Lež jménem Armata

Lež jménem Armata
T-14 Armata (2016) / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Čelní představitelé ruského průmyslu, politiky a spřízněných médií pokračují v bezostyšném lhaní o projektu nové ruské těžké platformy Armata, zejména nového tanku T-14 Armata. Výsledkem jsou ale čím dál kritičtější články v ruských médiích. Není divu – ruská armáda žádné sériové Armaty nedostala, vývoj není dokončen, neexistuje žádná výrobní linka, Armatu trápí technické problémy a zainteresované firmy sužují korupce a dluhy.

Tvoření mytologie

Falešnou mytologii kolem projektu Armata netvoří ale jen ruská strana, ale také (někdy se zdá, že především) západní média (včetně Armádních novin). Ve skutečnosti opravdu věcně kritické články o projektu Armata, a to čím dál častěji, najdeme v ruských médiích.

Paradoxně se zdá, že projektu Armata se zastávají více západní média a cizinci, než ruská média a Rusové. Ostatně zajímavým fenoménem je mediální koordinace mezi ruskými některými médií a americkým webovým portálem National International (NI). Ruská a zahraniční proruská média prakticky každý týden citují články NI. Tento americký server totiž vydává prorusky znějící články s bombastickými titulky. Ruská média pak v článcích typu „Američané píšou...“ za odměnu odkazují na NI.

Navzdory mytologické mlze přitom můžeme bezpečně uvést: 

Nejnovější shrnutí celé anabáze přinesl Vladimir Tuchkov v článku “Armata je připravena pouze na přehlídku na Rudém náměstí” na ruském portálu Svobodnaja Pressa. Článek v podstatě shrnuje to, co jsme psali o projektu Armata na Armádních novinách v minulosti již mnohokrát.

Ale popořadě. Minulý týden Sergej Chemezov, šéf státní korporace Rostec, uvedl, že tanky T-14 Armata nejsou stále zavedeny v ruské armádě. V listopadu loňského roku během letecké show Dubai Airshow 2019 přitom Chemezov slíbil dodávku prvních tanků T-14 koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020.

V současné době ruská armáda testuje okolo 16 až 20 prototypů. Během několika měsíců se má k těmto prototypům přidat dalších pět Armat kvůli dokončení státních zkoušek.

Společnost Uralvagonzavod (UVZ), výrobce Armat a součást koncernu Rostec, musí do konce roku 2021 na platformě Armata dodat 132 tanků a bojových vozidel pěchoty. K tomu ji váže smlouva podepsaná s ruským ministerstvem obrany v roce 2018 během výstavy Armija-2018.

Jak šel čas – 2015 až 2017

Veřejnost T-14 poprvé spatřila 9. května 2015 na moskevské přehlídce. V té době se počítalo s přijetím tanků do výzbroje v roce 2017 a se zahájením sériové výroby v roce 2018. Zároveň tehdejší ředitel UVZ Oleg Sienko oznámil dodávky 2400 tanků Armata do roku 2020.

Současně bylo v průběhu let přiděleno několik desítek miliard rublů na výstavbu nové montážní haly (hala č. 120; viz dále) určené k výrobě obrněnců Armata. Výrobní hala měla vyrůst na území hlavního závodu UVZ v Nižním Tagilu. Jak ale zdůrazňuje Tuchkov, výrobní hala není dokončená a došlo k zneužití finančních prostředků.

V roce 2016 UVZ šířila informace o získání zakázky na 100 tanků Armata. Žádná taková smlouva ale nebyla nikdy podepsaná.

Poté nadšení z Armaty postupně ochladlo. Ostatně skvělým vodítkem je intenzita ruské propagandy věnující se tomuto projektu. Pokud zadáme tag „Tank T-14 Armata“, tak v českém vydáním Sputnik News nám za rok 2015 vyskočí 24 článků, za rok 2016 21 článků, za rok 2017 jen 13 článků, o rok později 21 článků, ale v roce 2019 pouhopouhé čtyři články.

Mimochodem, pokud si zvolíme tag „The National Interest“, tak na českém Sputnik News nám za rok 2018 vyjede 23 článků, za rok 2019 13 článků a za rok 2020 již pět článků. Jiná vydání (ruská, anglická atd.) Sputnik News jsme nezkoumali. Stejně tak jsme nezkoumali odvozené tagy (T-14, Armata, National Interest atd.).

Jak šel čas – 2018

V létě roku 2018 náměstek ministra obrany Jurij Borisov provedl názorový obrat. Borisov v podstatě uvedl, že tanky Armata nejsou třeba, protože současné modely T-72 a T-90 překonají západní modely. Jde ale o lež ‒ minimálně tanky T-72 (resp. verze T-72B3 a T-72B3M) nemají munici schopnou penetrovat čelní pancíř moderních západních tanků a zároveň nejsou schopné odolat munici západních tanků. To samozřejmě neznamená, že například T-72B3 nemůže zničit tank Leopard 2, jen statistika je výrazně na straně západních tanků.

Lepší je situace u tanků T-90M, které mají moderní pancíř a možná také nový kanon 2A82-1M schopný střílet novou podkaliberní municí Vakuum. Mimochodem ‒ ruská armáda zatím žádné tanky T-90M nedostala, i když v roce 2019 očekávala 60 nových tanků T-90M (dva prapory).

Každopádně o dva měsíce později oznámil náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko podepsání smlouvy o nákupu 132 bojových vozidel T-14, T-15 (BVP) a T-16 (vyprošťovací vozidlo) na platformě Armata. Šlo o výše zmíněnou smlouvu podepsanou na Armija-2018 s termínem dodání do roku 2021. Všechny tyto obrněnce převezme 2. gardová motostřelecká tamanská divize operující v západním vojenském okruhu. 

Jak šel čas – 2019

Ale ani toto číslo neplatí (není divu, Armaty není kde vyrábět). Do konce roku 2019 mělo být dodáno pouze 12 tanků T-14 Armata a čtyři vyprošťovací vozidla T-16 BREN. Avšak ani to se nestalo, protože oproti plánům nebyly dokončeny přejímací státní testy. Tuchkov se ale obává, že ani v roce 2020 nemusí být testování Armat dokončeno ‒ ostatně Armaty čekají na nové motory (viz dále). 

Poslední informace o projektu přinesl v prosinci 2019 Krivoručko:„Nebudu skrývat, že práce na dokončení nejnovějších typů obrněných vozidel a zbraní byly poněkud opožděny, ale v uplynulém roce bylo úspěšně dokončeno předběžné [tovární] a státní testování celé nové rodiny zařízení. Byly dokončeny předběžné [tovární] zkoušky tanku T-14 a pěchotního bojového vozidla T-15 založené na sjednocené vícedruhové těžké pásové platformě s předním a zadním motorovým prostorem. V příštím nebo dalších dvou měsících očekáváme dodání první série pěti vozidel, která se připojí ke státním testům kvůli rychlému dokončení [testů] .“

Montažní hala č. 120

Tuchkov podtrhuje dva důvody tohoto selhání ‒ nedostatek výrobních kapacit a ostražitý postoj armády k novým obrněncům.

Rodištěm obrněnců Armata se stane zmíněná budovaná montážní hala č. 120 v průmyslovém komplexu UVZ v Nižním Tagilu. V roce 2013 UVZ na stavbu získala počátečních sedm miliard rublů (2,58 miliardy Kč v dnešních cenách). Ve stejném roce začala stavba, ale v průběhu došlo ke zhroucení vztahů mezi UVZ a dodavateli. Stavební firmy následně mnoho let po UVZ soudně požadovali 190 milionů rublů, protože stavební práce nebyly zaplaceny v plné výši. 

Nakonec kvůli špatné pověsti nikdo nechtěl s UVZ spolupracovat. Například nikdo neměl zájem o rekonstrukci galvanovny v hodnotě 600 milionů rublů, přitom nejméně pětkrát byla vyhlášena poptávka.

Stavba haly č.120 pokračovala šnečím tempem ‒ stavitele dvakrát opustili staveniště kvůli neplacení peněz. Podle posledních značně upravených plánů se měla hala č.120 otevřít v roce 2020, ale dle Tuchkova se „[nejmenovaní] odborníci domnívají, že toto období je také nereálné, protože objem vykonávané práce je zanedbatelný.“

Navíc výsledná podoba stavby je nejistá, protože při nečekané prosincové ministerské kontrole se ukázalo, že výstavba haly „je prováděna se závažnými odchylkami od projektové dokumentace.“

Dalším problémem je samotná koncepce tanku Armata ‒ tedy použití bezosádkového bojového modulu. O výhodách osádkových a bezosádkových modulů jsme podrobně psali v článku „Armáda ČR hledá nové BVP: Bezosádková vs. osádková věž.“ Hlavní obava plyne z omezeného situačního povědomí posádky o bojové scéně a z možného vyřazení elektro-optiky nepřátelskou činností. Tank T-14 je ale prý vybaven pancéřovými clonami elektro-optiky s rekordně krátkou reakční dobou.

Nevyhovující motory

Další věcí je pohonná jednotka tanku Armata. Po roce 2000 Čeljabinský traktorový závod, resp. divize ČTZ-Uraltrak, vyvinula dieselový motor A-85-3A (má označení také 12N360 a 2V-12−3А) o výkonu 1 500 koní pro perspektivní ruská obrněná vozidla. S motory nebyly problémy, ale na výstavě Armija-2019 se začalo hovořit o tom, že „analýza charakteristik a konstrukční podoby motorů ČTZ-Uraltrak ukazují, že motory 2V-12-3A a 2V-06-3V nedosahují kvalit zahraničních protějšků z hlediska palivové účinnosti, resursů, spotřeby oleje, specifického přenosu tepla a dalších důležitých ukazatelů.“

Údajně padlo rozhodnutí motor vyměnit za typ 12TV373Č (Čajka) od ČTZ-Uraltrak. Motor měl být připraven v roce 2017 ale vývoj nebyl dokončen. Tuchkov připomíná, že to není překvapivé, protože ČTZ-Uraltrak čelí bankrotu a divize je vyšetřována z korupce. Ostatně na konci roku ČTZ-Uraltrak propustila 130 lidí a zbylí zaměstnanci, včetně těch, kteří vyvíjejí motory, pracují na zkrácený úvazek.

Pro Armatu se proto podle ruského tisku zvažuje víceúčelový motor JaMZ-880 (je určen i pro malá plavidla) od Jaroslavských motorových závodů. Jedná se o rodinu motorů o výkonu 400 až 1 800 koní. Vývoj rodiny těchto motorů probíhá od roku 2014.

Tuchkov na závěr svého článku uvádí, že dokončený T-14 s novým motorem JaMZ-880 se může objevit až v roce 2023. Do té doby bude snad zprovozněná také hala č.120. Mezitím armáda bude experimentálně provozovat Armaty s nevyhovujícími motory.

Zdroj: Svobodnaja Pressa, FlotProm

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský tank Armata v roce 2016

Na našich stránkách probíhala před pár dny velká diskuse o souboji ruské a západní tankové školy. ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Ruský 125mm kanon 2A82-1M pro tank Т-14 Armata

Ruský blog Gur Khan útočí! zveřejnil zajímavé informace o novém ruském 125mm tankovém kanónu 2A82, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Roland
  18:10 24.01.2020

  jsem zvědavej jak moc to bude velkej hukot, až se čína přihlásí o severní oblast zdrojů... ...myslím, že se dožijeme dalšího projektu land and lease a budeme **** rádi, když to ...Zobrazit celý příspěvek

  jsem zvědavej jak moc to bude velkej hukot, až se čína přihlásí o severní oblast zdrojů...

  ...myslím, že se dožijeme dalšího projektu land and lease a budeme **** rádi, když to nepřeroste v něco hodně ošklivýho...Skrýt celý příspěvek

  • Roland
   18:11 24.01.2020

   Lend and Lease samozřejmě... pardon...

   Lend and Lease samozřejmě... pardon...

   • StandaBlabol
    19:10 24.01.2020

    Nevěřím v regulérní válku dvou atomových velmocí. Spíš to bude konflikt ve stylu východní Ukrajiny. Číňanům, kteří na Sibiři žijí se začne zdát, že je Rusové utiskují. A začnou jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevěřím v regulérní válku dvou atomových velmocí. Spíš to bude konflikt ve stylu východní Ukrajiny. Číňanům, kteří na Sibiři žijí se začne zdát, že je Rusové utiskují. A začnou jim pomáhat dobrovolníci (nebo dovolenkáři) z Číny. Ale ta od toho dá oficiálně ruce pryč. Nevím jestli v případě takového střetu budou Rusové potřebovat Lend Lease. A jestli bude někdo ochotný jim pomáhat. Hlavně pokud půjde jen o omezené území v Ásii, které stejně nedokáží sami zalidnit. Čína bude tvrdit, že je to střet místních obyvatel s Moskvou a využije svou ekonomickou sílu, aby držela Rusko izolované.Skrýt celý příspěvek

    • Roland
     19:39 24.01.2020

     využije svou ekonomickou sílu, aby držela Rusko izolované - jo, taky nevěřím v přímý střet, ale když si vzpomenu jak dokázala dobrovolníky nasadit a vyzbrojit RF, tak co asi ...Zobrazit celý příspěvek

     využije svou ekonomickou sílu, aby držela Rusko izolované - jo, taky nevěřím v přímý střet, ale když si vzpomenu jak dokázala dobrovolníky nasadit a vyzbrojit RF, tak co asi zvládně čína. A v zájmu USA bude RF co nejvíc podpořitSkrýt celý příspěvek

    • CerVus
     19:40 24.01.2020

     Hlavně Rusko se tím, že zabralo území dvou sousedních států vlastně dopředu připravilo o jakoukoli mezinárodní podporu. V tom sehraje roli i jak na ty státy zaútočilo. Navíc Čína ...Zobrazit celý příspěvek

     Hlavně Rusko se tím, že zabralo území dvou sousedních států vlastně dopředu připravilo o jakoukoli mezinárodní podporu. V tom sehraje roli i jak na ty státy zaútočilo. Navíc Čína má už teď lepší armádu a za nějakých 10 let se Rusko ani nebude bránit. Lavrov bude štěkat, ale nakonec sklopí hlavu a stáhnou se o pár set km dál.Skrýt celý příspěvek

     • Roland
      19:43 24.01.2020

      nakonec sklopí hlavu - podle mě ne - domluví se s USA/NATO na nějaké formě podpory. Už jen to, že čína zaměstnaná na severu nebude moc použít sílu na severu vázanou v jihočínském ...Zobrazit celý příspěvek

      nakonec sklopí hlavu - podle mě ne - domluví se s USA/NATO na nějaké formě podpory. Už jen to, že čína zaměstnaná na severu nebude moc použít sílu na severu vázanou v jihočínském moři a okolí. A to se nebude hodit jen USA, ale i austráli, indii, vietnamu...Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      19:53 24.01.2020

      Roland. Tomu nevěřím. Čína je díky svému tichému ovládnutí Afriky, roztahováním se ve svém přilehlém regionu a mohutnému námořnictvu globální velmoc, Rusko dávno upadlo do pozice ...Zobrazit celý příspěvek

      Roland. Tomu nevěřím. Čína je díky svému tichému ovládnutí Afriky, roztahováním se ve svém přilehlém regionu a mohutnému námořnictvu globální velmoc, Rusko dávno upadlo do pozice regoinální. Rusko navíc Evropu i USA konstantně okopává a hraje si na něco co už dávno není a samo sebe staví do nepřátelské pozice. Čína je se Západem mmohem více ekonomicky provázaná a Západ je na ní prakticky závislý. Takže na jakou stranu se ekonomická klika ovladající státy G8 asi tak postaví?Skrýt celý příspěvek

     • Roland
      20:01 24.01.2020

      bude se snažit šlápnout na tu, kterou bude potřeba pokud možno přiškrtit - a to RF určitě nebude, ta už je přiškrcená až až

      bude se snažit šlápnout na tu, kterou bude potřeba pokud možno přiškrtit - a to RF určitě nebude, ta už je přiškrcená až až

     • StandaBlabol
      20:30 24.01.2020

      "bude se snažit šlápnout na tu, kterou bude potřeba pokud možno přiškrtit - a to RF určitě nebude, ta už je přiškrcená až až" Jasně, dává to smysl. A já s tebou souhlasím, pro USA ...Zobrazit celý příspěvek

      "bude se snažit šlápnout na tu, kterou bude potřeba pokud možno přiškrtit - a to RF určitě nebude, ta už je přiškrcená až až"

      Jasně, dává to smysl. A já s tebou souhlasím, pro USA i EU by v takovém scénáři bylo výhodné podpořit Rusko. Ale:

      1) Kolik mladých Rusů bude ochotných bojovat za území někde na Sibiři, kde vláda vytváří takové podmínky k životu, že odtamtud všichni utíkají? Čína to může hrát jako spor o na malém území u svých hranic. Něco, co vlastně nestojí za řeč. Už teď mladí z Ruska masivně emigrují a pokud by měli perspektivu nasazení do vleklých bojů, tak se emigrace ještě zrychlí.
      2) Rusové nikdy na vedlejší škody nedbali. Dokázali to v Čečensku i v Sýrii. Čína to může hrát chytře na propagandu. Pár fotek malých mrtvých čínských holčiček a i pro USA prezidenta může být těžké obhájit pomoc Rusku...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:32 24.01.2020

      Pokud dojde na scénář činy na Sibiři, tak dojde ke zničení velkého ekosystému, jsou to kobylky, které mají, mimo jiné, i o sladkou vodu z Bajkalu. Bude to mít následky přesahující ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud dojde na scénář činy na Sibiři, tak dojde ke zničení velkého ekosystému, jsou to kobylky, které mají, mimo jiné, i o sladkou vodu z Bajkalu. Bude to mít následky přesahující hranice Ruska, spokojeni budou pouze bankéři a klenotníci, ekonomika poroste.Skrýt celý příspěvek

     • Roland
      21:14 24.01.2020

      1) Kolik mladých Rusů bude ochotných bojovat za území někde na Sibiři právě že málo a proto se jim budou *** hodit 3 USA letadlovky u Vladivostoku, 2 u Kalkaty, 2 u Manily a ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Kolik mladých Rusů bude ochotných bojovat za území někde na Sibiři

      právě že málo a proto se jim budou *** hodit 3 USA letadlovky u Vladivostoku, 2 u Kalkaty, 2 u Manily a zbytek u Osaky. O tom, jak si RF obratem zázračně zlepší vztahy s EU, Austrálí a asi i s ukrajinou a vlastně s kýmkoli dalším bych taky nepochyboval. To bude najednou plyn zadarmo a ropa barel za rubl...

      2) Rusové nikdy na vedlejší škody nedbali

      to je pravda, ale v tomhle případě by hrozilo, že po pár měsících už tak nějak nebudou mít žádnýho Voloďu k obětování a číňan ještě ani nezmobilizuje druhý kanton... - a tohle si podle mě moc dobře uvědomuji

      pokud teda nemá Putin tu hru rozehranou na 15578 tahů dopředu...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:24 24.01.2020

      CerVus: "Čína je se Západem mmohem více ekonomicky provázaná a Západ je na ní prakticky závislý." V čem je západ závislí na Číně? Když USA vyhlásily sankce na 20 mld. Čína vypsala ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus: "Čína je se Západem mmohem více ekonomicky provázaná a Západ je na ní prakticky závislý."

      V čem je západ závislí na Číně?
      Když USA vyhlásily sankce na 20 mld. Čína vypsala proti sankce na 2 mld., to mi nepřijde jako ukázka závislosti západu na Číně.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      01:34 25.01.2020

      Roland ad1) bude jich tam bojovat tolik kolik jich tam car pošle. Pokud je tam bude chtít poslat. A i kdyby tam nebyl Putin, tak je třeba si uvědomit, že i jejich opoziční politici ...Zobrazit celý příspěvek

      Roland
      ad1) bude jich tam bojovat tolik kolik jich tam car pošle. Pokud je tam bude chtít poslat. A i kdyby tam nebyl Putin, tak je třeba si uvědomit, že i jejich opoziční politici mají část své politiky postavené na "velkém a silném rusku" a nějakou záminku nebo motivaci si jistě najdou, když dokáže postavit vojáky proti svým velmi blízkým sousedům, jako jsou Ukrajinci, kde se stále ruština hodně používá.

      ad2) zatím to vypadá tak že spojence proti Číně nyní usilovně hledá Trump. Motivaci může být jak obchodní spory, tak skutečnost, že si touto cestou mohou chtít vyřešit požadavky svého věřitele, Čína jim na budování demokracie půjčuje dost peněz. Do budoucna lze počítat se zapojením Indie, která má problém i s čínským spojencem, Pákistánem.Skrýt celý příspěvek

     • Roland
      05:41 25.01.2020

      ad1) bude jich tam bojovat tolik kolik jich tam car pošle vzhledem k tomu, že RF má nějakých 145 000 000 a čína skoro 10x víc, tak tahle taktika nemůže vyjít - a to ví jak Putin, ...Zobrazit celý příspěvek

      ad1) bude jich tam bojovat tolik kolik jich tam car pošle

      vzhledem k tomu, že RF má nějakých 145 000 000 a čína skoro 10x víc, tak tahle taktika nemůže vyjít - a to ví jak Putin, tak hlavně i Si Tin Pching - to je prostě matematika - tu ještě nikdo neokecal...

      ad2) zatím to vypadá tak že spojence proti Číně nyní usilovně hledá Trump... ... cestou mohou chtít vyřešit požadavky svého věřitele, Čína jim na budování demokracie půjčuje dost peněz.

      čína drží cca 26% ZAHRANIČNÍHOSkrýt celý příspěvek

     • CerVus
      11:03 25.01.2020

      Jiroši: Polovina věcí, které tu máme v obchodech je vyrobena v Číně. Je to zároveň největší odbytiště automobilového průmyslu, který by bez Číny šel díky EU do kopru. 90% ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiroši: Polovina věcí, které tu máme v obchodech je vyrobena v Číně. Je to zároveň největší odbytiště automobilového průmyslu, který by bez Číny šel díky EU do kopru. 90% strategických surovin se těží v Číně a ta bez větších problémů získává další doly v Africe.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:41 25.01.2020

      Do číny se z Evropy vozí stroje, ale pokud dodáváte něco na jejich trh většinou to vyrábíte tam. Tady sice máte hromady věcí z Číny za hubičku, ale bez většiny by jste se obešel ...Zobrazit celý příspěvek

      Do číny se z Evropy vozí stroje, ale pokud dodáváte něco na jejich trh většinou to vyrábíte tam.
      Tady sice máte hromady věcí z Číny za hubičku, ale bez většiny by jste se obešel nebo by se jen prodávali dráž. Většinou je ale pro lidí problém, když nedostanou výplatu o něco větší než když věci v obchode zdraží.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:59 24.01.2020

  Tak to je ten samý příběh jako jejich nové letadlové lodě a torpédoborce.

  Tak to je ten samý příběh jako jejich nové letadlové lodě a torpédoborce.

  • Miroslav
   17:02 24.01.2020

   Jasné, že majú akurát sú zatiaľ v mierke 1:300

   Jasné, že majú akurát sú zatiaľ v mierke 1:300

   • Rase
    17:36 24.01.2020

    Tak v zadání na nákup Armat se měřítko beztak taky nezmiňuje - tedy je zde možné řešení pro UVZ... :-D

    Tak v zadání na nákup Armat se měřítko beztak taky nezmiňuje - tedy je zde možné řešení pro UVZ... :-D

 • Kichot
  16:47 24.01.2020

  Poděkujeme Rusům, protože jen díky ním se něco začíná dělat i v naší armádě. Potažmo i v Evropě. A tím nemyslím jen navyšování rozpočtu, ale i vývoj. Bo jinak už by se za chvíli ...Zobrazit celý příspěvek

  Poděkujeme Rusům, protože jen díky ním se něco začíná dělat i v naší armádě. Potažmo i v Evropě. A tím nemyslím jen navyšování rozpočtu, ale i vývoj. Bo jinak už by se za chvíli nakupovalo jen v USA. A cvičilo s násadami smetákůSkrýt celý příspěvek

  • vixl
   18:11 24.01.2020

   Na nákupech v USA nic špatného nevidím. Pouze USA mají všechny své zbraně prověřené bojem. Fakticky pouze nákupy z USA a Izraele nejsou vyhozené peníze. Teda kdyby nešlo o takové ...Zobrazit celý příspěvek

   Na nákupech v USA nic špatného nevidím. Pouze USA mají všechny své zbraně prověřené bojem.
   Fakticky pouze nákupy z USA a Izraele nejsou vyhozené peníze. Teda kdyby nešlo o takové trapné počty jako vrtulníky nad jejichž počty onanuje akorát tak TF_HU.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:32 24.01.2020

    Myslím že každý chápe že 12 kusů je jen začátek a některým z toho není dobře u srdce.

    Myslím že každý chápe že 12 kusů je jen začátek a některým z toho není dobře u srdce.

    • vixl
     12:44 25.01.2020

     tady spíš každý jen sní o tom, že je to jen začátek,
     napřed těch 12 ks musí být dodáno, mezitím budou volby, pak bude před volbama a teprve pak se uvidí kolik ks z toho bude

     tady spíš každý jen sní o tom, že je to jen začátek,
     napřed těch 12 ks musí být dodáno, mezitím budou volby, pak bude před volbama a teprve pak se uvidí kolik ks z toho bude

     • otecko
      15:59 25.01.2020

      Vsadím se že bude, je to v koncepci Výstavby armády ČR do roku 2030 a u toho byli posl(r)anci všech politických stran ve Sněmovně. Materiál se projednával a schvaloval v Branně ...Zobrazit celý příspěvek

      Vsadím se že bude, je to v koncepci Výstavby armády ČR do roku 2030 a u toho byli posl(r)anci všech politických stran ve Sněmovně. Materiál se projednával a schvaloval v Branně bezpečnostním výboru, to není věc jedné vlády, zaplať pán Bůh, dodávám já....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:36 24.01.2020

   Asi by se nekupovalo nic, tankové vojsko, respektive jeho torzo by se zrušilo, snižoval by. Se rozpočet a ministerstvo by nadále vedlo stejně řeči o tom jak je vše v nejlepším ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi by se nekupovalo nic, tankové vojsko, respektive jeho torzo by se zrušilo, snižoval by. Se rozpočet a ministerstvo by nadále vedlo stejně řeči o tom jak je vše v nejlepším stavu.Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    16:03 25.01.2020

    myslíte takto:

    https://www.youtube.com/watch?...

    ...stačí se dívat od sedmě minuty, aby bylo všem jasné, co AČR potřebuje, aspoň že máme skvělé vojáky!

    myslíte takto:

    https://www.youtube.com/watch?...

    ...stačí se dívat od sedmě minuty, aby bylo všem jasné, co AČR potřebuje, aspoň že máme skvělé vojáky!

 • faraonamumu
  16:22 24.01.2020

  Jako každý týden musí zdejší čtenář dostat svoji dávku Armaty... Nemůžete už konečně místo nekonečných článků o Armatě psát něco zajímavějšího?

  Jako každý týden musí zdejší čtenář dostat svoji dávku Armaty... Nemůžete už konečně místo nekonečných článků o Armatě psát něco zajímavějšího?

  • vixl
   17:01 24.01.2020

   Já bych třeba uvítal nějaké analýzy konfliktů ať už minulých, nebo současných. Nějakou analýzu současného ohrožení Evropy (Rusko to opravdu není) a role armád v ní. Například, ...Zobrazit celý příspěvek

   Já bych třeba uvítal nějaké analýzy konfliktů ať už minulých, nebo současných.

   Nějakou analýzu současného ohrožení Evropy (Rusko to opravdu není) a role armád v ní.
   Například, žádná islámská migrační invaze nemusela být, kdyby armády plnily svou roli. Opravdu je rolí námořnictev dovážet černochy a muslimy do svých zemí, nebo by mělo námořnictvo chránit Evropu a snažit se blokovat příliv nepřátelských mas?

   Nebo jaký je smysl české armády, která ani teoreticky nedokáže ochránit území republiky.
   Nebo příprava armády na ohrožení z islámské německé spolkové republiky.
   Nebylo by lepší kdyby vojáci cvičili na Šumavě a v Krušných horách, místo tréninku v Afghánistánu nebo v Mali?Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    20:19 24.01.2020

    Možná by stálo za to si o situaci něco zjistit než s prominutím plácat nesmysly...

    Možná by stálo za to si o situaci něco zjistit než s prominutím plácat nesmysly...

    • vixl
     12:47 25.01.2020

     nápodobně

     nápodobně

     • Danik
      20:53 25.01.2020

      Nápodobně? Já jsem tu snad napsal naprostou zhovadilost? 1) Migrace tu je tak dlouho jako lidstvo samo a ta současná určitě není jen islámská... Do Evropy se snaží dostat Afrika, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nápodobně? Já jsem tu snad napsal naprostou zhovadilost?

      1) Migrace tu je tak dlouho jako lidstvo samo a ta současná určitě není jen islámská... Do Evropy se snaží dostat Afrika, Blízký i Dálný východ a část jihovýchodní Asie. Jen část z nich tak jsou muslimové.

      2) A jaká konkrétní role by to měla být? Střílet do civilistů na hranicích? Armády plní role jaké jim ukládají jejich vlády. Mimochodem na řešení migrace je lepší policie s podporou armády pokud je třeba. Stavba plotů a ostraha hranic, na migranty jsou tanky tak trochu overkill.

      3) "Opravdu je rolí námořnictev dovážet černochy a muslimy do svých zemí, nebo by mělo námořnictvo chránit Evropu a snažit se blokovat příliv nepřátelských mas?" No oni, ale přesně tohle dělají...
      Od roku 2015 pokud se nepletu jsou ve středozemním moři nasazené vojenské lodě států EU. Tyto jednotky mají za úkol otáčet lodě pašeráků ještě v Libyjských (a jiných) výsostných vodách tedy aby se o ně Libyjci ( a jiní) museli postarat a nikdy se nedostali do Evropy. Proč to takhle je máte vysvětleno v námořním právu, které by jste možná mohl alespoň letmo zkouknout. Je smlouva s Tureckem, kteří drží migranty dál od Evropy a celkově sentiment vůči migraci se v Evropě poněkud změnil. Pokud jste si nevšiml tak čísla příchozích od roku 2014 dramaticky poklesla.


      Nedokáže nás uchránit teoreticky nebo prakticky (v jaké situaci proti jaké síle)? Je nás cca 10,5 milionu. Do velmoci třeba jen teritoriálního charakteru máme daleko.

      Pokud jste tak zděšen z demografického vývoje Německa doporučuji se podívat na demografický vývoj Ruska. Ve vašem vidění světa nás tak přece jen možná napadne dříve ten Ruský chalífát než ten Německý...

      AČR cvičí i na území republiky. Z toho důvodu jsou tu také oblasti známé jako VVP. V obou vámi zmíněných zemích je jejich současný úkol mentorovat místní síly aby zvládli udržet bezpečnost ve svém státě bez pomoci jiných. Není lepší zajistit aby migrační krize vůbec nevznikali než poté stavět obranu v našem pohraničí?Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:40 24.01.2020

    vixl Já jsem z obsahem AN docela spokojený. Rusko je jedním z ohrožení střední a východní Evropy. AČR je přesně taková jaku jí chtějí mít občané ČR. Navíc skutečnému boji se na ...Zobrazit celý příspěvek

    vixl
    Já jsem z obsahem AN docela spokojený.

    Rusko je jedním z ohrožení střední a východní Evropy.

    AČR je přesně taková jaku jí chtějí mít občané ČR. Navíc skutečnému boji se na Šumavě a v Krušných horách opravdu nenaučí. Pokud opravdu věříte že největší nebezpečí hrozí od islamistických bojůvek, pak Afghánistán a Mali je nejlepší tréning.Skrýt celý příspěvek

    • vixl
     13:14 25.01.2020

     AČR rozhodně není taková jakou ji chtějí mít občané ČR. Někteří chtějí armádu švýcarského typu založenou na domobraně, někteří chtějí armádu založenou na izraelských zkušenostech, ...Zobrazit celý příspěvek

     AČR rozhodně není taková jakou ji chtějí mít občané ČR.
     Někteří chtějí armádu švýcarského typu založenou na domobraně, někteří chtějí armádu založenou na izraelských zkušenostech, někteří chtějí vševojskovou armádu schopnou ubránit území ČR, někteří chtějí expediční sbory a bojovat za Prahu na druhém konci světa a někteří říkají, že i jediná koruna utracená v armádě jsou peníze vyhozené oknem.
     Islám brzy ovládne celou západní Evropu, nebudou to jen bojůvky. Muslimové už infiltrovali všechny silové složky západních zemí.
     Pouště jsou něco jiného než zalesněné hory. Nějaké horské jednotky s dokonalou znalostí terénu by se jistě šikly. Pro začátek by mohly cvičit v Karpatech aby se z toho maminka Evropy Frau Merkel nerozklepala.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:05 25.01.2020

      Nemáte pravdu, naše armáda je přesný odraz naší ochoty do ní investovat jak finanční tak lidský kapitál. Po nějakém masivním nárůstu armády tu zkrátka není společenská poptávka. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemáte pravdu, naše armáda je přesný odraz naší ochoty do ní investovat jak finanční tak lidský kapitál. Po nějakém masivním nárůstu armády tu zkrátka není společenská poptávka. Potom je úplně jedno že někdo sní o švýcarské armádě bez Švýcarů a izraelské armádě bez Izraelců. Jsme Češi a měli by jsme budovat primárně českou armádu v naších možnostech a podmínkách.
      Zbytek nechám raději bez komentáře.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   18:11 24.01.2020

   Když ivani nonstop chrlí lživou propagandu, tak proč ne? Alespoň můžeme pravidelně vyvracet jejich lži.

   Když ivani nonstop chrlí lživou propagandu, tak proč ne? Alespoň můžeme pravidelně vyvracet jejich lži.

 • vixl
  16:21 24.01.2020

  Pěkný článek. Dneska se budeme v diskuzi Rusku smát a zítra pod jiným článkem budeme spřádat teorie o chystané ruské invazi do Evropy.

  Pěkný článek. Dneska se budeme v diskuzi Rusku smát a zítra pod jiným článkem budeme spřádat teorie o chystané ruské invazi do Evropy.

  • Miroslav
   17:09 24.01.2020

   Na smiech sú tie reči o 2000 Armatach vyrobených do minulého roka. Už menej na smiech sú tie tisíce obrnencov po ZSSR a stovky rakiet

   Na smiech sú tie reči o 2000 Armatach vyrobených do minulého roka. Už menej na smiech sú tie tisíce obrnencov po ZSSR a stovky rakiet

   • vixl
    18:00 24.01.2020

    Zopakuji svou včerejší otázku.
    Co by Rusko získalo invazí do Evropy a jejím zničením? Komu by prodávali plyn a další suroviny, když nic jiného co jim nese prachy nemají?

    Zopakuji svou včerejší otázku.
    Co by Rusko získalo invazí do Evropy a jejím zničením? Komu by prodávali plyn a další suroviny, když nic jiného co jim nese prachy nemají?

    • Miroslav
     18:16 24.01.2020

     To je dobrá otázka. Momentálne by z toho nemali nič, akurát riadny prúser. V čase mieru a ekonomickej stability k tomu určite nepríde. Rusko momentálne zameriava svoju pozornosť ...Zobrazit celý příspěvek

     To je dobrá otázka. Momentálne by z toho nemali nič, akurát riadny prúser. V čase mieru a ekonomickej stability k tomu určite nepríde.

     Rusko momentálne zameriava svoju pozornosť na Ukrajinu a Bielorusko. Ale nie vojensky. Snaží sa ich podkopať ekonomicky a politicky aby sa zrútili na hubu samé. Bez získania vplyvu v týchto krajinách nedokáže Rusko obnoviť impérium a status veľmoci. Kým tieto krajiny budú odolávať tak Európe nič nehrozí.

     Existuje však aj iná možnosť ako nás Rusko môže ohroziť priamo. A to je prípad veľkých spoločenských poryvov v globálnom meradle. Napríklad globálna finančná kríza, ozbrojený konfliktu USA s Čínou, ekologická katastrofa (napríklad zrážka s asteroidom) alebo rozpad EÚ a následný vznik lokálnych konfliktov (Baskicko, Lombardia, Katalánsko...). Vtedy by nikoho nezaujímalo čo robí Rusko, USA by sa stiahli z Európy a naša budúcnosť by stála na tom ako sa dohodnú Rusko a Nemecko. A ver, že oni vždy spoločnú reč nájdu aby to vyhovovalo obomSkrýt celý příspěvek

     • vixl
      22:38 24.01.2020

      Německo už se s Ruskem dohodlo. Do vztahu Ruska a Běloruska tady nikdo nevidí. Ukrajinu není třeba podkopávat, ta se podkopala sama. Asteroid by měl dopad na celou planetu. Každý ...Zobrazit celý příspěvek

      Německo už se s Ruskem dohodlo.
      Do vztahu Ruska a Běloruska tady nikdo nevidí. Ukrajinu není třeba podkopávat, ta se podkopala sama.
      Asteroid by měl dopad na celou planetu. Každý by byl rád, že je rád a Rusko by potravinově nesoběstačnou EU bez surovinových zdrojů k ničemu nepotřebovalo, zdrojů a území mají dostatek, jejich hlavní snahou by byla stabilizace jejich země. A pravděpodobně by dopad asteroidu měl za následek úpadek celého lidstva, přežilo by velmi málo lidí.
      Konflikt Čína-USA je vysoce nepravděpodobný.
      Globální finanční krize taky zasáhne všechny, jelikož bude globální.
      Rozpad EU bude zapříčiněný islámem, který pomalu ale jistě ovládá západní Evropu. Lidi budou mít jiné starosti, než bojovat mezi sebou, budou muset bojovat s muslimy.
      Ještě jsi zapoměl celosvětovou pandemii, která možná právě začíná.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     18:17 24.01.2020

     Na tuhle otázku se dnes odpoví A, za 5 let B a za 10 let C. Armáda se nevybuduje ze dne na den a ani za 10 let . A pokud se nepletu, tak historie nás učí, že války byly jsou a ...Zobrazit celý příspěvek

     Na tuhle otázku se dnes odpoví A, za 5 let B a za 10 let C. Armáda se nevybuduje ze dne na den a ani za 10 let . A pokud se nepletu, tak historie nás učí, že války byly jsou a budou.
     PS: Ruskou žádnou invazi do Evropy dělat nemusí. Jen si zase šlohne, co se bude právě hodit. Pokud bude mít armádu slabou, tak to nebude tak jednoduché. Tak to předvádí už dlouhé roky.Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     18:29 24.01.2020

     Belorusko a Ukrajina jsou v Evrope a asi vice nez rusaci. A temto zemim prepadeni od kremlu hrozi. Dalo by se tomu zamezit pokud by se tyto dve zeme pribrali do NATO. A nebo si ...Zobrazit celý příspěvek

     Belorusko a Ukrajina jsou v Evrope a asi vice nez rusaci. A temto zemim prepadeni od kremlu hrozi. Dalo by se tomu zamezit pokud by se tyto dve zeme pribrali do NATO. A nebo si myslite, ze kdyby dnes nebyly pobaltske zeme v NATO, ze by byly jeste samostatne. Podivejte se jak dopadla gruzie. Mozna by je rusaci jeste neobsadili, ale probihalo by tam minimalne to same co se ted deje na Ukrajine nebo v gruzii. Proste to chce NATO rozsirit co nejvice na vychod o vsechny sousedy ruska, ktere o to budou mit zajem a bude od kremlu klid. Bohuzel politicka vule n NATO k tomu neni. A i sila ruske armady se na zapade zvelicuje, aby byl duvod nakupovat nove zbrane a bylo to jak obhajit pred lidmi.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:43 24.01.2020

     vixl
     Zatím by Rusku stačilo vyvést státy střední Evropy z EU a NATO. Poté by je získalo do své zóny vlivu bez boje.

     vixl
     Zatím by Rusku stačilo vyvést státy střední Evropy z EU a NATO. Poté by je získalo do své zóny vlivu bez boje.

   • Jura99
    18:34 24.01.2020

    samozřejmě sdílím úšklebek na Ruskem a jeho virtuálními armatami, ale můžeme si uklidit i před vlastním prahem, protože se stejným pricnipem u vás už pár let slouží BOV 8x8 a u nás ...Zobrazit celý příspěvek

    samozřejmě sdílím úšklebek na Ruskem a jeho virtuálními armatami, ale můžeme si uklidit i před vlastním prahem, protože se stejným pricnipem u vás už pár let slouží BOV 8x8 a u nás by se také něco zpožděného našlo.Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     09:47 25.01.2020

     Jenže mi z toho neděláme tolik, co Rusové z jakéhokoliv sci-fi zbraňového systému.

     Jenže mi z toho neděláme tolik, co Rusové z jakéhokoliv sci-fi zbraňového systému.

     • vixl
      14:28 25.01.2020

      Armaty nejsou sci-fi, reálně existují, to že jsou nepoužitelné v boji je jen proto, že Rusové nemají dostatek peněz na jejich rychlé dokončení. Možní ji dokončí, možná ne, ale i ...Zobrazit celý příspěvek

      Armaty nejsou sci-fi, reálně existují, to že jsou nepoužitelné v boji je jen proto, že Rusové nemají dostatek peněz na jejich rychlé dokončení.
      Možní ji dokončí, možná ne, ale i slepé uličky jsou součástí vývoje. Přece jste tady všichni opravdoví odborníci, ne? Takže jistě víte, že takových slepých uliček už bylo.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   18:14 24.01.2020

   Myslím že je to vůbec netrápí :))) už do nich šíji vlastní média a pořád si jedou tu svoji

   Myslím že je to vůbec netrápí :))) už do nich šíji vlastní média a pořád si jedou tu svoji

 • dusan
  16:09 24.01.2020

  National International je putinom platený web, ktoré slúži len na to aby mohli napísať, že o tom "napísali na západe" ....čiže to nie my Rusi ... ale sám západ ... takže tu musí ...Zobrazit celý příspěvek

  National International je putinom platený web, ktoré slúži len na to aby mohli napísať, že o tom "napísali na západe" ....čiže to nie my Rusi ... ale sám západ ... takže tu musí byť pravda ... Sputnik sa pravidelne odvoláva na "západný zdroj" - napr. : https://cz.sputniknews.com/sve...

  Niekedy si nejaký užitočný idiot nahlási sám a taký Stone pracuje na plné obrátky v prospech ruskej propagandy a i ja som sa stretol s tým, že "veď to povedal Američan" ... lebo akosi mnoho ľudí nechápe, že v USA si môže plácať kto čo chce, dokonca i proti USA, bez rizika .... čo v Rusku nie je možné ...Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
   17:06 24.01.2020

   Otázka je , odkiaľ viete čo sa píše na Sputniku. Slušní ľudia nečítajú Sputnik a ani nechodia do Ruska.

   Otázka je , odkiaľ viete čo sa píše na Sputniku. Slušní ľudia nečítajú Sputnik a ani nechodia do Ruska.

   • Miroslav
    17:35 24.01.2020

    Keď sme boli ešte slobodní chalani tak sme chodili za zábavou na Ukrajinu lebo tam cigarety stáli v prepočte 7-8 korún, fľaša vodky 35 a hlavne tam bolo veľa pekných báb ktoré sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď sme boli ešte slobodní chalani tak sme chodili za zábavou na Ukrajinu lebo tam cigarety stáli v prepočte 7-8 korún, fľaša vodky 35 a hlavne tam bolo veľa pekných báb ktoré sa chceli dostať na západ, hoci aj na východné Slovensko. Ale ináč sa do krajín bývalého ZSSR chodiť naozaj neoplatí.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
     17:46 24.01.2020

     Ukrajina ale patrí na Západ...minimálne od roku 2014, takže sa za východ nepočíta.

     Ukrajina ale patrí na Západ...minimálne od roku 2014, takže sa za východ nepočíta.

     • Miroslav
      17:54 24.01.2020

      To už bolo dávno. Asi jediné miesto v Európe kde sa Slovák cíti ako kráľ. Až tam, pri pohľade na tú chudobu si človek uvedomí aké šťastie máme, že žijeme tu a kde to dopracovali v ...Zobrazit celý příspěvek

      To už bolo dávno. Asi jediné miesto v Európe kde sa Slovák cíti ako kráľ. Až tam, pri pohľade na tú chudobu si človek uvedomí aké šťastie máme, že žijeme tu a kde to dopracovali v tom Sovietskom zväze v honbe vyrovnať sa USASkrýt celý příspěvek

   • Bender
    17:36 24.01.2020

    Jednou jsem na Sputniku ze zvědavosti byl. Psali tam, že Rusko vynechá vývoj stíhaček 5 generace a začne vyvíjet rovnou šestou.

    Jednou jsem na Sputniku ze zvědavosti byl. Psali tam, že Rusko vynechá vývoj stíhaček 5 generace a začne vyvíjet rovnou šestou.

    • Miroslav
     17:46 24.01.2020

     To je taký nápad ako keby Author prišiel s myšlienkou rozšíriť portfólio ale mopedy vyrábať nebude ale z bicyklov skočí rovno na superbiky pre MotoGP

     To je taký nápad ako keby Author prišiel s myšlienkou rozšíriť portfólio ale mopedy vyrábať nebude ale z bicyklov skočí rovno na superbiky pre MotoGP

   • dusan
    18:31 24.01.2020

    Lebo Sputnik je taký "inteligentnejší" web, kde sa mieša propaganda so zaujímavými článkami .... taký aeronet sú vyslovené "sračky" to nemá zmysel čítať ....

    Lebo Sputnik je taký "inteligentnejší" web, kde sa mieša propaganda so zaujímavými článkami .... taký aeronet sú vyslovené "sračky" to nemá zmysel čítať ....

    • Miroslav
     18:39 24.01.2020

     Noooo... Tiež som si zašiel na Sputnik. Bol tam článok o nedostatkoch F-35. Aký je to prepadák a taaaak. Citovali pritom nejakého pána ktorého Sputnik predstavil ako konštruktéra ...Zobrazit celý příspěvek

     Noooo...

     Tiež som si zašiel na Sputnik. Bol tam článok o nedostatkoch F-35. Aký je to prepadák a taaaak. Citovali pritom nejakého pána ktorého Sputnik predstavil ako konštruktéra F-16.

     Hodím meno do Google a tu zrazu je z uznávaného konštruktéra F-16 hudobný producent ktorý má záľubu v písaní blogu o amerických stíhačkách.Skrýt celý příspěvek

   • Taiko
    18:34 24.01.2020

    Slušní ľudia ... ani nechodia do Ruska. Toto muže napsat jen zakomplexovaný ubožák. V podobné xenofobní a rasistické rétorice psali o židech nacisté. Je mne z vás zle a jen moje ...Zobrazit celý příspěvek

    Slušní ľudia ... ani nechodia do Ruska.
    Toto muže napsat jen zakomplexovaný ubožák. V podobné xenofobní a rasistické rétorice psali o židech nacisté. Je mne z vás zle a jen moje slušnost mne brání abych nevolil mnohem ostřejší slova.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:58 24.01.2020

     vzdyt ma Union pravdu, jeste pred anexi Krymu jsem planoval Petrohrad a Volgograd. A ted ? Ani omylem. Az zlodeji vrati Krym, omluvi se za zpochybnovani 68, odblokuji obnovu ...Zobrazit celý příspěvek

     vzdyt ma Union pravdu, jeste pred anexi Krymu jsem planoval Petrohrad a Volgograd. A ted ? Ani omylem. Az zlodeji vrati Krym, omluvi se za zpochybnovani 68, odblokuji obnovu nahrobku legionaru a prestanou vtipkovat, ze nas promeni na jaderny prach. Takze me tam neuvidi asi nikdy.Skrýt celý příspěvek

 • JanBahr
  15:43 24.01.2020

  Takhle dobre jsem se uz dlouho nenasmal.:D

  Takhle dobre jsem se uz dlouho nenasmal.:D

 • TF_HU
  15:41 24.01.2020

  ...koho to prekvapuje?

  ...koho to prekvapuje?

 • Lukash
  15:41 24.01.2020

  Ruska tragikomedia...

  Ruska tragikomedia...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2