Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Leopard 2A7+; větší foto /  KMW

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat modernizované tanky Leopard 2. Avšak nabídka je omezená počtem dostupných tanků - v roce 2025 půjde koupit pouze nové, a tedy patřičně drahé tanky Leopard 2.

V boji každý volá na pomoc tanky

Poslední konflikty po celém světě potvrzují, že hlavní bojové tanky MBT (Main Battle Tanks) mají v bojových střetnutích své nezastupitelné místo. Tanky unikátním způsobem kombinují taktickou mobilitu, schopnost vést manévrový boj, silnou ochranu, palebnou sílu a schopnost demoralizace nepřítele.

V roce 2015 se v Izraeli konala mezinárodní konference Ground Forces Israel Defense (GFID), kde se přednášející shodovali, že letectvo samo o sobě nemůže rozhodnout boj, resp. mnohem obtížněji letectvo samo o sobě dosahuje politické a strategické cíle vojenské kampaně.

„Neexistuje žádná možnost dosáhnout kontroly území bez pozemního manévrového boje," uvedl na konferenci izraelský generálmajor v záloze Udi Shani. „Nezáleží, o jaký konflikt se jedná... je třeba začít s manévrováním od prvního dne."

Nasazení pozemních sil je klíčové k ovládnutí a kontrole území a také ke zmiňovanému rychlejšími dosažení politických a strategických cílů. „Jsem rád, že si držíme území ze vzduchu... ale k ovládnutí a kontrole území potřebujeme nasadit pozemní jednotky od prvního dne," uvedl Shani.

Existují však lidé, kteří sice význam mechanizovaných jednotek nezpochybňují , ale tanky označují za nevhodné pro vedení moderního boje – jsou těžké, vyžadují náročnou údržbu (personál, pomocnou techniku), mají velkou spotřebu paliva (robustní zásobování palivem) a je problém (logistický, personální, bezpečnostní) je přesouvat na velké vzdálenosti.

Nicméně na jmenované konferenci brigádní generál Didi Ben Yoash v záloze rezolutně prohlásil: „Slyšíte některé říkat, že tanky jsou zastaralé a nemohou bojovat na moderním bojišti. Ale řeči přestanou, jakmile začne nepřítel střílet. Pak všichni požadují tanky. Nikdo se nechce pohybovat před tankovou četou nebo praporem, který s ním bojuje".

Navíc v poslední době se daří eliminovat i největší nebezpečí pro tanky – protitankové řízené střely (PTŘS). Moderní aktivní obrané systémy APS (Active Protection System) dokáží, jak dokázali Izraelci se systémem Trophy, zásadním způsobem snížit hrozbu PTŘS.

Díky nasazení APS roste morálka a sebevědomí posádek tanků, a rozšiřují se možnosti tanků vést manévrový boj - tanky se mohou "bez obav" vydat i do míst (např. ulic měst), odkud na ně bude ze všech směrů útočit nepřítel s PTŘS a reaktivními granátomety (RPG).

Tanky pro Armádu ČR

Podle současných plánů Armáda ČR plánuje řešit obměnu tankového vojska po roce 2025. Pokud se však podíváme na možnosti trhu, Armáda ČR si nemůže příliš vybírat. V podstatě se nabízí jen německé tanky Leopard 2 nebo izraelské tanky Sabra. Pro oba tanky hraje nejen dostupnost řešení, ale také zahraničně-politické hledisko.

O tanku Sabra jsme psali v článku Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky? Co německý tank Leopard 2?

Nový tank Leopard 2 stojí 8 milionů dolarů - jeho cenu ale drastickým způsobem ovlivňuje vybavení, od elektroniky, senzorů, přes komunikační systémy, až po robotické zbraňové stanice. Mluvíme přitom pouze o tanku, nikoliv o dalších nutných obslužných vozidlech (mostní, ženijní, vyprošťovací, servisní, atd.), nebo o logistickém, servisním, výcvikovém zázemí. Kapitolou samou o sobě je munice. 

Přesné celkové pořizovací náklady lze jen stěží odhadovat – obecně ale veškeré přidružené systémy a zázemí stojí tolik, kolik samotné tanky. Pokud např. Armáda ČR bude chtít vyzbrojit dva tankové prapory (2×30 tanků), tak náklady snadno přesáhnou jednu miliardu dolarů, tj. více než 24 miliardy Kč.

Existuje přitom šance pořídit tanky Leopard 2 mnohem rychleji a ušetřit miliardy korun. V současné době může Armáda ČR v rámci společného evropského projektu získat modernizované tanky Leopard 2A7 EU i na leasing, který pokrývá zároveň jejich technickou údržbu a dodávky náhradních dílů při určitém proběhu kilometrů. V ceně nabízeného leasingu není pouze munice a pohone hmoty.

Verze Leopard 2A7 EU je ve stejné konfiguraci, jako zcela poslední Leopard 2A7V (dříve Leopard 2 A7+) nebo verze pro Katar - Leopard 2A7 QAT (Leopard 2A7Q).

Zásadní rozdíl je v tom, že katarské Leopardy 2A7 QAT jsou nově vyráběné a verze 7AV jsou německou firmou KMW kompletně generálkované a zcertifikované tanky podle posledních aliančních norem STANAG.

Základní rysy tanku Leopard 2A7 EU nabízeného pro Armádu ČR na leasing v rámci společného evropského obranného projektu:
+ 3. generace zaměřovacího systému pro velitele a střelce;
+ programovatelná, ve vzduchu vybuchující munice;
+ ventilace s klimatizací pro nasazení v zahraničních misích;
+ nezávislá jednotka APU 20 kW (motor tanku nemusí běžet když tank stojí, nižší IR stopa apod.);
+ vylepšené pojezdové a pásové ústrojí (má lepší meziopravní resurz);
  kompletně přebudované rozhraní člověk-stroj pro ovládání tanku (dotykové displeje atd.);
+ zpětná denní a noční kamera;
 + další dodatečné pancéřování zepředu a ze strany nad poslední verzi A6 aplikující poslední poznatky z konfliktu na Ukrajině, Iráku a Sýrie.

Nákup či leasing modernizovaných tanků Leopard 2A7 EU lze koordinovat přesně v duchu evropské iniciativy sdílení vojenských schopností (Pooling and Sharing). Navíc díky zavedení tanků Leopard 2 v sousedních armádách - německé, polské a rakouské, lze využít jejich zkušenosti s provozem a výcvikem, nebo dokonce sdílet i tankové provozní zázemí okolních států, a tím dále šetřit finanční prostředky.

Uživatelé tanků Leopard 2 jsou členy organizace LEOBEN, která pomáhá s provozem těchto tanků a usnadňuje jim údržbu a modernizaci tankové flotily s využitím poznatků a podnětů ostatních členů LEOBEN.

Problém je v tom, že dostupných starších tanků Leopard 2 vhodných k modernizaci je pouze omezený počet – v současné době je volných pouze okolo stovky tanků Leopard 2. O takto modernizované a dostupné tanky se zajímá řada evropských států, mimo jiné Bulharsko a Chorvatsko.

Pokud tedy Česká republika počká až do roku 2025, žádné starší tanky Leopard 2 vhodné k modernizaci nebudou k dispozici.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ROZHOVOR: Izraelský tank SABRA pro Armádu ČR

Po roce 2020 Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) začne hledat nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle ...

Rakouské samohybné houfnice M109 pro Lotyšsko

Lotyšsko pokračuje v posilování svých ozbrojených sil. Z Rakouska nakoupí použité pásové samohybné ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Francouzský tank Leclerc s dělem ráže 140 mm

Před několika dny se na internetu objevily fotky francouzského tanku Leclerc s kanónem ráže 140 mm. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 6
 • PavolR
  11:40 19.08.2017

  Sorge-227:
  To je už veľmi staré video. Pozrite si tohtoročné diskusie pri článkoch týkajúcich sa tankov alebo konkrétne T-90, niekde sa o tom hovorilo.

 • Sorge-227
  11:10 19.08.2017

  Zniceny rusky T 90 v Syrii, neviete niekto nieco o tom?

  https://www.youtube.com/watch?...

 • CerVus
  13:04 11.06.2017

  A possible source for these second-hand tanks might be Norway; recent reports suggest that Norway is considering giving up it's small tank force (originally ordered 52 Leopard 2A4s, 46 left operational) in favor of a more mobile infantry-focused doctrine. Small infantry units should take out enemy tanks by using anti-tank guided missiles and other weapons. This is however only one of three options being considered by the Norwegian Army, in the end the tanks might be kept operational.
  Finland might also be able to sell slightly less than a hundred Leopard 2A4 tanks, after purchasing 100 ex-Dutch Leopard 2A6 MBTs in 2014. Some of the 139 Leopard 2A4s originally bought by Finland have been relegated to reserve units, while others were converted into bridge layers, support vehicles or cannibalized for spare parts.

  Takže nějaké šance tu jsou i mimo Německo.

 • KOLT
  16:04 04.06.2017

  NTMPSR...

 • PavolR
  14:24 04.06.2017

  To mi pripomenulo dvojicu profesionálnych vojakov počas odhaľovania jedného pamätníka, čo si chvíľu obzerali dobový bodák a potom sa ma opýtali, na čo to slúžilo (a nie, nebol to bodák na Mosin :-D ).

 • Maximus
  13:19 04.06.2017

  Samozřejmě ze to je názor bohužel aktuálně sloužícího důstojníka AČR :-(((.

 • KOLT
  11:04 04.06.2017

  Maximus, to byl *aktuálně* sloužící kapitán? Jestli jo, tak bych ho posadil do Téčka a nechal na něj udělat jeden nálet A-10 s kanónem. Primitivní, dnes již právě díky PVO v podstatě nefunkční způsob boje. Asi by se divil...

 • PavolR
  08:08 04.06.2017

  Maximus: No tak T-72 Scarab navidomoči nie je určený primárne pre európsky trh (125mm kanón, manuálne ovládaný guľomet na veži...), na rozdiel od poľského PT-16 so 120mm kanónom a s uložením munície mimo priestor posádky.

 • Rase
  23:16 03.06.2017

  Maximus:
  skoro to až zní, jako vystřižené z nějaké brožury pro armády Varšavské smlouvy - "nepřítel sice má vzdušnou převahu, ale co, našim tankům stejně moc škody nezpůsobí, tak se nemusíte bát" :D Pokud to myslel vážně, tak rozhodně nerozumí svému řemeslu a měl by být nahrazen. Však co, i v Ardenách nedokázaly německým tankům citelně ublížit ani americké letouny... dokud byla mlha :D

 • Maximus
  23:05 03.06.2017

  Na IDETu byl vidět T-72 SCARAB a toto řešení modernizace T-72 se zdálo být už hodně za zenitem. Rozumné řešení jen pro případ výrazného zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, kdy by bylo potřeba honem pořídit maximum techniky či zmodernizovat tanky v NZ, pokud by byly zbytečné peníze v rozpočtu MO a vůle udržet platformu T-72 ve výzbroji (obojí ale není).

  Jako zajímavost k tématu uvedu nedávno získaný názor jednoho kapitána od tanktistů, že absence PVO v AČR až tak nevadí, protože letadla tankům zas tolik škody způsobit nemohou. Tento "profesionál" by měl navštívit archiv a podívat se na záběry z první války v Perském zálivu, zejména na pozůstatky Republikánské gardy :-))).

  Při takovýchto názorech "profesionálů" se pak už člověk ani moc nediví v jakém stavu se AČR nachází :-(((.

 • Gloton
  04:02 30.05.2017

  Takže závěr je takový, že největší chyba bylo zrušení modernizace dostatečného počtu T-72 na verzi T-72M4CZ
  A to se už zase objevují názory nějka to teď zaonačit, nakoupit alespoň trochu tohoto, či trochu tamtoho........prostě stále nepoučitelní jsme v ČR.
  Tanky prostě něco stojí, kdo je chce, musí "pustit chlup". Pak není problém s dostupností moderních tanků žádný.
  Rozhodne-li se tedy, že tanky v naší armádě ano, musí se koupit alespoň 120ks a neřešit nesmysly. Máme na výběr Leopardy, Abramsy, Leclercy.......co víc si přát.

 • Marcus
  08:17 29.05.2017

  Jak píše Rase, mělo se modernizovat alespoň tech 140 T72M4CZ a byl by klid. I polákúm jejich PT-91 vydrží minimálně do roku 2030. A to si dovolím tvrdit že naše T72M4CZ je lepší. Pak bych I souhlasil s tím že máme tankové kapacity, které je potřeba udržet. Ty dnes opravdu nemáme a v případě tankového vojska budeme začínat na zelené louce :(
  Nemusely by jsme dnes řešit nějaký mezimodel, dočasný nákup, pronájem, leasing... ale bohužel, stalo se.

 • Marcus
  08:11 29.05.2017

  skelet

  Obdivuji tvoji energii vysvětlovat Jirosovi historii, reálná fakta a čísla :D

  Jinak nemůžu než souhlasit s tím co píšeš.

 • Rase
  22:40 28.05.2017

  Pánové, dám jen technickou, Leopardy 2A4 se rozdávaly nebo šrotovaly cca koncem 90.let. Tehdy je dostali zdarma Poláci, zrušili Švédové, koupili Rakušané, převzali (po pronájmu) Španělé. Ono prostě ta verze 2A4 je zkrátka ojetý šmejd a na začátku 21.století, nebyla a není ničím lepším. To že byly poměrně nedávno k mání i Leopardy 2A6 (Holandské) je už věc jiná. Této šance sme měli využít a tyto tanky by se k nám dostávaly v současnosti, nebo do pár let (viz Finsko). V době, kdy se rozhodovalo o modernizaci našich T-72, byly k mání tak akorát Leo2A4, což by opravdu byla chyba. Za sebe vidím problém v tom, že se nebal větší počet T-72M4CZ a že se k nim nevyrobily věže T-21, které by byly velice fajn i v současnosti. Právě věž beru jako největší vadu současných tanků u AČR. Tohle je za mě veliká škoda, jelikož ty věže by šly osadit i na velké nové BVP (nad 40 tun)

 • skelet
  21:25 28.05.2017

  Ano popíráš historii, neustále.

 • Jirosi
  21:20 28.05.2017

  4) Popírám historii tím že ji označím za chybu ? Nikde sem nepsal že se to nestalo jen sem napsal že by bylo výhodnější kdyby se to nestalo tak jak se to stalo. Když máme dnes možnost to změnit alespoň pro budoucnost proč se s toho nepoučit, a pakovat staré chyby ?

  I kdyby jsme měli těch 140 kusů T72M4cz stejně by to nebylo vyřešené tankové vojsko ale chybné rozhodnutí, které by se nemělo jako spousta dalších opakovat.

 • skelet
  21:06 28.05.2017

  ad3) ne, nevypadala. A to kvůli snižujícímu se rozpočtu, a díky přesvědčení, že role AČR je v lehkých ozbrojených jednotkách.
  ad4) ne, nevycházíš. Místo "M4Cz" si do rovnice dosadíš "2A4/2A5" a tváříš se, že roky 2000-2011 neexistovaly. To mohu udělat taky, a rázem máme místo 30tanků T-72M4cz jich máme 140 tanků a tankové vojsko nemusíme řešit do nákupu Leopardu 3. To je, ale blbost, co?

 • Kozlus
  20:37 28.05.2017

  3) Znas to o tech rybach a rybnicich, ze?
  4) Jo, je to chyba, ale situace je takova, jaka je.
  5) novovyroba je draha. A ulozenky nejsou.
  7) Ne. Kdyz mas armadu slabou, jako je ACR, tak proste nemuzes utratit tak vyznamny procento REALNE dostupnych penez za system, kterej nema nejvyssi prioritu. A to tanky nemaji. Je tu spousta jinych slozek, ktere potrebuji ty penize podstatne nalehaveji. A zapomen, na nejaky 2%. Podivej se, co ted vypadlo z Babise za rozpocet. CSSD sice ted bude dstit ohen a siru a slibovat navyseni rozpoctu, ale jen do voleb. Nejspis vyhraje Babis a pak se nic nezmeni a dal pujde na armadu mene, nez nezbytne minimum, stejne, jako kdyby o tom rozhodoval Kalousek nebo Sobotka.

  A Bila kniha se nepsala podle moznosti ACR, ale podle toho, kam ji chteli politici dovest. Oni totiz urcuji schopnosti, jakych ma ACR dosahovat.

 • Jirosi
  20:19 28.05.2017

  skelet: 3) Schoda, takže pokud by byla situace jiná v (93-2011) a ty tanky byli koupené tak by i v bíla kniha vypadala jinak.
  4) Ano s této historie vycházím. Ale považuji ji za chybu která by se neměla opakovat, což je to proč sem tu ten nákup nových/ ojetých L2 podporoval.
  5) Tak já počítal spíše z novovýrobou, případným provedeným uprage s uloženek, tedy tak jak to měli domluveni Poláci.
  7) Já, sem jen spochybnil cestu jakou jsme se k tomuhle stavu dopracovaly, a nelibí se mi aktuální stav. Tedy mi přijde lepší nekoncepčně kupovat, koncepční techniku, než jet podle koncepčního plánu a nekupovat vůbec nebo investovat do nekoncepční techniky viz. modernizace DANA.

 • skelet
  20:01 28.05.2017

  Jirosi:
  1) netvrdím, že T-72 jsou vhodné pro expediční službu (a ani mě to v životě nenapadlo)
  2) Bílá kniha 2011 hodlala tankové vojsko zrušit, protože není vhodné pro expediční nasazení a v dnešní době nepotřebné (bez ohledu na typ)
  3) situace AČR se v roce 2011 neobjevila z ničeho nic, ale byla následkem let 93-2011.
  4) O nových Leopardech se v letech 1993-2011 nikdy neuvažovalo vzhledem k obrovské částce, která byla vyšší než modernizace tanků T-72 (v té době plánovaných 300kusů +)
  5) ve své "vizi" jsem počítal s nákupem Leopardů 2A4 za jedno euro, jako se to v roce 1999 podařilo Polsku.
  6) Bílá kniha byla opuštěna po roce 2015, spolu s tím vznikla koncepce 2025, která o zrušení tankového vojska neuvažuje.
  7) Netvrdím, že tanky T-72 jsou kompatibilní s NATO nebo mají hlubokou perspektivu. Já totiž tvrdím pouze to, že se tanky nemá momentálně cenu zaobírat, protože AČR čeká mnohem důležitější investice o velkém objemu. Takže pokud se neobjeví extrémně dobrá nabídka, tak o náhradě T-72 v naší armádě nemá cenu uvažovat.

 • Jirosi
  19:31 28.05.2017

  skelet: Ta kniha se psala dle možnosti jaké v té době měla ARC. Chceš snad tvrdit že tanky T72 jsou vhodné pro expediční službu ? Nebo to že je v hodné na nich zakládat koncept armády kompatibilní z NATO ?

  Je snad rozdíl když už jsou peníze utracené za novou techniku a mezi tím když se díváš do pokladničky a zároveň do skladu co splňuje podmínky vhodnosti pro zahraniční mise / kompatibility v rámci NATO.

 • skelet
  19:17 28.05.2017

  Jirosi: můžeš mi uvést příklad těžké vojenské techniky (krom T815 8x8), kterou jsme po skončení misí SFOR a KFOR použily? A chceš snad popřít existenci Bílé knihy z roku 2011?

 • Jirosi
  19:08 28.05.2017

  skelet: Zrovna tanky L2 se používají i jako expediční viz. Kanadské v Afg. Můžeš pro své tvrzení uvést příklad jiné techniky kterou jsme v roce 99-2003 koupily a Kalousek prodal, protože pokud ne, tak poněkud vaříš z vody.

 • skelet
  18:51 28.05.2017

  ježkovy oči..
  i kdybychom nakrásně nakoupili v roce 99-2003 120tanků Leopard 2A4, včetně zázemí za jedno euro podobně jako Poláci ve stejnou dobu, tak v téže době bylo rozhodnuto, že se aktivně bude používat pouze třicet tanků, přičemž v roce 2011 bylo rozhodnuto, že tankové vojsko bude zrušeno jako neperspektivní. Neb v té době se věřilo, že jediná armáda, kterou potřebujeme je ta expediční. Tedy vše těžké mělo být zrušeno nebo silně omezeno (více Bílá kniha 2011).
  Ve stejném období začala být ve světě i sháňka po tomto typu tanků (Polsko, Indonésie, Chile atd.), a tak překupníci zbraní začaly tyto tanky houfně zkupovat od armád, které s nimi nepočítaly (např.Německo). Připomínám, že v uvedeném období byl u nás ministrem financí Miroslav Kalousek, který má (neprokázané) vazby na společnost Omnipol. S pravděpodobností rovnající se jistotě by tyto tanky byly vyexpedovány vyřazeny a prodány ještě před rokem 2014.

 • Jirosi
  18:37 28.05.2017

  Kozlus: "V 90. Leo2 nikdo neprodaval, maximalne tak novovyroba a furt je tu otazka, jestli by nam je nekdo prodal. Do 1989 sme totiz byli jaksi nepritel. "

  V roce 93?, se rozhodlo o modernizaci, tendr byl vypsán 1995?, v 97 jsme vstoupil do NATO, a v roce 2003-2005 se ty tanky fyzicky vyrobily.

  Pokud plánuješ nákup techniky na 40-50. let +10 jsme v CR tak jsi myslím že je výhodnější uvažovat o novovýrobě.

 • Kozlus
  18:24 28.05.2017

  V 90. Leo2 nikdo neprodaval, maximalne tak novovyroba a furt je tu otazka, jestli by nam je nekdo prodal. Do 1989 sme totiz byli jaksi nepritel.

  "L2 je normálně prodejný ještě dneska" Normalne prodejny, to jako vazne? Dneska je na trhu tezkej nedostatek Leo2, protoze ty leta, kdy je vsichni prodavali za par korun , jsou pryc. Dneska ti urvou ruce za kazdej srot. Je to presnej opak toho, ze jeste nedavno byl trh presycenej a cena byla minimalni. Dneska vsem uz doslo, ze armada ma nejakej smysl a radi by koupili, ale neni co.

  A Leo2 rozhodne neni mrtvej, spis se da ocekavat, ze se bude prubezne modernizovat, jak budou dostupne technologie z Leo3. Ten se totiz sotva dostane do seriove podoby driv nez za 10 let a nez se jich vyrobi dost, aby mohl kupovat nekdo jako CR, tak se bavime o letech 2035 - 2040.

  K clanku: Chtelo by to za cenu Leo 2A7EU koupit kombinaci Namer + Merkava IV :)

 • Jirosi
  17:56 28.05.2017

  Marcus: "Takže podle tebe jsme měly v devadesátých letech ty stovky nových T72 vyhodit a koupit nově vyrobené Leopardy? V devadesátých letech? :D "

  Jsi napsal ty tak sem na tebe překvapivě reagoval. Ty jsi snad myslíš že pokud by se ty tanky vyměnily že by jsme ty T72 poslaly na šroťák místo aby jsme se je pokusily prodat i pod cenou podobně jako "Alcy" tak říkajíc kamkoliv.

  L2 je normálně prodejný ještě dneska, nechápu kde by byl problém ho koupit v 90.letech.

  A tvoje scifi srovnáni jsi nech do své fantazie, vzhledem k tomu že máš reálnou oporu v chování ministerstva v tomhle směru.

 • Marcus
  12:45 28.05.2017

  Jirosi

  Jak ti tu skelet naprosto přesně argumentoval. Chceš srovnávat prodejnost a zájem na trhu o T72 a o Leo2? Zvlášť když je scháněl kde kdo?

  A je hezké jak v jednu chvíli tvrdíš že jsme se měli zbavit v devadesátých letech mnoho set T72 a nahradit je Leo2 (které rozhodně nevím kde by jsi vyčaroval, když je nebylo kde koupit :D )
  A o kus dál tvrdíš, že by byl problém prodat 140 zánovních T72. :D

  Já neříkám že kdyby jsme v devadesátých letech pořídili (nějakým zázrakem) Leo2, měli by jsme je pak zase prodat! Ale říkám že, vzhledem k tomu jak se tu nedávno hospodařilo, tak bych se nedivil kdyby byly neprovozuschopné nebo prodané!
  Jen pro shrnutí. To že by jsme nakoupili v devadesátých letech nakoupili Leo2, je totální scifi na úrovni toho, že by jsme MiG29 nahradili X-Wingy ze StarWars! :D
  Pokud by k tomu ale nějakým zázrakem došlo, představ si v jakém stavu by byli. Porovnej si to s tím jak se seškrtal program modernizace T72 a jak se T72 daří držet v provozu jen díky nadšení lidí u tankánů a díky jejich nenáročnosti na provoz i v porovnání s Leo2.

 • Rase
  12:04 28.05.2017

  Tak cast Marderu se modernizovala jeste nedavno. To je ale jedno. Pokud jde o ty veze, tak nejakou dobu muzou slouzit na puvodnich podvozcich a az se vsechno odladi, tak je osadi na nove podvozky. Cekam, ze rozmerove bude nova korba podobna te stavajici, jen mozna vyssi, hlane ale o dost lehci, diky novym materialum. Neprestavi takhle vsechny tanky, ale zase jen mensi serii. Je to ale jen spekulace, nedelam pro KMW, tak neznam konkretni plany a casovy harmonogram.

 • Jirosi
  10:44 28.05.2017

  Rase: Když jim nedodaly všechny PUMY, těžko mohli vyřadit Mardery. Ale tohle byla otázka zda provedly na Marderech zásadní uprage v roce 2015. Pokud ne tak je to poměrně spatný porovnání. Protože ty věže 130mm, přijdou v době kdy půjdou L3 do výroby. Tedy pokud se ten projekt dotáhne do konce.

 • Rase
  10:31 28.05.2017

  Jirosi:
  nevěřím ničemu, ale dá se čekat, že Leopary 2 čeká ještě minimálně jeden modernizační balíček, než je totálně odepíšou. Přeci jen mají sloužit ještě hodně dlouho a L3 taky nebudou zavedené hned (ještě ani nevyřadili všechny Mardery).
  U L3 čekám, že jedna výrobní linka bude ve Francii, druhé v Německu a pokud se domluví s Poláky (což teď očividně projednávají), tak by mohla být jedna linka i v Polsku. Možné to je.

 • Jirosi
  09:13 28.05.2017

  Rase: To jako věříš tomu že bude mít BW cca 400 kusů L2(130mm) starých cca 5 let, a objedná 500 L3 aby ty zánovní L2 hodil někam na sklad ?

  U L3 počítám že bude více než jedna výrobní linka v Německu.

 • 3RMO
  09:01 28.05.2017

  sci-fi:
  koupit alespoň 60ks leo a s izraelci předělat našich 120+30 T72 na achzarity s věží od samsonu http://www.israeli-weapons.com...

 • Rase
  08:51 28.05.2017

  Přiznám se, že o projektech "Wilk", "Rydwan" jsem doposud ani neslyšel - je k tomu nějaký odkaz ? Pokud jde o počet 250-300 MBT, tak to už je skoro stejný počet tanků, jako má celý Bundeswehr. Pokud jde o počty Leopardů 3, tak počítám s tím, že cca 500 by mohlo odebrat Německo (patrně se armáda bude trochu zvětšovat), to samé Francouzi a pokud by šlo všechno dobře, tak stejný počet by se rozmělnil pro menší státy (Španělsko, Itálie, Británie ?) + Polsko a hned to máme cca 2000 nových tanků. Přijde mi to jako hodně realistické číslo.
  Abramsy ve střední Evropě (+Rumunsko) by byly nejspíš nejlevnější a nejrychlejší možností, jak sem dostat větší počet MBT. Když to ale vezmu z pohledu ČR, tak bych byl spíš pro "Leopard 2A7EU" (tak jako Bulhaři a Chorvati), přeci jen my moc tanků nepotřebujeme, tak ať sme radši kompatibilní s dalšími evropskými státy (vy je vlastně máte taky).

 • Tecka
  07:56 28.05.2017

  Jednak obstawiam współpracę z Niemcami ,żyjemy na tym samym kontynencie a to determinuje inna perspektywę.
  Poza tym pomimo zmiany władzy u nas sprawy toczą sie starymi torami : https://www.gov.uk/guidance/le...
  Do tego współpraca z Airbus prawdopodobnie nie zakończyła sie z hukiem

 • Lukas
  23:25 27.05.2017

  Natomiast zastanawiam się nad inną alternatywą.
  Kilka lat temu oferowano Grecji Abramsy. Było kilka propozycji ostatnia mówia o 90 M1A1 za 560 mln USD (wozy + pakiet logistyczny)

  Wiadomo że amerykański "heavy metal" wraca do Europy.
  Niemniej zdolności do szkolenia jaki i utrzymania wsprżetu w Europie sa ograniczone.
  Gdyby tak Czechy + 1-2 inne państwa (najlepiej sąsiedzi Słowacja, Węgry) dogadały się w temacie zakupu jakieś partii Abramsów oraz stworzenia wspólnego centrum europejskiego szkoleniowego (symulatory) to można by podjąć sensowne negocjacje z Amerykanami, który mogliby być zainteresowani wejściem w taki deal (partycypacja w kosztach)

  Oczywiście tutaj musi być chęć i zainteresowanie współpracą zarówno w Waszyngtonie jak i w Pradze, Bratysławie czy Budapeszcie czy Bukareszcie

 • Lukas
  23:13 27.05.2017

  Niezupełnie

  Tak naprawdę to w IU od kilku lat walczą dwie "wizje"
  "Konserwatywna" - która zawsze chciała nowy MBT - i formowała wymagania - kryptonim "Wilk", "Rydwan"

  "Futurystyczna" - która chciała obok 2-3 brygad ciężkich - z MBT (leopardy 2) brygady zmechanizowane - bez czołgów ale z wozem wsparcia ogniowego - stąd Anders, (wspierany przez BAE), Gepard i inne...

  Politycy - czyli MON - grają frakcjami, a tak na prawdę czekają aż pojawi się prawdziwy produkt. Nie wiadomo czy to będzie Puma ze 130 działem, czy LeoClerc - albo inny

  Wiadomo że politycy chcą "udawać" że coś robią - bo nie muszą tłumaczyć się opinii publicznej z "bezczynności"

  Dlatego też dziś skasowano Geparda - ale pojawiła się Barakuda "nowy-stary" program

  Prawda jest taka ze Polska ma potencjał na zamówienie 250-300 wozów
  Nie jest to specjalnie dużo - ale jak na rynek ruropejski to wiele. Zwłaszcza że zainteresowanych będzie niewiele
  Tylko Brytyjczycy i Włosi mogli by chcieć kupić
  Tyle że UK pewnie nie kupi więcej jak 200
  A Włosi jednak zmodernizują nieudane C1 Ariete

 • Rase
  22:40 27.05.2017

  Tecka:
  díky za zprávu, já osobně právě taky nevěřím, že by se v Polsku reálně začal vyrábět nový MBT. Tohle je ale velice zajímavá možnost, jak popostrčit Francouze a i pro Němce jste hodně velký trh, s potenciálem odebrat pěkné množství tanků.

 • skelet
  11:11 27.05.2017

  Jirosi: vážně by se neprodaly Leopardy, když je sháněl kde kdo, včetně sousedního Polska? Ale no tak.. nejde to srovnávat s téčky, kterých jsou dvě zadnice, a nemají extra dobrou pověst.
  A jak to bude v budoucnosti? netuším, proč bych taky měl? Třeba budeme bez MBT, třeba budeme mít Leo2, třeba Leo3, třeba Oplot, třeba Abrams. Kdo ví. To neví ani na generálním štábu. Proč? Protože MBT je třešnička na dortu a je třeba investovat do jiných věcí.

 • Tecka
  10:46 27.05.2017

  Napisalem w innym wątku a Lukas potwierdził,Gepard upadł o czym nieoficjalnie bylo wiadomo od poczatku roku, bo w Bumarze nic sie nie działo.. . Obecnie prowadzone sa rozmowy z Berlinem o mozliwosci podłączenia sie pod program L3 . Pewnie na spotkaniu trójkąta weimarskiego,temat bedzie poruszony. Dla Niemców to moze byc argument na "marudzących" fracuzow (prawa do exportu itp.) i rynek zbytu. Taki projekt to minimum 10 miliardow euro i ponizej zamówienia na 1000 L3 nie ma sensu za to sie zabierać. Wiec klient musi być :)
  Jak wiadomo, dla Niemców to bedzie kolejna decyzja polityczno biznesowa bo my nie mamy żadnej technologii zeby partycypować .

 • Jirosi
  09:35 27.05.2017

  Marcus: Těžko by prodávali L2 dal když by měli problém prodat těch 120 zánovních T72. Stejně jako dnes držíme ty T72 by jsme držely ty L2 a nikdo by je neprodával.

  skelet: A jak to bude ve skutečnosti, pokud se nekoupí něco nového taky ty T72 budeme mít ještě daleko přes 2035 bez výrazné modernizace.

  liberal shark: Ano, mají velehory, moře, ale to je asi tak všechno ostatní mají jako my.

 • Rase
  08:51 27.05.2017

  Tecka a Lucas:
  co si myslíte o zrušení projektu Gepard a jeho nahrazení projektem nového MBT ? Má vůbec smysl se nad tím zamýšlet, případně co by to mohlo být. Něco ve stylu Leopardu (tedy takový Altay s nabíjecím automatem) nebo něco spíš podobné Oplotu ?

 • liberal shark
  07:29 27.05.2017

  Jen zopakuji svůj názor. Zavádět dnes do výzbroje téměř 70ti tunový tank s omezenou taktickou i strategickou mobilitou mi přijde jako holý nesmysl. ČR má diametrálně odlišné terénní poměry než jsou v Německu, Polsku nebo Nizozemí. Což nic nemění na tom, že AČR by měla disponovat tanky pro 2 - 4 prapory, tj. minimálně 60 - 120 kusů. Tuto tanky by měly mít výzbroj, motory a spojovací vybavení plně kompatibilní s NATO a snadno dostupné na západních trzích.

 • Dual
  22:08 26.05.2017

  Dnes ukrajinský výrobce zveřejnil novou modifikaci tanku BM - Oplot se silnějším motorem dalšími vylepšeními. https://www.youtube.com/watch?...

 • Tecka
  19:58 26.05.2017

  CerVus
  Nie jest zmieniona bo nie ma takiej potrzeby....wystarczy sprawdzic,wszystko jest w necie
  Poza tym system stabilizacji pozwoli na wymianę do 130 jesli zajdzie taka konieczność ;)
  Pozdrawiam

 • CerVus
  18:01 26.05.2017

  Koukám že Poláci u modernizace svých a4 na leo2PL nemění dělo. Tím budou mít MBT, které bude výkonem děla zaostávat za cv90120. Proč sakra nevymění i ta děla? Když ne za L55 z A7 tak alespoň za to CTG.

 • Arianus
  16:20 26.05.2017

  Nekoupime radsi MBT3000?

 • CerVus
  16:09 26.05.2017

  Já nechci malovat čerta na zeď, ale z vlastní zkušenosti pozoruji, že současná situace je nejhorší za posledních 10 let. Ale to bude asi útvar od útvaru.

 • Marcus
  16:05 26.05.2017

  Skelet
  Musím s vámi souhlasit. I kdyby se nějakým mě nepochopitelným zázralem nějak naše armada dostala k Leo2, tak bych tipoval že budou ve stavu, v jakém jsou ty Španělské :( Nebo už dávno vyřazené... vzhledem k tomu jak se tu jednu chvíli hospodařilo... :(

 • skelet
  15:51 26.05.2017

  PavolR obavam se, ze nikoliv. Stale neberete v potaz co probihalo do dnesni doby. I kdyby se nakrasno koupilo 120 leopardu za jedno eur, jak to udelali polaci, tak v rove 2011 se rozhodlo, ze tankove vojsko se zrusi bez nahrady. Co to znamena? Po uvedenem odsouhlaseni koncepce by se ve skladech valely desitky.milionu dolaru, po kterem byl ve svete hlad. Tedy kde by byly nase Leopardy? Nejspise pres Kalouskovu spratelenou firmu Omnipol prodany. Mozna by je vymenili za deset sokolu, cimz by jsme mely vyreseny problemy s nakupem UH-1Y/AW139.
  Takze infrasktura a vycviceni vojaci by byli davno pryc

Stránka 1 z 6