Lež jménem Armata

Lež jménem Armata
T-14 Armata (2016) / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Čelní představitelé ruského průmyslu, politiky a spřízněných médií pokračují v bezostyšném lhaní o projektu nové ruské těžké platformy Armata, zejména nového tanku T-14 Armata. Výsledkem jsou ale čím dál kritičtější články v ruských médiích. Není divu – ruská armáda žádné sériové Armaty nedostala, vývoj není dokončen, neexistuje žádná výrobní linka, Armatu trápí technické problémy a zainteresované firmy sužují korupce a dluhy.

Tvoření mytologie

Falešnou mytologii kolem projektu Armata netvoří ale jen ruská strana, ale také (někdy se zdá, že především) západní média (včetně Armádních novin). Ve skutečnosti opravdu věcně kritické články o projektu Armata, a to čím dál častěji, najdeme v ruských médiích.

Paradoxně se zdá, že projektu Armata se zastávají více západní média a cizinci, než ruská média a Rusové. Ostatně zajímavým fenoménem je mediální koordinace mezi ruskými některými médií a americkým webovým portálem National International (NI). Ruská a zahraniční proruská média prakticky každý týden citují články NI. Tento americký server totiž vydává prorusky znějící články s bombastickými titulky. Ruská média pak v článcích typu „Američané píšou...“ za odměnu odkazují na NI.

Navzdory mytologické mlze přitom můžeme bezpečně uvést: 

Nejnovější shrnutí celé anabáze přinesl Vladimir Tuchkov v článku “Armata je připravena pouze na přehlídku na Rudém náměstí” na ruském portálu Svobodnaja Pressa. Článek v podstatě shrnuje to, co jsme psali o projektu Armata na Armádních novinách v minulosti již mnohokrát.

Ale popořadě. Minulý týden Sergej Chemezov, šéf státní korporace Rostec, uvedl, že tanky T-14 Armata nejsou stále zavedeny v ruské armádě. V listopadu loňského roku během letecké show Dubai Airshow 2019 přitom Chemezov slíbil dodávku prvních tanků T-14 koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020.

V současné době ruská armáda testuje okolo 16 až 20 prototypů. Během několika měsíců se má k těmto prototypům přidat dalších pět Armat kvůli dokončení státních zkoušek.

Společnost Uralvagonzavod (UVZ), výrobce Armat a součást koncernu Rostec, musí do konce roku 2021 na platformě Armata dodat 132 tanků a bojových vozidel pěchoty. K tomu ji váže smlouva podepsaná s ruským ministerstvem obrany v roce 2018 během výstavy Armija-2018.

Jak šel čas – 2015 až 2017

Veřejnost T-14 poprvé spatřila 9. května 2015 na moskevské přehlídce. V té době se počítalo s přijetím tanků do výzbroje v roce 2017 a se zahájením sériové výroby v roce 2018. Zároveň tehdejší ředitel UVZ Oleg Sienko oznámil dodávky 2400 tanků Armata do roku 2020.

Současně bylo v průběhu let přiděleno několik desítek miliard rublů na výstavbu nové montážní haly (hala č. 120; viz dále) určené k výrobě obrněnců Armata. Výrobní hala měla vyrůst na území hlavního závodu UVZ v Nižním Tagilu. Jak ale zdůrazňuje Tuchkov, výrobní hala není dokončená a došlo k zneužití finančních prostředků.

V roce 2016 UVZ šířila informace o získání zakázky na 100 tanků Armata. Žádná taková smlouva ale nebyla nikdy podepsaná.

Poté nadšení z Armaty postupně ochladlo. Ostatně skvělým vodítkem je intenzita ruské propagandy věnující se tomuto projektu. Pokud zadáme tag „Tank T-14 Armata“, tak v českém vydáním Sputnik News nám za rok 2015 vyskočí 24 článků, za rok 2016 21 článků, za rok 2017 jen 13 článků, o rok později 21 článků, ale v roce 2019 pouhopouhé čtyři články.

Mimochodem, pokud si zvolíme tag „The National Interest“, tak na českém Sputnik News nám za rok 2018 vyjede 23 článků, za rok 2019 13 článků a za rok 2020 již pět článků. Jiná vydání (ruská, anglická atd.) Sputnik News jsme nezkoumali. Stejně tak jsme nezkoumali odvozené tagy (T-14, Armata, National Interest atd.).

Jak šel čas – 2018

V létě roku 2018 náměstek ministra obrany Jurij Borisov provedl názorový obrat. Borisov v podstatě uvedl, že tanky Armata nejsou třeba, protože současné modely T-72 a T-90 překonají západní modely. Jde ale o lež ‒ minimálně tanky T-72 (resp. verze T-72B3 a T-72B3M) nemají munici schopnou penetrovat čelní pancíř moderních západních tanků a zároveň nejsou schopné odolat munici západních tanků. To samozřejmě neznamená, že například T-72B3 nemůže zničit tank Leopard 2, jen statistika je výrazně na straně západních tanků.

Lepší je situace u tanků T-90M, které mají moderní pancíř a možná také nový kanon 2A82-1M schopný střílet novou podkaliberní municí Vakuum. Mimochodem ‒ ruská armáda zatím žádné tanky T-90M nedostala, i když v roce 2019 očekávala 60 nových tanků T-90M (dva prapory).

Každopádně o dva měsíce později oznámil náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko podepsání smlouvy o nákupu 132 bojových vozidel T-14, T-15 (BVP) a T-16 (vyprošťovací vozidlo) na platformě Armata. Šlo o výše zmíněnou smlouvu podepsanou na Armija-2018 s termínem dodání do roku 2021. Všechny tyto obrněnce převezme 2. gardová motostřelecká tamanská divize operující v západním vojenském okruhu. 

Jak šel čas – 2019

Ale ani toto číslo neplatí (není divu, Armaty není kde vyrábět). Do konce roku 2019 mělo být dodáno pouze 12 tanků T-14 Armata a čtyři vyprošťovací vozidla T-16 BREN. Avšak ani to se nestalo, protože oproti plánům nebyly dokončeny přejímací státní testy. Tuchkov se ale obává, že ani v roce 2020 nemusí být testování Armat dokončeno ‒ ostatně Armaty čekají na nové motory (viz dále). 

Poslední informace o projektu přinesl v prosinci 2019 Krivoručko:„Nebudu skrývat, že práce na dokončení nejnovějších typů obrněných vozidel a zbraní byly poněkud opožděny, ale v uplynulém roce bylo úspěšně dokončeno předběžné [tovární] a státní testování celé nové rodiny zařízení. Byly dokončeny předběžné [tovární] zkoušky tanku T-14 a pěchotního bojového vozidla T-15 založené na sjednocené vícedruhové těžké pásové platformě s předním a zadním motorovým prostorem. V příštím nebo dalších dvou měsících očekáváme dodání první série pěti vozidel, která se připojí ke státním testům kvůli rychlému dokončení [testů] .“

Montažní hala č. 120

Tuchkov podtrhuje dva důvody tohoto selhání ‒ nedostatek výrobních kapacit a ostražitý postoj armády k novým obrněncům.

Rodištěm obrněnců Armata se stane zmíněná budovaná montážní hala č. 120 v průmyslovém komplexu UVZ v Nižním Tagilu. V roce 2013 UVZ na stavbu získala počátečních sedm miliard rublů (2,58 miliardy Kč v dnešních cenách). Ve stejném roce začala stavba, ale v průběhu došlo ke zhroucení vztahů mezi UVZ a dodavateli. Stavební firmy následně mnoho let po UVZ soudně požadovali 190 milionů rublů, protože stavební práce nebyly zaplaceny v plné výši. 

Nakonec kvůli špatné pověsti nikdo nechtěl s UVZ spolupracovat. Například nikdo neměl zájem o rekonstrukci galvanovny v hodnotě 600 milionů rublů, přitom nejméně pětkrát byla vyhlášena poptávka.

Stavba haly č.120 pokračovala šnečím tempem ‒ stavitele dvakrát opustili staveniště kvůli neplacení peněz. Podle posledních značně upravených plánů se měla hala č.120 otevřít v roce 2020, ale dle Tuchkova se „[nejmenovaní] odborníci domnívají, že toto období je také nereálné, protože objem vykonávané práce je zanedbatelný.“

Navíc výsledná podoba stavby je nejistá, protože při nečekané prosincové ministerské kontrole se ukázalo, že výstavba haly „je prováděna se závažnými odchylkami od projektové dokumentace.“

Dalším problémem je samotná koncepce tanku Armata ‒ tedy použití bezosádkového bojového modulu. O výhodách osádkových a bezosádkových modulů jsme podrobně psali v článku „Armáda ČR hledá nové BVP: Bezosádková vs. osádková věž.“ Hlavní obava plyne z omezeného situačního povědomí posádky o bojové scéně a z možného vyřazení elektro-optiky nepřátelskou činností. Tank T-14 je ale prý vybaven pancéřovými clonami elektro-optiky s rekordně krátkou reakční dobou.

Nevyhovující motory

Další věcí je pohonná jednotka tanku Armata. Po roce 2000 Čeljabinský traktorový závod, resp. divize ČTZ-Uraltrak, vyvinula dieselový motor A-85-3A (má označení také 12N360 a 2V-12−3А) o výkonu 1 500 koní pro perspektivní ruská obrněná vozidla. S motory nebyly problémy, ale na výstavě Armija-2019 se začalo hovořit o tom, že „analýza charakteristik a konstrukční podoby motorů ČTZ-Uraltrak ukazují, že motory 2V-12-3A a 2V-06-3V nedosahují kvalit zahraničních protějšků z hlediska palivové účinnosti, resursů, spotřeby oleje, specifického přenosu tepla a dalších důležitých ukazatelů.“

Údajně padlo rozhodnutí motor vyměnit za typ 12TV373Č (Čajka) od ČTZ-Uraltrak. Motor měl být připraven v roce 2017 ale vývoj nebyl dokončen. Tuchkov připomíná, že to není překvapivé, protože ČTZ-Uraltrak čelí bankrotu a divize je vyšetřována z korupce. Ostatně na konci roku ČTZ-Uraltrak propustila 130 lidí a zbylí zaměstnanci, včetně těch, kteří vyvíjejí motory, pracují na zkrácený úvazek.

Pro Armatu se proto podle ruského tisku zvažuje víceúčelový motor JaMZ-880 (je určen i pro malá plavidla) od Jaroslavských motorových závodů. Jedná se o rodinu motorů o výkonu 400 až 1 800 koní. Vývoj rodiny těchto motorů probíhá od roku 2014.

Tuchkov na závěr svého článku uvádí, že dokončený T-14 s novým motorem JaMZ-880 se může objevit až v roce 2023. Do té doby bude snad zprovozněná také hala č.120. Mezitím armáda bude experimentálně provozovat Armaty s nevyhovujícími motory.

Zdroj: Svobodnaja Pressa, FlotProm

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský tank Armata v roce 2016

Na našich stránkách probíhala před pár dny velká diskuse o souboji ruské a západní tankové školy. ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Ruský 125mm kanon 2A82-1M pro tank Т-14 Armata

Ruský blog Gur Khan útočí! zveřejnil zajímavé informace o novém ruském 125mm tankovém kanónu 2A82, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • technik
  14:58 28.01.2020

  když už tady plevelím, nepřijde Vám tato zpráva jako další agitka? Tak nějak mi to připomíná spíš řízenou demolici než zásah rakety. Podle zpomalených záběrů jádro exploze je v ...Zobrazit celý příspěvek

  když už tady plevelím, nepřijde Vám tato zpráva jako další agitka? Tak nějak mi to připomíná spíš řízenou demolici než zásah rakety. Podle zpomalených záběrů jádro exploze je v druhém patře, to může být cca 15 metrů nad povrchem. Překážky před barákem jsou také a že by střela odpálena z letounu zasahovala cíl pod takovým úhlem je nepravděpodobné. Někdo nějaké rozumné vysvětlení?

  https://www.armyweb.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   09:08 29.01.2020

   Osobně si myslím, že to není nic tajemného. Ta "zázračná" raketa mohla být docela klidně S 24, případně její laserem navaděná verze. No a pokud byla statika budovy porušená už ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně si myslím, že to není nic tajemného. Ta "zázračná" raketa mohla být docela klidně S 24, případně její laserem navaděná verze. No a pokud byla statika budovy porušená už dříve, jakože byla, pak stačí i docela málo, a budova se sesype.Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  08:45 28.01.2020

  Zejména pro PalaSatka: I když tady často kritizuju, někdy i nevybíravým způsobem, komentáře jiných uživatelů, jejihž názor se zcela, nebo alespoň částečně neslučuje s tím mým. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zejména pro PalaSatka:

  I když tady často kritizuju, někdy i nevybíravým způsobem, komentáře jiných uživatelů, jejihž názor se zcela, nebo alespoň částečně neslučuje s tím mým. Nutno podotknout, že se snažím tak činit pouze pokud o tématu mám nějaký větší či menší přehled a zejména když jsem přesvěšený, že mám pravdu.
  Taky jsem vytrvalým zastáncem toho, že KAŽDÝ MÁ PRÁVO NA SVŮJ NÁZOR a má právo ho nějakou formou i prezentovat, byť by byl ten názor nezprávný nesmyslný nebo uhozený...

  Původně jsem se to snažil aplikovat i na tebe, ale né Pavle... Nezlob se na mě, to ale nejde... Myslel jsem, že ty dva klauny, co tu chodili před časem ( chtěl jsem je původně jmenovat, ale všichni ví o koho jde ) nikdo netrumfne, ale příšerně jsem se zmýlil... Ty je necháváš těma svýma pomatenýma myšlenkama překrucováním a uhozenýma příspěvkama daleko za sebou a častokrát si říkám co tě k tomu vlastně vede nebo kolik ta tvoje motivace vše nehodící se popírat, překrucovat, a podobně komentovat asi stojí, samozřejmě pokud něco stojí, to my nevíme... Taky se dost divím tvůrcům ArmádníchNovin, že si tady takovou veš v kožuchu jako jsi ty vůbec trpí... Jediné rozumné vysvětlení by mohlo být to že jsi tady pro ně za tzv. clickbajt " užitečného blázna " co jim honí sledovanost, což bych jim samozřejmě za zlé mít v žádném případě nemohl... Otázka je, jestli tebe těší, nebo ti to nevadí, či ti to vlastně i vyhovuje nebo imponuje, že máš zde tuto čestnou funkci, já bych se s tím teda srovnat nedokázal... Možná je vysvětlení už samotná existence toho tvého sranda blogu, která by mohla dokazovat, že ty tvé pomatené názory z tebe prostě musí ven za každou cenu... Bohužel tím že tady máš stále možnost psát do diskuze ty své perly, rozšiřuješ dosah svých nebezpečných blábolů z tvého blogu i k nám do Česka...
  Proto se nemůžeš na mě v žádném případě zlobit, když ti napíšu, že to co si o tobě myslím, je slušnou formou nepublikovatelné a že v tvém případě udělám vyjímku a budu si myslet, že svět by byl o dost krásnější, kdyby ti, samozřejmě pokud by to bylo legálně možné, úředně zakázali vypouštět své myšlenky mezi lidi, všude včetně tvého blogu... Aby ty tvé názory už nikdy nikdo nemusel číst...Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
   13:13 28.01.2020

   Storm, nesouhlasím s Vámi (mínus jsem nedal). Kdyby jste podobný příspěvek napsal před třiceti a více lety, měl by význam sdělení v opačném gardu. Zakazování a řečí "pomatených ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm, nesouhlasím s Vámi (mínus jsem nedal). Kdyby jste podobný příspěvek napsal před třiceti a více lety, měl by význam sdělení v opačném gardu. Zakazování a řečí "pomatených myšlenkách" jsem si užil dost a jsem rád, že doba se změnila a že jsem byl součástí té změny a podílel se na ní svou malinkou trochou... Chytrý a inteligentní člověk blbosti a nesmysly vyfiltruje a v duchu se jim zasměje. Někdy stačí i jen neoponovat...Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   13:39 28.01.2020

   Je skutečně úžasné, že každý má právo na svůj názor,ale pokud tento názor nejsem schopen vydýchat ,tak by dotyčný neměl vůbec nic psát a nebo by se mu to mělo legálně zakázat, ...Zobrazit celý příspěvek

   Je skutečně úžasné, že každý má právo na svůj názor,ale pokud tento názor nejsem schopen vydýchat ,tak by dotyčný neměl vůbec nic psát a nebo by se mu to mělo legálně zakázat, pokud by to šlo.
   Naštěstí to zatím nejde. Tohle je tedy úvaha roku. Zažil jsem dobu , kdy kádrovak ve fabrice vykládal podobné věci , jenže on měl skutečnou moc člověku hodně znepříjemnit život.
   Jedním slovem ubohost,Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   15:21 28.01.2020

   Storm: myslím, že Palo Satko o sobě někde psal, že v produktivním životě pracoval jako kontrarozvědčík. V tomto případě by se jednalo o zajímavý vhled do světa exponentů ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm: myslím, že Palo Satko o sobě někde psal, že v produktivním životě pracoval jako kontrarozvědčík. V tomto případě by se jednalo o zajímavý vhled do světa exponentů bezpečnostních složek státu z dob minulých.

   A jeho příspěvek si občas přečtu, stejně jako si občas vybavím něco z Černých Baronů nebo otevřu AZ247.

   Osobně by mi Palo Satko i chyběl.Skrýt celý příspěvek

 • Tango23
  09:51 27.01.2020

  Pekne video s podrobnostmi o ukrainske modifikaci T-84U na verzi s nazvem OPLOT. Nejde jen o "westernizaci" za pouziti modernich prvku IR and nocniho videni a podobne, ale vlasni ...Zobrazit celý příspěvek

  Pekne video s podrobnostmi o ukrainske modifikaci T-84U na verzi s nazvem OPLOT. Nejde jen o "westernizaci" za pouziti modernich prvku IR and nocniho videni a podobne, ale vlasni vyvoj pohone jednotky, prevodovky, pasivni i aktivni ochrany atd.... https://youtu.be/kdf1rs6gLwg... Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  20:48 26.01.2020

  Přete se tu o to zda na Ukrajině byla nebo nebyla pravidelná armáda a zda jsou či nejsou různá videa pravá. Tak ano, natočit se dá skoro cokoliv. Téměř vše se ná nafixklovat ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Přete se tu o to zda na Ukrajině byla nebo nebyla pravidelná armáda a zda jsou či nejsou různá videa pravá. Tak ano, natočit se dá skoro cokoliv. Téměř vše se ná nafixklovat ale pochybuji že by bylo možné zmanipulovat a nějak nafixlovat třeba vystoupení žen ze spolku ,,Ruské Matky,, které vystupují po celém Rusku a ukazují fotografie svých synů, regulérních vojáků, kteří se jim už nevrátili a o kterých dostávají žádné nebo vymyšlené informace.
  Ty ženy tam přímo ukazují fotografie, uvádějí jména svých synů, SMS a dopisy od nich a spoustu dalších důkazů o tom že byli jako vojáci pravidelné armády posláni bojovat na Ukrajinu.
  Ještě dodám že ty ženy čelí represím, je jim vyhrožováno a jsou zastrašovány a i zavírány.
  Nemyslím si že by se v takovém masovém měřítku dalo tohle nějak zinscenovat.
  Já osobně považuji za prokázaný fakt že Rusko zorganizovalo celý ten odpor na Ukrajině, podporovalo a podporuje hmotně opolčence a tam kde jim teče do bot, nasazuje nebo nasazovalo svoji pravidelnou armádu, kterou dnes už možná v nějaké míře zastupují kontraktoři. Ze začátku ale rozhodně neměla Wagnerova organizace dostatek kontraktorů aby dokázala čelit Ukrajinské armádě.
  Rusko jako vždy zase jen a jen lže a manipuluje, ostatně to nikdy nedělalo jinak.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   21:26 26.01.2020

   co píšeš je naprostá pravda a nechápu neustálé diskuze na tohle téma. Tyto argumenty potvrzuje už jen hloupé nasazení techniky jako T72B Kuby a podobně. Vůbec nechápu že někdo může ...Zobrazit celý příspěvek

   co píšeš je naprostá pravda a nechápu neustálé diskuze na tohle téma. Tyto argumenty potvrzuje už jen hloupé nasazení techniky jako T72B Kuby a podobně. Vůbec nechápu že někdo může přemýšlet o tom, že se na obsazení nepodílela regulérní armáda.
   Na druhou stranu jedni mají Wagnerovu armádu a druzí měli blackwater. Vlády občas potřebují jistý organizace na špinavou práci.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    13:53 27.01.2020

    1) Zaprve mají a měli je rozdíl. 2) Zadruhé, blackwater někde okupovala kus území cizího státu jako zástěrku, aby USA nemuseli oficiálně přiznat, že někoho okupují? Kdy? ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Zaprve mají a měli je rozdíl.

    2) Zadruhé, blackwater někde okupovala kus území cizího státu jako zástěrku, aby USA nemuseli oficiálně přiznat, že někoho okupují? Kdy?
    Nesrovnáváš náhodou holinky a hodinky?

    3) A proč sem vůbec taháš Blackwater a Wangerovce, když jsi právě přiznal, že tam nepůsobí jen nějaká soukromá agentůra, ale Ruská armáda?Skrýt celý příspěvek

    • technik
     16:48 27.01.2020

     :-))) logigu píšu snad někde že blackwater okupoval cizí území? Už přestaň neustale vytrhávat věty z kontextu, to že poukazuji na tuto již zaniklou agenturu která operovala v ...Zobrazit celý příspěvek

     :-))) logigu
     píšu snad někde že blackwater okupoval cizí území? Už přestaň neustale vytrhávat věty z kontextu, to že poukazuji na tuto již zaniklou agenturu která operovala v zahraničí především v iráku a nedělala se tam celkem dost prasečin je holý fakt.
     A nesrovnávám holinky a hodinky, jsou to agentury plný žoldáků kteří vykonávají špinavou práci ve prospěch státních zřízení.
     https://en.wikipedia.org/wiki/...
     https://www.brookings.edu/arti...

     za další já nic nepřiznávám, abych něco přiznal, musel bych to tajit nebo musel dříve tvrdit že na ukrajině nebyla ruská vojska. To že poukážu na jasný fakt si vykládej jak uznáš za vhodné u tebe mě to nepřekvapuje.
     Wagnerovu armádu zmínil pisatel na jehož příspěvek sem reagoval, takže opět tvoje demagogie.
     V neposlední řadě proč bych nemohl sem tahat Blackwater a wagnerovce? Bráníš mi snad v mém názoru? Nebo ti nejsou špinavosti blackwateru po chuti? Nefungují snad wagnerovci na dálném východě stejně jako kdysi blackwater?
     https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      09:30 28.01.2020

      "píšu snad někde že blackwater okupoval cizí území?" Ano, píšeš: protože je zmiňuješ a srovnáváš v kontextu, kdy se o jednotkách, okupujících cizí území mluví. A pokud jsi to tak ...Zobrazit celý příspěvek

      "píšu snad někde že blackwater okupoval cizí území?"
      Ano, píšeš: protože je zmiňuješ a srovnáváš v kontextu, kdy se o jednotkách, okupujících cizí území mluví.

      A pokud jsi to tak nemyslel, tak plevelíš diskusi offtopic příspěvkem, protože předchozí příspěvek byl o jednotkách, které cizí územi okupují.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:14 28.01.2020

      Logiku, tvoje výpady proti Technikovi jsou poněkud kontraproduktivní. Každý, kdo se aspoň minimálně orientuje v situaci, tak ví, že používání privátních bezpečnostních agentur na ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku, tvoje výpady proti Technikovi jsou poněkud kontraproduktivní. Každý, kdo se aspoň minimálně orientuje v situaci, tak ví, že používání privátních bezpečnostních agentur na špinavou práci je raketově rostoucím trendem a že privatizace státních služeb je primárně otázkou USA. Netýká se to jen zahraničních misí, ale i ostrahy hranic, správy věznic, zajišťování bezpečnosti místo policie ve městech. Ano, všichni používají Blackwater, jako synonymum, ale tady máš seznam pár největších agentur světového významu: https://www.securitydegreehub....
      Jinak máš pravdu. Samozřejmě se tomu neříká okupace. Ale dovolím si tvrdit, že termíny jako "ostraha strategických zájmů, objektů a osob, doprovody konvojů, zajišťování bezpečnosti obyvatel a plnění specifických bojových úkolů" jsou pouze eufemistickým označením pro výkon okupační správy. https://www.policista.cz/clank... Skrýt celý příspěvek

     • technik
      11:41 28.01.2020

      Ne logiku nepíšu. Píšu že vlády využívají tyto agentury na špinavou práci. Jestli chceš reagovat na moje příspěvky neprekrucuj a nevykladej si to po svým. Jestli plevelim téma či ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne logiku nepíšu. Píšu že vlády využívají tyto agentury na špinavou práci. Jestli chceš reagovat na moje příspěvky neprekrucuj a nevykladej si to po svým. Jestli plevelim téma či ne opět není na tobě. Já si s tímhle tématem nezačal takže invektiva si nech pro někoho jiného. Jinak nezapomeň napsat všem co nepíšou k armate že pleveli diskuzi. Pak napiš panu Grohmanovi ať už tebe udělá moderátora,hodil by si se na to.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   09:35 27.01.2020

   Fotr načo píšeš o Matkach. Ked tam bojovala ruska armada, tak iste mala padlych čo zostali na bojisku a Ukrajinci iste aj nejakych Rusov zajali. Daj sem zoznam podla mena, hodnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Fotr načo píšeš o Matkach. Ked tam bojovala ruska armada, tak iste mala padlych čo zostali na bojisku a Ukrajinci iste aj nejakych Rusov zajali. Daj sem zoznam podla mena, hodnosti a jednotky v ktorej boli nasadeni, nech použime vojenske fakty a nie novinarske uvahy.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    10:58 27.01.2020

    Všetko dávno je:

    https://www.youtube.com/watch?...

    Tí "neexistujúci" ruskí vojaci boli vymenení v rámci výmeny zajatcov.

    Všetko dávno je:

    https://www.youtube.com/watch?...

    Tí "neexistujúci" ruskí vojaci boli vymenení v rámci výmeny zajatcov.

    • palo satko
     11:16 27.01.2020

     A to si tu koho dal? Tych par zufalcov čo zabludili. A kde maš tych mrtvych o ktorych píše Fotr?

     A to si tu koho dal? Tych par zufalcov čo zabludili. A kde maš tych mrtvych o ktorych píše Fotr?

     • dusan
      12:57 27.01.2020

      Samozrejme .. .elitní vojaci blúdia a zablúdia až na Ukrajinu a vôbec si nevšimli tú delostreľbu a zvyky boja znejúce na desiatky km od bojiska. Už len otázka či boli hluchí , ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozrejme .. .elitní vojaci blúdia a zablúdia až na Ukrajinu a vôbec si nevšimli tú delostreľbu a zvyky boja znejúce na desiatky km od bojiska.

      Už len otázka či boli hluchí , alebo takí blbí ? : )

      Nepredpokladám, že Ruská armáda je spolkom zdegenerovaných nahluchlých mumákov ...... skôr len niekto uverí i zúfalej výhovorke Lavrova, ktorý musel zo seba urobiť úplného idiota aby "vysvetlil" fakt, že ruských vojakov zajali na Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

    • major
     11:50 27.01.2020

     Myslíš, že má cenu sa dnes baviť s niekým o účasti ruskej armády na Donbase? Možno pred 5 rokmi sa dalo ešte veriť tomu, že dotyčný nemá dostatok informácií, ale dnes? Vysvetli ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslíš, že má cenu sa dnes baviť s niekým o účasti ruskej armády na Donbase? Možno pred 5 rokmi sa dalo ešte veriť tomu, že dotyčný nemá dostatok informácií, ale dnes?

     Vysvetli dnes niekomu, že Zem nie je placka. Takíto ľudia nechcú diskutovať - nie sú ochotní spochybniť svoju vieru. Všetko vyvracajúce ich vieru marginalizujú a akýkoľvek náznak opačného argumentu považujú za nespochybniteľný dôkaz.

     Spravíš lepšie, ak ho ponecháš v jeho samostatných modlitbách.Skrýt celý příspěvek

   • SeaWolf
    12:53 27.01.2020

    Číst pravidelně palovic humorné příspěvky je zábava, notebook + cola + brambůrky a maximální spokojenost :-D Jara Cimrman to sice není, ale snaží se ;-)

    Číst pravidelně palovic humorné příspěvky je zábava, notebook + cola + brambůrky a maximální spokojenost :-D Jara Cimrman to sice není, ale snaží se ;-)

 • palo satko
  12:04 26.01.2020

  Konštruktivnu kritiku každeho zbrojneho programu treba len privitat a môžeme len dufat, že v tomto pripade sa vdaka nej sa zlepši nielen samotna platforma Armata, ale aj dosiahne ...Zobrazit celý příspěvek

  Konštruktivnu kritiku každeho zbrojneho programu treba len privitat a môžeme len dufat, že v tomto pripade sa vdaka nej sa zlepši nielen samotna platforma Armata, ale aj dosiahne vyššia kvalita a efektivita vyroby a skore zavdenie do armady. Kam vedie nedostatok kritiky pri fatasmagorickych zadaniach sme si mohli precitat v članku: Dočká se americká armáda nástupce bojových vozidel Bradley? Vyvoj noveho americkeho BVP začal v roku 2003 ako Future Combat Systems (FCS) a dodnes nemaju nič.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   18:23 26.01.2020

   FCS byl celý koncept pozemního bojiště budoucnosti, z něhož se později vykřesala nová pásová platforma. Na něj navázal program GCV (Ground Combat Vehicle) zrušený v roce 2014. ...Zobrazit celý příspěvek

   FCS byl celý koncept pozemního bojiště budoucnosti, z něhož se později vykřesala nová pásová platforma. Na něj navázal program GCV (Ground Combat Vehicle) zrušený v roce 2014. Důvodem konce GCV byly raketově rostoucí náklady (28 mld dolarů), velká hmotnost a komplikovanost vozidla. Koncept GCV byl dále rozpracováván společnostmi BAE Systems a GDLS. V této době byl veden pod označením FFV (Future Fighting Vehicle) a pomalu běžel dál. Každá ze společností obdržela 28 mil dolarů, na vytvoření hrubého konceptu dle základní specifikace. Výsledky jejich práce byly odevzdány v listopadu 2016. Později byl projekt přejmenován na NGCV (Next Generation Combat Vehicle) a zařazen mezi šest klíčových modernizačních programů americké armády. Financování projektu se tak tedy opět zvýšilo a vedení projektu dostal na starost brigádní generál David A. Lesperance. Dle původních plánů by mělo NGCV vstoupit do služby v roce 2032. Vzhledem k tlaku armády na urychlení vývoje, má být vítěz programu znám již v roce 2023 a první vozidla zavedeny do výzbroje v roce 2026. Já teda nevím, ale myslím že tento program má i přes aktuální komplikace velice slušnou časovou rezervu. Do tří let není problém sepsat nové zadání a vybrat ideální vozidlo pro US Army.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    19:49 26.01.2020

    Aj ked sa jedna o rozdielne zadania a rozdielne ekonomicke a technologicke prostredia, podla mna su rusky tank a americke BVP obe zbytocne progresivne, zlozite a nakoniec budu ...Zobrazit celý příspěvek

    Aj ked sa jedna o rozdielne zadania a rozdielne ekonomicke a technologicke prostredia, podla mna su rusky tank a americke BVP obe zbytocne progresivne, zlozite a nakoniec budu predrazene. V poslednom obdobi sa zaujimavo presadili v boji proti pasovej techniky jednoduchsie kolesove resenia: Toyota Hi-lux s protitankovou strelou a stara dodavka plna umeleho hnojiva.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     18:46 27.01.2020

     vy byjste snad chtěl jet s Toyotou (s PTŘS) proti modernímu MBT nebo IFV? já teda rozhodně ne a jelikož je vojáků málo, chtějí je chránit co nejvíc v každé moderní armádě.

     vy byjste snad chtěl jet s Toyotou (s PTŘS) proti modernímu MBT nebo IFV? já teda rozhodně ne a jelikož je vojáků málo, chtějí je chránit co nejvíc v každé moderní armádě.

  • Englbert
   20:32 26.01.2020

   Oni v USA rozkradli penize urcene na vystavbu tovarny a utikali jim dodavatele stavebnich praci, protoze za svoji praci nedostali zaplaceno? ;-)

   Oni v USA rozkradli penize urcene na vystavbu tovarny a utikali jim dodavatele stavebnich praci, protoze za svoji praci nedostali zaplaceno? ;-)

   • palo satko
    08:45 27.01.2020

    Vyrobca M2 Bradley - FMC Corporation zbankrotovala a predali ju. Proste ho prežrali akcionari a zamestnanci a neschopnili lajdaci. Vidiš tam nejaky rozdiel?

    Vyrobca M2 Bradley - FMC Corporation zbankrotovala a predali ju. Proste ho prežrali akcionari a zamestnanci a neschopnili lajdaci. Vidiš tam nejaky rozdiel?

    • Poly
     09:35 27.01.2020

     FMC Corporation zbankrotovala?

     FMC Corporation zbankrotovala?

    • History
     09:57 27.01.2020

     O kousek výš vyžadujete fakta a ne novinářské úvahy, prosím, buďte i Vy konkrétní a přesný, kdy byl ten bankrot a kdo byl kupec?

     O kousek výš vyžadujete fakta a ne novinářské úvahy, prosím, buďte i Vy konkrétní a přesný, kdy byl ten bankrot a kdo byl kupec?

     • palo satko
      10:54 27.01.2020

      Po masívnom poklese objednávok na bojové vozidlá medzi rokmi 1983 a 1994 sa FMC a Harsco Corporation v januári 1994 dohodli spojiť svoje obranné podniky do spoločnej obrany. Nová ...Zobrazit celý příspěvek

      Po masívnom poklese objednávok na bojové vozidlá medzi rokmi 1983 a 1994 sa FMC a Harsco Corporation v januári 1994 dohodli spojiť svoje obranné podniky do spoločnej obrany. Nová spoločnosť vlastnila bývalú pozemnú divíziu Ground Systems Division spoločnosti FMC v Kalifornii a divíziu BMY Combat Systems divízie Harsco v Pennsylvánii . Nová spoločnosť reštrukturalizovala svoje operácie, aby sústredila finálnu montáž a testovanie do Pensylvánie. [1]

      V septembri 2000 spoločnosť UDI kúpila švédsku spoločnosť Bofors Weapon Systems ABSkrýt celý příspěvek

     • shal
      11:07 27.01.2020

      palo satko: Zaprvé to je trošku něco jiného, když firma zredukovala výdaje kvůli poklesu zakázek a sloučila se s jinou, v porovnání s tím že UVZ má obří zakázku u ruské armády, ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko:
      Zaprvé to je trošku něco jiného, když firma zredukovala výdaje kvůli poklesu zakázek a sloučila se s jinou, v porovnání s tím že UVZ má obří zakázku u ruské armády, kterou není schopna dokončit a peníze na projekt byly rozkradeny.

      Zadruhé co má společného restrukturalizace po konci studené války s programem FCS, který začal o 10 let později?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      11:25 27.01.2020

      shal. ale ked Uralvagonu poklesnu objednavky tiež v dôsledku ukončenia Studenej vojny tak je to korupcia, rozkradanie, dlhy?

      shal. ale ked Uralvagonu poklesnu objednavky tiež v dôsledku ukončenia Studenej vojny tak je to korupcia, rozkradanie, dlhy?

     • Poly
      17:24 27.01.2020

      palo satko Takže zase jako obvykle, lhaní lhaní a lhaní. Opět nepředpokládáš, že si ostatní informace ověřuje a počítáš s tím, že tvoje lži se neprofláknou. "FMC Corporation ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko
      Takže zase jako obvykle, lhaní lhaní a lhaní. Opět nepředpokládáš, že si ostatní informace ověřuje a počítáš s tím, že tvoje lži se neprofláknou.

      "FMC Corporation zbankrotovala a predali ju"
      LEŽ. FMC Corporation NIKDY nezbankrotovala. Funguje dál a jejich výrobky lze zakoupit i v ČR.

      "Proste ho prežrali akcionari a zamestnanci a neschopnili lajdaci"
      Tyhle informace máš odkud? Ty sis vymyslel?

      A jaká je tedy realita s FMC Corporation? Tato společnost odjakživa dělá hnojiva a angažovala se i v zemědělské technice. Když započala Studená válka, tak si chtěli na zbrojení taky namastit kapsu a založili spinoff pro výrobu vojenské techniky za jediným účelem - vývoj a výroba nového IFV, kterých vyrobili několik tisíc. Když došlo k útlumu tak logicky bylo škoda rozjetý kolos zavřít, tak zkusili dál společně s Harsco pokračovali na dalších projektech. BAE na UD koupil za těžké prachy a rozhodně ne jako zbankrotovanou firmu.

      Každopádně nechápu, proč to sem vůbec motáš. Aby jsi naředil trapas, který Rusko předvádí? Ty armaty se nevyrábí po tisícovkách jako Bradley, prozatím vyrobili sotva pár kousků...Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      19:36 27.01.2020

      Poly, ked nechapes tak si precitaj prvy prispevok. Druha vec. Ked niekto vyraba zbrane od Druhej svetovej, tak si iste len tak "neodskocil" vyrabat BVP. Americky trapas s BVP je ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly, ked nechapes tak si precitaj prvy prispevok. Druha vec. Ked niekto vyraba zbrane od Druhej svetovej, tak si iste len tak "neodskocil" vyrabat BVP. Americky trapas s BVP je este vacsi nez trapas s Armatou.Skrýt celý příspěvek

    • History
     11:08 27.01.2020

     Pořád tam vidím rozdíl a pořád mi tam chybí ten bankrot a neschopnost.

     Pořád tam vidím rozdíl a pořád mi tam chybí ten bankrot a neschopnost.

    • PavolR
     11:29 27.01.2020

     Čo má reštrukturalizácia spoločné s bankrotom? Zvlášť keď potom ešte výsledná firma kúpila Bofors. A dnes je to celé pohltil BAE Systems ... :-) Toto označovať ako krach je asi ...Zobrazit celý příspěvek

     Čo má reštrukturalizácia spoločné s bankrotom? Zvlášť keď potom ešte výsledná firma kúpila Bofors. A dnes je to celé pohltil BAE Systems ... :-) Toto označovať ako krach je asi také, ako povedať, že Maďari kúpili minulý rok od Hirtenbergeru krachujúcu firmu.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      13:30 27.01.2020

      Ked najvacsieho americkeho vyrobcu BVP kupi konkurent z Briitanie tak to povazujes za uspech? Keby to bolo opacne ...

      Ked najvacsieho americkeho vyrobcu BVP kupi konkurent z Briitanie tak to povazujes za uspech? Keby to bolo opacne ...

     • PavolR
      07:36 28.01.2020

      Takýto úzkoprsý pohľad na medzinárodný biznis neplatil hádam ani v stredoveku (lebo aj vtedy existovali obchodné spoločnosti, fungujúce naprieč štátmi), nieto ešte v našom ...Zobrazit celý příspěvek

      Takýto úzkoprsý pohľad na medzinárodný biznis neplatil hádam ani v stredoveku (lebo aj vtedy existovali obchodné spoločnosti, fungujúce naprieč štátmi), nieto ešte v našom globalizovanom svete a obzvlášť v euroatlantickom priestore. Lebo to už skôr striktne nacionálne Briti ťahajú za kratší koniec tým, že sa ich pôvodne "domáca" firma tak výrazne "amerikanizovala", že dnes ju už málokto označuje za britskú.Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     19:57 27.01.2020

     Kolik tech bradleyu vyrobili nez se jim prestalo darit? Tisice! Kolik armat rusaci vyrobili nez si rozkradli penize na linku? Rucne par desitek kusu.;-)

     Kolik tech bradleyu vyrobili nez se jim prestalo darit? Tisice! Kolik armat rusaci vyrobili nez si rozkradli penize na linku? Rucne par desitek kusu.;-)

     • PetrTechnik
      00:48 28.01.2020

      Jen pro pořádek , jen T-72 se vyrobilo 20tis ks a podstatná část v UVZ. Armata je natolik nedotažená pro sériovou výrobu, že tady nemá cenu se bavit o rozkradení peněz na výrobní ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen pro pořádek , jen T-72 se vyrobilo 20tis ks a podstatná část v UVZ. Armata je natolik nedotažená pro sériovou výrobu, že tady nemá cenu se bavit o rozkradení peněz na výrobní linku, o které se ví jen to ,že má vyrábět Armaty. V podstatě nikdo dodnes neví jaké technologie budou pro výrobu k dispozici (díky sankcím) a bez toho nelze halu projektovat. Stavební firmy odtamtud utíkaly, protože zadání stavby byly zmatečné a sankce velké. Prachy se nerozkradly, rozhodně ne tolik jak se tu prezentuje, UVZ jen z těch peněz financoval civilku a splácení dluhu.Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  00:08 26.01.2020

  Už podruhé během několika měsíců zkolabovala v Jemenu armáda Saúdské Arábie bez ohledu na poskytnutou technickou a výcvikovou podporu. Po porážce v provincii Jawf byli Saúdové ...Zobrazit celý příspěvek

  Už podruhé během několika měsíců zkolabovala v Jemenu armáda Saúdské Arábie bez ohledu na poskytnutou technickou a výcvikovou podporu.
  Po porážce v provincii Jawf byli Saúdové oblíčeni a v kotli zničeni východně od hlavního mesta Jemenu Sanna v provincii Marib, viz jedno z videí:

  https://twitter.com/LongLiveYe...

  Rusové určitě nejsou schopni dodělat Armatu, ale v Sýrii se jejich jednotky byly schopny prosadit i proti islamistům. Bohužel armády NATO a jejich spojenců poté, co nemohly sestřelit žádnou raketu ani dostatečně reagovat na raketové útoky proti rafinériím v Saúdské Arábii a americkým základnám v Iráku nemají v Afghánistánu ani Jemenu požadované výsledky, islamisté stále nejsou poraženi - že by výsledek nedostatků v pozemní technice?Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   00:52 26.01.2020

   No zas také slávne to v Sýrii nie je ... https://syria.liveuamap.com/... Islamisti síce dostávajú posily a i výzbroj cez Turecko, ale prevaha Sýrie, Iránu a asadovcov je absolútna. ...Zobrazit celý příspěvek

   No zas také slávne to v Sýrii nie je ...

   https://syria.liveuamap.com/...

   Islamisti síce dostávajú posily a i výzbroj cez Turecko, ale prevaha Sýrie, Iránu a asadovcov je absolútna. Letecká podpora ja masívna, prakticky bez odporu, delostrelecká prevaha obrovská, k dispozícii stovky obrnených vozidiel v rátane najmodernejšej techniky s vyspelou elektronikou a i tak hrajú islamisti celkom vyrovnanú "partiu" .... Rusi si spojencami ich síce pomaly, ale naozaj pomaly vytlačujú, ale za cenu veľmi ťažkých strát. Výzbroj islamistov v Sýrii sa absolútne nedá porovnávať s výzbrojou jemenských "povstalcov" ... i keď tu by sa malo skôr hovoriť o armáde. Disponujú sofistikovanými nie len PT, ale PVO prostriedkami, balistickými raketami a protilodnými strelami.

   Zaujímavé je, že ruské letectvo nemá v Idlibe zásadný význam. Človek by povedal, že na takom celkom otvorenom teréne bude ruské letectvo čistiť priestor pred útočiacimi jednotkami a tie len následne zabezpečia oblasť. Zdá sa, že Rusi slávia "úspechy" hlavne so zabíjaním civilistov, ako efektívnou likvidáciou islamistov.

   Ak sa k tomu pridá zúfalá (ne)kvalita väčšiny asadových jednotiek, ktoré často v panike utekajú len pri začutí islamistov a nechávajú za sebou i ťažkú použiteľnú techniku, tak je jasné, že to bude ešte na dlho ....
   https://www.youtube.com/watch?...

   Turecko sa v Idlibe angažuje a snaží sa udržať utečencov v Idlibe .... a tak je otázka či pri zosilnení tlaku Ruska a Asada, nezosilní pomoc tiež aby v Sýrii udržali utečencov....

   Proti irackým základniam útočil Irán, nie nejaký povstalci ....Skrýt celý příspěvek

   • perunBB
    12:26 26.01.2020

    Dušan,keď si prečítam ten váš posledný príspevok človeka prejde aj chuť na nedeľný obed.Áno slávne to nie je,Rusi s potešením zabíjajú civilistov a koniec konfliktu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan,keď si prečítam ten váš posledný príspevok človeka prejde aj chuť na nedeľný obed.Áno slávne to nie je,Rusi s potešením zabíjajú civilistov a koniec konfliktu v nedohľadne,spojenci majú obrovské straty.Zato taký Američania to v Afganistane dôkladne selektujú,kapú výhradne mudžáhedíni a koniec konfliktu cobydup.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     13:53 26.01.2020

     A kto to tvrdí ? Ale to je úplne iný "svet" .... a iné problémy. Ja osobne som názoru, že je tam vojenská intervencia v dnešnej podobe úplne zbytočná, lebo ak niekto nechápe ...Zobrazit celý příspěvek

     A kto to tvrdí ?

     Ale to je úplne iný "svet" .... a iné problémy.

     Ja osobne som názoru, že je tam vojenská intervencia v dnešnej podobe úplne zbytočná, lebo ak niekto nechápe fungovanie Afganistani tak tam sotva čosi porieši.

     To síce platí čiastočne i o Iráku či Sýrii, ale v Afganistane to platí úplne. Najviac ma pobavila historka, že keď prišli americkí vojaci do Núristanu (afganská provincia na severe) tak sa ich starešenovia opýtali: "Vy ste ruskí vojaci ?". Oni, že nie "My sme americkí vojaci a pomáhame afganskej vláde" ... a starešinovia sa zamysleli a opýtali: "Afganská vláda .. a to je čo ?".

     Odporúčam knihu "Základňa": https://www.martinus.cz/?uItem... Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  23:45 25.01.2020

  K2 Black Panther v PL?

  https://nationalinterest.org/b...

  K2 Black Panther v PL?

  https://nationalinterest.org/b...

 • Lodestar
  18:04 25.01.2020

  Velice zajímavá analýza současného stavu tohoto projektu. Čekal jsem, co se z myšlenky "Armata" nakonec vyvrbí, protože by jeho zavedení do armády jako nosného typu znamenalo ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice zajímavá analýza současného stavu tohoto projektu. Čekal jsem, co se z myšlenky "Armata" nakonec vyvrbí, protože by jeho zavedení do armády jako nosného typu znamenalo komplexní změnu tradiční SSSR strategie tankového boje.

  Armata by jako komplexní zbraň byla těžko využitelná braneckou armádou jak z pohledu času potřebného k vyškolení a výcviku osádek, systému údržby tak i očekávané jednotkové ceny a tedy i reálných počtů vyrobených kusů.

  Výrobu vysokých počtů tanků v SSSR od třicátých let celkem dobře zvládali, sice se nikdy nejednalo o typy, které by představovaly naprostou špičku, ale toto se zvládalo prostou přesilou.

  Armata měla představovat něco naprosto odlišného. A přechod z kvantitativního systému na vyšší kvalitu se nevede, samotný vývoj se dostal do těžkých problémů. Kvantita možná mohla řešit technickou převahu NATO někdy v 70-80. letech, ale dnes - navíc ve srovnání s rostoucím sebevědomím Číny se tento přístup vyplatit nemusí.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  16:31 25.01.2020

  Tak trochu mimo téma, ale mám dotaz: nevíte někdo, jak vypadá v Martině fabrika ZTŠ Martin, kde se licenčně montovaly T72? zbylo z ní něco? Napadlo mne to, když jsem četl v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak trochu mimo téma, ale mám dotaz:
  nevíte někdo, jak vypadá v Martině fabrika ZTŠ Martin, kde se licenčně montovaly T72? zbylo z ní něco?
  Napadlo mne to, když jsem četl v článku o F35 pro Polsko diskuzi, kde Balm píše o nespolehlivém Německu v rámci společných vojenských projektů, kdy u EF se najednou rozhodli, že nebudou vyrábět to či ono. Tak zda nezapřemýšlet o společné licenci nějakého zahraničního tanku (K2) , pokud ho bude kde vyrábět.
  Možná je to blbost, ale já si prostě myslím, že spoléhat se na EU či Evropu, že se tady nic nesemele, se nám dlouhodobě může vymstít. Jsem přesvědčen, že obrany bude třeba. A kdo je připraven.... znáte to, ne?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   16:54 25.01.2020

   Taková licenční výroba třeba japonského tanku Type 10 (nebo K2) by asi možná byla, ale na původní výrobu tanků v ČSR se nemá smysl vázat. Samotná cena na vybudování výrobní haly by ...Zobrazit celý příspěvek

   Taková licenční výroba třeba japonského tanku Type 10 (nebo K2) by asi možná byla, ale na původní výrobu tanků v ČSR se nemá smysl vázat. Samotná cena na vybudování výrobní haly by byla oproti celé částce jen pakatel. Tím se dostáváme k tomu, že finanční náklady by byly na takový nápad enormní - teda pokud nemáme v plánu nakoupit několik stovek tanků, aby se investice rozmělnila v ceně.Skrýt celý příspěvek

   • vixl
    17:13 25.01.2020

    kupci na tanky se vždycky najdou, zvlášť když nebudou mít možnost nakoupit jinde, hlavní je aby v tanku nebyla žádná US technologie

    kupci na tanky se vždycky najdou, zvlášť když nebudou mít možnost nakoupit jinde, hlavní je aby v tanku nebyla žádná US technologie

    • Rase
     17:55 25.01.2020

     O tom dost pochybuju, kdyby to bylo tak jednoduché a výdělečné, tak si každý tanky vyrábí sám. Připomenu, že my chceme cca 40 tanků (!) a kvůli tomu nemá smysl cokoliv rozjíždět - ...Zobrazit celý příspěvek

     O tom dost pochybuju, kdyby to bylo tak jednoduché a výdělečné, tak si každý tanky vyrábí sám. Připomenu, že my chceme cca 40 tanků (!) a kvůli tomu nemá smysl cokoliv rozjíždět - akorát tak domluvit servis u nějaké české firmy (asi VOP CZ)Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      22:58 26.01.2020

      No tak já to v té koncepci čtu, že 40 tanků jako náhradu za T72CZ se má začít a ty 72CZ používat u AZ. Ale celkový počet MBT jsem tam nenašel. Takže doufám, že se přiblížíme tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak já to v té koncepci čtu, že 40 tanků jako náhradu za T72CZ se má začít a ty 72CZ používat u AZ. Ale celkový počet MBT jsem tam nenašel. Takže doufám, že se přiblížíme tomu, co můžeme mít dle OBSE. Tak 96 moderních tanků a 44 repasovaných T72CZ v uloženkách. Buď se budeme chtít bránit, nebo to vzdáme.
      A pokud nepujde z důvodu realizace malého počtu tanků realizovat linka, měli bychom mít možnsot 100% servisního zázemí u nás.

      Snad to nebude jen sen.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:50 26.01.2020

     vixl Pokud by se začala výroba tanku, tak bez západní techniky by to jednoduše nešlo. V našem případě by byla nezbytná spolupráce s Německem. Ovšem pokud se na vývoj a výrobu ...Zobrazit celý příspěvek

     vixl
     Pokud by se začala výroba tanku, tak bez západní techniky by to jednoduše nešlo. V našem případě by byla nezbytná spolupráce s Německem. Ovšem pokud se na vývoj a výrobu nespojíme minimálně s Polskem nedává takový projekt žádný smysl.
     Je úplně irelevantní jestli v takovém tanku bude něco z USA, protože by to byla stejně skládačka nejrůznějších zahraničních komponentů.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:58 26.01.2020

      Nad Poľskom by som vôbec neuvažoval. Skôr by som sa díval na také krajiny ako Nórsko, Rakúsko alebo Švajčiarsko, ktoré čochvíľa budú musieť riešiť, či ešte má zmysel modernizovať ...Zobrazit celý příspěvek

      Nad Poľskom by som vôbec neuvažoval. Skôr by som sa díval na také krajiny ako Nórsko, Rakúsko alebo Švajčiarsko, ktoré čochvíľa budú musieť riešiť, či ešte má zmysel modernizovať leopardy, alebo sa pozrieť za niečim novým. Dotiahnuť sem Japoncov, aby spustili lokálnu výrobu Type10 a ba dokonca nanokryštalickej ocele.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:46 26.01.2020

      Z těch zemí by mohlo projevit zájem tak maximálně Norsko, ale i oni jsou tak bohatí že si mohou dovolit nejlepší dostupný tank. Což upřímně by ten "tuzemský" určitě nebyl. To že by ...Zobrazit celý příspěvek

      Z těch zemí by mohlo projevit zájem tak maximálně Norsko, ale i oni jsou tak bohatí že si mohou dovolit nejlepší dostupný tank. Což upřímně by ten "tuzemský" určitě nebyl.
      To že by tady Japonci spustili lokální výrobu jejich tanků je asi tak pravděpodobné jako že Rusové přezbrojí v nejbližších letech na Armatu. Japonci by nám ten tank možná prodali, ale jejich výrobní technologie nepustí z Japonska.Skrýt celý příspěvek

   • Englbert
    20:39 26.01.2020

    A chteji vubec japonci sve tanky prodavat ci licencne nechat nekde vyrabet?

    A chteji vubec japonci sve tanky prodavat ci licencne nechat nekde vyrabet?

  • dusan
   18:05 25.01.2020

   Na Slovensku je určite potenciál na výrobu tankov ... ale skôr u nových automobiliek, ako o nástupcov ZTS, i keď nejaké firmy samozrejme pôsobia - napr: ...Zobrazit celý příspěvek

   Na Slovensku je určite potenciál na výrobu tankov ... ale skôr u nových automobiliek, ako o nástupcov ZTS, i keď nejaké firmy samozrejme pôsobia - napr: https://kotadef.sk/projekty/...

   Ale je otázka či by sa oplatila výroba nejakých pár sto kusov. Skôr by bolo zaujímavejšie servisné stredisko na novú techniku ako priamo výroba.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:33 26.01.2020

    nějak si neumím představit, že by na výrobní lince Kia jel místo karosérie auta tank. Mám představu, že výrobní postup auta a výroba tanku se zcela liší. Když už by tank nedělal ...Zobrazit celý příspěvek

    nějak si neumím představit, že by na výrobní lince Kia jel místo karosérie auta tank. Mám představu, že výrobní postup auta a výroba tanku se zcela liší. Když už by tank nedělal podnik k tomu od počátku určený, spíš bych hledal ke svaření strojového spodku a věže nějakou mostárnu.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    20:12 26.01.2020

    Automobilky jsou lehké výrobní provozy, tam se tank stavět nedá. Já nevím jak nyní na Slovensku ,ale v ČR už asi taková výrobní hala není. Dnes se podvozkové díly vyřezávají z ...Zobrazit celý příspěvek

    Automobilky jsou lehké výrobní provozy, tam se tank stavět nedá. Já nevím jak nyní na Slovensku ,ale v ČR už asi taková výrobní hala není. Dnes se podvozkové díly vyřezávají z velkých ocelových desek, například. Nevím jestli je vůbec v ČR nebo SR na to technologie. Podle mého by se musela fabrika na tanky postavit celá nová, sehnat spoustu kvalitních zaměstnanců a celé by to musel zaplatit nějaký dobrodinec nebo stát, protože investice řádu desitek miliard korun by se asi nikdy nevrátila.Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   22:09 25.01.2020

   ... fabrika je rozdrobená medzi mnoho spoločností... Montážna hala, ak sa nemýlim, minulý rok prešla dôslednou rekonštrukciou, na skelet sa namontoval moderný plášť.... Podobne sú ...Zobrazit celý příspěvek

   ... fabrika je rozdrobená medzi mnoho spoločností... Montážna hala, ak sa nemýlim, minulý rok prešla dôslednou rekonštrukciou, na skelet sa namontoval moderný plášť.... Podobne sú na tom aj detvianske strojárne.Skrýt celý příspěvek

 • vixl
  14:34 25.01.2020

  Ale musím uznat, že pan Grohmann má své čtenáře docela zmáknuté. Jeden článek o armatě přinese tolik zobrazení reklam na počítačích opožděných bojovníků proti sovětskému svazu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale musím uznat, že pan Grohmann má své čtenáře docela zmáknuté.
  Jeden článek o armatě přinese tolik zobrazení reklam na počítačích opožděných bojovníků proti sovětskému svazu, že má nejspíš vystaráno na celý týden.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   11:34 26.01.2020

   Je velmi zajímavé, že podobné komentáře o zaujatosti autorů se neobjevují pod články kritizujícími západní techniku. Zato pod každým jedním článkem kde si autor dovolí napsat ...Zobrazit celý příspěvek

   Je velmi zajímavé, že podobné komentáře o zaujatosti autorů se neobjevují pod články kritizujícími západní techniku. Zato pod každým jedním článkem kde si autor dovolí napsat cokoli kritického k Ruské technice se okamžitě zvedne vlna vřískotu...Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  12:53 25.01.2020

  Armata je hlavně pásová platforma nové generace pro většinu druhů vojsk armády, ať se to komu líbí nebo ne, Rusové se ji vzdát nemohou i kdyby nakrásně chtěli, časem musí něčím ...Zobrazit celý příspěvek

  Armata je hlavně pásová platforma nové generace pro většinu druhů vojsk armády, ať se to komu líbí nebo ne, Rusové se ji vzdát nemohou i kdyby nakrásně chtěli, časem musí něčím nahradit stárnoucí pásové platformy zcela něčím novým, jinak jejich armádní vojsko nemá do 30-40 let žádnou perspektivu na bojišti.

  Reálně jim tedy zbývá vyvíjet úplně jinou pásovou platformu od nuly a vykašlat se na Armatu, nebo pracovat na Armatě, spousta lidí si to zaměňuje jen za tank T-14, ale nechápe celkovou důležitost této platformy a z toho vycházející konsekvence.

  Zajímavé bude sledovat, jestli stihnou nasadit tento rok do experimentální bojové operace v Sýrii - Idlibu, jednu smíšenou rotu T-14 a T-15, takové nasazení by mohlo dost pomoci s ověřením celé koncepce v reálných bojových podmínkách a hlavně bezosádkové věže a vychytat mouchy, popřípadě ještě zavčasu výrazně upravit T-14.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:15 25.01.2020

   To, že si určitě nechají podvozek, v tom máš pravdu. Ale podvozek dnes není na tanku to hlavní. A jestli se jim neosvědčí koncept Armaty, a budou muset pro budoucí použití ...Zobrazit celý příspěvek

   To, že si určitě nechají podvozek, v tom máš pravdu. Ale podvozek dnes není na tanku to hlavní. A jestli se jim neosvědčí koncept Armaty, a budou muset pro budoucí použití předělávat celej vršek, tak to znamená, že ještě dlouhou dobu bude jejich armáda postavená na T-72 a T-90....

   A skutečnost ohledně připravenosti sériové produkce tomu jen nasvědčuje.Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    09:36 29.01.2020

    Maju ale hotovy kanon, kotreho vyvoj je na dlho, a to uz im nikto nevezme. Maju tiez dokonceny autoloader, tiez narocny na vyvoj. Sekundarna zbran je tiez hotova, rovnako hard a ...Zobrazit celý příspěvek

    Maju ale hotovy kanon, kotreho vyvoj je na dlho, a to uz im nikto nevezme. Maju tiez dokonceny autoloader, tiez narocny na vyvoj. Sekundarna zbran je tiez hotova, rovnako hard a soft kill prostriedky. Opticke zameriavace su pravdepodobne ukoncene tiez, presne neviem. IR senzor uz niekolko rokov vyrabaju svoj, ale ci vyhovuje , alebo dalej vyvijaju neviem. AESA radary maju tiez svoje, vyvoj ukonceny. Komunikacne prostriedky, datove prepojenie problem nepredstavuju, tam je vyvoj kontinualny. Na com asi musia popracovat je asi situacne povedomie, ktore sa realizuje cez fusion dat z kamier a ostatnych senzorov. Rovnakou cestou sa ale vydali aj izraelci s Iron sight a asi v tom zasadny problem nevidia. Nakoniec tradicne povedomie sa ziskavalo z optiky na vezi, velitel netrcal z deklu na vezi s binokularom. Armata ma na vezi optiku tiez, ale pod nou za zrkadlami nie je oko, ale CCD. Pre povedomie tanku na jeho kratke vzdialenosti nie je podla mna az tak dolezite co najvyssie rozlisenie obrazu, ale skor schopnost filtrovat signal, rozpoznavat okolie a fuzia dat zo vsetkych senzorov v realnom case. To stroj dokaze, clovek nie. Fakt, ze armata nema priame opticke pozorovanie dava skor technologicku vyhodu. Clovek pri maskovacich, rozpoznavacich schopnostiach a reakcnych casoch modernej techniky bude coraz viac zaostavat.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:26 25.01.2020

   Tak pásová platforma se dá vybudovat i na bázi T-72/90, reálně se zdá že tím směrem půjdou i Rusové - viz plány na městský tank a podobně. Jen plán na těžké IFV na bázi tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak pásová platforma se dá vybudovat i na bázi T-72/90, reálně se zdá že tím směrem půjdou i Rusové - viz plány na městský tank a podobně. Jen plán na těžké IFV na bázi tohoto vozidla jsem u rusů zatím nenašel. Minimálně izraelci ale prokázali že APC na bázi T-72 postavit lze.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    10:03 26.01.2020

    No neviem, neviem. Z nejakého dôvodu sa T-72 nechytili ani Ukrajinci, pritom tí skúsia prerobiť na BVP (prinajmenšom pre export) čokoľvek, čo im príde pod ruku...

    No neviem, neviem. Z nejakého dôvodu sa T-72 nechytili ani Ukrajinci, pritom tí skúsia prerobiť na BVP (prinajmenšom pre export) čokoľvek, čo im príde pod ruku...

 • Sorge-227
  08:08 25.01.2020

  Vy mate starosti ..... :D

  Vy mate starosti ..... :D

  • Riiiederner
   13:01 27.01.2020

   Článek o vojenské technice na webu s nazvem ARMÁDNÍ NOVINY jak si tohle může někdo v dnešní době vůbec dovolit.

   Článek o vojenské technice na webu s nazvem ARMÁDNÍ NOVINY jak si tohle může někdo v dnešní době vůbec dovolit.

 • alexa123
  06:59 25.01.2020

  Navrhujem, aby sa na tému Armaty a Su-57 uvalilo ročné diskusné embargo pretože tento rok sa v ich prípade netane nič zásadne, čo by sa týkalo ich zavedenia do sériovej výroby ...Zobrazit celý příspěvek

  Navrhujem, aby sa na tému Armaty a Su-57 uvalilo ročné diskusné embargo pretože tento rok sa v ich prípade netane nič zásadne, čo by sa týkalo ich zavedenia do sériovej výroby resp. do výzbroje. Stále to budú iba kecy, kecy a kecy o ich už, už a už sériovej výroby a pritom skutek-utek.Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  05:45 25.01.2020

  dluhu USA a ten tvoří asi 25% jeho celkového zadlužení - takže jestli v reálu drží čína cca nějakých 7% z celkového USA dluhu, tak je to hodně a to si myslím není pro USA ekonomiku ...Zobrazit celý příspěvek

  dluhu USA a ten tvoří asi 25% jeho celkového zadlužení - takže jestli v reálu drží čína cca nějakých 7% z celkového USA dluhu, tak je to hodně a to si myslím není pro USA ekonomiku takový drama. Na druhou stranu čína má obrovské dolarové rezervy (i když se jich teď asi snaží zbavit nákupem půlky afriky a bůh ví ještě čeho).

  Takže když padne dolar, tak koho to asi bude víc boletSkrýt celý příspěvek

  • Roland
   05:48 25.01.2020

   pardon, to patřilo pod #flanker.jirka01:34 25.01.2020, ještě jsem holt nedopil první kafe. omlouvám se

   pardon, to patřilo pod #flanker.jirka01:34 25.01.2020, ještě jsem holt nedopil první kafe. omlouvám se

  • flanker.jirka
   09:43 25.01.2020

   ... vy jste se trochu rozdvojil. U dluhů v tomto případě nejde pouze o výši, ale i o strukturu, Čína by na tom také tratila, pokud by se vše začalo splácet. I když má USA celkový ...Zobrazit celý příspěvek

   ... vy jste se trochu rozdvojil. U dluhů v tomto případě nejde pouze o výši, ale i o strukturu, Čína by na tom také tratila, pokud by se vše začalo splácet.
   I když má USA celkový dluh vůči HDP směřující spíše k řeckému poměru než německému, tak pořád těží z toho, že dolar používá pro mezinárodní obchod, což se ukázalo špatné v roce 2008. Každopádně, Trump teď brečí na všechny strany a dost ústupků ho stálo jen to, aby z USA začala znovu Čína kupovat zemědělské komodity a neupřednostňovala Brazílii.
   Je to jako ve středověku, když narostly dluhy vůči židovským bankéřům, tak uspořádali pogrom a bylo po dluzích.
   https://www.usdebtclock.org/... Skrýt celý příspěvek

   • Roland
    10:26 25.01.2020

    no jo, no - to je tak, když jeden dřív vstane, než se probudí... s tím usa dluhem a trumpem to vidím trochu jinak. Mám pocit, že brečí právě Ti okolo, kteří byli zvyklí, že usa ...Zobrazit celý příspěvek

    no jo, no - to je tak, když jeden dřív vstane, než se probudí...

    s tím usa dluhem a trumpem to vidím trochu jinak. Mám pocit, že brečí právě Ti okolo, kteří byli zvyklí, že usa všechno platili a ještě si nechali nadávat a teď jsou vykulení, když to Trump zařízl:

    obamův fond pro afriku
    nato (tlak na to, aby všichni platili spravedlivě)
    klimatická dohoda (pamatuju si jak jeden ekolog v televizi brečel, že s usa odchází největší donátor této dohody)
    tlak na čínu (vyrovnání obchodní bilance)
    tlak na úpravu cel USA-EU u automobilů

    a asi by se dalo pokračovat - nepřijde mi to že by Trump plakal...Skrýt celý příspěvek

    • logik
     11:54 25.01.2020

     Trump je mi hodně nesympatickej a podle mne toho hodně pohnojil, ale todle musím podepsat.

     Trump je mi hodně nesympatickej a podle mne toho hodně pohnojil, ale todle musím podepsat.

    • flanker.jirka
     14:36 25.01.2020

     Trump poukázal pouze na to, že už nehodlají nikomu platit něco z čeho sami nemají profit. Ve skutečnosti to zadarmo pro nikoho nedělali. Africký kontinent všechny vyspělejší státy ...Zobrazit celý příspěvek

     Trump poukázal pouze na to, že už nehodlají nikomu platit něco z čeho sami nemají profit. Ve skutečnosti to zadarmo pro nikoho nedělali. Africký kontinent všechny vyspělejší státy bez rozdílu vysáváli a vysávají.
     NATO je případ sám pro sebe, amíci financují praktickou funkčnost aliance jako takové, to je jasné. Ale z kolika procent jde vlastně pouze o financování zahraniční politiky USA? Evropa sama by nešla násilím řešit Irák, Afghanistán nebo cokoliv jiného.
     Z pohledu USA dělá Trump kroky k tomu, aby zlepšil bilanci, problém může nastat, že je to může částečně začít izolovat. Stále se tu můžeme bavit o tom, že v podstatě není týden, kdy by americká strana někomu nevyhrožovala cly, spojence nevyjímaje, přitom dlouhodobě obchod fungoval dobře pro obě strany bez Trumpových zásahů. To, že dodnes musí žehlit dluhy a problémy spojené s tím, že tam bankéři poskytli hypotéku každému kdo byl uznán svéprávným a pobíral sociální dávky, bez řádného ručení, je jejich hloupost.
     Státy evropské unie mají své armády a svou zahraniční politiku, to si mají nechat diktovat výši výpalného, za to, že jsou na kontinentě američtí vojáci? Ti tu nejsou pro naši ochranu, ale pro zájmy USA směrem na východ od nás.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      20:13 25.01.2020

      Severoatlantická aliance......vidíš tam někde něco o Evropě? :))))

      Severoatlantická aliance......vidíš tam někde něco o Evropě? :))))

     • Jirosi
      20:37 25.01.2020

      Jenže zase USA sice řešily Irák, Irán, atd., ale ty tankery nejezdí do USA. Ale do Evropy, Asie, atd. Obchodu se lépe daří, když se daří i vašemu partnerovy. Ony ty kontrakty na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže zase USA sice řešily Irák, Irán, atd., ale ty tankery nejezdí do USA. Ale do Evropy, Asie, atd.
      Obchodu se lépe daří, když se daří i vašemu partnerovy. Ony ty kontrakty na zbraně za miliardy vypadají super, ale v civilním sektoru se otočí násobně více peněz.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  23:20 24.01.2020

  Rusové si díky Armatě v klidu a v pohodě řeší nemalé problémy tanků příští generace. A díky T-90 na to mají dost času, takže nemusí tlačit na pilu a utrácet jak šílení. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusové si díky Armatě v klidu a v pohodě řeší nemalé problémy tanků příští generace.

  A díky T-90 na to mají dost času, takže nemusí tlačit na pilu a utrácet jak šílení.

  Na ten svrab, do kterého je pokrok a solidaritu milující bojovníci proti pravicovému sobectví a rasizmu za těch 70 let dosali, si vedou velmi dobře.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:30 25.01.2020

   Nevšiml jsem si, že by přezbrojovali na T-90... primárně jde o exportní tank a ruská armáda stojí na T-72B3M. Nutno zmínit, že i ruští vojáci by byli asi velmi rádi, pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevšiml jsem si, že by přezbrojovali na T-90...
   primárně jde o exportní tank a ruská armáda stojí na T-72B3M. Nutno zmínit, že i ruští vojáci by byli asi velmi rádi, pokud by dostali fungl nové T-90MS. Pokud jde o tu modernizaci starých T-90, tak těch není dost a jde spíš o exota, podobně jako s T-80 :(Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  19:48 24.01.2020

  Mně přijde,že tou neustálou recyklací tématu Armata, si jen AN snaží zvýšit návštěvnost. Obyčejného Rusa žádná Armata nezajímá , chce mít jen slušnou práci, zdraví ,bydlení a ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně přijde,že tou neustálou recyklací tématu Armata, si jen AN snaží zvýšit návštěvnost. Obyčejného Rusa žádná Armata nezajímá , chce mít jen slušnou práci, zdraví ,bydlení a přátele. Od střední generace nahoru ,se obávají války, takže občas musí prezident Putin vykouknout v televizi a národu sdělit, že mají moderní jaderné zbraně, díky kterým je nikdo nenapadne. Navíc si Putin dává veliký pozor ,aby se nedostal do konfliktu mimo Rusko a začali odtama jezdit mrtví ruští vojáci. Taky mají strach z chaosu co byl za Jelcina, takže Putinovi projdou občas i carské manýry.
  Co se tanků týká, tak Rusům by se místo 2000 Armat , mnohem víc hodilo 5000 T90M, ve funkčním stavu. NATO se do Ruska s tankovou armádou nechystá a ani nikdo jiný. Za těch pár let snad už každý pochopil, že Armata je projekt hlavně politický, o který armáda nestojí a taky se všeobecně sabotuje - viz. výstavby výrobní linky, motory, et...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   20:50 24.01.2020

   Ale veď Rusko v konfliktoch mimo hranice krajiny už dávno je a pre nárast počtu mŕtvych ruských vojakov museli dokonca prijať zákon zakazujúci zverejňovanie informácií o ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale veď Rusko v konfliktoch mimo hranice krajiny už dávno je a pre nárast počtu mŕtvych ruských vojakov museli dokonca prijať zákon zakazujúci zverejňovanie informácií o padlých...
   Prevádzka 5000 akýchkoľvek tankov je mimo možnosti Ruska. Momentálne majú v aktívnej službe niečo cez 3000.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    21:20 24.01.2020

    Ale Rusko nevede proti žádnému státu oficiálně vyhlášenou válku, kam je možné poslat záklaďáky rozkazem. To, že ruští vojáci jsou v Sýrii, na Ukrajině a bůhví kde ještě , vím taky. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale Rusko nevede proti žádnému státu oficiálně vyhlášenou válku, kam je možné poslat záklaďáky rozkazem. To, že ruští vojáci jsou v Sýrii, na Ukrajině a bůhví kde ještě , vím taky. Rusko by mohlo klidně 4-5tis T90M provozovat , kdyby neutápěli peníze v nesmyslech, tak by se mohli za 10let na zmíněný počet dostat. Sice teď modernizují T72,ale nikdo neví , kolik jich bude vůbec modernizace schopných. I kdyby měli 3000 T90M, tak by to bylo lepší než cokoliv jiného. Neskutečné plýtvání zdroji je u nich větší problém než korupce.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:18 24.01.2020

     O těch válkách je to spíše o pozici ministerstva zahraničí, než o tom že by tam neposílali vojáky rozkazem. Nebo vy si snad myslíte, že na tu Ukrajinu jeli dobrovolně?

     O těch válkách je to spíše o pozici ministerstva zahraničí, než o tom že by tam neposílali vojáky rozkazem. Nebo vy si snad myslíte, že na tu Ukrajinu jeli dobrovolně?

     • PetrTechnik
      00:02 25.01.2020

      Rusko poslalo na Ukrajinu profesionální vojáky , propuštěné ze služebního poměru. Jsou to dobrovolníci, kterým se v USA říká "contractors", v zásadě jde o nájemné vojáky, kteří ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko poslalo na Ukrajinu profesionální vojáky , propuštěné ze služebního poměru. Jsou to dobrovolníci, kterým se v USA říká "contractors", v zásadě jde o nájemné vojáky, kteří působí v tam kde je jejich služeb třeba. To ,že se všude najde dostatek dobrovolníků, asi nemusím moc rozepisovat. Těchto lidí používají jak Rusko, tak USA (i jiné státy) na úkoly, které nemohou de jure plnit oficiální složky. Státy je pouze vybavují technikou a penězi, opět přes prostředníky. Na Ukrajině , žádné vyjukané ruské záklaďáky nepotkáte.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:27 25.01.2020

      Ale no tak... Ten rozhovor s 19-ti letým tankistou odněkud se střední Asie, kterého zajali Ukrajinci poté co se mu podařilo živému ikdyž popálenému dostat z T72B3, které na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak... Ten rozhovor s 19-ti letým tankistou odněkud se střední Asie, kterého zajali Ukrajinci poté co se mu podařilo živému ikdyž popálenému dostat z T72B3, které na Ukrajině taky nikdy nebyly četli snad všichni. Vyšel prakticky ve všech novinách na západě... Realita je taková, že Rusko tam skutečně posílá kontraktory, ovšem ty si "vyrábí" tak, že záklaďáky oficiálně propustí a ti pak "dobrovolně" příjmou službu na Ukrajině...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:27 25.01.2020

      PetrTechnik A tu techniku jim jejich útvary věnovali na cestu za jejich dobrou službu? Protože jinde rozhodně není běžné že kontraktoři používají techniku která byla do té doby ve ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      A tu techniku jim jejich útvary věnovali na cestu za jejich dobrou službu? Protože jinde rozhodně není běžné že kontraktoři používají techniku která byla do té doby ve vlastnictví pravidelné armády.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      09:29 25.01.2020

      PetrTechnik Ale poslalo. A to rovno celé jednotky. Keď sa rúcala fronta a "opolčenci" mleli z posledného tak sa oficiálne "opolčenci preskupili" .... dokonca prezbrojili na tanky ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik

      Ale poslalo. A to rovno celé jednotky. Keď sa rúcala fronta a "opolčenci" mleli z posledného tak sa oficiálne "opolčenci preskupili" .... dokonca prezbrojili na tanky T-72 : ) ... a vyrazili pri Iljovansku do protiútoku .....

      Niečo z toho boli dobrovoľníci a "dovolenkári" ... ale väčšina jednotiek boli pravidelné jednotky ruskej armády, lebo len tie mali vo výzbroji tanky T-72BA či T-72B3, ktoré sú zdokumentované zničené na Ukrajine ... tie nielenže nemá ukrajinská armáda, ale ani "opolčenci" ich nemali a nemajú vo výzbroji. Všetkých tých cca 10 kusov zdokladovaných zničených kusov patrilo ruskej armáde - čiže pravidelný ruským jednotkám.

      Ako reakcia na skúsenosti z tejto vojny Rusi zaviedli modernizovaný T-72B3M.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      09:32 25.01.2020

      @Torong, předesílám, že jsem to video neviděl, ale v rámci propagandy jakékoli strany, lze natočit cokoli.. opravdu to trochu skřípe : 19tiletý mlaďoch (jak moc je vycvičený, ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong, předesílám, že jsem to video neviděl, ale v rámci propagandy jakékoli strany, lze natočit cokoli..
      opravdu to trochu skřípe : 19tiletý mlaďoch (jak moc je vycvičený, možná je čerstvě po nástupu na ZVS) v "zahraničním testu" nejnovější modernizace tanku T72. To přece nemůže dávat smysl ani Vám...Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      09:45 25.01.2020

      to stronger.p "ale v rámci propagandy jakékoli strany, lze natočit cokoli.." Natočit se dá cokoliv. Ale v době internetu se dá snadno ověřit, že člověk toho jména opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      to stronger.p

      "ale v rámci propagandy jakékoli strany, lze natočit cokoli.."

      Natočit se dá cokoliv. Ale v době internetu se dá snadno ověřit, že člověk toho jména opravdu existuje, podle fotek je to on, v té době sloužil v armádě. A nějak se do zajetí dostat a k těm zraněním přijít musel. Možná se na to nejdřív zkus podívat, než to budeš zpochybňovat.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      09:45 25.01.2020

      @dusan, za UK si dosaďte Sýrii, za opolčence ,dovolenkáře a "pravidelnou armádu RF" umírněné rebely a pravidelné armády (nejenom) sousedních států (Izrael, Turecko, USA, atd......) ...Zobrazit celý příspěvek

      @dusan, za UK si dosaďte Sýrii, za opolčence ,dovolenkáře a "pravidelnou armádu RF" umírněné rebely a pravidelné armády (nejenom) sousedních států (Izrael, Turecko, USA, atd......) a za ukrajinskou armádu Asadovy jednotky a Váš příspěvek vyzní zcela opačně...
      Neexistuje dobrá stranaSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:04 25.01.2020

      Stejným způsobem vedli válku v Egyptě sovětské obsluhy PVO co sestřelovala letadla Izraele.

      Stejným způsobem vedli válku v Egyptě sovětské obsluhy PVO co sestřelovala letadla Izraele.

     • PetrTechnik
      10:21 25.01.2020

      Nějakému videu s 19ti letým záklaďákem nevěřím ani trochu. Tím neříkám, že se tam nemohl dostat nějaký mladý trouba co toužil po dobrodružství. Na UK byli a jsou ruští kontraktoři ...Zobrazit celý příspěvek

      Nějakému videu s 19ti letým záklaďákem nevěřím ani trochu. Tím neříkám, že se tam nemohl dostat nějaký mladý trouba co toužil po dobrodružství. Na UK byli a jsou ruští kontraktoři z řad profesionální armády nebo bývalí vojací. Jednak jsou o tom časté zmínky v mediích , vím to i přímo od kolegů z Ukrajiny, kteří u nás pracují. Zbraně přece není problém dodat komukoliv, zejména, když se nemusí stěhovat přes půl světa. Například za ruské okupace Afghanistánu dodával Izrael v Egyptě nakupované zbraně , Pákistánu a ten je distribuoval mudžahedínům.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:30 25.01.2020

      Stronger Jistě, Ruskou agresi třeba obhajovat co to jde. Samozřejmě, že zpochybnit lze vše. Ale v době internetu a sociálních sítí to jde o dost hůř, ...Zobrazit celý příspěvek

      Stronger
      Jistě, Ruskou agresi třeba obhajovat co to jde. Samozřejmě, že zpochybnit lze vše. Ale v době internetu a sociálních sítí to jde o dost hůř, že?
      https://www.idnes.cz/zpravy/za...
      Je tam i potvrzení, že jde o skutečně existujícího vojáka. Oni ti novináři zas tak blbí nejsou.
      Jinak se omlouvám za omyl. Ten voják opravdu podepsal dobrovolně kontrakt s armádou během vojny. Už je to celkem dlouho co jsem to četl, takže se mi to popletlo.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      10:33 25.01.2020

      @StandaBlabol, že by ukrajinská tajná služba neuměla věrohodně takovou to věc podvrhnout včetně zdrojů a ověření? Máte o nich tedy nízké mínění. Někdy mi přijde, že právě v "době ...Zobrazit celý příspěvek

      @StandaBlabol, že by ukrajinská tajná služba neuměla věrohodně takovou to věc podvrhnout včetně zdrojů a ověření? Máte o nich tedy nízké mínění. Někdy mi přijde, že právě v "době internetu" jde ověřit vše příliš snadno a kde kým...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:44 25.01.2020

      Petr Technik: žádní kontraktoři, ale pravidelná armáda. V článku je přesný popis jak to funguje.

      Petr Technik: žádní kontraktoři, ale pravidelná armáda. V článku je přesný popis jak to funguje.

     • Torong
      10:46 25.01.2020

      Strongere... Nedělej ze sebe debila. Je to nedůstojné...

      Strongere... Nedělej ze sebe debila. Je to nedůstojné...

     • stronger.p
      11:05 25.01.2020

      @Torong, jestli je někdo agresor nebo bojovník za svobodu. ukáže až čas a povětšinou za hodně dlouho. V dobách mého mládí a mojí ZVS u stavebního vojska pro politicky nespolehlivé, ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong, jestli je někdo agresor nebo bojovník za svobodu. ukáže až čas a povětšinou za hodně dlouho. V dobách mého mládí a mojí ZVS u stavebního vojska pro politicky nespolehlivé, byla Rudá armáda náš osvoboditel. V současné době se vykládá, že byla dobyvatelem našeho území. Vše je otázkou výkladu v konkrétní době. Jsem na tolik stár a mám zkušenosti z minulého režimu s "rudými Jasánky", že na invektivu "modrého Jasánka" nebudu reagovat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:17 25.01.2020

      Stronger Jistě, když nejde vyvrátit oponentovy argumenty, začneme s jeho zesměšňováním a osočováním. To co jste napsal svědčí něco o tobě, ne o mně. Můžeš se snažit jak chceš, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Stronger
      Jistě, když nejde vyvrátit oponentovy argumenty, začneme s jeho zesměšňováním a osočováním. To co jste napsal svědčí něco o tobě, ne o mně. Můžeš se snažit jak chceš, ale mírotvůrce z Ruského agresora neuděláš. Pokud skutečně obyvatelé Doněcka, Rostovska nebo Krymu tak strašně toužili po nezávislosti na Ukrajině, mělo Rusko jedinečnou možnost předvíst se jako civilizovaná země a sehrát roli prostředníka. Měli dostatečné množství pák na Kyjev, aby Ukrajinskou vládu donutili k uspořádání referenda pod mezinárodním dohledem. Takhle Rusko pouze dokázalo, že je stále myšlením někde na úrovni začátku 18-ho století.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      11:33 25.01.2020

      @Torong, já z RF žádného mírotvůrce nedělám. Všechny země, které mají velký nebo větší klacek, prosazují svoje zájmy. Někdo inteligentně, někdo méně. Jak jsem napsal, neexistuje ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong, já z RF žádného mírotvůrce nedělám. Všechny země, které mají velký nebo větší klacek, prosazují svoje zájmy. Někdo inteligentně, někdo méně. Jak jsem napsal, neexistuje dobrá strana, jen prosazování vlastních zájmů. Nemám o RF valné mínění, ale občas se na některé věci je potřeba podívat i očima protistrany-nepřítele. V dějinách žádné události nevznikali jen tak. Vždy něco předcházelo a pak následovalo.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:43 25.01.2020

      Stronger Ale no tak... To co tady předvádíš je klasická obhajoba Ruska ze strany rusofilů. Nejdřív prohlašování jak Rusko nic špatného nedělá. Po předložení důkazů, to není pravda ...Zobrazit celý příspěvek

      Stronger
      Ale no tak... To co tady předvádíš je klasická obhajoba Ruska ze strany rusofilů. Nejdřív prohlašování jak Rusko nic špatného nedělá. Po předložení důkazů, to není pravda následuje napadnutí oponenta a pak relativizace ve stylu "všichni to tak dělají", "pravdu nemá nikdo", nebo "skutečnost se ukáže až za dlouhou dobu".
      Tohle jsou jenom žvásty, které mají zakrýt, že velmi dobře víš, že obhajuješ neobhajitelné.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      11:48 25.01.2020

      Torongu to jsi tak zpitomělý rusofobní propagandou a nebo neumíš číst? Já nikde ruskou agresi neobhajuji. Jen jsem tu popsal jak se Rusko angažuje vojensky na Ukrajině. Žádná ruská ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu to jsi tak zpitomělý rusofobní propagandou a nebo neumíš číst? Já nikde ruskou agresi neobhajuji. Jen jsem tu popsal jak se Rusko angažuje vojensky na Ukrajině. Žádná ruská pravidelná armáda na Ukrajině není, ale kontraktoři podporovaní ruskými tajnými službami, jak finančně , tak i materiálně. Dokonce s tím měla ruská armáda problém, protože jí začali ve značném počtu opouštět špičkově vycvičení vojáci.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:54 25.01.2020

      Petr Technik A já ti předložil důkaz, že pravidelná Ruská armáda na Ukrajině je. Stokrát opakovaná lež se skutečně pravdou netane. Ostatně není to tak dávno co i tady na těchto ...Zobrazit celý příspěvek

      Petr Technik
      A já ti předložil důkaz, že pravidelná Ruská armáda na Ukrajině je. Stokrát opakovaná lež se skutečně pravdou netane. Ostatně není to tak dávno co i tady na těchto stránkách rusofilové vykřikovali, že na Ukrajině nejsou vůbec žádní Ruští vojáci a všechno jsou to strejdové z továren, kteří sundali tanky z pomníků...Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      12:24 25.01.2020

      Torongu prosím tě přečti si nejméně dvakrát ten článek z co jsi sem postnul a srovnej ho s tím co já píšu. Třeba ti to dojde. Víc nemám co bych dodal.

      Torongu prosím tě přečti si nejméně dvakrát ten článek z co jsi sem postnul a srovnej ho s tím co já píšu. Třeba ti to dojde. Víc nemám co bych dodal.

     • logik
      12:36 25.01.2020

      PetrTechnik: Je třeba rozlišovat "formální" a "skutečný" stav věcí. Formálně máš pravdu - opravdu Těm vojákům vyrobili komerční smlouvy. Fakticky dle nejednoho svědectví je tam ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik:
      Je třeba rozlišovat "formální" a "skutečný" stav věcí.
      Formálně máš pravdu - opravdu Těm vojákům vyrobili komerční smlouvy. Fakticky dle nejednoho svědectví je tam prostě více či méně nedobrovolně "nakýblovali".

      Problém je v tom, že v případě ruského angažmá na ukrajině přestalo tradiční rozlišení kategorií (státní versus soukromé zapojení) přestalo dávat smysl - vojáky tam evidentně posílá ruský stát, ač formálně pod "soukromou hlavičkou".Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:37 25.01.2020

      Petr Technik Já četl dobře. Tady je citace: "Než ruští vojáci odjedou na Ukrajinu, podepisují žádost o propuštění do civilu. Tak se z nich v očích ruských úřadů stávají ...Zobrazit celý příspěvek

      Petr Technik
      Já četl dobře. Tady je citace:
      "Než ruští vojáci odjedou na Ukrajinu, podepisují žádost o propuštění do civilu. Tak se z nich v očích ruských úřadů stávají dobrovolníci na „dovolené“, kteří nemají s armádou nic společného. Dorži však říká, že on z armády formálně propuštěn nebyl.

      Do Donbasu odjel bojovat zcela dobrovolně. V listopadu 2013 nastoupil na roční vojnu a během ní se rozhodl, že se stane vojákem. V létě si zažádal o tříletý kontrakt a protože si na cvičišti i na střelnici vedl výborně, vzali ho. Vojna mu měla skončit v listopadu, pak se z něj na tři roky měl stát profesionální voják. V létě byl zařazen do praporu v Ulan Ude, který v říjnu odjel do Rostova na Donu.

      „Říkali nám, že jedeme na manévry, ale my věděli, kam jedeme. Všichni jsme to věděli. Morálně i psychicky jsem byl připraven, že míříme na Ukrajinu. Tanky jsme přebarvili ještě v Ulan Ude, přímo na nádraží. Zamalovali jsme čísla, někdo měl na tanku odznak jednotky - ty jsme také zamalovali. Nášivky a identifikační znaky jsme sundali pak na cvičišti. Vše podle pravidel maskirovky (o ruské taktice čtěte více zde),“ vysvětluje Dorži.

      Vzpomíná, jak zkušení vojáci záklaďákům říkali, aby slovům o cvičení nevěřili: „Velení neposlouchejte, jedeme na chocholy (pejorativní ruské označení pro Ukrajince, pozn. red.). Možná nějaké manévry budou, ale pak nás stejně pošlou na chocholy“.

      Zdroj: https://www.idnes.cz/... Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      17:17 25.01.2020

      Torong: Když už se tu tapetuje, tak mi nezbývá než odpovědět stejně: Dorži trvá na tom, že o Ukrajině jim velitelé po celou dobu na manévrech neřekli ani slovo. „Proč by nám to ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong:
      Když už se tu tapetuje, tak mi nezbývá než odpovědět stejně:
      Dorži trvá na tom, že o Ukrajině jim velitelé po celou dobu na manévrech neřekli ani slovo. „Proč by nám to měli přežvýkávat? A vlastenecké bláboly do nás také nehustili. Všechno jsme věděli už když jsme nastoupili do vlaku,“ říká Dorži. Podle něj mohl každý voják kdykoliv cestu na západ odmítnout. „Nikdo nás nenutil. Někteří odmítli už v Ulan Ude, když jim došlo, že mohou přijít k úrazu. Jeden důstojník odmítl,“ vzpomíná.
      Zdroj: dtto

      V které pravidelné armádě má voják právo rozhodnout se ,že zrovna do téhle bitvy nepůjde, protože se mu nechce, nebo mu přijdou obkládat doma koupelnu. K čemu by taková armáda asi byla? Proto tvrdím, že ruští vojáci na Ukrajině tam jsou na bázi dobrovolnosti jako kontraktoři. To ,že se cvičili v Rostově neznamená , že už byli na Ukrajině, to je pořád ještě Rusko.
      Celý článek má budit zdání ,že ruská armáda přepadla Ukrajinu, ale tak to prostě není.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:23 25.01.2020

      "Tanky jsme přebarvili ještě v Ulan Ude, přímo na nádraží. Zamalovali jsme čísla, někdo měl na tanku odznak jednotky - ty jsme také zamalovali. Nášivky a identifikační znaky jsme ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tanky jsme přebarvili ještě v Ulan Ude, přímo na nádraží. Zamalovali jsme čísla, někdo měl na tanku odznak jednotky - ty jsme také zamalovali. Nášivky a identifikační znaky jsme sundali pak na cvičišti. "
      A tohle je co? To, že vyřadili, ty co vyloženě bojovat nechtějí je u jednotky tvořené hlavně záklaďáky je pochopitelné. A že odešli i někteří VZP taky. Vzhledem k tomu, že nejsou ve stavu mobilizace, můžou si to dovolit. Nicméně na Ukrajinu jeli jako jednotka a byli vysláni Ruskou Armádou. Ostatně i ten konkrétní voják tam říká, že on z armády propuštěn nebyl. Stejně tak je v článku jasně popsáno, že ty propuštění z armády jsou jen "papírová záležitost" a fakticky se nic nemění.
      Zajímalo by mě, jestli jste vy dva se Strongerem tak dokonale zpracovaní, že si myslíte přesně to co Putin chce, aby si lidé mysleli, nebo se na této Ruské maskirovce aktivně podílíte.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      20:15 25.01.2020

      Já už nevím jak ti to vysvětlit. Ty jsi nějaký udavač ,že tě zajímá ,jestli jsem zpracovaný Putinem a nebo to byla obvyklá dehonestační otázka, na kterou nečekáš odpověď, protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Já už nevím jak ti to vysvětlit.
      Ty jsi nějaký udavač ,že tě zajímá ,jestli jsem zpracovaný Putinem a nebo to byla obvyklá dehonestační otázka, na kterou nečekáš odpověď, protože je přece všem jasné, že si jezdím pro úkoly do Kremlu?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:18 25.01.2020

      A co chceš vysvětlovat? Ruská tanková divize dislokovaná v středoasijském vojenském okruhu. Záklaďáci, VZP, tak jako každá jina divize. Vrchní velení rozhodlo: tato divize pojede ...Zobrazit celý příspěvek

      A co chceš vysvětlovat? Ruská tanková divize dislokovaná v středoasijském vojenském okruhu. Záklaďáci, VZP, tak jako každá jina divize. Vrchní velení rozhodlo: tato divize pojede na Ukrajinu. Dále se postupuje dle pravidel "maskirovkiů". Vojáci rozvážou smlouvu s armádou, zamalují rozlišovací znaky na tancích, sundají označení hodnosti, příslušnosti k jednotce a k armádě z maskáčů. A aby to vypadalo ještě líp, tak ty co se jim nechce vyřadíme (beztak by byli k ničemu) a nahradíme je ve stejném počtu těmi co se jim chce z jiných jednotek a voilá... Máme tady tu samou jednotku co předtím, s těmi samými tanky co předtím, ale najednou jsou to dobrovolníci. Tohle jim fakt žereš?
      Sorry, ale tohle nejsou dobrovolníci. Dobrovolníci byli třeba interbrigadisti, nebo zahraniční piloti v Británii nebo Svobodovci. Za dobrovolníky se dají považovat i Azov nebo Vostok, ale rozhodně ne tyhle Ruské jednotky.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      21:37 25.01.2020

      PetrTechnik, udavač tu byl Taiko, zkoušel na Juru99 za pomlouvání Rusů trestní oznámení s típlou diskusí, napsal jsem mu, že je duševní mrzák a největší zmrd, Torong je jen debil.

      PetrTechnik, udavač tu byl Taiko, zkoušel na Juru99 za pomlouvání Rusů trestní oznámení s típlou diskusí, napsal jsem mu, že je duševní mrzák a největší zmrd, Torong je jen debil.

     • Jirosi
      11:13 26.01.2020

      PetrTechnik: "Celý článek má budit zdání ,že ruská armáda přepadla Ukrajinu, ale tak to prostě není." Krym byl plnohodnotnou Ruskem a dalšími státy uznanou částí Ukrajiny. A tam ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik: "Celý článek má budit zdání ,že ruská armáda přepadla Ukrajinu, ale tak to prostě není."

      Krym byl plnohodnotnou Ruskem a dalšími státy uznanou částí Ukrajiny. A tam Ruská armáda normálně zasáhla. To není jen dojem, ale fakt.
      Když Krym prošel zkusili to i na dalších částech Ukrajiny, ale tam už jim to neprošlo.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  19:20 24.01.2020

  Armata bude neskutečně drahý projekt, díky použitým technologiím, dnes nadčasový. Aktuální bude za 10let. Bude se vyčkávat co na Západě dělá konkurence a dopilovávat slabá ...Zobrazit celý příspěvek

  Armata bude neskutečně drahý projekt, díky použitým technologiím, dnes nadčasový. Aktuální bude za 10let.
  Bude se vyčkávat co na Západě dělá konkurence a dopilovávat slabá místa.
  A zatím jim stačí modernizované T72B3M s ochranou Relikt, případně T-90.
  Motor, převodovka, budka, tam se mnoho nemění. To nejsou pasivní a aktivní ochrany a elektronika.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:29 24.01.2020

   Armata bude tank který svět neviděl....

   Armata bude tank který svět neviděl....

   • Larry
    05:56 25.01.2020

    Nesmysl, stačí vzpomenout třeba na Su-47. Technologický demonstrátor. postavili 5kousků nebo kolik.... létalo to. Kromě konstrukce křídel použili i kompozitní materiály, o kterých ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesmysl, stačí vzpomenout třeba na Su-47. Technologický demonstrátor. postavili 5kousků nebo kolik.... létalo to. Kromě konstrukce křídel použili i kompozitní materiály, o kterých jsme neměli v té době ani tušení. Extremně drahá zkušenost. Problémy s výrobou a zpracováním kompozitů měli i Amíci. A co výzkumu kompozitních materiálů věnovali času a peněz. Bez znalostí by neměli šanci postavit F-35.Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     09:40 25.01.2020

     S-47 Berkut létal jenom jeden. A z potenciálního stihaciho typu byl najednou jenom demonstrator. Měl i zahnuté nasávácí kanály. To Su-57 nemá.

     S-47 Berkut létal jenom jeden. A z potenciálního stihaciho typu byl najednou jenom demonstrator. Měl i zahnuté nasávácí kanály. To Su-57 nemá.

  • Rase
   11:36 25.01.2020

   ...bude za 10 let, pak se to posune na 15 let, 20 atd.
   Reálně bude lepší, pokud projekt zahodí do koše a postaví fungl nový tank na bází T-90 (víc konvenční konstrukce).

   ...bude za 10 let, pak se to posune na 15 let, 20 atd.
   Reálně bude lepší, pokud projekt zahodí do koše a postaví fungl nový tank na bází T-90 (víc konvenční konstrukce).

 • technik
  19:03 24.01.2020

  Armata je slabý odvar :))

  https://blisty.cz/art/98524-ru...

  Armata je slabý odvar :))

  https://blisty.cz/art/98524-ru...

  • Roland
   19:06 24.01.2020

   tak teď už tomu vůbec nerozumím - to si tady jako nikdy nepřečetli, jak jsou LL i s celým svazem zastaralé/neobratné/zranitelné/vystopovatelné - jendním slovem zbytečné?

   tak teď už tomu vůbec nerozumím - to si tady jako nikdy nepřečetli, jak jsou LL i s celým svazem zastaralé/neobratné/zranitelné/vystopovatelné - jendním slovem zbytečné?

   • StandaBlabol
    19:40 24.01.2020

    Tak ona je i "stealth" technologie překonaná, protože nové ruské radary, atd., atd. A pak se dozvíš, že ruský PAK-DA bude podzvukový stealth, přesně ve stylu B-2 a B-21...

    Tak ona je i "stealth" technologie překonaná, protože nové ruské radary, atd., atd. A pak se dozvíš, že ruský PAK-DA bude podzvukový stealth, přesně ve stylu B-2 a B-21...

 • StandaBlabol
  18:51 24.01.2020

  "zajímavým fenoménem je mediální koordinace mezi ruskými médií a americkým webovým portálem National International (NI)" Nebyl bych vůči NI tak kritický. Spíš mi ten portál ...Zobrazit celý příspěvek

  "zajímavým fenoménem je mediální koordinace mezi ruskými médií a americkým webovým portálem National International (NI)"

  Nebyl bych vůči NI tak kritický. Spíš mi ten portál přijde jako platforma, na kterou přispívá spousta lidí. Některé články jsou lepší, některé horší. Přijde mi zaměřený na lidi, kteří se armádní technikou moc nebaví. A jako hlavní téma má zahraniční politiku. Některé články ruské zbraně spíše nekriticky propagují, jiné si z nich - třeba z Admirála Kuzněcova - dělají legraci. Celkově mi to přijde celkem vyvážené.

  Jde o to, že Sputnik samozřejmě přetiskuje jen ty články, které se mu líbí. A pak je ještě "kreativně" přeloží a interpretuje. A z podprůměrného článku novináře na volné noze udělá "americké analytiky", takže to vypadá, jako by šlo o tajnou zprávu CIA.Skrýt celý příspěvek

 • Taiko
  18:38 24.01.2020

  A v čem spočívá v boji přednost konstrukce T14 oproti např T90? Jsem laik, ale selským rozumem si říkám jestli věž bez osádky by neměla být mnohem menší. Nikde jsem neviděl ...Zobrazit celý příspěvek

  A v čem spočívá v boji přednost konstrukce T14 oproti např T90? Jsem laik, ale selským rozumem si říkám jestli věž bez osádky by neměla být mnohem menší. Nikde jsem neviděl fotografii kde by Armata stála vedle např. T90M.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:02 24.01.2020

   Vizuálne je veža Armaty rozmernejšia: https://www.reddit.com/r/Armor... ... ale že vraj je to iba "kapotáž" ...

   Vizuálne je veža Armaty rozmernejšia: https://www.reddit.com/r/Armor... ... ale že vraj je to iba "kapotáž" ...

  • Jirosi
   23:20 24.01.2020

   Více či méně podle plánů ve všem. V realitě v ničem.

   Více či méně podle plánů ve všem. V realitě v ničem.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2