Liberečtí chemici: Výcvik reakce na kontakt s protivníkem

Reakce s protivníkem
Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec

Jak správně reagovat při kontaktu s protivníkem, jak provádět opětování palby nebo jaké místo a úlohu má voják v sestavě družstva. To a další činnosti prováděli liberečtí vojáci smíšené roty radiační, chemické a biologické ochrany v týdnu od 15. do 19. července 2013 na posádkovém cvičišti v Radčicích. Jednotka bude mít v sestavě sil rychlé reakce NATO (NRF) v roce 2014 nepřetržitou pohotovost k plnění odborných úkolů. Nyní se intenzivně připravuje, aby dosáhla plných operačních schopností.

„Součástí komplexní přípravy jednotky na národní úrovni je kromě odborného výcviku také vševojsková příprava,“ vysvětlil velitel roty nadporučík Rostislav Havelka a dodal: „Výcvik je zaměřen na takové situace, se kterými se mohou vojáci při nasazení v operacích setkat. Jsou to improvizovaná nástražná zařízení, přímá palba protivníka nebo nástřely kolon.“ Za prioritní v této fázi výcviku považuje, aby vojáci zvládli správnou manipulaci s útočnou puškou CZ 805 BREN A1, kterou byla jednotka nedávno vyzbrojena.

Výcvik probíhal po skupinách za řízení instruktorů výcviku. Vojáci procvičovali bojové drily, učili se, jak mají reagovat při kontaktu s protivníkem. „Pokud družstvo nevede útok, provádí tzv. rozvázání kontaktu s protivníkem a to buď loupáním, nebo překračováním“, popsal instruktor výcviku poručík Petr Pils a dodal: „Manévr loupání se používá v případě, že kontakt s protivníkem byl zahájen čelně nebo zezadu. Výhodou je utajení vlastní síly jednotky, neboť protivník vždy zjistí jen dva střelce. Manévr překračováním se použije, když už došlo k rozvinutí sestavy, vlastní síla je již prozrazena a jednotka musí opustit prostor. Únikový manévr do boku - opona se používá, aby se družstvo uniklo palbě protivníka.“

Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec

Vojáci dále procvičovali činnost při zastavení kolony vozidel, kdy se předpokládá přítomnost nástražných výbušných systémů a možnost nepřátelské střelby. Prováděli vizuální kontrolu okolo vozidla a pod vozidlem. Seznámili se s možnými improvizovanými výbušnými zařízeními, které mohou být řízené rádiem, aktivované obětí, vezené na vozidle, nesené osobou nebo klamné. Cvičili také, jak se postupuje při tzv. eskalaci síly, která slouží k zamezení ztrát na místním obyvatelstvu a k ochraně vlastních jednotek a může vést až k využití zbraně s cílem odvrátit hrozbu.

Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec

Foto: Nácvik střelby z CZ 805 BREN / 31.brchbo Liberec

Cílem vševojskové přípravy na posádkovém cvičišti bylo připravit vojáky na komplexní polní výcvik, který se usku teční v září ve vojenském výcvikovém prostoru v Boleticích. Vojáky čekají ostré střelby, hod ručním granátem, bojové drily s cvičnou municí a zdravotnická příprava.

  • Česká republiky je spolu s Francií, Polskem, Rumunskem a Slovenskem součástí mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany sil rychlé reakce NATO (NRF) 2014.

  • Výstavbou a přípravou mnohonárodního praporu byla pověřena Francie.

  • Zástupci všech přispívajících jednotek se zúčastní certifikačního cvičení sil NRF pod názvem „STEADFAST JAZZ 2013“, které se uskuteční koncem roku v Polsku.

  • Mnohonárodní prapor radiační, chemické a biologické ochrany bude mít nepřetržitou roční pohotovost k plnění odborných úkolů a bude připraven zasáhnout v případě incidentů spojených s únikem a zneužitím radioaktivních, chemických a biologických látek a průmyslových toxických látek.

Zdroj: 31. brchbo

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výsadkáři bojovali o putovní pohár Nikolaje Martynova

V Chrudimi od pondělí 17. června do čtvrtka 20. června změřili své síly výsadkáři ze 4. brigády ...

Operace Nijat I

V distriktu Sayed Abad, v provincii Wardak, byla od 11. do 18. června 2013 provedena jednotkami ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 2. Pozice a úkoly armády v státě

První díl našeho seriálu skončil konstatováním, že armáda – ať již vnímaná jako ozbrojené síly nebo ...

Modernizace CZ 805 BREN

Nová útočná puška české armády CZ 805 BREN je již od počátku terčem kritiky. Jednou z výtek byl i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...