Poučení pro Armádu ČR. Modernizace polského tanku Leopard 2 PL

Poučení pro Armádu ČR. Modernizace polského tanku Leopard 2 PL
Leopard 2 PL / 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (Zvětšit)

V roce 2012 polské ministerstvo obrany spustilo program modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2 PL. Program ale trpěl a trpí řadou problémů – aktuálně je opožděn o šest let. Ve výsledku je Leopard 2 PL neperspektivní tank trpící řadou neduhů. Tvrdí to alespoň Damian Ratka na portále Defence 24.

Damian Ratka je polský odborník na tankovou techniku. S jeho negativním pohledem na Leopard 2 PL souhlasí další mediálně známy vojenský odborník Jaroslaw Wolski.

Oponentní názor má Bartlomiej Kucharski z vojenského portálu Zbiam.pl Ten pro Armádní noviny uvedl, že „Leopard 2 PL je poměrně zdařilou modernizací Leopardu 2 A4 za poměrně skromný rozpočet. Podařilo se výrazně zlepšit ochranu vozidla a také zvýšit palebnou sílu výměnou některých prvků systému řízení palby a modernizací kanonu, včetně použití programátoru [munice].“

Podle něj projekt umožnil a umožňuje udržet v polském průmyslu vysoké kompetence v oblasti vývoje a výroby tanků, stejně tak kvalifikovaná pracovní místa. Pomohl také k rozvoji některých technologií a komponentů, jako polské termovizní kamery Asteria od KWL-1.

Kucharski naopak kritizuje nízké investice do projektu. Například na korbě nedošlo prakticky k žádným změnám. „Stále se také nepodařilo zajistit komplexní výměnu komunikačního systému, protože se původně plánovala instalace systému řízení boje, což se bohužel dodnes nepodařilo. Tempo dodávek je rovněž pomalé, což generuje vážná zpoždění. Podle neoficiálních zpráv jsou na vině němečtí subdodavatelé, kteří nejsou schopni nebo ochotni zvýšit tempo dodávek některých komponent,“ uvedl pro náš portál Kucharski.

V našem textu ale projdeme článek na Defence24. Nabízí zajímavé informace, ale na konci článek sklouzává k nepřesným a neúplným informacím. Ale postupně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Polský tank Leopard 2PL: Hlavní soupeř ruského T-90M má zpoždění

Polská modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2PL se stále zpožďuje. Tanky Leopard 2PL ...

Další tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Strojírenský závod Bumar-Labedy varšavské 1. obrněné brigádě (1 WBPanc) dodal další dva ...

PREMIUM MGCS vs. KF51 Panther vs. K2PL: Boj tanků o Evropu

Evropské země tradičně hledí v otázkách zbraňové výroby pouze na vlastní zájmy. Nezměnila to ani ...

PREMIUM Nejrozšířenější evropský tank K2PL jako páteř tankových vojsk Polska a Ukrajiny

Damien Ratka, přední polský odborník na tankovou techniku, napsal pro Defence24 obsáhly článek o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.