Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi

Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi
Litevská bojová vozidla pěchoty Vilkas (Boxer) / Lietuvos Respublikos Krašto (Zvětšit)

Litevské ozbrojené síly (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) na základě současných pěších a mechanizovaných brigád vytvoří mechanizovanou divizi. Součástí plánu je nákup 50 moderních tanků. Potvrdil to šéf litevských ozbrojených sil generálporučík Valdemaras Rupšys.

Pro Litvu byla ruská invaze na Ukrajinu obrovským šokem, větším, než tomu bylo například v Polsku. Uvedl to litevský novinář polské národnosti (narozen ve Vilniusu) Rajmund Klonowski.

„Historicky, vždy tomu tak bylo, [po Ukrajině] následovala Litva. Po Kyjevu byl vždy Vilnius. To je historická zákonitost. Takže pro nás, jako obyvatele Litvy, se svět okamžitě [po ruské invazi na Ukrajinu] stal velmi malý,“ uvedl Klonowski.

Podle litevského novináře Litva a Ukrajina historicky sdílejí boj proti moskevské rozpínavosti. Během roku 1991, kdy Moskva vyslala tanky do Vilniusu, aby potlačily litevskou snahu o nezávislost, ukrajinští dobrovolníci byli připraveni bránit Litvu. Nakonec při tzv. Lednových událostech v Litvě zemřelo 14 civilistů. Litva ale nakonec svou nezávislost na Moskvě v roce 1991 obhájila.

„Litevci mají pocit, že je to nyní Ukrajina, která bojuje o svou nezávislost, volnost od ruské tyranie, života ve stínu impéria. A my jsme další v řadě,“ říká Klonowski s tím, že pokud prohraje Ukrajina, hned poté se Rusko zaměří na Litvu. Podle Klonowskieho si Litevci uvědomují více než Poláci, že ruský imperialismus se nikdy nezastaví. „Nestane se, že Rusové dojdou k řekám Němen, Bug nebo k Odře, a v nějakém momentě si řeknou ‚Dále už nejdeme, to nám stačí‘. Nebude jim to stačit,“ uvedl Klonowski.


Lednové události v Litvě

Toto kolektivní historické podvědomí Litevců se odráží v obrovské litevské pomoci Ukrajině a v ambiciózním rozšiřování a modernizaci litevských ozbrojených sil.

Litva letos na obranu vydá 1,8 miliardy euro, což odpovídá 2,5 % HDP. Litevský parlament navíc odsouhlasil možnost dalších půjček na obranné projekty až do úrovně 3 % HDP. Zvýšení na 3 % HDP pomocí půjček, vzhledem k běžícím nákladným modernizačním projektům litevské armády, je velmi pravděpodobné.

Nyní Litva ohlásila další velmi ambiciózní vojenský program – výstavbu mechanizované divize. Jde o vybudování zásadní vojenské schopnosti. Divize není jen o počtu vojáků nebo obrněné techniky, ale o schopnosti divizního štábu efektivně koordinovat a podporovat dlouhodobou bojovou činnost několika brigád (nebo pluků) a vést složité bojové operace na vzdálenost desítky nebo i stovky kilometrů do hloubi protivníka. Ostatně jen tak lze efektivně využít Litvou nakupované raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) nebo vést přesně naváděnou dělostřeleckou palbu na vzdálenost 30 a více kilometrů.

„Politické strany se dohodly a vláda stanovila financování obrany na odpovídající procento hrubého domácího produktu. Na tomto základě jsme připravili desetiletý plán rozvoje ozbrojených sil,“ uvedl generál Rupšys. „Nyní vše propočítáváme a zjišťujeme, kolik potřebujeme navíc prostředků [pro výstavbu divize]. Politické vedení – vláda i prezident – podporuje tuto myšlenku jako logickou.“

Podle Rupšyse, pokud bude přijato závazné rozhodnutí, výstavba divize potrvá deset let. Litevská mechanizovaná divize může mít zhruba 17 500 vojáků. V litevských ozbrojených silách v současné době slouží asi 11 500 profesionálních vojáků, 3500 branců a 5400 dobrovolných vojáků.

„Divize pojme většinu pozemních sil. Byla by posílena o naše letectvo, jednotky protivzdušné obrany. Divizi musí doprovázet průzkumný prapor,“ řekl Rupšys. Současné litevské pozemní síly mají již dnes údajně 75 % kapacity potřebné pro vytvoření divize.


Výcvik jednotek brigády „Železný vlk“

Hlavní bojovou sílu litevských pozemních sil v současnosti tvoří tři brigády:

 • Mechanizovaná brigáda „Železný vlk“ (mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“)
 • Pěší brigáda Žemaitija (Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigada „Žemaitija“, česky „Žmuď“)
 • Záložní lehká brigáda „Aukštaitija (Lengvąja pėstininkų brigadą „Aukštaitija“)

Tyto brigády mají tvořit základ mechanizované divize.

Původ jména „Železný vlk“. Podle středověké legendy o založení litevského města Vilnius velkokníže Gediminas (1275 – 1341) spatřil ve snu Železného vlka. Po probuzení požádal pohanského kněze o výklad snu. Kněz mu odpověděl, že železný vlk symbolizuje hrad, který má postavit na nedalekém vrcholu. Pod hradem pak vyroste velké město, budoucí hlavní město Litvy. Tak zní legenda o založení Vilniusu. Dnes je Železný vlk jedním ze symbolů Vilniusu a používají ho sportovní týmy, litevská armáda, skautské organizace a další.

Musíme se rozhodnout, jaké bude rozdělení nebo struktura divize. Divize mají různé podoby. My opravdu nemáme prostředky na vytvoření divize, jako mají Spojené státy – tankovou divizi nebo obrněnou divizi, což je v praxi 20 až 25 tisíc vojáků. Nebo německou divizi s podobným personálem,“ řekl Rupšys.

„Měli bychom brigádu Železný vlk posílit tak, aby mohla provádět operace v celém spektru, tedy manévrovou obranu, stacionární obranu a samozřejmě možnost provádět protiútok,“ vysvětlil Rupšys. „Mluvíme o středně těžké divizi. Jejím základem by byly tři manévrové jednotky: brigáda Železný vlk, lehká brigáda Žemaitijos a jedna záložní brigáda.“


Aliančního cvičení Iron Wolf v Litvě (prosinec 2022) se zúčastnily i dva německé prapory s tanky Leopard 2.

Součástí divize má být také tankový prapor s 54 tanky, včetně odtahových a mostních tanků. Právě tanky mají litevské armádě umožnit zmíněnou schopnost provést protiútok. Podle Rupšyse je navíc žádoucí, aby litevská armáda byla co nejvíce interoperabilní s technikou spojenců, kteří v případě hrozby ruského útoku přijdou Litvě na pomoc.

Zajímavé je, že ještě v roce 2019 generál Rupšys nákup tanků pro litevskou armádu označil z důvodu omezených zdrojů za nerealizovatelný sen.

Litva se při vyzbrojování své armády spoléhá především na Německo. V současnosti je k ochraně Litvy vyčleněna jedna německá pohotovostní mechanizovaná brigáda s 3000 až 5000 vojáky. V případě potřeby do Litvy dorazí do deseti dnů. Někteří litevští politici ale požadují stálou německou základnu přímo v Litvě.

„Obranná strategie pobaltských států nemůže spoléhat pouze na posily. Musí se opírat také o spolehlivé schopnosti na místě. Naše geografie to vyžaduje,“ uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anusauskas.

Z výše uvedeného pro-německého postoje je jasné, že Litva má zájem především o německé tanky Leopard 2. Dále Litevci již provozují deset německých odtahových tanků Bergepanzer 2 a k finančně náročnému nákupu tanků budou potřebovat získat výhodný úvěr. To vše nahrává „německému scénáři“.


BVP Vilkas a obrněné vozidlo JLTV; větší foto / Lietuvos Respublikos Krašto

Manévrový boj kromě tanků zajistí v litevské mechanizované divizi zejména kolová bojová vozidla pěchoty (BVP) Vilkas a obrněná vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).

Letos (se zpožděním dvou let) litevská armáda převezme všech 88 BVP Vilkas objednaných v roce 2016. Vozidla jsou vyzbrojena bojovým modulem Samson Mk II s 30mm automatickým kanonem Mk44S, spřaženým kulometem ráže 7,62 a protitankovým raketovým komplet se střelami Spike.

V plánu je nakoupit dalších 120 vozidel, které částečně nebo úplně nahradí obrněné transportéry M113 – mělo by jít o BVP s 30mm kanonem a obrněné transportéry s 12,7mm kulometem. Tento počet dovolí přezbrojit všechny čtyři mechanizované prapory brigády „Želený vlk“.

V Litvě je již 100 vozidel JLTV. Všech 500 objednaných JLTV (původně 200 vozidel) dorazí do konce roku 2024. Výzbroj litevských JLTV tvoří ručně ovládaný kulomet M2 ráže 12,7 mm.


BVP Vilkas

Palebnou podporu zajistí 21 samohybných německých houfnic PzH 2000, od roku 2027 18 kolových houfnic CAESAR NG a od roku 2025 osm raketometů M142 HIMARS.

S raketomety HIMARS Litva kupuje také střely GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem 80 kilometrů, GMLRS ER (GMLRS Extended Range) s doletem 150 kilometrů a ATACMS (Army Tactical Missile System) s doletem 300 kilometrů.

Aby litevská armáda dokázala plně využít potenciál raketometů HIMARS, je nutné vytvořit potřebně početný, personálně kvalitní a dobře vybavený divizní štáb a zavést špičkové průzkumné prostředky (zmíněný průzkumný prapor). Jen tak lze efektivně vést složitý boj, jako jsou dělostřelecké / raketové kampaně zahrnující údery na vzdálenost desítky nebo stovky kilometrů proti nepřátelským štábům, logistice nebo protivzdušné obraně (PVO). Tak lze zdecimovat protivníka mnohem dříve, než se jeho mechanizované jednotky srazí s litevskými / spojeneckými.

PVO litevské divize zajistí komplety AN/TWQ-1 Avenger a NASAMS 3. Dá se také očekávat nákup dalších systémů PVO velmi krátkého dosahu pro boj s drony. Může jít o polský Piorun nebo švédský RBS 70.

Na závěr uveďme, že na východní hranici NATO tak vznikají již čtyři mechanizované divize. Litevská, plus tři polské – 1. divize, 16. divize a 18 divize. Zmíněné čtyři divize zajistí zejména oblast Královce a hranici s Běloruskem.

Zdroj: Delfi

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rychle sílící litevská armáda získala bojová vozidla Vilkas

25. června do Litvy dorazila první dvě německá kolová bojová vozidla pěchoty (KBVP) Boxer. V ...

Litva nakupuje taktická obrněná vozidla JLTV 4×4 pro brigády Železný vlk a Źmuď

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila ...

PREMIUM Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi ...

Litva a Polsko zvedají vojenské výdaje na 3 % HDP

Podle litevského prezidenta Gitanase Nauseda musí jeho země příští rok vydat na obranu minimálně 3 % ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  10:36 18.03.2023

  Stále se řeší L2, ale Rheinmetall tvrdí, že rozjede výrobu Pantheru za 15 měsíců. ...Zobrazit celý příspěvek

  Stále se řeší L2, ale Rheinmetall tvrdí, že rozjede výrobu Pantheru za 15 měsíců. https://defence-industry.eu/rh... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:36 18.03.2023

   Netvrdí, že ji rozjede. Ale, že je připraven ji rozjet. Respektive má 3 skoro hotové prototypy, které za ten čas dotáhne. Základ je stále korba L2? (Aneb při modernizaci A5-A7 se ...Zobrazit celý příspěvek

   Netvrdí, že ji rozjede. Ale, že je připraven ji rozjet. Respektive má 3 skoro hotové prototypy, které za ten čas dotáhne.
   Základ je stále korba L2?
   (Aneb při modernizaci A5-A7 se mění vez proti A0-4 a podvozek je stále l2. V čem se to pak liší od výroby přímo l2?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:46 18.03.2023

    Píšou, že korba je upravenou verzí z L2, podstatná změna je věž s kanonem 130 mm a automatickým nabíjením.

    Píšou, že korba je upravenou verzí z L2, podstatná změna je věž s kanonem 130 mm a automatickým nabíjením.

    • Jirosi
     17:05 18.03.2023

     Vez nebude mít 130mm, pro UA závislé na dodávkách západní munice je to prostě nesmysl. Kdo by jim tu munici dodal?

     Jinak je to prostě L2.

     Vez nebude mít 130mm, pro UA závislé na dodávkách západní munice je to prostě nesmysl. Kdo by jim tu munici dodal?

     Jinak je to prostě L2.

     • flanker.jirka
      07:38 19.03.2023

      Ono bude asi jedno, zda jim "západ" bude dodávat 120 mm nebo 130 mm. KF 51 bude muset mít munici z Německa.

      Ono bude asi jedno, zda jim "západ" bude dodávat 120 mm nebo 130 mm. KF 51 bude muset mít munici z Německa.

     • SYN_
      10:00 19.03.2023

      No a proč by jako začali na Ukrajinu dodávat rovnou prototyp který ještě nikdo jiný nemá? Odlaďovat jeho dětské nemoci rovnou na bojišti? To není rozumné... Na Ukrajinu (když budou ...Zobrazit celý příspěvek

      No a proč by jako začali na Ukrajinu dodávat rovnou prototyp který ještě nikdo jiný nemá? Odlaďovat jeho dětské nemoci rovnou na bojišti? To není rozumné... Na Ukrajinu (když budou chtít) může jít dostatek L2A5/6 které jim různé státy absolutně rádi vymění za nové L2A7/Panther, možná i v poměru vyšším než 1:1...
      Určitě je rozumější "spotřebovat" kusy které už mají dost za sebou než tam hnát funglovky navíc nedoladěné, dtto munice která doposud existuje v stopovém množství (žádné zásoby dosud nejsou).Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:19 19.03.2023

      SYN_
      zřejmě sází na to, že to bude "combat proved"

      SYN_
      zřejmě sází na to, že to bude "combat proved"

    • Maximus
     17:31 20.03.2023

     KF-51 je modulární systém a počítá se s použitím i kanónu ráže 120 mm. Aby ne, když nová 130 je konstruována i na možnost náhrady stávajících 120 mm tankových kanónu.

     KF-51 je modulární systém a počítá se s použitím i kanónu ráže 120 mm. Aby ne, když nová 130 je konstruována i na možnost náhrady stávajících 120 mm tankových kanónu.

     • Scotty
      18:07 20.03.2023

      Jo, to určitě.

      Jo, to určitě.

  • Scotty
   13:57 18.03.2023

   Tak to jim moc přeju. A co z toho?

   Tak to jim moc přeju. A co z toho?

   • flanker.jirka
    17:39 18.03.2023

    Co z toho? Možná by stálo za úvahu stoupnout si do fronty na novější zboží. Gripeny Vám už také nevoní a koukáte po F 35.

    Co z toho? Možná by stálo za úvahu stoupnout si do fronty na novější zboží. Gripeny Vám už také nevoní a koukáte po F 35.

    • Scotty
     19:02 18.03.2023

     Stoupnout si na nevyzkoušený prototyp s naprosto nestandardní a tedy velice drahou municí? Raději ne.

     Stoupnout si na nevyzkoušený prototyp s naprosto nestandardní a tedy velice drahou municí? Raději ne.

     • flanker.jirka
      07:45 19.03.2023

      Ano, to je vždy riziko. Stačí se podívat do Dánska, jak ochotně se zbavují i nových Caesarů.
      Pro AČR bude každá munice drahá, s tím se smiřte SVA MO neumí nakoupit ani ponožky.

      Ano, to je vždy riziko. Stačí se podívat do Dánska, jak ochotně se zbavují i nových Caesarů.
      Pro AČR bude každá munice drahá, s tím se smiřte SVA MO neumí nakoupit ani ponožky.

     • SYN_
      10:03 19.03.2023

      Ale to neznamená že je rozumné jim to ještě ztěžovat prototypovou věží, kanonem i municí...

      Ale to neznamená že je rozumné jim to ještě ztěžovat prototypovou věží, kanonem i municí...

     • Jirosi
      07:00 20.03.2023

      flanker.jirka: Pokud si to nepamatujete původně se chtěli přidat k poslání tanku. kKdyž zjistili, ze nemaji co, zaplacly to děly.
      Jiné objednaly z důvodu, že nemají "zadne".

      flanker.jirka: Pokud si to nepamatujete původně se chtěli přidat k poslání tanku. kKdyž zjistili, ze nemaji co, zaplacly to děly.
      Jiné objednaly z důvodu, že nemají "zadne".

     • Danik
      12:12 20.03.2023

      @jirosi Ono je to krapet jinak. S Caesary měli dlouhodobé nemalé problémy. V původním tendru navíc vyhrál ATMOS, avšak politicky byl zvolen Caesar. Ukrajinská strana byla ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ono je to krapet jinak. S Caesary měli dlouhodobé nemalé problémy. V původním tendru navíc vyhrál ATMOS, avšak politicky byl zvolen Caesar.

      Ukrajinská strana byla obeznámena s těmito problémy a dále je bude řešit přímo s Nexterem.

      Zvolení ATMOS ukazuje, že s Caesarem 8x8 nebyli spokojeni, problémem bylo podávací rameno i software. Kdyby byli spokojeni, objednají Caesary nové, což jim i Nexter pohotově nabízel. Jenže oni i přes to, že už je zaváděli (tedy výcvik osádek, příprava zázemí, nákupy dílů atd), tak i přes to nakonec vzali ATMOS (aneb všechno do znova).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:43 20.03.2023

      Ale... Napřed si objednali, pak si přikoupit.. problémy řešily z výrobcem. Jak píšete, tak systém teprve zavadely. Těžko, čekat odladenou věřím, když se požadují změny. Ale ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale...
      Napřed si objednali, pak si přikoupit.. problémy řešily z výrobcem. Jak píšete, tak systém teprve zavadely. Těžko, čekat odladenou věřím, když se požadují změny.

      Ale ty Ceasary měli nahradit původní děla. Když je poslaly na UA, tak jsou bez děl. Takže, zvolily nejrychlejší náhradu.
      Výrobce jim nabídnul znovu výrobu Ceasaru, ale podstatně později.
      Současně z houfnicemi kupují rakeromety.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:13 21.03.2023

      @jirosi Spojili tedy příjemné s užitečným.Zbavili se problémových děl, vyhnuli se mediálnímu shitstormu - naopak jsou za pašáky co pomáhají UA a teď berou dělo co původně vyhrálo ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Spojili tedy příjemné s užitečným.Zbavili se problémových děl, vyhnuli se mediálnímu shitstormu - naopak jsou za pašáky co pomáhají UA a teď berou dělo co původně vyhrálo tendr a k tomu i raketomety PULS.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:07 21.03.2023

      Původně mluvily o L2, ty mají jen vw verzi A7+. Dělá může dostat UA jinak, tanky ne. Dělá poslaly všechny, a nemaji náhradu. To také není ideální stav. Ale pořád lepší než ...Zobrazit celý příspěvek

      Původně mluvily o L2, ty mají jen vw verzi A7+. Dělá může dostat UA jinak, tanky ne.
      Dělá poslaly všechny, a nemaji náhradu. To také není ideální stav.

      Ale pořád lepší než neposlal nic.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   20:04 18.03.2023

   Ta nejpodstatnější otázka je - kolik stojí munice ráže 130 mm - a kolik jich ročně vyrobí.
   Cena - 10 000 euro za kus? 20 000 euro?

   Ta nejpodstatnější otázka je - kolik stojí munice ráže 130 mm - a kolik jich ročně vyrobí.
   Cena - 10 000 euro za kus? 20 000 euro?

   • flanker.jirka
    07:49 19.03.2023

    Za takovou cenu to nikdo nebude chtít.

    Za takovou cenu to nikdo nebude chtít.

    • Scotty
     12:37 19.03.2023

     K téhle ráži musí nejdřív přistoupit nějaký velký stát který zajistí sériovou výrobu munice ve velkých počtech a tím ji zlevní i pro ostatní. Typicky USA. Do té doby o tom nemá ...Zobrazit celý příspěvek

     K téhle ráži musí nejdřív přistoupit nějaký velký stát který zajistí sériovou výrobu munice ve velkých počtech a tím ji zlevní i pro ostatní. Typicky USA.
     Do té doby o tom nemá vůbec cenu uvažovat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:59 19.03.2023

      Proč pouze USA? Silnější kalibry zkouší Německo a Francie. Ti to kvůli USA nezkouší.

      Proč pouze USA? Silnější kalibry zkouší Německo a Francie. Ti to kvůli USA nezkouší.

     • Jirosi
      07:01 20.03.2023

      Vám stále nedochází...

      - zkouší jednotlivé ks
      - velkoseriva výrob + zasova pro vedení války

      Vám stále nedochází...

      - zkouší jednotlivé ks
      - velkoseriva výrob + zasova pro vedení války

 • Danik
  17:03 17.03.2023

  Ještě nějaké závěry norského tendru. Jeden Leopard 2A7+ je vyjde na cca 420 milionů korun (18,9 mil. Dolarů) K2 má prý být "výrazně levnější". Berou 54 kusů plus opci na 18. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě nějaké závěry norského tendru. Jeden Leopard 2A7+ je vyjde na cca 420 milionů korun (18,9 mil. Dolarů) K2 má prý být "výrazně levnější". Berou 54 kusů plus opci na 18. Ovšem byly i plány na 36 kusů. Zde se k tomu norská komise vyjadřuje tak, že nákup 36 kusů by výrazně zvýšil jednotkovou cenu, měl by za následek prodloužení jednání o 6-7 měsíců do podpisu smlouvy. Norsko má své Leopardy dostat v letech 2026-2031Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:43 18.03.2023

   54ksx 18,9mil $ 22,5 = 22,9 mld. Kč Odhad ceny nových L2 byl 25mld. Kč. Časy bych neřešil ve všech projektech se uspokojuje více zákazníků současně. Viz. Třeba F35. Ale u L2 není ...Zobrazit celý příspěvek

   54ksx 18,9mil $ 22,5 = 22,9 mld. Kč
   Odhad ceny nových L2 byl 25mld. Kč.

   Časy bych neřešil ve všech projektech se uspokojuje více zákazníků současně. Viz. Třeba F35. Ale u L2 není zatím žádný další zákazník..
   I Maďarske L2 se vyráběli s překrytí modernizace pro BW/Dansko.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    17:13 18.03.2023

    Jestli i za 60 strojů (56 pro čtyři plné roty + ideálně alespoň 4 jako rezerva) tak je to něco lehce přes 25 miliard. Pořád nic hrozného a a nástupem 2% HDP i tento projekt pomůže ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli i za 60 strojů (56 pro čtyři plné roty + ideálně alespoň 4 jako rezerva) tak je to něco lehce přes 25 miliard. Pořád nic hrozného a a nástupem 2% HDP i tento projekt pomůže k útratě přidělených financí. Paráda.

    Co se "časů" týče. Já osobně myslím že je co řešit. Pořád tu máme velmi špatnou bezpečností situaci a závazek na těžkou brigádu NATO 2025. To už se sice stejně nestíhá a nové tanky nejsou nutně požadavkem, ale bylo by dobré, aby první kusy Leo2A7+přicházely 2026, tedy až začnou k sedmičce přicházet první CV-90, max 2027. Bude dobré když se organická mech rota 73 trp bude učit na nové technice a s ní rovnou i zbylé tankové roty též na nových strojích k dosažení IOC a FOC. Proto ta doba dodání prvních kusů 2026/2027 až do 2031 jako v Norsku (nebo raději dříve, jestli bude možné) by byla ideál (i když stále podstatně pomalejší než Abramsy nebo K2) a teoreticky by se mohlo zastavit GO M4CZ. Jestliže by první kusy přišly až v roce 2026.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:36 18.03.2023

     54+14= 68 pokud počítám dobře? Já, jsem pro dřívější nákup. Podle mě viz jiné příspěvky jsme si měli objednat v roce 2020, a ušetřit za Go. Jako ona ta 1+?mld = 1/25 ceny nových ...Zobrazit celý příspěvek

     54+14= 68 pokud počítám dobře?

     Já, jsem pro dřívější nákup. Podle mě viz jiné příspěvky jsme si měli objednat v roce 2020, a ušetřit za Go. Jako ona ta 1+?mld = 1/25 ceny nových to prostě není málo.
     Pokud budou mít dost zakázek (Hun, No, Ita, CR, SR, atd) tak těžko zůstanou u výroby na udržení linky to máme cca 378ks. Ale stále platí, že bez objednávky výrobce nekoná.

     Buďme realisti po tom co předvádí Rusko na UA, se na žádný zrychlený vývoj tanku nové generace tlačit nikde nebude. Tzn. L2 ti bude páteř pozemních sůl tvořit ještě dlouho.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:21 19.03.2023

      No k těm počtům. Tanková rota na západní čtyřkové struktuře má čtyři tanky na četu, 3 čety + 2 pro velení čety. to máme rotu o 14-ti tancích. 73 tpr má tři profi tankové roty a ...Zobrazit celý příspěvek

      No k těm počtům. Tanková rota na západní čtyřkové struktuře má čtyři tanky na četu, 3 čety + 2 pro velení čety. to máme rotu o 14-ti tancích. 73 tpr má tři profi tankové roty a jednu AZ (mluvilo se i o posílení AZ o další rotu, ale bůhví jak to dopadne). To máme 4x14 = 56 tanků potřebných pro tabulkové počty.´

      Já souhlasím. O tom vůbec není spor. 2020 objednat těch 60 Leo 2A7+, tenhle/příští rok dostávat první a zbytek M1 a M4 postupně posílat UA ještě se zastávkou ve Šternberku na malé poštelování. Jenže nestalo se...

      Teď já tady mám obavu, aby ty počty objednaných Leo 2A7 v příštích řekněme 5+ letech neskončily přesně na té nejhorší "mezní hranici". Tedy na hranici objednávek, kdy se KMW nevyplatí výrazně zvýšit produkční kapacity, ale zároveň bude objednávek dost na to, aby výrazně protáhly dodací lhůty... Dostat Leo2A7+ po třech letech tak jako Norové, tedy 2026 bude ještě úspěch, s tím dodáváním cca našeho počtu až do 2031 je to tedy už méně pěkné...

      Samozřejmě potenciál na objednávky tu je. Itálie až 250, Litva 50, ČR 50 plus, SK okolo 50-ti, BW vyšší desítky (teoreticky až ke 2 stovkám), i kdyby jen modernizace/přestavby i zbytku starších strojů na standard 2A7V/2A7+, nejen těch 108. Navíc tu pak máme i Švédsko se svými 120 Strv 122, což jsou v základu 2A5 a Finsko, co má sice okolo 100 2A6, ale také 100 2A4. Tihle dva teď začínají zaostávat za Dánskem, co obdrželo již poslední kusy předělaných 2A7DK a za "chvíli" budou i za Norskem s jeho 2A7+. To máme dalších více jak 200 kusů. Pak tu máme potencionálně Řecko, Chorvatsko, Belgii, Nizozemsko, další baltské země, popřípadě i Slovinsko.

      Když budu hodně štědrý, ty čísla se mohou vyšplhat až na 800+ požadovaných nových či modernizovaných Leopardů 2. To už je důvod pro zvýšení kapacit. Zatím ale kromě Norska nic...

      Britové vesele dál jedou Challenger 3, Francie Leclerc, Itálie i když má zájem o L2, jejich projekt C2 Ariete rozhodně nekončí a navíc mají svůj nový stíhač Centauro B2, Rumunsko jde s Abramsem, Polsko s Abramsem a K2. Leo 2 bude představovat výzbroj velké části evropských sil NATO, ale hlavním uživatelem ze silnějších států bude zřejmě pouze stále pouze Německo, které se očividně bohužel stále toliko nerozhoupalo k masivnímu posílení svých obranných kapacit.

      To pak prostě vznikají pochyby, jestli není lepší volit i pravda nestandardní alternativy.

      Takže Leo2A7+ pro AČR je paráda, má to bohužel stále své ALE.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:27 19.03.2023

      Jinak ten termín 2026 = dodávkami M4.
      Pokud, státy nebudou objednávat. Pak není co řešit, protože Rusko se rozpadlo.

      Jinak ten termín 2026 = dodávkami M4.
      Pokud, státy nebudou objednávat. Pak není co řešit, protože Rusko se rozpadlo.

     • Jirosi
      18:30 19.03.2023

      Ps: vývoj nového tanku jde k ledu, nebude mít zákazníky.

      Ps: vývoj nového tanku jde k ledu, nebude mít zákazníky.

 • JaHoDa
  11:30 17.03.2023

  Mě by se líbilo, kdyby MO domluvilo a pak zveřejnilo oficiální a závazné nabídky jak od Němců, tak od Korejců. Poté se o tom dá bavit...jinak to bude vždy jen vaření z vody...

  Mě by se líbilo, kdyby MO domluvilo a pak zveřejnilo oficiální a závazné nabídky jak od Němců, tak od Korejců. Poté se o tom dá bavit...jinak to bude vždy jen vaření z vody...

  • Jirosi
   12:24 17.03.2023

   Nedá, Korea se nikam nepřestehuje, a stále budou nabízet pouze K2.

   Nedá, Korea se nikam nepřestehuje, a stále budou nabízet pouze K2.

   • Danik
    14:20 17.03.2023

    Je toho krapet více. K9 už je v Evropě poměrně rozšířená houfnice, Poláci navíc mají již první kusy FA-50 a v září obdrží první kusy K-239 Chunmoo. Včera navíc náš náměstek ...Zobrazit celý příspěvek

    Je toho krapet více. K9 už je v Evropě poměrně rozšířená houfnice, Poláci navíc mají již první kusy FA-50 a v září obdrží první kusy K-239 Chunmoo. Včera navíc náš náměstek ministryně obrany podepsal memorandum o spolupráci mezi naším MO ČR a agenturou DAPA korejské republiky.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:54 17.03.2023

     K9 je sice rozšířená, ale jak to bude vypadat z náhradními dílů az se nasadí?
     K-239 kupují, ale až po Himmars...

     K9 je sice rozšířená, ale jak to bude vypadat z náhradními dílů az se nasadí?
     K-239 kupují, ale až po Himmars...

     • Danik
      00:09 18.03.2023

      A jak to bude vypadat s HIMARS až se nasadí? A jak to bude vypadat s Leopardy až se nasadí? Ty desítky a stovky kusů. Zatím Němcům trvalo tři čtvrtě roku nám dodat jeden tank, ...Zobrazit celý příspěvek

      A jak to bude vypadat s HIMARS až se nasadí? A jak to bude vypadat s Leopardy až se nasadí? Ty desítky a stovky kusů. Zatím Němcům trvalo tři čtvrtě roku nám dodat jeden tank, respektive provést na něm GO. To nevypadá na moc rychlé dodávky náhradních dílů pro vícero uživatelů a nějaké rychlé opravy u výrobce. Ono je totiž normální kupovat sady ND v dostatečném počtu.

      Ad K9. Hub zázemí bude v Polsku, stejně jako v případě K2. Vypadá, že Finové si s tímhle hlavu moc nelámali, zřejmě pořídili dostatek ND.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:57 18.03.2023

      Danik: V pl měl být i "hub" pro L2 pár let zpetne. K2 se budou v PL pouze montovat, celé se měli vyrábět az K2PL. Ale ty pro změnu nebudou kompatibilní. Němcům trvalo 3/4 roku ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: V pl měl být i "hub" pro L2 pár let zpetne.
      K2 se budou v PL pouze montovat, celé se měli vyrábět az K2PL. Ale ty pro změnu nebudou kompatibilní.

      Němcům trvalo 3/4 roku udělat GO na 30+ Let starý tank.
      Jal dlouho to trvá v CR na podstatně mladší M4? (Uz má armáda ten první ks?)

      Jasne, najednou státy začnou pořizovat dostatek dílů a mít techniku v ok stavu.
      Realita je jen jedna, a výroba pouze v JK. Kde reálné hrozí úder severního souseda je problém. Ale kdo nechce nevidí.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:08 18.03.2023

      @jirosi Víme jak to s L2 dopadlo a proč... Tyhle první K2BP co teď dostanou (180 jestli si dobře vzpomínám) budou korejská výroba. Co se K2PL týče. Stále není rozhodnuto a zvažují ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Víme jak to s L2 dopadlo a proč... Tyhle první K2BP co teď dostanou (180 jestli si dobře vzpomínám) budou korejská výroba. Co se K2PL týče. Stále není rozhodnuto a zvažují se dva přístupy. První - velká přestávba, další pojezdové kolo, zvětšený zásobník automatu. Druhý - K2PL bude něco jako K2NO, tedy RWS, APS, zvýšená ochrana boků. Tedy žádný zásah do samotné konstrukce. Na tento standard se tak budou moct upravit i tyto nyní dodávané K2BP.

      ČR ještě s GO myslím ani nezačala, stále probíhají přípravy, co jsem tak zachytil jako poslední zprávu. Mezitím ale EA už provedla GO a lehkou modernizaci u cca 50 kusů T-72 a odeslala je na UA. To je docela rozdíl. 2 (ještě pro SK) a cca 50.

      Tak jsou armády jako Finové, kteří to myslí vážně a tak mají značné zásoby munice i ND. K2 v Polsku je realita a ten evropský hub se prostě vybuduje... Tohle je jiná situace než s L2.

      A jasné, že brát to přímo z JK má svoje rizika, ale to má i brát PVO, páteřní radary a PTŘS z Izraele. A nikoho to moc netankuje... Že bereme ELM-2084 a 4 baterie SPYDERSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:26 18.03.2023

      Danik: Cíl K2PL = výroba dílů v PL. Jasne, že ty původní pujdou upravit (vymenti Korejské diky za PL dily), ale tím pádem nebudou se zbytkem K2 kompatibilní. Pokud by byli, ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Cíl K2PL = výroba dílů v PL.

      Jasne, že ty původní pujdou upravit (vymenti Korejské diky za PL dily), ale tím pádem nebudou se zbytkem K2 kompatibilní. Pokud by byli, nemusely by se předělávat.

      Nezačala, protože to nefunguje jak si to někteří představují. A právě to ukazuje problém M4.

      Filmové mají takovd zásoby ND, že poslali na UA stejný počet skladovek jako všichni.
      PL planoval L2, a myslelo si na K2. Dnes plánuji K2, a myslí si na Abrams. Pokud, rozjedou USA dodávky M1 na UA, tak nic nebrání Pl v odepsani K2.

      Asi se shodneme, že radary se nepravuji tak často, jako pozemní technika. Pokud je trefí HARM, tak jsou prostě na odpis.
      Ps: Jak to bude vypadat ve válce kdy dojde, k ohrožení páteřní sítě radaru v CR?
      Zatím co poslání brigády dle požadavků NATO do PL/SK je poměrně realistický scénář.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      14:53 18.03.2023

      Nikoliv Jirosi :-) Cíl K2PL je výroba K2PL v Polsku. Tudíž i těch dílů, ale nejen to. To převedení na jeden standard bude primárně kvůli zlepšení některých vlastností K2 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoliv Jirosi :-)

      Cíl K2PL je výroba K2PL v Polsku. Tudíž i těch dílů, ale nejen to. To převedení na jeden standard bude primárně kvůli zlepšení některých vlastností K2 a unifikace všech tanků na jeden standard. Vyrobeny polským průmyslem.

      No nezačala, ale proces pořízení nových MBT ano, problém je, že Leopardy budou trvat, pokud KMW nekopne do vrtule. Tedy o tom je celý ten argument. Že M4CZ ještě možná budou sloužit než dorazí dostatek Leo2. Já sám za to nejsem rád... není to vůbec ideální možnost... ale co dělat, když se na to minule osazenstvo vlády a MO vykašlalo. Jako je v háji více věcí. Těžkou brigádu pro NATO do 2025 prostě nestíháme. Budeme rádi když zvládneme do 2030 s pěti letym zpožděním. A tady říkám, že ani v tuto dobu tu stále nemusí být dost Leopardů, natož IOC či dokonce FOC. Což je ten důvod proč říkám, že POKUD toto nastane, tak ještě budeme rádi za zprovozněné M4CZ, protože lepší než M1.

      Finové mají na hranicích Rusy. Tam je dané proč moc neposílají. Navíc jejich válečná armáda počítá s výbavou pro 280 000 mužů. To jsou krapet jiné počty než u nás.

      PL plánuje přezbrojení 4 mech. divizí a chce to rychle. Chtěli Leo2, tam zjistili že to trvá, tak vzali dodavatele který uspokojí objem jejich poptávky v nasobně rychlém čase než u Leo2. První M1A1 a K2 už mají, už mají i M1A2 SEPv3 které jim Američané poskytli na výcvik, než přijdou nové kusy přímo pro ně... Tohle by s Leo2 jaksi nezvládli. Proto toto řešení a Leo2 do budoucna už více neplánují.

      No zatím vzhledem k problémovému zavádění MADRu k 26 pluku, kde jsou na vině pomalé procesy izraelské byrokracie, naše zastaralé softwarové rozhraní, ale i problémové součástky, je to otázka. ND jsou potřeba i pro případ poruch.

      Ve válce kdy dojde k napadení našeho území (což v době raket se stakilometrovými dostřely není vůbec nereálné) budeme potřebovat vycvičené lidi, munici, ND a techniku ideálně do záloh. V tomto případě ukázaná platí, jelikož doby dodání ať už z Německa nebo JK budou velké, vzhledem k akutnosti a množství uživatelů. Bude se počítat to co budeme mít doma.

      Navíc, ne všechny MADRy budou na stálých postaveních radiotechnických rot pro potřeby NaPoSyS PVO. Pak se bavíš o nasazení pozemních sil v zahraničí. Jasné, ale je dost pravděpodobné že budeme nasazovat i 25 pluk a jeho izraelské SPYDERy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:25 18.03.2023

      Vsak ano, ale když koupíme K2 a Pl předělá svoje K2 na K2Pl.. PL průmysl nevyrábí lepší díky než Jk, takže těžko to může být vylepšení. M4 možná dojdou ve stejne době jako L2, ...Zobrazit celý příspěvek

      Vsak ano, ale když koupíme K2 a Pl předělá svoje K2 na K2Pl..

      PL průmysl nevyrábí lepší díky než Jk, takže těžko to může být vylepšení.

      M4 možná dojdou ve stejne době jako L2, tzn. Sloužit nebudou, když už dnes skoro měli mít hotové prototypy. Tzn. Práce na které si vzali mezi 2-3 roky.
      Fakt si stezujete na dobu dodávek tanku, které si nikdo jiný než Norsko neobjednal?

      Tak pokud to budeme řešit Go, pak nebude řešit nové. A tato vláda zatím pracuje jako ty předchozí.
      Valka na UA trvá rok, a my řešíme zda vůbec chceme něco koupit. Přitom víme, že to bude trvat.

      To není o tom koho mají na hranicích, ale jak rychle ty skladový dokážou dostat do provozu. Tanky co by teoreticky mohli napadnou Finsko jsou dnes na UA. Když je rám zničí, nemaji z čím napadnout další.

      Plánovaný to z l2, dnes o to plánuji jinak, jak to bude zítra neví nikdo. Není to první projekt kde to tak dělají. A nebude ani poslední.
      Jejich cíl jsou M1, USA jim je nechtěli dodat, ale ledy se hnuly. A nejspíše se budou hýbat dále.

      Bavíte se o zavádění. Také bych čekal, že jim to bude fungovat na první dobrou. Ale to nic neříká o poruchách ve službě.

      Jako, že nepřítele provede zničující úder na letectva NATO?
      Respektive, po napadení pošle rakety na radary v týlu, zatím co ty frontove nechá? Nebo kde vezme ty hromady raket?
      Zatím co těžká brigáda prostě má v popisu práce čelit nepříteli. To znamená každodenní ztráty viz. UA. Kdyby podobě ztrácely radary dávno žádné nemaji.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:40 19.03.2023

      Vidím despekt k polskému průmyslu. Na jednu stranu chápu, na druhou stranu je třeba říci že jdou rychle nahoru. Grot se na UA ukazuje jako úspěch, UA teď objednává další, Borsuk se ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidím despekt k polskému průmyslu. Na jednu stranu chápu, na druhou stranu je třeba říci že jdou rychle nahoru. Grot se na UA ukazuje jako úspěch, UA teď objednává další, Borsuk se blíží zavedení, na Piorun se pějí ódy, mají vlastní věž a PTŘS, Krab se na UA též osvědčuje, s Brity spolupracují na SkySaberu a s tím boomem v průmyslu a dodávkami - následnou montáží z Koreji taktéž získají mnohé know-how. Zas tak moc bych je nepodceňoval

      Vylepšení to bude o posílení boční ochrany, RWS a APS (tu mohou získat jinde, třeba licenčně eurotrophy).

      Pořád je to možná kdy by M4 dorazili a to samé L2. To je právě ten problém. Nevíme. Ta doba dodávek mi vadí i když chápu důvody. Zase ono i obchodník může přijít se slibem lepší nabídky, pokud se stane to a to v poptávce. Proaktivní přístup. Viz Rheinmetal a ta "bomba" o fabrice na 300 Pantherů ročně...

      GO neznamená, že se nebudou kupovat nové. Momentálně již probíhají jednání a přípravy ke koupi nových tanků. IMHO. Jestli si mohu tipnout. MO čeká na závěr jednání s Němci, který jestli bude úspěšný (chci věřit, že ano) a budou slíbené rozumné dodací doby, tak GO M4CZ pošle k vodě. Pokud však dojde k dohodě ale dodací doba bude pro potřeby AČR neakceptovatelná, stane se to co vypadá, že se stane v případě našeho nadzvukového letectva, tedy jak se zjišťuje, že F-35 se nestihnou zavést včas, tak Gripeny u nás ještě chvíli pobudou, než 212 získá na F-35 IOC a Čáslav bude připravena. V případě tanků tak tedy M4CZ po lehké GO budou ještě sloužit než dorazí L2 a budou získány dostatečné schopnosti ve výcviku a zázemí.

      Finsko má i ty 2A4 v provozu.

      Plánovali to s L2, než zjistili, že ty kapacity průmyslu pro ně nejsou dostatečné. Vemte si, že pro akutní potřeby Polska je to prostě málo. Takže to není o tom, že jednoho dne ráno vstali a ze srandy si řekli, ha, na L2 kašleme, pouze upravili svou strategii realitě. Proto ta rychlá akvizice K2 a M1A1/A2.

      Neříká, ale nastiňuje to ten problém a potřebu vlastní zásoby ND.

      Pokud bude konflikt této intenzity, možných je spousta věcí. Navíc opět, naše MADRy, které budou mimo postavení rtr NaPoSyS PVO, mohou být teoreticky vyslány na pomoc spojenci na východní křídlo NATO. To co bude prakticky vysláno budou baterie SPYDER, jejichž součástí je mimochodem též radar ELM-2084, i když bude v jiné konfiguraci. Pozemní PVO ztráty na UA zaznamenává.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:53 19.03.2023

      To není despekt. Ale pokud by je vyráběli, nepotřebuji kupovat tank z JK. Většina úspěchu jejich průmyslu je cizí knowhow. Na to bych nesazel. Termín dodání M4 se bude určitě ...Zobrazit celý příspěvek

      To není despekt. Ale pokud by je vyráběli, nepotřebuji kupovat tank z JK.
      Většina úspěchu jejich průmyslu je cizí knowhow.

      Na to bych nesazel.

      Termín dodání M4 se bude určitě natahovat. Hlavně pokud klapne zakázka pro opravy na UA.
      RHM není pro aktivní, mají produkt co níkdo nechce, není zavedeny, a nikdo ho nemám. Pokud se objednají stovky L2, žádnému podstatnému zákazníkovy ho neprodaji. Takže, hrají "all-in".

      Pokud dle vás MO čeká na výsledky jednání z Němci. Pak fakticky stojí Go = bude později.
      Ano, a to je co mi zásadně vadí. Nejsou peníze, a tady se vyhodi miliardy oknem za techniku fakticky na šrot. To je prostě totálně špatně.

      Opravdu má všeho 100ks u jednotek?

      Omyl, napřed to plánovali z L2.
      Pak přišla UA, a rozjeli masivní zbojejini. Tzn. Napřed jeli do USA tam jim řekly, že nic. Pak do Německa +- to samé.
      Az 3. Podkus byla Jk. Ale tam se domluvily fakticky z nouze. Následně když jim USA uvolnily M1 opět bez mrknutí oka škrty část K2. Takže, jejich výběrem bych se fakt neřídil.

      Tak u hlavní technicky jsou potřeba vlastní produkční kapacity/servisní.

      Právě při konfliktu této intenzity dává smysl bránit i týl. Podobně jako dnes UA musí bránit svoje západní města.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:22 20.03.2023

      @jirosi Ano tanky nevyrábí, ani nevyvíjí, ale vyvíjí a vyrábí spoustu jiných věcí. Tak nesázejte. Čas ukáže. Ale Poláci dělají to samé jako Turecko. Může být. Imho dokud Panther ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ano tanky nevyrábí, ani nevyvíjí, ale vyvíjí a vyrábí spoustu jiných věcí.

      Tak nesázejte. Čas ukáže. Ale Poláci dělají to samé jako Turecko.

      Může být. Imho dokud Panther nezavede Německo, nemají moc šanci.

      GO nemusí nutně stát, pořád pojede přípravný proces co moc nestojí a stopne se hned co se podepíše. Jestli to dopadne špatně, M4CZ budou spolu s 2A4 to nejschopnější co nějakou dobu budeme mít. Teď spíš bude díky byrokracii problém to všechno utratit. Tenhle rok 1,52%, příští rok 2%, už teď jsou obavy. Miliarda za 28 tanků už bude kapka v moři. Uschopněné M4CZ nejsou šrot.

      Myslím si, že ano.

      Znovu. Chtěli hodně tanků hodně rychle. Využili to co bylo a zároveň bylo kvalitní.

      Ano, což jak víme z norského tendru by bylo zajištěno.

      Ano, jenže radary co budou na stálých postaveních to zůstanou, navíc budeme mít 4 baterie SPYDER. Může se stát, že jeden z baltských států zažádá o pomoc a tak 2 baterie zůstanou doma, zatímco dvě budou vyslány na pomoc i s jedním z 8 MADR.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:55 20.03.2023

      Ale vždyť o tom byl program L2, předtím Pt91. Čas už ukázal, a zrovna Altey... Praxe.. zrovna tato část prodrazila původní M4 na cenu L2. Uchopeněné M4 nejsou šrot opravdu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale vždyť o tom byl program L2, předtím Pt91.
      Čas už ukázal, a zrovna Altey...

      Praxe.. zrovna tato část prodrazila původní M4 na cenu L2.
      Uchopeněné M4 nejsou šrot opravdu, protože zatím jsou Scifi. Až budou, tak to šrot bude.

      Tak tomu klidně "verte"...

      Opět spise vás sen o kvalitě K2. Mají pouze JK, a ten tank nevznikl včera.

      Norsko mělo tanky dostat z JK, a to zda PL neskončí jen u dodávek z linky z JK je také otázka.

      I když o pomoc pozada Pobaltí, tak naše půjdou maximálně na Slovensko. NATO fakt nestojí na systémech z CR.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:20 21.03.2023

      @jirosi Čas právě ještě neukázal.. Uschopněné M4 budou pořád lepší než M1. Samozřejmě pokud se na to díváte, že všechno kromě Leopardu je šrot, to je pak těžké... Tenhle můj ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Čas právě ještě neukázal..

      Uschopněné M4 budou pořád lepší než M1. Samozřejmě pokud se na to díváte, že všechno kromě Leopardu je šrot, to je pak těžké...

      Tenhle můj "sen" o kvalitě K2 je potvrzen norským tendrem. To že Vám to boří narativ o jediném skvělém tanku Leopard, je jen Váš problém.

      Dodání a servis jsou dvě rozdílné věci.

      Nestojí, ale přesto se nasazují. Naše PVO do Pobaltí klidně nasazeno budeSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:10 21.03.2023

      Jak, že čas neukázal? Za 30.let od změny režimu fakticky Presly na Pt-91, následně L2, a čeká je přechod na K2, ten pro změnu kombinují z M1. Jako tohle vám pridje jako, že není z ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak, že čas neukázal?
      Za 30.let od změny režimu fakticky Presly na Pt-91, následně L2, a čeká je přechod na K2, ten pro změnu kombinují z M1.
      Jako tohle vám pridje jako, že není z čeho vyvodit naké schopnosti?

      I Turecko z to dokázalo.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:19 21.03.2023

      Ne, dívám se na to z pohledu náklady za získané schopnosti. A tank bez zálohy, z cenou "noveho". Jsou prostě vyhozené peníze. Valka jsou ztráty, tady nejsou jak nahrazovat = ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, dívám se na to z pohledu náklady za získané schopnosti.
      A tank bez zálohy, z cenou "noveho". Jsou prostě vyhozené peníze.
      Valka jsou ztráty, tady nejsou jak nahrazovat = nebojeschopnost jednotky.

      Tendr v Norsku nic nepotvrdil, jen že to je levnější tank. Ale jasne, je levnější při stejné vybavě :)
      Ono se stačí podívat jak levnější "gripen" taky není ošizen proti F16. Jen si ho nikdo nekoupil, a modernizace co to měla kompenzovat se ukázala být zcela novým letounem.
      Ale klidně můžete vycházet třeba z výběru v CR, že jsou si rovny.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:14 22.03.2023

      To je právě to. V jejich počtu tanků nikdy na PT-91 ani L2 plně nepřešly. Pro ně jsou současné produkční kapacity Leopardů prostě málo. Turecko zatím moc nedokázalo, stále vyvíjí ...Zobrazit celý příspěvek

      To je právě to. V jejich počtu tanků nikdy na PT-91 ani L2 plně nepřešly. Pro ně jsou současné produkční kapacity Leopardů prostě málo.

      Turecko zatím moc nedokázalo, stále vyvíjí a testuje Altay, mezítím hobluje M60 a L2A4.

      Tank který nám zalepí dobu přechodu na L2 nejsou vyhozené peníze. Při ztrátách u Leo2 s jejich "rychlostí" výroby a počtem uživatelů ten konflikt stejně skončí než se k nám dostunou rozumné počty.

      Tendr v Norsku potrvdil, že K2NO splňuje požadavky norských sil, není to tedy nějaký šrot z Koreje, ale kvalitní moderní MBT

      Gripen je trochu jiná designová filozofie, tak umí věci co F-16 ne a vice versa.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    16:05 17.03.2023

    Ona se Korea musí někam stěhovat? V dnešní době? Vždyť i zboží podléhající embargu se do Ruska dostane.

    Ona se Korea musí někam stěhovat? V dnešní době? Vždyť i zboží podléhající embargu se do Ruska dostane.

    • Jirosi
     17:56 17.03.2023

     Tak si napište kde má MO koupit náhradní díly na M4...
     Nejsou díly ze sousedního státu. Představa, že tu fungují ve válce tisíce ks techniky a vše se vozí z JK je doslova směšná.

     Tak si napište kde má MO koupit náhradní díly na M4...
     Nejsou díly ze sousedního státu. Představa, že tu fungují ve válce tisíce ks techniky a vše se vozí z JK je doslova směšná.

     • CerVus
      19:12 17.03.2023

      Ono je celkem logické, že nejdou sehnat díly, které se už nějakých 20 let nevyrábí. Ostatně třeba na to jsme byli dodavatelem systému řízení palby upozorněni v době, ještě než se ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono je celkem logické, že nejdou sehnat díly, které se už nějakých 20 let nevyrábí. Ostatně třeba na to jsme byli dodavatelem systému řízení palby upozorněni v době, ještě než se celým tím cirkusem začalo. A to byl počet tehdy snížen jen na nějakých 80ks. A armáda ve své předvídavosti koupila do zásoby celé dvě náhradní sady. A o 25 let později tu máme nepoužitelné nedotažené pekáče s kusovou cenou převyšující tehdy nový 2a5.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:58 18.03.2023

      Aha, takže M4 js logické.
      Ale v případě výrobků z Jk co mají výrobce jen v JK to žádný problém nebude. Hlavně, když ty samé díly bude požadovat polovina světa.

      Aha, takže M4 js logické.
      Ale v případě výrobků z Jk co mají výrobce jen v JK to žádný problém nebude. Hlavně, když ty samé díly bude požadovat polovina světa.

     • CerVus
      12:04 18.03.2023

      Pořád je rozdíl dodávat vyráběné díly přes půl světa což se dá zvládnout během pár hodin než nemít žádné.

      Pořád je rozdíl dodávat vyráběné díly přes půl světa což se dá zvládnout během pár hodin než nemít žádné.

     • Jirosi
      12:50 18.03.2023

      Dělat lze skoro cokoliv, ale tak ta otázka nezní. Otázka zní, zda věříte, že máme kapacity pro udržení zásobovací linky z JK během války, když i všichni ostatní zájemci budou ...Zobrazit celý příspěvek

      Dělat lze skoro cokoliv, ale tak ta otázka nezní.
      Otázka zní, zda věříte, že máme kapacity pro udržení zásobovací linky z JK během války, když i všichni ostatní zájemci budou chtít stejen díly.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      13:06 18.03.2023

      Věřím tomu, že máme v případě konfliktu v Evropě větší šanci získat za stejný čas díly z JK než se spoléhat na to, že je získáme z Německa, kde se o ně bude přetahovat dalších ...Zobrazit celý příspěvek

      Věřím tomu, že máme v případě konfliktu v Evropě větší šanci získat za stejný čas díly z JK než se spoléhat na to, že je získáme z Německa, kde se o ně bude přetahovat dalších deset států a kde soustavně dokazují, že nemají potřebnou kapacitu. Navíc v K2 je powerpack z leoparda.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:33 18.03.2023

      Cervus: Uz do druhé série montovali "Hyundai Doosan Infracore DV27K 4".

      PW z L2 měla jen první série.

      Nemecko nema kapacitu k čemu?

      Cervus: Uz do druhé série montovali "Hyundai Doosan Infracore DV27K 4".

      PW z L2 měla jen první série.

      Nemecko nema kapacitu k čemu?

     • Scotty
      14:08 18.03.2023

      Z Leopardu neměla žádná korejská konzerva nikdy nic.

      Z Leopardu neměla žádná korejská konzerva nikdy nic.

     • Mbelda
      19:51 18.03.2023

      Scotty
      Tankové dělo bude beztak licence 120mm reinmetal. Všichni "kopírovali" leopard, viz. Turci.

      Scotty
      Tankové dělo bude beztak licence 120mm reinmetal. Všichni "kopírovali" leopard, viz. Turci.

     • Scotty
      23:05 18.03.2023

      Chlubí se že je to jejich konstrukce. Možná ano možná ne. Ovšem Rh-120-55 A1 to není.

      Chlubí se že je to jejich konstrukce. Možná ano možná ne. Ovšem Rh-120-55 A1 to není.

   • torong1
    16:46 17.03.2023

    Klasika. Někdo zmíní K2 a během pěti minut je tu Jirosi, aby nás přesvědčil, že Korea je špatná a leží v nejvzdálenějším rohu vesmíru a K2 je ten úplně nejhorší tank v celé galaxii ...Zobrazit celý příspěvek

    Klasika. Někdo zmíní K2 a během pěti minut je tu Jirosi, aby nás přesvědčil, že Korea je špatná a leží v nejvzdálenějším rohu vesmíru a K2 je ten úplně nejhorší tank v celé galaxii a jedině přivinutí k matičce Germánii nás může spasit.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     16:57 17.03.2023

     Nj to je jako s F-35 akorát to má místo křídel pásy.

     Nj to je jako s F-35 akorát to má místo křídel pásy.

    • Jirosi
     17:57 17.03.2023

     Korea není špatná. Ale občas to chce začít přemýšlet.

     Jen by mě zajímalo, zda se umíte i vyjádřit k tématu?

     Korea není špatná. Ale občas to chce začít přemýšlet.

     Jen by mě zajímalo, zda se umíte i vyjádřit k tématu?

 • Tecka
  20:35 16.03.2023

  .

  .

  • Tecka
   20:36 16.03.2023

   .

   .

 • Danik
  18:58 16.03.2023

  V závislosti na výsledcích testů norské armády, byla Norské vládě dvakrát doporučena akvizice K2NO. Nakonec se tedy vybrala německá nabídka, ovšem korejská měla pro Norsko vyhrát ...Zobrazit celý příspěvek

  V závislosti na výsledcích testů norské armády, byla Norské vládě dvakrát doporučena akvizice K2NO. Nakonec se tedy vybrala německá nabídka, ovšem korejská měla pro Norsko vyhrát co se armádních testů týče. Navíc prý korejská nabídka byla cenově "výrazně nižší"

  https://www.tu.no/artikler/for... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:18 16.03.2023

   Oba tanky jsou porovnatelné a tady stejně pancéřované. Ovšem jeden je o deste tun lehčí. Eh....

   Oba tanky jsou porovnatelné a tady stejně pancéřované. Ovšem jeden je o deste tun lehčí. Eh....

   • Danik
    20:04 16.03.2023

    Je to prosté milý Watsone. Ono pro tříčlennou posádku je třeba méně místa. Navíc K2 je celkově rozměry menší. Menší rozměry=méně pancíře. Navíc K2NO má o 5 tun posílenou boční ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to prosté milý Watsone. Ono pro tříčlennou posádku je třeba méně místa. Navíc K2 je celkově rozměry menší. Menší rozměry=méně pancíře. Navíc K2NO má o 5 tun posílenou boční ochranu oproti standardní verzi. Což je to kde Leo2A7 má oproti K2 standardu navrch.

    Dle Norů jsou tanky porovnatelné a oba splňují požadavky norských ozbrojených sil, ovšem pro Norsko doporučili spíše korejské řešení. Tam má být plusem i nižší cena a rychlejší dodání (a do doby dodání by jim Korejci poskytli K2 na výcvik - tedy to co udělali Američané pro Poláky s M1A2).

    Nakonec zvítězil Leo s politických (pochopitelných) důvodů. V rovině ČR tu jde o to že s každým dalším zájemcem o Leo co bude rychlejší než my, se nám vzdaluje šance se k tankům dostat v kratším časovém horizontu. Já věřím, že MO se snaží s Němci vyjednat dobré podmínky a naráží zároveň na rozpočtovou realitu. Ovšem už tento rok je výrazný nárůst financí, který bude s 2% HDP ještě více umocněn rokem příštím.

    Korejci tady nabízí velmi solidní řešení našeho tankového problému, který je zažehnán jen částečně díky GO M4CZ. Momentálně naše tankové síly zachraňují M1čky. Pokud se nebude dařit utrácet přidělené vyšší finance kapitole MO, může to vyvolat pochyby o správnosti tohoto nárůstu a tak významně ohrozit zcela klíčové, stabilní zvýšené financování obrany, bez kterého se modernizační projekty AČR neobejdou. Proto zvážit Korejce nemusí být na škodu, i když chápu argumenty a snahu o Leopardy.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:29 16.03.2023

     Takže prostor pro nabíječe váží 10 tun? Čekal jsem kdo s touhle blbostí přijde první. Dokud to hodnocení nebude k dispozici celé k prostudování, tak je to jen o tom co někdo nějak ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže prostor pro nabíječe váží 10 tun? Čekal jsem kdo s touhle blbostí přijde první.
     Dokud to hodnocení nebude k dispozici celé k prostudování, tak je to jen o tom co někdo nějak přežvejká. Třeba člověk co v zakázce loboval pro Rotem případně novinář ktrerý má své zájmy.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:20 17.03.2023

      Jenže ono to není tak úplně jen o fyzickém prostoru nabíječe, ale o celkových dispozicích a rozložení tanku...škoda že jsi si tedy vybral jen tuto jednu část.

      Jak příhodné

      Jenže ono to není tak úplně jen o fyzickém prostoru nabíječe, ale o celkových dispozicích a rozložení tanku...škoda že jsi si tedy vybral jen tuto jednu část.

      Jak příhodné

     • torong1
      16:48 17.03.2023

      Přesvědčuj se dál Scotty. Budeš to potřebovat.

      Přesvědčuj se dál Scotty. Budeš to potřebovat.

     • Jirosi
      18:18 17.03.2023

      Danik: Kterou čast dispozice má K2 jinak než l2...?
      Jinou dispozici má třeba Merkava= motor v předu.

      Danik: Kterou čast dispozice má K2 jinak než l2...?
      Jinou dispozici má třeba Merkava= motor v předu.

     • Scotty
      18:48 17.03.2023

      torong1
      :)

      torong1
      :)

     • Danik
      00:11 18.03.2023

      @jirosi

      Tak se podívejte na rozměry K2 a L2. Umístění součástí, vnitřní rozložení (dispozice) věže.

      @jirosi

      Tak se podívejte na rozměry K2 a L2. Umístění součástí, vnitřní rozložení (dispozice) věže.

     • Jirosi
      06:04 18.03.2023

      Vez k2 velitel/střelec mezi nimi dělo, za nimi nabíjení + zasobjik... L2 velitel střelec na jedné straně(lepší pro kuminkaci) druhá strana nabíječ, mezi nimi dělo za nimi ...Zobrazit celý příspěvek

      Vez k2 velitel/střelec mezi nimi dělo, za nimi nabíjení + zasobjik...
      L2 velitel střelec na jedné straně(lepší pro kuminkaci) druhá strana nabíječ, mezi nimi dělo za nimi munice.

      Na super úžasné rozměry dojela cela kontrucni škola v Rusku...
      Opravu potřebujeme tento nedomysleny pokus kupovat znovu?

      Takže, v čem se to liší?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:56 19.03.2023

      Tak jde o rozměry jednotlivých částí korby a věže. Můžeme argumentovat Ruskem, ale nová generace Leopardu má být podstatně lehčí, mít tříčlennou osádku a automat. Tohle mimochodem ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jde o rozměry jednotlivých částí korby a věže. Můžeme argumentovat Ruskem, ale nová generace Leopardu má být podstatně lehčí, mít tříčlennou osádku a automat. Tohle mimochodem je přístup i u EMBT, Leclercu, Type 10, Type 99, nebo i Ariete se čtyřčlennou osádkou. Všechno lehčí tanky než 2A7.

      2A7+ už je o něco těžší než Merkava nebo Challenger 2.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:59 19.03.2023

      Měla by být... Vlastně v požadavcích chtějí puvodn L2. Reálně je každá další verze/modernizace tanku těžší než původní (to se fakt netýká jen L2) Ano, tyhle tanky existují.. ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Měla by být...
      Vlastně v požadavcích chtějí puvodn L2. Reálně je každá další verze/modernizace tanku těžší než původní (to se fakt netýká jen L2)

      Ano, tyhle tanky existují.. ale spíše jako ukázka kudy ne.
      Požadavky že během vývoje vždy mění, dle toho jak vývoj pokračuje, nebo prototyp odpovídá představám.

      Přijde vám, že ten L2 nemodernizuji na základě požadavků armády?
      CH2, kdy naposledy dostal modernizaci?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:28 20.03.2023

      Vlastně v požadavcích chtějí L2 více podobný těm tankům, které jsou podle Vás ukázka kudy ne. "Přijde vám, že ten L2 nemodernizuji na základě požadavků armády?" Kde jsem tohle ...Zobrazit celý příspěvek

      Vlastně v požadavcích chtějí L2 více podobný těm tankům, které jsou podle Vás ukázka kudy ne.

      "Přijde vám, že ten L2 nemodernizuji na základě požadavků armády?"
      Kde jsem tohle napsal? Jen trend je takový (abrams x, Leo2A8/Leo3, Panther) dělat lehčí stroje s automatem. Leo 2A7+ je stále skvělý tank, který ještě zůstane relevantní pár dekád, ale nastupující generace už vypadá krapet odlišně a je tomu od začátku uzpůsobena.

      "CH2, kdy naposledy dostal modernizaci?"
      CH3 vzniká právě teď a má mít 66 tun.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:00 20.03.2023

      Tohle není první tendr co vypsali, těch pokusu u tu bylo několik. Víte doufám, že mají jedno společné. Pokaždé sáhly po těžší modernizaci stávajících L2. Ano, může to být ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle není první tendr co vypsali, těch pokusu u tu bylo několik.
      Víte doufám, že mají jedno společné. Pokaždé sáhly po těžší modernizaci stávajících L2.

      Ano, může to být nahoda...

      "abrams x, Leo2A8/Leo3, Panther"

      Který z toho výčtu prekrocil úroveň demonstratoru/prototypu?
      Sny vs realita.

      Tedy ne.
      Fakt tu píšete hmotnost tanku, o kterém se rozhodlo pomalu včera?
      Zatím co modernizaci Ch2 odkladaly roky....Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:57 20.03.2023

      Jirosi, podívej se na Leclerc, koncepce podobná K2, evidentně slepá cesta :-))). Budoucí Leo2A8 bude mít s největší pravděpodobností už také nabíjecí automat. Kanada při ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, podívej se na Leclerc, koncepce podobná K2, evidentně slepá cesta :-))).

      Budoucí Leo2A8 bude mít s největší pravděpodobností už také nabíjecí automat.
      Kanada při modernizaci A4 a A6 s tímto přímo při koncepci modernizace počítá.

      Automat je nutnost při zvyšování ráže na 130/140 mm a také jako cesta udržet hmotnost tanku v nějaké rozumné hmotnosti.

      Příští generace západních tanků bude už mít mít nabíjecí automat standardně.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:45 20.03.2023

      Maximus: Myslíte další tank co si "nikdo" (skoro) nikdo nekoupil? Kdo si objednal ten Ler/L2 hybrid? Tedy spekulace... asi na úrovni K2 nakoupí v Norsku a následně zbytek ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Myslíte další tank co si "nikdo" (skoro) nikdo nekoupil?
      Kdo si objednal ten Ler/L2 hybrid?

      Tedy spekulace... asi na úrovni K2 nakoupí v Norsku a následně zbytek Evropy.

      Ano, fyziku nelze okecat. Ale taky nelze okecat dopad na zásobu munice, a nepotrbe takové zbraně. Viz. Vývoj stále výkonnější munice do 120. Třeba USA stále frčí na l44.

      Příští gen. Každou objednávkou dnešní generace přichází o zákazníky. To je bohužel realita.
      Jediné co by to mohlo zvratit by bylo totální selhání západní školy na UA. Ale tomu dost odporuje dosavadní vývoj.

      Ps: Pokud je Lec, K2, Typ10 ta další generace .... tak už je tu skoro 25.let...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:28 17.03.2023

     GO m4 fakticky nic neřeší, jen jsou to mld vyhozené oknem. Dnes už fakticky přechází na l2, který ač ještě starší než M4 udivuje posádky svými výkony... A vy jste ty požadavky ...Zobrazit celý příspěvek

     GO m4 fakticky nic neřeší, jen jsou to mld vyhozené oknem.
     Dnes už fakticky přechází na l2, který ač ještě starší než M4 udivuje posádky svými výkony...

     A vy jste ty požadavky viděl?
     Protože, velení se vyjádřilo, že by si raději koupilo vrtulníky!
     Nižší cena, ale čeho za co.

     Korejci nabízí hlavně velice riskantní řešení problémů. On totiž jiny řetězec znamená být odkázaný na jedinou zemí na druhé straně světa.

     Korejci nejsou na škodu? A vzal jste do úvahy, že se bavíme o CR, kde fakticky všechny okolní státy funguji na L2?
     Opět je potřeba si vybrat něco co v NATO není?
     Pokdu chcete argumentovat LP, tak pár let zpetne měla být hlavní platforma L2, následně K2, a dnes kupují M1. To jak to bude vypadat ve skutečnosti za pár let si fakt netroufám tvrdit vy ano?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:46 17.03.2023

      Já bych to trochu poupravil. GO M4CZ nic neřeší pokud vše půjde dobře a do pár let do Přásek přijedou nové tanky. Jenže... ono se nám to může krapánek protáhnout. Norové co ...Zobrazit celý příspěvek

      Já bych to trochu poupravil. GO M4CZ nic neřeší pokud vše půjde dobře a do pár let do Přásek přijedou nové tanky. Jenže... ono se nám to může krapánek protáhnout. Norové co objednají teď budou své 2A7+ dostávat v letech 2026-2031... Maďaři co své 2A7+ objednali již pěkných pár let zpátky mají své první kusy dostat snad tento rok.

      Na to L2A4 se fakticky přechází takovým způsobem, že za chvíli to bude tři čtvrtě roku a ze 13 máme jeden... Pokud bude naše tanková rota o 13 (a ne 14) strojích, tak máme jednu rotu, ale co ten zbytek?

      Ono udivuje posádky některými svými výkony, ovšem všimněte si, že 2A4 je porovnáván nikoliv s M4CZ, ale s M1... který se díky rozsypaným M4 stal výzbrojí i části profíků 73 tpr, nikoliv jen 4 tr AZ.

      Tahle GO M4CZ za miliardu (nikoliv miliardy) je tak něco, za co ještě můžeme být rádi, protože v případě delší časové prodlevy příchodu MBT nové generace (nikoliv 2A4), nám M4CZ budou stále tvořit páteř 73 tpr. A imho je lepší aby ta páteř byla právě alespoň M4CZ, než M1.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:34 17.03.2023

      Neřeší z pohledu, že by se ty tanky mělo reálné nasadit. Ale k čemu je armáda co se nedá nasadit? M4 když budu optimista dostaneme po roce 2025. Ty časy jsou dane nedostatkem ...Zobrazit celý příspěvek

      Neřeší z pohledu, že by se ty tanky mělo reálné nasadit. Ale k čemu je armáda co se nedá nasadit?

      M4 když budu optimista dostaneme po roce 2025. Ty časy jsou dane nedostatkem objednávek. Tzn. Jedna zakázka musí navazovat na další, aby linka fungovala.

      Ten zbytek bude stále na ničem, než přijdou tu A7. Proto je komické, jak se to neustále odkládá.

      Ano, děkuji že znáte reality do průchodu A7/k2/M1 . Pro rejaply.
      Ps: Výkony M4 raději nikdo nezmiňuje proč asi..

      Go za miliardu byl podpis, kdy a za kolik je reálné někdy někdo uvidí... viz. Jen růst energii. Nejspíše přijdou az z novými tanky. Přitom ta částka netvoří zanedbatelnou částku nákupu nových.

      Pater na m4 uz nikdy nebude. Prostě o některé se už přišlo. Nové nebudou, a při ztrátách není náhrada. Takže jen vyhoze penize.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:06 17.03.2023

      M4CZ nebudou reálně nasaditelné? Tak to úplně není pravda. To GO se dělá právě proto aby byly v těch počtech co jsou pro 73 tpr. Kdy dostaneme M4CZ po go se neví. Může to být už ...Zobrazit celý příspěvek

      M4CZ nebudou reálně nasaditelné? Tak to úplně není pravda. To GO se dělá právě proto aby byly v těch počtech co jsou pro 73 tpr.

      Kdy dostaneme M4CZ po go se neví. Může to být už příští rok ke konci.

      GO se bude dělat postupně. Tedy nejdříve kusy co jsou úplně mimo provoz (1 tr mezitím stále na funkčních M4), ty pak přijdou k rote co má T-72M1 atd. A7 se neodkládá o těch se nyní jedná. Ale první mohou přijít klidně až 2027+. Ty další pak budou chodit až za 2031, když se podíváme jak má zákazky rozložené Norsko. Tyhle roky bude M4 pořád podstatná část výzbroje.

      PS: Proč asi nikdo neporovnává 2A4 s M4? Nemluvím o 2A7 nebo K2, tam není o čem. Ale starý 2A4 prvních sérii není proti M4CZ v TTP zas až takový zázrak.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:23 17.03.2023

      Nebudou, nebudou ani na úrovni M1. Proč protože, jich není dost, a nemaji zálohu. Tzn. Nepoužitelné, nebo jak chcete nahrazovat ztráty? Nebo plánujete, že nepřítele počká až ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebudou, nebudou ani na úrovni M1. Proč protože, jich není dost, a nemaji zálohu. Tzn. Nepoužitelné, nebo jak chcete nahrazovat ztráty?
      Nebo plánujete, že nepřítele počká až vyrobíme další...

      Jak že se neodkladné, kdy se podle vás rozhodlo o řešení GO, místo nákupu...

      "Ale starý 2A4 prvních sérii není proti M4CZ v TTP zas až takový zázrak"

      Říct o skoro 20.let mladší tanku, jehož úroveň GO ještě klesne. Ale když na tom chcete ještě 10.let provozovat armádu je to vaše volba. Ale fakticky je to blbost.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:35 17.03.2023

      Prosím? Ani 72M1 nemají zálohu a není jich dost... A leopard je zatím jeden, přijde dalších 12, což je ani ne polovina počtu M4CZ a nové tanky objednané stále nejsou. M4CZ po GO ...Zobrazit celý příspěvek

      Prosím?

      Ani 72M1 nemají zálohu a není jich dost... A leopard je zatím jeden, přijde dalších 12, což je ani ne polovina počtu M4CZ a nové tanky objednané stále nejsou. M4CZ po GO budou tak do příchodu nových MBT (doufejme 2A7+ případně K2"+") náší nejpočetnější a neschopnější tankovou silou...

      Počty pro nahrazení ztrát (rezervy) nejsou ani pro 72M1 a dle deklarovaných počtů nebudou konec konců ani pro nové Leopardy. A jen pro info, tyhle rezervy nejsou ani pro Pandury či CV-90, ani pro SPYDER... Znamená to, že jsme nebojeschopní? Ne. Jen se zkrátka kupuje pouze na stavy, ne do rezervy...

      O nových tancích se nyní jedná. Dříve oproti původnímu plánu. Původní plán bylo, že M4 projdou GO (aby jsme měli hlavní sílu alespoň na těch M4CZ a ne předpotopních M1) a pak až třeba za 5+ let okolo 2030 se začnou řešit nové MBT. Nakonec se nové MBT řeší teď a díky bohu za to (proto nevím kde jste vzal, že já chci provozovat M4 místo moderních tanků). Jenže i když se řeší teď a nevezmeme Abramsy nebo K2 s rychlým dodáním, tak na Leo2A7+ se zkrátka bude muset několik let počkat a to nejen na dodání prvních kusů, ale i na počty které budou alespoň pro dvě roty na západní čtyřkové soustavě. Po tuhle dobu budeme rádi za M4CZ. Tyhle M4CZ pak půdou do mobilizačních záloh případně pokud se nevezme dost Leopardů, budou na nich zálohy.

      Pokud jde o mně. Kdyby byly v prd... Eeh nové tanky se měly objednat už někdy 2015-2020, aby nám první kusy už přicházely, případně aby jsme už měli komplet přezbrojeno. 14 tanků na rotu, AZ měly být posíleny o další rotu jak se plánovalo, tedy pět rot o 14 tancích to máme 70 kusů plus 10 rezervy. Mělo se tedy koupit 80 Leo2A7+. Jenže nebyla politická vůle občanská podpora a tak to dopadlo jak to dopadlo. Nyní je na vládě i MO či VŠ v tomto svěží vítr, takže tanky už se nyní řeší, ale stejně to ještě zřejmě potrvá. Proto píši že než tato iniciativa přinese plody, budeme ještě rádi za M4kySkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:12 17.03.2023

      Nebudou, protože dorazí nejspíše až spolu z novými tanky. 50% stavu jednotku budou tvořit L2, zbytek bude M1. Sice si to můžeme malovat o M4, ale reálné uz ne. Pandury vyrábíme, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebudou, protože dorazí nejspíše až spolu z novými tanky.
      50% stavu jednotku budou tvořit L2, zbytek bude M1. Sice si to můžeme malovat o M4, ale reálné uz ne.

      Pandury vyrábíme, L2, atd se vyrábí... t72, nebo M4CZ už ne.
      Chápete doufám ten rozdíl, když vidíte počty ztrát na UA.
      Ps: Fakt tu máme pár ks představených "panduru", které nejsou kompatibilní se zbytkem jako máme M4?

      Omyl, původně měli být nové tanky už někdy 2025. Ale protože, se to odložilo (po nekolikate). Tak došlo na GO. Ten stav M4 se nestal přes noc, to byl dlouhodobý stav k nákupu nových... co nepřišel.
      Nepůjdou do mobilizadnich skladu, ale na strot. Proč, protože nic z jejich vybavení už nebude l dispozici. Nebo k čemu je tank bez munice?
      Viz. UA.... Jim fakticky došla 152mm munice, za pár let to bude u těchto ráži ještě horší. Nikdo už nebude nové zásoby kupovat k čemu. Když všichni půjdou v NATO standardech.

      V tom je ten vtip, objednat se mělo. Ale reálné to bude jen lepení díry za miliardu+.
      Ano, projevilo se to, a peníze do Go nic neřeší. Jen je to další odklad nových. Fakticky se mělo přejít místo M4, ale čas už vrátí nelze. Jde pouze neopakovar chyby.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:33 17.03.2023

      Danik
      Když už tak Leopardů 2A4 příde dalších 13.

      Danik
      Když už tak Leopardů 2A4 příde dalších 13.

     • Danik
      00:16 18.03.2023

      @jirosi Ještě k tomu úvodnímu textu: Část velení tanky nechtěla vůbec, část velení ano. O tom tam byl celý ten medializovaný spor. Rychlost zakázek KMW bohužel vyvolává ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ještě k tomu úvodnímu textu:

      Část velení tanky nechtěla vůbec, část velení ano. O tom tam byl celý ten medializovaný spor.

      Rychlost zakázek KMW bohužel vyvolává pochybnosti o tom co je riskantní a co ne.

      Zatímco my se tu bavíme, Poláci už mají dodaných k 50-ti K2 BP. Už v NATO jsou.

      Já sám nemám proti L2A7+ ani popel, jde však o dodací lhůty a průmyslové kapacity

      Teď ta odpověď k té debatě:

      Nevíme kdy dorazí nové tanky a nevíme kdy dorazí M4CZ. 50% jednotky určitě nebudou tvořit L2A4 a zbytek M1... Těch 14 Leo2A4 (díky Scottymu, má pravdu) je pro jednu rotu na západní struktuře... zbývají 3... To jakože už se koupí jen 14 nových tanků? Asi blbost, že. Mluví se až o padesáti strojích, což by znamenalo 3 profi roty na 2A7 (zbytek strojů 50-3x14, budou vyproš´továky nebo rezervy) a jedna rota AZ na 2A4.

      Pandury sice vyrábíme, ale jak dlouho to trvá a jak je nastavený dodavatelský řetězec? Jakou aktuální zásobu ND pro Pandur má TDV/EA? Jakože v případě války najednou začnou sypat jeden Pandur za druhým? Podívejte se na UA. I na západ o kolik se zatím zvedla produkce po roce konfliktu.

      Ano už bylo mnoho plánů na náhradu a pořád se odkládá... M4ky už se dávno měly těšit na důchod. Jinak nevím nevím jestli půjdou do šrotu. Spíš je za pakatel odkoupí EA a podívají se někam do afriky. S tankovou municí 125mm je to dobrý point, akorát, že u nás/na Slovensku jsou stále výrobci, kteří nyní jedou naplno pro potřeby UA, samozřejmě otázka je jak to bude do budoucna a ideál je unifikovat na NATO standard.

      Znovu. Ty peníze řeší uschopnění našich 28 M4CZ (jestli se povedou všechny...), které ještě doslouží před dodáním prvních Leo2A7+ o kterých se NYNÍ jedná. Tedy žádný odklad.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:23 18.03.2023

      Danik: Ta část velení, byl velitel jejich uskupení... PL mají tanky propuštěne JK, ale kolik K2 jezdí na UA. Nás až, tak nezajímá jak to je v míru. Ale jak to funguje ve válečném ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Ta část velení, byl velitel jejich uskupení...

      PL mají tanky propuštěne JK, ale kolik K2 jezdí na UA. Nás až, tak nezajímá jak to je v míru. Ale jak to funguje ve válečném stavu.

      Znovu, L2 má dostatečně kapacity. Ale státy mezi nimi i CR/SR si tanky nekupuji! Takže výroba probíhá rychlosti, aby výrobce nemusel zavřít linku. Až si objednáme tanky jako JK, pak výroba pojede stejen rychle...

      Dnešní stav byl 27ks M4, zítřejší stav bude 14ks L2+ M1/M4.
      Kdyby to bylo jinak, mohlo se rozhodnout o jejich odeslání na UA. Ale předně z toh o duvodu to Armáda nechce.
      54ks = pouze bojové svoje. Podpůrná technika by měla vzniknout na podvozcich těch A4.
      I kdyz při vyřazení M4, by dávalo smysl je poslat záloha po lehké modernizaci víc Rak.

      Výrobní kapacita = objednávky.. nejsou obj. Není výroba. Pořád lepší domácí pandur. Než tisíc houfnic závislých na jediné továrně na druhé straně světa co neposlala ani jeden ks ověřit schopnosti do války na UA. Tzn. Na problémy se přijde až v ostrém nasazení.

      Dnes ano, ale co za 10.let?

      "V září 2020 byla se státním podnikem VOP CZ podepsána smlouva na tzv. technické zhodnocení (TZ) tanku T-72M4 CZ. Bohužel z původně navrhovaného rozsahu projektu byla z důvodu omezených financí vypuštěna pohonná jednotka. Cílem technického zhodnocení je pak prostřednictvím výměny určitých přesně definovaných komponentů či podsystémů vyřešit problém s nedostupností náhradních dílů, které jsou neopravitelné a na trhu se již nevyskytují z důvodu již zmíněného technického stáří nebo ukončení výroby. Nejedná se tedy o modernizaci, kdy se mění celé systémy laicky řečeno „kus za kus“, kdy by měl být nový systém o několik úrovní efektivnější/modernější. V rámci technického zhodnocení jde především o zachování stávajících systémů, popřípadě zlepšení některých specifických dílčích vlastností, kdy se mění pouze definované komponenty, pro něž již na trhu nejsou náhradní díly. Zároveň bude realizací projektu dosaženo zvýšení základních parametrů přežití na bojišti i po roce 2026"
      https://www.czdefence.cz/clane...

      Aneb, v roce 2020 se místo nákupu rozhodlo oživit M4. Tím se dle plánu odsunuly dodávku nových tanku o cca 10.let. Dnes řešímerychlejsi dodání, nových. Ale ty 3 roky nikdo nevrátí.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:44 18.03.2023

      @jirosi To nebylo o dvou lidech. Ale o velké části norského velení. Velitel brigade nord byl jen hlavní představitel názoru, že tanky se mají koupit, kromě něho i třeba velitele ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      To nebylo o dvou lidech. Ale o velké části norského velení. Velitel brigade nord byl jen hlavní představitel názoru, že tanky se mají koupit, kromě něho i třeba velitele Telemark bataljon, zatímco NGŠ a velitele letectva to radši chtěli dát do dronů nebo vrtulníků.

      Leo2A4, výrobní série, která teď jsou i naše příchozí (výrazně slabší pancíř, výrobní série 1-4/5) se v Turecké službě v Sýrii moc nevyznamenaly. L2 půjdou na UA až nyní. Jinak korejci se na válku docela připravují. To že K2 teď nutně nepůjde na UA neznamená že je to špatný tank. To i type 10 by na tom nebyl nejlépe. Nebo novější Leclercy.

      Ano linka teď vyráběla jen pro Maďary, první kusy 2A7 mají přijít tento rok, také 2017-2022 dělali přestavbu 2A5DK na 2A7DK a teď dostali Nory. Nic moc. Ale potenciál je tu nyní velký. ČR 50, SK, Litva 50, modernizace pro BW, Itálie až 250 a je tu potenciál i na další Baltské země, Nizozemsko, Švédsko (jejich str122 jsou jen upravené 2A5), Finsko (kromě 100 2A6 mají i 100 2A4) či možná Řecko, Španělsko nebo něco málo Slovinsko. To by bylo ale taky dobré aby KMW zaujalo proaktivní přístup.. Rheinmetal ještě nemá ani jediného zájemce o Panther a už avizuje fabriku na UA, která to může sekat tempem až 300 ročně... Nastavit řetězec dodavatelů, vyřešit podmínky na národní bázi, místní domácí průmysly, rozjet velkokapacitní linky, tohle prostě čas zabere i když se všechny ty kontrakty podepíšou tento rok. Navíc takový nával objednávek způsobí roztažení dodávek do širšího období. Proto píšu že 2A7 BOHUŽEL, nemusí být až tak rychle v dostatečných počtech. Takže je možnost že M4CZ po GO si ještě chvíli služby bohužel užijí.

      Když tady KMW zůstane pozadu, nemůžeme se pak divit že Poláci radši berou Abrams + K2 a Rumuni Abrams.

      Pandur má bojové zkušenosti? Ne

      Pro 4 tankové roty potřebujete 56 kusů, nikoliv 54. Tu poslední větu odstavce nechápu "víc rak."?

      Ale vždyť tady nebyl vůbec rozpor. Na GO M4CZ se věd 2020 mělo kašlat. 2019-2020 koupit i kdyby 42 Leo2A7+ plus ženijní verze + opce na dalších řekněme 20 a tento max příští rok už bychom mohli dostávat první... Místo toho se to takto zprasilo...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:58 18.03.2023

      Ano, ale nejsem vyloženě zastance jejich ponechání. Na to jsou tu jiní. To sice neznamená, ale všechny armády světa raději kupují nasazenku techniku. Proč asi. Japonsko se také ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, ale nejsem vyloženě zastance jejich ponechání. Na to jsou tu jiní.

      To sice neznamená, ale všechny armády světa raději kupují nasazenku techniku. Proč asi. Japonsko se také připravovali na WW2, ale jal to z jejich technikou skončilo víme všichni.
      Ano, JK že připravují na válku. Jenže, to je to riziko jak to bude vypadat během celky v Korea?

      Dodávky pro BW/Dansko měli skončit letos.
      RHM avizuje dokončení prototypu, respektive když to někdo zaplatí. Ale ten zákazník neexistuje.
      Fakticky všechny ty státy mluví o modernizaci tanku 20.let, fakticky nekupuji nic. Výrobce bohužel musí prvně řešit sám sebe.

      Modernizace L2A4 co si nechali dělat v Rakousku.

      Kdyz PL řešilo kde tanky jeli do USA, Německa, a Jk v tom poradí.
      Chtěli M1.. mají K2. Zbytek si domyslete.

      Nejsem zastance Panduru, ale máme licenci na výrobu v CR.

      Může byt. Dík za opravu.

      Jsem rád, že nejsme sám.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      01:19 19.03.2023

      @jirosi Myšleno ponechání L2A4 nebo M4? Tak není to tak úplně pravda. Kupují techniku podle politiky, financí, průmyslových možností, offesetů a samotných TTP. Samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Myšleno ponechání L2A4 nebo M4?

      Tak není to tak úplně pravda. Kupují techniku podle politiky, financí, průmyslových možností, offesetů a samotných TTP. Samozřejmě osvědčenost systémů je plus, ale většina států když může si dělá vlastní. I Abrams nebo Challenger byly jednou neosvědčené stroje. S Japonskou technikou to nijak hrozně nedopadlo. Dobyli s ní většinu JV Asie, půlku Číny, nakopali zadek Britům i s Anzacem, Nizozemcům a pořádně zatápěli Američanům, co museli napnout veškeré síly, aby je průmyslově (kvalitativně i kapacitně, ale to až v pozdější fázi konfliktu) udolali. Japonské lodě byly postrach a to samé letectvo. Tanky už sice nebyly až takový zázrak, ale do džunglí se hodily, dělostřelectvo a zbraně jednotlivce neměli špatné. JK se připravuje na válku stejně jako Izrael. Navíc opět, Poláci budou budovat hub a nákup dostatku ND + servis doma by měl být standardem u všech systémů, nehledě na to odkud jsou.

      Ano objeli a zjistili. Podle toho pak nakoupili.

      Proti Panduru už po těch letech ani popel. Naše Pandury dosáhly exportního úspěchu v JV Asii, umime je vyrábět a vytvářet specializované verze. To je dobré. Osobně jsem zvědavý na jejich MLU. Tam se v této době dělá studie proveditelnosti. Osobně doufám v posílení ochrany na lvl.4 s pomocí českého přídavného pancéřování, konec plavbyschopnosti, použití PAO a použití věže UT-30Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:11 20.03.2023

      A4, M4 jsou na odpis už dávno. Tak zrovna Ch1 byl tak skvělý, že utratily dalsi peníze za vývoj CH2 víme? (Kompletně přepracování vez) Japonci hlavně překvapily. Následně to ...Zobrazit celý příspěvek

      A4, M4 jsou na odpis už dávno.

      Tak zrovna Ch1 byl tak skvělý, že utratily dalsi peníze za vývoj CH2 víme? (Kompletně přepracování vez)

      Japonci hlavně překvapily. Následně to bylo spíše o vůli bojovat do konce, než o skvělé technice.
      Ta we ukázala spise jako špatná třeba u letectva je stala většinu pilotů...
      Námořnictvo je podobná píseň. Podceneni západem. Ale on ten západ současně valcil sám se sebou!

      Tak znova, jak vypada ten jej h hub pro L2. To je totiž praktická ukázka jak svoje sny prevedly do skutečnosti. Sami uznaly, že to nedávají a objednaly jinde... a opět plány jak to skvele půjde.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:24 16.03.2023

    Scotty No ták, norové si tanky testovaly, viděl jste vy K2 jinde než na internetu? Když to porovnáte například i s francouzským Leclercem, tak jsou na tom rozměrové a hmotnostně ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    No ták, norové si tanky testovaly, viděl jste vy K2 jinde než na internetu?
    Když to porovnáte například i s francouzským Leclercem, tak jsou na tom rozměrové a hmotnostně podobně. Mají o pár pojezdových kol méně, menší věž díky automatu. Celkově menší obestavěný prostor. Nižší hmotnost pancíře pak potřebuje i nižší hmotnost nosných konstrukcí podvozku.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:47 16.03.2023

     EMBT věž Leclercu a podvozek Leo 2A7+ váží 61,5 tuny. Leopard 2A7+ jako takový má nejčastěji udávanou hmotnost 66 tun. takže zhruba takové je úspora hmotnosti "lehké" věže osazené ...Zobrazit celý příspěvek

     EMBT věž Leclercu a podvozek Leo 2A7+ váží 61,5 tuny. Leopard 2A7+ jako takový má nejčastěji udávanou hmotnost 66 tun. takže zhruba takové je úspora hmotnosti "lehké" věže osazené na dobře pancéřovaný podvozek.
     Také je třeba si říct že leopard vždy nevážil přes 65 tun. Mnohem hůře pancéřovaná verze 2A4 váží 55 tun.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:30 17.03.2023

     On má Leclerk srovnatelnou ochranu?

     On má Leclerk srovnatelnou ochranu?

 • flanker.jirka
  22:06 15.03.2023

  Rozhodnutí Litvy nelze než pochválit, současně s tím je nutné se ptát, co se děje v Praze? Kde se vlastně v podstatě nic zásadního neděje. Stále se někdo snaží pochválit za to, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodnutí Litvy nelze než pochválit, současně s tím je nutné se ptát, co se děje v Praze? Kde se vlastně v podstatě nic zásadního neděje. Stále se někdo snaží pochválit za to, že 2% HDP splní až ke konci volebního období.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:18 15.03.2023

   Rozhodnuti, že něčeho dosáhnou za 10let?
   To jsou pro zajímavost 2,5 volebního obdobi!

   Rozhodnuti, že něčeho dosáhnou za 10let?
   To jsou pro zajímavost 2,5 volebního obdobi!

   • Stonkeeper
    10:15 16.03.2023

    No a u nas uz ubehlo 1,5 volebniho obdobi a niceho se nedosahlo:)

    No a u nas uz ubehlo 1,5 volebniho obdobi a niceho se nedosahlo:)

   • flanker.jirka
    17:41 16.03.2023

    Kompatibilitu s NATO vytváří MO ČR svou uvědomělou politikou už 24 let od vstupu do aliance. Za tu dobu zde nebyla jediná vláda, která by byla proti členství v alianci.

    Kompatibilitu s NATO vytváří MO ČR svou uvědomělou politikou už 24 let od vstupu do aliance. Za tu dobu zde nebyla jediná vláda, která by byla proti členství v alianci.

  • Scotty
   22:43 15.03.2023

   Svatá prostoto.

   Svatá prostoto.

   • torong1
    16:50 17.03.2023

    Ano. To si musí říct každý, kdo tady čte tvé a Jirosiho komentáře.

    Ano. To si musí říct každý, kdo tady čte tvé a Jirosiho komentáře.

    • Jirosi
     18:15 17.03.2023

     Vás to, že zminimuji faktické problémy asi dost žere. Ale když nejsou argementy k tématu..

     Vás to, že zminimuji faktické problémy asi dost žere. Ale když nejsou argementy k tématu..

  • Klimesov
   07:05 16.03.2023

   Ano nic se v Praze neděje. Jen se urychleně řeší nová BVP, jejichž pořízení se 7 let zanedbávalo, urychleně se řeší nová MBT, o kterých bylo před 2 roky rozhodnuto že se budou ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano nic se v Praze neděje.
   Jen se urychleně řeší nová BVP, jejichž pořízení se 7 let zanedbávalo, urychleně se řeší nová MBT, o kterých bylo před 2 roky rozhodnuto že se budou "pouze" zhodnocovat, urychleně se vyřešili vrtulníky navíc, v řešení je náhrada nadzvuků.
   Opravdu se tam nic neděje?Skrýt celý příspěvek

   • Stonkeeper
    10:22 16.03.2023

    Takze resime bvp osmym rokem a stale nic podepsaneho. Nechci videt jak vypada neurychlene reseni. Jak se resi tanky? Od Scottyho vime, ze na ministerstvu ani nepremysli nad jinou ...Zobrazit celý příspěvek

    Takze resime bvp osmym rokem a stale nic podepsaneho. Nechci videt jak vypada neurychlene reseni. Jak se resi tanky? Od Scottyho vime, ze na ministerstvu ani nepremysli nad jinou variantou nez Leopard. Prej at jsou vojaci radi za ne, co vic by chteli. Takze jak presne se urychlene resi? Vrtulniky navic za nas vyresili USA. Bez nich by se nevyresilo nic vic. Asi mame kazdej jine predstavy urychlenem reseni. Nepracujete taky ve statni sprave?Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:58 16.03.2023

     To, že předchozí vlády zanedbávali svou práci na MO neznamená, že se tak děje i nyní. Znovu opakuji. 7 let se to zanedbávalo a řešilo se to tak jak se řešilo. Nyní se to řeší ...Zobrazit celý příspěvek

     To, že předchozí vlády zanedbávali svou práci na MO neznamená, že se tak děje i nyní.
     Znovu opakuji. 7 let se to zanedbávalo a řešilo se to tak jak se řešilo. Nyní se to řeší rychleji. V květnu má být podepsaná smlouva.
     Tak na jednu stranu chcete aby se postupovalo rychle a na druhou chcete aby se vybíralo z více možností? Víte o tom, že tyhle věci se navzájem vylučují. Pokud chcete aby se uvažovalo o více možnostech, tak to znamená oslovit více dodavatelů, řešit více podmínek a návrhů a tím pádem se vám prodlužují lhůty.
     A to poslední, to jako nějak vyvrací to, že se to dělo v rámci jednání USA - ČR? Nebo jako vy si myslíte, že USA z ničeho nic přišli a řekli, hej máme ve skladě nějaké vrtulníky navíc, nechcete je? A MO ČR řeklo, jasně bro dotáhněte je sem.Skrýt celý příspěvek

     • torong1
      17:06 17.03.2023

      Jistěže z více variant. A to hlavně z variant, které budou co nejdříve k dodání. Zatím to vychází, že L2 je nereálný dříve než kolem roku 2035. Takže je otázka, jestli jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistěže z více variant. A to hlavně z variant, které budou co nejdříve k dodání. Zatím to vychází, že L2 je nereálný dříve než kolem roku 2035. Takže je otázka, jestli jsou rychlejší v Limě nebo v Jižní KorejiSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:46 17.03.2023

      torong1
      :)

      torong1
      :)

    • flanker.jirka
     17:44 16.03.2023

     Nové verze Leopardů jsou dobré, stačí to podepsat :-) S nějakou konfigurací se tam moc hýbat nedá. Když by bylo podepsáno, hned se lépe budou plánovat další akce s tím spojené.

     Nové verze Leopardů jsou dobré, stačí to podepsat :-) S nějakou konfigurací se tam moc hýbat nedá. Když by bylo podepsáno, hned se lépe budou plánovat další akce s tím spojené.

   • flanker.jirka
    17:42 16.03.2023

    Promiňte, ale tempo řešení je v ČR poněkud jiné než v okolních státech. A stále jsme u toho, že žádné řešení ještě nepadlo natvrdo a stále se "vyjednává."

    Promiňte, ale tempo řešení je v ČR poněkud jiné než v okolních státech. A stále jsme u toho, že žádné řešení ještě nepadlo natvrdo a stále se "vyjednává."

    • Klimesov
     08:03 17.03.2023

     To také není úplně pravda. ano hitparáda to tu není, ale zas tak rozdílné taky ne. Podle dostupných informací třeba Norové řeší náhradu svých MBT už od roku 2001. Až v roce 2018 se ...Zobrazit celý příspěvek

     To také není úplně pravda.
     ano hitparáda to tu není, ale zas tak rozdílné taky ne.
     Podle dostupných informací třeba Norové řeší náhradu svých MBT už od roku 2001. Až v roce 2018 se nakonec rozhodli, že teda nebudou modernizovat svá L2A4, ale koupí nějaké nové MBT.
     Nám se to zdá, protože zakázky pro AČR český občan sleduje podrobněji, než nějakou zakázku v Norsku nebo jinde.Skrýt celý příspěvek

 • Thorn
  20:14 15.03.2023

  zajímavé jsem celkem zvědav jestli se AČR během příštích 10 let dostatečně rozroste aby mohla popř. utvořit divizi nebo jestli dvou brigád budeme mít 3-4

  zajímavé jsem celkem zvědav jestli se AČR během příštích 10 let dostatečně rozroste aby mohla popř. utvořit divizi nebo jestli dvou brigád budeme mít 3-4

  • Scotty
   20:45 15.03.2023

   Divizi by jsme mohli mít už dnes, ale nedávalo by to žádný smysl.

   Divizi by jsme mohli mít už dnes, ale nedávalo by to žádný smysl.

   • flanker.jirka
    22:01 15.03.2023

    Divizi s 35 tanky?

    Divizi s 35 tanky?

    • Thorn
     22:11 15.03.2023

     Pokud vím tak se má dokoupit 50 leopardu 2

     Pokud vím tak se má dokoupit 50 leopardu 2

    • Jirosi
     22:15 15.03.2023

     Divize je dána počtem brigád, ne počtem tanku...

     Divize je dána počtem brigád, ne počtem tanku...

     • flanker.jirka
      17:45 16.03.2023

      Pardon, máte pravdu. Beru to tak, že mechanizované jednotky je dobré doplnit o MBT.

      Pardon, máte pravdu. Beru to tak, že mechanizované jednotky je dobré doplnit o MBT.

    • Scotty
     22:43 15.03.2023

     Kolik má divize tanků je úplně irelevantní. Taky nemusí mít žádný. Divize je uskupení dvou a více brigád.

     Kolik má divize tanků je úplně irelevantní. Taky nemusí mít žádný. Divize je uskupení dvou a více brigád.

     • Tecka
      09:25 16.03.2023

      Racja..podobnie jak armia ,która nie ma wartości bojowej ,dalej jest nazywana armią.

      Racja..podobnie jak armia ,która nie ma wartości bojowej ,dalej jest nazywana armią.

   • petres
    09:38 16.03.2023

    Proč by nedávalo žádný smysl stanovit si jako cílový stav pro zemi naší velikosti a sily ekonomiky jednu divizi? Spíš by mi dávalo smysl, že budeme mít velitelskou strukturu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč by nedávalo žádný smysl stanovit si jako cílový stav pro zemi naší velikosti a sily ekonomiky jednu divizi? Spíš by mi dávalo smysl, že budeme mít velitelskou strukturu v úrovni divize včetně jednotek divizního kompletu. Má do budoucna smysl, aby naše dvě brigády byly součásti dvou (německé a polské) divize?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:38 16.03.2023

     K čemu by nám byl divizní stupeň? Pokud jen naší nejvyšší ambicí vyslat BÚU s možností rotace (jako že je), tak divizní velení je úplně na nic. Od velení nasazeným silám je tu ...Zobrazit celý příspěvek

     K čemu by nám byl divizní stupeň? Pokud jen naší nejvyšší ambicí vyslat BÚU s možností rotace (jako že je), tak divizní velení je úplně na nic.
     Od velení nasazeným silám je tu Velitelství pro operace.Skrýt celý příspěvek

     • Thorn
      15:24 16.03.2023

      Myslím že by mělo být naší ambicí abychom v případě otevřeného konfliktu byli schopni popřípadně fungovat jako samostaná armáda na úrovni pěšího vojska

      Myslím že by mělo být naší ambicí abychom v případě otevřeného konfliktu byli schopni popřípadně fungovat jako samostaná armáda na úrovni pěšího vojska

     • flanker.jirka
      17:49 16.03.2023

      Divizní systém by mohl být lepší než BÚU, pokud by brigády byly tvořeny všemi potřebnými druhy vojsk a spolu by existovali celou dobu.

      Divizní systém by mohl být lepší než BÚU, pokud by brigády byly tvořeny všemi potřebnými druhy vojsk a spolu by existovali celou dobu.

     • flanker.jirka
      17:50 16.03.2023

      Thorn
      Armádu má ČR pouze papírově, na počet generálů rozhodně ano, ale tím to končí. V AČR je hodně "náčelník" a málo "indiánů"

      Thorn
      Armádu má ČR pouze papírově, na počet generálů rozhodně ano, ale tím to končí. V AČR je hodně "náčelník" a málo "indiánů"

     • Scotty
      18:21 16.03.2023

      Thorn flanker.jirka Divize nám nic oproti současnému stavu nepřínese. Máme dvě mechanizované brigády, ale je velice nepravděpodobné že budou někdy bojovat naráz na jednom ...Zobrazit celý příspěvek

      Thorn flanker.jirka
      Divize nám nic oproti současnému stavu nepřínese. Máme dvě mechanizované brigády, ale je velice nepravděpodobné že budou někdy bojovat naráz na jednom místě.
      Byl by to jen další velitelský stupeň bez kterého se dá bez problému existovat.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    09:38 19.03.2023

    Divize o dvou bojových brigádách a pluku? Ehm, to není úplně NATO standard...

    Divize o dvou bojových brigádách a pluku? Ehm, to není úplně NATO standard...

    • Scotty
     14:09 19.03.2023

     Proč do toho cpát pluk? Nesmysl.
     Celá tahle nesmyslná debata je jen o tom že někoho vzrušuje název divize.

     Proč do toho cpát pluk? Nesmysl.
     Celá tahle nesmyslná debata je jen o tom že někoho vzrušuje název divize.

     • Danik
      12:35 20.03.2023

      Aby ta naše případná "divize" neskončila na dvou brigádách? Aby nebyla jen o 7 bojových praporech? Proto. Celá tahle "nesmyslná" debata je o tom, že menší a i chudší státy budují ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby ta naše případná "divize" neskončila na dvou brigádách? Aby nebyla jen o 7 bojových praporech? Proto.

      Celá tahle "nesmyslná" debata je o tom, že menší a i chudší státy budují nebo už mají komparativně početnější síly než my.

      Ještě NGŠ Opata mluvil o potřebě vybudovat 3 brigádu. Potřeba více personálu se ukázala v minulých letech (mise, tornádo, covid, ochrana hranic). Takže to není o tom, že vzrušuje slovo "divize", ale o tom, že 2 brigády jsou pro zemi velikosti a ekonomické síly typu ČR málo. No a ta "divize", (ani by nemuselo vznikat divizní velení, máme velitelství pro operace), v rámci NATO představuje obvykle 3-4 brigády.

      Jde o počet bojových sil, ne o slůvko divize...Skrýt celý příspěvek

     • petres
      18:31 20.03.2023

      Zjevně jste nepochopil moji poznámku. Nejde o nějaké vaše vzrušování. Poznámka uvádějící debatu byla v tom smyslu, že pokud má Litva s 2,8 mil obyv. ambice stavět divizi, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Zjevně jste nepochopil moji poznámku. Nejde o nějaké vaše vzrušování. Poznámka uvádějící debatu byla v tom smyslu, že pokud má Litva s 2,8 mil obyv. ambice stavět divizi, tak jestli chce ČR se svými 10,7 obyv. a násobně silnější ekonomikou, stále zůstat černými pasažerem v závětří. Pravděpodobně vám přijde naše dlouhodobé podfinancování armády normální stav. Ale ČR má potenciál na to postavit 3 mechanizované brigády + síly rychlé reakce (výsadkový pluk). Je to záležitost 10-15 let. Měli bychom hledat způsoby, jak posílit naší obranu a ne pořád hledat důvody, proč to nejde.Skrýt celý příspěvek

 • mexir
  18:06 15.03.2023

  Pro mne skvělá zpráva. Chápu že do roku 22 mohly pobaltské státy být v relativním bezpečí NATA. Svoboda a její obrana něco stojí. Tankový pluk v každé pobaltské zemi a 18, 24 ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro mne skvělá zpráva. Chápu že do roku 22 mohly pobaltské státy být v relativním bezpečí NATA. Svoboda a její obrana něco stojí. Tankový pluk v každé pobaltské zemi a 18, 24 společných fighterů by mělo být základem jejich bezpečí. Stojí na hranici. My jsme uprostřed bezpečí, ale nesmíme žít na úkor okolních zemí. 24xF35 a dva prapory Leo2 by měl být základem našeho příspěvku.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:17 15.03.2023

   Tak nic nevznikne na zelené louce. Vše je potřeba dělat postupně
   Od pronajatých letounu k vlastnim
   Od T72 k L2

   Následně až bude vše fungovat, řešit navýšení počtu.

   Tak nic nevznikne na zelené louce. Vše je potřeba dělat postupně
   Od pronajatých letounu k vlastnim
   Od T72 k L2

   Následně až bude vše fungovat, řešit navýšení počtu.

 • CerVus
  16:37 15.03.2023

  No, aby jsme také nebudovali těžkou tankovou brigádu, kterou budou podporovat kolová bvp.

  No, aby jsme také nebudovali těžkou tankovou brigádu, kterou budou podporovat kolová bvp.

  • mexir
   18:08 15.03.2023

   Nevěř Vojáčkovi.

   Nevěř Vojáčkovi.

  • Scotty
   19:17 15.03.2023

   Tankovou určitě ne. Navíc brigáda Železný vlk není těžká.

   Tankovou určitě ne. Navíc brigáda Železný vlk není těžká.

  • liberal shark
   12:39 17.03.2023

   Nemají to takhle Francouzi ?

   Nemají to takhle Francouzi ?

   • CerVus
    16:13 17.03.2023

    Tuším, že ano i když oni mají trochu jinou koncepci a předpokladanou oblast nasazení. Ono jde o to, že to co bude součástí těžké brigády si rozhodují jednotlivé armády. Není ...Zobrazit celý příspěvek

    Tuším, že ano i když oni mají trochu jinou koncepci a předpokladanou oblast nasazení.
    Ono jde o to, že to co bude součástí těžké brigády si rozhodují jednotlivé armády. Není žádná požadovaná struktůra. Nejsem sice zastáncem toho, že by se místo dost možná zkrachovalého nákupu cv90 pořídily pandury nebo něco podobného, ale reálně tomu nic nebrání.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:50 17.03.2023

     Reálně tomu brání to že těžká brigáda má používat vozidla pancéřovaná na L5 a lepší.

     Reálně tomu brání to že těžká brigáda má používat vozidla pancéřovaná na L5 a lepší.

 • Poly
  14:16 15.03.2023

  Zajímavé jsou počty. O 10% menší země než ČR, 8x menší ekonomika než ČR, 4 x méně obyvatel než ČR, ale tanků plánují stejně kolik plánuje ČR. A prý Poláci jsou extrémisté...

  Zajímavé jsou počty. O 10% menší země než ČR, 8x menší ekonomika než ČR, 4 x méně obyvatel než ČR, ale tanků plánují stejně kolik plánuje ČR. A prý Poláci jsou extrémisté...

  • peter111
   15:54 15.03.2023

   Ono Slovensko je taky 1/2 ČR a BVP a myslím, že i tanků plánuje +/- stejně jako my. Navíc třeba raketomety mají stále ve výzbroji. BTW: Jaký mají Slováci armádní rozpočet?

   Ono Slovensko je taky 1/2 ČR a BVP a myslím, že i tanků plánuje +/- stejně jako my. Navíc třeba raketomety mají stále ve výzbroji. BTW: Jaký mají Slováci armádní rozpočet?

   • anmima
    16:15 15.03.2023

    Cca 50mld czk, Na rok 2023

    Cca 50mld czk, Na rok 2023

  • Scotty
   16:15 15.03.2023

   To bude asi tím že velikost tankového praporu se neřídí velikostí země.

   To bude asi tím že velikost tankového praporu se neřídí velikostí země.

   • Poly
    16:49 15.03.2023

    Tak logickou úvahou dojdeme k závěru, že je podivné, že máme jeden prapor. Polsko jich má 13, Litva má jeden.

    Tak logickou úvahou dojdeme k závěru, že je podivné, že máme jeden prapor. Polsko jich má 13, Litva má jeden.

    • Scotty
     19:32 15.03.2023

     Co je na tom podivného nebo zajímavého?
     Navíc pokud by jsme kopírovali jejich nákup. Tedy 54 tanků včetně podpůrných, tak máme ještě těch 15 darovaných navrch.

     Co je na tom podivného nebo zajímavého?
     Navíc pokud by jsme kopírovali jejich nákup. Tedy 54 tanků včetně podpůrných, tak máme ještě těch 15 darovaných navrch.

    • Jirosi
     22:13 15.03.2023

     Poly: Stačí zrušit letectvo, a klidně mohou byt větší pozemní síly. Otázka je zda pak budou efektivnější.

     Poly: Stačí zrušit letectvo, a klidně mohou byt větší pozemní síly. Otázka je zda pak budou efektivnější.

    • Klimesov
     07:15 16.03.2023

     Není to podivné. Jestli se teď mýlím, tak prosím o opravu, ale vypadá to, že Litevská armáda nemá pásová BVP, vypadá to, že nemá ani MBT v tuto chvíli. A jejich cílem je k jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Není to podivné.
     Jestli se teď mýlím, tak prosím o opravu, ale vypadá to, že Litevská armáda nemá pásová BVP, vypadá to, že nemá ani MBT v tuto chvíli.
     A jejich cílem je k jejich KBVP, zformovat tankový prapor. Je to něco jako kdyby se v AČR rozhodli k 4. brigádě přiřadit tankový prapor.
     To co je ale na článku opravdu zajímavé, je to že tak malá země se rozhodla jít formou "divizní organizací" armády, která má jinačí způsoby velení a fungování.
     Jinak zase se tak moc ta Litevská armáda nezvětší. Jejich divize má mít podle článku 17 500 mužů, což jsou schopni teoreticky dát do kupy už nyní, když započítáme rezervisty atd.Skrýt celý příspěvek

     • anmima
      09:12 16.03.2023

      ...V plánu je nakoupit dalších 120 vozidel, které částečně nebo úplně nahradí obrněné transportéry M113.
      Tak nejaké pásové majú

      ...V plánu je nakoupit dalších 120 vozidel, které částečně nebo úplně nahradí obrněné transportéry M113.
      Tak nejaké pásové majú

     • Klimesov
      09:42 16.03.2023

      anmima
      No vidíte to jsem přehlédl. Pásová OT nejspíše mají. Díky za doplnění. :-)

      anmima
      No vidíte to jsem přehlédl. Pásová OT nejspíše mají. Díky za doplnění. :-)

     • SYN_
      23:38 16.03.2023

      Ale celé to zní takto "Letos (se zpožděním dvou let) litevská armáda převezme všech 88 BVP Vilkas objednaných v roce 2016. Vozidla jsou vyzbrojena bojovým modulem Samson Mk II s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale celé to zní takto "Letos (se zpožděním dvou let) litevská armáda převezme všech 88 BVP Vilkas objednaných v roce 2016. Vozidla jsou vyzbrojena bojovým modulem Samson Mk II s 30mm automatickým kanonem Mk44S, spřaženým kulometem ráže 7,62 a protitankovým raketovým komplet se střelami Spike.

      V plánu je nakoupit dalších 120 vozidel, které částečně nebo úplně nahradí obrněné transportéry M113 – mělo by jít o BVP s 30mm kanonem a obrněné transportéry s 12,7mm kulometem. Tento počet dovolí přezbrojit všechny čtyři mechanizované prapory brigády Želený vlk"

      Z toho tedy já to chápu tak že dokoupí další Vilkasy (=Boxery) a to ve verzi s kanonem i ve verzi s kulometem... a ano mají nějaké M113, ale to nejsou BVP ani náhodou...Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:02 15.03.2023

  Tomu říkám slušný políček do tváře všem těm co předpokládají konec tanku.

  Tomu říkám slušný políček do tváře všem těm co předpokládají konec tanku.

 • Splasher
  11:56 15.03.2023

  My budeme v těch frontách na všechny zbraňové systémy snad všude poslední. Ty počty techniky a vojáků v maličké Litvě nás taky dost zahanbují. A ano, nemají Letectvo. My zase ...Zobrazit celý příspěvek

  My budeme v těch frontách na všechny zbraňové systémy snad všude poslední.

  Ty počty techniky a vojáků v maličké Litvě nás taky dost zahanbují. A ano, nemají Letectvo. My zase nemusíme chránit přístavy a moře.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:21 15.03.2023

   Proč by jsme měli být poslední? Článek je o plánech Litevců na zformování divize, není o tom, že už něco objednali a mají podepsané smlouvy. Jak je psáno v samotném článku, ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč by jsme měli být poslední?
   Článek je o plánech Litevců na zformování divize, není o tom, že už něco objednali a mají podepsané smlouvy.
   Jak je psáno v samotném článku, dotáhnout tyhle plány do finiše bude trvat 10. let.Skrýt celý příspěvek

   • Stonkeeper
    12:55 15.03.2023

    U nas ano :) Hlavne nic neuspechat.

    U nas ano :) Hlavne nic neuspechat.

    • Klimesov
     13:22 15.03.2023

     Docela by mě zajímalo jak si představujete mechanizmy, kterým by šlo nákup vojenské techniky urychlit, krom toho, že by jsme zaplatili neúměrnou cenu? Navíc je to zvláštní psát ...Zobrazit celý příspěvek

     Docela by mě zajímalo jak si představujete mechanizmy, kterým by šlo nákup vojenské techniky urychlit, krom toho, že by jsme zaplatili neúměrnou cenu?
     Navíc je to zvláštní psát něco takového pod článkem, kde samotní Litevci vyčlenili na zformování divize cca 10. let, což znamená že nákupy veškeré techniky a vybavení, včetně nových MBT, bude rozděleno do těchto 10. let. To vám připadá jako urychlené jednání?Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  11:39 15.03.2023

  50 Leopardů pro nás, 50 pro Litvu a minimálně 125 pro Itálii. To už jistě začínají být pro výrobce zajímavé počty.

  50 Leopardů pro nás, 50 pro Litvu a minimálně 125 pro Itálii. To už jistě začínají být pro výrobce zajímavé počty.

  • Standa
   12:41 15.03.2023

   A Norsko......možná Slovensko. A Němci taky určitě něco vezmou.

   A Norsko......možná Slovensko. A Němci taky určitě něco vezmou.

  • liberal shark
   13:13 15.03.2023

   Z komerčního hlediska určitě, ale bude schopen to v přijatelné době technicky zajistit ?

   Z komerčního hlediska určitě, ale bude schopen to v přijatelné době technicky zajistit ?

   • Klimesov
    13:18 15.03.2023

    Proto také vyjednávání o vojenské technice trvají tak dlouho. Protože se tam řeší tyto otázky a jejich cena.

    Proto také vyjednávání o vojenské technice trvají tak dlouho. Protože se tam řeší tyto otázky a jejich cena.

   • Jirosi
    13:53 15.03.2023

    Co je za výraz technicky zajistit, když jich vyrábí 100ks/rok.

    Co je za výraz technicky zajistit, když jich vyrábí 100ks/rok.

    • Arthur
     14:06 15.03.2023

     Asi ťazko sa vyrába napr. 100ks Leopardov za rok :-)

     Asi ťazko sa vyrába napr. 100ks Leopardov za rok :-)

     • Jirosi
      15:45 15.03.2023

      Cca 20-50ks novo vyroba +50-70ks modernizace. Přitom všechny podstatné prvky v modernizaci jsou schopné z novým ks. Takže, co vám nevychází? Přitom tu kapacitu má jak KWM, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Cca 20-50ks novo vyroba +50-70ks modernizace. Přitom všechny podstatné prvky v modernizaci jsou schopné z novým ks.

      Takže, co vám nevychází?
      Přitom tu kapacitu má jak KWM, tak RHM. Tzn. Až 200ks/rok..Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      15:57 15.03.2023

      Zaujímavá bulharská konštanta a teraz realita 44ks nových Leopardov 2a7+ pre Maďarsko sa realizuje dodávkami od 2021 do konca roka 2025 inými slovami v priemere 8,8 tanku za rok. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zaujímavá bulharská konštanta a teraz realita 44ks nových Leopardov 2a7+ pre Maďarsko sa realizuje dodávkami od 2021 do konca roka 2025 inými slovami v priemere 8,8 tanku za rok.
      A už iba taká perlička Zmluva bola podpísaná v roku 2019.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:15 15.03.2023

      Plete si kapacitu továrny, a objednavky Maďarska, na kterou mavazuje až letošní obj. Norska. Souběžně běží modernizace L2 pro BW a Dansko. Teď se k tomu přidali oživení A4. Pak tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Plete si kapacitu továrny, a objednavky Maďarska, na kterou mavazuje až letošní obj. Norska.
      Souběžně běží modernizace L2 pro BW a Dansko. Teď se k tomu přidali oživení A4. Pak tu máme mardery, Pz2000, l1.... to vše souběžně.
      Pokud nema výrobce další objednávky, tak nastavuje časy výroby aby udržel linku v provozu.Skrýt celý příspěvek

     • segal7
      19:54 15.03.2023

      A jsi si jistý, že to vše dělá KMW??

      A jsi si jistý, že to vše dělá KMW??

     • Scotty
      20:08 15.03.2023

      Opravy Leopardů 2A4 a jejich modernizace (ne 2A7V) dělá i Rheinmetall.

      Opravy Leopardů 2A4 a jejich modernizace (ne 2A7V) dělá i Rheinmetall.

     • Jirosi
      22:11 15.03.2023

      Ten souhlas kapacit byl za obě firmy. Netvrdil jsem, že to vše dělá jen RHM. Jen, že ty kapacity mají.

      Ten souhlas kapacit byl za obě firmy. Netvrdil jsem, že to vše dělá jen RHM. Jen, že ty kapacity mají.

     • Klimesov
      09:46 16.03.2023

      Arthur Jako nezlobte se na mě, ale vypočítat možnosti výroby L2A7 podle toho, že Maďaři si smlouvu domluvili tak jak si domluvili, je jako kdybych já odhadoval schopnost výroby ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Jako nezlobte se na mě, ale vypočítat možnosti výroby L2A7 podle toho, že Maďaři si smlouvu domluvili tak jak si domluvili, je jako kdybych já odhadoval schopnost výroby pekárny z toho, že jsem si dneska koupil 10 rohlíků, a z toho vydedukoval, že pekárna je schopna za den udělat 10 rohlíků.Skrýt celý příspěvek

     • segal7
      13:43 16.03.2023

      Jirosi
      Jakože RHM bude vyrábět Leo2?

      Jirosi
      Jakože RHM bude vyrábět Leo2?

     • Arthur
      16:02 16.03.2023

      Klimesov: Maďarsko bolo len príklad. Ďalší príklad bol napr. Katar, ktorý podpísal kontrakt na 62 tankov Leopard 2A7+ v 04/2013. Dodávky sa začali koncom roka 2014 a boli ukončené ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: Maďarsko bolo len príklad. Ďalší príklad bol napr. Katar, ktorý podpísal kontrakt na 62 tankov Leopard 2A7+ v 04/2013. Dodávky sa začali koncom roka 2014 a boli ukončené koncom roka 2018.
      Takže tam je to cca 15,5 tanku za rok.
      A bude to stačiť...?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:21 16.03.2023

      Arthur: Vy máte mentální blok?

      Rychlost je taková, aby se udržela linka do další objednávky. Co je na tom nepochopitelne?

      Arthur: Vy máte mentální blok?

      Rychlost je taková, aby se udržela linka do další objednávky. Co je na tom nepochopitelne?

     • Arthur
      19:44 16.03.2023

      Jirosi: Nie ja stýle len čakám na tých 100ks novovyrbených tankov... A nikde nič.

      Jirosi: Nie ja stýle len čakám na tých 100ks novovyrbených tankov... A nikde nič.

     • Klimesov
      07:34 17.03.2023

      Arthur Ale ani jedno neukazuje na to, jaké má výrobce L2 reálné kapacity, protože se jedná o smlouvu dvou stran, které souhlasili s podmínkami nákupu - prodeje. A tyto podmínky ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur

      Ale ani jedno neukazuje na to, jaké má výrobce L2 reálné kapacity, protože se jedná o smlouvu dvou stran, které souhlasili s podmínkami nákupu - prodeje.
      A tyto podmínky vzešly ze vzájemného jednání a akceptování kompromisů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...