Letadlová loď INS Vikrant: chlouba Indie

Foto: Rozestavěná letadlová loď INS Vikrant, zatím bez horní nadstavby. / Indian Navy
Foto: Rozestavěná letadlová loď INS Vikrant, zatím bez horní nadstavby. / Indian Navy

Indická armáda se v pondělí zařadila mezi světové ekonomické a vojenské mocnosti, když spustila na vodu letadlovou loď vlastní výroby. Letadlová loď INS Vikrant se má do operačního nasazení dostat v roce 2018, v roce 2025 se pak k ní připojí druhá letadlová loď INS Vishal.

První indická letadlová loď se staví v loděnicích v Kochi od roku 2009. V pondělí, po 3,5 letech výstavby, pak loď o výtlaku bezmála 40 000 tun spustila na vodu žena indického ministra obrany AK Antonyho.

„Je to svátek pro celý národ a hrdý okamžik pro zemi, která dosáhla soběstačnosti v návrhu a konstrukci válečných lodí. Jen málo vyspělých zemí dokáže navrhnout a vyrobit letadlovou loď„ řekl indický ministr obrany AK Antony.

Antony také dodal, že indické „námořnictvo musí dosáhnout vysoké provozní připravenosti, aby zmařilo jakýkoliv možný scénář jdoucí proti indickým národním zájmům.“Připomeňme, že hlavní mocenský oponent Indie v oblasti – Čína, spustila první letadlovou loď na vodu již v listopadu minulého roku. Nejde však o loď vlastní konstrukce, ale o přestavěnou ex-sovětskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

Podle Antonyho se jedná o první krok na dlouhé cestě ve výrobě vlastních indických válečných lodí. V současné době dokáží letadlové lodě navrhnout a postavit USA, Rusko, Francie a Velká Británie. Teoreticky bychom mohli mezi stavitele letadlových lodí zařadit také Japonsko.

Foto: Indické námořnictvo posiluje. Kromě nové letadlové lodi INS Vikrant, Indové spustili jaderný reaktor na první ponorce domácí výroby. / YouTube

V současné době v indickém námořnictvu operuje jediná letadlová loď INS Viraat. Jedná se o šedesát let staré plavidlo, které Indie v roce 1987 koupila od Velké Británie. Proti nejnovější lodi INS Vikrant má však téměř dvakrát menší výtlak a je o 40 metrů kratší.

Stavba INS Vikrant má však již tři roky zpoždění. Ministr obrany AK Antony na to vzpomněl ve svém proslovu, když řekl, že mnoho let bylo ztraceno kvůli „nedostatku koordinace“ mezi zainteresovanými subjekty.  

INS Vikrant je na délku dlouhá 260 metrů a široká 60 metrů. Indická letadlová loď tak výtlakem i rozměry odpovídá francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle a zásadně velikostně překonává britské letadlové lodě třídy Invincible.

Hlavními sílu indické letadlové lodí vytvoří až dvacet ruských palubních stíhačů MiG-29K a deset vrtulníků Kamov Ka-31. Indie však výhledově počítá na lodi také s provozem vlastních stíhacích letounů HAL Tejas Mark 2 a také francouzských stíhačů Rafale M.

Letitá letadlová loď INS Viraat zůstane v indickém námořnictvu až do roku 2018, kdy ji nahradí právě INS Vikrant. Na konci letošního roku však má indické námořnictvo také obdržet „novou“ letadlovou loď INS Vikramaditya, což je 25 let staré ex-sovětské plavidlo Admiral Gorškov. Indické námořnictvo se tak s dvěma letadlovými loděmi stane jasně nejsilnější námořní silou v oblasti.

Takticko-technické informace

 INS Vikrant

 Sesterská loď

INS Vishal (2025)

 Výtlak

39 000 t

 Délka

260 m

 Šířka

60 m

 Ponor

8,4 m

 Pohon

4× plynové turbíny General Electric LM2500+

4× 28,6 MW

 Rychlost

28+ uzlů (52+ km/h)

 Dosah

15 000

 Osádka

1400 námořníků

 Senzory

1× Selex RAN-40L

L-band early warning

 Výzbroj

4× 76mm rychlopalný kanón Otobreda

Protiletadlové střely dlouhého dosahu

Rychlopalné protiletadlové kanóny CIWS

 Palubní letadla

Až 20 letadel MiG-29K, HAL Tejas nebo Rafale M

 Palubní vrtulníky

Až 10 Ka-31 nebo Westland Sea King

Zdroj: dna, The Hindu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indická letadlová loď INS Vikramaditya

Indie měla obdržet od Rusů letadlovou loď pojmenovanou jako INS Vikramaditya po mnoha odkladech ...

Modernizovaný MiG-29 pro indické letectvo

Ruský výrobce MiG oznámil v polovině prosince minulého roku započetí dodávek modernizovaných ...

C-17 Globemaster III pro indickou armádu

Indické letectvo (IAF) se stane dalším uživatelem amerického strategického dopravního letounu C-17 ...

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JiriTintera
  14:01 13.08.2013

  P. S.
  Slovo "vikrant" v hindštině údajně znamená: bojovný, odvážný, smělý, silný

  P. S.
  Slovo "vikrant" v hindštině údajně znamená: bojovný, odvážný, smělý, silný

 • JiriTintera
  13:30 13.08.2013

  Vážený pane kolego, válka čínsko-indická začala v roce 1962 útokem ČLA. Po několika měsících bojů vyhlásila ČLR příměří, ale s Indií neuzavřela mírovou smlouvu. Takže se není ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane kolego,
  válka čínsko-indická začala v roce 1962 útokem ČLA. Po několika měsících bojů vyhlásila ČLR příměří, ale s Indií neuzavřela mírovou smlouvu. Takže se není čemu divit, že se státy jako: Indie, Filipiny, Japonsko a další, připravují na válku.Skrýt celý příspěvek

 • David
  10:17 13.08.2013

  Letos Vikramaditya, pak dvě vlastní letadlové lodě - tím se stane Indie skutečnou velmocí. K tomu i rozsáhlá série torpédoborců a fregat. Takže když se někdy straší Čínou kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

  Letos Vikramaditya, pak dvě vlastní letadlové lodě - tím se stane Indie skutečnou velmocí. K tomu i rozsáhlá série torpédoborců a fregat. Takže když se někdy straší Čínou kvůli její letadlové lodi, je třeba brát v potaz právě tento faktor. Střet Indie versus Čína je tak čím dál reálnější....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...