Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?
- 14. 10. 2015
- 171 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.
Hubená bombardovací kampaň
Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.
Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.
Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.
Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.
Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.
Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.
Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.
"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.
"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.
Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.
Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.
"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"
Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.
Pentagon se brání
Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.
Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.
"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."
Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.
K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.
V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.
Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.
"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"
Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.
Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.
K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.
Zdroj: Defense News
Související články
Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku
Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...
- 03.09.2015
- 19 komentářů
- Václav Kopecký
Ruské zapojení do syrské občanské války
V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...
- 07.09.2015
- 23 komentářů
- Václav Kopecký
Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?
Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...
- 12.09.2015
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí
Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...
- 29.09.2015
- 140 komentářů
- Jan Grohmann
Fenri: Tak NATO nebombarduje Kurdov, ale bombarduje ich Turecko bez akehokolvek mandatu NATO. Na otazku, preco bombardovat prave ISIL a Al Nusru je jednoduche odpovedat. Preto, ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri:
Tak NATO nebombarduje Kurdov, ale bombarduje ich Turecko bez akehokolvek mandatu NATO.
Na otazku, preco bombardovat prave ISIL a Al Nusru je jednoduche odpovedat. Preto, ze nastolili rezim absolutneho teroru, znamy zo stredoveku, ktory v sucasnom svete nema obdobu. Preto.
Asadov rezim tak isto nie je zarukou stability ako ziadna ina strana, ktora tam bojuje. Jedinou cestou z tohoto von je odvolanie Asada a nastolenie spolocnej vlady narodnej jednoty. Predstava, ze hlavnou hybnou silou bude prave Assad, ktory este pred vojnou nedokazal zastavit radikalne znizovanie zivotnej urovne obyvatelstva, ktore bolo jednym z vyraznych faktorov zaciatku tejto vojny, je proste iluzia.Skrýt celý příspěvekNiko - jinak: bombardují Rusové hodné lidi, které byste chtěl za sousedy? Proč ze všech islamistů bombardovat zrovna a jen ISIL? Je FSA demokratickou silou, která by přivedla Syrii ...Zobrazit celý příspěvek
Niko - jinak: bombardují Rusové hodné lidi, které byste chtěl za sousedy? Proč ze všech islamistů bombardovat zrovna a jen ISIL? Je FSA demokratickou silou, která by přivedla Syrii zpět k prosperitě, která tu za Assada (v rámci regionu) byla?
Není větší průšvih, když NATO bombarduje Kurdy?Skrýt celý příspěvekFenri: Ak Rusi bombarduju vsetkych islamistov, tak preco nebombarduju Hizbollah ? :) Na druhej strane ak su FSA islamisti ale syrska armada ich nabera do svojich radov ak zlozia ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Ak Rusi bombarduju vsetkych islamistov, tak preco nebombarduju Hizbollah ? :)
Na druhej strane ak su FSA islamisti ale syrska armada ich nabera do svojich radov ak zlozia zbrane, znamena to, ze syrska armada prebera do svojich radov islamistov ?Skrýt celý příspěvekShania: pokud podle vás jsou ti, co nemají problém s ruským bombardováním všech islamístů kremloboti, tak soudím že: -máte rád některé islamisty a je vám líto, že je Rusové ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: pokud podle vás jsou ti, co nemají problém s ruským bombardováním všech islamístů kremloboti, tak soudím že:
-máte rád některé islamisty a je vám líto, že je Rusové bombardují
-jste také kremlobot
-věříte v nějakou demokratickou či zcela neislamistickou syrskou opozici, která je zjevně významným terčem ruských náletů
-?Skrýt celý příspěvekfenri: a pročpak me o to žádas? ja nic takového netvrdim, ani to ze je tam možna demokracie. Tvůj problém je. že rozlišuješ pouze dva extrémy a nevidíš nic mezi, kam spadá naprostá ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: a pročpak me o to žádas? ja nic takového netvrdim, ani to ze je tam možna demokracie. Tvůj problém je. že rozlišuješ pouze dva extrémy a nevidíš nic mezi, kam spadá naprostá většina obyvatel.
A ano Asad a Kurdové podle tvojí logiky jsou naprosto stejní jako povstalci.Skrýt celý příspěvekAmerická generalita nebyla tak hloupá, aby si neuvědomovala, že bez pozemní složky budou ty jejich nálety vůči ISIL neúčinné. Myslím, že se se zadáním, které dostali od své ...Zobrazit celý příspěvek
Americká generalita nebyla tak hloupá, aby si neuvědomovala, že bez pozemní složky budou ty jejich nálety vůči ISIL neúčinné.
Myslím, že se se zadáním, které dostali od své politické reprezentace, vypořádali více než dobře. Operation Inherent Resolve naplánovali tak, jak je prováděná - jako reklamní trik.
Obama v Sýrii nikdy přímo útočit nechtěl. Byl k tomu v podstatě "dokopán". V prvé řadě samotnou ISIL, resp. její propagandou.
Ani spojenci v oblasti, zejména Turecko, zrovna neprahnuli po tom, aby se USA v Sýrii angažovaly nad míru, odpovídající jejich partikulárním zájmům. Je možné, že v současnosti, po zapojení Ruska do konfliktu, už by jim noha mariňáka v Aleppu tolik nevadila, ale na to už je teď pozdě.
Když tedy nevyšla sázka na podporu umírněné bojující opozice (existující leda v jejich snech; ta nebojující je v emigraci na Západě), nezbylo jim nic jiného, než si tam otevřít nový bombardovací polygon.
Kdyby nedělali vůbec nic, tak je média a "světové veřejné mínění" ukřižují. A také si, samozřejmě, nedovolí přestat podporovat Turky a Saúdy. Jsou pro ně příliš strategicky cenní, než aby je dráždili svým úplným stažením z konfliktu.
Takže teď, díky předchozím chybám svých politiků, hraje letectvo USA v Sýrii roli, na kterou není z předchozích proxy wars zvyklé.
Cílem této operace je především politické dožití komunitního organizátora v úřadu bez přílišných turbulencí, které by kazily šanci na zvolení kandidáta Demokratické strany v příštích presidentských volbách a udržení regionálních spojenců na své straně. A konečně se také hraje o prestiž - resp. o pověst světového četníka (ale to souvisí se spojenci a nebudu dál rozvádět).
Tak to vidím já. Hezký den.Skrýt celý příspěvekAhoj. chci se zeptat kde je nejlepe brat aktualni info z místa. Ted v mediích probleskla zprava ze do syrie dorazilo několik tisíc iranskych vojaku a chystaji se s rusy zautocit ...Zobrazit celý příspěvek
Ahoj. chci se zeptat kde je nejlepe brat aktualni info z místa. Ted v mediích probleskla zprava ze do syrie dorazilo několik tisíc iranskych vojaku a chystaji se s rusy zautocit na Homs..
Rusové mají jina oproti západu vyhodu v tom že neresi, když se teroriste schovávají v obytných ctvrtích a mezi civilisty..proste to tam poslou. Navíc vzdušná podpora od vrtulníků mi prijdě o něco lepší pro pozemní jednotky nez taktika západu.Skrýt celý příspěvekNapíšu zde konspirační pohádku. Po zvolení Obamy do úřadu si dal v Praze schůzku s Putinem pod záminkou jaderného odzbrojení. Tam si sedli a Obama povídá, „Tak jak Voloďo, co ...Zobrazit celý příspěvek
Napíšu zde konspirační pohádku. Po zvolení Obamy do úřadu si dal v Praze schůzku s Putinem pod záminkou jaderného odzbrojení. Tam si sedli a Obama povídá, „Tak jak Voloďo, co oligarchové zlobí?“ Putin se ušklíbne a odpoví „ Bary, abych ti pravdu řekl, tak ty mám celkem na párku. Vydělávají a občas něco přihodí, tak v poho. Ale kurnik ta Evropa. Ta má ze mne srandu. Do Evropy už nevyvezu ani tank a ještě si staví vlastní trubky na plyn. Noa že prej neumíme nic krom zbraní vyrobit, tak že jsme nahraní.“ Putin si pak ještě sklesle postěžuje. „No a že prej s Rublem se můžu jít vycpat. Že přej jednou bude vládnou světu jenom Euro.“ Obama na to „ Euro, hm, to by ale musel porazit dolar.“ Tu zvedl Putin prst a varovně Obamovi říká. „Bary, nechci tě strašit, ale Angela říkala, že i ten tvůj dolar půjde do řiti.“ Na to Obama málem vyskočí ze židle a rozhořčeně řekne. „Tak to jo, to ať si zkusí. Ihned ji ale radši napíchnu telefony a jestli máš pravdu, tak jim vytřeme zrak. Rozdělíme si svět, jak tomu bylo dříve. Každého bude poslouchat půlka a už nikdo nebude brečet, když sem tam zpatláme nějakou tu krizi.“ Putin na to „ No a jak to chceš prosímtě udělat, to bych musel někomu vyhlásit snad válku, nebo co?“ Obama se usměje a povídá. „Dobře mne poslouchej. Já si poslechnu co v tý unii mají za plány. Pak ji musíš ty nějak nakrknout. Já nevím, třeba zaber nějaké území Bělorusku, nebo Ukrajině. Ale musí to být nějaký malý válečný konflikt. Prostě chytře. Půlka se pak postaví za tebe a půlka proti tobě, no a máme to rozdělené.“ Putin se tetelí blahem nad tím ďábelským plánem a pak dodá. „No ale to bude problém. Ty už také válčíš a pomáháš na východě. Mně to dojebe ceny ropy a tak. Oni vás tam sice nemusí, ale budou na tvé straně, protože tam máš vojáky.“ Obama se zamyslí a pak ho něco napadne a hned se svěří. „ Tak víš co, já to tam všechno zabalím, ať se dojebou sami. Když se to kompletně posere, tak budu dělat, že jim pomáhám, ale nechám to hlavně na Evropě. No ta si teprve něco zkusí. Ta zažije Mexiko. No a když ustojíš ten svůj lokální konflikt, tak mne jakože budeš chtít nahradit na poušti. Budeme se třeba o něco hádat, jako za starých časů. Třeba o toho Asada. To bude jak v Koreji a Vietnamu. Ty mu budeš pomáhat, já ho budu chtít sundat. No a máme to.Jsme zase dva hráči. Toho se zalekne i Čína. Ta si to nesmí rozházet ani u tebe a ani u mě. No a jeto.“ Putin na to, „Bary, ty jseš génius.“ Obama mu ale poplácá na rameno a tiše mu řekne, „Voloďo nejsem. To je jen starý recept, který máme v bílém domě už po babičce Trumena a když se podíváš tam u vás v Kremlu do své příručky mladého Kágebáka, tak tam to máš také tak napsané pod kapitolou, ROZDĚL a PANUJ.Skrýt celý příspěvek
:-D experti na ukrajinský konflikt, současnou geopolitiku velmocí jsou teď i experty na syrskou očanskou válku. Až se vkrádá otázka, jak jste to všechno dokázali ...Zobrazit celý příspěvek
:-D experti na ukrajinský konflikt, současnou geopolitiku velmocí jsou teď i experty na syrskou očanskou válku.
Až se vkrádá otázka, jak jste to všechno dokázali stihnout...
Já bych chtěl mít váš rozhled a bohorovnou jistotu s jakou tady tvrdíte to či ono.Skrýt celý příspěvekm164 - http://sana.sy/en/?p=57613... http://sana.sy/en/?p=57803... Prostě nemůžeš očekávat bůhví co po 2 týdnech. Mimochodem, že by Čína dodala Syrské armádě BJ2022? ...Zobrazit celý příspěvek
m164 - http://sana.sy/en/?p=57613...
http://sana.sy/en/?p=57803...
Prostě nemůžeš očekávat bůhví co po 2 týdnech.
Mimochodem, že by Čína dodala Syrské armádě BJ2022? http://s11.postimg.org/ehiw8iu... Skrýt celý příspěvekV nedávném rozhovoru ruského generála pro bbc byla zajímavá odpověd na dotaz, zda při bombardování rusové zohledňují umírněné povstalce. Zkráceně: Ano, na umírněné povstalce ...Zobrazit celý příspěvek
V nedávném rozhovoru ruského generála pro bbc byla zajímavá odpověd na dotaz, zda při bombardování rusové zohledňují umírněné povstalce. Zkráceně: Ano, na umírněné povstalce
používáme umírněné bomby. Ty se od normálních liší stejně jako umírnění povstalci od těch neumírňěných :)Skrýt celý příspěveksemtam - řekl bych, že selektivně vybírá z http://aktualnikonflikty.eu... To KOLT: hmm, KOLTE, on někdo tvrdí, že Rusové jdou striktně po ISILu? Vždyť sami Rusové tvrdí, že jdou po ...Zobrazit celý příspěvek
semtam - řekl bych, že selektivně vybírá z http://aktualnikonflikty.eu...
To KOLT: hmm, KOLTE, on někdo tvrdí, že Rusové jdou striktně po ISILu? Vždyť sami Rusové tvrdí, že jdou po islamistech, pravda i po těch, kteří jsou teď zrovna naši kámoši (a ještě před pár lety nebyli). Samozřejmě chtějí udržet u moci Assada, protože jiná smysluplná síla v Syrii není a samozřejmě útočí tam, kde útočí, protože potřebují mít nějaký bezpečnostní perimetr kolem svých základen, takže na Rakku to sypou méně, než na kopce nad Latakií.
Já prostě pořád nějak postrádám nějakou zásadní demokratickou syrskou opozici, která by mohla ovládnout situaci v Syrii (tedy to, o čem halucinoval svého času blahoslavený Logik). Navzdory tomu, že Američané dali docela slušné peníze na vznik takové opozice (ne, že by to bylo vměšování se do vnitřních věcí Syrie) tak z toho vzešlo (opravte mě) ve finále 5 vojáků + solidní posila pro ISIL a Nusru...Skrýt celý příspěvekShania: "enri: ano, každý spravený muslim je přeci islamista, problém je, ze pak budeš muset zabit miliardu lidi po celém světě" - já psal o všech muslimech na světě? Kde? Já Vás ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: "enri: ano, každý spravený muslim je přeci islamista, problém je, ze pak budeš muset zabit miliardu lidi po celém světě" - já psal o všech muslimech na světě? Kde?
Já Vás žádal, abyste uvedl nějaké významné demokratické a humanistické síly, které jsou bombardovány Rusy. To je vše. On Assad či Kurdové jsou také muslimové...
Jinak o mírumilovnosti a nesporném přínosu Islámu pro celý svět samozřejmě v nejmenším nepochybuji...Skrýt celý příspěvekVdaka m164 za zhrnutie situacie. Okrem propagandy z jednej a druhej strany a utrzkovitych sprav ohladom ruskej ucasti chyba nejaky uceleny prehlad dosiahnutych vysledkov pocas ...Zobrazit celý příspěvek
Vdaka m164 za zhrnutie situacie. Okrem propagandy z jednej a druhej strany a utrzkovitych sprav ohladom ruskej ucasti chyba nejaky uceleny prehlad dosiahnutych vysledkov pocas ruskej bombardovacej kampane. Co sa tyka spomenutych vnutornych bojov tak momentalne prebiehaju tvrde boje o Jobar co je predmestie Damasku. Na druhej strane si treba uvedomit, ze syrska armada alebo presnejsie jej zvysky su pomerne dost zdecimovane za 4 roky bojov a pochybujem, zeby aj pri sebelepsej snahe a podpore ruskych bombarderov, bola este schopna prevziat iniciativu. Predsa len strata vyse 100 tisic vojakov je silno citit. Rusko pochybujem, zeby tam vyslalo vojakov do priamych bojov. To by som skor cakal nejake vacsie zapojenie z Iranskej strany, nad ramec sucasnych poradcov. Uvidime.Skrýt celý příspěvek
Ja by som sa len spýtal, na základe čoho toľkí usudzujú, že Ruské nálety sú tak strašne účinné alebo že nimi čokoľvek výrazné dosiahli, a to hneď po niekoľkých dňoch. Okrem ...Zobrazit celý příspěvek
Ja by som sa len spýtal, na základe čoho toľkí usudzujú, že Ruské nálety sú tak strašne účinné alebo že nimi čokoľvek výrazné dosiahli, a to hneď po niekoľkých dňoch. Okrem veľkodušných prehlásení a niekoľkých záberov sa nič prevratné neudialo.
Povstalci (tzv umiernená opozícia) sa priblížili sa o niekoľko km zo severu k Aleppu, na severozápade zabrali Al Zeyrah, vytlačili Assada z Kafarnabodah (ten napríklad Rusi teraz bombardovali priamo v obytnej štvrti). V Qualaat Al Madiq sa ešte bojuje, no i v ňom posunuli líniu bližšie k moru. Na severe celkovo posunuli líniu o niekoľko km na juh. Assad zabral Sukayk, ale zas stratil vedľajšiu dedinu Duma (nemýliť si ju s rovnomennou dedinou na juhu). Dá sa pokračovať donekonečna, pretože je línia extrémne nesúrodá a bojuje sa nie len o každú dedinu, ale i o každú čerpaciu stanicu. Celkovo ale Assad za posledné dva týždne podstatne viac stratil ako získal. To mi nepríde ako dôkaz skorých Ruských úspechov. Na tie si treba ešte počkať.
Paradoxne kým Assad dva týždne pred Ruskou intervenciou získal značné územia, dva týždne po nej mierne ustúpil pozdĺž celej línie, kým povstalci na severe posilnili. Na východe zas značne postúpilo IS na úkor povstalcov v Al Quaryatayn (juhovýchod od Homsu), ktorí sú v kliešťoch medzi IS a Assadom. Možno Assad iba konsoliduje sily po územných ziskoch, no čo by som osobne považoval za väčší problém je rozmáhanie sa bojov vo vnútri Assadovho územia, menovite v okolí Damasku a Homsu, kde Assad rýchlo stráca. Boje sa tu začali rozmáhať už pred intervenciou a stále sa rozširujú napriek Ruskému bombardovaniu. Zaberanie povstaleckého územia výrazne radikálnejším IS tiež nie je výhra.
Mimochodom, IS a Assad sa až pozoruhodne "tolerujú". S výnimkou občasných stretov, ohraničených bojov na severe a bombardovania ropných polí pri Palmýre je ich línia dlhodobo stabilná a obaja zameriavajú svoju snahu proti povstalcom. Túto logiku chápem, pretože ak padnú povstalci, západ nebude mať koho podporovať, bude musieť akceptovať Assada a pomôcť mu poraziť IS, no príde mi to ako príliš veľký risk, nechať IS vyhrať nad povstalcami.
Každopádne do tohto dňa Ruské bombardovanie nič svetoborného nedosiahlo. Správy, ktoré sa v súčasnosti šíria z Ruska iba hlbšie podkopávajú svoju dôveryhodnosť. Najväčší rozdiel medzi koalíciou a Ruskom je v tom, že sa Rusi neštítia bombardovať obytné štvrte (ako napríklad v Kafarnabodah), kým koalícia má panický strach z civilných obetí a po nedávnom nešťastní sa iba zväčší. Rusi zatiaľ všetky obvinenia z civilných obetí odbíjajú pár vetami.
Zaujímavé je, že Rusi i naďalej zvyšujú svoju prítomnosť, no Assadovi to zatiaľ príliš nepomáha. Aby z toho nemali druhý Afganistan.Skrýt celý příspěvekpajo A v tom je ten problém. Opozice, tedy ty síly mimo IS jsou hodně nasáklé IS. Ale je téměř jisté, že ne všichni jsou islamisti. Ovšem islamisti mají navrch i v té opozici ...Zobrazit celý příspěvek
pajo
A v tom je ten problém. Opozice, tedy ty síly mimo IS jsou hodně nasáklé IS. Ale je téměř jisté, že ne všichni jsou islamisti. Ovšem islamisti mají navrch i v té opozici mimo IS. Proto vidím jako reálné řešení koalici Asad plus opozice. Ta opravdu umírněná by se ale musela utvořit. A bez spolupráce Rusko-EU i USA to nepůjde. USA s Ruskem by byli schopni ukončit válku (velké boje) do pár týdnů. Pokud by se USA a Rusko nechovali vůči obě jak divá zvěř, tak dokáží svoji váhou přimět ty nejpřijatelnější strany k nějaké dohodě. tak či tak Sýrie bude na velmocech závislá.Skrýt celý příspěveksemtam: podla mna umiernena opozicia (proste nie radikalny islamisti) naozaj v Syrii existuju, len problem je to, ze su vo velkej mensine oproti ISIS a v pripade padu Asada ich ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: podla mna umiernena opozicia (proste nie radikalny islamisti) naozaj v Syrii existuju, len problem je to, ze su vo velkej mensine oproti ISIS a v pripade padu Asada ich ISIS prevalcuje.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...