.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:39 07.03.2024

   Jak si asi bitevní vrtulníky poradí například s tímto dronem? ...to bude fungovat jako FPV drony proti tankům.
   https://www.youtube.com/watch?...

   Jak si asi bitevní vrtulníky poradí například s tímto dronem? ...to bude fungovat jako FPV drony proti tankům.
   https://www.youtube.com/watch?...

   • Arthur
    22:48 07.03.2024

    Pred dekádov neskutočné... and this is just the beginning... A tu niekto kupuje systém však viete čoho alebo bojové vrtuľníky pre minulé války pričom takéto kamikadze drony z toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Pred dekádov neskutočné... and this is just the beginning...

    A tu niekto kupuje systém však viete čoho alebo bojové vrtuľníky pre minulé války pričom takéto kamikadze drony z toho spravia kopu drahej elektoroniky, ktorá dopadne kto vie kam na zem.

    Ľudia, nebláznite, bdete!Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:24 08.03.2024

     Selský rozum KVAČR nepřepere.

     Selský rozum KVAČR nepřepere.

     • Laci
      14:32 08.03.2024

      To má MO měnit pokaždé obrannou strategii KVAČR, když dron něco zničí? Přijde mi, že když USA pořizují bitevníky, tak všichni tady tleskaj, jak jediný USA maj zdravej rozum, ...Zobrazit celý příspěvek

      To má MO měnit pokaždé obrannou strategii KVAČR, když dron něco zničí?
      Přijde mi, že když USA pořizují bitevníky, tak všichni tady tleskaj, jak jediný USA maj zdravej rozum, narozdíl od těch evropskejch šušnilů, který pořizují lehké či militarizované vrtulníky. Ale když pořizuje bitevníky AČR, tak najednou nemá selský rozum.
      To fakt nemá selskej rozum..Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      21:00 12.03.2024

      No, a když naopak i amíci budoucí náhradu (FARA) zruší bez náhrady tak my prostě "s mírným zpožděním" řekneme že se nám pořád ještě hodí... Západoevropanům se smějeme že mají ...Zobrazit celý příspěvek

      No, a když naopak i amíci budoucí náhradu (FARA) zruší bez náhrady tak my prostě "s mírným zpožděním" řekneme že se nám pořád ještě hodí...
      Západoevropanům se smějeme že mají "jakobitevní" vrtulníky a američanům že "zase jednou jsou zbytečně moc future"... prostě my víme líp než ostatní co je dobré. "akorát" máme průměrně 10-20let zpoždění při pořizování řečeného...Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    07:57 08.03.2024

    Toto je možné nasadiť aj proti Su-25 v čelnom strete. Doplniť do dronu AI, nech si sám zamkne cieľ v obraze .

    Toto je možné nasadiť aj proti Su-25 v čelnom strete. Doplniť do dronu AI, nech si sám zamkne cieľ v obraze .

    • Laci
     14:33 08.03.2024

     Proč jenom Su-25?

     Proč jenom Su-25?

     • pjaro77
      18:29 08.03.2024

      Nepovedal som, že len proti nemu.

      Nepovedal som, že len proti nemu.

     • Laci
      07:21 09.03.2024

      Ale z nějakého důvodu jsi zmínil pouze Su-25, tak se ptám, proč jenom Su-25?

      Ale z nějakého důvodu jsi zmínil pouze Su-25, tak se ptám, proč jenom Su-25?

 • Arccos
  19:00 07.03.2024

  Jestli má proběhnout nějaká lekce z Ukrajiny, tak to určitě není o typu vrtulníku, ale o způsobu jeho nasazení. Pokud by H145M létal na ozbrojené mise, tedy tak, jak je ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli má proběhnout nějaká lekce z Ukrajiny, tak to určitě není o typu vrtulníku, ale o způsobu jeho nasazení. Pokud by H145M létal na ozbrojené mise, tedy tak, jak je prezentováno na obrázcích, dopadne daleko hůř než Ka-52 nebo AH-1Z.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:08 07.03.2024

   Zkušenosti z Ukrajiny = dobře senzorové vybavení, neustálý pohyb, dobré situační povědomí a PTŘS s dlouhým dosahem.. Tedy to pro co jsou vyvíjeny moderní západní vrtulníky a čemu ...Zobrazit celý příspěvek

   Zkušenosti z Ukrajiny = dobře senzorové vybavení, neustálý pohyb, dobré situační povědomí a PTŘS s dlouhým dosahem..
   Tedy to pro co jsou vyvíjeny moderní západní vrtulníky a čemu se přizpůsobily ruské Ka-52 v minulém roce (a dávaly pak záhul Ukrajincům).
   Jediné co dostalo na prdel je představa bitevního vrtulníku, který ničí nepřítele až když vidí bělmo jeho očí. Ale že je tato myšlenka mimo se ví už od roku 2014, kdy tak nasazovali Ukrajinci své Mi-24 proti "povstalcům".Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    08:00 08.03.2024

    Nasadiš na ne roj rýchlych dronov a bude to pre ne horšie ako hustá PVO.

    Nasadiš na ne roj rýchlych dronov a bude to pre ne horšie ako hustá PVO.

    • skelet
     10:50 08.03.2024

     a ten roj rychlých dronů bude vědět, kde se ten vrtulník bude nacházet kde? Chápu, že drony jsou nový hit a ani nepopírám, že jsou budoucností, ale pokud zjistím, kde je vrtulník a ...Zobrazit celý příspěvek

     a ten roj rychlých dronů bude vědět, kde se ten vrtulník bude nacházet kde?
     Chápu, že drony jsou nový hit a ani nepopírám, že jsou budoucností, ale pokud zjistím, kde je vrtulník a budu mít PLŘS na tu vzdálenost, tak nepotřebují FPV drony.
     Vrtulníky a drony se budou dlouhou dobu doplňovat. Bohužel tady to je on/off, nic mezi tím.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      13:32 08.03.2024

      Zistím to z radaru a systém im predá smer kam majú letieť.

      Zistím to z radaru a systém im predá smer kam majú letieť.

     • skelet
      14:05 08.03.2024

      takže už ho zjistíš, pak můžeš použít PLŘS, tak proč drony? Bo dronománie? A zjistím ten vrtulník na radaru, když ten bude aplikovat NOE? A když tam budeš mít radar, který ti ...Zobrazit celý příspěvek

      takže už ho zjistíš, pak můžeš použít PLŘS, tak proč drony? Bo dronománie?
      A zjistím ten vrtulník na radaru, když ten bude aplikovat NOE? A když tam budeš mít radar, který ti vystopuje vrtulník v režimu NOE, nesejme ti ten radar dělostřelectvo/letectvo/drony? Nebo nebude zarušen?
      A když je to tak snadné, tak proč to už nedělají Ukrajinci proti Ka-52?Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      16:42 08.03.2024

      Bo PTRS sú drahé, malé drony sa dajú vyrobiť 10 aj viac násobne lacnejšie. Dron má väčší dosah v danej veľkosti než PTRS. Nie je problém vyslať roj 5 kusov. Okrem toho nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

      Bo PTRS sú drahé, malé drony sa dajú vyrobiť 10 aj viac násobne lacnejšie. Dron má väčší dosah v danej veľkosti než PTRS. Nie je problém vyslať roj 5 kusov.

      Okrem toho nemusí sa útok vrtuľníka či nízkoletiacej stíhačky zistovať radarom. Neďaleko môže byť pozorovací dron s dobrou optikou aj infra trvale na stráži, viď virtual mast od aliteru. Alebo posádka zodpovedná za drony dostane dáta od Very.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:07 08.03.2024

      takže už budeš mít i hustou síť pozorovacích dronů? Fíha.. a budou tam lítat určitě jen tak, bez toho aniž by se jich dotkl REB.
      A dokonce už rušíš i PTŘS.. další paradigma?

      takže už budeš mít i hustou síť pozorovacích dronů? Fíha.. a budou tam lítat určitě jen tak, bez toho aniž by se jich dotkl REB.
      A dokonce už rušíš i PTŘS.. další paradigma?

     • Mbelda
      20:38 09.03.2024

      Drony jsou fajn, ale stále mají limity, co se týče rychlosti větru a dešti. Stačí mokrá kamera a je vidět kulový.

      Drony jsou fajn, ale stále mají limity, co se týče rychlosti větru a dešti. Stačí mokrá kamera a je vidět kulový.

     • SYN_
      20:43 12.03.2024

      To není žádný fyzikální princip že musí nutně být kvalitní dron násobně levnější než kvalitní plřs (AD)... Je určitě možné (zatím se to zřejmě nikomu nevyplatilo) vyrobit ...Zobrazit celý příspěvek

      To není žádný fyzikální princip že musí nutně být kvalitní dron násobně levnější než kvalitní plřs (AD)... Je určitě možné (zatím se to zřejmě nikomu nevyplatilo) vyrobit podzvukovou "cruise" střelu proti vrtulnkům (aby nemusela být velká a měla slušný dostřel) a jestli bude naváděcí hlavice IR, radar nebo FPV kamera to je principiálně jen drobný rozdíl... a budeme tomu potom říkat dron, loitering munition nebo AAM?Skrýt celý příspěvek

    • Laci
     14:34 08.03.2024

     ..aneb rojem dronů se vyřeší všechno :D :D :D
     .....ehm...

     ..aneb rojem dronů se vyřeší všechno :D :D :D
     .....ehm...

 • Matesaax
  17:47 07.03.2024

  Jen několik let po výběru vrtulníku pro naši armadu a situace úplně jiná. Kritizovany LUH teď kupuji velké armády jako Německo a Španělsko a taktéž kritizovany stroj od Leonarda ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen několik let po výběru vrtulníku pro naši armadu a situace úplně jiná. Kritizovany LUH teď kupuji velké armády jako Německo a Španělsko a taktéž kritizovany stroj od Leonarda sice v lehce větší verzi než jsme chtěli kupuje ve velkém počtu Polsko a dokonce s možností nést PTRS.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:01 07.03.2024

   Tak ono by nejdřív asi chtělo si říct k čemu LUH slouží. Jako lehký univerzální přepravní prostředek. Rozhodně to není ani náznakem ekvivalent k útočné helikoptéře. To že může nést ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ono by nejdřív asi chtělo si říct k čemu LUH slouží. Jako lehký univerzální přepravní prostředek. Rozhodně to není ani náznakem ekvivalent k útočné helikoptéře. To že může nést omezenou výzbroj na tom nic nemění. Snaha ho na tuto roli naroubovat skončí vždy velkými kompromisy. LUH své místo v armádách má, ale rozhodně ne tam kam ho tlačí Německo a Španělsko.
   K Polsku napíšu jen jednu věc. PZL-Świdnik a jeho přežití.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    08:30 12.03.2024

    Jsem slyšel že tak nějak celý problém "vyzbrojování" je jeden velký kompromis... všichni (všechny státy) vědí co je ta aktuálně nejlepší výzbroj v jednotlivých kategoriích (na ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem slyšel že tak nějak celý problém "vyzbrojování" je jeden velký kompromis... všichni (všechny státy) vědí co je ta aktuálně nejlepší výzbroj v jednotlivých kategoriích (na světě) ale prakticky nikdo si nemůže dovolit nakoupit ve všech kategoriích to nejlepší, a v dostatečných počtech...
    Takže jistěže ozbrojený LUH je kompromis, o tom žádná, ale (obzvláště v obranném boji) by na spoustu činností měl stačit, a je výrazně levnější na pořízení i na udržování... dá se mj. za stené peníze pořídit víc kusů.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:11 07.03.2024

   LUH se nakupovat bude, co by náhrada za W-3.

   LUH se nakupovat bude, co by náhrada za W-3.

   • Scotty
    20:07 07.03.2024

    Někdy.

    Někdy.

    • skelet
     20:25 07.03.2024

     Vzhledem k tomu, že se s W-3 nepočítá a odepsala se modernizace, tak je to jen otázka času.

     Vzhledem k tomu, že se s W-3 nepočítá a odepsala se modernizace, tak je to jen otázka času.

     • Scotty
      20:34 07.03.2024

      Ovšem nová technika na ně s nejvetšejší pravděpodobností přímo navazovat nebude.

      Ovšem nová technika na ně s nejvetšejší pravděpodobností přímo navazovat nebude.

     • skelet
      21:07 07.03.2024

      A píšu to snad někde ?

      A píšu to snad někde ?

     • Scotty
      21:18 07.03.2024

      Jen aby bylo jasno že žádné ojeté Black Hawky nebudou.

      Jen aby bylo jasno že žádné ojeté Black Hawky nebudou.

     • skelet
      21:39 07.03.2024

      Co tu pleteš Blackhawky, když mluvím o lehkých vrtulnících?
      A nebudou stejně jako jsi tvrdil, že Gripeny nebudou mít AIM-9X a AIM-120C-8? :)

      Co tu pleteš Blackhawky, když mluvím o lehkých vrtulnících?
      A nebudou stejně jako jsi tvrdil, že Gripeny nebudou mít AIM-9X a AIM-120C-8? :)

     • Scotty
      22:06 07.03.2024

      Já nepřišel s myšlenkou že se za mě pořídí muzeální BH.
      Oni snad AIM-9X mají? Ne. Pokud je někdy chtít budeme tak si je taky zaplatíme. To ta současná miliarda nespraví.

      Já nepřišel s myšlenkou že se za mě pořídí muzeální BH.
      Oni snad AIM-9X mají? Ne. Pokud je někdy chtít budeme tak si je taky zaplatíme. To ta současná miliarda nespraví.

     • skelet
      22:54 07.03.2024

      S tou myšlenkou jsi přišel do debaty o LUH. Tedy zcela mimózně. To že se o jetych BH uvažuje jako o jedné z možností je prostě něco o čem se v našem letectvu mluví. Stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek

      S tou myšlenkou jsi přišel do debaty o LUH. Tedy zcela mimózně.
      To že se o jetych BH uvažuje jako o jedné z možností je prostě něco o čem se v našem letectvu mluví.
      Stejně jako se tam mluví o snaze dostat X a C8 na naše Gripeny.
      Zatím se moje zdroje z drtivé většiny potvrdily. Takže komu mám věřit jim nebo tobě ?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:30 08.03.2024

   Matesaax To není tak úplně pravda, stačilo sledovat pečlivě boje v Sýrii od roku 2011 a zejména po tom co tam vstoupila "ruská pomoc." To samé platí o Libyi po roce 2012. Chyběla ...Zobrazit celý příspěvek

   Matesaax
   To není tak úplně pravda, stačilo sledovat pečlivě boje v Sýrii od roku 2011 a zejména po tom co tam vstoupila "ruská pomoc." To samé platí o Libyi po roce 2012. Chyběla správná analýza a ochota být flexibilnější. Jenomže KVAČR a zelené mozky s politickou lobby nepřeperete.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  17:40 07.03.2024

  Nemci, Japonci to pochopili na príklade (ne)vhodnosti bojových vrtulníků pro moderní bojiště jistě v následujících letech podle aktuálních poznatků z ruské invaze na ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemci, Japonci to pochopili na príklade (ne)vhodnosti bojových vrtulníků pro moderní bojiště jistě v následujících letech podle aktuálních poznatků z ruské invaze na Ukrajinu.

  Španiely postupne tiež teda prehodnocujú aj s poukazom na vojnu na Ukrajine pričom prípadne len modernizujú stávajúcu bitevní vrtulníkovú techniku na rozdiel od nákupu tej novej čisto bojovej.

  Len niektoré štáty tak nejak sa opäť pripravujú za stá milíony resp. miliardy na války minulé... podobne ako tomu je s tankami.

  Ak tanky vo vojne na Ukrajine zažívajú paradigmálnu zmenu tak bojové vrtuľníky detto. Ale budú tu tací, ktorí ako ten pštros dajú hlavy do piesku a ako správni snílkovia vojenskej techniky sa budú kochať na tankových a leteckých dňoch touto novonadobudnutou technikou čo na tom, že trend a vývoj ruku v ruke s poznatkami je už niekte inde...Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   17:48 07.03.2024

   koukám, že jsi se po slově štětkolak naučil slovo paradigma..

   koukám, že jsi se po slově štětkolak naučil slovo paradigma..

   • Arthur
    17:52 07.03.2024

    Och to nie, to je súčasť common knowlege, ale so štetkolakom sa musím priznať skelete, že som mal toho najlepšieho učitiľa vo vašej osobe nakoľko kým som Vás nespoznal tak tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Och to nie, to je súčasť common knowlege, ale so štetkolakom sa musím priznať skelete, že som mal toho najlepšieho učitiľa vo vašej osobe nakoľko kým som Vás nespoznal tak tento dvojtvar mi bol cudzí.
    Takže ďakujem "armádnim fóram", že ste mi a dúfam nielen mne rozšíril obzory o tento skvost.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:12 07.03.2024

     na to tě znám moc dlouho, abych ti to věřil :)
     Prostě ses naučil slovo paradigma, a teď ho budeš nadužívat, stejně jako kdysi štětkolak (aniž bys kdy pochopil co štětkolak je).

     na to tě znám moc dlouho, abych ti to věřil :)
     Prostě ses naučil slovo paradigma, a teď ho budeš nadužívat, stejně jako kdysi štětkolak (aniž bys kdy pochopil co štětkolak je).

   • Hevonen
    17:54 07.03.2024

    Paradigma slovníka cudzích slov...
    A potom hlavne ucelne, hospodárne a efektívne. To je zase paradigma synonymickeho slovníka.

    Paradigma slovníka cudzích slov...
    A potom hlavne ucelne, hospodárne a efektívne. To je zase paradigma synonymickeho slovníka.

    • Arthur
     18:04 07.03.2024

     Vypadlo Vám účinne pozor nato nielen pri hospodárení s verejnými financiami a analytická jednotka aj na MO využíva analytické nástroje k posúdeniu hodnoty za peniaze. A podstatou ...Zobrazit celý příspěvek

     Vypadlo Vám účinne pozor nato nielen pri hospodárení s verejnými financiami a analytická jednotka aj na MO využíva analytické nástroje k posúdeniu hodnoty za peniaze.

     A podstatou hodnoty za peniaze je posúdiť, či peniaze daňovníkov budú skutočne vynaložené najlepšie ako je možné pre dosiahnutie stanoveného cieľa.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:13 07.03.2024

      a to vždy nejlépe posoudí účetní! :-)

      a to vždy nejlépe posoudí účetní! :-)

     • Arthur
      19:02 07.03.2024

      Keď myslíte skelete, že analytické jednotky na jednotlivých rezortoch sú len o účetních tak to je pri Vás ako s tým Vašim štetkolakom...

      Keď myslíte skelete, že analytické jednotky na jednotlivých rezortoch sú len o účetních tak to je pri Vás ako s tým Vašim štetkolakom...

     • skelet
      19:03 07.03.2024

      Ty furt nevíš co je to stětkolak :)
      Těšíme se na další paradigma.

      Ty furt nevíš co je to stětkolak :)
      Těšíme se na další paradigma.

     • pjaro77
      08:05 08.03.2024

      Tak potom nenasadzuj psiu hlavu Naďovi že objednal JLTV. JLTV je ucelne, hospodárne a efektívne. Bodka. Vývoj ďalšieho a ďalšieho železa 4x4 v pár sto kusoch je strata času, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak potom nenasadzuj psiu hlavu Naďovi že objednal JLTV. JLTV je ucelne, hospodárne a efektívne. Bodka. Vývoj ďalšieho a ďalšieho železa 4x4 v pár sto kusoch je strata času, pričom by sme mohli peniaze ucelne, hospodárne a efektívne vynaložiť na vývoj dronov napríklad.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      08:14 08.03.2024

      pjaro77: veľmi účelne keď máte grand z ktorého si vyberáte od US výrobcov a Vy si vyberiete to čo vie SK a EU vyrobiť doma a zároveň doma ste bez PVO to je o tej slame čo Vám trčí ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77: veľmi účelne keď máte grand z ktorého si vyberáte od US výrobcov a Vy si vyberiete to čo vie SK a EU vyrobiť doma a zároveň doma ste bez PVO to je o tej slame čo Vám trčí z topánok. Svet podľa pjaro77.Skrýt celý příspěvek

     • montecasino1
      09:43 08.03.2024

      Prepáč, že takto osobne, čo si ty za pošuk? Ospravedlňujem sa, ale toto slovo asi nebude súčasťou synonymického slovníka, ale asi všetci vieme o čo ide.

      Prepáč, že takto osobne, čo si ty za pošuk? Ospravedlňujem sa, ale toto slovo asi nebude súčasťou synonymického slovníka, ale asi všetci vieme o čo ide.

     • pjaro77
      13:35 08.03.2024

      Na to ti zvysoka kašlem, že nejaké železo na kolesách vieme vyrobiť doma. V realite- ktovie za ako dlho, za akú cenu a či vôbec doma. Zaujíma ma ucelne, hospodárne a efektívne. ...Zobrazit celý příspěvek

      Na to ti zvysoka kašlem, že nejaké železo na kolesách vieme vyrobiť doma. V realite- ktovie za ako dlho, za akú cenu a či vôbec doma. Zaujíma ma ucelne, hospodárne a efektívne. JLTV dostaneme takmer zadarmo, tým je to splnené.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
   17:51 07.03.2024

   Jj ze stejného důvodu neměl F-4 Phantom II palubní kanón, protože "paradigma" :-)

   A proto nemá AČR a ASR žádné hlavňové PVO, protože "paradigma"...

   Jj ze stejného důvodu neměl F-4 Phantom II palubní kanón, protože "paradigma" :-)

   A proto nemá AČR a ASR žádné hlavňové PVO, protože "paradigma"...

  • rtep
   19:02 07.03.2024

   arthur to co píšeš je utopistická představa LUH nikdy nemůže nahradit bitevník, může mu jen pomoci, doplnit jeho stavy k náhradě potřebuješ aby LUH nesl něco co z hlediska své ...Zobrazit celý příspěvek

   arthur to co píšeš je utopistická představa
   LUH nikdy nemůže nahradit bitevník, může mu jen pomoci, doplnit jeho stavy
   k náhradě potřebuješ aby LUH nesl něco co z hlediska své unosnosti neunese, ozbrojovaní LUH ( neříkám že se nedá ) vlastně způsobí že získáš mýdlovou bublinu ozbrojenou perlíkem
   ano dáš při určitých podmínkách smrtící ránu, ale na ten jeden LUH kterému s to povede bude připadat další a nebo několik dalších které skončí jako vrak v ohni na zemi ( spolu s posádkou )
   takže za mně na základě toho co vymýšlejí za encefalitické dítě bych z takové jednotky rychle zmizel, protože vynález " tohoto " mi říká že nejen nepřítel ale i nadřízení , respektive vedení ministerstva, politici vlastního státu o mně jako pilota nestojí a ve skutečnosti dělají vše pro mou smrtSkrýt celý příspěvek

   • Arthur
    19:33 07.03.2024

    Vy asi nebudete motivátor pre Vašu armádu či naše ozbrojené sily resp. pre mnoho iných armád :-) P.S. inak musíte byť v náborových strediskách za tie roky v kolektíve obľúbený :-) Zobrazit celý příspěvek

    Vy asi nebudete motivátor pre Vašu armádu či naše ozbrojené sily resp. pre mnoho iných armád :-)

    P.S. inak musíte byť v náborových strediskách za tie roky v kolektíve obľúbený :-)Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     08:09 08.03.2024

     Že to hovoríš ty. Tvoj dlhoročný prístup - nováčikovia, tu máte náš 40 ročný T72, síce rád exploduje vznútra ale splňa požiadavky NATO na ťažkú brigádu, tak ráčte padnúť za ...Zobrazit celý příspěvek

     Že to hovoríš ty. Tvoj dlhoročný prístup - nováčikovia, tu máte náš 40 ročný T72, síce rád exploduje vznútra ale splňa požiadavky NATO na ťažkú brigádu, tak ráčte padnúť za vlasť.Skrýt celý příspěvek

    • rtep
     10:18 08.03.2024

     no muj pořístup je logický , snažím se vysvětlit že to že se stanu vojákem neznamená že musím být hned mrtvola a za mně je fajn být hrdinným lvem, ale lepší je být lvem ketrý ...Zobrazit celý příspěvek

     no muj pořístup je logický , snažím se vysvětlit že to že se stanu vojákem neznamená že musím být hned mrtvola

     a za mně je fajn být hrdinným lvem, ale lepší je být lvem ketrý přežije takže se chovám jako správný zbabělý lev a než někam strčím kokot tak si napřed tu škvíru prohlédnu ze všech stran co kdyby :-D

     jak řekl jeden chytrý voják ( známý generál ) " uděl vojáka není o tom padnout za svou zemi, jeho úkol je donutit toho parchanta na druhé straně aby padl za tu svou "Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:24 07.03.2024

  H145M čeká ještě skvělá budoucnost. Jako nosič senzorů, dalekonosných protitankových zbraní a operátora dronů je to skvělá, provozně přívětivá a relativně dostupná platforma.

  H145M čeká ještě skvělá budoucnost. Jako nosič senzorů, dalekonosných protitankových zbraní a operátora dronů je to skvělá, provozně přívětivá a relativně dostupná platforma.

 • SeaWolf
  17:09 07.03.2024

  Ruské vrtulníkové letectvo spíš trpí špatným výcvikem, přetěžováním leteckého personálu a špatnou taktikou. Naopak Ukrajinci dokázali, že i se starou technikou lze při dobré ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruské vrtulníkové letectvo spíš trpí špatným výcvikem, přetěžováním leteckého personálu a špatnou taktikou.

  Naopak Ukrajinci dokázali, že i se starou technikou lze při dobré taktice a výcviku vzdorovat papírové vybavenějšímu nepříteli. Bohužel nemohu nalézt zdroj, ale Němci dodali tuším 10 kompletů aktivní ochrany proti IR střelám pro ukrajinské Mi-8/17 a Mi-24. Obdoba nefungujícího ruského kompletu Vitebsk 25.

  Můj názor: Důvodem toho všeho je jen neochota veřejně přiznat, že nadějný a drahý projekt Tigeru se nikdy nepodařilo dotáhnout.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:35 08.03.2024

   Taktika na kterou, díky přítomnosti PVO, musely přistoupit ukrajinské bitevní vrtulníky je neúčinná, jen propagační odpalování neřízených střel do prostoru přibližného dopadu ...Zobrazit celý příspěvek

   Taktika na kterou, díky přítomnosti PVO, musely přistoupit ukrajinské bitevní vrtulníky je neúčinná, jen propagační odpalování neřízených střel do prostoru přibližného dopadu munice. Vrtulník přežije, ale pravděpodobnost, že efektivně splní svůj úkol je mizivá.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    12:19 08.03.2024

    Zle vlakno (presun nižšie)

    Zle vlakno (presun nižšie)

   • skelet
    12:55 08.03.2024

    ty ukrajinské vrtulníky jsou hlavně neúčinné kvůli tomu, že jsou vybavením na úrovni osmdesátých let. A to jak výstrojí, tak výzbrojí. Ruské Ka-52 díky moderní výzbroji a změně ...Zobrazit celý příspěvek

    ty ukrajinské vrtulníky jsou hlavně neúčinné kvůli tomu, že jsou vybavením na úrovni osmdesátých let. A to jak výstrojí, tak výzbrojí.
    Ruské Ka-52 díky moderní výzbroji a změně taktiky už daly ukrajinské armádě pořádný hryzanec.Skrýt celý příspěvek

   • SeaWolf
    14:57 08.03.2024

    Taktika kdy jsou neřízené střely vrtulníků na určitém místě a pod určeným úhlem vypuštěny se jak jsem se dozvěděl cvičila už u letectva ČSLA. S dnešními možnostmi GPS je to o dost ...Zobrazit celý příspěvek

    Taktika kdy jsou neřízené střely vrtulníků na určitém místě a pod určeným úhlem vypuštěny se jak jsem se dozvěděl cvičila už u letectva ČSLA. S dnešními možnostmi GPS je to o dost přesnější než v 80 letech. A nakonec je to stejně jen balistika.Skrýt celý příspěvek

 • juko
  16:54 07.03.2024

  Skvely clanok. Premyslam vsak, ci by na tieto ulohy nebol lepsi H125M, predsalen ma rozmermi blizsie ku Gazelle alebo Kiowa

  Skvely clanok. Premyslam vsak, ci by na tieto ulohy nebol lepsi H125M, predsalen ma rozmermi blizsie ku Gazelle alebo Kiowa

  • juko
   17:10 07.03.2024

   Dufam vsak, ze Ficova vlada idiotov dokonci nakup Viperov, v nasom terene sa hodia perfektne a aj v menej clenitom terene su velmi uzitocne pri obrane ak su vybavene ATGM s ...Zobrazit celý příspěvek

   Dufam vsak, ze Ficova vlada idiotov dokonci nakup Viperov, v nasom terene sa hodia perfektne a aj v menej clenitom terene su velmi uzitocne pri obrane ak su vybavene ATGM s dostatocnym dostrelomSkrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    17:56 07.03.2024

    Vipery sa kupovať nebudú.
    OS na to uz ani netlačia a sú pripravení miesto nich podporiť nákup vyckavacej munície.

    Vipery sa kupovať nebudú.
    OS na to uz ani netlačia a sú pripravení miesto nich podporiť nákup vyckavacej munície.

    • juko
     18:19 07.03.2024

     Uplne uprimne, ak padne nakup Viperov tak radsej by som peniaze z toho americkeho grantu videl v peknom pocte AMRAAMov a JASSMov.

     Uplne uprimne, ak padne nakup Viperov tak radsej by som peniaze z toho americkeho grantu videl v peknom pocte AMRAAMov a JASSMov.

     • Hevonen
      19:08 07.03.2024

      OS žiadajú PT kapacitu. Predtým to mal byť PT oddiel v rámci delostreleckého pluku - pretavenie skúsenosti z 1. roka vojny na Ukrajine (Javelin+NLAW) 2. rok priniesol masove ...Zobrazit celý příspěvek

      OS žiadajú PT kapacitu.
      Predtým to mal byť PT oddiel v rámci delostreleckého pluku - pretavenie skúsenosti z 1. roka vojny na Ukrajine (Javelin+NLAW)
      2. rok priniesol masove pouzitie dronov v PT boji.
      Bojový vrtuľník v tejto úlohe vytlačil hromadné použitie dronov.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      19:32 07.03.2024

      Ale ja hovorim o peniazoch zo 700 milionoveho grantu z USA. Nemyslim si, ze planuju minut 700 mega na nakup switchbladov a coyotov ci aku loitering munition to vobec americania ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale ja hovorim o peniazoch zo 700 milionoveho grantu z USA. Nemyslim si, ze planuju minut 700 mega na nakup switchbladov a coyotov ci aku loitering munition to vobec americania majuSkrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      19:41 07.03.2024

      Žiaden 700milionovy grant neexistuje.
      Existuje len 340milionov dolárov, za ktoré si môžme kúpiť uskladnené Vipery v USA alebo čokoľvek ine u nich alebo inde.

      Žiaden 700milionovy grant neexistuje.
      Existuje len 340milionov dolárov, za ktoré si môžme kúpiť uskladnené Vipery v USA alebo čokoľvek ine u nich alebo inde.

    • pjaro77
     08:14 08.03.2024

     Aj Kaliňák chce vyčkávaciu muníciu ? Doteraz som o tom nič nenašiel.
     Ani snahu o NLAW , akeron alebo ďalšie spiky som nezaznamenal.

     Aj Kaliňák chce vyčkávaciu muníciu ? Doteraz som o tom nič nenašiel.
     Ani snahu o NLAW , akeron alebo ďalšie spiky som nezaznamenal.

     • Hevonen
      10:28 08.03.2024

      Pisal som o OS.
      Co chce ten pán je vedľajšie.

      Pisal som o OS.
      Co chce ten pán je vedľajšie.

     • pjaro77
      13:40 08.03.2024

      Myslel som to tak, čo bude Kaliňák v tomo smere pre OSSR objednávať.

      Myslel som to tak, čo bude Kaliňák v tomo smere pre OSSR objednávať.

   • flanker.jirka
    09:39 08.03.2024

    Investujte peníze raději do dronů se schopností dopravit munici a vrátit se pro další. Takové "kapesní letectvo" můžete mít složené de facto v každém pickup vozidle. Finanční ...Zobrazit celý příspěvek

    Investujte peníze raději do dronů se schopností dopravit munici a vrátit se pro další. Takové "kapesní letectvo" můžete mít složené de facto v každém pickup vozidle. Finanční stránka věci je naprosto neporovnatelná s tím co představuje jen udržení provozu letecké základny, všeho technického a logistického zabezpečení vrtulníků, výcvik specialistů a pilotů, ...
    Takhle pořídíte drony, které budete schopni vyrábět z větší části doma sami a použití bude mnohem snadnější.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     13:20 08.03.2024

     Takto tu nikdy nikto nerozmýšlal a ani nerozmýšla. Oni vedia len papúškovať o obrovskom modernizačnom dlhu a nákupu techniky, ktorú sme nikdy nemali a potrebovali už pred 25 rokmi ...Zobrazit celý příspěvek

     Takto tu nikdy nikto nerozmýšlal a ani nerozmýšla. Oni vedia len papúškovať o obrovskom modernizačnom dlhu a nákupu techniky, ktorú sme nikdy nemali a potrebovali už pred 25 rokmi tj. techniky pre minulé války.

     Sedliacky rozum naše "Dlhodobé" plány rozvoja obrany a zelené mozgy s politickou lobby nepřeperete.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      15:20 08.03.2024

      Myslim si, ze nikto nespochybnuje potrebu lahkych jednotiek vybavenych ATGM a loitering municiou avsak su to trochu hrusky s jablkami. Aj Ukrajina pozaduje nadalej tazke zbrane ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslim si, ze nikto nespochybnuje potrebu lahkych jednotiek vybavenych ATGM a loitering municiou avsak su to trochu hrusky s jablkami. Aj Ukrajina pozaduje nadalej tazke zbrane ktore doplnia tie lahsie. Palebna sila Viperu s 16x hellfire a JAGM je neporovnatelna a ovela menej nachylna na nepriatelsky EW nez nejaka zo zeme ovladana loitering municiaSkrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      15:25 09.03.2024

      juko:hned ako opustite predstavu, ze dron musí byť samovraždny, tak si uvedomite, že odpáliť PTRS zo vzdialenosti 15 km môže ...Zobrazit celý příspěvek

      juko:hned ako opustite predstavu, ze dron musí byť samovraždny, tak si uvedomite, že odpáliť PTRS zo vzdialenosti 15 km môže toto
      https://newatlas.com/drones/fl...

      A ze neni treba stroj za 70mil dolarov, so zázemím za 35 mili9nov dolarov a neriskujte život dvoch pilotov, do výcviku ktorých ste vrazili 20mil dolárov.
      Popuste uzdu fantázii a uvidíte, ze doba AH v podobe ako ich poznáme skončila.Skrýt celý příspěvek

  • rtep
   19:06 07.03.2024

   myslím že nebyl, ano pro odpal dalekodosahové munice a dronů se asi dá, ale jinak obojí je jen bezbranná mýdlová bublina vybavená perlíkem

   myslím že nebyl, ano pro odpal dalekodosahové munice a dronů se asi dá, ale jinak obojí je jen bezbranná mýdlová bublina vybavená perlíkem

   • juko
    19:34 07.03.2024

    Ak chcu dany vrtulnik vyuzivat aj na transportne ucely tak h145 dava vacsi zmysel samozrejme

    Ak chcu dany vrtulnik vyuzivat aj na transportne ucely tak h145 dava vacsi zmysel samozrejme

    • rtep
     12:46 08.03.2024

     přesně tak...
     problém je že na to aby zastoupil bitevník to už moc nemá koule ....

     přesně tak...
     problém je že na to aby zastoupil bitevník to už moc nemá koule ....

Načítám diskuzi...