Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Foto: F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force
F-22 nad Sýrii; větší foto / U.S. Air Force

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.

Hubená bombardovací kampaň

Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.

Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.

Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.

Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.

Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.

Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.

Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.

"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.

"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.

Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.

Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.

"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"

Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.

Pentagon se brání

Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.

Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.

"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."

Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.

K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.

V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.

Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.

"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"

Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.

Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.

K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    12:54 16.10.2015

    To Vrata: proti Vašim tezím hovoří dva fakty: -Assadovci ovládali Syrii několik desítek let a na rámec regionu vytvořili značně svobodnou a prosperující zemi. Takže to zjevně ...Zobrazit celý příspěvek

    To Vrata:
    proti Vašim tezím hovoří dva fakty:
    -Assadovci ovládali Syrii několik desítek let a na rámec regionu vytvořili značně svobodnou a prosperující zemi. Takže to zjevně šlo.
    -pokud necháte vládnout sunnity z libovolné frakce operující dnes v Syrii (ISIL, Al-Nusra atd. atd.), lze očekávat dříve či později fyzickou likvidaci alavitů či obecně šiítů a křesťanů. Řešení je jen vláda pevné ruky či rozdělení Syrie. Ani jeden ze scénářů momentálně není v jizdním řádu Západu. Ten stále věři v rychlou konverzy al_Nusry, FSA a ISILu v demokratické, humánní a ekonomicky osvícené vlády.
    K ruským náletům - 14 dní oscilují kolem 40-50 denně s peakem 88 úderů 12.10. Když vezmete poměrně malý počet ruských letadel v Syrii a zdaleka ne ideální podmínky pro jejich provoz a servis, vychází z toho jednak pozoruhodně vysoká letuschopnost a za druhé očekávatelná potřeba většího servisu. Někde byl i názor, že vzhledem k nepřehledné situaci na bojišti Rusové omězili útoky na frontě, kde místy začala vládní ofenziva (nebo protiofenziva, je-li libo).Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    11:39 16.10.2015

    Jeste dalsi zprava z dnesnich Novinek: 1. Asadova vojska utoci take na Halab, coz je tusim misto branene ISISem. Takze utoci snad i na ISIS. 2. Pocet Ruskych leteckych utoku za ...Zobrazit celý příspěvek

    Jeste dalsi zprava z dnesnich Novinek:
    1. Asadova vojska utoci take na Halab, coz je tusim misto branene ISISem. Takze utoci snad i na ISIS.
    2. Pocet Ruskych leteckych utoku za poslednich 24 hodin je 33 (podle Ruskych zdroju) - to docela propad proti kymsi zde uvadenych puvodnich 50-80 utoku denne.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    10:55 16.10.2015

    panove, vcerejsi zprava z Novinek, vysla par hodin po mem prispevku, mela nadpis ve smyslu (necituji presne) "Ruske zdroje uvadi ustup ISIS pod tlakem ..." Pokud jste dotycny ...Zobrazit celý příspěvek

    panove, vcerejsi zprava z Novinek, vysla par hodin po mem prispevku, mela nadpis ve smyslu (necituji presne)

    "Ruske zdroje uvadi ustup ISIS pod tlakem ..."

    Pokud jste dotycny clanek precetli az do konce, tak jste se dozvedeli, ze podle jinych zdroju Rusove a Asad utocili vsemi moznymi smery ale jenom ne tam, kde je ISIS. Takze Rude pravo vlastne potvrdilo to, na co jsem upozornil.


    Co se tyce "umirnenych muslimu" - tam jiz asi prakticky zadni nejsou a to v cele zemepisne oblasti vcetne rady okolnich statu - pravo saria je statnim pravem ve vsech oblastech prava v Iraku, Iranu, zrejme Pakistanu, Afganistanu, je v Saudske Arabii a a vetsine ostatnich malych malych statu Perskeho zalivu (V Turecku se zatim tyka jenom prava rodinneho, jde zrejme o velmi slaby odvar sarii zalozeny spise na prepisu mistnich rodinnych tradic do pravniho systemu). Predstava, ze Asad je "umirneny muslim" je dost tristni, pokud chce tento predstavitel cca 20% mensiny vnucovat svou (siitskou) vladu cca 70% vetsine sunitu (zbyvajicich 10% jsou krestane).
    Panove muj nazor je, ze pokud si myslite, ze vnutite nasilim teto oblasti se stamiliony muslimu ateistickou vladu, tak je budete muset za timto ucelem nechat pobit. Jinymi slovy, ani Evropa ani Putin ani USA podle mne nemaji moznost tuto obrovskou masu lidi nasilim ovlivnit.

    Co se tyce samotnych Asadovcu, tak pro mne ztratili legitimitu kvuli dvoum tezko zpochybnitelnym faktorum:
    1. Asad je predstavitel 20% mensiny siitu s jejiz nadvladou se 70% vetsina sunitu nikdy nesmiri - jak ukazuje cca 1300 let historie Islamu.
    2. Jiz nekolikrat jsem cetl zpravu o tom, ze cca 75% civilnich obeti jde na ucet Asada, hlavne jeho humanitarniho bombardovani.Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    09:36 16.10.2015

    Němci udělali průzkum mezi sysrskými utečenci: přes 50% uvádí jako důvod opuštění Sýrie útoky vládních vojsk na civilní čtvrti a únosy prováděné Asadovou tajnou policii, ISIS jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Němci udělali průzkum mezi sysrskými utečenci: přes 50% uvádí jako důvod opuštění Sýrie útoky vládních vojsk na civilní čtvrti a únosy prováděné Asadovou tajnou policii, ISIS jako důvod svého útěku nevidí....
    U nás o tom médi a nemluví (Asad je náš mákoš, dodali jsme mu hafo zbraní a třeba ještě něco dodáme..), al ejeho taktika "spálené země", viz. např. použití barelových bomb svrhovaných z vrtulníků na celé bloky domů nevěstí nic dobrého...
    Asadův tatík nechal např. vyvražit 20000 lidí v Homsu a tvrdě preferuje menšinu Alavitů pro 80% sunitského obyvatelstva.
    Taková vláda může sedět jen an bodácích a to je hodně nepohodlné..Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    18:55 15.10.2015

    to "Vrata": Že jsem tak smělej, kdo konkrétně se za tím pojmem "umírněná opozice" skrývá? Mohl bys být konkrétní? Já totiž z toho, co jsem dokázal o problému vyhledat, našel ...Zobrazit celý příspěvek

    to "Vrata": Že jsem tak smělej, kdo konkrétně se za tím pojmem "umírněná opozice" skrývá? Mohl bys být konkrétní?
    Já totiž z toho, co jsem dokázal o problému vyhledat, našel informace pouze o různých skupinách, které bych zastřešil pod pojem "fanatici". Umírněného teda vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    18:46 15.10.2015

    Přiznám se, že nízká intenzita útoků ze strany USA a jak se zdá i také nízká účinnost těchto útoků (minimálně z veřejně dostupných zdrojů se to tak laikovi jeví) připadá docela ...Zobrazit celý příspěvek

    Přiznám se, že nízká intenzita útoků ze strany USA a jak se zdá i také nízká účinnost těchto útoků (minimálně z veřejně dostupných zdrojů se to tak laikovi jeví) připadá docela podivná i mě. Skoro začínám být otevřený názoru, že USA si islámský stát z nějakého důvodu pěstuje a zničit jej tedy nechce.
    Tak trochu podivné mě připadají také i řeči o umírných sunitských bojovnících. Kteří konkrétně by to měli být? Já z videí i těch že prý umírněných slyšlím snad ua každým výstřelem několik výkřiků "aláh akbar". Možná na věc nenahlížím z toho správného úhlu, ale umírněnost si představuji přece jen dost jinak. Nějak takhle si představuji spíš fanatismus. :P Mimochdoem, nestojí sunité právě za vytvořením nejen islámského státu, ale také i dalších teroristických organizací jako je např. známá Al-Kejda? A není sunitskou záležitostíá také i fundamentalistický wahhábismus? Fakt divné, zrovna tohoto se zastávat.

    Jinak, v něčem by ten syrský konflikt přece jen mohl být velmi zajímavý i pro zdejší diskutéry.
    Fandové do zbraní se rádi zapáleně a dlouhodobě nejen tady hádají o tom, kdo má lepší zbraně, zda USA, nebo Rusko - každý fanda zprravidla fakdí tomu svému týmu, který je mu z nějakého důvodu bližší, zpravidla bez ohledu na snahu o nějakou objektivitu.
    No a tento syrský konflikt by mnoha těmto dohadům mohl dodat parádní koncovku, protože v Syrii má v současné době jak USA, tak i Rusko to novější a modernější čím disponují... a oba ty státy pomáhají opačné straně. Myslím, že je tedy nenulová šance, že by mohlo k nějakému skutečnému poměření kvality moderních zbraní opravdu dojít. :)Skrýt celý příspěvek

  • Roland
    18:04 15.10.2015

    shania:Vadí mi postup USA (politika) od té doby co je Obama u moci, akorát nevím jestli to dělá schválně, nebo je tak neschopný, slabý nebo naivní někdy mám pocit, že chování BO ...Zobrazit celý příspěvek

    shania:Vadí mi postup USA (politika) od té doby co je Obama u moci, akorát nevím jestli to dělá schválně, nebo je tak neschopný, slabý nebo naivní

    někdy mám pocit, že chování BO vysvětluje to "H" které se vynechává...Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    14:22 15.10.2015

    Asadove najlepsie jednotky bojuju najma proti opozicii, preto je logicke, že prave proti nim su smerovane Ruske nalety. "Umiernena opozicia" uz pomaly zmizla, mensie skupiny sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Asadove najlepsie jednotky bojuju najma proti opozicii, preto je logicke, že prave proti nim su smerovane Ruske nalety. "Umiernena opozicia" uz pomaly zmizla, mensie skupiny sa postupne popripajali k Al-nusre, kedze osamotene proti vladnym vojskam nemali sancu.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:06 15.10.2015

    Spekulace jako prase.

    Ukáže se to v Palmyře.

    Spekulace jako prase.

    Ukáže se to v Palmyře.

  • Vrata
    14:03 15.10.2015

    Posledni veta ma byt:
    Takze je mozne, ze nejvetsi vrazi v Syrii, tj. Asad a ISIS se fakticky spojuji s pomoci Rusu.

    Posledni veta ma byt:
    Takze je mozne, ze nejvetsi vrazi v Syrii, tj. Asad a ISIS se fakticky spojuji s pomoci Rusu.

  • Vrata
    14:01 15.10.2015

    Tak jsem se pokusil vygooglit neco o Rusech v Syrii pod heslem "number of Russian air strikes in Syria". Nevylezlo mi sice to, co jsem hledal ale nasel jsem zajimavy clanek ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsem se pokusil vygooglit neco o Rusech v Syrii pod heslem "number of Russian air strikes in Syria". Nevylezlo mi sice to, co jsem hledal ale nasel jsem zajimavy clanek od
    "Institute for study of war"
    na jehoz konci se rika:


    ISIS is benefiting from Russia’s strikes on the Syrian opposition. On October 9, ISIS advanced 10 kilometers against rebels in northeastern Aleppo, the largest advance by ISIS in the province since August 2015. ISIS continued to conduct probing attacks against rebels northeast of Aleppo City from October 10-14. The Syrian regime and ISIS have historically leveraged one another’s offensives in order to advance against rebel forces in the northern Aleppo countryside. Both ISIS and the regime will likely capitalize on the effects of Russian airstrikes on rebels. Russian airstrikes have thus far failed to deter ISIS from launching new offensives and rather have facilitated ISIS’s seizure of new terrain. - See more at: http://www.understandingwar.or...

    Vubec mne to neprekvapuje - pro Putina je vyhodne zlikvidovat hlavne mene nasilnou protiasadovskou opozici a ponechat ISIS, nebot ten Zapad nemuze podporovat. Nejvetsim nepritelem Rusu a Asada proste neni ISIS ale umirnenejsi opozice. O tom svedci i fakt, ze spousta leteckych uderu jde mimo ISIS. Takze je mozne, ze nejvetsi vrazi v Syrii se fakticky spojuji.Skrýt celý příspěvek

  • m164
    13:48 15.10.2015

    Kurdistan nevznikne, pretože to Turci nedovolia. V Iraku sa po vojne podarilo presadiť autonómiu, no nezávislosť by bol problém a v Sýrii to nepovolí ani Assad, ani Rusi. Pritom mi ...Zobrazit celý příspěvek

    Kurdistan nevznikne, pretože to Turci nedovolia. V Iraku sa po vojne podarilo presadiť autonómiu, no nezávislosť by bol problém a v Sýrii to nepovolí ani Assad, ani Rusi. Pritom mi v súčasnosti prídu Kurdi ako tí najmiernejší, no zas na druhú stranu, majú veľmi pochybnú minulosť. Zas ak to zoberiem opäť z ich strany, nemali priveľa možností, ako sa brániť neustálym Tureckým útokom, no terorizmus je stále terorizmus a to im priveľmi nepomáha. Všetko je to jeden veľký bordel a pochybujem, že sa v najbližších desaťročiach vyrieši. Ideálne riešenie neexistuje a každý sa snaží presadiť svoje "menšie zlo".

    Luky: farby by som vôbec neriešil. Na jednej z tých máp boli už červení aj USA.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:44 15.10.2015

    niko: samozřejmě, byla to lehká provokace. Nicméně o lecčem to svědčí. Prostě náš spojenec bombarduje jedinou reálnou opozici ISILu a zároveň velmi dobře toleruje existenci ISILu a ...Zobrazit celý příspěvek

    niko: samozřejmě, byla to lehká provokace. Nicméně o lecčem to svědčí. Prostě náš spojenec bombarduje jedinou reálnou opozici ISILu a zároveň velmi dobře toleruje existenci ISILu a umožňuje mu zásobování. Ostatně odkdy je Assad pro Turecko ten špatný? Od chvíle, kdy začal odmítat turecký tlak na postupnou islamizaci Syrii po vzoru Turecka.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    12:26 15.10.2015

    Fenri: Turecko je clenom NATO, no v ziadnom pripade nekona z poverenia NATO. Tieto dve veci nesmies zamienat.

    Fenri: Turecko je clenom NATO, no v ziadnom pripade nekona z poverenia NATO. Tieto dve veci nesmies zamienat.

  • fenri
    12:26 15.10.2015

    Shania: k první větě - můžete být konkrétnější? Kde v mém textu chybí logika, či kde operuji s armádami duchů (demokratických), jako Logik? Zbytek Vašeho txtu považuji za rozumný ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: k první větě - můžete být konkrétnější? Kde v mém textu chybí logika, či kde operuji s armádami duchů (demokratických), jako Logik?
    Zbytek Vašeho txtu považuji za rozumný a vidím to víceméně skoro stejně, snad ž tři momenty:
    -stále jste neuvedl, kdo má být ten hodný, jež je bombardován Rusy. Podle mně tam nikdo takový není, tudíž názor, že Rusové bombardují grázly IMHO není kremlobotský, ale vychází z reality
    -neřekl bych, že Rusové piští, že s nimi nikdo nechce spolupracovat. To už spíš pištěním zavání naříkání Američanů, že se ruské letadlo nad Syrií přiblížilo (ó, jaká hrůza) na několik km k jejich. I pokud jsou cíle do jisté míru různé, nějaká elementární koordinace na užívání vzdušného prostoru by nebyla iracionální

    K Asadovy - vzhledem k množství propagandy je těžké říct, kolik lidí skutečně zabil Asad a kolik z nich bylo nevinných civilů. Vzpomínám na dva momenty: když Obama v návalu náhlého hrdinství (než se lekl sám sebe) prohlásil, že červenou linií v Syrii je použití chemických zbraní, že po nich USA zaútočí, tak jsem si říkal "á, tak za jak dlouho je Asad jakože použije?". Trvalo to tuším 14 dní. Prostě nevěřím na to, že je Asad (člověk s kvalitním západním vzděláním, kterého sotva podezírat z toho, že chce vládnout za každou cenu) větší sígr a méně kompetentní vést zemi, než různí polovzdělaní šílenci, jejichž technologické know-how končí u sborky a rozborky Kalacha.
    Podle mně je rozumné Syrii (i Irák) přemalovat na mapách. Myšlenky, se kterými je malovali Britové na počátku 20. století už neodpovídají realitě. Umím si představit na západě území alavitsko-křesťansko-asadovské (Asad s přistřiženými křidýlky), na východě Syrie a severu Iráku Kurdistán a někde mezi kus pouště, kde se bude do skonání světa řezat "demokratická" syrská opozice s umírněnými a neúmírněnými (dle momentálního zadání) islamisty. Aněco mi říká, že nejlepší místo k životu bude stát Asadovský, následovaný Kurdistánem.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:26 15.10.2015

    asi to úplně nestranné taky nebude....už jen proto, že akce povstalců jsou zelené..
    ale každá mapka dobrá :)

    asi to úplně nestranné taky nebude....už jen proto, že akce povstalců jsou zelené..
    ale každá mapka dobrá :)

  • m164
    12:14 15.10.2015

    fenri: Informácie o fronte čerpám predovšetkým z tohto webu: http://syria.liveuamap.com/... Obsahuje ucelený prehľad informácií dostupných zo všetkých strán, ako aj čerstvé ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Informácie o fronte čerpám predovšetkým z tohto webu: http://syria.liveuamap.com/...

    Obsahuje ucelený prehľad informácií dostupných zo všetkých strán, ako aj čerstvé informácie priamo z boja a to bez zbytočných rozsiahlych komentárov, obohatených o veľkodušné prehlásenia tej-ktorej strany. Teraz napríklad boli zaznamenané dva útoky na predmestie Homsu, opäť na obytné štvrte, ale máte tam aj informácie o tom, ako sa podarilo Rusom úspešne zničiť dva sklady výbušnín a munície a aj informáciu o neúspešnom použití SCUD povstalcami proti Ruskej základni.

    Web obsahuje aj rozsiahly a prehľadný archív. Ak chcete vidieť, ako sa línia vyvíja, porovnávajte si archívne správy z času pred intervenciou, v prvý deň intervencie a v súčasnosti. Za najväčšie plus ale považujem ich spoľahlivosť a hlavne rýchlosť. O mnohých správach sa dozviete prakticky okamžite, kým veľkým spravodajským portálom to trvá okolo troch dní.

    Mimochodom, srdce mi netrhá, keď Rusi bombardujú akýchkoľvek fanatikov, iba ma už otravuje konštantná, až šialená Ruská propaganda, tentoraz na tému - po dvoch týždňoch sme dosiahli viac, než celá koalícia za rok, kým v realite sa Assadove územie za daný čas dokonca zmenšilo. A to podotýkam, že si o efektivite koaličných útokov myslím svoje.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:00 15.10.2015

    fenri: vidim ze jsi se od logika naucil hodne:) Nebo on od tebe? nevadí mi nálety, ani ruské, ani koaliční... Mám pouze problém s tím jak to prezentují a dělají ze sebe ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: vidim ze jsi se od logika naucil hodne:) Nebo on od tebe?

    nevadí mi nálety, ani ruské, ani koaliční...
    Mám pouze problém s tím jak to prezentují a dělají ze sebe zachránce konfliktů a pak ještě piští, že s nimi nikdo nechce spolupracovat, když mají naprosto jiné cíle než koalice:)

    Vadí mi postup USA (politika) od té doby co je Obama u moci, akorát nevím jestli to dělá schválně, nebo je tak neschopný, slabý nebo naivní. Když už se nacpali do Iraku, Afganu což jsme podporoval, tak měli sakra zajistit poválečnou obnovu zemí a pohlídat si to, aby se nestalo co teď, to znamená hodně dlouhou okupaci a hlavně mít zájem o to co různé strany chtějí. Libye je Evropský problém a iniciátoři se měli postarat o poválečnou obnovu.


    Ruská intervence není o ISIS, o teroristech, ale o to udržet Asada u moci, doufám že aspoň mají v plánu mu pomoc získat kontrolu nad celou zemí a ne jen prodlužovat konflikt.

    Asad nemůže zůstat u moci, zabil moc lidí, je podporován menšinou, povstalci těžko složí zbraně a vydají se mu na milost. Jediná jeho naděje je, že ISIS za něj zlikviduje opozici a západ pak nebude mít na výběr.
    No nebyla by to krásná cesta ven pro všechny strany až na povstalce?

    Normálně jsem pro západní, ale zrovna v tomto konfliktu nevidím ani jednu dobrou stranu, která by dělal něco dobře.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:45 15.10.2015

    Turecko je nepochybně nedílnou součástí NATO. Al Nusra, ISIL a další jsou jistě barbarské organizace. DOmníváte se, že ostatní, rovněž bombardované Rusy jsou "hodné"? Podle čeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Turecko je nepochybně nedílnou součástí NATO.
    Al Nusra, ISIL a další jsou jistě barbarské organizace. DOmníváte se, že ostatní, rovněž bombardované Rusy jsou "hodné"? Podle čeho tak soudíte?

    Asadův režim během desetiletí dotáhl Syrii na velmi slušnou úroveň. O názoru obyvatel na Assada jistě nejvíc napovídaly volby. Určitě více, než názory desítek různých, pohříchu islamistických, bojůvek, ať už vyzbrojovaných a organizovaných Katarem, Saudy, Tureckem či USA.

    Jakási vláda národní jednoty je typická sluníčkářská utiopie, které zpravidla stojí životy spoustu nevinných lidí. Byla by jen pokračováním války. Žádná dobrovolná a demokratická jednota mezi alavity, křesťany,sunnity, bojovníky ISILu, Al Nusry, FSA a dalšími víceméně islamistickými skupinami nikdy nenastane. A představa, že by takto vzniklá "jednota" dotáhla Syrii k lepším hospodářským výsledkům a svobodě vyznání než Assadovci vyžaduje požití značného množství pscyhotropních látek.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:43 15.10.2015

    Odkud víte, že se v Sýrii radikálně snižovala životní úroveň obyvatelstva? Je potřeba vytlačit šmejdy ze země. Pak bude dlouho trvat, než se životní úroveň přiblíží té před ...Zobrazit celý příspěvek

    Odkud víte, že se v Sýrii radikálně snižovala životní úroveň obyvatelstva?

    Je potřeba vytlačit šmejdy ze země. Pak bude dlouho trvat, než se životní úroveň přiblíží té před válkou. S tou mentální a vztahovou to bude ještě horší. Budeme tu mít traumatizované generace s radikální islamistickou zkušeností. To tam dřív nebylo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9