O české tanky Leopard 2 se postará nenápadný všeuměl BPz3 Büffel

O české tanky Leopard 2 se postará nenápadný všeuměl BPz3 Büffel
Bergepanzer 3 (BPz3) Büffel / Bundeswheer (Zvětšit)

České ministerstvo obrany (MO ČR) jedná s německou stranou o potenciálních dodávkách dvou rot (2×14) tanků Leopard 2 A4 a dvou vyprošťovacích tanků Bergepanzer 3 (BPz3) Büffel. Spolu s první dodávkou 14 Leopardů 2 A4 a potenciální objednávkou 58 Leopardů 2 A8, Armáda ČR získá minimálně sedm „vyprošťováků“ BPz3. Vozidla jsou zcela nepostradatelnou součástí tankových jednotek Leopard 2.

MO ČR má kromě současných 14 tanků Leopard 2 a jednoho vyprošťovacího tanku BPz3 šanci od německého průmyslu získat z poloviny darem, z poloviny nákupem, 28 repasovaných tanků Leopard 2 A4 a dvě nově vyrobená vyprošťovací vozidla BPz3, resp. ARV 3 Buffalo (Armoured Recovery Vehicles 3 Buffalo), jak je označuje výrobce Rheinmetall.

Celkově tak v rámci Armády ČR vznikne plnohodnotný tankový prapor se 42 tanky Leopard 2 A4 a jedním vyprošťovacím / podpůrným tankem pro každou ze tří rot.

Současně je ve hře nákup 58 nejnovějších tanků Leopard 2 A8 – čtyři roty po čtrnácti tancích, plus dva tanky pro velitele a zástupce velitele praporu – a zhruba 19 specializovaných podpůrných vozidel (počty se mohou měnit). Minimálně půjde o čtyři BPz3 pro každou ze čtyř rot.

V Armádě ČR tedy uvidíme minimálně sedm BPz3. Vzhledem o jak klíčovou techniku se jedná, doufejme ve větší počty. Nejen jako bojová záloha, ale také pro ženijní a logistické jednotky Armády ČR (pro ně ale může být vhodnější univerzálnější WiSENT 2). Dodejme, že pro potřeby bojových vozidel pěchoty CV90 se kupuje vyprošťovací varianta na podvozku CV90.

Mluvíme tedy o skokovém kvalitativním a kvantitativním navýšení schopností českého pozemního vojska vést manévrový mechanizovaný boj. Celkově 100 českých tanků je pouze o polovinu méně, než má Velká Británie, dvakrát méně, než má Francie a třikrát méně než Německo. Vzhledem k naší velikosti jde o důstojný počet umožňující postavit dva plnohodnotné tankové prapory.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Nový německý tank Leopard 2 A8: Možná cesta pro Armádu České republiky

Německé ministerstvo obrany pro Bundeswehr nakoupí v první fázi 18 nových tanků Leopard 2 A8. Půjde ...

PREMIUM Bojová vozidla CV90 a tanky Leopard 2 A8 pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se švédskou agenturou FMV (Försvarets materielverk) a společností BAE ...

Poslední tank Leopard 2 A7V pro Bundeswher. Nyní přichází Leopard 2 A8

Firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) 12. října předala Bundeswehru poslední z celkem 104 objednaných ...

Tři ocelové kočky: Leopard 2, Panther KF51 a K2 Black Panther

Návštěvníci letošního ročníku Dnů NATO v Ostravě měli pozoruhodnou možnost spatřit hned tři ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.