Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Foto: F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force
F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.

Hubená bombardovací kampaň

Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.

Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.

Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.

Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.

Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.

Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.

Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.

"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.

"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.

Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.

Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.

"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"

Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.

Pentagon se brání

Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.

Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.

"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."

Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.

K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.

V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.

Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.

"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"

Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.

Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.

K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Torong
  18:45 25.10.2015

  Jan Horten: Obdivuji Vaši trpělivost se Sissyfofským vysvětlováním něčeho místním kremlobotům. Je jedno jaký důkaz jim předložíte - budou překrucovat, relativizovat, lhát, protože ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten: Obdivuji Vaši trpělivost se Sissyfofským vysvětlováním něčeho místním kremlobotům. Je jedno jaký důkaz jim předložíte - budou překrucovat, relativizovat, lhát, protože Putin je úžasný a USA ďábel. Kdyby Putin o bílé krychli tvrdil, že je to černá koule, tak i když by jste jim tu krychli dal do ruky, budou tvrdit, že lžete a Putin má pravdu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:35 25.10.2015

  Jan Horten V současné době jsme obklopeni dezinformacemi od všech stran (to už jsem psal nejednou). Proto vše nehltám jak to ke mě přijde a pokud možno jsem k informacím tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  V současné době jsme obklopeni dezinformacemi od všech stran (to už jsem psal nejednou). Proto vše nehltám jak to ke mě přijde a pokud možno jsem k informacím tohoto rázu vcelku kritický. Jak už to zaznělo vícekrát, důležité je vědět co je opozice zač. Jak i napsal Echo, samotné USA si neodvážili Rusku podat informace na jejich žádost o "nezávadné" opozici. Ani nepodali info o tom, kde má IS sklady apod. Což je docela v kontrastu s tím, že se nebojí různé skupiny vyzbrojovat.

  K oněm videím. Prozatím vím o cca 5 %, která jsou popsána chybně. Ovšem útoky v popisku psané byly také provedeny...Útoky jsou prováděny jak na IS cca 20%, tak i na ostatní teroristické skupiny. Teroristické píšu proto, protože ve více zdrojích se uvádělo, že opozice spíše ovládají teroristé. USA ještě na žádost Ruska tyto skupiny nijak neoddělili. Proto tato "dezinformace" nemůže mít nějakou vypovídající hodnotu. Jedině pro hledače na google maps.

  Vy jste napsal, že videa jsou lživá všechny, což není pravda. Opravdu by to chtělo více objektivity.Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  12:15 25.10.2015

  Jan Horten - realitou je, ze Rusi nikdy netvrdili, ze bojuju IBA proti IS, bojuju za Assada a proti vsetkym skupinam, ktore povazuju za teroristicke. Na ich ziadosti o ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten - realitou je, ze Rusi nikdy netvrdili, ze bojuju IBA proti IS, bojuju za Assada a proti vsetkym skupinam, ktore povazuju za teroristicke.
  Na ich ziadosti o upresnenie, ktore skupiny su " umiernene " Zapad neodpoveda. Preco asi? Podla mna su tri moznosti:
  a) Zapad sa detinsky hra na urazeneho
  b) ziadni umierneni neexistuju
  c) Zapad tiez netusi kto su ti umierneni

  Zial vyzera to tak, ze Zapadu ovela viac prekaza Assad ako nejaki islamisti. A zaboha nepochopim naco bolo dobre vybombardovat elektraren v Aleppe.

  btw: za ucelovu dezinformaciu povazujem ak syrske letectvo zbombarduje nejaky civilny objekt a nase zapadne media to hned pripisu ruskemu letectvu.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  09:30 25.10.2015

  semtam - Možná by bylo na místě kdybyste více dal na realitu, než na dojmy, které pro vás Rus vytváří, jste evidentně jejich ideální konzument, který bude do roztrhání těla ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Možná by bylo na místě kdybyste více dal na realitu, než na dojmy, které pro vás Rus vytváří, jste evidentně jejich ideální konzument, který bude do roztrhání těla statečně ignorovat prokázané ruské dezinformační lhaní a je schopný pokaždé odpovědět stejně dětinsky "chyba popisku" :-) Zkuste někdy méně věřit ruské propagandě a více si ověřovat, zda to co říkají také dělají, budete překvapen nakolik se jejich slova a činy liší, jen zda jste vůbec ještě schopný tak činit??? Příště prosím více soudnosti, ale také děkuji za přiklad toho, jak silná je někdy vůle odmítat fakta, když neodpovídají něčí představě.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:55 21.10.2015

  Jan Horten Pokud by jste četl podrobněji mé komentáře a také odkazy, tak by jste nemohl napsat to co jste napsal. Navíc jak píšete, že u každého videa je lež. Což očividně není ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Pokud by jste četl podrobněji mé komentáře a také odkazy, tak by jste nemohl napsat to co jste napsal. Navíc jak píšete, že u každého videa je lež. Což očividně není pravda, tak tím jen shazujete důvěryhodnost. Příště prosím o věcnější konverzaci, ale i tak děkuji.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:14 21.10.2015

  Nezlobte se, ale naordinuji si načas dobrovolný ban. Začal bych teď být hrozně sarkastický a to by tento fajn web nevylepšilo.

  Nezlobte se, ale naordinuji si načas dobrovolný ban. Začal bych teď být hrozně sarkastický a to by tento fajn web nevylepšilo.

 • Jan Horten
  11:05 21.10.2015

  Luky - Tak ISIS se rozrostl pod koaličními útoky o 75%, vy vtipálku :-) koaliční nálety začaly loni v říjnu a výsledkem byl pravý opak nesmyslu co z vás vypadl :-) Naopak, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky - Tak ISIS se rozrostl pod koaličními útoky o 75%, vy vtipálku :-) koaliční nálety začaly loni v říjnu a výsledkem byl pravý opak nesmyslu co z vás vypadl :-) Naopak, důsledkem koaličních náletů jsou úspěchy Kurdů proti ISIS a vytlačení ISIS z některých oblastí. Právě díky koaličním náletům se například podařilo Kurdům opět dobýt Kobane, které před zahájením koaličních náletů (koncem loňského roku) prakticky celé ztratili. Kurdové postoupili a získali např. další pohraniční město Tel Abyaḑ, což Kurdům umožnilo spojit jimi ovládané kantony Kobane a Jazira v jeden celek. To je výsledek koaličních náletů. Vděčnost a poděkování Kurdů za pomoc koalice vyjádřil jasně i kurdský prezident irácké kurdské autonomie Massoud Barzani. "Podpora USA v oblasti Kurdistánu ve válce proti teroristům z IS byla zásadní a lid Kurdistánu, je za tuto pomoc vděčný." http://rudaw.net/english/kurdi... To vaše "pod koaličními nálety se ISIS rozrostl o 75%" je tak jen naprostý blábol :-)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:03 21.10.2015

  Ano Jane Hortene, měli by si v tom udělat ti Rusové pořádek.

  A naši spojenci by si z nás měli přestat dělat prdel.

  Ano Jane Hortene, měli by si v tom udělat ti Rusové pořádek.

  A naši spojenci by si z nás měli přestat dělat prdel.

 • Jan Horten
  10:54 21.10.2015

  Tak pokud ministerstvo obrany přidává ke svým videím komentáře které neodpovídají realitě, tak lže (s tím prostě nic nenaděláte). Celou dobu se bavím o dezinformacích, které Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud ministerstvo obrany přidává ke svým videím komentáře které neodpovídají realitě, tak lže (s tím prostě nic nenaděláte). Celou dobu se bavím o dezinformacích, které Rusko vypouštíSkrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:39 21.10.2015

  Tak vzhledem k tomu, že SAA s Ru leteckou podporou postupuje do území ISIL (aktuálně např. u Jaboul Lake), kdežto za uplynulý rok se ISIL pod tíhou západních náletů rozrostl o 75% ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak vzhledem k tomu, že SAA s Ru leteckou podporou postupuje do území ISIL (aktuálně např. u Jaboul Lake), kdežto za uplynulý rok se ISIL pod tíhou západních náletů rozrostl o 75% .... je celkem jasné, kdo kecá.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  10:32 21.10.2015

  semtam - Nezlobte se ale mluvíte nesmysly. Pokud ruské ministerstvo obrany u svých uvolněných videí a zpráv říká, že útočí na ISIS a přitom vede útoky naprosto jinde a na někoho ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Nezlobte se ale mluvíte nesmysly. Pokud ruské ministerstvo obrany u svých uvolněných videí a zpráv říká, že útočí na ISIS a přitom vede útoky naprosto jinde a na někoho jiného, tak je to dezinformace, nejde o nějaké to vaše "asi zaměnili popisky" (to by na ministerstvu obrany musela být jen parta naprostých blbců (to si z těch Rusů děláte naprosté pitomce :-) !!! Rus v naprosté většině útoků útočí mimo oblasti ISIS ale vydává to za boj proti ISIS. Zcela opakovaně ruské ministerstvo obrany u svých zpráv lže, a s tím prostě nic nenaděláte. Oficiální vyjádření Ruska je v rozporu s tím co dělají. U každého videa a zprávy, na které ruské ministerstvo obrany dezinformuje, vydává útoky, které zcela prokazatelně provádí zcela jinde, než říká a proti zcela jinému nepříteli, než jakého deklaruje, vydávat za chybu popisků je zcela dětinská obhajoba ruských dezinformací (to se nezlobte).Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  02:21 21.10.2015

  Jan Horten Pane Horten videí o leteckých akcích je něco přes 60 i kdyby bylo u pár kusů špatný popisek (momentálně to činní cca 5%) tak nelze zase říci, že Rusko nebombarduje ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Pane Horten videí o leteckých akcích je něco přes 60 i kdyby bylo u pár kusů špatný popisek (momentálně to činní cca 5%) tak nelze zase říci, že Rusko nebombarduje IS. Sám víte, že to mu tak je. I videa jsou nejčastěji z provincie Idlib.
  Navíc z posledních zpráv působí IS hlouběji než se myslelo. Četl jste článek od Lukyho?
  Pokud 5% videí má špatný popisek, tak si myslím že se nic hrozného neděje, když navíc místa v popisku také podstoupila útoky.
  Jaká potom lež? Sám jsem Vám ukázal, že zásahy v Raqqa se také provádějí. Bude pravdou, že míň jak na ostatní teroristy, ale pokud by útočili jen a pouze na IS, tak dopadnou možná jako USA, tudíž nijak.

  A hlavně Rusko nikdy neřeklo, že jde jen po IS. Jasně řeklo IS a ostatní teroristické skupiny.

  Tohle není prostě dezinformace. Dezinformace by byla, kdyby Rusko útočilo na jiné skupiny, než které označilo. Dále u popisků videí, které sice ukazují jiné místo je sice chyba, ale i to místo v popisku bylo vystaveno také útokům ruského letectva.

  V čem je problém? 3 a nebo o málo více videí mají špatný popisek? Jaký to má smysl, když ta místa byla stejně zasažena.
  Jedinou hodnotu to má pro toho, kdo šíří dezinformace typu nebojují proti IS apod. (Co by z toho Rusko mělo, možná líp vycvičené a vyzbrojené mudžahedýny na Kavkazu...)
  Opravdu pozor na to. Říkat, že Rusko udělalo (ať tak či tak) letecké krytí IS a nebo, že neútočí na IS. Je natolik zavádějící, že se to může blížit k oné dezinformaci.

  Nevidím problém v tom, že Rusko útočí na jiné teroristy než je IS. Tyto teroristé jsou již nebezpečně blízko míst, které válka nepostihla. Pokud by ruské a americké letectvo útočilo jen na IS, tak jako aktéři konfliktu v Sýrii byli spoluzodpovědni za to, že nechali uvrhnout do chaosu celou Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  00:54 21.10.2015

  semtam - Tady je další ruská dezinformace. https://www.youtube.com/watch?... Tentokráte ruské ministerstvo obrany, u zveřejněného videa, tvrdí, že se jedná o ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Tady je další ruská dezinformace.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tentokráte ruské ministerstvo obrany, u zveřejněného videa, tvrdí, že se jedná o útok na ISIS v oblasti Aleppo (změna od Raqqa) jenže je to opět dezinformace. Místo o Aleppo se jedná o útok na
  Ma'arrat al-Numan, vzdálené od Aleppo cca 60 km, zcela mimo oblast kde je ISIS, těžko tedy může útok vést na ISIS ozbrojence!!!

  Google Earth
  35.688502, 36.786126

  Google Maps
  https://www.google.cz/maps/@35...

  Nejlépe je to vidět zde, na obrázku, kde jsou obě místa vedle sebe
  http://www.imagehosting.cz/?v=...

  Rus těmito dezinformacemi vytváří dojem, že bojuje proti ISIS, ale naprostou většinu svých útoků směřuje zcela mimo oblasti které ISIS ovládá. Přes to tyto útoky klidně vydává za útoky na ISIS, co jiného to je, než zcela záměrné dezinformování??? To není nějaké "popletení" u jednoho popisku, ale zcela cílené a mnohokrát se opakující dezinformování o tom kde a proti komu vedou útoky.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  23:29 20.10.2015

  semtam - Oprava to video je zde a je to oficiální kanál ruského ministerstva obrany na YouTube https://www.youtube.com/watch?...

  semtam - Oprava to video je zde a je to oficiální kanál ruského ministerstva obrany na YouTube https://www.youtube.com/watch?...

 • semtam
  23:16 20.10.2015

  Jan Horten Poskytl jste špatný odkaz video neexistuje. Pokud něco chcete označit za dezinformaci. Tak dezinformace musí mít nějaký účel. A na to se vás ptám. Už mi rozumíte a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Poskytl jste špatný odkaz video neexistuje. Pokud něco chcete označit za dezinformaci. Tak dezinformace musí mít nějaký účel. A na to se vás ptám. Už mi rozumíte a nebo ne?

  Počet videí z Raqqa je pomálu. Prosím o funkční a exisující opravdový oficiální odkaz.

  Rusko je v Sýrii za účelem potlačení IS a dalších teroristických uskupení. V čem vidíte rozpor? Bombardují snad Kurdy, křestany, jezídy apod.? NikoliSkrýt celý příspěvek

 • Knaak
  22:50 20.10.2015

  Trocha do pranice, odkaz na článek co je vlastně Islamismus.

  http://eurabia.parlamentnilist...

  Trocha do pranice, odkaz na článek co je vlastně Islamismus.

  http://eurabia.parlamentnilist...

 • Jan Horten
  22:44 20.10.2015

  semtam - Tak nerozumíte v čem je to dezinformace :-) to je pořád dokola :-) nejde o žádný popisek, nevykládejte hlouposti, to bylo oficiální tvrzení ministerstva obrany a tvrzení ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Tak nerozumíte v čem je to dezinformace :-) to je pořád dokola :-) nejde o žádný popisek, nevykládejte hlouposti, to bylo oficiální tvrzení ministerstva obrany a tvrzení generála Igora Konashenkova. A těch příkladů je mnohem více. tady máte další "útok" na Raqqa https://youtu.be/I4vKPygn-ok... co na tom, že je to opět daleko od Raqqa (cca 260 km) skutečné místo je mezi Kafriyah a Salma, zas jinde než Rus tvrdí a zas daleko od území ISIS. Opět další ruská dezinformace. Skutečné místo https://twitter.com/5urpher/st... nebo na Google Maps https://www.google.cz/maps/@35... Takto můžeme strávit dny, než probereme všechny ty ruské dezinformační kousky :-)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:29 20.10.2015

  Jan Horten Zde třeba video z Raqqa. SU-34 útočí na velitelské středisko. https://www.youtube.com/watch?... A zde mapa ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Zde třeba video z Raqqa. SU-34 útočí na velitelské středisko.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A zde mapa Raqqa

  https://www.google.cz/maps/@35... Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:16 20.10.2015

  Jan Horten Nerozumím, v čem je to dezinformace? Teroristé byli napadeni jak v Raqqa tak v Ltamenah. Jen popisek u videa nesedí. Jak tohle může být dezinformace, když není ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Nerozumím, v čem je to dezinformace? Teroristé byli napadeni jak v Raqqa tak v Ltamenah. Jen popisek u videa nesedí.

  Jak tohle může být dezinformace, když není účelově lživá? Kde je ten účel? A akce ruského letectva jasně sedí s ruským prohlášením.

  Pane Horten na to pozor, pokud popisek u videa neodpovídá městu ale přesto byli zasaženi teroristé nemůže být dezinformace, ale jen chybný popis.

  Dezinformací je spíše to, když někdo označí za dezinformaci takovou banalitu a chce tim říct, že ta a ta strana záměrně dezinformuje.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  20:42 20.10.2015

  No jistě že je to Ltamenah, to vám tu říkám celou tu dobu :-) a není to jediná ruská dezinformace o ruských útocích proti ISIS, těch je celá řada.

  No jistě že je to Ltamenah, to vám tu říkám celou tu dobu :-) a není to jediná ruská dezinformace o ruských útocích proti ISIS, těch je celá řada.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 9