Lightning Carrier: Kapesní letadlové lodě americké námořní pěchoty

Lightning Carrier: Kapesní letadlové lodě americké námořní pěchoty
USS America s nákladem 13 F-35B. Většina letounů patří útočné letce námořní pěchoty 122 (VMFA-122) / US Navy (Zvětšit)

Na začátku minulého měsíce se u pobřeží Kalifornie pohybovala výsadková loď USS America, první loď své třídy, se 13 víceúčelovými letadly F-35B Lightning II na palubě. Jde o potvrzení záměru amerického námořnictva a námořní pěchoty ‒ vytvořit z lodí třídy America „kapesní“ letadlové lodě.

V současné době americké námořnictvo ve prospěch námořní pěchoty provozuje dvě třídy výsadkových lodí, starší Wasp a novější třídu America. V aktivní službě je osm lodí třídy Wasp a prozatím jedna loď USS America, druhá loď USS Tripoli třídy America právě podstupuje námořní zkoušky. V letošním roce se začalo stavět třetí plavidlo USS Bougainville a celkově se počítá s 11 plavidly třídy America.

Výsadkové lodě Wasp a America tvoří jádro námořní složky mariňáckých expedičních jednotek MEU (Marine Expeditionary Unit). MEU má 2200 členů námořního, leteckého a pozemního personálu a je postavena kolem pěšího praporu námořní pěchoty. Výsadkové lodě nesou jak námořní a leteckou techniku určenou k výsadku mariňáků na pobřeží, tak leteckou techniku určenou k palebné podpoře výsadku. 

MEU slouží především jako americká síla rychlé reakce, která je schopná kdekoliv na světě působit na nepřátelské půdě bez podpory amerických základen.

Lodě třídy America jsou však svou konstrukcí od lodí třídy Wasp odlišné. Lodím USS America a USS Tripoli především chybí mokrý dok určený pro vznášedla, vyloďovací čluny a obojživelná bojová vozidla. První dvě lodě třídy America tedy postrádají schopnost dopravit po moři mariňáky a jejich vozidla na pláž. Na druhou stranu ušetřený prostor a tonáž byla využita pro nesení většího množství leteckého paliva, náhradních dílů a letecké munice.  


Provoz F-35B na palubě USS America

Třída America je jednoduše navržená s důrazem pro provádění leteckých operací. Je však pravda, že v současné době stavěná třetí USS Bougainville získá menší mokrý dok, o něco menší podpalubní hangár a další konstrukční změny.

Pokud se tedy lodě třídy America vzdají konvertoplánů a vrtulníků, které slouží k přepravě mariňáků a techniky na pobřeží, mohou pojmout 13 letounů F-35B a fungovat jako malé letadlové lodě. Tradičně přitom výsadkové lodě Wasp nesou jen šest F-35B nebo stejný počet AV-8B.

Tajemník námořnictva Richard Spencr pro web USNI News dokonce uvedl, že (minimálně první dvě) lodě třídy America mohou pojmout až 20 letounů F-35B. Část letounů lze uskladnit do rozměrného hangáru (2614 m2), který je o 40 % větší než u lodí třídy Wasp.


Zatopení suchého doku s letadlovou lodí USS John F. Kennedy (29. říjen)

Lightning Carriers mohou být vhodným doplňkem k velkým letadlovým lodím:

Nejnovější loď USS Gerald R. Ford třídy Ford, a právě dokončované druhé plavidlo USS John F. Kennedy, mají samozřejmě mnohem větší schopnosti, než lodě třídy America.

Velké letadlové lodě v prvé řadě pojmou 75 bojových letounů, včetně námořních F-35C Lightning II. Nejde však jen o počet letounů, ale také o schopnost provádět bojové vzlety. USS Gerald R. Ford může údajně po dobu 30 dní zajistit až 160 bojových vzletů denně, nárazově teoreticky až 270. 

Stejně tak z palub velkých letadlových lodí mohou odstartovat letouny pro vedení elektronického boje  E/A-18G Growler a letouny včasné výstrahy E-2D Hawkeye. Stejně tak velké letadlové lodě pojmou násobně více leteckého paliva, munice, náhradních dílů, členů provozního personálů atd. 


Rozmístění letadlových lodí (CVN,CSG) a výsadkových lodí (LHD, ARG); větší foto / USNI News

Na druhou stranu stavba letadlové lodě USS Gerald R. Ford stála prozatím 13 miliard dolarů, stavba USS America „pouze“ 3,4 miliardy dolarů. Rovněž provozní náklady, nejen pro velikost a tonáž, ale také kvůli použití dvou nukleárních reaktorů, jsou u velkých letadlových lodí několikanásobně větší. Stejně tak lze s klidem říct, že velké letadlové lodě z důvodu nutných oprav během svého života stráví v přístavech více času, než výsadkové lodě.

Samotnou letadlovou loď USS Gerald R. Ford trápí i další problémy. Původně se počítalo s prvním nasazením v roce 2018, ale vzhledem k technickým problémům (loď má několik zcela nových technologií) se s prvním operačním nasazením počítá až v roce 2022. Kongresmanka Elaine Luria ale varovala, že loď může být připravená k nasazení až v roce 2024. USS Gerald R. Ford nyní podstupuje další námořní zkoušky poté, co byla z důvodu oprav a úprav více než rok zakotvená v přístavu Norfolk. 

Lodě třídy America lze tedy za výrazně menší náklady nasadit do oblastí, kde nehrozí takové nebezpečí, například kolem břehu Somalska nebo Lybie, kde mohou sloužit ke střežení vzdušného prostoru, poskytovat leteckou podporu nebo dokonce provádět složitější operace, jako je vzdušné potlačování nebo umlčování protivzdušné obrany. Za zmínku stojí, že F-35B dokáže, jako další dvě verze, do svých vnitřních zbraňových šachet pojmout také dvě jaderné pumy B61-12


Předstva dronu MUX od Lockheed Martin; větší foto / Lockheed Martin

Jednotky MEU (resp. letecké křídlo jednotky) navíc v příštím desetiletí obdrží vlastní bezpilotní letoun včasné výstrahy. V rámci programu MUX (UAS Expeditionary) v roce 2026 vzlétne první velký bezpilotní letoun s kolmým startem a přistáním. MUX startující z výsadkové lodě poslouží nejen k provádění úderů na pozemní cíle, ale díky palubnímu radiolokátoru zajistí také zahorizontální přehled o vzdušné situaci. 

Americké námořnictvo tedy díky lodím třídy America a letounům F-35B může působit na více místech současně, přičemž ušetří velké letadlové lodě pro náročnější operace. Velké letadlové lodě tak budou například působit v Pacifiku a Indickém oceánu, Lightning Carriers zase ve Středozemním moři nebo Atlantiku. Stejně tak ale není problém kombinovat lodě třídy America a velké letadlové lodě Gerald R. Ford do jednoho operačního svazu. 

V každém případě, pokud dojde k naplnění plánu postavit 11 lodí třídy America, americké námořnictvo bude mít ve výzbroji deset velkých letadlových a 11 menších „letadlových lodí“.

Zdroj: USNI NewsFoxtrot Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

USS America – nová výsadková loď americké námořní pěchoty

20. října byla slavnostně pokřtěna nová obojživelná útočná loď USS America americké námořní pěchoty. ...

Bezpilotní tanker MQ-25 znásobí bojový dosah letadlové lodě

Viceadmirál Mike Shoemaker, velitel letecké složky amerického námořnictva (US Navy), přinesl nové ...

Japonské kapesní letadlové lodě se stíhačkami F-35B Lightning II

Kdo aspoň občas sleduje námořní novinky, toho to nepřekvapí. Japonské lodě třídy Izumo přezbrojí ...

Do britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth teče. Už zase

Britská letadlová loď nabrala 250 tun vody a musela se vrátit do přístavu. Některé úseky Queen ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • SKmartinTO
  00:57 17.11.2019

  Dnes je 17. November. Vážení Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes je 17. November.

  Vážení Bratia Česi a Slováci.)

  Czechoslovaci.)

  Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

  Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

  Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

  Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masarika a M.R.Stefanika.

  Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

  Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

  Sputnici ...!

  спутник
  теперь ты должен наконец идти домой

  Naše národy prežili mnoho .)

  Jedno nás však spája .)

  Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

  Odpúšťame .)

  Nikdy nezabudneme .)

  https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  08:49 15.11.2019

  Nejsem odborník na moderní letectví, mám dotaz. Známe systém CATOBAR ( F-35 C a jiné) , V/STOL( F-35B, A/V-8) a takový kočkopes STOBAR ( např MiG-29K). Britové vymysleli ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem odborník na moderní letectví, mám dotaz.
  Známe systém CATOBAR ( F-35 C a jiné) , V/STOL( F-35B, A/V-8) a takový kočkopes STOBAR ( např MiG-29K).
  Britové vymysleli "skokanský" můskek pro start svých Sea Harrier který startoval kombinací rozjezdu a změny vektoru tahu a to se docela osvědčilo a přebrali ten nápad Rusové a následně jiní(Indie , Čína), tedy ty eroplány startují klasicky ( nemají možnost změny vektoru tahu).
  Překvapuje mně že na ten nápad ty nové americké konstrukce LC nereflektují.
  Jaký máte názor ? doufám že se nedozvím že Amerika je světový četník.....Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   10:27 15.11.2019

   Můj soukromý odhad je, že je to už z důvodu samotné kategorie této lodi... USS America a její stejnojmená třída nejsou v podstatě letadlové lodě. Jejich třída je LHA což je ...Zobrazit celý příspěvek

   Můj soukromý odhad je, že je to už z důvodu samotné kategorie této lodi...

   USS America a její stejnojmená třída nejsou v podstatě letadlové lodě. Jejich třída je LHA což je Landing Helicopter Assault ship, to bych si dovolil v češtině pojmenovat asi jako Útočná výsadková vrtulníková loď, s vybavením pro výsadek a velení bez mála tisíci sedmistům mariňáků plus jedenásti stovkám posádky samotné lodi, která slouží primárně k výsadku USMC pomocí vrtulníků. Skokanský můstek by zbytečně redukoval kapacitu přistávací paluby pro výsadkové operace. USS America má šest přistávacích míst pro vrtulníky, po celé délce průběžné paluby, kdy před nádstavbou jsou další dvě za ní jedno, tedy celkem devět... Použitím skokanského můstku by při zachování rozměrů lodi znamenalo přijít o minimálně dvě, spíše ale čtyři přistávací místa pro vrtulníky na přídi a redukci výsadkových kapacit primárně výsadkového plavidla... Už samotné kombinování letových operací vrtulníků a letadel s pevnou nosnou plochou, vzhledem k rozměrům letové paluby, je náročné. AV8B Harrier i F35B Lighting II, využívají pro vzlet celou délku průběžné paluby, která je kolem 250metrů, pro přistání pak přistávací místa taktéž na průběžné palubě ... V tom případě během vzletů a přistání letounů vrtulníkům zůstávají jen tři přistávací místa před a za nádstavbou... Pokud by tedy byla loď vybavena skokanský můstkem, tak by při nasazení jako lehká letadlová loď s intenzivních operacích "stíhaček" zůstávalo pro vrtulníky jen jedno přistávací místo za nádstavbou...


   Zatímco HMS Invicible a HMS Queen Elizabeth, které byly vybaveny/vybavena skokanským můstkem jsou určením letadlové lodi, které nejsou primárně určené k vysazování Námořní Pěchoty... I když se o QE se sice píše, že může nést výsadek až 900 ( u Invicible tuším kolem 500 ) příslušníků námořní pěchoty, tak jde o letadlovou loď ( QE ) s nesrovnatelně větší letovou palubou ( zhruba o 2500m^2 ), ke skokanský můstek tolik nezavází...Skrýt celý příspěvek

   • pavel rampir
    12:40 15.11.2019

    Díky za fundovaný názor- ten argument s rozměrem můstku me nenapadl.

    Díky za fundovaný názor- ten argument s rozměrem můstku me nenapadl.

   • Shania
    19:36 15.11.2019

    Popsal jsi to zcela presne

    Popsal jsi to zcela presne

 • cejkis
  19:46 14.11.2019

  Řešení proti soukromým armádám a teroristickým skupinám s cílem zničit a nebo osvobodit rukojmí. Plavoucí velitelství, plouvoucí nemocnice, schopnost zajistit humanitární pomoc. ...Zobrazit celý příspěvek

  Řešení proti soukromým armádám a teroristickým skupinám s cílem zničit a nebo osvobodit rukojmí. Plavoucí velitelství, plouvoucí nemocnice, schopnost zajistit humanitární pomoc. Vypůjčím si označení pro lodě Mistral. Je to takový "kapesní nůž" v mezinárodních vodách.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   20:53 14.11.2019

   Ano, na zničení a nebo osvobození rukojmích ideální ;-)

   Ano, na zničení a nebo osvobození rukojmích ideální ;-)

 • Cami
  17:36 14.11.2019

  Dotaz do redakce: jaké se domníváte, že bude oficiální označení těchto Lightning Carriers? Vzhledem např. k ustanovení Konvence z Montreux, kde je uveden nikoli demonstrativní ...Zobrazit celý příspěvek

  Dotaz do redakce: jaké se domníváte, že bude oficiální označení těchto Lightning Carriers?
  Vzhledem např. k ustanovení Konvence z Montreux, kde je uveden nikoli demonstrativní výčet kategorií válečných lodí, které smějí proplout Bosporem, lze jednoduchou konkluzí lze dovodit, že letadlové lodě touto úžinou proplouvat nesmějí, by se U.S. Marine vcelku hodilo registrovat jejich Lightning Carriers jako (víceúčelové) výsadkové lodě, byť Spojené státy nejsou signatářem uvedené Konvence. Nicméně chápu, že je pouze na Turecku, koho Bosporem proplout nechá nebo jak dlouho jeho lodě nechá čekat, viz např. rok 2015 a týdny čekající lodě ruského námořnictva.
  Děkuji za názor.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   17:47 14.11.2019

   Landing helicopter assault (LHA)

   Landing helicopter assault (LHA)

 • danny
  15:31 14.11.2019

  Bezva. Třída Amerika konečně vypadá jako krok správným směrem. Už jsem se po průserech s Fordem, Zumwaltem a LCS bál, že se v námořnictvu všichni zbláznili. Je pravda, že F-35B na ...Zobrazit celý příspěvek

  Bezva. Třída Amerika konečně vypadá jako krok správným směrem. Už jsem se po průserech s Fordem, Zumwaltem a LCS bál, že se v námořnictvu všichni zbláznili. Je pravda, že F-35B na prohánění somálských pirátů je trochu overkill, ale je spousta jiných operací, na které je velká letadlovka zbytečný luxus.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   16:11 14.11.2019

   Na prohánění pirátů tam naloží víc vrtulníků a ty F-35 budou spíš rychlý průzkum.

   A ano, vypadá to jako povedený mírný pokrok v mezích zákona.

   Na prohánění pirátů tam naloží víc vrtulníků a ty F-35 budou spíš rychlý průzkum.

   A ano, vypadá to jako povedený mírný pokrok v mezích zákona.

  • logik
   16:44 14.11.2019

   Ford není průšvih. Tu loď nestaví na pět let, takže nějaké zdržení a zdražení v projektu se snese, schopnostma se ale posune o dost dál od Nimitze. Za odhad Tam je obrovskej rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

   Ford není průšvih. Tu loď nestaví na pět let, takže nějaké zdržení a zdražení v projektu se snese, schopnostma se ale posune o dost dál od Nimitze. Za odhad
   Tam je obrovskej rozdíl oproti Zumwaltu v tom, že se budou stavět další lodi té třídy, kde už budou vychytaný mouchy. Ve výsledku nebude Ford zas nijak extrémně předraženej (nějak předražená proti plánu je ve výsledku každá zbrojní zakázka).

   Ale právě doplnění takovýmto konzervativním upgradem bylo v podstatě nutností, vždy je třeba namíchat rozumný kokteil evoluce a revoluce.Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  01:14 14.11.2019

  Je to skvelé, pre US a dôležité pre NATO nakoľko agresívne chovanie našich partnerov na východe vzbudzuje oprávnenú obozretnosť. Ten Panther .) je nádherný. ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to skvelé, pre US a dôležité pre NATO nakoľko agresívne chovanie našich partnerov na východe vzbudzuje oprávnenú obozretnosť.

  Ten Panther .) je nádherný. )

  https://www.popularmechanics.c... Skrýt celý příspěvek

 • arakan94
  20:46 13.11.2019

  Velice pěkné.. Jsem rád, že USA upustila od Obamovi "strategie" a znovu investuje do slušné obrany a schopnosti zasahovat kdekoli na světě. Snad jim to vydrží a volby nevyhraje ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice pěkné.. Jsem rád, že USA upustila od Obamovi "strategie" a znovu investuje do slušné obrany a schopnosti zasahovat kdekoli na světě. Snad jim to vydrží a volby nevyhraje nějaký socialista..Skrýt celý příspěvek

  • satai
   20:54 13.11.2019

   Velkohubá prohlášení stranou, o kolik se prakticky liší stavby lodí tehdy a teď?

   Ostatně Pivot to Pacific je spíš Obamova akce.

   Velkohubá prohlášení stranou, o kolik se prakticky liší stavby lodí tehdy a teď?

   Ostatně Pivot to Pacific je spíš Obamova akce.

 • Lukash
  16:48 13.11.2019

  Mozno sa to mnohym diskuterom pacit nebude ale je to pozitivna sprava. Aj my sme sucastou zapadnej civilizacie a zapadnej demokracie, ktora samozrejme ma aj svoje chyby a ...Zobrazit celý příspěvek

  Mozno sa to mnohym diskuterom pacit nebude ale je to pozitivna sprava. Aj my sme sucastou zapadnej civilizacie a zapadnej demokracie, ktora samozrejme ma aj svoje chyby a nedostatky, ale zatial sme nedokazali vybudovat nic lepsie. A je aj v nasom zaujme aby tato demokracia bola aj vojensky silna a dokazala odolavat jej rozvracacom. Pokial padne ona sme v srackach aj my. Preto ma neprestavaju udivovat magori ktori tlieskaju nad spravami o oslabovani zapadu a posilovani "vychodu".Skrýt celý příspěvek

  • marfolodej
   09:45 14.11.2019

   mě udivují názory, kde si někdo myslí, že jsme na západě. Opravdu si myslíte, že nás západ bere jako západ? Že je u nás demokracie? Je mi líto, ale za třicet let mě o tom nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

   mě udivují názory, kde si někdo myslí, že jsme na západě. Opravdu si myslíte, že nás západ bere jako západ? Že je u nás demokracie? Je mi líto, ale za třicet let mě o tom nikdo nepřesvědčil. Jsme pro západ jen levná kořist z východu.
   Nelíbí se mi agrese Číny, Ruska, ale USA za nimi nezaostávají. V čem jsou jedni ledni lepší a druzí horší? Jde jen a jen o prachy a říkejte si tomu třeba "západní demokracie" :-(Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    10:41 14.11.2019

    Ano sme, a uz od cias prvej republiky sme boli a nebyt nestastnej bolsevickej epizody po 48mom tak by sme boli omnoho dalej samozrejme. Ale chvilku potrva kym sa bolsevikom ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano sme, a uz od cias prvej republiky sme boli a nebyt nestastnej bolsevickej epizody po 48mom tak by sme boli omnoho dalej samozrejme. Ale chvilku potrva kym sa bolsevikom pokrivene vnimanie reality vrati do normalu.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     10:08 15.11.2019

     Nebyt tej "nestastnej bolsevickej epizody" tak vykastrovany behate po nemeckom velkostatku za kravami, lebo by platila Mnichovska dohoda.

     Nebyt tej "nestastnej bolsevickej epizody" tak vykastrovany behate po nemeckom velkostatku za kravami, lebo by platila Mnichovska dohoda.

     • satai
      10:19 15.11.2019

      Neblábol.

      Neblábol.

     • pavel rampir
      16:43 15.11.2019

      Ano pane Palo Psatko, je zajímavé že je vynechána možnost spouštět prostředky z mokrého doku. Je dobře že jste na to upozornil. takoví jako Vy tady chybí

      Ano pane Palo Psatko, je zajímavé že je vynechána možnost spouštět prostředky z mokrého doku. Je dobře že jste na to upozornil. takoví jako Vy tady chybí

     • palo satko
      19:15 16.11.2019

      pavel rampir, a čo som mal napisat tomu politrukovi Lukashovi, ktory bluzni, že nas taka lodička zachrani na večne časy? že si jednu taku lodku istotne kupime na Oravsku priehradu ...Zobrazit celý příspěvek

      pavel rampir, a čo som mal napisat tomu politrukovi Lukashovi, ktory bluzni, že nas taka lodička zachrani na večne časy? že si jednu taku lodku istotne kupime na Oravsku priehradu a Česi by si tiež mali na Lipno? Ved to by bola capina. Inač, mate Vy nejake osobne skusenosti s mokrym dokom? Popíšte. Poučte.Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      20:14 16.11.2019

      Palko opat v tom mate zmatok ako vo vsetkom ako tak citam vase prispevky. Pletiete si koniec vojny, oslobodenie csr spojencami a bolsevicky prevrat v 48mom. U vas je to asi jedno ...Zobrazit celý příspěvek

      Palko opat v tom mate zmatok ako vo vsetkom ako tak citam vase prispevky. Pletiete si koniec vojny, oslobodenie csr spojencami a bolsevicky prevrat v 48mom. U vas je to asi jedno kedze oslobodenie rusmi asi pokladate rovno za obsadenie ale jedno to nebolo, vidime to napr na rakusku ktore takisto z casti oslobodili rusi tak ako nas. To ze s ich pomocou potom spinavi komunisti potlacili demokraciu je vec druha.Skrýt celý příspěvek

     • SKmartinTO
      01:52 17.11.2019

      Paľko.) Prepač ... ale si k...t hajde dom.) Matka rus ťa voľá a ti furt doma .) Palko kusok sebareflexie a sputnik vdačny bude.) Slovač do riti ta nakopat môže . Ak presvedčit sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Paľko.) Prepač ... ale si k...t hajde dom.) Matka rus ťa voľá a ti furt doma .) Palko kusok sebareflexie a sputnik vdačny bude.) Slovač do riti ta nakopat môže . Ak presvedčit sa chceš , paľko tu nás najdeš Taktické krídlo generálmajora Otta Smika Sliač .)Skrýt celý příspěvek

     • SKmartinTO
      01:59 17.11.2019

      Ale teraz už vážne palo .( toto sa skutočne stalo .(

      https://youtu.be/X2KfSihtKFU...

      Nieje ti chujovo bratku .) ?

      Ale teraz už vážne palo .( toto sa skutočne stalo .(

      https://youtu.be/X2KfSihtKFU...

      Nieje ti chujovo bratku .) ?

     • palo satko
      12:10 17.11.2019

      Lukash, žiadni Spojenci by nas nikdy neoslobodili, keby boli Rusi prehrali boj o vlastnu krajinu, ponukli Nemcom primerie a "odstahovali sa" za Ural. Ešte by som vam doporučil ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukash, žiadni Spojenci by nas nikdy neoslobodili, keby boli Rusi prehrali boj o vlastnu krajinu, ponukli Nemcom primerie a "odstahovali sa" za Ural.
      Ešte by som vam doporučil naozaj si naštudovat pribeh udalosti vo februari 1948 z pohladu vtedajšej ustavnosti a samozrejme natlaku "ulice". No a potom sa zamysliet nad tym, prečo komunisticke Narodne zhromaždenie jednohlasne zvolilo Havla.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      12:12 17.11.2019

      SKmartinTO takych ako ty potrebuje každy režim: jednoduchy, vulgarny, zapaleny. Aj Bilak by sa ti potešil.

      SKmartinTO takych ako ty potrebuje každy režim: jednoduchy, vulgarny, zapaleny. Aj Bilak by sa ti potešil.

     • pavel rampir
      16:12 17.11.2019

      Ještě máte možnost nenapsat nic - to by jistě bylo lepší.

      Ještě máte možnost nenapsat nic - to by jistě bylo lepší.

     • vakoplch
      17:28 17.11.2019

      Palo Bilak by určitě neměl radost ze stoupenců NATO. Jedině z vašich komentářů by měl radost... Ale k věci co Evropa? Taloši a Španělé mají podobné lodě. Vlajková Italská by také ...Zobrazit celý příspěvek

      Palo Bilak by určitě neměl radost ze stoupenců NATO. Jedině z vašich komentářů by měl radost... Ale k věci co Evropa? Taloši a Španělé mají podobné lodě. Vlajková Italská by také měla dostat F 35. Nevíte o tom někdo něco bližšího? No a co plánují Francouzi? V současnosti když se trochu vrací atmosféra studené války by mohli začít uvažovat o druhé pravé letadlovce, kterou ostatně původně plánovali...Skrýt celý příspěvek

     • vakoplch
      21:59 17.11.2019

      ... No ještě nakousnu ty Francouzské Mistráli. Ty by šli taky upravit jak podobné Italské, Španělské a Americké loďe. Ovšem Francouzi si F 35 asi nekoupí... Ovšem byla by to ...Zobrazit celý příspěvek

      ... No ještě nakousnu ty Francouzské Mistráli. Ty by šli taky upravit jak podobné Italské, Španělské a Americké loďe. Ovšem Francouzi si F 35 asi nekoupí... Ovšem byla by to nejkratší cesta pro navýšení jejich námořní letecké kapacity. No a představte si že by Putin nerozjel agresi na východ, ale prohlubovat by spolupráci se západem. Dostal by tedy Mistráli. No a po tom co se stalo Kuzněcovu by byla nejrychlejší cestou pro aspoň nějakou Ruskou námořní leteckou kapacitu... Koupě... F 35..No jo zní to jako děsný bizár... Ovšem v o něco rozumnější alternativní realitě by se o tom dalo alespoň teoreticky uvažovat. Ovšem dnes je samozřejmě šílená představa Ruského Mistrálu z kterého startuje F 35 s rudým hvězdami na zdvořilostní návštěvu nové US letadlovky...Ovšem je taková proto že realita kde by to teoreticky šlo by byla méně šílená než naše... https://cs.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:26 14.11.2019

    Tady si stále někdo plete západ z "chůvou".

    Tady si stále někdo plete západ z "chůvou".

   • pavel rampir
    19:11 14.11.2019

    Ano pane Marfoloději, správně se ptáte. USMC bude mít svoje prostředky na dopravu F-35B. V minulosti na lodích třídy Wasp používali letoun AV-8B. Před příchodem letounů s kolmým ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano pane Marfoloději, správně se ptáte. USMC bude mít svoje prostředky na dopravu F-35B. V minulosti na lodích třídy Wasp používali letoun AV-8B. Před příchodem letounů s kolmým startem užívali paluby US Navy.To se děje stále protože mají své jednotky vyzbrojené F/A-18. Jsem rád že dáváte otázky k tématu, to člověka vždy potěší.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    10:43 15.11.2019

    Otázka není kde nás počítá západ ale kde se cítíme být... Třeba ty se možná, kvůli přesvědčení, cítíš být na východě, možná tam i jsi fyzicky, leč zbaběle z toho tvého východu ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka není kde nás počítá západ ale kde se cítíme být... Třeba ty se možná, kvůli přesvědčení, cítíš být na východě, možná tam i jsi fyzicky, leč zbaběle z toho tvého východu využíváš ke kritice možnosti, jako třeba svobodu slova, kterou ti garantuje "západní" demokracie... Jedno je ale jisté já si opravdu nepřeju aby země ve které chybí v plovoucím doku ,plném rezavých džuzen, nafta pro čerpadla, nás považovala za svůj východ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  13:45 13.11.2019

  Ten pomer bude 11 : 11.

  Americké námorníctvo uvažuje do budúcnosti s jedenástimi ťažkými lietadlovými loďami.

  Ten pomer bude 11 : 11.

  Americké námorníctvo uvažuje do budúcnosti s jedenástimi ťažkými lietadlovými loďami.

Načítám diskuzi...