„Ninja bomba“ AGM-114R9X zabila vůdce Islamistů

„Ninja bomba“ AGM-114R9X zabila vůdce Islamistů
AH-1Z Viper odpaluje střelu Hellfire / USMC (Zvětšit)

Před několika dny Američané zabili jednoho z členů organizace Hayat Tahrir Al Sham (HTS), odnože teroristické organizace Al-Káida. Při útoku Američané zřejmě opět použili řízenou střelu AGM-114R9X, která má místo trhaviny šest výklopných čepelí.

O použití speciálně upravené protitankové střely (PTŘS) Hellfire se poprvé psalo v únoru 2017, v souvislosti se zabitím Abú Khayr Al Masrího, jednoho z vůdců teroristické organizace Al-Káida a zetě Usámy bin Ládina. Fotky z útoku zobrazovaly proraženou střechu osobního automobilu, ale bez zjevných stop po explozi. Z fotek byly patrné čisté průseky na střeše.

V době útoku však nikdo neznal přesný typ použité zbraně a oficiální místa ohledně útoku mlčela. Teprve v květnu letošního roku deník Wall Street Journal (WSJ) odhalil použitou zbraň ‒ speciální řízenou střelu AGM-114R9X Hellfire.

Anonymní zdroje z okolí americké vlády novinářům prozradily, že bylo již použito „asi půl tuctu“ těchto zbraní proti cílům v Libyi, Sýrii, Iráku, Jemenu a Somálsku. Není ale jasné, zda výčet rovněž zahrnuje akce CIA, která proti teroristům nasazuje vlastní bezpilotní letouny Reaper a střely Hellfire.

Fotky z útoku, při kterém zemřel Abú Khayr Al Masrího (2017)

Oficiální skica AGM-114R9X není k dispozici. Podle redaktorů WSJ jde o střelu Hellfire, která místo bojové hlavice s trhavinou obsahuje šest výklopných čepelí. Hellfire na délku měří 1,8 metru, přičemž ⅔ z délky zabírá naváděcí a raketová sekce. Jedna čepel tak může mít kolem 0,5 metru. Standardní Hellfire letí rychlostí až 1600 km/h  ‒ dopadová rychlost AGM-114R9X může být tedy rámcově podobná.

Díky použití šesti čepelí se AGM-114R9X přezdívá „ninja bomba“ nebo „létající Ginsu“ (Ginsu je populární americká značka nožů proslavená v 70. letech díky teleshopingu).

„Upravená verze [AGM-114R9X] známé střely Hellfire nese inertní hlavici. Místo výbuchu je navržená k vržení více než 100 liber kovu [45 kg] skrz střechy automobilů a budov, aby zabila svůj cíl, ale bez ohrožení blízkých osob nebo majetku,“ komentoval v květnu deník WSJ tajemnou AGM-114R9X.


Klasická PTŘS Hellfire; větší foto / Stahlkocher, CC BY-SA 3.0


Různé generace PTŘS Hellfire větší foto / US Army

„Pro cílovou osobu je to stejné, jako by z oblohy velkou rychlostí spadla kovadlina, uvedli oficiální zástupci. Tato varianta střely Hellfire, označená jako R9X, je vybavená jiným druhem užitečného zatížení: kruhem šesti čepelí, které jsou ukryté uvnitř a vztyčují se skrz trup sekundy před dopadem, čímž se rozcupuje všechno v dráze střely,“ napsal ve svém článku WSJ.

Klasická AGM-114R, tedy poslední model PTŘS Hellfire, je laserem naváděná PTŘS s doletem 8000 metrů. Bojová hlavice je víceúčelová, použitelná proti obrněným cílům a díky tříštivo-trhavým účinkům i proti měkkým cílům. AGM-114R lze odpalovat i ze země, z vodní hladiny a díky lepšímu naváděcímu systému také z větších letových hladin.

K poslednímu medializovanému útoku „ninja bombou“ došlo před několika dny v syrském městě Atmeh (provincie Idlib), ležícího pouze 16 kilometrů od místa, kde Američané před vícem než měsícem zabili Abu Bakr al-Baghdadiho, toho času vůdce Islámského státu. Zároveň Atmeh leží jen několik kilometrů od turecké hranice.

Zničená Mitsubishi Delica z posledního útoku v Sýrii.Vozidlo má pravostranné řízení

Při útoku měli zemřít dva lidé. Mezi zabitými je údajně Abu Ahmad al-Muhajir, výcvikový poradce elitních jednotek HTS.

V každém případě, díky bodové přesnosti, lze „ninja bombu“ AGM-114R9X použít prakticky kdekoliv, protože jen několik metrů od dopadu už je riziko zranění vemi nízké.

Koncepce, či spíše filozofie použití, AGM-114R9X ale není nová. Již v první světové válce se objevila tzv. šipková munice (fléchette). V první světové se jednalo o aerodynamicky stabilizované kovové hroty shazované z letadel. Po druhé světové válce Američané přišli s pumami Lazy Dog, což byly 44 mm dlouhé a 20 gramů vážící malé ocelové „bombičky“. Při dopadu měly ranivý a průrazný účinek srovnatelný s municí ráže 12,7 mm.

Bombičky Lazy Dog se nejčastěji ukládaly do speciálního pumového kontejneru, který je shazoval nad cílem. Do 227kg pumy (500 liber) se mohlo teoreticky vejít až 17 500 bombiček. Podle některých zpráv dopadová rychlost bombiček Lazy Dog byla 210 metrů za sekundu. Tyto zbraně se používaly především v korejské a vietnamské válce.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Americká armáda hledá nástupce střel Hellfire

AGM-114 Hellfire je ikonická laserem naváděná střela schopná ničit nejrůznější obrněnou techniku. ...

Jak přesně bombardují české lehké bojové letouny L-159 ALCA v Iráku?

České lehké bojové letouny L-159 ALCA již více než rok používá irácké letectvo k úderům na pozice ...

JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire

Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...

Zaměřovací a průzkumné kontejnery pro české stíhačky Gripen

Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) 30. října převzaly poslední dva kusy ozařovacích a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!