Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země
Litevští vojáci / Lietuvos kariuomenė, Litevské ozbrojené síly (Zvětšit)

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi dobré vztahy, které se úspěšně rozvíjely již v letech 1918 až 1939. Podle informací z webu Ministerstva zahraničních věcí (MZV) ČR provádí Litevská republika zodpovědnou zahraniční politiku založenou na jasné hodnotové orientaci a zkušenostech z pohnutých dějin 20. století.

Česko-litevské vztahy jsou bezproblémové, založené na sdílených hodnotách a blízkých či shodných zahraničně- a bezpečnostně-politických zájmech. „Opírají se o dávnou historickou tradici, paralelní utváření moderní státnosti, obdobný prožitek totalitní minulosti, aktuální spojenectví v NATO a partnerství v EU a rozvinutou bilaterální spolupráci v praktických oblastech. Z pohledu občanů je vzájemné vnímání druhé země pozitivní a sympatické. Vzhledem k jisté velikostní asymetrii obou zemí však Litevci znají poněkud lépe Česko, než je tomu naopak,“ uvádí se na stránkách MZV.

Po celé období tzv. první republiky až do sovětské anexe samostatné Litvy v roce 1940, která se uskutečnila na základě smlouvy mezi Hitlerovým Německem a Stalinovým SSSR, bylo Československo významným partnerem této pobaltské země. Tato spolupráce se rovněž týkala vojenské oblasti. „V meziválečné době 1918-1939 byla Československá republika významným dodavatelem výzbroje pro Litevskou armádu, kulomety Brno se staly v této souvislosti přímo legendou partyzánského odboje vůči sovětské okupaci po roce 1944,“ připomíná Vaidas Šeferis, který již osmnáct let působí na Ústavu obecné jazykovědy a baltistiky Filozofické fakulty MU v Brně jako lektor litevštiny. Před příchodem do naší země vystudoval na univerzitě ve Vilniusu lituanistiku a v rakouské metropoli pak slavistiku.

Armáda má mezi obyvatelstvem velkou podporu

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Rychle sílící litevská armáda získala bojová vozidla Vilkas

25. června do Litvy dorazila první dvě německá kolová bojová vozidla pěchoty (KBVP) Boxer. V ...

Litva nakoupila 200 taktických obrněných vozidel JLTV

Litevské a americké ministerstvo obrany podepsaly mezivládní dohodu o dodávce 200 taktických ...

Litevské námořnictvo kupuje vyřazenou britskou minolovku HMS Quorn

Litevské námořní síly odkoupí vyřazenou britskou minolovku HMS Quorn. Třímilionová země na břehu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.