Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Foto: F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force
F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.

Hubená bombardovací kampaň

Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.

Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.

Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.

Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.

Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.

Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.

Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.

"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.

"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.

Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.

Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.

"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"

Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.

Pentagon se brání

Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.

Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.

"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."

Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.

K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.

V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.

Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.

"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"

Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.

Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.

K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • semtam
  16:31 20.10.2015

  Jan Horten Tak video je skutečně z Ltamenah (jižní část). Co jsem ale zjistil zajímavého, je to že "shodou náhod" byly tyto pozice oněch 70 bojovníků vycvičených USA, kteří ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Tak video je skutečně z Ltamenah (jižní část). Co jsem ale zjistil zajímavého, je to že "shodou náhod" byly tyto pozice oněch 70 bojovníků vycvičených USA, kteří přešli pod teroristické skupiny. https://www.google.com/maps/d/...

  Z této mapy uvidíte, že útoky se také prováděli v Raqqa i jejím okolí. Samotná Ltamenah jich zažila více.
  Popisek onoho videa je tedy chybný. Jinak videí z operací ruského letectva je již docela dost https://www.youtube.com/channe...

  Teda na záběru se uvádí jiné místo a jiní teroristé. Ovšem teroristé z Raqqa nebyli také ušetřeni útoku. Nevím zda by se Rusko mělo omluvit, že zničili teroristy. Spíš jen napravit popisek videa. Protože část teroristů byla zničena jak v Raqqa, ta v Ltamenach. Za info o Ltamenach můžeme děkovat USA, protože bez jejího přiznání, že bojovníci jimi vycvičení přešli k teroristům bychom si nemohli být 100% jistí, že v Ltamenach o teroristy.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:45 20.10.2015

  Vestly: ne hlavni ruska media jsou rizena primo vladou, jako i desitky zamerne zrizenych webu urcenych k dezinformaci v zahranici + placeni trolove (kteri dokonce sem tam operuji i ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: ne hlavni ruska media jsou rizena primo vladou, jako i desitky zamerne zrizenych webu urcenych k dezinformaci v zahranici + placeni trolove (kteri dokonce sem tam operuji i na webu...) . To ze existuji mensi media a a blogeri, kteri jsou nezavysli na tom nic nemeni.

  To tvoje video co se tu ukazalo uz stokrat vlastne dokazuje co? Ze CT zamerne lze, nebo jsou jen lini a prevzali to video od nekoho jineho? Nikdo preci nepopira, ze ukrajinska propaganda take nejede na plne obratky.

  Taky nepopiram, ze se delaji reportaze na objednavku, ukazuji jen neco, sestrihaji se, ukazuji veci vytrzene z kontextu, zjednodusuji, hraji na city atd.

  Porad se to ale nerovna tomu co delaji rusove, ti uz jsou na urovni baghdad bob.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  22:42 19.10.2015

  Pozrel si si vobec to video? Nauc sa po Rusky, potom zistis, že aj Ruske media sa skladaju zo stoviek roznych majitelov a spadaju do roznych ideologickych prudov. Inak, to ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozrel si si vobec to video?

  Nauc sa po Rusky, potom zistis, že aj Ruske media sa skladaju zo stoviek roznych majitelov a spadaju do roznych ideologickych prudov.

  Inak, to tvoje slovickarenie je smiesne :)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:34 19.10.2015

  Mise bellingcatu je celkem zřejmá...něco jako nestranný investigativec, stabilně citovaný mainstreamem, neziskovkami a organizacemi, které jsou napojeny na státní penězovody - ...Zobrazit celý příspěvek

  Mise bellingcatu je celkem zřejmá...něco jako nestranný investigativec, stabilně citovaný mainstreamem, neziskovkami a organizacemi, které jsou napojeny na státní penězovody - neexistuje...
  http://leva-net.webnode.cz/pro...

  Nebudu ztrácet čas zkoumáním rozmazaných FLIR videí s kilometry čtverečními google map Sýrie, ale rovnou říkám, že nemám problém uvěřit, že popisky k oficiálním ruským videům nesedí. Usuzovat z toho, že Rusové nikdy nebombardovali, ale vlastně podporují ISIS je dle mě kravina.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:54 19.10.2015

  Vestly: naivni jsi ty, pokud si myslis, ze ruska propaganda je na stejne urovni jako ta zapadni:) hlavne si pletes objektivni zpravy s cilenou dezinformaci a rizenou kampani ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: naivni jsi ty, pokud si myslis, ze ruska propaganda je na stejne urovni jako ta zapadni:)

  hlavne si pletes objektivni zpravy s cilenou dezinformaci a rizenou kampani rizenou centralne za urcitym ucelem.

  zapadni media se skladaji ze stovek/tisicu ruznych majitelu, spadajici do ruznych ideologickych proudu a nejsou rizene vladou jako ty ruske.

  naprosta vetsina z nich nema nejmensi problem informovat o chybach vlastni vlady a pak jeste radeji te cizi.

  to ze tyto media neinformuji objektivne, coz se dost casto deje z ruznych duvodu jako neznalost, lepsi prodejnost, ideologie, zamerny utok na urcitou skupinu/zemi/cloveka se porad nerovna cilene dezinformacni kampani statu ktery ovlada vetsinu svych medii a pousti dezinformace i do sveta. to je pak i fox news je o tridu lepsi.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:51 19.10.2015

  Shania, si naivny ak si myslis, že zapadne media funguju inak ako tie Ruske. Staci si pozriet topky, aktuality, sme atd. , kde sa snazia denno denne vymivat mozecky. Propagande ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania, si naivny ak si myslis, že zapadne media funguju inak ako tie Ruske. Staci si pozriet topky, aktuality, sme atd. , kde sa snazia denno denne vymivat mozecky.

  Propagande sa samozrejme nevyhlí ani statne televizie:
  https://www.youtube.com/watch?...

  A co presne si chcel tym tvojim zdrojom povedat?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  18:30 19.10.2015

  semtam - Když to nemůžeš najít, tak odkaz přidám ještě jednou (i když už tu byl asi 4x) https://www.google.cz/maps/@35... nebo si do ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Když to nemůžeš najít, tak odkaz přidám ještě jednou (i když už tu byl asi 4x) https://www.google.cz/maps/@35... nebo si do Google Earth zadej rovnou město LTAMENAH a on ti to najde. Tam si to můžeš s videem porovnat sám (to video s útokem na svah ve tvaru M o kterém Rus dezinformuje, že je z oblasti Raqqa) Vide i s tou ruskou dezinformací je na stránce TASSu http://tass.ru/armiya-i-opk/23... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  18:07 19.10.2015

  Luky - Omluva za záměnu y/i

  Luky - Omluva za záměnu y/i

 • Jan Horten
  18:06 19.10.2015

  Luki - No to na tebe právě vypadl důsledek ruských dezinformací. Nemohl jsi vybrat lepší příklad. To co zveřejnil MailOnline je právě jen to, za co to vydává ruské ministerstvo ...Zobrazit celý příspěvek

  Luki - No to na tebe právě vypadl důsledek ruských dezinformací. Nemohl jsi vybrat lepší příklad. To co zveřejnil MailOnline je právě jen to, za co to vydává ruské ministerstvo obrany (převzal ruskou dezinformaci). Dole v tom článku MailOnline je zas další video o kterém Rus tvrdí, že je na něm video na kterém je opět nálet na ISIS v Raqqa, jenže právě tento útok s Raqqa a ISIS nemá opět vůbec nic společného. Tento útok zachycený na videu je právě identifikované na zcela jiném místě, 12km nedaleko od Ma'arat al-Nu'man v provincii Idlib a nikoliv Raqqa (ta je vzdálená zas pro změnu cca 230 km). Jen to ukazuje jak obezřetně a s rezervou se musí brát ruská prohlášení o jejich boji s ISIS.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:04 19.10.2015

  semtam: vzhledem k tomu, že pojem Rusko lže se nemusí vztahovat na jejich oficiální tiskovky, ale na jejich kompletní dezinformační kampaň na všech jejich státem řízená media. ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: vzhledem k tomu, že pojem Rusko lže se nemusí vztahovat na jejich oficiální tiskovky, ale na jejich kompletní dezinformační kampaň na všech jejich státem řízená media. Stačí se podívat je na RT, Stupnik atd.

  Tady je pěkná sbírka sputníkovin ohledně Sýrie.
  http://www.f-16.net/forum/view...


  To neznamená, že západní media nelžou, pro mě tu je ale propastný rozdil v rozsahu, vynaložených prostředcích a toho jak je cele tohle monstrum řízeno z jednoho místa. Což západní media ani náhodou nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:42 19.10.2015

  Jan Horten Je fakt, co říká Luky, foto na twitteru je pěkný, ale na google maps jsem to zběžně nenašel. Ale beztak, je faktem co říká Luky lžou všichni. Sám jsem zde řekl ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Je fakt, co říká Luky, foto na twitteru je pěkný, ale na google maps jsem to zběžně nenašel.
  Ale beztak, je faktem co říká Luky lžou všichni. Sám jsem zde řekl několik dezinformací tlumočených USA. A omluva? Nikoli.

  Shania

  Rusko jasně sdělilo, že jde do Sýrie se svolením syrské vlády a bude bojovat proti IS a ostatním teroristům. Kdyby lhalo, tak by jako Turecko třeba bombardovalo Kurdy. Což se neděje. Tudíž jaká lež? Lež je bohužel to, že NATO má bojovat proti terorismu a minimálně jedna země NATO terorismus podporuje. Což vidím jako velký problém pro NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:23 19.10.2015

  Jan Horten zadal jsem si narychlo "ISIS centre in Raqqa"...a tohle mi vyplivlo jako snad první ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten
  zadal jsem si narychlo "ISIS centre in Raqqa"...a tohle mi vyplivlo jako snad první odkaz:
  http://www.dailymail.co.uk/new...

  Takže to je taky ruská propaganda a dailymail jim nalítnul?
  Z toho co tu stále posíláte cítím jen snahu o účelové pošpinění. I ta potřeba opírat se o jakýsi "investigativní spolek používající google mapy", který citují vždy, když se rozjedou naplno protiruské psy-ops tomu nepřidává. Těchto zpráv na twitru bylo už tolik na Ukrajině i při dalších konfliktech (realitě odpovídalo minimum). Vždycky si mohu najít něco, co podpoří moji "pravou" víru. Snad ani nechcete, abych v zájmu kredibility psal, kde všude nám už ti naši spojenci lhali a ani se nesnažili nic napravovat.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:18 19.10.2015

  Jak tu Luky mnohokrát psal, ano před válkou bylo lépe, za Asada se většina obyvatelstva měla dobře, až na ty, kteří z nějakého důvodu nepadli režimu do oka. Stejně dobře se lidi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak tu Luky mnohokrát psal, ano před válkou bylo lépe, za Asada se většina obyvatelstva měla dobře, až na ty, kteří z nějakého důvodu nepadli režimu do oka.
  Stejně dobře se lidi měli za Hitlera, za Stalina, Husajna, v 68 a později u nás a mají se dobře i v S. Koreji.


  Asad je možná teď ta nejlepší volba (rozhodně nebyl když povstání začalo), za předpokladu, že ho ta část populace, která proti němu bojuje, přijme, což se s největší pravděpodobností nestane. Alternativní řešení ale asi nejsou o nic lepší.

  Nedělejme z něj, ale prosím nějakého svatouška, někoho kdo nemá na rukou krev, samotná příčina proč občanská válka nastala je to, že jádro jeho vlastních důstojníků dezertovalo a vytvořilo FSA. Takže ano, může to být propaganda, Asad byl svatoušek, jeho policie a armada neunášela lidi a celé povstání má na krku SA, USA nebo kdokoliv jiný kdo má zájmy v regionu. Nebo na tom něco pravdy bylo a lidi toho už měli dost.
  Na celém angažmá Rusů vidím jen jediný problém a to je, že z toho někteří dělají boj proti ISIS, což je totální lež, nebo aspoň zatím. Hlavní účel jejich přítomnosti je podpora Asada (na tom nevidím nic spatného), nic víc, nic míň. Takže to na co oni utočí je závislé na tom, co po nich Asad chce a potřebuje.
  ISIS je skvělý nástroj jak pro Asada, tak pro Turky (pro ně je daleko větší hrozba vznikající Kurdistán než ISIS a udělají vše pro to, aby minimálně nevznikl na jejich území) a možná i další dostat to co chtějí.
  Asad nebojuje s ISIS, on bojuje s FSA a jinými rebely, stejně tak jako ISIS nebojuje s Asadem, ale rozšiřuje svoje úžemí na úkor povstaleckých skupin. Ale v okamžiku, kdy přestane FSA existovat, bude to zvrat ve válce, USA a koalice (aspoň té Evropské) těžko najdou opodstatnění pro podporu ostatních islamistů bojujících proti Asadovi a dostanou možnost změnit stranu.
  ISIS se pak stane Asaduv hlavní nepřítel a krvavá válka proti ISIS bude pokračovat. Radši ani nechci myslet na to jak bude probíhat osvobozovaní větších měst.Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  15:55 19.10.2015

  Semtam. Pokial je vsak bomardovanie z ruskej strany take efektivne ako tvrdia, tak musi prist v dohladnom case k nejakej ocividnej zmene, predsa len syrska armada uz podnika nejake ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam. Pokial je vsak bomardovanie z ruskej strany take efektivne ako tvrdia, tak musi prist v dohladnom case k nejakej ocividnej zmene, predsa len syrska armada uz podnika nejake protiutoky, a pokial sa podari Asadovi dobit Aleppo, tak padne jedna z hlavnych zasobovacich tras z Turecka. Mozno preto chcu turci tak intenzivne vybudovat v severnej Syrii bezletovu zonu, lebo zabiju dve muchy jednou ranou. Udrzia si zasobovaci koridor a mozu drzat pod kontrolou miestnych kurdov.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  15:48 19.10.2015

  semtam - Nesmysl, kdyby to byl omyl byl by později opraven a uveden na pravou míru, již v zájmu zachování budoucí důvěryhodnosti, ale to se samozřejmě nestalo!!! Dezinformace autor ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Nesmysl, kdyby to byl omyl byl by později opraven a uveden na pravou míru, již v zájmu zachování budoucí důvěryhodnosti, ale to se samozřejmě nestalo!!! Dezinformace autor neuvádí na pravou míru :-) Znáte to "jednou je to náhoda, podruhé již zvyk" a těch falešných umístění, tak jak je Rus prezentuje, bylo mnohem víceSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:38 19.10.2015

  Jan Horten

  Nelze 100% označit z toho důvodu, že Rusko vede i proti IS nálety. Kdyby IS absolutně vynechávali, tak je to dezinformace jak vyšitá. Jinak je to spíše omyl.

  Jan Horten

  Nelze 100% označit z toho důvodu, že Rusko vede i proti IS nálety. Kdyby IS absolutně vynechávali, tak je to dezinformace jak vyšitá. Jinak je to spíše omyl.

 • semtam
  15:35 19.10.2015

  peter123x Dle mého názoru snaha Ruska spočívá v tom stabilizovat západ země. Jestli se tak podaří, tak zůstane v Sýrii jen armáda Sýrie a IS (plus Kurdové). Otázkou je, zda ...Zobrazit celý příspěvek

  peter123x

  Dle mého názoru snaha Ruska spočívá v tom stabilizovat západ země. Jestli se tak podaří, tak zůstane v Sýrii jen armáda Sýrie a IS (plus Kurdové). Otázkou je, zda armáda Sýrie bude schopna porazit IS na zbytku území (východ). To vše závisí na zásobování IS. Důležité poté je aby IS neměl hranici s Tureckem (v tom by určo pomohli Kurdové) a částečně s Jordánskem, ale tato země nechává zásobovat IS jen asi z nutnosti. Poté bude IS vlastně obklíčen ze západu armádu Sýrie, ze severu Kurdy a z východu Irákem. Poté by už mohl dohasínat.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  15:33 19.10.2015

  semtam - Nelze označit za dezinformaci??? No to je právě omyl, přesně naopak, právě to je ukázková dezinformace :-)

  semtam - Nelze označit za dezinformaci??? No to je právě omyl, přesně naopak, právě to je ukázková dezinformace :-)

 • infi
  15:30 19.10.2015

  Pozastavil jsem se nad timto videem: https://www.youtube.com/watch?... Nevim jak je pravdive ale cca od casu 5:10 to vypada (a pak treba 7:55), ze ruske (popr.syrske) ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozastavil jsem se nad timto videem:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Nevim jak je pravdive ale cca od casu 5:10 to vypada (a pak treba 7:55), ze ruske (popr.syrske) letectvo se neboji letat pomerne nizko a pomalu nad zemi i pres to, ze evidente dostaly nekolik hitu z pozemni palby.

  Dale pak cca od 10min jde videt dopad Kalibru, celken pekne hribky... :)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:27 19.10.2015

  Jan Horten Jinak Vám děkuju za snahu obhájit Vaše údaje. Ale pokud chceme být spravedlivý, tak jako za dezinformaci může být označena hrubá mapa Sýrie, kde je označena ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten

  Jinak Vám děkuju za snahu obhájit Vaše údaje.
  Ale pokud chceme být spravedlivý, tak jako za dezinformaci může být označena hrubá mapa Sýrie, kde je označena opozice. Ale v onom označení se nachází i pozice An-Nusry, plus dalších odnoží Al-Kajdy. Podrobnější a aktuální přehled situace o složení opozice chybí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 9