Leopard 2 Ax: Odlehčený Leopard 2 s nabíjecím automatem

Leopard 2 Ax: Odlehčený Leopard 2 s nabíjecím automatem
Leopard 2 A7V / Foto: KMW (Zvětšit)

Již nějakou dobu se spekuluje o vývoji nové verze hlavního bojového tanku Leopard 2. Projekt je označován jako Leopard 2 Ax (případně jako Leopard 2 A8). Projekt počítá se zavedením dvoumístné věže a nabíjecího automatu. Hmotnost tanku tak výrazně poklesne.

Bundeswehr v nejbližších letech dostane více než 200 modernizovaných tanků Leopard 2 A7V. Stejnou modernizovanou verzi objednalo Dánsko.

Leopard 2 A7V patří mezi nejlepší tanky současnosti, ale zároveň mu chybí některé nejnovější schopnosti. Leopard 2 A7V nemá nejnovější systém řízení palby (SŘP) schopný autonomně sledovat cíle, moderní systém řízení boje (BMS) pro síťový způsob vedení boje (NCW), dálkově ovládaný zbraňový modul a aktivní systémy ochrany.

Verze „A7V“ tedy „pouze“ technologicky dorovnává současné nejlepší tanky, jako je americký M1A2C Abrams a izraelský Merkava Mk4. Z taktického hlediska jsou však výkony všech zmíněných tanků víceméně rovnocenné. Žádný tank není jasně takticky nadřazen nad ostatními.

Již od roku 2017 se proto spekuluje o vývoji „finální“ varianty tanku Leopard. Bude to poslední verze před příchodem francouzsko-německého hlavního bojového tanku MGCS (Maing Ground Combat System). První dodávky MGCS se ale nedají očekávat dříve než v roce 2035, toto datum je navíc označováno jako optimistické.


EMBT (Euro Main Battle Tank)

V případě velmi komplexního a moderního MGCS se navíc nedá očekávat masová výroba – minimálně v počátečních letech lze očekávat výrobu do 50 tanků ročně. Francie a Německo potřebují vyměnit 500 tanků, a tedy zhruba deset let potrvá nasycování potřeb Francie a Německa. Například Armáda ČR se případně MGCS dočká nejdříve v roce 2040, spíše 2045.

Současné tanky Leopard 2 tedy zůstanou ve službě minimálně do roku 2050 – potvrzují to i zástupci KMW. Ostatně tanky Leopard 2 používá 19 zemí, z toho 14 v Evropě – Rakousko, Dánsko, Finsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko. Ti všichni budou Leopardy 2 provozovat ještě několik desetiletí.

Německo proto připravuje další vylepšenou verzi tanku Leopard 2 Ax, kde index „x“ označuje neznámé pořadové číslo – s největší pravděpodobností se zvolí označení Leopard 2 A8. Půjde o končenou verzi Leopardu 2 a o nejdůležitější evropský tank první poloviny 21. století.

Se spuštěním sériové výroby Leopardu 2 Ax se počítá kolem roku 2030. Leopard 2 Ax s velkou pravděpodobností dostane zcela novou dvoumístnou věž s nabíjecím automatem. Věž má vyvinout a postavit společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann).


Kanon ráže 130 mm nabízí působivé výkony, z hlediska logistiky ale půjde z počátku o drahou noční můru.

Posádka tanku tak poklesne ze čtyř na tři vojáky. Ostatně jak může Leopard 2Ax vypadat ukazuje technologický demonstrátor EMBT (Euro Main Battle Tank). Demonstrátor kombinuje podvozek tanku Leopard 2 a věž z tanku Leclerc.

Dvoumístnou věž a nabíjecí automat má ostatně dostat i vyvíjený tank M1A3 Abrams – rovněž finální model vývojové větve Abrams. Také jeho příchod do služby se očekává v roce 2030.

Jen použití kompaktní dvoumístné věže, nabíjecího automatu a odstranění jednoho člena posádky srazí hmotnost tanku Leopard 2 o pět tun. Nižší hmotnost sníží spotřebu paliva, zjednoduší transport a prodlouží životnost mechanických částí tanku. Současný tank Leopard 2 A7V (bez APS, dálkově ovládaného bojového modulu atd.) má bojovou hmotnost 64 tun.

Podle současného směru uvažování ale Leopard 2 Ax zůstane zřejmě u kanonu L55A1 ráže 120 mm. Ostatně pro nové vysokotlaké kanony L55A1 se připravuje nová výkonná podkaliberní munice DM73 a KE2020Neo, ale také víceúčelová programovatelná DM11. 

Ve hře je ale samozřejmě možnost použít kanon Rh-130/L51 ráže 130 mm od firmy Rheinmetall či dokonce vyvíjený francouzský kanon ASCALON (Autoloaded a SCALable Outperforming guN) ráže 130 nebo 140 mm. Takové řešení bude ale velmi drahé, a to platí i pro příslušnou munici, pro kterou bude třeba vyvinout a postavit nové výrobní linky.

Podvozek zůstane zřejmě stejný nebo podobný jako u verze Leopard 2 A7V. Ostatně tato verze získala nové torzní tyče a zavěšení, čímž vzrostla maximální přípustná hmotnost tanku na 69 tun. Podvozek dostal v přední části nové pancéřování. Uvnitř korby je také použito nové balistické polstrování pro záchyt střepin vznikající při destrukci pancíře tanku.

Ke snížení hmotnosti (nebo zvýšení ochrany) přispěje nové reaktivní pancéřování. Půjde zřejmě o izraelský typ Armour Shield KE, který dokáže snížit průraznost podkaliberních střel o 50 %. Reaktivní pancéřování lze umístit na čele i bocích tanku.

Podle polského portálu Konflikty.pl Leopardy 2 Ax dostanou nejnovější termovizní kameru ATTICA M-2 s rozlišením 1280×1024 pixelů. Odstraní se také denní optický kanál ve prospěch plně digitálního s velmi vysokým rozlišením.

Nejnovější SŘP tanku Leopard 2 Ax umožní přijímat data z bezpilotních letadel a rozšiřovat tak situační povědomí posádky. Pomocí jednotného BMS (ctící principy NCW) pak půjde tento jednotný situační obrázek bojové scény posílat do dalších vozidel a „real-time“ koordinovat bojovou činnost. Půjde vlastně o německou obdobu francouzského programu Scorpion.


Lynx pro Maďarsko se systémem Strike Shiled; větší foto / Foto: Rheinmetall

Dojde také k zavedení nové generace systémů ochrany tanku. Prostředky typu „soft-kill“ budou obsahovat detektory laserové ozáření, výstražné ultrafialové kamery a nejrůznější prostředky elektronického boje nebo optického rušení. V rámci „hard-kill“ ochrany tank získá aktivní systém ochrany (APS), možná izraelský Trophy. Ostatně Němci již pro své tanky Leopard 2 A7V objednali 18 souprav Trophy-HV. V Německu ale probíhá vývoj vlastního APS StrikeShiled, který si objednali Maďaři pro svá bojová vozidla pěchoty Lynx KF41.

Podle polského portálu Konflikty.pl cílem KMW je v rámci projektu Leopard 2 Ax získat především plnou kontrolou nad výrobu tanků Leopard 2 a nebýt závislý na konkurenční firmě Rheinmetall.

A co Armáda ČR? Leopard 2Ax ukazuje, že s nákupem nových tanků není kde spěchat. Kolem roku 2030 budou k dispozici nové a odlehčené tanky Leopard 2 a Abrams, skutečně připravené pro síťový způsob vedení bojové činnosti.

Do té doby může Armáda ČR investovat do mnohem podstatnějších schopností, jako jsou systémy elektronického boje, nová generace průzkumných prostředků (STRATOM, GOLEM, drony), logistiky, vojskové a teritoriální protivzdušné obrany (i proti raketám) a do prostředků kybernetického boje (obrana i útok).

Zdroj: Konflikty.pl, EDR, ESUT FB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Bundeswehr převzal první modernizované tanky Leopard 2 A7V

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) německé armádě předala první modernizované tanky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Danik
  17:18 13.06.2022

  Turci se taktéž nechtějí nechat zahanbit

  https://twitter.com/savunmaisl...

  Turci se taktéž nechtějí nechat zahanbit

  https://twitter.com/savunmaisl...

 • Danik
  17:06 13.06.2022

  Leclerc XLR a EMBT https://twitter.com/OpexNews/s... Detail EMBT https://twitter.com/ForcesOper... KF51 ...Zobrazit celý příspěvek

  Leclerc XLR a EMBT

  https://twitter.com/OpexNews/s...

  Detail EMBT

  https://twitter.com/ForcesOper...

  KF51 zezadu

  https://twitter.com/JointForce... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  15:25 13.06.2022

  Díky Pavol a Ableton za odkazy. To se nám ta tanková hra o evropský trh dělá zajímavější. L2A7+/AV, M1A2 SEPv3, M1A3, K2 (PL), KF51 Panther a EMBT.

  Díky Pavol a Ableton za odkazy. To se nám ta tanková hra o evropský trh dělá zajímavější. L2A7+/AV, M1A2 SEPv3, M1A3, K2 (PL), KF51 Panther a EMBT.

  • Rase
   22:08 13.06.2022

   Připomenu, že tohle vychází z původního návrhu EMBT, který kombinoval podvozek Leopardu 2 a věže Leclercu. Konceptem tedy nejde o "evropský tank nové generace" (MGCS), ale myslím ...Zobrazit celý příspěvek

   Připomenu, že tohle vychází z původního návrhu EMBT, který kombinoval podvozek Leopardu 2 a věže Leclercu. Konceptem tedy nejde o "evropský tank nové generace" (MGCS), ale myslím že by mohlo jít o velice zajímavý exportní artikl (Indie?). Rovněž ukazuje, jaké jsou vývojové možnosti KMW a Nexteru (tedy KNDS).Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:08 12.06.2022

  KF51 / Panther - veža s kanónom Rh-130/L51 na podvozku Leopard 2
  https://pbs.twimg.com/media/FU...

  KF51 / Panther - veža s kanónom Rh-130/L51 na podvozku Leopard 2
  https://pbs.twimg.com/media/FU...

 • PavolR
  19:22 13.05.2022

  Hľa, nová veža od Rheinmetallu:
  https://twitter.com/bttr014388...

  Hľa, nová veža od Rheinmetallu:
  https://twitter.com/bttr014388...

 • Rase
  22:20 29.07.2021

  Možná by mělo smysl si počkat na MGCS s tím, že se zmodernizuje do nějaký smysluplné podoby maximální počet T-72M1. Překlene se tím nezbytné období a navýší počet techniky. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná by mělo smysl si počkat na MGCS s tím, že se zmodernizuje do nějaký smysluplné podoby maximální počet T-72M1. Překlene se tím nezbytné období a navýší počet techniky. Pokud jde o T-72M4CZ, tak jsou sice v pohodě, ale na jejich standart je modernizace prakticky neproveditelná, tedy by se asi daly zhodnotit (již probíhá) a uložit na sklad. Alternativou k modernizaci T-72M1 je nákup "tanku" na bází nového BVP, ale vzhledem k tomu, že se jejich nákup protahuje (na neurčito), je tato možnost nereálná. Pokud by byl zájem přejít na ráži 120 mm, tak by se možná dalo nějak zaonačit (řekněme v rámci hluboké modernizace) osazení podvozku T-72 věží Cockerill XC-8 105-120 mm, která by šla později osadit na jiný podvozek. Na druhou stranu se už bavíme o sumě, kdy by se nejspíš dal pořídit Abrams M1A2C nebo Oplot-M. Navíc pořád zůstává problém s nesmyslným podvozkem T-72, kde prakticky chybí zpátečka atd. (T-72M4CZ se kvůli tomu musel přeřezat).Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:26 30.07.2021

   "Zpátečka" nie je nutná keď máš za chrbtom trestný oddiel NKVD

   "Zpátečka" nie je nutná keď máš za chrbtom trestný oddiel NKVD

  • Sabuk
   09:57 30.07.2021

   Sypat peníze do oprav/modernizace T72 je zbytečné. Aby to mělo smysl musela by mít věž moderní elektroniku i APS. To už je ale cena někde jinde a pak nedává smysl používat starý ...Zobrazit celý příspěvek

   Sypat peníze do oprav/modernizace T72 je zbytečné. Aby to mělo smysl musela by mít věž moderní elektroniku i APS. To už je ale cena někde jinde a pak nedává smysl používat starý podvozek. Navíc 30ks tanků nemá pro naši armadu žádný význam stejně jako 4 Viper-y..

   Politická vůle dát 2% na obranu nikdy nebude. Kvalitní vševojskovou armádu se smysluplným počty techniky není reálné vybudovat.

   Měli by se nakoupit Pandury pro obě brigády. Nové už neplavací v L4 a s novou věží umožňující osadit APS,např. Samson mk2 nebo UT30mk2 . Včetně podpůrných verzí s věžovým minometem, AA verze a protitankave verze se SPIKE ER II/NLOS. Doplnit průzkumnými i kamikadze drony všech velikostí. Na pásech nechat jen mostní a inženýrska vozidla pro vytváření průchodů.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    11:43 30.07.2021

    Jasně a v dalším kroku armádu zrušit úplně, že? Ještě by generály mohlo napadnout odmlouvat proti návratu ČR do Ruské sféry vlivu...

    Jasně a v dalším kroku armádu zrušit úplně, že? Ještě by generály mohlo napadnout odmlouvat proti návratu ČR do Ruské sféry vlivu...

   • Sabuk
    12:06 30.07.2021

    Rušit armádu určitě ne. Ale do L159 nemá určitě význam investovat krom dvoumístné verze pro výcvik. Je nutné optimalizovat schopnosti armady podle přiděleného rozpočtu. Tanky ...Zobrazit celý příspěvek

    Rušit armádu určitě ne. Ale do L159 nemá určitě význam investovat krom dvoumístné verze pro výcvik.

    Je nutné optimalizovat schopnosti armady podle přiděleného rozpočtu.
    Tanky ani BVP nejsou potřeba.
    Postačí KBVP doplněné o dělostřelectvo, drony a kvalitní satelitní průzkum. Po skončeni pronájmu Gripenu je prioritní zakoupit kvalitní stíhací letoun s širokou paletou výzbroje.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:48 30.07.2021

     Tanky a BVP samozřejmě jsou potřeba už jen kvůli závazku vůči NATO. Těžko očekávat pomoc, když sami nejsme ochotni pomoc poskytnout. Představa, že vše zachrání drony je velice ...Zobrazit celý příspěvek

     Tanky a BVP samozřejmě jsou potřeba už jen kvůli závazku vůči NATO. Těžko očekávat pomoc, když sami nejsme ochotni pomoc poskytnout. Představa, že vše zachrání drony je velice naivní. 2% HDP jsme schopni dávat velmi lehce. Bohužel zde máme vnitřního nepřítele v podobě Hradu, komunistů, tzv. "vlastenců" (ve skutečnosti proruských poskoků) a naivních eurohujerů, kteří mají pocit, že samotné členství v EU a NATO nás činí nedotknutelnými.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    13:17 30.07.2021

    Závazky jsou flexibilní a záleží pouze na vyjednávací týmu co dohodne. Při naší geografické poloze nám nehrozí napadení od sousedů. Bude si to myslet i naprostá většina voličů,když ...Zobrazit celý příspěvek

    Závazky jsou flexibilní a záleží pouze na vyjednávací týmu co dohodne.
    Při naší geografické poloze nám nehrozí napadení od sousedů. Bude si to myslet i naprostá většina voličů,když žádná z parlamentních stran nemá a neměla AČR jako rozpočtovou prioritu.
    Je potřeba aby si to uvědomil i GŠ a zodpovědní lidé na MO a podle toho upravily vyzbrojovaci plány.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     14:42 30.07.2021

     Ne nejsou flexibilní. Z toho co píšeš je jasně vidět, že tvým zájmem je oslabení AČR a naší věrohodnosti jako spojence v NATO. To je přesně v souladu s politikou Ruska... Čím ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne nejsou flexibilní. Z toho co píšeš je jasně vidět, že tvým zájmem je oslabení AČR a naší věrohodnosti jako spojence v NATO. To je přesně v souladu s politikou Ruska... Čím slabší AČR bude, tím jednodušší to "zelení mužíčci" budou mít. A o to tu jde, že?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:19 30.07.2021

     Obě opoziční formace mají dosažení 2% HDP na obranu do roku 2025 ve svých programových prohlášeních. Naopak je nezbytné dotáhnout BVP do konce za každou cenu. Těžká brigáda bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Obě opoziční formace mají dosažení 2% HDP na obranu do roku 2025 ve svých programových prohlášeních.
     Naopak je nezbytné dotáhnout BVP do konce za každou cenu. Těžká brigáda bude tvořit takové jádro bojového potenciálu armády. Je třeba si uvědomit že prapory vyzbrojené KBVP jsou ve své podstatně pouze motorizované. Což vyplývá z taktiky nasazená kolových bojových vozidel.
     A je naprosto jedno jak se k nám momentálně staví sousedé. Stavět armádu až v době krize je už pozdě. Navíc v případě boje rámci NATO je vysoce pravděpodobné že bojové operace nebudou probíhat na našem území.Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     08:20 31.07.2021

     Přesně ,tak strany slibují, ale nic z toho se posledních 10let nekoná. https://www.mocr.army.cz/finan... Od roku 2007 je ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně ,tak strany slibují, ale nic z toho se posledních 10let nekoná.
     https://www.mocr.army.cz/finan...
     Od roku 2007 je rozpočet pod 2%HDP
     Od roku 2011 je pod 1,3%HDP. V příštích letech se to nezlepší at bude vládnout ANO nebo Piráti.
     Nevidím krizový scénář při kterém nutně potřebujeme těžkou brigádu. Jsme moc malý stát na to aby jsme mohli něco zásadně ovlivnit jednou těžkou brigádu namísto motorizované.
     Proti hybridnimu nebezpečí postačí mít 2 motorizované brigády a letectvo.
     Válka se sousedními zeměmi nehrozí.
     Při napadení spojenců Ruskem/ Tureckem by stejně záleželo na postoji Německa, Francie a VB.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:34 31.07.2021

      Těžká brigáda je samozřejmě základ armády a budovat ji až v případě potřeby, je pozdě. V případě války s Ruskem bude samozřejmě záležet na postoji Francie a Německa. A reálný ...Zobrazit celý příspěvek

      Těžká brigáda je samozřejmě základ armády a budovat ji až v případě potřeby, je pozdě. V případě války s Ruskem bude samozřejmě záležet na postoji Francie a Německa. A reálný scénář je ten, že De/Fr se budou tvářit, že nic nevidí, případně vyhlásí "naprostou podporu" napadeným a nějaké sankce. Stejně tak USA může být vázáno bojem v Tichomoří (ideální čas na útok...) a pak v tom bude východní Evropa sama. Proto potřebujeme těžkou brigádu. A důvodně předpokládám, že to je přesně ten důvod, proč proč nechceš, aby AČR těžkou brigádu měla. Samozřejmě dalsí důležité schopnosti jsou průzkum, REB, SEAD, schopnost zasáhnout týlové prostory...Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      12:10 31.07.2021

      Pokud by se Německo ani Francie nezapojila do obrany Pobaltských zemí, tak není důvod aby se zapojila AČR. Pro hybridní druhy konfliktů na územi EU není těžká brigáda potřeba. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by se Německo ani Francie nezapojila do obrany Pobaltských zemí, tak není důvod aby se zapojila AČR.

      Pro hybridní druhy konfliktů na územi EU není těžká brigáda potřeba. Nemyslím tím,že by se obecně nehodila. Ale na vševojskovou armádu nejsou finance.

      Je potřeba se myšlením posunout do 21.století a finance investovat co nejefektivněji. Kyberneticka bezpečnost, obrana vzdušného prostoru, průzkum, drony a Pandury je přesně to co potřebujeme = Rychlé, mobilní, silně vyzbrojené síly s perfektním situačním povědomím.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:20 31.07.2021

      "Pokud by se Německo ani Francie nezapojila do obrany Pobaltských zemí, tak není důvod aby se zapojila AČR." No vida. Ani není třeba tě obviňovat z Rusofilství. Ty to uděláš sám a ...Zobrazit celý příspěvek

      "Pokud by se Německo ani Francie nezapojila do obrany Pobaltských zemí, tak není důvod aby se zapojila AČR."
      No vida. Ani není třeba tě obviňovat z Rusofilství. Ty to uděláš sám a určitě se k tomu budeš ještě hrdě hlásit, že? Soudě podle avataru, který používají tzv. "vlastenci", ve skutečnosti poskokové Ruska.
      Ale k věci. Bránit Pobaltí před Ruskou agresí je naopak naprosto nutné, protože další na řadě bude Polsko a pak my. Mimochodem... Zmiňuješ konkrétně Pobaltí, když já mluvil naprosto obecně o možném konfliktu s Ruskem. Že bys věděl něco co my tady ještě ne?Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      20:55 31.07.2021

      Sabuk ta koncepce, kterou navrhujete je zcela chybná a doufám, že to je vina pouze vaší neznalosti. V případě, že má nepřítel silné tankové vojsko, tak ho musíte co nejlépe ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      ta koncepce, kterou navrhujete je zcela chybná a doufám, že to je vina pouze vaší neznalosti. V případě, že má nepřítel silné tankové vojsko, tak ho musíte co nejlépe eliminovat a to jde pouze letectvem a vrtulníky, nebo silným tankovým vojskem. Tímto způsobem probíhají všechny konflikty 21. století. Ázerbájdžán také nevyhrál v Náhorním Karabachu jen kvůli dronům, ale naopak kvůli modernějším výzbrojí a lepší vševojskové koncepci - to je budoucnost boje 21. století. Ta vaše taktika je spíš pro guerillové skupiny než pro stání armádu. My naopak potřebujeme to co jste říkal, ale také všechny ostatní systémy, které AČR má. Pokud toho chceme dosáhnout, musíme na vládu tlačit, aby to plnila. Nikoliv škrtat jednotky, aby co nejlépe odpovídali podhodnocenému rozpočtu. Navíc pokud chceme mít v Evropě nějakou váhu, tak musíme mít AČR silnou jako má Polsko svou armádu. Také kvůli polskému rozvoji armády bude za chvíli Polsko žádanějším spojencem než Německo nebo FrancieSkrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      08:18 01.08.2021

      @Hektor- a myslíte,že by podobný scénář jako v roce 68 změnilo vlastnictví jedné těžké brigády?

      @Hektor- a myslíte,že by podobný scénář jako v roce 68 změnilo vlastnictví jedné těžké brigády?

     • Sabuk
      08:52 01.08.2021

      @Torong- proč používáte osobní urážky, docházejí Vám argumenty? Považuji se za pragmatika a realistu. Nenapsal jsem,že nemáme bránit Pobalti. Pobaltské státy ale musí přesvědčit ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong- proč používáte osobní urážky, docházejí Vám argumenty?
      Považuji se za pragmatika a realistu.

      Nenapsal jsem,že nemáme bránit Pobalti. Pobaltské státy ale musí přesvědčit západní politiky k tomu aby byli ochotni je bránit.
      Z bezpečnostního hlediska by pro ně by bylo nejlepší kdyby se EU proměnila ve Spojené Státy Evropské s vlastní armádou.

      Jen západní mocnosti maji opravdovou vojenskou sílu i atomové zbraně k odstrašení protivníků.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      09:07 01.08.2021

      @Ondro Mít vševojskovou armádu je super. Já tu koncepci nerozporuji !!! Od roku 2007 dává ČR na obranu 1- 1.3%HDP. S takovým rozpočtem není reálné kvalitní vševojskovou armádu ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ondro
      Mít vševojskovou armádu je super. Já tu koncepci nerozporuji !!!

      Od roku 2007 dává ČR na obranu 1- 1.3%HDP. S takovým rozpočtem není reálné kvalitní vševojskovou armádu vybudovat !!! Za tu dobu byla ve vládě ODS, TOP09, KDU-ČSL, SZ, ČSSD, ANO, +tolerance KSČ.
      Pokud se dostanou do vlády Pirati,tak budou jako všichni ostatni. Několik vzletných prohlášeni ,že do xxlet se rozpočet navýší na 2%HDP. Realita bude ale stále stejná: peníze půjdou prioritně na důchody, zdravotnictvi, školství ,atd. Rozpočet MO tak zůstane stejný.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:52 01.08.2021

      Sabuk Letos jde na obranu 1,47% HDP. Co bude dál se rozhodne po volbách a bude záležet jaké strany v jakém poměru budou sedět ve vládě. Potřebu přezbrojit 7.mb na nové pásové ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      Letos jde na obranu 1,47% HDP. Co bude dál se rozhodne po volbách a bude záležet jaké strany v jakém poměru budou sedět ve vládě.
      Potřebu přezbrojit 7.mb na nové pásové nezpochybňují snad žádní relevantní politici a velení armády si za tím stojí.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      13:00 01.08.2021

      @Scotty https://www.mocr.army.cz/finan... https://www.mfcr.cz... › mediaPDF STÁTNÍ ROZPOČET 2021 V KOSTCE - Ministerstvo financí ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      https://www.mocr.army.cz/finan...

      https://www.mfcr.cz... › mediaPDF
      STÁTNÍ ROZPOČET 2021 V KOSTCE - Ministerstvo financí ČR

      Stránky MO i MF uvádějí pro letošek 1,28%HDP.

      Na pokrytí vševojska nejsou a nebudou dány peníze. Bohužel je NGŠ Opata, který vzhledem ke své minulosti prosazuje těžkou brigádu. Měl by být nahrazen někým mladším s progresivnějším myšlením. Nelze zůstat myšlením v minulém století a mít jako prioritu tanky. Kvůli tomuto přístupu nezbyde dostatek financí na kvalitní letectvo.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:59 01.08.2021

      Sabuk - určite nie,to súhlasím...narážal som iba na fakt (nemyslím teraz konkrétne iba vás) že si stále ako keby myslíme,že nás "ochráni" napr. pred ruským útok naša/vaša ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk - určite nie,to súhlasím...narážal som iba na fakt (nemyslím teraz konkrétne iba vás) že si stále ako keby myslíme,že nás "ochráni" napr. pred ruským útok naša/vaša geografická poloha a útok povedú cez roviny poľska...

      PetrTechnik - tiež súhlasím že ani slovensko a ani česko by sa samé veľkému útoku neubránilo- (preto NATO - dúfajme)...a to že sa tu fantazíruje so vševojskovou armádou je fajn,ale opäť sa nejak zabúda na počty ...proste ossr/ačr nemože konkurovať ani so vševojskovou armádou napr. poľskej armáde - počty nepustia... je to ako sa tu na AN riešia f-35,leopardy atď ale nerieši sa,že bude nakúpené málo munície...

      ako tu spomínal p. grohmann ,nákup takticko-operačních rakiet by nemusel byť zlý nápad...len sa bojím že v ponímaní ossr/ačr by to znamenalo všetko zrušiť a kúpiť len tie rakety...len problém by nastal,čo by sme robili keby sa stali tie rakety cieľom prvého úderu...a že by sa stali...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:44 01.08.2021

      Sabuk Těch 1,28% je po té co jim komunisti sebrali těch 10 miliard z rozpočtu, ale ty jsou už zpátky. Takže je to opravdu původně plánovaných 1.47% HDP. A říct o Opatovy že není ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      Těch 1,28% je po té co jim komunisti sebrali těch 10 miliard z rozpočtu, ale ty jsou už zpátky. Takže je to opravdu původně plánovaných 1.47% HDP.

      A říct o Opatovy že není progresivní to je snad vtip roku. Opata je jeden z těch mála NGŠ co to mají v hlavě opravdu dobře srovnané. Tanky nikdo (zatím) obměňovat nechce.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     17:02 31.07.2021

     Sabuk - "Při naší geografické poloze nám nehrozí napadení od sousedů." -rok 68 ukázal akú výhodnú máme geografickú polohu,ukázal to útok z rôznych smerov...

     Sabuk - "Při naší geografické poloze nám nehrozí napadení od sousedů." -rok 68 ukázal akú výhodnú máme geografickú polohu,ukázal to útok z rôznych smerov...

     • PetrTechnik
      12:32 01.08.2021

      Pokud by se nás rozhodli napadnout Poláci, Slováci a Maďaři, bude jedno jestli máme vševojskovou armádu s moderními tanky. I v tom roce 68 byla výsadková fáze RA slabým místem a to ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by se nás rozhodli napadnout Poláci, Slováci a Maďaři, bude jedno jestli máme vševojskovou armádu s moderními tanky. I v tom roce 68 byla výsadková fáze RA slabým místem a to navíc mohli ovlivnit přinejmenším reakci části velení ČSLA.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    16:34 30.07.2021

    Jde o to aby se přidělené peníze co nejefektivněji využily vzhledem předpokládaným hrozbám a krizovým scénářům. 2% HDP nA obranu jsou nerealistická. Úspěchem bude udržení 1,5% ...Zobrazit celý příspěvek

    Jde o to aby se přidělené peníze co nejefektivněji využily vzhledem předpokládaným hrozbám a krizovým scénářům.
    2% HDP nA obranu jsou nerealistická. Úspěchem bude udržení 1,5% HDP.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     17:01 30.07.2021

     2% na obranu jsou naprosto realistická.

     2% na obranu jsou naprosto realistická.

  • Klimesov
   10:00 30.07.2021

   V podstatě bych s vámi souhlasil, akorát nejsem si jist, jestli projekt MGCS by byl v budoucnu pro AČR ta pravá výhra. Přece jen je to projekt, kteří vedou Francouzi a Němci a ...Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě bych s vámi souhlasil, akorát nejsem si jist, jestli projekt MGCS by byl v budoucnu pro AČR ta pravá výhra. Přece jen je to projekt, kteří vedou Francouzi a Němci a promítne se v něm primárně jejich potřeby. A pokus můžu hodnotit, že třeba Francouzi by to chtěli jako platformu i pro své pásové BVP a další techniku umístěnou na pásech, tak je otázka jestli na něco takového by měla AČR opravdu čekat. Uvidí se jak nakonec projekt MGCS dopadne a jestli se bude jednat jen o tank nebo o celou platformu, ale osobně (můj názor) si nyní myslím, že kolem roku 2030 nebo spíše od roku 2025 by pro AČR bylo lepší uvažovat nad něčím dostupnějším jako třeba M1A2C nebo třeba M1A3, popřípadě ten Leopard 2A8.
   Za mně veliká škoda, že už se nevyrábějí Leclerky (doufám že tam mám dobré i/y :D :D )
   Pro AČR je to ideální stroj.

   A teť trochu sci-fi. Bylo by zajímavé, kdyby Francouzi byly ochotni odprodat linku na výrobu Leclekrů i s kompletní projektovou dokumentací. Ale asi by to stálo randál.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   11:46 30.07.2021

   Nemyslím si. Podle mně na nic nečekat (ostatně velmi dobře víme jak dopadl poslední pokus o společný tank De/Fr...) a nakoupit spolu s Polskem M1. Ty budou modernizovat plné dalece ...Zobrazit celý příspěvek

   Nemyslím si. Podle mně na nic nečekat (ostatně velmi dobře víme jak dopadl poslední pokus o společný tank De/Fr...) a nakoupit spolu s Polskem M1. Ty budou modernizovat plné dalece za rok 2050...Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   22:33 30.07.2021

   Modernizacja T-72M1? Pomyślmy 1. nowy powerpack - RENK ESM + silnik Scania (ewentualnie głęboko przebudowane W-46-6 o mocy 1000 KM) 2. system kierowania ogniem (FCS) - tutaj jest ...Zobrazit celý příspěvek

   Modernizacja T-72M1? Pomyślmy
   1. nowy powerpack - RENK ESM + silnik Scania (ewentualnie głęboko przebudowane W-46-6 o mocy 1000 KM)
   2. system kierowania ogniem (FCS) - tutaj jest kilka możliwości - ale pewnie Turms-T
   3. stabilizacja (pionowa) armaty - EPS-72/91 Albatros (błąd "tylko 0,4 mrad na 2 km)
   4. dodatkowy pancerz (Zapewne tylko ERA)
   5. Łączność
   6. Armata - słowacka 2A46MS?
   7. nowe łożysko i elektryczne napędy wieży....

   Z 5 milionów USD to trzeba wydać :/
   Choć sam Jarosław Wolski przyznaje się (po latach) że "źle ocenił" PT-91M.

   Dodatkowo
   Nowa amunicja 125mm
   No i najważniejsze - demontaż "mocowań dla amunicji II - rzutu.
   Tylko 22 pocisku - te z autoloaderze AZ.
   Wówczas czołg daje "szanse" na przeżycie załogi.
   I to większe niż w Leopardzie 2 czy Leclercu.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    09:41 31.07.2021

    "Wówczas czołg daje "szanse" na przeżycie załogi. I to większe niż w Leopardzie 2 czy Leclercu." I na to kdzie pan przyszedl? Korba T72 je chráněna velmi špatně a prakticky to ...Zobrazit celý příspěvek

    "Wówczas czołg daje "szanse" na przeżycie załogi.
    I to większe niż w Leopardzie 2 czy Leclercu."

    I na to kdzie pan przyszedl? Korba T72 je chráněna velmi špatně a prakticky to nelze nijak zlepšit. Navíc je celá korba obložená municí. Drtivá většina zásahů do korby (snad mimo přední část končí požárem a výbuchem munice. A to znamená naprostou destrukci tanku a dost hnusnou smrt osádky (pokud výbuch nenastane okamžitě).Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  12:52 29.07.2021

  Vzhledem k rozjetým a zatím nedotaženým modernizačním projektům (BVP, děla, SHORAD), jejich finanční náročnosti a vzhledem k určité neschopnosti MO dotáhnout projekty do konce, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k rozjetým a zatím nedotaženým modernizačním projektům (BVP, děla, SHORAD), jejich finanční náročnosti a vzhledem k určité neschopnosti MO dotáhnout projekty do konce, je dobré řešení rozhodovat o nových tancích až okolo roku 2030 a tím pak i uvažovat o Leo 2A8.
  Do té doby provozovat a modernizovat T72M4CZ s tím že by se mohlo z původních T72 modernizovat dalších 30 strojů pro další prapor. Jeden prapor tanků je opravdu jen pro prosté udržení schopností. Po koupi nových tanků ve 30 letech by tyto šli do zálohy.
  AČR má teď jiné priority. Daleko lepší by bylo za pár let pořídit raketomety.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   17:08 29.07.2021

   Radovan - no neviem či ešte niečo zmodernizujete...ak sa nemýlim modernizačné sady sa minuli a výrobcovia už +/- tiež nefungujú...

   Radovan - no neviem či ešte niečo zmodernizujete...ak sa nemýlim modernizačné sady sa minuli a výrobcovia už +/- tiež nefungujú...

   • Klimesov
    08:01 30.07.2021

    Jo jo je tak. Modernizovat nyní další kusy T-72M1 na T-72M4CZ už prakticky není možné.
    Ale uvidí se jak dopadne to zhodnocení a jestli se najdou nový potenciální dodavatelé.

    Jo jo je tak. Modernizovat nyní další kusy T-72M1 na T-72M4CZ už prakticky není možné.
    Ale uvidí se jak dopadne to zhodnocení a jestli se najdou nový potenciální dodavatelé.

  • Torong
   20:19 29.07.2021

   Co chceš na nich modernizovat, když se začínají vyřazovat pro opotřebovanost. Jenom jejich udržení v chodu bude obrovská investice, natož modernizace, zvlášť, když už se naráží na ...Zobrazit celý příspěvek

   Co chceš na nich modernizovat, když se začínají vyřazovat pro opotřebovanost. Jenom jejich udržení v chodu bude obrovská investice, natož modernizace, zvlášť, když už se naráží na limity konstrukce...Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    20:30 29.07.2021

    T-72M4CZ, které jsou vyřazeny z provozu nejsou vyřazeny z důvodů celkové opotřebovanosti, ale z důvodů absentujících dílů, které byli součástí modernizace. Italský výrobce již ...Zobrazit celý příspěvek

    T-72M4CZ, které jsou vyřazeny z provozu nejsou vyřazeny z důvodů celkové opotřebovanosti, ale z důvodů absentujících dílů, které byli součástí modernizace. Italský výrobce již neexistuje.
    Proto také existuje modernizační plán, jaký kritické technické uzly má nahradit.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     11:50 30.07.2021

     Tak samozřejmě, že nejde o opotřebovanost takovou, že by nešla zvrátit. Ale je nutné provést generální opravu v takovém rozsahu, že se to nevyplatí. T72 je nemodernizovatelný ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak samozřejmě, že nejde o opotřebovanost takovou, že by nešla zvrátit. Ale je nutné provést generální opravu v takovém rozsahu, že se to nevyplatí. T72 je nemodernizovatelný ze své podstaty.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      12:01 30.07.2021

      To jste na omylu. T-72 je ze své podstaty modernizovatelný, proto se také často modernizuje. Problém u AČR je ten, že modernizované T-72M4CZ nemají díly na modernizované systémy ...Zobrazit celý příspěvek

      To jste na omylu. T-72 je ze své podstaty modernizovatelný, proto se také často modernizuje. Problém u AČR je ten, že modernizované T-72M4CZ nemají díly na modernizované systémy tanku. Proto se musí T-72M4CZ znovu modernizovat, aby mohli sloužit. Pokud se nemodernizují, tak budeme používat jak se i nyní děje T-72M s vybavením z 80. let. Protože modernizované tanky kvůli absenci náhradních dílů jsou odstaveny.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:06 30.07.2021

      Modernizovatelný není, prostě proto, že byl navržen pro jiný typ boje po způsobu Čingischánových hord. T72, stejně jako BVP nebo Mi24, byly navrženy pro bleskové překonání Evropy ...Zobrazit celý příspěvek

      Modernizovatelný není, prostě proto, že byl navržen pro jiný typ boje po způsobu Čingischánových hord. T72, stejně jako BVP nebo Mi24, byly navrženy pro bleskové překonání Evropy během omezené jaderné války. T72 byl navržen jako spotřební tank pro armády VS, které měly být obětovány a jako doplněk pro druhosledové jednotky RA, protože ani RA neměla dost prostředků na vybavení celé armády T64/80. To, že Rusko dodnes "modernizuje" T72, není dáno jeho schopnostmi, ale zoufalým stavem Ruské ekonomiky. RAbby velmi ráda přešla z pojízdných krematorií na tank západního stylu. Projekty jako T95, T14, Kurganěc... to dostatečně dokazují. Problém je ale v tom, že přechod na takovou techniku by znamenal jednak obrovské náklady a jednak absolutně jiný přístup k výcviku a servisování. A na to Rusové prostě nemají. Museli by naprosto zménit myšlení a to by znamenalo jednak konec Putinismu a jednak zhroucení všech lží a mýtů na kterých Ruský národ stojí.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      22:39 30.07.2021

      T-72 ma taki sam potencjał "modernizacyjny" co Leopard 2 Analogicznie Leopard 2A0-A3 to taki T-72A Leopard 2A4 (1985-1990) to taki T-72B Leopard 2A5 To taki T-90 A leopard ...Zobrazit celý příspěvek

      T-72 ma taki sam potencjał "modernizacyjny" co Leopard 2

      Analogicznie Leopard 2A0-A3 to taki T-72A
      Leopard 2A4 (1985-1990) to taki T-72B
      Leopard 2A5 To taki T-90
      A leopard 2A6E/Strv122 to taki T-90ASkrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:46 31.07.2021

      Lukas: To myslíš vážně? Přes všechny modernizace zůstal T72 pojízdnou kremační pecí. Ostatně svědectví popáleného tankisty, kterému se jako jedinému z osádky povedlo dostat se ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas:
      To myslíš vážně? Přes všechny modernizace zůstal T72 pojízdnou kremační pecí. Ostatně svědectví popáleného tankisty, kterému se jako jedinému z osádky povedlo dostat se ze zasaženého T72B3 snad vyšlo i ve vašich novinách...Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      21:52 03.08.2021

      Pro Torong A czy Pan zrozumiał CAŁY kontekst wypowiedzi... T-72 z 22 pociskami (czyli tylko w autoloaderze AZ) jest bardziej bezpieczny (dla załogi) niż leopard 2 (no chyba że w ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Torong
      A czy Pan zrozumiał CAŁY kontekst wypowiedzi...
      T-72 z 22 pociskami (czyli tylko w autoloaderze AZ) jest bardziej bezpieczny (dla załogi) niż leopard 2 (no chyba że w leopardzie zostawisz tylko 15 pocisków - w niszy wieży)

      Tu chodzi o właśnie o prawdopodobieństwo trafienia w amunicje.
      I zostało to przetestowane bojowo. (Tajemnicą poliszynela jest to że po "bolesnych doświadczeniach" Rosjanie "do boju" nie wysyłają czołgów z pełną jednostką ognia )Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      21:58 03.08.2021

      A co do potencjału modernizacyjnego Leoparda i T-72 Leopard 2 tak jak T-72 przez lata podlega "znaczącym zmianą" konstrukcyjnym. Zmiany były tak "dalekie" że z leoparda 2A4 z 1984 ...Zobrazit celý příspěvek

      A co do potencjału modernizacyjnego Leoparda i T-72
      Leopard 2 tak jak T-72 przez lata podlega "znaczącym zmianą" konstrukcyjnym.
      Zmiany były tak "dalekie" że z leoparda 2A4 z 1984 nie zrobisz leoparda 2A6 - tak jak z T-72A nie zrobisz T-90
      Czego nie rozumiesz?

      Przykład z PL, decyzja Finów, czy Kanadyjczyków (oba państwa zaniechały próby modernizacji leopardów 2A4) pokazuje dobitnie jak "łatwo" jest zmodernizować Leoparda.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:51 03.08.2021

      Lukas I když má T-72 munici jen v karuselu stále se nachází v prostoru posádky. Stačí jedna špatně odražená střepina a posádka si udělá výlet na měsíc (nebo alespoň spolu s věží ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      I když má T-72 munici jen v karuselu stále se nachází v prostoru posádky. Stačí jedna špatně odražená střepina a posádka si udělá výlet na měsíc (nebo alespoň spolu s věží odletí pár metrů). Pokud se u Leo nebo Abramsu naplní jen "batoh" ve věži nic takového se stát nemůže.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:11 29.07.2021

  Záměr vypadá velmi sympaticky. Nevím, jestli si nekousli trochu velké sousto s ambicí vlastního vývoje BMS a SŘP, zda by nestálo pustit se do spolupráce s někým zkušenějším. ...Zobrazit celý příspěvek

  Záměr vypadá velmi sympaticky. Nevím, jestli si nekousli trochu velké sousto s ambicí vlastního vývoje BMS a SŘP, zda by nestálo pustit se do spolupráce s někým zkušenějším. Každopádně přemýšlím, zda Poláci udělali dobře s rozhodnutím pořídit Abramse. Se svou poptávkou by měli silnou páku zapojit se do vývoje a kousnout si významný podíl lokalizace výroby.Skrýt celý příspěvek

 • Iris-T
  10:04 29.07.2021

  Á, automat. Konečně bude z Leo2 moderní tank. Po 40 letech...

  Á, automat. Konečně bude z Leo2 moderní tank. Po 40 letech...

  • Torong
   20:33 29.07.2021

   Jakože tank bez automatu není moderní? Nerad tě zklamu, ale nabíječ v M1 nebo v Leo, je rychlejší než automat v T 72 i T90 a oproti T72 nemusí po 22 výstřelech přebíjet zásobník.

   Jakože tank bez automatu není moderní? Nerad tě zklamu, ale nabíječ v M1 nebo v Leo, je rychlejší než automat v T 72 i T90 a oproti T72 nemusí po 22 výstřelech přebíjet zásobník.

   • flanker.jirka
    17:31 30.07.2021

    nabíjení u T 72 má minimálně jednu velkou nevýhodu, jen těžko vyndáte již nabitou střelu.

    nabíjení u T 72 má minimálně jednu velkou nevýhodu, jen těžko vyndáte již nabitou střelu.

 • Jan Grohmann
  09:02 29.07.2021

  Co se týče tanků a to, zda je potřebujeme. Raději bych nakoupil takticko-operační rakety s doletem minimálně 600 km a umístil je do vojenského prostoru Libavá. Ukrajinci nám určitě ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče tanků a to, zda je potřebujeme. Raději bych nakoupil takticko-operační rakety s doletem minimálně 600 km a umístil je do vojenského prostoru Libavá. Ukrajinci nám určitě rádi pomohou (Vilha na podvozku Tatrovky). To by byla reálná odstrašující zbraň.
  Otázkou je samozřejmě, zdá nám to naši spojenci dovolí koupit a zda takovou schopnost ČR dokáže politicky využít.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   09:49 29.07.2021

   Proč by neměli? Respektive,proč bychom se vůbec měli ptát. Pokud nám to dovoluje Pařížská smlouva, tak není důvod je nemít...

   Proč by neměli? Respektive,proč bychom se vůbec měli ptát. Pokud nám to dovoluje Pařížská smlouva, tak není důvod je nemít...

   • Miroslav
    10:45 29.07.2021

    Lebo silní politickí hráči veľmi nechcú aby niekto slabší mal zbrane ktoré majú dosah ďaleko za vlastné hranice. Videli sme to keď USA zaplatili likvidáciu OTR-23

    Lebo silní politickí hráči veľmi nechcú aby niekto slabší mal zbrane ktoré majú dosah ďaleko za vlastné hranice. Videli sme to keď USA zaplatili likvidáciu OTR-23

   • danny
    10:48 29.07.2021

    :-D To je trošku naivní otázka, ne? Pokud se bavíme o taktické raketě s výše zmíněným doletem, tak si piš, že do jejich pořízení budou mluvit min. všichni, kteří se ocitnou v ...Zobrazit celý příspěvek

    :-D To je trošku naivní otázka, ne? Pokud se bavíme o taktické raketě s výše zmíněným doletem, tak si piš, že do jejich pořízení budou mluvit min. všichni, kteří se ocitnou v dosahu. A potom všichni ostatní, kteří budou mít pochybnosti o tom, jak taková ČR bude s tímto vyjednávacím kapitálem nakládat. A a pak ještě ostatní, co budou říkat, my je taky nemáme, tak proč ČR. No a všech těch se musíme zdvořile zeptat, rozptýlit obavy, poskytnout záruky.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:33 29.07.2021

     Vyjednávací kapitál vůči komu? Němcům, proč, co bychom ti získali? Uvědomujte si, že pokud by nás chtěl ten "zlý" Západ k něčemu donutit (proč a k čemu a rovnou říkám, že bububu ...Zobrazit celý příspěvek

     Vyjednávací kapitál vůči komu? Němcům, proč, co bychom ti získali?
     Uvědomujte si, že pokud by nás chtěl ten "zlý" Západ k něčemu donutit (proč a k čemu a rovnou říkám, že bububu uprchlíci nejsou argument, nejsme na schůzi Pitomiovců či jiného odpadu), tak stačí když přestane u nás investovat, odebírat u nás vyrobené zboží, zastaví dotace a do roka tu žereme trávu? Jak takovému scénáři zabrání rakety někde v Libavé fakt netuším.
     A ještě k tomu Západu, z pohledu jiných částí světa jsme i my Západ. Takže tím, že to neustále zpochybnujeme, pouze zhoršujeme vlastní pozici. Ten Západ tu investoval tolik, že o těm zisk nebude chtít přijít. To je větší jistota než brigáda OTR. Protože jak známo o peníze jde vždy až v první řadě.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:23 29.07.2021

      Ale no tak Neshere... Je třeba vyndat hlavu z Německého zadku. Strkat ji tam nám nijak nepomůže. Němcům a Francouzům jsme absolutně u zadní části těla. Naivita, že když u nás mají ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Neshere... Je třeba vyndat hlavu z Německého zadku. Strkat ji tam nám nijak nepomůže. Němcům a Francouzům jsme absolutně u zadní části těla. Naivita, že když u nás mají montovny dílů do aut znamená, že jsme pro ně důležití mě nepřestává udivovat. My opravdu nejsme západ. Nejsme ani východ. Jsme střed a měli bychom si to konečně uvědomit,tak jak si to uvědomují Poláci, Maďaři a Rumuni. Ti dobře vědí, že západ tu nepřestane investovat v okamžiku,kdy se my přestaneme chovat servilně a stejně tak nám nijak nezaručí naší suverenitu proti Rusku. Vidět je to na příkladu Ukrajiny. Po Majdanu (až už bylo bezpečno...) se tam prostřídalo celé vedení EU a většina státníků ze západu a ujišťovali Ukrajince jak za nimi stojí. A skutečnost? Zbraně jim odmítají prodat, aby nenaštval i Rusko. Kromě planých řečí Ukrajinci z toho západu nezískali nic. A stejně by to bylo i s námi. Jediná záruka je spolehnout se na sebe a na státy,které jsou na tom podobně jako my, tedy státy bývalého východního bloku. Dostat sem investice z USA a dalších zemí a udělat ze střední Evropy natolik důležitou oblast, že bude pro zbytek světa důležitá její nezávislost. Viz. projekt Trojmoří. Ostatně přesně z toho důvodu jsou proti Trojmoří ve vzácné shodě jak EU,tak Rusko, Eurohujeři i Rusofilové.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:38 30.07.2021

      Nesher My jsme tu před vstupem do EU nelezli po stromech!!! Jen tu strašíte lidi zrovna tak jako SPD, jen z druhé hromádky. Němci do nás nvestovali, z důvodu naší geografické ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      My jsme tu před vstupem do EU nelezli po stromech!!! Jen tu strašíte lidi zrovna tak jako SPD, jen z druhé hromádky. Němci do nás nvestovali, z důvodu naší geografické polohy a toho co naši lidé umí. Myslet si, že bez Německa bychom nepřežili je nebezpečně podobné myšlence "Se sovětským svazem na věčné časy."
      Pokus o vlastní silnější obranu a diverzifikaci by jen ukázal, zda jsme jen trochu suverénním státem nebo jen loutkou v EU. Obávám se, že chování EU vůči Británii, Polsku a Maďarsku jasně ukazuje, že se v bruselském "kremlu" začínají bát vlastních lidí.
      ...u nás víme, že pojem "věčné časy" trvají 40 let.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     20:41 29.07.2021

     To nebyla naivní otázka, ale spíš provokační. Přece spojenci nemůžou mít nic proti tomu, aby se spojenecká síla zvětšila... Nebo jo? A pokud ano, tak jsou to pak spojenci nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     To nebyla naivní otázka, ale spíš provokační. Přece spojenci nemůžou mít nic proti tomu, aby se spojenecká síla zvětšila... Nebo jo? A pokud ano, tak jsou to pak spojenci nebo ne?
     Další otázkou ale je, jestli nám takový zbraňový systém dovoluje Pařížská smlouva...Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    10:55 29.07.2021

    No, pokud bychom byli stát "loajální" k západu (berme ten význam s rezervou) a neměli prezidenta "Číňana" + vládu častokrát se opírající o hlasy proruské SPD a KSČM, nejspíš by ...Zobrazit celý příspěvek

    No, pokud bychom byli stát "loajální" k západu (berme ten význam s rezervou) a neměli prezidenta "Číňana" + vládu častokrát se opírající o hlasy proruské SPD a KSČM, nejspíš by neměli větších námitek. Jenže my máme a díky tomuto se nás ani moc nezastávají (viz. Vrbětice). Můžeme si za to jednoduše sami.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     11:04 29.07.2021

     Pro Boha pane Toustre, proberte se z té naivity. Skutečně proruské jsou západní země, nikoliv my. Západní země dají vždy přednost zájmům Ruska před zájmy střední a východní Evropy. ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro Boha pane Toustre, proberte se z té naivity. Skutečně proruské jsou západní země, nikoliv my. Západní země dají vždy přednost zájmům Ruska před zájmy střední a východní Evropy. Zrada jménem Nord Stream 2 je toho důkazem.
     Vnitropolitická situace v ČR na to nemá žádný vliv.
     Zkuste se bavit tohle čecháčkovského uvažování. Pro dobro sebe, nás i naší země.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:36 29.07.2021

      Myslíte ten NS na který jsme a jak rádi sami napojili?

      Myslíte ten NS na který jsme a jak rádi sami napojili?

     • Scotty
      16:00 29.07.2021

      Jan Grohmann Nedávno jasem četl zajímavý článek o "zradě" Nord Stream ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann

      Nedávno jasem četl zajímavý článek o "zradě" Nord Stream 2.
      https://www.info.cz/zpravodajs...
      Asi každá země dává primárně přednost svým zájmům. Na tom v podstatě není nic špatného. Zprovoznění další trubk doi německa rozhodně není upřednostnění zájmů Ruska. Každá země která se kolem událostí NR 2 pohybovala sleduje svůj vlastní zájem.
      Američani, když pochopili že je už pozdě zabránit nevyhnutelnému, dali přednost zlepšení vztahů s Německem. Mimochodem tohle prosrali Trump s Obamou. Biden na kterého se to hází už s tím reálně mnoho dělat nemohl.

      Němci si zajistili dodávky strategické komoditu neovlivněné politickou situací v tranzitních zemích. Pro ně bude v následujíc desetiletích plyn otázka života a smrti. Ostatně pro nás patrně také a i my budeme v konečném důsledku z NR 2 benefitovat. A´t už se nám to líbí nebo ne.

      Rusové nemusí za transport plynu platit Ukrajině (nebo Bělorusku) a získají vůči Ukrajině další prostředek vydírání. Plus odbyt na Západě který poctivě za odebraný plyn platí.

      Vlastně krom Ukrajinců každý něco získá.

      Mimochodem pokud jsou západní země proruské kvůli stavbě NR 2. Tak co je potom Orbán a jeho prodloužení TurkStreamu. Ovšem chápu že pičovat na Západ a přehlížet jisté výdobytky maďarského režimu je v jistých kruzích IN.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      18:59 29.07.2021

      Scotty
      Souhlas a docela jsi mě překvapil. Like

      Scotty
      Souhlas a docela jsi mě překvapil. Like

     • Torong
      19:24 29.07.2021

      "Myslíte ten NS na který jsme a jak rádi sami napojili?"
      A tím podrazil vlastní zájmy...

      "Myslíte ten NS na který jsme a jak rádi sami napojili?"
      A tím podrazil vlastní zájmy...

     • Torong
      20:46 29.07.2021

      Krabat: Tebe překvapil? Mně ne... Kdo trošku sleduje geopolitiku, tomu je jasné, že vy Ruští Trollí jako jsi ty a vlezdoprdelky Německu jako je Scotty mají stejný cíl. Akorát ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat:
      Tebe překvapil? Mně ne... Kdo trošku sleduje geopolitiku, tomu je jasné, že vy Ruští Trollí jako jsi ty a vlezdoprdelky Německu jako je Scotty mají stejný cíl. Akorát ty vlezdoprdelky o tom ve sv3 naivitě neví a dělají vám ruským trollům užitečné idioty.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:07 29.07.2021

      Nikdo neříká že by mělo být Rusko jediný nebo hlavní dodavatel plynu. Ovšem pokud má přestat spalování uhlí pro energetiku není zatím jiná cesta než je nahradit paroplynovými ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikdo neříká že by mělo být Rusko jediný nebo hlavní dodavatel plynu. Ovšem pokud má přestat spalování uhlí pro energetiku není zatím jiná cesta než je nahradit paroplynovými elektrárnami. Spotřeba tedy v Evropě poroste a je třeba rozvíjet všechny možnosti dopravy plynu od různých dodavatelů.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      21:32 29.07.2021

      Torong:
      K tomu je zbytečné cokoliv dodávat.

      Torong:
      K tomu je zbytečné cokoliv dodávat.

     • PetrTechnik
      22:09 29.07.2021

      Pardon, příspěvek patří pod vlákno niže.

      Pardon, příspěvek patří pod vlákno niže.

     • flanker.jirka
      17:41 30.07.2021

      Jan Grohmann Co se týká nord streamu 2, tak jen naivní osoby si mohly myslet, že se projekt stopne. Nám nezbývá nic jiného než opravdu umravnit západ Ukrajiny a zajistit si i ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann
      Co se týká nord streamu 2, tak jen naivní osoby si mohly myslet, že se projekt stopne. Nám nezbývá nic jiného než opravdu umravnit západ Ukrajiny a zajistit si i jinou cestu než Německo a Turecko.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:49 31.07.2021

      Flanker:
      Ta cesta se již zajišťuje. Zbývá doufat, že si Polsko vyvzdoruje vedoucí úlohu v projektu trojmoří a tento projekt dokáže získat peníze i od jinud než z USA...

      Flanker:
      Ta cesta se již zajišťuje. Zbývá doufat, že si Polsko vyvzdoruje vedoucí úlohu v projektu trojmoří a tento projekt dokáže získat peníze i od jinud než z USA...

    • Jan Grohmann
     11:12 29.07.2021

     Prý naše loajalita k Západu... jste pobavil. Západu jsme úplně ukradení, ať u nás bude vládnout kdokoliv. A to neříkám ze zášti, to je absolutně normální postoj. Ta naše potřeba ...Zobrazit celý příspěvek

     Prý naše loajalita k Západu... jste pobavil. Západu jsme úplně ukradení, ať u nás bude vládnout kdokoliv. A to neříkám ze zášti, to je absolutně normální postoj. Ta naše potřeba kokršpanělského lísání k Západu (a to říkám jako člověk, který má rád Západ) vyvolává na západ od naših hranic přinejlepším shovívavý úsměv.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      12:47 29.07.2021

      Přesně kvůli tomu jsem napsal do závorky to, co jsem napsal, aby se význam tvrzení nebral doslovně....achjo. Já se rozhodně k nikomu lísat na západě nechci, ale zároveň nechci, ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně kvůli tomu jsem napsal do závorky to, co jsem napsal, aby se význam tvrzení nebral doslovně....achjo. Já se rozhodně k nikomu lísat na západě nechci, ale zároveň nechci, abych tady měl něco na způsob čínského režimu (např. jejich "známkování" obyvatel). Z vlastní zkušenosti i vím, jak jsme západu ukradení (spíš nemají důvod se o nás zajímat).Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      14:45 29.07.2021

      Pane toustr, neplácejte blbosti o tzv. sociálním kreditu v Číně. Nic takového , jako ,že má každý své konto s černými a zelenými puntíky tam neexistuje. Obchody, banky, zdravotní ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane toustr, neplácejte blbosti o tzv. sociálním kreditu v Číně. Nic takového , jako ,že má každý své konto s černými a zelenými puntíky tam neexistuje. Obchody, banky, zdravotní pojišťovny , sociální sítě, sbírají data o svých klientech i u nás. Viz bodovací systém u přestupků, taky je u nás dávno zavedený. To o čem se mluví v souvislosti s Čínou je u nás dávno zavedené, je zatím jen neschopnoust státní správy to propojit,ale i na to dojde. Čína není a ani nechce být západní demokracie,ale rozhodně to není komunistický skanzen jako Sev.Korea nebo u nás kdysi socialismus. Ušetřete si nějaké peníze a vypravte se do Číny uvidíte nesmírně dynamicky se rozvíjející společnost,stojí to za to.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      15:05 29.07.2021

      PetrTechnik Myslím, že i informace na Wikipedii jsou dostatečně vypovídající o tom, jestli to tam existuje, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      Myslím, že i informace na Wikipedii jsou dostatečně vypovídající o tom, jestli to tam existuje, nebo ne.
      https://cs.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      17:38 29.07.2021

      Byl jsem nedávno v Číně u partnerské firmy, bylo to jen na 10 dní, což je nic,ale nedalo mi to a vzpovídal jsem kolegu který se tam vrátil po 20 letech v Německu (je to tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Byl jsem nedávno v Číně u partnerské firmy, bylo to jen na 10 dní, což je nic,ale nedalo mi to a vzpovídal jsem kolegu který se tam vrátil po 20 letech v Německu (je to tedy Číˇnan, mám info od něj).
      Tak bych si dovolil postnout video Pavla Dvořáka.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:56 29.07.2021

      Petr Technik: Máš vynikající informace. Přesně takové, jaké Čínský režim chce, abys měl. Vážně si myslíš, že ti umožnili vidět skutečnou Čínu? A ten youtuber co je tak nadšený z ...Zobrazit celý příspěvek

      Petr Technik:
      Máš vynikající informace. Přesně takové, jaké Čínský režim chce, abys měl. Vážně si myslíš, že ti umožnili vidět skutečnou Čínu? A ten youtuber co je tak nadšený z úžasné Číny, že na ni pěje samou chválu... Sorry, ale nevěřím mu. A srovnávat Čínský bonzácký bodový systém s Evropou je hodně špatné i jako mizerný vtip...Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      19:50 29.07.2021

      Torong: Hodnota Tvého příspěvku je nula a nebo jsi opravdu tak zkušený cestovatel a máš Čínu projetou i tam , kde je ta skutečná Čína. Potom tedy uznávám ,že jsem se mýlil a byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong:
      Hodnota Tvého příspěvku je nula a nebo jsi opravdu tak zkušený cestovatel a máš Čínu projetou i tam , kde je ta skutečná Čína. Potom tedy uznávám ,že jsem se mýlil a byl jsem opitý pozlátkem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:25 29.07.2021

      Jan Grohmann Ano. Zeman je především naše vlastní ostuda. Ani to o koho se u nás opírá vláda v zahraničí příliš nezajímá pokud to nenarušuje naše politické a spojenecké vazby na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann
      Ano. Zeman je především naše vlastní ostuda. Ani to o koho se u nás opírá vláda v zahraničí příliš nezajímá pokud to nenarušuje naše politické a spojenecké vazby na ostatní země. Baišovi se to zatím podařilo tak nějak držet v únosných mezích (možná i proto že velká část jeho byznysu je na západě). Ovšem třeba vzdání slibu 2% HDP na obranu naši pozici v NATO výrazně oslabuje. Nehledě na to že pokud bude naznačené financování armády opravdu realita tak, podle slov Opaty, to po roce 2025 naprosto zataví jakoukoli další modernizaci.
      Pokud by po volbách nedej bože vládnul s někým jako SPD už by měl pozici výrazně výrazně horší.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:56 29.07.2021

      Petr Technik: Nemusím mít Čínu procestování, abych věděl jak to tam vypadá, stejně jako jsem se nemusel vylodit na Omaze, abych věděl jak to tam vypadalo. O obojím se dá najít dost ...Zobrazit celý příspěvek

      Petr Technik:
      Nemusím mít Čínu procestování, abych věděl jak to tam vypadá, stejně jako jsem se nemusel vylodit na Omaze, abych věděl jak to tam vypadalo. O obojím se dá najít dost relevantních informací. Ostatně už to, že sám jsi zainteresovaný v byznysu s Čínou tě činí poněkud nevěrohodným. Velmi podobně reagovala jedna moje známá, která pracuje ve firmě obchodující úspěšně v Rusku na mou kritiku Putinova režimu. Koho chleba jíš...Skrýt celý příspěvek

     • demografie
      22:11 29.07.2021

      Stačí pustit velký americký web a podívat se na informace o nás. My jsme totálně ukradený. Co zvýší obočí je snaha přesadit Rusko do Temelína ale jinak jsme jim ukradený.

      Stačí pustit velký americký web a podívat se na informace o nás. My jsme totálně ukradený. Co zvýší obočí je snaha přesadit Rusko do Temelína ale jinak jsme jim ukradený.

     • Rase
      22:24 29.07.2021

      demografie: stačí si pustit velký web jakékoliv země a výsledek bude stejný. Nikoho nezajímáme, snad jen s vyjímkou Rusů, ale pro ně sme fackovací panák a "státní nepřítel" na ...Zobrazit celý příspěvek

      demografie:
      stačí si pustit velký web jakékoliv země a výsledek bude stejný. Nikoho nezajímáme, snad jen s vyjímkou Rusů, ale pro ně sme fackovací panák a "státní nepřítel" na úrovni USA... Na druhou stranu k Ukrajině, s níž válčí, se teď lísají - viz výroky velkého kormidelníka.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:36 30.07.2021

      Není pravda, že Západu jsme úplně ukradení. Španěly opravdu moc nezajímají detaily dění v Česku. Resp. zajímají je tak málo jako nás zajímá co se děje ve Španělsku. Ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

      Není pravda, že Západu jsme úplně ukradení.
      Španěly opravdu moc nezajímají detaily dění v Česku. Resp. zajímají je tak málo jako nás zajímá co se děje ve Španělsku.

      Ohledně Španělska nás zajímají jenom zásadní věci, jako by bylo odtržení Barcelonska nebo nastolení komunistického pročínského režimu.
      Podobně se "západní země" zajímají o nás - rok 1989 a otočení politického kormidla je zajímalo velmi, rozpad Československa méně, ale taky se o tom mluvilo.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:16 30.07.2021

      Demografie: A co by jsi čekal, že na tom webu najdeš? Velkými písmeny napsaná hesla o nehynoucí lásce mezi USA a ČR? Samozřejmě, že je Američanům tak nějak u zadku co teď děláme. ...Zobrazit celý příspěvek

      Demografie:
      A co by jsi čekal, že na tom webu najdeš? Velkými písmeny napsaná hesla o nehynoucí lásce mezi USA a ČR? Samozřejmě, že je Američanům tak nějak u zadku co teď děláme. Sami o nic nežádáme a vcelku nic zvláštního (krom otevřeně kolaborantského prezidenta a jeho loutkovodičů) se neděje. Nejsme jejich gubernie jako jsme byli před 35-ti lety vůči Rusku a nemusí nás hlídat a kontrolovat, aby nás nenapadlo změnit strany.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:12 29.07.2021

   Jan Grohmann Spojenci by nám to jistě dovolili (ostatně nikdo by se jich neptal ani ptát nemusel), ale jaký by byl benefit pro ČR? Jadernou nebo chemickou hlavici na tom mít ...Zobrazit celý příspěvek

   Jan Grohmann
   Spojenci by nám to jistě dovolili (ostatně nikdo by se jich neptal ani ptát nemusel), ale jaký by byl benefit pro ČR? Jadernou nebo chemickou hlavici na tom mít nemůžeme, čímž odstrašující potenciál dost klesá.
   Vilha má uváděný dostřel pouze 120 km, ne? To už můžeme rovnou koupit HIMARS od Američanů. Což by byl pro nás určitě geopoliticky důležitější obchod než sebelepší raketa od Ukrajinců. Ačkoli nejsem přesvědčen že armáda zrovna naléhavě potřebuje jakékoli raketomety.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    19:00 29.07.2021

    Ale potřebuje raketomety. HIMARS by byl ideální. Naše armáda velmi potřebuje vysokou palebnou sílu. Nikdy nedokážeme mít početnou armádu, proto musíme mít prostředky s vysokou ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale potřebuje raketomety. HIMARS by byl ideální. Naše armáda velmi potřebuje vysokou palebnou sílu. Nikdy nedokážeme mít početnou armádu, proto musíme mít prostředky s vysokou ničivostí.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:36 29.07.2021

     Torong Stejně jako by jsme potřebovali spoustu dalších věcí. Třeba rozjet výměnu BVP, děl a přezbrojení Strakonic. Až to skončí tak přezbrojit stíhací letectvo. Potom se může ...Zobrazit celý příspěvek

     Torong
     Stejně jako by jsme potřebovali spoustu dalších věcí. Třeba rozjet výměnu BVP, děl a přezbrojení Strakonic. Až to skončí tak přezbrojit stíhací letectvo. Potom se může začít uvažovat o tancích nebo třeba raketometech.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      19:46 29.07.2021

      Scotty V tomhle má Torong pravdu, raketomety dalekého dosahu s možností nést taktické střely jsou zbraně strategické a popravdě jsem přesvědčen, že jsou nadřazeny v důležitosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      V tomhle má Torong pravdu, raketomety dalekého dosahu s možností nést taktické střely jsou zbraně strategické a popravdě jsem přesvědčen, že jsou nadřazeny v důležitosti např. před letectvem (v našich podmínkách) Viz. Pobaltské státy, které uvažují o M270 a Estonsko nemá ani vrtulníky (drobečka R44 nepočítám).Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:03 29.07.2021

      Scotty: Nemyslím si. Ano, BVP jsou priorita. A hned po ní letectvo, PVO a raketomety. Toto má podle mě stejnou prioritu. Osobně (ač jsem zastánce Caesara) bych se spokojil s ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      Nemyslím si. Ano, BVP jsou priorita. A hned po ní letectvo, PVO a raketomety. Toto má podle mě stejnou prioritu. Osobně (ač jsem zastánce Caesara) bych se spokojil s modernizací Dany ve prospěch HIMARSu. Jak už jsem psal AČR potřebuje vysoce přesnou a ničivou palebnou sílu.Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   18:58 29.07.2021

   Jan Grohmann Souhlas s nákupem taktických raket. Ovšem dostřel 600 km je myslím nereálný. Pokud se něco nezměnilo, tak podle mezinárodních dohod může země exportovat jen rakety, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jan Grohmann

   Souhlas s nákupem taktických raket. Ovšem dostřel 600 km je myslím nereálný. Pokud se něco nezměnilo, tak podle mezinárodních dohod může země exportovat jen rakety, které mají dolet jen 300 km. Plus co nám chybí jsou raketomety středního ale i dalekého dosahu. Absence těchto zbraní je Achillova pata naší armády a to, že nejsou v akvizičním plánu je chyba na druhou.

   Pokud by někdo namítal, kde na to vzít peníze, tak jednoduchou úvahou se k tomu dojde. Nechci to jsem psát, abych nevytvořil "OT".Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:47 29.07.2021

    To že by bylo omezen export raket nad 300 km slyším poprvé. Ostatně Poláci nedávno nakupili HIMARS. Rakety dlouhého dosahu (tedy mezikontinentální) jsou pro nás myslím úplné sci-fi ...Zobrazit celý příspěvek

    To že by bylo omezen export raket nad 300 km slyším poprvé. Ostatně Poláci nedávno nakupili HIMARS. Rakety dlouhého dosahu (tedy mezikontinentální) jsou pro nás myslím úplné sci-fi a zbytečnost na druhou.Skrýt celý příspěvek

    • Krabat
     20:09 29.07.2021

     Scotty Vše je jednou poprvé :D Ano, exportní rakety mohou mít dostřel max. 300km. Je to ošetřeno v pravidlech mezinárodního Kontrolního režimu raketových technologií MTCR (Missile ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Vše je jednou poprvé :D
     Ano, exportní rakety mohou mít dostřel max. 300km. Je to ošetřeno v pravidlech mezinárodního Kontrolního režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime).
     Himars má dostřel s taktickou raketou 300km...

     Vzhledem k tomu, že jsme limitovaný nákupem raket s dosahem 300 km, je kontraproduktivní se bavit o akvizici mezikontinentálních raket....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:58 29.07.2021

      Ovšem ten dostřel MGM-140 ATACMS je omezen spíš jen papírově....

      Ovšem ten dostřel MGM-140 ATACMS je omezen spíš jen papírově....

     • Krabat
      22:26 29.07.2021

      Scotty
      A máš proto důkaz, tím vlastně říkáš, že USA dávno porušovalo INF.

      Scotty
      A máš proto důkaz, tím vlastně říkáš, že USA dávno porušovalo INF.

     • Scotty
      23:22 29.07.2021

      INF se týká pouze raket s doletem nad 500 km.

      INF se týká pouze raket s doletem nad 500 km.

     • Krabat
      23:40 29.07.2021

      A ty důkazy pro ATACMS jsou kde?

      A ty důkazy pro ATACMS jsou kde?

     • Scotty
      00:18 30.07.2021

      To jsou pochopitelně jen spekulace, ale třeba hned na Wiki je u ATACMS Block IVA uvedeno toto: The range has been increased to some 190 miles (300 km), limited more by the ...Zobrazit celý příspěvek

      To jsou pochopitelně jen spekulace, ale třeba hned na Wiki je u ATACMS Block IVA uvedeno toto:
      The range has been increased to some 190 miles (300 km), limited more by the political considerations of the Missile Technology Control Regime (MTCR) than technical considerations.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      00:36 30.07.2021

      ATACMS měl v předchozích verzí mnohem menší dosah (cca 160 km). Vzhledem k tomu, že se má vejít do bloku raketometu M270 nebo Himars nemůže být jeho dolet reálně víc jak 300km. Ta ...Zobrazit celý příspěvek

      ATACMS měl v předchozích verzí mnohem menší dosah (cca 160 km). Vzhledem k tomu, že se má vejít do bloku raketometu M270 nebo Himars nemůže být jeho dolet reálně víc jak 300km. Ta raketa je jednoduše moc malá, aby nějak významně přesáhla vzdálenost 300 km a čím dál doletí, tím to půjde na úkor bojové hlavice + přesnost zásahu a tím zjistíme, že nejefektivnější bude do 200 km.Skrýt celý příspěvek

  • demografie
   22:12 29.07.2021

   HIMARS by byl hodně dobrý začátek. Rusko se mohlo zbláznit když si je Finsko pořídilo.
   Pro nás stačí 30 Abrams pro udržení výcviku a konec.

   HIMARS by byl hodně dobrý začátek. Rusko se mohlo zbláznit když si je Finsko pořídilo.
   Pro nás stačí 30 Abrams pro udržení výcviku a konec.

   • Krabat
    01:38 30.07.2021

    Viz. níže

    Viz. níže

   • Krabat
    01:49 30.07.2021

    Jinak Finsko nemá Himars, ale M270 a hlavně nemá rakety ATACMS, ty co podle tebe způsobují, že Rusko blázní, ale jen obyčejné rakety ráže 227 mm s dostřelem 32-70 km. Ale i tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak Finsko nemá Himars, ale M270 a hlavně nemá rakety ATACMS, ty co podle tebe způsobují, že Rusko blázní, ale jen obyčejné rakety ráže 227 mm s dostřelem 32-70 km.
    Ale i tak M270 způsobil, že půlka Pětěrburgu se zbláznila a spáchala sebevraždu. Bohužel mělo to i vedlejší efekt a to ten, že šílenství pokračovalo až do Stockholmu a to tak, že jsou Šaría a LGBT friendly. Ach ten Himars...Skrýt celý příspěvek

    • demografie
     02:42 30.07.2021

     Ale no tak. Víš jak jsem to myslel. Budeš spokojen s formulací, Rusko reagovalo znepokojeně na správy u plánovaném nákupu některých komponent systému HIMARS. Co chci říci, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale no tak. Víš jak jsem to myslel. Budeš spokojen s formulací, Rusko reagovalo znepokojeně na správy u plánovaném nákupu některých komponent systému HIMARS. Co chci říci, že je to hodně povedený zbraňový systém, který má odstrašující účinek i na protivníka jakým je Rusko.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      02:54 30.07.2021

      Co jsou to komponety Himars?
      Hele sorry, ale co píšeš je jasná agitka.

      Co jsou to komponety Himars?
      Hele sorry, ale co píšeš je jasná agitka.

     • Torong
      08:21 30.07.2021

      Tak on Krabat tady vystupuje v roli "chlácholiče". Má za úkol šířit dojem, že Rusko je mírumilovné, jeho největší snaha je mírová spolupráce s okolními zeměmi, kterou ovšem ruší ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak on Krabat tady vystupuje v roli "chlácholiče". Má za úkol šířit dojem, že Rusko je mírumilovné, jeho největší snaha je mírová spolupráce s okolními zeměmi, kterou ovšem ruší takoví zlotřilci, jako imperialistické USA a fašistická Ukrajina...Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
   09:09 30.07.2021

   hm kombinace ukrajinske techniky..odstupnovany dostrel v jednotlivych pasmech a silna kryci pvo...a nemusi k nejakemu kontaktu pozemnich sil v pripade napadení vubec dojít.. Hrom2, ...Zobrazit celý příspěvek

   hm kombinace ukrajinske techniky..odstupnovany dostrel v jednotlivych pasmech a silna kryci pvo...a nemusi k nejakemu kontaktu pozemnich sil v pripade napadení vubec dojít.. Hrom2, Volha, Grad+dělostrelectvo.
   Akorat nevim jak by to morálně řešili aby v rámci Střední Evropy s útočníkem nesmetli i nejakou vesnici nebo menší město..Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:40 01.08.2021

   Celkem by mě zajímalo co by bylo potencionální cílem těchto "pár" raket? Skladiště, mosty, vlakové seřadiště, letiště, nebo civilní cíle? Nebo jediná budova jak předvedly USA v ...Zobrazit celý příspěvek

   Celkem by mě zajímalo co by bylo potencionální cílem těchto "pár" raket?
   Skladiště, mosty, vlakové seřadiště, letiště, nebo civilní cíle?
   Nebo jediná budova jak předvedly USA v Syrii.

   Konvenční rakety opravdu nikde nefungují, i když jich máte tisíce. Fungují pokud tam dáte ZHN.
   To se, ale bavíme o jaderných, biologických zbraních, nebo snad plyn?Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:16 28.07.2021

  Cóż... Leopard 2 z autoloaderem to się już Niemcom marzył 50 lat temu :) Ciekawe jak faktycznie będzie wyglądała "nowa" wieża" - może załoga będzie siedzieć "niżej", a przez to ...Zobrazit celý příspěvek

  Cóż... Leopard 2 z autoloaderem to się już Niemcom marzył 50 lat temu :)
  Ciekawe jak faktycznie będzie wyglądała "nowa" wieża" - może załoga będzie siedzieć "niżej", a przez to profil wieży będzie zupełnie inny.
  O jednej rzeczy nie wspominają - o wykorzystaniu peryskopu dowódcy i dalmierza laserowego do podświetlania celów dla artylerii.
  Amerykanie nad tym pracują...

  Kadłub z A7V - O.K. Większa nośność - lepszy resurs.
  Ale jakby spróbowali wreszcie z europackiem - 1800KM to jest coś...
  I znacznie krótszy - więcej miejsca - na dodatkowe elementy...
  https://2.bp.blogspot.com/-KGb...

  W zasadzie to nowy wóz...
  Myślę że to jest taka strategia
  MBT nowej generacji (nie ważne EuroTank, MGCS, czy po prostu Leopard 3) będzie za drogi - zbyt "elitarny"

  Dla biedniejszych będzie oferta typu Leo 2A8 czy Leclerc z nową armatą...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:41 28.07.2021

  ...cožpak o to, tank je to hezký, otázka je, nakolik je čím dál více rudozelené neomarxistické Německo otevřeně kolaborující s Ruskem (NS2, Ukrajina) předvídatelný partner...?

  ...cožpak o to, tank je to hezký, otázka je, nakolik je čím dál více rudozelené neomarxistické Německo otevřeně kolaborující s Ruskem (NS2, Ukrajina) předvídatelný partner...?

  • Jirosi
   18:40 28.07.2021

   Naposledy se psalo, že po dohodě z USA vyplatí Ukrajině kompenzace za NS2. U nás je určitě mnohem víc kolaborantů bojujících za Rusko ropu do aut, Rosatom v Jaderných zakázkách, ...Zobrazit celý příspěvek

   Naposledy se psalo, že po dohodě z USA vyplatí Ukrajině kompenzace za NS2.

   U nás je určitě mnohem víc kolaborantů bojujících za Rusko ropu do aut, Rosatom v Jaderných zakázkách, atd.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    18:49 28.07.2021

    Jirosi - kto teda vyplatí kompenzácie ukrajine.??..malo by to kompenzovať nemecko,alebo rusko...aj keď fakt je,že je to ruský plyn a keď nájde cestu transportu aj cez jupiter,tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi - kto teda vyplatí kompenzácie ukrajine.??..malo by to kompenzovať nemecko,alebo rusko...aj keď fakt je,že je to ruský plyn a keď nájde cestu transportu aj cez jupiter,tak je to jeho vec...a ukrajina má proste smolu...Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    09:43 29.07.2021

    Jenže Německo je těch kolaborantů plné taky. Je vcelku dost bývalých Německých politiků na výplatních páskách Ruských státních firem. Nákup Německých zbraní je asi tak chytrý jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže Německo je těch kolaborantů plné taky. Je vcelku dost bývalých Německých politiků na výplatních páskách Ruských státních firem. Nákup Německých zbraní je asi tak chytrý jako nákup Ruských zbraní. Jediný rozdíl je v tom, že v míru by byl u těch Německých spolehlivější servis...Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   19:09 29.07.2021

   RiMr71 Mohu se vás zeptat a to myslím bez ironie, vůči komu Německo kolaboruje? Vzhledem k tomu, že neutrální či dokonce přátelské vztahy vůči RF má poměrně velká část Evropy i ...Zobrazit celý příspěvek

   RiMr71
   Mohu se vás zeptat a to myslím bez ironie, vůči komu Německo kolaboruje? Vzhledem k tomu, že neutrální či dokonce přátelské vztahy vůči RF má poměrně velká část Evropy i členských států NATO, tak jediné co přichází v úvahu je kolaborace vůči americkým a ukrajinským zájmům. Ale Německo oficiálně není podřízeno ani USA ani UA.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    21:14 29.07.2021

    Ale no tak... Není žádné tajemství, že Rusko si kupuje Německé politiky. Z ministerského křesla rovnou do vedení Ruské firmy... A ne nejen vůči Americkým a Ukrajinským zájmům, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale no tak... Není žádné tajemství, že Rusko si kupuje Německé politiky. Z ministerského křesla rovnou do vedení Ruské firmy... A ne nejen vůči Americkým a Ukrajinským zájmům, ale i vůči zájmům Českým, Slovenským,Polským a všem z bývalého východního bloku. Co by znamenalo dostat se do Ruské sféry vlivu je vidět v Bělorusku.Skrýt celý příspěvek

    • Krabat
     02:55 30.07.2021

     Znovu, vůči komu Německo kolaboruje?

     Znovu, vůči komu Německo kolaboruje?

     • Torong
      08:26 30.07.2021

      Napsal jsem výše. Už jen N2 je proti zájmům ČR, protože je proti zájmům Ukrajiny. Skutečný význam N2 je, aby v případě, že se Rusko rozhodně vydírat Ukrajinu zastavením dodávek ...Zobrazit celý příspěvek

      Napsal jsem výše. Už jen N2 je proti zájmům ČR, protože je proti zájmům Ukrajiny. Skutečný význam N2 je, aby v případě, že se Rusko rozhodně vydírat Ukrajinu zastavením dodávek plynu, mohlo Německo plyn nerušeně odebírat.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:34 27.07.2021

  Líbí se mi ta představa jak odebrání 100kg vážící nabíječe sníží hmotnost o 5t na 64t v podstatě holé verze. Přitom tank těžko budete riskovat sníženou bojovou hodnotu holého ...Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi ta představa jak odebrání 100kg vážící nabíječe sníží hmotnost o 5t na 64t v podstatě holé verze.
  Přitom tank těžko budete riskovat sníženou bojovou hodnotu holého tanku. Spíše se bude nasazovat takhle http://sf.co.ua/id94666... Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  21:15 27.07.2021

  Krásný vidět německý tanky zase v barvě Dunkelgelb :)

  Krásný vidět německý tanky zase v barvě Dunkelgelb :)

  • Tesil
   22:02 27.07.2021

   Návrat ke kořenům.

   Návrat ke kořenům.

 • flanker.jirka
  20:20 27.07.2021

  Zajímavé řešení, vzhledem k rychlosti provádění akvizic je rok 2030 se spuštěním sériové výroby pro AČR tak akorát.

  Zajímavé řešení, vzhledem k rychlosti provádění akvizic je rok 2030 se spuštěním sériové výroby pro AČR tak akorát.

 • xstandis
  16:53 27.07.2021

  Jak se ukazuje, tak koncepce A. Morozova navržená počátkem 60- tých let není mrtvá (T-64, 3 osoby, nabíjecí automat, kanón s hladkým vývrtem hlavně, vynikající balistické ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak se ukazuje, tak koncepce A. Morozova navržená počátkem 60- tých let není mrtvá (T-64, 3 osoby, nabíjecí automat, kanón s hladkým vývrtem hlavně, vynikající balistické tvarování), leč v ruských podmínkách nebyla nikdy dotažena do vhodné formy (stísněné prostory, munice v prostoru posádky, nedokonalý SŘP, nevhodný motor). Nyní se tak stane v armádách NATO a bude to pravděpodobně vrchol evolučního vývoje tanků. Armata je těžké šlápnutí vedle a doufám, že se jim nebude nikdo inspirovat na Západě.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   17:05 27.07.2021

   Netvrdil bych, že je Armata vysloveně šlápnutí vedle. Je to pokus povznést tříosádkový tank na modernější úroveň. To, jak s Armatou vytřel podlahu stagnující ruský průmysl, ...Zobrazit celý příspěvek

   Netvrdil bych, že je Armata vysloveně šlápnutí vedle. Je to pokus povznést tříosádkový tank na modernější úroveň. To, jak s Armatou vytřel podlahu stagnující ruský průmysl, neschopný jediné sériové výroby nového stroje, je věc druhá. Dovolím si tipnout, že něco podobného se možná objeví i v řadách NATO, jen v plně sériové a bojeschopné verzi.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    17:49 27.07.2021

    Konstruktéři si spíš ukousli příliš velké sousto a projektu zlomil vaz i problém s propojením systémů ve věži a osádkou v korbě (viz jaké problémy měli Němci u Pumy, byť je ...Zobrazit celý příspěvek

    Konstruktéři si spíš ukousli příliš velké sousto a projektu zlomil vaz i problém s propojením systémů ve věži a osádkou v korbě (viz jaké problémy měli Němci u Pumy, byť je zvládli, je to hodně drahé). Osádka zcela oddělená od zbraně má být myslím až u ráže 140+mm, jelikož je problém s hlukem a horkem. Pokud by ale Leopard 2A8 a MGCS zůstali u ráže 130 mm, tak by osádka nejspíš mohla zůstat ve věži, což má nesporné výhody. Bude to zkrátka ještě zajímavé. Alternativou pak je třeba Leopard 2A8 s kanónem ráže 120 mm a MGCS s 140 mm.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     19:38 27.07.2021

     Rusové už jsou takoví... pompézní a s úchylkou na velikost :D

     Rusové už jsou takoví... pompézní a s úchylkou na velikost :D

   • PetrTechnik
    20:35 27.07.2021

    Armata je šlápnutí vedle. Vyvinuli tank , který je pro ruské tankové vojsko v podstatě nepoužitelný. Nejen ,že ho nejsou schopni seriově vyrábět (ono se do toho nikomu nechce),tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Armata je šlápnutí vedle. Vyvinuli tank , který je pro ruské tankové vojsko v podstatě nepoužitelný. Nejen ,že ho nejsou schopni seriově vyrábět (ono se do toho nikomu nechce),tak nejsou schopni ho provozovat. Mnohem více by se jim hodilo něco jako odlehčený Leo.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     22:22 27.07.2021

     Od myšlienky po produkt je niekoľko fáz ktoré musia byť splnené. - Vláda uvoľnila peniaze na vývoj ✓ - Vývoj prebehol ✓ - Postavený prototyp ✓ - Vojskové skúšky prebehli ✓ - ...Zobrazit celý příspěvek

     Od myšlienky po produkt je niekoľko fáz ktoré musia byť splnené.

     - Vláda uvoľnila peniaze na vývoj ✓
     - Vývoj prebehol ✓
     - Postavený prototyp ✓
     - Vojskové skúšky prebehli ✓
     - Sériová výroba nezačala X

     Kto je teda na vine?Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      23:55 27.07.2021

      Na vině je megalomanství politiků, vývoj nerespektující reálné možnosti ruského průmyslu.Proč myslíte ,že výrobce ani nekopl do země a nepostavil alepoň výrobní halu? Protože i tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Na vině je megalomanství politiků, vývoj nerespektující reálné možnosti ruského průmyslu.Proč myslíte ,že výrobce ani nekopl do země a nepostavil alepoň výrobní halu? Protože i tam jsou soudní lidé,kteří vědí,že Armatu přes všechny proklamace o masové výrobě , armáda odebere tak pár desítek kusů a to bude vše. On totiž nebude k mání dostatek personálu a zázemí na provozování tak složitého tanku. Celé to jsou vyhozené miliardy rublů.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      12:59 28.07.2021

      Nikde není chyba. Tak tomu mělo být a bylo už od bodu č.1.

      Nikde není chyba. Tak tomu mělo být a bylo už od bodu č.1.

     • Jirosi
      18:41 28.07.2021

      -Vláda uvolnila peníze na stavbu továrny. Peníze zmizeli, ale v závodu se nekoplo ani do země.

      -Vláda uvolnila peníze na stavbu továrny. Peníze zmizeli, ale v závodu se nekoplo ani do země.

     • Miroslav
      21:08 28.07.2021

      Jirosi: Áno, hovorí sa to ale tam niekde celý ten príbeh končí. Zdá sa mi dosť nepravdepodobné, že vláda uvoľňuje peniaze na tak veľký projekt ako je výstavba linky na tanky a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Áno, hovorí sa to ale tam niekde celý ten príbeh končí. Zdá sa mi dosť nepravdepodobné, že vláda uvoľňuje peniaze na tak veľký projekt ako je výstavba linky na tanky a nikto si to ani nepríde skontrolovať ako prebiehajú práce? Nepríde či ten príbeh čudný?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:07 28.07.2021

      Po tom co asi 4x prohlásily, že vozidlo nesplnilo vševojskové zk., a měnil se celý vnitřek mě nepřekvapuje nic.

      Po tom co asi 4x prohlásily, že vozidlo nesplnilo vševojskové zk., a měnil se celý vnitřek mě nepřekvapuje nic.

   • Poly
    12:57 28.07.2021

    Tank jako je Armata umí navrhnout hodně států a nebo i lepších. Jen se do toho nikdo nehrne, protože ví, že vyrobit a zavést třeba 500 takových tanků není žádná sranda. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

    Tank jako je Armata umí navrhnout hodně států a nebo i lepších. Jen se do toho nikdo nehrne, protože ví, že vyrobit a zavést třeba 500 takových tanků není žádná sranda. Navíc taková drahá hračka se špatně prodává, takže i export by byl omezený.
    Rusko ale potřebuje propagandu, bít se v prsa další zničující ultimativní zbraní apod. Typický pohádka pro pozdvižení nálady domácích mužiků. Armata nikdy nebyla vyvinuta k tomu, aby se vyráběla v dotažené podobě ve velkém. Svůj účel = propaganda (kterou umí Rusko jako nikdo jiný na světě) splnila naprosto dokonale.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     16:40 28.07.2021

     "= propaganda (kterou umí Rusko jako nikdo jiný na světě)"
     V tomto jsou jednoznačně bez konkurence... oslovit a přesvědčit lidi oni umí fakt excelentně.

     "= propaganda (kterou umí Rusko jako nikdo jiný na světě)"
     V tomto jsou jednoznačně bez konkurence... oslovit a přesvědčit lidi oni umí fakt excelentně.

    • PetrTechnik
     18:06 28.07.2021

     Když se zeptáte obyčejných Rusů co je to Armata, bude to vědět tak 1 z 20, zbytek neví nebo si typne že je to drahý koňak. Představy o Rusech pro mnoho zdejších přispěvovatelů ...Zobrazit celý příspěvek

     Když se zeptáte obyčejných Rusů co je to Armata, bude to vědět tak 1 z 20, zbytek neví nebo si typne že je to drahý koňak. Představy o Rusech pro mnoho zdejších přispěvovatelů odpovídají tak Gogolovým satirám a ne realitě. To samé je to v případě Číny a Čiňanů.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:26 28.07.2021

      No je pravda že obyčejný Rus žije trošku odlišný život.Když jsem byl v roce 1972 v Sovětském svazu v městě Pskov ,tak mi moje bytná(jinak to zlatá a skvělá žena a hostitelka) na ...Zobrazit celý příspěvek

      No je pravda že obyčejný Rus žije trošku odlišný život.Když jsem byl v roce 1972 v Sovětském svazu v městě Pskov ,tak mi moje bytná(jinak to zlatá a skvělá žena a hostitelka) na otázku jestli mají chladničku odpověděla ,že nikoliv,ale věděla , že to je ta srandovní věc z USA….Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      19:37 28.07.2021

      Padre: Mně se totéž stalo v roce 1993 s mikrovlnou troubou. Zase pani bytná vařila skvělé pelmeně a boršč. Kupodivu jsem se nikdy nesetkal s Rusem, který by měl obavu z ...Zobrazit celý příspěvek

      Padre: Mně se totéž stalo v roce 1993 s mikrovlnou troubou. Zase pani bytná vařila skvělé pelmeně a boršč.
      Kupodivu jsem se nikdy nesetkal s Rusem, který by měl obavu z USA nebo NATO, až na jednoho fanatického komunistu. Za to čím víc na východ,tak se zvětšuje obava a averze vůči Čině.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:16 28.07.2021

      Ono celkovo tí fanatický budovatelia svetlých zajtrajškov sú tvrdý oriešok. Poznám takého, vždy keď ho stretnem tak sa chce rozprávať. Priznám sa, že ťažko sa mi to počúva a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono celkovo tí fanatický budovatelia svetlých zajtrajškov sú tvrdý oriešok. Poznám takého, vždy keď ho stretnem tak sa chce rozprávať. Priznám sa, že ťažko sa mi to počúva a najradšej by som ho poslal do riti, ale bol to môj majster na strednej a kamarát môjho nebohého otca, takže to vždy nejak pretrpím.

      Naposledy sa mi sťažoval, že kapitalisti sú svine lebo si bol kupovať nové auto, vybral si odtieň podľa vzorkovníka ale keď auto prišlo, tak sa mu už nepozdávalo. A teraz pointa príbehu... Komunisti boli lepší lebo boli len 3 farby a aká na teba vyšla, takú si musel brať. Netrebalo toľko premýšľať, strana a poradovník na nedostatkový Žigulák to vybavila za teba a hotovo. Kapitalisti od teba chcú tvoj názorSkrýt celý příspěvek

     • padre
      21:19 28.07.2021

      Od roku 1972 jsem byl v Sovětském svazu a později v Rusku mnohokrát a ať jsem mluvil s kýmkoliv a politická situace byla jakkoliv vyhrocená ,tak byl vždy cítit výrazný respekt k ...Zobrazit celý příspěvek

      Od roku 1972 jsem byl v Sovětském svazu a později v Rusku mnohokrát a ať jsem mluvil s kýmkoliv a politická situace byla jakkoliv vyhrocená ,tak byl vždy cítit výrazný respekt k USA ,které rusové stejně vždy nějak tak pudově považují za svého souputníka v dobrých i zlých časech a zejména velká úcta k tradičnímu historickému ruskému spojenci ,armádě Spojeného královstvi Velké Británie a Severního Irska a téměř zbožštění Royal Navy.Dalšími víceméně respektovanými jsou Francie/díky Napoleonovi/ a Německo. A to je všechno.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      22:36 28.07.2021

      Respektovaný souputník , to je docela přesný výraz. Vlastně i poválečné generace ví o obrovské potravinové pomoci USA Rusku. Skoro se o tom nikde nepíše, ale byla to velice ...Zobrazit celý příspěvek

      Respektovaný souputník , to je docela přesný výraz. Vlastně i poválečné generace ví o obrovské potravinové pomoci USA Rusku. Skoro se o tom nikde nepíše, ale byla to velice významná pomoc v podobě třeba desítek milionů masových konzerv. Neboť válka se vyhrává s plným žaludkem.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      00:04 29.07.2021

      Nejen plny žaludek,ale i oblečení.Právě další můj známý z Kalugy v roce 1943 dostal nějakým způsobem kalhoty z americké pomoci a ten amerikanskij ,,zázrak,,/zřejmě pracovní jeansy/ ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejen plny žaludek,ale i oblečení.Právě další můj známý z Kalugy v roce 1943 dostal nějakým způsobem kalhoty z americké pomoci a ten amerikanskij ,,zázrak,,/zřejmě pracovní jeansy/ nosil asi 5 let. Nakonec je známo ,že uniformy vojáků RA se od poloviny roku 1942 šily výhradně z látek dodaných z USA v rámci Lend Lease…Skrýt celý příspěvek

     • demografie
      22:16 29.07.2021

      Prosím vás rusové si z toho dělají srandu. Že se jedná o prohlídkový tank.... Jinak peníze na továrnu se rozkradli, testy nejsou podle plánu, zlobí elektronika, není dobrý motor, ...Zobrazit celý příspěvek

      Prosím vás rusové si z toho dělají srandu. Že se jedná o prohlídkový tank.... Jinak peníze na továrnu se rozkradli, testy nejsou podle plánu, zlobí elektronika, není dobrý motor, problémy s převodovkou atd. Armata je meme.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:16 27.07.2021

  závazek NATO měl být pro nás svatý. Ty závazky jsou přinejmenším dva, dávat 2% HDP na obranu a postavit těžkou brigádu do 2026. Ten druhý šlo řešit od stolu maďarským způsobem a ...Zobrazit celý příspěvek

  závazek NATO měl být pro nás svatý. Ty závazky jsou přinejmenším dva, dávat 2% HDP na obranu a postavit těžkou brigádu do 2026. Ten druhý šlo řešit od stolu maďarským způsobem a byl by klid, dokonce i s těmi nešťastnými houfnicemi. Místo toho tam v roce 2026 budou T-72 už poněkolikáté vytažené z hrobu, při troše štěstí pár pásových BVP a pokud někdo dá na hloupé nápady některých členů výboru pro obranu tak doplněné nějakou směsí kolových OT a předražených Caesarů. Prostě panoptikum.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:24 27.07.2021

   Zabudol si na svoju modlu - Ditu.

   Zabudol si na svoju modlu - Ditu.

   • Jura99
    14:32 27.07.2021

    to je spíš tvoje modla, furt mi ji nutíš a když náhodu o ní netvrdím to, co by sis přál, tak si to vymyslíš.

    to je spíš tvoje modla, furt mi ji nutíš a když náhodu o ní netvrdím to, co by sis přál, tak si to vymyslíš.

    • Miroslav
     14:53 27.07.2021

     Neviem kto z nás dvoch sa preslávil výrokom o T križovatkách...

     Neviem kto z nás dvoch sa preslávil výrokom o T križovatkách...

     • Jura99
      15:03 27.07.2021

      nevím kdo z nás dvou proslavil výrok o T křižovatkách. Pro mě to byl dílčí hendikep vzhledem k tomu, že to technicky šlo řešit jinak. Popírat zhoršené manévrovací vlastnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      nevím kdo z nás dvou proslavil výrok o T křižovatkách. Pro mě to byl dílčí hendikep vzhledem k tomu, že to technicky šlo řešit jinak. Popírat zhoršené manévrovací vlastnosti vozidla, které je o 4m delší než by muselo, to asi logické není.Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      15:08 27.07.2021

      Jako vždy Miroslav zase vyvolává konflikt... Zase si musí poměřovat pinďoury - kdo má lepší dělo :-)

      Jako vždy Miroslav zase vyvolává konflikt... Zase si musí poměřovat pinďoury - kdo má lepší dělo :-)

     • Miroslav
      15:22 27.07.2021

      Pozri Jura, už tu máš aj svojho Old Shatterhanda. Ten ti iste podá pomocnú ruku a budete sa môcť navzájom preháňať kto mi naloží viac

      Pozri Jura, už tu máš aj svojho Old Shatterhanda. Ten ti iste podá pomocnú ruku a budete sa môcť navzájom preháňať kto mi naloží viac

    • skelet
     16:36 27.07.2021

     nechcete si Vy dva už zajít na rande? Očividně Vás to k sobě táhne.

     nechcete si Vy dva už zajít na rande? Očividně Vás to k sobě táhne.

  • toustr
   14:39 27.07.2021

   Bohužel pokud nebude tlak veřejnosti na to, abychom měli moderní armádu, tak s tím vláda nemusí nic dělat, kor ta současná populistická eskadra. Já už jsem to psal pod nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

   Bohužel pokud nebude tlak veřejnosti na to, abychom měli moderní armádu, tak s tím vláda nemusí nic dělat, kor ta současná populistická eskadra. Já už jsem to psal pod nějaký minulý příspěvek: Armáda je pomocná děvečka na všechno bez sebemenšího nároku na pořádné finance.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:47 27.07.2021

    Bohužel i když bude vůle vybavit moderně armádu, tak si pod tím každý představuje něco jiného. Někdo drony, jiný tanky, někdo těžkou brigádu na kolech, jiný na pásech. Někdo chce v ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel i když bude vůle vybavit moderně armádu, tak si pod tím každý představuje něco jiného. Někdo drony, jiný tanky, někdo těžkou brigádu na kolech, jiný na pásech. Někdo chce v rámci modernizace armády dát kšeft domácím podnikům, které to třeba ještě nidky nevyráběly. Jen kdyby se s podobnou péčí o domácí kapitál stavěly třeba dopravní stavby, tam tečou o řád větší peníze a pokud se nepletu, stavební firmy jsou nadnárodní korporace.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     17:10 27.07.2021

     Pokud jsou na ministerstvu kompetentní lidi (což si v současné chvíli nemyslím), tak je úplně tím nejlepším postupem ten, který využívá Maďarsko a vypadá to, že si to osvojuje i ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud jsou na ministerstvu kompetentní lidi (což si v současné chvíli nemyslím), tak je úplně tím nejlepším postupem ten, který využívá Maďarsko a vypadá to, že si to osvojuje i Slovensko... tedy na začátku říct, že je výběrové řízení na určitou techniku, dlouho klid a např. po roce zveřejnit výsledek a ideálně i důvody, které obranu k tomu vedly. Tím se eliminují potenciální problémy s laickou veřejností, zejména tou naočovanou Sputnikem a Aeronetem. Za mě naprosto racionální řešení, jen to stojí a padá na financích a odbornosti lidí na ministerstvu.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    13:05 28.07.2021

    Lepší je bez cíle a dlouhodobého řešení poházet prachy důchodcům a zajistit si koryto. Armáda dá do urny lístků málo. Ani tu penzijní reformu ještě nemají.

    Lepší je bez cíle a dlouhodobého řešení poházet prachy důchodcům a zajistit si koryto. Armáda dá do urny lístků málo. Ani tu penzijní reformu ještě nemají.

    • toustr
     14:13 28.07.2021

     V covidové době důchodci strašně trpěli... na důchod neměli nárok, do nemocnice s vážným průběhem nemohli, Kaufland jim pomalu zavřeli. Nechápu, proč se divíte, těch 5000 je ...Zobrazit celý příspěvek

     V covidové době důchodci strašně trpěli... na důchod neměli nárok, do nemocnice s vážným průběhem nemohli, Kaufland jim pomalu zavřeli. Nechápu, proč se divíte, těch 5000 je naprosto zasloužených.
     Ne teď vážně, při vší úctě k seniorům, oni jsou ti poslední, kterých se covid dotknul. Andy a jeho parťáci ale nechtějí přijít o už tak pěkně naplněná korýtka.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:50 27.07.2021

  Čakať na niečo, čo ešte neexistuje (Eurotank) je blbosť už z podstaty. Nevieme čo to bude, aké to bude a hlavne nevieme koľko to bude stáť. A potom je tu ešte otázka kedy a či ...Zobrazit celý příspěvek

  Čakať na niečo, čo ešte neexistuje (Eurotank) je blbosť už z podstaty. Nevieme čo to bude, aké to bude a hlavne nevieme koľko to bude stáť. A potom je tu ešte otázka kedy a či vôbec nám to budú schopní a ochotní dodať. Vidíme to napríklad pri F-35 ktorú nám (SR) ani Američania neponúkli. Proste najprv domáci a strategickí partneri. Budeme čakať 10-15 rokov na Eurotank ktorý nám ani nemusí vyhovovať alebo si ho proste ani nebudeme môcť dovoliť. V Európe je to už taký štandard, že sa niečo vyvinie a potom je to drahé ako šľak, tak to nikto nechce a tým to zdražie ešte viac (napríklad A-400, Eurofighter, NH90)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:11 27.07.2021

   a vy jste se Američanů na F-35 vůbec zeptali ? Líná huba, holý neštěstí, jak se říká. Opačná paralela viz. český nákup H1, původně USA nabídly pouze transportní UH-1Y, později na ...Zobrazit celý příspěvek

   a vy jste se Američanů na F-35 vůbec zeptali ? Líná huba, holý neštěstí, jak se říká. Opačná paralela viz. český nákup H1, původně USA nabídly pouze transportní UH-1Y, později na českou žádost nabídku doplnily o AH-1Z a UH-60M.Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    14:16 27.07.2021

    Silno pochybujem ze niekto na ministerstve obrany v tom case riesil F35...

    Silno pochybujem ze niekto na ministerstve obrany v tom case riesil F35...

    • Jura99
     14:34 27.07.2021

     to jsem tehdy v diskusích řešil akorát já :-D. Nicméně souhlas, tam to chtělo vidět na pár let dopředu a to Dankovo ministerstvo nezvládalo.

     to jsem tehdy v diskusích řešil akorát já :-D. Nicméně souhlas, tam to chtělo vidět na pár let dopředu a to Dankovo ministerstvo nezvládalo.

   • Miroslav
    14:22 27.07.2021

    Ani Rusov sa nikto nepýtal a ponúkli MiG-35. V každom prípade, F-16 aj F-35 vyrába rovnaká firma (L-M), takže argument, že o tom nevedeli, že chceme kúpiť jednomotorovú stíhačku ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani Rusov sa nikto nepýtal a ponúkli MiG-35. V každom prípade, F-16 aj F-35 vyrába rovnaká firma (L-M), takže argument, že o tom nevedeli, že chceme kúpiť jednomotorovú stíhačku asi neobstojíSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:31 27.07.2021

     H-1 také vyrábí jedna firma a přesto to hned jako celek nenabídli. Jelikož F-35 nabídli Polákům, Rumunům, Maďarům atd. tak bych se na vašem místě docela urazil, pokud by vám ho ...Zobrazit celý příspěvek

     H-1 také vyrábí jedna firma a přesto to hned jako celek nenabídli. Jelikož F-35 nabídli Polákům, Rumunům, Maďarům atd. tak bych se na vašem místě docela urazil, pokud by vám ho prodat nechtěli. Ale vidím to tak, že prodat starší a jednodušší stroj za podobnou prodejní cenu stroje nové generace, tak není na straně výrobce co řešit.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:38 27.07.2021

      Podobnú cenu? Najnovšia tranža F-35 sa pohybuje okolo 80M. Naše F-16 stáli 53M/kus + motor za asi 5M. Teda o viac ako 1/4 lacnejšie v porovnaní s F-35 a to mimo prevádzkových ...Zobrazit celý příspěvek

      Podobnú cenu? Najnovšia tranža F-35 sa pohybuje okolo 80M. Naše F-16 stáli 53M/kus + motor za asi 5M. Teda o viac ako 1/4 lacnejšie v porovnaní s F-35 a to mimo prevádzkových nákladov. Ja by som sa tak nesmial. Američania vám svojho času nechceli predať ani tú F-16.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:44 27.07.2021

      přičti tam další položky v té nabídce rozepsané zvlášť, různá rádia atp. a dostaneš se na dohled ceny F-35. Ovšem i o čtvrtinu levnější F-16 není zrovna výhra, F-35 nenahrazuje ...Zobrazit celý příspěvek

      přičti tam další položky v té nabídce rozepsané zvlášť, různá rádia atp. a dostaneš se na dohled ceny F-35. Ovšem i o čtvrtinu levnější F-16 není zrovna výhra, F-35 nenahrazuje předchozí generaci 1:1 a perspektiva životnosti je také někde jinde. Na druhou stranu je F-16 Block 72 pro airpolicing overkill, jak tu před nedávnem psal kolega.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:49 27.07.2021

      Ten položkový zoznam aj s cenami výbavy k F-16 som tu dával ja. Chceš ho vidieť aby si si to porovnal? Mám ho stále uložený.

      Ten položkový zoznam aj s cenami výbavy k F-16 som tu dával ja. Chceš ho vidieť aby si si to porovnal? Mám ho stále uložený.

     • Jura99
      14:54 27.07.2021

      ani nechci, ten seznam je veřejně dostupný a ačkoliv už si to nepamatuju do detailu, jsou tam zvlášť draky, zvlášť motory, zvlášť radary, zvlášť komunikační systémy, kanony atd. ...Zobrazit celý příspěvek

      ani nechci, ten seznam je veřejně dostupný a ačkoliv už si to nepamatuju do detailu, jsou tam zvlášť draky, zvlášť motory, zvlášť radary, zvlášť komunikační systémy, kanony atd. Když se jednotlivé ceny sečtou, tak cena za stroj určitě není 53mil. ani 58mil.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      15:04 27.07.2021

      Jura 99: Aha, takže je fér pripočítavať k cene F-16V všetky položky, ale u F-35 počítat základnu cenu? :D Inak cena údržby je u F-35 uplne inde, dodanie z časového hladiska tiež ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura 99:

      Aha, takže je fér pripočítavať k cene F-16V všetky položky, ale u F-35 počítat základnu cenu? :D

      Inak cena údržby je u F-35 uplne inde, dodanie z časového hladiska tiež uplne inde, takže budme radi za F-16V, ktore budu s F-35 zdielat velku cast avioniky.

      Som zvedavý čo nakúpi AČR :)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:24 27.07.2021

      Predpokladám, že Jas-39 C/D

      Predpokladám, že Jas-39 C/D

     • Jura99
      15:27 27.07.2021

      mudry.udrzbar: cena F35 ale take bude rozepsana a drak bez motoru nebude za 85M to uz je soucet :-).

      mudry.udrzbar: cena F35 ale take bude rozepsana a drak bez motoru nebude za 85M to uz je soucet :-).

     • Hajo
      16:18 27.07.2021

      F-35 je mimo náš rozpočet. Politicky by to nikto nepretlačil. F-16 block. 72 sú na plne postačujúce. Modernizujú sa letiská Sliač (stíhacia letka F16) a Kuchyňa (C27 ...Zobrazit celý příspěvek

      F-35 je mimo náš rozpočet. Politicky by to nikto nepretlačil.
      F-16 block. 72 sú na plne postačujúce. Modernizujú sa letiská Sliač (stíhacia letka F16) a Kuchyňa (C27 Spartan).
      Prioritou je dobudovať ťažkú brigádu, pásové aj kolové BVP sa už riešia. Prvé Z2 sú prebrané a podľa posledných informácii budú nasadené hneď pri ďalšej rotácii do Lotyšska odkiaľ sa stiahnu Z1 (vz.2000).Skrýt celý příspěvek

     • jj284b
      16:38 27.07.2021

      mudry.udrzbar: lenze on je to uz taky folklor... Cena za F16 totiz neobsahuje rozne pody, bez ktorych je ten stroj vyznamne obmedzeny, kym F35 ma tieto veci integrovane... podobne ...Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar: lenze on je to uz taky folklor... Cena za F16 totiz neobsahuje rozne pody, bez ktorych je ten stroj vyznamne obmedzeny, kym F35 ma tieto veci integrovane... podobne ale postupoval aj Pentagon.. Ked porovnavali F35 proti F15EX, tak porovnavali cenu za kus u oboch, no kym u F35 mali plnohodnotny stroj, u F15EX slo o holy stroj bez podov, ktore stoja dalsie miliony $, a cenovy rozdiel by bol este vyraznejsi v prospech F35... no kedze Boeing surne potreboval uz nejaky kontrakt tak sa to nejako uhralo....Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      17:01 27.07.2021

      Jura99: Vždyť i ty sám musíš uznat, že pro naše a Slovenské účely je F-35 zbytečný luxus. To je jako si koupit superjachtu na Mácháč. Stačí se podívat na stav zbraní pro naše ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Vždyť i ty sám musíš uznat, že pro naše a Slovenské účely je F-35 zbytečný luxus. To je jako si koupit superjachtu na Mácháč. Stačí se podívat na stav zbraní pro naše letadla - jako že nemáme ani paletu výzbroje ani odpovídající stavy. I budoucí AH-1 na tom budou podle smlouvy tragicky. Jak by to asi vypadalo, pokud by jsme měli provozně 2x dražší stroj, který stojí a padá na používání moderních zbraní a propojení s dalšími složkami armády.
      Číně se nelíbí, že Tchaj-wan získal poslední verze F-16 a to je dost vypovídající o kvalitách toho stroje, když uvážíme početní rozdíly a polohu ostrova.
      A i kdyby došlo někdy na vážnější konflikt, tak stroje 4+ generace budou stále hrát důležitou roli. V každé válce fungovaly typy letadel, které dělaly špinavou práci. Navíc těch našich 14 F-35 by nikoho nevytrhlo.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:42 27.07.2021

      CerVus: na žebráky si budeme hrát jenom proto, že sami chceme. D1 nám také musí stačit 2+2 pruhy, protože 3+3 by bylo o korunu dražší a vykročili bychom z kategorie plebsu mezi ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus: na žebráky si budeme hrát jenom proto, že sami chceme. D1 nám také musí stačit 2+2 pruhy, protože 3+3 by bylo o korunu dražší a vykročili bychom z kategorie plebsu mezi státy, které infrastrukturu řeší adekvátně. Tam asi sami patřit nechceme, protože jinak si nedovedu vysvětlit, že se v tomto státě dělají takové žebrácké chyby. Jinak situace je taková, že státy jako Dánsko, Holandsko upgradují z F-16 na F-35, nejdou pro někoho snad logickou cestou na nejnovější F-16 Block 72. I Polsko nerozmnoží flotilu F-16, ale kupuje F-35. Asi budou všichni vědět proč. Dokonce Řecko chce F-35 a taky je mít bude, jen teď kvůli času kupuje Rafale.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:43 27.07.2021

      CerVus:
      Souhlasím s Jura99. Právě proto, že jsme malá země,musíme budovat armádu postavenou na moderních technologiích, špičkovém průzkumu a vysoké palebné síle.

      CerVus:
      Souhlasím s Jura99. Právě proto, že jsme malá země,musíme budovat armádu postavenou na moderních technologiích, špičkovém průzkumu a vysoké palebné síle.

     • Klimesov
      07:33 28.07.2021

      Pánové. Základní problém je v tom, a teď bez urážky, že Slováci přecházejí na moderní letoun, který bude využívat úplně odlišnou taktiku a má diametrálně odlišné operační ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové. Základní problém je v tom, a teď bez urážky, že Slováci přecházejí na moderní letoun, který bude využívat úplně odlišnou taktiku a má diametrálně odlišné operační schopnosti než dosavadní Migy-29. A nákup je opravdu pouze a jenom tím prvním krokem. Slovenské letectvo čeká ještě opravdu hodně práce, než budou umět využít větší část s potenciálu F-16, a čím míň peněz rezort bude mít, tím déle to bude trvat. A F-16 je pro nynější vývoj a budování Slovenského letectva ideálním řešením. Slovenské letectvo se teď potřebuje primárně naučit vůbec používat moderní letectvo, vypracovat operační a taktické postupy, vybudovat si logistiku, zkrátka Slováci teď budou pracovat na tom aby se vůbec naučili ty stroje efektivně používat. A to by je s F-35 přišlo mnohonásobně dráž.
      AČR je na tom podobně s houfnicemi a i se systémem H-1. Je nesmysl k H-1 nakupovat kvanta drahé munice, když to neumíte použít.
      Takže Slováci vybrali velice správně. Vybrali stroj, na kterém se za přijatelné peníze naučí používat moderní letectvo. Ekvivalentem by byl pouze Gripen E, ale ten v té době létal snad jen v jednom prototypu a nebo Gripen C, ale ten už je poměrně vousatý.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      11:21 28.07.2021

      Jura99, Torong: Jako já to beru, jenže ten váš sen prostě naráží na realitu. Pokud nemáme výzbroj pro současné stroje, které také byly v době pořízení špičkové, potažmo máme L159 u ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99, Torong: Jako já to beru, jenže ten váš sen prostě naráží na realitu. Pokud nemáme výzbroj pro současné stroje, které také byly v době pořízení špičkové, potažmo máme L159 u které se úplně rezignovalo na nějakou integraci zbraní, tak jak můžeme vůbec uvažovat o tom, že by jsme pro F35 měli odpovídající vybavení. Vždyť to nedává vůbec smysl. Tady nejde o chtění a nechtění. Vždyť naše armáda funguje čistě na bázi, že papírově "disponuje" určitou schopností, ale už se neřeší reálný status. I ty Gripeny létají tolik jen proto, že máme pevně stanovený počet hodin. Tady by se vůbec nepořizovalo něco jako chytré bomby, nebo protiletadlové rakety s dlouhým doletem. I když koupíme F35, tak budou létat málo a budeme mít omezenou výzbroj tak možná pro 4ks z nich.
      Jasně pokud by politická garnitura chtěla a na MO nebyla tak neschopná sebranka, která politikům vyloženě nahrává, tak by AČR se zaručenými 2% nejspíše byla schopná vybudovat v řádu dalších 20 let asi i relativně moderní armádu, ale to se nestane. A to je prostě realita. A v té realitě nemá cenu připlácet za pár kusů zbraní nejvyšší kategorie.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:07 28.07.2021

      CerVus zrovna naváděných bomb se nakoupilo poměrně ucházející množství. Co se týče letadla samotného je potřeba si uvědomit že opravdu nový stroj bude sloužit minimálně dalších 40 ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      zrovna naváděných bomb se nakoupilo poměrně ucházející množství. Co se týče letadla samotného je potřeba si uvědomit že opravdu nový stroj bude sloužit minimálně dalších 40 let, tj. přežije pravděpodobně všechny dnes sloužící vojáky. Dnes samozřejmě letadlo čtvrté generace potřebám armády naprosto vyhovuje, ale bude to platit za 20 až 30 let?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      14:27 28.07.2021

      Všechno je relativní. Ve světle současného příběhu z Ústí nad Labem ,kde jeden jediný účetní za 2 roky vložil do místní pobočky bankovního domu 90 miliard Kč oficiálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Všechno je relativní. Ve světle současného příběhu z Ústí nad Labem ,kde jeden jediný účetní za 2 roky vložil do místní pobočky bankovního domu 90 miliard Kč oficiálně pocházejících ze dvou směnáren u Václavského náměstí a policie ČR ho ani neobvinila z praní špinavých peněz,jsou nějaké nákupy F35 jen drobnost a nestojí v podstatě za zmínku….Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      15:41 28.07.2021

      Scotty: Té naší určitě. Takhle.. když si vezmeme, kolik států provozuje A verze F-16 (a stroje stejné generace), tak proč by u nás to letadlo nemohlo sloužit dalších 40 let. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Té naší určitě. Takhle.. když si vezmeme, kolik států provozuje A verze F-16 (a stroje stejné generace), tak proč by u nás to letadlo nemohlo sloužit dalších 40 let. Navíc čím déle bude sloužit, tím více se bude projevovat rozdíl v ročních nákladech na provoz. A za 40 let bude ten rozdíl mezi F-16 a F-35 obrovský. Navíc se ukazuje, že i opravdu staré verze A variant se stále dají upgradovat na poslední standard (na Tchaj-wanu 30 let staré stroje). Vzhledem k rozšíření a k tomu, že je teď snad už opět nakupuje i Americké letectvo se dá čekat, že bude i v budoucnu stabilní vývojová základna a podpora výrobce.
      Jako podle mě by nám tu víc slušel Gripen E/F. Už jen kvůli ceně motorů - F414-GE-400 stojí 3,7mil, Pratt & Whitney F135 7,3 mil. Ale jestli F-16V, tak proč ne. U těch dvou je stále větší šance, že bude mít větší letku.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:21 28.07.2021

      Klimesov - teraz nereagujem dotknuto,či urazeno...ale myslím že slovenské letectvo má vypracované operačné a taktické postupy...iné by bolo,keby sme sme 20r nemali vôbec stíhacie ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - teraz nereagujem dotknuto,či urazeno...ale myslím že slovenské letectvo má vypracované operačné a taktické postupy...iné by bolo,keby sme sme 20r nemali vôbec stíhacie letectvo...myslím že až tak zlé to nebude a to som osobne pesimista voči ossr...

      Jura 99 - tak jasné keď budete mať f-35 žobráci nebudete...ale čo zvyšok ačr.???
      a ako som tu už písal-je krása mať f-35,ah-64,leopard,boxer...len čo z toho keď pre každý kus techniky máte/máme 5-6ks munície...

      Torong - len to by ste muselo mať komplet prezbrojenú ačr...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:25 28.07.2021

      CerVus Co když za těch 20 tet bude F-16 jen v opravdovém boji nepoužitelná sedící kachna? Sice ušetříme, ale k čemu to bude? Navíc nákup nových F-16 USAF pokud vím ještě není ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Co když za těch 20 tet bude F-16 jen v opravdovém boji nepoužitelná sedící kachna? Sice ušetříme, ale k čemu to bude? Navíc nákup nových F-16 USAF pokud vím ještě není jistý. Navíc oni je můžou za těch 20 let předat Národní gardě k dolétání. Komu je předáme my?
      Naopak myslím že Gripen E je momentálně ta nejhorší volba. Nadšení švédského letectva zjevně rychle vyprchalo a už se otevřeně mluví o tom že to bude jen dočasná přestupní stanice na letoun páté generace.
      Nejlepší řešení z mého pohledu bude, pokud teď nebude na nákup páté generace, tak ještě nějaký rok vydržet s Gripenem C+. Který někdy v třicátých letech vyměnit za v tu dobu patrně podstatně rozšířenější pátou generaci.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:51 28.07.2021

      Scotty - to bude taká "nepoužitelná sedící kachna" ako bola doteraz + mig 21/23/29 ,mirage2000 atď...keď vidíme tak sa stretáva široké spektrum lietadiel a nie vždy je ten dog ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - to bude taká "nepoužitelná sedící kachna" ako bola doteraz + mig 21/23/29 ,mirage2000 atď...keď vidíme tak sa stretáva široké spektrum lietadiel a nie vždy je ten dog fight jasný...otázka je,čo postaví protivník...a zatiaľ to na nejakú záplavu su-57 nevyzerá...čo potom ah-1z .??nemalo by byť jasným cieľom aby všetci mali ah-64e.??zaujímavé že v stíhacom letectve by ste chceli top-ku,ale v iných druhoch techniky vám nejaká obstarožný kus nevadí...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:09 28.07.2021

      Ja osobne nejaký problém s tým, že sme kúpili stroj tzv 4G a nie 5G nevidím. A je na to niekoľko dôvodov: 1/ Celková cena ako obstarávacia, tak aj prevádzková. To je ako s našim ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja osobne nejaký problém s tým, že sme kúpili stroj tzv 4G a nie 5G nevidím. A je na to niekoľko dôvodov:

      1/ Celková cena ako obstarávacia, tak aj prevádzková. To je ako s našim S-300. Tie rakety sú tak drahé, že väčšina tých, ktorí pri ňom slúžili nikdy nevideli ostrý odpal. Ako mám veriť, že tá posádka je kvalitne pripravená na plné využitie potenciálu zbrane?
      2/ 4G zjavne nepatrí do starého železa. Dôkazom je, že F-16 nakoniec nebude nahradený F-35. Naopak F-22 nahradí 4G F-15
      3/ V prípade krízovej situácie očakávam, že F-16 dokážeme nahrádzať oveľa rýchlejšie ako keby sme mali F-35. Proste jednoduchší stroj ktorý dokážu vyrábať masovo s rýchlejšie. Zrejme to je aj dôvod, prečo nakoniec v USAF nekončí.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:14 28.07.2021

      Padre: O tom prípade som nepočul, ale môžeš byť kľudný. U nás je to ešte horšie. Uprostred lesov v okrese Poltár v jednej starej drevenici sídli firma s názvom ,,Kováč - výroba ...Zobrazit celý příspěvek

      Padre: O tom prípade som nepočul, ale môžeš byť kľudný. U nás je to ešte horšie. Uprostred lesov v okrese Poltár v jednej starej drevenici sídli firma s názvom ,,Kováč - výroba kačičiek" a podľa posledného daňového priznania majú aktíva vo výške 100 miliárd eur. To je asi toľko čo ročný HDP Slovenska alebo aktíva celej skupiny Boeing. A konečným užívateľom výhod je istá 90 ročná dôchodkyňa, pravdepodobne najbohatšia žena planéty. To u vás máte?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      00:23 29.07.2021

      To Miroslav. Také dobré,ale alespoň projevili náznak jakéhosi podnikání.Tady v Ústí nad Labem dle zprávy na Seznam.cz prostě dva roky chodil na pobočku peněžního ústavu nějakej ...Zobrazit celý příspěvek

      To Miroslav. Také dobré,ale alespoň projevili náznak jakéhosi podnikání.Tady v Ústí nad Labem dle zprávy na Seznam.cz prostě dva roky chodil na pobočku peněžního ústavu nějakej obyčejnej chlap a za tu dobu vložil na účet 90 miliard Kč ,oficiálně jako tržbu dvou směnáren rusky mluvících majitelů u Venzelplatzu/Prag/.A nikdo se nedivil….má to potom smysl vůbec se zajímat o nějakých ušmudlaných pár desítek milionů za jednu F35?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:13 29.07.2021

      HEKTOR Tak ono mi nešlo ani tak o nějakou kritiku letectva OSSR jako spíše o obhajobu toho, že OSSR si vybrala správně F-16V, protože umožní slovenskému letectvu získat daleko ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Tak ono mi nešlo ani tak o nějakou kritiku letectva OSSR jako spíše o obhajobu toho, že OSSR si vybrala správně F-16V, protože umožní slovenskému letectvu získat daleko větší schopnosti a možnosti, než jaké jim dovolovali Migy-29, a to za přijatelnější cenu než kdyby pořídili F-35, které jsou sice výkonnější a dovolovali by letectvu OSSR získat daleko větší možnosti, ale je otázka jestli ty možnosti nyní opravdu letectvo OSSR potřebuje získat. Je otázkou jestli letectvo OSSR nyní potřebuje nacvičovat přenos dat, boj v stelth režimu atd. nebo spíše zlepšovat své schopnosti A-G útoků, A-A boje na střední a dlouhou vzdálenost a tak podobně, které co si budem nalhávat s Migy - 29 nebyly nijak oslnivé a byly značně omezené.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      09:52 29.07.2021

      Scotty: Tak já naše malé armádičky beru jako takovou Evropskou národní gardu. Na boj v první linii nemáme počty, taktiku, secvičenost ani vybavení. To, že budeme mít pár kusů ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Tak já naše malé armádičky beru jako takovou Evropskou národní gardu. Na boj v první linii nemáme počty, taktiku, secvičenost ani vybavení. To, že budeme mít pár kusů špičkové techniky nic nevyřeší. Za to jsme ale ideální do druhé linie, vyrovnávání ztrát a zacelování děr v obraně. Pokud se něco semele tak stejně bude většina bojů na bedrech velkých armád.
      Navíc teď můžeme jen odhadovat jaké schopnosti bude mít za 20 let protivník v odhalování stealth letadel. Může se klidně stát, že sice bude stejně snadno změřitelné jako 4+ stroje. Izraelci už před dvěma lety poukazovali na to, že ta výhoda F-35 nebude mít dlouhého trvání.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:06 29.07.2021

      padre: směnárníka z Ústí nikdo nemohl obvinit z praní špinavých peněz, protože špinavé peníze nepral. Pouze je směňoval. Chování podivné (a velmi nákladné), nicméně neodpovídá ...Zobrazit celý příspěvek

      padre: směnárníka z Ústí nikdo nemohl obvinit z praní špinavých peněz, protože špinavé peníze nepral. Pouze je směňoval. Chování podivné (a velmi nákladné), nicméně neodpovídá žádné definici nezákonného chování. Co měly operace za smysl a komu peníze patřily, těžko říct. Případ byl zcela jistě prošetřen a nebylo shledáno nic v rozporu s českým ani unijním právem. Vím, že částky jsou naprosto impozantní, ale dedukce, kterými to doprovodili naši vzdělaní novináři (pračka ruských peněz, protože někdo z rodiny má pronajaté prostory od ruského podnikatele) je jen standardní projev hlouposti a neznalosti.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:38 29.07.2021

      Klimesov - plne som vás pochopil...viem že nešlo o provokáciu... ako som písal,nejaké postupy ossr/saf určite má...a jasné že schopnosti s f-16 pôjdu hore...dobré je,že prvá vlna ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - plne som vás pochopil...viem že nešlo o provokáciu...

      ako som písal,nejaké postupy ossr/saf určite má...a jasné že schopnosti s f-16 pôjdu hore...dobré je,že prvá vlna pilotov absolvuje výcvik v usa a tam ich komplet naočkujú...plus si chalani aj určite donesú domov aj rôzne manuály :)))

      s 29tkou súhlas max ešte A-A ... s A-G to bolo určite horšie,veď na to ani nebola určená...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:04 29.07.2021

      CerVus Švýcaři také neplánují že budou někdy stát na hrotu útoku. Přesto pro mnohé překvapivě zvolili právě F-35. Při volbě F-35 by jsme měli stejný stroj jako "velká" polská ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Švýcaři také neplánují že budou někdy stát na hrotu útoku. Přesto pro mnohé překvapivě zvolili právě F-35. Při volbě F-35 by jsme měli stejný stroj jako "velká" polská armáda nebo Američani kteří by právě ve velkém konfliktu hráli klíčovou roli.
      Vzhledem k tomu že Rusové pravidelně vyhlašují jak je stealth překonaná zbytečnost vyvíjí právě taková letadla. Nemám úplné strach že by tuhle výhodu někdo úplně eliminoval.
      Sice nevím co Izraelci tvrdili, ale F-35 odebírají stále a celkem se staví proti tomu aby je měla jakákoli jiná země na blízkém východě. Patrně je tady za výkonnou zbraň považují.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:08 29.07.2021

      CerVus: Krásně ukazuješ typické Čecháčkovské myšlení, díky kterému tento stát přes spoustu vynikajících jedinců nikdy nepřekročí vlastní stín. Armádu budovat jen tak naoko,aby se ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus:
      Krásně ukazuješ typické Čecháčkovské myšlení, díky kterému tento stát přes spoustu vynikajících jedinců nikdy nepřekročí vlastní stín. Armádu budovat jen tak naoko,aby se neřeklo,že žádnou nemáme (dyť stejně nic nezmůžeme/proti komu by jsme chtěli válčit/stejně jsme nikdy nebojovali...), hlavně aby to moc nestálo a dalo se to použít při povodních...
      Absolutně špatně. Právě proto, že jsme malí, musíme budovat armádu specialistů. Víc než jednu těžkou brigádu asi mít nebudeme, ale o to líp by měla být vybavena a vycvičená. Totéž i letectvo. F 35 je právě pro nás perfektní a stealth je až druhořadá fičura. Díky F 35 získáme schopnosti AWACS a JOINT STARS. To je důležitější i než to, kolik výzbroje budeme mít skladem v době míru. V případě konfliktu, pokud budeme uvažovat ty pravděpodobné, se k další munici rozhodně dostaneme. S ohledem na to, že velká část výcviku dnes může probíhat na simulátorech nebude potřeba ani velké množství munice pro výcvik. A navíc, další Americký zbraňový systém,znamená další zaháčkování Američanů ve střední Evropě.
      Samozřejmě dbát na to, aby veškeré zbraňové systémy byly datově propojeny, tak aby (když to silně přeženu...) pilot F 35 "zmáčkl spoušť", ale cíl byl zničen HIMARSem...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:11 29.07.2021

      HEKTOR V případě letadel páté generace by na nějaký dogfight ani dojít nemělo. Za 20 let se v Rusku už patrně nějaká Su-57 ve službě objeví. AH-1Z a AH-64E jsou generačně v ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      V případě letadel páté generace by na nějaký dogfight ani dojít nemělo. Za 20 let se v Rusku už patrně nějaká Su-57 ve službě objeví.
      AH-1Z a AH-64E jsou generačně v podstatě na stejné úrovni. Možná by se dalo říct proč kupovat klasický vrtulník, když FVL klepe na dveře. Ovšem ten ještě není zdaleka dokončen a pro spojence budou případné stroje dostupné kdo ví kdy.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      15:28 31.07.2021

      Torong: Pokud by modernizace naší armády vypadala zhruba jako v Maďarsku, tak bych měl asi jiný názor na F-35 v našich službách. Ale to, co dlouhodobě předvádí naše MO ve mě prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Pokud by modernizace naší armády vypadala zhruba jako v Maďarsku, tak bych měl asi jiný názor na F-35 v našich službách. Ale to, co dlouhodobě předvádí naše MO ve mě prostě budí dojem, že by AČR neměla být vševojskovou a spíše se měla soustředit na to být relativně kvalitní podpůrnou silou.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:26 31.07.2021

      CerVus: Že do toho politici házejí vidle, v tom s tebou souhlasím. Jedni (SPD, KSČM, ANO) záměrně a další (Piráti, ODS, TOP09) z hloupé naivity. Ovšem snaha vojáků by měla být ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus:
      Že do toho politici házejí vidle, v tom s tebou souhlasím. Jedni (SPD, KSČM, ANO) záměrně a další (Piráti, ODS, TOP09) z hloupé naivity. Ovšem snaha vojáků by měla být protlačit vševojskovou armádu.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      19:41 31.07.2021

      Torong: Jenže na opravdovou vševojskovou armádu nemáme peníze, když jsou náhodou peníze, tak MO není schopno nakoupit, když něco nakoupí, tak to zavání prokurátorem, když to přijde ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Jenže na opravdovou vševojskovou armádu nemáme peníze, když jsou náhodou peníze, tak MO není schopno nakoupit, když něco nakoupí, tak to zavání prokurátorem, když to přijde k jednotkám, tak není kdo by to obsluhoval jelikož v naší armádě vychází jeden důstojník na necelé tři příslušníky nižších sborů (bylo krásně vidět na covidu). To snad nemají v žádné armádě na světě.
      Z toho je jasně vidět, že u nás máme nikým neřešené obrovské koncepční problémy. A z těch nás prostě 12 nových vrtulníků, 14 F-35 a 25 leopardů nevytáhne ani kdyby jsme se na hlavu stavěli. Místo bitevních vrtulníků se měly nakoupit drony, zrušit L-159, přestat budovat nové pluky, které nemůžou být nikdy naplněny, sloučit velitelství a celkem drasticky seškrtat celou velící strukturu.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      20:46 31.07.2021

      CerVus My na vševojskovou armádu peníze máme, my je ale nevydáváme, protože na to není politická vůle. To ale není důvod k tomu, aby se upravovala bojová doktrína, navíc ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      My na vševojskovou armádu peníze máme, my je ale nevydáváme, protože na to není politická vůle. To ale není důvod k tomu, aby se upravovala bojová doktrína, navíc ještě poněkud nesmyslně, jako to navrhujete.
      Základem každé armády jsou obrněné jednotky a silné letectvo, které má CAS možnosti. V prvé řadě je důležité říct, že dron sám o sobě je primárně průzkumnou jednotkou. Jeho protitanková schopnost je daná pouze zbraní, kterou nese. V současné chvíli nesou drony stejně silné střely, jako mají vrtulníky, ale ve 4x-8x menším počtu. Proto jsou pro nás bitevní vrtulníky stěžejní, protože mohou nést o tolik víc střel než drony. Současně by bylo dobré vyřadit L-159 a doplnit je právě vrtulníky a stíhacími bombardéry nebo víceúčelovými stíhači. Jde o to pouze získat dobrou nabídku pro armádu a nikoliv vysoké provize pro sebe. To samé samozřejmě platí i pro pozemní síly, které by neměly trpět na úkor důchodů - jak je tomu v případě tendru na BVPSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:13 31.07.2021

      CerVus /přestat budovat nové pluky, které nemůžou být nikdy naplněny, sloučit velitelství a celkem drasticky seškrtat celou velící strukturu./ Ten pluk který táhne v posedni době ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      /přestat budovat nové pluky, které nemůžou být nikdy naplněny, sloučit velitelství a celkem drasticky seškrtat celou velící strukturu./
      Ten pluk který táhne v posedni době nábor nebo ten který je stavěn tak aby v něm byl počet důstojník nevelký?
      Sloučit velitelství jako když s rušilo Velitelství společných sil aby se zjistilo že to bez něj jaksi pořádně nefunguje? Jinak to že počet důstojníků je v naší armádě zbytečně velký si velení uvědomuje. Jen s to nedá změnit ze dne na den.
      https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2