LGM-35A Sentinel: Nová americká jaderná střela

LGM-35A Sentinel: Nová americká jaderná střela
Vizualizace ICBM LGM-35A Sentinel / Northrop Grumman (Zvětšit)

Američané oznámili oficiální název nové mezikontinentální balistické střely ICBM (Intercontinental Ballistic Missile) vyvíjené v rámci programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent). Nástupce současné ICBM LGM-30G Minuteman III ponese jméno LGM-35A Sentinel.

Vývoj a rozmístění nových ICBM LGM-35A Sentinel zajistí kontinuitu amerického jaderného strategického odstrašení. Podle letectva je vývoj a zavedení nových raket levnější řešení než modernizace 50 let starých střel Minuteman III.

Vývoj a výrobu nové ICBM zajišťuje Northrop Grumman. Firma získala v roce 2020 pro osmiletou fázi výzkumu a vývoje, která je v americkém akvizičním procesu označována jako EMD (Engineering and Manufacturing Development), 13,3 miliardy dolarů. EMD zahrnuje vývoj, ověřování, výrobu prototypů a testování. Po úspěšném skončení EMD začne počáteční malosériová výroba LRIP (Low-Rate Initial Production).

Rakety Minuteman III vstoupily do služby v roce 1970 a na vrcholu studené války v 70. letech jich Američané měli ve službě 1000. Dnes zůstává aktivních asi 400 střel.

Minuteman III má odhadovaný dolet 14 000 kilometrů a výšku letu až 1000 kilometrů nad povrchem Země (dvakrát výše, než obíhá Mezinárodní vesmírná stanice). Minuteman III na cíl doručí buď samostatně naváděnou jadernou hlavici W78 (350 kt) nebo hlavici W87 (300 kt). V rámci dohody o snížení počtu strategických zbraní (New START) nese každá americká ICBM jednu hlavici, ale v případě potřeby lze zvýšit náklad na tři hlavice.


GBSD je obří modernizační projekt Pentagonu. Dotkne se 400 střel, 450 podzemních sil a 600 zařízení na ploše více než 100 000 kilometrů čtverečních v šesti amerických státech.

Dříve se uvažovalo o kanibalizaci poloviny střel Minuteman III ve prospěch udržení 200 zbývajících až do roku 2050. Vzhledem k rostoucím jaderným ambicím Ruska a Číny se ale Washington rozhodl pozemní část jaderné triády zachovat v plném rozsahu.

Tajemník amerického letectva Frank Kendall výběr jména Sentinel (Hlídka, Stráž) komentoval následovně: „Naše národní jaderné odstrašující síly, jejichž dvě části [pozemní a leteckou] obsluhují letci, již po desetiletí v tichosti poskytují strategický bezpečnostní štít. Po celou tu dobu drželo letectvo stráž; vždy bylo bdělé a připravené. Název Sentinel je uznáním smýšlení, které tisíce letců, minulých i současných, vnesly do poslání odstrašovat, a bude sloužit jako připomínka disciplíny a odpovědnosti, kterou jejich povinnost obnáší, pro ty, kteří budou tento systém v budoucnu provozovat, zabezpečovat a udržovat.“

Klíčovým rysem střely Sentinel je použití vyzrálých technologií – letectvo hodlá použít již vyvinuté a odzkoušené řešení, technologie a komponenty. Laicky řečeno, letectvo nebude pro Sentinel vyvíjet například „zázračný“ nový raketový motor nebo exotické konstrukční materiály.

Dalším prvkem má být modularita umožňující v budoucnu nejen snadnou modernizaci, ale i nahrazení komponent (nebo služeb) od výrobců, kteří například za 20, 30 let již nemusí existovat. Ostatně z tohoto důvodu je tak obtížné provozovat 50 let staré střely Minuteman III (a proto se zvažovala kanibalizace).


Odpalovací středisko rakety LGM-35A Sentinel; větší foto / USAF

Modularita se týká jak raketového nosiče a pozemní obslužné infrastruktury, tak jaderné bojové hlavice. Současně se má Sentinel snadněji udržovat než Minuteman III, což srazí provozní náklady.

Přesto celkové náklady, tedy nejen vývoj a výroba střel ICBM, ale modernizace a přestavba celého provozně-obslužného ekosystému pozemní části americké jaderné triády, spolkne odhadem 100 miliard dolarů.

Nová ICBM ponese neznámý počet samostatně naváděných jaderných hlavic W87-1 o síle 475 kT. Střelu půjde vypustit nejen z podzemních sil, ale výhledově také z mobilních odpalovacích systémů.

Podle současných plánů Sentinel dosáhne počáteční operační schopnosti v roce 2029 a ve službě zůstane i po roce 2070. Sentinel postupně nahradí střely Minuteman III na základnách Francis E. Warren ve Wyomingu, Malmstrom v Montaně a Minot v Severní Dakotě. Na těchto základnách jsou všechny americké ICBM.

Střely budou v podřízenosti leteckého velitelství pro globální údery AFGSC (Air Force Global Strike Command), které obsluhuje ICBM i americké strategické bombardéry.

„Potřebujeme způsobilou ICBM nové generace Sentinel. Jaderné odstrašení je ústředním prvkem naší obranné pozice a v současnosti je důležitější než kdykoli předtím. Tento systém bude vysoce odolným a schopným odstrašujícím prostředkem, který nám a našim spojencům přinese globální stabilitu na další desetiletí,“ řekl generál Anthony Cotton, velitel AFGSC.


Odpalovací silo LGM-35A Sentinel; větší foto / USAF

Ozbrojené síly Spojených států nyní pracují na ambiciózní přestavbě celé své strategické jaderné triády. Budoucnost pozemní části triády jsme si představili. Letecká část se v příštích dekádách opře o bombardéry B-21 Raider a nové jaderné střely s plochou dráhou letu AGM-181 LRSO (Long Range Stand Off Weapon). Američané koupí až 1000 střel s udávaným doletem 2400 kilometrů. U LRSO se počítá s jadernou hlavicí W80-4 o síle 150 kT.

Námořní část triády utvoří 12 nových jaderných ponorek třídy Columbia, každá nesoucí 16 ponorkových balistických střel UGM-133A Trident II.

Trident II pojme až osm hlavic W88 (8×475 kt), čtrnáct W76-1 (14×90 kt) a 76-2 (14×5-7 kt). V praxi nese každá raketa v průměru čtyři hlavice kvůli omezením smlouvy New START. Přesný dolet je utajován, ale podle hmotnosti nákladu je odhadován na 7500 kilometrů (s plným nákladem bojových hlavic) až 13 500 kilometrů (tři hlavice).

Celkově má modernizace americké jaderné triády přijít na 1,2 bilionu dolarů (27 bilionu Kč) až do roku 2050. Jde ale jen o hrubé a špatně spočitatelné náklady. Navíc Washington nezmodernizuje jen nosiče a bojové hlavice, ale také rozsáhlou pozemní infrastrukturu a zavádí nové varovné senzory (Space-Based Infrared System). Počítá se také s výstavbou špičkových systémů velení a řízení obrany Spojených států před jaderným úderem.

Zdroj: AFM, AF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace jaderného arzenálu USA za bilion dolarů

Ve Spojených státech probíhá bouřlivá debata o budoucnosti amerických jaderných sil. V současné době ...

Strašák jaderné války: Více rozumu, méně odvahy

I přes snížení počtu jaderných zbraní největší mocnosti světa mají stále dostatek energie k ...

GBSD: Vývoj nové americké jaderné střely odstartoval

V rámci programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) hledá americké letectvo náhradu za své ...

Třída Columbia: Nová americká jaderná ponorka v roce 2031

Program nových raketonosných jaderných ponorek amerického námořnictva (US Navy) se pohnul kupředu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!