Letouny F-35 pomocí raketometů HIMARS zničí ruské systémy S-400

-
30. 12. 2020
-
86 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda (US Army) pomocí výcvikové kampaně Project Convergence začleňuje prvky umělé inteligence (strojového učení) do systémů velení a řízení boje. Snahou je propojit všechna vojenská aktiva do jednoho „real-time“ kooperujícího bojového systému. Letouny F-35 Lightning II mohu například poskytnout cílová data pro střely PrSM (Precision Strike Missile) raketometu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
Americké Armádní velitelství budoucnosti AFC (Army Future Command) označuje Project Convergence jako „školící kampaň zaměřenou na agresivní osvojování systémů řízení boje využívající prvků umělé inteligence a strojového učení.“ Podle AFC totiž, kdo „první uvidí, pochopí a začne jednat, vyhraje.“
Pozemní síly se pomocí projektu Convergence hodlají zapojit do jednotného všédoménového systému velení a řízení JADC2 (Joint All Domain Command and Control) budovaného americkým ministerstvem obrany. Součástí JADC2 je mimo jiné vyvíjený velitelský a řídící systém ABMS (Advanced Battle Management System) amerického letectva.
Armáda kampaň Convergence považuje za natolik klíčovou, že ji srovnává s louisianskými manévry (Louisiana Maneuvers) z let 1941 a 1942. Louisianské manévry, série velkých cvičení se 400 000 muži, se odehrávaly po celých Spojených státech. Na základě manévrů velení americké armády přijalo organizaci, způsob vedení boje a vybavení pro bojové operace v druhé světové válce.
Project Convergence
JADC2 propojuje aktiva (platformy, senzory, zbraně) všech složek Ozbrojených sil Spojených států, včetně jednotek speciálních sil. Výsledkem má být jednotný 3D situační obrázek bojové scény s pozicemi, stavem a možnostmi vlastních, spřátelených i nepřátelských jednotek. Ve výsledku tak jednotné americké síly (Join Force) mají fungovat mnohem rychleji, levněji a efektivněji.
Project Convergence je tedy víceletý cyklus vojenských cvičení a demonstrací vyvíjených systémů a technologií JADC2. Americká armáda si během cvičení vyzkouší všechny „vzletné nápady“ o využití umělé inteligence v systémech řízení boje.
Klíčovou roli v JADC2 hraje čas. Zatímco nyní řetězec ničení (kill chain), tedy všechny kroky nutné od objevení cíle až po jeho zničení, trvá i desítky minut, díky novým senzorům, jako je nová generace průzkumných a komunikačních satelitů, a prvků umělé inteligence (se schopností „prohrabat“ se obrovským množstvím dat), lze řetězec ničení zkrátit na desítky sekund. K tomuto zjištění dospěla armáda po podzimní šestitýdenní kampani ve výcvikovém prostoru Yuma Proving Ground v Arizoně.
PrSM ničí postavení S-400 pomocí dat z F-35
Hlavní roli v JADC2 hrají zejména vojenské satelity (které fungují v podstatě jako „planetární vyhledávač“), pozemní stanice se systémy umělé inteligence (zpracovávají informace a vytvářejí cílová data) a komunikační satelity přenášející informace k jednotlivým efektorům (zbraním, prostředkům elektronického a kybernetického boje).
Jak taková spolupráce může vypadat ukázala nedávno společnost Lockheed Martin. Letouny F-35 Lightning II jsou v podstatě „senzorové houby“ nasávající, zpracovávající a předávající informace o svém okolí. Technologie vyvíjené v rámci JADC2 a testované během kampaně Convergence umožní využít senzory F-35, na jejich základě vypracovat cílová data a poslat je zbraňovým systémům dlouhého dosahu pozemních sil. To vše prakticky v reálném čase.
Na zveřejněném videu dvojice F-35 provádí hloubkový úder na nepřátelské území. Na cestě se ale objevilo postavení protivzdušné obrany (PVO) dlouhého dosahu S-400 a nepřátelské předsunuté místo pro doplňování paliva a munice FARP (Forward Arming and Refueling Point).
Místo zrušení nebo změny mise dvojice F-35 kontaktuje velení mise – centrum kombinovaných leteckých operací CAOC (Combined Air Operations Center). Středisko zasílá žádost o palebnou podporu nejbližší dělostřelecké brigádě pozemních sil a poskytuje cílová data nepřátelských objektů. Jediný raketomet HIMARS odpaluje dvě střely PrSM, které ničí nepřátelský FARP a radiolokátor sestavy S-400. Následně F-35 pokračují v plnění mise. Při ideálním fungování JADC2 k odpalu PrSM dojde jen desítky sekund po odeslání požadavku z F-35.
Bodová střelba houfnice Paladin na 70 km
PrSM má dolet minimálně 500 km (udává se až 700 km) a ničí cíle i za působení prostředků elektronického boje protivníka. Projektily kazetové bojové hlavice jsou vymeteny pomocí směrované exploze.
Cílová data z F-35 lze využít i pro navádění palby dělostřelectva. Americká armáda v rámci programu ERCA (Extended Range Cannon Artillery) mimo jiné prodlužuje dostřel samohybných houfnic Paladin. Při nedávném testu houfnice Paladin s kanonem ráže 155 mm (délka 58 ráží) pomocí granátu Excalibur bodově zasáhla cíl na vzdálenost 70 km. Ostatně pomocí vysoce precizních cílových dat, jak ukázala nedávná zkouška, dokáže Paladin pomocí speciální munice sestřelovat i vzdušné cíle.
Celý koncept nasazení F-35 v rámci JADC2 je ale mnohem širší. V podstatě lze použít jakékoliv zbraně, ať jsou ve vzduchu (např. hypersonické střely na B-52), na souši (MST) nebo na moři (Tomahawky). Lapidárně řečeno – F-35 neponese jen vlastní munici, ale může využít jakoukoliv vhodnou munici v celém prostoru nasazení.
Zdroj: Defence24, Express Defence
Související články
První test americké taktické rakety PrSM s doletem 700 km
Společnost Lockheed Martin informovala o prvním ostrém testu nové taktické rakety země-země PrSM ...
-
12.12.2019
-
18 komentářů
-
Jan Grohmann
Pilot vs. umělá inteligence: Blíží se souboj robotické a lidské F-16
Americká výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) připravuje virtuální ...
-
11.08.2020
-
47 komentářů
-
Jan Grohmann
Modern Warfare: Houfnice M109 Paladin sestřelila proudový dron
Americké letectvo (USAF) vyzkoušelo možnosti velitelského a řídícího systému nové generace ABMS ...
-
07.09.2020
-
100 komentářů
-
Jan Grohmann
XQ-58A Valkyrie jako datový maják pro F-22 a F-35
Americké letectvo (USAF) vyzkoušelo utajený přenos dat mezi letouny páté generace F-22A, F-35A/B a ...
-
17.12.2020
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
To je ale prekérka, mít globální planetární vyhledávač, umělou inteligenci permanentně prosívající kosmické snímky, a pak muset najít lokátor S-400 dvojicí F-35 na jiném úkolu :) a ...Zobrazit celý příspěvek
To je ale prekérka, mít globální planetární vyhledávač, umělou inteligenci permanentně prosívající kosmické snímky, a pak muset najít lokátor S-400 dvojicí F-35 na jiném úkolu :) a ještě přitom najít 200 km za frontou FARP.Skrýt celý příspěvek
Já bych se tomu nesmál. Pointou je "digitální bojiště" a jakou úlohu v něm hraje letoun se schopnostmi F35. Zvláště v době, kdy my na TOC stále o RAP jen mluvíme :-) Ovšem to s ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych se tomu nesmál. Pointou je "digitální bojiště" a jakou úlohu v něm hraje letoun se schopnostmi F35. Zvláště v době, kdy my na TOC stále o RAP jen mluvíme :-)
Ovšem to s tím FARP mě zaujalo též...naštěstí neuvádí v jaké hloubce na něj narazili :-)Skrýt celý příspěvekmě třeba přijde kontraproduktivní odkrejt si strike package kvůli nějakýmu FARPu. Nevím samosebou, kolik dělostřelecká brigáda má pastelek s dostřelem 500 km, moc jich ale asi ...Zobrazit celý příspěvek
mě třeba přijde kontraproduktivní odkrejt si strike package kvůli nějakýmu FARPu. Nevím samosebou, kolik dělostřelecká brigáda má pastelek s dostřelem 500 km, moc jich ale asi nebude a tak se bude brigáda sakra rozhodovat, kam je střelí. kolik takových dvojic poletí.. kolik relevantních cílů najdou? Co když vedle letící dvojice za deset minut najde generála Arcilotroviče s celou suitou - a nebude čím po nich vypálit?
řekl bych že i UKR mají teď víc cílů než raket.Skrýt celý příspěvek
Hm, a použitie Ruských zbraní na videách sa berie ako fakt ? No mne tie HIMARS proti S-400 prídu troška srandovné, ale zase prečo, aj Rusi vedia strieľať PVO rakety proti pozemným ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, a použitie Ruských zbraní na videách sa berie ako fakt ? No mne tie HIMARS proti S-400 prídu troška srandovné, ale zase prečo, aj Rusi vedia strieľať PVO rakety proti pozemným cieľom.Skrýt celý příspěvek
Nevím, nemůžu si pomoct. Ale celá ta modelová situace na mě působí trochu nerealisticky a navíc nechápu, jak její průběh ovlivňuje JADC2, umělá inteligence a strojové učení v ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, nemůžu si pomoct. Ale celá ta modelová situace na mě působí trochu nerealisticky a navíc nechápu, jak její průběh ovlivňuje JADC2, umělá inteligence a strojové učení v systémech velení a řízení boje.
Nechci rýpat.
Ale nějak si nedovedu představit, jak někdo pošle samotnou F-35 na bojovou misi. Ještě na free hunting nad území nepřítele kryté PVO dalekého dosahu. Pokud má nepřítel území ošetřené S-400, asi tam nebude sama, ale bude mít kolem pár SHORADů. Pokud je jedním ze dvou identifikovaných cílů FARP, obával bych se o detekční schopnosti F-35, člověk by tak nějak čekal aspoň pár kusů logistické techniky, nejakou obranu stanoviště a pohyb dalších jednotek v prostoru.
Mise nad území protivníka se obvykle pečlivě plánují, mají jasný cíl, jsou připraveny zálohy, záchranný tým, event. prostředky připravené efektivně likvidovat předpokládané cíle. Takže ten záběr na HIMARS na projížďce, co z chodu přechází do bojové polohy mě trošku znervózˇnuje. Nějak bych ho víc čekal pečlivě zamaskovaný, protože stejnou spanilou jízdu mohou ve zjevně neovládnutném vzdušném prostoru podnikat i bandité.
Chápu AI při fůzi dat ze senzorů F-35, které identifikují potenciální cíle. Ale pokud už je jednou cíl odhalen a identifikován, stačí souřadnice a target zaslat na velení operace klidně faxem, ne? A pokud má velící důstojník misi naplánovanou, tak snad přesně ví, jaké prostředky pokrývající vymezený prostor mise má k dispozici, ne? Rozhodnout a zatelefonovat posádce raketometu by mělo jít opět zvládnout v řádu desítek sekund i analogovými prostředky.
A poslední, co mě trochu znervoznilo, tak byl ten zdůrazněný GPS modul u PrSM. Zrovna ten by obsluha S-400 měla mít slušně ošetřený ne?
Navíc pokud F-35 po odeslání dat pokračuje v misi, roste riziko, že se o návštěvě všímavého oka dozví i obsluha radiolokátoru a udělá maximum např. pro změnu pozice, na což má v řádu desítek sekund + příprava k odpalu + doba letu střely relativně dost času.
Nechci do toho házet nějakou velkou skepsi, ale vlastně, kromě vynikajících detekčních a stealth vlastností F-35 a skvelých vlastností HIMARS nic, co by US Army ve spolupráci s letectvem nezvládala ve Vietnamu.Skrýt celý příspěvekNikde není napsáno, že to musíte pochopit, aby to byla pravda. :)
Nikde není napsáno, že to musíte pochopit, aby to byla pravda. :)
Good Point:-D Ale právě pro intenzivní pocit, že si sedím na vedení používám defenzivní tón a trapně snažím to pochopit. Přesně jak píše J.Vraja níže, Izraelci zvládali podobné ...Zobrazit celý příspěvek
Good Point:-D Ale právě pro intenzivní pocit, že si sedím na vedení používám defenzivní tón a trapně snažím to pochopit. Přesně jak píše J.Vraja níže, Izraelci zvládali podobné akce promyslet a naplánovat i bez satelitů, umělé inteligence a digitálního bojiště. Na to narážím.
To reklamní video je pěkně natočené, má wow efekt, ale vlastně tam vůbec nevidím přidanou hodnotu machine learningu a satelitů.
Vlastně je to celkem standardní operace, co pánové kdysi zvládali naplánovat s mapou a logaritmickým pravítkem, možná i bez něj. jen by asi letadla poslali dvě a možná že by na baterii telefonovali aparátem s kličkou.Skrýt celý příspěvek"zraelci zvládali podobné akce promyslet a naplánovat i bez satelitů, umělé inteligence a digitálního bojiště. " A todle by Tě mělo nakopnout k tomu, aby sis uvědomil, kde je ten ...Zobrazit celý příspěvek
"zraelci zvládali podobné akce promyslet a naplánovat i bez satelitů, umělé inteligence a digitálního bojiště. "
A todle by Tě mělo nakopnout k tomu, aby sis uvědomil, kde je ten rozdíl. Ano, jde to i bez toho, ale pak to musíš NAPLÁNOVAT - a pokud se něco změní, tak máš jen omezené možnosti reakce. Digitální bojiště Ti umožňuje místo provádění předem připravených plánů - nebo spíš během připravených plánů - realizovat potřebné (další) zásahy proti nepříteli bez toho dlouhého plánování.Skrýt celý příspěveklogik: znovu. Chápu, jak mi digitální bojiště se systémem velení podpořeným AI pomůže zrychlit a optimalizovat rozhodovací procesy při masivní operaci. Jak mi umožní efektivní ...Zobrazit celý příspěvek
logik: znovu. Chápu, jak mi digitální bojiště se systémem velení podpořeným AI pomůže zrychlit a optimalizovat rozhodovací procesy při masivní operaci. Jak mi umožní efektivní spolupráci různých jednotek nasazených na širším úseku fronty.
Nerozumím videu od Lockheed Martin. Zobrazenou situaci považuji za nereálnou, překombinovanou a nezdá se mi, že by reprezentovala výhody daného řešení. I v případě plné implementace digitálního bojiště budeš vždy misi zobrazeného charakteru pečlivě PLÁNOVAT. Včetně záložních řešení. Nikdy nepustíš letadlo do prostoru, který nemáš aspoň částečně zmapovaný a nebudeš mít připravené prostředky s příslušným dosahem, které budou schopny efektivně zapůsobit.
A to ti nevyřeší AI, protože ta za tebe nevymyslí, co je vlastně cílem mise. A cíl operace determinuje množinu možných reakcí.
Jinak samozřejmě nezpochybňuji schopnost F-35 detekovat a eliminovat libovolný PVO systém. Ale pokud z důvodu utajení nebude chtít posádka odpálit raketu vlastní raketu, bude určitě vhodnější platformou např. Valkirie nebo jiná doprovodná mula.Skrýt celý příspěvek"Nikdy nepustíš letadlo do prostoru, který nemáš aspoň částečně zmapovaný" Nikdy nemáš prostor dokonale zmapovaný. Vždycky Tě může něco překvapit. Kdyby posílali generálové vojáky ...Zobrazit celý příspěvek
"Nikdy nepustíš letadlo do prostoru, který nemáš aspoň částečně zmapovaný"
Nikdy nemáš prostor dokonale zmapovaný. Vždycky Tě může něco překvapit.
Kdyby posílali generálové vojáky jen tam, kde to 100% znaj, tak se žádný války nekonaj.
To fakt považuješ za nereálný, že přisunou na frontu novou mobilní SAM baterii???
"a nebudeš mít připravené prostředky s příslušným dosahem, které budou schopny efektivně zapůsobit."
A proč jako? Proč by nemohl bejt HIMARS 500km od zdetekovatelného SAMu, kterej, aby kryl frontu, nebude od ní dál než řádově 100km??? Kde jako jinde asi budou baterie raketometů, než v postavení, z kterýho by mohli odvracet případnej protiútok?Skrýt celý příspěvekdanny Uvědomte si, že válka a její vedení...to je vše ve stavu nejistoty. Nikdy nemáte 100% jistotu. Nikdy nejste schopen domyslet a naplánovat všechny možné situace. Navíc, plán ...Zobrazit celý příspěvek
danny
Uvědomte si, že válka a její vedení...to je vše ve stavu nejistoty. Nikdy nemáte 100% jistotu. Nikdy nejste schopen domyslet a naplánovat všechny možné situace. Navíc, plán velmi často přestává platit s prvním kontaktem s protivníkem. Nikdy ani při plánování nemáte všechny potřebné prostředky, kterým byste mohl velet a plánovat. Navíc při aplikaci válečného principu Mission Command, ani nechcete dělat mikromanagement při plánování úkolu apod. Cíl mise je jasný...ale ten se může změnit v průběhu plnění, protože se objeví nová situace s vyšší prioritou. Náš Gripen by musel přerušit úkol a vydat se plnit nový. F35 pošle palebné souřadnice (nechci říkat úkol) prostředku, který okamžitě ničí. Třeba ten nejbližší...ne ten v podřízenosti.Skrýt celý příspěvek
Dany,zkuste si nastudovat letecké operace Izraele a zjistíte,že když se vše pořádně promyslí a naplánuje jde vše.Veškeré podrobnosti Vám jisto jistě nikdo nesdělí.
Dany,zkuste si nastudovat letecké operace Izraele a zjistíte,že když se vše pořádně promyslí a naplánuje jde vše.Veškeré podrobnosti Vám jisto jistě nikdo nesdělí.
Vietnam > zavolani palebne podpory na urcite souradnice pres spravnou frekvenci je stejny revolucni system, co uz meli amici za WW2. V podstate baterie meli presne mapy a pasky s ...Zobrazit celý příspěvek
Vietnam > zavolani palebne podpory na urcite souradnice pres spravnou frekvenci je stejny revolucni system, co uz meli amici za WW2. V podstate baterie meli presne mapy a pasky s dopredu vypocitanym palebnych parametru pro vsechny mozne situace a atmosfericke podminky.
Takze kdokoliv s radiem a schonosti cist mapu si mohl zavolat palebnou podporu z baterie urcenou pro tuto oblast, baterie mohla okamzite strilet na cil, bez zastrelovani a tohle v podstate vyhralo US valku.
To co ukazuji na videu, se od toho moc nelisi, za predpokladu, ze pilot F-35 dostane spravne cislo na baterii, ktere jen posle sms. Proto ti to prijde jako nic moc... Video by bylo asi nestrozumitelne, kdyby tam byl zobrazen provoz jen z nejake mensi operace.
Ted si predstav, ze pilot to cislo nezna a ani nevi co presne F-35 na pozadi dela (provadi svuj urceny ukol). Ta posila miliony sms s daty tomuto systemu. To stejne delaji ostatni F-35 a desitky, stovky, tisice dalsich platforem pripojenych do toho systemu. To zahrnuje plaformy z uplne jinych organizaci a ozbrojenych slozek jinych statu atd...
System pak predlozi co nejpresnejsi obraz bojiste veleni, kdere pak skutecne ridi.
V te prvni situaci vedeni max vedelo, pokud vubec, ze je jednotka pod utokem a privolali si palebnou podporu, zadnou dasli kontrolu nad tim nemeli.
A na rozdil od ciste strilej na urcene souradnice, tento system dokaze ty souradnice aktualizovat pro munici behem letu... tohle neni zrovna potrebne pro tento scenar, ale napr pro rizeni palby PVO baterie za kopec, mimo viditelnost FC radaru atd... to opravdu neni easy a jeste potrva, nez to bude rozsirene...Skrýt celý příspěvekShania: dík za práci, kterou sis dal s odpovědí. A naprosto souhlasím. Od stovky platforem napříč ozbrojenými složkami a útvary to dává sakra smysl. A v případě tebou popsaného ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: dík za práci, kterou sis dal s odpovědí. A naprosto souhlasím. Od stovky platforem napříč ozbrojenými složkami a útvary to dává sakra smysl. A v případě tebou popsaného posledního scénáře taktéž.
Já mám asi trochu profesionální deformaci. Vždy mě berou všichni čerti, když po mě někdo chce AI, nákup nové modelovací platformy, vysoký výpočetní výkon atd..., místo aby se normálně zamyslel a problém vyřešil během 20 minut se stávajícími prostředky.
Lidstvo má k dispozici naprosto neuvěřitelné hardware a software možnosti, ale 99% toho, co na tom úžasném železe zpracováváme, jsou stupidity. A většinou ani neumíme položit otázku.Skrýt celý příspěvek
Danny Máte nějakou zkušenost s plánováním a řízením boje? Pokud ne, bude se vám to hodně těžko přestavovat. Například: "Rozhodnout a zatelefonovat posádce raketometu by mělo jít ...Zobrazit celý příspěvek
Danny
Máte nějakou zkušenost s plánováním a řízením boje? Pokud ne, bude se vám to hodně těžko přestavovat.
Například: "Rozhodnout a zatelefonovat posádce raketometu by mělo jít opět zvládnout v řádu desítek sekund i analogovými prostředky." Nechci být za byrokrata, ale vůbec netušíte jaké kroky a kolik to obnáší. Zvláště, jak to může být odlišné u naší Armády. Začneme třeba tím, že naši pozemní velitelé vůbec nemají ani rádio pro poslech leteckého pásma. Kdyby nebylo TACP, tak kontakt na vzduch nemají vůbec.
Rozumím tomu, že si to nedokážete komplexně představit. O to větší je to posun ve VŘ.Skrýt celý příspěvek
"Lapidárně řečeno – F-35 neponese jen vlastní munici, ale může využít jakoukoliv vhodnou munici v celém prostoru nasazení." ...dobrá, dobrá, ale já se ptám!!! K čemu to je když ...Zobrazit celý příspěvek
"Lapidárně řečeno – F-35 neponese jen vlastní munici, ale může využít jakoukoliv vhodnou munici v celém prostoru nasazení."
...dobrá, dobrá, ale já se ptám!!! K čemu to je když neudělá kobru!?!Skrýt celý příspěvekF 35 je jen jedna z možností, schopnost sdílet data a využití zbraňových systémů už dávno umí díky ostatním prostředkům vzdušného průzkumu, od nejmenších UAV až po Global Hawk a ...Zobrazit celý příspěvek
F 35 je jen jedna z možností, schopnost sdílet data a využití zbraňových systémů už dávno umí díky ostatním prostředkům vzdušného průzkumu, od nejmenších UAV až po Global Hawk a satelity, které by se měly starat o to, aby se rozkrytí a lokalizaci nepřátelských jednotek, včetně PVO, podařilo dříve než tam pošlete právě taktické letectvo, aby neletělo naslepo.Skrýt celý příspěvek
Achillovou patou všech těchto systémů bude přenos dat a jeho odolnost vůči rušení. Otázkou je, jak si poradí všechny začleněné prostředky v případě ztráty informací o tom, na koho ...Zobrazit celý příspěvek
Achillovou patou všech těchto systémů bude přenos dat a jeho odolnost vůči rušení. Otázkou je, jak si poradí všechny začleněné prostředky v případě ztráty informací o tom, na koho mají útočit a jak manévrovat. A co jejich obsluhy, když budou navyklé na tento" luxus". V tomto případě bude mít navrch pořád armáda, kde jsou její prostředky a lidé navyklí a vycvičení k větší samostatnosti působení "po staru". Už neříkám, co by způsobil případný EMP impuls ve vesmíru.Skrýt celý příspěvek
Pripadny EMP ve vesmiru by nejspis nezpusobil prakticky nic.
Pripadny EMP ve vesmiru by nejspis nezpusobil prakticky nic.
Operace Starfish Prime , zaznamenala EMP do vzdálenosti 1000km. Termonukleární hlavice o síle asi 1,5Mt explodovala ve výšce 400km . Otázkou by pak bylo , do jaké míry by byly ...Zobrazit celý příspěvek
Operace Starfish Prime , zaznamenala EMP do vzdálenosti 1000km. Termonukleární hlavice o síle asi 1,5Mt explodovala ve výšce 400km . Otázkou by pak bylo , do jaké míry by byly družice proti EMP chráněné.Skrýt celý příspěvek
jen pokud by ho satelity očekávaly - byly by natočené ochranným štítem ke zdroji a vypnuté, všechny družice ( a vojenské zvlášť) mají ochranu před kosmickým zářením a umějí ...Zobrazit celý příspěvek
jen pokud by ho satelity očekávaly - byly by natočené ochranným štítem ke zdroji a vypnuté, všechny družice ( a vojenské zvlášť) mají ochranu před kosmickým zářením a umějí reagovat na sluneční erupce, ale blízký impuls z několika směrů s minimálním časem na přípravu.......Skrýt celý příspěvek
...ajajaj... tady se zase odpalují atomovky ve vesmíru a čeká se, že poškozená strana řekne "tak dobrá, my toho necháme, vystrašili jste nás, všechno dobrý, ju?" Hromadné ničení ...Zobrazit celý příspěvek
...ajajaj... tady se zase odpalují atomovky ve vesmíru a čeká se, že poškozená strana řekne "tak dobrá, my toho necháme, vystrašili jste nás, všechno dobrý, ju?"
Hromadné ničení satelitů, útoky na retransl. stanice, EMP ve vesmíru - to jsou všecho scénáře konce světa...Skrýt celý příspěvekTady se nic neodpaluje, jen bylo naznačeno ,co by se asi dělo po termonukleární explozi na nízké orbitě, kde je většina družic. To že by EMP poškodil většinu satelitů v dosahu a ...Zobrazit celý příspěvek
Tady se nic neodpaluje, jen bylo naznačeno ,co by se asi dělo po termonukleární explozi na nízké orbitě, kde je většina družic. To že by EMP poškodil většinu satelitů v dosahu a bez ohledu na to , komu patří, je asi většině přítomných jasné. Takže to nejspíš nikdo zkoušet nebude. Snad jen nějaký magor , jako je Kim ze Severní Koreje, ale ten zatím termonukleární zbraně , myslím, nemá. Klasická jaderná hlavice toho moc asi nepoškodí.Skrýt celý příspěvek
Popravdě, to si nemyslím. Kdyby Rusko nebo Čína použila zbraň na hromadnou likvidaci satelitu na oběžné dráze, ať už za pomoci keslera nebo použití jaderné zbraně, tak USA by ...Zobrazit celý příspěvek
Popravdě, to si nemyslím. Kdyby Rusko nebo Čína použila zbraň na hromadnou likvidaci satelitu na oběžné dráze, ať už za pomoci keslera nebo použití jaderné zbraně, tak USA by neudělala nic. Co by taky mohla? Tohle by byla taková rána pro společenství národů že než by se dohodly na odvetě, pochybuji že by někdo sáhl na jaderný zbraně a začal je používat na pozemní cíle. To by znamenal konec světa ale likvidace satelitu, to si fakt nemyslím. Zajímavá by byla reakce USA popřípadě jiných velmocí. Čistě hypoteticky by mě zajímalo co by v tomhle případě vytáhly z rukávu.Skrýt celý příspěvek
Kratka reakcia na temu Kesler - na orbitach
Kratka reakcia na temu Kesler - na orbitach
Redakcny system ma ziavne problem so znamienkami vacsi-mensi tak este raz - na orbitach nizsich ako 300 km je zivotnost objektu bez vlastneho pohonu radovo v tyzdnoch, max. ...Zobrazit celý příspěvek
Redakcny system ma ziavne problem so znamienkami vacsi-mensi tak este raz - na orbitach nizsich ako 300 km je zivotnost objektu bez vlastneho pohonu radovo v tyzdnoch, max. niekolko mesiacov. Na orbitach okolo 200 km a nizsich sa dokonca bavime radovo o dnoch. Vplyvom trenia o horne vrstvy atmosfery dochadza k pomerne rychlej prirodzenej deorbitacii objektov tak ze tieto nizke orbity sa pomerne velmi rychle pekne vycistia aj same.
S rozvojom technologii ako su jonove pohony vyuzivajuce zvyskovu atmosferu ako pracovne medium bude coskoro mozne v pohode dlhodobo a efektivne prevadzkovat male satelity aj na orbitach okolo 200 km. To v kombinacii so schopnostou vynasat naraz kvanta satelitov ako nam to predvadza SpaceX znamena, ze takuto siet bude mozne velmi efektivne a rychle obnovit, pricom Kesler nebude moc efektivny - trosky velmi rychlo prirodzene deorbituju skor nez by stihli saturovat cely priestor.Skrýt celý příspěvek
Moc spoléhat na soudnost našich vůdců, za ty roky co jsem byl v politice, vím, že většina politiku jsou egoisticti blázni bez racionálního uvažování, a takovej Donal Trump by to ...Zobrazit celý příspěvek
Moc spoléhat na soudnost našich vůdců, za ty roky co jsem byl v politice, vím, že většina politiku jsou egoisticti blázni bez racionálního uvažování, a takovej Donal Trump by to jaderné tlačítko zmačknul bez skrupulí
Konec konců, už v Jomkipurske válce, Israel I měli namále a rakety s jadernymi hlavice už byly na rampach připravený k odpálu, použití všech možností vedení války je jen o okolnostech jak se moc dotyčný bojí a jaké má ambice.Skrýt celý příspěvekJasne, ze politici su blazni, ako aj ostatni, pripadne ako MUDr. Koukolik navyse naznacuje - su to psyhopaticki jedinci, ale to nic nemeni na MAD principe. Cokolvek by USA znicili ...Zobrazit celý příspěvek
Jasne, ze politici su blazni, ako aj ostatni, pripadne ako MUDr. Koukolik navyse naznacuje - su to psyhopaticki jedinci, ale to nic nemeni na MAD principe.
Cokolvek by USA znicili Rusku a Cine, vratilo by sa im rovnakym dielom, pokial by sa cakalo na to co kto znici. Ak by praskli nervy, znicilo by sa vsetko hned a to je no win scenario, cize takou cestou sa USA nepustia, lebo Rusko ako jediny stat na svete ma schopnost uplne znicit USA (rovnako ako USA ma schopnost znicit Rusko).
Izraelske vyhrazanie bolo v zmysle obmedzeneho konfliktu a nie MAD, navyse Izrael sa nemusel obavat odvety jadrovej ziadnej, cize tam sa vyhrazalo velmi lahko. Nakoniec ho stopli USA, lebo vsak naco robit zbytocne ramena, ked to ide aj inak a bez neprijemnych komplikacii, ale Izrael si potrebuje dokazovat, tak si na chvilku dupol, no..
Tvrda jadrova vymena by ale bola nieco uplne ine, do takeho niecoho sa Izrael, ani USA nepustia, lebo je to uplna katastrofa vsetkeho a aj vitaz by prehral tak ako prehral porazeny. Hlavne pri ruskom systeme Perimeter by bol zivot stovky rokov s kobaltovymi izotopmi v atmosfere, vode a pode dost tazky. Takze MAD vdaka Rusku stale funguje a apokalypsy sa bat netreba.Skrýt celý příspěvek@ Cpt. Morgan "Takze MAD vdaka Rusku stale funguje a apokalypsy sa bat netreba." No ak berieme do úvahy vyhrážanie sa jadrovými prskavkami ruským vodcom, ten sa týmito vyhrážkami ...Zobrazit celý příspěvek
@ Cpt. Morgan
"Takze MAD vdaka Rusku stale funguje a apokalypsy sa bat netreba."
No ak berieme do úvahy vyhrážanie sa jadrovými prskavkami ruským vodcom, ten sa týmito vyhrážkami dostal na úroveň Kima či iránskych fanatikov....Skrýt celý příspěvek
RiMr71: no, možná jsi přehlédl, pod jakým článkem diskutuješ. Vše se točí kolem simulace, ve které "dvojice F-35 provádí hloubkový úder na nepřátelské území a likviduje předsunutá ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: no, možná jsi přehlédl, pod jakým článkem diskutuješ. Vše se točí kolem simulace, ve které "dvojice F-35 provádí hloubkový úder na nepřátelské území a likviduje předsunutá postavení a stanoviště PVO dlouhého dosahu. Takže se tak úplně nejedná poškozenou stranu překvapenou podrážděnou reakcí obránců, kteří je nevítají kyticemi šeříků.Skrýt celý příspěvek
Super příklad fúze dat a rozhodování se. Zajímalo by mne v jakých časových jednotkách bychom se museli bavit v případě podobné situace v případě AČR?
Super příklad fúze dat a rozhodování se. Zajímalo by mne v jakých časových jednotkách bychom se museli bavit v případě podobné situace v případě AČR?
Na tyto sny jsou 2 odpovědi: Solarwinds a maskirovka. Pokud to USA realizuje, tak je pravděpodobné, že 3. světová válka proběhne primárně v kyberprostoru a skončí sebevraždou ...Zobrazit celý příspěvek
Na tyto sny jsou 2 odpovědi: Solarwinds a maskirovka.
Pokud to USA realizuje, tak je pravděpodobné, že 3. světová válka proběhne primárně v kyberprostoru a skončí sebevraždou jedné ze stran.
Pokud je bezpečnost síťí tak děravá, jak naznačuje aféra se Solarwinds, tak by měli všechny takové projekty stopnout a pokorně se vrátit k poštovním holubům!Skrýt celý příspěvekJak muze mit raketa Himars dostrel minimalne 500km a az 700km? vyvoj rakety/paliva, zkousky... vse trva roky... A prece duvod k vypovezeni smlouvy roku 2019 INF o rakerach ...Zobrazit celý příspěvek
Jak muze mit raketa Himars dostrel minimalne 500km a az 700km? vyvoj rakety/paliva, zkousky... vse trva roky...
A prece duvod k vypovezeni smlouvy roku 2019 INF o rakerach stredniho dostrelu byly ty rakety Iskander, ktere taky maji taky dostrel delsi nez 500 km?
USA i Rusko si mohou podat ruce-ve lhaniSkrýt celý příspěvekTam nejaký zvlášť vývoj asi prebiehať nemusel. Oni to už dávno mali a to obmedzenie prišlo aby obmedzili už existujúce zbrane. Ako keď vymontuješ obmedzovač rýchlosti...
Tam nejaký zvlášť vývoj asi prebiehať nemusel. Oni to už dávno mali a to obmedzenie prišlo aby obmedzili už existujúce zbrane. Ako keď vymontuješ obmedzovač rýchlosti...
"A prece duvod k vypovezeni smlouvy roku 2019 INF o rakerach stredniho dostrelu byly ty rakety Iskander, ktere taky maji taky dostrel delsi nez 500 km? " Rakety to neboli..... ...Zobrazit celý příspěvek
"A prece duvod k vypovezeni smlouvy roku 2019 INF o rakerach stredniho dostrelu byly ty rakety Iskander, ktere taky maji taky dostrel delsi nez 500 km? "
Rakety to neboli..... boli to strely s plochou dráhou letu Iskander-K.... a to rakety NIE SÚ....Skrýt celý příspěvek
Koukám, že ty ruské protivzdušné systémy mají docela velké renomé, že se pořád na ně odkazuje v různých studiích. Na druhou stranu už kromě Číny zde na planetě není další ...Zobrazit celý příspěvek
Koukám, že ty ruské protivzdušné systémy mají docela velké renomé, že se pořád na ně odkazuje v různých studiích. Na druhou stranu už kromě Číny zde na planetě není další protivník, který by potrápil. Jsem zvědavý, kdy různé studie "přeskočí" na čínské PL systémy " :-). Zde byla i nějaká analogie z Hollywoodu, když točili filmy k tomu, co bylo aktuální. Nejdříve hodně ve filmu Amerika bojovala s SSSR, pak s teroristy a diktátorskými režimy. Pak taky s Ufony :-).
Každopádně cílené údery, neboli formování bojiště palbou je užitečné pro snížené plýtvání munice, efektivnosti úderu atd. Kdysi arm. gem Václavík uváděl, že by dělostřelectvo ČSLA palbou přeorávalo bojiště, tedy pouze 1/3 granátů by nalezla nějaký cíl. I když v tomto případě je to do větší hloubky protivníkova území.Skrýt celý příspěvekPVO a špeciálne S-300/400 sa už stali takou obsesiou na diskusiách, že fungujú ako neprekonateľné štíty ktorých sa zlá Amerika strašne bojí. V prvom rade títo diskutéri varia z ...Zobrazit celý příspěvek
PVO a špeciálne S-300/400 sa už stali takou obsesiou na diskusiách, že fungujú ako neprekonateľné štíty ktorých sa zlá Amerika strašne bojí. V prvom rade títo diskutéri varia z vody lebo doposiaľ S-300/400 nebol nikde bojovo nasadený a tak neexistujú relevantné data podľa ktorých by sme mohli objektívne merať účinnosť takého systému PVO. Druhou pravdou je, že vynímajúc naozaj malé miništátiky, je problém na 100% pokryť svoj vzdušný priestor
radarom, nie to ešte účinnou PVOSkrýt celý příspěvekNo hlavne všetci tí "obdivovatelia" neprišli na to, že zem nie je plochá ... má kopce .. a dokonca je i guľatá. Preto sú tie "úžasné" dosahy vždy len teoreticky a hlavne pre ...Zobrazit celý příspěvek
No hlavne všetci tí "obdivovatelia" neprišli na to, že zem nie je plochá ... má kopce .. a dokonca je i guľatá.
Preto sú tie "úžasné" dosahy vždy len teoreticky a hlavne pre zakrivenie zeme nepokrývajú veľkú časť vzdušného priestoru v tom veľkom dostrele ....Skrýt celý příspěvekMiroslav - no nakoľko som jeden z tých diskutérov ktorí varia z vody,tak by ma zaujímalo,koľko napr. amerických systémov bolo overených v boji...?.a netreba tam písať také ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav - no nakoľko som jeden z tých diskutérov ktorí varia z vody,tak by ma zaujímalo,koľko napr. amerických systémov bolo overených v boji...?.a netreba tam písať také hlúposti,a la - ktorých sa zlá Amerika strašne bojí...
lebo mne na rozdiel od vás,môj subjektívny odpor k rusku neskresľuje objektivitu typu -ruské=zlé / americké=dobré...Skrýt celý příspěvekZ vody vaří všichni,nikdo přece nevybleje přednosti nebo slabiny systému někam na FB.Je tomu přesně naopak,vývoj stojí x bilionů čehokoli.Tak je třeba k uveřejněným schopnostem ...Zobrazit celý příspěvek
Z vody vaří všichni,nikdo přece nevybleje přednosti nebo slabiny systému někam na FB.Je tomu přesně naopak,vývoj stojí x bilionů čehokoli.Tak je třeba k uveřejněným schopnostem přistupovat.Skrýt celý příspěvek
Miroslav Trochu zvláštní, že se neustále snaží pilovat taktiku a prostředky pro SEAD, DEAD a vedení EW a nakonec stačí jedna střela bez ostatní podpory, proti kterým je typově S ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Trochu zvláštní, že se neustále snaží pilovat taktiku a prostředky pro SEAD, DEAD a vedení EW a nakonec stačí jedna střela bez ostatní podpory, proti kterým je typově S 400 projektován.
...je to jen propagační video a bulvární titulek k článku, který je o projektu fúze a sdílení dat všech složek mezi sebou a ne o kvalitě PVO.
A pro úplnost, Čína úspěšně testovala už předchozí verzi S 300 proti střele s podobným dosahem.Skrýt celý příspěvekMožná tak typově podobná, ale konkrétní PrSM ještě ani není zavedená do výzbroje... teda, leda snad že hrdinní ruští špioni už zavčasu stihli "zajistit" prototypové kousky pro ...Zobrazit celý příspěvek
Možná tak typově podobná, ale konkrétní PrSM ještě ani není zavedená do výzbroje... teda, leda snad že hrdinní ruští špioni už zavčasu stihli "zajistit" prototypové kousky pro testy obrany...Skrýt celý příspěvek
strelu s takymi dynamickymi parametrami ako chystana PrSM cinania vedia vystrelit - a S300 ju zostrelil. Keby ta chystana americka strela mala rychlost aspon ako Iskander Mach 10, ...Zobrazit celý příspěvek
strelu s takymi dynamickymi parametrami ako chystana PrSM cinania vedia vystrelit - a S300 ju zostrelil. Keby ta chystana americka strela mala rychlost aspon ako Iskander Mach 10, ale ona je rada ak ma Mach 3, cize nic zaujimave. Tam boli sovieti s raketami v 60. rokoch.Skrýt celý příspěvek
Zvláštní to není...protože SEAD/DEAD je úkolem VzS, operační domény vzduch...to se dnes mění, ta doména bude JOINT, prostředky budou plnit úkoly napříč doménami, tím se mění i ...Zobrazit celý příspěvek
Zvláštní to není...protože SEAD/DEAD je úkolem VzS, operační domény vzduch...to se dnes mění, ta doména bude JOINT, prostředky budou plnit úkoly napříč doménami, tím se mění i způsob plnění takových úkolů.Skrýt celý příspěvek
Trener Asi vás musím zklamat, ale USA ve filmu s ČLR válčit nebude. Když by totiž ČLR byla ve filmu vyobrazena jako špatný stát, ten film se tam hned zakáže a je po zisku. A to ...Zobrazit celý příspěvek
Trener
Asi vás musím zklamat, ale USA ve filmu s ČLR válčit nebude. Když by totiž ČLR byla ve filmu vyobrazena jako špatný stát, ten film se tam hned zakáže a je po zisku. A to navíc nepočítám, že půl Hollywoodu je patří firmám z ČLR.
Ale třeba se situace změní a na chudáky Američany nebudou útočit pouze mimozemšťani, Sověti, Severokorejci, Mexičani a teroristi, ale nakonec i Rudí ČíňaniSkrýt celý příspěvekJe fakt, že jsem to napsal, že to vyznělo protiamericky, ale ta Hollywood produkce byla někdy úsměvná. Tenkrát byl pro ně velký pojem MiG, ale vždy ho nějak udolali. Na druhou ...Zobrazit celý příspěvek
Je fakt, že jsem to napsal, že to vyznělo protiamericky, ale ta Hollywood produkce byla někdy úsměvná. Tenkrát byl pro ně velký pojem MiG, ale vždy ho nějak udolali. Na druhou stranu, jak se tu píše, pro některé SU-27 a jeho deriváty a systémy S-XXX jsou nej a Rusové mají vždy něco zázračného v záloze.Skrýt celý příspěvek
Vlastně proč ne, během nějaké druhé studené válce s Číňany se možná něco natočí. V tom nic proti Americe, to jen k Hollywoodu :-). Já jsem pro, aby se Číně přistřihli trochu ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastně proč ne, během nějaké druhé studené válce s Číňany se možná něco natočí. V tom nic proti Americe, to jen k Hollywoodu :-). Já jsem pro, aby se Číně přistřihli trochu křídla.Skrýt celý příspěvek
Pokud primárně nejdůležitější roli hrají satelity, tak není daleko doba, kdy se konflikt přenese na oběžnou dráhu. Takže můžeme jen pochopit, proč ničení satelitů cvičí Rusko, ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud primárně nejdůležitější roli hrají satelity, tak není daleko doba, kdy se konflikt přenese na oběžnou dráhu. Takže můžeme jen pochopit, proč ničení satelitů cvičí Rusko, Čína a dokonce i Indie. A řekl bych, že žádné smlouvy to nezastaví.Skrýt celý příspěvek
Pokud někdo začne sestřelovat satelity, tak pravda je taková, že se řádově desítky či stovky let poté do vesmíru nepodíváme. Kesslerův syndrom je neúprosný a každý zničený satelit ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud někdo začne sestřelovat satelity, tak pravda je taková, že se řádově desítky či stovky let poté do vesmíru nepodíváme. Kesslerův syndrom je neúprosný a každý zničený satelit znamená dobrou šanci na to, že se celá oběžná dráha sesype jako domeček z karet a nebude možné ten prostor získat zpátky. To jenom proč bychom si neměli přát přenesení konfliktů na oběžnou dráhu.Skrýt celý příspěvek
A proto space force ma smlouvy se Space X a budou moci využívat starlink s tisíci druzicemi a nebo Starship a nahradit stovky druzic jedním letem .To nikdo na světě nemá a ani se ...Zobrazit celý příspěvek
A proto space force ma smlouvy se Space X a budou moci využívat starlink s tisíci druzicemi a nebo Starship a nahradit stovky druzic jedním letem .To nikdo na světě nemá a ani se tomu moc neublíží. Navíc nepřátelské družice se nemusi zničit úplně, stačí když k nim doleti nepřátelský vesmirny dron a přepáli ji laserem jeden drát nebo sluneční kolektor .Skrýt celý příspěvek
O to v mém komentáři vůbec nešlo: jakékoli přenesení boje do vesmíru povede velmi rychle k takovému zanesení oběžné dráhy smetím, že na nízké oběžné dráze nezůstane funkční vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
O to v mém komentáři vůbec nešlo: jakékoli přenesení boje do vesmíru povede velmi rychle k takovému zanesení oběžné dráhy smetím, že na nízké oběžné dráze nezůstane funkční vůbec nic a jenom proletět skrz bude problém. Tomu se říká Kesslerův syndrom, ví se o tom už desítky let.
Už teď je smetí obrovský problém a uklízení není úplně dobře technicky zvládnuté a to téměř vůbec nic úmyslně nerozbíjíme, jsme v "řádném provozu". Paradoxně, čím víc družic člověk vynese do vesmíru, tím větší problém to je. Na oběžné dráze se všechno pohybuje hypersonickými rychlostmi, takže jenom jediná srážka může vést k ničivé kaskádě při vyšší hustotě družic spíš než při nízké. Navíc odstranit smetí se může v takové situaci stát problémem i kdybychom měli vhodné technologie kvůli tomu, že jenom průlet tou oblastí by byl nebezpečný pro jakýkoli stroj (uvádí se, že kilový úlomek by byl schopný zničit téměř cokoli), takže by nám zbývalo jenom čekat, než se situace uklidní, ale to může trvat klidně desetiletí.
Použití laserů je téměř neproveditelné, pro pozemní laser by byly potřeba vysoké výkony, protože se přece jenom střílí na 200 km skrz atmosféru. Plus rozptyl paprsku dost omezuje dostřel takové zbraně. Ve vesmíru by byly použitelné chemické lasery (elektrické mají pro družici příliš vysoké energetické nároky), ale to je zase zbraň na jedno použití s pochybnou účinností.
Jo a co se Starship týče, celý ten program bych bral s hutnou špetkou soli, pro více informací si najděte na youtube kanál "Common Sense Sceptic" a jeho technickou analýzu Muskových slibů. Jednoduše řečeno, Musk hrozně často říká nesmysly a velká část jeho projektů jsou jenom díra na státní peníze.Skrýt celý příspěvekachi: Samozrejme. Hypersonická rýchlosť má matematické vyjadrenie v pomere dráhy a času bez ohľadu na prostredie. Už Gagarin letel max. rýchlosťou okolo 30k km.h-1.
achi: Samozrejme. Hypersonická rýchlosť má matematické vyjadrenie v pomere dráhy a času bez ohľadu na prostredie. Už Gagarin letel max. rýchlosťou okolo 30k km.h-1.
Ten laser může být na experiment raketoplánu, který veselé obíhá zemi. A s ním a pobodnym mohou veselé ničit družice chirurgický bez velkých zbytku na oběžné dráze. To samé mohou ...Zobrazit celý příspěvek
Ten laser může být na experiment raketoplánu, který veselé obíhá zemi. A s ním a pobodnym mohou veselé ničit družice chirurgický bez velkých zbytku na oběžné dráze. To samé mohou udělat i ostatní, malá automatická sonda se zbraněmi a možnosti manévrování není nic složitého
A Musk možná přehání, ale armáda smlouvu už se Space X má i o Starshipem uvažuje reálně, to není žádný zámek. V oblacích, už jsou blízko.Skrýt celý příspěvek
Zatial nema kapacitu na znicenie vsetkych pouzitelnych satelitov nikto. A znicenie prveho satelitu bude odpovedat vyhlaseniu vojny s adekvatnou odpovedou. Takze na prvy utok, a ...Zobrazit celý příspěvek
Zatial nema kapacitu na znicenie vsetkych pouzitelnych satelitov nikto. A znicenie prveho satelitu bude odpovedat vyhlaseniu vojny s adekvatnou odpovedou. Takze na prvy utok, a eventualne prvy odvetny utok bude pouzitelna vacsina satelitov. A na znicenie ostatnych satelitov uz nebude po odvetnom utoku kapacita. Tolko predpoklady...Skrýt celý příspěvek
Odbouchnete jeden, dva, deset satelitů a následuje řetězová reakce, která zablokuje orbitu a zničí vše co tam poletuje. Proto je to potenciálně ohromnej problém - nemusíte mít ...Zobrazit celý příspěvek
Odbouchnete jeden, dva, deset satelitů a následuje řetězová reakce, která zablokuje orbitu a zničí vše co tam poletuje. Proto je to potenciálně ohromnej problém - nemusíte mít kapacitu zničit vše, stačí trocha a zničí se to tam navzájem...Skrýt celý příspěvek
Proč myslíte, že jdou Američané na Měsíc? Ve vesmíru není jen nízká oběžná dráha Země.
Proč myslíte, že jdou Američané na Měsíc? Ve vesmíru není jen nízká oběžná dráha Země.
Měsíc je daleko. Pro sledování detailů na Zemi je tak 1000x méně vhodný. Pro komunikaci se přidává 2sekundové spoždění. Navíc je jen 1, takže funguje jen ~12 hodin denně - a třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Měsíc je daleko. Pro sledování detailů na Zemi je tak 1000x méně vhodný. Pro komunikaci se přidává 2sekundové spoždění. Navíc je jen 1, takže funguje jen ~12 hodin denně - a třeba během polární noci dlohou vůbec.Skrýt celý příspěvek
Uvažujete v malém, jde o celý cislunární prostor a Lagrangeovy body. Kolem soustavy Země, měsíc, L1-5, existují velmi pěkné orbity, kde se dají umístit komunikační, průzkumné nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Uvažujete v malém, jde o celý cislunární prostor a Lagrangeovy body. Kolem soustavy Země, měsíc, L1-5, existují velmi pěkné orbity, kde se dají umístit komunikační, průzkumné nebo GPS satelity. Případně nějaké efektory. Není to ideální, ale v případě války budou fungovat.
Není to sci-fi, o tom už je dávno rozhodnuto.Skrýt celý příspěveka co tie satelity na obeznej drahe mesiaca, reps. na mesiacu uvidia na zemi, ked najvacsie pozemske teleskopy nie su schopne ani omylom vidiet napr. americke moduly z misii ...Zobrazit celý příspěvek
a co tie satelity na obeznej drahe mesiaca, reps. na mesiacu uvidia na zemi, ked najvacsie pozemske teleskopy nie su schopne ani omylom vidiet napr. americke moduly z misii Apollo.
Dokonca ani keby boli nasobne vacsie, neboli by toho schopne.
Senzory v Langrangeovych bodoch, alebo na Mesiaci rovnako nebudu schopne vidiet na Zemi skoro nic.
No a IR detekcia (SBIRS a pod.) vyuziva este dlhsie vlnove dlzky ako viditelne svetlo, cize rozlisenie este horsie ako opticke dalekohlady, mikrovlny ani nehovoriac, cize detekcia je na taku vzdialenost No Go. Zalozne pozicne systemy by mohli mat urcity zmysel, ale pri velkom konflikte bude ich vyhoda zatienena inymi vyzvami. A ak by predstavovali pre nepriatela naozaj hodnotny ciel, nie je problem ich znicit ani tam.Skrýt celý příspěvek
To je také tvrdenie ako, že 10 mín zablokuje celý Atlantik tak, že keď na ňu nabehne 1 tanker tak do poškodeného tankera nabehne ďalších 10 lodí a do tých 10 ďalších 10x10
To je také tvrdenie ako, že 10 mín zablokuje celý Atlantik tak, že keď na ňu nabehne 1 tanker tak do poškodeného tankera nabehne ďalších 10 lodí a do tých 10 ďalších 10x10
To přirovnání by sedělo, pokud by se po zásahu miny rozpadl tanker na tisíce úlomků, které budou bloudit Atlantikem rychlostí 7km/s a zásah jediným z nich vyřadí další tanker, ...Zobrazit celý příspěvek
To přirovnání by sedělo, pokud by se po zásahu miny rozpadl tanker na tisíce úlomků, které budou bloudit Atlantikem rychlostí 7km/s a zásah jediným z nich vyřadí další tanker, který se zase rozpadne ...
Na přirovnání sedí to, že tanker má omezenou schopnost manévrovat a vyhýbat se úlomkům - stejně jako družice.Skrýt celý příspěvekLenže ten vesmírny priestor len v okolí Zeme je násobne väčší ako všetky oceány dokopy. Ten priestor je veľmi riedky. ISS je na obežnej dráhe už koľko? 20 rokov minimálne a zatiaľ ...Zobrazit celý příspěvek
Lenže ten vesmírny priestor len v okolí Zeme je násobne väčší ako všetky oceány dokopy. Ten priestor je veľmi riedky. ISS je na obežnej dráhe už koľko? 20 rokov minimálne a zatiaľ si nepamätám, že by došlo k nejakej zrážke ktorá by ju ohrozilaSkrýt celý příspěvek
Miroslav: Tak zrovna ISS provádí korekční manévry, aby se známému bordelu vyhnula. A zvláštní, většina příčetných vědců se zabordelení orbitu docela obává a upozorňují na to, že i ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: Tak zrovna ISS provádí korekční manévry, aby se známému bordelu vyhnula. A zvláštní, většina příčetných vědců se zabordelení orbitu docela obává a upozorňují na to, že i bez rozstřelování satelitů už je tam bince až na běda a uzavření orbity není nereálné, ale asi by to měli probrat s panem Miroslavem...Skrýt celý příspěvek
Jedná se hlavně o nízkou orbitu, která je nejvíce zaneřáděná zbytky různých vesmírných aparátů. Odhad je více než 100mil kusů kde čeho. Velikosti šroubku, až po větší úlomky o váze ...Zobrazit celý příspěvek
Jedná se hlavně o nízkou orbitu, která je nejvíce zaneřáděná zbytky různých vesmírných aparátů. Odhad je více než 100mil kusů kde čeho. Velikosti šroubku, až po větší úlomky o váze několika kg.
Mimochodem ISS provádí úhybné manévry několikrát měsíčně.Skrýt celý příspěvek
Zničiť kompletnú infraštruktúru satelitov je prakticky nemožné. 1 raketa zničí pri 100% úspešnosti 1 satelit a jedna raketa protivníka vyvezie ďalších 6 a viac nových satelitov. ...Zobrazit celý příspěvek
Zničiť kompletnú infraštruktúru satelitov je prakticky nemožné. 1 raketa zničí pri 100% úspešnosti 1 satelit a jedna raketa protivníka vyvezie ďalších 6 a viac nových satelitov. ktoré nahradia zničený.Skrýt celý příspěvek
Jsou satelity, které je obtížné vyrobit - sežere to hromadu času a ještě více peněz. Jsou i malé levné potvůrky, ale schopnosti jsou úměrné jejich velikosti a stáří.
Jsou satelity, které je obtížné vyrobit - sežere to hromadu času a ještě více peněz. Jsou i malé levné potvůrky, ale schopnosti jsou úměrné jejich velikosti a stáří.
V každom prípade si myslím, že navrch má ten čo satelity potrebuje dostať na obežnú dráhu ako ten ktorý ich potrebuje naopak z nej dostať
V každom prípade si myslím, že navrch má ten čo satelity potrebuje dostať na obežnú dráhu ako ten ktorý ich potrebuje naopak z nej dostať
Proč ničit např. všechny satelity Starlinku? Starlink má retranslační centra přes které se zajišťuje datová konektivita s velkou propustností a aby to bylo technicky proveditelné, ...Zobrazit celý příspěvek
Proč ničit např. všechny satelity Starlinku? Starlink má retranslační centra přes které se zajišťuje datová konektivita s velkou propustností a aby to bylo technicky proveditelné, jejich nejzranitelnější část musí být z logiky věci na povrchu - budou to nějaké velké antény mířící na speciální retranslační družice Starlinku, co plní úlohu retranslátoru mezi orbitálním seskupením Starlinku a jeho retranslačními stanicemi na zemi, tedy Starlink jde vcelku jednoduše vyřadit cílenými údery po těchto X klíčových retranslačních družicích (které ani nebude větší problém vysledovat podle parametrů jejich drah) a retranslačních stanicích na zemi, kterých taky nebudou stovky nebo tisíce.Skrýt celý příspěvek
omacka
"speciální retranslační družice Starlinku"
Ona má sít Starlink nějaké speciální retranslační družice ?
Nějak to nemůžu dohledat . Nebyl by odkaz ?
Já myslel že se neliší .omacka
"speciální retranslační družice Starlinku"
Ona má sít Starlink nějaké speciální retranslační družice ?
Nějak to nemůžu dohledat . Nebyl by odkaz ?
Já myslel že se neliší .No nějaká řídící družice by tam měla čistě hypoteticky být. To proto aby se nestalo, že v jednu časovou jednotku bude vysílat více družic na jednu anténní jednotku. Jistě by měla ...Zobrazit celý příspěvek
No nějaká řídící družice by tam měla čistě hypoteticky být. To proto aby se nestalo, že v jednu časovou jednotku bude vysílat více družic na jednu anténní jednotku. Jistě by měla být i řídící stanice přes kterou půjdou data a ta je bude na zem posílat dle nastavených priorit, nebo myslíte že ve chvíli kdy z těch stovek družic bude například 20 v dosahu pozemní stanice a nejsou řízený synchronizaci a vysílají jak se jim zlíbí? Jen se ptám, přijde mi to totiž málo pravděpodobný.Skrýt celý příspěvek
Eagle Čistá hypotetika není absolutně žádný argument . Proto pokud “omacka “ argumenruje speciálními retranslačními družicemi Starlinku ( a jejich omezeným počtem ) , tak bych ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle
Čistá hypotetika není absolutně žádný argument .
Proto pokud “omacka “ argumenruje speciálními retranslačními družicemi Starlinku ( a jejich omezeným počtem ) , tak bych očekával ze to i hodnověrně doloží .
Jinak jsou desetitisíce družic konstelace Starlink , kvůli kvantitě absolutně “nesestřelitelné “ .Skrýt celý příspěvekHypotetika je stejný argument jako " já myslel že se neliší" Každý kdo má aspoň malou představu jak funguje komunikace ví že retranslace, synchronizace, prioritní arbitráž, ...Zobrazit celý příspěvek
Hypotetika je stejný argument jako " já myslel že se neliší"
Každý kdo má aspoň malou představu jak funguje komunikace ví že retranslace, synchronizace, prioritní arbitráž, jednotky master a slave, to jsou všechno části ze kterých se komunikační řetězec skládá. Osobně si to nedokážu představit že by starlink byl kde jsou stovky satelitu nebyl vzájemně synchronizován ale USA má telekomunikace na špičce, možné to ale asi je. To se podle mě z veřejných zdrojů těžko dozvíme, ale zkusím na tohle téma něco pohledat.Skrýt celý příspěvekEagle
Takže jednoduše řečeno . Celé toto vlákno - od omáčky dolu - je konspirační nesmysl a nemá smysl se jim zabývat a jakkoli ho brát v potaz .Eagle
Takže jednoduše řečeno . Celé toto vlákno - od omáčky dolu - je konspirační nesmysl a nemá smysl se jim zabývat a jakkoli ho brát v potaz .co je konspiračního na tom, že tyto satelitní systémy komunikují s pozemními stanicemi, které jsou napadnutelný, zejména vysílací antény. Taková základna Schriever Air Force Base ...Zobrazit celý příspěvek
co je konspiračního na tom, že tyto satelitní systémy komunikují s pozemními stanicemi, které jsou napadnutelný, zejména vysílací antény. Taková základna Schriever Air Force Base je řídící centrum kosmický sil USA. Zde najdeš například master control station pro GPS, na základně Vandenberg je záložní, pak už nic, pouze 11 antén, které předavájí systému GPS inormace, aktualizace a telemetrii. Tyto antény jsou rozesety po celém světě a jejich pozice je veřejně známa. Neříkám, že zničením těchto antén by byl úplný konec GPS, jistě mají amíci v záloze mobilní antény, ale jak vidíš, tyto systémy se skládají z velkého množství pozemních stanic a antén. Starlink na tom nebude jinak. Ten pracuje také se systémem GPS, po jeho vyřazení bude dostačující palubní inerciální navigační systém? Těžko říct, nepřítel má mnoho možností než sestřelovat jeden satelit za druhým.
Místo slova konspirace bych použil spekulace, ale domnívat se, že něco nějak funguje a v diskuzi to potvrzovat či vyvracet, to je přece základ diskuze. Můžete sem také napsat svůj názor a tím přispět k modelaci diskuze. Třeba nás ohromíte svými znalostmi satelitních spojů.Skrýt celý příspěvek
https://www.idnes.cz/technet/v... Přestaňte plácat a používejte strejdu googla. Ta vaše raketa s 6 a více sateltiy by ani ...Zobrazit celý příspěvek
https://www.idnes.cz/technet/v...
Přestaňte plácat a používejte strejdu googla. Ta vaše raketa s 6 a více sateltiy by ani nedoletěla, jelikož by jí nějaký kus bordelu sestřelil...Skrýt celý příspěvekMusíte pochopit Kesslerův syndrom a co znamená, jinak ta diskuze nemá smysl, stejně jako vaše "příklady." V případě řetězové destrukce na orbitě se může množství trosek zvyšovat ...Zobrazit celý příspěvek
Musíte pochopit Kesslerův syndrom a co znamená, jinak ta diskuze nemá smysl, stejně jako vaše "příklady."
V případě řetězové destrukce na orbitě se může množství trosek zvyšovat násobným množstvím. Ze srážky dvou družíc může být několik desítek i stovek úlomků. Něco takového např. na geostacionární orbitě by byla katastrofa.
Ke spuštění řetězové reakce není třeba žádná řízená raketa, může k ní dojít i nahodile. Někteří hovoří o tikající bombě. Viděl jste začátek filmu Gravitace? Bez ohledu na jeho kvality, ta jeho úvodní scéna vám snad pomůže pochopit, co by se dělo. I ISS musí provádět korekce orbity, aby se troskám vyhnula, jenom letos byly 3.
Ad vynesení nových satelitů: jednak jsou projektovány pro práci v určité výšce (tedy na určité orbitě, která sice nemusí být totožná, ale bude se s tou zasaženou min. ve dvou místech protínat - další nebezpečí), takže by pro práci v jiných výškách musely být upraveny (technicky ani finančně to není sranda). A jednak je průlet troskami nebezpečné pro samotný nosič.
Při realizaci Vašich představ o válce ve vesmíru (rakety na ničení satelitů->víc satelitů->víc raket) by byla realizace Kesslerova syndromu 100% jistota.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...