Letoun F-35A dokončil testování jaderných pum B61-12

Letoun F-35A dokončil testování jaderných pum B61-12
F-35A nad testovací střelnicí Tonopah Test Range na letecké základně Nellis / Foto: U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Zachary Rufus (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) provedlo poslední certifikační let letounu F-35A Lightning II s testovací verzí nové jaderné pumy B61-12. Test napodoboval reálný scénář průniku F-35A do hlídaného vzdušného prostoru a provedení taktického jaderného úderu.

F-35A unese ve vnitřních zbraňových šachtách dvě taktické jaderné pumy B61-12, současně s dvojicí střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM. Díky schopnosti nést konvenční a jaderné zbraně je F-35 označován jako letoun dvojího určení DCA (Dual Capable Aircraft). Kromě toho mohou B61-12 nést také taktické letouny F-16C/D a F-15E nebo bombardéry B-2 Spirit.

S umístěním taktických jaderných pum na námořní letouny F-35B a F-35C se zatím nepočítá. V případě nutnosti půjde o technicky řešitelnou výzvu, protože pumovnice všech tří verzí F-35 jsou rozměrově podobné. Verze „B“ a „C“ ale musí projít vlastní certifikací. V současné době starší verze jaderné pumy B61 mohou teoreticky nést námořní letouny F/A-18C/D Hornet.

Taktické jaderné zbraně byly z palub amerických lodí a ponorek odebrány krátce po konci studené války. Pochopitelně nebavíme se o balistických ponorkách třídy Ohio se strategickými jadernými zbraněmi.

Na vrcholu studené války v roce 1975 mělo americké námořnictvo na svých lodích a ponorkách 6191 taktických a strategických jaderných hlavic. Avšak i v roce 1990, po pádu Berlínské zdi, bylo na moři umístěno 5716 amerických jaderných hlavic – více než činní aktuální jaderný arzenál Spojených států. Námořními nosiči taktických hlavic byly střely Tomahawk (TLAM-N) a palubní letouny A-4 Skyhawk, A-6 Intruder, A-7 Corsair II a F/A-18C.


Odhoz pumy B61-12 v listopadu 2020

Pochopitelně v případě zhoršení bezpečností situace mohou Američané jaderné pumy na svá plavidla opět vrátit. Stejně tak mohou pumy poskytnout státům, které provozují F-35B a letadlové lodě, jako je Velká Británie, Itálie, Japonsko nebo Jižní Korea. Vtip je v tom, že s touto eventualitou musí protivníci počítat – což samozřejmě Spojeným státům vyhovuje.

Je však pravda, jak uvádí článek Concept of a nuclear-armed F-35C divides opinion, že ještě před šesti lety panoval v Americe odpor vrátit taktické jaderné zbraně na paluby amerických lodí a ponorek. Zda došlo k názorovému posunu, není známo. Jaderné ponorky třídy Ohio jsou ale nově vybaveny střelami Trident II D5 s taktickou jadernou hlavicí W76-2 o síle pouze 5 kt, což je poloviční síla jaderné bomby použité proti Hirošimě. K použití W76-2 je však nutné „spektakulárně“ odpálit těžkou střelu Trident II D5.

V každém případě evropské státy Belgie, Nizozemsko, Itálie nebo Turecko si objednaly letouny F-35A zejména kvůli zachování účasti v aliančním programu Nuclear Sharing. Zajímavé je, že Německo (zřejmě z čistě politických důvodů) nákup F-35A odmítá a dává přednost americkým F/A-18E/F Super Hornet, které ale teprve jadernou certifikací musí projít. Případnou smlouvu má Berlín podepsat na přelomu let 2022 až 2023.

V každém případě „jadernou certifikací“ nejdříve projde F-35A. Během závěrečného testu dvě F-35A shodily dvě testovací pumy B61-12 na testovací střelnici Tonopah Test Range v Nevadě. Test měl simulovat reálné nasazení letounu při pronikání do nepřátelského vzdušného prostoru.


F-35A s patrnou B61-12 ve zbraňové šachtě; větší foto / USAF

„Tato schopnost nutí naše potenciální protivníky přemýšlet více o svém herním plánu, než se do něj vůbec pustí,“ řekl podplukovník Douglas A. Kabel, zástupce ředitele pro strategické odstrašení na Velitelství pro letecký boj ACC (Air Combat Command). „Může se dostat [F-35A] hlouběji do bojové oblasti, kde by se letouny bez stealth nedostaly.“

Data z minimálně deseti testovacích odhozů B61-12 nyní zkoumá ministerstvo obrany a energetiky. Dalším krokem v certifikačním procesu je ověření schopností leteckého a pozemního personálu provozovat F-35A s B61-12. Až poté mohou Američané nasadit F-35A s jadernými pumami B61-12 do ostré akce. Letectvo ale odmítlo uvést, kdy k tomu přesně dojde.

Co se týče hardwarových úprav na F-35A, ty měly jediný cíl – aby nikdy za žádných okolností nedošlo k nechtěnému uvolnění pumy. F-35A tak navíc získal „přepínač“ ve zbraňové šachtě, po jehož sepnutí letoun pozná, že nese jadernou pumu. Fyzicky „jaderný spínač“ byl umístěn také do kokpitu letounu.

Vývoj B61-12 probíhá minimálně od roku 2011 a nová bomba je technicky rekonstrukcí a konsolidací čtyř stávajících variant, B61-3, -4, -7 a -10. Puma měří na délku 3,65 metru, má hmotnost 347 kg a při letu na cíl se stabilizuje rotací. U B61-12 lze nastavit sílu výbuchu 0,3 kt, 1,5 kt, 10 kt a 50 kt.

Zdroj: AFM, USAF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace jaderného arzenálu USA za bilion dolarů

Ve Spojených státech probíhá bouřlivá debata o budoucnosti amerických jaderných sil. V současné době ...

Strašák jaderné války: Více rozumu, méně odvahy

I přes snížení počtu jaderných zbraní největší mocnosti světa mají stále dostatek energie k ...

F-35A Lightning II s taktickými jadernými pumami B61-12

Projektová kancelář F-35 Joint Program Office před pár dny zveřejnila první fotografie víceúčelového ...

F-35A Lightning II testuje taktické jaderné pumy B61-12

Víceúčelové taktické stealth letadlo F-35A Lightning II je od počátku předurčeno k nesení taktických ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • deckardgti
  23:58 13.10.2021

  Moje poznámka bude asi mimo hlavní téma o kterém se diskutuje níže v komentářích,ale chtěl sem jen upozornit na drobnou chybku v textu pod hlavní fotografií celého článku.Píše se ...Zobrazit celý příspěvek

  Moje poznámka bude asi mimo hlavní téma o kterém se diskutuje níže v komentářích,ale chtěl sem jen upozornit na drobnou chybku v textu pod hlavní fotografií celého článku.Píše se tam,že je na fotografii letoun F-35A nad testovací střelnicí Tonopah Test Range na letecké základně Nellis.Ale pokud vím,tak Tonopah Test Range,tedy testovací oblast,střelnice a v neposlední řadě i letecká základna Tonopah se nachází cca 231 km severo severo západně od letecké základny Nellis která je na okraji Las Vegas.Ano Tonopah Test Range je součástí Nevada Test and Training Range (NTTR),nebo také Nellis Air Force Range,ale to je velké testovací území v části Nevady.Tedy letecká základna Nellis je na okraji Las Vegas,zatímco Tonopah Test Range je hoodně daleko od této základny..ano?..;)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:38 12.10.2021

  Tak jak paní Černochová v době kdy je MO na dohled? Jaké jsou vaše osobní preference nového, nebo nedejbože "nového - GripC+" letounu?

  Tak jak paní Černochová v době kdy je MO na dohled? Jaké jsou vaše osobní preference nového, nebo nedejbože "nového - GripC+" letounu?

  • skelet
   15:00 12.10.2021

   budoucí ministryně obrany ti řekne, že bude něco preferovat? to je nějaký vtip? :)

   budoucí ministryně obrany ti řekne, že bude něco preferovat? to je nějaký vtip? :)

 • skelet
  15:16 08.10.2021

  V rámci rozvoje schopností AČR jsou pro nás v zásadě jen dvě cesty 1) nákup F-35 (byť odložený díky odkupu Gripen C) 2) nákup "missile truck", což jsou ve výběru Rafale nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  V rámci rozvoje schopností AČR jsou pro nás v zásadě jen dvě cesty
  1) nákup F-35 (byť odložený díky odkupu Gripen C)
  2) nákup "missile truck", což jsou ve výběru Rafale nebo Superhornet.

  Nákup F-16V a Gripen E je zakonzervování současných schopností na dalších 40let.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:28 08.10.2021

   naprosto přesně.

   naprosto přesně.

  • flanker.jirka
   21:21 08.10.2021

   O co horší je F 16V a Gripen E než Rafale a Superhornet?

   O co horší je F 16V a Gripen E než Rafale a Superhornet?

   • toustr
    21:56 08.10.2021

    Řeknu to prostě. Jsou horší přesně o jeden motor. V případě SH/Gripen je letoun od Saabu doslova poloviční, protože používá stejný motor jako SH.

    Řeknu to prostě. Jsou horší přesně o jeden motor. V případě SH/Gripen je letoun od Saabu doslova poloviční, protože používá stejný motor jako SH.

    • toustr
     08:40 10.10.2021

     Osobně se pozastavuji nad tím jedním palcem dolů, který jsem dostal. To se opravdu někomu nehodí do krámu čisté konstatování faktu, že Gripen a F-16 jsou v porovnání menší stroje? ...Zobrazit celý příspěvek

     Osobně se pozastavuji nad tím jedním palcem dolů, který jsem dostal. To se opravdu někomu nehodí do krámu čisté konstatování faktu, že Gripen a F-16 jsou v porovnání menší stroje? Pak se divme, že je na tom ČR tak, jak je, když je pro nás i tvrdý fakt relativní.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:12 10.10.2021

      Zvykneš si. Mňa sa raz niekto spýtal aké lietadlo mám v profilovke (vtedy som mal lietadlo). Ja som odpovedal, že ide o MiG-29 a dostal som 0:3

      Zvykneš si. Mňa sa raz niekto spýtal aké lietadlo mám v profilovke (vtedy som mal lietadlo). Ja som odpovedal, že ide o MiG-29 a dostal som 0:3

   • skelet
    22:09 08.10.2021

    Nosnost, počet závěsníku apod. Proto píšu "missile truck"

    Nosnost, počet závěsníku apod. Proto píšu "missile truck"

   • Miroslav
    12:14 09.10.2021

    A teraz otázka, že ako kvantifikovať horší/lepší. V akých jednotkách to chceš merať? To je ako keď hovoria, že An-225 je najväčšie lietadlo sveta. Ok, ale podľa akých parametrov? ...Zobrazit celý příspěvek

    A teraz otázka, že ako kvantifikovať horší/lepší. V akých jednotkách to chceš merať?

    To je ako keď hovoria, že An-225 je najväčšie lietadlo sveta. Ok, ale podľa akých parametrov? Dĺžka, rozpätie krídel, výkon motorov, objem vnútorného priestoru alebo nosnosť? V nie všetkých týchto parametroch dominuje. Zákazník proste kupuje to, čo vyrieši jeho problémSkrýt celý příspěvek

    • Storm
     20:18 09.10.2021

     Jediny relevantní údaj ohledně velikosti je dle mého MTOW...

     Jediny relevantní údaj ohledně velikosti je dle mého MTOW...

  • Jan Grohmann
   22:11 08.10.2021

   A k čemu přesně potřebujeme "stíhačky"?

   A k čemu přesně potřebujeme "stíhačky"?

   • skelet
    22:18 08.10.2021

    K ochraně vzdušného prostoru a ke spolupráci s koaličními jednotkami. Nebo na to stačí L-159?

    K ochraně vzdušného prostoru a ke spolupráci s koaličními jednotkami. Nebo na to stačí L-159?

    • Miroslav
     22:26 08.10.2021

     Vzhľadom na počet lietadiel by som to skôr definoval ako udržovanie spôsobilosti s dávkou prestíže

     Vzhľadom na počet lietadiel by som to skôr definoval ako udržovanie spôsobilosti s dávkou prestíže

     • skelet
      22:29 08.10.2021

      Mluvíš o OSSR?

      Mluvíš o OSSR?

     • Miroslav
      22:59 08.10.2021

      14 nadzvukov (1 letka) je podľa teba čo? Alebo si si len potreboval kopnúť? Áno, aj my kupujeme len nutné minimum. Teda 12+2

      14 nadzvukov (1 letka) je podľa teba čo? Alebo si si len potreboval kopnúť? Áno, aj my kupujeme len nutné minimum. Teda 12+2

     • skelet
      23:03 08.10.2021

      Nepotřebuji si kopnout. Ty jsi sem přišel. Váš kontrakt už je uzavřen. U nás se o počtu nadzvukových bojových letounů stále rozhoduje. Jinými slovy jestli bude jen jedna letka nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepotřebuji si kopnout. Ty jsi sem přišel. Váš kontrakt už je uzavřen. U nás se o počtu nadzvukových bojových letounů stále rozhoduje. Jinými slovy jestli bude jen jedna letka nebo dvě. AČR má stále dvě bojové letky.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      00:46 09.10.2021

      Bavíme sa o nadzvukoch a aj som to napísal. Buďme k sebe úprimní. Ani 2 plnohodnotné letky na samostatnú ochranu nestačia resp. len istý čas. 14 ks je fakt nutné minimum aby sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Bavíme sa o nadzvukoch a aj som to napísal. Buďme k sebe úprimní. Ani 2 plnohodnotné letky na samostatnú ochranu nestačia resp. len istý čas. 14 ks je fakt nutné minimum aby sa vôbec oplatilo prevádzkovať nadzvukové letectvoSkrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:50 09.10.2021

    K čemu potřebujeme armádu?

    K čemu potřebujeme armádu?

    • Jan Grohmann
     13:52 09.10.2021

     Dobrá otázka. Znáte odpověď?

     Dobrá otázka. Znáte odpověď?

     • Scotty
      14:41 09.10.2021

      Považuji jí za další nástroj (zejména mezinárodní) politiky. Samozřejmě také věc prestiže a váhy hlasu konkrétní země.

      Považuji jí za další nástroj (zejména mezinárodní) politiky. Samozřejmě také věc prestiže a váhy hlasu konkrétní země.

     • marecino
      20:16 09.10.2021

      Som dlhoročný čitateľ AN ale aj tak neviem vysvetliť normálnemu človeku načo potrebujeme armádu...neviem dat konkrétny príklad alebo scenár kde to stojí za to....aj ked ja si ...Zobrazit celý příspěvek

      Som dlhoročný čitateľ AN ale aj tak neviem vysvetliť normálnemu človeku načo potrebujeme armádu...neviem dat konkrétny príklad alebo scenár kde to stojí za to....aj ked ja si uvedomujem ze ju potrebujeme :DSkrýt celý příspěvek

     • JaHoDa
      13:16 10.10.2021

      Chlapi, nedávno tu byl na toto téma článek od pana Grohmanna. Přečtěte si to znovu a pochopíte, proč se pan Grohmann ptá...

      Chlapi, nedávno tu byl na toto téma článek od pana Grohmanna. Přečtěte si to znovu a pochopíte, proč se pan Grohmann ptá...

     • TF_HU
      10:07 16.11.2021

      Já ano, že vy ne, mě udivuje...

      Já ano, že vy ne, mě udivuje...

     • TF_HU
      10:09 16.11.2021

      marecino Upříně, čtením AN to nezjistíte. Když už jste nedával pozor ve škole, bylo by dobré si přečíst nějakou státotvornou literaturu, něco z filozofie apod. Když kliknete do ...Zobrazit celý příspěvek

      marecino

      Upříně, čtením AN to nezjistíte. Když už jste nedával pozor ve škole, bylo by dobré si přečíst nějakou státotvornou literaturu, něco z filozofie apod. Když kliknete do webu, například Google "úloha armády" i z toho se dá dost pochopit. Pokud neuspějete, nebu´ďte z toho nešťastný, ne každému je přáno.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:37 09.10.2021

     Lebo je to jeden zo symbolov štátu?

     Lebo je to jeden zo symbolov štátu?

    • Jan Padesátýpátý
     22:47 09.10.2021

     Armádu potřebujeme protože se občas hodí. To je celé.

     Armádu potřebujeme protože se občas hodí. To je celé.

     • GlobeElement
      11:48 11.10.2021

      Přesně tak. Je to jako hasící přístroj v garáži.

      Přesně tak. Je to jako hasící přístroj v garáži.

   • Storm
    20:20 09.10.2021

    Pane Grohmanne tuhle otázku myslíte vážně?

    Myslel jsem že se řadíte mezi odborníky... Pokud tuto otázku myslíta tak jako vyzněla, tak jsem se asi pletl...

    Pane Grohmanne tuhle otázku myslíte vážně?

    Myslel jsem že se řadíte mezi odborníky... Pokud tuto otázku myslíta tak jako vyzněla, tak jsem se asi pletl...

    • GlobeElement
     11:49 11.10.2021

     Provokuje, a to je dobře, ne?

     Provokuje, a to je dobře, ne?

 • GlobeElement
  11:25 08.10.2021

  Ukazuje se, že vyloučení Turecka z programu F-35 bude mít mnohem dalekosáhlejší strategické dopady, než jen nevyzbrojení turecké armády těmito letouny. Rozpad SSSR mimo jiné ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukazuje se, že vyloučení Turecka z programu F-35 bude mít mnohem dalekosáhlejší strategické dopady, než jen nevyzbrojení turecké armády těmito letouny.
  Rozpad SSSR mimo jiné způsobil, že Turecko již se SSSR (potažmo Ruskem) nesousedí, leda po moři. Taktické jaderné zbraně v Turecku už nejsou pro NATO tak důležité. O F-35 se zajímá Rumunsko.

  Svět se mění a Turecko již nemůže spoléhat na to, že jej západ za žádnou cenu nenechá ve štychu, zejména vzhledem k politickým změnám v tureckém zahraničním směřování posledních let. Nevím, jestli jsou americké taktické jaderné zbraně stále na území Turecka, ovšem do budoucna nebudou v Turecku pro tyto zbraně vhodné nosiče. Erdogan se bude cítit jak Fidel Castro.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:22 08.10.2021

   Myslím že po čistkách, ktoré urobil Erdogan pred niekoľkými rokmi, došlo u odvozu bômb mimo Turecko. Nechce sa mi hľadať kam, ale bude to Belgicko, Holandsko alebo až v krajnom ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že po čistkách, ktoré urobil Erdogan pred niekoľkými rokmi, došlo u odvozu bômb mimo Turecko. Nechce sa mi hľadať kam, ale bude to Belgicko, Holandsko alebo až v krajnom prípade Nemecko....Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:26 08.10.2021

  Pro službu F-35A v AČR tedy byla splněna důležitá podmínka, certifikace B61-12 :-). Na téma nového stíhače v AČR teď vyšlo pár článků, faktem je, že čas k rozhodnutí se rychle ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro službu F-35A v AČR tedy byla splněna důležitá podmínka, certifikace B61-12 :-). Na téma nového stíhače v AČR teď vyšlo pár článků, faktem je, že čas k rozhodnutí se rychle blíží (cca 2023), při známé délce akvizičních procesů (BVP hledáme od 2018) je bezmála pozdě začít s výběrem.Skrýt celý příspěvek

  • Aja1984
   09:52 08.10.2021

   Tak varianta, že by se nepokračovalo další pětiletku s gripeny, je hodně naivní a jak administrativně, tak ekonomicky neschůdná...

   Tak varianta, že by se nepokračovalo další pětiletku s gripeny, je hodně naivní a jak administrativně, tak ekonomicky neschůdná...

   • Jura99
    09:57 08.10.2021

    "Další" pětiletku ? Gripeny byly pronajaty na desetiletku + opce. Jinak ale souhlasím, že pro náš státní aparát je administrativně neschůdné kdeco. Ekonomicky je F-35A samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

    "Další" pětiletku ? Gripeny byly pronajaty na desetiletku + opce. Jinak ale souhlasím, že pro náš státní aparát je administrativně neschůdné kdeco. Ekonomicky je F-35A samozřejmě výhodná.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     11:05 08.10.2021

     Tak, a teraz sa už vráťme do reality. Švédi nebudú chcieť svoje/vaše Gripeny späť. Načo by im boli keď najmenej ďalších 100 nových majú v sklade a ďalšie vo verzii budú vyrábať? ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak, a teraz sa už vráťme do reality. Švédi nebudú chcieť svoje/vaše Gripeny späť. Načo by im boli keď najmenej ďalších 100 nových majú v sklade a ďalšie vo verzii budú vyrábať? Oni sa potrebujú zbaviť aj tých čo majú, nie to ešte aby brali vaše olietané. Proste vám dajú ponuku ktorá sa neodmieta. Nikto ani nebude uvažovať o nejakej zmene. Jedine čo z toho môžete vyraziť naviac je, že dostanete aj ďalšie GripenySkrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:14 08.10.2021

      realita je taková, že Švédové budou muset nasadit hodně dobrou cenu, aby vyvážili politické body, které bychom nákupem získali u USA (Francie). Navíc v případě odkupu Gripen C by ...Zobrazit celý příspěvek

      realita je taková, že Švédové budou muset nasadit hodně dobrou cenu, aby vyvážili politické body, které bychom nákupem získali u USA (Francie). Navíc v případě odkupu Gripen C by šlo de facto jen o odložení nákupu F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:20 08.10.2021

      Švédi nemajú čo stratiť. To si povedzme otvorene. Hoci by vám ich ponechali zadarmo, aj tak sa im to oplatí. Vy ste ich (Gripeny) už aj tak preplatili a ešte ich budete kojiť na ...Zobrazit celý příspěvek

      Švédi nemajú čo stratiť. To si povedzme otvorene. Hoci by vám ich ponechali zadarmo, aj tak sa im to oplatí. Vy ste ich (Gripeny) už aj tak preplatili a ešte ich budete kojiť na servise. A keď vám dajú zo skladu nové Gripeny, tak skôr ako o 20-25 rokov sa k iným nedostanete.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:37 08.10.2021

      s nabídkou, která se neodmítá, problém žádný nemám. Jelikož budou mít přes 20let, měly by taková neodmítnutelná nabídka být bezmála že zdarma, kromě investice do modernizace. Jak ...Zobrazit celý příspěvek

      s nabídkou, která se neodmítá, problém žádný nemám. Jelikož budou mít přes 20let, měly by taková neodmítnutelná nabídka být bezmála že zdarma, kromě investice do modernizace. Jak ovšem píše skelet, další provoz Gripenu C/D je pouze odložením nákupu 5.gen o cca 10let. Neměl bych ani problém s provozem obou typů, do vyčerpání životnosti Gripenu C na airpolicing, tak vedle toho provozovat 18ks F-35A. Samozřejmě vyřadit L-159, resp. převést na výcvik.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:42 08.10.2021

      Jura: Ešte to najdôležitejšie na záver... Či vám ich budú američania ochotní predať. Neviem kde beriete takú istotu, že F-35 je len vecou peňazí. Alebo ešte predtým budete musieť ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ešte to najdôležitejšie na záver... Či vám ich budú američania ochotní predať. Neviem kde beriete takú istotu, že F-35 je len vecou peňazí. Alebo ešte predtým budete musieť kúpiť 4 batérie Patriotov ako RumuniSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:54 08.10.2021

      Miroslav: samozřejmě, že by nám je chtěli prodat. Na dnech NATO v ní seděli pánové Babiš i Metnar a Lockheed prý nabídne obě varianty, low-end variantu F-16 a high-end F-35A. Obojí ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: samozřejmě, že by nám je chtěli prodat. Na dnech NATO v ní seděli pánové Babiš i Metnar a Lockheed prý nabídne obě varianty, low-end variantu F-16 a high-end F-35A. Obojí v počtu 18ks.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:56 08.10.2021

      Miroslav Zbytečné starosti, oni nám F35 prodat chtějí, ostatně už začali s lobbingem. Dle dostupných informací nám primárně nabízejí 18 F35, jako záložní varinatu (pro případ, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Zbytečné starosti, oni nám F35 prodat chtějí, ostatně už začali s lobbingem. Dle dostupných informací nám primárně nabízejí 18 F35, jako záložní varinatu (pro případ, že by to přece jen bylo nad náš rozpočet), pak F16V.
      Švédové zřejmě nabídnou dvě varianty Gripenu, kromě fungl nových E, ještě modernizované (např. AESA radar) C ve variantě C+.Skrýt celý příspěvek

     • Cheddar
      12:14 08.10.2021

      Nesher Osobne dúfam že si vyberiete ako náhradu F-35. Ste v úplne inej situácií ako Slovensko, keď potrebovalo vymeniť Mig-29. F-35 je síce drahší stroj na prevádzku, ale dáva ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Osobne dúfam že si vyberiete ako náhradu F-35. Ste v úplne inej situácií ako Slovensko, keď potrebovalo vymeniť Mig-29. F-35 je síce drahší stroj na prevádzku, ale dáva možnosti ktoré s F-16 bl. 70/72 (ani s Gripenom) nezískate. Pre Vás by bolo zbytočné vyberať F-16. Je to síce výkonnejší stroj než Gripen, ale rozdiel tam nie je veľký. V prípade odkladu prechodu na 5. generáciu je podľa mňa rozumné zostať pri Gripene. Trochu sa obávam situácie, kde sa švédska strana bude snažiť využiť prípadnú českú neochotu drahšieho riešenia a budú chcieť z JAS-39 "vyždímať" čo najviac a vy skončíte s nie úplne lacným riešením pri starých strojoch. Pri správne mierenej korupcii to bohužial nie je úplne nepredstaviteľné.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:37 08.10.2021

      Cheddar Vidím to stejně, pokud se budou kupovat nová letadla (varianta "olétaných" je s výjimkou Gripenu dle vyjádření ředitele Odboru rozvoje vzdušných sil, který vede komisi ...Zobrazit celý příspěvek

      Cheddar
      Vidím to stejně, pokud se budou kupovat nová letadla (varianta "olétaných" je s výjimkou Gripenu dle vyjádření ředitele Odboru rozvoje vzdušných sil, který vede komisi vyloučena), tak se koupí F35.
      Jinak se bude ještě cca 15
      let pokračovat s Gripeny ve variantě C+Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:45 08.10.2021

      Nesher: Stíhačky nie sú rohlíky. Je v tom politika a záujmy strán. Preto sa nemusí vyberať rozumne ani ekonomicky. Nevidíme do toho čo všetko je za tým, aké dohody a podobne. Ak by ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Stíhačky nie sú rohlíky. Je v tom politika a záujmy strán. Preto sa nemusí vyberať rozumne ani ekonomicky. Nevidíme do toho čo všetko je za tým, aké dohody a podobne. Ak by som si mal podať tiket, tak sa stavím, že budete pokračovať s Gripenom. Švédi urobia všetko preto, aby ste si ich nechali. Jedinou možnosťou by bolo keby do toho zasiahla Ukrajina. Tá potrebuje cca 150-200 lacných lietadiel. Viem si predstaviť, že Švédsko im predá svoje skladové a pribalí niečo zo svojich (nahradia ich verziou E/F) + vaše a Maďarské. To by bolo cca 150 ks a všetci by boli spokojní. Ale to už dosť fantazírujemeSkrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      12:50 08.10.2021

      Logické mi pre AČR pripadaju iba 2 varianty: 1.) odkup Grippenov C/D + modernizacia a za 10-15 rokov kupit F-35 2.) vymenit Grippeny za verziu E/F Politicky sa ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Logické mi pre AČR pripadaju iba 2 varianty:

      1.) odkup Grippenov C/D + modernizacia a za 10-15 rokov kupit F-35
      2.) vymenit Grippeny za verziu E/F

      Politicky sa ako najvyhodnejsia javi 1.varianta, neviem ako by dnes (po volbach) vysvetlovali volicom miliardovy nakup F-35 a co by z toho politicky (bez korupcie) mali? Takto mozu "problem" odlozit na dalsie vladne garnitury.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:54 08.10.2021

      Miroslav Jak píšeš, výběr bude primárně politický, samozřejmě kombinovaný s ekonomikou. Politicky nemají Švédové co nabídnout. Takže, pokud se budou kupovat nová letadla, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Jak píšeš, výběr bude primárně politický, samozřejmě kombinovaný s ekonomikou. Politicky nemají Švédové co nabídnout.
      Takže, pokud se budou kupovat nová letadla, bude to F35, F16 nedává vůči JAS39C+ smysl, Gripen E bude zřejmě akvizičně ještě dražší než F35. A navíc nelze čekat, že by se nějak v Evropě prosadil. A politický už to vůbec nedává smysl.
      Pokud se nová letadla kupovat nebudou, tak bude dalších 10-15 let JAS 39C+ (zřejmě ve větším počtu) a pak stejně F35, protože nic jiného ani k dispozici nebude.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      13:38 08.10.2021

      mudry.udrzbar To jste doufám myslel jako vtip. Gripen E, který se teprve zavádí, se vyplatí víc než F-35, kterých se vyrobily stovky? Ta cena za E/F bude jistě extrémní, dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar
      To jste doufám myslel jako vtip. Gripen E, který se teprve zavádí, se vyplatí víc než F-35, kterých se vyrobily stovky? Ta cena za E/F bude jistě extrémní, dokonce bych si tipnul, že bude ještě vyšší než za F-35. A o náklady na provoz bych se též případně neopíral, verze E/F rozhodně nebyla koncipována pro levný a rychlý servis jako u C/D.... jsou to úplně jiné stroje z jiných dob.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:38 08.10.2021

      Miroslav: v tomto tématu, coby slovenský patriot, samozřejmě nemůžeš být nějak zvlášť objektivní. Vy jste koupili low-end a je přirozené trochu žárlit na eventualitu high-end ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: v tomto tématu, coby slovenský patriot, samozřejmě nemůžeš být nějak zvlášť objektivní. Vy jste koupili low-end a je přirozené trochu žárlit na eventualitu high-end řešení u sousedů. Pokud to budou u nás rozhodovat rozumní lidé, jsou jen dvě řešení, F-35A nebo neodmítnutelná nabídka na JAS39C+. Ta je ale tak jako tak na poměrně krátkou dobu a nedává smysl rozšiřovat počty. Ovšem když jsem slyšel Okamuru promluvit na téma BVP, tak on si myslí, že Finové "modernizovali" BMP2, takže uděláme totéž a prý ušetříme 52mld. Bohužel i tací jedinci se mohou dostat k veslu a pak to může dopadnout i nesmyslem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:19 08.10.2021

      skelet
      Politické body od USA by bylo nejlepší získat smlouvou na dostavbu Dukovan a Temelína dohromady a zkusit začít přemýšlet o dalších lokalitách, jako Tetov a Blahutovice.

      skelet
      Politické body od USA by bylo nejlepší získat smlouvou na dostavbu Dukovan a Temelína dohromady a zkusit začít přemýšlet o dalších lokalitách, jako Tetov a Blahutovice.

     • flanker.jirka
      15:22 08.10.2021

      Miroslav
      Ochota prodat F 35 do ČR existuje, už se s tím smiřte. Jedna ostrá F 35 byla na dnech NATO a byla tam i maketa 1:1, stejně tak tam byla maketa Gripenu E.

      Miroslav
      Ochota prodat F 35 do ČR existuje, už se s tím smiřte. Jedna ostrá F 35 byla na dnech NATO a byla tam i maketa 1:1, stejně tak tam byla maketa Gripenu E.

     • flanker.jirka
      15:26 08.10.2021

      Cheddar
      Poslední verze F 16 je dost dobrá, jen není stealth. Na airpolicing a alianční operace ve spojení s F 35 jiných zemí to bohatě stačí.

      Cheddar
      Poslední verze F 16 je dost dobrá, jen není stealth. Na airpolicing a alianční operace ve spojení s F 35 jiných zemí to bohatě stačí.

     • Jura99
      15:31 08.10.2021

      flanker.jirka: F-16 není stealth a také to není senzorový sběrač a ovladač digitálního bojiště.

      flanker.jirka: F-16 není stealth a také to není senzorový sběrač a ovladač digitálního bojiště.

     • Cheddar
      15:55 08.10.2021

      flanker.jirka Áno, F-16 bl. 70/72 je dosť dobrá, preto som rád že si ju v OSSR vybrali. Nič lepšie sme na výber nemali. Lenže nákup F-16 pre vás nerieši toľko problémov ako pre ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka Áno, F-16 bl. 70/72 je dosť dobrá, preto som rád že si ju v OSSR vybrali. Nič lepšie sme na výber nemali. Lenže nákup F-16 pre vás nerieši toľko problémov ako pre nás pred pár rokmi a zároveň vás to zasekne pri 4. generácií na 30-40 rokov. Pokiaľ máte možnosť sa posunúť ďaľej a získať nové schopnosti tak by som to využil.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:28 08.10.2021

      Jura: Ja som slovenský patriot? Na to si ako prišiel? Samozrejme mám rád svoju domovinu, ale nie viac ako je zdravé a rozumné. A vôbec, prečo by som mal žiarliť na "vaše" F-35? Ste ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ja som slovenský patriot? Na to si ako prišiel? Samozrejme mám rád svoju domovinu, ale nie viac ako je zdravé a rozumné. A vôbec, prečo by som mal žiarliť na "vaše" F-35? Ste nejaké kúpili, že mám závidieť? Máte dlhodobo prenajaté lowcostys nič moc parametrami a podľa teba už horím závisťou.


      flanker.jirka: Ja sa nemám s čím zmierovať. Stačí pozrieť do minulosti. Vieš vôbec prečo máte tie Gripeny? Lebo svojho času vám američania odmietli predať F-16. Ani vám neposlali cenovú ponuku lebo usúdili, že sú nad vaše možnosti. Preto sa v poslednej chvíli hľadalo riešenie v prenájme Gripenov. Tým nemyslím nič zlé. Len si nerobím ilúzie o tom, ako sme/ste pre USA dôležití. Mimochodom, ponuku síce predkladá Lockheed, ale až na schválenie americkým kongresom. Je to vec politiky či vám to predajú, nie primárne peňazíSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:49 08.10.2021

      Miroslav: praveze patriot ma rad svou domovinu zdrave a rozumne, narozdil nacionalisty. Stihacky jsme vybirali pred 20lety, za tu dobu se zmenilo uplne vsechno. Gripen byl v te ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: praveze patriot ma rad svou domovinu zdrave a rozumne, narozdil nacionalisty. Stihacky jsme vybirali pred 20lety, za tu dobu se zmenilo uplne vsechno. Gripen byl v te dobe stroj na urovni, tehdy zrejme o neco konkurenceschopnejsi, nez by byly F16 v roce 2029, kdyby nekoho napadly bohuzel koupit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:26 08.10.2021

      Jura99
      Průzkum bude lepší zajistit bezpilotnimi letouny.

      Jura99
      Průzkum bude lepší zajistit bezpilotnimi letouny.

     • Miroslav
      22:09 08.10.2021

      Jura: F-16 je dlhodobo bestseller práve preto, že ponúka najlepší pomer kvality a ceny. Neskákal som saltá keď sme vybrali F-16 ale akceptujem to lebo viem, že sa tým nič nepokazí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: F-16 je dlhodobo bestseller práve preto, že ponúka najlepší pomer kvality a ceny. Neskákal som saltá keď sme vybrali F-16 ale akceptujem to lebo viem, že sa tým nič nepokazí. Ani vy by ste nič nepokazili F-16.

      A že to bolo pred 20 rokmi? To nič neznamená. Stíhačky sú politika. Kupujú ich politici, predávajú ich politici. Preto neverím na nejaké ustálené alebo nemenné normy správania sa. Vieš čo všetko sme už (ne)kúpili my hoci už bolo "rozhodnuté"? Druhý S-300, SU-25, Jas-39, C-295... Kým nebude prvý F-35 v rukách českého zákazníka tak sa nikdy nezaručím za to, že sa to aj stane.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:57 09.10.2021

      Miroslav: o F16 jako bestseleru bych mluvil v minulem case, dnes jej nekupuje bezmala nikdo.

      Miroslav: o F16 jako bestseleru bych mluvil v minulem case, dnes jej nekupuje bezmala nikdo.

     • Miroslav
      12:20 09.10.2021

      Jura: Záleží v akom období porovnávaš predaj. Ono je trochu iné porovnávať predaj od roku 1985 do 2020 alebo predaj od januára do júla, aj keď ide o ten istý produkt. Preto som tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Záleží v akom období porovnávaš predaj. Ono je trochu iné porovnávať predaj od roku 1985 do 2020 alebo predaj od januára do júla, aj keď ide o ten istý produkt. Preto som tam uviedol to "dlhodobo"

      Mimochodom, F-16 ako sa ukazuje zažíva svoje znovuzrodenie podobne ako F-15. Až čas ukáže, aký bude ďalší osud F-16.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:08 08.10.2021

   Tak predsa sa Česko chystá stať sa jadrovou mocnosťou? Wau! Ale veď minule ste tvrdili, že budete nepriateľa bombardovať z obežnej dráhy tak načo trápne F-35?

   Tak predsa sa Česko chystá stať sa jadrovou mocnosťou? Wau! Ale veď minule ste tvrdili, že budete nepriateľa bombardovať z obežnej dráhy tak načo trápne F-35?

   • Jan Grohmann
    11:44 08.10.2021

    Moje řeč :)

    Moje řeč :)

   • GlobeElement
    12:58 08.10.2021

    Ten článek o české orbitální raketě jsi četl?

    Jak vidíš, zvládáme obě strategie.

    Ten článek o české orbitální raketě jsi četl?

    Jak vidíš, zvládáme obě strategie.

  • IS-3
   12:44 08.10.2021

   Řekl bych, že je taky důležité, jestli bude sestavovat vládu ANO, nebo SPOLU. Pokud by se jednalo o druhou variantu, dokážu si představit, že by nemuselo být pořízení 18 F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

   Řekl bych, že je taky důležité, jestli bude sestavovat vládu ANO, nebo SPOLU. Pokud by se jednalo o druhou variantu, dokážu si představit, že by nemuselo být pořízení 18 F-35, popřípadě dvou letek Gripen E, takovej problém, politická vůle by se jistě našla. Pokud zítra zvítězí první varianta a bude do toho mluvit SPD, popřípadě komouši, můžeme se letadlama pátý generace na dlouho rozloučit a budeme rádi za dvě letky Gripen C.Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    12:53 08.10.2021

    Co by z toho mali? Ako by volicom vysvetlovali, ze v dnesnej rozpoctovej situacii idu kupovat miliardove F-35, ked mozu bez problemov predlzit Grippen? ODS stale opakuje mantru ...Zobrazit celý příspěvek

    Co by z toho mali? Ako by volicom vysvetlovali, ze v dnesnej rozpoctovej situacii idu kupovat miliardove F-35, ked mozu bez problemov predlzit Grippen? ODS stale opakuje mantru mensich vydavkov statu a potom by sa pustitli do takeho nakupu, ktory vlastne nikdo nevyzaduje?Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     12:59 08.10.2021

     Menší výdaje státu, ale funkčního státu.

     Jen za ty přiblblé antigenní testy bychom měli nějakou tu F-35.

     Menší výdaje státu, ale funkčního státu.

     Jen za ty přiblblé antigenní testy bychom měli nějakou tu F-35.

    • Nesher
     13:11 08.10.2021

     ODS zase na druhou stranu opakuje jako mantru, že chce navýšit rozpočet na obranu na ona 2%, dokonce by na to chtěli ústavní zákon. Nemůžeš vše posuzovat prizmatem Slovenska, ...Zobrazit celý příspěvek

     ODS zase na druhou stranu opakuje jako mantru, že chce navýšit rozpočet na obranu na ona 2%, dokonce by na to chtěli ústavní zákon.
     Nemůžeš vše posuzovat prizmatem Slovenska, jiná země, jiné problémy a i jiné způsoby řešení.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:31 08.10.2021

      Ale že na to měli času, když byli u kormidla :-) Hlásit se k tomu závazku až když k tomu vyzval Trump je holý populismus. Očekával bych od nich, jako od "řádných hospodářů" kteří ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale že na to měli času, když byli u kormidla :-) Hlásit se k tomu závazku až když k tomu vyzval Trump je holý populismus.
      Očekával bych od nich, jako od "řádných hospodářů" kteří chtějí krotit deficit, že změní strukturu rozpočtu MO, tento resort je značně neefektivní. Věčná škoda, že paní Parkanové zatrhli dokončení auditu.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:51 08.10.2021

      u kormidla nebyli skoro deset let. Navíc byli u kormidla za jiné mezinárodní konstelace.

      u kormidla nebyli skoro deset let. Navíc byli u kormidla za jiné mezinárodní konstelace.

     • Sidon
      16:10 08.10.2021

      Navyseni vojenskych rozpoctu zadali i Obama a Bush jr., ale protoze to delali civilizovaneji (napr. bez lhani o tom, ze US plati nejake konkretni penize za ostatni), verejnost, co ...Zobrazit celý příspěvek

      Navyseni vojenskych rozpoctu zadali i Obama a Bush jr., ale protoze to delali civilizovaneji (napr. bez lhani o tom, ze US plati nejake konkretni penize za ostatni), verejnost, co se tolik nezajima, si ani nevsimla. Natoz aby politici se rozhodli konat, ti koneckoncu imho reagovali na Trumpovu nepredvidatelnost nez na nejake pozadavky.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:31 08.10.2021

      skelet Vládli v době našeho členství v NATO, tedy v době platnosti požadavku na 2% zHDP na obranu. A zařízli rozpočet v nejméně vhodnou dobu, způsobili tím odklad projektů, které ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Vládli v době našeho členství v NATO, tedy v době platnosti požadavku na 2% zHDP na obranu. A zařízli rozpočet v nejméně vhodnou dobu, způsobili tím odklad projektů, které se nyní podařilo uzavřít.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:11 08.10.2021

      To mají lidi fakt tak krátkou paměť? V té době vládl mír, pravda a láska na věčné časy a největší hrozbou byl Ahmed s kalašnikovem a Aladin s dynamitovym pásem. Léčba přišla až v ...Zobrazit celý příspěvek

      To mají lidi fakt tak krátkou paměť? V té době vládl mír, pravda a láska na věčné časy a největší hrozbou byl Ahmed s kalašnikovem a Aladin s dynamitovym pásem. Léčba přišla až v roce 2014.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:29 11.10.2021

      jelikož je kandidátem na MO rovněž pan Bartošek z KDU, který má praxi jako terapeut, tak se pomalu začínám obávat, že to s obranou půjde v lidovecké tradici. Někde jsem myslím ...Zobrazit celý příspěvek

      jelikož je kandidátem na MO rovněž pan Bartošek z KDU, který má praxi jako terapeut, tak se pomalu začínám obávat, že to s obranou půjde v lidovecké tradici. Někde jsem myslím četl, že by část BVP převedl na kolovou platformu kvůli úsporám, prostě expert :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:59 11.10.2021

      Jura99
      Myslím že nikdy nic takového neřekl.

      Jura99
      Myslím že nikdy nic takového neřekl.

     • Jura99
      09:20 12.10.2021

      Skotty: tak jsem to našel na SM, podle toho ne že by to přímo on řekl, ale souhlasil s tím..... "Soutěž na pásová BVP, jako dosud největší armádní akvizice České repubiky, skončí ...Zobrazit celý příspěvek

      Skotty: tak jsem to našel na SM, podle toho ne že by to přímo on řekl, ale souhlasil s tím..... "Soutěž na pásová BVP, jako dosud největší armádní akvizice České repubiky, skončí podle jeho slov neúspěchem. BVP ale potřebujeme. Jestliže přesun části variant na kolovou platformu, jak o ní hovořil poslanec Pavel Růžička, prostředky uspoří, je to podle Jana Bartoška možná cesta. "
      Nicméně MO bude asi paní Černochová, kdoví, uvidíme. Bohužel se mi ale plní prognóza, na posty jdou staré osvědčené kádry a vykroužkovaní Piráti, kteří by neměli mít nárok ani na jedno ministerstvo, dostanou v rozporu s vůlí voličů dvě, jako dárek od STANu.Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    13:08 08.10.2021

    Mě teda dvě letky Gripenů C přijdou jako rozhodně lepší nápad,než celá F-35.

    Mě teda dvě letky Gripenů C přijdou jako rozhodně lepší nápad,než celá F-35.

    • Nesher
     13:19 08.10.2021

     Gripen je přechodné řešení, stejně to nakonec skončí u F35. Takže pokud si to můžeme dovolit, kupme je teď. Pokud ne, pokračujeme s Gripenem při vědomí to, že nejpozději za 15 let ...Zobrazit celý příspěvek

     Gripen je přechodné řešení, stejně to nakonec skončí u F35. Takže pokud si to můžeme dovolit, kupme je teď. Pokud ne, pokračujeme s Gripenem při vědomí to, že nejpozději za 15 let koupíme F35.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      13:53 08.10.2021

      Odložení o 15 let v reálu znamená odložení jen o cca 8 let. 7 let bude trvat nový tendr, výroba letounů, výcvik pilotů a v neposlední řadě úprava letiště v Čáslavi a celková ...Zobrazit celý příspěvek

      Odložení o 15 let v reálu znamená odložení jen o cca 8 let. 7 let bude trvat nový tendr, výroba letounů, výcvik pilotů a v neposlední řadě úprava letiště v Čáslavi a celková certifikace včetně dosažení plné bojeschopnosti. Teď máme jedinečnou šanci se zbavit letadel bez nutnosti je prodat/sešrotovat...stejně nás nákup nových jednoduše čeká.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:59 08.10.2021

      Toustr
      Proto také říkám, že pokud to lze, kupte F35 už teď, protože dříve nebo později je stejně koupit budeme muset. Nic jiného na trhu nebude.

      Toustr
      Proto také říkám, že pokud to lze, kupte F35 už teď, protože dříve nebo později je stejně koupit budeme muset. Nic jiného na trhu nebude.

     • flanker.jirka
      15:33 08.10.2021

      F 35 je také přechodné řešení, brzy budou k dispozici bezpilotní wingmani se stealth vlastnostmi, budou levnější na pořízení i provoz.

      F 35 je také přechodné řešení, brzy budou k dispozici bezpilotní wingmani se stealth vlastnostmi, budou levnější na pořízení i provoz.

     • Jura99
      15:51 08.10.2021

      flanker.jirka: plně automní wingmani ještě chvíli potrvají, do té doby je povede právě třeba F-35

      flanker.jirka: plně automní wingmani ještě chvíli potrvají, do té doby je povede právě třeba F-35

     • skelet
      15:51 08.10.2021

      a wingmani budou přechodná řešení, než budou k dispozici borgské krychle

      a wingmani budou přechodná řešení, než budou k dispozici borgské krychle

     • flanker.jirka
      21:35 08.10.2021

      Jura99
      Nepsal jsem o plně autonomních strojích.
      F 35 zruinuje rozpočet armády.

      Jura99
      Nepsal jsem o plně autonomních strojích.
      F 35 zruinuje rozpočet armády.

     • IS-3
      22:14 08.10.2021

      Nechápu, proč by 18 F-35 mělo zruinovat rozpočet armády, která v době rozhodnutí o nákupu nejspíš bude mít 2% HDP. O jejich nákupu uvažujou (nebo již rozhodly) země, který rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápu, proč by 18 F-35 mělo zruinovat rozpočet armády, která v době rozhodnutí o nákupu nejspíš bude mít 2% HDP. O jejich nákupu uvažujou (nebo již rozhodly) země, který rozhodně nemají lepší ekonomiku, než my. Je to jednomotorová stíhačka, její náklady na provoz se logicky snižujou každým rokem... nevidím jedinej problém s užívením osmnácti kusů.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      22:29 08.10.2021

      flanker.jirka Tím zruinováním bych si nebyl tak jistý. Pokud i Švýcaři rozhodli o tom, že je F-35 nejrozumnější volbou, něco to musí znamenat. Velmi rád bych znal okolnosti výběru, ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tím zruinováním bych si nebyl tak jistý. Pokud i Švýcaři rozhodli o tom, že je F-35 nejrozumnější volbou, něco to musí znamenat. Velmi rád bych znal okolnosti výběru, ale buď jsou nezveřejněné, nebo jen neumím hledat :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...