Libyi rvou vnitřní spory na kusy a Egypt zvažuje intervenci

Foto: Jedna z mnoha ozbrojených skupin v Tripolisu.  / Česká televize
Foto: Jedna z mnoha ozbrojených skupin v Tripolisu.  / Česká televize  

Nestabilní situace v Libyi se stále zhoršuje. Západní snaha přinést zemi svobodu a demokracii selhala už před několika měsíci. Místo toho regionům vládnou různé ozbrojené skupiny, kmeny či soukromé armády "warlordů" financovaných z celého světa.

 

Egypt zvažuje intervenci

Oficiální vládě sídlící v Tripolisu se situace vymkla z rukou. Mnohé země i instituce tak evakuují své občany a zavírají zastupitelské úřady. Egypt zvažuje dokonce vojenskou intervenci.

 

„Celkově byla míra násilí v Libyi v letošním roce vysoká a červenec byl v počtu zabitých zdaleka nejhorším měsícem. Podle Libya Body Count zemřelo k dnešnímu dni za rok 2014 nejméně 650 lidí násilnou smrtí, z nich 348 bylo zabito v červenci,“ popisuje kritickou situaci přímo z Libye nezávislý dopisovatel Tom Stevenson pro deník Al-Monitor.

 

Svržení diktátora Muammara Kaddáfího nepřispělo pouze k destabilizaci Libye, ale i okolních zemí. Do oběhu se dostaly tisíce zbraní z vyrabovaných Kaddáfího skladů. Nynější vývoj v zemi proto bedlivě sleduje sousední Egypt.

 

"Situace v Libyi je velkým problémem pro Egypt, sousední země Libye i pro arabský svět jako celek," vysvětloval před několika dny egyptský bývalý ministr zahraničí a též bývalý generální tajemník Ligy arabských států Amr Moussa. Podle jeho další slov Egypt musí zvážit ozbrojenou intervenci, která do země přinese mír a stabilitu.

 

„Bezvládí, náboženské sekty a extrémistické frakce v Libyi přímo ohrožují národní bezpečnost Egypta. Žádám širokou společenskou debatu s veřejností k vysvětlení možných rizik a k vybudování potřebné podpory pro případ, že budeme muset uplatnit naše právo na sebeobranu," dodal Moussa.

 

Mapa: Bezpečnostní situace v Lybii se přímo dotýká Egypta. / Google Maps

 

Libye hoří a Západ se nedívá

Boje se odehrávají v hlavním městě Tripolisu, ale i jinde se střetávají islamisté s vládními jednotkami i dalšími rebelskými bojůvkami. Situace v zemi je velice složitá a jen kolem města Benghází bojuje několik různých skupin.

 

Například jednotky Spojenými státy podporovaného Khalifa Haftara, který se již několikrát neúspěšně pokoušel v zemi o puč. Sekulární je také brigáda Saiqa pod velením plukovníka Wanise Bukhamada.

 

Poté zde operují také tři islamistické skupiny: brigádu Mučedníků 17.února vede Ismail al-Sallabi, brigádě Rafallah al-Sahati vládne Mohamad al-Gharabi a nejsilnější z nich Ansar al-Sharia s vůdcem jménem Mohammed Ali al-Zahawi. Tou jsou však jen některé síly, které rvou Libyi na kusy.

 

Post-kaddáfiovská země se dostala mimo hledáček západních politiků a to hlavně kvůli krizi na Ukrajině, kde se odehrává hlavní mocenský boj Ruska a Západu.

 

Záchrana Libye a jejích obyvatel tak již není zahraniční agendou žádného ze států Evropy a USA, které se na svržení Muammara Kaddáfího podílely. Intervence skončila katastrofou a zemi zachvátila občanská válka.

 

„Žádná země nejeví dostatečný zájem pomoci vládě, která má tak malou skutečnou autoritu. V každém případě, milice jsou vybaveny protiletadlovými střelami a nebyly by příliš potěšeny cizím zásahem jakéhokoliv druhu,“ píše Tom Stevenson, dopisovatel pro Financial Times pro oblast severní Afriky.

 

Ambasádu evakuovalo také Česko

Svoje pracovníky z Tripolisu již evakuovala Velká Británie, USA, mise OSN, Mezinárodní výbor Červeného kříže a další instituce i státy. Mezi ně patří i Česká republika. Všech deset pracovníků ambasády se tak v pořádku vrátilo domů. Celou operaci měla na starosti česká armáda.

 

„Jakmile byl vznesen požadavek na zajištění evakuace, zahájili jsme standardní úkony spojené s přípravou letounu, naplánováním letu a vyhodnocením aktuální situace v místě tak, aby let proběhl bez problémů," řekl pro server iHNed.cz zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany plukovníka Radek Šíba.

 

Zdroje: The Guardian, Al Monitor, iHNed.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

ERA na letišti Fujairah v Arabských emirátech

Letištní systém ERA, který sleduje provoz na letišti ve městě Fujairah v Emirátech, je první systém ...

Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty

Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...

Bitevní pole v podzemí Gazy

Izraelská operace Protection Edge je zřejmě jednou z prvních válečných operací, kdy regulérní armáda ...

Izraelská armáda se střetla s novým Hamásem

Před dvěma dny Izrael stáhl většinu svých pozemních jednotek z Gazy. Během tří týdny trvající ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • GAVL
    12:34 06.08.2014

    Ještě k těm rezolucím i Hitler měl svoje rezoluce a plány a zákony a tak podobně. To ,že dám zhovadilosti paragraf z toho nedělá správnou věc.

    Ještě k těm rezolucím i Hitler měl svoje rezoluce a plány a zákony a tak podobně. To ,že dám zhovadilosti paragraf z toho nedělá správnou věc.

  • GAVL
    12:33 06.08.2014

    Deadog jsi nebezpečný válečný štváč na úrovni papeženců kteří žehnali zbraním hrdlořezů , kteří mečem šířili křesťanství tam kde o to nikdo nestál. Z tohoto důvodu bylo vyhlazeno ...Zobrazit celý příspěvek

    Deadog
    jsi nebezpečný válečný štváč na úrovni papeženců kteří žehnali zbraním hrdlořezů , kteří mečem šířili křesťanství tam kde o to nikdo nestál. Z tohoto důvodu bylo vyhlazeno velké množství původních obyvatel Pruska v raném středověku.
    Ze stejného důvodu byli vyhlazováni Indiáni v Jižná Americe kde rovněž bylo náboženství záminkou k obohacení se na úkor tamního obyvatelstva.
    OSN prosim vás o čem to píšete o bandě hajzlů co jenom koukají jak si co nejlíp namastit kapsy? Kde byli když byla ve Rwandě genocida , jen díky neuposlechnutí rozkazu ke stažení kanadským velitelem pozorovací mise se svět dozvěděl co se tam děje. OSN se to snažilo zamést pod koberec a to až moc dlouho.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    10:26 06.08.2014

    Naopak ,vmesovali sme se malo, po bombardovani mel byt do Lybie vyslan vojensky kontingent ,ktery by odzbrojil tamni milice a zavedl poradek. Je to bohuzel vina zapadu ,nedodelana ...Zobrazit celý příspěvek

    Naopak ,vmesovali sme se malo, po bombardovani mel byt do Lybie vyslan vojensky kontingent ,ktery by odzbrojil tamni milice a zavedl poradek. Je to bohuzel vina zapadu ,nedodelana prace a ted se to vraci a zase se to bude muset resit.
    Jinak akce spojencu nebylo jen tak nejake rozhodnuti ,byla to legitimni akce na zaklade rezoluce č. 1973 Rady bezpečnosti OSN, přijaté 17. března 2011.
    OSN oprávnila členské státy k použití síly k ochraně civilního obyvatelstva, zejména prostřednictvím prosazení bezletové zóny nad Libyí.
    Takze tvoje nazory GAVL zas budou jen vysirat lidi a debata se zvrhne na obhajce a odpurce zapadu.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    10:23 06.08.2014

    jj válka v Libii byla soukromou akcí Francie a Itálie do které se nechali vtáhnout GB s Amerikou. Ta se sice bránila nejdéle, ale když Frantíkům došla munice a byla tu hrozba, že ...Zobrazit celý příspěvek

    jj válka v Libii byla soukromou akcí Francie a Itálie do které se nechali vtáhnout GB s Amerikou. Ta se sice bránila nejdéle, ale když Frantíkům došla munice a byla tu hrozba, že si z koláče americké firmy neutrhnou část nebylo zbytí. Ono je to taky nápad začít válku, když nemám čím střílet.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    10:07 06.08.2014

    Vypadá to jako všude kam se nezvaní cpeme s naší ideologií svými projevy již spíše podobnou sektářství. V Libii nikdy nešlo o svobodu a podobně , ale pouze Indům předvést ...Zobrazit celý příspěvek

    Vypadá to jako všude kam se nezvaní cpeme s naší ideologií svými projevy již spíše podobnou sektářství.

    V Libii nikdy nešlo o svobodu a podobně , ale pouze Indům předvést stíhačky Rafale.
    Dalším důvodem bylo, že Kadafi odřekl Francii mnoho lukrativních zakázek a otevřel si pusu na Sarkoziho, kterému veřejně připomněl , že mu platil kampaň. Těch důvodů bylo asi více včetně výdělku firmy heckler-koch, ale šíření svobody bylo zjevně tím posledním na co iniciátoři mysleli.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2