Leopard 2 Ax: Odlehčený Leopard 2 s nabíjecím automatem

Leopard 2 Ax: Odlehčený Leopard 2 s nabíjecím automatem
Leopard 2 A7V / Foto: KMW (Zvětšit)

Již nějakou dobu se spekuluje o vývoji nové verze hlavního bojového tanku Leopard 2. Projekt je označován jako Leopard 2 Ax (případně jako Leopard 2 A8). Projekt počítá se zavedením dvoumístné věže a nabíjecího automatu. Hmotnost tanku tak výrazně poklesne.

Bundeswehr v nejbližších letech dostane více než 200 modernizovaných tanků Leopard 2 A7V. Stejnou modernizovanou verzi objednalo Dánsko.

Leopard 2 A7V patří mezi nejlepší tanky současnosti, ale zároveň mu chybí některé nejnovější schopnosti. Leopard 2 A7V nemá nejnovější systém řízení palby (SŘP) schopný autonomně sledovat cíle, moderní systém řízení boje (BMS) pro síťový způsob vedení boje (NCW), dálkově ovládaný zbraňový modul a aktivní systémy ochrany.

Verze „A7V“ tedy „pouze“ technologicky dorovnává současné nejlepší tanky, jako je americký M1A2C Abrams a izraelský Merkava Mk4. Z taktického hlediska jsou však výkony všech zmíněných tanků víceméně rovnocenné. Žádný tank není jasně takticky nadřazen nad ostatními.

Již od roku 2017 se proto spekuluje o vývoji „finální“ varianty tanku Leopard. Bude to poslední verze před příchodem francouzsko-německého hlavního bojového tanku MGCS (Maing Ground Combat System). První dodávky MGCS se ale nedají očekávat dříve než v roce 2035, toto datum je navíc označováno jako optimistické.


EMBT (Euro Main Battle Tank)

V případě velmi komplexního a moderního MGCS se navíc nedá očekávat masová výroba – minimálně v počátečních letech lze očekávat výrobu do 50 tanků ročně. Francie a Německo potřebují vyměnit 500 tanků, a tedy zhruba deset let potrvá nasycování potřeb Francie a Německa. Například Armáda ČR se případně MGCS dočká nejdříve v roce 2040, spíše 2045.

Současné tanky Leopard 2 tedy zůstanou ve službě minimálně do roku 2050 – potvrzují to i zástupci KMW. Ostatně tanky Leopard 2 používá 19 zemí, z toho 14 v Evropě – Rakousko, Dánsko, Finsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko. Ti všichni budou Leopardy 2 provozovat ještě několik desetiletí.

Německo proto připravuje další vylepšenou verzi tanku Leopard 2 Ax, kde index „x“ označuje neznámé pořadové číslo – s největší pravděpodobností se zvolí označení Leopard 2 A8. Půjde o končenou verzi Leopardu 2 a o nejdůležitější evropský tank první poloviny 21. století.

Se spuštěním sériové výroby Leopardu 2 Ax se počítá kolem roku 2030. Leopard 2 Ax s velkou pravděpodobností dostane zcela novou dvoumístnou věž s nabíjecím automatem. Věž má vyvinout a postavit společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann).


Kanon ráže 130 mm nabízí působivé výkony, z hlediska logistiky ale půjde z počátku o drahou noční můru.

Posádka tanku tak poklesne ze čtyř na tři vojáky. Ostatně jak může Leopard 2Ax vypadat ukazuje technologický demonstrátor EMBT (Euro Main Battle Tank). Demonstrátor kombinuje podvozek tanku Leopard 2 a věž z tanku Leclerc.

Dvoumístnou věž a nabíjecí automat má ostatně dostat i vyvíjený tank M1A3 Abrams – rovněž finální model vývojové větve Abrams. Také jeho příchod do služby se očekává v roce 2030.

Jen použití kompaktní dvoumístné věže, nabíjecího automatu a odstranění jednoho člena posádky srazí hmotnost tanku Leopard 2 o pět tun. Nižší hmotnost sníží spotřebu paliva, zjednoduší transport a prodlouží životnost mechanických částí tanku. Současný tank Leopard 2 A7V (bez APS, dálkově ovládaného bojového modulu atd.) má bojovou hmotnost 64 tun.

Podle současného směru uvažování ale Leopard 2 Ax zůstane zřejmě u kanonu L55A1 ráže 120 mm. Ostatně pro nové vysokotlaké kanony L55A1 se připravuje nová výkonná podkaliberní munice DM73 a KE2020Neo, ale také víceúčelová programovatelná DM11. 

Ve hře je ale samozřejmě možnost použít kanon Rh-130/L51 ráže 130 mm od firmy Rheinmetall či dokonce vyvíjený francouzský kanon ASCALON (Autoloaded a SCALable Outperforming guN) ráže 130 nebo 140 mm. Takové řešení bude ale velmi drahé, a to platí i pro příslušnou munici, pro kterou bude třeba vyvinout a postavit nové výrobní linky.

KMW pravděpodobně použije u Leopardu 2 Ax reaktivní pancíř Armour Shield KE od izraelské firmy Rafael. Výrobu zvládne německá Dynamit Nobel Defence.

Podvozek zůstane zřejmě stejný nebo podobný jako u verze Leopard 2 A7V. Ostatně tato verze získala nové torzní tyče a zavěšení, čímž vzrostla maximální přípustná hmotnost tanku na 69 tun. Podvozek dostal v přední části nové pancéřování. Uvnitř korby je také použito nové balistické polstrování pro záchyt střepin vznikající při destrukci pancíře tanku.

Ke snížení hmotnosti (nebo zvýšení ochrany) přispěje nové reaktivní pancéřování. Půjde zřejmě o izraelský typ Armour Shield KE, který dokáže snížit průraznost podkaliberních střel o 50 %. Reaktivní pancéřování lze umístit na čele i bocích tanku.

Podle polského portálu Konflikty.pl Leopardy 2 Ax dostanou nejnovější termovizní kameru ATTICA M-2 s rozlišením 1280×1024 pixelů. Odstraní se také denní optický kanál ve prospěch plně digitálního s velmi vysokým rozlišením.

Nejnovější SŘP tanku Leopard 2 Ax umožní přijímat data z bezpilotních letadel a rozšiřovat tak situační povědomí posádky. Pomocí jednotného BMS (ctící principy NCW) pak půjde tento jednotný situační obrázek bojové scény posílat do dalších vozidel a „real-time“ koordinovat bojovou činnost. Půjde vlastně o německou obdobu francouzského programu Scorpion.


Lynx pro Maďarsko se systémem Strike Shiled; větší foto / Foto: Rheinmetall

Dojde také k zavedení nové generace systémů ochrany tanku. Prostředky typu „soft-kill“ budou obsahovat detektory laserové ozáření, výstražné ultrafialové kamery a nejrůznější prostředky elektronického boje nebo optického rušení. V rámci „hard-kill“ ochrany tank získá aktivní systém ochrany (APS), možná izraelský Trophy. Ostatně Němci již pro své tanky Leopard 2 A7V objednali 18 souprav Trophy-HV. V Německu ale probíhá vývoj vlastního APS StrikeShiled, který si objednali Maďaři pro svá bojová vozidla pěchoty Lynx KF41.

Podle polského portálu Konflikty.pl cílem KMW je v rámci projektu Leopard 2 Ax získat především plnou kontrolou nad výrobu tanků Leopard 2 a nebýt závislý na konkurenční firmě Rheinmetall.

A co Armáda ČR? Leopard 2Ax ukazuje, že s nákupem nových tanků není kde spěchat. Kolem roku 2030 budou k dispozici nové a odlehčené tanky Leopard 2 a Abrams, skutečně připravené pro síťový způsob vedení bojové činnosti.

Do té doby může Armáda ČR investovat do mnohem podstatnějších schopností, jako jsou systémy elektronického boje, nová generace průzkumných prostředků (STRATOM, GOLEM, drony), logistiky, vojskové a teritoriální protivzdušné obrany (i proti raketám) a do prostředků kybernetického boje (obrana i útok).

Zdroj: Konflikty.pl, EDR, ESUT FB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Bundeswehr převzal první modernizované tanky Leopard 2 A7V

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) německé armádě předala první modernizované tanky ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • HEKTOR
  12:42 27.07.2021

  niečo pre ossr/ačr...nebude treba vytvárať ani nové tabuľkové miesta u tankistov...

  niečo pre ossr/ačr...nebude treba vytvárať ani nové tabuľkové miesta u tankistov...

 • lukus
  12:38 27.07.2021

  S nákupem nových tanků není kde spěchat? T-72 forever together:-) Jinak by jsme mohli čekat na nový Eurotank... a pak někdo v Asii vyvine tank pro dva (např. částečně autonomní ...Zobrazit celý příspěvek

  S nákupem nových tanků není kde spěchat?
  T-72 forever together:-)
  Jinak by jsme mohli čekat na nový Eurotank... a pak někdo v Asii vyvine tank pro dva (např. částečně autonomní dron) a tak pořád dokola.
  Armáda tu není na čekání, ale dyž přijde na lámání chleba - co je doma, to je počítá...Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   13:13 27.07.2021

   Presne tak, čakať až do roku 2030 na novú verziu Leopardu 2 mi príde divne. Keď čakať tak už na ten novy euro tank, ale osobne som skeptický k akémukoľvek spoločnému projektu FR a ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak, čakať až do roku 2030 na novú verziu Leopardu 2 mi príde divne. Keď čakať tak už na ten novy euro tank, ale osobne som skeptický k akémukoľvek spoločnému projektu FR a DE.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:15 27.07.2021

   Najväčší problém je v tom, že v Európe už tanky skoro nikto nevyrába. Taliansko, Francúzsko si vyrobili pre vlastné potreby 200 kusov a zabalili to. Nemecko viacmenej len repasuje ...Zobrazit celý příspěvek

   Najväčší problém je v tom, že v Európe už tanky skoro nikto nevyrába. Taliansko, Francúzsko si vyrobili pre vlastné potreby 200 kusov a zabalili to. Nemecko viacmenej len repasuje a sem tam vyrobia niečo nové. By na zaujímalo, čo bude robiť Európa keby vypukla veľká vojna. V jednej jedinej bitke pod kopcom môže kľudne prísť o celoročnú produkciu (50 ks)Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    14:38 27.07.2021

    Nové Leopardy se pořád vyrábějí ve Španělsku a Řecku (i pro Katar a Maďarsko), samozřejmě s německými komponenty.

    Nové Leopardy se pořád vyrábějí ve Španělsku a Řecku (i pro Katar a Maďarsko), samozřejmě s německými komponenty.

  • Ondra Mrklas
   00:59 28.07.2021

   Taky nevím, jestli to autor myslí s komentářem o T-72 vážně. Co se týká varianty T-72M4CZ, tak ta ještě ujde, ale to je reálně pouze 30-32 tanků z našich 140. Zbytek jsou T-72M1, ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky nevím, jestli to autor myslí s komentářem o T-72 vážně. Co se týká varianty T-72M4CZ, tak ta ještě ujde, ale to je reálně pouze 30-32 tanků z našich 140. Zbytek jsou T-72M1, které nemají ani reaktivní pancíř, natož něco jako zpáteční rychlost - tyto tanky dosahují rychlosti 4km/h nazpátek, takže tankistům se reálně vyplatí z tanku utéct, nežli couvat. Nahradit je tanky typu M60A3 TTS, nebo ještě lépe Sabra, by bylo poměrně laciné, ale život šetřící opatření. Hůavní jednotky by pak mohli přejít stejně dobře na Evropský, jako na Americký nebo Asijský tank (Asijský znamená K2 BP)Skrýt celý příspěvek

   • demografie
    14:38 29.07.2021

    Ať lidi už neblázni s T-72. Ten tank je mimo už minimálně 30 let. Abrams může být cesta pro Českou republiku. Jsou dostupné, jsou relativně levné, je přístup k náhradním dílům a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ať lidi už neblázni s T-72. Ten tank je mimo už minimálně 30 let. Abrams může být cesta pro Českou republiku. Jsou dostupné, jsou relativně levné, je přístup k náhradním dílům a budou je mít sousední země. Koupíme je přímo od Američanů, tak bude méně prostoru pro korupci. Minimálně se tím zachová výcvik tankových posádek v Čechách.
    Až se Evropa rozmyslí který tank se bude vyrábět, pak se můžeme připojit.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     20:15 29.07.2021

     Přesně. A bude další důvod pro Američany nás podržet proti Ruskému vlivu.

     Přesně. A bude další důvod pro Američany nás podržet proti Ruskému vlivu.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2