Letouny CASA potvrdily svou schopnost plnit mise do Afghánistánu

C-295 CASA
Foto: Transportní letoun C-295 CASA českých vzdušných sil / Ministerstvo obrany ČR

Praha, 4. dubna 2013: Armáda ČR poprvé využila letoun CASA C-295M k přepravě vojáků a materiálu do Afghánistánu. OMNIPOL, a. s. (dále jen Omnipol), coby zprostředkovatel dodávek těchto strojů vítá nejen to, že byla tímto negována opakovaná tvrzení o nezpůsobilosti letounů CASA zapojit se do afghánské mise, ale prokázalo se, že provoz letounů znamená i značnou úsporu nákladů.

 

Letoun středního doletu zvládl trasu dlouhou 5300 kilometrů mezi letištěm ve Kbelích a afghánským Kábulem s jedním mezipřistáním v gruzínském Tbilisi. Prokázalo se tak, že jsou letouny CASA schopny zajistit bezpečnou přepravu personálu a potřebné techniky při zahraničních operacích Armády ČR.

 

"Ačkoli česká armáda počítala s letouny především pro přepravu zásob mezi jednotlivými základnami na místě, opakovaně jsme říkali, že jsou letouny CASA schopny i dlouhých letů mezi Prahou a Kábulem a mohou zajišťovat logistickou podporu českého kontingentu v Afghánistánu," říká Michal Hon, generální ředitel společnosti Omnipol, "a těší nás, že naše tvrzení teď potvrdila i samotná praxe, což je nejpřesvědčivější." S tím vyjádřil souhlas rovněž generálporučík ing. Petr Pavel, náčelník Generálního štábu Armády ČR.

 

Armáda ČR se rozhodla využít letouny CASA k misi do Afghánistánu, ačkoli doposud nebyly ukončeny vojskové zkoušky systému pasivní obrany. Zcela bez něj už dlouhou dobu na obdobných strojích létají do téže oblasti i ostatní armády. "Společnost Omnipol v součinnosti s dodavatelem, španělskou společností Airbus Military (dříve EADS), samozřejmě stále intenzivně řeší, jak systém pasivní ochrany DAS kompletně zprovoznit, a tak dostát všem požadavkům vyplývajícím ze zakázky na pořízení transportních armádních letounů středního doletu," dodává Michal Hon.

 

"Velmi nás potěšilo i to, že velitel 24. základny dopravního letectva AČR, Jiří Vávra, potvrdil naše tvrzení o ekonomických výhodách provozování letounů CASA," doplňuje Jan Svoboda, ředitel projektů Omnipolu. „Armáda uvádí, že oproti airbusu ušetřila téměř polovinu nákladů, což souhlasí s naším dřívějším tvrzením, že jsou při plnění běžných úkolů letouny CASA velmi ekonomické, a to nejen ve srovnání s airbusy, ale i se stroji Spartan a samozřejmě i se zastaralým typem An-26. To má obrovský význam v době rozpočtových škrtů a globálního zpomalení hospodářství."

 

Letouny CASA jsou pravidelně nasazovány na přepravní mise. V minulém roce šlo například o stahování českých jednotek z Kosova, přepravu humanitární pomoci po záplavách v Albánii a po občanské válce v Libyi či transport koní Převalského do Mongolska. Letouny CASA jsou využívány i k přepravě ústavních činitelů ČR. AČR zajišťovala s těmito stroji rovněž přepravu maďarských jednotek do Kosova v rámci programu ATARES .

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda má novou posilu! V Afghánistánu doprovází české vojáky Lvíček Míra.

Plyšový lvíček se poprvé objevil na veřejnosti počátkem roku na benefičním plese ve Vlkoši, kde ...

Kauza letadel CASA C-295 a role Vlasty Parkanové

Policie v minulých dnech požádala parlament České republiky, aby vydal k trestnímu stíhání ...

První let C-295 s protilodní střelou Marte MK2/S

Společnost MBDA oznámila úspěšné absolvování prvního letu hlídkovacího letounu CASA C-295MPA s ...

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  16:48 06.04.2013

  Ano, napsali to lidé z Omnipolu. Proto jsme článek označili jako "tiskovou zprávu".

  Ano, napsali to lidé z Omnipolu. Proto jsme článek označili jako "tiskovou zprávu".

 • Antonov
  16:20 06.04.2013

  Promiňte, ale mě to připadá jak kdyby si psal článek někdo z Omnipolu. Nic neříkající superlativi na nefungující letouny... Jediné, co z článku vyplývá je, že Casa umí létat. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Promiňte, ale mě to připadá jak kdyby si psal článek někdo z Omnipolu. Nic neříkající superlativi na nefungující letouny... Jediné, co z článku vyplývá je, že Casa umí létat. Ale to nebylo předmětem sporu...Skrýt celý příspěvek

 • Eny
  13:20 06.04.2013

  Trochu sem čekal že se dozvím jaká je ona úspora nakladu v číslech a jak dlouho trvá než tam doletí ve srovnání s ostatními stroji (hlavně z hlediska toho že určitě nepřepraví ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu sem čekal že se dozvím jaká je ona úspora nakladu v číslech a jak dlouho trvá než tam doletí ve srovnání s ostatními stroji (hlavně z hlediska toho že určitě nepřepraví tolik materiálu jako ostatní stroje) , snad přiště...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2