Letecký kanón F-35 Lightning II poprvé v akci

Foto: F-35A při leteckém testu rotačního kanónu GAU-22/A; větší foto / Lockheed Martin
F-35A při leteckém testu rotačního kanónu GAU-22/A; větší foto / Lockheed Martin

Víceúčelová stíhačka F-35 Lightning II poprvé během letu vyzkoušela 25mm rotační kanón GAU-22/A. Kanon se stane organickou výzbrojí letadel F-35A Lightning II. Pro F-35B námořní pěchoty a F-35C námořnictva se počítá s kanónovým podvěsným stealth kontejnerem.

K testu došlo na letecké základně Edwards Air Force Base 30. října. Během zkoušek letoun vypálil jednu dávku po 30 střelách a dvě dávky po 60 střelách. Během testu si lze povšimnout dvířek krytu ústí kanónu. Dvířka především slouží k zachování vlastností stealth letounu F-35.

"Byla to naše první střelba s F-35 ve vzduchu," uvedl major Charles Trickey, testovací pilot. "Dneka jsme se chtěli ujistit, že funkčnost, zatížení...akustika, všechny tyhle věci pracují bez problémů. A vše pracovalo - šlo to tak hladce, jak by jste očekávali od prvního letu."

Letecké zkoušky jsou dalším krokem v certifikace palubního kanónu GAU-22/A na letadlech F-35A Lightning II. Během první fáze se uskutečnilo 13 pozemních testů v průběhu tří měsíců. V následující fázi dojde k testům zbraně v různých leteckých konfiguracích a na hranici letové obálky letadla. Počítá se také s cvičnými střelbami proti vzdušným i pozemním cílům. Certifikace má být ukončená v roce 2017.

GAU-22/A v akci

Neznamená to však, že F-35 dokáže v roce 2017 plně využít schopnosti kanónu. Pilot bude kanón zaměřovat pomocí průhledového displeje na pilotní přilbě. Takové zaměřování však umožní až software Block 3F, s kterým se počítá pro letadla v roce 2019.

GAU-22/A vychází z pětihlavňového kanónu GAU-12/U, který najdeme například na letounech AV-8 Harrier II, AC-130U Spooky nebo na vozidlech protivzdušné obrany americké námořní pěchoty LAV-AD (Air Defense). Uvažuje se také o umístění kanónu GAU-12/U na bitevní vrtulníky AH-1 Cobra.

Hlavní výhodou GAU-22/U oproti svému předchůdci je nižší hmotnost (104 kg), o pětinu menší velikost a větší přesnost. Maximální kadence je 3300 ran/min oproti 4200 ran/min u GAU-12. Kanón je komorován na náboje 25×137 mm.

Pro kanón GAU-22/A je vyvinutá i zcela nová munice APEX (Armor Piercing with EXplosive) s víceúčelovou bojovou hlavicí kategorie HEIAP (High Explosive Incendiary/Armor Piercing Ammunition). Střela APEX je vybavená wolframovým penetrátorem pro probíjení pancíře i tříštivo-trhavou bojovou hlavicí. Při pozemních testech dokázala munice probít spolehlivě 50 mm tvrzené oceli.


Srpnový pozemní test GAU-22/A

V případě verze F-35A, tedy verze s klasickým startem a přistáním, je kanón umístěn nad levým vstupním ústrojím proudového motoru. Zásobník letadla pojme 180 kusů munice. U námořní (F-35C) a mariňácké (F-35B) verze se počítá s umístěním kanonu do stealth kontejneru s 220 kusy munice.

Námořnictvo i námořní pěchota plánují kanón využít především pro úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support). Kanón umožňuje vést palbu mnohem blíže k vlastním silám, než umožňuje letecký útok pomocí pum.

Například i malá puma, jako je GBU-58 Paveway II o hmotnost 112 kg (250 liber), dokáže zabít člověka na 200 m. Organický kanón stíhačky F-35A se pak může dostat ke slovu při blízkém vzdušném manévrovém boji.

Pro pikantnost uveďme, že test kanónu provedl testovací letoun AF-2. Stejný letoun prohrál mediálně proslavený letecký souboj se stíhačkou F-16C Block 40.

Zdroj: Lockheed Martin

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová generace přileb pro stíhačky F-35 Lightning II

Firma Rockwell Collins dodala nejnovější provedení (Gen 3) pilotní helmy HMDS (Helmet-Mounted ...

Masivní protiletecká výzbroj stíhačky F-15 Eagle

Firma Boeing představí na konferenci Air Force Association koncept stíhačky F-15 Eagle schopné nést ...

Výhra rozumu nebo hlouposti? Kanada nechce stíhačky F-35

Novým kanadským premiérem bude po devítileté nadvládě konzervativců šéf liberálů Justin Trudeau. ...

Kanadské “ne” zdražuje stíhačky F-35. Co bude dál?

Očekávané odstoupení Kanady od nákupu víceúčelové stíhačky 5. generace F-35 Lightning II třese trhem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jarpe
  08:11 06.11.2015

  Close air support je vzdušný útok vedený na podporu a v koordinaci s pozemními jednotkami proti blízkému nepříteli a může být vedený z jakékoli vzdálennosti.

  Close air support je vzdušný útok vedený na podporu a v koordinaci s pozemními jednotkami proti blízkému nepříteli a může být vedený z jakékoli vzdálennosti.

 • Deutschmann
  08:01 06.11.2015

  Pánové, když vidím jak tomu rozumíte, tak mám jeden záludný dotaz na který bych rád znal odpověď. Třeba na něj umí někdo z Vás odpovědět. A možná by to mohl být i námět na článek. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, když vidím jak tomu rozumíte, tak mám jeden záludný dotaz na který bych rád znal odpověď. Třeba na něj umí někdo z Vás odpovědět. A možná by to mohl být i námět na článek.
  Pořád se zde píše že letadlo je součástí "systému", ale nikde jsem úplně nepochopil co všechno ten "systém" obsahuje.

  Takže zde je otázka:
  Kdyby AČR plánovala nakoupit 24 ks letadel F35, co všechno by se muselo dokoupit (a co už máme) abychom mohli slušně využívat "systém".

  Děkuji Vám za odpovědi.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:28 06.11.2015

  raziel87: Rus ani Čiňan a kdokoliv jiný nikdy nespal a stejně jim stroje jako SR 71, F-117, F22 vypálili rybník a sem tam to zase Rusové udělali druhé straně… Sice je dost náročné ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Rus ani Čiňan a kdokoliv jiný nikdy nespal a stejně jim stroje jako SR 71, F-117, F22 vypálili rybník a sem tam to zase Rusové udělali druhé straně… Sice je dost náročné a nákladné zavést stroj jako F35 v dostatečných počtech do služby, ale stejně tak je dost nákladné modernizovat IADS obzvlášt na obrovských územích jako má rusko.


  JAKÝ je dosah J-STARU a AWACSU? V oblastech kde nebudou moc operovat 0. F35 má celou řadu pokročilých aktivních a hlavně pasivních senzorů, aby si vystačili i bez podpory, když budou muset. Každý kdo měl s F35 co do činění, tak chválí senzory a jaký přehled o situaci mu dávají. Tady nejde o jednu F35 a její senzory, ale celé formace, které vzájemně sdílejí data.

  Kanada nutně potřebovala vyměnit svoje hornety už dávno, nestihlo se, takže mají prodloužení životnosti což stálo balík a provozovat takto staré stroje je drahé, navíc už nejsou moc konkurence schopné.

  Takže o co teď v Kanadě jde je koupit nové stroje, což se jim povede nejdřív okolo 2020, když to nebudou zdržovat jako teď. Takže tu mluvíme o provozování těch letadel, ať už koupí cokoliv dalších 30 let.

  Podívej se jaké má Kanada výdaje na zbrojení, neplní jako my závazek na 2%, ořezávají co můžou, 20 let hledají náhradu za vrtulníky, jejich námořnictvo hnije v docích. Protože USA jim zajišťuje ochranu, jako nám všem. Na to jednou jak my, tak Evropa i s Kanadou dojedem.

  A velmi rád si přečtu jaké souvislosti v kontextu světových událostí nechápu, takže budu rád když mě poučíš.Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  00:07 06.11.2015

  F-35 by som nezatracoval, ale ani neprecenoval, proste si musime pockat na realne nasadenie a jeho schopnosti. V pripade F-35 a Kanady to buduci premier berie pragmaticky. Keby ...Zobrazit celý příspěvek

  F-35 by som nezatracoval, ale ani neprecenoval, proste si musime pockat na realne nasadenie a jeho schopnosti.
  V pripade F-35 a Kanady to buduci premier berie pragmaticky. Keby ktokolvek napadol Kanadu, tak musi pocitat s tym, ze by sa USA aktivne zapojilo do obrany Kanady. Takze pokial niekto nechce vojnu s USA, tak je Kanada v bezpeci. Je to alibisticke, na rovinu to asi buduci premier nepovie, ale proste je to tak. Takze v ramci dobrych vztahov s USA kupi pravdepodbne Super Hornet, aby boli vsetci spokojny. Obcania Kanady budu mat pocit ze usetreli a volili spravne, buduci premier dostal svoje hlasy a USA stale budu mat svoj biznis. A ak nahodou o 20, 30. ci x rokov zacne prituhovat a bude na obzore realna hrozba, tak Kanada stale moze kupit F-35 ako vyladeny a prevereny stroj, alebo mozno bude k dispozicii uz lietadlo dalsej generacie.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:02 06.11.2015

  Charlie: to close znamená, že je poskytován v blízkosti vlastních jednotek, ne že je poskytován něčím, co je blízko. Máš pravdu, co pěšáci chtějí, jelikož je A-10 jedno z málo ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: to close znamená, že je poskytován v blízkosti vlastních jednotek, ne že je poskytován něčím, co je blízko. Máš pravdu, co pěšáci chtějí, jelikož je A-10 jedno z málo letadel co vůbec umí poznat, tak je u nich oblíbena, ale záleží u jaké jednotky. Skutečnost je taková, že A-10 plni a plnila jen malý počet CAS misí a z toho minimum kanonem.

  F4 nakonec ty motory na uhlí vyměnili, ale čína asi koupila staré zásoby a používá je teď u svých stealt letadel.

  F35 je těžká kachna, ale s T/W 1.2, 9G limitem s plnou interní výzbrojí a výborným řídícím počítačem, takže zas tak neobratná není.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Malou pumovnici na letadlo této velikosti? Požadavek byl na 2x 1000 lb bomby a nakonec skončili s 2x 2000 lb interně. To je dost velký náklad. Podívej se, s čím lítají ostatní letadla ve skutečné bojové konfiguraci. 8 SDB v pumovnici ti dá až 32 SDB ve formaci (to je dost na zlikvidování letiště). To je 32 možných cílu které můžou na misi zasáhnout. To je podstatný nárůst v efektivitě (tohle neplatí jen pro F35 ale každé letadlo co je ponese), teď s JDAMem může jedno letadlo zasáhnout tak 2 cíle, před pár lety na to bylo potřeba několik letadel.

  A pokud bude potřeba větší náklad, může je nést externě, nebo využít nějakou mulu..Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  23:50 05.11.2015

  ok, fine, beriem spat. kazdopadne, stale si myslim ze posielat moderne lietadlo do nizskej letovej hladiny, kde po nom moze strielat hociaky pickup s namontovanym 23mm automatickym ...Zobrazit celý příspěvek

  ok, fine, beriem spat. kazdopadne, stale si myslim ze posielat moderne lietadlo do nizskej letovej hladiny, kde po nom moze strielat hociaky pickup s namontovanym 23mm automatickym kanonom, nie je prave rozumne vyuzitie... hlavne ked ten stroj je optimalizovany na utoky bombami ktore maju ovela ovela vacsi dosah...Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  23:42 05.11.2015

  Podla mna CAS bolo vzdy Close Air Support, kde close by sa da dalo asi najvhodnejsie prelozit ako blizky, cele ako blizka letecka podpora a chapana v zmysle blizka mojim vlastnym ...Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna CAS bolo vzdy Close Air Support, kde close by sa da dalo asi najvhodnejsie prelozit ako blizky, cele ako blizka letecka podpora a chapana v zmysle blizka mojim vlastnym jednotkam bez ohladu odkial samotna letecka podpora pride (vrtulnik, stihac bombarder, dron ...). Samozrejme ked zasahujuci stroj je vidiet a pocut, tak to ma nezanedbatelny psychologicky vplyv na obe strany na zemi.Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  23:40 05.11.2015

  jj288b : je to close air support

  tu su aj ine skratky
  http://www.bits.de/NRANEU/othe...

  jj288b : je to close air support

  tu su aj ine skratky
  http://www.bits.de/NRANEU/othe...

 • jj284b
  23:14 05.11.2015

  Charlie: odkedy je v CAS slovo CLOSE? pokial viem tak to znamena -Combat Air Support.... a pesiakom na zemi moze byt jedno odkial tie SDB budu odhodene... ak ciele dobre oznacia, ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: odkedy je v CAS slovo CLOSE? pokial viem tak to znamena -Combat Air Support.... a pesiakom na zemi moze byt jedno odkial tie SDB budu odhodene... ak ciele dobre oznacia, tak budu znicene..

  lietat CAS dole pri zemi, je dobry sposob ako prist o lietadlo, ak ma super ake take AAA.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  22:55 05.11.2015

  Tak on Shania má pravdu v tom, že to nakonec dochytaj a třeba z toho udělaj i něco relativně použitelnýho - jako z Fantoma. Jenže ta konstrukce je daná a tu už tomu nikdo neodpáře ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak on Shania má pravdu v tom, že to nakonec dochytaj a třeba z toho udělaj i něco relativně použitelnýho - jako z Fantoma. Jenže ta konstrukce je daná a tu už tomu nikdo neodpáře (stejně jako nikdo Fantomovi neodpáral, že to byla těžká kráva a čmoudil jak parní lokomotiva).

  Takže pořád budeme mít malou pumovnici, do který se nic nevejde (ok, tak jo, osm SDBček a dva AMRAAMy), blbej výhled z kabiny, kupy serepetiček, který se můžou podělat (výklopný držáky v pumovnici, otvírací záklopka na kanon, těžkej ventilátor s tou vší robotizací kolem a hlavně TÁÁÁÁKHLE dlouhej program palubního SW...). Na fajtr to bude pomalý a neobratný, na bombardér to unese málo v pumovnici a na přímou podporu to nemá pancíř.

  Fšechny ty kecy USAF jak se CAS dělá jinak sou taky pěkný, ale mají jedno slabý místo - těm lidem, kterejm je ta CAS poskytovaná, se moc nepozdávaj. Z nějakýho důvodu ty zpátečnický pěšáci radši něco, co lítá nízko a kropí to protivníka vším možným, než jakousi imaginární pomoc shůry. Né že by občas pár JDAMů nepřišlo vhod, to ne, ale když chceme CAS, tak to chceme i s tím CLOSE a tady se nejspíš rozchází v tom významu "Close" - USAF to vztahuje na to, že ty bomby shazuje blízko vlastním jednotkám, pěšáci maj za to, že to značí že podpora přichází z blízka a né ze stratosféry.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  22:25 05.11.2015

  omlouvám se - špatně jsem oddělil citace Shaniova textu, blbě se teď rozlišují moje odpověďi na jeho jednotlivé výroky

  omlouvám se - špatně jsem oddělil citace Shaniova textu, blbě se teď rozlišují moje odpověďi na jeho jednotlivé výroky

 • raziel87
  22:20 05.11.2015

  Shania napsal: "za to že někdo neumí anglicky, rozhodně nemám sklil ani energii překládat dlouhé články. " tak znovu....jseš na českém foru, tak ty odkazy alespoň stručně a ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania napsal: "za to že někdo neumí anglicky, rozhodně nemám sklil ani energii překládat dlouhé články. "
  tak znovu....jseš na českém foru, tak ty odkazy alespoň stručně a výstižně překládej, na jiných webech je to samozřejmost, proč máš problém ty?

  "F35 bych zcela jistě v roce 2015 neposlal do silně chráněné oblasti. V roce 2018, 2020? Poslal"
  tentokrát bez dlouhých odstavců, stručně - a Rus a zbytek světových armádních inženýrů bude v roce 2018,2020 podle tebe Shanio jako spát? prostě jako ustrnuly veškerý vývojový práce protiopatření na druhý straně teď 5.11.2015 v 22:07....ok, tak jo.

  "A pokud si myslíš, že F35 potřebuje AWAC na to aby měla přehled o situaci jak na zemi, tak ve vzduchu, tak jen potvrzuješ to, že o F35 opravdu moc nevíš."
  JAKÝ je dosah J-STARU a AWACSU a jaký dosah čídel má F-35??? ty mě normálně už snad vytáčíš schválně chlape :)

  "Dovedeš si představit, že F15SE a SH bude velmi dobré letadlo i v roce 2020, to já taky, jenže co v roce 2050? Ty stroje budeš mít 30 let ve výzbroji, už ti to dochází? "
  jo, to mi dochází od ouplnýho začátku - taky jsem nikde nenapsal ani jedno jediný slovo o tom, že nynější Kanadská změna plánů ohledně nákupu bude výhledově do roku 2050. Ale do roku 2030 svojí službu mohou bez problémů zvládat letadla 4++ a alespoň zůstane víc prostředků na zchátralou lodní flotilu, kterou musí bezpodmínečně obnovit K čemu Kanada potřebuje F-35 doprkýnka? jestli se nad Seattlem prožene Pak-Fa, tak to bude pravěpodobně 3. světová a tím pádem tam budou i sousedi USA.

  K tvému srovnávání F-35 vs F-22 už nemám sílu se vyjadřovat....

  V určitých věcech píšeš Shanio věcně a správně (hlavně v oblasti TTD), ale přijde mi, že tu situaci s F-35 absolutně nechápeš v širším, propojenějšim kontextu a vývoji případnejch světovejch událostí.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  20:33 05.11.2015

  ...prostě blábolíte...

  ...prostě blábolíte...

 • Muž, co zírá na kozy
  20:32 05.11.2015

  Charlie: No taky mě to rozesmálo :D Na DCS a Falconu mám něco nalítáno, tak asi vstoupím do letectva...

  Charlie: No taky mě to rozesmálo :D Na DCS a Falconu mám něco nalítáno, tak asi vstoupím do letectva...

 • Charlie
  20:13 05.11.2015

  Na jednu stranu ten werk konstruuje Lockheed, firma s bohatou tradicí a nějak si nevzpomínám, že by kdy udělali blbý letadlo. Narozdíl třebas od Boeingu... Na stranu druhou, ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu ten werk konstruuje Lockheed, firma s bohatou tradicí a nějak si nevzpomínám, že by kdy udělali blbý letadlo. Narozdíl třebas od Boeingu...

  Na stranu druhou, neodolal sem s těma simulátorama - možná že tak velké zastopuení simulátorů a to "nejde prakticky poznat rozdíl mezi simulátorem a skutečným letadlem" je daný tím, že to umí letět jenom rovně, takže musíme akorát simulovat to Nintendo, který je na palubní desce :D

  Je to prostě hnusný letadlo a hnusný letadla jsou špatný letadla...Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:51 05.11.2015

  Na co kanon , když to neumí lítat ani tak jako mnohem starší F-16 ?

  Na co kanon , když to neumí lítat ani tak jako mnohem starší F-16 ?

 • Shania
  17:21 05.11.2015

  Pro minuskaže u jj284b postu o ruské IRST, tady je zdroj: The OLS-35 provides a coverage of +/-90 in azimuth and +60/-15 in elevation with a target acquisition range for ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro minuskaže u jj284b postu o ruské IRST, tady je zdroj:

  The OLS-35 provides a coverage of +/-90 in azimuth and +60/-15 in elevation with a target acquisition range for non-afterburning aerial targets of 50 km facing up to target's front hemisphere and 90 km facing up to rear hemisphere. The laser rangefinder features a five-meter Circular Error Probable (CEP) and ranges up to 20 km for aerial targets and 30 km for targets on the ground.

  http://www.deagel.com/Navigati... Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:23 05.11.2015

  podla mna sa o schopnostiach F35 dozvieme ked prva jednotka pojde na Red Flag.. aj ked nie presne detaily, povie to dost vela o tom aky to je stroj... mna ale bude hlavne zaujimat ...Zobrazit celý příspěvek

  podla mna sa o schopnostiach F35 dozvieme ked prva jednotka pojde na Red Flag.. aj ked nie presne detaily, povie to dost vela o tom aky to je stroj... mna ale bude hlavne zaujimat ako dopadnu mockupy proti F22..Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  15:55 05.11.2015

  Bylo by možné v diskuzi omezit velikost příspěvku na nějakých 450 znaků? Případně si nastavit vlastní filtr na příspěvky některých přispěvatelů-demagogů? Mě osobně již kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by možné v diskuzi omezit velikost příspěvku na nějakých 450 znaků? Případně si nastavit vlastní filtr na příspěvky některých přispěvatelů-demagogů? Mě osobně již kvůli zaujatým chvalozpěvům od Shania bolí prsty od scrollovaní.......Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5