Filipínské letectvo převzalo bitevní letadla A-29B Super Tucano

Filipínské letectvo převzalo bitevní letadla A-29B Super Tucano
Filipínské A-29B Super Tucano / Embraer (Zvětšit)

Na letecké základně Clark Air Base u města Mabalacat v provincii Pampanga na Filipínách proběhlo 13. října 2020 slavnostní převzetí šesti nových letadel A-29B Super Tucano. Součástí ceremoniálu bylo nejen písemné převzetí letadel, ale také požehnání a křest letadel šampaňským.

Pořízení lehkých bitevních letadel Super Tucano proběhlo v rámci čtrnáctiletého modernizačního plánu filipínského letectva Flight Plan 2028. Klíčovým projektem Flight Plan 2028 byla akvizice 12 lehkých jihokorejských stíhaček KAI FA-50 za téměř půl miliardy dolarů. Dohoda byla podespána v roce 2014 a dodávky proběhly v roce 2017.

Mimo nákupy techniky a modernizace Flight Plan 2028 obsahuje také body, které se týkají rozvoje výcviku a také budování infrastruktury a útvarů pro údržbu a opravy letecké techniky.

Součástí Flight Plan 2028 bylo i hledání náhrady starších letadel OV-10 Bronco filipínského letectva. Ve výběrovém řízení vyhrálo právě Super Tucano vyráběné brazilským Embraerem. 

Kontrakt na šest letadel byl podepsán v roce 2017. Hodnota kontraktu je pět miliard filipínských peso (2,38 miliardy Kč, 87 milionů euro). Původně měly dodávky proběhnout v roce 2019. Následně termín odskočil na konec července 2020. Jenže díky problémům s celosvětovou pandemií Covid-19 a následnými problémy a omezeními jednotlivých zemí pro cestování, byla dodávka dokončena až v říjnu 2020.


Super Tucana pro Filipíny

Při oficiálním ceremoniálu ministr národní obrany Delfin Lorenzana zmínil možnost nákupu dalších šesti strojů, přičemž Filipíny mají uzavřenou opci na dalších 18 strojů.

Dodávka letadel Super Tucano proběhla formou přeletu, což na tak malé turbovrtulové letadlo byl úctyhodný výkon. Začátek cesty byl na letišti v Sao Paulu v Brazílii 29. srpna 2020. Trasa ze Sao Paula vedla na Kanárské ostrovy, Portugalsko, Maltu, do Egypta, dále přes Spojené arabské emiráty, Indii, Bangladéš, Thajsko a Vietnam. Cílem pak byla již zmíněná letecká základna Clark na Filipínách.

Přelet proběhl ve dvou vlnách. První vlna byla tvořena čtyřmi letadly a přistála na Filipínách 19. září. Druhá vlna představovala zbývající dvě letadla a ty přistála na základně Clark 1. října. Kódová označení letadel jsou PT-ZZM, ZZN, ZZO, ZZQ, ZZS a ZZU. 


Bronco filipínského letectva; větší foto
15th Strike Wing

Letadla zamíří pod 15. úderné křídlo 15th SW (15th Strike Wing), kde konkrétně u 16. útočné letky 16th AS (16th Attack Squadron) nahradí stará OV-10 Bronco. Úderné křídlo působí z letecké základny Danilo Atienza Air Base nedaleko Manily. 

Letadla Super Tucano zastanou úkoly blízké letecké podpory, lehké útočné operace, průzkum, stíhání pomalu letících cílů a nasazení při protipovstaleckých operacích, a to jak ve dne, tak v noci. Součástí kontraktu je i dvouměsíční zaškolení pilotů a pozemního personálu na domovské letecké základně.

OV-10 Bronco nebudou vyřazena, ale dostane je 17. útočná letka 17th AS (17th Attack Squadron). Ta v současnosti pro podporu pozemních jednotek používá upravená cvičná letadla Leonardo SF-260. 


MD 520MG; větší foto / 15th Strike Wing

Filipíny ex-americké OV-10 Bronco verze A (nyní modernizované) provozují od 90. let a ex-thajské Bronco verze C od roku 2003. Letouny OV-10 Bronco, SF-260 i Super Tucano nesou na přídi stylizovanou žraločí tlamu s očima. 

Od 90. let 15thSW provozuje i lehké bitevní vrtulníky MD 520MG a od roku 2015 vrtulníky AW-109AH. Lehký vrtulník MD 520MG je speciální filipínská bojová verze určená pro blízkou leteckou podporu a pro speciální operace. Po stranách může nést kontejner s kulometem ráže 12,7 mm nebo kontejner pro sedm neřízených raket ráže 70 mm.

AW-109AH je útočná verze lehkého vrtulníku AW-109. Po stranách na křídla lze umístit kontejner s kulometem ráže 12,7mm a tři tubusy pro rakety ráže 70 mm. Místo kulometu lze použít kontejner pro sedm neřízených raket ráže 70 mm.


AW-109AH; větší foto / 15th Strike Wing

Filipínské letectvo nasazuje stroje 15th SW při operacích proti teroristům na vlastním území. V dubnu 2017 letadla SF-260 a vrtulníky AW-109AH působily jako podpora při operaci proti islamistické teroristické skupině Abu Sayyaf.

Hned na to v květnu 2017 začaly boje v Marawi, které rozpoutala skupina MILF (Moro Islamic Liberation Front). Nasazení letectva probíhalo od května do října, za účasti všech dostupných letadel a vrtulníků. Přesné údery na konkrétní budovy s teroristy prováděly i proudové letouny FA-50.

Během bojů byly nasazeny všechny typy letounů a vrtulníků 15th SW. Letouny poskytovaly vládním silám blízkou palebnou podporu ve dne i v noci.

Zdroj: Philipine News Agency

Nahlásit chybu v článku


Související články

A-29 Super Tucano - bitevní vrtulový letoun pro US Air Force

Ve Spojených státech pravě skončil program LAAR (Light Attack and Armed Reconnaissance), který měl ...

Filipínské námořnictvo posiluje proti Číně

Čína coby nová vojenská mocnost asijského regionu dává o sobě stále více vědět. Na její rostoucí ...

Pod stínem Číny: Nové fregaty a hlídkové čluny pro Filipíny

V nedávném článku jsme vás informovali o modernizaci filipínského námořnictva. Filipínci v prvním ...

Bitva o Marawi a filipínské speciální jednotky

Pět měsíců trvající boje o filipínské město Marawi jsou u konce. Celý konflikt probíhal v městském ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sholva
  07:25 21.10.2020

  Teroristická skupina MILF? Jako fakt?

  Teroristická skupina MILF? Jako fakt?

 • Arthur
  22:21 20.10.2020

  Niet čo dodať takto nejak - takouto koncepciou si predstavujem malé Vzdušné sily, kde aj "low-costy" môžu byť účelné a účinné a zároveň efektívne a hospodárne: KAI FA-50 Fighting ...Zobrazit celý příspěvek

  Niet čo dodať takto nejak - takouto koncepciou si predstavujem malé Vzdušné sily, kde aj "low-costy" môžu byť účelné a účinné a zároveň efektívne a hospodárne: KAI FA-50 Fighting Eagle + Embraer A-29B Super Tucano + Agusta Westland-109AH NIGHTHAWK atď. pričom od Poliakov feat. US objednali aj PZL Mielec S-70i Black Hawky.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   01:51 21.10.2020

   No to zase nepreháňajme, že malé... Filipíny majú cez 100 000 000 obyvateľov. Akurát je tam bieda. Na to, že ich je 20x toľko ako nás, tak majú HDP len 3x väčšie a tam niekde by ...Zobrazit celý příspěvek

   No to zase nepreháňajme, že malé... Filipíny majú cez 100 000 000 obyvateľov. Akurát je tam bieda. Na to, že ich je 20x toľko ako nás, tak majú HDP len 3x väčšie a tam niekde by som hľadal ten problém prečo ich letectvo vyzerá ako vyzerá.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...