Létající IED: Teroristická zbraň snů

IED Drone, létající IED
V tomto případě ruská firma ukazuje donášku pizzy pomocí dronu. Místo pizzy ale lze shazovat výbušninu, například na stadion plný lidí při mistrovství světa ve fotbale… / DoDo Pizza

Bezpečnostní orgány s neklidem sledují rozšiřování bezpilotních létajících prostředků UAV (Unmanned Aerial Vehicle), chcete-li dronů, mezi širokou veřejnost. Důvod? Drony lze velmi snadno upravit k nesení výbušniny nebo jiného nebezpečného nákladu. Použití dronů k teroristickým útokům je jen otázkou času.

Létající IED

Improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device) jsou velmi efektivní a jednoduchou zbraní. Pomocí IED dokáže méně vyspělý a početně slabší protivník způsobovat silnějšímu protivníkovi významné ztráty. V Afghánistánu v nejhorších letech 2008 až 2011 IED způsobovaly 50 až 60 % ztrát na životech koaličních vojáků.

Boj s IED vyčerpává armády organizačně, technicky i finančně. Ozbrojené síly Spojených států vynaložily na vývoj a nákup specializovaných vozidel proti IED, dnes již ikonických MRAPů, několik desítek miliard dolarů.

Masové nasazení IED navíc zásadním způsobem ovlivnilo taktiku koaličních sil. Spojenci museli pro boj s IED nasadit specializované jednotky, techniku, vytvořit nové postupy, vybudovat výcvikové zázemí, atd. Hrozba IED například výrazně omezovala mobilitu pozemních sil koaličních jednotek v Afghánistánu.

Nyní se objevuje nová znepokojivá taktika nasazení IED. Povstalci, teroristické skupiny i jednotlivci mohou přetvořit velmi jednoduché drony na létající bomby - létající IED (Flying IED).

Boj proti létajícím IED je násobně složitější, než proti klasickým statickým IED. Nemůžete sice použít několik stovek kilogramů trhaviny, ale dokážete s bombou doletět nepozorovaně prakticky kdekoliv. S malým dronem můžete klidně zničit stíhačku na letišti za několik desítek milionů dolarů. 

První "fackou" byl incident z ledna letošního roku, když se na přísně střežené prostranství před Bílým domem zřítila malá bezpilotní kvadrikoptéra. Obranný vzdušný radar, který chrání Bílý dům, malou kvadrokptéru vůbec nezaznamenal.

Nejmenovaný státní zaměstnanec se později přihlásil a přiznal, že malý dron řídil on, ale ztratil nad ním kontrolu. Bezpečnostní perimetr kolem Bílého domu prý narušil nešťastnou náhodou.

Incident ukázal na závažnost rozšiřování malých bezpilotních letadel mezi širokou veřejnost. V současné době neexistuje způsob, jak zabránit, aby případný útočník využil malý dron s bombou a zaútočil přímo na Bílý dům.

Teroristická zbraň snů

Americké Centrální velitelství (U.S. Central Command) oznámilo zadržení malých dronů určených pro Islámský stát. Drony byly objeveny v nákladním vozidle. Není však jasné, zda Islámský stát chtěl drony použít pro průzkum nebo k ozbrojeným akcím.

Zde je nutno připomenout použití chemických zbraní Islámským státem. Drony nemusí nést jen výbušninu, ale také chemické nebo biologické zbraně. Netřeba zdůraznit, jakým propagandistickým způsobem podobné útoky Islámský stát dokáže využít.

Výbušninu navíc lze vyrobit z komerčně dostupných materiálů. The New York Times nedávnou uvedl, že Islámský stát získal velké množství umělých hnojiv, které jsou základní složkou pro "domácí" výrobu výbušniny.

"Osobně se domnívám, že bezpilotní platformy budou nejdůležitější zbraní naší doby," říká námořní kapitán Vincent Martinez, velitel divize pro boj s výbušnými systémy v Centru pro hladinové válčení námořnictva NSWC (Navy Surface Warfare Center).

"Budeme muset začít přemýšlet nejen o tom, jak zneškodnit náklad (IED - pozn. red.), ale i jak zneškodnit platformu (dron - pozn. red.). Když půjdu k dronu s IED, bude mě sledovat, skenuje mě, čeká na mě?" vysvětluje nové bezpečnostní výzvy Martinez.

Prvotním cílem létajících IED nebude dosažení materiálních nebo lidských ztrát protivníka. Cílem bude šokovat, podlomit morálku a donutit protivníka vydávat zdroje na obranu.

"Představte si tu mediální show, pokud dron přistane na střeše Bíleho domu a exploduje, a je jedno, zda někoho zabije nebo ne," řekl Martinez. Podle Martinze už velmi jendnouché drony dokáží unést až 2,7 kg (6 liber) plastické trhaviny nebo několik granátů. Například standardní americký granát M67 má hmotnost 0,4 kg.

Prozatím počítačová animace. Malé ozbrojené drony jsou však jen otázkou času. / YouTube

Roje dronů - znepokojivá budoucnost

"Jsme nyní v období obrovské nejistoty a snaha zjistit, co je jednotná hrozba, bude největší výzvou. Zařízení za 100 dolarů (např. kvadrokoptera - pozn. red.), v současné době používané pro průzkum, může být rychle přizpůsobeno pro lehké výbušniny," komentuje problém Jerry Leverich, starší analytik Velitelství pro výcvik a doktríny americké armády TRADOC (Training and Doctrine Command).

Problémů k řešení je řada. Útok nemusí provádět pouze jen jeden dron, ale klidně několik desítek dronů. Pokročilé algoritmy a senzory umožní dronům spolupracovat a létat koordinovaně. Ochránit například klíčovou budovu před koordinovaným útokem několika desítek dronů bude obrovská výzva.

"Podívejte se především na systémy, které se navigují autonomně a pomocí hromadného použití těchto systémů můžete neutralizovat mnohem větší cíl. Bude těžké se proti tomu bránit, protože některé z jednoduchých řešení, jako je například ničení dronů pomocí brokovnice, jednoduše nemusí být proveditelné," upozorňuje na hrozby Kelley Sayler, z bezpečnostního think tanku CNAS (Center for a New American Security).

"Drony s IED dokáží aktivně vyhledávat americké síly, místo toho, aby pasivně čekaly v zemi. Skutečně, levné drony mohou vést ke změně paradigmatu válčení pro Spojené státy, a ukončí půl století... ve kterém se americké pozemní síly nemusely bát útoků ze vzduchu," uzavírá Sayler.

Zdroj: Defense Update, Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotické roje miniaturních bezpilotních letadel

Americké letectvo rozvíjí ideu robotických rojů bezpilotních letadel. Nově mají desítky nebo stovky ...

Do boje s drony!

V posledních letech zažívají nebývalý rozmach všechny kategorie bezpilotních vzdušných prostředků ...

Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"

Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...

Znovuvzkříšení ABL: Drony s lasery proti raketám

Protiraketová agentura MDA (Missile Defense Agency) Spojených států plánuje restartovat projekt ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GAVL
  17:15 05.10.2015

  Nevím proč to někoho znepokojuje, vždyť armády celého světa sní o rojích malých dronečků s velkými kulomety a bombami.

  Nevím proč to někoho znepokojuje, vždyť armády celého světa sní o rojích malých dronečků s velkými kulomety a bombami.

 • flash666
  16:25 05.10.2015

  to na to prisli az ted ? :D otec je modelar... podobny napad jsem mel uz kdyz sem byl malej a rek bych ze ty letadla toho unesou vic nez naka hracka na ipad :D

  to na to prisli az ted ? :D otec je modelar... podobny napad jsem mel uz kdyz sem byl malej a rek bych ze ty letadla toho unesou vic nez naka hracka na ipad :D

 • kazd
  16:12 05.10.2015

  Ve Kbelích teď vyšetřovali náraz do amrádní A319 původně hlášený jako možný dron, z čehož byl nakonec nějaký přerostlý opeřenec. Kdyby někdo v Kbelích u žel. přejezdu zvedl ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve Kbelích teď vyšetřovali náraz do amrádní A319 původně hlášený jako možný dron, z čehož byl nakonec nějaký přerostlý opeřenec.
  Kdyby někdo v Kbelích u žel. přejezdu zvedl naráz pár dronů tak ta A319bude mít při startu co dělat.
  Když uvážím, že s trochou nadsázky to L159 u Kolína napasovala do země i díky úleku pilota z pozičních světel casy ...Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  16:05 05.10.2015

  Souhlas s beldem...navic jde kvadrokopteru dobre odrusit pokud nema automaticke navadeni na cil pomoci gps coz ivsem v civilnim provozu je s velou odchylkou a rake rychlost je ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s beldem...navic jde kvadrokopteru dobre odrusit pokud nema automaticke navadeni na cil pomoci gps coz ivsem v civilnim provozu je s velou odchylkou a rake rychlost je pomala, spise bude problem budpucnostSkrýt celý příspěvek

 • Beld
  15:54 05.10.2015

  Obavy jsou to zatim ponekud prehnane . Hlavne kvuli velmi nizke nosnosti dnesnich dronu , ty vymysly o az 2,7kg pro levne drony jsou podle meho blbost . A to rikam jako clovek , ...Zobrazit celý příspěvek

  Obavy jsou to zatim ponekud prehnane . Hlavne kvuli velmi nizke nosnosti dnesnich dronu , ty vymysly o az 2,7kg pro levne drony jsou podle meho blbost . A to rikam jako clovek , ktery se z casti zivi kinematografii vyuzivajici drony . Dron co vam uveze pouzitelnou kameru a vydrzi ve vzduchu alespon 10 min . stoji stovky tisic kc . A ten ma nosnost kolem 2kg maximalne ( to je ta kamera ) .

  Nerikam , ze to nejde pouzit ,ale jaka je sance , ze vam 3xM67 na dronovi udela nejakou vetsi skodu ? Jiste teoreticky muze , ale realne to bude par zranenych .

  Jeden clovek s nozem bude nebezpecnejsi .Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2