Letoun Hercules úspěšně zachytil dron X-61A Gremlin

Letoun Hercules úspěšně zachytil dron X-61A Gremlin
„Herkules chytil Gremlina“, Utah, říjen 2021 / Foto: DARPA (Zvětšit)

Americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) se pochlubila úspěšným testem vzdušného zachycení bezpilotního letadla X-61A Gremlin. Zachycení dronu a jeho uložení do nákladového prostoru zajistilo speciálně upravené letadlo C-130 Hercules.

Nejdříve je dobré si připomenout, že Gremlin je projektem „základního“ vojenského výzkumu a vývoje. Na konci nebude operačně použitelný bojový systém. Cílem je jednoduše otestovat, zda vypuštění a zachycení dronů z letadel je životaschopná a použitelná vojenská schopnost. Je také dobré si uvědomit, že pouze pět až deset procent programů agentury DARPA najde praktického využití. Ale některé stojí za to, jako internet, GPS nebo mikročipy…

Zda realizace dojde program Gremlin, není jasné. Oč vlastně jde? Pentagon hodlá pomocí nejrůznějších letadel, ať už půjde o malá nebo větší dopravní letadla (C-295 CASA, C-17 Globemaster III), bombardéry či dokonce taktická nadzvuková letadla, přepravit a vypustit spolupracující roj vícenásobně použitelných (ale zároveň postradatelných) dronů.

Drony Gremlin – což bylo jméno imaginárních a zlomyslných tvorů, které piloti z dob druhé světové války obviňovali z poruchy letadel – umožní do cílové zóny doručit nejrůznější senzory, komunikační prostředky nebo efektory (prostředky elektronického boje, koutové odražeče atd.). Pentagon hodlá drony Gremlin nasadit při potlačování protivzdušné obrany SEAD (Suppression of Enemy Air Defense), zejména v Indo-Pacifiku.

Malé drony Gremlin mají tu výhodu, že mohou působit v rozprostřených formacích, v mnohem nižších letových hladinách a na kratší vzdálenosti od cíle, než například velké strategické drony MQ-9 Reaper.

Kloíčové je, že drony bez podvozku (což se pozitivně projeví na ceně, letových vlastnostech, nosnosti a logistické náročnosti) lze po splnění úkolu zachytit nákladním letadlem se speciálním mechanickým táhlem a plovoucí kotvou.

Toliko teorie a nyní praxe:


První úspěšné zachycení dronu Gremlin

V říjnu došlo ke čtvrtému letovému testu a vůbec k prvnímu úspěšnému zachycení dronu Gremlin. Celkově byly ve vzduchu tři drony X-61A Gremlin, přičemž dvojice dronů „úspěšně ověřila všechny letové pozice a bezpečnostní rysy autonomní formace.“ Třetí dron byl bohužel zničen.

„Toto zachycení bylo vyvrcholením roků tvrdé práce a demonstruje proveditelnost bezpečného a spolehlivého zachycení ze vzduchu,“ řekl podplukovník Paul Calhoun, programový manažer pro program Gremlin v DARPA.

„Taková schopnost se pravděpodobně ukáže jako kritická pro budoucí distribuované letecké operace,“ věří v úspěšnost programu Calhoun.

Během závěrečného experimentu tým dokázal vyzvednutý X-61A připravit k dalšímu letu během 24 hodin. Kromě toho bylo během čtyř letů shromážděno mnoho hodin letových dat o letových výkonech dronů, aerodynamické interakci mezi táhlem a dronem a o „kontaktní dynamice“ spojení kotvy a dronu.

„Letecké zachycení je složité,“ řekl Calhoun. „Vezmeme si nějaký čas na vychutnání úspěchu této zkoušky a poté se vrátíme k další práci na analýze dat a ujasníme si další kroky pro vývoj technologie Gremlin.“

Celkově již DARPA ztratila při testech dva drony Gremlin a zbývají ji poslední tři. Podle agentury ale tento počet postačí k potvrzení schopnosti zachytit čtyři drony Gremlin během 30 minut.

Jeden dron má projektovanou životnost 20 misí – což mimo jiné dále zlevní výrobu, protože dron nebude muset mít robustní konstrukci. Na druhou stranu drahé vyměnitelné moduly se senzory a elektroniku lze použít mnohokrát déle.

Zdroj: Ben Reinhardt, DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...

Bojové roje dronů Gremlins: DARPA vybrala dva uchazeče

Program Gremlins vyvíjí novou generaci dronů, které lze v rojích vypouštět z mateřských letadel. ...

Detailní ukázka koncepce parazitních dronů Gremlins

Americká vojenská výzkumná agentura DARPA zveřejnila video názorně vysvětlující koncepci nasazení ...

Kladivo na PVO: První let dronu X-61A Gremlins

Minulý týden americká vojenská výzkumná agentura DARPA poprvé informovala o leteckém testu nového ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sunet
  20:38 10.11.2021

  Troufnu si říci, že tato zpráva, která ponechává většinu bez velkého zájmu, má pro další rozvoj vícenásobného použití malých dronů klíčový význam. V podstatě každé vhodné letadlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Troufnu si říci, že tato zpráva, která ponechává většinu bez velkého zájmu, má pro další rozvoj vícenásobného použití malých dronů klíčový význam.
  V podstatě každé vhodné letadlo může do zájmové oblasti dopravit požadované drony, ty se spojí do jednoho roje, vykonají určitou misi a ty, které zůstanou se vrátí a naloží do vhodného transportního letadla a znovu připraví pro další misi.

  Výhod je celá řada, menší dron, tím pádem i levnější, menší závislost na blízké letecké základně, velmi široké použití různých senzorů a též nasazení velkého počtu dronů umožňuje podstupovat značné operační riziko.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...