Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

-
14. 10. 2015
-
171 komentářů
-
Jan Grohmann
Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent Resolve) letecké údery na cíle Islámského státu už více než jeden rok. Na prezidenta Baracka Obamu se však snáší kritika - Spojené státy údajně nevyužívají plně svých možností v útocích na Islámský stát. Kritika zesílila po zapojení Ruska do bombardováni.
Hubená bombardovací kampaň
Kritici v nejhorším případě obviňují letectvo a politické vedení Spojených států z úmyslného laxního přístupu k ničení cílů Islámského státu. V lepším případě pak z absence jakékoliv dlouhodobé strategie nebo cílů.
Rusové mají před Američany v Sýrii výhodu, a to konkrétně v jasném politickém a strategickém cíli - podpořit režim Bašára Asada. Podpořit (alespoň přímo) režim Bašára Asada, kvůli jeho nepřátelským vztahům s Izraelem a podpoře Hizballáhu, je pro Američany nepřijatelné.
Do 6. října Spojené státy a partnerské země provedly 7323 úderů proti Islámskému státu - 4701 v Iráku, 2622 v Sýrii. Za poslední rok jde denně přibližně o 13 úderů v Iráku, sedm leteckých úderů v Sýrii.
Pro srovnání, při 42 dní dlouhé operaci Pouštní bouře (1991) proti Saddámu Husajnovi koaliční letadla provedla 48 224 leteckých úderů, což je 1100 úderů denně. O dvanáct let později, při 31 dlouhé operaci Trvalá svoboda prováděla koaliční letadla 800 úderů denně.
Při bombardováni Srbska v roce 1999 letadla NATO prováděla 138 útoků denně, v Afghánistánu v roce 2001 86 úderů denně. Je zde však zdůraznit, že objem možných (a potvrzených) cílů byl samozřejmě v případě regulérní armády Iráku nebo Srbska mnohem větší, než v případě "povstaleckých" sil Talibanu.
Rusové využívají Sýrii samozřejmě i k předvádění svých nejnovějších zbraní.
Přesto rozdíl intenzity leteckých úderů je do oči bijící. Takové omezené použití síly vyvolává otázky ohledně cílů administrativy Baracka Obamy.
"Jak to skončí, je stále nejasné, zejména proto, že použití vzdušných sil k dnešnímu dni, zejména s jakou přesností a účinností byly dosud letecké síly použity (Irák, Kosovo, atd - pozn. red.), je velmi, velmi omezené, vzhledem k tomu, jaký potenciál vzdušné síly mají," říká pro magazín Defense News generáplukovník Dave Deptula, bývalý zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství, sledování a průzkum.
"Takže je tady hodně nejasností o tom, co jsou klíčové americké národní cíle a na co bylo letectvo dodnes zaměřeno," dodává Deptula. Podle Deptula navíc akce proti Islámskému státu dostal na starosti generáplukovník James Terry z americké armády (U.S. Army). Je otázka, pokud cílem je ničení Islámského státu ze vzduchu, proč velení dostal zástupce pozemní armády.
Jak dodává Deptula, nerozhodný postup vytvořil v regionu mezeru, kterou s radostí zaplnili Rusové. "S využitím podstatně menších sil než jsou americké, dokázali podstatně zvýšit svou přítomnost na Blízkém východě," říká Deptula.
Analytik Mark Gunzinger kvituje letecké údery na Islámský stát, ale rovněž kritizuje nedostatek dlouhodobé strategie.
"Tohle není opravdu letecká kampaň, jakou jsme viděli v minulosti, pokud jde o počet bojových letů, pokud jde o počet cílů a pokud jde o intenzitu," říká Gunzinger, starší člen think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) a bývalý zástupce náměstka ministra obrany. "Je to skoro, jako kdyby startovací bod byl: "Jak mohou Spojené státy použít nejmenší možnou sílu a vyhnout se hlubšímu zapletení do konfliktu?"
Rusové využívají v Sýrii útočné letouny Su-24.
Pentagon se brání
Pentagon samozřejmě oponuje. Podle velení Ozbrojených sil Spojených států se Operace bytostné odhodlání zásadně liší od ostatních kampaní na Blízkém východě.
Podle generála Hawka Carlisle z Velitelství leteckého boje (Air Combat Command) je situace v Sýrii a Iráku složitější. Na bojišti operuje mnoho hráčů, například íránské jednotky Quds, šiítské milice, umírnění sunnité, Islámský stát, Kurdové, syrské vládní síly, atd. atd.
"Když se podíváte na složitost bojiště, když se podíváte na počet hráčů a jejich roli, kdo je kdo, kdo dělá co komu a podíváte se na frakce, které tam jsou... je to neuvěřitelně složité bojiště," vysvětluje Carlisle. "Lidé si musí uvědomit, že to není souboj, jaký jsme bojovali dřív, je to jiné."
Podle generálplukovníka Roberta Otto, zástupce náčelníka štábu pro pro zpravodajství, sledování a průzkum, je jedním z důvodů menší intenzity výhradní použivání chytrých (drahých) leteckých zbraní. Americké síly jsou na Blízkém východě vyzbrojené prakticky pouze chytrými zbraněmi.
K ničení jednotlivých cílů je tak nutné mnohem méně útoků, než při použití klasických neřízených leteckých zbraní. Navíc přesné zbraně omezují vedlejší škody, rozuměj smrt civilistů.
V minulých dobách se při bombardováni na smrt civilistů příliš nehledělo, patřilo to k válce. V současné době je nežádoucí, aby při leteckých úderech zemřel byť jediný nezúčastněný člověk.
Podle Deptula administrativa Obamy jednoduše příliš hledí na zabránění "vedlejších škod" do to míry, že to převyšuje "požadavky zákonů ve vedení ozbrojeného boje." Mezitím Islámský stát dál vraždí nevinné civilisty.
"Jaká je logika omezení použití síly, která se má zbavit něčeho tak zlého, jako je Islámský stát a zároveň jim umožňuje zabíjet nevinné muže, ženy a děti," uvedl Deptula. "Je to sice pochvalné, že Operace bytostné odhodlání má na svědomí nulový počet civilních obětí... ale kolik nevinných mužů, žen a dětí bylo zabito v stejné době?"
Americké letectvo je také omezeno nedostatkem zpravodajských informací z bojiště. Prakticky veškeré informace o cílech se zjišťují ze vzduchu.
Otázka tak tedy je, zda konkrétní dům, který se nijak neliší od tisíců jiných je velitelstvím nebo skladištěm Islámského stát. Případně, s poněkud ironií proneseno, zda konkretní Toyota je Islámského státu nebo někoho jiného.
K vedení intenzivnější kampaně je nutné získávat více informací ze země, ideálně od průzkumníků nebo špiónů. V tom jsou Rusové opět ve výhodě, protože mají čerstvé informace o bojišti od loajálních sil Bašára Asada, které leteckými údery přímo podporují.
Zdroj: Defense News
Související články
Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku
Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...
-
03.09.2015
-
19 komentářů
-
Václav Kopecký
Ruské zapojení do syrské občanské války
V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...
-
07.09.2015
-
23 komentářů
-
Václav Kopecký
Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?
Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...
-
12.09.2015
-
56 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí
Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...
-
29.09.2015
-
140 komentářů
-
Jan Grohmann
S tebou nema cenu se bavit Superme , uz si dokazal ze si po lobotomii ,tak pokracuj v brani svych dennich davek leku a utikej spinkat, Diky:) JInak denni pocet Ruskych naletu se ...Zobrazit celý příspěvek
S tebou nema cenu se bavit Superme , uz si dokazal ze si po lobotomii ,tak pokracuj v brani svych dennich davek leku a utikej spinkat, Diky:)
JInak denni pocet Ruskych naletu se pohybuje kolem 50+-.
Tam se ale masti do vseho co se na zemi sustne, a neni zadna zpetna vazba jestli ty zasahy maji nejakou uspesnost. Tedy ze strategického hlediska. Jiste je ze jsou zamereny proti vsem nepratelum rezimu.Skrýt celý příspěvekTo je tak když blbé řeči předběhnou dobu. Očekávali že Asad brzy padne tak vyřvávali o jeho odchodu. No a pak bylo nepřijatelné otočit o 180 - a byli v pasi. Rusko si obstaralo ...Zobrazit celý příspěvek
To je tak když blbé řeči předběhnou dobu. Očekávali že Asad brzy padne tak vyřvávali o jeho odchodu. No a pak bylo nepřijatelné otočit o 180 - a byli v pasi. Rusko si obstaralo pozvání a využívá pozemních informátorů vládních sil což umožní dobře cílit útoky.
I Izrael je radši když tam je vůdce kterého dobře znají - viz poslední rozhovor s generálem Avigdorem Kahalani. O něco na způsob Libye u svých hranic nemají zájem.Skrýt celý příspěvekJak jsem nadhazoval už kolikrát. útoky spojenců nikdy neměli smysl v tom , že by měly ničit ISIL. Už jen proto, že pokud by chtěli ničit ISIL tak by museli spolupracovat s tamními ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jsem nadhazoval už kolikrát. útoky spojenců nikdy neměli smysl v tom , že by měly ničit ISIL. Už jen proto, že pokud by chtěli ničit ISIL tak by museli spolupracovat s tamními rozvědkami včetně té syrské, tak jako Rusové. Dále provádět především přímou podporu vojsk včetně sysrských.
Místo toho bombardovali jen pro účel samotného bombardování. To je dobrý obchod pro výrobce bomb pro nikoho jiného. Dále pravděpodobně bombardovali vše co by vlastně bylo ochotno bojovat proti ISIL , ale přitom nestojí o spolupráci s USA.Skrýt celý příspěvekDeadog - Předpokládám, že tím "špatným cílem" myslíš nemocnici v Afghánistánu. USA, které má jednu z nejlepších technik na světě nedokáže rozpoznat nemocnici? Tomu snad ani ty ...Zobrazit celý příspěvek
Deadog - Předpokládám, že tím "špatným cílem" myslíš nemocnici v Afghánistánu.
USA, které má jednu z nejlepších technik na světě nedokáže rozpoznat nemocnici? Tomu snad ani ty nemůžeš věřit. A že odškodní oběti? Nevím, ale život penězi nenahradíš.
Ano, Rusové se s tím tzv. neser*u. Je jim prostě jedno, zda je to "umírněný" terorista nebo "radikální" terorista. Furt se jedná o teroristy a tak s nimi také nakládají. A proto může SAA postupovat a osvobozovat. Není tam žádná umírněná opozice vůči Assadovi kromě Kurdů, kteří tyto údery podporují.
Třeba tohle je prostě luxusní... při tomto útoku zničily USA IS 2 traktory a jednu motorku.. těžko se z toho IS vzpamatovával.. :D
https://scontent-fra3-1.xx.fbc...
liberal shark - To snad ani nemůžeš myslet vážně :DSkrýt celý příspěvekDomnívám se, že Rusové strategií, co je za vlastní linií je nepřítel, jednají správně a efektivně. V případě západních náletů je nutné si uvědomit vnitřní nesoudržnost stran ...Zobrazit celý příspěvek
Domnívám se, že Rusové strategií, co je za vlastní linií je nepřítel, jednají správně a efektivně.
V případě západních náletů je nutné si uvědomit vnitřní nesoudržnost stran (zájmy Turecka - člena NATO, či SAE a (ne)přímá podpora IS). Takže si myslím, že kolikrát i dobře míněné údery předem prosáknou a v zásadě nepomáhají k potlačení IS. Je otázkou, zda západ o potlačení IS skutečně stojí. Myslím, že ne, protože by to mohlo otevřít roli Turecka, což není politicky únosné.Skrýt celý příspěvekHázet bomby na všechno co se hýbe umí každý, ale identifikovat a pověřit skutečné cíle při dodržení všech ROE je velice náročné. Spíš se divím, že jich USA dokážou najít tolik.
Házet bomby na všechno co se hýbe umí každý, ale identifikovat a pověřit skutečné cíle při dodržení všech ROE je velice náročné. Spíš se divím, že jich USA dokážou najít tolik.
Kdyz USA bombarduji hodne je to spatne , kdyz malo zase spatne:) Kdyz nahodou zasahnou spatny cil, priznaji to a odskodni obeti , stejne jsou ti spatni. Jednomu by se pak ani ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyz USA bombarduji hodne je to spatne , kdyz malo zase spatne:) Kdyz nahodou zasahnou spatny cil, priznaji to a odskodni obeti , stejne jsou ti spatni. Jednomu by se pak ani nechtelo tomu urvanemu svetu pomahat. Aspon to neberou plosne jak Rusove, ti se s tim neserou, poslou je tam vsechny vsak Alah si je prebere.Skrýt celý příspěvek
USA (Obama) se velmi bjé médií, které by je rozcupovaly, kdyby přišli o život civilisté. Je přitom zajímé, že na útok na údajnou "nemocnici" v Kunduzu reagovala veřejnost velmi ...Zobrazit celý příspěvek
USA (Obama) se velmi bjé médií, které by je rozcupovaly, kdyby přišli o život civilisté. Je přitom zajímé, že na útok na údajnou "nemocnici" v Kunduzu reagovala veřejnost velmi kriticky, tak o zničnní dvou zdravotních středisek ruskými bombardéry se dozvíte jen když velmi cíleně a pracně pohládáváte web...
Je to stejná politika jako ve Vietnamu, nepříteli se nesmí skutečně ublížit.. (co kdyby zahynul nějaký ruský poradce..náhodou)Skrýt celý příspěvekNo tak, ak by to bombardovanie zo strany spojencov bolo dokladnejsie, tak by sa taketo video nedostalo na verejnost :-)... https://www.youtube.com/watch?...
No tak, ak by to bombardovanie zo strany spojencov bolo dokladnejsie, tak by sa taketo video nedostalo na verejnost :-)... https://www.youtube.com/watch?...
Načítám diskuzi...