Leopard 2A7 pro Bundeswher

Leopard 2A7 s městským maskováním a radlicí pro vyorávání protitankových min; ilustrační foto / KMW

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově Německo objednalo od firmy KNW (Krauss-Maffei Wegmann) 20 kusů tanků Leopard 2A7.

Leopard 2A7 navazuje na starší tanky Leopard 2A5/2A6 a Leopard 2 PSO (Peace Support Operation). V konstrukci poslední verze se široce uplatnily zkušenosti s využíváním tanků Leopard 2 Kanadou a Dánskem v Afghánistánu.

V současné době v německé armádě (Heer) slouží 205 tanků Leopard 2A6 (135) a Leopard 2A6M (70). Všechny tanky 2A6/2A6M plánuje německá armáda modernizovat na standard 2A7. Společně s novými tanky německá armáda plánuje provozovat 225 tanků Leopard 2A7.

Nakupované tanky nejsou ale nově vyrobené, ale modernizované původně nizozemské tanky Leopard 2A6 NL. Tanky poskytla Německu Kanada jako kompenzaci za stejný počet tanků Leopard 2A6M, které si od Německa zapůjčila v roce 2007. Kanada zapůjčené tanky modernizovala a urgentně nasadila v Afghánistánu.

Poprvé byl tank Leopard 2A7 představen na evropské zbrojní výstavě Eurosatory 2010. Výrobce tanku, německý koncern KMW, promítl do modernizace především poznatky z posledních konfliktů, kdy tanky čelí útokům na krátkou vzdálenost (boj ve městě), mnohonásobným útokům pomoci RPG a také těžkým nástražným náložím.

Leopard 2A7 je proto vybaven novým modulárním pancéřováním, vyznačuje se lepšími jízdními vlastnostmi, delší „udržitelností" na bojišti a použitím nejnovějších zbraní a munice.

Otázka je odolnost pancíře. U předchozí verze Leopard 2A6 je odhadovaná odolnost čelného pancíře věže okolo 960 RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency) pro podkaliberní munici, což je ekvivalent homogenního válcovaného pancíře o síle 960 mm. U novější verze tak můžeme počítat, že odolnost bude ještě větší.

Tank je vybaven novým dělem (L55) ráže 120 mm s délkou 55 ráží a hladkým vývrtem. Oproti svému předchůdci dělu L44 (délka 44 ráži, 530 cm) od stejnojmenné firmy je o 130 cm delší, ale také váži o 380 kg více (4160 kg). Díky delší hlavni působí energie z exploze prachové nálože déle na střelu, čímž jí je udělena větší rychlost.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

UHAC: Hybridní mořský tank

Americká námořní pěchota testuje technologický demonstrátor hybridního mořského tanku UHAC ...

Čínský exportní tank MBT-3000

Čínská firma Norinco (China NORth INdustries COrporation) představila nejnovější verzi svého tanku ...

Ruský tank T-14 Armata v roce 2015

Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský ...

Americké tanky cvičí v Polsku a Pobaltí

V Polsku a Baltských státech od konce záři působí v rámci operace Atlantic Resolve jednotky 1. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • petr99
  15:04 28.03.2015

  Luky: Mě se ty hodnoty u M1A1 proti heat zepředu zdaj moc velký. 2171mm je fakt moc. U T-90 s ERA jsem proti heat viděl cca 1650mm, a ano, T-90 není zrovna nejodolnější tank na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Mě se ty hodnoty u M1A1 proti heat zepředu zdaj moc velký. 2171mm je fakt moc. U T-90 s ERA jsem proti heat viděl cca 1650mm, a ano, T-90 není zrovna nejodolnější tank na světě, ale ERA udělá svoje. To i u leo2A6/7 se mi 1950mm proti heat zdálo moc, ale 2000+ mm ?? To je přehnaný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Oleg
  12:58 07.01.2015

  "Bundestag navrhuje vývoj nového tanku. Skončí česká debata o likvidaci tankového vojska?"

  http://blisty.cz/art/76038.htm...

  "Bundestag navrhuje vývoj nového tanku. Skončí česká debata o likvidaci tankového vojska?"

  http://blisty.cz/art/76038.htm...

 • Charlie
  21:42 19.12.2014

  Luky: já jsem zase o neprostřelený věži z boku neslyšel, jedinou situaci, kdy Abramse neprobil jiný Abrams byl čelní zásah, z boku ho několikrát probili SABOTem (a dokonce snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: já jsem zase o neprostřelený věži z boku neslyšel, jedinou situaci, kdy Abramse neprobil jiný Abrams byl čelní zásah, z boku ho několikrát probili SABOTem (a dokonce snad něco z toho na cvičení). Jiná věc je, kolik ran potřebovali na zničení - zapadlý M1A1 HA v Iráku střelili několikrát, vybuchla mu munice, a přesto ho dokázali opravit, protože správně zafungovaly hasící systémy a systém ochrany vnitřku tanku před výbuchem munice.

  Druhá věc je, že udávané údaje jsou pouze orientační a nemusí reflektovat skutečnost - složení Chobhamu je stále tajné, stejně jako přesné složení pancířů na M1 všech variant.

  A poslední věc - udávaná data jsou většinou pro ideálně kolmý zásah, toho v praxi dosahujete obtížně, zejména pokud posádka dobře manévruje.

  Že je Abrams nezničitelný jsem slyšel navíc jen párkrát, jednou na Discovery v nějakým přiblblým dokumentu a párkrát v bulváru, nikdo trochu soudný a znalý problematiky by takovou blbost neřekl. Vždyť stačí taková maličkost jako laserem naváděná pětistovka puma a pápá...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:49 19.12.2014

  No já jen, že RPG 7 má u starší jednostupňový hlavice udáváno 260mm, novější 500+mm a u tandemový 600 nebo 750mm RHA

  30mm 2A42 kanon BVP, BTR a vrtulníků:
  wiki udává: APFSDS-T ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No já jen, že RPG 7 má u starší jednostupňový hlavice udáváno 260mm, novější 500+mm a u tandemový 600 nebo 750mm RHA

  30mm 2A42 kanon BVP, BTR a vrtulníků:
  wiki udává: APFSDS-T - 55 mm na 1000 m, 45 mm na 2km
  a jeden český výrobce - 45mm @ 60° @ 1km range a 38mm @ 60° @ 2km range.

  Tak mi nějak nesedí řeči o nesmrtelnosti M1 vůči RPG, případně skazky o SABOTU, který nemůže probít bok věže. Samozřejmě při tý "friendly fire" mu tam někdo mohl vjet pod hodně ostrým úhlem a odrazilo se to, ale jinak mi to přijde jak "urban legend".
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  19:12 19.12.2014

  Luky: díval, ale co s tím? 55mm RHA na KE projektily se mi zdá trochu podstřelený (u toho spodku to bude celkem odpovídat, tam to kryjou pásy a blatníky, apíš se přikláním k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: díval, ale co s tím? 55mm RHA na KE projektily se mi zdá trochu podstřelený (u toho spodku to bude celkem odpovídat, tam to kryjou pásy a blatníky, apíš se přikláním k hodnotám blízkým tomu Leopardu, odpovídaly b y i poměrově (tj o kolik se hodnoty snižují smerem dozadu).

  Vzhledem k tomu, že odolnost pancířů MBT se dimenzovala pro nástřely přímo zepředu a pak pod nějakým čelním úhlem (typicky 30-45 stupňů od podélné osy) je to celkem slušná hodnota.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:39 19.12.2014

  Dívali jste se někdo na ten obrázek odolnosti M1 z boku, co jsem posílal?
  Tady je to přímo ze zdroje:
  starý M1:
  má tam jen čelní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dívali jste se někdo na ten obrázek odolnosti M1 z boku, co jsem posílal?
  Tady je to přímo ze zdroje:
  starý M1:
  má tam jen čelní LOS:
  http://www.steelbeasts.com/sbw...
  http://www.steelbeasts.com/sbw...
  http://www.steelbeasts.com/sbw...
  tady je ta tužší verze:
  má skoro dvojnásobný hodnoty oproti původní M1 a je zde i obrázek boku, kde chybí odolnost muničního prostoru (je to jen červeně šrafováno), ale vzhledem k tomu, že pod tím je zeleně šrafovaný motor s hodnotami 55mmKE/248mmHEAT, tak to opravdu asi nebude žádná sláva:
  http://www.steelbeasts.com/sbw...
  u těch měkčích verzí psali, že byly těsně před pouštní bouří upgradovaný na HA standard, čili celý 80tý léta byly tanky na mnohem nižších hodnotách pokud jsem to dobře pochopil...což je další zkreslení při populárním porovnávání čerstvě upgradovaných tanků s něčím z jiný doby
  Leopard 2A4:
  mají tam i bok s vyznačením munice ve věži a hodnotou 132/215mm
  http://www.steelbeasts.com/sbw...
  Challenger 2 i z boku:
  http://www.steelbeasts.com/sbw...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  16:07 19.12.2014

  Spurs: spíš na takové ty odborníky postupující logikou RPG zničilo Abrams (psali to na novinkách) > Abrams je na prdlačku > jelikož je to nejlepší tank, jsou na prdlačku všechny > ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spurs: spíš na takové ty odborníky postupující logikou RPG zničilo Abrams (psali to na novinkách) > Abrams je na prdlačku > jelikož je to nejlepší tank, jsou na prdlačku všechny > zrušit je všechny a nahradit chlapíkama s RPG.

  Což je dosti pitomá logika, když navíc ignorujeme fakt, že ten zničenej Abrams 1) nejspíš nebyl zasažen RPG 2) pokud ano, byl to extrémně šťastněj zásah 3) s lepšími RPG a lepší pěchotou jich zničí mnohem víc, protože modernějším hlavicím nejspíš stropní pancíř neodolá (a staré PG-7V možná taky ne)...

  Luky: přesně tak, a T-72 byl primárně navrhován právě do Evropy :)

  Gorn: ona by nic nepředvedla ani jinak, ti klucí nebyli zvyklí na ten fofr, co jim Amíci a Britové předvedli. Iránci byli trochu jiná sorta.

  Dobré srovnání je třebas nějaká bitva s Izraelci - arabáci měli většinou převahu tak 3:1 v tancích a dostali klepec úplně pokaždý. A to i když seděli v relativně moderních T-62 a Izraelci v Centurionech.

  Mimochodem co dokážou Arabové provádět s moderními tanky je hezky vidět na příkladu nasazení Chieftainů Iránci - dostali kotel taky (od Iráčanů).
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  15:44 19.12.2014

  Charlie: "Ano, to že M1A1 nedokáže čelně probít druhou je jen další potvrzení, jak vynikající pancéřovou ochranu moderní Abramsy mají (to jen pro ty škarohlídy, co pořád tvrdí, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: "Ano, to že M1A1 nedokáže čelně probít druhou je jen další potvrzení, jak vynikající pancéřovou ochranu moderní Abramsy mají (to jen pro ty škarohlídy, co pořád tvrdí, jak je lze zničit obyčejným RPG). Ono metr oceli je metr oceli (i když jen v ekvivalentu) ;)" ------- Pokud je to narážka na mě, tak bych rád uvedl na pravou míru moje vyjádření "RPG dokáže vyřadit jakýkoliv moderní tank". Myslel jsem to především tak, že zničit pomocí RPG např. periskopy, dálkoměry, kulomet(y), případně zničit ukotvení (nivelaci) kanonu, poškodit samotný kanon a nebo zničit pásy (což pro RPG nrní takový problém) je pro tank kritické a i když posádka není nijak ohrožena, tak je nucena opustit tank a nebo čekat v nepojízdném a prakticky nebojeschopném stroji na záchranu. Toť mé vysvětlení této věci :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:34 19.12.2014

  jsem teď jenom fofrem kouknul na nějaký obrázky a je zajímavý, že tady tu muniční část M1A1 nemají vůbec popsanou, narozdíl od ostatních
  je to sice na sřílečkovým fóru, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsem teď jenom fofrem kouknul na nějaký obrázky a je zajímavý, že tady tu muniční část M1A1 nemají vůbec popsanou, narozdíl od ostatních
  je to sice na sřílečkovým fóru, ale obrázek je vzatý ze StealBeast (což je asi nejrealističtější sim)
  http://forum.worldoftanks.eu/i...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:06 19.12.2014

  neobstál...ale byl to irácký T72M s obstarožní municí, na úplné placce a ve statické konfiguraci..

  V Evropě s odpovídajícím střelivem, osádkou a zvlněným reliefem, spoustou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  neobstál...ale byl to irácký T72M s obstarožní municí, na úplné placce a ve statické konfiguraci..

  V Evropě s odpovídajícím střelivem, osádkou a zvlněným reliefem, spoustou remízků, lesíků, terénních vln, vesniček a stavení by to vůbec nemuselo vyznět tak jednoznačně. Tady by se běžně vedla palba na kratší vzdálenosti, hrozila by překvápka pro obě strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  14:57 19.12.2014

  Charlie: Garda nemohla převést nic jiného než rozklad po vysokých ztrátách protože byla nasazena v obraně proti útoku který měl technologickou převahu (viz. níže), což bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: Garda nemohla převést nic jiného než rozklad po vysokých ztrátách protože byla nasazena v obraně proti útoku který měl technologickou převahu (viz. níže), což bylo mimochodem politické rozhodnutí.

  Každopádně to nic nemění natom že T72M v testu proti M1A1 neobstál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  13:44 19.12.2014

  No, vzhledem k tomu, co husajnova armáda předvedla v první i druhé válce, tak to o moc lepší nebylo. Klasické divize si byly vědomy svojí funkce nárazníku a rozložily se prakticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, vzhledem k tomu, co husajnova armáda předvedla v první i druhé válce, tak to o moc lepší nebylo. Klasické divize si byly vědomy svojí funkce nárazníku a rozložily se prakticky ihned po útoku spojenců, přičemž jejich bojeschopnost byla tristní (tanky s vydanýma baterkama, kterýma krmili televize a větráčky), zatímco Garda, která bojovala, nepředvedla nic úžasného krom odolnosti - rozložili se až po velkých strátách.

  Celkový výkon docela slabý, ale to je dáno řekl bych celému tamnímu regionu od západního pobřeží Afriky až někam k Indii...
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  13:00 19.12.2014

  RiMr71: Jste mimo, součatná armáda má pramálo společného s tehdejší armádou. Pokud chcete citovat něco o "Husajnově armádě" tak si najděte nějaký článek o ISIL

  RiMr71: Jste mimo, součatná armáda má pramálo společného s tehdejší armádou. Pokud chcete citovat něco o "Husajnově armádě" tak si najděte nějaký článek o ISIL

 • RiMr71
  12:34 19.12.2014

  K té morálce - moc zajímavý článek níže. Samozřejmě, otázka je, nakolik byla morálka v Husajnově armádě jiná, po čistkách atd. Ale, osobně si moc iluze nedělám.
  Link na článek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K té morálce - moc zajímavý článek níže. Samozřejmě, otázka je, nakolik byla morálka v Husajnově armádě jiná, po čistkách atd. Ale, osobně si moc iluze nedělám.
  Link na článek zde:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

  Vyjímám z něho (nedá příliš námahy vyčíst hluboký despekt našeho důstojníka k iráckým jednotkám):

  "A.cz: Ale vycvičili jste je snad. Od toho jste tam přece byli, ne?

  Instruktory jsme seznámili s našimi učebními metodami, výcvikovými pomůckami (většinu z nich jsme tam nechali), a navíc jsme jim opravili spoustu bojové techniky.
  Naši kluci tam ze šrotišť bojové techniky vymontovávali náhradní díly a zpojízdňovali s nimi tanky či bojová vozidla. Iráčané nám totiž stále říkali, jak jim všechno bezvadně jezdí a střílí, ale skutečnost byla... no, dost jiná, vlastně úplně. Z našeho pohledu vydávali v podstatě šrot za bojeschopnou techniku.

  A.cz: Co si mám představit pod slovy, že "vydávali šrot za bojeschopný tank"?

  Tank či bojové vozidlo pěchoty, z něhož se dalo vystřelit, považovali za bojeschopný stroj. Že z nich ale už nešlo zamířit, protože tam chyběla zaměřovací optika, anebo kanón mířil zcela jinam, než se "dívala" mířidla, to už neřešili, "protože Alláh přece dobře ví, kam má ta střela dopadnout", když to malinko přeženu. Oni prostě mířit nemusí. Kolikrát ani nevěděli, že tam nějaká mířidla mají být.

  A.cz: Vedle poměrně schopných a motivovaných důstojníků jste tedy cvičili v podstatě dost líné vojáky.

  ... no, tak se to nedá úplně říct. Je to spíše o nátuře, jiné kultuře a zvycích. Práci nám navíc dost komplikovaly úplatky.

  V naší škole neměli například co dělat negramotní lidé. Pak jsme ale přišli na to, že zcela negramotný kluk ze zapadlé vesnice, který neuměl vůbec nic, se s pomocí úplatků dostal na post velitele tanku. Sloužil tedy v armádě, bral za to slušný plat, ale klidně mohl zůstat doma, protože nic neuměl."
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:19 19.12.2014

  ...navíc byla vysoká pravděpodobnost radioaktivity i mimo strategické lokace - armádní útvary disponovaly radioaktivním dělostřelectvem a taktickými střelami krátkého doletu s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...navíc byla vysoká pravděpodobnost radioaktivity i mimo strategické lokace - armádní útvary disponovaly radioaktivním dělostřelectvem a taktickými střelami krátkého doletu s nukleární hlavicí
  Kdo by se staral o nějakou zamořenou techniku, všechny ty raněné osádky při rychlím blitzkriegu, kdy do nukleárního holocaustu máte max 2 týdny a do té doby potřebujete dosáhnout kanálu La Manche.
  Chlapi já vás nějak nepoznávám, vždyť to téčko přece vyvinuli Rusáci :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:15 19.12.2014

  MOc by mne zajímalo, jestli se ve vývojových odděleních připravují i nějaké "tankové drony". Resp., jsem přesvědčen že v nějaké podobě určitě ano, ale jak mají jednotlivé velmoci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MOc by mne zajímalo, jestli se ve vývojových odděleních připravují i nějaké "tankové drony". Resp., jsem přesvědčen že v nějaké podobě určitě ano, ale jak mají jednotlivé velmoci podobné koncepty rozpracované. Jak dokáží využít toho, že nemusí chránit životní prostor osádky, jak zabezpečí tank/drone před "obsazením"...
  Jasně, je to ještě daleko, ale náznaky už jsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:14 19.12.2014

  Luky: za tu kapacitu děkuji, úplně se červenám :)

  Jinak ano, výbušná stěna u stavařiny funguje stejně jako ty panely na Abramsu. Mimochodem když se podíváme na Abrams zeshora, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: za tu kapacitu děkuji, úplně se červenám :)

  Jinak ano, výbušná stěna u stavařiny funguje stejně jako ty panely na Abramsu. Mimochodem když se podíváme na Abrams zeshora, tak jsou tam hezky vidět dva poklopy (za poklopem velitele a nabíječe)
  http://www.the-blueprints.com/...

  Že tanky jsou shora zranitelné, o tom se tu nemusíme vůbec bavit, to je fakt daný už od samotného počátku jejich konstrukce.

  A ano, pokud Abrams pojede v údolí a BVP to do něj pustí třicítkou s APčky zeshora, tak pod vhodným úhlem zcela jistě dojde k probití (stejně jako americký Bradley takhle zničil iráckou T-72, které najel na val, za kterým byla zakopaná) a zničení Abramse.

  Jinak sem si dohledal to srovnání siluet, aby bylo vidět, o kolik je T-72 menší než Abrams:
  http://img423.imageshack.us/im...

  Jinak s tou spotřebností sovětské techniky jste to popsal moc pěkně.

  Gorn: mizerné výkony T-72 ural při střetu s Abramsy jsou způsobeny naprosto mizernou úrovní osádek, stejně jako naprostou technickou zastaralostí. Pokud máte tank, jehož jedinou nadějí na vítězství je provedení manévru, a rezignujete na manévr, tak máte problém. Izraelci dokázali ničit mnohem lepší T-54 a 55 Shermany s lepším dělem, Naši tankisté i na starých T-72M by nejspíš Iráčany rozválcovali stejně, už jen proto, že by dokázali zahájit palbu na dělší vzdálenost a trefit se (Iráčané byli ve střelbě tragičtí).

  Ano, to že M1A1 nedokáže čelně probít druhou je jen další potvrzení, jak vynikající pancéřovou ochranu moderní Abramsy mají (to jen pro ty škarohlídy, co pořád tvrdí, jak je lze zničit obyčejným RPG). Ono metr oceli je metr oceli (i když jen v ekvivalentu) ;)

  Co se týče úrovně divizí republikánckých gard, tak ony jsou sice označovány jako elita a elitní skutečně v poměrech Iráku byly, ale jediné, čím se lišily od běžných divizí, byla vůle bojovat a lepší technika. Z pohledu perfektně vycvičených západních armád se jednalo o třetiřadý póvl, který dopadl, jak zasluhoval - jako potrava pro děla.

  Irák obecně měl tu smůlu, že začal moc brzo - v jednadevadesátém byla Evropa plná elitních amerických svazků, drilovaných do zemdlení na střet se Sověty, a v tu dobu už bylo jasné, že to bylo k ničemu - a tak je ještě naposledy pustili na Iráčany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:54 19.12.2014

  Tak i naše kapacita Charlie uznal, že tanky jsou shora zranitelné.
  Když si najdete řez Téčkem, uvidíte, kde je ta munice - sřelba musí projít celým tankem, aby se tam dostala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak i naše kapacita Charlie uznal, že tanky jsou shora zranitelné.
  Když si najdete řez Téčkem, uvidíte, kde je ta munice - sřelba musí projít celým tankem, aby se tam dostala. Takže v té koncepci je více chráněná.
  Když si potom ještě přečtete, jak Charlie napsal o "spotřebním zboží", jako je hlaveň tanku atd., tak to celé také zapadá do staré koncepce WW3. Stejně jako např. směšně nízká životnost motorů původních MiG-29 (500hod.) - motory se měly vyměňovat, ne opravovat. A tak to bylo i u dalších prvků techniky. Oni věděli, jaká je zhruba životnost tanku v bitvě a než dělat o dost dražší hlaveň, to raději peníze vložili do dalších tanků. Při těch počtech by při obřím střetu stejně nic moc neopravovali.
  Nejde o to, že by chtěli konstruktéři posádku samoúčelně zabít. Chtěli rychlý a lehký tank s nízkou siluetou. Post-penetrační bezpečnost vyřazenýho vozidla byla druhořadá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  11:41 19.12.2014

  Charlie: Mizerné výkony T-72 při střetech s M1A1 jsou způsobeny hlavně díky pancéřování. Jde o to že dobře vycvičené jednotky Iráku (povětšinou Republikánská garda) nedosahovaly o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: Mizerné výkony T-72 při střetech s M1A1 jsou způsobeny hlavně díky pancéřování. Jde o to že dobře vycvičené jednotky Iráku (povětšinou Republikánská garda) nedosahovaly o nic lepších výsledků než ty špatně vycvičené. Navíc pokud se podíváte na blue-on-blue incidenty tak zjistíte že US Army v praxi vlastně potvrdila že ani M1A1 nedokáže probít pancíř M1A1 :)

  Abych jen nekecal tak porovnáme čísla
  Přední pancíř věže je u T-72 Ural a T-72M stejný, což se hodí protože jde o dvě nejpočetnější varianty používané Irákem, a jeho odolnost je: HEAT- 490mm RHAe/SABOT- 380mm RHAe

  Přední pancíř věže M1A1 Abrams má odolnost: HEAT- 1320mm RHAe/ SABOT- 940mm RHAe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  11:32 19.12.2014

  Jecchus: Ano je to tak jak píšeš. Zjednodušeně by se to dalo popsat jako vyrážení běžných dveří v domě. Vyrazit je ve směru otevírání je hračka a v protisměru už je to celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus: Ano je to tak jak píšeš. Zjednodušeně by se to dalo popsat jako vyrážení běžných dveří v domě. Vyrazit je ve směru otevírání je hračka a v protisměru už je to celkem závažný problém.

  Já jsem jednou někde viděl video jak hoří M1 a je tam hezky vidět jak hoří nábojnice a horní část pancíře nadskakuje jako poklička na hrnci s polévkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  11:18 19.12.2014

  Luky, RiMr71:

  Prostě něco jako 3 mušketýři (posádka) a Dartagnan (T-72) - jeden za všechny, všichni za jednoho.... :D

  Jaký by to mělo mít smysl při "celoevropské megabitvě", ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, RiMr71:

  Prostě něco jako 3 mušketýři (posádka) a Dartagnan (T-72) - jeden za všechny, všichni za jednoho.... :D

  Jaký by to mělo mít smysl při "celoevropské megabitvě", když se sebou Dartagnan vezme i Athose, Porthose a Aramise ale opravdu vůbec netuším... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  11:07 19.12.2014

  Charlie:
  Díky za plodný a patrně i erudovaný příspěvek a vysvětlení.

  Luky:
  Možná se pletu, ale myslím si, že Charlie to s tou ochranou munice u M1 nemyslel tak, že by byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:
  Díky za plodný a patrně i erudovaný příspěvek a vysvětlení.

  Luky:
  Možná se pletu, ale myslím si, že Charlie to s tou ochranou munice u M1 nemyslel tak, že by byla zvnějšku nějak méně chráněna. Já to pochopil tak, že munice není tedy méně chráněna, ale je z hlediska směru útoku pod standardním pancířem dané odolnosti M1. Výrazně slabší jsou pak ta pancéřová dvířka oddělující prostor munice od prostoru nabíječe resp. posádky (neslouží vůbec jako ochrana před nějakým útokem). A vůbec nejslabší je pak ta vnitřní tlaková odolnost (směrem nahoru ven z tanku) stropu prostoru pro munici. Pak to celé funguje tak, že v případě zásahu munice a jejího zahoření nebo výbuchu naroste vnitřní tlak v muničním prostoru a to "odzátkuje" jako šampus ten strop kudy veškerý tlak bezpečně unikne. Při zavřených pancéřových dvířkách je pak posádka chráněna před tlakovou vlnou a dalšími účinky výbuchu, protože ty jsou naopak konstruovány, aby vydrželi větší tlak než ten strop (aby to uteklo ven a ne dovnitř).

  Nejsem nijak technicky zdatný a ve fyzice sběhlý, ale domnívám se, že toto řešení "šampusového" stropu nemusí nutně znamenat menší odolnost toho stropu proti útokům zvnějšku (v porovnání se stropem totožným, ale "nešampusovým"). Pokud vystřelím zvnějšku do stropu, je tam totiž úplně opačné působení síly (nehledě na úplně jiný charakter síly jíž působí střela ve srovnání s tlakovou sílou vnitřního výbuchu) - pokud zatlačím na šampusovou zátku směrem do láhve, tak ji taky nezatlačím dovnitř, ačkoli při tlačení špuntu směrem z láhve stejnou silou (resp. tlakem CO2, což je to samé jako tlak výbuchu munice) bych ji vytlačil ven...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:58 19.12.2014

  RiMr71: tam, kde (třeba) M1 nebo Merkava může "umřít" a posádka přitom přežít, tak tam téčko "kamarádsky" bere osádku sebou?

  Jo, tak jsem to myslel. A dobře to určitě není. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: tam, kde (třeba) M1 nebo Merkava může "umřít" a posádka přitom přežít, tak tam téčko "kamarádsky" bere osádku sebou?

  Jo, tak jsem to myslel. A dobře to určitě není. Ale při té celoevropské megabitvě, se kterou se v návrhu počítalo by to smysl dávat mohlo.

  Kuwait je totální placka. V Evropě je spousta kopečků. M1 jede údolím, BVP zahajuje palbu průbojnou třicítkou na věž tanku shora a třeba tím vyřadí hlavní kanon.
  Posádka v Téčku bojuje dokud může střílet. Nevím, jak moc vydrží dno tanku proti mině, ale tam se asi s vyřazením stejně počítá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:50 19.12.2014

  ještě poznámka k Merkavě - tchán byl za socíku na vojně u ženistů (stavební ing.) a kdysi mi vyprávěl, že mosty a můstky u nás byly dimenzovaný na Téčka, ale západ aby neprojel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě poznámka k Merkavě - tchán byl za socíku na vojně u ženistů (stavební ing.) a kdysi mi vyprávěl, že mosty a můstky u nás byly dimenzovaný na Téčka, ale západ aby neprojel (??uff). Mě to přišlo skoro ujetý, protože ve statice se všechno dělá s rezervou. Pak jsem to ještě slyšel několikrát. No nevím. Mohlo by to být důvodem hroznýho stavu našich mostů, které mají často už obnaženou výztuž a dost degradují...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  10:48 19.12.2014

  Co prosím znamená výraz "Téčko je prostě víc srostlý s životem posádky"?
  Tomu úplně nerozumím, co tím máte na mysli. Jakože konstrukce tanku "propojuje" technický život tanku s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co prosím znamená výraz "Téčko je prostě víc srostlý s životem posádky"?
  Tomu úplně nerozumím, co tím máte na mysli. Jakože konstrukce tanku "propojuje" technický život tanku s životy osádek a tam, kde (třeba) M1 ne Merkava může "umřít" a posádka přitom přežít, tak tam téčko "kamarádsky" bere osádku sebou? A že je to snad jako dobře?
  Fakt by mě zajímalo, co to znamená..
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  10:34 19.12.2014

  Merkava je pro boj v poušti, má špatnou průchodnost terénem a jiné --je to tank na míru pro Izrael, kdyby jste je použili v ČR, dopadlo by to jak T-72 v poušti.

  Merkava je pro boj v poušti, má špatnou průchodnost terénem a jiné --je to tank na míru pro Izrael, kdyby jste je použili v ČR, dopadlo by to jak T-72 v poušti.

 • Luky
  10:22 19.12.2014

  termín výbušná stěna mám ze stavařiny a požárničiny (ani nevím, jestli je oficiální) - nemá v sobě samozřejmě žádný trhaviny, ale je to prostě slabší stěna např. u kotelny, která v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  termín výbušná stěna mám ze stavařiny a požárničiny (ani nevím, jestli je oficiální) - nemá v sobě samozřejmě žádný trhaviny, ale je to prostě slabší stěna např. u kotelny, která v případě exploze povolí a pustí účinky ven, nebo prostě tam, kde tolik neublíží (nepotrhá to celou statiku, nevytvoří všude přetlak a podobně.)

  Téčko je prostě víc srostlý s životem posádky, což asi i celkově zapadalo do východní studenoválečnický doktríny....za cenu větší ochrany munice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  10:00 19.12.2014

  A ještě zajímavý odkaz na tank M-1:
  http://hellarmforces2010.blogs...

  A ještě zajímavý odkaz na tank M-1:
  http://hellarmforces2010.blogs...

 • Charlie
  10:00 19.12.2014

  Oprava: střel TOW, nikoliv WOT... :(

  Oprava: střel TOW, nikoliv WOT... :(

 • Charlie
  09:59 19.12.2014

  Luky: popravdě nerozumím vaší části s výbušnýma stěnama. Pancéřová ochrana boků schránky s municí u Abramsu postačovala na zastavení SABOT náboje z iráckých T-72, čili odolnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: popravdě nerozumím vaší části s výbušnýma stěnama. Pancéřová ochrana boků schránky s municí u Abramsu postačovala na zastavení SABOT náboje z iráckých T-72, čili odolnost ekvivalentní někde mezi 300-500mm RHA, u zádi si nejsem jist.

  Odhoditelné panely (nikoliv výbušné) fungují tak, že jsou k celku věže připevněny spoji, které při jisté úrovni přetlaku povolí (nejjednodušší mě napadají šrouby s definovanou pevností v tahu). Pokud tedy začnou hořet prachové náplně vezené munice, skokový nárůst tlaku panely utrhne a odhodí. Pointa je v tom, že panely musí povolit mnohem dříve, než přepážka uvnitř tanku. V ideálním případě po zásahu do munice tank zůstane jinak pohyblivý a může po vlastní ose opustit bojiště k opravě (u T-72 při zahoření náplní v karuselu uletí věž a celý tank vyhoří).

  Odolnost stropu u tanků je většinou dimenzovaná na odolání střepinovému účinku granátů dělostřelectva a minometů, na probití stačí velmi málo, čehož ostatně využívá kazetová munice letadel a dělostřelectva, jakož i některé variant ystřel WOT působící předtvarovanými projektily právě proti střešním partiím tanků. Na stejném principu je koneckonců založena celá taktika A-10 - útočí relativně malou ráží proti horním partiím tanku, koneckonců za války tak fungovaly některé Stuky (dvojice 37mm kanonů pod křídlem) nebo Hs-129. T-34 ani jiné tanky neměly vůbec pancéřovaný vršek motorpřevodového prostoru, tam byla jedna obrovská díra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:40 19.12.2014

  Charlie:
  díky za dopřesnění té munice v Iráku, už je to dlouho, co mě to zajímalo a navíc jsem o tom tenkrát četl v angličtině...
  Jinak s tím pancéřováním munice - hezky jste to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:
  díky za dopřesnění té munice v Iráku, už je to dlouho, co mě to zajímalo a navíc jsem o tom tenkrát četl v angličtině...
  Jinak s tím pancéřováním munice - hezky jste to rozepsal, ale v podstatě zůstává, že pokud jsou kolem schránky na munici nějaké výbušné stěny a podobně, tak dochází nějakým způsobem k oslabení odolnosti v těch partiích za cenu zvýšení šance pro osádku.
  Někde jsem tenkrát četl, že kanon BVP to může oddělat. Velkorážní kulomet by s tím měl mít problém, ale např. při napadení ze vzduchu byli vývojáři v minulosti překvapeni, jak málo jsou tanky (všeobecně, ne M1) odolné - jsou tam jiný úhly, pancéřování a rychlosti se sčítají.

  Včera jsem se v noci na tu Merkavu ještě podíval (wiki) a ty naše Téčka jsou v porovnání s ní fakt stíhačky. Modernizovaný mají skoro dva krát větší akceleraci, než ty původní, který taky nejsou slimáci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:26 19.12.2014

  Ej to se to tu rozjelo, zkusím tedy sesumírovat něco smysluplného taktéž :D

  K problematice T-72:
  jak již tu bylo kýmsi řečeno, T-72 ve své konstrukci zahrnuje několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ej to se to tu rozjelo, zkusím tedy sesumírovat něco smysluplného taktéž :D

  K problematice T-72:
  jak již tu bylo kýmsi řečeno, T-72 ve své konstrukci zahrnuje několik konstrukčních "nedostatků", které vážně snižují zejména šanci na přežití osádky v případě zásahu. Tato schopnost totiž byla obětována ve prospěch mobility a obtížné zasažitelnosti (malé celkové rozměry, zelména malá věž). Pokud jde o odstranění zásobníku pod podlahou a jeho náhradu za prostor pro munici vzadu za věží, je to řešitelné (něco takového už vzniklo v Rusku nebo na Ukrajině), ovšem je zde problém s děleným střelivem - zatímco Američan vytáhne zpoza přepážky celou nábojnici, Rus musí tahat zvlášť projektil a zvlášť nábojku, čili musíme řešit nabíjení zase nějakým automatem.

  Pokud jde o mizerné výkony T-72 v Iráku, je nutno si nejprve uvědomit, s jakou technikou vstupovaly oba protivníci do konfliktu, a za druhé jakou úroveň výcviku měly posádky té které techniky. Američtí tankisté se nechali slyšet, že by Iráčany porazili, i kdyby si vyměnili stroje.

  Pokud jde o exportní T-72 Ural, Irák dostával verze jak se stereoskopickým, tak s laserovým dálkoměrem, ovšem opravy vzdálenosti se musely zdávat ručně do balistického počítače, proto iráčané nastavili před bitvou jednu hodnotu a poté s ní již nehýbali. Tady vyvstal problém, kdy Abramsy zahajovaly palbu na vzdálenost, se kterou nikdo z Iráčanů nepočítal, nebyli an to zvyklí (a které se nacházela mnohdy za efektivním dostřelem T-72), takže irácké střely dopadaly někam mezi pozice obou stran.

  Druhým problémem iráckých tanků byla nedostatečná účinnost výzbroje. Irák dostával ze SSSR varianty munice, která zaostávala o dvě generace za nejmodernější municí používanou v SSSR (jejich SABOTy měly dokonce ještě ocelová jádra), a v době konfliktu byla už dávno za zenitem. Irácké T-72 nedisponovaly schopností probít Abramse z čelní polosféry ani z nulové vzdálenosti (k munici pro T-72 se ještě vrátím), což představovalo vážný problém, protože Iráčané se použitou taktikou (zakopaní a čekající na nepřítele) dobrovolně vzdali možnosti manévru, takže při většině střetů měli Američany čelem.

  Další věcí byla silná opotřebovanost tanků, zejména vývrtů děl, protože tanky se ve válce s Íránem používaly k podpoře pěchoty a sovětské hlavně měly proti západním relativně nízkou životnost (Tady je nutno si uvědomit, že T-72 byl mobilizační tank pro masový konflikt v Evropě, kde by tvořil víceméně spotřební položku. Rusové tu vycházeli ze svých zkušeností z války, kde T-34 rovněž utrpěly hrozvivé ztráty.)

  Mimochodem pro zájemce doporučuji knížku M1 Abrams vs T-72 Ural - tam je tohle téma rozebráno dopodrobna.

  Pokud jde o Abrams a jeho umístění munice, ne opravdu nemá munici mimo hlavní pancíř, ani nejde (snadno) zničit kulometem. Jde o to, že veškerá munice je uložena v převisu věže a od bojového prostoru je oddělená pancéřovou přepážkou, kterou otevírá střelec, když potřebuje vyndat náboj. Stropní pancíř tvoří odhoditelné panely, takže pokud by došlo k zásahu munice a jejímu vznícení, tak se ničivé účinky pořáru volně rozptýlí nad tank a posádka má výrazně lepší šanci na přežití (pokud nebudou otevřené nabíječovy dvířka nebo nedojde k destrukci přepážky), než když na munici sedí.

  Pokud jde o Merkavu - první Merkavy byly konstruovány pro střetný tankový boj stejně jako všechny ostatní tanky (proto ty ostré úhly hlavního pancíře věže), Izraelci navíc upřednostnili ochranu posádky nad vším ostatním a motor použili jako dodatečnou ochranu. Už první Merkavy ale byly poměrně veliké, zejména na naše poměry (jsme zvyklí na relativně malá Téčka), zhruba na úrovni Chieftaina, a zhruba stejně podmotorované. Po zkušenostech z války v Libanonu, kde Merkavy utrpěly těžké ztráty v městském prostředí, se další varianty začaly stále více zaměřovat na všesměrovou ochranu a na věži začaly přibývat obrovské panely přídavných pancířů (poslední čtyřka má věž jak obří talíř). Navíc Merkava má poměrně malou maximální rychlost, při jedné z modernizací se dokonce zvýšený výkon motoru využil na lepší akceleraci, nikoliv na zvýšení rychlosti. Z toho nám plyne horší strategická mobilita, což umocňují velké rozměry a hmotnost (Merkavy jsou obrovské, bachrané, s jejich přepravou na deslí vzdálenost jinak než po silnici nikdo nikdy nepočítal). Ve střední evropě by byla hmostnost vážným problémem, pohybujeme se tu často v rozmoklé rozbředlé půdě, navíc poměrně kopcovitým terénem, a kdo někdy viděl, jak těžkopádně se Merkava hrabe blátem lešanské arény, dovede si jistě představit, co by se stalo, kdyby měla naloženy další tuny munice a vyjela někam do pole (a to máme jedničku, která je ještě relativně lehká).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  03:31 19.12.2014

  J. Alcatraz:

  Asi tu došlo k nedorozumění, které mi není vůbec příjemné a mrzí mně.

  Pokusím se vysvětlit a uvést na pravou míru:
  Já vás určitě nekritizuju, ani vaše názory a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J. Alcatraz:

  Asi tu došlo k nedorozumění, které mi není vůbec příjemné a mrzí mně.

  Pokusím se vysvětlit a uvést na pravou míru:
  Já vás určitě nekritizuju, ani vaše názory a ani vaše příspěvky v této diskusi. Proto i ten poslední odstavec přímo pro vás v 00:35. Nebylo to myšleno ironicky a ani po Zemanovsku ("pokud nejste blbec, tak jistě víte..." apod.).

  Na tu Merkavu jsem se doopravdy ptal a doopravdy byl zvědavý, co se dozvím - nejsem žádný "tankán" a byl jsem srozuměn i s tím, že se opravdu něco specificky a hlavně nepřenosně izraelského najde (třeba ještě jo, není všem dnům ani příspěvkům a komentářům konec...) Upřímně řečeno, pořádně jsem si váš příspěvek přečetl až při psaní toho svého ve 20:47, a protože jsem došel k závěru, že by se vás to mohlo dotknout, tak jsem se to snažil v 00:35 vysvětlit.

  Ve vztahu k Merkavě mám dojem (ale třeba se pletu), že je často prezentována jako něco "určeného pro Izrael a jinde k prdu, protože přece na míru pro Izrael a vlastnosti jinde nevyužitelné až nežádoucí". Opět zdůrazňuji, že to nemyslím nijak na vás a vaše příspěvky v tomto článku i když mi to po tom prvotním přelétnutí textu připoměly, ale jedná se o mnou dlouhodobě sledované komentáře a zmínky různých lidí v různých diskuzích na různých serverech.

  Jedinou výhradu, kteoru k vám mám je pak ta, že smajlík zaměňujete za úsměvnost nebo snad i výsměch - já používám smajlík ":D" ve významu smíchu, legrace, něčeho nemíněného vážně. Takže pokud jsem napsal, že každý stát má omezený počet potenciálních vojáků, bylo to myšleno tak, že žádná země nemá neomezený počet potenciálních vojáků - neznám totiž zemi, která by měla nekonečno obyvatel a tím pádem nekonečno potenciálních vojáků. Pokud vím, tak nejvíc obyvatel má Čína, něco přes 1,3 mld. lidí, a ani to se zdaleka nekonečnu nebo neomezenosti neblíží.

  Nakonec i vaše "takže se dá předpokládat že se bude bojovat spíše ve městech než někde v tajze" je zcela v souladu s mým příspěvkem - psal jsem o tom, že Merakva je sice třeba netypická, ale de facto vhodná pro větší počet států (viz. odpomlčkované parametry v příspěvku v 0:35).

  Píše sem dost lidí, ale zkuste si mně prosím zapamatovat (i když jsem spíše podprůměrným přispěvatelem) - když něco píšu, tak tím myslím to, co píšu. Nemyslím tím nic za tím ani vedle toho, nad tím ani pod tím, jak si často plno lidí, skoro až paranoidně, vykládá příspěvky ostatních (to není narážka na vás). Často jsem sice ironický, ale většinou je toto uvozeno smajlíkem nebo se to dá poznat z kontextu.
  Skrýt celý příspěvek

 • J. Alcatraz
  01:50 19.12.2014

  Kritiku snesu, proto píšu nepovažuji se za odborníka

  omezený počet potencionálních vojáků -

  Nevím co je na tom usměvného? Izraelců není tolik aby si mohli dovolit ve válce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kritiku snesu, proto píšu nepovažuji se za odborníka

  omezený počet potencionálních vojáků -

  Nevím co je na tom usměvného? Izraelců není tolik aby si mohli dovolit ve válce ztratit 500tis mužů/žen (velikost armády i s rezervistama) .
  Např kdyby Američané 0,5mil vojáků což je přibližně polovina armády. Mají dostatek obyvatelstva je nahradit. To samé s technikou Izrael nemá dostatek výrobních kapacit chrlit tank za tankem. V tomto má Izrael úplně jinou doktrínu než jiné státy. Proto jim tolik záleží na kvalitě ne na kvantitě. A pokud si myslíte, že USA a RF záleží na pár set kusech techniky a pár set tisíc vojáků podivte se do historie.

  - by ve zvýšené míře mohla nasazovat tanky v obydlených oblastech
  Zalidnění Izraele 359 ob. / km²
  Zalidnění RF 8,4 ob. / km²
  Zalidnění USA 33,7 ob. / km²
  Zalidnění Německa 230 ob. / km² (Abyste neřekl že jsem vynechal evropu když je článek o leopardu)
  Zalidnění Švédska 29 ob. / km² (Stridsvagn 103 Určen především pro švédské podmínky)

  Takže se dá předpokládat že se bude bojovat spíše ve městech než někde v tajze. A jelikož je se nachází na blízkém východě nebude plavba docela podstatná (2S25 Sprut-SD).

  Toto jsou docela reálné podklady nemyslíte? Je pravda že jsem měl spíš uvést že je atypická né určená jen pro Izrael.

  A slovo dehonestující - sem si musel vygooglit a přitom pro něho máme spoustu krásných českých výrazů
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  00:35 19.12.2014

  Luky, Spurs, J. Alcatraz:

  Díky za reakce. Utvrzují mne v názoru, že ta "konstrukce speciálně určená pro izraelské podmínky, nevhodaná pro použití jinde" není nic jiného, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, Spurs, J. Alcatraz:

  Díky za reakce. Utvrzují mne v názoru, že ta "konstrukce speciálně určená pro izraelské podmínky, nevhodaná pro použití jinde" není nic jiného, než určitá specifika založená na taktice IDF ohledně nasazení MBTs a specifických reáliích Izraele, která je ovšem přenositelná i jinam (v případě aplikování obdobné taktiky nasazení, a obdobných reálií).

  Hádám, že Izrael není jediná země na světě která:
  - by nějakým způsobem byla schopna relevantně využít prostor pro výsadek (mimochodem mám pocit, že v případě výsadku se rapidně snižuje zásoba vezené munice...)
  - by v případě nasazení tanků mohla očekávat zasahování svých tanků nepřítelem hlavně zpředu
  - by ve zvýšené míře mohla nasazovat tanky v obydlených oblastech
  - by ocenila silné pancéřování (i za cenu nárůstu hmotnosti a s tím spojenými negativy ohledně výkonu a obratnosti)
  - by ocenila nadprůměrně silnou výzbroj v porovnání s jinými MBTs
  - by využila možnost evakuace raněných z bojiště v prostoru pro výsadek
  - by s ohledem na svoji velikost a velikost potenciálního nepřítele (nepřátel) musela klást důraz na nadprůměrnou ochranu posádky
  - by měla omezený počet potenciálních vojáků (mimochodem to má každá země na světě :D )
  - by se spíše měla zaměřovat na kvalitu než kvantitu, což by jí pomáhalo zachovat si vševojskový charakter armády i s jejími omezenými zdroji.

  Vlastně když tak nad tím přemýšlím tak ta "pro Izrael specificky vhodná jinde k prdu Merkava" by byla vhodná pro hromadu zemí po celém světě... :D :D :D

  Možná má vícero tanků nějakou specialitu či obecně nerozšířenou neobvyklost, ale mám pocit, že u Merkavy se z toho dělá víc než to ve skutečnosti fakticky je ("nepřenositelný tank ušitý na míru IDF").
  Ale je krásnej, to jo :) V Lešanech mají sice pouze starý Mk. I, ale je to zážitek. Velmi tacticool... :)

  Speciálně ad J. Alcatraz - nemyslím tento příspěvek (a ani předchozí dotaz) vůči vám jako nějak dehonestující v návaznosti na ten váš koment... :) Jen jsem již mnohokrát četl o Merkavě jako o něčem ne jen atypickém, ale jako o přímo vysoce pro Izrael specializovaném a pro ostatní ne zcela vhodném MBT...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:07 19.12.2014

  CV90120-T, tedy to tankové provedení vypadá brutálně. Zatím ho ale nikdo neobjednal a kromě posádky tam už místo není (což samozřejmě není problém, píšu to jen kvůli Merkavě). Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CV90120-T, tedy to tankové provedení vypadá brutálně. Zatím ho ale nikdo neobjednal a kromě posádky tam už místo není (což samozřejmě není problém, píšu to jen kvůli Merkavě). Ale lezou tam taky zadem, jak do BVP. Věřím, že pro někoho to může být atraktivní - mít vše na jednom podvozku a jedny díly, motory, logistika ideální.
  Nám ale ty Téčka budou muset vydržet, když mají britský motory, US převodovky, Italský mířidla, německý hasičáky... a munici si snad děláme sami...
  Skrýt celý příspěvek

 • J. Alcatraz
  23:03 18.12.2014

  Taky se nepovažuji za odborníka, ale jelikož jsem to napsal zkusím obhájit.
  .
  Je stavěna primárně do pouštních podmínek a to hlavně jako obraná zbraň.(viz poloha Izraele) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky se nepovažuji za odborníka, ale jelikož jsem to napsal zkusím obhájit.
  .
  Je stavěna primárně do pouštních podmínek a to hlavně jako obraná zbraň.(viz poloha Izraele) troufnu si říct že oprati tankům západního typu je lehce nemotorná a oproti T72/T90 je prostě obrovská. Jeden z úkolu je i boj ve městech, kde je skoro z každé strany maximálně pancéřovaná z teho plyne velká ochrana, ale také velká hmotnost.

  Jde taky o to že Izrael má omezený počet potencionálních vojáků vojáků(8 mil obyvatel) i když je tam povinná vojenská služba. Tak se primárně zaměřuje na ochranu a kvalitu výzbroje nikoliv na kvantitu. Tak aby si armáda zachovala vševojenský charakter.

  Je navržena tak,že ochraňuje osádku kde se při prvních verzích se používal motor jako součást ochrany(nedostatek materiálů a know how). Koncepce se moc nezměnila i když ochrana tanku pokročila. A k temu prostoru pro výsadek je také určen na převoz raněných a zdá se mi že i pro nouzovou evakuaci celé posádky.

  Ono moc informací o merkavě nikde není, Izraelci ji dokonce nechtěli ani vyvážet(údajně se pak uvolili ale k žádnému prodeji zatím nedošlo) . Velice si chrání složení pancíře. Vojenské zkoušky v našem prostředí by mohli být docela zajímavé.

  Takže jde spíš o můj názor. Pokud vám tyto informace stačí. Nebo má někdo lepší argumenty tak pište. Osobně sem zastáncem že bychom v naší armádě měli postupně tanky i pásová bvp nahradit CV90 a to ve verzích s 120/40/30 mm kanonem v adekvátním počtu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  22:42 18.12.2014

  Já jsem kdysi viděl dokument kde říkali něco ve smyslu, že Izrael má z novodobých tankových bitev nejvíce zlušeností a proto nechal postavit Merkavu podle svylch poznatků. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem kdysi viděl dokument kde říkali něco ve smyslu, že Izrael má z novodobých tankových bitev nejvíce zlušeností a proto nechal postavit Merkavu podle svylch poznatků. A poznatky byly takové, že tank je nejčastěji zasažen zepředu, často se stává terčem útoku v obydlených oblastech od pěchoty. Proto je umístěn motor vepředu jako dodatečná ochrana za pancířem (světový unikát), celkově je tank jeden z nejvíce opancéřonavých a dále je to také jeden z nejlépe vyzbrojených tanků dneška. Základní výzbroj je tuším 120 nebo 125 mm kanon, 2x 7.62 kulomet, 1x 12.7 kulomet a minomet. A ten prostor pro výsadek je dle mě velmi dobře využité místo, kde normálně bývá motor. Prý se často prostor používá k evakuaci raněného z bojiště.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:24 18.12.2014

  Nejsem odborník na tanky, ale vždycky jsem myslel, že tou Izraelskou specialitou je prostor pro malý výsadek. V Lešanech tam na dětským dnu vozili malý děti za odměnu. Takže to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem odborník na tanky, ale vždycky jsem myslel, že tou Izraelskou specialitou je prostor pro malý výsadek. V Lešanech tam na dětským dnu vozili malý děti za odměnu. Takže to funguje i v Evropě :)
  Jinak mě vážně přijde, že by to nemuselo být špatné ani pro naši armádu. Vždy se hodí nějaký pozorovatel, který může nakouknout za horizont (Pandury jsou kolové a nemuseli by udržet krok, BVP třeba jednou nebude), případně to, že si sebou vezu malou podporu pro krytí ve městě a podobně se může vždycky hodit....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  20:47 18.12.2014

  Dotaz:

  Opakovaně narážím na informaci, že Merkava je speciálně uzpůsobena podmínkám Izraele, a proto není úplně vhodná jinde. Objevuje se to i v této diskuzi. Nikde jsem ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dotaz:

  Opakovaně narážím na informaci, že Merkava je speciálně uzpůsobena podmínkám Izraele, a proto není úplně vhodná jinde. Objevuje se to i v této diskuzi. Nikde jsem ale nečetl, co to vlastně přesně znamená. Copak je to za vlastnost(i) toho tanku, které jsou využitelné (jen) v Izraeli a jeho okolí, ale např. pro evropské bojiště se už nehodí (anebo jsou snad dokonce nežádoucí, resp. na úkor jiných, žádoucích, vlastností tanku). Není to nakonec jenom nějaká ohraná mantra, stále dokola opakovaná, bez nějakého reálného význam, pomocí které ze sebe kde kdo dělá odborníka?

  Opravdu bych ocenil odpověď od někoho znalého věci. Díky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:20 18.12.2014

  Můj ty skutku, co pořád máte s tou společnou armádou se SR? Podívejte se, kam SR armádu dovedla – na hunt. Premiér se oficiálně vyjadřuje, že odmítá dát na vojsko víc jak cca 1% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj ty skutku, co pořád máte s tou společnou armádou se SR? Podívejte se, kam SR armádu dovedla – na hunt. Premiér se oficiálně vyjadřuje, že odmítá dát na vojsko víc jak cca 1% HDP. Procento lidí v populaci, kteří by byli ochotni bojovat proti Rusku jakožto jednomu z potenciálních nepřátel (já pevně doufám, že k tomu nedojde!!! ale prostě to nelze opomíjet) je ještě o poznání větší než v ČR. Vážně nevím, jak a proč bychom mohli tvořit nějakou společnou armádu. To je asi něco jako kdybychom ji vytvářeli s Polskem, jen tam bychom byli za ocasy my... A nejde o velikost, jde o ochotu a odhodlání!
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  16:16 18.12.2014

  Teď jsem zkoušel hledat ceny a na každé stránce se diametrálně liší. Např. Leclerc má na Wiki cenu cca 7 mil. $. Na jiné stránce 13 mil. $. Každopádně Merkava IV má cenu do 5 mil $ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teď jsem zkoušel hledat ceny a na každé stránce se diametrálně liší. Např. Leclerc má na Wiki cenu cca 7 mil. $. Na jiné stránce 13 mil. $. Každopádně Merkava IV má cenu do 5 mil $ což je jen o málo více než udávali u T-90. Asi záleží na zdroji. Jak víme tak někdo má Pandur za 70 milionů a někdo za 120 mega :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  16:03 18.12.2014

  Ceny tanků se dají běžně vygoogit, ale je otázka jak jsou přesné ty ceny a z jakých zdrojů jsou. Nejlépe poměr cena/výkon pokud to tak jde napsat vychází ruské a čínské tanky. Cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ceny tanků se dají běžně vygoogit, ale je otázka jak jsou přesné ty ceny a z jakých zdrojů jsou. Nejlépe poměr cena/výkon pokud to tak jde napsat vychází ruské a čínské tanky. Cena T-90 je okolo tuším 150-180 mil. Kč. Leclerc je naopak prý jeden z nejdražších tanlů vůbec. Našel jsem kdysi cenu snad 30-35 mil. €. Pravda je, že když jsme v NATO, tak by jsme se měli soustředit na techniku NATO právě kvůli dílům ale je to pro naší armádičku drahý. Řešení je možná pronájem a mě se třeba zamlouvají i společné síly se Slovenskem.
  Skrýt celý příspěvek

 • J. Alcatraz
  15:54 18.12.2014

  Co je docela sranda že nikdo z vás nevzpomene francouzský Leclerc. Je to jeden z nejmodernějších tanků.... jediný který se s ním může srovnat je právě leopard 2A6/7(Merkavu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je docela sranda že nikdo z vás nevzpomene francouzský Leclerc. Je to jeden z nejmodernějších tanků.... jediný který se s ním může srovnat je právě leopard 2A6/7(Merkavu nezmiňuji ta je určena především do prostředí Izraele).
  Vím že je to asi nejdražší tank, ale jeho přednosti jsou větší než u Abramsu a Challengeru.
  Každopádně jedna středa kornet dokáže prostřelit abrams v nejsilnějším místě tak si myslím, že Challenger nebude zase takový problém.(A střelou typu tomahawk už vůbec ne).
  Taky se myslím že naše Tčka nejsou špatný stroje. Někde sem dokonce četl, že v některých parametrech převyšuje T90. A pokud T90 máte vyzbrojenou systémem ŠTORA převyšuje v hodně parametrech západní tanky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Prezka
  15:09 18.12.2014

  Tak tanková bitva v Iráku, kde Abramsy vítězily na plné čáře by asi neměla být brána jako hodnocení výkonů techniky, já osobně si totiž myslím, že by to dopadlo téměř stejně i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tanková bitva v Iráku, kde Abramsy vítězily na plné čáře by asi neměla být brána jako hodnocení výkonů techniky, já osobně si totiž myslím, že by to dopadlo téměř stejně i kdyby iráčani měli Abramsy. Z vyprávění bývalých vojáků, kteří měli možnost a dostali se jako instruktoři do zemí jako je Libye, Sýrie apd. vím, že arabský voják nechává stále spousty věcí na Aláhovi, zjednodušeně řečeno jsou to lajdáci a takové posádky a velení nic nesvedou ani v nejmodernější technice. Kdyby byl konflikt veden v Evropě a dejte tomu jsme se střetli s amíkama my (nemyslím v dnešní době, ale v době ČSLA), nebo rusové, na bojišti střední a východní Evropy, asi by to vše vypadalo úplně jinak. Boj manévrem, k čemuž jsou ty tanky primárně určený, bažiny, řeky, hory a vševojsková armáda.- V dnešní době máme za protivníka Rusko a myslím, že to dalších pár let, né-li desítek let nebude jinak, takže by se naše T-72 utkali (kdyby náhoda dala) s ruskýma T-72 a s T-80, tam už se ty šance asi celkem vyrovnávají ne?, ikdyž Rus asi bude mít úplně jinou úroveň výcviku -- Pak teda k tomu, co si jiní myslí a jak si představují válku, podle mě nikdo nemůže řict, co se bude používat a jak bude válka vypadat, může vzniknout dlouhá opotřebovávací válka a pak dojde na všechno, už druhá světová ukázala, že není třeba být nejvíc HI-TECH, ale že je třeba vyrábět co nejrychleji a nejlevněji spolehlivé věci. Válka v Jugoslávii zase ukázala jak moc záleží na ochotě, umu a odhodlání vojáků bojovat, ikdyž se jim nepodařilo nepřítele zahnat tak si uchovali funkční PVO a bylo velice veselé, když Spojené Provincie Americké bombardovali inteligentní municí překližkové makety Migů. ---- Rimr71: někde se to tu už probíralo ty ceny, nevím jistě jetli si to správně pamatuju, ale Merkava vycházela skoro stejně draho/levně jako naše M4CZ, pokud jsem si to nějak smotal v hlavě, potom se omlouvám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:30 18.12.2014

  Do czego czolg jest potrzebny?
  Odpowiedź jest prosta - do tego do czego zostal stworzony...
  Do prowadzenia ofensywy...

  Czołg jest niezxastapiony tam gdzie trzeba uderzyć na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do czego czolg jest potrzebny?
  Odpowiedź jest prosta - do tego do czego zostal stworzony...
  Do prowadzenia ofensywy...

  Czołg jest niezxastapiony tam gdzie trzeba uderzyć na nieprzyjaciela - i to nie ważne czy prowadzimy "inwazje" czy "bronimy kraju"...

  Czołg jest potrzebny gdy trzeba wykonać agresywny manewr - siła ognia, manewrowość....

  Pytanie brzmi ile czołgów?

  Odpowiedź jest trudna - to zależy jak nowoczesnymi wojskami dysponujemy...
  Im mniej nowoczesnymi - tym więcej potrzeba czołgów...
  (jak się ma dobre rozpoznanie, artylerię, śmigłowce szturomowe to można mieć ich niewiele - 1 czołg na pluton piechoty )  PRO Spurs - oczywiście T-72 złomem nie jest - zmodernizowane wozy mają dobrą relacje koszt - efekt....

  Różnica między Leo 2 a zmodernizowanym T-72 jest jednak znaczna...
  My też myśleliśmy inaczej - do czasu pojawienia się Leopardów...
  (naprawdę robią rożnice)

  Choć ja żałuje że do PT-91 nie wstawiono stabilizacji i armaty z Ukrainy (mają dużo lepsze)...
  Ogólnie pryzdałaby isę modernizacja tych wozów to standardu PT-91M....
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:56 18.12.2014

  Jorias - ale ty tanky za 20 let atky nebudou tam kde jsou dnes... Tedy ne v moderních armádách a zemích investujících bambiliony do vývoje.

  V zálivu k pár přestřelkám došlo, viz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jorias - ale ty tanky za 20 let atky nebudou tam kde jsou dnes... Tedy ne v moderních armádách a zemích investujících bambiliony do vývoje.

  V zálivu k pár přestřelkám došlo, viz například zde (je to takový populární forma, ale je to dobrý základ pro další "googlení" :) ):
  http://www.ceskatelevize.cz/po...

  Typ10 je zdá se účinný a moderní tank, ale otázka je, jestli je ta udávaná cena 6,5m USD reálná... Byl by to zde totální exot, kdežto těch Leopardů je kolem jak naseto... tím narážím na logistiku v případě konfliktu, možnost výpomoci náhradními díly a moduly, na možnost použití osádek v technice patřící jinému státu..

  Ale tank je sympatický a moderní... o tom žádná.

  Nemáte někdo údaje srovnávající ceny tanků, včetně Merkav (už to někomu údajně prodávají - neví se více?)?
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  13:54 18.12.2014

  To Luky: Přesně jak říkáš. Neměli ani podkaliberky. Ty silný kecy americkýho důstojníka co psal ILoveDarling jsou klasický americký žvásty, ale to neznamená, že je T-72 šrot oproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Luky: Přesně jak říkáš. Neměli ani podkaliberky. Ty silný kecy americkýho důstojníka co psal ILoveDarling jsou klasický americký žvásty, ale to neznamená, že je T-72 šrot oproti Abramsu. Ono je rozdíl zničit sociální verzi T-72 plnou Iráčanů a zničit hloubkově modernizovanou mašinu s profi posádkou. Stejně tak je rozdíl sestřelit pomocí F-15/16/18 nějakého Iráčana v 1. generaci MiGu-29 nebo sestřelit Rusa nebo Slováka v byť konstrukčně stejném ale modernizovaném MiGu-29AS/SMT apod. Zkrátka elektronika resp. avionika dokáže tanky a letadla posouvat o generace dopředu. Kdyby ne, tak by tanky a letadla stejné konstrukce přece nesoužili 40 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  13:51 18.12.2014

  Kolegové, mám jednu zajímavou myšlenku na kterou jako laik neznám odpověď.
  Co kdyby se na podvozek T72 dala nová věž a odstranila by se munice z prostoru korby?
  Jak moc výrazně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolegové, mám jednu zajímavou myšlenku na kterou jako laik neznám odpověď.
  Co kdyby se na podvozek T72 dala nová věž a odstranila by se munice z prostoru korby?
  Jak moc výrazně by to pomohlo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:25 18.12.2014

  K té poznámce ohledně T-72 co nemůže zničit M1:
  už je to delší dobu, ale někde jsem četl, že Irácké jednotky neměly SABOTy, tj, podkaliberní protipanceřové střelivo. Jinak není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K té poznámce ohledně T-72 co nemůže zničit M1:
  už je to delší dobu, ale někde jsem četl, že Irácké jednotky neměly SABOTy, tj, podkaliberní protipanceřové střelivo. Jinak není problém najít si, jakou průraznost má 125mm kanon T72 s odpovídající municí. Je pak jasné, že Téčko může Abraamse dostat, když se trefí.
  M1 je pro osádku bezpečnější, protože má střelivo vně hlavního pancéřování - jde ale prý díky tomu vyřadit i velkorážním kulometem, nebo palbou BVP do příslušných partiií, ale bez většího vlivu na osádku. Nevím, co je na tom pravdy, ale jsou to prostě odlišné konstrukční koncepce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  13:25 18.12.2014

  RiMr71 – svůj příspěvek jsem nepsal, jako jasnou věc (od toho máme na fóru jiné chytráky). Je to jen názor k diskuzi.
  68 je skoro 50let. O nějaký velký tankový přestřelce v zálivu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 – svůj příspěvek jsem nepsal, jako jasnou věc (od toho máme na fóru jiné chytráky). Je to jen názor k diskuzi.
  68 je skoro 50let. O nějaký velký tankový přestřelce v zálivu nevím. Ale hlavně je to už taky nějaký čas. Od té doby nastupují ozbrojená bezpilotní letadla, chytrá munice ve velkém. Určitě tanky nedávám do šrotu a pár desítek let budou sloužit. Jen v nich moc nevidím budoucnost. Rozhodně se ovšem ohrazuji o srovnání tanku s pár bigošema s RPG. To srovnáváte nesrovnatelné. Tank za 4mil dolarů se 4 perfektně vycvičenými vojáky. Zkuste tam nákladově srovnat vojáky s finančně adekvátními zbraněmi za cenu toho tanku. Situace hned vypadá jinak. Dnes +/- porovnatelné? Za 20 let?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:21 18.12.2014

  Tanky na dnešním bojišti mají stále své místo. Odolnost, palebná síla i psychologický efekt nedosahuje u žádného druhu zbraně schopnostem tanků. Velké tankové bitvy jsou již ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tanky na dnešním bojišti mají stále své místo. Odolnost, palebná síla i psychologický efekt nedosahuje u žádného druhu zbraně schopnostem tanků. Velké tankové bitvy jsou již minulostí, ale to neznamená, že tanky jako takové jsou již zbytečné.
  T-72M4CZ je pro nás prozatím dostačující mašina. Problém vidím ve směšných počtech. Jak zmiňuje liberal shark, taky se přikláním ke koncepci Typu10.
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  13:11 18.12.2014

  Pochopitelně má T-72 zásadní nedostatky v konstrukci, které modernizace zkrátka neodstraní, nicméně daná modernizace je dokáže posunout na novou úroveň než se tedy nakoupí (jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochopitelně má T-72 zásadní nedostatky v konstrukci, které modernizace zkrátka neodstraní, nicméně daná modernizace je dokáže posunout na novou úroveň než se tedy nakoupí (jestli vůbec) nové tanky. Jestli Challenger nezničí Hellfire nebo Tomahawk bych si nebyl jistej. Každopádně zásah z RPG do střechy korby, do motorového prostoru nebo do prostoru pásů vyřadí dle mě z provozu jakýkoliv dnešní tank. Osádka může přežít, každopádně ale bude nucena tank opustit. Pomoct může možná Arena nebo Trophy. Ono zničit jakoukoliv techniku pomocí IED nebo RPG uprostřed zruinovaného města není asi až takový probém (Rusové by mohi vyprávět z Čečny). Základ přitom je kooperovat jak psal liberal shark. Nějaká vzdušná podpora, případně bezpilotní letadla kontrolující situaci na ulici a na střechách nebo pěchota která "čistí" okolní budovy atd. Každopádně i když je tank ve městě skoro jako ryba na souši, tak má ohromný psychologický a podpůrný efekt ve spoustě dalších bojových situací a má dle mě neotřesitelné místo v každé armádě a pokud bude armáda kooperovat a zajišťovat tanku potřebnou ochranu, tak je rozhodně nebezpečnější než nějakej MRAP.
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  12:45 18.12.2014

  Jen ke zkratce SSA, ta zkratka je špatně, češi si mylně myslí že state je v překladu stát, ale stát je v překladu country, v UK se to dělí takto county/region-části s historicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen ke zkratce SSA, ta zkratka je špatně, češi si mylně myslí že state je v překladu stát, ale stát je v překladu country, v UK se to dělí takto county/region-části s historicky malou autonomií (v češtině kraj), province-části s větší historickou autonomií (v češtině provincie) , state-části s historicky vysokou mírou autonomie (v češtině země). Historická autonomie není to samé jako skutečná autonomie.

  Správně by to tedy bylo Spojené Země/Provincie Americké SZA/SPA, stát znamená v češtině zcela samostatný stát, tím by jste vlastně řekli, že je to spolek nějakých států. Je to obecně používaná chyba.
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  12:24 18.12.2014

  To jste zcela vystihl.

  To jste zcela vystihl.

 • RiMr71
  12:10 18.12.2014

  Prezka: "SSA si myslely, že s příchodem řízených střel už nebudou potřebovat palubní kulomety"

  Co to je "SSA"?

  K tankům - všichni je furt zatracují jako vykopávky, ale v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prezka: "SSA si myslely, že s příchodem řízených střel už nebudou potřebovat palubní kulomety"

  Co to je "SSA"?

  K tankům - všichni je furt zatracují jako vykopávky, ale v každém konfliktu hrají jednu z klíčových rolí. Proč sem v osmašedesátém najelo tolik obrněné techniky, když je k ničemu? Proč v zálivu spojenci dopravovali za obrovské náklady tolik tanků přes půl planety, když jsou k ničemu? Proč Izrael vstupuje na území chlapíků s uterkama na hlavách, když podle vaší teze by ty jejich Merkavy měli být rozsekané v první obydlené zatáčce? Proč je symbolem obsazené křižovatky zaparkovaný tank obložený pytli s pískem a ne bigoš s erpégéčkem?
  Zřejmě to všichni dělají blbě, zřejmě ovládání zbrojařskými lobby a zednáři, protože nejúčinější armádou která převálcuje každou obrněnou brigádu je evidentně jednotka bigošů s rpgéčky...
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  10:47 18.12.2014

  Vyjádření "odborníků" české armády na to proč nepotřebujeme tanky jsou tak trochu zcestná, je to stejné, jako když UK tvrdí, že doba Letadlových lodí je za zenitem, protože žádné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyjádření "odborníků" české armády na to proč nepotřebujeme tanky jsou tak trochu zcestná, je to stejné, jako když UK tvrdí, že doba Letadlových lodí je za zenitem, protože žádné nemá.

  Druhá věc, kde jste přišli na to, že tank zničí RPG, ku příkladu Challenger 2 nezničí přímým zásahem ani hellfire a když vybouchne vedle (10-15m), tak ani Tomahawk.

  T-72 vs. Challenger 2/Abrams/ Leopard 2. Modernizace na T-72M4CZ byla jn dočasnou záležitostí, než seženeme lepší tank (Leopard 2), ale stejně jako pronájem JAS-39 se to stalo řešením definitivním, jak správně řekl jeden americký důstojník ve Válce v zálivu: "Jediný způsob jak nás mohli zastavit, bylo nechat nás vystřílet všechnu munici" :D Prosstě T-72 je pořád T-72, ve své době možná celkem kvalitní tank, ale v dnešní době k ničemu.

  Investice do Armády jsou nepopulární, když nepřidáte důchodcům řvou, ale kdo řve když nekoupíte nové tanky?
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:27 18.12.2014

  To Jorlas:
  Ale takovým způsobem by jste mohl postupně zavrhnout všechny druhy zbraní jednu po druhé. A úplně nejhůř na tom bude obyčejný pěšák, kterého lze zlikvidovat i zkaženým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jorlas:
  Ale takovým způsobem by jste mohl postupně zavrhnout všechny druhy zbraní jednu po druhé. A úplně nejhůř na tom bude obyčejný pěšák, kterého lze zlikvidovat i zkaženým jogurtem :-).
  Všechny druhy zbraní musí operovat společně, aby se navzájem chránily před všemi druhy ohrožení. Konkrétně tanky musí být chráněny PVO a ve městech pěchotou, jinak samozřejmě dlouho nevydrží. A na oplátku zase chrání ostatní před obrněnými vozidly nepřítele, řeší překážky a opevnění atd. A všichni vespolek pak vyžadují krytí vlastním letectvem a dělostřelectvem proti bombardování a ostřelování protivníka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  09:27 18.12.2014

  Prezka - takovej pocit, kterej si rád nechám vyvrátit.
  Při střetu s méně vyspělým protivníkem v přírodě mají určitě nadále svoje těžko nahraditelné místo. Ve městech začíná mít i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prezka - takovej pocit, kterej si rád nechám vyvrátit.
  Při střetu s méně vyspělým protivníkem v přírodě mají určitě nadále svoje těžko nahraditelné místo. Ve městech začíná mít i tank problém. RPG hrozí ze všech střech a koutů z bezprostřední blízkosti. Což si ověřují všichni zúčastnění na středním východě. Při zásahu pak odepisujete miliony dolarů za nový tank, nebo opravy + lidské životy. Při střetu s vyspělým protivníkem zase dojde na moderní protitankové zbraně, bezpilotní letadla s řízenými střelami, střelami s plochou dráhou letu a všechny tyto zbraně jsou levnější než nasazený tank. Samozřejmě uznávám, že třebas Izrael se systémem Trophy, udělal pro ochranu asi maximum.
  Použil bych přirovnání k velkým válečným lodím. Sice mají bohatou silnou výzbroj, silný pancíř, ale nevyplatí se. Snadnější je vybudovat flotilu menších plavidel s raketami schopnými ohrozit i ten velký kolos.
  Nemyslím, že to jsou krámy zralí do šrotu hned. Určitě ještě 20 let vydrží na bojišti. Jen jejich roli postupně přebírají jiné systémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:09 18.12.2014

  To Jorlas:
  Nesouhlasím s názorem, že role tanků je u konce. Tanky se velmi dobře uplatnily v Iráku, v Afghánistánu a zejména na východní Ukrajině, kde obě strany vyškrabují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jorlas:
  Nesouhlasím s názorem, že role tanků je u konce. Tanky se velmi dobře uplatnily v Iráku, v Afghánistánu a zejména na východní Ukrajině, kde obě strany vyškrabují všechna obrněná vozidla kde se dá. Dokonce sundavají staré tanky z památníků. Tank je sice zranitelný mnoha způsoby, ale pořád poskytuje účinnou ochranu před ručními zbraněmi a střepinami, spolu se slušnou výzbrojí na ničení budov a opevnění.

  To Spurs:
  Tanky řady T-72 sice mohou být pohyblivější a mít lepší průchodivost, ale mají i závažné konstrukční nevýhody - nižší balistickou odolnost, méně přesný kanon a jeho uložení (viz Lukas) a hlavně umístění zásobníku munice pod věží, které významně ohrožuje posádku.
  I mně ovšem připadají tanky typu M-1 Abrams, Leopard 2 a Challenger 2 příliš velké a těžké. Proto preferuji japonský tank Type 10, který kombinuje nízkou hmotnost T-72, vysokou průchodivost, standardní kanon 120 mm, moderní pancéřování, SŘP a další elektroniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Prezka
  08:56 18.12.2014

  Jorlas: Proč myslíte, že jejich role končí? Stále je to velice odolná a nebezpečná zbraň, která na bojišti musí mít své místo. Nenechte se zmást plky našich "odborníků" ono za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jorlas: Proč myslíte, že jejich role končí? Stále je to velice odolná a nebezpečná zbraň, která na bojišti musí mít své místo. Nenechte se zmást plky našich "odborníků" ono za mírového stavu Vám budou pořád tvrdit, že tohle je zastarelé, tohle se nebude používat, tady jsme už jinde, ale když přijde konflikt, tak se používá vše (SSA si myslely, že s příchodem řízených střel už nebudou potřebovat palubní kulomety či kanony (F-4 PhII) a jaká to byla chyba).
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:39 18.12.2014

  Je ovšem zajímavé, že se BW vydal cestou zahrnutí PSO do modernizace na standard 2A7 při modernizaci typu 2A6 NL.

  PSO varianty byla totiž zamýšlena spíše jako podpůrná do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je ovšem zajímavé, že se BW vydal cestou zahrnutí PSO do modernizace na standard 2A7 při modernizaci typu 2A6 NL.

  PSO varianty byla totiž zamýšlena spíše jako podpůrná do zastavěných aglomerací, s důrazem na všesměrovou ochranu a schopnost vést palbu na víc cílů bez ohrožení posádky (proto ta zbraňová stanice). Typ 2A6 NL byl spíše optimalizován pro střetný tankový boj (zvýšená ochrana čelní části a prodloužený kanon L55).

  Při počtech a typovém zastoupení Leopardů v arzenálu BW bych spíš volil variantu, kdy 2A NL dále vylepším s důrazem na původní funkci (odolnost zejména v čelní části, delší kanon) bez razantního navýšení hmotnosti (která samozřejmě na průchodivosti nepřidá) a na variantu do měst si upravím starší verze s kratším L44 kanonem - příliš dlouhá hlaveň totiž ve městě může být spíš na škodu a razantně omezovat pohyblivost tanku a možnosti vedení paleb - což je ostatně přesně ten důvod, proč PSO měla jen L44.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:35 17.12.2014

  Radlice není pro vyorávání min, ale je z konceptu PSO (Peace Support Operations) pro použití v zastavěných oblastech a odklízení zátarasů.

  Radlice není pro vyorávání min, ale je z konceptu PSO (Peace Support Operations) pro použití v zastavěných oblastech a odklízení zátarasů.

 • Lukas
  18:38 17.12.2014

  Pro ILoveDaring
  Bundeswehra ma 225 leopard 2 A6 i 20 leopard 2A5 - więcej nie ma...

  Być może kilkanaście sztuk leopardów 2 A4 posiada Krauss-Maffei Wegmann, który przerabia je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro ILoveDaring
  Bundeswehra ma 225 leopard 2 A6 i 20 leopard 2A5 - więcej nie ma...

  Być może kilkanaście sztuk leopardów 2 A4 posiada Krauss-Maffei Wegmann, który przerabia je na BPz3 Büffel


  Pro Spurs - nie żartuj sobie... Największą słabością wozów serii T-72/T-90 jest stablizacja...
  Co z tego że system kierowania ogniem (SKO) jest dobry skoro błąd stabilizacji np. w T-90 jest nadal wiekszy niż w leopardzie 2 A4...

  Podobnie jest w T-72M4Cz czy PT-91 - dobre SKO niwelowane jest przez stabilizacjie i kiepską armatę (duże luzy montażowe)

  W dodatku baza jest ta sama T-72M1 co zonacza że pancerz bazowo ma tylko 470-500 mm RHA....

  To nie jest do przebicia przez DM 33A1, a co dopiero DM63A1

  Sam leopard 2 A7 jest o tyle ciekawy że Peri R17A3, Attica III gen, (Wymienią w EMES-15 starego WBG-X ) oraz APU i nowe wkłady wieży zapewne trafią do polskiej modernizacji leopadów 2 A4 - Leo 2 PL
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  18:14 17.12.2014

  Ta radlice je víceúčelová. Primárně asi není na vyorání min, ale může sloužit k odklizení trosek, k výrobě zákopu pro tank a taky pro probourání zdi apod. Lepší než naše T-72M4CZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta radlice je víceúčelová. Primárně asi není na vyorání min, ale může sloužit k odklizení trosek, k výrobě zákopu pro tank a taky pro probourání zdi apod. Lepší než naše T-72M4CZ asi bude hlavně v elektronickém vybavení a celkově v modernosti konstrukce co se týče ochrany a pohodlí pro posádku (i když RPG dokáže vyřadit asi jakýkoliv tank). Na druhou stranu naše T-72M4CZ jsou hodně často chváleny za průchodnost terénem a v globále sklízí hodně obdivu na společných cvičeních NATO a celkově je ten tank o 1 nebo 2 generace lepší než základní T-72 = nový systém řízení palby, motor Perkins tuším a převodovka Allison atd. Zůstal jen sovětský korpus. Podle mě se do našich končin více hodí tank jako je T-72/80/90 než velké a těžké Leopardy/Abramsy/Challengery. Prý není neobvyklé, že Leopard nebo Abrams zůstane viset v zabahněném terénu zatímco naše 72-ky jedou vždy a všude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  15:56 17.12.2014

  Já tedy moc nerozumím ani poslednímu odstavci. Je to trochu zmatené.

  Jinak by mě zajímalo o co je tahle "kráska" lepší než naše T72M4CZ. Už je podle váhy je to jiná liga. A co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já tedy moc nerozumím ani poslednímu odstavci. Je to trochu zmatené.

  Jinak by mě zajímalo o co je tahle "kráska" lepší než naše T72M4CZ. Už je podle váhy je to jiná liga. A co si budeme povídat vypadá i podstatně moderněji :-( Dále by mě zajímala role tanků v 21 století. Přijde mi to, že svoji roli postupně ztrácejí (krásné, silné, ale jejich časy prostě skončili)
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:52 17.12.2014

  to Charlie: Já jsem si říkal, že L55 vypadá jinak !

  to Charlie: Já jsem si říkal, že L55 vypadá jinak !

 • Charlie
  14:09 17.12.2014

  Radlice je na odklízení trosek a barikád, navíc ta verze na fotce není 2A7, protože má ještě "krátký" L44 kanon - jedná se o demonstrátor Leo 2 PSO.

  Radlice je na odklízení trosek a barikád, navíc ta verze na fotce není 2A7, protože má ještě "krátký" L44 kanon - jedná se o demonstrátor Leo 2 PSO.

 • GAVL
  13:27 17.12.2014

  Ta radlice bude spíše pluh na odklízení sněhových kalamit, než radlice na vyorávání min.

  Ta radlice bude spíše pluh na odklízení sněhových kalamit, než radlice na vyorávání min.

 • liberal shark
  12:41 17.12.2014

  Opravdu je ta radlice na vyorávání min ? Není spíše na odklízení trosek ? Na miny by byla vhodnější spíš radlice se zuby.

  Opravdu je ta radlice na vyorávání min ? Není spíše na odklízení trosek ? Na miny by byla vhodnější spíš radlice se zuby.

 • ILoveDaring
  12:18 17.12.2014

  mají jich asi 200 ve skladech, proč si nějaký nekoupíme?

  mají jich asi 200 ve skladech, proč si nějaký nekoupíme?

 • Gorn
  11:32 17.12.2014

  Tento odstavec je možná originální (zdroj jej neobsahuje), ale zato jeho informační hodnota je nulová- evidentně jste se zamotal ve verzích
  V současné době v německé armádě (Heer) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tento odstavec je možná originální (zdroj jej neobsahuje), ale zato jeho informační hodnota je nulová- evidentně jste se zamotal ve verzích
  V současné době v německé armádě (Heer) slouží 205 tanků Leopard 2A6 (135) a Leopard 2A6 (70). Všechny tanky A6 plánuje německá armáda modernizovat na standard 2A7. Společně s novými tanky německá armáda plánuje provozovat 225 tanků Leopard 2A7.
  Skrýt celý příspěvek