Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Foto: F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force
F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.

Hubená bombardovací kampaň

Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.

Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.

Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.

Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.

Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.

Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.

Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.

"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.

"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.

Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.

Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.

"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"

Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.

Pentagon se brání

Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.

Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.

"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."

Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.

K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.

V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.

Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.

"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"

Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.

Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.

K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • Jan Horten
  11:36 17.11.2015

  semtam - Tak si to z 21.10.2015 čas 10:32 přečtěte znova tu poznámku končím

  "Rus v naprosté většině útoků útočí mimo oblasti ISIS ale vydává to za boj proti ISIS. Zcela opakovaně ruské ministerstvo obrany u svých zpráv lže, a s tím prostě nic nenaděláte. Oficiální vyjádření Ruska je v rozporu s tím co dělají. U každého videa a zprávy, na které ruské ministerstvo obrany dezinformuje, vydává útoky, které zcela prokazatelně provádí zcela jinde, než říká a proti zcela jinému nepříteli, než jakého deklaruje, vydávat za chybu popisků je zcela dětinská obhajoba ruských dezinformací (to se nezlobte)."

  To bylo k tomu co vykládáte o údajné chybě popisku u videa. Znáte to pořekadlo "Jednou je to náhoda, podruhé zvyk" a ruské ministerstvo obrany už je daleko, předaleko od té "náhody", tedy je to záměr, čili dezinformace :-)

  A to jak říkáte "jedovaté plivání" je konstatování toho, že jste lhal, do kterého se již vloudila frustrace, je to jak zkoušet slepci vysvětlit co to jsou barvy a jak vypadají, chce to trpělivost, no jo, ne vždy se jí dostává v potřebné míře, zvláště když ten slepec je i hluchý :-)

 • Jan Horten
  11:08 17.11.2015

  semtam - Rusko všechny útoky přiznává, bože s vámi už je debata jak s retardem (s prominutím) Také bych zopakoval Rusko vede naprostou většinu svých útoků zcela mimo území IS a navíc i velkou část útoků které ruské ministerstvo prezentuje jako útoky na IS, ve skutečnosti vede zcela jinde. Gelolokací určená místa zcela jasně dokládají to že jde v mnoha případech o ruskou dezinformaci. Vy probůh nic neshrnujte :-) Jen jako příklad opět uvedu ten příklad kdy ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že bombardovalo velitelské centrum IS ve městě Raqqa , ale ve skutečnosti se jednalo o město Ltamenah. další příklady jsem uváděl, stačí si je opět přečíst, když něco nepochopíte, klidně se k tomu vraťte. To o čem to celé je je to ŽE RUSKÉ MINISTERSTVO OBRANY ZCELA VĚDOMĚ LŽE A DEZINFORMUJE, KDYŽ ÚTOKY ZCELA MIMO OBLAST POD IS VYDÁVÁ ZA ÚTOKY NA IS A TOMU SE ŘÍKÁ DEZINFORMACE. Když to napíši většími písmeny snad se i vám podaří pochopit smysl :-)

 • semtam
  17:10 27.10.2015

  Jan Horten

  Když to shrnu, budu se tu sice opakovat, ale všechny zásahy jak v textu i na videu Rusko přiznává. A mapka, kterou jsem sem dal snad hovoří za vše. Tudíž "dezinformace", že Rusko lže v tom, že vede útoky jen na IS (+ něco málo kolem něj) je kachna. Vždyť ani samotné Rusko tohle nikdy neřeklo.

  Já zde netvrdím, že Rusko nelže, lže jako ostatní. Jen intenzita se liší různě v čase. Když si vezmete takový JWS, tak ten pomalu z hoaxů žije.

 • semtam
  15:34 27.10.2015

  Jan Horten

  Když došla argumentace, tak jenom jedovatě plivete. To jsem měl o vás vyšší mínění. Podívejte se na příspěvek ze dne 21.10.2015 čas 10:32. Tam to máte černé na bílém co jste řekl. Než někoho osočíte, že lže , tak si raději potvrďte, co jste napsal. Ale je faktem, že jste to napsal tak nešikovně ( to se stává každému), že význam vašeho tvrzení nejde pevně orámovat..

  Na rychlo jsem našel mapku ruských útoků na "ruské" stránce. A jak vidno, zas nemáte pravdu.
  http://cz.sputniknews.com/info...

  Tak znovu poprosím o objektivitu a nestrannost.

 • Jan Horten
  10:23 27.10.2015

  semtam - Tedy vy člověče dokonale k tomu ruskému lhaní a dezinformacím, jako jejich obhájce do roztrhání těla, sedíte :-) Vy používáte stejný způsob, tedy lhaní a dezinformaci, když jste mi schopen napsat, že "Vy jste napsal, že videa jsou lživá všechny, což není pravda. Opravdu by to chtělo více objektivity." NIKDE jsem nic takového netvrdil, PROSTĚ LŽETE. Co celou dobu říkám je to, že Rus v naprosté většině (chápete význam toho slova???) své útoky směřuje zcela mimo ISIS a zcela mimo jeho území. Navíc útoky, které Rus prokazatelně vede zcela jinde, pak ruské ministerstvo obrany vydává za útoky na území ISIS a ozbrojence ISIS. Když se to stává opakovaně a zcela záměrně jedná se o dezinformaci!!! Jinak děkuji, že jste ukázal, že lež je základní pracovní nástroj, nejen Kremlu :-)

 • KOLT
  20:36 26.10.2015

  Superme: Argumentace jako obvykle, že? Co je dovoleno bohovi (Rusko) není dovoleno volovi (Západ) ;-) Běžte se zeptat do Izraele, zda si myslí, že je Hizballáh radikální organizace... Jsou to teroristi jak vyšití.

  Jo, a kde jste sebral, že mi nevadí SA a jí podobné diktatury, když jsem tu několikrát jasně napsal opak?

 • Superme
  14:27 26.10.2015

  KOLT - Hizballah .. opravdu radikálové! :D Radikálové, kteří cvičí křesťany vboji proti IS, radikálové, kteří nechávají zpívat křesťanské zpěvačky na jejich koncertech (s křížkem na krku), radikálové, kterým nevadí ženy bez šátků atd.

  Radikálové jsou SA, Katar... ale ti vám osobně zřejmě nevadí, že?

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Superme
  14:23 26.10.2015

  Shania - No na druhou stranu jsem si nikdy nevšiml, že by toto křičeli i příslušníci Syrské armády nebo i Hizballahu. Vždy jsem to zaznamenal pouze u příslušníků opozičních skupin.

 • KOLT
  14:17 26.10.2015

  Allahu Akbar budou pravděpodobně volat i vojáci Syrské armády, to fakt není validní argument. Nehledě na to, že členové Hizballáhu to budou vykřikovat vehementněji, než leckteří "radikální teroristé". Mmchd, jak je možné, že když Rusové bojují v Sýrii proti terorismu, nebojují i proti Hisballáhu ;-) Najednou spolupráce s teroristy nevadí, hlavně, když jsou na naší straně. A u USA je to přitom ta nejpodlejší taktika, za kterou je třeba Velkého Satana ukamenovat.... A pak kdo že tu měří dvojím metrem :-)

 • Shania
  14:06 26.10.2015

  Superme: o to jestli je FSA prolezla islamisty se hadat nebudu, ale jen technická k Allahu Akbar, která se tu opakuje pořád dokola:

  To že někdo křičí Allahu Akbar ani náhodou neznamená, že je to islamista, fanatik nebo tak něco.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Takže to doslova říká každý muslim...

  V dané oblasti bych za extremismus nepovazoval ani střílení kalachem do vzduchu.

 • Superme
  12:41 26.10.2015

  Shania - Nesouhlasím. On to sice "nabídl", ale dost pohybuji, že by se tyto 2 strany (vláda+rusové a FSA+USA) dokázali dlouhodobě dohodnout. Je to jen politická taktika.

  To, že FSA je prolezlá islamisty je vidět i na mnoha videích, při nichž křičí "Allahu Akbar". Dost pochybuji, že by tohle křičeli neradikální muslimové. Stačí se podívat na liveleak nebo youtube.

 • Shania
  11:26 26.10.2015

  Tak Lavrov nabídl podporu FSA a tzv vlastenecké opozici proti ISIS.

  Ti ho odmítli, že je rusové bombardují a nedá se jim věřit.

  Dnes toho budou plné zpravy. Tak uvidíme jak to různá media roztočí.

  Zajímavá pro toto vlako je jedna vec, a to ze i podle rusu, ne všichni povstalci jsou teroristi.

 • semtam
  22:24 25.10.2015

  Torong

  Hmm, ale na nicotné věci si čas najdete zajímavé...

 • Torong
  21:43 25.10.2015

  semtam: Vám nemá smysl jakýkoli obsah psát., je to jen ztráta času.

 • semtam
  21:35 25.10.2015

  Torong

  Vaše komentáře jsou bezobsažné.

 • Torong
  21:19 25.10.2015

  Prosím nezaujatě s nadhledem a kritickým myšlením"

  :D :D :D :D

  Skvěle jsem pobavil takhle večer. V překladu to zní zhruba takto: "napiš přesně to co já"

 • Torong
  21:19 25.10.2015

  Prosím nezaujatě s nadhledem a kritickým myšlením"

  :D :D :D :D

  Skvěle jsem pobavil takhle večer. V překladu to zní zhruba takto: "napiš přesně to co já"

 • semtam
  21:11 25.10.2015

  Takeda i ostatní

  Tak řekněte, v čem jsem poskytl zavádějící údaje. Celou věc jsem s Janem Hortenem vzal čistě technicky. Nebo jste si nevšiml.

  A naše media moc seriozni nejsou a sve zpravy moc dobře nezkoumají jen opisují. Kdyby jste četl diskuzi, tak jeden příklad tam také je.
  ---------
  Prosím nezaujatě s nadhledem a kritickým myšlením

 • Takeda
  20:52 25.10.2015

  Echo: d) Západ nechce dávat zadarmo rusům karty do ruky při případných dalších jednáních, žádná konspirace.

 • Takeda
  20:51 25.10.2015

  semtam: Rusové nás krmí desinformacemi, vedou proti nám hybridní válku a vy chcete brát vážně cokoli, co říkají?

  Jasně, řeknete že naše vlastní média a instituce lžou taky, ale to je opět věc, kterou nám všem cpe ruská propaganda. O spoustě věcí naše média neinformují, nebo informují pozdě, ale to je proto, že se snaží informace ověřit, což Sputnik news nemusí, takže stíhá být rychlejší.

 • Torong
  18:45 25.10.2015

  Jan Horten: Obdivuji Vaši trpělivost se Sissyfofským vysvětlováním něčeho místním kremlobotům. Je jedno jaký důkaz jim předložíte - budou překrucovat, relativizovat, lhát, protože Putin je úžasný a USA ďábel. Kdyby Putin o bílé krychli tvrdil, že je to černá koule, tak i když by jste jim tu krychli dal do ruky, budou tvrdit, že lžete a Putin má pravdu.

 • semtam
  17:35 25.10.2015

  Jan Horten

  V současné době jsme obklopeni dezinformacemi od všech stran (to už jsem psal nejednou). Proto vše nehltám jak to ke mě přijde a pokud možno jsem k informacím tohoto rázu vcelku kritický. Jak už to zaznělo vícekrát, důležité je vědět co je opozice zač. Jak i napsal Echo, samotné USA si neodvážili Rusku podat informace na jejich žádost o "nezávadné" opozici. Ani nepodali info o tom, kde má IS sklady apod. Což je docela v kontrastu s tím, že se nebojí různé skupiny vyzbrojovat.

  K oněm videím. Prozatím vím o cca 5 %, která jsou popsána chybně. Ovšem útoky v popisku psané byly také provedeny...Útoky jsou prováděny jak na IS cca 20%, tak i na ostatní teroristické skupiny. Teroristické píšu proto, protože ve více zdrojích se uvádělo, že opozice spíše ovládají teroristé. USA ještě na žádost Ruska tyto skupiny nijak neoddělili. Proto tato "dezinformace" nemůže mít nějakou vypovídající hodnotu. Jedině pro hledače na google maps.

  Vy jste napsal, že videa jsou lživá všechny, což není pravda. Opravdu by to chtělo více objektivity.

 • Echo
  12:15 25.10.2015

  Jan Horten - realitou je, ze Rusi nikdy netvrdili, ze bojuju IBA proti IS, bojuju za Assada a proti vsetkym skupinam, ktore povazuju za teroristicke.
  Na ich ziadosti o upresnenie, ktore skupiny su " umiernene " Zapad neodpoveda. Preco asi? Podla mna su tri moznosti:
  a) Zapad sa detinsky hra na urazeneho
  b) ziadni umierneni neexistuju
  c) Zapad tiez netusi kto su ti umierneni

  Zial vyzera to tak, ze Zapadu ovela viac prekaza Assad ako nejaki islamisti. A zaboha nepochopim naco bolo dobre vybombardovat elektraren v Aleppe.

  btw: za ucelovu dezinformaciu povazujem ak syrske letectvo zbombarduje nejaky civilny objekt a nase zapadne media to hned pripisu ruskemu letectvu.

 • Jan Horten
  09:30 25.10.2015

  semtam - Možná by bylo na místě kdybyste více dal na realitu, než na dojmy, které pro vás Rus vytváří, jste evidentně jejich ideální konzument, který bude do roztrhání těla statečně ignorovat prokázané ruské dezinformační lhaní a je schopný pokaždé odpovědět stejně dětinsky "chyba popisku" :-) Zkuste někdy méně věřit ruské propagandě a více si ověřovat, zda to co říkají také dělají, budete překvapen nakolik se jejich slova a činy liší, jen zda jste vůbec ještě schopný tak činit??? Příště prosím více soudnosti, ale také děkuji za přiklad toho, jak silná je někdy vůle odmítat fakta, když neodpovídají něčí představě.

 • semtam
  19:55 21.10.2015

  Jan Horten

  Pokud by jste četl podrobněji mé komentáře a také odkazy, tak by jste nemohl napsat to co jste napsal. Navíc jak píšete, že u každého videa je lež. Což očividně není pravda, tak tím jen shazujete důvěryhodnost. Příště prosím o věcnější konverzaci, ale i tak děkuji.

 • Luky
  11:14 21.10.2015

  Nezlobte se, ale naordinuji si načas dobrovolný ban. Začal bych teď být hrozně sarkastický a to by tento fajn web nevylepšilo.

 • Jan Horten
  11:05 21.10.2015

  Luky - Tak ISIS se rozrostl pod koaličními útoky o 75%, vy vtipálku :-) koaliční nálety začaly loni v říjnu a výsledkem byl pravý opak nesmyslu co z vás vypadl :-) Naopak, důsledkem koaličních náletů jsou úspěchy Kurdů proti ISIS a vytlačení ISIS z některých oblastí. Právě díky koaličním náletům se například podařilo Kurdům opět dobýt Kobane, které před zahájením koaličních náletů (koncem loňského roku) prakticky celé ztratili. Kurdové postoupili a získali např. další pohraniční město Tel Abyaḑ, což Kurdům umožnilo spojit jimi ovládané kantony Kobane a Jazira v jeden celek. To je výsledek koaličních náletů. Vděčnost a poděkování Kurdů za pomoc koalice vyjádřil jasně i kurdský prezident irácké kurdské autonomie Massoud Barzani. "Podpora USA v oblasti Kurdistánu ve válce proti teroristům z IS byla zásadní a lid Kurdistánu, je za tuto pomoc vděčný." http://rudaw.net/english/kurdi... To vaše "pod koaličními nálety se ISIS rozrostl o 75%" je tak jen naprostý blábol :-)

 • Luky
  11:03 21.10.2015

  Ano Jane Hortene, měli by si v tom udělat ti Rusové pořádek.

  A naši spojenci by si z nás měli přestat dělat prdel.

 • Jan Horten
  10:54 21.10.2015

  Tak pokud ministerstvo obrany přidává ke svým videím komentáře které neodpovídají realitě, tak lže (s tím prostě nic nenaděláte). Celou dobu se bavím o dezinformacích, které Rusko vypouští

 • Luky
  10:39 21.10.2015

  Tak vzhledem k tomu, že SAA s Ru leteckou podporou postupuje do území ISIL (aktuálně např. u Jaboul Lake), kdežto za uplynulý rok se ISIL pod tíhou západních náletů rozrostl o 75% .... je celkem jasné, kdo kecá.

 • Jan Horten
  10:32 21.10.2015

  semtam - Nezlobte se ale mluvíte nesmysly. Pokud ruské ministerstvo obrany u svých uvolněných videí a zpráv říká, že útočí na ISIS a přitom vede útoky naprosto jinde a na někoho jiného, tak je to dezinformace, nejde o nějaké to vaše "asi zaměnili popisky" (to by na ministerstvu obrany musela být jen parta naprostých blbců (to si z těch Rusů děláte naprosté pitomce :-) !!! Rus v naprosté většině útoků útočí mimo oblasti ISIS ale vydává to za boj proti ISIS. Zcela opakovaně ruské ministerstvo obrany u svých zpráv lže, a s tím prostě nic nenaděláte. Oficiální vyjádření Ruska je v rozporu s tím co dělají. U každého videa a zprávy, na které ruské ministerstvo obrany dezinformuje, vydává útoky, které zcela prokazatelně provádí zcela jinde, než říká a proti zcela jinému nepříteli, než jakého deklaruje, vydávat za chybu popisků je zcela dětinská obhajoba ruských dezinformací (to se nezlobte).

 • semtam
  02:21 21.10.2015

  Jan Horten

  Pane Horten videí o leteckých akcích je něco přes 60 i kdyby bylo u pár kusů špatný popisek (momentálně to činní cca 5%) tak nelze zase říci, že Rusko nebombarduje IS. Sám víte, že to mu tak je. I videa jsou nejčastěji z provincie Idlib.
  Navíc z posledních zpráv působí IS hlouběji než se myslelo. Četl jste článek od Lukyho?
  Pokud 5% videí má špatný popisek, tak si myslím že se nic hrozného neděje, když navíc místa v popisku také podstoupila útoky.
  Jaká potom lež? Sám jsem Vám ukázal, že zásahy v Raqqa se také provádějí. Bude pravdou, že míň jak na ostatní teroristy, ale pokud by útočili jen a pouze na IS, tak dopadnou možná jako USA, tudíž nijak.

  A hlavně Rusko nikdy neřeklo, že jde jen po IS. Jasně řeklo IS a ostatní teroristické skupiny.

  Tohle není prostě dezinformace. Dezinformace by byla, kdyby Rusko útočilo na jiné skupiny, než které označilo. Dále u popisků videí, které sice ukazují jiné místo je sice chyba, ale i to místo v popisku bylo vystaveno také útokům ruského letectva.

  V čem je problém? 3 a nebo o málo více videí mají špatný popisek? Jaký to má smysl, když ta místa byla stejně zasažena.
  Jedinou hodnotu to má pro toho, kdo šíří dezinformace typu nebojují proti IS apod. (Co by z toho Rusko mělo, možná líp vycvičené a vyzbrojené mudžahedýny na Kavkazu...)
  Opravdu pozor na to. Říkat, že Rusko udělalo (ať tak či tak) letecké krytí IS a nebo, že neútočí na IS. Je natolik zavádějící, že se to může blížit k oné dezinformaci.

  Nevidím problém v tom, že Rusko útočí na jiné teroristy než je IS. Tyto teroristé jsou již nebezpečně blízko míst, které válka nepostihla. Pokud by ruské a americké letectvo útočilo jen na IS, tak jako aktéři konfliktu v Sýrii byli spoluzodpovědni za to, že nechali uvrhnout do chaosu celou Sýrii.

 • Jan Horten
  00:54 21.10.2015

  semtam - Tady je další ruská dezinformace.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tentokráte ruské ministerstvo obrany, u zveřejněného videa, tvrdí, že se jedná o útok na ISIS v oblasti Aleppo (změna od Raqqa) jenže je to opět dezinformace. Místo o Aleppo se jedná o útok na
  Ma'arrat al-Numan, vzdálené od Aleppo cca 60 km, zcela mimo oblast kde je ISIS, těžko tedy může útok vést na ISIS ozbrojence!!!

  Google Earth
  35.688502, 36.786126

  Google Maps
  https://www.google.cz/maps/@35...

  Nejlépe je to vidět zde, na obrázku, kde jsou obě místa vedle sebe
  http://www.imagehosting.cz/?v=...

  Rus těmito dezinformacemi vytváří dojem, že bojuje proti ISIS, ale naprostou většinu svých útoků směřuje zcela mimo oblasti které ISIS ovládá. Přes to tyto útoky klidně vydává za útoky na ISIS, co jiného to je, než zcela záměrné dezinformování??? To není nějaké "popletení" u jednoho popisku, ale zcela cílené a mnohokrát se opakující dezinformování o tom kde a proti komu vedou útoky.

 • Jan Horten
  23:29 20.10.2015

  semtam - Oprava to video je zde a je to oficiální kanál ruského ministerstva obrany na YouTube https://www.youtube.com/watch?...

 • semtam
  23:16 20.10.2015

  Jan Horten

  Poskytl jste špatný odkaz video neexistuje. Pokud něco chcete označit za dezinformaci. Tak dezinformace musí mít nějaký účel. A na to se vás ptám. Už mi rozumíte a nebo ne?

  Počet videí z Raqqa je pomálu. Prosím o funkční a exisující opravdový oficiální odkaz.

  Rusko je v Sýrii za účelem potlačení IS a dalších teroristických uskupení. V čem vidíte rozpor? Bombardují snad Kurdy, křestany, jezídy apod.? Nikoli

 • Knaak
  22:50 20.10.2015

  Trocha do pranice, odkaz na článek co je vlastně Islamismus.

  http://eurabia.parlamentnilist...

 • Jan Horten
  22:44 20.10.2015

  semtam - Tak nerozumíte v čem je to dezinformace :-) to je pořád dokola :-) nejde o žádný popisek, nevykládejte hlouposti, to bylo oficiální tvrzení ministerstva obrany a tvrzení generála Igora Konashenkova. A těch příkladů je mnohem více. tady máte další "útok" na Raqqa https://youtu.be/I4vKPygn-ok... co na tom, že je to opět daleko od Raqqa (cca 260 km) skutečné místo je mezi Kafriyah a Salma, zas jinde než Rus tvrdí a zas daleko od území ISIS. Opět další ruská dezinformace. Skutečné místo https://twitter.com/5urpher/st... nebo na Google Maps https://www.google.cz/maps/@35... Takto můžeme strávit dny, než probereme všechny ty ruské dezinformační kousky :-)

 • semtam
  21:29 20.10.2015

  Jan Horten

  Zde třeba video z Raqqa. SU-34 útočí na velitelské středisko.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A zde mapa Raqqa

  https://www.google.cz/maps/@35...

 • semtam
  21:16 20.10.2015

  Jan Horten

  Nerozumím, v čem je to dezinformace? Teroristé byli napadeni jak v Raqqa tak v Ltamenah. Jen popisek u videa nesedí.

  Jak tohle může být dezinformace, když není účelově lživá? Kde je ten účel? A akce ruského letectva jasně sedí s ruským prohlášením.

  Pane Horten na to pozor, pokud popisek u videa neodpovídá městu ale přesto byli zasaženi teroristé nemůže být dezinformace, ale jen chybný popis.

  Dezinformací je spíše to, když někdo označí za dezinformaci takovou banalitu a chce tim říct, že ta a ta strana záměrně dezinformuje.

 • Jan Horten
  20:42 20.10.2015

  No jistě že je to Ltamenah, to vám tu říkám celou tu dobu :-) a není to jediná ruská dezinformace o ruských útocích proti ISIS, těch je celá řada.

 • semtam
  16:31 20.10.2015

  Jan Horten

  Tak video je skutečně z Ltamenah (jižní část). Co jsem ale zjistil zajímavého, je to že "shodou náhod" byly tyto pozice oněch 70 bojovníků vycvičených USA, kteří přešli pod teroristické skupiny. https://www.google.com/maps/d/...

  Z této mapy uvidíte, že útoky se také prováděli v Raqqa i jejím okolí. Samotná Ltamenah jich zažila více.
  Popisek onoho videa je tedy chybný. Jinak videí z operací ruského letectva je již docela dost https://www.youtube.com/channe...

  Teda na záběru se uvádí jiné místo a jiní teroristé. Ovšem teroristé z Raqqa nebyli také ušetřeni útoku. Nevím zda by se Rusko mělo omluvit, že zničili teroristy. Spíš jen napravit popisek videa. Protože část teroristů byla zničena jak v Raqqa, ta v Ltamenach. Za info o Ltamenach můžeme děkovat USA, protože bez jejího přiznání, že bojovníci jimi vycvičení přešli k teroristům bychom si nemohli být 100% jistí, že v Ltamenach o teroristy.

 • Shania
  09:45 20.10.2015

  Vestly: ne hlavni ruska media jsou rizena primo vladou, jako i desitky zamerne zrizenych webu urcenych k dezinformaci v zahranici + placeni trolove (kteri dokonce sem tam operuji i na webu...) . To ze existuji mensi media a a blogeri, kteri jsou nezavysli na tom nic nemeni.

  To tvoje video co se tu ukazalo uz stokrat vlastne dokazuje co? Ze CT zamerne lze, nebo jsou jen lini a prevzali to video od nekoho jineho? Nikdo preci nepopira, ze ukrajinska propaganda take nejede na plne obratky.

  Taky nepopiram, ze se delaji reportaze na objednavku, ukazuji jen neco, sestrihaji se, ukazuji veci vytrzene z kontextu, zjednodusuji, hraji na city atd.

  Porad se to ale nerovna tomu co delaji rusove, ti uz jsou na urovni baghdad bob.

 • Vestly
  22:42 19.10.2015

  Pozrel si si vobec to video?

  Nauc sa po Rusky, potom zistis, že aj Ruske media sa skladaju zo stoviek roznych majitelov a spadaju do roznych ideologickych prudov.

  Inak, to tvoje slovickarenie je smiesne :)

 • Luky
  22:34 19.10.2015

  Mise bellingcatu je celkem zřejmá...něco jako nestranný investigativec, stabilně citovaný mainstreamem, neziskovkami a organizacemi, které jsou napojeny na státní penězovody - neexistuje...
  http://leva-net.webnode.cz/pro...

  Nebudu ztrácet čas zkoumáním rozmazaných FLIR videí s kilometry čtverečními google map Sýrie, ale rovnou říkám, že nemám problém uvěřit, že popisky k oficiálním ruským videům nesedí. Usuzovat z toho, že Rusové nikdy nebombardovali, ale vlastně podporují ISIS je dle mě kravina.

 • Shania
  20:54 19.10.2015

  Vestly: naivni jsi ty, pokud si myslis, ze ruska propaganda je na stejne urovni jako ta zapadni:)

  hlavne si pletes objektivni zpravy s cilenou dezinformaci a rizenou kampani rizenou centralne za urcitym ucelem.

  zapadni media se skladaji ze stovek/tisicu ruznych majitelu, spadajici do ruznych ideologickych proudu a nejsou rizene vladou jako ty ruske.

  naprosta vetsina z nich nema nejmensi problem informovat o chybach vlastni vlady a pak jeste radeji te cizi.

  to ze tyto media neinformuji objektivne, coz se dost casto deje z ruznych duvodu jako neznalost, lepsi prodejnost, ideologie, zamerny utok na urcitou skupinu/zemi/cloveka se porad nerovna cilene dezinformacni kampani statu ktery ovlada vetsinu svych medii a pousti dezinformace i do sveta. to je pak i fox news je o tridu lepsi.

 • Vestly
  18:51 19.10.2015

  Shania, si naivny ak si myslis, že zapadne media funguju inak ako tie Ruske. Staci si pozriet topky, aktuality, sme atd. , kde sa snazia denno denne vymivat mozecky.

  Propagande sa samozrejme nevyhlí ani statne televizie:
  https://www.youtube.com/watch?...

  A co presne si chcel tym tvojim zdrojom povedat?

 • Jan Horten
  18:30 19.10.2015

  semtam - Když to nemůžeš najít, tak odkaz přidám ještě jednou (i když už tu byl asi 4x) https://www.google.cz/maps/@35... nebo si do Google Earth zadej rovnou město LTAMENAH a on ti to najde. Tam si to můžeš s videem porovnat sám (to video s útokem na svah ve tvaru M o kterém Rus dezinformuje, že je z oblasti Raqqa) Vide i s tou ruskou dezinformací je na stránce TASSu http://tass.ru/armiya-i-opk/23...

 • Jan Horten
  18:07 19.10.2015

  Luky - Omluva za záměnu y/i

 • Jan Horten
  18:06 19.10.2015

  Luki - No to na tebe právě vypadl důsledek ruských dezinformací. Nemohl jsi vybrat lepší příklad. To co zveřejnil MailOnline je právě jen to, za co to vydává ruské ministerstvo obrany (převzal ruskou dezinformaci). Dole v tom článku MailOnline je zas další video o kterém Rus tvrdí, že je na něm video na kterém je opět nálet na ISIS v Raqqa, jenže právě tento útok s Raqqa a ISIS nemá opět vůbec nic společného. Tento útok zachycený na videu je právě identifikované na zcela jiném místě, 12km nedaleko od Ma'arat al-Nu'man v provincii Idlib a nikoliv Raqqa (ta je vzdálená zas pro změnu cca 230 km). Jen to ukazuje jak obezřetně a s rezervou se musí brát ruská prohlášení o jejich boji s ISIS.

 • Shania
  17:04 19.10.2015

  semtam: vzhledem k tomu, že pojem Rusko lže se nemusí vztahovat na jejich oficiální tiskovky, ale na jejich kompletní dezinformační kampaň na všech jejich státem řízená media. Stačí se podívat je na RT, Stupnik atd.

  Tady je pěkná sbírka sputníkovin ohledně Sýrie.
  http://www.f-16.net/forum/view...


  To neznamená, že západní media nelžou, pro mě tu je ale propastný rozdil v rozsahu, vynaložených prostředcích a toho jak je cele tohle monstrum řízeno z jednoho místa. Což západní media ani náhodou nejsou.

Stránka 1 z 4