Leopard 2A7A1: Izraelský APS Trophy pro německé tanky

Leopard 2A7A1: Izraelský APS Trophy pro německé tanky
Počítačová vizualizace tanku Leopard 2A7A1 s APS Trophy / Krauss-Maffei Wegmann (Zvětšit)

Německé ministerstvo obrany pro tanky Leopard 2 nakoupí aktivní obranný systém APS (Active Protection System) Trophy od izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems (Rafael ADS). V první fázi Bundeswehr vylepší 17 operačních tanků na nový standard Leopard 2A7A1. Trophy u Leopardů posílí ochranu i útočné schopnosti.

Nákup je řešen mezivládní dohodou mezi německým a izraelským ministerstvem obrany. Předmětem smlouvy je stavba jednoho experimentálního tanku a následně přestavba 17 operačních tanků na standard Leopard 2A7A1. Počet dovolí přezbrojit jednu tankovou rotu (14 tanků), přičemž tři tanky Leopard 2A7A1 zřejmě poslouží k výcviku. Celkově Německo získá 23 sad Trophy (včetně munice do efektorů) za 40 milionů euro (1 miliarda Kč).

Celý projekt, mimo jiné kvůli pandemii Covid-19, nabral zpoždění a nyní se počítá s dokončením integrace APS Trophy na tanky Leopard 2 v roce 2023. Program měl původně začít již v roce 2019 s cílem zařadit vylepšené tanky do aliančních sil velmi rychlé reakce VHRJF 2023 (Very High Readiness Joint Task Force). Každopádně Berlín postupně zavede APS Trophy na většinu aktivních tanků Leopard 2.

Spolkový úřad pro vyzbrojování, informační technologie a podporu Bundeswehru (BAAINBw) současně s firmou KMW uzavřel smlouvu v hodnotě 80 milionů euro na integraci APS Trophy na tanky Leopard 2 (součástí je i zevrubný testovací program). Smlouva dále zahrnuje dodávky speciálních přepravních kontejnerů, nástrojů, výcvikových maket a dalšího vybavení nutného pro provoz APS Trophy.

Podle německého portálu Europaeische Sicherheit & Technik německá vláda převede na KMW 17 Leopardů 2A6A3 a jeden testovací tank Leopard 2 VT-ETB. Přestavěné a vylepšené věže budou následně přesazeny na nově vyrobené podvozky Leopard 2A7 s výkonnějším zdrojem elektrické energie. Německá armáda v první fázi převezme tanky Leopard 2A7A1 v letech 2024 až 2025.

„Kromě vlastní palebné síly a mobility je ochrana rozhodující také pro asertivitu obrněných jednotek v boji. Zvolený systém může výrazně snížit hrozbu, kterou představují protitankové řízené střely a ruční zbraně,“ uvedl mluvčí německých ozbrojených sil.


Trophy pro Bundeswher

Trophy je jediný aktivně nasazený a bojem ověřený APS na světě. Od roku 2011 mnohokrát prokázal své schopnosti při ochraně izraelských tanků Merkava a transportérů Namer. Od té doby souhrnně APS Trophy odpracovaly milion provozních hodin a mají za sebou 5400 ostrých testů.

Rafale ADS do dnešního dne získal objednávky pro 2000 sad APS Trophy pro deset různých obrněných platforem – dodáno bylo 1000 sad Trophy. Rafael ADS již zaslal americké armádě 400 sad Trophy pro čtyři tankové brigády – do konce roku 2020 prošlo přestavbou 300 tanků Abrams. Také izraelská armáda stále vybavuje další a další tanky Merkava a transportéry Namer.  

Princip fungování APS Trophy je následovný: ploché radiolokátory (AESA) sledují okolí tanku, zaznamenávají a zaměřují blížící se hrozby. Systém řízení palby (SŘP) klasifikuje blížící se objekt a posuzuje jeho nebezpečnost. V případě nutnosti efektory APS Trophy pomocí projektilů formovaných výbuchem zaútočí na objekt v bezpečné vzdálenosti.  

Současně je posuzována bezprostřední scéna kolem tanku, zejména zda se kolem nachází vlastní pěchota – především v rámci urbanizovaného bojiště. Pohyb izraelské pěchoty kolem vlastních tanků s APS Trophy, tak aby nebyla ohrožena působením efektorů, je důležitým prvkem výcviku pěchotní taktiky izraelské armády. Naopak efektory APS Trophy půjde nepochybně použít pro ochranu tanku na bezprostřední vzdálenost.


Leopard 2A7A1 s dobře viditelnými radiolokátory; větší foto / Krauss-Maffei Wegmann

Další věcí je schopnost APS Trophy velmi rychle zaměřit místo odpalu, například protitankové řízené střely (PTŘS). Této schopnosti pomáhá i spolupráce řídící jednotky APS Trophy s optoelektronickými senzory tanku, např. s kamerami s 360°pokrytím.

Jak jsme psali v prémiovém článku Unikátní polský protitankový komplet Pirat s laserovým naváděním, většina ruských protitankových raketových kompletů (PTRK) využívá navádění po laserovém paprsku LOSBR (Line-Of-Sight Beam Riding). To vyžaduje několikasekundové ozařování cíle, prakticky po celou dobu letu PTŘS.

Například ruská PTŘS Kornet má rychlost letu 250 až 300 metrů za sekundu. Při palbě na vzdálenost 2000 metrů tak střela letí k cíli deset sekund – po celou dobu je nutné cíl ozařovat laserem. Současně po odpalu je palpost PTRK demaskován zášlehem a kouřem.

Tanková tříštivo-trhavá munice ráže 120 mm vypálená z kanonu délky 55 ráží má úsťovou rychlost 1100 metrů za sekundu, takže vzdálenost 2000 metrů překoná za cca tři sekundy (v závislosti na zpomalování střely). Pokud SŘP tanku bude na patřičné úrovni, palba pomocí PTŘS, zejména na podobnou vzdálenost a v otevřené krajině, se stane pro obsluhu PTRK extrémně riziková – hrozí zničení nejen PTŘS, ale i PTRK s obsluhou.


Abrams s Trophy a boční sadou pro instalaci přídavného reaktivního pancíře v německém výcvikovém prostoru Bergen-Hohne; větší foto / Sgt. Evan Ruchotzke, U.S. Army Europe and Africa

Proto, podobně jako u polského PTRK Pirat, se postupně začíná přecházet na navádění na odražený laserový paprsek a na externí laserové značkovače.   

Současně jak uvádí zpravodajský portál Jewish News Syndicate, APS Trophy (využívající radiolokační a optoelektronické senzory), propojený se systémem řízení boje tanku, skrze propojenou síť pomohou vytvářet dramaticky lepší situační povědomí o bojové scéně.

Izraelská armáda současně pracuje na konceptu „tendr na palebnou sílu“, kdy vojenská počítačová síť přijímá z mnoha zdrojů informace o cílech a pozicích cílů, a pomocí algoritmů strojového učení autonomně vybere nejvhodnější zbraňový systém ke zničení cíle. Na demaskovaný PTRK, který právě odpálil PTŘS na tank, tak může zaútočit jiný tank, bojový vrtulník, dron nebo například odstřelovač.  

APS Trophy tedy slouží nejen k obranně, ale také k vylepšování situačního povědomí a ničivosti tanku / jednotky. Současně Rafale ADS neustále pokračuje ve vylepšování jednotlivých komponentů APS Trophy.

lZdroj: JNSEDR Magazine, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trophy chrání izraelské tanky Merkava a transportéry Namer

Izraelské ministerstvo obrany vydalo zprávu o úspěšném začlenění aktivního obranného systému Trophy ...

Nejnovější tanky Leopard 2A7V pro německou armádu

Německá firma Rheinmetall před několika dny oznámila podepsání smlouvy na modernizaci 104 tanků ...

Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...

Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem

Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    17:45 26.02.2021

    ... zpět trochu k tématu. O APS se toho už psalo hodně a je dobře, že se těmito systémy osazuje více techniky, ale jednoznačně je velkou nevýhodou nemít takovou technologii z ...Zobrazit celý příspěvek

    ... zpět trochu k tématu.
    O APS se toho už psalo hodně a je dobře, že se těmito systémy osazuje více techniky, ale jednoznačně je velkou nevýhodou nemít takovou technologii z vlastní produkce. Zůstanete odkázáni na dodavetele a už nikdy nebudete mít 100% jistotu, že se s tím něco nestane nebo někdo neprodá know how a dostane se to do nepatřičných rukou.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    09:00 26.02.2021

    Kolik to teď váží? To už snad překročil 70 tun.

    Kolik to teď váží? To už snad překročil 70 tun.

  • Rase
    07:40 26.02.2021

    Poněkud překvapivě stálo při zrodu systému hard-kill Německo. Málo známý je systém aktivní ochrany AWiSS, jehož počátky se datují do roku 1993, kdy byly koncipovány požadavky na ...Zobrazit celý příspěvek

    Poněkud překvapivě stálo při zrodu systému hard-kill Německo. Málo známý je systém aktivní ochrany AWiSS, jehož počátky se datují do roku 1993, kdy byly koncipovány požadavky na tank nové generace NGP. V roce 1997 získala společnost Diehl zakázku na vývoj dvou systémů aktivní ochrany. Prvním byl označený jako AFSS a měl chránit vozidlo pře střelami RPG a jiným raketám. Druhý byl označený jako AKESS a měl likvidovat tankové průbojné střely. V roce 1999 byl představen systém AWiSS, který kombinoval oba systémy. Na tento systém částečně navazuje i izraelský systém Iron Aist APS, jehož základy najdeme ve spolupráci společnosti Diehl a izraelským vojenským průmyslem.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      07:53 26.02.2021

      Nevis jaky je dosah protiopatreni? Pripadne jestli dneska jde u techto hard kill ochranovat nejen vlastni tank, ale i vyssi celek? Jakoze tankova ceta, tanky jsou komunikacne , ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevis jaky je dosah protiopatreni? Pripadne jestli dneska jde u techto hard kill ochranovat nejen vlastni tank, ale i vyssi celek? Jakoze tankova ceta, tanky jsou komunikacne , atove propojeny a vlastne vsechny hard kill prostredky u techto tanku hlidaji celou cetu, nejen jeden tank.

      Mimochodem co to udela s pechotou okolo v desitkach metru od tanku?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      08:06 26.02.2021

      myslím, že první byli (jako všem :-) ) Sověti se svým systémem aktivní ochrany Drozd.

      myslím, že první byli (jako všem :-) ) Sověti se svým systémem aktivní ochrany Drozd.

  • balm
    18:06 25.02.2021

    Německo vyvinulo svůj vlastní a velice působivý tank a celé dlouhé roky finančně podporuje testování systému Trophy. Z těch miliard investovaných do testování APS musí mít velice ...Zobrazit celý příspěvek

    Německo vyvinulo svůj vlastní a velice působivý tank a celé dlouhé roky finančně podporuje testování systému Trophy. Z těch miliard investovaných do testování APS musí mít velice dobrou představu o schopnostech Trophy. Jen tomu říkají humanitární pomoc Palestině.

    Volba dává smysl a prodlouží životnost Leopardu 2 o další dlouhé roky, které potřebuje na definitivní rozhádání se s Francií v rámci projektu Eurotank a pustí se do vývoje vlastního.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      18:36 25.02.2021

      Řekl bych, že Izrael v mnohém ostatním utekl. Trophy, Iron Fist, Iron Dome, David Sling. Trophy na tancích Německa a USA, Iron Dome v USA. Radary od Rada electronic na vozidlech ...Zobrazit celý příspěvek

      Řekl bych, že Izrael v mnohém ostatním utekl. Trophy, Iron Fist, Iron Dome, David Sling.
      Trophy na tancích Německa a USA, Iron Dome v USA. Radary od Rada electronic na vozidlech MSHORAD v USA. Přitom USA a Německo nejsou v technologiích žádná ořezávátka.Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        19:14 25.02.2021

        Keby AČR dostávala pomoc 3,7 mld USD ročne , tak by mohla vlastné zdroje na obranu investovať do technológií a tiež by v niečom ostatným ušla.

        Keby AČR dostávala pomoc 3,7 mld USD ročne , tak by mohla vlastné zdroje na obranu investovať do technológií a tiež by v niečom ostatným ušla.

      • padre
        19:25 25.02.2021

        Izrael dokázal soustředit elitu ruských vědců a konstruktérů ,dal jim vysokou životní úroveň, perspektivu a možnosti odborného růstu. A hlavně se jim tam žádní političtí ...Zobrazit celý příspěvek

        Izrael dokázal soustředit elitu ruských vědců a konstruktérů ,dal jim vysokou životní úroveň, perspektivu a možnosti odborného růstu. A hlavně se jim tam žádní političtí primitivové nepletou do života.Skrýt celý příspěvek

      • balm
        19:26 25.02.2021

        Potřebují umět, aby přežili a to jim vštěpují do hlavy od narození. Jejich školství produkuje sice omezené, ale nesmírně důležité lidské zdroje, které se ihned zapojují v ...Zobrazit celý příspěvek

        Potřebují umět, aby přežili a to jim vštěpují do hlavy od narození. Jejich školství produkuje sice omezené, ale nesmírně důležité lidské zdroje, které se ihned zapojují v zajímavých projektech a získávají neocenitelné zkušenosti. Tím, že prochází i bojem (branná povinnost) se ještě úsilí násobí.

        Kolik konkurenčních systému prochází prakticky "denně" ostrým nasazením? V Izraeli se zbraňové systémy testují prakticky od jeho vzniku, neustále dokola a z toho se poučili. Jejich vývoj je založený i na okamžitém začlenění zkušeností do dalšího rozvoje a pokračovacího vývoje. A že těch zkušeností je ... stačí se podívat na Iron Dome, kolik systémů PVO je ve službě 24/7 a s jakou intenzitou útoků se potýkají. To se pak nemůže nikdo divit, že jejich systém dokáže detekovat i palbu z kulometu. Někde jsem četl, že na Izrael se vypálilo více RPG, než v celé Irácké kampani. Divíte se, že udělají vše proto, aby jejich omezené lidské zdroje přežili? Neustále vylepšují dokonalé.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:59 26.02.2021

          Jsou jinde, nestaví cyklostezky a rozhledny, ale zadržují vodu v poušti, ve vzdělání ma prioritu technika před filozofy a sociology, znají pouze dvě pohlaví, ... Nasazeni 24/7 je ...Zobrazit celý příspěvek

          Jsou jinde, nestaví cyklostezky a rozhledny, ale zadržují vodu v poušti, ve vzdělání ma prioritu technika před filozofy a sociology, znají pouze dvě pohlaví, ...
          Nasazeni 24/7 je pouze o provozuschopnosti techniky, to dokazi všichni, v jejich případě je vše jako při testech na střelnici, protože útočící strana nepoužívá nic z EW a pokročilých taktik SEAD. Tak ze v tomto směru bych to hodnotil opatrně. Detekční schopnosti radarů odpovídají současným možnostem elektrotechniky v tom se nevynykaji, velkorazne kulomety umí i Arthur.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            15:06 27.02.2021

            Nemluvím o provozuschopnosti zbraňových systému, ale o intenzitě nasazení a provozního zajištění. Neustále musí doplňovat munici, provádět údržby a s tím souvisí i jejich výrobní a ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemluvím o provozuschopnosti zbraňových systému, ale o intenzitě nasazení a provozního zajištění. Neustále musí doplňovat munici, provádět údržby a s tím souvisí i jejich výrobní a logistické kapacity. Neznám žádný jiný stát, který provozuje takové množství PVO systémů v permanentním provozu.

            Na Izrael to lítá ze všech stran, jednou Golany, po druhé Gaza, potom Sýrie ... s neustálou pohotovostí. Někdo musí také doplňovat munici a zajistit dostatečné výrobní kapacity, protože když to začne létat (i kdyby "roury od kamen"), pořád ty střely prostě potřebujete. PVO mají propojené a nezasahuje jen Iron Dome. Při útocích v roce 2018 zasahoval vybrané střely (vypáleny jednotkami KUDS ze Sýrie v koordinovaném útoku společně s Hamasem a Hizbaláhem) David's Sling.

            Samozřejmě se nesmí zapomínat na letectvo, které také potřebuje munici a ... obvykle je na cestě ještě dřív, než si sbalí fidlátka ...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:46 27.02.2021

            balm to co popisujete, je už otázkou ekonomiky a chtění. Oproti starším technologiím se značně posunuly meziopravní a údrržbové normy systémů. Rakety se dnes skladují, převáží a ...Zobrazit celý příspěvek

            balm
            to co popisujete, je už otázkou ekonomiky a chtění. Oproti starším technologiím se značně posunuly meziopravní a údrržbové normy systémů. Rakety se dnes skladují, převáží a odpalují z kontejnerů do kterých nemusíte i více než 10 let sáhnout a výrobce zaručuje správnou funkčnost.
            Na Izrael toho "lítá" hodně, bylo by zajímavé vědět také, kolik toho kam lítá z Izraele :-D ale k tomu se tato země tradičně moc nevyjadřuje.
            Pokud bych to tedy srovnal s tím jak bude používat nové radary AČR v pohotovostním systému, tak jediný rozdíl bude ve spotřebě munici v podobě raket.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Grohmann
        08:56 26.02.2021

        Je to jiný národ. Podle Michaela Luire, viceprezidenta Rafale ADS, v článku pro JNS, ve firmě prostě pracuje spousta lidí z armád, kteří přesně znají potřeby izraelské armády a ...Zobrazit celý příspěvek

        Je to jiný národ. Podle Michaela Luire, viceprezidenta Rafale ADS, v článku pro JNS, ve firmě prostě pracuje spousta lidí z armád, kteří přesně znají potřeby izraelské armády a mají osobní zájem na tom, aby armáda dostala to nejlepší, co existuje. Sám Luire byl brigádní generál a jeho nejstarší syn bojoval v Gaze v roce 2014.

        “Defending IDF soldiers is a personal matter for me. It is totally personal,” said Lurie. “I sent my eldest son on ‘Operation Protective Edge’ [Israel’s summer 2014 conflict with Hamas in Gaza]. Defending soldiers is the most basic concern for me. We are citizens of the State of Israel, and this is part of being a citizen.”

        Pro Union Pacific: Není to jen o penězích, Izraelci mají smysl pro kolektivní zodpovědnost a jedná se o učeneckou kulturu.Skrýt celý příspěvek

        • UnionPacific
          09:55 26.02.2021

          Ale veď ja vôbec nespochybňujem Izraelský zmysel pre kolektívnu zodpovednosť. Ja sám som obrovský židofil a považujem Izraelcov za najlepší národ na svete. Ja len tvrdím že ak by ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale veď ja vôbec nespochybňujem Izraelský zmysel pre kolektívnu zodpovednosť. Ja sám som obrovský židofil a považujem Izraelcov za najlepší národ na svete. Ja len tvrdím že ak by AČR každoročne dostala darom 3,7 mld USD na nákup techniky ku ktorej ostatní nemajú prístup+know-how Darpy a amerických zbrojárskych firiem+ nemeckú techniku za 50% a vlastné zdroje 75 mld CZK by investovala len do vývoja napr. IFV a samohybných húfnic, tak som si istý že po 30 rokoch by ušla konkurencii. Je treba veci nazývať pravým menom. Izrael zbrane z USA nekupuje( ako ste to tvrdil v nedávnom článku ) ale dostáva ich zadarmo. Politická podpora a okamžitá pomoc USA v prípade veľkej vojny ktorá by sa pre Izrael vyvíjala zle , to je niečo čo ani nejde oceniť peniazmi. Niet divu že potom majú mnoho voľných zdrojov na high-tech hračky.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:37 26.02.2021

            není to pouze o penězích, ale o tom jak s nimi naložit a také o možnostech. Izrael získává technologie ze všech koutů světa a neohlíží se přitom na politiku. Už tím mají lepší ...Zobrazit celý příspěvek

            není to pouze o penězích, ale o tom jak s nimi naložit a také o možnostech. Izrael získává technologie ze všech koutů světa a neohlíží se přitom na politiku. Už tím mají lepší výchozí podmínky.Skrýt celý příspěvek

        • Radovan
          14:31 26.02.2021

          Izrael má ještě jeden důležitý bonus oproti euro-atlantické civilizaci - nevymírá. Úhrnná plodnost je v Izraeli dlouhodobě okolo 3 dětí na ženu. Ano to číslo nahoru vystřeluje ...Zobrazit celý příspěvek

          Izrael má ještě jeden důležitý bonus oproti euro-atlantické civilizaci - nevymírá.
          Úhrnná plodnost je v Izraeli dlouhodobě okolo 3 dětí na ženu. Ano to číslo nahoru vystřeluje vysoká porodnost ultraortodoxních, ale i bez nich je porodnost obyčejných Izraelců nad číslem 2. A plodnosti 2 dítěte na ženu už nedosahuje žádná "Západní" země.
          Se skoro 100 milionových Egyptem v zádech tam asi důležitost reprodukce a tím dlouhodobé zachování národa cítí daleko více lidí než v Evropě.
          Tady jsme k tomu bohužel stále slepí. Žádná zeď nebo překážka dlouhodobě nezabrání masivnímu přílivu jiných národů, pokud bude Evropa nadále rychle stárnout a vymírat.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            23:57 26.02.2021

            .... nemôžeš chcieť "sociálne istoty" a neplodiť deti.... Ber si príklad zo štartéra Kollára....

            .... nemôžeš chcieť "sociálne istoty" a neplodiť deti.... Ber si príklad zo štartéra Kollára....

        • balm
          17:14 26.02.2021

          Nejen v soukromém sektoru, ale i v politici jsou vlastně bývalý členové IDF. Současný izraelský premiér sloužil u Sajeret Matkal. Svinstvo jménem politika zničí každého, ale v ...Zobrazit celý příspěvek

          Nejen v soukromém sektoru, ale i v politici jsou vlastně bývalý členové IDF. Současný izraelský premiér sloužil u Sajeret Matkal.

          Svinstvo jménem politika zničí každého, ale v tom zásadním se shodnou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...