Letouny elektronického boje EA-18G Growler v Německu

Letouny elektronického boje EA-18G Growler v Německu
EA-18G Growler / US Navy (Zvětšit)

Na německé letecké základně Spangdahlem přistálo šest letounů elektronického boje EA-18G Growler amerického námořnictva (US Navy). Posláním letounů je zejména boj s nepřátelskou protivzdušnou obranu (PVO).

„Důvodem nasazení je posílení připravenosti, posílení kolektivní obrany NATO a další zvýšení schopností vzdušné integrace s našimi spojeneckými a partnerskými zeměmi,“ uvedl tiskový mluvčí Pentagonu John F. Kirby. „Tyto Growlery ... jsou vybaveny pro různé mise. Specializují se však pro elektronický boj, přičemž využívají sadu rušících senzorů ke zmatení nepřátelských radarů. To výrazně napomáhá potlačovat činnost nepřátelské protivzdušné obrany.“

„Jsou nasazeny, jak jsme celou dobu říkali, [protože] ministr obrany chce mít otevřené možnosti. Neustále vedeme konzultace [s generálem Todem D. Woltersem, vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v Evropě]. A v důsledku diskusí s generálem Woltersem i s německou vládou bylo toto považováno za další krok vylepšující a posilující naši obranu na východním křídle," dodal Kirby.

Letouny patří pod letky elektronického boje VAQ 134 (Electronic Attack Squadron 134) sídlící na námořní letecké základně na malém ostrově Whidbey Island v zátoce státu Washington. Growlery tedy musely na své cestě do Evropy přeletět celý americký kontinent a poté Atlantický oceán – během přeletu oceánu doplnily palivo ze dvou tankerů KC-10A Extender.

Do Německa dorazilo také 240 členů námořního leteckého a pozemního personálu. Letouny zůstanou na základně v Německu a budou působit na východním křídle Aliance. „Nebudou nasazeny k boji proti ruským silám na Ukrajině. Jejich nasazení je zcela v souladu s naším úsilím o posílení odstrašujících a obranných schopností NATO na východním křídle,“ uvedl Kirby s tím, že nasazení Growlerů není reakcí na žádnou akutní hrozbu nebo incident.


Growler na německé základně Spangdahlem; větší foto / US Navy

EA-18G vychází z dvoumístné víceúčelové stíhačky F/A-18F Super Hornet a zachovává si její víceúčelové schopnosti, včetně vedení leteckého boje. Posádky Growlerů se ale především cvičí a specializují na boj s nepřátelskou PVO, tedy na potlačování / ničení nepřátelské PVO SEAD / DEAD (Suppression / Destruction of Enemy Air Defenses).

EA-18G obsahuje několik systémů elektronického boje: ALQ-218 kombinuje výstražný radiolokační přijímač (RWR) a elektronické zpravodajství (ELINT). Jde o pasivní přístroj určený pro vylepšení situačního povědomí a pro elektronický průzkum. ALQ-218 umí objevit, identifikovat, analyzovat a zaměřit přesnou pozici aktivního nepřátelského radiolokátoru, ať už je ve vzduchu nebo na zemi.

Charakteristický hranatý kontejner ALQ-99 ruší nepřátelskou komunikaci a radiolokátory nepřátelské PVO. Současně dokáže cíle lokalizovat a zaměřit. Growler typicky nese dva až tři tyto kontejnery. ALQ-99 obsahuje malou větrnou turbínu (ram air turbine), která přes malý generátor zásobuje systémy v kontejneru elektrickou energií.

US Navy ale ALQ-99 v nejbližší době nahradí mnohem pokročilejším rušičem ALQ-249 NGJ (Next Generation Jammer).

AN/ALQ-227 je určen pro zaměřování (geolokaci) a rušení komunikace. Systém umí rovněž nepřátelskou komunikaci nahrávat a zpětně přehrávat. US Navy u Growlerů vyzdvihuje také satelitní terminál JTT-R (Joint Tactical Terminal – Receiver) – ten zajišťuje obousměrný přenos dat mezi Growlery a komunikačními satelity.


Growler

Podobně jako Super Hornet tak i Growler nese v předním radomu moderní radiolokátor APG-79 (typ AESA). Nejnovější verze AN/APG-79(V)4 je právě zaváděná do výzbroje – nabízí větší dosah, možnost současného vedení boje vzduch-vzduch a vzduch-země a detailnější mapování země. To vše při větší spolehlivosti.

Co se týče zbraní, unikum Growleru jsou protiradiolokační střely AGM-88E AARGM (Advanced Antiradiation Guided Missile). Střela AARGM kombinuje pasivní a aktivní radiolokátor, plus satelitní a inerciální navigační systém.

Aktivní radiolokátor a palubní software dokáže rozpoznat cíle a navést se na ně, i když z důvodů vlastní obrany přestanou vyzařovat signály. Zároveň před zásahem střela může zaslat radarové snímky cíle a ověřit tak úspěšnost zásahu. Současně AARGM funguje jako průzkumný prostředek – umí zaslat informace o všech „emitorech“ v cílové oblasti. To vše Growler dokáže přes satelitní spojení předávat na velitelství.

S nasazením Growlerů v Evropě se rozběhly spekulace o důvodu jejich nasazení. Nejsou to totiž letouny určené k obraně teritoria, ale k „penetrování“ nepřátelské PVO. Ač Kilby nasazení Growlerů na Ukrajině vyloučil, jsou to právě Growlery, bez kterých je nasazení aliančních letounů na Ukrajině nemyslitelné.

Zdroje: The Hill

Nahlásit chybu v článku


Související články

NGJ-MB: Nové kontejnery elektronického boje pro EA-18G Growler

US Navy plánuje nahradit zastarávající systém AN/ALQ-99 novými rušícími kontejnery systému NGJ (Next ...

PREMIUM Modernizace letounů elektronického boje Growler

Společnost Boeing odstartovala pětiletý modernizační program pro letouny elektronického boje EA-18G ...

Systém elektronického boje pro vrtulníky Venom a Viper

Armáda ČR již příští rok získá první víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom a bojové AH-1Z Viper. Oba ...

PREMIUM Ruské systémy elektronického boje na Ukrajině

Před několika dny ukrajinská armáda ukořistila ruský systém radioelektronického boje (REB) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • marecino
    20:46 01.04.2022

    Prečo je bez nich nemysliteľné zasiahnut na ukrajine? To potom us letectvo bez námorníctva nemôže nikde u moderného protivnika zasiahnuť? Ďalšia otázka je, f35 je v tychto ...Zobrazit celý příspěvek

    Prečo je bez nich nemysliteľné zasiahnut na ukrajine? To potom us letectvo bez námorníctva nemôže nikde u moderného protivnika zasiahnuť? Ďalšia otázka je, f35 je v tychto schopnostiach horší ci lepší a keď horší tak v com konkrétne?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...