Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Leopard 2A7+; větší foto /  KMW

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat modernizované tanky Leopard 2. Avšak nabídka je omezená počtem dostupných tanků - v roce 2025 půjde koupit pouze nové, a tedy patřičně drahé tanky Leopard 2.

V boji každý volá na pomoc tanky

Poslední konflikty po celém světě potvrzují, že hlavní bojové tanky MBT (Main Battle Tanks) mají v bojových střetnutích své nezastupitelné místo. Tanky unikátním způsobem kombinují taktickou mobilitu, schopnost vést manévrový boj, silnou ochranu, palebnou sílu a schopnost demoralizace nepřítele.

V roce 2015 se v Izraeli konala mezinárodní konference Ground Forces Israel Defense (GFID), kde se přednášející shodovali, že letectvo samo o sobě nemůže rozhodnout boj, resp. mnohem obtížněji letectvo samo o sobě dosahuje politické a strategické cíle vojenské kampaně.

„Neexistuje žádná možnost dosáhnout kontroly území bez pozemního manévrového boje," uvedl na konferenci izraelský generálmajor v záloze Udi Shani. „Nezáleží, o jaký konflikt se jedná... je třeba začít s manévrováním od prvního dne."

Nasazení pozemních sil je klíčové k ovládnutí a kontrole území a také ke zmiňovanému rychlejšími dosažení politických a strategických cílů. „Jsem rád, že si držíme území ze vzduchu... ale k ovládnutí a kontrole území potřebujeme nasadit pozemní jednotky od prvního dne," uvedl Shani.

Existují však lidé, kteří sice význam mechanizovaných jednotek nezpochybňují , ale tanky označují za nevhodné pro vedení moderního boje – jsou těžké, vyžadují náročnou údržbu (personál, pomocnou techniku), mají velkou spotřebu paliva (robustní zásobování palivem) a je problém (logistický, personální, bezpečnostní) je přesouvat na velké vzdálenosti.

Nicméně na jmenované konferenci brigádní generál Didi Ben Yoash v záloze rezolutně prohlásil: „Slyšíte některé říkat, že tanky jsou zastaralé a nemohou bojovat na moderním bojišti. Ale řeči přestanou, jakmile začne nepřítel střílet. Pak všichni požadují tanky. Nikdo se nechce pohybovat před tankovou četou nebo praporem, který s ním bojuje".

Navíc v poslední době se daří eliminovat i největší nebezpečí pro tanky – protitankové řízené střely (PTŘS). Moderní aktivní obrané systémy APS (Active Protection System) dokáží, jak dokázali Izraelci se systémem Trophy, zásadním způsobem snížit hrozbu PTŘS.

Díky nasazení APS roste morálka a sebevědomí posádek tanků, a rozšiřují se možnosti tanků vést manévrový boj - tanky se mohou "bez obav" vydat i do míst (např. ulic měst), odkud na ně bude ze všech směrů útočit nepřítel s PTŘS a reaktivními granátomety (RPG).

Tanky pro Armádu ČR

Podle současných plánů Armáda ČR plánuje řešit obměnu tankového vojska po roce 2025. Pokud se však podíváme na možnosti trhu, Armáda ČR si nemůže příliš vybírat. V podstatě se nabízí jen německé tanky Leopard 2 nebo izraelské tanky Sabra. Pro oba tanky hraje nejen dostupnost řešení, ale také zahraničně-politické hledisko.

O tanku Sabra jsme psali v článku Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky? Co německý tank Leopard 2?

Nový tank Leopard 2 stojí 8 milionů dolarů - jeho cenu ale drastickým způsobem ovlivňuje vybavení, od elektroniky, senzorů, přes komunikační systémy, až po robotické zbraňové stanice. Mluvíme přitom pouze o tanku, nikoliv o dalších nutných obslužných vozidlech (mostní, ženijní, vyprošťovací, servisní, atd.), nebo o logistickém, servisním, výcvikovém zázemí. Kapitolou samou o sobě je munice. 

Přesné celkové pořizovací náklady lze jen stěží odhadovat – obecně ale veškeré přidružené systémy a zázemí stojí tolik, kolik samotné tanky. Pokud např. Armáda ČR bude chtít vyzbrojit dva tankové prapory (2×30 tanků), tak náklady snadno přesáhnou jednu miliardu dolarů, tj. více než 24 miliardy Kč.

Existuje přitom šance pořídit tanky Leopard 2 mnohem rychleji a ušetřit miliardy korun. V současné době může Armáda ČR v rámci společného evropského projektu získat modernizované tanky Leopard 2A7 EU i na leasing, který pokrývá zároveň jejich technickou údržbu a dodávky náhradních dílů při určitém proběhu kilometrů. V ceně nabízeného leasingu není pouze munice a pohone hmoty.

Verze Leopard 2A7 EU je ve stejné konfiguraci, jako zcela poslední Leopard 2A7V (dříve Leopard 2 A7+) nebo verze pro Katar - Leopard 2A7 QAT (Leopard 2A7Q).

Zásadní rozdíl je v tom, že katarské Leopardy 2A7 QAT jsou nově vyráběné a verze 7AV jsou německou firmou KMW kompletně generálkované a zcertifikované tanky podle posledních aliančních norem STANAG.

Základní rysy tanku Leopard 2A7 EU nabízeného pro Armádu ČR na leasing v rámci společného evropského obranného projektu:
+ 3. generace zaměřovacího systému pro velitele a střelce;
+ programovatelná, ve vzduchu vybuchující munice;
+ ventilace s klimatizací pro nasazení v zahraničních misích;
+ nezávislá jednotka APU 20 kW (motor tanku nemusí běžet když tank stojí, nižší IR stopa apod.);
+ vylepšené pojezdové a pásové ústrojí (má lepší meziopravní resurz);
  kompletně přebudované rozhraní člověk-stroj pro ovládání tanku (dotykové displeje atd.);
+ zpětná denní a noční kamera;
 + další dodatečné pancéřování zepředu a ze strany nad poslední verzi A6 aplikující poslední poznatky z konfliktu na Ukrajině, Iráku a Sýrie.

Nákup či leasing modernizovaných tanků Leopard 2A7 EU lze koordinovat přesně v duchu evropské iniciativy sdílení vojenských schopností (Pooling and Sharing). Navíc díky zavedení tanků Leopard 2 v sousedních armádách - německé, polské a rakouské, lze využít jejich zkušenosti s provozem a výcvikem, nebo dokonce sdílet i tankové provozní zázemí okolních států, a tím dále šetřit finanční prostředky.

Uživatelé tanků Leopard 2 jsou členy organizace LEOBEN, která pomáhá s provozem těchto tanků a usnadňuje jim údržbu a modernizaci tankové flotily s využitím poznatků a podnětů ostatních členů LEOBEN.

Problém je v tom, že dostupných starších tanků Leopard 2 vhodných k modernizaci je pouze omezený počet – v současné době je volných pouze okolo stovky tanků Leopard 2. O takto modernizované a dostupné tanky se zajímá řada evropských států, mimo jiné Bulharsko a Chorvatsko.

Pokud tedy Česká republika počká až do roku 2025, žádné starší tanky Leopard 2 vhodné k modernizaci nebudou k dispozici.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Izraelský tank SABRA pro Armádu ČR

Po roce 2020 Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) začne hledat nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle ...

Rakouské samohybné houfnice M109 pro Lotyšsko

Lotyšsko pokračuje v posilování svých ozbrojených sil. Z Rakouska nakoupí použité pásové samohybné ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Francouzský tank Leclerc s dělem ráže 140 mm

Před několika dny se na internetu objevily fotky francouzského tanku Leclerc s kanónem ráže 140 mm. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  21:29 06.03.2023

  Česko chce kúpiť Leopardy od Švajčiarska:
  https://www.novinky.cz/clanek/...

  Česko chce kúpiť Leopardy od Švajčiarska:
  https://www.novinky.cz/clanek/...

 • PavolR
  11:40 19.08.2017

  Sorge-227:
  To je už veľmi staré video. Pozrite si tohtoročné diskusie pri článkoch týkajúcich sa tankov alebo konkrétne T-90, niekde sa o tom hovorilo.

  Sorge-227:
  To je už veľmi staré video. Pozrite si tohtoročné diskusie pri článkoch týkajúcich sa tankov alebo konkrétne T-90, niekde sa o tom hovorilo.

 • Sorge-227
  11:10 19.08.2017

  Zniceny rusky T 90 v Syrii, neviete niekto nieco o tom?

  https://www.youtube.com/watch?...

  Zniceny rusky T 90 v Syrii, neviete niekto nieco o tom?

  https://www.youtube.com/watch?...

 • CerVus
  13:04 11.06.2017

  A possible source for these second-hand tanks might be Norway; recent reports suggest that Norway is considering giving up it's small tank force (originally ordered 52 Leopard ...Zobrazit celý příspěvek

  A possible source for these second-hand tanks might be Norway; recent reports suggest that Norway is considering giving up it's small tank force (originally ordered 52 Leopard 2A4s, 46 left operational) in favor of a more mobile infantry-focused doctrine. Small infantry units should take out enemy tanks by using anti-tank guided missiles and other weapons. This is however only one of three options being considered by the Norwegian Army, in the end the tanks might be kept operational.
  Finland might also be able to sell slightly less than a hundred Leopard 2A4 tanks, after purchasing 100 ex-Dutch Leopard 2A6 MBTs in 2014. Some of the 139 Leopard 2A4s originally bought by Finland have been relegated to reserve units, while others were converted into bridge layers, support vehicles or cannibalized for spare parts.

  Takže nějaké šance tu jsou i mimo Německo.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:04 04.06.2017

  NTMPSR...

  NTMPSR...

 • PavolR
  14:24 04.06.2017

  To mi pripomenulo dvojicu profesionálnych vojakov počas odhaľovania jedného pamätníka, čo si chvíľu obzerali dobový bodák a potom sa ma opýtali, na čo to slúžilo (a nie, nebol to ...Zobrazit celý příspěvek

  To mi pripomenulo dvojicu profesionálnych vojakov počas odhaľovania jedného pamätníka, čo si chvíľu obzerali dobový bodák a potom sa ma opýtali, na čo to slúžilo (a nie, nebol to bodák na Mosin :-D ).Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  13:19 04.06.2017

  Samozřejmě ze to je názor bohužel aktuálně sloužícího důstojníka AČR :-(((.

  Samozřejmě ze to je názor bohužel aktuálně sloužícího důstojníka AČR :-(((.

 • KOLT
  11:04 04.06.2017

  Maximus, to byl *aktuálně* sloužící kapitán? Jestli jo, tak bych ho posadil do Téčka a nechal na něj udělat jeden nálet A-10 s kanónem. Primitivní, dnes již právě díky PVO v ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus, to byl *aktuálně* sloužící kapitán? Jestli jo, tak bych ho posadil do Téčka a nechal na něj udělat jeden nálet A-10 s kanónem. Primitivní, dnes již právě díky PVO v podstatě nefunkční způsob boje. Asi by se divil...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:08 04.06.2017

  Maximus: No tak T-72 Scarab navidomoči nie je určený primárne pre európsky trh (125mm kanón, manuálne ovládaný guľomet na veži...), na rozdiel od poľského PT-16 so 120mm kanónom a ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: No tak T-72 Scarab navidomoči nie je určený primárne pre európsky trh (125mm kanón, manuálne ovládaný guľomet na veži...), na rozdiel od poľského PT-16 so 120mm kanónom a s uložením munície mimo priestor posádky.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:16 03.06.2017

  Maximus: skoro to až zní, jako vystřižené z nějaké brožury pro armády Varšavské smlouvy - "nepřítel sice má vzdušnou převahu, ale co, našim tankům stejně moc škody nezpůsobí, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  skoro to až zní, jako vystřižené z nějaké brožury pro armády Varšavské smlouvy - "nepřítel sice má vzdušnou převahu, ale co, našim tankům stejně moc škody nezpůsobí, tak se nemusíte bát" :D Pokud to myslel vážně, tak rozhodně nerozumí svému řemeslu a měl by být nahrazen. Však co, i v Ardenách nedokázaly německým tankům citelně ublížit ani americké letouny... dokud byla mlha :DSkrýt celý příspěvek

 • Maximus
  23:05 03.06.2017

  Na IDETu byl vidět T-72 SCARAB a toto řešení modernizace T-72 se zdálo být už hodně za zenitem. Rozumné řešení jen pro případ výrazného zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Na IDETu byl vidět T-72 SCARAB a toto řešení modernizace T-72 se zdálo být už hodně za zenitem. Rozumné řešení jen pro případ výrazného zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, kdy by bylo potřeba honem pořídit maximum techniky či zmodernizovat tanky v NZ, pokud by byly zbytečné peníze v rozpočtu MO a vůle udržet platformu T-72 ve výzbroji (obojí ale není).

  Jako zajímavost k tématu uvedu nedávno získaný názor jednoho kapitána od tanktistů, že absence PVO v AČR až tak nevadí, protože letadla tankům zas tolik škody způsobit nemohou. Tento "profesionál" by měl navštívit archiv a podívat se na záběry z první války v Perském zálivu, zejména na pozůstatky Republikánské gardy :-))).

  Při takovýchto názorech "profesionálů" se pak už člověk ani moc nediví v jakém stavu se AČR nachází :-(((.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  04:02 30.05.2017

  Takže závěr je takový, že největší chyba bylo zrušení modernizace dostatečného počtu T-72 na verzi T-72M4CZ A to se už zase objevují názory nějka to teď zaonačit, nakoupit alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže závěr je takový, že největší chyba bylo zrušení modernizace dostatečného počtu T-72 na verzi T-72M4CZ
  A to se už zase objevují názory nějka to teď zaonačit, nakoupit alespoň trochu tohoto, či trochu tamtoho........prostě stále nepoučitelní jsme v ČR.
  Tanky prostě něco stojí, kdo je chce, musí "pustit chlup". Pak není problém s dostupností moderních tanků žádný.
  Rozhodne-li se tedy, že tanky v naší armádě ano, musí se koupit alespoň 120ks a neřešit nesmysly. Máme na výběr Leopardy, Abramsy, Leclercy.......co víc si přát.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:17 29.05.2017

  Jak píše Rase, mělo se modernizovat alespoň tech 140 T72M4CZ a byl by klid. I polákúm jejich PT-91 vydrží minimálně do roku 2030. A to si dovolím tvrdit že naše T72M4CZ je lepší. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše Rase, mělo se modernizovat alespoň tech 140 T72M4CZ a byl by klid. I polákúm jejich PT-91 vydrží minimálně do roku 2030. A to si dovolím tvrdit že naše T72M4CZ je lepší. Pak bych I souhlasil s tím že máme tankové kapacity, které je potřeba udržet. Ty dnes opravdu nemáme a v případě tankového vojska budeme začínat na zelené louce :(
  Nemusely by jsme dnes řešit nějaký mezimodel, dočasný nákup, pronájem, leasing... ale bohužel, stalo se.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:11 29.05.2017

  skelet

  Obdivuji tvoji energii vysvětlovat Jirosovi historii, reálná fakta a čísla :D

  Jinak nemůžu než souhlasit s tím co píšeš.

  skelet

  Obdivuji tvoji energii vysvětlovat Jirosovi historii, reálná fakta a čísla :D

  Jinak nemůžu než souhlasit s tím co píšeš.

 • Rase
  22:40 28.05.2017

  Pánové, dám jen technickou, Leopardy 2A4 se rozdávaly nebo šrotovaly cca koncem 90.let. Tehdy je dostali zdarma Poláci, zrušili Švédové, koupili Rakušané, převzali (po pronájmu) ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, dám jen technickou, Leopardy 2A4 se rozdávaly nebo šrotovaly cca koncem 90.let. Tehdy je dostali zdarma Poláci, zrušili Švédové, koupili Rakušané, převzali (po pronájmu) Španělé. Ono prostě ta verze 2A4 je zkrátka ojetý šmejd a na začátku 21.století, nebyla a není ničím lepším. To že byly poměrně nedávno k mání i Leopardy 2A6 (Holandské) je už věc jiná. Této šance sme měli využít a tyto tanky by se k nám dostávaly v současnosti, nebo do pár let (viz Finsko). V době, kdy se rozhodovalo o modernizaci našich T-72, byly k mání tak akorát Leo2A4, což by opravdu byla chyba. Za sebe vidím problém v tom, že se nebal větší počet T-72M4CZ a že se k nim nevyrobily věže T-21, které by byly velice fajn i v současnosti. Právě věž beru jako největší vadu současných tanků u AČR. Tohle je za mě veliká škoda, jelikož ty věže by šly osadit i na velké nové BVP (nad 40 tun)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:25 28.05.2017

  Ano popíráš historii, neustále.

  Ano popíráš historii, neustále.

 • Jirosi
  21:20 28.05.2017

  4) Popírám historii tím že ji označím za chybu ? Nikde sem nepsal že se to nestalo jen sem napsal že by bylo výhodnější kdyby se to nestalo tak jak se to stalo. Když máme dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  4) Popírám historii tím že ji označím za chybu ? Nikde sem nepsal že se to nestalo jen sem napsal že by bylo výhodnější kdyby se to nestalo tak jak se to stalo. Když máme dnes možnost to změnit alespoň pro budoucnost proč se s toho nepoučit, a pakovat staré chyby ?

  I kdyby jsme měli těch 140 kusů T72M4cz stejně by to nebylo vyřešené tankové vojsko ale chybné rozhodnutí, které by se nemělo jako spousta dalších opakovat.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:06 28.05.2017

  ad3) ne, nevypadala. A to kvůli snižujícímu se rozpočtu, a díky přesvědčení, že role AČR je v lehkých ozbrojených jednotkách. ad4) ne, nevycházíš. Místo "M4Cz" si do rovnice ...Zobrazit celý příspěvek

  ad3) ne, nevypadala. A to kvůli snižujícímu se rozpočtu, a díky přesvědčení, že role AČR je v lehkých ozbrojených jednotkách.
  ad4) ne, nevycházíš. Místo "M4Cz" si do rovnice dosadíš "2A4/2A5" a tváříš se, že roky 2000-2011 neexistovaly. To mohu udělat taky, a rázem máme místo 30tanků T-72M4cz jich máme 140 tanků a tankové vojsko nemusíme řešit do nákupu Leopardu 3. To je, ale blbost, co?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:37 28.05.2017

  3) Znas to o tech rybach a rybnicich, ze? 4) Jo, je to chyba, ale situace je takova, jaka je. 5) novovyroba je draha. A ulozenky nejsou. 7) Ne. Kdyz mas armadu slabou, jako je ...Zobrazit celý příspěvek

  3) Znas to o tech rybach a rybnicich, ze?
  4) Jo, je to chyba, ale situace je takova, jaka je.
  5) novovyroba je draha. A ulozenky nejsou.
  7) Ne. Kdyz mas armadu slabou, jako je ACR, tak proste nemuzes utratit tak vyznamny procento REALNE dostupnych penez za system, kterej nema nejvyssi prioritu. A to tanky nemaji. Je tu spousta jinych slozek, ktere potrebuji ty penize podstatne nalehaveji. A zapomen, na nejaky 2%. Podivej se, co ted vypadlo z Babise za rozpocet. CSSD sice ted bude dstit ohen a siru a slibovat navyseni rozpoctu, ale jen do voleb. Nejspis vyhraje Babis a pak se nic nezmeni a dal pujde na armadu mene, nez nezbytne minimum, stejne, jako kdyby o tom rozhodoval Kalousek nebo Sobotka.

  A Bila kniha se nepsala podle moznosti ACR, ale podle toho, kam ji chteli politici dovest. Oni totiz urcuji schopnosti, jakych ma ACR dosahovat.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:19 28.05.2017

  skelet: 3) Schoda, takže pokud by byla situace jiná v (93-2011) a ty tanky byli koupené tak by i v bíla kniha vypadala jinak. 4) Ano s této historie vycházím. Ale považuji ji za ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: 3) Schoda, takže pokud by byla situace jiná v (93-2011) a ty tanky byli koupené tak by i v bíla kniha vypadala jinak.
  4) Ano s této historie vycházím. Ale považuji ji za chybu která by se neměla opakovat, což je to proč sem tu ten nákup nových/ ojetých L2 podporoval.
  5) Tak já počítal spíše z novovýrobou, případným provedeným uprage s uloženek, tedy tak jak to měli domluveni Poláci.
  7) Já, sem jen spochybnil cestu jakou jsme se k tomuhle stavu dopracovaly, a nelibí se mi aktuální stav. Tedy mi přijde lepší nekoncepčně kupovat, koncepční techniku, než jet podle koncepčního plánu a nekupovat vůbec nebo investovat do nekoncepční techniky viz. modernizace DANA.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 14