Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?
- 14. 10. 2015
- 171 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.
Hubená bombardovací kampaň
Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.
Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.
Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.
Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.
Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.
Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.
Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.
"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.
"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.
Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.
Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.
"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"
Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.
Pentagon se brání
Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.
Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.
"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."
Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.
K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.
V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.
Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.
"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"
Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.
Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.
K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.
Zdroj: Defense News
Související články
Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku
Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...
- 03.09.2015
- 19 komentářů
- Václav Kopecký
Ruské zapojení do syrské občanské války
V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...
- 07.09.2015
- 23 komentářů
- Václav Kopecký
Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?
Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...
- 12.09.2015
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí
Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...
- 29.09.2015
- 140 komentářů
- Jan Grohmann
KOLT Do závorky jste nemusel uvádět mé jméno a možná ani Gavla, za něho hovořit ovšem nemohu. Já rusofil nejsem. Teď mě napadá vlastně co jsem? Dle mého názoru mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Do závorky jste nemusel uvádět mé jméno a možná ani Gavla, za něho hovořit ovšem nemohu.
Já rusofil nejsem. Teď mě napadá vlastně co jsem? Dle mého názoru mezinárodní spory jen škodí. osobně nemám žádný odpor k žádnému národu či státu. A ani žádný stát či národ si nemyslím, že je ten "vyvolený". Co dennodenně vidíme a i zažíváme (myslím to špatné způsobené lidskou činností) je jen důsledek egocentrismu (myšleno v širším slova smyslu). A proto tomu nefandím. Jednou jsem tu napsal takovou malou utopii a tu, že kdyby aspoň na pár týdnů se přerušil ten hon za mocí, vlivem, ekonomikou apod. A státníci bez těchtověcí si sedli ke stolu a mezi sebou komunikovali, tak je možné že by to radikálně změnilo světové dění k lepšímu.Skrýt celý příspěvekKOLT Pokud je mi známo, tak z rebelů, kteří bojují proti IS, tak jsou v řadách Kurdů a proti nim nejsou vedeny letecké operace. Teda s výjimkou jednoho člena NATO. Jaké ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Pokud je mi známo, tak z rebelů, kteří bojují proti IS, tak jsou v řadách Kurdů a proti nim nejsou vedeny letecké operace. Teda s výjimkou jednoho člena NATO. Jaké organizace tedy proti IS bojují? Prosím věrohodný odkaz pokud máte. Spíš z logiky věci vidím v opozici spojenectví s An-Nusrou a dalšími teroristy.
Shania
Je lepší si to ověřit, než slepě věřit. Toto nemyslím konkrétně na Vás, ale hlavně pro pol. představitele.Skrýt celý příspěvekSprávně, ani ruská oficiální vyjádření nehovoří konkrétně o IS. Někdy jsou holt rusofilové angažovanější než sami Rusové ;-) (semtam, GAVL – není myšleno na vás!) A Kobani je ...Zobrazit celý příspěvek
Správně, ani ruská oficiální vyjádření nehovoří konkrétně o IS. Někdy jsou holt rusofilové angažovanější než sami Rusové ;-) (semtam, GAVL – není myšleno na vás!)
A Kobani je krásný příklad toho, že Koalice skutečně něco pro zastavení IS udělala i v Sýrii (o Iráku snad nikdo nepochybuje). Že mohla víc, to je jiná věc... Rusko *zatím* ne. Ale co není, klidně může zítra být.Skrýt celý příspěvekAha, takže teď se házení do stejného pytle hodí. Když se každému povstalci v Astánu říkalo Talibanec, byl kolem toho humbuk, jak to ti zlí Amíci (a naše zaprodaná média) všechno ...Zobrazit celý příspěvek
Aha, takže teď se házení do stejného pytle hodí. Když se každému povstalci v Astánu říkalo Talibanec, byl kolem toho humbuk, jak to ti zlí Amíci (a naše zaprodaná média) všechno hází do jednoho pytle. Přitom to mělo k pravdě blíž, než třeba tvrdit, že An-Nusra jsou IS! Vždyť proti sobě válčí!
Jak jsem psal, já fakt nemám problém s tím, že Rusové nestřílejí po IS, ale po tom, kdo momentálně nejvíc ohrožuje vládní vojska. Ale neříkejme tomu nálety na IS, když jsou to často skupiny proti IS bojující. Nic víc, nic míň.Skrýt celý příspěvekBombardovanie spojencov malo rozhodujucu ulohu v konkretnych bitkach ako napr. o Kobani, kde by sa Kurdi pravdepodobne presile neubranili bez pomoci zo vzduchu. Ohladom Rusov, ...Zobrazit celý příspěvek
Bombardovanie spojencov malo rozhodujucu ulohu v konkretnych bitkach ako napr. o Kobani, kde by sa Kurdi pravdepodobne presile neubranili bez pomoci zo vzduchu.
Ohladom Rusov, tak oni nikdy netvrdili, ze idu bojovat len proti ISIS, ale ze idu podporit legitimnu Syrsku vladu v boji proti terororizmu a extremizmu, vid presny citat hovorcu Kremlu na http://sputniknews.com/russia/... "The main aim is to fight terrorism and to support the legitimate Syrian leadership in the fight against terrorism and extremism".
Inak, podla tohto dnesneho clanku http://www.defencetalk.com/reb... posledne dodavky zbrani USA povstalcom vdaka TOW raketam pomohlo zastavit postup vladnych vojsk.Skrýt celý příspěvekVážně si tu někdo myslí že Američani záměrně bombardovali nemocnici?? Někdy jednoduché vysvětlení je správné, Američani už na zemi nebojují, Afgánci (nejsou to žádní Einsteinové) ...Zobrazit celý příspěvek
Vážně si tu někdo myslí že Američani záměrně bombardovali nemocnici?? Někdy jednoduché vysvětlení je správné, Američani už na zemi nebojují, Afgánci (nejsou to žádní Einsteinové) žádají o podporu a chybka se stane..
Co se týká IS, myslím že Obama, který vyhrál volby slibem stažení vojáků z Af. a Ir. prostě nechce zabřednout do další nákladné války a navíc už je možná nebaví dělat světu policajta. Souhlasím že tím nahrávají Rusům, ti bombardují až lítají třísky a civilní oběti nezájem..Skrýt celý příspěvekfenri: ano, každý spravený muslim je přeci islamista, problém je, ze pak budeš muset zabit miliardu lidi po celém světě. Takže tohle bohužel není pro mě volba a budu radši věřit ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: ano, každý spravený muslim je přeci islamista, problém je, ze pak budeš muset zabit miliardu lidi po celém světě.
Takže tohle bohužel není pro mě volba a budu radši věřit tomu, že je tam milion různých frakcí, kmenů a ne všichni chtějí, aby jim radikálové po válce vládli.
A BTW, netvrdím že to co teď koalice dělá je správné, efektivní, nebo že je to nejlepší a díky bohu ani nemusím rozhodovat, jak tu situaci vyřešit.Skrýt celý příspěvekI když to nebude úplně přesné, tak ty tzv. "Spojenecké nálety" jsou vlastně něco jako ti "ruští vojáci/bojovníci vyslaní Putinem" operující na Ukrajině. Pořád se o nich mluví, ...Zobrazit celý příspěvek
I když to nebude úplně přesné, tak ty tzv. "Spojenecké nálety" jsou vlastně něco jako ti "ruští vojáci/bojovníci vyslaní Putinem" operující na Ukrajině. Pořád se o nich mluví, píše, ale nikdo je nikdy "neviděl".
Abych nebyl napadán, tak o ruské podpoře DNR a LNR jakožto legitimních nástupců moci po převratu na Ukrajině se samozřejmě nebavím.
Různá teroristická uskupení nejsou žádnou abstraktní hrozbou, ale zcela reálným politickým nástrojem k prosazování vlastních zájmů.
Bombardování jehož cílem je likvidace ISIS těmi tzv. "Spojenci" je tedy zcela v rozporu s logikou zdravého rozumu.Skrýt celý příspěvekKOLT pokud házím všechno do jednoho pytle , tak to prostě pojmenuji stejně dle největšího podílu či líbivost názvu. Musím obsazovat v tomto případě osvobozovat území dle ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
pokud házím všechno do jednoho pytle , tak to prostě pojmenuji stejně dle největšího podílu či líbivost názvu.
Musím obsazovat v tomto případě osvobozovat území dle strategických priorit. Pokud přitom zrovna teď bombarduji někoho méně IS tak prostě mají ti méně IS smůlu. Až se probombarduji na ty více IS tak budou mít problém ty více IS.
Hlavně by mě zajímalo jak kdo z nás tady pozná zda zrovna teď ti bombardovaní jsou více či méně IS. Podle informací USA, kteří údajně nespolupracují s nikým kdo by o tom mohl mít přesné informace ?
Za druhé světové byli Němci nacisti, Italové fašisti, Rumuni fašisti, Maďaři fašisti, Chorvati fašisti. Němci jsou mnohdy nazýváni fašisty ačkoli zcela špatně. Je snad problém v tom, že občas vedli Sověti ofenzivu nejprv v místě kde byli Italové, Rumuni, či Maďaři? Dalo se v tu chvíli říct, že Sověti neválčili proti Německým nacistům?Skrýt celý příspěvekKOLT Chápu to tak, že je to zjednodušeno. IS je známý po celém světě. Ostatní frakce mají svá jména méně známá. Je to sice házení do jednoho pytle, ale vlastně je to pomalu to ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Chápu to tak, že je to zjednodušeno. IS je známý po celém světě. Ostatní frakce mají svá jména méně známá. Je to sice házení do jednoho pytle, ale vlastně je to pomalu to samé, jako kdyby výhradně podnikali nálety jen na IS.Skrýt celý příspěvekOhledně vybombardování nemocnice v Afghánu si nemyslím, že to byl záměr. Tedy snad určitě ne z vyšších pater. Podobné omyly se bohužel stávají. Válka je hold válka. Je ale opravdu ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně vybombardování nemocnice v Afghánu si nemyslím, že to byl záměr. Tedy snad určitě ne z vyšších pater. Podobné omyly se bohužel stávají. Válka je hold válka. Je ale opravdu z podivem, že zrovna takovýto omyl se stal US army. Jak vidno nikdo není dokonalý.
Bombardování IS
Zde mají USA docela problém. V Sýrii se nenachází reálná skutečně demokratická opozice a navíc a pro USA hlavně ani frakce, která by byla alespoň proamerická (rozuměj spolehlivě spojenecká s USA). USA zajisté musí vědět, kdo a jak podporuje IS. Neustále se kolem toho chodí jak kolem horký kaše. Tvrzení z tohoto článku, že situace v Sýrii je natolik nepřehledná, že to narušuje akce proti IS je skutečně výstižná. Protože zničením IS by mohli nahrát Asadovi. Zničením Asada by nahráli IS a zničení obou jak IS, tak Asada by nahráli ostatním. V tom je ale docela závažný problém. Protože "umírnění islamisté" předkládaní jako demokratická opozice (nyní už snad ani ne) by se mohli projevit podobně jako IS či jemu podobné organizace. To by mělo zničující dopad na veřejnost po celém světě.
Dle mého názoru by bylo dobré utvořit v Sýrii politickou koalici s Asadem i opozicí. Myslím opozicí skutečnou. Opravdu by se musela najít vlastně spíš utvořit opozice, která by měla podporu napříč zeměmi OSN. Pokud by dokázala tato opozice fungovat a vyjednávat (což je důležité), tak je tu šance na možný mírový vývoj.
Akce Ruska i přes oprávněnou i neoprávněnou kritiku jsou zatím tím bohužel/bohudík (ať si to každý přebere) nejlepším co v současných letech ze zahraničí Sýrii potkalo. Kritizovat můžeme cokoli. Spíš by jsme měli začít u sebe a přehodnotit naše postoje. Současná cesta se ukazuje jako neefektivní či přímo mylná. Podpora typu nepřítel mého nepřítele je sice suše logická, ale jen přeměňuje staré "problémy" v jiné problémy. Tímhle nic dobrého nevzejde.Skrýt celý příspěvekNemám problém s tím, že Rusové bombardují různé rebely, nejen IS. Nicméně z dosavadních informací poměrně jasně vyplývá, že útoky na IS jsou bokovka, hlavní je podpora vládních ...Zobrazit celý příspěvek
Nemám problém s tím, že Rusové bombardují různé rebely, nejen IS. Nicméně z dosavadních informací poměrně jasně vyplývá, že útoky na IS jsou bokovka, hlavní je podpora vládních vojsk. Proti tomu taky nic, ale proč to vyřvávání, jak bojují proti IS mnohem víc než Koalice?Skrýt celý příspěvek
Shania 1. třeba já od začátku sysrského problému zastávám ten názor , že opozice proti Asadovi je pakáž tak z 85-90% 2. Ukrajina je zcela něco jiného, neboť na ukrajině proběhl ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
1. třeba já od začátku sysrského problému zastávám ten názor , že opozice proti Asadovi je pakáž tak z 85-90%
2. Ukrajina je zcela něco jiného, neboť na ukrajině proběhl úspěšně politický puč
jeden z naprosto nesmyslných projevů bylo zrušení Ruštiny jako úředního jazykuSkrýt celý příspěvekMá cenu porovnávat počty fiktivních náletů s opravdovými? Ono to vypadá, že ty nálety provozované USA tentokrát byly opravdu humanitární, ne jako v Srbsku, kde cíleně vraždily ...Zobrazit celý příspěvek
Má cenu porovnávat počty fiktivních náletů s opravdovými?
Ono to vypadá, že ty nálety provozované USA tentokrát byly opravdu humanitární, ne jako v Srbsku, kde cíleně vraždily novináře a "náhodou" k tomu se svými vysoce přesnými bombami trefili i Čínskou ambasádu.
Prostě není možné, aby USA útočily na ISIS a ten přitom dokázal exportovat ropu do Turecka a dovážet stovky tun zásob.
Uvidíme, pokud bude ISIS během roku zničen, bude to jednoznačný důkaz toho, že USA na ISIS útočily jen na oko, zatímco Rusko bombarduje doopravdy.Skrýt celý příspěvekShanio, mohl byste popsat demokratické, humanistické, prozápadní...prostě ty hodné povstalecké skupiny v Syrii a přiblížit jejich význam?
Shanio, mohl byste popsat demokratické, humanistické, prozápadní...prostě ty hodné povstalecké skupiny v Syrii a přiblížit jejich význam?
Superme: „z nejlepších technik na světě“ vzhledem k tomu, že se jednalo o CAS ve městě, tak ti ta zázračná technika nemusí vždy pomoc, pokud vůbec ten vrtulník nebo ac 130 takovou ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: „z nejlepších technik na světě“ vzhledem k tomu, že se jednalo o CAS ve městě, tak ti ta zázračná technika nemusí vždy pomoc, pokud vůbec ten vrtulník nebo ac 130 takovou techniku mělo pokud ti selže lidský faktor. Uvidíme s čím přijde vyšetřovaní. Řeknu ti ale jedno, vlastní nebo vedlejší ztráty nejsou žádná neznámá záležitost, (obzvlášť při bojích ve městě s protivníkem, který si dělá z civilistů štít) a děje se to velmi často a i přesto, že západ dělá posledních 20 let vše pro to, aby je omezil, nikdy to nebude stoprocentní.
Podle mého názoru kdyby to byl cílený útok, zemřelo by víc lidí.
K náletům: velmi mě pobavilo, jak hned rusofilové po pár dnech náletů začali vykřikovat jak Rusové udělali za pár hodin víc škody ISIS jak koalice za rok. Jenom proto, že je to teď víc vidět na RT a sputniku:)
http://www.nytimes.com/interac...
Jenže se ukázalo, že jim o ISIS moc nejde a útočí na povstalce. Takže rusofilové otočili, povstalci jsou přeci všichni u Kajdy a nebo každý muslim je radikál a terorista, včetně civilů co stojí proti režimu. Zajímavé, že na Ukrajině to ale vidí úplně naopak:) Tam jsou povstalci ti hodní a bojují proti fašistům. Navíc i přes jejich masivní bombardování se Asadovi v ofenzivě moc nedaří a ztrácí techniku i spojenecké velitele.
A teď se vraťme k náletům koalice. Neříkám, že to co teď dělají, bude mít vliv na úplné porážce ISIS a zatím ani není vůle s tím něco udělat, protože to bude vyžadovat mnohem víc než nálety.
Ale nálety a zásobovaní minimálně mají vliv na zastavení ISIS a úspěch Kurdů a vládních vojsk v Iraku.Skrýt celý příspěvekTo vrata: frekvence ruských náletů se v posledních dnech ohybuje cca od 45 do 85ti. Deadog: nějaké relevantní důkazy, že Rusové mastí, všchno co se pohne a neřeší zpětnou vazbu? A ...Zobrazit celý příspěvek
To vrata: frekvence ruských náletů se v posledních dnech ohybuje cca od 45 do 85ti.
Deadog: nějaké relevantní důkazy, že Rusové mastí, všchno co se pohne a neřeší zpětnou vazbu? A naopak že spojenci jí řeší? Nějaká tvrdá data? Díky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...