Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Foto: F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force
F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.

Hubená bombardovací kampaň

Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.

Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.

Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.

Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.

Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.

Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.

Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.

"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.

"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.

Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.

Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.

"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"

Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.

Pentagon se brání

Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.

Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.

"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."

Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.

K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.

V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.

Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.

"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"

Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.

Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.

K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    12:55 18.10.2015

    Snadno ověřit jsem si mohl tu jejich artylerii tvořenou kombajny při sklizni. Nemá smysl ztrácet čas s notorickými lháři, kteří pracují na objednávku. Pro mě je podstatné, že se v ...Zobrazit celý příspěvek

    Snadno ověřit jsem si mohl tu jejich artylerii tvořenou kombajny při sklizni. Nemá smysl ztrácet čas s notorickými lháři, kteří pracují na objednávku. Pro mě je podstatné, že se v Sýrii zformovalo něco životaschopného, co má šanci porazit Islamisty. Já si ponechám svůj folklór, vy zase ten svůj (asi už jen ten folklór).Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    12:44 18.10.2015

    Ty údaje z belingcat si můžete jednoduše ověřit, stejně jako tu ruskou dezinformaci o zničeném velitelském centru ISIS v Raqqa :-) A to, že "Rus pak s ISIS zametou", svatá prostoto ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty údaje z belingcat si můžete jednoduše ověřit, stejně jako tu ruskou dezinformaci o zničeném velitelském centru ISIS v Raqqa :-) A to, že "Rus pak s ISIS zametou", svatá prostoto :-) to už beru jako nějaký rusofilní folklór :-) s ISIS zametají verbálně již dnes, ale skutek utek. Ten rozpor mezi tím, co Rus říká a co koná, je zcela evidentní.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:32 18.10.2015

    .. á zase ten belingcat...hrozně zajímavé, jak některá prohlášení nedokáží Amíci vytvořit na vládní úrovni a potřebují k tomu soukromníky - aby pak mohli říci, že "to oni se ...Zobrazit celý příspěvek

    .. á zase ten belingcat...hrozně zajímavé, jak některá prohlášení nedokáží Amíci vytvořit na vládní úrovni a potřebují k tomu soukromníky - aby pak mohli říci, že "to oni se spletli"...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:30 18.10.2015

    Opravdu nechápu, proč by z kraje protiofenzivy měly poměrně vyčerpaná vojska rozmělňovat svoje síly někde u Iráckých hranic. Až stabilizují pobřeží a k tomu spojnici velkých měst ...Zobrazit celý příspěvek

    Opravdu nechápu, proč by z kraje protiofenzivy měly poměrně vyčerpaná vojska rozmělňovat svoje síly někde u Iráckých hranic. Až stabilizují pobřeží a k tomu spojnici velkých měst v podhůří, kde je soustředěna většina obyvatel, tak se můžou vydat do východních pustin. Pak s ISIS zametou několikanásobnou rychlostí. Do té doby budeme poslouchat nářky amíkofilů, na to si holt musíme zvyknout.
    Jsem zvědav na ty Alky, jak se tentokrát naši zámořští spojenci projeví.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    12:29 18.10.2015

    Deortc - Geolokace a analýza ruských náletů v Sýrii. 12 falešných zpráv o útocích proti ISIS. https://bellingcat.checkdesk.o... Rusko jako útoky proti ISIS vydává i ...Zobrazit celý příspěvek

    Deortc - Geolokace a analýza ruských náletů v Sýrii. 12 falešných zpráv o útocích proti ISIS. https://bellingcat.checkdesk.o... Rusko jako útoky proti ISIS vydává i útoky které vede zcela mimo území ISIS. Ruský zásah proti IS je tak skoro imaginární. Prostě ten rozpor mezi tím co Rus o boji proti ISIS říká a co dělá je do očí bijící. Rus tak hlavně dezinformacemi zcela blbne hlavy :-/Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    12:23 18.10.2015

    Deortc - I u těch útoků, které Rus deklaruje jako útoky proti ISIS musí být opatrnost. Mnohé z nich jsou jen ruská dezinformace, viz. např. ten útok, kdy Rusko tvrdilo, že provedlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Deortc - I u těch útoků, které Rus deklaruje jako útoky proti ISIS musí být opatrnost. Mnohé z nich jsou jen ruská dezinformace, viz. např. ten útok, kdy Rusko tvrdilo, že provedlo útok na velicí centrum ISIS v městě Raqqa. Ruské ministerstvo obrany, když uvolnilo video z útoku o něm tvrdí, že se jedná o útok na velitelství ISIS v Raqqa, ale ve skutečnosti je to o cca 250 km jinde a je to útok na město Ltamenah (Al Latamneh), tedy zcela jinde než uvedl Rus a zcela mimo území IS. Více v odkazu na ISW (Institute for the study of war) http://iswresearch.blogspot.cz... Zatímco ruské ministerstvo obrany u zveřejněného videa uvádí, že útok směřoval na postavení IS v oblasti Raqqa (Video uveřejněné ruskou televizí https://www.youtube.com/watch?... ), tak syrská státní tisková agentura SANA uvádí útok v Jisr al-Shughour v provincii Idlib. Podle geolokace snímků místa útoku, z ruského videa, se ale jedná o město Ltamenah (Al Latamneh) v provincii Hama (Google Maps https://www.google.cz/maps/@35... Snímek na Google Maps nebo Earth je sice z 6.7.2014 ale k porovnání s ruským videem stačí (poloha a tvar svahu, domů, silnice atd. se nemění) Komentář ruského ministerstva obrany, u jimi zveřejněného videa, je tak v rozporu s komentářem syrské agentury SANA ale oba jsou zcela v rozporu s geolokací snímku. Ruská dezinformace.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    12:11 18.10.2015

    Deortc - Tak oni po imaginárních ruských náletech šéfové ISIS prskají??? Proč??? Naprostá většina ruských náletů je vedena zcela mimo území ISIS. Stačí se podívat na mapu např. zde ...Zobrazit celý příspěvek

    Deortc - Tak oni po imaginárních ruských náletech šéfové ISIS prskají??? Proč??? Naprostá většina ruských náletů je vedena zcela mimo území ISIS. Stačí se podívat na mapu např. zde https://www.google.com/maps/d/... a stačí si zaškrtnout vlevo nahoře "Area under ISIS rough outline" a ihned uvidíte jaké blbce Rus zas z lidí dělá a jak vypadá jeho boj s ISIS. Když jste zmínil to Turecko, tak to, co Rusko předvádí připomíná právě ten turecký scénář, kdy se Turecko verbálně také připojilo k boji proti ISIS, ale bombarduje vše možné (hlavně Kurdy) jen se prakticky ISIS vyhýbá (Turecko tak skoro pracuje jako ISIS letecká podpora a to samé platí u Ruska). Stejný scénář vidíte u Ruska, verbálně bojuje proti ISIS chrabře, skutečnost je zcela odlišná!!!Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    12:10 18.10.2015

    to "KOLT": ISIS, al-kajda, an-nusrá tohle všechno a další podobné fanatické skupiny tvoří sunité,nebo snad né? Které konkrétní teroristické organizace jsou v Syrii šiítské? A ty ...Zobrazit celý příspěvek

    to "KOLT": ISIS, al-kajda, an-nusrá tohle všechno a další podobné fanatické skupiny tvoří sunité,nebo snad né? Které konkrétní teroristické organizace jsou v Syrii šiítské?
    A ty "umírněné" sunitské organizace? Které jsou to konkrétně? Mohl bys být zcela konkrétní a nějaké jmenovat? Já o žádných nevím, ale je fakt, že se v téhle problematice nevyznám, takže to nneznamenaá, že žádné takové nejsou. Předem tedy díky za vyjmenování nějakých takových konkrétních organizací.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    11:36 18.10.2015

    pro Deortc: Koalice několikrát dokázala nálety zastavit postup IS, schválně se zeptejte Kurdů, jestli by Kobani bez spojeneckých náletů udrželi. Bez schopného pozemního vojska ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Deortc: Koalice několikrát dokázala nálety zastavit postup IS, schválně se zeptejte Kurdů, jestli by Kobani bez spojeneckých náletů udrželi. Bez schopného pozemního vojska ovšem nálety proti takovému nepříteli nejsou k ničemu. Kurdové se ukázali jako poměrně schopní (ačkoliv nějaká velká sláva to asi také není). Naproti tomu Irácká armáda se ukázala jako nebojeschopná, takže v severním Iráku (mimo Kurdistán), kde má navíc IS slušnou podporu obyvatelstva, jsou nálety jen zadržovací taktika.

    Rusko bombarduje sunity, proč se tedy divíte, že jej sunitští klerikové označí za satana? Kvůli tomu nemusí bombardovat zrovna IS, stačí jakoukoliv sunitskou organizaci. Naopak, když budou bombardovat nějakou "umírněnější", je pro SA i politicky přijatelnější označit Ruský postup za chybný: Koukněte, místo aby bojovali proti zlu IS, bombardují naše bratry sunity.

    Nic proti, ale vaše argumenty svědčí přesně o opaku toho, co říkáte ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    10:23 18.10.2015

    Omlouvám se za třetí poznámku, ale vzhledem k tomu, že není možné editovat odeslané příspěvky, tak nevím jak jinak odeslat ještě jedno doplnění. to "Jan Horten": ISIS, al-kajda, ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se za třetí poznámku, ale vzhledem k tomu, že není možné editovat odeslané příspěvky, tak nevím jak jinak odeslat ještě jedno doplnění.

    to "Jan Horten": ISIS, al-kajda, an-nusrá - pokud vím, tak všechny tyhle teroristické organizace u který snad není možné rozlišit zda je nějaká méně fanatická než ta druhá, jsou tvořeny sunnity. A Rusové dle dostupného infa právě likvidují převážně právě různé sunnitské spolky - zda je možné některé nazývat jako "umírněné", to netuším, ale pokud to tak je, můžeš být zcela konkrétní kdo konkrétně by to měl být?
    Jinak, že wahhábistická SA vyhlásila Rusům džihád, to bych osobně viděl jako doklad toho, že Rusové do fanatiků perou opravdu poctivě a fest.
    http://www.dailymail.co.uk/new...
    A že Putin zřejmě bude pro sunnity představovat anti-Krista, to také nesvědčí o tom, že by příliš pomáhal sunitskému ISIS.
    http://www.newsletter.co.uk/ne...
    http://foreignpolicy.com/2015/... Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    09:48 18.10.2015

    to "Jan Horten": Ještě jedna poznámka. Když už jsi zmínil ty Kurdy. Nepochybně dobře víš, že Turecko - spojenec z NATO - se zaměřuje právě na likvidaci Kurdů místo likvidace ...Zobrazit celý příspěvek

    to "Jan Horten": Ještě jedna poznámka. Když už jsi zmínil ty Kurdy. Nepochybně dobře víš, že Turecko - spojenec z NATO - se zaměřuje právě na likvidaci Kurdů místo likvidace ISIS.... a dělá to se souhlasem USA.
    Jinak, info z tebou zmíněného webu rudaw.net:
    "Russia hammers dozens of ISIS targets in Syria"
    http://rudaw.net/english/middl... Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    09:43 18.10.2015

    to "Jan Horten": Že jsem tak smělej, koho celou tu dobu bombardovaly USA, že se ISIS stále jen rozpínal a sílil. A proč šéfové ISIS po ruských náletech tak vztekle prskají a ...Zobrazit celý příspěvek

    to "Jan Horten": Že jsem tak smělej, koho celou tu dobu bombardovaly USA, že se ISIS stále jen rozpínal a sílil. A proč šéfové ISIS po ruských náletech tak vztekle prskají a vyhrožujou jak pekleně se Rusku pomstí, když Rusko vlastně ISIS tak náramně prospívá? :OSkrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    16:02 17.10.2015

    juhelak - To víte, když Rus bombarduje ty, proti kterým jde i ISIS, tedy proti asadovskou opozici, ale ta je současně opozicí i ISIS. Rus tak prakticky zafungoval jako ISIS letecká ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak - To víte, když Rus bombarduje ty, proti kterým jde i ISIS, tedy proti asadovskou opozici, ale ta je současně opozicí i ISIS. Rus tak prakticky zafungoval jako ISIS letecká podpora a ISIS toho využil k postupu (verbálně zato proti ISIS Rus bojuje chrabře, to zase jo). Ono se stačí podívat na mapu, kde Rus útočí, v naprosté většině zcela mimo oblast ISIS. Je to tak naprostý opak toho, co přinášejí koaliční nálety, tedy ústup ISIS z některých oblastí viz. úspěchy Kurdů proti ISIS a vytlačení ISIS z některých oblastí. Právě díky koaličním náletům se například podařilo Kurdům opět dobýt Kobane, které před zahájením koaličních náletů (koncem loňského roku) prakticky celé ztratili. Kurdové postoupili a získali např. další pohraniční město Tel Abyaḑ, což Kurdům umožnilo spojit jimi ovládané kantony Kobane a Jazira v jeden celek. To je výsledek koaličních náletů. Vděčnost a poděkování Kurdů za pomoc koalice vyjádřil jasně i kurdský prezident irácké kurdské autonomie Massoud Barzani. "Podpora USA v oblasti Kurdistánu ve válce proti teroristům z IS byla zásadní a lid Kurdistánu, je za tuto pomoc vděčný." http://rudaw.net/english/kurdi... Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:59 17.10.2015

    ...taky nevím, kde jste vzal to Jordánsko, ale z vývoje HDP vyplývá, že Sýrie a Jordánsko byly v podstatě na stejné úrovni, velmi podobný i Egypt...a všichni před Irákem a Gruzií, ...Zobrazit celý příspěvek

    ...taky nevím, kde jste vzal to Jordánsko, ale z vývoje HDP vyplývá, že Sýrie a Jordánsko byly v podstatě na stejné úrovni, velmi podobný i Egypt...a všichni před Irákem a Gruzií, kterým bylo "pomoženo"...a hodně před zeměmi, jako je Indonézie, Filipíny, Vietnam, Indie, Pakistán...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:13 17.10.2015

    pro Vrata: HDP na hlavu je zavádějící údaj...rozhodně ve vztahu k "hladomoru" a podobně. Jsou státy, kde je celkově levněji. Od nástupu Bašára Assada šlo ale HDP strmě ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Vrata:
    HDP na hlavu je zavádějící údaj...rozhodně ve vztahu k "hladomoru" a podobně. Jsou státy, kde je celkově levněji. Od nástupu Bašára Assada šlo ale HDP strmě nahoru:
    2009 4 900.00 $ USA
    2008 4 700.00 $ USA
    2007 4 100.00 $ USA
    2006 3 900.00 $ USA
    2005 3 500.00 $ USA
    2004 3 300.00 $ USA

    Takže není pravda, jak se tu psalo, že se Sýrie začala bořit do bídy.
    V Evropě má největší HDP Lichtenšteinsko pokud se pamatuji. To je země bez reálné ekonomiky. Skoro všichni tam dělají v bankovnictví a pařej virtuální burzu. Když došlo ke krachu, tak prodělali všechno...pokud by to mělo dávat logiku, tak se země zadlužila na 200 a více let. A ono prd, nějak se to restrukturalizovalo o odpustilo a jsou furt nejbohatší LOLSkrýt celý příspěvek

  • juhelak
    09:22 17.10.2015

    Tak Rusko neutočí na IS proto postupují? Vzdyt na Is utočí celá koalice západu..tak kde je chyba..

    Tak Rusko neutočí na IS proto postupují? Vzdyt na Is utočí celá koalice západu..tak kde je chyba..

  • Jan Horten
    22:04 16.10.2015

    Bohužel ISIS získal v oblasti Aleppo územní zisky. Ruské útoky v Sýrii se soustředili hlavně na oblasti mimo území a kontrolu ISIS a hlavně proti opozici Assada, která je ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel ISIS získal v oblasti Aleppo územní zisky. Ruské útoky v Sýrii se soustředili hlavně na oblasti mimo území a kontrolu ISIS a hlavně proti opozici Assada, která je ale opozicí i ISIS a nyní ISIS postoupil http://www.agathocledesyracuse...
    Na okraji Aleppo byl minulý čtvrtek v noci ISIS zabit i íránský brigádní generál Hossein Hamedani (íránský velitel revolučních gard, jejich zahraničních milicí Quds, které podporují Assada), toho sice není vůbec škoda, ale je to výsledek postupu ISIS a výsledek toho, že Rusko zaměřilo své útoky hlavně mimo IS a jeho ozbrojence. http://www.cbsnews.com/news/ir... Skrýt celý příspěvek

  • Echo
    19:51 16.10.2015

    Odporucam sa zamysliet nad vyrokom jedneho pana tusim, ze z Bagdadu: " Za Saddama sme boli vsetci Iracania, az s prichodom Americanov sme sa stali siitmi a sunnitmi. " Mozno to ...Zobrazit celý příspěvek

    Odporucam sa zamysliet nad vyrokom jedneho pana tusim, ze z Bagdadu: " Za Saddama sme boli vsetci Iracania, az s prichodom Americanov sme sa stali siitmi a sunnitmi. "

    Mozno to tu par ludi nepochopi, ale ak by Assad hned na zaciatku tzv. Arabskej jari ozaj tvrdo zasiahol, tak by dnes ziadny syrsky konflikt nebol. V Saudskej Arabii boli tiez velke protesty a boli tvrdo potlacene armadou. Ale kedze to su nasi spojenci tak Zapad ani necekol.

    A skutocne obdivujem ludi co si myslia, ze nejaki nabozenski fanatici mozu vytvorit stabilnu vladu v nabozensky nehomogennom state. Uz z principu to nebude fungovat bez perzekucii a genocidy inovercov.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    14:38 16.10.2015

    fenri: Asadovci vladli v Syrii cca od roku 1970 a od te doby az do roku 2011 tam pry bylo permanentne stanne pravo. To mne nepripada jako svobodna zeme. Takove permanentni stanne ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Asadovci vladli v Syrii cca od roku 1970 a od te doby az do roku 2011 tam pry bylo permanentne stanne pravo. To mne nepripada jako svobodna zeme. Takove permanentni stanne pravo nebylo treba ani v sunitske Saudske arabii ani v siitskem Iranu.
    Co se tyce prosperity Syrie - HDP v parite kupni sily na hlavu bylo cca 4tis$/rok pred obcanskou valkou. Pro srovnani - Turecko - cca 19tis$, Egypt - 11tis$, Jordansko - 12tis$, Cesko - cca 28tisic$, Lybie - cca 16tis$ (pred rozvratem), Ukrajina (tusim dnes) - cca 8000$, Rusko - cca 18tis$.

    Co se tyce lidsky optimalniho reseni - podle mne jedine oddelenim sunitu, Kurdu a siitsko-krestanskehio zbytku navzajem od sebe. Asadova totalita po cele Syrii do tohoto reseni nepatri. Jake jsou zamery zapadnich zemi netusim - spise se mi jevi jako bezradni nez ze by meli nejaky konkretni plan.

    peter123: jo, mate pravdu. Sunitu v Syrii se chopili v podstate Islamsti sunitsti extremiste. Jenomze zda se, ze Syrsti sunite tam budou mit radsi vladu sunitskych Islamistu nez vladu siitskeho depoty. Jsem toho nazoru, ze nemame moc sanci je donutit k necemu jinemu. Necht jim tedy vladne ta sunitska skupina, kterou si vyberou nebo ktera se dostane k moci nasilim. Pochybuji, ze mame moznost to vyrazne a dlouhodobe ovlivnit bez pouziti genocidy.

    A nezapomenme - cim vice jim budeme vnucovat nasilim sve preference, tim vice si postavime cely Islamsky svet proti sobe (tlak budi protitlak), tim vice bude obeti hlavne z rad muslimu a pritom se dlouhodobe zrejme vubec nic nevyresi. Jak se ukazuje, tyhle veci si musi vyresit muslimove v podstate vyresit mezi sebou. Tolik alespon muj nazor.Skrýt celý příspěvek

  • peter123x
    14:01 16.10.2015

    JSK. Aspon co som cital, tak za Asadovho otca sa vtedy v Homse sustredili clenovia a priaznivci Moslimskeho bratstva co chceli vytvorit nepokoje a revoluciu. Nemusim myslim hovorit ...Zobrazit celý příspěvek

    JSK. Aspon co som cital, tak za Asadovho otca sa vtedy v Homse sustredili clenovia a priaznivci Moslimskeho bratstva co chceli vytvorit nepokoje a revoluciu. Nemusim myslim hovorit co je Moslimske bratsvo zac, a ako s nim nalozili naposledy v Egypte, kde sa s nim moc nemaznali a vodcov odsudili k trestom smrti. Co sa tyka alavitov v Syrii, tak Asadov klan sa neopieral len o nich, ale hodne aj o krestanov, kedze boli jednym z jeho mala spojencov. Ak v Syrii Asad padne, tak sa mozeme v Europe tesit v dalsiu hromadnu utecenecku vlnu, kedze v tom pripade by to mali alaviti s krestanmi spocitane. Jednym z rieseni by bolo rozdelenie Syrie, kedze defakto uz uzemne rozdelena je(kurdi, povstalci, asad). A kazdy nech si na svojom kusku vladne ako vie a uzna za vhodne. Neverim, ze by z tohto este Syria vzisla ako jednotny stat. Co sa tyka civilnych obeti v Syrii tak nedavno som na Idnesu cital, ze pocet civilnych obeti je 250 tisic co je samozrejme loz, lebo to je celkovy pocet obeti(vojaci, povstalci civilisti), len si to upravil, aby viac sokoval. Lebo najviac obeti tvoria prave syrski vojaci, ktorych je viac ako 100 tisic, dalej su to povstalci, kde sa to odhaduje okolo 80 tisic a civilistov zhruba 70 tisic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 9