Letecká munice SPEAR: Elektronický boj a operace v roji

Letecká munice SPEAR: Elektronický boj a operace v roji
F-35 ve zbraňových šachtách unese kromě dvojice střel AMRAAM až osm střel SPEAR / MBDA (Zvětšit)

Evropský výrobce letecké a raketové munice MBDA na popud britského ministerstva obrany vyvíjí novou verzi letecké munice SPEAR (Selective Precision Effects At Range). Munice SPEAR-EW (SPEAR-Electronic Warfare) je určená především k elektronickému rušení protivzdušné obrany (PVO) protivníka. Britské letectvo tandem střel SPEAR-3 / SPEAR-EW nasadí v boji proti nejpokročilejší PVO.

SPEAR-3

Pokročilá munice je stejně důležitá jako samotný nosný letoun. Nastupujícím trendem je síťově provázaná munice, která dokáže při útoku vzájemně komunikovat, kooperovat a zvolit nejlepší vzorec útoku. V případě letecké munice vzduch-země jsou trendem malé přesně naváděné střely (pumy) s kombinovanou senzorovou hlavicí (radiolokátor, infračervený senzor, laserové navádění).

Příkladem je americká letecká puma GBU-53/B SDB II (Small Diameter Bomb II). Puma má hmotnost 93 kg, dolet až 70 km (podle výšky odhozu) a ničí statické i pohyblivé cíle. Puma se za letu navádí jak pomocí vlastní satelitní a inerciální navigace, tak podle údajů z mateřského letadla. O přesné navedení na cíl (za všech podmínek) se stará palubní radiolokátor, infračervený senzor nebo naváděcí laser.

F-15E Strike Eagle unese až 28 pum a F-35A ve vnitřních zbraňových šachtách až osm pum SDB II. Teoreticky tak dvojice F-15E ze vzdálenosti až 70 km pomocí SDB II zničí při jednom náletu celý tankový prapor, samozřejmě pokud tankový prapor nekryje výkonná PVO nebo nemá nějaké pokročilé schopnosti elektronického boje (EB). 

Evropskou odpovědí je letecká munice SPEAR, která vychází z letecké střely Brimstone. Nejnovější verze SPEAR-3 váží 100 kg a má dolet 140 km. Do vnitřních zbraňových šachet F-35 se kromě dvojice AMRAAMů vejde až osm střel SPEAR-3.


SPEAR-3; větší foto / MBDA

Na rozdíl od klouzavé pumy SDB II je SPEAR-3 vybavená rozkládacími křídly a malým proudovým motorem Pratt & Whitney TJ-150-3 (neplést si s motorem TJ-150 od české PBS), takže má nejen větší rychlost a dolet, ale dolet není navíc omezen výškou odhozu (jako u SDB II).

Nevýhodou SPEAR-3 oproti SDB II bude zřejmě vyšší cena a menší bojová hlavice daná použitím proudového motoru.

SPEAR-3 využívá stejné komponenty jako střela Brimstone poháněná raketovým motorem. Naváděcí hlavice SPEAR-3 tedy obsahuje malý radiolokátor, infračervený senzor a senzor pro laserové navádění. SPEAR-3 se tak dokáže na cíl navést ve dne v noci, v mlze či dešti. Trojnásobný senzor je také silně imunní proti protiopatřením cíle (rušení naváděcího radiolokátoru, zadýmování, fléry atd.)


SPEAR-3 na Eurofighter Typhoon a F-35; větší foto / MBDA

Střela SPEAR navíc dokáže za letu, pomocí palubní databáze, poznat a zaměřit se na jiný a hodnotnější cíl, případně být vypuštěná do zájmové oblasti bez přesné znalosti konkrétního cíle. Cíl také může za letu změnit letecký návodčí na zemi nebo jiná vzdušná platforma (dron, vrtulník).

Výhodou přesných pum SDB II nebo SPEAR-3 jsou jejich malé rozměry. Nosné letouny tedy mohou nést velké množství munice a přitom při jedné misi zasáhnout velký počet různých cílů. Například Eurofighter Typhoon lze vybavit dvojicí přídavných nádrží, čtveřicí střel vzduch-vzduch Meteor, dvojicí střel vzduch-vzduch ASRAAM a čtyřmi trojnásobnými závěsníky pro 12 střel SPEAR-3.

Jen pro získání souvislosti ‒ tato „luxusní“ výzbroj má hodnotu minimálně 10 milionů euro. Nicméně může zničit nepřátelskou techniku za stovky milionů euro.


Ukázková mise F-35 a střel SPEAR-3

SPEAR-EW

Působivé schopnosti SPEAR-3 v budoucnu dále posílí vyvíjená střela SPEAR-EW určená pro vedení EB. Na střele SPEAR-EW pracuje MBDA společně s italskou společností Leonardo. Vývoj si objednalo britské ministerstvo obrany.

SPEAR-EW pracuje na stejném principu jako americká střela MALD-J / X (Miniature Air-Launched Decoy-J/X). Úkolem SPEAR-EW je tedy rušit a mást nepřátelskou PVO, s cílem chránit mateřské letouny nebo leteckou munici.

„Tyto nejmodernější elektronické rušičky zmatou naše protivníky a ochraní naše piloty ve vzduchu lépe, než kdykoliv předtím. Ve spojení s ničivou silou přesných střel Brimstone a Meteor budou naše letouny F-35 a Typhoon vládnout obloze i v nadcházejících letech,“ komentovala vývoj SPEAR-EW britská ministryně obrany Anne-Marie Trevelyan.

„SPEAR-EW je revoluční nová schopnost, která vedle stávající munice SPEAR-3 představuje zásadní změnu schopností přátelských leteckých sil provádět mise navzdory přítomnosti nepřátelské PVO. Naší vizí pro SPEAR je vytvořit roj síťových zbraní schopných saturovat a neutralizovat ty nejvíce sofistikované systémy protivzdušné obrany,“ uvedl Mike Mew, prodejní a obchodní ředitel britské divize MBDA.


Rodina letecké munice MBDA zítřka; větší foto / MBDA

Jednou z klíčových schopností SPEAR-3 a SPEAR-EW, a jde zároveň o nezadržitelný trend, je síťová propojenost. Díky síťovému propojení si jednotlivé střely mohou předávat nejrůznější informace o cílech, volit nejlepší směry a úhly útoků, časy příletu do cílové zóny, či se vzájemně varovat před aktivitou PVO protivníka. 

Jak takový koordinovaný útok může vypadat jsme mohli zřejmě již vidět při ničení syrských systémů PVO Pancir-S1 izraelským letectvem.

SPEAR nebo SDB II nejsou jen další z řady přesných zbraní, ale jde o novou, nikdy předtím nevíděnou schopnost. Několik bojových letounů Eurofighter nebo F-15 dokáže při jedné zteči vypustit až několik desítek kusů munice, která se bude doslova chovat jako kooperující roj.

Velké letouny, například bombardéry B-52 Stratofortress nebo nově B-21 Raider, mohou dokonce nést desítky či stovky kusů podobné muncie.

Je nutné si uvědomit, že žádná zbraň není všemocná, a protivník časem nebo později přijde na způsob, jak tuto výhodu zmenšit, ať už vývojem nějaké komplexní ochrany, vývojem podobných zbraní či alternativních vojenských schopností. Vtip je však v tom, že to je cílem ‒ donutit protivníka složitě a draze hledat protiopatření.

Vítězem se tak nakonec stane ten (v rámci závodů ve zbrojení), kdo má výkonnější, vyspělejší a odolnější ekonomiku, která si nejen může dovolit vyvíjet konkurenceschopné zbraně (resp. konkurenceschopné vojenské schopnosti), ale vyvíjet je v kratších časových intervalech, ve velkém množství a přitom je umět efektivně používat.

Zdroj: MBDA, The Drive

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Japonsko nakoupí norské stealth střely JSM pro stíhačky F-35A Lightning II

Norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace potvrdila prodej unikátních protizemních a ...

Ukázka síly: Letouny F-15 a F-35 vybombardovaly ostrov Islámského státu

Letouny F-35A Lightning II a F-15E Strike Eagle amerického letectva (USAF) shodily 36 000 kg bomb na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • palo satko
  12:43 18.09.2019

  "Jak takový koordinovaný útok může vypadat jsme mohli zřejmě již vidět při ničení syrských systémů PVO Pancir-S1 izraelským letectvem." To môžeme použit ako taky pekny ale maly ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jak takový koordinovaný útok může vypadat jsme mohli zřejmě již vidět při ničení syrských systémů PVO Pancir-S1 izraelským letectvem."
  To môžeme použit ako taky pekny ale maly priklad.
  Ako vyzera velky koordinovany presny utok sme mohli vidiet pri ničeni sauskej rafinerie jemenskymi rebelmi. Ak to čo sa prezentuje na obrazkoch je naozaj utok Jemenu (Iranu) na vzdialenost minimalne 500 kilometrov a ešte s českym modelarskym motorčekom, tak niekde zaostavame.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   13:50 18.09.2019

   Ale no tak, Ty asi nehravas sachy. Niekedy v ramci strategie musis obetovat kludne aj strelca aby si mohol urobit dalsi krok... Ciel je invazia do jemenu a znicenie rebelov so ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale no tak, Ty asi nehravas sachy. Niekedy v ramci strategie musis obetovat kludne aj strelca aby si mohol urobit dalsi krok... Ciel je invazia do jemenu a znicenie rebelov so spinavcami z iranu za chrbtom.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    14:20 18.09.2019

    Lukash, To ako : Rozbuchaj mi rafineriu, aby si videle, že sa ta nebojím? Nebolo by rozumnejšie tie drony zostrelit? nakoniec Saudi v tom Jemene su už roky a vysledok? Kopec ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukash, To ako : Rozbuchaj mi rafineriu, aby si videle, že sa ta nebojím? Nebolo by rozumnejšie tie drony zostrelit? nakoniec Saudi v tom Jemene su už roky a vysledok? Kopec mrtvych civilov, hladomor, rozbity štat a kedy Saudi vyhraju to ani Allah netuši.Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
     15:09 18.09.2019

     Palko Ty si trosku menej chapavy vsak? Na odovodnenie rozsiahlejsej ofenzivy potrebujes dovod, aby akotak obstal aj v medzinarodnom prave. Takze nie nebolo by jednoduchsie tie ...Zobrazit celý příspěvek

     Palko Ty si trosku menej chapavy vsak? Na odovodnenie rozsiahlejsej ofenzivy potrebujes dovod, aby akotak obstal aj v medzinarodnom prave. Takze nie nebolo by jednoduchsie tie drony ci cruise missiles zostrelit. Takto ak sa ukaze ze boli iranske tak su hned dovody dva preco zakrocit ako v jemene tak v irane.Skrýt celý příspěvek

     • KóĎA
      15:33 18.09.2019

      Wiki uvádí počet saudsko-arabského mužstva na začátku intervence v Jemenu na 150 000 lidí. K tomu spojenci. Chtěl bych vidět počty pro tu "rozsáhlejší" ofenzívu.

      Wiki uvádí počet saudsko-arabského mužstva na začátku intervence v Jemenu na 150 000 lidí. K tomu spojenci. Chtěl bych vidět počty pro tu "rozsáhlejší" ofenzívu.

     • GlobeElement
      15:38 18.09.2019

      KóĎA - SA v Jemenu útočí jen letecky. Zatím.

      KóĎA - SA v Jemenu útočí jen letecky. Zatím.

     • palo satko
      17:03 18.09.2019

      Si asi prvy, čo v tamojšej oblasti mysli na medzinarodne pravo. Vieš už kral Lagaše vlastnym menom Eanna-Inanna-Ibgalakakatum sa v roku 2510 BCE porazil kralovstvo Mari a zabil ...Zobrazit celý příspěvek

      Si asi prvy, čo v tamojšej oblasti mysli na medzinarodne pravo. Vieš už kral Lagaše vlastnym menom Eanna-Inanna-Ibgalakakatum sa v roku 2510 BCE porazil kralovstvo Mari a zabil jeho krala menom Šalim a kašlal pri tom na medzinarone pravo. Ver že americky prezident celým menom George Walker Bush, nebol posledny čo v tej oblasti sa na medzinarodne pravo vykašlal.
      Problem ako vždy nie je vrave ale v chuti bojovat a vo velkosti koristi. No a prave ta korist je problem. Vyzera to tak, že v pripade vojny s Iranom by išlo všetko dosračiek, od Libanonu po Indiu a svet energii by patril Rusom. :)Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      20:26 20.09.2019

      Skutečná válka s Íránem není důležitá. Hlavní je hrozba války. To samo o sobě bude stačit jako další důvod pro rozšíření sankcí proti Íránu a zvýšení rozpočtu na výzbroj vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      Skutečná válka s Íránem není důležitá. Hlavní je hrozba války. To samo o sobě bude stačit jako další důvod pro rozšíření sankcí proti Íránu a zvýšení rozpočtu na výzbroj vlastní armády.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
   14:02 18.09.2019

   Podle toho, co jsem se dnes kdesi docetl, SA ma PVO nasmerovanou k zastaveni vzdusneho utoku z jihu od Jemenu. Dotycne Iranske drony priletely z jineho smeru. Nejedena se tedy v ...Zobrazit celý příspěvek

   Podle toho, co jsem se dnes kdesi docetl, SA ma PVO nasmerovanou k zastaveni vzdusneho utoku z jihu od Jemenu. Dotycne Iranske drony priletely z jineho smeru. Nejedena se tedy v tom pripade ze strany Iranu o zadny koordinovany roje utok s cilem vysachovat PVO ale spise jen o skupinu soucasne vypustenych a nekoordinovanych dronu, ktere proletely nechranenym smerem.
   Pocitam, ze slo o upravene proudove "target" drony "Karrar", coz je kopie US MQM-107 Streaker target drone s rychlosti cca 900Km/h. Zbytek Iranskych dronu je vetsinou s pistovym motorem a rychlosti do 200Km/h.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    14:08 18.09.2019

    Pravděpodobně vůbec nešlo o drony (zpráva o dronech je prvotní reakce, kdy se myslelo, že útočili Jemenci), ale o klasické cruise missles - Irán vyrábí kopie sovětských.

    Pravděpodobně vůbec nešlo o drony (zpráva o dronech je prvotní reakce, kdy se myslelo, že útočili Jemenci), ale o klasické cruise missles - Irán vyrábí kopie sovětských.

    • palo satko
     14:16 18.09.2019

     Podla Američanov to bol koordinovany utok strel s plochou drahou letu a dronov. Dokonca ako miesto odpalenia uvadzaju Iran pri irackych hraniciach to je 500 km od ciela. Dobre da ...Zobrazit celý příspěvek

     Podla Američanov to bol koordinovany utok strel s plochou drahou letu a dronov. Dokonca ako miesto odpalenia uvadzaju Iran pri irackych hraniciach to je 500 km od ciela. Dobre da sa uverit, že drony pošleš o nejake 2 hodiny skor a strely potom, ale čomu sa neda dobre uverit, je ta užasna presnost zasahov nadrži podla zverejnenych fotografii. https://www.wsj.com/articles/u... Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:19 18.09.2019

     Pokud se to potvrdí - a z trosek se určitě dá přesně určit, o co šlo - byl by to jasně válečný akt a patrně začátek velké války mezi Iránem a SA. SA ovšem bez americké pomoci válku ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud se to potvrdí - a z trosek se určitě dá přesně určit, o co šlo - byl by to jasně válečný akt a patrně začátek velké války mezi Iránem a SA. SA ovšem bez americké pomoci válku nevyhraje, takže to může skončit vleklým konfliktem jako v Koreji.

     Na každý pád bude muset reagovat i Evropa a Rusko. Ceny ropy poletí nahoru a kdo ví, jak to celé dopadne. pro Irán, pro Saudy, pro nás.

     https://www.e15.cz/zahranicni/... Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:50 18.09.2019

      Žiadna vojna Iran kontra USA a SA nebude. To čo bude a čo naozaj zmeni situaciu je mierove dojednanie v Jemene. Ten utok bol dôkazom, že Američania by nemohli viest vojnu ...Zobrazit celý příspěvek

      Žiadna vojna Iran kontra USA a SA nebude. To čo bude a čo naozaj zmeni situaciu je mierove dojednanie v Jemene. Ten utok bol dôkazom, že Američania by nemohli viest vojnu "beztrestne", ako proti Iraku v roku 2003. Ich zakladna Al Udeid v Katare je rovnaky vhrodny terč ako ta rafineria. Lenže tu by už išlo o miliardy americkeho majetku a množstvo americkych životov, no a prečo? Aby Irančania boli ešte ochotnejši branit vlast? Našincovi sa lahko bojuje, ked do boja pošle Američana. Lenže Trump nie je hlupak.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:03 18.09.2019

      SA nemůže jen tak přejít útok Iránu (pokud to byl Irán).
      Takže válka by vypukla. Možná bez vypovězení válečného stavu, ale vypukla.

      SA nemůže jen tak přejít útok Iránu (pokud to byl Irán).
      Takže válka by vypukla. Možná bez vypovězení válečného stavu, ale vypukla.

     • PetrTechnik
      17:02 18.09.2019

      To by byla ta válka , na které nemá nikdo zájem, tedy s výjimkou náboženských fanatiků a možná Ruska (kvůli cenám ropy). Pokud by zcela zkolabovala díky válce cena ropy, ...Zobrazit celý příspěvek

      To by byla ta válka , na které nemá nikdo zájem, tedy s výjimkou náboženských fanatiků a možná Ruska (kvůli cenám ropy). Pokud by zcela zkolabovala díky válce cena ropy, respektive cena narostla někam ke 200USD za barel, začnou se se skutečně hledat a podporovat řešení omezující spotřebu ropy. Každá válka jednou skončí a pak státy , které žijí jen z ropy nebudou mít ani na obnovu.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:38 18.09.2019

      palo satko: Japoncom nechali Američania pred nosom omnoho viac vojakov, zdekovali do "bezpečnej" vzdialenosti akurát flotilu. Na rozpútanie spravodlivej vojny, pod ktorej ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko:
      Japoncom nechali Američania pred nosom omnoho viac vojakov, zdekovali do "bezpečnej" vzdialenosti akurát flotilu.
      Na rozpútanie spravodlivej vojny, pod ktorej myšlienkou sa zjednotí národ, ako jeden muž, sú nutné obete. A vojna nevyhnutne bude, lebo Trump a jeho kompánia sú podobní náboženskí fanatici ako ajatolláh a spol.!Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      21:59 18.09.2019

      PavolR, ked sa tam spusti velka vojna, tak budu znicene ropne zariadenia celej oblasti. To si nazaj myslis, ze Americania su ochotni nielen bojovat za tamojsich petropovalacov, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR, ked sa tam spusti velka vojna, tak budu znicene ropne zariadenia celej oblasti. To si nazaj myslis, ze Americania su ochotni nielen bojovat za tamojsich petropovalacov, ale ich aj krmit zasobovat vodou a elektrinouSkrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:32 18.09.2019

      palo satko: Američania bojujú vždy hlavne za seba. Trump vyhral voľby so sloganom, že urobí Ameriku veľkou. Čo však znamená veľká Amerika v očiach človeka, ako Trump. Superveľmoc, ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko:
      Američania bojujú vždy hlavne za seba. Trump vyhral voľby so sloganom, že urobí Ameriku veľkou. Čo však znamená veľká Amerika v očiach človeka, ako Trump. Superveľmoc, ktorej Bohom daným osudom je viesť svet v boji proti zlu. Priti mocnostiam OSy, proti komunistickému bloku. To boli najslávnejšie chvíle Ameriky. Lenže čo ak už nie je proti komu a v čele koho bojovať? Aký môže mať Boh s USA plán po páde komunizmu. Epický boj proti globálnemu terorizmu vyfučal ako suchý ľad. Ale čo má USA v Božom pláne rolu nástroja na ochranu Izraela, tak ako je v biblii popisovaná Perská ríša? To by robilo Ameriku vyvolenou a skutočne veľkou medzi národmi. A keďže je naväčším nepriateľom Izraela aktuálne Irán, je Božou vôľou, aby USA išli do vojny s Iránom.

      Paradoxne majú Trump a spol. pre vojnu s Iránom podobné pohnútky, ako Putin pre konflikt so Západom.

      ... a popri tom netreba zabúdať, že USA sa znova stávajú najväčším svetovým exportérom ropy a ich ťažobné kapacity Irán zasiahnuť nedokáže ... :-DSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:49 19.09.2019

      USA na takové válce nemají žádný zájem a Irán to ví. Navzdory antiami blouznivcům nejsou USA zemí fanatiků a z porážky Iránu by nic neměly. USA nechtějí, aby se Irán stal globální ...Zobrazit celý příspěvek

      USA na takové válce nemají žádný zájem a Irán to ví. Navzdory antiami blouznivcům nejsou USA zemí fanatiků a z porážky Iránu by nic neměly. USA nechtějí, aby se Irán stal globální hrozbou, ale jinak vůči němu nemají naprosto žádné nároky ani požadavky.

      Větší zájem na válce má Irán, ale ne na válce vůči USA - na válce s SA. Věří si, je to velká země, SA je přes moře, bez pomoci USA nemůže válku s Iránem vyhrát. Ponížením SA zvýší Irán svůj vliv.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:32 19.09.2019

      GE: Irán si iba myslí, že USA nemajú na vojne žiadny záujem, a to je podstatný rozdiel. Lebo tak nadobudne dojem, že by si mohol vynútiť zrušenie alebo zmiernenie sankcií ...Zobrazit celý příspěvek

      GE:
      Irán si iba myslí, že USA nemajú na vojne žiadny záujem, a to je podstatný rozdiel. Lebo tak nadobudne dojem, že by si mohol vynútiť zrušenie alebo zmiernenie sankcií demonštráciou sily, čo nakoniec aj v rôznych podobách robí, no sankcie sa iba pritvrdzujú, v dôsledku čoho pritvrdzuje aj Irán - až sa dostane k bodu "Pearl Harbour" a Američania pôjdu do vojny.
      Dívať sa na túto krízu z racionálneho uhla pohľadu je veľká chyba, hýbateľom sú na oboch stranách iracionálne predstavy.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      20:31 20.09.2019

      @GlobeElement Jedná se o domělý útok Íránku. To jest dostatečný důvod na mezinárodní sankce nebo zadržování Íránských tankerů různě po světě. Ale nedostatečný na opravdovou ...Zobrazit celý příspěvek

      @GlobeElement
      Jedná se o domělý útok Íránku.
      To jest dostatečný důvod na mezinárodní sankce nebo zadržování Íránských tankerů různě po světě.
      Ale nedostatečný na opravdovou válku.
      Hlavně, proč by to Írán dělal? Nebo co by tím získal? ;-)Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:27 21.09.2019

      Grugh - větší sankce vůči Iránu už asi ani být nemohou. Irán může jen získat - stát se lokální mocností a jednat z pozice silné, nenapadnutelné země. Tedy pokud by se nedostal do ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh - větší sankce vůči Iránu už asi ani být nemohou. Irán může jen získat - stát se lokální mocností a jednat z pozice silné, nenapadnutelné země. Tedy pokud by se nedostal do přímého střetu s USA, ale na to si dává pozor, aby se to nestalo.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:26 18.09.2019

   Řekl bych, že ten kdo má v jednom místě soustředěné zařízení na téměř 100% tvorby HDP státu, utrácí za zbrojení sumy kterých se nám ani nezdá a tyto zařízení má nechráněná, je ...Zobrazit celý příspěvek

   Řekl bych, že ten kdo má v jednom místě soustředěné zařízení na téměř 100% tvorby HDP státu, utrácí za zbrojení sumy kterých se nám ani nezdá a tyto zařízení má nechráněná, je magor, slušně řečeno. Útok byl velmi chirurgický proveden a zařízení půjde snadno opravit.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:44 18.09.2019

  .." Pratt & Whitney TJ-150-3 (neplést si s motorem TJ-150 od české PBS)"

  To je jako nějakej naschvál, jak vytlačit Čecha z trhu?

  .." Pratt & Whitney TJ-150-3 (neplést si s motorem TJ-150 od české PBS)"

  To je jako nějakej naschvál, jak vytlačit Čecha z trhu?

 • Sokrates
  10:12 18.09.2019

  Zdá sa že s novými raketkami sa na západe roztrhlo vrece. Raytheon tiež ohlásil novinku: https://www.leteckymagazin.sk/... Som ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa že s novými raketkami sa na západe roztrhlo vrece. Raytheon tiež ohlásil novinku:
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  Som zvedavý ako a kedy na to zareaguje Rusko a Čína.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
   11:30 18.09.2019

   Rusko v raketovom priemysle zaostáva 30 rokov,takže od nich už nikto nič neočakáva.

   Rusko v raketovom priemysle zaostáva 30 rokov,takže od nich už nikto nič neočakáva.

   • Sokrates
    12:23 18.09.2019

    O tom by sa dalo napr. pri pohľade na ruskú R-37 pochybovať. Na druhú stranu americké rakety tiež môžu značne zaostávať za svojim PR. Naposledy sa napr. AIM-9X príliš nepredviedla, ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom by sa dalo napr. pri pohľade na ruskú R-37 pochybovať. Na druhú stranu americké rakety tiež môžu značne zaostávať za svojim PR. Naposledy sa napr. AIM-9X príliš nepredviedla, keď ju v Sýrii zmiatli aj staré sovietske fléry.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     18:54 18.09.2019

     Říkal kdo?

     Říkal kdo?

    • Shania
     22:57 18.09.2019

     1. doted se ani nevi jaky typ AIM-9 to byl 2. pilot na tailhooku zminil, ze strela letoun zasahla, ale nexplodovala, nejspis byl prilis blizko... 3. pro pilota sucka by bylo velmi ...Zobrazit celý příspěvek

     1. doted se ani nevi jaky typ AIM-9 to byl
     2. pilot na tailhooku zminil, ze strela letoun zasahla, ale nexplodovala, nejspis byl prilis blizko...
     3. pro pilota sucka by bylo velmi tezke vubec odpal detekovat, natoz provest protiopatreni a vystrelit navnady na tuhle vzdalenost.
     4. pocitej, ze aspon 10-20% jakekoliv munice selze, obzvlast starsi munice co ma zasebou stovky letovych hodin.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      20:51 20.09.2019

      S 10-20% selháním by jí nikdy nezavedli do výzbroje. To vlastně ani jakoukoliv jinou munici. ;-) ad 1) Saré munice se vždy v nějakém konfliktu zbaví. Případně zmodernizují, ...Zobrazit celý příspěvek

      S 10-20% selháním by jí nikdy nezavedli do výzbroje. To vlastně ani jakoukoliv jinou munici. ;-)

      ad 1) Saré munice se vždy v nějakém konfliktu zbaví. Případně zmodernizují, prodají, sešrotují nebo poskytnou jako vojenskou pomoc. Na nákupy nové munice je vždy peněz dost.
      ad 2) Pilot řekl: “Real time, I thought I might have been too close,” Tremel said. “I thought maybe I hit (the jet) but it didn’t fuse in time.” Tj. tehdy si mysleli, že by mohl být příliš blízsko a také si myslel, že možná zasáhl, ale raketa nevybuchla včas. Pak ho na stejnou vzdálenost trefil raketou se středním dosahem. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   11:44 18.09.2019

   Obdobná aerodynamická koncepce jako u R-37M/33, aby to mělo při hmotnosti 68kg dosah jako současné verze AMRAAM C,D je nesmysl (ale dosah jako AIM-120A/B 50-70km to už možné je). ...Zobrazit celý příspěvek

   Obdobná aerodynamická koncepce jako u R-37M/33, aby to mělo při hmotnosti 68kg dosah jako současné verze AMRAAM C,D je nesmysl (ale dosah jako AIM-120A/B 50-70km to už možné je).

   Aerodynamické koncepce napovídá, že trajektorie letu na vzdálenější cíle bude možná pouze po kvazibalistické dráze (pro natažení max. dosahu), pak by se dal dosah PLŘS s hmotnosti -35% R-74M2 (o max dosahu 45km) v ideálním případě natáhnout, tak na max. 50-70km, což by odpovídalo PR tvrzení: dosah jako AMRAAM, což je ale dost široký rozptyl 50-180km dle verze. V podstatě není třeba reagovat, reálný dosah bez kvazibalistické trajektorie letu to bude mít na úrovni R-74M2, K-30M.

   Každopádně ale nosiče budou moci nosit Peregrine v 2-3x větším počtu a to určitě smysl má, protože taková PLŘS s dosahem někde mezi AIM-9X a prvními verzemi AIM-120 v zasíťovaném prostředí a při navádění po datalinku s aktivním RL, tak to dá jistě spoustu taktických výhod, tedy hlavně v boji na relativně malé vzdálenosti, 2-3x větší počet PLŘS na nosiči dá možnost zachytit podstatně větší množství křídlatých a jiných střel protivníka atd.

   Snaha o zavedení Peregrine, se dá vyložit i tak, že za oceánem si už nejsou tak jistí v kramflecích ohledně výhod poskytovaných stealth letounu a vyvíjejí novou kategorii PLŘS, která je primárně určená do zasíťovaného vzdušného boje na relativně krátké vzdálenosti, nebo těsně za hranicí vizuálního dosahu.Skrýt celý příspěvek

   • omacka
    12:03 18.09.2019

    A vykrýt s touto novou PLŘS propast mezi AIM-9X a AIM-120 smysl jistě má i ekonomicky, PLŘS by měla být podstatně levnější než AIM-120C/D. Takové ničení křídlatých střel, které ...Zobrazit celý příspěvek

    A vykrýt s touto novou PLŘS propast mezi AIM-9X a AIM-120 smysl jistě má i ekonomicky, PLŘS by měla být podstatně levnější než AIM-120C/D. Takové ničení křídlatých střel, které jsou mimo dosah AIM-9X by pak mohlo být s takovou PLŘS podstatně ekonomičtější, kdy se neplýtvají na vzdálenostech 40-60km PLŘS s max. dosahem 2-3x větším.Skrýt celý příspěvek

   • Sokrates
    12:14 18.09.2019

    Netvrdil by som že za oceánom už stratili dôveru v stealth vlastnosti lietadla. Práve naopak. Uvedomujúc si prednosti stealth, nové spôsoby EW a fakt že protivníci začínajú stealth ...Zobrazit celý příspěvek

    Netvrdil by som že za oceánom už stratili dôveru v stealth vlastnosti lietadla. Práve naopak. Uvedomujúc si prednosti stealth, nové spôsoby EW a fakt že protivníci začínajú stealth lietadlá taktiež vyrábať, chápu aj v USA že vzdialenosť sa pri súbojoch bude zkracovať a pravdepodobnosť zásahu znižovať.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:33 18.09.2019

   Rusko představí novou jadernou hlavici se silou XY megatun a bude se kasat, že ji nic nezastaví.

   Rusko představí novou jadernou hlavici se silou XY megatun a bude se kasat, že ji nic nezastaví.

   • RiMr71
    18:57 18.09.2019

    ...protiletadlovou a odpalovanou ze základny na Měsíci... nebo z Rogozinovy trampolíny..

    ...protiletadlovou a odpalovanou ze základny na Měsíci... nebo z Rogozinovy trampolíny..

 • Roland
  09:05 18.09.2019

  mě by zajímalo, jak jsou tyhle věci zajištěný proti rušení, nebo nějakým backdoorum. Backdoory samozřejmě nemyslím přímo v bombě, ale někde v mezistupni mezi návodčí/satelit/dron ...Zobrazit celý příspěvek

  mě by zajímalo, jak jsou tyhle věci zajištěný proti rušení, nebo nějakým backdoorum. Backdoory samozřejmě nemyslím přímo v bombě, ale někde v mezistupni mezi návodčí/satelit/dron najde cíl a tím, co nakonec rozhodne kam to spadne a vlastní bombou

  případně jak je zajištěná náhradní konektivita v případě nějakýho masivního útoku na kabely/satelity a podobněSkrýt celý příspěvek

  • Jensek
   09:57 18.09.2019

   Myslím, že nabourání do systému společně s rušením komunikačního signálu bude největší slabinou. Co se týče komunikace bude vedena buď přímo nebo přes spojovovací body (satelit, ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že nabourání do systému společně s rušením komunikačního signálu bude největší slabinou. Co se týče komunikace bude vedena buď přímo nebo přes spojovovací body (satelit, letadlo v dosahu nebo návodčí v dosahu) , tak jako je řešen internet a jiné sítě a bude stačit mít jen navázané spojení s obsluhou. Dokážu si představit útok na postavení nepřátelského REB systému, kdy cíl vyhledá platforma určená k boji s REB systémy, předá polohu odpalovací platformě, která do zájmové oblasti vyšle střelu, tyto úkony lze vykonat ještě mimo dosah nepřátelského REB. Střela si v oblasti dle svého vnitřní databáze nalezne nejhodnotnější cíl a zaútočí na něj, tenhle úkol už nevyžaduje spojení, pokud však dokáže úspěšně navázat spojení s ostatní municí, mohou koordinovat útok, kdy zásak příjde ve stejnou dobu na různé cíle.Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    18:53 18.09.2019

    ...když pominu, co vše (!) je ve vašem příspěvku špatně, tak mě fascinuje, jak to všechno (i kdyby to bylo možné) chcete stihnout za těch pár minut a ještě proti celému roji... kam ...Zobrazit celý příspěvek

    ...když pominu, co vše (!) je ve vašem příspěvku špatně, tak mě fascinuje, jak to všechno (i kdyby to bylo možné) chcete stihnout za těch pár minut a ještě proti celému roji... kam se hrabe STS Chvojkovice Brod...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...